Test kombinovaných ledniček

Jak vybrat lednici 2019

TOP kombinované lednice roku 2019

Kombinované do 6000 korun Kombinované od 6000 do 10000 korun Kombinované od 10000 korun Vestavné lednice Retro lednice
Amica FK265.3 AA S Liebherr CTP 2121 Samsung RB 37J5018SA/EF AEG SCE81831LC Gorenje ONRK193C
Spotřeba
92 %
Hlučnost
93 %
Prostornost
90 %
Cena/kvalita
92 %
Spotřeba
91 %
Hlučnost
95 %
Prostornost
94 %
Cena/kvalita
92 %
Spotřeba
97 %
Hlučnost
93 %
Prostornost
93 %
Cena/kvalita
98 %
Spotřeba
97 %
Hlučnost
99 %
Prostornost
92 %
Cena/kvalita
93 %
Spotřeba
96 %
Hlučnost
93 %
Prostornost
91 %
Cena/kvalita
89 %
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Nejlepší lednice roku 2019

Rady, tipy, recenze

Úvod

Ledničky jsou v dnešní době spotřebiče, bez kterých si nedovedeme naši existenci vůbec představit. Jak by se nám asi žilo, kdybychom si nemohli potraviny uložit do chladu? Pravděpodobně by nám dlouho nevydržely, záhy by se zkazily a mohli bychom je vyhodit. Na venkově, kde mají lidé povětšinou u domu studené sklepy, tam by to ještě šlo, i když ne každé jídlo by sneslo sklepní klima. Ovšem ve městech, tam už je to horší. Některé provozy, jako jsou třeba jídelny nebo restaurace, by pak bez ledniček už prakticky fungovat vůbec nemohly. Nebojíme se tedy tvrdit, že jsou možná nejdůležitějším spotřebičem v domácnosti.

Na našich stránkách bychom vám proto chtěli nabídnout kompletní a podrobné informace o ledničkách. A to jak rady, jak postupovat při řešení problémů a jak se o ledničky nejlépe starat, tak i tipy, na co se zaměřit při výběru. Připravili jsme pro vás proto recenze nejlepších modelů na trhu a také články o největších výrobcích, abyste získali představu, jak trh s chladničkami vypadá a z čeho můžete vybírat. Věříme, že vám to při nákupu i pozdějším provozu ledničky pomůže.

Proč to všechno děláme? Pokud jste v poslední době nakupovali nějakou elektroniku, jistě jste si stačili všimnout, že výběr je široký a volba není lehká. Najít kvalitu za rozumnou cenu, navíc s parametry, které vám budou vyhovovat, to bývá těžké. V nepřeberném množství čísel a technologií aby se čert vyznal, a většina recenzí na internetu jen opakuje to, co tvrdí výrobci. My vám, na rozdíl od nich, nabízíme vysvětlení všech pojmů a parametrů, se kterými se u ledniček setkáte. Navíc se na celou problematiku díváme s ohledem na zákazníky, ne na výrobce, tedy objektivně, a zaměřujeme se jak na výhody jednotlivých modelů, tak i na jejich nevýhody.

zpět k menu ↑

Základní typy ledniček

Pokud se chystáte vybrat novou lednici, měli byste postupně dodržet několik základních kroků. Předně je potřeba si říct, jaký typ lednice vlastně chceme. Na trhu se jich časem uchytilo hned několik a každý z nich má svá specifika, výhody a nevýhody. A teprve až je poznáme, můžeme si některou lednici vybrat. Podívejme se tedy na základní charakteristiku jednotlivých typů, než přejdeme k bližšímu popisu.

Kombinované ledničky

Kombinované ledničky jsou asi tím nejběžnějším typem ledniček, s jakými se můžeme setkat. A jsou i velmi oblíbené. Proč, to je poměrně jasné. Vzhledem k tomu, že je v nich zabudovaný mrazák, i chladnička, ušetříte místo i peníze nákupem jednoho spotřebiče místo dvou.

Vestavné ledničky

Velmi zajímavé a šikovné modely, které se hodí do každé kuchyně. Protože jsou určené k vestavění do kuchyňských stěn nebo mezi nábytek, nikterak nenaruší vzhled místnosti, navíc je lze snadno vyladit tak, aby přesně zapadly do pečlivě stylisticky upravených kuchyní. A kromě vzhledu je jejich předností také prostorová šetrnost.

Retro ledničky

Retro lednice jsou skvělými doplňky do každé domácnosti, která si potrpí na svůj vlastní styl. Jak již napovídá jejich název, snaží se svým designem dosáhnout krásy starých časů. Existuje řada barevných i typových variant, na druhou stranu okruh výrobců, kteří se jimi zabývají, je poměrně úzký a tím je také zmenšený jejich výběr.

Americké ledničky

Americké ledničky jsou zcela speciálním typem lednic. Designem, funkcemi i svými parametry se ostatním lednicím zcela vymykají. Zásadním rozdílem je dvou-, popřípadě čtyřdveřové otevírání, velký vnitřní prostor a stylový design, který má zvýšit úroveň vaší kuchyně. Mají samozřejmě své výhody, stejně jako své nevýhody, ale pro jejich odlišnost od běžných lednic jsme jim věnovali samostatný článek.

 

 

zpět k menu ↑

Test kombinovaných ledniček do 6000 korun

Nejlevnější lednice, které v sobě skrývají chladničku i mrazák, lze sehnat opravdu za málo peněz. Cena některých z nich se pohybuje už kolem dvou až tří tisíc, většina však kolem pěti až šesti tisíc. Pokud však o některou z nich stojíte, pak je třeba mít na paměti, že jde o velmi levné lednice s omezeným využitím. Nemáme teď na mysli lednice v akci, které si koupíte v povánočním výprodeji, ale modely, které jsou takto levné již v základní nabídce. Jejich výrobní náklady nejsou velké, nejsou nijak propracované, ale stačí k tomu, aby chladily a aby se do nich dalo dát jídlo. Sháníte-li tedy lednice levně, je to vaše kategorie.

Nejlepší kombinované ledničky do 6 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Energetická třída Mrazící kapacita Cena
1. ECG ERD 21444 WA++
A++ 2 kg/den Zjistit cenu
2. Candy CMDDS 5144WH
A++ 2 kg/den Zjistit cenu
3. Beko RDSA180K20W
A+ 2,5 kg/den Zjistit cenu
4. Whirlpool ARC 2353
A+ 2,5 kg/den Zjistit cenu
5. Beko RDSA 240 K20W
A+ 4 kg/den Zjistit cenu

Kombinované ledničky do 6 000 korun a jejich charakteristika

Jedná se o malé lednice s mrazákem, většinou jen se základními funkcemi a se špatnou spotřebou. Většina z nich se řadí do kategorie A+, výjimečně některé do třídy A++, ale to je spíše náhoda na takovou narazit. Patří sem poměrně často i menší lednice energetické třídy A+++, pro své rozměry však mají jen omezené využití. Ani další parametry (akumulační doba, mrazící kapacita, hlučnost) nejsou kdovíjak skvělé. Nejde totiž o lednice určené pro běžnou domácnost. Už jen proto, že větší rodině by jejich omezený prostor stěží mohl stačit. Samozřejmě, při troše skromnosti si můžete s takovou lednicí doma vystačit, ale nedoporučujeme to, je to zbytečné, nepohodlné a nevyplatí se to. Na druhou stranu, lednice za pět, šest tisíc je skvělá volba třeba do hotelových pokojů, na chatu a na chalupu, nebo do bytu, který nevyužíváte dlouhodobě.

Výhody:

 • Malé rozměry
 • Nízká cena

Nevýhody:

 • Vysoká spotřeba
 • Malý výběr a menší životnost
 • Malá funkční vybavenost


zpět k menu ↑

Test kombinovaných ledniček od 6000 do 10000 korun

Kombinované lednice, které se prodávají v cenovém rozmezí od šesti do deseti tisíc, tvoří jakousi střední třídu těchto spotřebičů. Dá se od nich očekávat, že budou po všech ohledech lepší. Zejména pokud jde o spotřebu. Oproti předchozí kategorii si ale vedou daleko lépe i co se týče funkčního vybavení nebo úrovně hlučnosti.

Nejlepší kombinované ledničky od 6 000 do 10 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Energetická třída Mrazící kapacita Cena
1. Liebherr CTP 2121
A++ 4 kg/den Zjistit cenu
2. Candy CRDS P 6186W
A+++ 4 kg/den Zjistit cenu
3. Gorenje RK 6192 AW
A++ 4,5 kg/den Zjistit cenu

Přečíst celou recenzi

4. Zanussi ZRB 36104XA
A++ 4 kg/den Zjistit cenu
5. Electrolux EN 3201MOW
A++ 4 kg/den Zjistit cenu

Kombinované ledničky od 6 000 do 10 000 korun a jejich charakteristika

Tato třída vám, kromě modelů energetické kategorie A+ přináší také spotřebiče, náležící do třídy A++. Úspora energie a peněz, jakou vám mohou poskytnout, je výrazně vyšší a při celoročním provozu, jaký se od ledniček očekává, jsou to vskutku výrazné úspory. Kromě toho se však lednice od levnějších výrazně liší například v mrazící kapacitě nebo v akumulační době. Oba tyto parametry jsou (alespoň většinou) lepší. Větší je také rozmezí ideálních teplot, při kterých je chladnička schopná dobře fungovat.

Platí zde navíc také určité spojení mezi cenou lednice a její prostorností. Rozměrově jsou tyto modely větší, navíc uvnitř lednice najdeme více vychytávek, jako je třeba regulace vlhkosti nebo držáky na láhve. A co je hlavním rozdílem, u lednic, jejichž cena dosahuje deseti tisíc korun, najdeme již některé technologie a funkce, které nám usnadňují a zpříjemňují život. Řada z nich má dobrou antibakteriální ochranu, až na pár výjimek disponují automatickým odmrazováním a systémy, které redukují námrazu. Některé značky pak zabudovávají do svých lednic speciální funkce (můžeme jmenovat třeba Smart Diagnosis od LG). Na rozdíl od předchozí kategorie jsou tyto lednice vhodné do běžné domácnosti. Vejde se do nich více potravin, nebudete prodělávat na jejich provozu a určitě udrží vaše potraviny čerstvější, než levnější typy. Pokud očekáváte od ledničky, že bude plnit své základní funkce a netoužíte po ničem speciálním, pak vám jistě bude tato třída vyhovovat.

Výhody:

 • Kompromis mezi cenou a kvalitou
 • Antibakteriální ochrana
 • Automatické odmrazování
 • Široký výběr

Nevýhody:

 • V řadě ohledů jsou průměrné
 • Pouze průměrná hlučnost a spotřeba


zpět k menu ↑

Test kombinovaných ledniček od 10000 korun

Kombinované ledničky, jejichž cena převyšuje deset tisíc korun, patří již mezi absolutní špičku tohoto typu lednic. Jde o nejvyšší třídu lednic, které musí nadchnout i náročné uživatele, kteří touží po něčem speciálním.

Nejlepší kombinované ledničky od 10 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Energetická třída Mrazící kapacita Cena
1. Samsung RB 37J5018SA/EF
A+++ 13 kg/den Zjistit cenu
2. Siemens KG39NXI47
A+++ 14 kg/den Zjistit cenu
3. Whirlpool B TNF 5323 OX
A+++ 12 kg/den Zjistit cenu
4. Liebherr CBEF 4805
A+++ 13 kg/den Zjistit cenu
5. LG GBB60PZMFS
A+++ 14 kg/den Zjistit cenu

Kombinované ledničky od 10 000 korun a jejich charakteristika

Patří sem řada lednic energetické třídy A++ a především téměř všechny lednice třídy A+++. To znamená, že jde o nejúspornější modely, které jsou na trhu. Šetří elektrickou energii a jejím prostřednictvím i vaši kapsu. A ač se vám to může zdát zvláštní, někdy je lepší zainvestovat a koupit si dražší lednici, protože po určitém čase nezačnete na spotřebě prodělávat jako je tomu v případě levných modelů. Navíc si připlatíte za větší kvalitu v podobě hlučnosti menší než 38 decibelů, velké mrazící kapacity a mnohem delší akumulační doby. Hodí se určitě také velká variabilita vnějších podmínek, tyto lednice totiž patří povětšinou do nejširší klimatické třídy.

Od těchto lednic také můžete očekávat vyladěný a jedinečný design. Nejsou to prosté bílé spotřebiče, často mají provedení v metalíze nebo v nerezu, mají speciální madlo pohodlné do ruky a různé další prvky, které jejich vzhled oživí. A co je hlavní, technologické a funkční vybavení je mnohem větší, než jako je tomu u levných modelů. Odmrazování je, jak se dá očekávat, automatické, snadná je regulace teploty a celé ovládání lednice. Nechybí zde většinou ani antibakteriální ochrana nebo super chlazení a mražení. A u modelů jednotlivých výrobců se setkáte i s takovými vychytávkami, jako je Smart Diagnosis, NatureFresh nebo technologie šestého smyslu pro větší úspory. V kombinaci se skvělou spotřebou, velkým vnitřním prostorem a povětšinou šikovným rozložením polic, přihrádek a zásuvek se jedná o naprostou špičku mezi kombinovanými lednicemi.

Výhody:

 • Příjemné vnitřní rozložení
 • Množství funkcí a automatiky
 • Výborné hodnoty spotřeby a hlučnosti

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Složitější ovládání


zpět k menu ↑

Test vestavných lednic

Vestavné lednice jsou skvělou volbou do kuchyně, která má svůj styl a svou vlastní atmosféru. Jejich velkou výhodou je, že pro vás odpadá nutnost řešit design ledničky. Ta je zabudovaná do kuchyňské linky, schovaná za dvířky, které mají stejný styl jako zbytek nábytku v místnosti, a na první pohled tedy není ani poznat. Ovšem poslouží vám stejně, jako běžná kombinovaná lednice.

Nejlepší vestavné lednice

Pořadí Náhled Název Hodnocení Energetická třída Mrazící kapacita Cena
1. AEG SCE81831LC
A+++ 12 kg/den Zjistit cenu
2. Siemens KI 86 SAD40
A+++ 10 kg/den Zjistit cenu
3. Bosch KIS 86 AD40
A+++ 10 kg/den Zjistit cenu
4. Whirlpool ART 9811/A++ SF
A++ 3,5 kg/den Zjistit cenu

Přečíst celou recenzi

5. AEG SCB61824LF
A++ 4 kg/den Zjistit cenu

Vestavné lednice a jejich charakteristika

Parametry vestavěných lednic se od těch běžných kombinovaných příliš neliší, často jsou úsporné a jejich cena není o moc jiná. Poměrně specifický je výběr vestavěné lednice. Nestačí sledovat její parametry a funkce, musíte bezpodmínečně hlídat i její rozměry, aby se vám do kuchyňské linky vešla a aby vypadala dobře. Přestože se vestavěné spotřebiče vyrábí většinou v jasně daných rozměrech, je třeba si je zkontrolovat. Při instalaci vestavěné lednice je také nutné kolem ní nechat určitý prostor, aby mohla lednice větrat a aby mohl fungovat motor, aniž by se přehříval. Navíc teplo se nemůže mezi stěnami lednice a skříňky hromadit a je nutné ho nějak odvádět. Proto bychom vám doporučili, pokud tuto možnost máte, přenechat instalaci vestavěné ledničky odborníkům. Ti s ní mají větší zkušenosti.

Výhody:

 • Nemusíte řešit design
 • Nenaruší jednotu vaši kuchyně
 • Parametry velmi podobné kombinovaným lednicím

Nevýhody:

 • Složitější instalace do kuchyňské linky
 • Při výběru je nutné pečlivě sledovat rozměry lednice

 

zpět k menu ↑

Test retro lednic

Jak jsme si již jednou řekli, hlavní předností retro lednic je jejich vzhled a jedinečný design. Tyto lednice jsou totiž veskrze unikátní a pro domácnost jsou vskutku ozdobou. Na rozdíl od běžných lednic, tyto si přímo zakládají na tom, že musí být vidět a člověk si jich již na první pohled musí všimnout. Nejedná se o obyčejné bílé kostky, jsou v dostání v několika různých typech, tvarech a barvách.

Nejlepší retro lednice

Pořadí Náhled Název Hodnocení Energetická třída Mrazící kapacita Cena
1. Gorenje ONRK193C
A+++ 8 kg/den Zjistit cenu
2. Gorenje RF 60309 OC
A++ 5 kg/den Zjistit cenu
3. Gorenje ORK192C
A++ 4,5 kg/den Zjistit cenu
4. Amica VD 1442 AB
A++ 2,5 kg/den Zjistit cenu
5. Concept LKR 7360CR
A+ 4,2 kg/den Zjistit cenu

Retro lednice a jejich charakteristika

Jsou černé, červené, modré i krémové, stačí si vybrat takovou, která bude ladit s vaší kuchyní. Příjemná zpráva je, že u nich nenajdete ostré hrany, ani necitlivá a hyzdivá madla. Všechno je do detailu vyladěné a vyrobené z nejlepších moderních materiálů. Pokud jde o vnitřní a technické parametry těchto lednic, není to už taková sláva, v porovnání s běžnými kombinovanými lednice bychom retro lednice zařadili do průměru. Nevynikají objemem, rozměry, ani spotřebou. Většina jich patří do kategorie A++, což není nejhorší, ale ani nejlepší výsledek.

Hlučnost se u tohoto typu lednic běžně pohybuje mezi 40 – 44 decibely, mrazící kapacita a další parametry se vyrovnají těm, s nimiž se setkáme u kombinovaných lednic střední třídy. Co je zásadním rozdílem oproti běžným lednicím, to je cena. Ta se pohybuje kolem 20 000 korun, u skutečně špičkových retro lednic ještě mnohem výše, klidně i kolem 30 000. Pokud však o koupi tohoto typu lednice uvažujete, uvědomte si, že platíte především za design. Podobné vlastnosti, jako tyto ledničky mají, vám totiž nabídnou lepší kombinované lednice také a mnohem levněji. Na druhou stranu, retro lednice do vaší domácnosti perfektně zapadnou, o tom nemůže být sporu.

Výhody:

 • Skvělý design, jedinečný vzhled
 • Ukázka luxusní domácnosti
 • Použití kvalitních materiálů

Nevýhody:

 • Poněkud průměrné parametry
 • Spotřeba většinou v kategorii A++
 • Zpravidla vyšší cena (přičemž neplatíte za kvalitu, ale za jedinečný design)

 

zpět k menu ↑

Největší výrobci ledniček

Ledničky jsou možná nejprodávanější elektronikou, nebudeme-li počítat zboží, jako jsou mobilní telefony nebo počítače. Není tedy divu, že na trhu najdeme desítky firem, které chladničky a mrazáky vyrábějí. Kromě těch největších můžeme zmínit třeba lednice AEG, lednice Miele nebo lednice LG. Ovšem právě nepřeberné množství výrobců může nákup značně zkomplikovat. Proč? Protože ne každá firma dokáže vyrobit lednice kvalitně, navíc si většinou pečlivě chrání tajemství svých technologií. Navíc každá ze společností vidí klíč k dobré lednici jinde. Když už tedy víme, jaký typ lednice nás zajímá, není od věci při podrobnějším výběru porozumět filozofii jednotlivých výrobců a podívat se, v čem které ledničky vynikají. Kdo jsou tedy největší výrobci ledniček?

Lednice Bosch

Firma Bosch, to je prověřená kvalita na trhu s elektronikou. Stará a historicky velmi významná německá společnost si zakládá na dobrém jménu a na tom, aby její výrobky byly za všech okolností funkční. Mimo lednic jsou to třeba také pračky, sušičky nebo myčky. Přestože její výrobky bývají dražší, myslíme si, že není od věci si za pořádnou kvalitu připlatit. Kromě toho výrobky firmy Bosch, včetně lednic, disponují často jedinečnými technologiemi a pěkným, pečlivě navrženým designem. Pokud se podíváme přímo na lednice, pak je to třeba systém bránící námraze, nebo speciální přihrádky přizpůsobené pro určitý druh potravin.

Bosch

Lednice Electrolux

Společnost Electrolux existuje již od roku 1919 a jde o švédský koncern. Vyvinula se z firmy AB Lux, která vznikla roku 1902 a vyráběla lampy a světla. Kromě značky Electrolux patří pod tuto společnost také značky AEG a Zanussi. Všechny tři pak vyrábí podobné typy zboží, pračky, sušičky nebo třeba ledničky. Na ty se zaměříme. Především si řekneme, že jde o kombinované lednice do 20 000 korun.  Typicky spadají do energetických tříd A+ a A++ a hlučností jsou lehce podprůměrné. Předností je hlavně cena a dostupnost. Některé jsou vestavné.  Obecně disponují systémem TwinTech a FreshPlus, které pomáhají zajistit čerstvost potravin. Technologie CustomFlex pak umožňuje uzpůsobit si vnitřní prostor lednice tak, aby vám plně vyhovoval.

electrolux

Lednice Siemens

Firma Siemens AG je německým konglomerátem, který se zaměřuje na výrobu elektrotechniky. Vznikla roku 1847 v Berlíně a vyráběla především telegrafy. Přes svou rozporuplnou historii (například během druhé světové války) se firma dostala až do čela evropského průmyslu, kde ji najdeme dnes. Vyrábí široké spektrum produktů, mimo jiné třeba pračky, sušičky nebo ledničky. Ty jsou k dostání často v cenové kategorii od 10 000 do 20 000 korun, spadají nejčastěji do energetických tříd A++ a A+++, jsou tiché, výkonné a šetrné. Disponují například systémem HyperFresh, který zajišťuje čerstvost potravin v několika různých úrovních.

Siemens Logo

Lednice Beko

Společnost Beko je tureckým výrobcem elektroniky. Ač mnoho lidí preferuje spíše německé značky, jakou je třeba v předchozím odstavci zmíněná firma Bosch, není radno Beko podceňovat. Její výrobky, dejme tomu třeba lednice, sice nejsou špičkové, vybavené nejchytřejšími technologiemi ani nejsou jedinečně navržené, aby byly ozdobou domácnosti. Ovšem zato jsou přizpůsobené svými parametry lidem. Ať už budeme mluvit o hlučnosti nebo o vnitřním rozvržení. Navíc se firma Beko pečlivě drží svého klíčového antibakteriálního programu, ať už jde o BabyProtect u praček či sušiček nebo nejrůznější antibakteriální ochrany lednic.

Lednice Liebherr

S další společností se vrátíme do našich končin. Liebherr je německým výrobcem jeřábů, bagrů či buldozerů, ale také spotřební elektroniky, jako jsou třeba právě lednice. Pro zajímavost, právě chladničky se vyrábí v Bulharsku a v Rakousku. Nemůžeme u nich hledat žádné mimořádně chytré technologie, když nebudeme počítat funkce, jako třeba NoFrost nebo BioFresh, zato vynikají dlouhou životností a velkou odolností. Firma Liebherr se totiž zaměřuje především na to, aby výrobky byly pevné, málo poruchové a aby jejich předností byla odolnost vůči poškození. Právě takové jsou její lednice.

Lednice Whirlpool

Ledničky americké firmy Whirlpool jsou dlouhodobě velmi vyhledávané a možná dokonce nejprodávanější. Jsou totiž určitou zlatou střední cestou mezi kvalitou a přijatelnou cenou. Při své snaze cílit na co největší skupinu zákazníků se nezaměřují pouze na jeden typ lednic, vyrábí zhruba stejně kvalitní kombinované i vestavné lednice. Zároveň, protože firma dobře chápe, o co zákazníkům jde, snaží se vyvíjet technologie, které snižují spotřebu. Jinak ale těžko říct, čím lednice Whirlpool vynikají, jsou spíše kompromisem a snaží se být vyrovnané ve všech směrech.

Lednice Samsung

Jihokorejskou společnost Samsung má asi většina z nás zažitou hlavně díky telefonům. Mobilnímu průmyslu totiž tato firma kraluje. Ovšem v posledních letech se snaží prorazit i na trhu s jiným druhem elektroniky. Vyrábí třeba pračky, sušičky, ale také ledničky, které nás nyní zajímají především. Podobně jako je tomu u jiných spotřebičů, i ledničkám se snaží firma dát do vínku co nejvíce užitečných technologií, které nám umožní pohodlnější manipulaci. Od lednic Samsung možná nemůžete čekat nadprůměrnou životnost, určitě vás ale zaujmou funkcemi, kterých mají opravdu hodně.

Lednice Gorenje

Nakonec bychom si ještě měli představit slovinskou firmu Gorenje. Ta se snaží zaujmout své zákazníky především nízkými cenami a vysokou kvalitou. Ledničky Gorenje vám nenabídnou tolik technologií jako třeba ty od Samsungu, ale pokud vám stačí, že budete mít své potraviny kam uložit, pak budete spokojení. Opravdu, od těchto spotřebičů nemůžete čekat žádné zázraky, na druhou stranu bezproblémový provoz a přijatelná cena je zde zaručena.

zpět k menu ↑

Podle jakých parametrů lednice vybírat?

Vzhled lednice

Ledničky, to v dnešní době nejsou jen užitečné spotřebiče. V kuchyni, kam je nejčastěji umístíte, jsou také určitým prvkem, který jí dodává styl a vzhled. Design lednice je tedy velmi důležitý, pokud s ní chcete svou domácnost dotvořit. Nejlevnější lednice, bílé kostky s ostrými hranami a velkými madly, to asi není do moderní kuchyně to pravé ořechové. Zkuste si to představit, granitový dřez, dřevěný nábytek, upravená kuchyňská linka, možná i bar a stylové stoličky z nerezu a kůže… a k tomu velká bílá lednice. To není ono, že?

Proto se hodí si za pěknou lednici připlatit a získat luxusní doplněk vaší kuchyně. Dražší ledničky už jsou totiž vyladěné mnohem lépe. Často jsou v nerezovém nebo metalízovém provedení, s elegantními křivkami a hlavně bez ostrých hran, které se do moderních domácností zkrátka nehodí. Jejich madla jsou většinou pohodlná do ruky a hlavně prostorově úsporná a nenápadná. Jediné, co může vzhled pokazit, jsou loga výrobců. Ta se na lednicích objevují poměrně často. Většinou jsou umístěná někde na okraji, nebo jsou alespoň decentně zmenšená tak, aby nebyla příliš výrazná. Není to však pravidlem, třeba u lednic Zanussi se nachází často velmi necitlivě přímo uprostřed lednice a ještě k tomu v poměrně velkém provedení.

Zvláštností jsou v tomto ohledu vestavné lednice. Ty se dají velmi snadno zabudovat do kuchyňské linky tak, aby připomínaly běžnou skříňku. Výhoda je, že se tím nijak nenaruší jednotný vzhled kuchyně. A navíc nemusíte řešit, jak lednice vypadá, stejně to nebude vidět. I tyto lednice mají sice svá specifika, ale vzhledem se u nich určitě zabývat nemusíte. Jejich protipólem jsou pak retro lednice. Ty si naopak zakládají zejména na zajímavém vzhledu a přínosu pro stylovou domácnost. K dostání jsou v nepřeberném množství typů, tvarů a barev (nejčastěji krémové, červené nebo černé). Většinou u nich nenajdete ostré hrany, ale spíše elegantní křivky. Dozdobené jsou pak často kovovými pásky nebo dalšími prvky. A co je jejich největší předností, to jsou zajímavá a neobvyklá madla. Ta nikterak design lednice nenaruší, ba právě naopak, u jiného typu lednic se s takovými madly nesetkáte. Při výběru tedy myslete na to, že možností je hodně a pokud si jenom trochu připlatíte, dostanete pěknou lednici a stylový kus nábytku, za nějž se nebudete muset stydět, zároveň.

Rozměry a vnitřní prostor

Více než důležité jsou rozměry lednice, nebo spíše její objem a také vnitřní uspořádání. Lednice jsou určeny k tomu, aby fungovaly v domácnosti dlouhodobě, a budete je využívat patrně denně, proto by vám jejich uspořádání mělo stoprocentně vyhovovat. Musí být dostatečně velké, aby se do nich vešlo všechno jídlo, a stejně tak musí být prostor využit a rozložen tak, aby se vám líbil a aby se vám v něm dobře orientovalo. Jaký je tedy běžný objem lednic? Než na otázku odpovíme, je potřeba si říct, že objem lednice se povětšinou udává ve dvou číslech – jako objem chladničky a jako objem mrazáku. Tyto dva údaje pak tvoří celkový objem (respektive čistý objem, k hrubému je pak potřeba přičíst objem materiálu přihrádek nebo zásuvek, tolik se však neliší).

Objem chladničky se průměrně pohybuje mezi 200 až 250 litry. Cokoliv menšího je naprosto nevyhovující, cokoliv navíc je pak luxus, za který si můžete, ale nemusíte připlatit větší cenu. Pro běžnou domácnost průměrně velká lednice stačí. Pro velké rodiny se však větší chladnička vyplatí. Podobně to platí i s mrazákem. Průměrná hodnota se pohybuje od nějakých 65 do 90 litrů. Menší už může být nedostačující, větší je komfortní, ale ne nutná. Při dobrém rozložení by tato dvě čísla měla dávat dohromady poměr objemu chladničky a mrazáku 1:2,5 až 3. Celkový objem průměrné chladničky pak vychází zhruba na 300 až 330 litrů.

Důležitější než samotný objem je ale uspořádání lednice. I malá chladnička, úsporně uspořádaná a využívající veškerý prostor může být výhodnější než obří lednice, která s místem plýtvá (a k tomu mají velké lednice část sklony). Pokud jde o mrazák, nejčastější rozložení prostoru je do několika zásuvek nebo přihrádek, přibližně stejně velkých. Tam není moc jiných možností. Mnohem variabilnější je samotná chladnička. Základním vybavením je zásuvka na ovoce a zeleninu, která se většinou nachází ve spodní části lednice. Nad ní bývá umístěna pevně usazená police (nejčastěji z tvrzeného skla – to je asi nejlepší materiál). Další police by měly být nastavitelné, abyste si prostor lednice mohli přizpůsobit, a měly by být alespoň tři. Držák na lahve nebo malá zásuvka, kterou lze usadit na poličku, jsou pak dobrým příslušenstvím.

Využitelný prostor bývá i na dveřích. Většinou tam najdete vysokou přihrádku na lahve, další jednu nebo ideálně dvě přihrádky na menší potraviny (třeba na mléčné výrobky) a na nejvyšším místě dveří také uzavíratelný box na vajíčka. Takto popsaná lednice by asi byla ideální, a rozhodně zde neplatí rovnice drahý=lepší. Naopak, i průměrná lednice může být prostorná a dobře uspořádaná. Jen si dejte pozor, aby tyto přihrádky nebyly příliš široké a nepřesahovaly prostor polic. Pak by se mohlo stát, že by prostor na policích nešlo plnohodnotně využít, případně při některém nastavení polic lednice vůbec nešla zavřít. Je to krajní situace, ale zvláště u velmi levných modelů by se to mohlo stát.

Spotřeba elektrické energie

Zcela zásadní je při výběru jakéhokoliv spotřebiče, ne jen lednice, spotřeba. A sice spotřeba elektrické energie. Určitě si nikdo z nás nepřeje, aby měl doma spotřebič, který mu bude tajně vysávat peněženku. Při výběru tedy radíme rozhodně zkontrolovat energetický štítek, a pokud je na něm horší údaj než A+, vzít nohy na ramena. Alespoň u lednic to platí stoprocentně. Energetická třída totiž znamená úspory energie, celých 20 % mezi jednotlivými třídami. Zkusme si uvést příklad:

Lednice energetické třídy A+++ má roční spotřebu, dejme tomu, 160 kWh. Pokud budeme počítat s průměrnou cenou za kilowatthodinu, vyjdou nám roční náklady mezi 760 a 800 korunami. Pro porovnání, lednice kategorie A+ má roční spotřebu na nějakých 275 kWh. Budeme-li počítat se stejnou cenou za energii, vyjdou nám náklady něco málo přes 1 300 korun. Tedy skoro dvojnásobek. To už je velmi citelný rozdíl.

V České republice se od roku 2014 mohou na trh uvádět pouze modely, jejichž energetická třída je minimálně A+. Není to sice nic extra, ale znamená to víceméně průměrnou úsporu. Modely energetické kategorie A, popřípadě zcela výjimečně B, budou staré, uvedené na trh v době, kdy zákon ještě neplatil a pravděpodobně byste je doma nechtěli. Opomeneme-li, že se po funkční, technologické ani prostorové stránce nejedná o nijak dobré spotřebiče, jejich spotřeba je přímo hrozivá a žalostně velká. Většina lednic se dnes pohybuje v energetických třídách A++ (většinou cenově průměrné modely) a A+++ (lednice s vyšší cenou). V nejvyšší třídě, která zajišťuje skvělé hodnoty spotřeby a výraznou úsporu energií i peněz, třídě A se třemi plus, najdete sice nejdražší lednice, které vám však svou vyšší cenu budou postupem času vracet na úsporách.

Hlučnost lednice

Pokud se chystáte koupit novou lednici, mějte na paměti, že u podobných spotřebičů je jedním z klíčových parametrů hlučnost. Lednička bude u vás doma pravděpodobně zapnutá 24 hodin denně 365 dní v roce, protože potraviny nejde zmrazit, potom nechat rozpustit a zmrazit je zase znovu. Dá se tedy očekávat, že její hluk budete poslouchat pořád bez přestávky. A rozhodně nechcete, aby vás ve dne, v noci rušilo vrčení tohoto elektrospotřebiče. To by si nepřál nikdo. Lednice obecně patří mezi tišší spotřebiče. Jejich průměrná hlučnost se pohybuje pod 40 dB, což není hodně. Pro porovnání, pračky generují hluk kolem šedesáti decibelů, při ždímání dokonce sedmdesát až osmdesát decibelů. Také je potřeba si uvědomit, že intenzita zvuku roste exponenciálně, tedy že rozdíl mezi 35 a 45 decibely (což je zhruba rozmezí, v jakém se pohybuje většina lednic) je velmi malý, a naopak rozdíl mezi 70 a 80 decibely více než citelný.

Nejtišší lednice na trhu jsou tišší než 36 decibelů, někdy dokonce než 36 decibelů. Takový zvuk je sotva slyšitelný, dá se to srovnat s hlukem, který běžně slyšíte v domácnosti, nebo třeba v noci v tiché obytné čtvrti. Na druhé straně barikády stojí modely, jejichž hlučnost překračuje 42 decibelů, což můžeme považovat za průměrnou hodnotu. Někdy, ve výjimečných případech, může tento údaj vyšplhat až na téměř 50 dB, to už je docela dost. Je to hluk, s jakým se setkáte přes den při bydlení ve městě nebo třeba při ranním zpěvu ptáků. To už slyšitelné je, a ačkoliv to není nikterak velký hluk, může vás to při intenzivním provozu lednice rušit a může to velmi brzy začít být nepříjemné.

Klimatické třídy a jejich kombinace

Pro provoz lednice jsou velmi důležité také její technické parametry, které mají výrazný vliv na kvalitu chlazení i na její funkčnost. Začněme tím nejpodstatnějším, klimatickou třídou. Ta je pro správné fungování lednice klíčová. Klimatická třída totiž udává, za jakých vnějších teplot může být lednice v provozu. Bude-li překročena horní hranice, pak dojde ke zhoršení kvality chlazení, překročení spodní hranice je však ještě horší. V přílišném chladu může zhoustnout olej v kompresoru a to může způsobit i velmi závažné poruchy lednice. Jaké jsou tedy jednotlivé třídy a hodnoty ideálních teplot?

Třída Značka Rozpětí teplot
Subnormální SN 10 – 32 °C
Normální N 16 – 32 °C
Subtropická ST 18 – 38 °C
Tropická T 18 – 43 °C

Údaj, se kterým se setkáte na štítku lednice, je pak většinou vytvořen kombinací více tříd. Kupříkladu, je-li klimatická třída lednice SN-N-ST, pak výsledné rozmezí vzniká spojením všech tří rozpětí. Ideální vnější teplota je pro takovou lednici 10 – 38 °C. Teplota v místnosti by tedy neměla klesnout pod 10 stupňů, a zároveň by neměla překročit 38 stupňů. Čím větší rozmezí je, tím samozřejmě lépe.

Mrazící kapacita a akumulační doba

Hledáte-li lednici, která v sobě ukrývá jak chladničku, tak mrazák, pak jsou pro vás důležité také údaje, týkající se kvality mrazení. Ty klíčové jsou dva – mrazící kapacita a akumulační doba. Začněme tím prvním. Mrazící kapacita udává, jaké množství potravin bude zmrazeno během 24 hodin. Čím více, tím samozřejmě lépe. Vysoký údaj znamená vysokou kvalitu a rychlé mrazení, což pravděpodobně od špičkové lednice očekáváte. Abyste měli představu, pak si můžeme říct, že běžné číslo je mezi čtyřmi až deseti kilogramy za den. U levnějších lednic to může být méně, třeba jen dva kilogramy denně, u těch nejlepších to zase může překračovat deset kilogramů, někdy i velmi výrazně.

Pro vaši spokojenost je podstatná také akumulační doba lednice. Ta vám říká, jak dlouho vydrží potraviny v lednici zmrazené, dojde-li k poruše, nebo k výpadku proudu. Tento čas by měl být nejméně dvanáct hodin. Určitě nechcete, aby se vám maso v mrazáku zkazilo nebo aby zmrazená zelenina shnila, pokud náhle lednice přestane fungovat. Pokud se ale lednice porouchá a vy ji nebudete umět sami spravit, a nebudete mít další záložní mrazák, kam byste potraviny přeskládali, nezbude vám, než počkat na servisního technika. Ten za vámi ale přijede nejdříve druhý den, proto je dvanáct hodin naprosté minimum, pod které byste neměli jít. Existují ale i modely, jejichž akumulační doba je delší než 24 hodin, závisí to především na její izolaci. Opět zde platí jednoduchá rovnice – čím více, tím lépe.

zpět k menu ↑

Funkce a technologie moderních lednic

Dnešní lednice, to už není jako dřív, kdy jejich jedinou funkcí bylo chladit potraviny a držet je poživatelné delší dobu, než by tomu bylo ve spíži nebo ve sklepě. Dnes mají totiž ledničky řadu technologických vychytávek a funkcí, které jejich provoz usnadňují a které zvyšují kvalitu chlazení. Některé technologie jsou specifické pro vybrané výrobce, jiné se vyskytují u lednic všech značek, ale liší se názvem… takových funkcí je hodně. My zde máme přehled těch základních, s nimiž se setkáte nejčastěji a které je dobré u vybrané lednice najít.

Antibakteriální ochrana

Určitě si nepřejete, aby jídlo ve vaší lednici bylo rájem bakterií, plísní a mikrobů. Tyto mikroorganismy se sice v lednici běžně nevyskytují, ale jakmile do ní uložíte potraviny nebo ji jen otevřete, dostanou se tam snadno. Vlhkost a vnitřní klima pak podpoří jejich růst. Pokud ale budou stěny lednice i její těsnění potaženo látkou s antibakteriálními účinky, což tato technologie přináší, pak se jich nemusíte bát. Budou zničeny dřív, než se k potravinám dostanou. A účinek ochrany můžete snadno podpořit manuálním čištěním lednice.

Automatické odmrazování

Doba, kdy bylo nutné mrazák vyskládat, ručně odmrazit a znovu naplnit, je pryč. Byla to zbytečná práce, navíc potraviny se musely po dobu odmrazování někam uložit. Pokud je ale lednice vybavená tímto systémem, pak se zabrání tvorbě námrazy průběžně a není třeba odmrazovat lednici ručně.

NoFrost technologie

V mrazáku se potraviny běžně pokrývají námrazou. Ta vzniká ze vzdušné vlhkosti, která se do lednice spolu se vzduchem naprosto běžně dostane. Pokud je ale u spotřebiče přítomna tato technologie, pak je vlhkost pomocí ventilátoru opět odváděna ven, do výparníku, kde se vlhkost sráží a odtává. Voda se pak odvádí do záchytné misky, odkud se odpaří. Potraviny pak nejsou schovány pod vrstvou ledu.

Nulová zóna

Jedná se o speciální zásuvku, do které je vháněn chladnější vzduch o teplotě blízké nule stupňů Celsia. Je to tedy nejlepší místo pro potraviny, které se snadno kazí, jako je třeba maso nebo sýry.

FreshZone

Technologie podobná nulové zóně. Jde o prostor, která je chladnější než zbytek chladničky, díky čemuž jsou potraviny udrženy čerstvé mnohem déle.

Varovná signalizace

Mezi spotřebiči, jako jsou právě lednice, se jedná o běžnou klasiku, která však není samozřejmostí. Je to velmi prosté, povětšinou akustický signál vás upozorní v případě, kdy dojde k náhlému zvýšení teploty v lednici nebo pokud nejsou uzavřené dveře.

Smart Diagnosis

Speciální funkce, se kterou se setkáme zejména u spotřebičů značky LG. V tomto případě u lednic. Pokud se vám něco nezdá, stačí vzít chytrý telefon, do kterého si stáhnete aplikaci od výrobce. Ta rozliší tóny, které spotřebič po stisknutí příslušného tlačítka vydá a informuje vás o závadě, případně vám doporučí vhodné řešení.

zpět k menu ↑

Vliv ceny na výběr lednice

Jak jsme si již nastínili v podkapitolce o typech lednic, cena je poměrně určující jak pro typ lednice, tak i pro její parametry a využití. Ty nejlevnější lednice, které lze sehnat zhruba do pěti tisíc, vás rozhodně neučarují spotřebu, hlučností ani ničím jiným. Rozhodně je nemůžeme doporučit do běžné domácnosti, ale třeba do podnikové kuchyňky nebo do kempu jsou určitě velmi dobrý řešením. Lednice střední třídy seženete zhruba v cenách kolem deseti tisíc. Ty už se hodí do menších domácností. Špičkové lednice, vestavné i klasické kombinované, pak seženete od nějakých dvanácti, třinácti tisíc korun výše. Je to sice hodně peněz, ale zato máte zaručenou dobrou úroveň spotřeby, výbornou hlučnost a také skvělé funkční vybavení. Takové spotřebiče zcela jistě uspokojí i potřeby těch náročnějších uživatelů a nemusíte se do nich bát zainvestovat. Kapitolou samy pro sebe jsou potom retro lednice. Ty jsou k dostání za ceny, které převyšují dvacet, i pětadvacet tisíc. Neplatíte ale za nějaké skvělé parametry, jen za pěkný design. Pokud tedy takovou lednici opravdu vyloženě nechcete, jedná se možná o zbytečnou investici.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Tak co, podařilo se vám nějakou lednici vybrat? Ne? Tak si to můžeme ještě zrekapitulovat. Výběr je široký, takže rozhodně stojí za to vytvořit si základní přehled o tom, co trh nabízí a projít si, čím se vyznačují výrobky jednotlivých společností. Dále je docela důležité podívat se, jaký typ lednice vlastně chcete, zda klasickou volně stojící kombinovanou, vestavěnou, americkou (kterými se na našich stránkách zabývá samostatný článek) nebo dokonce retro lednici. Podle toho je pak určující, na co se budete dívat nejdříve. V případě běžné lednice je rozhodující, kolik do ní chcete investovat, a co je pro vás u lednice důležité. Zda chcete, aby byla úsporná a šetrná co do spotřeby elektrické energie, aby byla tichá, nebo aby kvalitně fungovala. Nejlépe, když bude splňovat všechny tři body. Teprve pak by pro vás měla rozhodovat přítomnost dalších funkcí a technologií (z nichž nejzákladnější jsou automatické odmrazování a antibakteriální ochrana). Nakonec stačí zhodnotit vzhled lednice a nakonec si některý model vybrat.

Pokud jde o retro lednice, bude postup velmi podobný, jen s tím rozdílem, že design bude asi hrát velmi významnou roli a bude upřednostněn nad další parametry. Všechno ostatní budete nejspíše sledovat až po něm. U vestavných lednic byste se zase měli zabývat čistě technickými údaji, a zejména rozměry. Je totiž nutné, aby se vám vešla do kuchyňské linky, jinak se jedná o zbytečně vyhozené peníze. Zase vám ale odpadá veškerá starost spojená s designem lednice, protože se přizpůsobí stylu vaší kuchyně. Jak tedy vidíte, výběr není těžký, stačí si určit pořadí priorit a zohlednit specifika jednotlivých typů lednic. Pokud to všechno uděláte, budete mít jistotu, že vám lednice bude dobře sloužit.

zpět k menu ↑

Tipy a rady pro údržbu lednice

Koupit lednici ale samo o sobě nestačí, aby vám dobře fungovala, je potřeba dodržovat určitá pravidla a starat se o ni. Je to s ní jako s běžným pomocníkem v domácnosti – aby byla ku prospěchu, je potřeba jí věnovat určitou péči. Tím nejzákladnějším, co musíte dělat (pokud lednice nedisponuje funkcí automatického odmrazování) je odmrazovat ji a zbavovat tak námrazy. Pomůže vám to ušetřit prostor a rozhodně je to důležité, abyste mohli pohodlně manipulovat s potravinami. Pro řádný provoz lednice byste také měli věnovat pozornost její klimatické třídě a hlídat vnější teplotu tak, aby tomuto rozmezí odpovídala. Jinak riskujete poruchu. A když už mluvíme o poruchách, měli byste se občas do zvuku lednice zaposlouchat a pokud uslyšíte něco, co není úplně běžné, pak raději kontaktovat servis nebo ji aspoň prohlédnout. Může to značit poruchu a provozní problémy, které by ji mohly i nevratně poškodit.

Klíčové je pro potraviny uložené v lednici udržet spotřebič v čistotě. Neměli byste tedy do lednice ukládat například nahnilé ovoce, nebo sýry, které vypadají, že na nich každou chvíli začne bujet plíseň. Zbytečně byste si vnitřek lednice zanesli a přitom bez efektu, protože potraviny na pokraji zničení už nezachrání ani lednice, ani zmrazení. Péči byste měli věnovat také vlhkosti v lednici. Pokud v ní kondenzuje voda a usazuje se v rozích a na přihrádkách, je to nejlepší místo pro růst plísní, které vašim čerstvým potravinám rozhodně svědčit nebudou. Kdybyste tedy vodu v lednici objevili, rozhodně ji hned utřete. A dbejte i na čištění lednice, a to nejen polic a přihrádek, ale zejména těsnění. Tam je totiž klima teplejší než uvnitř lednice a tedy pro růst mikroorganismů ještě příznivější. Otevřením lednice se pak z těsnění mohou rozšířit na dvířka a z nich na vaše jídlo, a to nechcete. Pravda, řada lednic má antibakteriální úpravu povrchu i těsnění, i tak byste ale pravidelné manuální čištění neměli podceňovat a jednou za čas v lednici uklidit.

A na závěr pamatujte, kolik péče věnujete lednici, přesněji řečeno jejímu výběru a její údržbě, tolik péče věnuje ona na oplátku vašim potravinám, a tedy i vašemu pohodlí a vašemu zdraví.

zpět k menu ↑

Zajímavosti z historie ledniček

Napadlo vás někdy, co byste dělali, kdybyste se doma museli obejít bez ledničky? Asi by to nebylo nejpohodlnější. Zkuste si někdy pro zajímavost vyskládat všechno jídlo na stůl a spočítat si, kolik ho tam máte. Bude to zcela jistě víc, než si myslíte. A teď si představte, co by se s většinou toho jídla stalo, kdybyste ho nechali den, dva v teple. Asi by vám ho moc nezbylo. Není tedy lednice, kterou máte prakticky pořád na dosah, luxus? Naši předkové si museli poradit sami. Možností k tomu neměli mnoho, přesto jim to víceméně stačilo. Již v pravěku se maso ukládalo do jeskyní, aby zůstalo čerstvé. Řekové a Římané pak ukládali jídlo a třeba i víno do sklepů, které byly výrazně chladnější než zbytek domácnosti. Největším pokrokem a přiblížením se klasickým ledničkám byly ledárny. To byly speciální místnosti, do kterých se přes zimu nanosilo množství sněhu a ledu, který přes léto postupně tál, ale zároveň chladil uskladněné potraviny.

První návrhy na mechanický výrobník ledu (a tedy i ledničku) se však objevily až roku 1805. Po několika neúspěšných pokusech se však od snahy vyrobit první chladničku upustilo, a to na více než 70 let. Teprve v roce 1876 patentoval německý profesor Carl von Linde kompresorovou ledničku, která používala jako médium čpavek. Využití jedovatých plynů ostatně nebylo nijak neobvyklé, až do roku 1929 se kupříkladu používal oxid siřičitý. Ten využívala i první lednička pro domácnost, výrobek americké firmy General Electric. Zajímavostí je, že její cena byla mnohem vyšší, než kolik v té době stál třeba automobil. Postupem času se ledničky vyvíjely, oxid siřičitý nahradily freony (nyní již nepoužívané) a nakonec jsme se dostali až k dnešním technologiím. Chladničky jsou menší, prostornější a také mnohem tišší, než byly dříve, a vzhledem k jejich potřebě a oblibě také výrazně levnější. A co je největší rozdíl, ledničku dnes najdete prakticky v každé domácnosti. Nelze se tedy divit, že je trh s nimi tak bohatý a funguje na něm tolik firem.

Lednice
4.7 (94.29%) 7 votes