Recenze a testy nejlepších sporáků 2023 s radami jak si vybrat

  • Check Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího sporáku.
  • Check Zvolte si na základě výkonu, spotřeby, bezpečnosti a poměru cena/kvalita.
  • Check Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
Aktualizováno: Leden 2023
Sporáky bez pozadí

Vítězové testu:

9.3/10
Celkové skóre
9.7/10
Celkové skóre
9.8/10
Celkové skóre
9.8/10
Celkové skóre
Výkon
95%
Hospodárnost
95%
Poměr cena/kvalita
97%
Výkon
97%
Hospodárnost
97%
Poměr cena/kvalita
96%
Výkon
99%
Hospodárnost
98%
Poměr cena/kvalita
97%
Výkon
99%
Hospodárnost
97%
Poměr cena/kvalita
98%
  • Dobrý poměr cena/kvalita
  • Snadná obsluha
  • Český výrobek
  • Solidní výkon
  • Funkční výbava
  • Kvalitní zpracování a dostupnost
  • Výkonný a tichý
  • Teleskopický výsuv plechů
  • Ovládání
  • Ovládání
  • Pokročilé funkce
  • Výkon a intenzita pečení
  • Obecné nevýhody této kategorie
  • Součástí není pekáč
  • Žádné
  • Málo přehledný návod
  • Vyznačení plotýnek
  • Nemá dětskou pojistku

Obsah článku

Sporák, tedy samostatně stojící spotřebič, který se vsune do mezery v kuchyňské lince, je srdcem kuchyně. Bez něho by nemohla plnit své základní funkce – vaření a pečení. Pokud toužíte po jeho vestavěné variantě, tak byste měli uvažovat nad koupí dvou samostatných spotřebičů, vestavěné trouby na pečení a varné desky. Sporák totiž v sobě kombinuje obě.

Uzavření ohniště byl asi nejvýznamnější úkon v historii vaření. Otevřené ohniště bylo postupným vývojem upravováno a vylepšováno a ke krbu se záhy přidala pec. Opravdová revoluce ve vaření nastala v roce 1809, když se ke kuchyňské peci přidala trouba na pečení a vznikl klasický sporák, tedy trouba na pečení kombinována s varnou deskou. Už v 19. století existovaly jeho dvě varianty, a to plynový a elektrický. Za více než dvě století jeho existence prošel neuvěřitelným dynamickým vývojem a v nabídce je mnoho možností, jako:

  • plynový sporák – kombinuje plynovou varnou desku s plynovou troubou na pečení.
  • elektrický sporák – obě jeho části jsou na elektřinu, přičemž si můžete vybrat mezi litinovou plotnou (deskou) na vaření, sklokeramickou, anebo indukční varnou deskou.
  • kombinovaný sporák – jeho název napovídá, že v sobě kombinuje plynovou varnou desku a elektrickou troubu na pečení. Jde o nejoblíbenější typ.

Díky tomuto správnému spojení a zkombinování typu varné desky s funkcemi trouby je možné uspokojit potřeby opravdu každého. Je však nutné si ujasnit, co přesně od sporáku očekáváte, přesněji, jaký typ varné desky sporáku preferujete a jaký typ trouby na pečení chcete spolu s jejími přídavnými funkcemi.

Víme, že výběr na trhu je dost široký a nákup může komplikovat fakt, že v podstatě v jednom kuse musíte vybírat dva spotřebiče, které je nutné vhodně nakombinovat a možností je v tomto případě opět mnoho. Navíc se sporáky pohybují v různých cenových hladinách a hlavně (ale nejen) jejich trouby na pečení v sobě skrývají mnoho funkcí. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro vás připravit všechny potřebné informace, které při jeho výběru budete potřebovat spolu s velkým testem sporáků, v kterém jsme se důkladně podívali na vybrané modely různých druhů. V přehledném průvodci nákupem jsme pro vás shrnuli kompletní a podrobné informace, které vám pomohou při nákupu sporáku. Naleznete tu přehled nejvýznamnějších výrobců na poli sporáků, jejich základních druhů a vlastností.

Test elektrických sporáků

Elektrický sporák je tvořený varnou deskou ve formě litinové plotny, sklokeramické či indukční desky, a elektrickou troubou na pečení. Obě jeho části jsou poháněny elektrickou energií. Elektrický sporák jepro plnohodnotné fungování potřeba napojit na 380–400 V. Dá se použít napojení i na 230–240 V, to však omezí jeho používání, přičemž výjimku tvoří sporáky s třemi litinovými varnými zónami.

Litinové elektrické sporáky

Litinové plotýnky jsou typické pro nejlevnější varianty elektrických sporáků. Jde o jeho nejstarší typ a má nejvyšší spotřebu energie, protože se pomaleji zahřívají. A zároveň trvá déle než vychladnou, což může být i výhodou, protože jídlo lze nechat na plotně „dojít“. Ve variantách se třemi varnými zónami je navíc můžete jednoduše zapojit do běžné elektrické zásuvky. Zpravidla také nabízejí to nejjednodušší možné ovládání otočnými knoflíky. Hůře se čistí, ale samotné plotýnky jsou velmi odolné. V dnešní době najdou uplatnění především v rekreačních objektech, nebo na místech, kde chybí síť s vyšším napětím. Použitím litiny jsou takovou nestárnoucí klasikou, takže v interiéru mohou být i retro prvkem. I v dnešní době jsou vyhledávaným zbožím, protože oproti sklokeramickým varným deskám jsou litinové plotny v podstatě nezničitelné a nabízí nejjednodušší možné ovládání. Jsou tedy ideální třeba na chaty, tábory, nebo pro seniory. Vzhledem k nižší cenové kategorii ve které se tyto sporáky vyskytují lze pochopit také absenci horkovzdušného pečení, nebo kruhových topných těles.

NáhledNázevSkóre Energetická třídaPočet varných zónMaximální příkonCena
goldMora E 120 AW
9.6/10
Celkové skóre
Výkon
95%
Hospodárnost
95%
Poměr cena/kvalita
97%
Energetická třída:
A
A
Počet varných zón:
4
4
Maximální příkon:
7700 W
7700 W
Zjistit cenu Naše recenze
silverAmica 510EE1.20PF W
9.5/10
Celkové skóre
Výkon
95%
Hospodárnost
94%
Poměr cena/kvalita
96%
Energetická třída:
A
A
Počet varných zón:
4
4
Maximální příkon:
7000 W
7000 W
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeMora E 101 AW
9.4/10
Celkové skóre
Výkon
93%
Hospodárnost
93%
Poměr cena/kvalita
95%
Energetická třída:
A
A
Počet varných zón:
3
3
Maximální příkon:
3650 W
3650 W
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Mora E 120 AW

Výhody

  • Dobrý poměr cena/kvalita
  • Snadná obsluha
  • Český výrobek

Nevýhody

  • Obecné nevýhody této kategorie
  • Součástí není pekáč

Náš favorit mezi sporáky s litinovými ploténkami je Mora E 120 AW. Vaše sympatie si může získat už od pohledu. Jde o inovovanou verzi českého sporáku, který důvěrně známe od našich babiček, z chat a podobně.

Výměna starého spotřebiče se rozhodně vyplatí díky mnohem vyšší hospodárnosti dnešních sporáků. 

Výkon sporáku rozhodně nechybí, celkovým příkonem 7 700 W patří v tomto ohledu k těm nejlepším dostupným modelům v kategorii. Prostor trouby má 68 litrů, což je rovněž skvělý výsledek vzhledem k běžným rozměrům spotřebiče. Teplotu uvnitř trouby lze plynule regulovat v rozmezí od 50 do 275 °C. Celý přístroj, tedy trouba i sporák, se jednoduše ovládá pomocí otočných knoflíků. Dvířka trouby mají vícevrstvé sklo, takže zůstávají chladná pro vyšší bezpečnost a hospodárnost. Ve spodní části nechybí praktický úložný prostor, kde snadno uložíte příslušenství, nádobí nebo pečicí formy. S čištěním trouby potom pomůže samočisticí funkce Eco Clean, která k čištění používá páru, kterou vytvoří z vody, kterou umístíte na spodní rošt, třeba v pekáči. Samozřejmostí je integrované osvětlení trouby. Vzhledem k ceně zamrzí pouze fakt, že ke sporáku je dodáván pouze základní rošt, například pekáče je tedy nutné dokoupit.

Rozměry 50 x 85 x 60 cm
Hmotnost37,1 kg
Maximální přikon7700 W
Spotřeba el. energie0,86 kWh
Napájecí napětí230 / 400 V
Objem trouby68 l
Počet funkcí trouby4
Kruhové tělesoNe
HorkovzduchNe
Energetická třídaA

2. MÍSTO

Amica 510EE1.20PF W

Výhody

  • Jednoduché ovládání
  • Velmi úsporná trouba
  • Lehká kontrukce

Nevýhody

  • Obecné nevýhody této kategorie
  • Součástí není pekáč

Amica je mezinárodním výrobcem domácích spotřebičů se sídlem v polském Wronki. Není žádným nováčkem na trhu, a proto jsou i sporáky Amica v Česku velmi dobře známé. Je inovovanou verzí sporáku, který se v Česku prodává přes 20 let. Pokud vám jde zejména o poměr cena/výkon, tento sporák by vás měl určitě zajímat. 

I když si udržuje klasický vzhled svých předchůdců z přelomu tisícilietí, jedná se o nesrovnatelně hospodárnější sporák. Je také výrazně lehčí, takže manipulace s ním je snadnější. Ekologická řešení trouby snižují spotřebu proudu až o 20% oproti většině konkurentů v dané cenové kategorii. Trouba má standardní rozměry a 67 l  objemu. Celý její vnitřek je z lehce čistitelného smaltu a zaručuje tak rychlou a snadnou údržbu. Pod sporákem se nachází výklopná přihrádka na plechy a udrží vaši kuchyň perfektně uspořádanou. Našli jsme však i několik negativ, pokud sporák srovnáme s jeho starými předchůdci. V minulosti byl součástí balení i jeden pečící plech, dnes pouze rošt. Starší sporáky měly také vysouvací zásuvku na plechy ve spodku trouby, zde je pouze vyklápěcí víko a volný prostor bez podlahy. Součástí není také víko na plotýnky, které ze starých sporáků Amica nepasuje. Je ale dostupnější, než kdy dřív, při ceně i pod 5 tisíc korun jde o skvělou nabídku mezi nemnoha konkurenty s keramickou deskou.

Rozměry 50 x 85 x 60 cm
Hmotnost36 kg
Maximální přikon7000 W
Spotřeba el. energie0,88 kWh
Napájecí napětí230 / 380 V
Objem trouby67 l
Počet funkcí trouby3
Kruhové tělesoNe
HorkovzduchNe
Energetická třídaA

3. MÍSTO

Mora E 101 AW

Výhody

  • Stačí jednofázová 230 V zásuvka
  • Dobrý poměr cena/kvalita
  • Český výrobek
  • Součástí balení je i pekáč

Nevýhody

  • Pouze 3 plotýnky

Hlavní rozdíl oproti sporáku Mora z první příčky je na první pohled zřejmý, tento model E 101 AW má jen 3 plotýnky. Tento na první pohled negativní rozdíl má jednu zásadní výhodu a to, že sporák můžete bez obav zapojit do klasické 230 V zásuvky. To sice umožňují i některé slabší 4 ploténkové sporáky, ale ty obecně doporučujeme zapojovat na silnější 400V připojení, což vyžaduje odbornou instalaci. Pozor však na to, že jednofázové 230 V připojení umožňuje zapnutí pouze dvou plotýnek na jednou. 

Kromě absence jedné plotýnky tento model bezkompromisně nabízí všechny výhody osvědčených sporáků Mora. Maximální příkon 3650 W se může zdát nízky, ale vzhledem k tomu, že jde v tomto případě o maximálně 2 zapnuté plotýnky najednou, je výkon dostatečný. Prostor trouby má 68 litrů, což je vzhledem k vnějším rozměrům skvělý výsledek. Teplotu uvnitř trouby lze plynule regulovat v rozmezí od 50 do 275 °C, takže ani v tomto ohledu není žádný kompromis. Celý sporák i trouba se jednoduše ovládají pomocí otočných knoflíků, kterých je zde logicky pouze 5. Dvířka trouby mají vícevrstvé sklo, proto zůstávají chladná pro vyšší bezpečnost a hospodárnost. Nechybí ani známá fukce Eco Clean, která čistí pomocí páry, vytvořené z vody, kterou umístíte např. do pekáče na spodní rošt. Ve spodní části nechybí praktický úložný prostor, kde snadno uložíte příslušenství, nádobí nebo pečicí formy. Součástí balení je i praktický pekáč, který do trouby jako originální příslušenství Mora dokonale sedí. Pokud hledáte sporák na jednofázové 230V připojení, lepší než Mora E 101 AW nenajdete.

Rozměry 50 x 85 x 60 cm
Hmotnost37 kg
Maximální přikon3650 W
Spotřeba el. energie0,95 kWh
Napájecí napětí230 / 230 V
Objem trouby68 l
Počet funkcí trouby4
Kruhové tělesoNe
HorkovzduchNe
Energetická třídaA

Sklokeramické elektrické sporáky

v dnešní době nejrozšířenější typ elektrických sporáků. Sklokeramická varná deska má menší teplotní ztráty než litinová a představuje zlatou střednou cestu mezi zmíněnou litinovou a indukční varnou deskou. Tomu odpovídají i střední doby ohřívání i chladnutí. Plotýnku tedy stačí vypnout několik minut před koncem vaření. Některé modely navíc mají zóny rychlejšího rozehřátí. Pod rovnou sklokeramickou deskou jsou umístěny topné spirály. Některé sporáky navíc disponují nastavitelnou okruhovou zónou, která se může zvětšit či zmenšit dle velikosti nádobí. Šetří tak energii obdobným způsobem jako indukce, i když přeci jen o něco méně efektivně. Narozdíl od indukční varné desky však nebudete potřebovat žádné speciální nádobí. Díky umístění plotýnek pod sklokeramické desky se tyto sporáky snadno čistí. 

NáhledNázevSkóre Energetická třídaMaximální příkonSpotřeba el. energieCena
goldElectrolux LKR64020AX
9.7/10
Celkové skóre
Výkon
97%
Hospodárnost
96%
Poměr cena/kvalita
96%
Energetická třída:
A
A
Maximální příkon:
10300 W
10300 W
Spotřeba el. energie:
0,95 kWh
0,95 kWh
Zjistit cenu Naše recenze
silverBeko FSM 67320 GXS
9.5/10
Celkové skóre
Výkon
95%
Hospodárnost
94%
Poměr cena/kvalita
95%
Energetická třída:
A
A
Maximální příkon:
9900 W
9900 W
Spotřeba el. energie:
0,91 kWh
0,91 kWh
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeMora C 110 BW
9.3/10
Celkové skóre
Výkon
94%
Hospodárnost
93%
Poměr cena/kvalita
95%
Energetická třída:
A
A
Maximální příkon:
8000 W
8000 W
Spotřeba el. energie:
0,8 kWh
0,8 kWh
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Electrolux LKR64020AX

Výhody

  • Kvalitní a bytelné zpracování
  • Ochlazování a měkké dovírání dvířek
  • Extra prostorné pečící plechy
  • Rovnoměrná distribuce tepla v troubě
  • Funkce rychlého zahřátí plotýnky
  • Čistý design
  • AirFry

Nevýhody

  • Vyšší cena

Sice nejdražší sporák z naší trojice favoritů, přesto stojí za každou korunu. Za cenu okolo 14 tisíc byste lepší hledali jen těžko. Na první pohled zaujme čistým vzhledem a kvalitním displejem s příjemným modrým podsvícením. Při otevření trouby potěší její prostornost. Celá konstrukce je bytelná a ovládání jednoduché. A po bližším zkoumání toho Electrolux LKR64020AX nabídne ještě ještě mnohem více. 

Sklokeramická deska má čtyři varné zóny a funkci rychlého zahřátí. Trouba má vzhledem k rozměrům špičkový objem 73 l. Plechy jsou při standardních vnějších rozměrech navrženy tak, aby poskytovaly maximální plochu pro pečení. Jeden je kombinovaný a smaltovaný, druhý má chromovaný otočný rošt a je součástí funkce AirFry, která rozhodně stojí za pozornost – dokáže napodobit funkci fritézy, při zlomkovém množství tuku. Trouba tak hravě stihne větší rodinu nebo menší oslavu. Rošty a plechy lze navíc pohodlně vysouvat díky teleskopickým výsuvům s bezpečnostní zarážkou. Dvířka trouby nejsou zvenku nikdy nebezpečně horká díky jejich ochlazování, a také mají měkké dorazy pro komfortní zavírání. Tlačítka pro volbu programů jdou zamáčknout, díky čemuž čelní panel působí jednoduchým praktickým dojmem, a také se výrazně lépe čistí. Nechybí na něm také minutka. Pečení zajišťuje kruhové topné těleso, která zaručuje rovnoměrný zdroj tepla. To může být dále podpořeno ventilátorem, respektive funkcí horkovzdušného systému. Nechybí elektrický gril, který je v troubě pevně ukotvený. 

Rozměry 59,6 x 85 x 60 cm
Hmotnost51 kg
Maximální přikon10300 W
Spotřeba el. energie0,95 kWh
Napájecí napětí230 / 230 V
Objem trouby73 l
Počet funkcí trouby7
Kruhové tělesoAno
HorkovzduchAno
Energetická třídaA

2. MÍSTO

Beko FSM 67320 GXS

Výhody

  • Kvalitní a bytelné zpracování
  • Trojité sklo a měkké dovírání dvířek
  • Rovnoměrná distribuce tepla v troubě
  • Čistý design
  • Možnost oválného tvaru ploténky

Nevýhody

  • Trouba nemá teleskopické výsuvy
  • Ovládání teploty není lineární

Další sklokeramický sporák který rozhodně doporučujeme je Beko FSM 67320 GXS. Na první pohled zaujme materiály známými spíše z dražších přístrojů, jeho části jsou nerezové nebo černě lakované a tato kombinace vypadá skvěle. Konstrukce je bytelná a zpracování na slušné, nikoli však zcela prémiové úrovni. Design by mohl být čistější, například čištění knoflíku může být problematické. 

Dvě ze čtyř plotének nabízí funkci proměnné velikosti, díky níž je lze využít pro různě velké nádobí s ohledem na spotřebu energie. Pravá zadní ploténka je navíc rozšířena do strany pro použití oválného nádobí, třeba pekáče či podlouhlé pánve, které by se na obyčejné kruhové plotýnce neprohřály rovnoměrně. Trouba využívá 3D technologii, tedy kromě běžného spodního a horního topného tělesa disponuje ještě třetím kruhovým tělesem a zdroj žáru v troubě je tak rovnoměrný. Uvnitř trouby nechybí ani ventilátor pro horkovzdušné pečení. Dvířka chrání před únikem tepla trojité varné sklo, což přispívá ke skvělé efektivitě trouby a k bezpečnosti. Pro snadnější čištění je také možné vnitřní sklo vyjmout. Běžně může nastat stav, zejména u vysokých pokrmů, že se již zdají upečené, ale ještě zcela nejsou, hlavně zespoda. Aktivováním zvláštního režimu tato trouba zapne pouze spodní topné těleso a ventilátor, díky tomu dojde k rychlejšímu dopečení bez rizika připálení či vysušení povrchu jídla. Využitím sálavého tepla z horní strany trouby umí pracovat jako elektrický gril. Pod hlavními dvířky se ukrývá zásuvka, ideální na velké plechy a pekáče. Dva pečící plechy jsou navíc součástí. Celkově tento sporák Beko nabídne hlavně kvalitní materiály a skvělý poměr užitné hodnoty a ceny.

Rozměry60 x 85 x 60 cm
Hmotnost53,3 kg
Maximální přikon9900 W
Spotřeba el. energie0,91 kWh
Napájecí napětí230 / 380 V
Objem trouby72 l
Počet funkcí trouby8
Kruhové tělesoAno
HorkovzduchAno
Energetická třídaA

3. MÍSTO

Mora C 110 BW

Výhody

  • Kvalitní a bytelné zpracování
  • Ochlazování a měkké dovírání dvířek
  • Extra prostorné pečící plechy
  • Klasický design
  • Český výrobek
  • Cena

Nevýhody

  • V balení je pouze 1 rošt
  • Chybí horkovzdušné pečení
  • Chybí kruhové topné těleso

Na třetím místě máme skutečnou klasiku. Pokud pokukujete mezi jednoduchými a levnějšími sklokeramickými sporáky s nižším rozpočtem, v podstatě není co řešit. Mora C 110 BW dělá vše, co byste od takového spotřebiče čekali a dělá to dobře a spolehlivě. Nabízí řešení inspirované a prověřené historií. Máme na mysli například tradiční klenutý tvar trouby, který je inspirovaný tradiční kamennou pecí na dřevo. Horký vzduch může volně cirkulovat a díky tomu rovnoměrně krouží okolo připravovaného jídla. Není tak potřeba  horkovzdušná funkce, respektive ventilátor. Teplotu trouby lze regulovat od 50 do 275 °C, uvnitř je osvětlení a nechybí ani měkké dovírání dvířek. Troubu lze jednoduše čistit pomocí funkce EcoClean. Jediné, co musíte udělat, je vložit pekáč s půl litrem vody a zvolit tento program na ovládači trouby. Po přibližně 30 minutách se zapečená mastnota a skvrny změkčí uvolněnou párou. Troubu pak stačí vytřít. 

Na sklokeramické desce jsou čtyři varné zóny. Maximální příkon spotřebiče je 8 000 W, takže výkon rozhodně nechybí a není problém připravovat několik jídel najednou. Pro větší bezpečnost mají plotýnky signalizaci zbytkového tepla. Sporák je sice tradičního rázu, ale byl již mnohokrát modernizován, proto se energeticky řadí do úsporné třídy A, takže oproti starému sporáku dlouhodobě určitě ušetříte na energii. V rámci soutěže nákupního portálu Heureka vyhrál tento sporák ocenění produkt roku 2020. Jedná se tedy o nejoblíbenější přístroj v kategorii dle zájmu a hodnocení spotřebitelů. Pokud hledáte dostupný sklokeramický sporák a chcete jednoduchou a ověřenou techniku, navíc od Českého výrobce, Mora C 110 BW je sázkou na jistotu. 

Rozměry50 x 85 x 60 cm
Hmotnost37,1 kg
Maximální přikon8000 W
Spotřeba el. energie0,8 kWh
Napájecí napětí230 / 400 V
Objem trouby68 l
Počet funkcí trouby4
Kruhové tělesoNe
HorkovzduchNe
Energetická třídaA

Indukční elektrické sporáky

Elektrické sporáky s indukční varnou deskou– patří mezi technologicky nejvyspělejší na trhu. Na pohled v porovnání se sklokeramickými, vypadají stejně, ale indukce ohřívá jenom ty plochy nádoby, které se dotýkají desky. Nemají tedy téměř žádné zbytkové teplo a tím šetří energii. Jsou velmi účinné a ohřívají opravdu rychle. Například vodu na indukční ploténce ohřejete rychleji a úsporněji než v rychlovarné konvici. Sama o sobě plocha varné desky nehřeje, ohřívá se pouze nádobí s pokrmem. A pokud ho z plotýnky sundáte, povrch velmi rychle úplně vychladne. Proto je indukce také velmi bezpečná a snadno se čistí, nečistoty totiž nemají tendenci připalovat se na varné desce. Standardem také bývá také displej a dětská pojistka Bohužel je ale nutné používat nádobí z magnetického materiálu. Další menší nevýhodou je, že pokrm nelze nechat dodělat na ploténce zbytkovým teplem po vypnutí, ale to je u většiny modelů kompenzováno časovačem, který vypne varnou zónu po uplynutí nastaveného času. Indukční desky jsou v porovnání se sklokeramickými o něco dražší, ale rozdíl není propastný a časem se vrátí na energii. 

NáhledNázevSkóre Energetická třídaMaximální příkonSpotřeba el. energieCena
goldAEG CIB6645ABM
9.8/10
Celkové skóre
Výkon
99%
Hospodárnost
98%
Poměr cena/kvalita
97%
Energetická třída:
A
A
Maximální příkon:
10900 W
10900 W
Spotřeba el. energie:
0,95 kWh
0,95 kWh
Zjistit cenu Naše recenze
silverElectrolux LKI564201X
9.6/10
Celkové skóre
Výkon
96%
Hospodárnost
94%
Poměr cena/kvalita
95%
Energetická třída:
A
A
Maximální příkon:
9868,5 W
9868,5 W
Spotřeba el. energie:
0,84 kWh
0,84 kWh
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeGORENJE EIT5355WPG
9.5/10
Celkové skóre
Výkon
96%
Hospodárnost
94%
Poměr cena/kvalita
95%
Energetická třída:
A
A
Maximální příkon:
10500 W
10500 W
Spotřeba el. energie:
0,8 kWh
0,8 kWh
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

AEG CIB6645ABM

Výhody

  • Kvalitní a bytelné zpracování
  • Ochlazování a měkké dovírání dvířek
  • Rovnoměrná distribuce tepla v troubě
  • AirFry
  • SteamBake
  • Hob2Hood

Nevýhody

  • Vyšší cena
  • Hob2Hood vyžaduje odpovídající digestoř

Tento indukční sporák od renomovaného výrobce AEG je tou nejlepší volbou i pro početnější rodiny. Díky vysokému příkonu až 10900 wattů zvládne efektivně jakoukoli zátěž. Také objem trouby 73 l patří k nejlepším na trhu. Spotřeba 0,95 kWh je pochopitelná vzhledem k vyšší užitné hodnotě. Specialitou tohoto modelu je funkce Hob2Hood, kterou můžete sporák propojit s digestoří, která touto funkcí také disponuje. Digestoř se potom zapne se začátkem vaření a automaticky nastaví svůj výkon. Další super výbavou je AirFry, systém který umožňuje úpravu podobnou smažení, bez použití oleje. A při pečení s funkcí SteamBake trouba používá páru, takže třeba zelenina je po tepelné úpravě křupavá a plná chuti. Trouba má také teleskopické výsuvy roštů s bezpečnostním uzamčením, takže manipulace je jednodušší i bezpečnější. Samozřejmostí vzhledem k ceně je Softclosing, měkké dovírání dvířek. Trouba má jen 7 funkcí, což se nezdá mnoho, ale jsou to funkce pečlivě vybrané, velmi rozdílné a zajímavé. Těžko hledat něco, s čím by si trouba neporadila. 

Pokud varné zóny vypnete, ale zapomenete na desku, udělá to sporák za vás. Vypne se také v případě rozlití tekutiny na povrch desky. Funkce PowerBoost zvýší výkon varné zóny pro rychlé ohřátí velkého množství vody. Další specialitou tohoto modelu je funkce Stop and Go. Sníží výkon používaných varných zón na zcela bezpečnou úrověň, takže si můžete například odskočit pro zapomenutou ingredienci na vaření. 

Rozměry59,6 x 85 x 60 cm
Hmotnost52 kg
Maximální přikon10900 W
Spotřeba el. energie0,95 kWh
Napájecí napětí230 V
Objem trouby73 l
Počet funkcí trouby7
Kruhové tělesoAno
HorkovzduchAno
Energetická třídaA

2. MÍSTO

Electrolux LKI564201X

Výhody

  • Kvalitní a bytelné zpracování
  • Ochlazování a měkké dovírání dvířek
  • Rovnoměrná distribuce tepla v troubě
  • AirFry
  • SteamBake
  • Parní funkce
  • Úspornost

Nevýhody

  • Menší objem trouby

Electrolux a AEG jsou sesterské společnosti, proto zde nepřekvapí mnohé podobnosti a stejné funkce se sporákem z 1. místa této kategorie. Pokud hledáte menší přístroj klasického vzhledu s jednoduchým ovládáním, ale rádi vyzkoušíte mnoho užitečných funkcí, Electrolux LKI564201X je skvělou volbou. Základem je bytelné zpracování a klasické otočné ovladače trouby.

Ve výbavě najdeme ventilátor pro horkovzdušné pečení a kruhové topné těleso pro rovnoměrnou distribuci tepla. Je vybavená teleskopickými výjezdy pro snadné a bezpečné vyjmutí plechů. Katalytický povrch trouby zaručuje snadné čištění. Kromě klasických funkcí jako spodní a horní ohřev nebo gril, nechybí také speciální funkce SteamBake, která pomocí páry zajistí lákavou barvu a křupavou kůrčičku, u třeba domácího pečiva nebo zeleniny. AirFry systém s plechem se speciálním perforovaným dnem napomáhá lepší cirkulaci horkého vzduchu s efektem fritézy, pro krásně opečené a křupavé jídlo bez použití velkého množství oleje.

Díky parní funkci můžete také efektivně zavařovat sklenice. A pomocí programu nízké teploty od 50 °C do 100 °C je možné vysoušet – například ovoce na křížaly, bylinky, nebo houby. Ovládací panel není nikdy nepříjemně horký, chladící ventilátor ho totiž ochlazuje a chrání tak uživatele i elektrické komponenty uvnitř. Nechybí také časovač, který troubu vypne po daném časovém limitu. Celkově jde o výkonný sporák klasického vzhledu a masivní konstrukce, ukrývající zajímavé funkce známe spíše z dražších modelů Electrolux a AEG.

Rozměry50 x 85 x 60 cm
Hmotnost50 kg
Maximální přikon9868,5 W
Spotřeba el. energie0,84 kWh
Napájecí napětí230 V
Objem trouby58 l
Počet funkcí trouby11
Kruhové tělesoAno
HorkovzduchAno
Energetická třídaA

3. MÍSTO

GORENJE EIT5355WPG

Výhody

  • Kvalitní a bytelné zpracování
  • Ochlazování a měkké dovírání dvířek
  • HomeMade Plus
  • MultiAir
  • BridgeZone
  • Prostorná trouba
  • AquaClean

Nevýhody

  • Složitější ovládání
  • Nelze péct bez horkovzdušné funkce

Gorenje EIT5355 je ideálem pro hospodyňky, které hledají líbivý, jednoduchý, ale výkonný a moderní sporák s indukční varnou deskou. Bílá varianta nese na konci názvu označení WPG a je k dispozici také v nerezovém provedení pod označením XPG. V cenové relaci okolo 13 tisíc je to náš favorit. Ovládá se maximálně jednoduše. Jsou tu dva klasické knoflíky na ovládání trouby, které jdou zasouvat pro snadné čištění panelu a čistý vzhled. Mezi nimi jsou programovací hodiny IconLed, s dotykovým displejem a funkcí časovače. Dvířka trouby zůstávají chladná, protože mají dvojité sklo a reflexní vrstvu. Jejich dovírání je tlumené, v případě Gorenje označené jako GentleClose. Trouba má speciální tvar pojmenovaný HomeMade Plus, který spočívá v tom, že hladké zaoblené okraje zadního panelu a klenutý tvar vnitřku zajišťují účinnější a rovnoměrnější distribuci horkého vzduchu. Ve spojení s funkcí MultiAir zvládne trouba i ten nejtěžší úkol,  pečení je možné až na 4 plechách současně. Navíc se nesmíchají chutě a vůně různých jídel. Nejlepších výsledků pečení je dosaženo také díky kombinaci velkého a menšího vnitřního grilovacího tělesa. Různé programy a funkce využívají vnitřní, vnější, nebo obě grilovací tělesa najednou. Trouba se vyhřeje na 200 °C již za 6 minut, čímž patří k těm nejlepším. Dosažení požadované teploty vás upozorní světelné a zvukové znamení. Také samotný objem trouby 70 l patří vzhledem k běžným venkovním rozměrům ke špičce. Skvělých výsledků pečení je dosaženo také díky kombinaci velkého a menšího grilovacího tělesa. To umožňuje optimální distribuci tepla. Různé kombinace ohřevu využívají buď vnitřní, vnější, nebo obě grilovací tělesa najednou.

Znázorněné zóny na varné desce mohou na první pohled působit nezvykle, ve skutečnosti jde ale o zajímavé a hlavně praktické rozložení. Dvě ze čtyř varných zón je možné propojit pomocí funkce BridgeZone, což umožňuje efektivní přípravu jídel i v tom největším nádobí různých tvarů. Díky nové povrchové úpravě u všech aktuálních trub Gorenje došlo ještě ke zlepšení jíž léty vyzkoušené samočistící funkce AquaClean. Ta spočívá v čištění trouby pomocí páry. Stačí nalít půl litru vody do pekáče a zapnout tuto funkci na 30 minut. Zapečené nečistoty se pomocí páry změkčí a potom stačí už jen setřít hadříkem. Dalším vylepšením je materiál SilverMatte, který odolá extrémnímu zatížení a teplotě. Povrchy trubek a plechů jsou prosty mikropórů a trojnásobný nátěr vnitřku trouby podporuje tepelnou odolnost, izolaci a zabraňuje nečistotám usadit se. Trouba má 11 zajímavých programů.  Všechny pracují s ventilátorem, takže zde chybí možnost péct bez horkovzdušné funkce, což někdo může postrádat.  V celkovém součtu to však nepovažujeme za něco zásadního a tak model po právu patří mezi ty neoblíbenější sporáky.

Rozměry50 x 85 x 59,4 cm
Hmotnost44,1 kg
Maximální přikon10500 W
Spotřeba el. energie0,8 kWh
Napájecí napětí220 – 240 V
Objem trouby70 l
Počet funkcí trouby11
Kruhové tělesoAno
HorkovzduchAno
Energetická třídaA

Test kombinovaných sporáků

 

Pokud máte přípojku na plyn, nebo potřebujete sporák k profesionálnímu využítí, dost možná bude nejlepší kombinovaný sporák. Ten spojuje v jednom zařízení to nejlepší ze dvou typů: skvělou funkčnost a intuitivní ovláddání plynové varné desky a spolehlivost elektrické trouby.  Už z jejich názvu je jasné, že v sobě kombinují vlastnosti svých elektrických i plynových kolegů. Tím, že se v něm skloubila plynová varná deska a elektrická trouba na pečení, eliminuje nedostatky výše zmiňovaných druhů sporáků.

NáhledNázevSkóre Počet varných zónMaximální příkonSpotřeba el. energieCena
Philco PCGD 900 X
9.8/10
Celkové skóre
Výkon
99%
Hospodárnost
97%
Poměr cena/kvalita
98%
Počet varných zón:
5
5
Maximální příkon:
3428 W
3428 W
Spotřeba el. energie:
0.94 kWh
0.94 kWh
Zjistit cenu Naše recenze
Amica SPFS 28TLDZP X
9.6/10
Celkové skóre
Výkon
95%
Hospodárnost
94%
Poměr cena/kvalita
97%
Počet varných zón:
4
4
Maximální příkon:
2900 W
2900 W
Spotřeba el. energie:
0.99 kWh
0.99 kWh
Zjistit cenu Naše recenze
Mora K 140 AW
9.4/10
Celkové skóre
Výkon
93%
Hospodárnost
95%
Poměr cena/kvalita
95%
Počet varných zón:
4
4
Maximální příkon:
2200 W
2200 W
Spotřeba el. energie:
0.8 kWh
0.8 kWh
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Philco PCGD 900 X

Výhody

  • Pro profesionální použití
  • Kvalitní zpracování a materiály
  • Dvojité osvětlení trouby
  • 5 plotének
  • 103 litrů objemu trouby

Nevýhody

  • Zbytečně velký pro domácí použití

Kombinované sporáky, tedy sporáky s plynovou varnou deskou a elektrickou troubou, jsou nejoblíbenějším typem mezi profesionálními kuchaři. Proto jsme na první místo této kategorie vybrali skutečně profesionální náčiní. Kvalitně zpracovaný a masivní přístroj od Philco, což je výrobce který stál u samého zrodu plynových sporáků. Hořáků je 6 a mají opravdu silný plamen a jsou dostatečně daleko od ohřívané nádoby, takže na nejnižším ohni se jídlo jen pomalu ohřívá a na vysokém není problém zprudka smažit i velké množství oleje. Trouba má objem celých 103 litrů a dva horkovzdušné ventilátory, takže peče rovnoměrně a efektivně. Funkce elektrické trouby má 8 pečících režimů, což se nezdá jako mnoho, ale žádný důležitý nechybí, přístroj se prostě snaží šetřit každou vteřinu při ovládání. Má také skvělé vnitřní osvětlení díky dvěma zdrojům světla. Sporák je navíc vybaven všemi potřebnými detaily a příslušenstvím: teleskopické pojezdy, grilovací rožeň, tál (grilovací deska), plech na pečení, rošt, skleněný poklop a trysky pro použití na propan butan.

Trochu nás zarazily plechy, které mají využitelnou plochu poměrně daleko od okrajů, což trochu snižuje jejich efektivitu. Další negativní drobností je, že jsou na nich navíc prolisovány šipky ukazující směr, kterým jde vkládat, což je na jednu stranu dobrý nápad, ale při pečení například tenkého cukroví, které přesně kopíruje povrch, to úplně nepotěší. A šuplík pod troubou by mohl být větší. Celkově ale dáváme to nejlepší hodnocení, protože Philco PCGD 900 X funguje výborně a skvěle zapadne do náročného provozu profesionální kuchyně, případně i do velmi početných rodin. Na trhu v tomto rozměru a cenové relaci jsme lepší sporák nenašli. 

Rozměry90 x 90 x 60 cm
Hmotnost97 kg
Maximální příkon3428 W
Spotřeba el. energie0.94 kWh
Napájecí napětí230 V
Objem trouby103 l
Počet funkcí trouby8
Pojistka plynuAno
Automatické zapalováníAno
Energetická třídaA

2. MÍSTO

Amica SPFS 28TLDZP X

Výhody

  • Ochlazování a měkké dovírání dvířek
  • Rovnoměrná distribuce tepla v troubě
  • Klasický vzhled
  • Plotýnky mají poklop
  • Super rychlý ohřev trouby
  • Trouba o objemu 70 litrů
  • Součástí jsou i 2 pečící plechy

Nevýhody

  • Menší trouba
  • Nízká hlasitost výstrahy časovače

Amica je moderní evropská značka, která se snaží přinášet styl a poctivost starých přístrojů na dnešní trh a ani model SPFS 28TLDZP X není vyjímkou. Technologicky a funkčně pak rozhodně nezůstává pozadu. Napohled i při používání skvěle maskuje svou nižší cenu zpracováním, nerezovými materiály a bytelnou konstrukcí. Nabízí vše, co může běžný kuchař potřebovat. Osm různých pečících programů, super rychlý ohřev trouby a další funkce, které usnadní každý den. Na plynové varné desce jsou klasicky čtyři varné zóny s odolnými litinovými rošty. V každém za čtyř knoflíku je elektrické zapalováníDvířka trouby mají trojité bezpečnostní sklo a měkké komfortní  dovírání. Nechybí bezpečnostní pojistky u hořáků na varné desce. V případě zhasnutí plamene pojistka uzavře přívod plynu a zamezí tím úniku do místnosti.

Trouba je vzhledem k menším rozměrům stále prostorná, má 65 litrů objemu. Mezi funkcemi je extra rychlý ohřev, na 150 °C se trouba vyhřeje během pouhých čtyř minut. Dále nechybí rozmrazování, funkce grilu a horkovzdušné pečení. Manipulaci s plechy usnadňují teleskopické výsuvy, díky kterým s nimi můžete snadno manipulovat, přidávat ingredience a kontrolovat průběh pečení. Pokud hledáte levnější, ale stylovou a funkční troubu,  Amica SPFS 28TLDZP X bude skvělou volbou.

Rozměry50 x 85 x 60 cm
Hmotnost57 kg
Maximální příkon2900 W
Spotřeba el. energie0.99 kWh
Napájecí napětí230 V
Objem trouby65 l
Počet funkcí trouby9
Pojistka plynuAno
Automatické zapalováníAno
Energetická třídaA

3. MÍSTO

Mora K 140 AW

Výhody

  • Dvojité sklo a měkké dovírání dvířek
  • Nízká cena
  • Klasický vzhled
  • Český výrobek

Nevýhody

  • Chybí elektrické zapalování
  • Pečící plechy nejsou součástí

Značka Mora je synonymem pro největšího českého výrobce sporáků a dalších kuchyňských spotřebičů. Typicky jde o jednoduše řešené spotřebiče klasického vzhledu, které však ukrývají moderní a úsporné technologie. Mora je totiž součástí skupiny Gorenje Group, proto dokáže držet krok s největšími evropskými výrobci. Model K 140 AW je náš tip na kombinovaný sporák v nejnižší cenové relaci, proto očekávejte jen nejnutnější funkce, při zachování české kvality. 

Jako každý sporák od Mory, je model K 140 AW vybaven bezpečnostními pojistkami Stop Gas pro hořáky i troubu. Na varné desce jsou plynové hořáky vybavené smaltovanou mřížkou. Regulace teploty trouby je v rozmezí od 50 do 275 ° C, ovládána termostatem. Další výbavou jsou drážkovaná vodídka na rošty, v ceně spotřebiče je dále také 1 běžný rošt. Nechybí vícevrstvé sklo dvířek, které přispívá k efektivitě a bezpečnosti. Ve spodní části trouby se tradičně nachází úložný prostor. Umí i EcoClean, oblíbenou čistící funkci využívající páru. Jde o nejdostupnější volbu z našeho výběru, proto lze pochopit chybějící elektrické zapalování. Kromě zapalovače budete ke sporáku potřebovat dokoupit také pečící plech. Při ceně pod 6 tisíc korun jde ale stále o sympatický přistroj.

Rozměry50 x 85 x 60 cm
Hmotnost37,1 kg
Maximální příkon2200 W
Spotřeba el. energie0.80 kWh
Napájecí napětí230 V
Objem trouby68 l
Pojistka plynuAno
Automatické zapalováníAno
Energetická třídaA

Jak vybrat sporák?

V zásadě rozpoznáváme tři kategorie sporáků. Základně je členíme podle toho, odkud berou energii na provoz. Buď můžete používat sporák elektrický (pokud nemáte v bytě či domě přívod plynu, kam byste mohli napojit celoplynový či kombinovaný sporák). Elektrické sporáky se podle varné plochy ještě dělí na další tři poddruhy, tak jako jsme to již řekli výše a každý z nich nabízí jiné možnosti vaření, úspory tepla a případně i pokročilejších funkcí.

Pro ty, kteří víc vaří a méně pečou, je nejvhodnější a nejrozšířenější druh sporáku v minulém století – plynový. Nejoblíbenějším a nejprodávanějším sporákem v dnešní době je takzvaný kombinovaný sporák. Už jeho název napovídá, že v sobě kombinuje výhody lehkého a rychlého vaření na plynové varné desce a lepšího rovnoměrného pečení v elektrické troubě. Každý z těchto druhů sporáků má své plusy i mínusy a je určený pro jiné použití a pro různé domácnosti. Proto byste měli při nákupu především zvážit své preference. Jednotlivé typy se totiž liší víc, než si myslíte. Z tohoto důvodu jsme připravili tento článek, ve kterém se na jejich jednotlivá specifika podíváme blíže, a vy si budete moci jednodušeji vybrat ten pravý pro vaši kuchyň. Jelikož o troubách na pečení a jejich funkcích jsme vám již přinesli samostatný článek, zaměříme se tu hlavně na varné plochy sporáků a jejich další specifické parametry.

Typy varných desek

Druhy sporáků se liší typy varných desek a trub na pečení, přičemž plynový a kombinovaný sporák mají oba plynové varné desky a liší se tím, že jeden má plynovou troubu a druhý elektrickou troubu. Elektrický sporák má na druhou stranu obě části elektrické, rozlišujeme však až tři druhy elektrických varných desek:

  • Plynovou
  • Litinovou
  • Sklokeramickou
  • Indukční

Podívejme se na charakteristiky všech čtyř varných desek, s kterými se můžeme u jednotlivých druhů sporáků střetnout.

Plynová varná deska

Začneme s tou plynovou, protože patří mezi nejefektivnější a zároveň nejvyhledávanější. Preferují je profesionálové i mnozí amatérští kuchaři, protože dosažení správné teploty na vaření je okamžité. Stačí otočit tlačítkem a v případě zabudovaného piezoelektrického zapalování stačí zmáčknout tlačítko, popřípadě použít zapalovač, který nalezete zvlášť, zapálí se vám plamen a můžete vařit. Regulace teploty, tedy velikosti plamene je stejně jednoduchá – stačí jenom otáčet tlačítkem doprava či doleva. Dochází tak k minimálním teplotním ztrátám. Náklady na vaření se tím výrazně sníží. Jejími nevýhodami může být riziko vznícení či úniku plynu a těžší čištění. Co se týká prvního mínusu, tak ten v dnešní době minimalizují různé bezpečnostní pojistky či ventily. Faktem však zůstává, že na tomto druhu desky jsou méně dostupná místa, což ztěžuje údržbu. Hořáky se zvyknou časem zanést a potom vyžadují profesionální čištění.

Litinová varná deska

Litinová varná deska je nejstarším typem varné desky mezi elektrickými sporáky a je již pomalu na ústupu. Litinové desky sice snižují kupní cenu sporáku, ale oproti jiným verzím (sklokeramické a indukční varné desce) mají mnohem více nevýhod než výhod. Zahřívají se pomaleji a také zůstávají delší dobu teplé, což zvyšuje riziko popálení dětí a zvyšuje spotřebu energií, čímž se časem smaže i jejich počáteční výhoda – nižší nákupní cena. Z dlouhodobého hlediska vás tak může litinový sporák stát víc, protože spotřebuje více energie než sklokeramický sporák. Litinový sporák se opravdu vyplatí jenom těm, kteří mají v domě zdroj nižšího elektrického napětí. V nabídce jsou totiž modely s třemi varnými zónami pro plnohodnotné fungování při zapojení na 230–240 V.

Sklokeramická varná deska

Už její název vypovídá o tom, z čeho je vyrobena – ze skla a keramiky. Jde o silně mechanicky odolný povrch, pod kterým je zabudované odporové topné těleso, které se po zapnutí ke zdroji elektrického proudu zahřeje a ohřívá desku. Na ní je barevně vyznačeno čtyři až šest různě velikých varných zón, na které se kladou hrnce a pánve. Díky tomu, že její povrch je absolutně rovný, přenos tepla mezi hrncem a tepelným tělesem je plynulý. Díky hladkému povrch se navíc relativně snadno čistí, pokud nejde o zašlou špínu, kterou je potřeba zeškrábat. Tehdy, anebo například při úderu těžkým hrncem, může dojít k jejímu poškození. Nevýhodou oproti indukční varné desce je větší ztráta tepla po bocích nádoby.

Indukční varná deska

Jde o nejvyspělejší technologii v oblasti ohřevu. Na první pohled je stejná jako sklokeramická varná deska, ale u indukční varné desky je zahřívána jenom ta část varné zóny, které se přímo dotýká hrnec či pánev a zbylé okolí je téměř úplně studené. Omezí se tak ztráta tepla a šetří se energie. Tím, že princip indukce spočívá v tom, že varná zóna se zahřívá jenom v místě, kde se hrnec dotýká varné plochy, tak teplo vzniká a směruje jenom tam, kde to je potřebné. Při ohřevu je plocha kolem nádoby téměř chladná. Funguje to na principu feromagnetismu, proto se na indukční desce nesmí používat skleněná, měděná, či hliníková nádoba. Pokud chcete zjistit, zda lze nádobu použít na indukční varné desce, zkuste, jestli se na jejím dně udrží magnet. Nutnost vybírání nádobí je asi její jediná výrazná nevýhoda, protože například jídlo se na ní nepřipéká, odpadá tak i náročné čištění.

Vyberte správnou velikost sporáku

Z rozměrů sporáku je nejdůležitější jeho šířka. Při její volbě je potřeba pochopitelně zvážit velikost volného místa ve vaší kuchyni. Standardně se v nabídce najdou sporáky se šířkou 50–60 cm. Najdou se však i 40 cm modely, které však disponují menší varnou zónou v podobě dvou hořáků. Avšak pokud toužíte po prostorné varné zóně s víc jako čtyřmi hořáky, počítejte i se šířkou 90 cm.

Se šířkou sporáku přímo souvisí i rozloha varné zóny. Na varných deskách nalezete dvě až šest různě velikých varných, anebo jinak řečeno, ohřevných zón. Nejčastěji na nabízených sporácích se šířkou 50–60 cm naleznete čtyři. Zejména sklokeramické a indukční, ale už i plynové varné desky, mají různě pokročilé funkce, které umožňují různě rychlý a intenzivní ohřev těchto zón. Můžete ho přizpůsobovat tomu co, a hlavně v čem vaříte. O těchto funkcích vám později poskytneme podrobnější informace. Všeobecně platí jednoduchá a logická přímá úměra, čím větší je rodina, tím víc je potřebných varných zón. Většinou mají trojfázový přívod energie a příkon od 5 kW do 7 kW. Z tohoto důvodu na jejich instalaci využijte raději odborníka.

Ovládání varné desky by opět mělo být co nejednoduší

Nejznámější a nejběžnější ovládání varné desky je mechanické prostřednictvím tlačítek zabudovaných na její přední straně. U plynových desek se při těchto tlačítkách stává úplným standardem zabudované piezoelektrické zapalování, které okamžitě nahodí jiskru. Moderní sklokeramické a indukční desky mají čím dál tím častější dotykové ovládání na povrchu desky.

Design

U většiny spotřebičů existují z hlediska designu jeho dva varianty, volně stojící a vestavěný. U sporáků to je trochu jinak. Jeho vestavnou variantu tvoří dva samostatné spotřebiče:

  • samostatná trouba na pečení
  • samostatná vestavěná varná deska

Každá z těchto částí je zabudována do kuchyňské linky samostatně na jiném místě. Je potřeba počítat s dostatečně velikým otvorem pro troubu, nejčastěji ve větší výšce, tak abyste se nemuseli stále ohýbat. Varná deska má potom vyřezaný otvor v kuchyňské lince. Trouba i deska mají vlastní ovládací panel. Z hlediska designu plně zapadnou do vaší kuchyně a působí elegantně. Je potřeba však počítat s vyšší cenou.

Sporák v pravém slova smyslu má jenom volně stojící variantu, která se vsune do odpovídající mezery, nejčastější šířky 50–60 cm, mezi dvěma částmi linky. Trouba i varná deska jsou propojeny a ovládané jedním panelem. Vstupní náklady jsou o dost nižší, zato volně stojící varianty je o něco náročnější sladit se zbytkem kuchyně. Barev a materiálů je tu však na výběr mnoho.

V obou variantách naleznete nejrůznější výrobní materiály, mezi které patří hlavně kov, nerezová ocel, či imitace jiných materiálů. Plynové desky jsou nejčastější ze smaltu, elektrické podle druhu z litiny či skla. Nejčastější barvy provezení celých sporáků jsou bílé, černé a stříbrné – tak jako u většiny jiných kuchyňských spotřebičů.

Základním bodem při koupi sporáku by měl být jeho energetický štítek

Jak jsme již v mnohých našich článcích zmiňovali, energetický štítek slouží ke zjištění množství informací (jako například spotřeba elektrické energie určitého spotřebiče, v tomto případě sporáku, do které energetické třídy se zařizuje atd.), které zákazníkovi pomůžou rozhodnout se pro nejvhodnější model. Správné rozhodnutí vám dokáže ušetřit peníze na nákladech vyplývajících z koupě, ale i z dlouhodobého používání daného sporáku. Více jsme se tomuto tématu věnovali v našem článku o energetických štítcích.

energetické účinnosti produktu, která je znázorněna barevnou škálou, přičemž každá z těchto barev představuje jinou energetickou třídu popisující energetickou úspornost a efektivnost spotřebiče, je nejúspornější zelená kategorie A. Naopak energeticky nevýhodné a málo úsporné jsou spotřebiče červené kategorie G. Později se tato škála energetické úspornosti ještě rozrostla o tři nové kategorie, a to A+, A++ a A+++. Třída A+ je v porovnaní s předtím nejvýhodnější třídou A ještě o 25 % víc šetřící energii, třída A++ o 25% oproti A+ a tak dále. Sporáky v dnešní nabídce se pohybují od třídy A+ po B, nejhorším případě C. Drtivá většina se však nachází v kategorii A. Kategorie A+ je u nás ještě poměrně tenká, ale postupně se rozšiřuje.

V případě sporáků se střetneme se dvěma variantami energetického štítku, podle toho, či jde o plynový anebo elektrický. Spotřeba se u elektrických sporácích uvádí v kWh – kilowathodinách, a u plynových v joulech, resp. v megajoulech – MJ. Jinak je totožný s energetickým štítkem u trub na pečení. Je tu informace o energetické účinnosti daného modelu, výkonnost v kilowattech/megajoulech a hlučnost v decibelech, objem vnitřního prostoru v litrech, ale i spotřeba energie během jednoho cyklu ohřevu (konvenčního, ale i konvenčního s nuceným proudem vzduchu, pokud tuto možnost trouba nabízí), uvnitř prostoru při standardním zatažení vyjádřená také počtem MJ/cyklus a v kWh/cyklus. (Zdroj: European Commission)

The New Energy Labels

Design

U většiny spotřebičů existují z hlediska designu jeho dva varianty, volně stojící a vestavěný. U sporáků to je trochu jinak. Jeho vestavnou variantu tvoří dva samostatné spotřebiče:

  • samostatná trouba na pečení
  • samostatná vestavěná varná deska

Každá z těchto částí je zabudována do kuchyňské linky samostatně na jiném místě. Je potřeba počítat s dostatečně velikým otvorem pro troubu, nejčastěji ve větší výšce, tak abyste se nemuseli stále ohýbat. Varná deska má potom vyřezaný otvor v kuchyňské lince. Trouba i deska mají vlastní ovládací panel. Z hlediska designu plně zapadnou do vaší kuchyně a působí elegantně. Je potřeba však počítat s vyšší cenou.

Sporák v pravém slova smyslu má jenom volně stojící variantu, která se vsune do odpovídající mezery, nejčastější šířky 50–60 cm, mezi dvěma částmi linky. Trouba i varná deska jsou propojeny a ovládané jedním panelem. Vstupní náklady jsou o dost nižší, zato volně stojící varianty je o něco náročnější sladit se zbytkem kuchyně. Barev a materiálů je tu však na výběr mnoho.

V obou variantách naleznete nejrůznější výrobní materiály, mezi které patří hlavně kov, nerezová ocel, či imitace jiných materiálů. Plynové desky jsou nejčastější ze smaltu, elektrické podle druhu z litiny či skla. Nejčastější barvy provezení celých sporáků jsou bílé, černé a stříbrné – tak jako u většiny jiných kuchyňských spotřebičů.

Electric range cookers perfect for modern kitchens

Funkce moderních sporáků

V popisu funkcí sporáků bychom se kromě vybavení varných desek měli pozastavit nad funkcemi trouby na pečení, protože je samozřejmé, že právě ty hrají při její koupi obrovskou úlohu. V tomto bodě vás však opět odkážeme na našeho průvodce nákupem trub na pečení. V dnešní době však ve funkční vybavenosti nezaostávají ani varné desky. To si ukážeme právě teď.

Gas stop

Asi nejdůležitější technologie, která vytvořila z nebezpečnosti plynových horáků mýtus. Jde o bezpečnostní pojistku na vypnutí přívodu plynu po zhasnutí plamene. Riziko úniku a vznícení plynu tak klesá na minimum.

Piezoelektrické / automatické zapalování

Načrtli jsme to už předtím, jde o zapalování hořáků pomocí přenesení jiskry stisknutím jednoho tlačítka. Funguje na principu piezoelektrického jevu. Stisknutím tlačítka, takzvaného zapalovače, se uvolní pružina (kladívko), která narazí na piezoelektrický krystal. Ten při svojí deformací vyprodukuje dostatečně vysoké napětí a vznikne jiskra, která zapálí plyn.

LED podsvícení ovládacího panelu

Už jsme se zmínili, že ovládání varné desky by mělo být co nejjednodušší. Když je však nákres funkcí a programů příliš malý a nepřehledný, tak už touto podmínku nesplňuje. K eliminaci tohoto případného nedostatku slouží LED podsvícení ovládacího panelu. Ulehčuje orientaci v nastaveních a dodává sporáku i luxusnější dojem v designu.

Wok hořák

Wok je speciální hluboká univerzální pánev na rychlou a zdravou přípravu jídla pocházející z Asie. Plynové varné desky a vaření na woku jdou ruku v ruce. Na tomto hořáku můžete skvěle ovlivňovat jeho výkon. Existují dva varianty hořáků pro wok: Mono hořák pro wok s jednotnou regulací výkonu pro oba okruhy plamenu, a dual hořák pro wok, kde se dají oba okruhy plamenu regulovat zvlášť.

High-light zóna

Je to varná zóna, která se dokáže zahřát rychleji na provozní teplotu. Jde o specifické varné zóny s upravenými výhřevnými spirálami na rychlé vaření. Díky rychlému ohřevu na provozní teplotu můžete začít vařit už za několik vteřin. High-light zóna zároveň prodluží životnost desky a snižuje její spotřebu.

Indikátor zbytkového tepla

Je to v podstatě ukazovatel toho, jak dlouho a jak moc je po ukončení vaření deska teplá. Pomáhá předcházet popáleninám jak dospělých, tak i dětí. Je velmi užitečná i při případném ohřevu již uvařeného jídla. Když indikátor zbytkového tepla ukazuje ještě teplou varnou zónu, ohřejete ho na ní bez opětovného zapnutí sporáku a ušetříte energii.

Dětská pojistka

Tato funkce je velmi užitečná do domácností s malými dětmi. Ty rády zkoumají své okolí a neuvědomují si případná rizika. Pomocí dětské pojistky (pokud ji samozřejmě hned po nastavení programu ohřevu zapnete) zamezíte nechtěné manipulaci se sporákem v průběhu vaření.

Časovač

Nastavíte časovač a ten vás upozorní na konec vaření anebo pečení a vy se můžete věnovat jiné činnosti, například jiné domácí práci či oddychu. Šetří tak vaši energii a zredukuje se i doba, kterou musíte fyzicky prostát při sporáku.

Automatické vypnutí

Známe to všichni: odejdete z domu po vaření a stále vám vrtá hlavou, jestli jsme sporák vypli či ne. S funkcí automatického vypnutí vám tato starost odpadá. Jde totiž o bezpečnostní prvek, který při delší nečinnosti zapnutou varnou desku vypne.

Stop&Go a restart

Stává se nám, že nás moderní technologie zaskočí a v shonu navolíme věci jinak, než bychom chtěli. Tyto dvě funkce nám to pomohou napravit. Stop&Go jediným stiskem vypne anebo následně zapne jakýkoliv ohřev desky. ReStart zas vrací všechny nastavení desky do původního stavu. Tato funkce je užitečná při nějakém náhodném nechtěném nastavení programu, či aktivovaní výše zmíněné funkce.

Power boost

Jde o extrémně rychlé ohřátí varné zóny, ke které dojde díky vysokému výkonu, který překonává i nejvyšší maximální stupeň ohřátí na ovládání. Je to velmi užitečné, když s vařením spěcháte.

Quickstart

S urychleným vařením pomůže i funkce QuickStart. Pracuje na podobném principu jako PowerBoost, jen tu navíc varná deska sama pozná, kam jste umístili nádobu. Vy si potom už jen zvolíte stupeň ohřevu.

Zobrazení spotřeby

Tato funkce je velmi užitečná z ekonomického (kdo by si nechtěl snížit náklady?), ale i ekologického hlediska. Na šetření spotřeby energie je v dnešní době plné ekologických problémů potřeba dbát dvojnásobně. Tímto si můžete částečně uhlídat svoji spotřebu a zvolit do budoucna úspornější program.

Blokace varného panelu

Po zapnutí této možnosti nespustíte ani vy, ani například vaše děti při zkoumaní nechtěné desku naprázdno. Využijete ji především při pravidelné údržbě – čištění varné desky. Stejně tak se ji vyplatí zapnout po uvaření, když se v domě nachází hodně dětí (například při oslavě) a vy nemůžete všechno uhlídat naráz.

Buttons And Control Panel Of A Modern Oven With The Clock Timer Flashing  High-Res Stock Video Footage - Getty Images

Kolik za sporák zaplatíte?

V případě sporáků a jejich ceny tu sehrává výraznou úlohu příliš mnoho faktorů. Jako například to, zdali jde o plynovou anebo elektrickou verzi. Plynová bývá mnohem levnější a ani elektrický sporák není jako elektrický sporák. Indukční verze je mnohem dražší, než ta litinová, a sklokeramická se nachází někde mezi nimi. Cenu samozřejmě navyšuje a výrazně ovlivňuje i počet funkcí ať už varné desky, anebo trouby na pečení. Proto je lze těžko roztřídit do nějakých cenových kategorií a charakterizovat je. Modely se základním vybavením, ale zato už kvalitní, se pohybují v ceně okolo 5 000 Kč.

  • Cena do 10 000 korun – v této hladině najdete všechny druhy sporáků, především však plynové sporáky s průměrným funkčním vybavením a menším až středním objemem trouby
  • Cena od 10 000 do 25 000 korun – zde naleznete různorodě vybavené elektrické a kombinované sporáky s výbornou úsporou energie.
  • Cena nad 25 000 korun – zde už jde o sporáky, které jsou nejen špičkově vybavené všemožnými funkcemi, ale mají i jiné špičkové technologie jako top indukční varné desky či velkou a prostornou troubu na pečení. Vyšperkované to je i luxusním designem, nejčastěji v podobě nerezového provedení.

Největší výrobci sporáků

Aby bylo vaše vaření na nejlepší úrovni a mohli jste si ho opravdu užít, je potřebné si pořídit opravdu dobrý model. Pokud budete muset před každým vařením řešit náročnost ovládání, málo místa pro hrnec či pánev, pak čas strávený vařením si nejenže neužijete, ale ani výsledek nebude až taký dobrý jako by mohl být. Proto je dobré se podívat při nakupování na některé z tradičních, osvědčených značek, které vyrábějí vysoce kvalitní a různorodé druhy sporáků. Jenom dobrá společnost s tradicí bude na výrobu používat kvalitní materiály a plně vyhoví většině zákazníků. Je jich mnoho, tak se tedy pojďme podívat na výběr těch nejlepších z nejlepších.

Mora

Sporáky Mora vyrábí naše společnost z Moravy, která funguje už od roku 1825. Od té doby se vypracovala na přední značku a patří jí pozice velkého výrobce v oblasti varné techniky. V oblasti sporáků patří k absolutní špičce. Vyznačuje se širokým výběrem produktů s funkčním a moderním designem ze všech typů. Mnohých zákazníků těší hlavně svým návratem k tradici v podobě celoplynových sporáků vylepšených moderními technologiemi, jako je například bezpečnostní pojistka GAS STOP. Největší devizy značky Mora je kvalita a odolnost za rozumnou cenu, přičemž se snaží zachovat vysoký výkon. Tyto sporáky se ovládají jednoduše a intuitivně.

MORA logo

Amica

Polská společnost Amica působí ve více než 50 zemích Evropy a specializuje se právě na varnou techniku a kuchyňské spotřebiče. První sporák vyrobila už v roce 1957. Její krédem je spojení těch nejmodernějších technologií a designujednoduchým ovládáním a kvalitním recyklovatelným materiálem. Kromě toho na jejích sporácích naleznete ergonomické varné rošty, či estetické ploché plotny na snadno čistitelném skleněném povrchu. Specializuje se především na elektrické a kombinované sporáky.

Amica logo

Electrolux

Společnost Electrolux pochází ze Švédska. Od roku 2004 je její součástí další průkopník v oblasti elektrospotřebičů včetně sporáků, a to společnost AEG. Tato firma nejenom následuje, ale i určuje trendy. V případě jejich sporáků je to technologie ovládání jednotlivých prvků DirectAcces, což vám poskytuje jednoduchý přístup ke každému varnému stupni. Stačí se dotknout požadovaného stupně, anebo posunout prstem, až dokud ho nedosáhnete. U svých modelů dbá i na mimořádně snadné čištění, tak aby s jejich údržbou bylo co nejméně starostí, především v elektrických typech s indukcí. Nezapomíná ani na design a výběr z rozličných provedení s velikou škálou cen.

electrolux

Beko

Společnost Beko je tureckým výrobcem elektroniky. Pověra, že turecké věci musí být automaticky nekvalitní, dávno neplatí. Beko se vypracovalo mezi špičku výrobců kuchyňských spotřebičů. Jejich sporáky v sobě skloubily všechno, co běžný méně náročný zákazník vyhledává. Vynikají hlavně poměrem kvality a ceny. Nevynikají sice špičkovým designem a nejmodernějšími technologiemi, ale v kategoriích typů sporáků, které se nejvíc kupují, tedy sklokeramické, elektrické a kombinované sporáky, si jeho modely vedou velmi dobře. Jejich sporáky splňují všechno, co by splňovat měli a pokud toužíte po jednoduchosti, lehké obsluze a netoužíte po všech moderních vychytávkách, které často příliš navyšují cenu, pak je pro vás značka Beko ideální.

Beko logo

Bosch

Značka Bosch přináší už víc než 130 let do domácnosti německou kvalitu v podobě nejrůznějších domácích spotřebičů. Své výrobky vyrábí z kvalitních materiálů, v pestrých designových variantách, kombinacích a ve všech cenových hladinách. Takže z nabídky jejich výrobků si může vybrat opravdu každý, a to platí i u sporáků. V nabídce mají modely všech šířek a existujících kombinací varných desek a trub. Sporáky Bosch jsou tedy velmi variabilní a z jeho modelů si vybere majitel jakkoliv veliké a nejrůzněji rozmístěné a nadesignované kuchyně. Jejich varné desky nabízí až 8 rozličných nastavení ohřevu.

Logo Bosch

Finální verdikt

Pomohl vám tento nákupní průvodce vybrat si sporák? Pevně věříme, ��e ano. Pokud vám přeci jen ještě není něco jasné, pojďme si to ještě jednou celé shrnout. Především byste se hned na začátku měli rozhodnout, o jaký sporák máte zájem. Jste spíš pekař než kuchař? Preferujete radši jednoduché čištění než rychlejší a přesnější regulaci teplot při vaření? Pokud jste si odpověděli na otázky kladně, rozhodněte se pro elektrický sporák, pokud záporně tak pro plynový. Pro nerozhodné jsou tu kombinované sporáky. U elektrické varianty se musíte rozhodnut i mezi třemi typy varné desky. Pokud máte možnost napojení na 380–400 V, tak litinovou zavrhněte. Indukční deska šetří nejvíc energie, ale nehodí se na ni všechno nádobí. Nejvariabilnější je z nich sklokeramická. Pokud jste si zvolili tyto dva základní faktory u sporáků, máte z poloviny vyhráno. Dále sledujte rozměry a počet varných zón, spotřebu a přídavné funkce. Sami musíte vědět, které z nich využijete a které naopak nepotřebujete. Jako poslední zkontrolujte cenu, abyste nepřekročili rozpočet, a máte vyhráno.

Jak udržovat sporák v čistotě

Asi vás příliš nepotěšíme, ale nejlepším prostředkem na udržení čistého sporáku je čistění po každém vaření a pečení. Chápeme, že ne vždy na to máte energii anebo čas. Proto vám nabízíme jednoduchý tip, jak si to zjednodušiti mimo funkce, které do svých modelů výrobci zakomponovali. Ten však funguje jen na plynovou varnou desku. Avšak i tam vám doporučujeme pravidelné rozebrání, vyčištění a usušení plynových hořáků, prodloužíte tím jejich životnost. U sklokeramické desky vám nezbývá nic než pravidelné čistění, protože ani ji zaschnutá připálenina nesvědčí hlavně proto, že při jejím odstraňovaní ji můžete poškodit. U indukce jste od tohoto osvobozeni, protože na něj se jídlo nepřipaluje a stačí ji jen občas jemně přetřít.

První pomocí u silně zašpiněné plynové desky je prášek do pečiva anebo jedlá soda, které působí jako šetrný obrušovač, a trocha saponátu na nádobí – ten rozpouští mastnotu. Jednoduše je smíchejte s trochou vody tak, aby se vytvořila středně hustá pasta, tu potom naneste na hadříčku s mikrovlákny, houbičku, či zubní kartáček na méně dostupná místa, a nanášejte na skvrny. Pokud ani potom nepustí, přidejte do směsi trochu soli a proces opakujte. (Zdroj: ČeskýKutil.cz)

Nejčastěji kladené otázky

Jak se starat o sklokeramickou desku na elektrickém sporáku?

Sklokeramické varné desky jsou sice poměrně odolné a hladké, ale doporučujeme čistit je co možná nejrychleji po jejich znečištění, pokud to teplota desky dovolí. Nejhorší variantou jsou zbytky jídla, které na desce necháte připalovat po několik cyklů vaření. Při čištění nepoužívejte agresivní čisticí prostředky a pomůcky. Zcela nevhodné jsou také drátěnky.

Elektrický, nebo plynový? Který sporák je vhodnější do mé domácnosti?

Na tuto otázku nelze odpovědět úplně přesně, odpověď se totiž odvíjí zejména dle vašich preferencí. V minulosti, když byl plyn výrazně levnější vůči elektřině, byly elektrické sporáky považovány za neekonomické. Dnes je navíc většina těchto spotřebičů opravdu úsporná. Z hlediska efektivity a rychlosti ohřevu jsou však plynové hořáky stále nejlepší volbou pro profesionální kuchyně. K zásadním nevýhodám používání plynu však patří určitá bezpečnostní rizika a v současnosti také stále zdražující plyn. 

Jak mohu snížit provozní náklady při vaření na elektrickém sporáku?

V případě litinových varných desek, které produkují mnoho zbytkového tepla, doporučujeme sporák vypnout ještě před úplným dovařením pokrmu. To platí i pro sklokeramické varné desky, ale v kratší časové míře. U indukčních elektrických sporáků je vhodné využívat funkci minutky. A vařit v nádobí s feromagnetickým dnem, indukční podložka totiž do jisté míry snižuje efektivitu ohřevu vaření. Používání poklic je samozřejmostí u všech typu sporáku, nehodí se pouze pro určité recepty, například těstoviny by se správně měly vařit bez pokličky.

Lze sporáky zapojit do běžné 230V zásuvky?

Přestože u většiny sporáku výrobci uvádí dvě možnosti připojení (např. 230/400V), k naprosté většině sporáku je třeba připojení na silnější 400V napětí a tedy i odborná instalace. Respektive i silnější sporáky lze zapojit do obyčejné zásuvky, ale pravděpodobně bude omezen jejich výkon a stabilita elektrického okruhu. Do 230 V zásuvky však bez problémů zapojíte většinu sporáků se třemi ploténkami.

Lze plynový sporák s elektrickým zapalováním zažehnout i manuálně?

Ano, v případě výpadku proudu můžete plynové hořáky zapálit i ručně pomocí dlouhých sirek nebo zapalovače k tomu určeného.

 

Tomáš studoval obor mechanik elektrotechnik IT v Sokolnicích. Psaním článků pro naší redakci či autorskou prací obecně se zabývá 2 roky. Ve volném čase tvoří, čte nebo sleduje filmy. S jeho zájmy pochopitelně souvisí také oblíbené rubriky. Nijak překvapivě jde primárně o elektroniku a spotřebiče, obojímu perfektně rozumí.

Diskuse a poradna

Položte otázku