Nejlepší autosedačky 2019

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější autosedačky.
  • Zvolte si na základě bezpečnosti, pohodli, snadnosti manipulace a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Autosedačky bez pozadí

TOP autosedačky roku 2019

Pro dítě do 13 kg Pro dítě do 18 kg Pro dítě od 9 do 18 kg Pro dítě od 9 do 36 kg Pro dítě od 15 do 36 kg
Britax Römer Baby-Safe Plus SHR II 2019 Cybex Sirona Q i-Size Plus Design 2019 Britax Römer Safefix Plus 2019 Cybex Pallas M-Fix SL 2019 Britax Römer KIDFIX SL SICT 2019
Bezpečnost
98 %
Pohodlí
90 %
Montáž
89 %
Cena/kvalita
94 %
Bezpečnost
93 %
Pohodlí
92 %
Montáž
89 %
Cena/kvalita
94 %
Bezpečnost
98 %
Pohodlí
97 %
Montáž
95 %
Cena/kvalita
97 %
Bezpečnost
98 %
Pohodlí
97 %
Montáž
94 %
Cena/kvalita
96 %
Bezpečnost
92 %
Pohodlí
97 %
Montáž
94 %
Cena/kvalita
92 %
93%
92%
97%
96%
94%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Auta jsou jistě skvělým vynálezem a vymožeností moderní doby. Jenže každá dobrá věc s sebou nese i něco málo špatného. V tomto případě máme na mysli určité riziko, které z používání automobilu vyplývá. Jistě jste si všimli, jak se za poslední roky zesílil dopravní provoz. Aut jezdí na silnicích čím dál víc, osobních i nákladních. Ovšem s tím souvisí, mimo jiné, i mnohem větší riziko dopravních nehod. Jak často si v novinách přečtete, že někdo na silnici zemřel, nebo se zranil? Denně, nebo přinejmenším každý druhý den. Proto je potřeba hledět v autech nejen na pohodlí a na krásu, ale i na zdraví a bezpečí. Tedy přizpůsobit jízdu předpisům, počasí i stavu vozovky, řídit pouze v plně střízlivém a odpočinutém stavu a hlavně se zapnutými pásy.

Avšak pokud máte děti, pak vám takováto bezpečností opatření nemusí stačit. Kromě toho, jak jedete vy, záleží hodně také na všech řidičích okolo. Nehoda nemusí být pokaždé pouze vaší vinou. A pro děti, bohužel, nepostačí běžná sedadla a bezpečnostní pásy, protože jsou příliš malé. Obojí je stavěno a určeno pro dospělé cestující. Pokud tedy chcete svým ratolestem dopřát maximální bezpečí, měli byste bezpodmínečně uvažovat o koupi dětské autosedačky, nebo dopravu vyřešit jinak. To, co bylo třeba před dvaceti lety při malém provozu možné, vozit děti na klíně nebo dokonce na sedadle spolujezdce, je dnes nemyslitelné.

Ovšem výběr autosedačky, to není jen tak. Je hodně parametrů, na které se musíte zaměřit. Kromě nejvyššího možného bezpečí byste totiž měli svým dětem zajistit i pohodlí, aby pro ně cesta autem nebyla utrpením. Počítejte s tím, že se jim do autosedačky nebude moc chtít, není to pro ně příjemné. Takže jakýkoliv ústupek jejich pohodlnému sezení (nebo dokonce ležení) je pro ně darem z nebes. Navíc věcí, které je potřeba si pohlídat, je celá řada – váhovou i věkovou kategorii, velikost nebo orientaci po směru nebo proti směru jízdy. Abychom vám výběr zjednodušili a abychom vám pomohli zvýšit bezpečí vašich potomků, připravili jsme pro vás recenze nejnovějších a nejprodávanějších modelů autosedaček roku 2019. A spolu s nimi také propracovaného rádce, který vás nákupem autosedačky provede krok za krokem.

zpět k menu ↑

Základní dělení autosedaček

Autosedačky pro děti se dělí do několika kategorií podle toho, pro jakou hmotnostní kategorii jsou určeny. Tomu pak, víceméně, odpovídá velikost i vhodné věkové rozmezí. Když se vám narodí dítě, počítejte s tím, že než dosáhne 150 centimetrů (což je zákonem stanové výškové minimum, od kterého již dítě nemusí cestovat v autosedačce), budete muset koupit dvě až tři různě velké sedačky. První (podle BESIP tzv. skupina 0 – 0 až 13 kilogramů) budete potřebovat ihned po narození a vydrží vám tak rok, rok a půl. Druhá již bude větší (skupina 1 – 9 až 18 kilogramů) a postačí maximálně tak do čtyř let věku. Poslední by pak měla dítěti vystačit až do dvanácti let (povětšinou kombinovaná skupina 2 a 3 – 15 až 36 kilogramů), kdy již pomalu zákonem danou výšku překročí. Ovšem váhové kategorie na sebe vždy přímo nenavazují, navíc kromě již zmíněných existují i některé další, takže při troše dobré vůle by vám mohly postačit pro celé dětství třeba jenom dvě. Běžně se však doporučují tři – do roku, do tři/čtyř let a do dvanácti let.

Je vysloveně nutné, aby váhová a tedy i věková kategorie sedačky dítěti odpovídala a plně vyhovovala. Někdy se rodiče mylně domnívají, že když koupí větší sedačku, dítě do ní doroste a oni tak ušetří. To je pravda, na druhou stranu pokud je autosedačka pro dítě příliš velká, pak zde hrozí riziko, že v případě nehody nesplní svůj účel a dojde ke zranění. Obráceně to platí taky. Jakmile se dítě v sedačce necítí dobře a pohodlně, bude pro něj cesta utrpením a pro vás asi také. Zvláště, pokud pojedete někam dál než jen do města nakoupit. Děti se v těsné sedačce budou potit, nebudou se moci hýbat a všechno je bude tlačit, to pro své potomky nechceme, ne? Takže první věc, které při výběru věnujte pozornost, je vhodná kategorie a velikost. Pro zjednodušení vám zde uvádíme základní typy autosedaček i s žebříčky těch nejlepších.

zpět k menu ↑

Test autosedaček pro děti od 0 do 13 kilogramů

Autosedačky 0–13 kilogramů jsou určeny pro novorozence a nejmenší děti. Jako takové jsou samozřejmě velmi specifické, protože zvláště novorozenci, jejichž tělo není plně vyvinuté a jejichž kosti nejsou zcela pevné, potřebují zvláštní ochranu.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Hmotnost Cena
1. Britax Römer Baby-Safe Plus SHR II 2019
4,7 kg Zjistit cenu
2. Maxi-Cosi Rock 2019
4,2 kg Zjistit cenu
3. Britax Römer Baby-Safe² i-SIZE 2019
4,8 kg Zjistit cenu
4. Cybex Aton 5 2019
4,8 kg Zjistit cenu
5. Kiddy Evoluna i-size 2 2019
4,7 kg Zjistit cenu
6: Inglesina Darwin i-Size 2019
4,75 kg Zjistit cenu
Autosedačka 0-13

Autosedačky pro děti od 0 do 13 kilogramů a jejich charakteristika

Tento typ autosedaček má tedy běžný košíkovitý (nebo jak rády říkají maminky, vajíčkovitý) tvar – takzvaná kolébka, kdy je dítě chráněno od nožiček až po hlavičku a nad hlavou má často ještě další ochranu. Dítě tak polosedí a pololeží jako v kočárku. Ostatně do kočárku je můžete připevnit také, jejich forma je tomu uzpůsobena. Drtivá většina z nich bude orientována proti směru jízdy. Je to opět v důsledku odlišné anatomie novorozence a staršího dítěte – u miminek není krční páteř natolik pevná a při nehodě by se v důsledku setrvačnosti a tlaku mohla poškodit, takto ji zachytí zadní strana autosedačky. Běžné je pro tuto kategorii ucho, za které se dá sedačka snadno uchopit. Není tedy těžké ji přenášet, ani s ní jinak manipulovat, v případě nutnosti v ní můžete dítě nosit i venku. Upevnění těchto sedaček bývá často isofixové, což je velká výhoda. Nabízí to větší stabilitu než klasické upevnění za pomocí trojbodového pásu.

zpět k menu ↑

Test autosedaček pro děti od 0 do 18 kilogramů

V této kategorii autosedaček najdeme modely, které jsou určeny pro děti od 0 do 18 kilogramů. Je to tedy určitá možnost, jak ušetřit – pokud si koupíte tuto autosedačku a posléze i na ni navazující model, postačí vám pro celé dětství vašich potomků pouze dvě. V tomto případě by vám měla vydržet od narození až do tří, čtyř let, další pak do dvanácti nebo třinácti let, podle toho, jak vaše dítě roste.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Hmotnost Cena
1. Cybex Sirona Q i-Size Plus Design 2019
15 kg Zjistit cenu
2. Britax Römer DUALFIX 2019
14,7 kg Zjistit cenu
3. Maxi-Cosi MiloFix 2019
11,1 kg Zjistit cenu
4. Britax Römer First Class Plus 2019
7,5 kg Zjistit cenu
5. Maxi-Cosi AxissFix Plus 2019
12,4 kg Zjistit cenu

Autosedačky pro děti od 0 do 18 kilogramů a jejich charakteristika

Pro tuto kategorii platí to, co pro předchozí. Konstrukce je pevná a bytelná, aby byla pro vaše děti v jejich nejrizikovějším věku zajištěna maximální péče a ochrana. Většinou bývají orientovány proti směru jízdy a poměrně často se u nich, kromě běžného upevnění, setkáte i se stabilizační nohou. Oproti předchozímu typu jsou toto ale typické autosedačky, takže se nebudou hodit na kočárek ani na nošení. Manipulace s nimi je také o něco složitější, na druhou stranu poskytují pro vaše dítě velký komfort, dávají mu dobrou ochranu a nejsou zase o tolik dražší než autosedačky kategorie 0 až 13.

Autosedačka 0-18

zpět k menu ↑

Test autosedaček pro děti od 9 do 18 kilogramů

Tato kategorie autosedaček by měla navazovat na sedačky 0 až 13 kilogramů. Určeny jsou pro děti od devíti měsíců či jednoho roku až do tři/čtyř let věku. Jsou již výrazně větší, jejich konstrukce je o něco lehčí a méně masivní a hlavně jsou výrazně pohodlnější.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Hmotnost Cena
1. Britax Römer Safefix Plus 2019
14 kg Zjistit cenu
2. Maxi-Cosi AxissFix Air Safety® 2019
12,5 kg Zjistit cenu
3. MAXI-COSI Pearl Pro i-Size 2019
7,6 kg Zjistit cenu
4. Britax Römer King II 2019
10,3 kg Zjistit cenu
Autosedačka 9-18

Autosedačky pro děti od 9 do 18 kilogramů a jejich charakteristika

Jsou již určeny čistě pro sezení, již ani ne do kočárku, ani ne na nošení a vašim dětem dávají velké pohodlí. Nechybí u nich opěrky hlavy, polštářky, a co je pro bezpečí důležité, často u nich najdeme i polstrovaný pultík na bříšku. Ten má svůj význam, dítěti při nehodě nijak neublíží, ale udrží jej pevně na místě a nedovolí mu ze sedačky vypadnout nebo si ublížit napnutím pásů. V tomto případě se setkáme již s orientací po směru jízdy, ačkoliv tomu nejsou přizpůsobeny všechny autosedačky této kategorie. Upevnění bývá v lepším případě isofixové, v horším případě pásové.

zpět k menu ↑

Test autosedaček pro děti od 9 do 36 kilogramů

Autosedačky 9–36 jsou další kategorií, která je oproti jiným rozšířená. Tyto autosedačky by měly být vhodné pro děti od jednoho, dvou let až do dvanácti let. Odpovídá tomu jejich konstrukce – od maximální ochrany, určené novorozencům, se postupně upouští a na důležitosti naopak nabírá pohodlí.Děti v tomto věku již mají svůj rozum, a pokud se nebudou v autě cítit dobře, dají vám to velmi hlasitě a výrazně najevo.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Hmotnost Cena
1. Cybex Pallas M-Fix SL 2019
5,8 kg Zjistit cenu
2. Britax Römer Advansafix IV M 2019
10 kg Zjistit cenu
3. Britax Römer Evolva 123 SL SICT 2019
8,6 kg Zjistit cenu
4. Cybex Pallas S-fix 2019
10 kg Zjistit cenu
5. Caretero Mokki 2019
9,5 kg Zjistit cenu

Autosedačky pro děti od 9 do 36 kilogramů a jejich charakteristika

Jde v tomto případě o ryzí autosedačky, které mají svůj význam pouze do auta. Určeny jsou k upevnění isofixem nebo pásem především po směru jízdy. Setkáte se u nich s opěrkami hlavy i rukou a nezřídka také s pultíkem před bříško, který může hrát při nehodě pro bezpečí vašeho potomka velkou roli. Drobnou nevýhodou je u tohoto typu cena, ta je o něco vyšší než u předchozích kategorií, mějte však na paměti, že s pomocí těchto autosedaček pokryjete dvě růstová období dítěte a je to tedy, jako byste si koupili rovnou autosedačky dvě. Kromě ceny jsme však u této kategorie našli ještě jeden nedostatek – pro dítě na spodní hranici jsou tyto autosedačky větší, než by měly být, a pro dítě na horní váhově hranici zase o něco těsnější. Věkové a hmotnostní rozmezí jsou v tomto případě, zdá se, příliš veliké.

Autosedačka 9-36

zpět k menu ↑

Test autosedaček pro děti od 15 do 36 kilogramů

Poslední kategorií jsou autosedačky 15–36 kilogramů. Převedeno na věk dítěte, budou určeny dětem od nějakých tří nebo čtyř let až do konce užívání autosedačky, tedy do nějakých jedenácti, dvanácti let (zkrátka než dosáhne požadované výšky 150 centimetrů). Existuje ještě několik dalších kategorií, méně obvyklých, ale námi jmenované jsou nejběžnější a tato je z nich poslední. S těmito autosedačkami byste měli u dětí končit.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Hmotnost Cena
1. Britax Römer KIDFIX SL SICT 2019
6,7 kg Zjistit cenu
2. Maxi-Cosi Rodi XP Fix 2019
4 kg Zjistit cenu
3. Maxi-Cosi RodiFix AirProtect 2019
6,1 kg Zjistit cenu
4. Cybex Solution Z-fix Plus 2019
7,2 kg Zjistit cenu
5. Britax Römer Adventure 2019
3,9 kg Zjistit cenu
Autosedačka 15-36

Autosedačky pro děti od 15 do 36 kilogramů a jejich charakteristika

Konstrukce je zde již plně přizpůsobena především maximálnímu pohodlí a uzpůsobena umístění po směru jízdy. Větší děti již nejsou nárazům tolik náchylné, zato již potřebují prostor a pohodlí. Takto se tedy mohou dívat během cesty klidně z okna, na filmy, nebo si s vámi povídat. Tyto autosedačky nejčastěji tvoří jen podsedák, opěrky na ruce, záda a hlavu, popřípadě bočnice kolem kyčlí. Pás, přidaný k autosedačce, již chybí a využívají se pouze pásy ve vozidle. Někdy se může stát, že již nebudete chtít využívat ani celou autosedačku, ale pouze podsedák a pás, který máte v autě. I to je jedna z možností, jak u starších dětí splnit zákonnou povinnost.

zpět k menu ↑

Největší výrobci dětských autosedaček

Kvalita autosedaček, jak to u podobného zboží bývá, do jisté míry spočívá ve značce. Prověřený výrobce, jehož produkty se hodně prodávají, si nedovolí něco ošidit. A stejně tak to platí obráceně – od pofiderní značky nemůžete čekat kvalitu, odolnost autosedačky a ani pohodlí. Podívejme se tedy, které společnosti se na trhu pohybují dlouho a jsou léty prověřené. Neříkáme, že je to nutnost, ale je dobré během nákupu jednotlivé výrobce znát.

zpět k menu ↑

Jak vybrat bezpečnou a pohodlnou autosedačku?

Dobrá, nyní již máme určitý přehled, jak vypadá trh s autosedačkami. Tušíme, z jakých kategorií si můžeme vybírat a které výrobce bychom měli preferovat, abychom měli co největší jistotu, že koupíme skutečně dobrý a kvalitní produkt. Otázka však zní, jak postupovat dál. Podívejme se na to tedy společně, parametrů, které je potřeba sledovat, je celá řada.

Přizpůsobení velikosti, hmotnosti a věku dítěte

Velikostí autosedaček jsme se již jednou zabývali, a sice při jejich rozdělení do kategorií. Je to však natolik důležité, že není na škodu to celé ještě jednou zopakovat. Je to totiž první kritérium výběru. Autosedačka by měla velikosti dítěte odpovídat. To jednak kvůli jeho pohodlí, ale hlavně kvůli jeho bezpečnosti. Je-li dítě usazené v příliš malé sedačce, pak při nehodě hrozí, že si způsobí v těsném prostoru úraz, navíc se bude hodně potit a asi mu to nebude příjemné. Velká sedačka mu sice dá hodně prostoru, ale pokud dojde k nehodě, pak nebude mít téměř žádný efekt. Proto ji vždy přizpůsobujte velikosti dítěte – hmotnosti a výšce.

Základní rozdělení do kategorií je podle hmotnosti. Existuje jich celá řada, nejběžnější rozdělení je na autosedačky 0–13 kilogramů (určená pro novorozence a nejmenší děti, zhruba od 0 do 9 měsíců či jednoho roku), 9–18 kilogramů (děti od jednoho do tří, maximálně čtyř let) a posléze 15–36 kilogramů (ta by měla dítěti vydržet, dokud nedosáhne výšky 150 centimetrů). Ale není třeba sledovat jen hmotnost, ale i výšku dítěte. Jakmile autosedačku přeroste, mělo by dostat novou. Jinak by při nehodě hrozilo poranění hlavy.

Autosedačka v autě
Autosedačka s dítětem

Co si zkontrolovat hned na začátku?

Autosedačku vybírejte také podle jejích rozměrů. Zásadní je plocha, šířka a délka podsedáku. Ten se vám musí dostatečně vejít na zadní sedadlo. Autosedačka by neměla nijak přesahovat, aby se nemohla převážit nebo při nehodě jakkoliv jinak poškodit, musí na sedadlo perfektně zapadnout. A protože si určitě nebudete do auta pořizovat nové sedačky jen kvůli větší autosedačce, snažte se vždy podřídit velikost sedačky pro děti automobilu. Je to jednodušší a ušetříte si tak celou řadu starostí. Při koupi pak nezapomínejte na základní kontrolu zboží. Tedy především prohlédnout si celý výrobek, jestli někde není poškozený nebo opotřebený (především si dobře prohlédněte upevňovací popruhy a oka). Pokud měl sedačku někdo před vámi, zjistěte si, jak dlouho ji používal. Doba použití se liší podle certifikace, maximální období, po které je použitelná, je však deset let. Pak již nemusí splňovat nároky. Ovšem pozor, prošla-li autosedačka nehodou, musí se okamžitě vyhodit, nikdy nevíte, jak moc je uvnitř poškozená. Kupujete-li originální autosedačku, ověřte si také, zda je součástí balení přehledný návod včetně rad k instalaci.

Možnosti instalace autosedačky a její upevnění

Tu nejzásadnější informaci bychom vám chtěli říct hned na úvod – při instalaci autosedačky do auta se vždy do puntíku držte návodu, jehož přítomnost jste si podle minulého bodu zkontrolovali. Je to velmi důležité pro to, aby sedačka plnila stoprocentně svůj účel, tedy ochranu dítěte. Špatné upevnění nebo usazení dítěte může mít za následek dokonce i to, že autosedačka svůj účel při nehodě vůbec nesplní a uvolní se. To je pro dítě ještě nebezpečnější, než kdyby sedělo na obyčejném sedadle. Jak ale autosedačku správně upevnit? V případě starších aut se jako běžné považuje uchycení s pomocí tříbodového pásu, jako byste připoutali na sedadlo sebe. Má to ovšem své nevýhody (menší stabilita při nehodě, pásy mohou dítěti také ublížit,…).

Mnohem lepší je moderní systém Isofix. Jde o kombinaci dvou ramen na sedačce a uchycovacích otvorů v sedadle. Setkáte se s nimi v každém novějším autě, mezi opěrkou a sedátkem sedaček, zejména zadních. Tento způsob instalace upevní autosedačku přímo ke karoserii auta, což zajišťuje maximální dosažitelnou stabilitu, odolnost a bezpečí. Stejně tak se používá speciální noha (zejména u kolíbkovitých autosedaček pro novorozence), která se upevní k podlaze auta (a tedy přímo k podvozku, který je nejstabilnějším místem auta při nárazu). Ta nedovolí autosedačce jakýkoliv pohyb nahoru ani dolů, dopředu, ani dozadu. Závěrem si ale nemůžeme odpustit poznámku – ne všechny autosedačky mají tento upevňovací systém v maximální kvalitě, někdy může u levnějších typů k ulomení nebo uvolnění. Proto doporučujeme sledovat pečlivě crash testy, o kterých bude řeč později.

Způsoby připoutání dítěte

Dítě bývá v autosedačce běžně upevněno dvěma křížícími se pásy, které se zapínají vpředu. Popřípadě se využívá bezpečnostních pásů vozidla, i to je možné, ale pouze u větších dětí. Menší by mohly zpod pásu vyklouznout. Novorozenci se pak většinou uvazují dvojicí pásů, které jdou přes ramena a přes zbytek tělo a sbíhají se mezi nožičkami. To je poměrně bezpečné, dostatečně pevné a pohodlné uvázání. Někteří výrobci však, aby dosáhli většího pohodlí dětí, aplikují pouze jeden křížný pás. Takový systém nemůžeme v žádném případě doporučit, je nebezpečný jak v případě nehody, tak i mimo ni. Pokud dojde k nárazu, dítě neudrží, navíc se zpod něj během jízdy snadno dostane a může upadnout třeba pod sedadlo. Takto tedy rozhodně ne. Součástí autosedačky může být kromě pásů i pultík přes bříško, který sice řada lidí zavrhuje, na druhou stranu právě ten může vašemu dítěti ještě přidat na stabilitě a bezpečí.

Samotné uvázání dítěte je pak věcí druhou. I když se mu to možná nebude líbit, popruhy musí přiléhat těsně k tělu, nejlépe tak, abyste pod nimi prostrčili maximálně dlaň, nic víc. Regulace délky by měla být mimo dosah dětí, aby si nemohly naše ratolesti samy popruhy uvolnit. Vždy si zkontrolujte, že dítě nemůže pod pásy proklouznout, protože cestou bude sjíždět dolů, a stejně tak hlídejte, aby pásy nešly přes krk. Dítě by si mohlo ublížit, nemluvě o následcích, jaké by to mělo při nehodě. Rada ze zkušenosti také říká, abyste dítě, pokud možno, zbavili silných vrstev oblečení a teprve pak ho připoutali. Jednak mu cestou nebude horko, a jednak oblečení nesmíte příliš zmáčknout, aby se dítěti dobře sedělo, na druhou stranu pak ale zůstane mezi tělem a pásem příliš mnoho místa. Dbejte proto vždy pokynů výrobce a snažte se dítě usadit do autosedačky tak, aby nemělo nejmenší možnost samo se dostat ven.

Preferujte pohodlné před levnými

Vám to možná vždycky nedojde, ale pokud plánujete děti vozit na delší vzdálenosti, na dovolenou k moři nebo v zimě na hory, je důležité, aby se v sedačce cítily dobře. Jinak se jim zprotiví a budete je do ní jen těžko dostávat, nemluvě o tom, co si užijete cestou. Snažte se tedy vybírat takovou autosedačku, která je příjemně polstrovaná, má opěrky hlavy a třeba i rukou, a ve které se bude vašim dětem dobře sedět. Pultík na bříšku pak mohou využít třeba jako opěrku pro knížku nebo sedátko pro hračky, které jim ukrátí cestu. V tomto ohledu platí jednoduchá rovnice – levné = nepohodlné. Výrobci, kteří se pyšní tím, že uvádí na trh nejlevnější autosedačky, většinou šetří materiálem, kde to jde. Pokud ne na úkor bezpečnosti, pak na úkor pohodlí.

Některé autosedačky třeba používají jen velmi tenké polstrování, které se záhy prosedí. Děti pak sedí na tvrdém plastu, který se jim nepřizpůsobí a nevytvaruje, což jim nebude příjemné. Nehledě na to, že je to nezdravé pro jejich záda a krk. Na tomto místě vám však nemůžeme dát údaje, kterých byste se měli držet. Kvalitu a pohodlí nelze vyjádřit čísly. Doporučujeme vám ale pečlivě si autosedačku osahat, zkusit zatlačit dolů, a pak ji teprve koupit. A myslet na to, že do čeho byste si nesedli sami, to nedávejte ani svým dětem. Ty by to snášely ještě hůř a příjemná cesta na prázdniny by se mohla velmi snadno změnit v rodinné utrpení.

Autosedačka a dítě

Barva, vzhled a materiál

Na tomto místě můžete jistě namítnout, že autosedačka je kus ryze praktické věci, která nepotřebuje žádnou zvláštní péči o design. Je to na jednu stranu pravda, autosedačka je skutečně zavřená v autě, používá se pouze na cestách a málokdy ji někdo cizí uvidí. Ovšem po druhé straně je určena především pro děti. A máte-li již nějaké potomky, nebo pokud jste měli malého sourozence, jistě víte, že děti daleko lépe snesou sezení v pěkném křesílku se zvířátky, které je nějak zaujme a které dá prostor jejich fantazii, než v černém koženém křesle. Takže ač se to může zdát v rozporu s vašimi úvahami, vybírejte dobrou autosedačku i podle vzhledu a podle vkusu vašeho dítěte. Nebo se ho, pokud budete váhat mezi více modely, přímo zeptejte, která se mu líbí víc. Mátě větší šanci, že si na ni zvykne a nebudete ho do ničeho nutit.

Trh je v tomto ohledu velmi široký. Najdete na něm autosedačky všech barev, od růžových a červených pro holčičky až po modré pro chlapečky nebo univerzální žluté, zelené či fialové. Snažte se nevybírat „dospělácké“ barvy, tedy černou, šedou nebo hnědou, dítěti se nebudou líbit. A pokud jsou na autosedačce nějaké obrázky, tím lépe, i to má na dětskou duši svůj velký vliv. Vaše malé dítě bude mnohem raději trávit cestu autem v doprovodu zebry, medvídka nebo autíčka než samotné, dodá mu to pocit jistoty a alespoň po nějakou dobu to zaměstná jeho fantazii.

Další věcí, kterou bychom do této kategorie výběru zahrnuli, je materiál polstrování. Ten se bude sedačku od sedačky lišit. V drtivé většině případů se setkáte se syntetickými materiály, které mají řadu výhody. Snadno se čistí (pokud se dítěti třeba v autě udělá špatně), jsou levné a hodně vydrží. Ovšem nevýhodou je, že špatně sají pot a nejsou zrovna měkké. Bavlna a měkký semiš, se kterými se také můžete setkat, mají zase opačné vlastnosti – dobře sají pot a jsou velmi pohodlné a hebké, ale zase je budete jen velmi těžko a složitě čistit. Nelze tedy obecně rozhodnout, co je lepší, záleží na vás a na vašem dítěti, co vám vzhledem k potřebám přijde nejlepší.

zpět k menu ↑

Projděte recenze a výsledky crash-testů

Samotné dobré parametry autosedačky ale nestačí. To, co tvrdí výrobce, se může často lišit od skutečných vlastností výrobku. Etika stranou, reklama je reklama. Problém však je, že na nedostatky autosedačky často přijdete až při nehodě, a to už může být pozdě. Abyste tedy nebyli ve výsledku překvapení, co jste to vlastně koupili, doporučujeme si projít alespoň základní informace, které se o vybraném modelu vyskytují na internetu. Především ty, které se týkají bezpečnosti.

Výsledky crash-testů – přední a boční nárazy

Různým crash testům, které se pohybují někde na pomezí profesionálních a uživatelských recenzí, se věnují v naší oblasti především státní autokluby – německý ADAC, švýcarský TCS, rakouský ÖAMTC a také český ÚAMK. Testy vykonávají dvakrát ročně a známkují je jako ve škole. V čem takové testování spočívá? Kromě složení, tvaru nebo praktického využití sedačky se zkoumá především účinnost a bezpečnost. Tím, co o této věci vypovídá nejlépe, je čelní náraz v rychlosti 64 kilometrů za hodinu (což není zase tak moc) a boční náraz v rychlosti 50 kilometrů za hodinu. Autosedačka se umístí do modelového auta, do ní se usadí modelová figurína velikosti, hmotnosti a fyziologie běžného dítěte, a pak se čeká, co dokáže náraz.

Při takových rychlostech by se skutečně dobrá autosedačka neměla ani pohnout. Takových modelů je však málo. Mnohem častěji se při testování odhalí problém ve funkčnosti. Někdy se autosedačku podaří účinkem nárazu uvolnit, nebo přímo poškodit. Ve výjimečných případech se celá zlomí, což může mít pro dítě fatální následky. Velkým problémem (který však, bohužel, není u levných autosedaček nikterak neobvyklý) je uvolnění dítěte vlivem nárazu. To potom spadne přímo pod vaši sedačku, což může, v lepším případě, znamenat vážný úraz hlavy a krku. Ani jedno z toho pro své děti nechceme, takže doporučujeme se těchto crash-testů držet. Autokluby, které je vykonávají, jsou důvěryhodné a někdy se vám podaří u testu najít také video z nárazu. Budete překvapení, jak moc se můžou jednotlivé modely lišit. Pokud pak vámi zvolená autosedačka z crash testu vychází jako dobře hodnocená, nemusíte se bát do ní vložit peníze a svěřit tomuto výrobci bezpečí svého dítěte.

Obsah škodlivých látek

To, co bývá často problémem dovážených produktů, zejména těch z východních zemí, to je obsah škodlivých látek. Při výrobě plastů totiž nevznikají pouze klasické chemické látky, které potřebujeme, ale také řada vedlejších produktů, které mohou být zdraví škodlivé nebo dokonce jedovaté. Většinu těchto výrobků odhalí Česká obchodní inspekce (ČOI), ne ale všechny. A tak není na škodu sledovat nezávislé testování autoklubů, které některé méně kvalitní výrobky také odhalí. Největším problémem je, pokud se v autosedačkách vyskytují polycyklické aromatické uhlovodíky. Ty vznikají při výrobě plastů jako odpad a pokud se dostatečně neodstraní, mohou se s nimi dostat děti do přímého kontaktu. Stejně jako třeba s některými insekticidy nebo zakázanými stabilizátory. To všechno může zdraví vašich dětí narušit, neměli byste proto kupovat autosedačku, která není nijak prověřená.

Recenze na pohodlí autosedaček

Samozřejmě, lví podíl má na úspěšném používání autosedačky také to, jak se v ní děti cítí. Vám může připadat jakkoliv měkká a příjemná, ale skutečnost se od vašeho pocitu může lišit, dětské vnímání je totiž zcela jiné než naše, dospělé. Navíc, to, co vám přijde dobré na chvilku, může dětem při delší cestě vadit. Není tedy určitě od věci projít si uživatelské recenze nebo rady zkušenějších rodičů na fórech a podívat se, co na vybranou autosedačku říkají jejich děti. Jestli jsou v ní klidné, dobře se jim v ní sedí a cesta v ní je pro ně příjemná, pak se takové investice určitě nemusíte bát. Ovšem pokud se autosedačce brání, snaží se ze všech sil dostat ven, pak je na pováženou, jestli je to pouze jejich temperamentem a povahou, nebo jestli náhodou není s vybranou autosedačkou něco špatně.

Crash test 2

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Bezpečí a pohodlí, tak bychom mohli celý výběr autosedačky shrnout. Jsou to hlavní body, o které půjde. A k tomu, abyste zajistili jejich maximální úroveň, byste měli věnovat volbě dobré sedačky pro děti spoustu úsilí a pozornosti. Nejprve si ujasněte, v jaké kategorii chcete vybírat. Je jich hned několik, odstupňovaných podle hmotnosti dítěte, a musí vašemu potomkovi bezpodmínečně odpovídat. Pokud ne, může se stát, že bude sedačka neúčinná, nebo dokonce sama nebezpečná a také značně nepohodlná. Pro zajištění maximální ochrany pak také sledujte způsob instalace a upevnění autosedačky. A samozřejmě také to, jak dlouho je sedačka používaná a jestli někdy byla při nehodě. Pokud ano, pak ji rozhodně nekupujte. Teprve poté, až se prokoušete vším zmíněným, se můžete zaměřit na věci, jako je vzhled, polstrování, tvar nebo třeba možnost použít autosedačku zároveň i do kočárku. Poslední věcí, kterou doporučujeme při výběru projít, jsou recenze a výsledky crash testů. Ty totiž o autosedačce nejvíce vypovídají, a pokud je v nich zvolený model dobře hodnocený, znamená to, že peníze nevyhodíte zbytečně. Dobře hodnocená autosedačka bude pro vaše dítě skutečně ochranou a finance, které do ní vložíte, se vám v dětském zdraví stoprocentně vrátí. Sice bychom vám v žádném případě nepřáli žádnou nehodu, ale na silnici se může stát cokoliv a budete-li připravení, ničemu to neuškodí.

zpět k menu ↑

V jakých mezích se pohybují ceny kvalitních autosedaček

Na závěr vás jistě zajímá cena, za jakou si kvalitní autosedačku pořídit. Abychom vám pomohli, musíme si sedačky pro děti opět rozdělit do kategorií, protože každá z nich se pohybuje v jiných cenových relacích. Jaké jsou?

  • Autosedačky 0 až 13 kilogramů – průměrně od dvou do čtyř tisíc, ty nejlepší kolem pěti tisíc korun
  • Autosedačky 0 až 18 kilogramů – průměrně čtyři až sedm tisíc, velmi kvalitní s upevňovací nohou až deset tisíc
  • Autosedačky 9 až 18 kilogramů – zhruba od čtyř do šesti tisíc korun, v případě špičkových modelů až kolem osmi tisíc
  • Autosedačky 9 až 36 kilogramů – cena se pohybuje v rozmezí pěti až osmi tisíc u skutečně kvalitních modelů
  • Autosedačky 15 až 36 kilogramů – cena průměrných modelů se pohybuje od dvou do čtyř tisíc, ty nejlepší však mohou vyšplhat až k deseti tisícům

Samozřejmě, že na trhu najdete i levnější modely, ty však rozhodně nemůžeme doporučit. Pokud chcete ušetřit, pak kupte dítěti podsedák, ale nesnažte se koupit příliš levnou autosedačku. Nebude mít takovou kvalitu a nezajistí vašemu dítěti takové bezpečí, jako potřebuje. Autosedačka je totiž zboží, do kterého byste měli bezpodmínečně zainvestovat, děti jsou to největší štěstí, jaké máte, a proto byste je měli chránit.

zpět k menu ↑

Tipy a rady pro používání autosedaček

Když už kupujete autosedačku, pak máte jistě co největší zájem o to, aby byly vaši potomci v naprostém bezpečí a aby pro ně cestování bylo pohodlné. Z toho důvodu musíte vždy pečlivě dodržovat dělení podle skupin a nesnažit se ušetřit. Někteří rodiče raději používají malou autosedačku o něco déle a pak zase koupí další ze širší kategorie, ani jedno z toho ale nemůžeme doporučit. Jakmile dítě autosedačku přeroste, je pro něj rizikové ji nadále používat, navíc i nepohodlné a nepříjemné. Druhá možnost pak nechává dítěti v sedačce příliš mnoho prostoru, takže může při nehodě ze sedačky vyletět nebo si ublížit o pásy. Ani jedno z toho není dobré…

Zapínání autosedačky

Autosedačku byste měli vyměnit vždy, když dítě překoná váhovou kategorii nebo přeroste horní hranu. I tato druhá varianta je totiž nebezpečná. Pokud by došlo k nárazu, existovalo by zde velmi výrazné riziko úrazu hlavy. Což by mohlo mít u dítěte fatální následky. V zájmu bezpečnosti se tedy nebojte, pokud je to nutné, investovat do nové autosedačky, je to více než žádoucí. Na paměti mějte také zvyk, že autosedačka bývá připnutá k zadnímu sedadlu. Tam je v mnohem větším bezpečí, nejlépe, pokud použijete zadní sedadlo na straně spolujezdce. Statisticky je to nejbezpečnější místo v autě. Pokud se ale rozhodnete autosedačku umístit na přední sedadlo, není to nic nemožného. Jen se před jízdou ujistěte, že máte vypnutý airbag. To je naprosto základní pravidlo, na nějž nesmíte zapomenout. Mohlo by to mít úplně zbytečné tragické následky.

Při nastupování do auta nezapomeňte dítě do sedačky vždy připoutat a dbát na to, aby se samo neodpoutalo. Zkušený rodič by vám zde doporučil dítěti během připoutávání třeba jen tak z legrace nebo v rámci hry zakrýt rukou oči. Nepodceňujte dětskou inteligenci, děti jsou šikovné, a na hodně věcí si přijdou samy. Ale když nebude vědět, jak jste ho přivázali, těžko se uvolní samo. Možná bude chvíli kňourat nebo se mu nebude zrovna líbit, že musí sedět celou cestu v sedačce v jedné poloze, ale je to pro jeho bezpečí, tak se nenechte zlomit a vyjmout ho z autosedačky ven.

Naše poslední doporučení by mohlo znít jako apel od ministerstva dopravy, nicméně odpustit si jej nemůžeme. Ať jedete kamkoliv, dbejte na bezpečnost svou i svých dětí. A byť byste jeli třeba jen pět set metrů do obchodu, vždy dítě zapněte do autosedačky, můžete mu tím zachránit život.

Autosedačky
5 (100%) 3 votes
Váš pomocník