Nejlepší fény na vlasy 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího fénu.
  • Zvolte si na základě výkonu, velikosti, funkcí a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Fény bez pozadí na stránku

Vítězové testu:

Domácí do 1000 korunDomácí od 1000 korunCestovníProfesionální
Remington D5215 PRO-Air Shine Valera SXJ 7500 Valera 584.01 Philips MoistureProtect HP8281
badge-price
badge-performance
badge-quality
92%
94%
89%
96%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Více možností nastavení
  • Solidní výkon
  • Relativně tichý
  • Perfektní výkon
  • Nemá tendenci se přehřívat
  • Relativně tichý provoz
  • Lehký a kompaktní
  • Velmi dobrý výkon vzhledem k typu
  • Relativně tichý provoz
  • Šetrný k vlasům
  • Řada možných nastavení
  • Moisture Protect a ionizace
  • Těžší a větší do ruky
  • Nástavec difuzéru by mohl být větší
  • První stupeň je celkem slabý
  • Špatná regulace
  • Difuzér je malý
  • Mírně těžší do ruky

Úvod

Upravené vlasy jsou jednou z nejdůležitějších součástí našeho vzhledu, chceme-li na ostatní udělat dobrý dojem. Nejzákladnějším elektrickým spotřebičem, který k nim dopomůže, je vysoušeč vlasů, lidově nazývaný i fén (což je možná častější pojmenování). Tento přístroj už dávno neslouží jen na rychlé vysušení vlasů po jejich umytí. Moderní modely vám pomocí různých nástavců dovedou vytvarovat různé účesy, včetně uhlazených vln s velkým objemem. Vysoušeč vlasů je vlastně malý elektrický spotřebič, fungující na principu malého ventilátoru. Nasaje do sebe vzduch z okolí a z opačného konce po jeho ohřátí vyfoukává tento nasátý vzduch ven, ovšem teplejší. Ohřívají ho elektrické odporové dráty a poháněný je elektromotorem, doplněným o malou vrtulku. První prototyp fénu byl poměrně velký a nemotorný.

Vynalezl ho Alexander F. Godefroyer v roce 1890 a už v roce 1921 vyrobili jeho menší verze. Od té doby si prošel neuvěřitelným vývojem až k dnešním lehkým přístrojům, nabitým mnoha možnostmi úpravy vlasů. V minulosti stačilo sledovat jen příkon motoru, cenu, případně design a na výběr bylo jen pár modelů vysoušečů vlasů. To už dnes zdaleka neplatí. Kromě již zmíněných parametrů a příslušenství si dnes musíte dát pozor i na možnost nastavení teploty a rychlostí, funkční vybavení, ale i hmotnost či úchop, aby se vám s fénem dobře pracovalo.

Výběr je velmi široký a kvalitou se od sebe jednotlivé přístroje výrazně liší právě v těchto na první pohled maličkostech. V obchodech najdete velké množství modelů různých značek. Od nejzákladnějších druhů, které mají málo výkonný motor a méně možností nastavení teplot a rychlostí, s minimálním příslušenstvím, až po profesionální modely s množstvím nastavení, funkcí a bohatým příslušenstvím. V jejich obsluze však bude možná ze začátku těžké se vyznat. Dokonce existují i cestovní modely. Abyste se v tom lépe vyznali a snáze našli ten nejlepší fén přímo pro vás, přinášíme vám náš test fénu/vysoušečů vlasů 2023 s žebříčky nejlepších fénů na trhu a s nákupním poradcem. V něm vám poradíme, jak a podle čeho si vybrat ten správný model, abyste předešli příliš dlouhému sušení, a tím i ztrátě času a hlavně poškození vlasů nebo jejich spálení (anebo, nedejbože, vypadávání). S našimi radami najdete ten nejvhodnější přístroj na získání vámi vysněného účesu. Projdeme si všechny důležité parametry a podrobnosti. Pro případ, že byste chtěli využít i další cesty, jak vlasy upravovat a pracovat s nimi, můžeme vás odkázat na náš test žehliček na vlasy a test kulem a kulmofénů pro letošní rok.

zpět do menu ↑

Dělení vysoušečů vlasů

Vysoušeče vlasů se dělí podle účelu použití, přičemž v zásadě rozlišujeme tyto tři druhy vysoušečů:

  • Profesionální – jsou určeny hlavně do kadeřnictví a salonů krásy, avšak své místo najdou i v domácnostech náročných zákazníků. Jsou vybavené velkým množstvím příslušenství a funkcí a disponují množstvím nastavení teplot a rychlostí. Jejich příkon přitom neklesá pod 2 000 W. Nejčastěji se jeho hodnota pohybuje v rozmezí 2 200 – 2 400 W. Hmotnost mívají o něco vyšší, než domácí vysoušeče a většinou mají i delší přívodní kabel. Cenově se pochopitelně pohybují výše, než ty domácí, některé z nich překračují i cenu 3000 korun.
  • Domácí – jsou určeny čistě na domácí použití. Jejich příkon se příliš neliší od příkonu profesionálních modelů, pohybuje se od 1700 do 2400 W. Většinou ale mají jen dvě nastavení rychlosti, tři nastavení teploty a méně nástavců na úpravu účesů. Cena pak bývá i u těch dražších o několik set nižší, než u profesionálních modelů.
  • Cestovní – jsou primárně určeny na občasné použití na cestách. Jsou lehké, mají často sklapovací rukojeť, ale také méně funkcí a nižší příkon. Seženete je poměrně lacino a dalo by se říct, že jsou přesným opakem profesionálních vysoušečů vlasů. Jednoduché a málo výkonné, ale zato lehké a kompaktní, určené na dovolenou nebo na pracovní cestu.

zpět do menu ↑

Test domácích fénů na vlasy

Domácí vysoušeče vlasů přestavují zlatou střední cestu na trhu. Většina výrobců jim dala silný motor a přijatelné ceny docílili nižším počtem přídavných funkcí a nástavců. Omezení může spočívat pouze v menším počtu nastavení teploty a rychlosti, doma to však většinou stejně nevyužijete.

Cenová kategorie do 1 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníPříkonPočet rychlostí/teplotCena
1. Remington D5215 PRO-Air Shine
2300 W 2/3 Zjistit cenu
2. Remington D3010
2000 W 2/3 Zjistit cenu
3. Rowenta Powerline CV5940F0
2100 W 2/3 Zjistit cenu
4. Philips DryCare Advanced HP8233/00
2200 W 3/3 Zjistit cenu
5. Sencor SHD 108VT
2000 W 2/3 Zjistit cenu
6. Philips DryCare Advanced HP8232/00
2200 W 2/6 Zjistit cenu

Cenová kategorie od 1 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníPříkonPočet rychlostí/teplotCena
1. Valera SXJ 7500
2000 W 6/3 Zjistit cenu
2. Rowenta CV7720E0
2300 W 2/3 Zjistit cenu
3. Remington PROluxe AC9140
2400 W 2/3 Zjistit cenu
4. Valera SX 6500
1800 W 2/3 Zjistit cenu
5. Remington AC8002
2200 W 2/3 Zjistit cenu
7. Dyson Supersonic DS-305967-01
- W 3/4 Zjistit cenu
8. Valera Swiss Nano 9500
2000 W 2/3 Zjistit cenu

Domácí fén

Domácí fény na vlasy a jejich charakteristika

Domácí vysoušeče vlasů tvoří zlatou střední cestu mezi kvalitou a cenou. Mírně zaostávají za profesionálními modely, o kterých si něco řekneme později, ale pro běžné uživatele jsou ideální. Příkon motoru může být u domácích fénů klidně o něco nižší, než u profesionálních fénů, ale některé kvalitní modely se jim běžně vyrovnají. Co zaostává výrazně, to je počet stupňů rychlosti a teploty, který se pohybuje od dvou do čtyř. Stejně tak v domácích fénech najdete méně zabudovaných funkcí a příslušenství k nim se neprodává v takovém množství, jako k profesionálním fénům. Někdy se vám stane, že není dostupné žádné příslušenství. Svou základní funkci, kterou je rychlé a šetrné sušení mokrých vlasů, však splňují perfektně a jejich koupě se vám rozhodně vyplatí.

Výhody

Většinou vysoký výkon motoru

Velmi dobrý poměr ceny a kvality


Nevýhody

Velký výběr modelů o různé kvalitě

Menší počet stupňů teploty a rychlosti

Méně příslušenství

zpět do menu ↑

Test cestovních fénů na vlasy

Cestovní modely vysoušečů vám poskytnou komfort rychle vysušených vlasů především na cestách. Díky kompaktním rozměrům nezabírají moc místa a mají většinou duální nastavení pro různé světové sítě, abyste je mohli zapojit i v cizině, kde mají jiné zásuvky. Nečekejte od nich ale zázraky v podobě speciálních úprav účesu. Jsou určeny především k tomu, aby plnily svou základní funkci.

PořadíNáhledNázevHodnoceníPříkonPočet rychlostí/teplotCena
1. Valera 584.01
2000 W 2/3 Zjistit cenu
2. Remington D 1500 On the Go
2000 W 2/2 Zjistit cenu
3. ETA Fenité 6320
- W 2/3 Zjistit cenu
4. Remington D 5000
1800 W 2/3 Zjistit cenu
5. Sencor SHD 7170
2000 W 2/3 Zjistit cenu

Cestovní fény na vlasy a jejich charakteristika

Pokud jste často na cestách (ať už pracovních nebo soukromých), určitě využijete cestovní sušič vlasů. Jde o malý, kompaktní a skladný přístroj s poměrně nízkou hmotností, který vám v zavazadlech nezabere moc místa. Některé modely mají dokonce sklapovací rukojeť, díky čemuž jsou ještě skladnější. Cestovní fény se dají napojit na napětí 220 až 240 V, ale běžně i na 120 V, aby byly univerzálně použitelné v různých zemích světa. Jejich cena začíná už na 500 až 600 korun, což není moc a je to úměrné velikosti. Mají méně výkonný motor, často disponují jen dvěma nastaveními teploty a rychlostí, takže od nich nemůžete čekat zázraky, ale pro rychlé sušení na hotelu bohatě stačí.

Výhody

Kompaktní a skladný přístroj

Nízká hmotnost

Nízká cena

Možnost napojení do rozličných elektrických sítí


Nevýhody

Nižší výkon

Malá nabídka funkcí a stupňů rychlosti a teploty

Takřka žádné příslušenství

Cestovní fén

zpět do menu ↑

Test profesionálních fénů na vlasy

V této kategorii najdete ty nejlepší vysoušeče vlasů na trhu. Vysoký výkon je zabezpečený kvalitním motorem s dlouhou životností. Velký počet stupňů nastavení teploty a rychlosti s početným příslušenstvím a funkcemi vám dává příležitost vyzkoušet širokou škálu různých účesů. Ovšem přirozeně, že si za to připlatíte.

PořadíNáhledNázevHodnoceníPříkonPočet rychlostí/teplotCena
2. Philips MoistureProtect HP8281
2300 W 6/6 Zjistit cenu
1. Bio Ionic Graphene MX Professional Dryer
1875 W 2/3 Zjistit cenu
3. Bio Ionic GoldPro Speed Dryer
1874 W 2/2 Zjistit cenu
4. Valera Swiss Power4ever
2400 W 2/3 Zjistit cenu
Profesionální fén

Profesionální fény na vlasy a jejich charakteristika

Kvalita fénu závisí hlavně na síle motoru, možnosti nastavování rychlosti foukání vzduchu a teploty vzduchu. Váš komfort při používání fénu a tvarování výsledného účesu pak zvyšuje velké množství nejrůznějších příslušenství a funkcí. Tím vším profesionální fény disponují a patří díky tomu mezi špičku na trhu. Čím výkonnější motor (tedy čím větší je příkon a úměrně tomu i výkon), tím rychleji se vlasy suší a nehrozí jim poškození. Kadeřníci, pro které je tento typ určený především, ocení i úsporu času. Profesionální vysoušeče mají příkon vyšší než 2 000 W (to je u nich minimum) a drtivá většina má více než 2 nastavení rychlosti a více než 3 nastavení teploty, včetně studeného vzduchu na zafixování vytvořeného účesu. Jako příslušenství k nim nesmí chybět difuzér či tvarovací nástavec. Samozřejmě, toto všechno se ve výsledku odráží na poměrně vysoké ceně.

Výhody

Vysoká výkonnost a životnost motoru

Velký výběr funkcí, příslušenství a nastavení

Bezpečně použitelné i na velmi jemné vlasy


Nevýhody

Malý výběr

Vysoká cena

Složitější použití

zpět do menu ↑

Kdo jsou největší výrobci fénů na našem trhu?

Jak je v našich testech zvykem i u jiných typů spotřebičů, i u fénů se podíváme na největší značky na trhu. U nich se totiž kvalita daného modelu výrazně odvíjí právě od značky. Zdůrazňujeme to často, ne každý výrobce umí vyrobit kvalitní spotřebič. Myslete na to a snažte se držet přístrojů od firem, které jsou léty prověřené, a které mají, pokud možno, spokojené zákazníky (stačí si projít uživatelské recenze a získáte dobrý přehled). U vysoušečů vlasů je třeba vztah mezi značkou a kvalitou velmi jasně patrný. Důkazem je i fakt, že skutečně dobrých společností se na trhu s fény pohybuje jen několik. Poznáte je podle toho, že drtivá většina dobře hodnocených fénů pochází právě z jejich dílen. Ne, že byste nenašli uspokojivý model i u jiných značek, ale dlouhá tradice a dlouhodobý vývoj nových modelů u prověřených výrobců se nezapře a taková volba vám téměř stoprocentně zaručuje spokojenost. Nabízíme vám proto přehled největších gigantů na našem trhu v oblasti vysoušečů vlasů, protože s investicí do jejich modelů nikdy nešlápnete vedle. Které značky to jsou?

zpět do menu ↑

Na co se při koupi fénu na vlasy zaměřit?

Pojďme se teď zaměřit na konkrétní vlastnosti vysoušečů vlasů a povězme si, které parametry jsou pro vás klíčové. Samozřejmě vám nemůžeme říct, který fén si máte koupit a který naopak ne, to je čistě na vás a vašem výběru. Ale s ohledem na účinnost, pohodlí, bezpečnost samotného sušení vlasů a tvorby účesu byste se měli v jednotlivých parametrech vyznat a svůj výběr udělat právě na jejich základě. Jen tak nebudete při prvním použití fénu nepříjemně překvapení a převládne ve vás pocit spokojenosti z dobré koupě.

V první řadě byste si měli zodpovědět pár otázek, abyste vybrali ten správný druh:

  • Chcete si fén koupit do domácnosti, na cesty, nebo potřebujete profesionální přístroj pro kadeřnickou živnost?
  • Jak často a na co všechno budete fén používat?
  • Jaké máte vlasy?
  • Kolik jste ochotní do vysoušeče investovat?

Pokud jste si odpověděli, že fén budete používat jen na vysušení vlasů po koupeli a většinou doma, postačí vám menší domácí model. Pokud ho chcete využívat na častější tvarování účesu, nebo máte jemné vlasy, kterým vysoké teploty příliš neprospívají, investujte do profesionálního modelu. Pokud často cestujete, kupte si pochopitelně cestovní model. Když jsme si toto ujasnili, můžeme se zaměřit na jednotlivé parametry.

Motor a jeho příkon

Ve fénech výrobci používají v zásadě dva druhy motorů. Většinou je to takzvaný AC motorAlternatingCurrent motor, získávající energii z elektrické zásuvky. Vzácnější je DC motorDirectCurrent motor, který může získávat energii i z baterie. Pokud máte kratší vlasy, je pro vás vhodné obojí. DC motor vyvine vyšší otáčky, ale po kratší dobu, než AC motor. Ten má delší dobu provozu, lepší výdrž a také životnost a díky tomu s ním můžete pohodlně sušit i delší vlasy.

Mnohem klíčovější je pro vás hodnota příkonu vysoušeče. Je sice pravda, že vyšší příkon znamená vyšší spotřebu elektrické energie, ale zároveň i rychlejší usušení vlasů (byť se příkon nerovná výkonu, rámcově si tyto veličiny odpovídají). Čím méně budete vlasy vystavovat vysoké teplotě, tím výrazněji se sníží nebezpečí jejich poškození nebo oslabení. Takže platí, že čím vyšší příkon, tím lepší fén na vlasy. Hodnota příkonu by neměla klesnout pod 1 700 W. Naopak, nad 2 000 W jde už o velmi dobré modely.

Cestovní fén
Sušení u kadeřníka
Domácí fén

Nastavení teploty vzduchu a rychlosti jeho proudění

U tohoto parametru je opět potřeba myslet na fakt, že mokré vlasy jsou po vystavení vysoké teplotě velmi křehké, takže by mělo být samozřejmostí mít na výběr z více teplotních stupňů U domácích sušičů alespoň ze tří, u cestovních alespoň ze dvou a u profesionálních alespoň čtyř nebo dokonce šesti. Ze začátku byste měli vlasy sušit na nižší teplotě a ty velmi vysoké použít až pro finální tvarování účesu u suchých vlasů. Pokud fén disponuje i nastavením na studený vzduch, následná studená vlna pomůže účes zafixovat. Intenzita proudění vzduchu, jinak řečeno rychlost, by taktéž měla být nastavitelná. Běžně se setkáte se dvěma rychlostními stupni, ale může jich být více i méně.

Šířka a tvar trysky

Tryska – otvor, přes který proudí vzduch ven, je taktéž důležitá. Její tvar a šířka by se měly odvíjet od velikosti příkonu motoru. Platí, že čím je příkon vyšší, tím užší by měla tryska být. Úzká tryska znamená malý průchod pro vzduch, čímž vzniká větší tlak. Proud vzduchu je tak ven vyfukovaný centrovaně, čímž jej lze snáze zacílit na menší plochu vlasů a zbytečně se tak vzduch nerozptyluje do okolí. Vysoký tlak tím pádem zajistí rychlejší a tedy i šetrnější sušení. V první řadě to ale chce výkonný motor, který musí být schopen dostatečný tlak vyvinout. Bude-li totiž příkon (a tím pádem i výkon) fénu příliš nízký, vzduch přes trysku pronikne pomaleji a rozptýlí se i tak, což sníží efektivitu sušení. U vysoušečů vlasů s nízkými hodnotami příkonu se proto setkáte se širokou tryskou.

Keramický a turmalínový povrch zahřívacích modulů

Vysoušeče, které mají celokovové zahřívací prvky, mají tendenci se přehřívat a teplo nedistribuují rovnoměrně, což může vést k poškození vašich vlasů (obzvláště, máte-li jemné a křehké vlasy). Keramický modul naopak zabezpečí rovnoměrné rozložení teplot při sušení, čímž snáze předejdete poškození struktury vlasu. Vlasy se sušením nebudou tolik namáhat a budou zdravější. Některé fény mají vnitřní stěny pokryté turmalínem, což pomáhá uhlazení vlasů. Turmalín je minerál, který se při vysoké teplotě elektrostaticky nabíjí a vytváří záporné ionty. Ty zabraňují tomu, aby se do vlasů dostala statická elektřina, vlasy tím pádem pěkně drží, lesknou se a zabraňuje se jejich přílišnému vysušení.

Ovládací tlačítka a rukojeť

Zdá se to jako detail, ale i umístění ovládacích prvků a příjemný úchop rukojeti jsou pro konečný efekt důležité. Hlavně při tvarování účesu na konci sušení byste měli být schopní fén ovládat jednou rukou, ale zároveň by nemělo docházet k náhodnému stlačení tlačítek. Všechno závisí na ergonomii rukojeti a správném umístění ovládacích prvků. Rukojeť by určitě neměla být příliš široká (pak by se špatně držela), ani příliš tenká (pak špatně ponese váhu fénu a bude se s ní špatně zacházet). Měla by určitě mít protismykové prvky, aby vám fén nevypadl ani z vlhkých nebo zpocených rukou. Pokud jste levák, určitě oceníte, že existují i speciální modely pro leváky. Toto všechno, o čem nyní mluvíme, byste si měli zkontrolovat už v obchodě a pokud vám fén nesedí do ruky, volte nějaký jiný.

Hmotnost

Dejte si pozor i na hmotnost fénu, obzvláště pokud si umýváte vlasy denně nebo máte vlasy dlouhé. Pak totiž trvá sušení dlouho, často i několik desítek minut, navíc se často opakuje. Pak hmotnost vysoušeče nepříjemně pocítíte. Ačkoliv záleží na vaší fyzické síle a ani těžký fén vám nemusí být nepohodlný, doporučujeme volit spíše ty lehčí, jde o váš komfort. Váha se pohybuje běžně od 0,5 do 2 kilogramů (u cestovních fénů je to spíše méně, než více) a opět platí, že je dobré si to v obchodě vyzkoušet.

Délka kabelu

Délka kabelu je také důležitý parametr, protože určuje dosah fénu. Pokud byste měli elektrickou zásuvku daleko od zrcadla, mohl by to být problém. Příliš dlouhý kabel se zase rád plete do cesty a zbytečně se zamotává a sukuje. Aby se tomu předešlo, měl by být kabel přiměřeně dlouhý a otočný. Obecně platí, že můžete pořídit vysoušeče vlasů s délkou elektrického kabelu 1,8 až 3 metry – nemůžeme vám radit, záleží na vás. Ale dopředu si dobře rozmyslete, kde si budete vlasy sušit a česat nejčastěji (nejspíše v koupelně u zrcadla) a délku kabelu zvolte úměrně vzdálenosti místa od zásuvky. Nejdelší, třímetrové kabely, se pak hodí spíše do kadeřnictví než do domácností.

Vlasy po koupeli

Čištění a údržba vysoušeče

Poslední věcí, kterou doporučujeme sledovat a zkontrolovat před nákupem, je odnímatelnost mřížky na zadní straně sušiče. Měli byste ji minimálně jednou za měsíc odložit a zbavit vlasů a prachu – zvyšuje se tím životnost fénu a dosáhnete optimálního výkonu. Opět platí, že byste si měli vyzkoušet, jak snadné to bude.

zpět do menu ↑

S jakým příslušenstvím a funkcemi se u fénů na vlasy setkáme?

Vysoušeče vlasů nepatří mezi komplikované přístroje, ale pár funkcí a hlavně různých nástavců je dělá dokonalými pomocníky na vyčarování krásného účesu. Které to jsou? Podíváme se na ně postupně na jedno po druhém.


zpět do menu ↑

Finální verdikt

V oblasti elektroniky nepatří investice do vysoušeče vlasů mezi ty největší, ale určitě byste byli rádi, kdyby to byla investice dlouhodobá a nemuseli jste ji po pár měsících opakovat. Pojďme si tedy proces výběru a koupě fénu na vlasy v krátkosti celý zopakovat. Především si nejdřív musíte promyslet a uvědomit, jestli ho budete používat pouze na sušení, nebo i na tvarování účesu. Stejně tak je dobrá otázka, jestli často cestujete. Od toho se odvíjí výběr druhu vysoušeče – máme celkem tři:

  • Profesionální
  • Domácí
  • Cestovní

Avšak nejdůležitější parametry zůstávají u všech druhů stejné, liší se pouze jejich hodnoty. Určitě je nejdůležitějším parametrem všech fénů příkon jejich motoru. Ideální je hodnota nad 2 000 W u domácích a profesionálních modelů a alespoň 1 200 W u cestovních. Dále dbejte na dostatek možností nastavení teplot a rychlosti sušení. Stupně by měly být alespoň tři, respektive dva. Pro vlastní komfort si hlídejte i přídavné funkce a nástavce na tvarování účesu. Nezapomínejte ani na vhodné umístění tlačítek ovládání, přiměřenou délku elektrického kabelu a celkovou hmotnost (ta by měla být co nejmenší, obzvláště u cestovních modelů) Taktéž by měl fén mít odnímatelnou mřížku pro lehčí čištění. Závěrem bychom řekli, že byste měli vsadit na ověřené značky s dlouhou tradicí, dostatečným vývojem technologií, které vám nabízí výběr z většího počtu různých modelů. Doporučit můžeme například fény Valera, Rowenta, Remington, Babyliss nebo Philips, z českých značek není špatná třeba ETA (byť je levnější, se zahraničními výrobci se kvalitou nemůže měřit). Jako poslední byste měli ještě zvážit cenu vysoušeče, a výběr je na konci.

zpět do menu ↑

V jakých cenových relacích se vysoušeče vlasů pohybují?

Na závěr si rozebereme, kolik korun je potřeba do vysoušeče vlasů investovat. Ceny se výrazně odvíjejí od samotného druhu vysoušeče. Jejich cena se pohybuje zhruba od pěti set do pěti tisíc korun, přičemž nejlevnější jsou cestovní fény a nejdražší jsou ty profesionální. Co vám nabízí jednotlivé cenové hladiny?

  • Fény na vlasy 250 do 750 korun – najdete tu téměř výhradně cestovní fény, případně méně kvalitní domácí fény. Mají na výběr nejčastěji jen ze dvou nastavení teploty a rychlosti, funkční vybavení je buďto žádné, nebo jen velmi chudé a příkon se pohybuje v poměrně nízkých hodnotách od 1 300 do 1 800 W.
  • Fény na vlasy od 750 do 2000 korun – tato cenová hladina pokrývá nejširší kategorii domácích vysoušečů vlasů, popřípadě méně kvalitní profesionální přístroje. Na spodní hranici tohoto cenového rozpětí najdete vysoušeče s průměrným příkonem okolo 1 800 až 2 000 W. Hodnota nad 2 000 W pak začíná zhruba od dvanácti set korun. Drtivá většina z nich má tři stupně teploty a dvě nastavení rychlosti, nabídka přídavných funkcí je poměrně široká, včetně ionizace a studeného vzduchu. Najdete zde i některé základní nástavce na úpravu účesu.
  • Fény na vlasy od 2 000 korun – v této kategorii už se nacházejí převážně profesionální vysoušeče vlasů pro skutečně náročné uživatele. Mají velmi výkonný motor, příkon může přesáhnout i 2 400 W, mají větší počet nastavení teplot a rychlostí. Téměř nikdy nechybí ionizace, difuzér, studený vzduch či tvarovací nástavce.

zpět do menu ↑

Jak sušit vlasy správně?

Mokré vlasy jsou nejvíc náchylné na lámání a zaplétání, proto by se v první řadě neměly sušit drhnutím ručníkem, a už vůbec by se s mokrými vlasy nemělo chodit spát. Při převalování v posteli nebo třením o drsný povrch ručníku by se mohly, obzvláště jemnější vlasy, poškodit. Z toho důvodu je nejideálnějším způsobem sušení vlasů použití fénu. Avšak i to vyžaduje správný postup:

Jak sušit vlasy
  1. Nechte vlasy nejdříve trochu přirozeně proschnout. Stačí, když je zabalíte šetrně do měkkého ručníku a chvíli počkáte.
  2. Vlasy mírně a šetrně rozčešte, nejlépe dřevěným kartáčem s přírodními štětinami. Použijte při tom i ochranný prostředek, určený na ochranu vlasů před teplem. Na trhu je jich k dostání spousta.
  3. Fén držte od hlavy ve vzdálenosti alespoň 20 cm a nezapínejte ho hned na nejvyšší teplotu, tu používejte až při finální úpravě účesu. Do té se můžete pustit teprve ve chvíli, kdy jsou vlasy už alespoň ze dvou třetin suché.
  4. Při úpravě postupujte ve vrstvách, zdola nahoru, a pokud máte kučeravé nebo vlnité vlasy, pomůže vám s úpravou difuzér.
  5. Na zafixování účesu slouží funkce studeného vzduchu. Po celém účesu projeďte rovnoměrně studeným proudem vzduchu a vydrží vám déle.

A tím jsme na konci dalšího našeho testu. Doufáme, že jste si díky němu vybrali ten správný fén pro vaše vlasy. Přejeme vám spoustu krásných účesů, které zcela jistě okouzlí vaše okolí bez toho, aby utrpělo zdraví vašich vlasů. Těšíme se na vás u dalších testů!