Nejlepší běžecké pásy 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího běžeckého pásu.
 • Zvolte si na základě výkonu, bezpečnosti, komfortu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Běžecké pásy bez pozadí

TOP běžecké pásy roku 2019

Motorové běžecké pásy do 12000 korun Motorové běžecké pásy od 12000 do 20000 korun Motorové běžecké pásy od 20000 korun Bezmotorové běžecké pásy
InSPORTline Lavister Acra 05-GB4600 InSPORTline inCondi T400i InSPORTline Excel Run
Výkon
91 %
Komfort
93 %
Bezpečnost
91 %
Cena/kvalita
95 %
Výkon
93 %
Komfort
93 %
Bezpečnost
94 %
Cena/kvalita
95 %
Výkon
95 %
Komfort
96 %
Bezpečnost
97 %
Cena/kvalita
93 %
Výkon
84 %
Komfort
85 %
Bezpečnost
91 %
Cena/kvalita
92 %
93%
94%
95%
88%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

V současné době je velmi moderní pěstovat nějaký sport. Udržovat se v dobré kondici, občas si pročistit hlavu od pracovního stresu, odpočinout si při běhání nebo jízdě na kole… Navíc si tím zvyšujete zdraví – spalujete tuky, které jinak organismus nepříjemně omezují (a co si budeme povídat, nevypadají zrovna dvakrát dobře), zvyšujete svou fyzickou výdrž, posilujete vybrané svaly a celkově si zlepšujete kondici. Dá se garantovat, že po půlroce běhání vydržíte mnohem větší fyzickou zátěž a po mnohem delší dobu. Nehledě na to, že i krátká fyzická aktivita dokáže povzbudit a probudit mozek a posílit (alespoň na hodinu nebo dvě po cvičení) vaše myšlenkové výkony. V tom, že člověk by měl nějakou sportovní aktivitu (ať již týmovou, nebo individuální) vyvíjet, panuje všeobecná shoda mezi trenéry, lékaři i psychology.

V létě je samozřejmě velice jednoduché nějaký sport provozovat. Stačí si večer, až opadne největší horko, zajít do parku, protáhnout se a třeba půl hodiny běhat. V zimě nebo za špatného počasí je to horší. Běhat v dešti nebo v mrazu, to chce buďto hodně dobré vybavení nebo přímo ocelové zdraví. Pokud nemáte ani jedno, riskujete přinejmenším nepříjemné nachlazení. A pokud nechcete být odkázání na halové sporty, nezbude vám, než začít chodit do posilovny a využívat rotopedy nebo běžecké pásy tam. Ale chcete-li si to ještě více zjednodušit, není nic snazšího, než si běžecký pás pořídit přímo domů. Jaké to má výhody? Především si ušetříte cestu někam do fitness centra. Čas, po který budete cvičit, můžete klidně strávit s vašimi blízkými, není problém si k tomu pustit vaši oblíbenou hudbu nebo se podívat na film.

Další výhodou vlastního běžeckého pásu je fakt, že si jej již při nákupu můžete zvolit tak, aby co nejlépe odpovídal vašim individuálním potřebám. To pro vás bude později při cvičení nebo při tréninku neocenitelné. Ovšem výběr běžeckého pásu, to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je třeba pečlivě zohlednit všechna kritéria výběru, zvolit optimální kompromis mezi cenou, kvalitou a vašimi potřebami. Abychom vám trochu pomohli, připravili jsme pro vás recenze běžeckých pásů 2019. V rámci našeho testu běžeckých pásů jsme pro vás vytvořili také žebříčky top modelů a velký článek „Jak vybrat běžecký pás“, který by vám měl při nákupu pomoct. Alespoň v to doufáme. Nuže, neprotahujme to a přejděme rovnou k testu.

zpět k menu ↑

Základní rozdělení běžeckých pásů a specifika jednotlivých kategorií

Běžecké pásy, to chceme říct hned na úvod, se dělí do dvou kategorií:

 • Bezmotorové běžecké pásy
 • Motorové běžecké pásy

Základní charakteristika je nejspíš jasně patrná již z jejich názvu.

Zatímco bezmotorové běžecké pásy nemají motor a jsou poháněny čistě vaší silou, motorové pásy mají vlastní pohon. Dá se obecně říct, že bezmotorové modely se vyplatí méně náročným uživatelům. Na ostrý trénink ve vyšší rychlosti nejsou dostatečné. Často jsou méně stabilní, levné a úzké, takže profesionála neuspokojí. Vyplatí se ale třeba starším lidem nebo rehabilitujícím, kteří budou běhat spíše pomaleji. Oproti tomu motorové běžecké pásy jsou pohodlnější a umožní vám větší výkony. Již od pohledu jsou promyšlenější, profesionálnější a v případě dražších modelů plně pokryjí i potřeby profesionálních sportovců.

zpět k menu ↑

Test motorových běžeckých pásů do 12 000 korun

Motorové běžecké pásy jsou, jak jsme již zmínili, profesionálnější a umožňují větší fyzickou zátěž. Navíc se vaše vlastní energie spotřebovává čistě na běh, nikoliv na rozpohybování pásu. Ale jelikož je jejich nabídka na trhu širší a cenové rozpětí větší, rozhodli jsme se je v našem testu rozdělit do tří kategorií – běžecké pásy do 12 000, od 12 000 do 20 000 a od 20 000 výše. Začneme tou nejlevnější.

Běžecký pás do 12000

Motorové běžecké pásy do 12 000 korun a jejich charakteristika

Motorové běžecké pásy jsou charakteristické především přítomností elektromotoru, který zajišťuje pohon pásu. Je to právě motor, který se stará o neustálý pohyb pásu. Díky tomu je možné nastavit výkon ve výrazně širším rozpětí než u bezmotorových běžeckých pásů, lze jej snáze regulovat a nemusíte se vůbec starat o to, jestli rychlost běhu udržíte sami. Pás se o to postará za vás. Není divu, že jde veskrze o profesionálnější modely s pokročilejším ovládáním, které jsou oblíbené i u sportovců. Pravda, motorové běžecké pásy mají své nevýhody, jsou méně skladné, dražší a vyžadují zapojení do elektrické sítě. Nicméně pokud chcete trénovat a nejste limitování věkem nebo zraněním, určitě sáhněte do této kategorie. V této nejlevnější třídě seženete jednoduché běžecké pásy, které běžným uživatelům postačí a nebudete do nich muset moc investovat.

Výhody

Pevná a stabilní konstrukce

Jednodušší ovládání a regulace výkonu

Motorový pohon

Široká nabídka

Nízká cena


Nevýhody

Vysoká pořizovací cena oproti bezmotorovým pásům

Ne každý motorový pás se hodí pro pomalejší cvičení

Menší skladnost

Nutnost zapojení do zásuvky

zpět k menu ↑

Test motorových běžeckých pásů od 12 000 do 20 000 korun

Střední třída běžeckých pásů, která nabízí obstojný poměr ceny a kvality. Dostanete za stále příjemnou cenu lepší parametry, než v předchozí třídě. Liší se nosností, výkonem, ale třeba i komfortem a charakteristikou bezpečnosti.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Výkon motoru Rychlost Cena
1. Acra 05-GB4600
6 HP 1-22 km/h Zjistit cenu
2. Housefit SPIRO 20
4 HP 1-18 km/h Zjistit cenu
3. Housefit SPIRO 40 iRun
3,5 HP 1-16 km/h Zjistit cenu
4. Master F-25
2,5 HP 1-22 km/h Zjistit cenu
5. InSPORTline Akamar
1,5 HP 1-16 km/h Zjistit cenu

Motorové běžecké pásy od 12 000 do 20 000 korun a jejich charakteristika

Obecná charakteristika motorových běžeckých pásů se nikterak neliší od předchozí kapitoly. Od levnějších modelů se ale ty, které koupíte v této cenové kategorii, odlišují výrazně. Disponují hlavně větší nosností, která může dosáhnout i více než 120 kg. Obvykle disponují funkcemi, které posunou váš trénink na vyšší úroveň, jako je měření kalorií, vzdálenosti, tepu, nebo pro vaše kolena a kotníky velmi důležité odpružení běžecké plochy. Výkon je 2,5 nebo i více HP a obvyklá je maximální rychlost 16 km za hodinu. To jsou velmi dobré parametry pro každého běžného uživatele.

Výhody

Kompromis mezi cenou a kvalitou

Dobré hodnoty výkonu a maximální rychlosti

Pokročilá měření


Nevýhody

Potřeby profesionálů stále neuspokojí

Běžecký pás do 20000

zpět k menu ↑

Test motorových běžeckých pásů od 20 000 korun

Nejvyšší třída běžeckých pásů, jaké na běžném trhu seženete. Najdete tu modely, jejichž cena může přesáhnout i šedesát tisíc korun. Obecně jde o přístroje pro fitcentra, profesionální sportovce a pro všechny, kdo jsou do sportu natolik zapálení, že jim nevadí investovat takto vysokou částku.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Výkon motoru Rychlost Cena
1. InSPORTline inCondi T400i
3,5 HP 1-22 km/h Zjistit cenu
2. HOUSEFIT SPIRO 50
5 HP 1-20 km/h Zjistit cenu
3. InSPORTline Gilavar
3,5 HP 1-22 km/h Zjistit cenu
4. HMS BE 5000-i
3,5 HP 1-16 km/h Zjistit cenu
5. Housefit SPIRO 80 iRun
4 HP 1-18 km/h Zjistit cenu
Běžecký pás od 20000

Motorové běžecké pásy od 20 000 korun a jejich charakteristika

Charakteristika motorových běžeckých pásů zůstává stále stejná, ovšem v této třídě najdete výrazně lepší modely, než v obou předchozích. Jak už jsme řekli, jedná se často o profesionální běžecké pásy a tomu odpovídají i technické parametry. Nosnost může snadno překročit i 150 kg, nechybí některá pokročilejší měření ani odpružení běžecké plochy, abyste zbytečně netrápili svoje klouby. Výkon může dosáhnout až 4 HP, maximální rychlost může jít až přes 20 km za hodinu. To jsou parametry, se kterými se tyto běžecké pásy neztratí ani ve sportovištích, nejen u vás doma. Brzdí je pouze poměrně vysoká cena, kvůli které si je nemohou dovolit všichni.

Výhody

Vysoce technicky propracované

Komfort a bezpečí

Většinou mají velmi pěkný design


Nevýhody

Vysoká cena

Pro běžného uživatele jsou příliš pokročilé

zpět k menu ↑

Test bezmotorových běžeckých pásů

Bezmotorové běžecké pásy jsou starší a původnější, než motorové pásy. Do jisté míry vás v tréninku omezují, protože u nich nelze nastavit vyšší rychlost, než jaké dosáhnete. Nepřinutí vás se zlepšovat, navíc spotřebujete hodně energie na to, abyste pás udrželi v pohybu. Ale zato jsou levnější a jednodušší.

Bezmotorové běžecké pásy a jejich charakteristika

Bezmotorové běžecké pásy mají jednu zásadní nevýhodu. Rozpohybovat je musíte sami. Část vašeho fyzického výkonu se pak neustále stará o to, aby pás bez motoru udržel určité tempo. Má to své nevýhody – především to, že jakmile začnete ochabovat, pás vás nepřinutí k většímu výkonu, ale zpomalí se zároveň s vámi. Cvičení je hodně závislé na vaší vlastní zodpovědnosti a smyslu pro trénink. Navíc je potřeba počítat s tím, že cvičení je méně pohodlné. Běžecký pás je méně stabilní a často i menší. Nabídka na trhu je také velmi malá, takže byť takový pás seženete za nízkou cenu, jeho výběr bude složitý. Nechtěli bychom ale, aby to vyznělo, že bezmotorový pás se nevyplatí. To není pravda. Nehodí se pro profesionální sportovce nebo pro někoho, kdo chce zvyšovat již tak dobrou kondici. Ale začátečník, starší člověk nebo někdo, kdo se zotavuje po zranění, takový pás jistě využije.

Výhody

Jsou skladné a rozměrově úspornější

Jednoduché ovládání

Nízká cena

Hodí se pro kondiční chůzi nebo pro rehabilitaci


Nevýhody

Menší stabilita a menší běžecká plocha

Nemají vlastní pohon

Menší výběr

Někdy mohou být hlučné

Bezmotorový běžecký pás

zpět k menu ↑

Největší výrobci běžeckých pásů a co je pro ně charakteristické

Běžně u kategorií zboží uvádíme i největší výrobce. U běžeckých pásů je situace do jisté míry specifická, protože výrobců není zase tolik. Těch opravdu renomovaných (jejichž výrobky tvoří většinu trhu) je několik, z nichž některé vyjmenujeme. Zbytek tvoří společnosti, které mají na trhu jeden nebo dva výrobky – tam je těžké hledat kvalitu. Navíc se často jedná o velmi málo známé značky, které někdy působí podezřele. Nejlepší výrobky se dají obecně hledat u společností, které prodávají dané zboží ve více modelových řadách – mají větší obrat, mohou věnovat více času a prostředků do inovací a v neposlední řadě mají daleko větší zkušenosti. Naše rada tedy na tomto místě zní, ať hledáte pokud možno značku, kterou znáte a která není spojená se žádným skandálem nebo podvody na zákazníky. Abychom vám trochu pomohli, přinášíme stručnou charakteristiku značek, které z našeho testu vyšly dobře. Nejsou to samozřejmě ty jediné dobré na trhu, ale může to pro vás být určité vodítko.

zpět k menu ↑

Jak vybrat běžecký pás pro nejlepší trénink

Výběr běžeckého pásu je pro celý váš trénink určující. Právě na správném výběru totiž závisí, jestli vám bude běhání pohodlné a jestli se vám podaří nabrat kondici. Největší množství lidí totiž od tréninku odradí právě špatně zvolené vybavení. Pojďme se tedy společně podívat, jak najít v nepřeberném množství běžeckých pásů na trhu ten ideální pro vás. Začneme těmi nejdůležitějšími parametry a půjdeme postupně k těm méně důležitý. Jestli jste připraveni, můžeme začít.

Výkon motoru u motorových běžeckých pásů rozhoduje

V tomto případě jde o parametr, který vůbec nemusíte u bezmotorových běžeckých pásů řešit. Jelikož k pohonu nepoužívají motor, není třeba řešit jejich výkon. Ten závisí pouze na vás. Jiné je to u motorových běžeckých pásů, tam je právě motor srdcem přístroje. Je to údaj, který byste si měli srovnat s celou řadou dalších skutečností – s tím, jak moc jde regulovat rychlost, jaká je vaše fyzická zdatnost, ale třeba i se šířkou běžeckého pásu (na příliš úzkém pasu se například velice špatně udržuje vysoké tempo). Obecně platí, že čím vyšší úroveň výkonu bude stroj mít, tím lépe pro vás. Není nutné hned při prvním tréninku spustit stroj na maximum, můžete (a dokonce byste měli) přidávat postupně. Ovšem výkonnost stroji ani po čase neopadne, takže jakmile budete zdatnější, můžete přidávat na rychlosti a využívat potenciál pásu naplno.

Co se týče konkrétních čísel, výkon motoru se udává podobně jako u automobilů v koňských silách (pro zajímavost, jde o starou jednotku z dob, kdy automobily nahrazovaly koňské potahy – počítalo se, kolik koní motor nahradí). Běžecké pásy s motorem se obvykle pohybují ve výkonech od 1 HP do 6 HP. V praxi je to určující pro maximální rychlost (o té si budeme povídat později, ale můžeme zmínit, že takový výkon stačí na maximální rychlost 15 až 25 kilometrů za hodinu). Ideální je pohybovat se někde uprostřed a zvolit optimální výkon 3 až 4 HP. Nejvýkonnější stroje bývají velmi drahé (i přes 50 000), a hodí se především pro profesionální sportovce. Naopak, výkon by neměl klesnout pod 1,5 HP, tam jde zase o příliš slabé pásy, s nimiž vám trénink nic nepřinese.

Běžecké pásy ve fitness centru

Odpružení je dobré pro vaše klouby

Profesionální běžci vědí už po přečtení nadpisu, o čem bude řeč. Vám ostatním si to dovolíme vysvětlit. Lidská fyziologie se snadno přizpůsobí životnímu stylu. Tedy pokud vedete sedavý život (což je bohužel problém téměř celé dnešní společnosti), dá se očekávat, že svaly ochabnou a klouby zkřehnout. Při méně přirozených pohybech (jakými pro vás alespoň ze začátku běh bude), ale i při ostrém tréninku pak tělo do jisté míry trpí. Při běhu jsou nejrizikovější klouby. To je důvod, proč si běžci-profesionálové pečlivě vybírají antistresové boty a proč se třeba na běžeckých stadionech pečlivě hlídá povrch. Čím pružnější, tím lépe, došlap na tvrdou podložku (kdy se váha celého těla opře do kostí nohou, nejvíce do kolenních kloubů) vám může po čase přinést celou řadu problémů.

Pokud si tedy kupujete běžecký pás na pravidelné cvičení, určitě kvalitu odpružení nepodceňujte. Mohli byste si tím z dlouhodobého hlediska přivodit nepříjemné potíže. Určitě nekupujte běžecký pás bez odpružení, z toho by vás záhy rozbolely nohy a trénink by se stal bolestivým. Alespoň základní odpružení v podobě gumových podložek pod běžeckou plochou by pás mít měl. Pokud bude využívat gumové bloky, které odpružují celou plochu (desku včetně rámu a konstrukce), tím lépe. Nejdražší běžecké pásy pak využívají zdravotní odpružení přizpůsobené anatomii lidského těla. Opotřebení kloubů je u takových strojů minimální, ovšem za vyšší pořizovací cenu. Necháváme tedy čistě na vás, pro který z typů odpružení se rozhodnete, naše rada ale zní, abyste se na něm nesnažili šetřit.

Proč sledovat maximální rychlost?

Jak jsme již naznačili, s výkonem motoru do velké míry souvisí také rychlost pásu. Vyplatí se sledovat obě udávané hodnoty, jak minimální rychlost, tak i tu maximální. Nízké rychlosti (zhruba kolem 1 kilometru za hodinu) využijete například pro kondiční chůzi, pro odpočinkový trénink nebo třeba po zranění či úrazu při rekonvalescenci. Naopak vysokých rychlostí (které mohou přesáhnout i 20 kilometrů za hodinu) využijí především profesionální sportovci. Takové tempo nelze v tréninku udržet dlouhodobě, ale pro krátkodobé sprinty to bude ideální. Chcete-li, aby pro vás byl přístroj co nejvýhodnější, uvažujte dopředu. To, že teď uběhnete sotva tři kilometry a vaše maximum je na 5 kilometrech za hodinu neznamená, že za rok to bude stejné. Čím větší bude rozpětí rychlostí, tím lépe. Možná je nevyužijete, to ale ničemu nevadí. Horší by bylo kupovat za rok nový běžecký pás, protože ten starý vám přestal vyhovovat.

Běžecká plocha: čím větší, tím pohodlnější běhání

Pro vaše vlastní pohodlí a komfort při tréninku je rozhodující běžecká plocha pásu. Začněme délkou. Platí zde poměrně přesně, že čím delší pás, tím dražší. Nicméně koupit si běžecký pás jen proto, že je levný, a pak na něm neudělat krok, to by byla hloupost. Máte-li možnost, zkuste si jen tak pro zajímavost změřit svůj krok a pak ho porovnat s délkou vybraných pásů. Ideálně, když si ponecháte ještě nějakou rezervu vepředu i vzadu. Došlápnete-li totiž v tréninku mimo pás, koledujete si o nepěkné zranění. Snažte se tedy, abyste před sebou i za sebou měli dostatek prostoru.

Druhou věcí je pak šířka pásu. Ta by měla být dostatečná k tomu, aby se na něm vaše nohy i ve velké rychlosti pohodlně vyhnuly a aby vás pás nesváděl k tomu šlápnout vedle na podlahu. To by bylo velice nebezpečné. Ne, šířka pásu musí plně vyhovovat. Cokoliv, co bude užší než 30 až 35 centimetrů rovnou z výběru vyřaďte – tam se nohy pohodlně nevyhnout a v lepším případě si o sebe budete dřít kolena. Pás musí mít na šířku alespoň 40 centimetrů, což je optimální pro běh v rychlosti 8 až 10 kilometrů za hodinu (to je průměrná hodnota, jaké člověk při cvičení dosáhne). Když bude pás širší, tím lépe, klidně se vám může stát, že natrefíte i na takový, jehož běžecká plocha je široká i půl metru. To je dostatečné k tomu, abyste se při běhání mohli dívat třeba na televizi, nemuseli sledovat nohy, a přesto se vám nic nestalo.

Ovládání pásu volte co nejjednodušší – na složitosti není v tréninku čas ani nálada

Tak jako je tomu u všech druhů zboží, i zde doporučujeme, abyste vybírali ovládání co nejjednodušší. Mělo by být dostatečně intuitivní, snadné a nemělo by vám zabírat při cvičení hodně času. Uvědomte si, že pás budete muset nějak ovládat i ve chvíli, kdy poběžíte a budou vám při tom docházet síly. Naprosto běžný je dnes pro běžecké pásy displej (různého typu). Starší a levnější modely využívají běžně tlačítek, ty nejnovější (ale často hodně drahé) využívají displeje s dotykovou obrazovkou. Co se týče ovládání intenzity, běžně se používají tři základní možnosti:

 • Manuální nastavení – běžecký pás má na displeji tlačítka plus a mínus, přičemž jak vám jistě došlo, stiskem tlačítka zvyšujete nebo snižujete rychlost.
 • Nastavení programů – výše zmíněný způsob je nejstarší. Novější a dnes poměrně běžný je způsob ovládání, kdy má pás dané programy. Vy si vyberete program a pás si automaticky nastavuje rychlost i sklon. Máte-li možnost do nastavení programů zasáhnout, je to ideální.
 • Sledování tepové frekvence uživatele – tady jde o vlastnost velmi inteligentních a inovativních běžeckých pásů, které snímají prostřednictvím senzorů hrudního pásu váš tep a srdeční aktivitu. To je při sportu potřeba sledovat, abyste to náhodou s tréninkem nepřehnali. Na základě toho je rychlost (i sklon) nastavována automaticky.

Běhání na běžeckém pásu

Sklon běžecké plochy – je lepší manuální nebo elektrický?

Některé běžecké pásy vám umožňují nastavit i sklon běžecké plochy. Díky tomu se můžete výrazně snáze přenést na reálnou běžeckou trať. Tam totiž nepoběžíte pořád jen po rovině, ale někdy do kopce a někdy zase z kopce… navíc trénovat stále jedním způsobem vede nutně k přetěžování jednoho druhu svalů na úkor jiného. Standardní poloha, to je potřeba si říct, je rovná. Máte však dvě možnosti, jak ji změnit:

 • Elektrický sklon běžecké plochy – sklon na elektrické ovládání. Znamená to, že ho nemusíte měnit ručně, stačí zmáčknout příslušné tlačítko a pás se přizpůsobí. Je to efektivnější a umožňuje vám to výrazně lépe simulovat skutečnou trať, kde také běžíte, a terén se vám mění pod nohama sám.
 • Manuální sklon běžecké plochy – jak je asi jasně patrné z názvu, sklon nastavujete ručně. Znamená to přestat běžet, přenastavit pás a znovu se vrátit do tempa. Samozřejmě, pro tělo je to nepřirozené a pro vás je to méně pohodlné a pracnější, je ale potřeba říct, že tento typ pásů je výrazně levnější.

Nosnost běžeckého pásu

Běžecké pásy musí samozřejmě zohledňovat i hmotnost toho, kdo je používá. Je to nutné hned z několika důvodů. Předně – běžecký pás je svou konstrukcí i užitým materiálem určen jen pro určité váhové kategorie. V případě, že je vaše hmotnost vyšší, mohl by se přístroj mechanicky zničit. Nehledě na to, že i jeho výkon je stavěný jen pro určitou hmotnost uživatele. Pokud budete vážit víc, než pás unese, a zvolíte pomalý výkon, může se stát, že ho při chodu vlastní vahou výrazně zpomalíte nebo dokonce zastavíte. Chcete-li dosáhnout dobré životnosti a efektivního výkonu, měli byste vybírat běžecký pás tak, aby byla jeho nosnost alespoň o 20 až 25 % vyšší, než je vaše hmotnost. Zajistíte tak i výrazně vyšší stabilitu, která je pro vaši bezpečnost při cvičení velmi důležitá.

Vybírejte dopředu pás tak, abyste ho měli kam umístit

Určitě není praktické koupit si běžecký pás, a pak na něj teprve hledat prostor. Tenhle způsob nakupování bývá problematický. Lepší je hned dopředu najít místo, kde by mohl běžecký pás stát. Dobře si to rozmyslete, zkuste si uvědomit, zda chcete pás někam umístit natrvalo, nebo jen sezónně, či zda ho chcete před každým tréninkem vytahovat a pak ho zase schovávat. Musíte mít kolem sebe při cvičení dostatek místa, ale zároveň by v době, kdy cvičit nebudete, neměl zavazet. Není to ani tak otázka jeho rozměrů (i když, samozřejmě, zcela opomenout je nesmíte), jako spíše celkové konstrukce. Pokud se dá běžecký pás rozložit a zase sklopit do vertikální polohy, můžete jej po cvičení umístit někam do rohu nebo za skříň. S přenášením souvisí i další dva parametry – hmotnost (která by měla být, chcete-li pás stěhovat, co nejnižší) a přítomnost koleček. Ty vám hodně usnadní život a vykonají za vás spoustu práce, pokud nechcete mít běžecký pás stabilně umístěný na jednom místě.

Rozměry a design – drobnosti, ale vyplatí se je zkontrolovat

Již jsme se o tom trochu bavili v souvislosti se skladností běžeckého pásu. Pás je potřeba někam umístit – má-li tam být stabilně a dlouhodobě, je potřeba zvolit dobré místo. Tedy místo, kde bude dostatek prostoru okolo pásu (pro bezpečné užívání alespoň metr, vyvarujte se pro případ pádu především ostrých rohů nebo křehkých předmětů, jako jsou vázy nebo porcelán) i nad pásem (abyste se při běhu nemuseli neustále krčit a ohýbat. Musíte brát v úvahu velikost VŠECH uživatelů pásu, nejen svou. Je bezpodmínečně nutné v tomto bodě uvažovat s rozměry běžeckého pásu (které se mohou mezi dvěma modely opravdu hodně lišit). Vyplatí se zkontrolovat si i to, jak stabilní je pás na daném místě. Nesmí se stát, že by se s vámi pás překlopil nebo převrhnul. Z hlediska designu (které je opravdu asi tím posledním, co budete řešit) už si můžete pouze vybírat z několika stejně dobrých pásů, který se vám líbí víc. Nemělo by to ale být rozhodující a to jediné, co budete sledovat.

zpět k menu ↑

Jakými funkcemi dnes běžecké pásy disponují?

Jelikož žijeme ve velmi inovativní době, je zcela běžné, že i běžecké pásy mají některé doplňkové funkce a vychytávky, jimiž zvyšují pohodlí a komfort svých uživatelů. Navíc trochu usnadňují trénink a rozšiřují využití přístroje. Myslíme si, že nebude od věci některé z nich zde zmínit, vysvětlit si jejich efekt a popřípadě se rozhodnout, zda se vám náhodou nemůžou u běžeckého pásu hodit. Připraveni? Pak pojďme rovnou na věc.


zpět k menu ↑

Finální verdikt

Tím by byl celý nákup běžeckého pásu uzavřen, protože jsme zhodnotili snad všechny parametry. Ale abychom vám ještě na závěr nějak pomohli, celé si to ještě jednou zrekapitulujeme. Především byste si měli dobře rozmyslet, jak vážně to s tréninkem myslíte a co přesně od pásu očekáváte. Tomu by měla odpovídat vaše investice. V zásadě máte na výběr z velmi úzké kategorie bezmotorových pásů (vhodné pro pomalejší běh, chůzi nebo rehabilitaci) a obrovského množství motorových pásů (rychlejší, vhodné pro kondiční trénink). Vzhledem k množství modelů v této třídě zboží doporučujeme projít si charakteristiky jednotlivých cenových kategorií a pak teprve vybírat konkrétní modely. Leccos vám o pásu napoví i značka – například pásy InSPORTline, Master nebo Life Fitness patří rozhodně k osvědčeným.

Klíčovou roli by měly hrát technické parametry pásu. U těch motorových především výkon motoru a rozpětí rychlostí. Určitě se musíte zajímat o rozměry pásu a o délku a šířku běžecké plochy. Pamatujte, že čím větší plocha, tím komfortnější a jednodušší běhání vás čeká. Ovládání rychlosti (a nejen té, ale i sklonu nebo měření) by mělo být co nejjednodušší a mělo by probíhat skrze ovládací displej. Nezanedbávejte ale ani takové věci, jako je stabilita přístroje, které z technické dokumentace nevyčtete. To je nejlepší si vyzkoušet, a pokud je pás nestabilní, pořídit jiný. Nestabilita totiž hrozí následným zraněním. Design nebo skladnost přístroje nechte až na konec, to není až tak důležité. Na závěr se pak vyplatí podívat se, jaké vychytávky navíc běžecký pás obsahuje. Pokud má všechno, co potřebujete, splňuje vaše očekávání a parametry se vám zdají dobré, stačí si zkontrolovat jeho cenovku. Pokud i ta sedí a odpovídá vašim finančním možnostem, můžete stroj bez obav koupit.

zpět k menu ↑

Jak vypadá ideální poměr mezi cenou a kvalitou?

Poslední věc, kterou jsme ještě nezmínili, je cena běžeckých pásů. Zatím jsme ji pouze nakousli. Pojďme se na ně tedy podívat trochu blíže. Předně je potřeba si běžecké pásy rozdělit do jednotlivých cenových pásů. Dovolíme si použít stejně členění, které jsme využili již v úvodní kapitole, podle nás je hodně vypovídající:

 • Bezmotorové běžecké pásy – jejich cena se pohybuje kolem 5 000 až 10 000 korun. Jaká je jejich charakteristika, to jsme si již řekli – nejsou příliš vhodné pro plnohodnotný a profesionální trénink, mají pouze omezené využití a běh na nich stojí hodně energie, protože je poháníte sami. Zato jsou však levné, jednoduché.
 • Motorové běžecké pásy do 12 000 korun – zde se setkáváme s běžnými motorovými běžeckými pásy, které kupuje většina lidí. Jde svým způsobem o jednoduchá zařízení s výkonem do 2,5 HP, maximální rychlostí do nějakých 14 kilometrů v hodině. Rozhodně to nejsou špatná zařízení, ale menší, méně stabilní a ve všech ohledech odpovídající ceně.
 • Motorové běžecké pásy od 12 000 do 20 000 korun – tady bychom klidně mluvili o příjemné střední třídě běžeckých pásů. Výkon se pohybuje kolem 3 HP, někdy je i překročí, maximální rychlost se blíží (a někdy i přeskakuje) 20 kilometrů v hodině. Výhodou těchto pásů je bytelná konstrukce, slušná nosnost a odpružení. Navíc bývají vybarveny počítači se základními funkcemi.
 • Motorové běžecké pásy od 20 000 korun – tady se dostáváme ke skutečné extra třídě běžeckých pásů. Tato kategorie je velmi široká, protože cena běžeckého pásu může šplhat klidně až ke sto tisícům… dovolte nám tedy nastavení drobné hranice – do 40 až 50 000 korun se jedná o stroje, které mají využití v domácnosti, výše pak jde především o stroje pro profesionální sportovce nebo pro fitness centra. Obecně můžeme říct, že výkon těchto běžeckých pásů může vyšplhat až ke 4,5 nebo 5 HP, maximální rychlostí nezřídka přes 20 kilometrů za hodinu a plynulou regulací. Ovládání je jednoduché, často přes dotykový displej. Navíc je samozřejmostí profesionální měření všech možných faktorů, které trénink ovlivňují, a dokonalé odpružení.

zpět k menu ↑

Nejčastější chyby, spojené se cvičením: špatná obuv i neprotaženost

Ještě než se pustíte do cvičení na běžeckém pásu, doporučili bychom vám projít si nejčastější chyby, které lidé v souvislosti se cvičením dělají, a pokusit se jich vyvarovat. Všechny totiž mají jeden společný rys – hrozí zraněním a snižují efektivitu tréninku, často až na nulu. Co byste tedy neměli dělat?

Základem je dobré protažení

Každý trenér a každý sportovec, který má nějaké zkušenosti, vám řekne to samé. Protažení je naprostý základ a je nejdůležitější fází tréninku. Platí to i pro vaše domácí, volnočasové cvičení. Svaly je potřeba dobře protáhnout. Naučte se techniku strečinku, pokuste se ještě před běháním protáhnout pomocí několika cviků každý sval. Pokud tuto fázi vypustíte, v lepším případě vás budou chytat křeče a po cvičení vás bude bolet celé tělo, v horším případě hrozí až natržení nebo utržení svalu, což nikdo nechce. Pro svaly je pak také dobré, pokud se nepustíte hned do ostrého běhu, ale zvolna přejdete od chůze k pomalému vyklusávání, a teprve jakmile cítíte, že jste se zahřáli, začnete trénovat naplno. Podobné by to mělo být po tréninku – napřed pomalý výklus, postupné omezování aktivity a na závěr protažení. Redukujete tím množství kyseliny mléčné, která se vám ve svalu usadí a která způsobuje jeho bolest po fyzické aktivitě.

Strečink
Cviky

Kvalitní obuv a dobré odpružení pásu

Pokud se podíváte na dráhy, po kterých běhají profesionální atleti, všimnete si jedné věci. Mají povrch, který není přehnaně tvrdý. Ač se to obyčejným smrtelníkům nezdá, je rozdíl běhat třeba po trávě, antuce a betonu. Čím pružnější povrch zvolíte, tím lépe. Už jsme o tom v článku jednou mluvili – tvrdý povrch znamená velmi tvrdý došlap, kdy se všechna váha těl opírá do nohou, postupně přes koleno, holenní a lýtkovou kost až do kotníku. Pokud je povrch odpružený, pak se nic moc neděje a noha ho prošlápne. Ovšem na tvrdém povrchu se musí veškerá energie došlapu redukovat pouze ve dvou kloubech, v koleni a kotníku, čímž dochází k opotřebení. Navíc běh na tvrdém povrchu je značně nepohodlný. Snažte se tedy při nákupu pásu bazírovat na dobrém odpružení.

Druhá věc, kterou chceme zmínit, jsou vhodné boty. Cvičení na vlastním domácím pásu často svádí k tomu, že nemusíte dbát na žádná formální pravidla a když to řekneme jednoduše, můžete si dělat, co chcete. Není to pravda. I pro běh na běžeckém pásu je potřeba používat bezpodmínečně sportovní obuv, v jaké byste běhali normálně. Žádné podpatky, pantofle nebo kroksy. Noha musí být v botě pevná (zejména v kotníku), boty musí být dobře utažené. Jít cvičit bez bot by snad nikoho nemělo ani napadnout. Proč tohle všechno říkáme? Má to dva důvody – cvičit v pevných, sportovních botách je bezpečnější než třeba na podpatku, navíc i sportovní bota má nějaké pružení. Takže tím minimalizujete opotřebení kostí.

Nezačínejte cvičit na nejvyšší úrovni

Věříme, že většina z vás si kupuje běžecký pás proto, aby se sebou něco udělali – buď zhubli, nebo alespoň zvýšili svou kondici. I tak je ale nutné začínat od nejnižších úrovní a dávky si přidávat postupně. Začít hned na nejvyšší úrovni znamená v praxi jedinou věc. Při prvním tréninku se totálně odvaříte, ráno vás bude bolet každý sval v těle a efektivita bude malá, protože při extrémní dřině si naopak tělo látky pro metabolismus šetří. Vždy tedy začínejte na nižší úrovni, a pokud je pro vás ta následující příliš náročná, raději počkejte a nespěchejte. Časem k ní stejně dojdete, ale budete daleko lépe připravení.

Ideální počet tréninků? Tři až pět týdně!

Tohle je osvědčený fakt. Každodenní cvičení by měli provozovat profesionální sportovci, kteří si nepotřebují jen udržet výkonnost, ale neustále ji posouvat a být připravení k závodům a zápasům. Pro běžné smrtelníky to ale platí trochu jinak. Největší efektivity dosáhnete, budete-li trénovat obden. Tedy střídat zátěž a regeneraci svalů. Navíc… ne každý je v dnešní době schopen trénovat denně a udržet si tak pravidelný rytmus, ať už kvůli přátelům, práci nebo jakýmkoliv jiným aktivitám. Délka cvičení, která je ideální, se pohybuje od dvaceti do šedesáti minut (nepočítáme do toho protažení). Kratší cvičení nemá význam, protože tělo se ani nestihne zahřát, zatímco přetahovat délku tréninku může znamenat zvýšení rizika svalového zranění nebo vlastního vyčerpání. Obojí je, z dlouhodobého hlediska, špatně.

Necvičte nikdy nemocní!

Poslední radu bychom chtěli zdůraznit. Pokud onemocníte, necvičte až do doby, než se tělo plně uzdraví. Ani Jaromír Jágr netrénuje zraněný či nemocný. Nemocné tělo má totiž trochu jiný metabolismus, než zdravé. A hlavně, je schopné v závislosti na právě prodělávané nemoci generovat menší množství energie. Pravidelné cvičení v době nemoci (nebo v případě neúplného doléčení) vám může ublížit, často i velmi výrazně. To nejmenší, co se může stát, je, že tělo oslabíte v době, kdy musí být silné, aby se ubránilo infekci. Energie investovaná do tréninku mu bude zkrátka chybět. Horší je, že v době nemoci trpíte zvýšenou bolestivostí svalů, zhoršením dýcháním a podobně, což jsou přirozené příznaky celé řady nemocí. I ty mohou negativně ovlivnit trénink, který pak pro vás bude velmi nekomfortní.

V souvislosti s některými vědeckými výzkumy vám pak musíme říct, že je potvrzeno, že cvičení při nemoci může mít za následek, že se z jednorázové nákazy stane nákaza chronická, která se usadí na některém místě v těle, a budete se jí zbavovat velmi těžko. I ze světa profesionálního sportu (ať už hokeje, fotbalu nebo tenisu) jsou známy případy, kdy se i lehká nákaza usadila na srdci, na plicích nebo v kloubech a další kariéru danému sportovci znemožnila. V případě, že máte horečku, byste neměli cvičit vůbec! Riskovali byste dehydrataci, která by ve spojení s výše zmíněnými problémy mohla vést až k selhání organismu. Jestliže onemocníte a chcete za každou cenu cvičit, zvolte si jen pár krátkých, opatrných cviků, nijak namáhavých, možná krátkou chůzi na pásu, a běžte se zase léčit. V tréninku vás to udrží, ale nevysílíte se. Jakmile se uzdravíte, můžete si zase začít přidávat dávky, až se dostanete zpátky na původní úroveň.

Víc nás toho v tuto chvíli nenapadá, nicméně i tak je toho hodně, co byste při cvičení měli dodržet nebo co byste naopak dělat neměli. Jelikož jsme vám pomohli běžecký pás vybrat, chtěli bychom také, aby vám dobře posloužil, a nechceme v žádném případě, abyste si s ním nějak ublížili. Takže držíme palce a sportu zdar!

Běžecké pásy
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník