Nejlepší nosítka pro děti 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího nosítka pro děti.
  • Zvolte si na základě nosnosti, pohodlí vašeho i vašeho dítěte a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Nosítka na děti bez pozadí

Vítězové testu:

Nosítka do 3 000 korunNosítka od 3 000 korunŠátky do 2 000 korunŠátky od 2 000 korunKrosničky
Lenka 4ever - Folk Lenka Toddler Mandala Manduca Wickelkinder Sling Light Caboo Blend Sofia Deuter Kid Comfort Pro
badge-performance
badge-quality
badge-price
93%
94%
92%
92%
91%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Ergonomické
  • Originální design
  • Velká nosnost
  • Originální design
  • Pohodlí, komfort
  • Kvalitní materiál
  • Komfortní pro děti i rodiče
  • Příjemný materiál
  • Lehká, komfortní
  • Integrovaná stříška
  • Nastavitelné popruhy
  • Občas náchylnější k poškození
  • Žádné
  • Žádné
  • Horší dostupnost
  • Pro menší uživatele nepohodlné

Úvod

Ergonomická nosítka pro děti jsou jednoduchou alternativou kočárkům. Především pro svou praktičnost si je maminky a tatínkové nesmírně oblíbili. Přeci jen, kam nemůžete s kočárkem, tam se jednoduše dostanete s pomocí šátku nebo nosítka pro děti. Problémem tak nejsou procházky po lese, nastupování a vystupování do vlaku či autobusu, ani jízda výtahem. Ergonomická nosítka zároveň nabízejí možnost vzájemného kontaktu rodiče s miminkem.

Pro tyto a mnohé další důvody stojí za to pořízení ergonomického nosítka zvážit. Jak ale vybrat to správné nosítko nebo šátek pro nošení vašeho dítěte? Právě to vám poradíme v následujícím článku. Zároveň vám nabídneme možnost nahlédnout do výběru TOP nosítek, která jsou v současné době k dostání a chybět nebude ani kapitola věnovaná poměru cena/kvalita. Přeci jen, rodičovství není levná záležitost, a ačkoliv je kvalita výrobku prvotní, jeho cena také hraje svou roli.

zpět do menu ↑

Rozdělení nosítek pro děti

Ergonomických nosítek pro děti je na trhu několik málo typů. Konkrétně jde o:

  • Nosítka pro děti
  • Šátky pro nošení dětí
  • Krosničky pro nošení dětí

Každý tento typ vám v následující kapitole představíme a vystihneme jeho hlavní klady a zápory. Zároveň jsme pro vás připravili výběr těch nejlepších modelů, které jsou k dostání v každé kategorii. Když je řeč o kategoriích, nosítka pro děti a šátky pro děti jsme pro vaši přehlednější orientaci rozdělili i podle ceny.

zpět do menu ↑

Test nosítek pro děti

Cenová kategorie do 3 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníNosnostCena
1. Lenka 4ever - Folk
20 kg Zjistit cenu
2. Manduca Wickelkinder Pure
20 kg Zjistit cenu
3. Chicco Hip Seat
- kg Zjistit cenu
4. Ergobaby Original
20 kg Zjistit cenu
5. Kinderkraft Milo
20 kg Zjistit cenu
6. Ergobaby 360
15 kg Zjistit cenu

Cenová kategorie od 3 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníNosnostCena
1. Lenka Toddler Mandala
27 kg Zjistit cenu
2. Manduca Wickelkinder XT
20 kg Zjistit cenu
3. Lenka 4ever - Mandala
20 kg Zjistit cenu
4. Tula Narrow Discover
20 kg Zjistit cenu
5. Tula SOAR
27 kg Zjistit cenu
6. Tula Free to Grow SLEEPY DUST
20 kg Zjistit cenu
Nosítko na dítě charakteristika

Nosítka pro děti a jejich charakteristika

Ergonomické nosítko bychom mohli popsat jako sedátko, upevněné k tělu rodiče polstrovanými pruhy s odpovídající ergonomií. Jejich konstrukce je uzpůsobena spíše pro děti, které dokážou udržet správnou polohu hlavy. Ergonomické nosítko zároveň napomáhá držení přirozené polohy nohou dítěte. Mimo to má, v porovnání s šátky na nošení dětí, vyšší nosnost. Další velkou výhodou je rozmanitost variant nošení – na břiše, na boku a na zádech. (Zdroj: Rodičům.cz)

Výhody

Jednoduchost a rychlost oblečení

Správná poloha nohou dítěte

Nosnost


Nevýhody

Vhodné převážně pro větší miminka

zpět do menu ↑

Test šátků pro nošení dětí

Cenová kategorie do 2 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníNosnostCena
1. Manduca Wickelkinder Sling Light
15 kg Zjistit cenu
2. Lenka Triangl
- kg Zjistit cenu
3. Lenka Mandala
- kg Zjistit cenu
4. Ergobaby Aura Wrap
14 kg Zjistit cenu
5. Little Frog Tkaný
- kg Zjistit cenu
6. Manduca Wickelkinder Sling Slate
15 kg Zjistit cenu

Cenová kategorie od 2 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníNosnostCena
1. Cabooblend Sofia
15 kg Zjistit cenu
2. Storchenwiege Leo café
15 kg Zjistit cenu
3. Fidella Iced Butterfly
15 kg Zjistit cenu
4. Fidella Amors Love Arrows
15 kg Zjistit cenu
5. Lenny Lamb Symphony Flamenco
20 kg Zjistit cenu

Šátky pro nošení dětí a jejich charakteristika

Za pomoci šátku si můžete uvázat dítě k tělu díky dlouhým pruhům látky. Šátky jsou ve většině uzpůsobeny k nošení na břiše, buďto ve vertikální poloze, nebo v kolébce. Nošení na zádech je u některých šátků možné, je to ale úměrně složitější. Stejně tak je složitější manipulace se šátkem a v některých případech i uvázání samotné. Výhodami jsou naopak nižší cena a uplatnitelnost prakticky od narození až po osamostatnění dítěte. Nosnost až 15 nebo i 20 kg není v tomto směru žádnou překážkou. (Zdroj: Maminka.cz)

Výhody

Nejlepší volba, co se týká ergonomie

Možnost nosit i malá miminka

Různé varianty nošení


Nevýhody

Náročnější na uvázání

Uvázání trvá déle

Šátek charakteristika

zpět do menu ↑

Test krosniček pro nošení dětí

PořadíNáhledNázevHodnoceníNosnostCena
1. Deuter Kid Comfort Pro
22 kg Zjistit cenu
2. Thule Sapling Elite
22 kg Zjistit cenu
3. Deuter Kid Comfort Active
22 kg Zjistit cenu
Krosnička charakteristika

Krosničky pro nošení dětí a jejich charakteristika

Krosničky pro nošení dětí jsou trochu odlišnější kategorií, to přiznáváme. Když vám ale vaše ratolest povyroste a budete s ní chtít jít na výlet či na túru, může být krosnička velmi vhodný pomocník. O co se ale přesně jedná? Krosnička na nošení dětí je nosítko s kovovou konstrukcí, zpravidla zabudované na úměrně upravený batoh, nebo spíše krosnu. Pokud tedy vyrazíte do přírody a nejmenšímu účastníkovi dojdou v půlce cesty síly, tady máte řešení. Navíc má krosna design vhodný pro pohyb v přírodě, za zmínku stojí i obvyklé kovové nohy na zapření, když krosnu v terénu na chvíli odložíte. (Zdroj: Maminka.cz)

Výhody

Pohodlné

Úložný prostor

Ideální na výlety


Nevýhody

Pro starší děti

Nevhodné na nošení doma

zpět do menu ↑

Kdo jsou největší výrobci nosítek pro děti?

Při čtení tohoto článku pochopíte důležitost skutečně ergonomického nosítka pro děti. Takové nosítko musí splňovat patřičné podmínky na správnou fixaci těla miminka a jejich správný posed. Myslete na to, že tělíčko dítěte se dlouhodobě vyvíjí a pokud bude sedět ve špatné poloze, vyvine se i jeho tělo špatně. Ergonomická nosítka tak i kvůli těmto parametrům něco stojí. Na trhu je potom řada prodejců, kteří nabízejí údajně ergonomická nosítka za lepší ceny. I když nechceme zpochybňovat možný šlechetný účel někoho z nich, ve většině jde jen o maskované „klokanky“ a „visítka“, jak je maminky nazývají. Abyste tak nenaletěli podvodníkům, je lepší si výrobce trochu prověřit. Většinou nejde o nic těžkého a hned na prvním fóru je najdete všechny hezky vyjmenované. A výrobce, které tam vyjmenované nenajdete, vám nyní krátce představíme.

zpět do menu ↑

Jak nosítka pro děti vybrat?

Jako by nestačilo, že máte na výběr z několika různých typů ergonomických nosítek pro děti, tak když už se rozhodnete pro jeden určitý typ, musíte se ještě poohlédnout po tom nejvhodnějším modelu v nabídce. Pro zjednodušení vašeho hledání může sloužit následující kapitola našeho článku, kde vám jednotlivé parametry představíme, popíšeme a kde vám poradíme, na co si dát při výběru pozor. (Zdroj: BabyList.com)

Nosnost

Nosnost ergonomických nosítek pro děti může výrazně ovlivnit vaši volbu typu nosítka. Zatímco u šátků se pohybuje zpravidla okolo 15 kg, u nosítek je to okolo 20 kg, často i více. Pokud chcete dítě v nosítku nosit déle, zdálo by být rozumným řešením pořídit si rovnou ergonomické nosítko s vyšší nosností. Není to ale tak úplně pravda. Takové nosítko by totiž nemuselo být pro novorozence, nebo ani kojence vhodné. Z praktického hlediska jsou tak pro nošení menších miminek vhodné buďto ergonomická nosítka, uzpůsobená právě takovým miminkům, nebo šátky. Pro nošení větších miminek jsou potom vhodné už jen ergonomická nosítka s vyšší nosností.

Dítě v krosničce
Děti v nosítkách

Věk dítěte a zamýšlená doba používání

Podstatné je si před koupí ujasnit, jakou roli bude nosítko hrát. Tedy například, jak dlouho budete dítě v nosítku nosit. Může to být jen půl roku, nebo třeba roky dva. Podle toho pak zaměřte svůj výběr na:

  • Nosítka pro batolata
  • Rostoucí nosítka, která s vaším dítětem porostou

Další otázkou může být, zda plánujete používat nosítko jen příležitostně, jako alternativu ke kočárku, nebo jestli jím kočárek plně nahradíte. Kvalita a cena nosítka se pak bude v závislosti na vaší odpovědi lišit. K nošení samotnému hned zdůrazníme důležitost ergonomického nošení. Tomu napomáhají právě ergonomických prvky nosítka. Zásadní jsou:

  • Zakulacená záda
  • Podsazený zadeček
  • Látka mezi nožičkami sahající od kolínka ke kolínku
  • Nožičky tvořící písmeno M – tedy tzv. žabičku

Novorozenec

Pokud chcete nosítko pro novorozence, ideální je sáhnout po šátku. Není zcela vhodné řešit nošení novorozence nákupem ergonomického nosítka s novorozeneckou vložkou. Nejen, že se v nich miminkům špatně sedí, kvůli velikosti samotného nosítka musí mít až moc roztažené nožičky a také tak dochází ke špatné fixaci těla.

Kojenec

Pro nošení kojence můžete vybrat rostoucí nosítko, ve kterých můžete dítě nosit od 2 do 4 měsíců. Fungují tak, že látku mezi nožičkami a na zádíčkách nastavíte podle postavy pasažéra. Pořizovací náklady rostoucího nosítka jsou pak ale o trochu vyšší, v porovnání s klasickým nosítkem.

 Batole

Opět můžete využít rostoucího nosítka, nebo sáhnout po nosítku vyloženě batolecím, označeným toddler. Pokud zvolíte druhou možnost, dejte si při výběru pozor na parametry hmotnosti a doporučeného věku. U batolecích nosítek pak také nemusí být látka mezi nožičkami v celé šířce od kolínka ke kolínku.

SPrávná poloha miminka v nosítku

Bederní pás

Bederní pás zpříjemní a zjednoduší nošení pro rodiče. Podstatná je jeho šířka. V případě, že není pás dostatečně široký v poměru k váze dítěte, bude se přetáčet a tím vás škrtit a zařezávat. Jednoduše řečeno, pokud budete v ergonomickém nosítko nosit malého cvalíka, šířka bederního pásu by tomu měla odpovídat. Pokud ale budete nosit drobečka, nemusí být pás nijak zvlášť široký. Stejně tak můžete přemýšlet o otázce, jak dlouho chcete dítě v nosítku nosit. I drobeček totiž povyroste a úzký bederní pás by potom mohl představovat nepříjemnost.

Polstrování a šířka ramenních popruh

Opět parametr, který ocení hlavně nosiči. S šířkou je to podobné, jako u bederního pásu. Pokud budou ramenní popruhy příliš úzké, rozloží se váha dítěte na mnohem menší plochu a popruhy se tak budou zařezávat do ramen. I když ale budou popruhy dostatečně široké, začnou být po několika hodinovém nošení dost nepříjemné. Od toho musí být dostatečně polstrované. Další, na co se můžete při výběru zaměřit, je potřeba asistence druhé osoby s utahováním a povolováním popruhů. Případně i jejich zúžením. Ona druhá osoba totiž nemusí být neustále v dosahu. K zúžení ramenních popruhů, tedy jejich posunutím blíže k sobě, případně dál od sebe, slouží pásek umístěný mezi lopatkami.

Zádová opěrka

Zádové opěrce věnujte zvýšenou pozornost, pokud hledáte ergonomické nosítko. I když by si to člověk mohl myslet, zádová opěrka nemá moc co dělat s pohodlím rodiče. Naopak, nosítko, které má vyztuženou zádovou opěrku, poskytuje patřičný komfort pasažérovi. Umožňuje dítěti sedět ve správné poloze – v tzv. žabí pozici. Žabí pozice znamená, že nožičky dítěte budou do M, tělo podsazené a dítě bude mít zakulacená záda. Polstrování zádové opěrky umožňuje dítěti správně dosednout do nosítka, a tak tělo podsadit a dosáhnout tak této pozice. Určitě pak také věnujte pozornost podpoře hlavičky pro případ, že dítě usne.

Dítě v nosítku 2

Údržba

Velmi praktickým poznatkem je nutnost a možnosti údržby nosítka. Asi jen těžko se totiž vyhnete poslintání, případně i poblinkání nosítka. Šátky a nosítka by neměl být problém kdykoliv vyprat. Zatímco u krosniček by takový problém už povětšinou neměl hrozit. Údržbu vám u šátků a ergonomických nosítek mohou zjednodušit tzv. slintáčky, které jednoduše připnete na ramenní popruhy a tím zamezíte jejich poslintání. Nebudete tak muset nosítko prát zdaleka tak často.

Gramáž

Gramáž je parametr, který se vztahuje především na šátky pro nošení dětí. Podle gramáže dokážete odvodit nosnost šátku. Dalším parametrem, který vám pomůže nosnost vypočítat, je výrobní materiál šátku. Pokud se na žádné počty necítíte, zůstaňte raději u nosnosti uvedené výrobcem. Orientačně se můžete řídit následující, velmi obecnou tabulkou:

  • Gramáž 230 g/m2 – vhodné pro malá miminka
  • Gramáž 260 g/m2 – vhodné na celé nosící období
  • Gramáž 300 g/m2 – vhodné i pro děti nad 10 kg

Výrobní materiál

Látka nosítka musí být pevná a poddajná zároveň. Díky tomu je nošení pohodlné jak pro rodiče, tak pro miminko. Látka pak ovlivňuje váhový limit nosítka. Na tento limit bývá pro vaši jistotu zpravidla testována. Podstatný je i způsob zpracování nosítka. Ujistěte se, že nosítko nemá žádné zbytečné spony nebo přezky, které by mohli nošení znepříjemňovat jak vám, tak miminku. Výrobní materiál je vskutku podstatný parametr. Na použitém materiálu závisí vlastnosti celého ergonomického nosítka, zejména pak jeho nosnost a chování – tedy pružnost, pevnost, nebo například prodyšnost. Proto se nyní budeme jednotlivými výrobními materiály zabývat podrobněji.

zpět do menu ↑

Jaký je výrobní materiál nosítek pro děti?

Různé typy různých nosítek pro děti jsou vyrobeny z různých materiálů. Pro lepší pochopení, odlišné modely šátků pro nošení dětí jsou vyrobeny z různých materiálů, stejně tak jako odlišná nosítka pro děti jsou vyráběny z několika různých materiálů. A každý materiál má jiné vlastnosti. A jiné vlastnosti znamenají jiné chování šátku nebo nosítka, ale také třeba odlišnou nosnost. Pro to všechno může být výrobní materiál podstatným parametrem při výběru.




zpět do menu ↑

Finální verdikt

Pojďme si výběr nosítek pro děti zrekapitulovat. V první řadě je třeba si ujasnit účel nosítek, tedy váš záměr. Jak dlouho chcete dítě v nosítkách nosit? Jak často? Nahradí nosítka kočárek, nebo půjde jen o další variantu? Podle toho se potom budete rozhlížet po konkrétním typu a modelu nosítek pro děti. Velký vliv na výběr typu nosítka budou mít i vaše preference. Chtěli byste spíše ergonomické nosítko, nebo šátek? Vaše očekávání a vaše možnosti se mohou pak i lišit. Když se ale nakonec rozhodnete pro konkrétní typ, budete stále muset najít vhodný model. To pak bude záviset na šířce bederního pásu a popruhů, na jejich polstrování, i na zádové opěrce. Řadu dalších parametrů ovlivňuje výrobní materiál. A nakonec může hrát roli i údržba, respektive její snadnost, nebo spolehlivost a věrohodnost jak výrobce, tak prodejce. A pak samozřejmě poměr ceny a kvality. K tomu se dostaneme hned v příštím odstavci.

zpět do menu ↑

Jak si nosítka pro děti vedou v poměru cena/kvalita?

Ergonomické nosítko pro děti není zrovna něco, na čem by většina rodičů zamýšlela šetřit. Chtě nechtě, rodičovství je finančně náročná záležitost a peníze hrají při výběru roli. Je tedy dobré před koupí věnovat chvíli rozmýšlení, jaké konkrétní nosítko si člověk pořídí. Při pohledu na poměr cena/kvalita vyvstávají na povrch dvě hlavní kategorie:

  • Nosítko pro novorozence – jak nosností, tak vlastnostmi vhodné obzvláště pro nošení novorozenců. Koupit se dá většinou v rozmezí od 2 000 do 3 000 korun.
  • Rostoucí nosítko – tedy nosítko, které s vaším potomkem poroste. Díky tomu je vhodné, pokud chcete dítě nosit o něco déle. Běžně takové nosítko pořídíte v rozmezí 3 000 až 4 000 korun.


Určitě si při nákupu dejte pozor na to, jestli se jedná o ergonomické nosítko, a ne o klokanku, nosič dětí, nebo jiné visítko. To jsou triky výrobců, jak obejít normy pro opravdová nosítka. Tím, že produkt nazvou jiným (podobným) názvem, se vás snaží zmást a při tom obejít všechny regule. Jejich pořizovací cena bude většinou nižší, ale určitě neposlouží účelu, který hledáte u skutečných ergonomických nosítek. Výjimkou pak nejsou ani prodejci, kteří budou podobné produkty nabízet ve stejné cenové skupině a čekat, kdo se chytí. V neposlední řadě je dobré nakupovat u ověřených prodejců, protože na trhu s nosítky dětí se vyskytuje spousta padělků. Na první pohled nejdou vždycky odlišit, ale kvalitou jsou výrazně pozadu.

zpět do menu ↑

Nejčastěji kladené otázky


Který druh nosítka je nejvhodnější?


„Na trhu je k dostání celá řada nosících pomůcek, a tak není divu, že výběr toho nejvhodnějšího produktu může být doslova zapeklitý úkol. Nosítka dělíme na tři hlavní typy, konkrétně jde o šátky na nošení dětí, ergonomická nosítka a krosny na děti. Ty se dále liší nosností, možností nošení dětí, kvalitou, materiálem a cenou. Nosítko si můžete představit jako takový batůžek s popruhy, kam dítě usadíte. Výběr těch nejlepších najdete v našem testu. Tamtéž najdete i žebříček nejlepších šátků. Krosniček do terénu na trhu není zase tolik, ty nejlepší vám představíme v rámci testu krosniček na děti.“


Jak vybrat dětské nosítko?


„Existují celkem tři typy nosítek. Pokud vybíráte nosítko pro právě narozené miminko, nejlepší volbou je šátek na nošení dětí, který vám umožní upevnit miminko hned v několika různých polohách a také může být pomocníkem při kojení. Ergonomické nosítko je taktéž vhodné pro nošení miminek od útlého věku, avšak od šátků se liší především vyšší nosností a možností nošení dětí na zádech či na boku. Ergonomická tvar napomáhá držení přirozené polohy nohou a správnému držení hlavy.  Pro starší děti je k dostání také dětská krosnička, která se hodí zejména na různé túry a výlety. Při výběru je potřeba zvážit především bezpečnost a kvalitu nosítka. Vybírejte proto výhradně nosítka od certifikovaných a ověřených výrobců. Sepsali jsme pro vás jednoduchý návod, který vám zajisté pomůže zvolit správný typ nosítka. Pro lepší orientaci mezi konkrétními produkty využijte náš velký test nosítek pro děti.“


Jak uvázat miminko do šátku?


Šátek na nošení dětí patří mezi nejoblíbenější nosítka především pro různé možnosti vázání dítěte. Pokud jste v „šátkování“ začátečník, doporučujeme zvolit vhodný materiál šátku. Nejlépe a nejsnadněji se vážou bavlněné šátky. Úvazů existuje celá řada, avšak pro všechny platí dvě základní pravidla: správná poloha nožiček a správná poloha hlavy miminka. Na internetu je nespočet návodů, jak uvázat dítě do šátků, dokonce i úvaz šátku na záda je možný, stačí jen trocha tréninku a šátek se stane tím největším pomocníkem při nošení vašeho dítěte.“


Jak dlouho nosit dítě v nosítku?


„Nosítka mají pro děti i rodiče celou řadu výhod. Dětem navazují pocit bezpečí a lépe vnímají okolní vjemy. Nosítka také skvěle nahrazují kočárky a jsou také pomocníkem při domácích pracích, kdy rodič ocení především volné ruce. Nošení dítěte v nosítku je možné do té doby, dokud ho unesete, neexistuje tedy žádná vymezená doba (vždy při tom hleďte na nosnost). Ergonomická nosítka jsou k dostání do různé nosnosti, za zmínku také stojí rostoucí ergonomická nosítka a nosítka pro novorozence, která můžete používat od prvních měsíců vašeho miminka.“


Jak správně nosit miminko v nosítku?


„Základem je zvolit kvalitní dětské nosítko, díky kterému budete mít jistotu, že dítě nosíte ve správné poloze. Dítě by mělo mít vždy kulatá záda, toho docílíte pouze správnou polohou v nosítku nebo správným úvazem šátku na miminko. Nohy musí být vždy roztažené doširoka (pokud zvolíte na nošení miminka šátek, první tři týdny po porodu se nožičky vážou volně do šátku). Nosítko a šátek pro novorozence je zapotřebí vždy pořádně upevnit, aby dítě nemohlo z nosítka vypadnout, nebylo podsazené nebo naopak příliš vzpřímené.“


zpět do menu ↑

Výhody nosítek pro děti a doporučení

Ergonomické nosítko pro děti má celou řadu výhod. Mezi ty přední se řadí následující:

Dítě v nosítku

  • Těsný kontakt mezi rodičem a miminkem. Ten navozuje pocit bezpečí.
  • Pohodlnost při cestování. Především pak v hromadné dopravě, nebo dokonce v metru. Odpadá tak nutnost jezdit výtahem – a to nejen v metru.
  • V zimě dítě nedýchá přímo studený vzduch, ale vzduch ohřátý tělesným teplem rodiče.
  • Šátek lze využít jak deku nebo přikrývku.

Pokud jde o doporučení, určitě nenoste dítě v ergonomickém nosítku celý den. Nejen, že tak ulevíte svým zádům, ale hlavně nebudete dítěti bránit v prozkoumávání okolního světa. To totiž potřebuje prostor k spontánnímu pohybu tak, aby se správně vyvinula svalová souhra. (Zdroj: Bebo.cz)

Doufáme, že jsme vám s výběrem nosítka pro děti pomohli a přejeme, ať vám slouží co nejlépe.