Nejlepší tlakoměry 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího tlakoměru.
 • Zvolte si na základě přesnosti, paměti, komfortu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Tlakoměry bez pozadí

TOP tlakoměry roku 2019

Tlakoměry na zápěstí do 1000 korun Tlakoměry na zápěstí od 1000 korun Tlakoměry na paži do 1500 korun Tlakoměry na paži od 1500 korun
VEROVAL Tonometr Omron RS6 VEROVAL tonometr Omron M6 AC
Přesnost měření
88 %
Komfort
94 %
Paměť
91 %
Cena/kvalita
92 %
Přesnost měření
91 %
Komfort
93 %
Paměť
95 %
Cena/kvalita
93 %
Přesnost měření
93 %
Komfort
93 %
Paměť
91 %
Cena/kvalita
96 %
Přesnost měření
95 %
Komfort
94 %
Paměť
97 %
Cena/kvalita
94 %
91%
93%
93%
95%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Dnešní doba je pro řadu lidí poměrně stresující. Hodně práce, spěchu a starostí, to si na našem zdraví vybírá bohužel daň. Rozšířené jsou dnes kupříkladu nemoci a problémy, související s příliš vysokým, nebo naopak příliš nízkým krevním tlakem (ten je generován srdcem a v optimálním rozmezí hodnot je důležitý pro správné prokrvení všech orgánů). Obojí znamená pro organismus poměrně velké nebezpečí:

 • Vysoký krevní tlak (hypertenze) nastává při překročení hodnot 140/90 milimetrů rtuťového sloupce (první číslo znamená tlak při systole – vypuzení krve do těla, druhé při diastole – naplnění srdečních komor). Běžně se vám zvýší tlak při enormní zátěži, při sportu nebo třeba při pouhém rozčílení. V takovém případě je to běžné. Máte-li však vysoký tlak i v klidu, pak je něco v nepořádku a jsou ohroženy cévy, srdce a některé další tělní orgány.
 • Nízký krevní tlak (hypotenze) naopak nastává při poklesu krevního tlaku pod 100/65 milimetrů rtuťového sloupce. Tlak klesá na hlavně při spánku a celkově při odpočinku, ani v klidu by však neměl být tak nízký. Hypotenze má v důsledku vliv na správné prokrvení tkání (je to jednoduché, za nízkého tlaku se prostě krev nedostane v dostatečném množství všude), což se nejčastěji projevuje závratěmi, pocity chladu, nejčastěji na rukou nebo nohou, nebo přehnaným pocením ve snaze vyrovnat teplotní rozdíly mezi vnějším a vnitřním prostředím.

Samozřejmě, problémy s tlakem může odhalit lékař při kterékoliv pravidelné prohlídce. Ovšem málokdo chodí k lékaři opravdu často jen z preventivních důvodů. Je proto lepší abyste si tlak, pokud tu možnost máte, hlídali sami. Snižujete tím nejen riziko výše zmíněných problémů, ale i závažných onemocnění a poruch, jako je mrtvice nebo infarkt, ke kterým tyto problémy v konečném důsledku vedou.

Využít k tomu můžete mobilní měřiče tlaku (tlakoměry, měřiče krevního tlaku, tonometry, je jen na vás, jak je nazvete), které se dnes vyrábí i pro širokou veřejnost a ne pouze pro lékaře. Jelikož nejde o příliš drahé přístroje, nebude vstupní investice příliš vysoká a provozní náklady spočívají pouze ve výměně baterií. Za to, že budete moci sledovat své zdraví a případě problémů včas navštívit ošetřujícího lékaře, to určitě stojí. Stačí si pouze vybrat spolehlivý přístroj, který bude měřit přesně, a v ideálním případě bude výsledky ukládat do paměti, abyste mohli vývoj tlaku sledovat v delším časovém úseku. Na druhou stranu, výběr není zrovna úzký. V několika kategoriích máte na výběr z celé řady modelů, od těch nejjednodušších až po profesionální tlakoměry, využívané samotnými lékaři. Abychom vám trochu pomohli, rozhodli jsme se pro vás vytvořit velký test tlakoměrů 2019, ve kterém jsme se zaměřili jak na nejlepší tlakoměry, tak i na jejich výběr. V několika kapitolách bychom pro vás chtěli shrnout, jak vybrat tlakoměr a podle čeho se při nákupu rozhodovat. Stejně tak zde v budoucnu najdete recenze nejlepších modelů.

zpět k menu ↑

Rozdělení tlakoměrů na dva druhy

Měřiče krevního tlaku by se samozřejmě daly dělit podle toho, jaký mechanismus se u nich využívá. Dodnes rozlišujeme rtuťové, mechanické, poloautomatické i digitální tlakoměry (o jednotlivých typech si povíme více později). Jelikož však v dnešní, moderní době digitální tlakoměry jednoznačně vedou (tím spíše, že jsou mobilnější a tedy pro běžné uživatele vhodnější, než ostatní zmíněné typy), rozhodli jsme se do testu zařadit pouze je. Dají se rozdělit ještě dále na dva druhy podle umístění a měření:

 • Tlakoměry na zápěstí
 • Tlakoměry na paži

První zmíněné jsou výrazně mobilnější, a lze je snadno používat i na cestách. Jsou menší a lehčí, logicky také disponují kratší manžetou. Na druhou stranu jsou však méně přesné. Jednak je pro neškoleného uživatele problém upevnit tlakoměr na zápěstí správným způsobem a na správné místo, jednak samotné přístroje vykazují určitou odchylku. Pokud si pořizujete tlakoměr pouze k preventivnímu měření, pak to nevadí. Pokud ale trpíte nějakou vážnější chorobou a potřebujete krevní tlak sledovat s určitou přesností, volte spíše tlakoměry na paži. Ty jsou sice větší a dražší, ale zároveň o mnoho přesnější (což je ostatně důvod, proč vám lékař v drtivé většině případů měří tlak na paži a ne na zápěstí). Jedním ze zásadních rozdílů je pak také to, že manžeta tlakoměrů na paži je výrazně delší.

zpět k menu ↑

Test tlakoměrů na zápěstí

Tlakoměry na zápěstí mají menší obvod manžety (což je, s ohledem na lidskou fyziologii, poměrně jasně patrné již z názvu kategorie). Jinak se fungováním víceméně neliší. Rozdíl je pouze v přesnosti. Cenově vycházejí o něco levněji, než tlakoměry na paži. U většiny modelů, určených pro širší veřejnost, se vejdete do tisíce korun. Profesionální přístroje, které se neztratí ani v ordinacích u lékaře, však mohou hranici tisíce korun překročit, ne však výrazněji.

Cenová kategorie do 1 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Paměť Velikost manžety Cena
1. VEROVAL Tonometr
200 měření 12,5 až 19,5 cm Zjistit cenu
2. Beurer BC 32
60 měření 13,5 až 19,5 cm Zjistit cenu
3. Sencor SBD 1470
60 měření 13,5 až 19,5 cm Zjistit cenu
4. Omron RS2
30 měření 13,5 až 21,5 cm Zjistit cenu
5. Beurer BC 58
60 měření 14 až 19,5 cm Zjistit cenu
6. Beurer BC 44
chybí 14 až 19 cm Zjistit cenu

Cenová kategorie od 1000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Paměť Velikost manžety Cena
1. Omron RS6
90 měření 13,5 až 21,5 cm Zjistit cenu
2. Braun BPW 4500
100 měření 13,5 až 21,5 cm Zjistit cenu
3. Omron RS8
60 měření 13,5 až 21,5 cm Zjistit cenu
4. Beurer BC 58
60 měření 14 až 19,5 cm Zjistit cenu
5. Omron RS3
60 měření 13,5 až 21,5 cm Zjistit cenu
6. Beurer BC 85
60 měření 13,5 až 23 cm Zjistit cenu
Tlakoměr na zápěstí

Tlakoměry na zápěstí a jejich charakteristika

Jak už jsme řekli, tlakoměry na zápěstí a tlakoměry na paži se příliš neliší. Princip fungování obou typů je podobný, zmiňme tedy jen zásadní rozdíly. Předně, tlakoměry na zápěstí nepotřebují dlouhou manžetu. Obvod zápěstí je menší, než obvod paže, takže manžeta stačí krátká. Přesnost těchto tlakoměrů je menší, ale zároveň jsou mobilnější a levnější. Využijete je pro příležitostná preventivní měření, nedoporučujeme je ale kupovat, pokud trpíte nějakou nemocí a tlak potřebujete měřit přesně.

Výhody

Komfortnější měření

Menší a skladnější

Nízká cena


Nevýhody

Menší přesnost

Nevhodné pokud potřebujete znát přesné hodnoty

zpět k menu ↑

Test tlakoměrů na paži

Tlakoměry na paži mají naopak větší obvod manžety. Je to dané tím, že paže je výrazně širší než lidské zápěstí. Fungování je stejné jako u tlakoměrů na zápěstí. Liší se však přesností – měření na paži je výrazně přesnější, což vám potvrdí každý lékař. Stejně tak se liší cenou, přičemž tlakoměry na paži jsou o něco dražší.

Cenová kategorie do 1500 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Paměť Velikost manžety Cena
1. VEROVAL tonometr
200 měření 22 až 42 cm Zjistit cenu
2. Omron M3
120 měření 22 až 42 cm Zjistit cenu
3. Omron M400
60 měření 22 až 42 cm Zjistit cenu
4. Beurer BM 58
60 měření 22 až 30 cm Zjistit cenu
5. Sencor SBP 690
60 měření 22 až 42 cm Zjistit cenu
6. AEG BMG 5612
40 měření 30 až 42 cm Zjistit cenu

Cenová kategorie od 1500 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Paměť Velikost manžety Cena
1. Omron M6 AC
100 měření 22 až 42 cm Zjistit cenu
2. Omron MIT5 Connect
100 měření 22 až 42 cm Zjistit cenu
3. Omron M6 Comfort Intelli
100 měření 22 až 42 cm Zjistit cenu
4. Veroval duo control L
200 měření 32 až 42 cm Zjistit cenu
5. Tensoval Comfort
60 měření 22 až 32 cm Zjistit cenu

Tlakoměry na paži a jejich charakteristika

Charakteristika tlakoměrů na paži je podobná, jako v případě tlakoměrů na zápěstí. Manžeta se utahuje a dochází k měření, než vám displej zobrazí hodnoty. Rozdíl je v tom, že tlakoměry na paži jsou přesnější. Je to místo, kde se dá snáze měřit a umístit tlakoměr správným způsobem, než zápěstí. Další věcí však je, že jsou o něco málo dražší. Cena se pohybuje zhruba od tisíce do tří tisíc korun, navíc jsou rozměrnější a nejsou tolik mobilní. Pro svou přesnost, která je jejich hlavní předností, jsou však oblíbené třeba i u lékařů.

Výhody

Větší přesnost

Často větší paměť


Nevýhody

Rozměrnější a těžší

Vyšší cena

Tlakoměr na paži

zpět k menu ↑

Více než kde jinde záleží u tlakoměrů na značce

Co se týče tlakoměrů, je potřeba vzít v úvahu, že jde o zdravotní přístroje. Z toho důvodu je potřeba dívat se nejen na uváděné parametry, ale i na značku. Do zdravotnictví se sice snaží prorazit celá řada výrobců, ne všichni jsou ale schopní vyrobit přístroje, které budou odpovídat normám. Aby pro vás byl měřič tlaku opravdu přínosný, měl by měřit přesně a měl by být dobře kalibrovaný. K certifikacím se ještě dostaneme časem, ovšem na tomto místě nám dovolte uvést některé oblíbené, tradiční a časem prověřené značky tlakoměrů.

zpět k menu ↑

Jak vybrat tlakoměr na základě dostupných údajů

V tuto chvíli se dostáváme k jádru našeho článku – jak vybrat tlakoměr. Není to tak těžké, jako v případě například chytré elektroniky. Parametrů, které je třeba zvážit, není zase tolik. Přesto je dobré výběr nepodcenit, právě naopak. Dobrý tlakoměr musí být přesný, pohodlný a musí pro vás mít přínos. Nejde jen o to, abyste si v danou chvíli změřili tlak. To vám do budoucna nic moc nedá. Ale třeba už jen funkce paměti, kdy se jednotlivá měření ukládají, a vy si můžete prohlédnout vývoj krevního tlaku v delším časovém intervalu, zvyšuje efektivitu tlakoměru. Navíc je potřeba při výběru zohlednit i náležitosti, jako je velikost manžety nebo certifikace (která obecně v oblasti medicínské techniky hodně vypovídá). Pojďme se tedy do jednotlivých kapitol výběru pustit.

Několik základních typů tlakoměrů

Přestože je náš test věnován výhradně tlakoměrům digitálním, určitě neuškodí podívat se i na ostatní typy, abychom se o nich něco málo dozvěděli a získali trochu rozhled. Existuje jich totiž paralelně vedle sebe několik různých druhů.

Rtuťové tlakoměry

Jde v zásadě o nejstarší tlakoměry vůbec. Používají se prakticky od počátku lékařského měření tlaku. Přesto jsou velmi oblíbené dodnes a celá řada lékařů na ně nedá dopustit. Vzhledem ke svému mechanismu jsou totiž tím nejpřesnějším, s čím se na trhu můžete setkat. Jejich princip je jednoduchý. Ke rtuťové trubičce se stupnicí je připojena manžeta na paži a pumpička. Vlivem tlaku se pak zvyšuje hladina rtuti. Ke správnému měření je ale potřeba fonendoskop a medicínská praxe. Podobným způsobem (ovšem o něco méně přesně) fungují i tlakoměry bezrtuťové, které mají stejný princip, ale místo rtuti se tlak zobrazuje na displeji.

Hodinkové tlakoměry

Další z přístrojů, určených spíše odborníkům, než veřejnosti. Tlak se opět měří na paži a slouží k tomu manžeta a pumpička, výsledek se ale nezobrazuje ani na stupnici, ani na displeji, ale na hodinkové stupnici a ukazují vám ho ručičky. Měření v tomto případě zajišťuje odporová pružina. Nicméně jde spíše o starší typ.

Digitální tlakoměry

Přesně těm se věnuje náš test. Lékaři nejsou až tolik využívané (ačkoliv někteří, zejména mladší lékaři, si je pořizují), mnohem častěji se s nimi setkáte v domácnostech. Jsou lehké, mobilní a jednoduché na ovládání, takže si s nimi může preventivně změřit tlak kdokoliv. Fungují na principu senzorů a oscilace, kterou zaznamenává čip uvnitř přístroje. Výsledek se pak zobrazuje na displeji, přičemž jej lze ukládat do paměti. Po druhé stránce, měření není tak přesné, jako v případě předchozích přístrojů, proto se většina lékařů drží spíše rtuťové verze. Pro širší veřejnost je však měření za pomoci digitálních tlakoměrů dostačující.

Hodinkový tlakoměr
Digitální tlakoměr
Výběr velikosti manžety
Tlak v průběhu dne

Hlídejte si velikost manžety

Jedním z hlavních faktorů výběru tlakoměru je velikost manžety. Je to právě manžeta, kterou si nasadíte na ruku (na zápěstí nebo na paži) a pomocí které měření probíhá. Právě její délka je důležitá pro to, abyste mohli tlak měřit. Bylo by zcela jistě nepříjemné, kdybyste přišli na to, že manžetu na ruku nenatáhnete. Vzhledem k odlišným fyzickým proporcím každého z nás proto doporučujeme změřit si obvod paže (nebo zápěstí) a tomu přizpůsobit manžetu. Pokud bude tlakoměr využívat více lidí, bylo by dobré vyjít vstříc všem. Samozřejmostí je, že byste měli dbát na to, abyste měli u manžety dostatečnou rezervu. Tedy, pokud to jde, nevybírat takovou manžetu, aby váš obvod paže byl na spodní (nebo naopak horní) hranici délky.

Existuje několik standardních velikostí, které většina výrobců dodržuje. Jsou to následující:

 • Velikost 17 – 22 centimetrů (manžeta mimo jiné pro dětské paže)
 • Velikost 22 – 32 centimetrů
 • Velikost 22 – 42 centimetrů
 • Velikost 32 – 42 centimetrů

​Pokud by se náhodou stalo, že by vám paže časem ztloustla, nebo naopak zhubla a obvod se zmenšil, není nutné kvůli tomu kupovat nový tlakoměr. Většina výrobců nabízí náhradní díly k tlakoměrům, mezi něž patří i manžety. Jen musíte dbát na to, aby zakoupená manžeta byla od stejného výrobce, jako je váš přístroj. Pokud by tomu bylo jinak, mohlo by při měření dojít k nepřesnostem a odchylkám, a z naší zkušenosti můžeme potvrdit, že i poměrně výrazným. U tlakoměrů na zápěstí pak výměna manžety není možná, jsou dodávány přímo s přístrojem a jejich délka dosahuje rozměru zhruba 12 až 23 centimetrů. Co se týče šířky, tu doma tolik řešit nemusíte, ale pro ilustraci se můžeme podívat na obrázek, jak souvisí šířka manžety s obvodem paže.

Certifikace tlakoměrů o přesnosti hodně vypovídá

U tlakoměrů není příliš mnoho parametrů, které by se daly posoudit na základě absolutních hodnot. Jsou to jednoduché přístroje, které nemají ani velkou spotřebu, ani nejsou nijak těžké, dokonce nelze vyjádřit ani jejich účinnost. Přesto by vás jeden parametr měl jako uživatele enormně zajímat. Je jím přesnost měření. Ta se napříč jednotlivými značkami a modely velmi výrazně liší, a jelikož se nedá vyjádřit číselně, začaly se jednotlivé přístroje certifikovat na základě míry kalibrace a přesnosti. V oblasti medicínské techniky je to běžnou praxí – přístroj se otestuje a podle přesnosti je mu certifikát buď udělen, nebo ne. Zmiňme na tomto místě alespoň ty nejprestižnější certifikace:

 • BHS certifikace – British Hypertension Society
 • AAMI certifikace – Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation
 • IP protokol – Evropská hypertenziologická společnost

Prakticky vám doporučujeme, abyste se pídili po tom, jakou certifikací zvolený model disponuje. Čím více certifikátů, tím samozřejmě lépe. Ovšem pozor, záleží i na tom, jak velkou vypovídací hodnotu certifikát má. Někteří, zejména menší výrobci, provádí vlastní testování, a aby výrobky na trhu lépe vypadaly, dávají jim své vlastní certifikáty, které mají samozřejmě sníženou vypovídací hodnotu. Kromě absolutního počtu certifikátů si tedy zkontrolujte také to, kdo je vydává a jestli je vybraná společnost dostatečně důvěryhodná.

Čím větší paměť, tím lépe pro vás

Moderní tlakoměry disponují téměř bez výjimky pamětí. Znamená to, že se jednotlivá měření ukládají a vy si je můžete prohlédnout v dlouhodobém měřítku. Je to užitečné, pokud trpíte potížemi s tlakem nebo třeba se srdcem a zajímá vás, jak si stojíte z dlouhodobějšího hlediska. Jednotlivá měření vám totiž dají poměrně ucelený soubor dat, ze kterého ledacos vyčtete i sami. Obzvláště pro vašeho ošetřujícího lékaře však může být velmi cenný. Běžně mají tlakoměry paměť na 60 různých měření (pokud je podle výrobce může využívat více osob, běžně 2 nebo 4, znamená to, že každá z nich má svůj vlastní oddíl na ukládání měření do paměti). Některé levnější modely však umožňují uložit pouze 30 měření, ty nejmodernější naopak až 100 hodnot.

Jaké je napájení tlakoměrů?

Jedním z faktorů, který stojí při nákupu tlakoměru za zvážení, je určitě způsob napájení přístroje. V zásadě máte na výběr dva způsoby:

 • Akumulátorové tlakoměry – berou energii z baterií, které do nich vložíte. Nejčastěji jde o baterie typu AA. Díky tomu jsou tlakoměry mobilní, jen je potřeba počítat s tím, že výdrž je omezená a baterie je potřeba čas od času dokupovat a měnit.
 • Síťové tlakoměry – určené pro zapojení do elektrické sítě. Je jich na trhu jen málo (a často jsou navíc kombinovány s bateriemi – když se vyčerpá akumulátor, můžete je na přechodnou dobu zapojit do sítě). Nicméně nutnost zapojení do zásuvky je v této věci značně omezující – najednou nemůžete tlak měřit kdykoliv a kdekoliv.

Z našeho pohledu doporučujeme tlakoměry akumulátorové a mít neustále v zásobě alespoň dvě baterie. Ačkoliv je zde nepopisujeme, existuje ještě několik modelů tlakoměrů se solárním napájením, to nám ale přijde zbytečné.

Ovládání a zobrazování – přehledné a jasné

V tomto ohledu vás můžeme ubezpečit, že ovládání tlakoměru není ani v nejmenším složité nebo nepřehledné. Ale pokud ho kupujete v kamenné prodejně, určitě neuškodí si ho vyzkoušet. Ovládání je bez výjimek řešené tlačítky, dotykové displeje k tlakoměrům ještě nedorazily (a buďme upřímní, asi by ani nebyly nutné). Vzhledem k principu měření tlaku je bezpodmínečně nutné, aby bylo možné tlakoměr ovládat jednou rukou. Displej pak musí být dostatečně kontrastní a zároveň údaje na něm musí být dobře čitelné. Víc asi nebudete v souvislosti s ovládáním muset řešit – tonometry jsou velmi jednoduchá zařízení.

zpět k menu ↑

Funkce moderních tlakoměrů – detekce arytmie i připojení k počítači

Moderní technika nabízí většinou více, než jen plnění původního účelu. U tlakoměrů to platí taktéž – nejnovější přístroje disponují některými funkcemi, které zvyšují jak efektivitu měření, tak i váš vlastní komfort. Pravda, roste s tím i cena, ale pokud máte náhodou o některou z funkcí enormní zájem, určitě se vyplatí si připlatit. Pojďme se podívat na ty nejobvyklejší, které se skutečně vyplatí znát.zpět k menu ↑

Finální verdikt

Závěrem nám nezbývá, než si celý výběr projít ještě jednou, shrnout a zrekapitulovat si jednotlivé kroky a všechno si zopakovat. Předně byste se měli rozhodnout, jestli stojíte o přesnější, ale zároveň dražší tlakoměr na paži, nebo levnější, zato však do jisté míry nepřesný tlakoměr na zápěstí. Každý z nich má svá pro a proti. Určitě není na škodu projít si informace o jednotlivých značkách a ty, které na vás neudělají dobrý dojem, z výběru prostě vyřadit. Pak můžete přejít přímo k výběru na základě jednotlivých kritérií. Předpokládáme, že máte zájem o digitální tlakoměr (jiný ostatně v našem testu nenajdete). Volit byste měli s ohledem na velikost manžety, ta je rozhodující. Musí totiž obepínat celou vaši ruku, ale zároveň nesmí při měření zůstat volná.

Dále byste se měli zaměřit na velikost paměti (tedy na to, kolik měření lze vedle sebe uložit, než se začnou přemazávat), možnost zpracování výsledků, napájení nebo ovládání, které musí být jednoduché a musíte ho zvládnout i jednou rukou (aby druhá mohla při měření zůstat v klidu). Poslední věc, na kterou nesmíte zapomenout, je certifikace. Ta je velmi důležitá, protože je nejvíce vypovídající o přesnosti měření daného přístroje. Některé zmíněné certifikáty (BHS, AAMI,…) mají velkou váhu, proto pokud jimi přístroj disponuje, určitě mu můžete věřit. Na závěr je dobré zkontrolovat si funkční vybavení tlakoměru a podívat se, jestli je pro vás cena přijatelná. Pokud ano, pak máte vybráno a můžete se pustit do měření.

zpět k menu ↑

Cena tlakoměrů a její hladiny

Jak se dá vyvodit již z informací, zmíněných na začátku testu, cenové rozpětí nebude u tlakoměrů až tak velké, jako u jiných druhů zboží. Ačkoliv jsou tlakoměry technologicky propracované a musí dosahovat maximální přesnosti a preciznosti měření, ani ty nejkvalitnější značky nejsou nad cenovými možnostmi běžné populace. Tonometry seženete zhruba v cenách od pěti set do pěti tisíc korun, přičemž platí následující:

 • Tlakoměry mezi pěti sty a tisícem korun – budou často starší a téměř bez výjimek na zápěstí. Budou méně přesné, ale zato jednoduché, mobilní a levné.
 • Tlakoměry od tisíce do dvou tisíc korun – jsou klasickou střední třídou – najdete zde tlakoměry na zápěstí i na paži s průměrnou pamětí a solidní úrovní měření.
 • Tlakoměry od dvou do tří tisíc korun – tady se setkáváme s designově vyladěnými a velmi kvalitními tlakoměry, do kterých lze uložit i sto a více měření (navíc disponují často funkcí měření pro více osob). Data lze vyhodnotit pomocí speciálního software v počítači nebo v chytrém telefonu. Pokud trpíte nějakou nemocí, která s krevním tlakem souvisí, měli byste vybírat v této kategorii.
 • Tlakoměry nad tři tisíce korun – v této kategorii nalézáme plně profesionální přístroje, které si sice můžete také domů pořídit, ale jinak jsou určena spíše pro odborníky. Setkáte se s nimi například v nemocnicích nebo v lékařských ordinacích.

zpět k menu ↑

Několik rad, jak si změřit tlak

Digitální tlakoměry, to bychom si na tomto místě měli říct, fungují na takzvaném oscilometrickém principu. Na rozdíl od ostatních tlakoměrů nestanovují hodnoty systolického a diastolického tlaku, ale hodnotu středního tlaku. Tedy tlaku, při kterém jsou tlakové změny největší. Systolický a diastolický tlak se pak elektronicky dopočítává. Pokud ale chcete měřit maximálně přesně, je potřeba dodržet několik základních zásad. Pojďme si je na tomto místě vyjmenovat:

Měření na paži
Jak neměřit tlak

 • Měření musí probíhat po kratším klidu (alespoň 5 minut), ne po práci, sportu, pod vlivem kofeinu, alkoholu nebo návykových látek. Tím dosáhnete toho, že hodnota nebude ničím ovlivněná.
 • Při měření buďte uvolnění, posaďte se a nehýbejte se, ani nemluvte.
 • Měření musí probíhat na holé ruce, ať již paži, nebo zápěstí. Oblečení a šperky hodnoty zkreslují.
 • Při měření dbejte na to, aby ruka byla na podložce (ideálně na stole), abyste ji mohli zcela uvolnit. Oblast měření by pak měla být zhruba ve výšce srdce.
 • První měření provádějte na obou končetinách. Další měření pak provádějte na té, na níž byla naměřena vyšší hodnota tlaku.
 • Pokud chcete být přesní, pak z dlouhodobějšího hlediska provádějte měření vždy zhruba ve stejný čas.
 • Zdá-li se vám naměřená hodnota příliš vysoká, nebo naopak příliš nízká, můžete počkat pět minut a měření opakovat. Pokud se hodnoty opakovaných měření výrazně liší, proveďte po dalších pěti minutách ještě třetí měření.

Závěrem bychom vám chtěli říct už jen tolik, že jednotlivé hodnoty příliš neznamenají. Důležitý je průměr naměřených hodnot (alespoň deseti) a pokud ten se pohybuje v normě, je všechno v pořádku. Takže přejeme pevné zdraví a snad vám měření tlaku nepřinese žádné nepříjemné překvapení.

Tlakoměry
5 (100%) 4 votes
Váš pomocník