Nejlepší zahradní sekačky 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější sekačky.
 • Zvolte si na základě velikosti, výkonu, náročnosti práce a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Sekačky bez pozadí

TOP sekačky roku 2019

Benzínové sekačky do 10000 korun Benzínové sekačky od 10000 korun Elektrické sekačky Akumulátorové sekačky Ruční sekačky
VeGA 545 SXHE 7in1 Weibang WB 537 SCV 6in1 Hecht 1638R Bosch ROTAK 430 LI Ergoflex Bosch AHM 30
Kvalita sečení
94 %
Komfort
92 %
Ovládání a manipulace
91 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita sečení
96 %
Komfort
93 %
Ovládání a manipulace
95 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita sečení
91 %
Komfort
90 %
Ovládání a manipulace
92 %
Cena/kvalita
91 %
Kvalita sečení
90 %
Komfort
95 %
Ovládání a manipulace
96 %
Cena/kvalita
90 %
Kvalita sečení
85 %
Komfort
83 %
Ovládání a manipulace
97 %
Cena/kvalita
91 %
93%
95%
91%
93%
89%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Tentokrát jsme si pro vás připravili test sekaček. Jelikož Češi jsou národem zahrádkářů, není divu, že u většiny domů najdeme alespoň malou zahrádku. Ovšem ta, pokud má být reprezentativní a pokud má být místem odpočinku, klidu a pohody, by měla být pečlivě upravená. Nehledě na to, že velká část zahrádkářů ji bere zároveň i jako svou vizitku a snaží se, aby vypadala co nejlépe. Jedním z faktorů, které o vaší pečlivosti v péči o zahradu vypovídá, je i trávník. Zarostlá zahrada, tráva až po kolena a kopřivy, to moc dobré pocity nevzbudí. Ani ve vašem okolí, ani ve vás. Mnohem lepší je, když si lehnete na lehátko někde, kde vás obklopuje jemná, krátce a hlavně rovnoměrně zastřižená tráva a kde máte výhled na esteticky upravené okolí.

Už proto by žádnému zahrádkáři neměla doma chybět sekačka trávy. Jelikož trávník už se dávno nezastřihuje ručně, je tento nástroj v každé zahradní kůlně naprostou nutností. Vzhledem k tomu je ale zároveň velmi široká nabídka těchto strojů – vybírat můžete mezi sekačkami s různými druhy pohonu (benzín, elektřina, ruční sekačky…) a s různými způsoby sekání trávy (rotační, vřetenové,…). V jednotlivých kategoriích se pak jednotlivé modely liší hlučností, výkonem, šířkou záběru a celou řadou dalších parametrů. Abyste se ve změti čísel a hodnot dokázali lépe zorientovat a abyste koupí sekačky náhodou neprohloupili, rozhodli jsme se připravit tento test sekaček a trochu vám pomoci, pokud nám to dovolíte.

V rámci našeho testu sekaček jsme se rozhodli rozdělit sekačky do několika kategorií. Největší z nich jsou benzínové sekačky, které tvoří na našem trhu nejžádanější komoditu. Následně jsme pak otestovali sekačky elektrické, akumulátorové a ruční, abychom pokryli celou nabídku. Kromě recenzí sekaček a žebříčků, v nichž najdete nejlepší sekačky 2019, vám však chceme poradit i s výběrem. Jak vybrat sekačku, to totiž může být někdy problém. Proto jsme připravili tento velký článek o sekačkách, kde si shrneme všechno podstatné, co byste měli do svého výběru zahrnout, a podíváme se na jednotlivé funkce i parametry sekaček a vysvětlíme si je.

zpět k menu ↑

Rozdělení sekaček podle druhu pohonu

Jako primární kritérium, podle kterého sekačky dělit, jsme u našeho dnešního testu vybrali pohon. Podle nás je o využití sekačky nejvíce vypovídající. Zvažovali jsme ještě rozdělení podle způsobu sekání trávy, ale nepřišlo nám dostatečně vypovídající a popisující. Proto jsme zvolili tuto cestu. Plyne z toho následující rozdělení:

 • Benzínové sekačky – poháněny benzínem
 • Elektrické sekačky – nutné zapojit do elektřiny
 • Akumulátorové sekačky – mají zabudovanou baterii, která se nabíjí, a z ní čerpají energii
 • Ruční sekačky – na ruční pohon, energii dodáváte vy

Každý z těchto uvedených typů má svá pozitiva i negativa, a pokud chcete, aby vám sekačka plně vyhovovala, je potřeba je při výběru zohlednit. Velmi výrazně se sekačky liší především tím, pro jakou plochu jsou vhodné, jak je práce s nimi náročná a do velké míry i mobilitou. Zároveň nám ale na tomto místě dovolte ještě jednu poznámku, než se pustíme do testování. Platí, že níže uvedené sekačky jsou bez výjimky vhodné na sečení větších travnatých ploch, pro obsékání stromů, keřů nebo domu bude potřeba koupit si křovinořez, na které jsme se zaměřili v našem testu křovinořezů 2019.

zpět k menu ↑

Test benzínových sekaček

Jak napovídá už sám název, hlavním rysem těchto sekaček bude fakt, že jejich motor je poháněn benzínem. Je to poměrně výhodné, protože se takto dá dosáhnout vysokého výkonu. Nevýhodou je ale fakt, že díky spotřebě benzínu budete muset neustále provoz sekačky dotovat a navíc bývají tyto sekačky poměrně hlučné.

Cenová kategorie do 10 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Šířka záběru Objem koše Cena
1. VeGA 545 SXHE 7in1
54 cm 70 l Zjistit cenu
2. VeGA 46 HWXV
46 cm 70 l Zjistit cenu
3. Fieldmann FZR 5124-BV
51 cm 62 l Zjistit cenu
4. Riwall PRO RPM 4835 Pro
48 cm 60 l Zjistit cenu
5. Hecht 548 SWE 5in1
46 cm 60 l Zjistit cenu
6. Weibang WB 455 SC 6in1
Zjistit cenu

Cenová kategorie od 10 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Šířka záběru Objem koše Cena
1. Weibang WB 537 SCV 6in1
53 cm 70 l Zjistit cenu
2. VeGA 752 SXH GCV 5in1
51 cm 70 l Zjistit cenu
3. GTM 500 SP1 SC H
51 cm 75 l Zjistit cenu
4. Stiga Twinclip 55 SV H
53 cm 70 l Zjistit cenu
5. AL-KO HighLine 477 VS
46 cm 70 l Zjistit cenu
6. Stiga Combi 55 SVQ H
53 cm 70 l Zjistit cenu
Benzínová sekačka

Benzínové sekačky a jejich charakteristika

Benzínové sekačky, jak jsme si již naznačili, patří k tomu nejběžnějšímu, s čím se na českém trhu v tomto odvětví setkáte. Jsou nejvíce oblíbené a do jisté míry i hodně tradiční. Jak naznačuje náš test, najdete je v různých cenových relacích, od tří až pěti tisíc až po nějakých třicet či čtyřicet tisíc korun, což je hodně široké rozpětí. Velkou výhodou těchto sekaček je benzínový pohon motoru. Znamená to v praxi, že dosáhnete mnohem vyššího výkonu, než u sekaček elektrických nebo dokonce ručních. Jeho hodnoty se udávají v kW nebo koňských silách (historická jednotka, značka HP), a dosahují hodnot, při kterých můžete s klidným svědomím sekat trávu i na plochách větších, než pět set nebo tisíc metrů čtverečných. Vykoupeno je to ale vyšší hlučností, která s velkým výkonem souvisí.

Co se týče dalších charakteristických znaků benzínových sekaček, nic vás neomezuje v pohybu. Nejste limitování ani délkou zahradní šňůry, ani kapacitou akumulátoru, jen množstvím benzínu, který si klidně můžete nakoupit do zásoby. Naopak, mobilitu trochu snižuje velká hmotnost (sekačka je těžší především o nádrž s benzínem). Na druhou stranu, tuto nevýhodu zachraňuje fakt, že většina benzínových sekaček disponuje pojezdem, který šetří vaše vlastní síly a podporuje pohyb sekačky. Problém nastává teprve ve chvíli, kdy chcete séct trávu v kopci. Pak se totiž může stát, že pokud není nádrž plná, sklopí se hladina a klesne pod odtah do motoru. Nádrž tedy není prázdná, ale zároveň snížená hladina nedovoluje sečení. Na to je potřeba si u tohoto druhu sekaček dát pozor.

Výhody

Vysoký výkon

Obecně delší životnost

Pojezdový pohon kol

Při pohybu vás nic neomezuje


Nevýhody

Výrazně hlučnější

Menší mobilita a větší hmotnost

Jsou méně ekologické, zápach spáleného benzínu

zpět k menu ↑

Test elektrických sekaček

Elektrické sekačky, jak je jasné již z názvu, fungují na elektřinu. Obsahují elektromotor, který je potřeba zapojit do zásuvky. Pak čerpáte elektřinu ze sítě, poháníte s ní motor a zároveň dochází k sečení. Je to levnější a ekologičtější, než benzínové sekačky, na druhou stranu jde o méně pohodlné sečení.

Elektrické sekačky a jejich charakteristika

Elektrické sekačky bychom na žebříčku výkonnosti zařadili za benzínové sekačky. Vzhledem k tomu, že neobsahují spalovací motor, ale klasický elektromotor, je jejich výkonnost o něco nižší. Vhodné jsou na sečení zahrad zhruba do sedmi až osmi set metrů čtverečných, pro větší zahrady jsou vhodné benzínové sekačky. A to nejen kvůli menšímu výkonu, ale i proto, že vás při sečení limituje elektrický kabel. Sečení je jednak méně pohodlné, navíc jste závislí na tom, jestli šňůra dosáhne do zásuvky. Bez stálého připojení ke zdroji elektřiny totiž sekačka fungovat nebude. Navíc, kromě toho, že kabel taháte za sebou a omezuje plochu sečení, hrozí zde i riziko, že ho při sečení přehlédnete a přeseknete, což hrozí v krajním případě až velmi nepříjemným zraněním zásahem elektrickým proudem.

Jistou výhodou, která kompenzuje menší výkon, je nižší hlučnost. Nicméně z našeho testování jednoznačně vyplývá, že ačkoliv je hlučnost co do intenzity nižší, zvuk je výrazně ostřejší a po delším čase nepříjemnější, než jak je tomu u benzínových sekaček. Dalšími výhodami elektrických sekaček je snazší manipulace (protože jsou menší, lehčí a nevadí jim nijak sečení ve svahu) a pak také výrazně nižší cena. Oproti benzínovým sekačkám je úbytek ceny více než patrný.

Výhody

Nižší hmotnost a menší rozměry

Menší hlučnost

Nižší cena

Lze s nimi bez omezení pracovat i v kopci


Nevýhody

Menší výkonnost

Silné vibrace

Nutnost zapojení do elektřiny

Elektrický kabel omezuje mobilitu

Elektrická sekačka

zpět k menu ↑

Test akumulátorových sekaček

Akumulátorové sekačky jsou zvláštním typem elektrických sekaček. De facto fungují na stejném principu, spalují elektřinu a elektrickou energii přeměňují na mechanickou, jen s tím rozdílem, že se s nimi lépe pracuje. Nemusíte za sebou tahat elektrický kabel a neustále ho hlídat, energie se bere z akumulátoru, zabudovaného v sekačce.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Šířka záběru Objem koše Cena
1. Bosch ROTAK 430 LI Ergoflex
43 cm 50 l Zjistit cenu
2. Makita DLM431PT2
43 cm 50 l Zjistit cenu
3. Stiga Combi 50 S AE
48 cm 70 l Zjistit cenu
4. Greenworks GD60LM46HP
55 cm 46 l Zjistit cenu
5. Gardena 380 ACU
38 cm 35 l Zjistit cenu
Akumulátorová sekačka

Akumulátorové sekačky a jejich charakteristika

Akumulátorové sekačky jsou hodně podobné sekačkám elektrickým. Také jejich obecná charakteristika je hodně podobná. Nejvíce je vystihuje menší výkon, než s jakým se běžně setkáváme u sekaček benzínových, nízká hlučnost (i když zvuk, ačkoliv je tišší, je pocitově výrazně ostřejší a pronikavější) a větší mobilita (jsou lehké, malé a nemají problém séct ve svahu). Navíc, oproti elektrickým sekačkám mají velkou přednost – nejste omezení přívodním kabelem. Ten u nich při sečení zcela odpadá, takže se můžete pohybovat, jak daleko od zásuvky chcete, navíc nemusíte hlídat, jestli ho náhodou v příštím okamžiku nepřejedete a nepřeseknete.

Na druhou stranu, akumulátorové sekačky mají jedno velké negativum. Tím, že v sobě mají zabudovaný akumulátor, který shromažďuje elektrickou energii a z něhož se pak při sečení energie bere, sice nejste omezení vzdáleností od zásuvky, ale časově ano. Akumulátor má jen omezenou kapacitu, takže po určité době se vybije a vy musíte sekačku opět hodinu nebo dvě nabíjet. Z toho důvodu disponují akumulátorové sekačky menším výkonem a plocha sečení, pro kterou jsou určené, je pouze omezená (zhruba do pěti set metrů čtverečných).

Výhody

Nižší cena

Větší pohodlí při sečení (odpadá nutnost připojení do elektrické sítě)

Menší hlučnost


Nevýhody

Omezená kapacita akumulátoru (po čase je nutné sečení přerušit a sekačku dobít)

Menší výkon

Vhodné pouze pro sečení malých ploch

zpět k menu ↑

Test ručních sekaček

Tady jde ve své podstatě o nejjednodušší sekačky (a zároveň i nejlevnější), jaké jsou na trhu k dostání. Jsou bezmotorové a veškerý pohon sekačky bude tedy na vás a vaší fyzické práci. Nevyplatí se s nimi séct velké plochy, ale do malých zahrad jsou určitě výhodné.

Ruční sekačky a jejich charakteristika

Jde o to nejjednodušší, co trh se sekačkami nabízí. Jedná se o malé strojky, které poháníte svou vlastní silou. Jsou na pomezí sekaček a zahradního nářadí, ale rozhodli jsme se je do testu také zařadit. Jejich hlavní předností je jednoduchost, totální absence jakýchkoliv dodatečných nákladů spojených s provozem a fakt, že jsou prakticky bezúdržbové. Není potřeba se o ně starat, maximálně je jednou za čas očistíte. A navíc jsou velmi levné. Problém je, že nejsou určeny do všech zahrad. Při sečení velké plochy byste se neskutečně nadřeli a pouze s mizivým výsledkem. Ne, tyto sekačky se vyplatí, pokud chcete séct na malých plochách, třeba malou zahrádku před domem nebo travnatou plochu kolem bazénu, do dvou set metrů čtverečných maximálně.

Výhody

Jsou velmi levné

Žádné dodatečné náklady s elektřinou ani benzínem

Prakticky bezúdržbové

Snadná manipulace


Nevýhody

Malá kapacita koše (některé modely koš vůbec nemají)

Poháníte je vlastní silou

Hodí se jen do velmi malých zahrad

Ruční sekačka

zpět k menu ↑

Největší výrobci sekaček, kteří na našem trhu působí

Jednou z věcí, která při výběru sekačky hraje velkou roli, je značka sekačky. Nejen, že ne každá firma umí kvalitní sekačku vyrobit, důležitá je i dostupnost. Začněme však prvním kritériem výběru vhodné značky sekačky, a to je kvalita. Produkty firem, které jsou všeobecně známé, bývají spolehlivější a mají obecně větší životnost. Důvod je ten, že tyto firmy jsou hodně na očích, a pokud by do světa vypustily špatný model, pokazí si pověst. U menších společností, které nabízí jednu nebo dvě sekačky toto nehrozí, protože by se o tom pro menší povědomí o dané značce málokdo dozvěděl. Druhou věcí je pak dostupnost náhradních dílů. Dovolíme si zde přirovnání k autům. Pokud se vám na nich něco pokazí, jdete a koupíte si náhradní díl, než abyste rovnou kupovali nový vůz. U sekaček, které patří k dražšímu zahradnímu vybavení, je to stejné. Proto je potřeba si při nákupu zjistit také to, jak snadno se dá zajistit servis a náhradní díly pro sekačku a zda tedy v případě, že by to mohl být v budoucnu problém, není lepší poohlédnout se po jiné značce.

zpět k menu ↑

Jak vybrat sekačku? Rozhoduje výkon, šířka záběru a další parametry

Teď se dostáváme přímo k jádru našeho článku. Vybrat vhodný typ sekačky s ohledem na pohon nebo si najít dobrou značku ještě není tak těžké, jako projít všechny parametry, zorientovat se v nich a pochopit, co z toho je pro vás nejlepší. Pojďme se na to tedy podívat společně…

Jednotlivé typy sekaček s ohledem na způsob sekání trávy

Sekačky trávy se dají rozdělit ještě podle jednoho kritéria. Tím je způsob, jakým sekají trávu. Každý z nich má svá specifika, výhody a nevýhody a každý z nich se vám bude hodit jindy, projděme je tedy postupně:

 • Rotační sekačky – jde asi o nejrozšířenější typ sekaček na našem trhu. K sečení trávy využívá nůž, který je umístěn spodní straně v šasi. Motor s ním otáčí a otáčky ostré čepele pak osekávají stébla trávy. Je nejvhodnější k tomu, abyste udržovaly trávník nízko a rovnoměrně zastřižený.
 • Bubnové sekačky – jsou podobné sekačkám rotačním. Rozdíl je, že nože jsou umístěné výš, ve vysokém bubnu, díky čemuž můžete sekat i vysokou trávu. Jsou vhodné pro málo udržovaná místa, naopak hladce střižený trávník se s nimi seká špatně. Nevyužijete je v zahradě, ale třeba na louce nebo na poli, pokud ho příliš neobděláváte.
 • Vřetenové sekačky – jde o sekačky pro náročné zahrádkáře, které udržují trávní pečlivě a rovnoměrně střižený. Využívají pevný, centrální nůž, ke kterému jsou připojeny spirálovité nože na vřetenu. Jeho pohybem a otáčením dochází k odřezávání trávy, která je pak krásně rovná a neroztřepená.
 • Lištové sekačky – základem takové sekačky je lišta, ve které proti sobě pracují nože. Jde o jednoduchý, ale účinný systém, vhodný pro sečení velkých ploch.
 • Robotické sekačky – jde o moderní a velmi vyspělé přístroje, které jsou podobné robotickým vysavačům. Nemusíte se o ně starat, umístíte je na zahradu, a pokud není příliš členitá, sekačka se o ni postará. Nemůžete od ní čekat, že postříhá trávník v celé zahradě, ale jelikož se pohybuje intuitivně a dokonce se umí i sama vrátit do nabíjecího boxu, může přes den jezdit po zahradě, séct a trávník udržovat. Tím vám při příštím sečení ulehčují robotické sekačky práci.
 • Strunové sekačky – jde o menší, ruční nástroje, které se hodí pro hůře dostupná místa. Můžete s nimi sekat trávu okolo plotů, kamenů nebo stromů, tam, kde s běžnou sekačkou neprojedete. Je běžné, že se s nimi doplňují rotační sekačky, které zase naopak snadno posečou velké plochy. K sekání nevyužívají nože, ale ostrou a pevnou strunu, která v nich rotuje. V zásadě se jedná o křovinořezy.

Kromě toho, že se u těchto sekaček liší jejich fungování i primární využití, je rozdílná i nabídka na trhu. Nejčastěji se setkáte s rotačními sekačkami (popřípadě strunovými, těmi se ale tento test příliš nezabývá), následují sekačky vřetenové, bubnové a moderní robotické.

Mohutná sekačka
Sečení trávy
Sekačka trávy

Čím větší je objem koše, tím pohodlnější sečení vás čeká

Pokud si nepořídíte sekačku, která trávu rozemele na kousky a ty pak vysypává do trávníku, aby se mohla rozložit a vyživovat trávník (takzvané mulčování), a zároveň nechcete po každém sečení stébla trávy shrabávat a sbírat, je pro vás důležité mít u sekačky koš. Ten je u většiny sekaček standardním vybavením. Posečená tráva se do něj sbírá a nemůže se vám tedy stát, že by trávník zplstnatěl. S ohledem na volbu sekačky je potřeba řešit především velikost a materiál koše. Začněme materiálem. Máte běžně na výběr ze dvou variant:

 • Textilní košprovětrává se, tráva v něm neshnije, když ji zapomenete vysypat, ale chytá od trávy barvu a snáze se poškodí.
 • Plastový košsnadno se vysypává, umývá a je odolnější, zato v něm ale tráva může zahnívat, když ho nevysypete.

Co se týče velikosti, ta souvisí se šířkou záběru. Čím větší záběr, tím větší koš. U menších sekaček je běžné, že má koš objem kolem padesáti litrů, u těch největších může dosáhnout až 75 litrů. Naše rada zní, abyste se podívali, v jakých objemech se běžně koše ve vámi zvolené kategorii sekaček pohybují, a volte co možná největší. Čím větší koš, tím méně často budete muset chodit trávu vysypat a o to rychlejší sečení bude.

Že je motor sekačky schovaný neznamená, že není důležitý

Přejděme nyní od na první pohled patrných věcí k těm, které jsou schované pod opláštěním sekačky. V prvé řadě jde o motor. Pokud si pořídíte elektrickou nebo akumulátorovou sekačku, půjde o klasický elektromotor, pokud benzínovou, najdete motor spalovací. Jde o srdce celého přístroje, neboť bez něj sekačka prostě fungovat nebude. Je to součástka, která chod celé sekačky zajišťuje především. Většinou jde o čtyřtaktové motory, jejichž výkon se pohybuje mezi 3 a 7 HP, přičemž platí, že výkon kolem 4 HP patří elektromotorům a výkon nad 6 HP zase výhradně motorům spalovacím (o výkonu si řekneme více v příští kapitolce). Mějte na paměti, že kvalitní motor by měl být snadno nastartovatelný, výkonný, co nejtišší a nesmí se zasekávat. Poměrně podstatná je i životnost. Většinou jsou to údaje, které při nákupu nikde nevyčtete, ale hodně vám o nich napoví značka motoru. Nejlepší a nejosvědčenější jsou motory, jako je Honda, Briggs & Stratton nebo Evopower. Naopak neznámé značky motorů (nebo dokonce motory bez značky) mají tendenci zadrhávat se, přehřívat nebo se rovnou uvařit.

Výkon sekačky – čím větší, tím lépe

Již poněkolikáté budeme v našem článku odkazovat na velikost vaší zahrady. Jelikož všechno souvisí se vším, výkon můžeme spojit s pohonem sekačky (elektromotory mají obecně nižší výkon než spalovací motory), šířkou záběru (čím větší záběr, tím větší výkon je nutný, aby udržel nůž v pohybu), je určující i pro hlučnost nebo přítomnost pojezdu. Podívejme se na něj tedy podrobně a popořádku. Předně si řekněme, že jednotkou výkonu je Watt, popřípadě takzvaná koňská síla (HP – horse power či PS – Pferdestärke, historická jednotka, která skutečně souvisí s výkonem živého koně). Převod mezi jednotkami je následující:

1 HP = 745,7 W

Velmi výrazně se výkonově liší elektromotory a spalovací motory:

 • Elektrické sekačky a akumulátorové sekačky – výkon kolem 3 až 4 HP (kolem 2500 W)
 • Benzínové sekačky – výkon až 8 HP (až 6500 W)

Počítejte s tím, že sekačka s pojezdem vyžaduje větší výkon motoru, stejně tak sekačka s větším záběrem vyžaduje silnější motor (samozřejmě, čím větší výkon, tím větší rychlost pojezdu), aby dokázala dlouhým nožem otáčet ve stálém rytmu. A samozřejmě, čím větší výkon, tím větší bude hlučnost sekačky (která není zrovna nízká sama o sobě).

A teď pár praktických tipů. Pro malé zahrady je zbytečné kupovat přehnaně výkonnou sekačku. Ta bude drahá a plně ji nevyužijete. Zkuste tedy vzít v potaz, jaká je plocha na vaší zahradě a tomu výběr přizpůsobte. Zahrady do nějakých 400 až 500 metrů čtverečných snadno posečete i s elektrickou sekačkou o nižším výkonu, která je levnější a neplatíte u ní za nic, co nevyužijete. Naopak, pokud je vaše zahrada větší, určitě pořiďte sekačku benzínovou s obstojným výkonem přes 6 HP, případně i s pojezdem. Vyplatí se vám to a ještě si ušetříte spoustu práce.

Nejdůležitější parametr – šířka záběru nože

Ať už vybíráte kteroukoliv z výše zmíněných sekaček, je velmi důležité sledovat parametr, kterému se běžné říká šířka záběru. Ta se udává v centimetrech a v podstatě udává, jak široký bude posečený pruh trávy. Teoreticky by se dalo říct, že čím širší záběr bude, tím lépe, neplatí to tak ale zcela. Samozřejmě, že sekačka se širokým záběrem bude dražší. Mezi šířkou záběru a cenou není sice žádná přímá úměra, ale víceméně to platí.

Dáme malý příklad. Berme obdélníkovou zahradu bez zvláštních překážek, o rozměrech 10 x 10 metrů. Když si koupíte sekačku, která má záběr 30 centimetrů, zaplatíte zhruba 1000 až 1500 korun. Abyste zahradu posekli, budete muset vedle sebe poséct zhruba 35 pásů. Když si koupíte sekačku se záběrem 50 centimetrů, bude vás to stát už zhruba 7000 korun, i více. A na deseti metrech budete vedle sebe sekat asi 20 pásů. Co do práce nebo času už to není tak velká úspora, ale co do financí je to znatelný rozdíl. Proto se snažte vybírat šířku záběru úměrně zahradě.

Na zmíněném příkladu tedy vidíte, že se vyplatí vybírat sekačku podle záběru s ohledem na plochu zahrady. Obecně se výrobci i zahrádkáři drží následujících údajů:

 • Zahrada do 150 m2 – záběr 30 cm
 • Zahrada do 500 m2 – záběr 40 cm
 • Zahrada do 750 m2 – záběr 45 cm
 • Zahrada do 1000 m2 – záběr 50 cm
 • Zahrada nad 1000 m2 – záběr přes 50 cm

Je ale potřeba uvažovat také o tom, co šíře záběru znamená pro rozměry sekačky. Čím větší záběr, o to širší sekačka bude a máte-li členitou zahradu, může nastat problém. Je proto kromě plochy uvažovat také o tom, jestli projedete mezi domem a keři, jestli se sekačkou vejdete mezi stromy nebo jak moc zvládnete trávu poséct v rozích zahrady (jelikož záběr nože je většinou kruhový a jeho šíře se rovná průměru, bývá sečení v rohu problém).

Krouticí moment sekačky – další z důležitých charakteristik

Další velmi důležitou charakteristikou, kterou se nevyplatí podceňovat, je u sekaček jejich krouticí moment. Ten je udáván v newtonmetrech (Nm) a udává, jak je na tom sekačka se sečením. Na internetu se této zkratce často mylně říká nanometry, což není vůbec přesné. Krouticí moment charakterizuje činnost nože sekačky a souvisí s jeho délkou, šířkou i otáčením. Čím větší je moment, tím vyšší trávu si se sekačkou můžete dovolit sekat. Fyzikální vysvětlení by bylo složité, spokojme se tedy s konstatováním, že maximální výška trávy (v centimetrech), jakou byste se sekačkou měli sekat, by se měla rovnat dvojnásobku krouticího momentu (v newtonmetrech).

Specifické parametry jednotlivých typů sekaček

Jelikož sekaček existuje několik druhů, jak jsme si již zmínili, je potřeba si říct také pár slov o naprosto specifických parametrech, které vás budou zajímat pouze u vybraného typu sekačky.

Velikost nádrže na benzín

Toto je do jisté míry detail, ale jak se může později ukázat, nanejvýš důležitý. Není to parametr, kterému byste výběr sekačky podřizovali, a výrobci ho také příliš často neprezentují, ale všímat si ho musíte. Kapacita nádrže na benzín totiž u benzínových sekaček vypovídá o tom, kolik paliva do ní můžete nalít a tedy jak dlouho motor poběží. Čím větší kapacita, tím samozřejmě lépe, protože nebudete muset sekání přerušovat a doplňovat benzín, což může být po čase otravné.

Délka přívodního kabelu

Tady jde o parametr, který budete řešit pouze u elektrických sekaček. Čím delší kabel, tím lépe pro vás, protože vás nebude tolik omezovat. V případě krátkých kabelů je samozřejmostí využití prodlužky, ale to je méně pohodlné. Její namotávání po skončení sečení zdržuje a je také docela únavné.

Kapacita a typ akumulátoru

U akumulátorových sekaček by vás zase měla zajímat kapacita akumulátoru. Čím větší bude, tím lépe pro vás, protože o to delší dobu vydrží sekačka v provozu. Rozhodně není příjemné, pokud byste měli v půlce sečení skončit, dát sekačku na hodinu nebo dvě (délka nabíjení je také důležitým parametrem) nabíjet a pak pokračovat. V neposlední řadě by vás měl zajímat i druh akumulátoru. Těch rozeznáváme několik – staré Ni-Cd, které trpěly omezenou životností a snižováním kapacity, novější Ni-Mh, které se ale po čase samy vybíjejí a dosahují pouze nízkého napětí, a nejnovější Li-on akumulátory, které netrpí ani paměťovým efektem, ani snižováním kapacity.

Sekačka do záhlaví
Motor sekačky - oprava

Konstrukci sekačky a užitý materiál nepodceňujte

Pomalu přejděme od vnitřních k vnějším charakteristikám sekaček. Jednou z těch klíčových je celková konstrukce a užitý materiál, protože ten je klíčový jak pro odolnost sekačky, tak i pro její životnost. Čím častěji budete séct a čím větší bude sečená plocha, tím více byste měli být v této věci obezřetní. Byla by chyba pořídit si za velké peníze sekačku, která se po čase sama rozpadne.

Šasi sekačky

Začněme takzvaným šasi, neboli krytem spodní části sekačky, pod kterým je umístěn nůž a na které přisedá motor nebo akumulátor. Běžně máte na výběr z několika materiálů:

 • ABS plasty – nejlevnější varianta šasi bude z plastu, takže bude lehká, levná, ale bude mít velmi krátkou životnost a při prvním poškození ji bude třeba vyměnit.
 • Hliník – poměrně měkký kov, který je sice pasivní a odolný vůči korozi, ale snadno se poškozuje. Životnost oproti plastu je několikanásobná, ale ne zcela dokonalá.
 • Ocel – velmi odolný materiál, který poskytuje vysokou životnost. Pokud ale nemá ocel nerezovou úpravu povrchu (nátěr, pozinkování atd.), má tendenci korodovat, a korodují i otlučené nebo jinak poškozené části – vyžaduje pečlivou údržbu.
 • Slitiny – slévání kovů umožňuje vhodně zkombinovat jejich vlastnosti a dosáhnout ideálního řešení. Bývají často těžké a velmi drahé, ale zato mají z uvedených materiálů asi největší životnost.

Konstrukce sekačky a madlo

Zbytek konstrukce sekačky, a to včetně madla, bývá nejčastěji plastový nebo kovový. Obzvláště u madla doporučujeme materiál sledovat. Plast je levný, lehký, snadno se zahřeje (takže v chladném počasí nestudí do rukou) a je jednoduché ho udržovat. Nicméně pokud se vám takové madlo ulomí (a není to nic těžkého, jak jsme v našem testu zjistili), je potřeba vzít sekačku do servisu. Navíc takto lehký materiál snadno přenáší vibrace a ruka vás dříve rozbolí. Naopak kovové madlo je sice těžší a o něco méně pohodlné do ruky, ale vibrace přenáší hůře, navíc je odolnější vůči poškození.

Kolečka sekačky

V poslední řadě bychom chtěli zmínit i kolečka sekačky, na něž jinak zákazníci velmi často zapomínají. Je potřeba hlídat především materiál, protože na něm závisí životnost sekačky.

 • Kolečka s plastovými pouzdry – lehká, levná, snadno se rozpohybují, ale nehodí se do těžšího terénu, mají tendenci se lámat nebo se prorazit.
 • Kolečka s kuličkovým ložiskem – snadná na rozpohybování, drží směr, odolnější, ale dražší.

Zároveň platí, že čím větší jsou kolečka, tím lépe se sekačkou jezdí.

Ovladatelnost sekačky a komfort při sečení

Tady už se dá těžko něco radit nebo měřit. V této věci doporučujeme si sekačku, pokud je to možné, v obchodě vyzkoušet. Většina prodejců, jako je třeba Mountfield, vám to umožní. Především si vyzkoušejte, jaké to je se sekačkou jezdit. Neměli byste ji před sebou nijak ztěžka tlačit a měli byste být schopní ji bez větších těžkostí otáčet. Pokud ne, pak vám budou manévry v terénu dělat problém a sekačka pro vás není vhodná. Rozhoduje jak přítomnost pojezdu, tak i velikost a materiál koleček nebo hmotnost sekačky (ta se pohybuje mezi deseti kilogramy u elektrických sekaček až po třicet kilogramů v případě benzínových sekaček, výjimečně může hmotnost překročit i padesát kilogramů).

Určitě byste si měli vyzkoušet startování sekačky. Pokud se motor nedaří nahodit a musíte za startér tahat i několikrát za sebou bez výsledku, pak je možná lepší poohlédnout se po jiné sekačce. I kdybychom připustili, že to není důsledek nekvalitního motoru, bude sečení s takovou sekačkou přinejmenším nekomfortní. A v neposlední řadě má na pohodlí při práci vliv hlučnost sekačky. I když je potřeba počítat s tím, že sekačky jsou velmi hlučná zařízení (hlučnost těch nejtišších se pohybuje na úrovni kolem 88 dB), neměli byste volit příliš hlučný přístroj. Hlučnost kolem 90 dB je dobrá, jakmile překročí 100 dB, už se ji nevyplatí kupovat. Možná bude mít výkonný motor, ale koledujete si při sečení o zdravotní problémy se sluchem.

Co se týče nastavení a ovládání sekačky, určitě by mělo být co nejjednodušší. Výška kosení by měla být nastavitelná ideálně za pomocí páky nebo tlačítka (takzvané centrální nastavení). Naopak, rozhodně nedoporučujeme koupit si levnou sekačku se systémem šroubování kol nebo dokonce manuálním nastavováním výšky za pomoci šroubování os kol. Ani jedno z toho není praktické, natožpak pohodlné. V rámci bezpečnosti a efektivity sečení byste také u sekaček s pojezdem měli být schopni měnit rychlost, abyste třeba mezi záhonky mohli projíždět pomaleji a naopak velké plochy séct rychleji. Co se týče madla, to by mělo být tvarované šikovně do ruky a mělo by jít bez odporu sklápět a přizpůsobovat výšce osoby, která trávu seče.

zpět k menu ↑

Funkce a vychytávky moderních sekaček

Tak jako každé jiné přístroje v dnešní době, i sekačky disponují celou řadou funkcí a přidaného vybavení, které vám usnadňuje manipulaci a práci s nimi. Některé z nich jsme již v článku zmínili, ale záměrně jsme je nevysvětlovali, protože mají své místo v této kapitolce. Pojďme se tedy společně podívat, s čím vším se můžeme u moderních sekaček setkat a čím nás mohou překvapit.zpět k menu ↑

Finální verdikt

Tak, a tím bychom byli u konce našeho článku. Ale jak je naším zvykem, celý výběr sekačky s vámi ještě jednou projdeme, protože opakování je matka moudrosti a podle nás neuškodí si výběr sekačky zrekapitulovat. Předně si tedy musíte z jednotlivých typů sekaček vybrat, který pro vás bude nejvhodnější. Na výběr máte celkem čtyři typy:

 • Benzinové sekačky – velký výběr, pojezd, snadná manipulace/vyšší cena, náklady, složitější údržba
 • Elektrické sekačky – nižší cena, menší, lehčí/náklady, složitější manipuace
 • Akumulátorové sekačky – nízká cena, lehká, jednoduchá manipulace/nutnost dobíjení, malý výkon
 • Ruční sekačky – jednoduché přístroje na sečení velmi malých ploch, bez funkcí, poháníte je sami

Jakmile se rozhodnete, o který z těchto typů máte zájem (a který najde uplatnění u vás na zahradě), doporučujeme projít si osvědčené značky a vybrat si z nich ty, do kterých se nebojíte investovat. Pak bychom se měli podívat na jednotlivé parametry. U motorových sekaček je to především typ a výkon motoru, který by měl být optimální pro použití ve vašich podmínkách. Stejně tak si dejte do kombinace s velikostí vaší zahrady šířku záběru sekačky. Neměla by být příliš velká, ale ani příliš nízká. V souvislosti s tím se snažte vybírat i co největší koš na posekanou trávu.

Jakmile projdete tyto vnitřní charakteristiky, podívejte se na sekačku zvenčí. Zkontrolujte si, zda disponuje nastavitelným madlem, z jakého je materiálu a jak odolná je konstrukce. Nezapomínejte ani na kontrolu koleček – měla by mít kuličková ložiska a ne pouze plastové pouzdro. Určitě se vyplatí i zvážit si všechny detaily, které rozhodnou o komfortu při sečení – hlučnost, hmotnost, ovladatelnost. Teprve pak můžete zkontrolovat, jakými funkcemi sekačka disponuje a o které z nich máte zájem. Na závěr ještě doporučujeme zkontrolovat cenu, a pokud vám vyhovuje, můžete si sekačku koupit a jít směle upravovat trávník na vaší zahradě.

zpět k menu ↑

Cena sekaček – v jakých relacích se pohybuje?

Co se týče cen sekaček, je to poslední kritérium výběru, na něž jsme se rozhodli v našem článku zaměřit. Je to přeci jen faktor, který rozhodování celé řady z nás může ovlivnit. Pojďme se tedy podívat, na jakých cenových hladinách se dají sekačky sehnat a co to pro vás znamená.

 • Sekačky do dvou tisíc korun – v této kategorii nelze očekávat žádnou velkou kvalitu. Pořídíte zde většinu ručních sekaček, popřípadě levnější elektrické sekačky, ale určitě to nebudou žádné prvotřídní modely.
 • Sekačky do deseti tisíc korun – za nějakých pět, šest tisíc korun už se dají vybírat mnohem lepší sekačky. Tady seženete sekačky elektrické, akumulátorové, některé levnější benzínové a naopak kvalitní a drahé ruční sekačky. Sekačky, které v této cenové kategorii seženete, však budou méně výkonné, záběr bude mít šířku zhruba do 40 až 45 centimetrů a budou vhodné pro zahrady do nějakých 500 metrů čtverečných.
 • Sekačky do dvaceti tisíc korun – pokud se podíváme, co nabízí kategorie sekaček nad deset tisíc korun, najdeme zde již téměř výhradě benzinové sekačky, a to té nejvyšší kvality. Budou mít vysokou výkonnost, široký záběr nad 50 centimetrů a sběrný koš o objemu přes 60 litrů, navíc v této kategorii je zcela běžný pojezd.
 • Sekačky nad dvacet tisíc korun – nad dvacet tisíc korun už seženete sekačky, které se skvěle hodí pro profesionály. Jde o skutečnou profi třídu sekaček. Záběr může dosáhnout až 60 centimetrů, výkon dosahuje 7 a více HP, pojezd je v této třídě základem (díky čemuž nikterak nevadí větší rozměry ani hmotnost těchto sekaček), z hlediska materiálu se uplatňují oceli a slitiny. V této kategorii navíc seženete i automatické a intuitivní sekačky robotické.

zpět k menu ↑

Jak udržovat zahradní sekačku připravenou k práci?

Jak jste zvyklí, na závěr našich testů vždycky uvádíme několik praktických rad a tipů k práci s vybraným zbožím. Nechtěli bychom se od této tradice odchylovat ani v případě sekaček. Jejich použití je velmi jednoduché a intuitivní. Ale jedna těžkost je se sekačkami spojená – je potřeba se o ně starat a udržovat je. Jinak budou pomalu přestávat fungovat. Co je tedy potřeba pro sekačky dělat?

Po každém sečení je potřeba vyčistit vnitřní prostor, než v něm tráva zaschne nebo zahnije. Dokud je vlhká, zbavíte se jí mnohem snáze, navíc se z ní nepráší. Jednou za několik sečení je potřeba vyčistit a vybrousit nože, popřípadě doplnit strunu, máte-li strunovou sekačku. Stejně tak je potřeba sekačku alespoň jednou za čas umýt, pročistit vzduchový filtr a pohnout se závity šroubů. Ty zkuste trochu povolit a pak dotáhnout, aby se závity nemohly zaseknout nebo zrezavět, protože pak byste v případě potřeby nemohli šrouby odtáhnout. Na konci sezóny je potřeba ze sekačky vypustit všechen zbývající benzín, aby nemohl v sekačce zamrznout. Zároveň už ji po tomto kroku nespouštějte.

Údržba sekačky trávy

Na jaře je pak potřeba provést generální přípravu na sečení. Sekačce doplňte benzín, vyměňte olej, aby v něm nezůstávaly spáleniny nebo kousky, které by mohly motor zanést, a ideálně zkontrolujte, popřípadě vyměňte svíčky. Stejně tak pečlivě zkontrolujte všechny součástky, od koleček až po šroubky. Pokud je něco prasklé, vyměňte to. Stejně tak kovové součástky, jako je šasi nebo madlo, zkontrolujte, jestli nekorodují. Pokud ano, pak je natřete barvou, abyste zamezili přístupu vzduchu a následné oxidaci. Co je potřeba udělat dál? Ještě můžete vycentrovat nůž, který se může trochu pohnout, a tím jsme asi to nejpodstatnější prošli. V případě elektrických a akumulátorových sekaček je údržba totožná, jen vám odpadá péče o spalovací motor. Naopak u nich musíte kontrolovat elektrický kabel, jestli není poškozený nebo proříznutý, případně jednou za pár let pořídit nový akumulátor, pokud ten starý doslouží.

Více toho k údržbě sekaček nemáme. Záleží už tedy pouze na vás, jakou sekačku si koupíte, jestli se vám vyplatí, bude pro vás dostatečně vhodná a jestli se o ni dokážete postarat tak, aby vám dlouho a dobře sloužila. Přejeme vám v této věci hodně štěstí a těšíme se na shledanou u dalších testů.

Sekačky
5 (100%) 3 votes
Váš pomocník