Nejlepší domácí kina 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího domácího kina.
  • Zvolte si na základě kvality zvuku, citlivosti, designu a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Domácí kina hlavička

Vítězové testu:

Do 20 000 korunOd 20 000 do 30 000 korunOd 30 000 korun
Jamo S 807 HCS Indiana Line Nota X Home Cinema Set Bose Lifestyle 650
badge-price
badge-performance
badge-quality
94%
95%
97%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Vzhledem k ceně velmi kvalitní zvuk
  • Kompaktní
  • Jednoduchost a poměr cena/kvalita
  • Vysoce kvalitní zvuk
  • Kvalitní materiálové provedení
  • Vysoká, skvělá kvalita zvuku
  • Kvalitní a designové provedení
  • Funkční a technologická pokročilost
  • Jde o celkem skromnou sestavu
  • Špatná dostupnost
  • Vysoká cena

Úvod

Ruku na srdce, kdo z nás si alespoň jednou za čas rád nevychutná zážitek ze sledování svého oblíbeného filmu nebo seriálu v pohodlí domova. Avšak aby byla atmosféra filmu dokonalá a podobná té v kině, vyrábí se v dnešní době stále pokročilejší a větší televize s vysokou kvalitou zobrazování, některé jsou prohnuté, jiné umožňují sledování filmů ve 3D. Nepřekvapí tedy nikoho, že obrovské obliby se v dnešní době dostává i takzvaným domácím kinům. O co se jedná? Jde o zařízení, které vám zprostředkuje daleko intenzivnější prožitek z filmu nebo třeba fotbalového zápasu. Domácí kino sestává většinou z několika reproduktorů, přehrávače (případně dalších součástí, které na tomto místě nemá smysl více probírat) a uvádí se i televize, byť se prodává zvlášť. Koupí domácího kina (televizor do něj pro naše účely nezahrnujme) získáváte především výrazně kvalitnější ozvučení, než jaké vám může dát reproduktor zabudovaný v televizi, a filmy nebo oblíbené písničky si užijete daleko více. Reproduktory vám pak snadno poslouží i pro hudbu k poslechu nebo k tanci.

Při výběru a nákupu domácího kina ale musíte dávat dobrý pozor. Trh sice není tak široký, ale ne každé domácí kino, které na něm najdete, je skutečně kvalitní. A právě kvalita přístroje má přímý a velký vliv na celkový filmový zážitek. Každý jednotlivý parametr, jako jsou charakteristiky reproduktorů, velikost a typ sestavy nebo výkon může fungování celku ovlivnit. Proto postupujte opatrně, projděte si pečlivě všechna kritéria, volte ověřené značky, a pokud se řadíte mezi náročné zákazníky, nebojte se investovat. Existuje zde přímá úměra mezi cenou a výslednou kvalitou, takže záleží jen na vás, kolik se do domácího kina rozhodnete vložit peněz. Čím lepší sestava, tím realističtější, méně zkreslený a čistší zvuk bude. To je, alespoň si to myslíme, váš cíl. Navíc by mělo domácí kino vyhovovat především vám – vy jej budete využívat nejčastěji a musíte s ním tedy být spokojení.

Pravda je, že ačkoliv se pořízením domácího kina přiblížíte poměrně hodně návštěvě klasického kina, jen tedy v pohodlí domova a v soukromí, nejde zrovna o levnou záležitost. O to větší škoda by byla se koupí napálit. Proto jsme se rozhodli pro vás připravit velký test domácích kin 2023, abychom vám pomohli s výběrem. Čeká na vás postupně žebříček nejlepších domácích kin různých kategorií, výběr tradičních a prověřených značek domácích kin a stejně tak i velký článek, který vám poradí, jak vybrat domácí kino. Závěrem jsme se rozhodli ještě přidat několik rad a tipů, které se domácích kin týkají.

zpět do menu ↑

Koupit všechny komponenty v jednom, nebo mít každý zvlášť?

Především si musíte ujasnit, kolik času chcete výběru domácího kina věnovat. Je to pouze na vás a vašich preferencích, kterou variantu zvolíte. Obecně vám dnešní trh dává dvě možnosti:

  • Řešením výhodnějším pro méně znalé a zkušené uživatele je koupě domácího kina v jednom balení. Máte tak po ruce všechno potřebné vybavení – reproduktory, kabely, přehrávač či zesilovač, často dokonce levněji, než kdybyste celou sestavu skládali sami. Nevýhodou je, že jste omezení parametry, které má domácí kino jako celek, budete složitě shánět rozšíření (a ne vždy bude vůbec dostupné) a pokud zjistíte, že vám daný zvuk nevyhovuje, budete muset kino vyměnit celé. Navíc nelze laděním dosáhnout vyšší úrovně, než vám přístroj dovoluje.
  • Druhá možnost, kterou můžete využít, je koupit si jednotlivé komponenty soustavy zvlášť. Můžete tedy koupit jiné reproduktory, jiný zesilovač, jiný přehrávač, a zkombinovat všechny přístroje podle vašich potřeb a schopností. Je to časově náročnější, dá to více práce a bude vás to stát víc peněz, ale získáte lepší výkon, vyladěnější zvuk na nejvyšší úrovni a kvalitnější ozvučení prostoru. V takovém případě určitě oceníte náš test reproduktorů 2023, ve kterém jsme se rozhodli otestovat nejlepší reproduktory na našem trhu.

Abyste byli schopní provést vlastní skládání domácího kina z jednotlivých dílů dobře, musíte mít znalosti, praktické zkušenosti a velmi, velmi citlivý sluch, který dokáže rozlišit i malé rozdíly ve zvuku. Pokud jste skutečný znalec, odměnou vám bude špičkový zvuk. Na druhou stranu – běžný uživatel rozdíl až tolik nepocítí, vyplatí se mu spíše jednodušší a levnější řešení v podobě koupě celé sestavy (ty se navíc kvalitou zvuku liší poměrně výrazně i navzájem mezi sebou). Proto bychom skládání vlastního domácího kina z různých komponent doporučili spíše hudebníkům, vášnivým fanouškům filmů, sportu nebo lidem, kteří se natáčením živí a potřebují mít zvuk co nejméně zkreslený. Řadový uživatel rozdíl nepocítí na tolik, aby mu stálo za to investovat čas a prostředky do skládání sady. (Zdroj: Rexter.cz)

zpět do menu ↑

Test domácích kin do 20 000 korun

V této kategorii seženete levnější domácí kina. Pro běžného uživatele, odmyslíte-li si ty úplně nejlevnější nebo staré kusy, budou plně dostačující. Trh u nás není tak velký, abyste si nedokázali mezi levnými domácími kiny vybrat. Můžete očekávat běžné soustavy se šesti reproduktory (5 + 1) a výkonem kolem 1000 W, většina z nich umožňuje přehrávání DVD, připojení přes USB nebo disponuje technologií 3D Ready.

PořadíNáhledNázevHodnoceníPočet reproduktorůCena
2. Jamo S 807 HCS
5 + 0 Zjistit cenu
1. Onkyo LS5200
2 + 1 Zjistit cenu
3. Logitech Z-906
5 + 1 Zjistit cenu
Jamo S 803 HCS
5 + 0 Zjistit cenu
4. Sony BDV-E2100
5 + 1 Zjistit cenu
6. Sony HT-RT4
5 + 1 Zjistit cenu
Panasonic SC-BTT465EG

Domácí kina do 20 000 korun a jejich charakteristika

Do cenové kategorie do 20 000 korun se vejdou levná domácí kina, která jsou dostupná běžným uživatelům. Zároveň jsou pro normální použití plně dostačující. Běžně zahrnují šestici reproduktorů v rozestavení 5 + 1, výkon se může pohybovat kolem 1000 W. Technologicky nejsou tak pokročilé, jako dražší modely, nemají ani tak vysokou čistotu zvuku, ale v této kategorii se to neočekává. Tady je potřeba splnit za rozumnou cenu požadavky většiny uživatelů, což se daří. Navíc domácí kina do 10 000 korun běžně disponují možností přehrávání DVD nebo připojením přes USB. Některé pak mají zabudovanou i zvukovou technologii 3D Ready.

Výhody

Pro většinu uživatelů jsou plně dostačující

Nízká cena


Nevýhody

Nižší kvalita zvuku

Menší technologická pokročilost

zpět do menu ↑

Test domácích kin od 20 000 do 30 000 korun

V cenové kategorii od 10000 do 20000 korun seženete domácí kina s větším výkonem, nejčastěji složení 5 + 1. Rozdíl oproti předchozí kategorii není pro neznalého příliš znatelný, ale kdo disponuje citlivým sluchem, ten si ho všimne – kvalita zvuku je o něco vyšší. Ale musíte investovat něco peněz navíc a k tomu máte o něco menší výběr.

PořadíNáhledNázevHodnoceníPočet reproduktorůCena
3. Indiana Line Nota X Home Cinema Set
5 + 1 Zjistit cenu
2. ONKYO HT-S5915DAB
5 + 1 Koupit na Alze
Jamo S 809 HCS
5 + 0 Zjistit cenu
1. Harman Kardon BDS 485S
2 + 1 Zjistit cenu
4. Indiana Line Tesi High Gloss Home Cinema Set
5 + 0 Zjistit cenu
5. Magnat Monitor Supreme 202 4ks + Center 252 + Denon AVR-X1600H
5 + 0 Zjistit cenu
6. Q Acoustics Q3050i
5 + 1 Zjistit cenu

Domácí kina od 20 000 do 30 000 korun a jejich charakteristika

Jedná se rozhodně o pokročilejší třídu domácích kin. V cenové kategorii od 20 000 do 30 000 korun se dají sehnat domácí kina s výkonem přes 1000 W, většinou složení 5 + 1. Výjimečně ale narazíte i na takové sestavy, kde budou reproduktory v počtu 7 + 1. Rozdíl od předchozí cenové kategorie není pro laika zase tak výrazný, ale citlivější jedinci, kteří zvuku a hudbě rozumí, ho zcela jistě postřehnou. Kvalita zvuku s cenou roste, o tom nemá smysl polemizovat. Tady si vyberou i ti náročnější, byť si budou muset mírně připlatit. Výběr v této cenové kategorii pak také není zrovna největší.

Výhody

Kompromis mezi cenou a kvalitou

Vyšší čistota a kvalita zvuku

Technologicky vyspělejší


Nevýhody

Rozdíl není pro nenáročného uživatele tolik patrný

Menší výběr

Harman Kardon HD COM 1515

zpět do menu ↑

Test domácích kin od 30 000 korun

V této kategorii seženete domácí kina pro skutečné fajnšmekry. Jde o nejlepší, nejvýkonnější a nejkvalitnější přístroje, které jsou u nás k dostání. Jsou velmi drahé a rozdíl není takový, aby se vyplatily běžnému uživateli, ale fajnšmekr, který stojí o dokonalý zvuk ve špičkové kvalitě, ten si je užije. Typicky třeba hudebníci, milovníci filmů nebo lidé, kteří sami natáčí videa.

PořadíNáhledNázevHodnoceníPočet reproduktorůCena
1. Bose Lifestyle 650
5 + 1 Zjistit cenu
Sonos Beam 5.1 Surround set
5 + 1 Koupit na Alze
4. Elac Cinema 30
5 + 1 Zjistit cenu
5. Q Acoustics 3050i
5 + 1 Zjistit cenu
Onkyo HT-S9800THX

Domácí kina od 30 000 korun a jejich charakteristika

S cenovkou nad 30 000 korun seženete skutečné skvosty mezi domácími kiny. Půjde o téměř dokonalé modely, které produkují čistý, kvalitní zvuk, mají vysoký výkon a technologicky jsou velmi dobře vybavené. Zvuk se 3D efektem pro ně není problém. Nezřídka bývají v rozložení 7 + 1. Na druhou stranu, běžný uživatel je nikdy nemůže ocenit. Hodí se spíše pro fajnšmekry, hudebníky, filmaře nebo kohokoliv jiného, kdo pracuje se zvukem. Stejně tak je jejich rozložení v místnosti složitější a vzhledem k tomu, jak vysoké kvality zvuku mohou dosáhnout, je nanejvýš důležité udělat to správně. To bez zkušeností nepůjde. Tuto kategorii tedy doporučujeme úplným nadšencům.

Výhody

Extrémně kvalitní zvuk

Technologicky bohatě vybavené

Produkty nejlepších značek


Nevýhody

Vysoká cena

Ne každý je dokáže ocenit

Složitější instalace do místnosti

zpět do menu ↑

Největší výrobci domácích kin

Do našich testů pravidelně zahrnujeme kapitolu o výběru vhodné značky daného zboží. Ani dnešek nebude výjimkou, byť se od tradičního formátu trochu odchýlíme. Věc se má tak – trh s domácími kiny není tak bohatý, jako třeba ten s pračkami nebo sušičkami, a modely od jednotlivých výrobců se příliš neliší.  Důsledkem je, že se na něm pohybuje zhruba patnáct až dvacet výrobců, které můžeme všechny beze strachu doporučit. Některé významnější z nich bychom vám zde chtěli představit, to ale neznamená, že ostatní jsou špatní. Zároveň totiž platí, že ani menších výrobců se nemusíte příliš bát. Pokud nejde o neznámou asijskou značku, nemělo by se vám stát, že byste prohloupili. Domácí kina jsou tím typem zboží, které se dá kupovat i bez větších starostí se značkou.

zpět do menu ↑

Jak vybrat domácí kino a které parametry rozhodují?

Základní faktory výběru

Jak jsme vám už řekli, trh s domácími kiny není u nás v Česku zase tak široký, ale pozor. Neznamená to, že nemusíte vybírat pečlivě a hlídat si, co kupujete. Ne každé domácí kino, které seženete, je dobré a ne každé se bude hodit právě vám. Je potřeba myslet na to, že už při nákupu domácího kina ovlivňujete výsledný filmový a hudební zážitek, který je nejspíše tím primárním důvodem, proč vůbec sadu kupujete. Tradičně, tak jako u jiných testů, bychom od vás chtěli, abyste si odpověděli na několik základních otázek. Bude se vám pak daleko lépe vybírat.

  • Co od domácího kina očekáváte?
  • K čemu ho chcete použít – filmy, sport, hudba,…?
  • Jak často plánujete domácí kino využívat?
  • Jste hodně náročný zákazník, nebo vám bude stačit základní a levnější model?
  • Kolik chcete do nákupu investovat?

Pokud si zvládnete tyto otázky ujasnit a třeba si je i sepsat na lísteček, který vám poslouží jako nápověda, je to první krůček k tomu, abyste vybrali domácí kino, které vám bude skutečně sedět. Přistoupíme tedy nyní k výběru podle technických parametrů domácího kina. Těch, které je potřeba sledovat, je povícero. Postupně se na ně, jeden po druhém, podíváme. (Zdroj: CNet.com)

Domácí kino rozložení

Jaký systém domácího kina zvolit?

První věcí, která by vás měla zajímat, je celkově systém domácího kina. Jak jsme si už řekli, pokud si ho nebudete skládat sami, setkáte se nejčastěji s velkou sestavou, zahrnující určitý počet reproduktorů a přehrávač. Od přehrávače se nyní trochu odkloníme a zaměříme se právě na systém reproduktorů. Nejprve obecně – ať už jde o domácí kino nebo reprosoustavu, vyjadřuje se počet prvků ve formátu „X+Y“ nebo „X.Y“ s tím, že první číslo na pozici X se může hodně lišit (2,3,5,7) a vyjadřuje počet satelitních reproduktorů pro střední a vysoké tóny. Druhé číslo na pozici Y pak vyjadřuje počet reproduktorů pro basy, a ten bývá u domácích kin jeden, u reprosoustav nebývá někdy žádný (ale ochudíte se o podstatnou část tónů). Někdy se tomuto parametru říká i počet kanálů, s tímto označením se můžete také setkat.

U domácích kin rozeznáváme systémů hned několik:

  • Reproduktory 1+1 – nejjednodušší varianta, kdy je kino tvořeno jediným reproduktorem, běžně se tomuto řešení říká „soundbar“. Jde o dlouhou lištu, která v sobě obsahuje zesilovač, reproduktor i přehrávač. Občas se jí říká i „soundbase“ nebo „soundplate“. Dávají se pod televizor, snadno se zapojují, a od běžných sestav se výrazně odlišují. Chybí možnost vyladění, prostorový efekt i vysoká kvalita zvuku. Jde ovšem o levnou a prostorově nenáročnou záležitost.
  • Reproduktory 2+1 – nejúspornější soustava se dvěma předními reproduktory a jedním subwooferem pro basy. Jde o stereosoustavu, takže zvuk je prostorový, plnohodnotný, ale jeho kvalita závisí hodně na vlastnostech místnosti, její velikosti, tvaru a v neposlední řadě i na vaší poloze. Jde zároveň o hodně levný systém, a pokud stojíte o skutečně dobrý zvuk, nemůžeme tento systém doporučit. Jedná se spíše o vylepšení a rozšíření klasického televizního zvuku.
  • Reproduktory 5+1náročnější a asi nejoblíbenější systém, který už dokáže zpracovat zvuk daleko lépe a dodá mu autentický prostorový efekt díky pěticí reproduktorů a subwooferu. Je to sice systém, které chce pečlivější vyladění hlasitostí, zpoždění, otočení a rozestavení, aby vás reproduktory obklopovaly a vytvářely reálný zvuk, ale zato získáte přístroje s velmi dobrým zvukovým projevem pro průměrný obývací pokoj. Chce to ale, jak říkáme, trochu zkušeností a hudebního sluchu, nehledě na to, že od každého reproduktoru povedete kabely (nepodaří-li se vám koupit bezdrátové reproduktory).
  • Reproduktory 7+1 – tato domácí kina využijete zejména tehdy, pokud jste do filmů nadšení a chcete si koupit něco opravdu extra. Tím, že sestavu tvoří už sedm reproduktorů a jeden subwoofer, získáváte velmi dobrý systém i pro větší obývací pokoj. Na druhou stranu – rozdíl oproti předchozím sestavám není tak výrazný. Jen některé filmy mají zvukovou stopu pro toto rozestavení, většina končí u formátu 5.1, navíc o tyto dva reproduktory je celkové vyladění a rozestavení složitější. V neposlední řadě pak jde zároveň o celkem drahé řešení.
  • Reproduktory 9+1 – vylepšená verze předchozí sestavy s devíti reproduktory a subwooferem. Tento systém už využijí jen opravdoví nadšenci a pro běžného uživatele postrádá větší význam, bude složitý, drahý a rozdíl bude sotva patrný.

Rozhodovat mezi jednotlivými typy byste se měli podle všech výše zmíněných kritérií – kvality zvuku, složitostí zapojení, ceny, velikosti a také místnosti. Ta celkový zvukový projev soustavy ovlivňuje a je potřeba umět si s reproduktory trochu pohrát a vyladit je natolik, abyste vliv místnosti co nejvíce omezili. (Zdroj: RelianceDigital.in)

Výkon reproduktorů

U reproduktorů se běžně mluví o výkonu, přičemž čím větší je výkon, tím větší hlasitosti lze teoreticky dosáhnout. Na kvalitu zvuku má pouze malý vliv. Jelikož ale řada lidí charakteristiku výkonu sleduje, využívají ji výrobci často k tomu, aby zkreslili představu o svém produktu. Udělejme si v tom trochu pořádek. Především – co je to výkon? Jde o energii, přenesenou za jednotku času (udává se ve wattech). Výrobci většinou uvádějí výkon pro celou reprosoustavu, tedy součet výkonů jednotlivých reproduktorů. Ten pak může dosáhnout třeba 1000 wattů, ale když se podíváte, jak jsou rozepsané jednotlivé kanály sestavy, zjistíte, že se nejvyšší hodnoty pohybují kolem 200 wattů. I to je více, než kolik v praxi využijete.

Domácí kino nepoběží při takové hlasitosti, jako reproduktory na party nebo dokonce na koncertu, takže vysoký výkon nepotřebujete, bohatě vám stačí i 100 wattů, a to uvažujeme i s určitou rezervou pro náročného uživatele. Této hodnoty dnešní reproduktory běžně dosahují a není tedy potřeba nad tím výrazněji uvažovat. Naopak, příliš vysoký výkon znamená určité zkreslení zvuku, které může být ve výsledku tak vysoké, že už audio stopa nezní věrohodně. Kromě toho bychom vás ještě chtěli upozornit, že se běžně můžete setkat s několika různými pojmy:

  • RMS výkon – nazývaný též nominálový nebo sinusový, odpovídá polovině maximálního výkonu a říká vám, při jakém výkonu může reproduktor dlouhodobě fungovat, aniž by hrozilo jeho poškození.
  • Maximální výkonnejvyšší možný výkon, kterého je reproduktor schopen dosáhnout, ovšem pouze krátkodobě (rozumějme několik vteřin). Při dlouhodobém fungování s nejvyšším výkonem hrozí jeho poškození.
  • Špičkový výkon, hudební výkon – výkony, které udávají někteří výrobci a pro vás nemají žádnou vypovídající hodnotu. Jsou měřeny za přizpůsobených podmínek a jsou spíše marketingovým tahem. Po úpravě podmínek dosáhne přístroj velmi dobrého výkonu, ale vy ho doma nikdy nedosáhnete, ale na obalu to vypadá lépe.

Velikost a tvar reproduktorů

Už jsme si řekli, že největší část domácího kina tvoří reproduktory. Podívejme se na ně blíže. Především bychom si měli říct, že existuje několik typů reproduktorů. S typem značení, který zde uvádíme, se můžete v praxi setkat a bude dobré, když budete vědět, co znamená:

  • FR a FL – v překladu jde o hlavní reproduktory vpředu vlevo (L) a vpravo (R).
  • SR a SL – tady jde o efektivní reproduktory vzadu vlevo (L) a vpravo (R).
  • SWsubwoofer, respektive sub-basový reproduktor, který je v sestavě pouze jeden.

Rozložení reproduktorů závisí na složení sestavy, o kterém jsme už mluvili. Čím více jich v sestavě bude, tím větší je prostorová náročnost domácího kina a tím více místa si pro ně budete muset vyhradit, na druhou stranu o to dokonalejší je pokrytí prostoru pokoje. Z hlediska velikosti a tvaru pak rozlišujeme následující kategorie reproduktorů:

  • Malé bednové reproduktory – klasické reprobedny, které znáte. Nezabírají moc místa, jsou kompaktní a můžete je umístit klidně na polici nebo vedle televize na stolek.
  • Vysoké reproduktory – tady jde o prostorově výrazně náročnější reproduktory, které jsou tvořeny úzkou deskou, která může být i více než metr vysoká. Jde o řešení, které může zajistit lepší kvalitu zvuku (byť posouzení je silně subjektivní), ale je také prostorově hodně náročné. Na polici už vám tyto reproduktory nevejdou, navíc jsou těžké, takže je musíte umístit buďto na televizní stolek, nebo přímo na zem.
  • Závěsné reproduktory – efektivní řešení, kdy reproduktory zavěsíte na zeď a nemusíte se o ně dále starat. Nejsou tak velké, ani těžké, takže vám jen tak nespadnou a ušetříte místo na policích nebo na skříňkách.
  • Stojanové reproduktory – reproduktory určené k nasazení na stojan. Zvuk je tedy přenášen z výšky vašich uší, kde jej budete nejspíše i vnímat, ale zároveň nepotřebujete pod reproduktor ani polici, ani skříňku.
  • Soundbar – speciální typ domácího kina, o kterém jsme už mluvili. Tvoří ho jedna dlouhá lišta, která se umísťuje pod televizor. Je prostorově nejúspornější, ale zároveň má nízkou kvalitu zvuku oproti klasickým sestavám. (Zdroj: WorldWideStereo.com)

Domácí kino v pokoji
Domácí kino

Možnosti připojení

U reproduktorů, obzvláště pokud jde o větší soustavu, byste měli dopředu uvažovat o možnosti propojení. Věc se má tak – pokud tvoří domácí kino dva reproduktory, umístíte je blízko televizoru a nebudete příliš řešit, jestli vedete za reproduktory dva kabely, nebo ne. Ale pokud máte pokoj ozvučený celý a používáte třeba pět nebo sedm reproduktorů, pak může být propojení kabely problém. Kromě toho, že nevypadají vzhledně, je potřeba se v nich vyznat a mohou i překážet. Z našeho pohledu jsou tedy příjemnější reproduktory, které označujeme jako bezdrátové. Ty fungují na principu technologie Bluetooth, který jim umožňuje přijímat bezdrátový signál vysílaný přehrávačem a tím vám starost o kabely odpadne. Pokud byste ale měli zájem o kabelové reproduktory, můžete k domácímu kinu pořídit i lišty na podlahu a na zeď, které kabely schovají před okolním světem a zároveň zabrání tomu, abyste o ně třeba zakopli.

Další charakteristiky reproduktorů

Pokud jde o reproduktory, existují další charakteristiky, které se u nich sledují. Většinou je znají a rozumí jim pouze odborníci a ti zkušenější z vás, ale přesto si myslíme, že byste měli vědět, co si pod nimi představit. Možná, že ovlivní váš výběr pouze okrajově, ale neuškodí si je alespoň heslovitě:

  • Frekvenční rozsah – popisuje, v jakých frekvencích zvuk reproduktor přehrává. Minimum je na 20 Hz, maximum se liší. Čím větší rozsah frekvencí je pokryt, tím lépe.
  • Pásmový rozsah reproduktorů – obecně rozlišujeme dvoupásmové a třípásmové reproduktory. První nezvládají nižší oktávy a při nízkých frekvencích je zvuk zkreslený. Druhé pak zvládají všechna tři pásma.
  • Citlivost reproduktorů – parametr, který se promítá do hlasitosti. Čím větší citlivost, tím větší hlasitost. Běžně se citlivost pohybuje kolem 90 dB.
  • Impedance – zdánlivý odpor součástky v obvodu, udává se v ohmech a pohybuje se od 2 do 16 Ω. Pokud si pořídíte zesilovač, myslete na to, že údaj na jeho výstupu se musí shodovat s impedancí reproduktoru, jinak může dojít ke snížení výkonu nebo až zničení aparatury.

Vlastnosti přehrávače

Velmi důležitou součástí domácího kina je kvalitní přehrávač. Zatímco reproduktory bezprostředně ovlivňují kvalitu zvuku a televizor kvalitu obrazu, přehrávač musí být schopen přehrát vaše média, jinak vám domácí kino bude k ničemu. Obecně máte na výběr z několika možností, odkud bude přehrávač informace přehrávat:

  • DVD přehrávače – jsou nejlevnější, zvládají přehrávat DVD a někdy i MP3 formát. Ale je potřeba dodat, že ani DVD nosiče, ani CD nosiče nejsou kapacitně zrovna velké a v poslední době se od nich upouští.
  • Blu-ray přehrávače – technologie disků, které nabízí vysokou kapacitu a zároveň vysokou kvalitu obrazu. Ne každý přehrávač je umí přehrát, ale pokud to ten váš zvládne, stojí za to si za něj připlatit.
  • Multimediální přehrávače – zvládají přehrávat zvuk i video po připojení paměťového nosiče, pevného disku nebo paměťové karty skrze USB, zato neumožňují vložit CD, DVD ani Blu-ray. Ovšem disk vám nabízí prostor pro daleko větší množství filmů, než CD.

Přehrávač

Vlastnosti přijímače/receiveru

Pokud si plánujete koupit celou sestavu v jednom balení, můžete tuto kapitolku přeskočit. Ale jinak je potřeba řešit, jakým způsobem připojíte reproduktory k přehrávači. Ne vždy se totiž setkáte s tím, aby měl přehrávač tolik výstupů, s nimiž půjde připojit všechny reproduktory. Proto vám obchodníci nabízí takzvaný přijímač, nebo receiver, který přijímá digitální i analogový signál a šíří ho skrze své výstupy dále k reproduktorům. Je jedno, jestli jde o signál z televizoru nebo z přehrávače, v obou případech dojde do reproduktorů. Hlídat musíte jen počet výstupů přijímače, jeho impedanci a případně typ vstupu a výstupu.

Domácí kino a design

Design a velikost domácího kina

Tuto kapitolu jsme už trochu nakousli v kapitolce o typu a velikosti reproduktorů. Domácí kino může být jen tak velké, aby se vám vešlo do obývacího pokoje. Tedy reproduktory volte úměrně prostoru, a to jak po stránce velikosti, tak po stránce jejich typu. Velmi dobrým řešením jsou reproduktory závěsné, které, aniž by se snížila výrazněji kvalita zvuku, ušetří spoustu místa tím, že se dají pověsit na stěnu. Naopak vysoké reproduktory na postavení a stojanové reproduktory zabírají celkem hodně místa a vyžadují prostorný pokoj.

Z hlediska designu tvoří reproduktory poměrně jednotnou skupinu. Většinou jsou k dostání v černé barvě a jsou z plastu a kovu. Odolnost u nich není podstatná, jde jen o to, aby měl materiál dobré zvukové vlastnosti. Lepší jsou však dřevěné reproduktory – ať už pro jejich zvukové vlastnosti, nebo proto, že zkrátka výrazně lépe vypadají. Setkat se ale můžete s některými méně tradičními řešeními, například s bílými reproduktory. Obecně doporučujeme design domácího kina řešit, přeci jen bude všem na očích a chcete, aby váš obývací pokoj vypadal dobře, ale nepřehánějte to a už vůbec ne na úkor jiných, důležitějších technických parametrů.

zpět do menu ↑

Vstupy, výstupy a možnosti připojení

U domácího kina hrají poměrně velkou roli vstupy a výstupy. V zásadě vám říkají, jakým způsobem lze jednotlivá zařízení propojit, jaké k tomu využít kabely a koncovky a jaké rozšíření k nim případně můžete dokoupit. Doporučujeme tedy tento parametr sledovat a pokud možno přizpůsobit vašim potřebám. Nemůžeme vám v této věci dostatečně dobře poradit, protože to záleží čistě na vás, ale snažte se, aby mělo domácí kino takové vstupy a výstupy, které využijete a které potřebujete.


zpět do menu ↑

Finální verdikt

Už jsme téměř na konci našeho testu, takže bychom si měli celý výběr ještě jednou zrekapitulovat a projít od začátku. Především – měli byste se rozhodnout, co od domácího kina očekáváte, zda chcete celou sestavu v jednom balení, nebo si ji složíte sami, a kolik do něj chcete investovat. Od toho se pak odvíjí celý další výběr. Co se týče značek, na trhu s domácími kiny prakticky nenarazíte na nějakou horší, většina z nich je srovnatelných, ať už jde o Samsung, Blaupunkt, Sony, LG nebo Onkyo. Tady je výběr poměrně bezpečný. Pokud jde o parametry, televizor do našeho testu nepočítáme, ten se kupuje zvlášť.

Další důležitou součástí jsou reproduktory, které musí být schopné produkovat dokonale čistý zvuk a ideálně s prostorovým efektem. Takže je dobré, pokud má sestava dostatečný počet reproduktorů (ideální je rozložení 5+1), musí mít dobrý výkon, frekvenční rozsah, citlivost i velikost. Musí být stabilně umístěny a zároveň nesmí zabírat příliš mnoho místa. Přehrávač by si měl poradit s vašimi oblíbenými médii (CD, DVD, Blu-ray, pevný disk,…) a pokud je to potřeba, měli byste promyslet i volbu přijímače. Dopředu se zamyslete i nad způsobem připojení a nad kabeláží. V této souvislosti zmiňujeme různé typy konektorů, vstupů a výstupů, které musí plánovanému použití odpovídat. Na závěr byste se měli informovat také o ceně, která může být i hodně vysoká. Teprve v tuto chvíli se můžete rozhodnout, zda dané domácí kino koupíte, nebo ne. Pokud vám vyhovuje a berete ho, zbývá už jen vymyslet, jak ho doma zapracovat.

zpět do menu ↑

Pořídit domácí kino levně nebo za víc peněz?

Domácí kina jsou tou kategorií zboží, u které je těžší říct, jestli cena roste úměrně s kvalitou. Ty nejlevnější zvládnete pořídit za dva tisíce korun, ale rozhodně bychom je nedoporučili. Jde o menší sady, často nezvládají vyšší kvalitu zvuku a lépe vám poslouží i klasické reproduktory. Vylepšíte tím sice umělý zvuk z ploché televize, ale ne o tolik. Na dobré kino byste měli mít připraveno alespoň pět tisíc korun a dále už záleží na vás. Do určité fáze jejich vlastnosti rostou a vyšší částka se vám vyplatí, řekli bychom tak do patnácti tisíc korun. Tam jsou rozdíly v kvalitě zvuku, připojení a přehrávání ještě rozpoznatelné. Ale dále už rozdíl nerozeznáte, pokud nemáte opravdu dobře vytrénovaný sluch, a dražší domácí kina jsou spíše pro pokročilé posluchače, kteří chtějí něco extra kvalitního. Nejdražší jsou pak sestavy, které si složíte z jednotlivých dílů na trhu sami.

  • Nejlevnější domácí kina – začínají zhruba od tisíce korun a končí zhruba na pěti tisících korun. Jsou to ale malé, málo výkonné sestavy s nízkou kvalitou zvuku a případně dlouhé lištové sestavy o jediném díle, které vám prostorový zvuk nedodají. Ale pokud chcete hlavně ušetřit, můžete je pořídit.
  • Levná domácí kina – domácí kina, jejichž cena se pohybuje do patnácti tisíc, bychom označili jako levná. Patří sem modely osvědčených značek, jako je Sony nebo LG, většinou ve formě 5+1, s dobrým výkonem a slušnou kvalitou zvuku. Pro obyčejného posluchače bohatě stačí.
  • Domácí kina střední třídy – pohybují se od patnácti tisíc do třiceti tisíc korun, přičemž kvalita zvuku je excelentní. U lepších domácích kin vám pak nebude chybět ani bezdrátová technologie či NFC.
  • Domácí kina pro náročné – tady se může cena vyšplhat až přes třicet nebo čtyřicet tisíc korun. Pro běžného posluchače už není rozdíl v kvalitě zvuku příliš patrný, ale jistý posun tam je. Jde o sestavy nejčastěji 7+1, který vytváří špičkový prostorový zvuk, designově jsou krásné, technologicky propracované a výkonnostně na výši.

zpět do menu ↑

Jak si poradit s umístěním domácího kina?

Každé domácí kino, které si pořídíte, bude potřeba doma vybalit a správně ho nainstalovat, zapojit a ideálně i zabezpečit, aby v pokoji nepřekáželo. Pokud si se zvukotechnikou příliš nerozumíte, možná vám to zabere trochu času a dá to dost práce, ale zvládnete to. Především – musíte promyslet pozici a připojení přehrávače, od toho se všechno ostatní odvíjí. Je dobré, pokud je televizoru co nejblíže, HDMI kabely nebývají dlouhé a navíc – pod televizí je často spousta místa. Případně můžete mít u televizoru zapojený i přijímač anténového či satelitního signálu, což vám umístění přehrávače může někdy ulehčit.

Rozmístění reproduktorů

Pak můžete přejít k rozmístění reproduktorů. Záleží na tom, jakou sestavu jste zvolili, pro naše potřeby v rámci testu zvolíme sestavu 7+1, která je pro rozmístění nejsložitější, abychom na ní celý proces demonstrovali. Středový reproduktor se dává pod nebo nad televizor, do středu, aby vysílal zvuk přímo k vám. V podobné pozici by měl být subwoofer. Dva reproduktory umístíte vedle televizoru, další dva vedle sebe, zhruba na úroveň, kde sedíte, a poslední dva za sebe. Pokud máte menší sestavu, postupně je ubíráte odzadu a oslabujete prostorový efekt. Ideální výsledek této snahy je, aby vás reproduktory obklopovaly.

Reproduktory byste měli umístit tak, aby byly co nejstabilnější a ideálně v přirozené výši. Můžete je dát na zem, ale zvuk ovlivní otřesy podlahy a půjde k vám nepřirozeně zdola. Lepší je pořídit si podstavec, stojan nebo polici, to záleží na typu reproduktoru, případně ho zavěsit. Tím zajistíte větší stabilitu, menší zkreslení otřesy a vibracemi a přirozenou výšku. Myslet musíte na to, že z reproduktorů povede kabeláž do přehrávače. Je potřeba dávat pozor, případně se vybavit lištami, aby kabely nepůsobily nevzhledně a abyste o ně nemohli při cestě pokojem třeba zakopnout. Pokud je provedení domácího kina bezdrátové, tím lépe pro vás, protože vám tato starost odpadá. Na závěr už zbývá jen reproduktory vyladit, nastavit míru zpoždění, pokud to už není provedeno, a můžete se klidně usadit k vašemu oblíbenému filmu. Kdybyste se chtěli o zapojení domacího kina dozvědět více, odkazujeme vás na náš blogový článek, věnující se této problematice. (Zdroj: iDnes.cz; AVMania.Živě.cz)

Tím bychom náš velký test domácích kin uzavřeli. Dostali jsme se až na konec a nemáme vám k výběru domácího kina co víc dodat. Jen vám přejeme spoustu příjemných chvil, strávených u vašich oblíbených filmů, který nové domácí kino dodá tu správnou atmosféru.