Nejlepší myčky nádobí 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější myčky nádobí.
 • Zvolte si na základě hlučnosti, funkčního vybavení, spotřeby a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Myčky nádobí bez pozadí

TOP myčky nádobí roku 2019

Vestavné do 10000 korun Vestavné od 10000 korun Volně stojící do 10000 korun Volně stojící od 10000 korun
Beko DIN 28430 Electrolux ComfortLift ESL7740RO AEG FFB53630ZW Philco PDA 15103 X
Spotřeba
98 %
Funkce
93 %
Hlučnost
97 %
Poměr cena/kvalita
94 %
Spotřeba
97 %
Funkce
98 %
Hlučnost
97 %
Poměr cena/kvalita
95 %
Spotřeba
97 %
Funkce
95 %
Hlučnost
96 %
Poměr cena/kvalita
92 %
Spotřeba
98 %
Funkce
96 %
Hlučnost
98 %
Poměr cena/kvalita
94 %
96%
97%
95%
96%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Ruku na srdce, kolika z nás zůstane po dobré večeři energie na mytí nádobí? Snad každý by si raději šel odpočinout, věnoval se dětem nebo alespoň získaný čas využil pro efektivnější činnosti, než je úklid – například čtením dobré knihy. Jednoduchým řešením, které šetří váš čas strávený domácími pracemi, jsou myčky nádobí. Není divu, že se stávají v domácnostech stále populárnějšími. Namísto ručního mytí každé sklenice, talíře či hrnce zvlášť, je jednoduše naskládáte do myčky, stisknete knoflík a ušetřený čas můžete věnovat svým nejbližším, nebo jej využít k odpočinku. V dnešním uspěchaném světě myčky šetří drahocenný čas a námahu. Pokud by vám myčka ušetřila pouhou hodinu týdně, za rok tak získáte až dva dny volna! A v reálném životě je to mnohonásobně víc!

 I když si mnozí stále mohou myslet, že dnešní myčky nádobí mají velkou spotřebu vody a energie, jako tomu bylo před několika lety, opak je pravdou. Díky moderním technologiím, které myčky při mytí nádobí využívají, je jejich chod velmi šetrný a účinný. Nádobí i lépe dezinfikují, protože používají mnohem teplejší vodu, než lidé při ručním mytí. Na trhu dnes můžeme najít mnoho modelů, které se liší provedením, designem, velikostí či spotřebou. Zorientovat se v takovém množství určitě není jednoduché. Abychom vám výběr zjednodušili, vytvořili jsme tyto stránky, které vám pomohou s orientací ve světě myček. Naším cílem je dát vám dostatečné informace, abyste si vybrali pro vaši domácnost tu nejlepší.

Přehledně jsme pro vás zpracovali všechny potřebné informace, které při výběru budete potřebovat. Také vám přinášíme velký test myček, ve kterém jsme se důkladně podívali na vybrané modely různých cenových kategorií. Informace, které vám nabízíme, jsou kompletní a podrobné. Pro lepší představu vás seznámíme s nejvýznamnějšími výrobci na poli myček nádobí, jejich základními typy i vlastnostmi.

zpět k menu ↑

Vestavná nebo volně stojící myčka?

Prostor a rozložení vaší kuchyňské linky jsou rozhodující atributy pro volbu mezi dvěma typy myček. Vestavné myčky můžete zvolit do nových kuchyní, nebo v případě, kdy vám to dovolí prostor. Jsou nenápadné a elegantní, protože jejich dvířka jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako kuchyňská linka. Volně stojící linky jsou spíše univerzálnější, a postavit je můžete kdekoliv. Zato je však tak snadno nepřizpůsobíte kuchyni.

Vestavné myčky nádobí

Vestavné myčky nádobí jsou, jak napovídá už jejich název, určené k vestavbě do kuchyňské linky. Jsou prostorově úspornější, a zároveň i tišší, neboť skříňka tlumí jejich hluk. Navíc, pokud se vám do koncepce kuchyně myčky nahodí, ve skříňce je před očima všech návštěvníků schovaná. Mezi jejich nevýhody ale patří to, že s nimi musíte při budování kuchyně počítat a pokud budete později myčku chtít vyměnit, jste limitování rozměry té původní.

Volně stojící myčky nádobí

Volně stojící myčky jsou naproti tomu určené k umístění mimo linku. Na jednu stranu tak nezabírají v kuchyňské stěně místo a můžete je volně měnit nebo s nimi manipulovat, na druhou stranu zabírají určité místo navíc a je potřeba, aby dobře vypadaly a ladily se zbytkem kuchyně, jinak pokazí dobrý dojem. Navíc je jich na trhu o něco méně a výběr je užší.

zpět k menu ↑

Test vestavných myček do 10 000 korun

Mezi nejoblíbenější myčky patří právě ty plně integrované, určené k zabudování do linky. Zepředu jsou zakryty stejným materiálem, jako je zbytek vaší kuchyňské linky a tedy vůbec neruší interiér kuchyně. V kategorii do 10 000 korun seženete levnější kusy, většinou energetických tříd A+ a A++.

Vestavná myčka

Vestavné myčky do 10000 korun a jejich charakteristika

Jedná se o myčky, které jsou určené k zabudování do kuchyňské linky. Nejsou vidět a neovlivní nijak interiér kuchyně. Jejich ovládací panel je ukryt v horní části vnitřní strany dvířek, díky čemuž je jejich vzhled elegantní a čistý. Některé modely jsou tak tiché, že podle hlučnosti ani nepoznáte, zda právě probíhá mycí cyklus, skříňka hluk výrazně tlumí. Proto jsou mnohé z nich vybaveny světelnou signalizací nebo bodem promítaným na podlahu, což informuje o chodu myčky. V cenové kategorii do deset tisíc korun najdete především modely energetických tříd A++ a A+, tedy ne úplně špičkové myčky. Typicky jde o značky Bosch, Beko nebo Mora. Větší část z nich disponuje technologií AquaStop a displejem, ale například dětská pojistka je vzácná.

Výhody

Možnost vestavby do kuchyňské linky

Velký výběr

Nízká cena


Nevýhody

Nižší energetické třídy

Chybějící možnost manipulace

Limitace rozměry kuchyňské linky

zpět k menu ↑

Test vestavných myček od 10 000 korun

Vestavné myčky, určené k zabudování do kuchyňské linky, s cenovkou nad 10 000 korun, tvoří špičku mezi vestavnými myčkami. K sehnání jsou v této třídě modely kvalitních značek a často energetické třídy A+++, která je nejvyšší.

Vestavné myčky od 10000 korun a jejich charakteristika

Obecná charakteristika vestavných myček je stejná jak o v předchozí kapitole. Neliší se ani jejich výhody a nevýhody. Co se liší, to jsou hodnoty vybraných technických parametrů. Především – od deseti tisíc korun výše jde hlavně o modely energetických tříd A+++ a A++, které jsou velmi úsporné. Spotřeba vody i elektrické energie klesá, takže se vám z dlouhodobého hlediska tyto modely vyplatí víc. Běžná je funkce AquaStop, displej, odložený start a častější než u levnějších myček je i dětská pojistka. Větší je i výběr programů. Náročnější uživatele určitě uspokojí více, byť je cena o něco vyšší. Typicky jde o modely značek AEG, Siemens, Bosch nebo Samsung.

Výhody

Větší funkční a programová výbava

Energetické třídy A++ a A+++

Vysoká kvalita značek


Nevýhody

Vyšší cena

Limitace prostorem kuchyňské linky

Vestavná myčka od 10000

zpět k menu ↑

Test volně stojících myček do 10 000 korun

Volně stojící myčky jsou nejlepší v případě, že ve vaší kuchyni už je prostor připravený na její umístění. Popřípadě pokud víte, že se budete stěhovat a myčku si chcete vzít sebou. Není nutné je zabudovat, můžete s nimi volně hýbat. V této třídě najdete zejména jednodušší a levnější modely.

Volně stojící myčka

Volně stojící myčky do 10000 korun a jejich charakteristika

U volně stojících myček nejste limitováni jejími přesnými rozměry, jak je to u plně integrovaných myček. Na druhou stranu ale můžete očekávat o něco hlučnější provoz. Zabudovanou myčku dvířka a okolní stěny tlumí, volně stojící bude generovat zvuk a vypouštět ho do okolí. Na druhou stranu, pokud ji budete chtít třeba vyměnit, nejste ničím omezení. Po stránce designu jsou některé volně stojící myčky velmi pěkně provedené, takže mohou stylově doplnit vaši kuchyň. V kategorii do 10 000 korun ale ty nejhezčí kusy nenajdete. Stejně tak zde nenajdete ty nejúspornější – většina z nich je energetické třídy A++, tedy druhé nejlepší. Po stránce funkčního či programového vybavení jsou průměrné. Zkrátka, jejich předností je hlavně pro každého přijatelná cena.

Výhody

Nízká cena

Možnost snadné manipulace

Není potřebná montáž do kuchyňské linky


Nevýhody

Programově i funkčně průměrné

Horší energetická třída

Chybí některé pokročilejší technologie

zpět k menu ↑

Test volně stojících myček od 10 000 korun

V této třídě najdou myčku do své domácnosti i ti, kteří stojí o pokročilý model. Kromě toho, že zde často seženete nerezové a designově vyladěné myčky značek, jako je AEG, Bosch nebo Siemens, jde také o úsporné a programově dobře vybavené myčky.

Volně stojící myčky od 10000 korun a jejich charakteristika

Od předchozí cenové kategorie se základní charakteristika volně stojících myček neliší. Avšak s cenovkou nad deset tisíc korun najdete především myčky energetické třídy A+++, tedy té nejlepší.  Jde tedy o vysoce úsporné myčky, přičemž vstupní náklady se vám časem vrací. Jejich design je velmi pěkný, nezřídka jsou vyvedené v nerezu a vypadají luxusněji než čistě bílé myčky. Tak jako u dražších vestavných myček nemůže chybět systém AquaStop, dětská pojistka, ovládací displej a funkce odloženého startu, některé navíc disponují až deseti programy. V této kategorii najdete kvalitní modely prověřených a tradičních značek, jako je například Bosch, AEG, Siemens nebo Miele. Určitě uspokojí i náročné zákazníky. Nevýhodou je pouze cena, která může překročit i dvacet tisíc a pro někoho to může být moc.

Výhody

Pěkný design

Dobré hodnoty spotřeby

Programová a funkční výbava


Nevýhody

Vysoká cena

Nutnost prostoru mimo kuchyňskou linku

Volně stojící myčka od 10000

zpět k menu ↑

Přehled největších výrobců myček nádobí

Trh s myčkami nádobí je velmi dynamický, výrobci soutěží v tom, kdo do svých produktů vloží více funkcí, koho myčka bude energeticky šetrnější a propracovanější po funkční i designové stránce. Do našeho velkého přehledu o myčkách nádobí jsme zahrnuli i charakteristiku nejznámějších výrobců myček na evropském trhu v současné době. Zastáváme totiž názor, že značka vskutku může být zárukou kvality, což nám testy vesměs potvrzují.

zpět k menu ↑

Jak myčky nádobí vybírat?

Na začátek je důležité, abyste si ujasnili, co od myčky očekáváte. V první řadě je samozřejmě u každého čisté a nablýskané nádobí. Nesmíme zapomenout ani na nízkou spotřebu energie a co nejmenší hlučnost. Avšak neopomínejte ani rozměry. Deset různých myček může mít deset různých velikostí a funkcí, proto je při výběru třeba dbát na váš životní styl. Máte velkou rodinu? Určitě sáhněte po větších modelech. Ve vaší kuchyni není místo nazbyt? V tom případě byste se měli zaměřit na modely s větší kapacitou jídelních souprav. Kratší mycí programy oceníte především v případě, pokud rádi pořádáte velké oslavy, kdy se čisté nádobí míjí rychleji než byste chtěli a rychle potřebujete znovu čisté. Nejdříve se podíváme na rozdělení myček, jejich základní parametry a funkce, které by u žádné neměly chybět.

Princip fungování myčky nádobí

Ještě než přistoupíme k samotnému výběru, měli bychom se pokusit pochopit, jak tyto přístroje fungují. Pomůže nám to pak snáze porozumět, co jednotlivé parametry znamenají. Dnešní moderní myčky fungují na principu mytí horkou vodou, jejíž teplota se v průměru pohybuje mezi 45 ° až 75 ° C, v závislosti na zvoleném programu. Voda je rozstřikovaná rameny umístěnými ve spodních částech košů, u některých vyspělejších modelů i po stranách vnitřního prostoru myčky. Kombinace horké vody a přidaného čisticího prostředku zaručí perfektní výsledky.

Proces mytí nádobí v myčce se skládá ze 4 fází. Nejdříve myčka odstraní velké zbytky jídla, hrubou špínu. Teprve potom přijde na řadu samotné mytí s využitím saponátu a horké vody. V této fázi myčka zbavuje nádobí všech nečistot. Třetím krokem je odstranění čisticího prostředku, které myčka provede několikrát za sebou. Následně myčka nádobí opláchne horkou vodou a nádobí díky leštidlu obsaženému v čisticím prostředku dodá lesk.

Nakonec přichází na řadu sušení. V této fázi čisticího cyklu je voda z nádobí odstraněna tak, aby nezanechala žádné stopy či šmouhy. Výsledkem by měl být dokonale čisté a lesklé nádobí. Samozřejmě vše závisí na zvoleném programu. Na základě toho si každá myčka nádobí svůj chod přizpůsobí. U některých můžete použít funkci před mytí, která pomocí studené vody zbaví nádobí největších nečistot. Myčka na ohřev vody využívá vlastní integrované topné těleso. Tlakové těleso je druhá důležitá součást myčky, která zajišťuje fungování mycích ramen. Ne všechny myčky jsou stejné, rozhodujícím faktorem jsou funkce, kterými je jednotlivé společnosti vybavili. Právě pokročilé technologie vám zajistí čisté a lesklé nádobí při nízké spotřebě vody, energie a času.

Velikost je rozhodující pro pohodlné použití

Velikost vaší kuchyně a tedy i prostor, který máte vymezený pro umístění myčky je zásadní faktor, který vás při výběru a koupi ovlivní. V podstatě máte na výběr z větších modelů, které dosahují šířku kolem 60 centimetrů, nebo menších 45 centimetrů širokých myček. Největším rozdílem mezi nimi je jejich vnitřní kapacita. Samozřejmě, širší model má větší vnitřní obsah. Při šířce 60 centimetrů mívají myčky vnitřní kapacitu pro umytí 12 až 14 jídelních souprav nádobí (jedna jídelní souprava nádobí podle normy IEC obsahuje talíř, hluboký talíř, dezertní talíř, pohár, čajový šálek s talířkem, nůž, vidličku, polévkovou lžíci, dezertní lžíci a lžičku). U užšího, 45 centimetrového modelu, se toto číslo pohybuje v průměru okolo 10 souprav, ale často je to méně. Pokud má vaše rodina více členů, nebo se u vás doma často a hodně vaří, měli byste sáhnout po větším modelu. Dnes už ale i užší modely disponují solidní kapacitou, především díky variabilnímu uspořádání košů uvnitř, takže se rozdíly smývají.

Před koupí je třeba si zodpovědět několik otázek:

 • Jak velká je vaše domácnost?
 • Jak často vaříte?
 • Pořádáte často rodinné oslavy nebo setkání s přáteli u vás doma?
 • Jak je uspořádána vaše kuchyně?

Rozhodněte se pro 60 centimetrů širokou myčku pokud:

 • Je vaše rodina středně velká nebo velká
 • Často a hodně vaříte
 • Hledáte volně stojící, podstavnou nebo vestavnou myčku nádobí

Rozhodněte se pro menší, 45 centimetrů široký model jestliže:

 • Nemáte ve vaší kuchyni dostatek místa
 • Vaše domácnost má 2 nebo 3 členy
 • Nemáte dost nádobí, kterým byste zaplnili kapacitně větší myčku
 • Hledáte volně stojící, podstavnou nebo plně integrovanou myčku

Myčka šetří vodu

Je těžké si představit, že myčka je schopna umýt 14 jídelních souprav nádobí pomocí jen 10 litrů vody. Jak to vlastně dělá? Tajemství spočívá v recyklaci. Uvnitř myčky se nachází filtr, který čistí již použitou vodu a tak efektivně ji využívá jako čisticí prostředek, tak i oplachovou vodu. Myčka vždy využívá jen určité množství vody najednou, které během jednotlivých fází vyměňuje za čistou. Dnešní moderní myčky jsou často vybaveny senzorem, který před každým mytím kontroluje intenzitu zašpinění nádobí. Tomu přizpůsobí svůj mycí cyklus a tedy i množství potřebné vody na mytí. Tato technologie je velmi šetrná k vaší peněžence, protože dokáže zredukovat množství potřebné vody až o třetinu.

Hlučnost – pro váš komfort volte spíše tišší model

Ať už se jedná o výběr pračky, sušičky, nebo myčky nádobí, hlučnost je důležitý parametr, který je třeba brát v úvahu. Výška hladiny zvuku se uvádí v decibelech. Hlučnost roste logaritmicky. To znamená, že každý stupeň je desetkrát silnější než ten předchozí. Takže 20 dB je desetkrát silnější zvuk než 10 dB. Ale 30 dB je až sto krát silnější zvuk než 10 dB.

Velkým trendem v dnešním interiérovém designu je spojena obývací část s kuchyní. Tehdy je velmi nutné dobře zvážit hlučnost myčky. Tiché modely dosahují hlučnost okolo 43 dB, některé dokonce jen 39 dB. Ale i modely, které dosahují hlučnost okolo 47–48 dB se stále řadí mezi poměrně tiché. Avšak přístroj s hlučností 60 dB dosahuje hlučnost běžné konverzace, což už je hodně. Hlučnost ovlivní i provedení myčky. Vestavěné modely budou slyšet méně, protože jejich hlučnost tlumí spotřebiče nebo skříňky umístěné kolem. Další faktory, které mohou ovlivnit hlučnost myčky:

 • Kvalita izolace
 • Vany z nerezové oceli jsou tišší než plastové, protože tlumí zvuk vody dopadající na vnitřní stranu myčky
 • Jedním z faktorů, které dokážou ovlivnit hlučnost je i výběr programu. Některé modely jsou vybaveny speciálními nočními programy, které na mytí využívají nižší tlak ostříkávání. Voda tak nenaráží na stěny a myčka proto pracuje tišeji. Takto upravené programy však trvají delší dobu.

Energetická třída myčky je určující pro její spotřebu

Energetická třída myčky je po ceně první z charakteristik, na které se zákazníci dívají. Energetická třída uvádí úspory na energiích v rozpětí od A po G, přičemž A je nejlepší hodnota a G nejhorší. Třída A je ale rozdělena na tři skupiny – A+, A++, A+++. Třída A + je o 25% úspornější než třída A, třída A ++ o 25% úspornější než třída A +, a tak dále. Obecně platí rovnice, čím lepší energetická třída, tím nižší provozní náklady spotřebiče.

Doporučujeme vybírat myčku v co nejefektivnější energetické třídě. Je to jednoduchý způsob, jak se můžete ujistit, že uhlíková stopa, kterou svou činností vytváříte, bude co nejmenší a zároveň vás nezruinují vaše účty za elektřinu a vodu. Dnešní myčky se, vzhledem k obecné snaze výrobců překonat konkurenci, pohybují v očkových třídách, ale zejména mezi staršími modely se můžete setkat i s béčkovými či céčkovými myčkami.

K čemu slouží sůl v myčce?

Zjednodušeně řečeno, sůl v myčkách nádobí pomáhá změkčovat vodu a tím zabraňuje usazování vodního kamene. Přidaná sůl vodu změkčuje působením na ionty vápníku a hořčíku. O vaši myčku stará tak, jako se tablety starají o vaše nádobí. Mějte ale na paměti, že se nejedná o kuchyňskou sůl. V případě, že do myčky nasypete kuchyňskou sůl, vnitřní trubky myčky se zničí zkorodováním. Na docházející zásoby soli v myčce vás upozorní kontrolka na ovládacím panelu. V opačném případě nádobka na sůl obsahuje plovák, který jde špatně vidět, proto je lepší pokud budete přidávat sůl pravidelně, ideálně jednou za měsíc. Kontejner na sůl je zpravidla umístěn na dně myčky.

Dnešní myčky jsou technologicky vyspělé

Technologie nás provázejí na každém kroku. Smartphony, inteligentní domy, samoparkovací auta a mnoho více. Proč nemít i inteligentní myčku nádobí? Trh nabízí myčky, které jsou technologiemi přímo nabité. Některé funkce jsou ale potřebnější, než jiné. Vybavení mnoha programy a funkcemi může dobře vypadat na papíře, ale budete je využívat i v realitě? Praktickou funkcí, kterou jistě budete s oblibou používat, jsou senzory, které zjišťují jednak stupeň zašpinění nádobí, ale i množství nádobí v myčce. Podle získaných výsledků myčky umí samostatně upravit program tak, aby zajistily co nejlepší výsledky při mytí nádobí v kombinaci s minimální spotřebou vody a elektrické energie.

Velmi praktickou funkcí je možnost odložení startu mycího cyklu na později. Díky tomu si u lepších modelů lze přesně nastavit hodinu spuštění myčky. Nechte tak myčku běžet v době, kdy nejste doma, nebo během noci. Nejenže vás myčka nebude rušit, ale čisté nádobí budete mít připravené přesně tehdy, když ho budete potřebovat. Většinou je možné start odložit v rámci 24hodinového intervalu. Dobrá myčka nádobí by měla být vybavena funkcí polovičního naplnění a krátkého programu. Představte si, že si domů pozvete hosty, připravíte vynikající večeři a dezert. Najednou během oslavy zjistíte, že nemáte dostatek čistého nádobí. Jednoduše můžete použít praktický krátký program, který většinou trvá jen 30 minut.

Funkce polovičního naplnění vám zas umožní zapnout myčku i tehdy, když není zcela naplněna. Díky tomu myčka přizpůsobí svůj cyklus a vaše nádobí umyje při nižší spotřebě. Velmi šikovnou a praktickou funkcí je speciální program na mytí skla. Díky němu nemusíte skleněné sklenice po umytí v myčce leštit, program se postará o to, aby bylo sklo čisté a bez zaschlých kapek. Kromě toho vaše sklo ochrání a prodlužuje tak jeho životnost. Při výběru myčky si zkontrolujte, zda je vámi vybraný model vybaven technologií, která si poradí se všemi čisticími prostředky. Na trhu je totiž více druhů a s některými může mít vaše myčka problém. Jedná se o tablety 3v1. Některé myčky takovýto typ tablet nepodporují, a tak při mytí mohou způsobovat komplikace. Může nastat situace, kdy v myčce naleznete nerozpuštěné zbytky tablety přilepené na vašem nádobí. Tablety mohou negativně ovlivnit celý proces mytí i sušení. Pokud je však myčka vybavena funkcí, která tyto tablety rozpozná, jednoduše vypne dávkování leštidla a dávkování regenerační soli nastaví na nejnižší úroveň. Tableta se rozpustí kontrolovaně, postupně podle jednotlivých fází programu.

Vnitřní uspořádání myčky – jak by mělo vypadat?

Pokud se nechcete rozčilovat při ukládání každého hrnce do košů myčky, při výběru byste měli zohlednit její vnitřní uspořádání. Moderní myčky by měly mít flexibilní koše, které lze podle vlastních představ a potřeb přizpůsobovat. Horní koš by měl být výškově polohovatelný. Pokud potřebujete umývat větší hrnce nebo pánve, jednoduše horní koš pomocí páček umístěných na jeho stranách posunete o úroveň výš. Naopak, pokud potřebujete umýt vysoké sklenice, koš stejným jednoduchým pohybem o úroveň snížíte.

I rozložení v koších je velmi důležité. Myčka by měla mít přihrádky na talíře, které se v případě potřeby dají sklopit. Neměly by chybět poličky na ukládání dlouhých nožů nebo menších kuchyňských pomůcek. Některé moderní modely myček jsou přizpůsobeny na mytí sklenic na víno, jejich přihrádky jsou vybaveny gumovými úchytkami, které sklenice udrží bezpečně na místě a vy se proto nemusíte bát, že během mytí dojde k jejich poškození.

Myčky s příborovou přihrádkou na třetí úrovni mají velkou výhodu. Třetí přihrádka nemusí nutně sloužit jen na ukládání příborů, můžete ji využít i na ukládání menších kuchyňských pomůcek jako jsou metličky, vařečky, či dokonce i malé šálky s talířky určené na espresso. Díky této přepážce nemusíte ve spodním koši používat příborový košík, který zbytečně zabírá místo. Volný prostor můžete využít k ukládání talířů či velkých hrnců. Speciálně upravené zóny na mytí extra špinavého nádobí se zbaví zapečené mastnoty na vašich hrncích bez zvýšení nákladů na energii a vodu. V podstatě se jedná o přidané trysky, většinou umístěny ve spodním koši, které si pomocí vyššího tlaku vody poradí s mastnými pánvemi, mísami nebo plechy. Nádobí již není třeba před ukládáním do myčky oplachovat v rukách.

Vnitřní uspořádání myčky nádobí

zpět k menu ↑

Nejčastější chyby, jaké děláme při mytí nádobí

Mytí nádobí v myčce nám do značné míry zjednodušuje život. Ale i tak jednoduchá činnost má svá pravidla a zásady, které je potřeba dodržet. V opačném případě riskujete, že se nádobí neumyje, nebo se v horším případě poškodí. Abyste tomu předešli, projděte si nejčastěji dělané chyby, které s mytím nádobí souvisí, a snažte se jich sami vyvarovat.


zpět k menu ↑

Finální verdikt

Na závěr si ještě jednou shrneme všechny důležité věci, které je třeba při koupi myčky zohlednit. V současnosti je výběr na trhu velmi široký, a proto je dobré se zorientovat v nabídce jednotlivých značek. Obecně platí, že pokud ušetříte na ceně na úkor horší energetické třídy, v průběhu životnosti myčky tuto cenu přeplatíte. Je proto dobré rozhodovat se mezi modely, které mají minimálně energetickou třídu A+ a vyšší. Druhou důležitou vlastností je provedení, můžete se rozhodnout mezi vestavěnou nebo volně stojící myčkou. Vše záleží na uspořádání vaší kuchyně a množství volného prostoru. Pokud se chystáte zařizovat kompletně novou kuchyň, je lepší zvolit vestavěnou myčku. Nejenže v kuchyni perfektně zapadne, navíc bude také o něco tišší, protože ji z obou stran budou obklopovat další kuchyňské skříňky. Ale pokud máte kuchyni již zařízenou a na myčku jste si nenechali volnou skříňku, využijete spíše volně stojící, než abyste kvůli ní přebudovávali celý interiér.

Funkce jsou důležitým aspektem a součástí výbavy každé myčky. Ideální spotřebič by měl mít intenzivní program, program Eco, automatický program, který sám zjišťuje stupeň zašpinění nádobí a na základě toho upraví teplotu i množství vody pro každý cyklus. Výhodou je krátký program na jen mírně špinavé nádobí, program předmytí studenou vodou. Pokud často používáte skleněné poháry nebo mísy, podívejte se po myčce, která disponuje speciálně vyvinutou funkcí na mytí skla. Velmi praktická je funkce HalfLoad, poloviční naplnění, která nádobí ekonomicky umyje při polovičním naplnění myčky. Myčka by měla být schopna používat tablety 3v1, které jsou dnes mezi spotřebiteli velmi populární. Na to si dejte pozor, protože ne všechny myčky jsou schopné zpracovat její složení a může se stát, že použití takových tablet zkomplikuje celý mycí cyklus. U žádné moderní myčky nádobí by také  chybět funkce odloženého startu.

Aby bylo nádobí vždy krásně čisté, je třeba, aby měla myčka důmyslně vyřešený vnitřní prostor. Nastavitelné koše s posuvnými přihrádkami na talíře a sklenice, sklopné etažéry na nože či naběračky by měly být samozřejmostí. Příborová zásuvka je velmi praktická, navíc šetří místo v koších pod ní. Nezapomínejte, že uvedené vlastnosti nejsou všechno, co potřebujete, abyste měli nádobí krásně čisté. O myčku, jakož i o každý jiný spotřebič v domácnosti je třeba se starat. Správnou péčí dokážeme prodloužit životnost každého spotřebiče a zajistit ty nejlepší výsledky při každém použití. Dbejte na to, abyste vždy včas doplnili potřebnou sůl a leštidlo a pravidelně myčku čistěte. Vyhnete se tak nepříjemnému zápachu.

zpět k menu ↑

Jakou hraje pro výběr roli cena?

Pro některé lidi je cena faktorem číslo jedna, při rozhodování o koupi určitého produktu nebo služby, pro jiné je to poslední věc, na kterou se dívají. U myček platí zlaté pravidlo, že ne vždy se vyplatí šetřit. Levnější myčky mívají častokrát méně funkcí a hlavně patří do nižší energetické třídy. Pokud se rozhodnete investovat do dražšího modelu s lepšími vlastnostmi, v průběhu životního cyklu vybrané myčky se vám investice určitě vrátí v podobě nižšího účtu za vodu a elektřinu. V jakých mezích se ale tyto ceny pohybují? Nejlevnější myčky seženete klidně za pět tisíc korun, což není moc. Ale kvalita, s jakou se zde setkáte, je mizivá. Doporučujeme nejít pod sedm, osm tisíc. Přelom mezi průměrnými myčkami a těmi nejlepšími pak nastává mezi deseti a dvanácti tisíci. Nejlépe vybavené modely s krásným designem pak seženete i za 30 000 korun, ovšem otázka zní, jestli se vám ještě tak drahá myčka vyplatí.

zpět k menu ↑

Pro zajímavost… Jak vlastně vznikly myčky?

Mít Johna Fitche, vynálezce parníku za dědečka znamenalo pro Josephine Cocharaneovou dvě věci – zaprvé, strojírenství měla v krvi, a zadruhé peníze jí opravdu nechyběly. Byla už otrávená z toho, jak služky neustále rozbíjejí její drahý porcelán a rozhodla se proto vymyslet stroj, který to udělá lépe. Tak se v roce 1886 zrodila první myčka nádobí.

Přesněji řečeno, úplně první zmínka o myčce se váže ke jménu Joel Houghton. Ten patentoval myčku, která byla poháněna ručně pomocí kliky. Stroj, který vymyslela Josephine byl ale na jiné úrovni. Mnohem lepší. Její myčka měla horizontálně uložené kolo, na které se nádobí připevňovalo pomocí drátěného držáku. Svůj vynález poprvé představila světu na světové výstavě v roce 1893 v Chicagu. Majitelé restaurací a hotelů byli štěstím celí bez sebe. Stejně i boháči, kteří se nemohli dočkat, kdy si jednu budou moci pořídit do své kuchyně. Následně otevřela Josephine továrnu na tyto užitečné stroje a odstartovala výrobu. Z jednoduché továrny se později stal celosvětově známý výrobce KitchenAid.

První elektrickou myčku s vrchním plněním představila v roce 1929 firma Miele. Teprve v roce 1940 však díky Williamovi Howard Livensa vznikla myčka nádobí, jak ji známe dnes – s plněním zepředu a sušením nádobí. A když v roce 1960 Miele přišla na trh s prvním automatickým modelem, její cena byla přibližně stejná jako měsíční plat jedné uklízečky.

Doufáme, že jsme vám pomohli se zorientovat na trhu s myčkami nádobí a že i díky těmto stránkám najdete tu nejlepší myčku pro vás a vaši domácnost. Hlavně pamatujte, že koupí vaše práce nekončí – myčka ji značně usnadní, ale musíte se o ni také starat.

Myčky nádobí
5 (100%) 2 votes
Váš pomocník