Nejlepší čističky vzduchu 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější čističky vzduchu.
 • Zvolte si na základě hlučnosti, kvality filtrace, výkonu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Čističky vzduchu bez pozadí

TOP čističky vzduchu roku 2019

Úvod

Velkým problémem dnešní společnosti jsou takzvané „společenské nemoci“, mezi které patří především různé druhy alergií. Na začátek bychom si určitě měli zodpovědět otázku, co je to vlastně alergie. Dovolíme si na tomto místě citovat vysokoškolská skripta předmětu obecná imunologie, která tuto problematiku rozebírají podrobněji. Alergie je imunitní reakce organismu na jinak neškodné látky (takzvané alergeny). Buňky, které mají chránit tělo (obecně bílé krvinky), se brání třeba pylu tak, jako by šlo o skutečnou infekci. Během takové reakce na alergen (již zmíněný pyl, prach, roztoče nebo různé chemikálie rozptýlené ve vzduchu) může dojít ke kašlání, svědění, otokům, zvracení, nebo kopřivce. To jsou základní příznaky alergie. V extrémním případě může lokální reakce přejít na anafylaktický šok (selhání krevního oběhu, otok průdušek, dušení) a nastat může i smrt.

Bohužel, nejběžnější alergeny se vyskytují i u vás v bytě, aniž byste měli šanci je zpozorovat. Většinou jde o prach, plísně, roztoče, mikroorganismy nebo zejména v jarním období pyl. Oproti venkovnímu vzduchu je to o to horší, že u vás v bytě jsou v zásadě v uzavřeném oběhu. Dostanou se do něj větráním, ale vyhnat je ven je mnohem těžší. Máte-li tedy problémy s častými vyrážkami, svěděním, kašláním nebo ucpaným nosem, je možné, že jste na některou ze jmenovaných věcí alergičtí. Pak je dobré v prvé řadě zajít k alergologovi. Následně byste pak měli zvážit koupi čističky vzduchu. Co je to? Jde o přístroj, který filtruje vzduch v místnosti, zachycuje v nejlepším případě až 99% nečistot. Tím snižuje obsah alergenů ve vzduchu a alergikům, ať jste to vy nebo častěji vaše děti, výrazně usnadňuje život.

Má to ale jeden zásadní háček. Modelů je na trhu celá spousta, protože řada společností našla v tomto ohledu „díru na trhu“. Jenže ne každá z nich umí vyrobit skutečně dobrou čističku vzduchu. Navíc mnoho z nich funguje na odlišných principech – některé účinně odstraňují viry a bakterie, jiné jsou určeny na prach a roztoče. S jejich pomocí se dá odstranit i nepříjemný zápach nebo zvlhčit vzduch, záleží čistě na vybraném modelu. Abychom vám pomohli, připravili jsme pro vás přehledný test čističek vzduchu a recenze nejlepších modelů. Pečlivě a podrobně rozepisujeme jejich jednotlivá specifika, přičemž vycházíme jak z jejich technických parametrů a údajů od výrobce, tak z vlastního testování a uživatelských recenzí. Pojďme se tedy podívat na nejlepší čističky vzduchu pro rok 2019 a společně proniknout do jejich problematiky, abyste dokázali vybrat do své domácnosti co nejlepší přístroj.

zpět k menu ↑

Základní rozdělení čističek vzduchu

V našem testu čističek vzduchu jsme se rozhodli rozdělit tyto přístroje do tří kategorií podle ceny. Přijde nám to jako nejlépe vypovídající kritérium. Spolu s cenou roste výkon, velikost i účinnost čističek vzduchu, navíc u těch dražších naleznete řadu funkcí, které u levnějších modelů chybí.

Nejlevnější čističky vzduchu seženete do dvou tisíc korun. Jejich hlavní předností je nízká cena a dostupnost. Jde ale většinou o staré, nebo málo výkonné modely. Hodí se buď do malých prostor, nebo je jejich použití omezeno jinak. Určitě nejsou efektivní. O něco lépe si vedou modely, které se vejdou do pěti tisíc korun, tam už najdete čističky pro dlouhodobý provoz, nejsou drahé, ale zároveň jsou technologicky vyspělejší. Čističky od pěti do deseti tisíc korun pak tvoří střední třídu – účinná filtrace, regulace výkonu, technologie, které jim dávají širší využití. Ty nejlepší čističky vzduchu pak seženete od deseti tisíc korun, je to zboží pro náročné. Kromě vysoké účinnosti a efektivity disponují třeba i dálkovým ovládáním.

zpět k menu ↑

Test čističek vzduchu do 5 000 korun

Nejlevnější třída čističek vzduchu, ve které najdete spíše méně výkonné a jednoduché modely. Když si odmyslíme ty nejlevnější a ne úplně přesvědčivé, nevýhodou bývá také občas větší hlučnost těchto přístrojů.

Čistička vzduchu do 5000

Čističky vzduchu do 5 000 korun a jejich charakteristika

Jedná se o to nejlevnější, co na trhu s čističkami vzduchu seženete. Doporučené prostory jsou v této kategorii povětšinou do 70 metrů krychlových, což jsou malé místnosti. Mají malý příkon, malý výkon, ale zároveň jsou poměrně hlučné a mohou být rušivé. Jen část z nich disponuje HEPA filtrem, není to samozřejmost, a celkově je účinnost filtrace menší oproti dražším čističkám. Pokud bychom měli tuto kategorii zhodnotit, je její předností hlavně cena a pokud chcete čisti vzduch  v garsonce nebo malém bytě, bude se hodit. Do větších prostor se ale nevyplatí.

Výhody

Vhodné do malých prostorů

Nízká cena


Nevýhody

Malý výkon

Snížená efektivita filtrace

zpět k menu ↑

Test čističek vzduchu od 5 000 do 10 000 korun

Střední třída čističek vzduchu – to je nejlepší charakteristika této cenové kategorie. Najdete tu modely, které běžného zákazníka uspokojí, ale na nejlepší ještě stále krůček chybí.

Čističky vzduchu od 5 000 do 10 000 korun a jejich charakteristika

Mezi čističkami vzduchu od 5 000 do 10 000 korun najdete modely, které splňují charakteristiku průměrné střední třídy. Disponují hlavně dobrým poměrem ceny a kvality. Hodí se i do větších prostor, vzhledem k vyššímu výkonu a lepší efektivitě filtrace. Hlučnost se pohybuje kolem 40 dB a je tedy o něco nižší. Zásadní je ale fakt, že většina modelů v této kategorii disponuje HEPA filtrem a uhlíkovým filtrem, některé mají funkcí časovače a indikátoru zanesení filtru.

Výhody

Kompromis mezi cenou a kvalitou

Vyšší úroveň filtrace

Vhodné i do větších prostor


Nevýhody

Hlučnost může být nižší

Čistička vzduchu do 10000

zpět k menu ↑

Test čističek vzduchu od 10000 korun

Kombinované ledničky, jejichž cena převyšuje deset tisíc korun, patří již mezi absolutní špičku tohoto typu lednic. Jde o nejvyšší třídu lednic, které musí nadchnout i náročné uživatele, kteří touží po něčem speciálním.

Čističky vzduchu od 10000

Čističky vzduchu od 10 000 korun a jejich charakteristika

S cenou pak vzrůstá výkon i efektivita, čímž se pomalu mění využití těchto čističek. Cena může růst hodně vysoko. Ty nejdražší pak vynikají obzvláště vysokou kvalitou a často v sobě mají přidruženou další funkci – jak jsme již řekli, mohou vzduch třeba zvlhčovat nebo naopak odstraňovat příliš vysokou vlhkost. Obecně je pro tuto kategorii charakteristický vysoký výkon, přijatelná úroveň hlučnosti a větší prostory, ve kterých ji lze využít. Běžný je HEPA filtr, ionizátor nebo uhlíkový filtr, i některé další funkce.

Výhody

Vysoký výkon a efektivita filtrace

Funkční vybavení

Menší hlučnost


Nevýhody

Vysoká cena

Někdy větší rozměry

zpět k menu ↑

Největší výrobci čističek vzduchu

Ve většině našich testů tvrdíme, že kvalita přístroje závisí do velké míry na značce. Nechceme, aby tato pro vás byla jediným kritériem výběru, ale na druhou stranu je dobré se ve specifikách jednotlivých výrobců orientovat. Parametry přístroje, jeho využití a vlastnosti jsou tím často velmi výrazně ovlivněny. Srovnáme-li výrobce, který uvedl na trh jediný model čističky vzduchu a společnost, která jich má v prodeji hned několik, pak ta druhá vyjde ze srovnání výrazně lépe. Proč? Protože má s výrobou větší zkušenosti, navíc se nemusí bát více investovat do zlepšování a nových technologií. To je základ pro to, aby byla firma mezi zákazníky úspěšná. Podívejme se tedy společně na největší hráče na trhu s čističkami vzduchu, na ty, do jejichž výrobků bychom se zcela jistě nebáli investovat své peníze.

zpět k menu ↑

Jak by měla vypadat ideální čistička vzduchu a jak ji vybrat?

Čistička vzduchu je svým primárním účelem určena pro dlouhodobé používání. Proto byste se měli nad vhodným výběrem pokud možno co nejlépe zamyslet. Naše první rada zní – nesnažte se zbytečně na kvalitě šetřit. Pamatujte na to, že jde v prvé řadě o zdraví vaše a vašich blízkých a to by nám mělo být nejdražší. Navíc jak jsme již řekli – čistička vzduchu se nekupuje na pár let, ale na dlouho. Než se pustíme do jednotlivých parametrů a vlastností čističek, řekněme si o této problematice něco obecně. Především si ujasněte, jaké má být její primární využití, tomu přizpůsobte její výběr. Měli byste určitě vědět, na co jste alergičtí a jakých částic se chcete zbavit. Promyslete si také co nejlépe, jak vypadá místnost, do které ji pořídíte. Čistička musí svým výkonem velikosti prostoru odpovídat. Nadále by vás měl zajímat třeba její hluk, spotřeba, případně design a další detaily. Nakonec nezapomeňte, že pro fungování čističky je důležitá nejen její kvalita, ale třeba i její umístění v pokoji.

Filtr je srdcem každé čističky vzduchu

Asi nejzásadnější je pro fungování čističky vzduchu její filtr. Tím totiž musí všechen čištěný vzduch projít. Teprve ve chvíli, kdy se tak stane, je zbaven všech alergenů a nečistot. Z tohoto pohledu je tedy pro váš výběr typ filtru velmi důležitý a nesmíte jej podcenit. Pojďme se teď podívat na jednotlivé druhy. Každý z nich totiž zvládá jiné nečistoty. Prach a roztoče odstraní všechny, ale kouř, bakterie, smog nebo zápach už každá z nich odfiltrovat nezvládne, záleží na typu. Podívejme se na specifika jednotlivých z nich.

 • HEPA filtr – v dnešní době asi nejoblíbenější typ filtrů v čističkách. Vyznačuje se vysokou účinností (která dosahuje téměř 100 %). Dokáže se vypořádat s nečistotami, prachem, zápachy i kouřem. Nevýhodou však je, že čističky s HEPA filtrem bývají poněkud hlučnější (kvůli ventilátoru, který obsahují). Navíc, tento druh filtru je potřeba pravidelně měnit – časem se zanáší a účinnost filtrace klesá. Nezapomínejte ale, že filtrů existuje více druhů. Při výběru se tedy zkuste podívat i na to, jak snadno je filtr pro vás dostupný a jak je nákladný, případně zda jsou filtry omyvatelné. Ne, že by to mělo vliv na kvalitu přístroje, ale vy, respektive vaše peněženka, to jistě oceníte.
 • Elektrostatický filtr – tento typ filtru se uplatňuje v celé řadě čističek vzduchu. Pomocí statické elektřiny a elektrických sil nabíjí jednotlivé částice ve vzduchu a díky tomu je lze efektně odstraňovat. Účinnost takového filtru je až 99 %, což je skvělý výsledek. Navíc je tento systém velmi tichý. Čistička vzduchu s elektrostatickým filtrem totiž nepotřebuje nasávat vzduch, přitahuje elektrickou silou pouze drobné částečky ve vzduchu. Ve chvíli, kdy filtr zachytí příliš mnoho částic, je pak snadné ho omýt a můžete ho využít znovu. Nevýhodou je, že takto lze zachytit pouze větší částice – viry, bakterie, pyl nebo plísně. Pachy a kouř ne.
 • Vodní filtr – filtr, který má nízkou účinnost (pohybuje se mezi 50 a 70 %). Na druhou stranu není příliš hlučný, a v místnosti může sloužit i jako zvlhčovač vzduchu. Není potřeba filtry měnit, protože nečistoty se zachytávají do vody. Ta se ale vypařuje, navíc nečistot v ní přibývá, takže je třeba ji pravidelně měnit a nádobku čistit, aby v ní nevznikal vodní kámen.
 • Fotokatalitické filtry – filtry využívající chemické reakce pod vlivem UV záření jako katalyzátoru (proto fotokatalitické). Tímto systémem se dá ze vzduchu odfiltrovat velké množství bakterií, virů nebo obecně toxinů, jejichž rozkladem účinkem světla se vytváří v konečném důsledku voda a oxid uhličitý. Filtr není potřeba měnit, ale nevýhodou je, tímto způsobem může vznikat i ozon – účinkem UV záření na kyslík obsažený ve vzduchu.
 • Filtry s aktivním uhlím – povětšinou je najdete v kombinaci s HEPA filtry. Zachycují především zápachy, které se v nich zachycují a látky, které je způsobují, se rozkládají. Na větší částice ale nepostačí.

Fungování HEPA filtru
ELektrostatický filtr
Čistička vzduchu v pokoji

Rozdílná účinnost jednotlivých přístrojů je dána filtrem

Většina modelů v sobě kombinuje více typů filtrů. Pracují tak na principu několikastupňové filtrace – více filtrů za sebou (povětšinou se v sestavě vyskytuje více typů filtrů, přičemž každý z nich má jinou účinnost). To v praxi znamená celkovou vyšší účinnost a kvalitnější pročištění vzduchu. Navíc, pokud je v čističce obsaženo více druhů filtrů, lze takto odfiltrovat více typů nečistot – kouř, zápach, alergeny, ale i bakterie nebo viry. Proto tedy doporučujeme volit vždy takovou čističku, která v sobě kombinuje více filtrů. Zajistí se tak vyšší efektivita – každý filtr ještě násobí účinky toho předchozího. Minimální účinnost filtrace by měla být 80 %, v dnešní době však dosahují ty nejlepší přístroje až 99 % úspěšnosti v odstraňování nečistot ze vzduchu, což je skvělé číslo. Výhodou jsou v tomto případě ionizátory vzduchu, které částice ve vzduchu kumulují a zvyšují tak účinek filtrace. Více si o nich povíme v příslušné podkapitole.

Rozdíl mezi dražšími a levnějšími čističkami je v tomto případě také ten, že ty lepší dokážou částici zachytit a do vzduchu ji už nepustí. Ale nejlevnější modely, kterých je na trhu bohužel stále hodně, využívají jiný princip. Částici (kupříkladu bakterii nebo pylové zrnko) neutralizují, zničí. Nicméně ve výsledku tato částice ve vzduchu stále zůstává ve formě prachu. Odstraníte tak tedy alergen ale za cenu vzniku jiného. To asi většinou nechcete, takže se skutečně vyplatí nebát se investovat raději více peněz do kvalitního výrobku než o něco méně do „šmejdu“.

Výkon musí být dostačující pro zvolený prostor

Čistička vzduchu, jak jsme si nyní řekli, má určitý výkon a větší množství vzduchu zkrátka vyčistit nezvládne. To znamená, že výběr z hlediska výkonu je třeba velmi citlivě přizpůsobit prostoru místnosti, do které ji chcete umístit. Jak si spočítat, jestli je pro vás čistička vhodná? Existují dva vzorce:

 • Pro běžnou domácnost:

plocha podlahy (v metrech čtverečných) x výška (v metrech) x 2,5 = potřebný výkon čističky (v metrech krychlových za hodinu)

 • Pro domácnost alergika:

plocha podlahy (v metrech čtverečných) x výška (v metrech) x 4 = potřebný výkon čističky (v metrech krychlových za hodinu)

Co znamenají jednotlivé údaje je asi jasné, snad až na číslo, kterým se objem místnosti násobí. To vám říká, kolikrát se má za hodinu pročistit celkový objem vzduchu v místnosti. Za běžného provozu stačí 2,5 krát, ale pro alergiky je důležité, aby prošel filtrací alespoň 4 krát za hodinu. Naše doporučení pro volbu vhodného výkonu pro vaši domácnost pak je takové, abyste hledali čističku s výkonem o něco vyšším – účinnost přístroje nikdy není stoprocentní. Zkusme se na závěr podívat na jeden příklad.

Máme-li čističku umístit do ložnice o velikosti 4×4 metry a výšce 2,5 metru, je potřeba si spočítat objem. Ten se v tomto případě vypočítá vynásobením všech tří rozměrů (4 x 4 x 2,5 = 40 m3). Víme tedy, kolik vzduchu potřebujeme přečerpat. Berme v úvahu běžného zdravého člověka. Uvažujeme trošku naddimenzovaný výkon, vynásobme tedy 40 m3 dvěma a půl a vyjde nám, že výkon by měl být 100 m3/h.

Výkon a jeho přepočet na objem místnosti

Výkon čističky vzduchu udává, jaký objem (v metrech krychlových) je schopná přečerpat za hodinu. Znáte-li celkový objem vzduchu v místnosti (snadno si ho spočítáte ze znalosti všech tří rozměrů pokoje), jste schopní si dopočítat, kolikrát tedy všechen vzduch v místnosti čističkou projde. Platí, že pro běžnou domácnost by měl být přístroj schopen přečerpat všechen vzduch filtrem asi dvakrát za hodinu (o něco větší výkon neuškodí). V případě, že máte doma alergika nebo astmatika, měl by být výkon výrazně vyšší než objem místnosti, třikrát až čtyřikrát. O tom se rozepíšeme více v další podkapitolce, tady je pouze dobré zmínit, že tento poměr pro výkon platí a není tedy možné doporučit vám přesnou hodnotu. Ideální výkon se odvíjí právě od velikosti vaší místnosti a od vašeho zdraví.

Podívejme se na jeden příklad. Čistička má výkon 80 m3/h. Máme syna alergika, který bydlí v malém pokoji o objemu 35 m3. Co z toho plyne? Je to alergik, výkon tedy vydělíme nejméně třemi, ideálně čtyřmi, vyjde nám 20 m3/h. V praxi mi to říká, že tato čistička pro něj není dostačující a měl bych se podívat po výkonnějším modelu. Na druhou stranu, pro běžného člověka bude tato intenzita čistění dostatečná, jelikož výkon by se dělil pouze dvěma (dvě vyčištění vzduchu v místnosti za hodinu). Pak by byl vhodný objem místnosti vzhledem k výkonu 40 m3, což by stačilo.

Samozřejmě, čím větší výkon, tím lépe, ale nad doporučenou míru jej není potřeba hrotit. Hlavně nesmí být menší než je vhodně znásobený objem místnosti, pak by čistička ztratila účinnost. Většina čističek pak disponuje více stupni výkonu. Mezi nimi se dá plynule přepínat a tak není problém ani přenášení z jedné místnosti do druhé (protože se jejich rozdílné velikosti můžete právě změnou výkonu přizpůsobit), ani nutná regulace. Pokud otevřete na jaře okno a hrozí, že se vám do bytu dostane spousta pylu, je dobré pustit ji s maximálním výkonem. V noci naopak nemůže uškodit ztlumit ji, aby vás hlukem nerušila, ale nechat ji stále pracovat.

Hlučnost zkuste nepodcenit – čistička nesmí rušit!

Hlučnost hraje velmi důležitou roli u většiny domácích spotřebičů. Již při výběru je potřeba počítat s tím, že čistička vzduchu bude doma zapnutá po většinu času (pokud tedy máte zájem o to, aby byla účinná). Proto se tedy snažte, aby byl její chod co nejtišší. Obecně se tento parametr udává v decibelech (značka dB). Jejich počet vám řekne, jak intenzivní je zvuk, který spotřebič generuje. Čím vyšší intenzita, tím větší hluk. Jen je potřeba si dát pozor na to, jak vlastně hlučnost roste. Tato veličina se mění logaritmicky, ne lineárně, takže rozdíl mezi 20 a 30 decibely je výrazně menší než mezi 40 a 50 decibely.

Pro orientaci přikládáme seznam některých hluků a jejich intenzity, abyste si lépe dovedli představit, jak hlasitá čistička bude:

 • Šum listů ve větru, park, noční hluk v obytné čtvrti – 20 dB
 • Pouliční hluk na předměstí, tichý byt – 30 dB
 • Tlumený hovor, šepot – 40 dB
 • Televizor, běžná ulice – 50 dB
 • Hovor, pračka při běžném chodu – 60 dB
 • Strojovna, dílna, potlesk v divadle – 70 dB
 • Křik – 80 dB
 • Jedoucí vlak, auto, motorka – 90 dB

Ve srovnání s touto tabulkou můžeme označit čističky vzduchu za velmi tiché spotřebiče. Míra hlučnosti závisí hlavně na užitém typu filtru a na výkonu. Nejtišší jsou čističky elektrostatické. Ty jsou prakticky neslyšné, protože nepotřebují ani ventilátor, ani žádný jiný motorek. Horší je to s čističkami, které vzduch prohání filtrem. Ty mají v sobě zabudovaný ventilátor, který vytváří největší hlučnost. V souvislosti s výkonem můžeme říci, že při nočním tichém chodu, kdy je výkon výrazně regulován, dosahuje hlučnost asi 30 dB. Při maximálním výkonu ve dne může hlučnost dosáhnout až 50 dB, avšak pokud budete v době, kdy čistička poběží, dělat i něco jiného (sledovat televizi, vařit,…), pak ji ani neuslyšíte. Obdobné to je, pokud ji pořídíte třeba do kanceláře nebo do výčepu – okolní zvuky ji přehluší. Optimum se pak nachází někde mezi těmito hodnotami.

Čistička vzduchu v pokoji
Čištění vzduchu

Údržba čističek vzduchu a udržení maximální účinnosti

Náklady a práce spojená s údržbou čističky vzduchu nejsou nikterak vysoké, je ale dobré o nich vědět. Čističky většinou mají uvnitř zabudovaný indikátor, který snímá, v jakém stavu filtr je. Pokud je jejich účinek příliš nízký, dají vám znamení, že je třeba vaší pozornosti a že by možná stálo za to filtr vyměnit. Všechno v této kapitolce záleží na typu filtru, který je v přístroji použit. Pokud jde o způsob filtru, přes který se nečistota neprohání na druhou stranu, ale na který se má nachytat (vodní filtrace, elektrostatická filtrace), pak bude stačit tuto součástku omýt. Případně v nádobce s vodou vyměnit náplň a zbavit ji usazeného vodního kamene. Celá tato procedura je nutná, aby si čistička udržela dobrou výkonnost. Se zanášením filtru totiž její účinnost pochopitelně klesá, navíc se může v důsledku nedostatečného průchodu vzduchu začít přehřívat, což asi nechceme.

Na opačné straně barikády stojí čističky, u kterých je nutné měnit filtr. Typicky jsou to přístroje s HEPA filtrem. Ty jsou do domácnosti s alergiky o něco praktičtější, protože použitý filtr vyhodíte a nehrozí, že by se při jeho čištění nečistoty dostaly zpátky do ovzduší. U nich prakticky jediná údržba spočívá v tom, že starý filtr vyměníte za nový. Je to jednodušší, ale nákladnější. Při nákupu byste se tedy měli u prodejce/výrobce informovat, jak často filtr měnit a kolik bude stát nový. Náklady by neměly překročit pár stovek ročně, pokud ano, pak je něco v nepořádku. Jako poslední bychom vám u výměny filtru doporučili měnit je kus za kus. Nelze do čističky vzduchu zabudovat filtr, určený pro jiný model, a doufat ve vysokou účinnost. Naopak si tím koledujete o poruchu.

Čistička vzduchu není upír, spotřeba není nijak vysoká

Spotřeba čističek vzduchu není nijak drastická a určitě vám nevysají peněženku, toho se není potřeba bát. Spotřeba, která se udává ve wattech, se běžně pohybuje mezi třemi až sto watty. To je podobné číslo, s jakým se setkáte třeba u žárovek, a není to důvod se znepokojovat. Na nejnižší hranici se budou pohybovat čističky vzduchu, které nevyužívají motor ani topné těleso. Jsou sice méně účinné, ale za téměř nulové spotřeby a malého hluku. U těch, které využívají například ventilátor, je pak spotřeba přímo úměrná výkonu. Čím větší je výkon, tím větší bude i spotřebovaná energie. Ale opět musíme zdůraznit, že vyjma případů, kdy stroj jede na maximum, je spotřeba velmi nízká.

Na to pamatujte při nákupu. Nesnažte se za každou cenu sehnat čističku s nejnižší spotřebou, je to zbytečné. Ušetříte do slova a do písmene pár korun, ale můžete hodně prodělat na účinnosti, výkonnosti a efektivitě přístroje. Spíše tedy hleďte na jiné parametry a na využití čističky a spotřebu berte, spolu s designem, až jako poslední kritérium výběru. Byla by škoda neudělat pro své zdraví maximum kvůli pár korunám. Na zdraví svém a svých blízkých se zkrátka šetřit nemá, nevyplácí se to.

Design řešte až jako poslední

Design čističky vzduchu není pro její praktické použití asi natolik důležitý. Ale na druhou stranu, hodí se na něj také myslet. Ve chvíli, kdy čističku umístíte do místnosti, stane se automaticky součástí interiéru. Dbejte tedy na její rozměry (aby se do pokoje vešla), hmotnost (aby se s ní dobře manipulovalo) i vzhled. Pamatujte na to, že efekt čističky je optimální ve chvíli, kdy je umístěna zhruba do výše vašeho pasu, ideálně ještě výše. Proto ji jen tak neschováte, a je lepší, když tedy dobře vypadá. Většina výrobců uvádí na trh více barevných variant svých modelů, doporučujeme vám vybrat takový, který bude s interiérem místnosti ladit. Kontrastní barvy mohou být sice efektní, ale vyžadují skutečný cit pro detail a tím disponuje opravdu jen málokdo, často ho nemají ani profesionální návrháři. Na tomto místě vám doporučíme černou nebo bílou, ta se bude hodit všude, další barevné odstíny jsou pak na vašem zvážení.

zpět k menu ↑

Další funkce a technologie čističek vzduchu

Čističky vzduchu samy o sobě jsou zařízeními, která jsou spíše jednoduchá, nikterak komplikovaná a která vám vlastně v podstatě nedávají prostor pro nějaké technologické inovace. Ale samozřejmě i zde najdeme některé vychytávky, které vám mohou pomoci zvýšit účinnost přístroje nebo napomohou vašemu pohodlí. Co přesně máme na mysli?zpět k menu ↑

Finální verdikt

To je asi všechno, co bychom vám měli k nákupu čističky vzduchu říct a co vám můžeme poradit. Pojďme si to ale závěrem ještě celé zrekapitulovat. To hlavní, co by vás při nákupu čističky vzduchu mělo zajímat, je její výkon. Ten musíte přizpůsobit objemu místnosti, do které ji kupujete. Výkon musí být násobně větší než místnost, v závislosti na tom, jestli jste nebo nejste alergici. V případě vícestupňové regulace výkonu berte v úvahu střední hodnotu. Pak se teprve můžeme dívat na další parametry. Především je to hlučnost. Čistička vzduchu je určená k tomu, aby fungovala dlouhodobě a nevypínala se mnohdy ani na noc. Pokud si vyberete příliš hlučný model, pak je zde velké riziko, že vás časem začne rušit. Důležitým faktem, na který nesmíte zapomenout, je také to, jaké nečistoty chcete filtrovat. Prach, bakterie, pachy, kouř, na každé ze jmenovaného se hodí jiný typ filtru (který má zároveň jinou účinnost a jiné fungování). Nezapomeňte se také podívat, jaké jsou nároky na údržbu přístroje. Teprve v tuto chvíli můžete řešit „detaily“, jako je značka a její úroveň, design, spotřeba (která bývá obecně velmi nízká) anebo cena. Tu řešte ideálně až jako poslední, nedoporučujeme se podle ní rozhodovat. A to je asi všechno… Pokud by vám v článku něco chybělo, nebo byste se chtěli na něco zeptat, nebojte se nás kontaktovat, jinak nám dovolte závěrem dát několik rad, týkajících se použití čističky vzduchu.

zpět k menu ↑

V jakých cenových úrovních čističky vzduchu pořídíte?

U čističek vzduchu je největší investicí jejich pořizovací cena. Náklady na údržbu nebo na spotřebu čističky již nejsou nijak vysoké. Proto věnujte pozornost hlavně ceně. Nechceme, aby pro vás byla rozhodujícím kritériem, to určitě ne. Ale měla by být vodítkem, které vás navede na správnou stoupu. Výkonnost, efektivita a vlastnosti čističky jí docela dobře odpovídají. Mrkněme tedy na cenové řády, ve kterých jsou k sehnání.

 • Čističky vzduchu do dvou tisíc jsou velmi levné, ale jejich funkčnost a efektivita je výrazně omezená. Hodí se do malých prostor, budou hlučné a obvykle s méně účinným filtrem, ty určitě nedoporučujeme. Hodí se tak na drobné pročištění a rozpohybování vzduchu, ale ne třeba pro alergika.
 • Čističky vzduchu do pěti tisíc korun už jsou na tom o poznání lépe. Hodí se na občasné použití ve větších prostorech, nebo pro dlouhodobý provoz v malých místnostech, třeba v ložnici nebo v dětském pokojíčku. Nejsou drahé a užité technologie tomu odpovídají, ale pokud netoužíte po složitějších přístrojích, určitě se vám vyplatí.
 • Čističky vzduchu do deseti tisíc korun tvoří lepší střední třídu. Vynikají vysokou účinností filtrace, vícestupňovou regulací výkonu, některými technologickými vymoženostmi a jsou vhodné i pro větší domácnosti. Ocení je zejména alergici, kterým, na rozdíl od levnějších variant, poskytnou skutečně dobrou péči.
 • Čističky vzduchu od deseti tisíc korun jsou potom skvělými přístroji s perfektně vyladěným fungováním. Cena takové čističky může přesáhnout i dvacet pět tisíc korun, a jsou vhodné jak do velkých místnosti, tak i do kanceláří nebo restaurací. Mají velmi variabilní využití, dobrý výkon a často k nim patří i dálkové ovládání či další příslušenství.

zpět k menu ↑

Pár tipů a triků, jak a proč čističky vzduchu používat

Než začnete čističku vzduchu používat, je dobré si uvědomit, k čemu je vlastně primárně určená a co od ní čekat. Abyste pak nebyli zklamaní, řekneme vám to na rovinu. Čistička ani v nejlepším případě nenahradí pravidelné větrání, ani utírání prachu. Vrstva nečistot, ležící na polici nebo na skříni, se k filtru čističky nedostane, pokud prach nerozvíříte. A i potom velká část z něj zase dosedne na původní podklad. Pokud chcete mít čistý domov, popřípadě vytvořit příhodné prostředí pro alergika, je nutné kombinovat účinek čističky vzduchu s dalšími činnostmi – větráním, uklízením, vysáváním, a podobně. Jen tak dosáhnete toho, že prach z vaší domácnosti zmizí. Je sice na pováženou, zda je to při léčbě alergie vhodné (vytvoříte tak alergikovi příjemné, ale zato takřka sterilní prostředí – o to hůře bude reagovat, až z něj vyjde), to ale nechme alergologům.

Stejně tak nemůžete mít přehnaná očekávání od toho, s čím si vaše čistička dokáže poradit. Záleží to z velké části na filtru. Prach, pyly, roztoče nebo plísně, to zvládne prakticky každý přístroj, ale třeba kouř, viry, pachy nebo dokonce jedovaté plyny, to už vyžaduje speciální čističku a už při výběru byste měli uvažovat, co se vám bude hodit. Modelář, který používá syntetické barvy, ocení jinou čističku než maminka dítěte-astmatika. Aby pak bylo dosaženo maximální účinnosti, je potřeba dodržet několik základních pravidel:

Roztoči

 • Čističku umisťujte ideálně mezi okno a dveře, nejlépe na stěnu, na poličku nebo na skříňku, aby byla zhruba ve výšce pasu. Výstup čistého vzduchu pak směřujte do nejvíce používané části místnosti. Nikdy naopak spotřebič neusazujte na zem, ke stropu nebo k oknu – efektivita tím klesá.
 • Čističku pouštějte především v době, kdy v místnosti někdo je, jinak je její práce zbytečná. Zároveň je ale zbytečné uvádět ji do provozu při krátkém pobytu v místnosti. Pokud nebude fungovat alespoň hodinu, čištění vzduchu nebude poznat.
 • Nezapomínejte samozřejmě větrat, ale čističku pouštějte v době, kdy jsou okna zavřená. V opačném případě se může stát, že čistička bude zbytečně přitahovat nečistoty zvenčí, hlavně smog a pyl. Jednak se tím rychleji zanáší filtry, jednak tím zvyšujete množství nečistot v místnosti. Stejně tak se naučte zavírat dveře, aby se čistý vzduch nemíchal s nečistotami z jiných místností.
 • Velmi důležitá je pravidelná údržba – v závislosti na typu filtru jeho umývání, nebo výměna. Důležité je také vybírat prach z ventilátoru, kde se usazuje a může způsobit přehřívání strojku.

zpět k menu ↑

Astma, alergie a jejich původci

Úplným závěrem si říkáme, že nebude na škodu přestavit vám vašeho nepřítele. Pokud trpíte alergiemi nebo astmatem, pak stojí z velké části v roli původce látky, obsažené ve vzduchu. Netvrdíme, že čistý vzduch je to jediné, co vám pomůže, to spíše ne. Ale může výrazně přispět ke zmírnění příznaků a časem třeba i ke zmírnění onemocnění. Je to ale pouze jeden z kamenů úspěchu. Těmi dalšími může být životospráva, správné léky, strava,… Je toho hodně. Bohužel, nedá se očekávat, že by alergiků ubylo, spíše naopak. Jde o společenskou nemoc, kterou generaci od generace trpí více a více lidí. Ale právě čističky vzduchu jsou jednou věcí, které mohou v řadě případů pomoci. Zbaví vás původců alergií ze vzduchu… a nečekali byste, kolik jich je…

 • Prach – asi nejčastější alergen. Zanáší dýchací cesty, obsahuje roztoče, spoustu mikroorganismů a organického, i anorganického materiálu, který může být pro tělo toxický. Kromě kašle, slzení očí, zhoršeného dýchání a podráždění může začít při častějším vystavení způsobovat alergické reakce, a to výjimečně i velmi silné.
 • Cigaretový kouř – nejde o alergen v pravém slova smyslu, ale platí, že vám s ním čističky vzduchu mohou pomoct. Ani většině kuřáků není cigaretový kouř příjemný, tím méně nekuřákům. A látky v něm obsažené, typicky třeba nikotin či dehtové výpary, zdraví neprospívají.
 • Plísně – plísně a houby nejsou samy o sobě až tak toxické. Horší je to s jejich metabolity, které mohou s naším organismem pořádně zamávat. Nejhorší je to s nimi v místě, kde se hromadí vlhkost – koupelny, kuchyně, sklepy. Není bez zajímavosti, že jsou to právě toxiny z plísní, které stojí za celou řadou alergií. Ne nadarmo jde často o látky pro přípravu antibiotik (třeba penicilin je typickým příkladem metabolitu plísně Penicillium – štětičkovce).
 • Roztočimikroorganismy, které žijí typicky v srsti živočichů (ale i v kobercích, kožešinách nebo plyšácích). Čím chlupatější zvíře je, tím samozřejmě pro alergika hůře, protože o to více roztočů se na něm uchytí. Pokud se zvířete nechcete zbavit, doporučujeme vám alespoň omezit jeho styk s nemocným.
 • Chemické látky, spaliny, smog,… – obecně produkty reakcí kolem nás. Ať už jde o organické, anorganické nebo syntetické látky, měli byste se před nimi mít na pozoru. Řada chemikálií je toxických, karcinogenních nebo právě alergenních.

Na závěr si nemůžeme odpustit jednu drobnou radu. Ať již kupujete čističku vzduchu domů, do kanceláře, na chatu nebo do lokálu (ačkoliv to je v souvislosti s protikuřáckým zákonem spíše zbytečné), nesnažte se šetřit. Uvědomte si vždycky, že investujete především do svého zdraví, případně do zdraví vašich blízkých, a to přeci za pár korun navíc stojí, ne?

Čističky vzduchu
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník