Porovnání a test křovinořezů

Jak vybrat křovinořez 2019

Křovinořez bez pozadí

TOP křovinořezy roku 2019

Benzínové křovinořezy do 6000 korun Benzínové křovinořezy od 6000 korun Akumulátorové Elektrické
VeGA BC520PRO Husqvarna 545 RX Extol PREMIUM 8895610 VeGA VE241
Kvalita sečení
95 %
Výkon
95 %
Manipulace
93 %
Cena/kvalita
91 %
Kvalita sečení
97 %
Výkon
98 %
Manipulace
92 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita sečení
93 %
Výkon
91 %
Manipulace
94 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita sečení
91 %
Výkon
89 %
Manipulace
96 %
Cena/kvalita
94 %
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Nejlepší křovinořezy roku 2019

Rady, tipy, recenze

Úvod

Pokud máte zahradu, jistě nám dáte za pravdu, že rozhodně vypadá mnohem lépe pěkně zarovnaný a upravený trávník, než přerostlé trsy trávy. Na posečení velkých ploch trávníku vám dobře poslouží klasické zahradní sekačky, ať už benzínové, elektrické nebo akumulátorové (těm se věnuje náš test sekaček 2019, do kterého můžete příležitostně také nahlédnout), ovšem menší prostory kolem plotů, stromků nebo třeba altánu s nimi neposečete, nože sekačky se tam nedostanou. Stejně tak mohou mít klasické sekačky problém s hodně vysokou travou, kterou by místo posekání jen slehly. Poséct s nimi keříky nebo zdřevnatělé rostliny je pak velmi těžké. K tomu, abyste se zbavili zbytků porostu, jež by kazily celkový dojem ze zarovnaného a posečeného trávníku, slouží právě křovinořezy. Kromě obsékání míst, kam se klasická sekačka nedostala, vám ale mohou pomoct zbavit se i keřového nebo částečně zdřevnatělého porostu, v případě nouze nebo poruchy s nimi můžete klasickou sekačku i nahradit (ale sečení je pak výrazně pracnější, takže se tomu snažte vyhnout).

Samozřejmě, jak asi tušíte, jedná se o velmi širokou kategorii zboží. Kritérií, podle kterých by bylo možné křovinořezy dělit, je hned několik. Kromě klasického dělení na hobby, poloprofesionální a profesionální přístroje podle výkonu je můžeme dělit třeba i podle velikosti, druhu pohonu nebo způsobu sekání (tedy zda používají strunu nebo nůž). V rámci jednotlivých tříd se pak přístroje liší kvalitou motoru, velikostí, hmotností, šířkou záběru, komfortem nebo třeba spotřebou. Navíc je potřeba pamatovat na to, že nehledáte nejvýkonnější a největší přístroj, ale pokud možno ten nejoptimálnější. Parametry křovinořezu bude potřeba si dát dohromady s údaji, které se týkají vaší zahrady (zejména s velikostí, druhem porostu nebo její členitostí), případně vaší klasické sekačky. U té vás bude zajímat zejména to, kolik toho zbude na ruční dosečení křovinořezem.

Jelikož chápeme, že pro někoho může být výběr vhodného křovinořezu složitý a že ne každý se v dané problematice vyzná, rozhodli jsme se sestavit velký test křovinořezů 2018, ve kterém bychom vám chtěli v jednotlivých kategoriích představit nejlepší křovinořezy, které jsou na trhu, a to jak levné křovinořezy, tak i dražší a kvalitnější modely. Kromě přehledných žebříčků pak pro vás máme připravený také výběr tradičních a prověřených značek a velký článek, věnující se otázce, jak vybrat křovinořez. Pokud si chcete nechat pomoct a potřebujete radu, můžeme se do toho hned pustit. Začneme pěkně popořádku.

Obsékání plotu

zpět k menu ↑

V jakých kategoriích jsou k dostání křovinořezy?

Na úvod bychom si měli trošku projít dělení křovinořezů do jednotlivých kategorií. Jedná se o typ zboží, se kterým je to trošku složitější. Především, existují tři různé kategorie křovinořezůhobby (pro občasné použití doma, především v zahradě a na menších plochách), poloprofesionální (pro větší zatravněné plochy) a profi (určená pro zemědělce nebo lesníky, tedy tam, kde je potřeby velký výkon a kde se počítá se sečením velkých ploch třeba na loukách). Další způsob dělení je podle principu přístroje, rozlišujeme zde dva typy:

 • Křovinořezy – jedná se o mohutná, robustní a výkonná zařízení, nejčastěji s nožem nebo masivní strunou, které se hodí na sečení velkých ploch, menších dřevin a celkově nacházejí využití v hustším terénu. Výkon motoru je na čepel/strunu přenášen pomocí hřídele. Patří sem především benzínové a výkonnější akumulátorové přístroje.
 • Vyžínače – jsou menší, méně výkonné, ale zato mobilnější. Nehodí se pro velké sečení, často jsou omezeny připojením k elektřině a využívají k sečení pouze strunu, jsou spíše určeny pro dosečení míst, kam jste se nedostali v zahradě s klasickou sekačkou. Klíčovou roli zde hraje takzvaný bowdenův kabel.

Z praktických důvodů hovoříme v rámci našeho článku v obou případech o křovinořezech, protože pro potřeby našeho testu je to v zásadě jedno. Dělení, které jsme se rozhodli uplatnit v rámci našeho testu, je pak podle pohonu. Způsobů pohonu je u křovinořezů, stejně jako u klasických sekaček, hned několik. Ve zkratce – jedná se o akumulátorový, elektrický a benzínový pohon (s dvoutaktním nebo čtyřtaktním motorem). Každý z těchto typů má své výhody, nevýhody a liší se výkonem, velikostí, cenou i využitím. Přišlo nám tedy vhodné zvolit do testu toto rozdělení a podívat se blíže na každou z daných kategorií.

zpět k menu ↑

Test benzínových křovinořezů

Benzínové křovinořezy jsou v této kategorii zboží špičkou. Pokud budete shánět křovinořez pro profesionální použití, nebude ani akumulátorový, ani elektrický, ale benzínový. Ten má totiž velký výkon, není limitován dosahem šňůry ani nabitím baterie a je často mohutnější a vhodný do terénu.

Nejlepší benzínové křovinořezy do 6000 korun

V této kategorii naleznete spíše menší křovinořezy na domácí použití, většinou se výkonnostně vejdou do 1,5 kW a jsou vhodné spíše do zahrad. Profesionální přístroje seženete ve vyšší cenové kategorii. Výkonu pak odpovídá i velikost nádrže nebo hmotnost přístroje.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Výkon Záběr hlavy Cena
1. VeGA BC520PRO
1,61 kW 43 cm Zjistit cenu
2. VeGA BC 430 PRO
1,34 kW 43 cm Zjistit cenu
3. Hecht 142 BTS
1,49 kW 25,5 cm Zjistit cenu
4. Fieldmann FZS 5003-B
1,4 kW 44 cm Zjistit cenu
5. Fieldmann FZS 3020-B
1,15 kW 36 cm Zjistit cenu

Nejlepší benzínové křovinořezy od 6000 korun

Mezi benzínovými křovinořezy od 6000 korun najdeme již velmi dobré kusy, které jsou poloprofesionální až profesionální. Můžete se zde těšit na velmi výkonné kusy, byť o něco větší a mohutnější, než v předchozí kategorii. Hodí se zejména pro větší plochy a hustší porost, kde jejich vlastnosti plně vyniknou.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Výkon Záběr hlavy Cena
1. Husqvarna 545 RX
2,1 kW 25 cm Zjistit cenu
2. Husqvarna 555 RxT
2,8 kW - cm Zjistit cenu
3. Stiga SBC 653 KD
2,2 kW 43 cm Zjistit cenu
4. Active 4,5 BT
1,9 kW 45 cm Zjistit cenu
5. Weibang WB BC 34 K
1,2 kW 45 cm Zjistit cenu

Benzínové křovinořezy a jejich charakteristika

Benzínové křovinořezy jsou nejtradičnější, nejčastěji užívané a taktéž nejvýkonnější. Jak napovídá sám název, běží na benzín a základem je spalovací motor (dvoutaktový nebo čtyřtaktový) a hřídel. Díky tomu nejste limitování ani délkou kabelu, ani kapacitou baterie, jen musíte mít po ruce rezervu benzínu. To doporučujeme, bez něj benzínový křovinořez nebude fungovat. S větším výkonem jdou ale samozřejmě ruku v ruce také větší nároky na velikost a hlučnost. Benzínové křovinořezy jsou skutečně hodně hlučné, což může být nekomfortní, a na sečení s nimi je potřeba trocha síly, brzy se unavíte, jsou těžké (a jsou ještě těžší, když naplníte nádrž benzínem). Zároveň s tím je také třeba brát v úvahu složitost vnitřního ústrojí a náročnější údržbu. Nicméně i tak je považujeme mezi křovinořezy za špičku, do které se vyplatí investovat.

Výhody:

 • Vysoký výkon
 • Nic vás při sečení neomezuje
 • Kvalitní a odolná konstrukce

Nevýhody:

 • Vyšší hmotnost a hlučnost
 • Nutnost dokupovat benzín
 • Složitější údržba

Benzínový křovinořez

zpět k menu ↑

Test akumulátorových křovinořezů

Akumulátorové křovinořezy jsou takové křovinořezy, které ke svému pohonu nemusí spalovat benzín, ani nemusí být připojeny do sítě. Stačí je předem nabít a zabudovaná baterie se pak postará o zásobení motoru energií i v době, kdy přístroj není zapojený do elektřiny. Jste tak neomezeně mobilní.

Nejlepší akumulátorové křovinořezy

Akumulátorové křovinořezy jsou méně výkonné, ale často také levnější, než benzínové křovinořezy. Určitě se nejedná o přístroje, s nimiž byste posekali celou louku, ale na dosečení zahrady nebo obsékání plotu budou ideální. Téměř bez výjimky se jedná o strunové křovinořezy, nebo chcete-li, tak spíše vyžínače.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita baterie Záběr hlavy Cena
1. Extol PREMIUM 8895610
1500 mAh 25 cm Zjistit cenu
2. Bosch AdvancedGrassCut 36 0.600.878.N03
2000 mAh 30 cm Zjistit cenu
3. Ryobi RLT36C3325 Aku
2500 mAh 33 cm Zjistit cenu
4. Stiga SBC 80 D AE
5000 mAh 36 cm Zjistit cenu
5. Extol Industrial 8795610
2500 mAh 30 cm Zjistit cenu

Akumulátorové křovinořezy a jejich charakteristika

Jak napovídá sám název, akumulátorové křovinořezy v sobě mají zabudovanou baterii, kterou je třeba předem nabít a z ní pak motor čerpá energii. Jsou nejmodernější, a je zde určitá pravděpodobnost, že se do budoucna velmi rozšíří. Jsou levnější, menší a mobilnější, než benzínové křovinořezy, zároveň se ale neomezujete šňůrou a výdrž baterií je většinou od 30 do 60 minut, což na posečení zahrady stačí. Na rozdíl od benzínových u nich nenajdete hřídel, ale bowden, který způsobuje otáčení struny (s nožem se prakticky nesetkáte). Stejně tak jsou lehčí a méně robustní (ale zároveň i méně odolné a kvůli tomu se příliš nehodí do terénu). K tomu všemu je ještě navíc motor tichý a většinou nemá velkou spotřebu energie (což je vykompenzováno menším výkonem). Ideální jsou pro sečení menších ploch nebo pro obsékání plotů či stromků, kam se klasická sekačka nedostane.

 • Tichý provoz
 • Nejste omezení kabelem
 • Není nutné dokupovat palivo
 • Lehčí konstrukce

Nevýhody:

 • Omezená doba provozu
 • Často dlouhé nabíjení
 • Menší výkon

Akumulátorový křovinořez

zpět k menu ↑

Test elektrických křovinořezů

Elektrické křovinořezy shledáváme jako nejméně praktické. Již ze samotného názvu je patrné, že bez zapojení do elektřiny se u nich neobejdete, bez toho nebudou pracovat. To může být občas omezující a použití těchto přístrojů je tak určeno tím, jak daleko vám dosáhne prodlužka. Určitě s nimi nemůžete počítat v lese nebo na louce, využijete je na zahradě nebo na předzahrádce, v dosahu kabelu.

Nejlepší elektrické křovinořezy

Nejde o příliš výkonné ani technologicky vyspělé přístroje, s příchodem akumulátorových jsou trošku zatlačeny do pozadí, jednu zásadní přednost ale elektrické křovinořezy mají – tou je nízká cena a snadná dostupnost. Navíc, pokud křovinořez neplánujete používat intenzivně, bohatě vám vystačí a nebudete muset zbytečně investovat do drahého přístroje.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Výkon Záběr hlavy Cena
1. VeGA VE241
1 kW 35 cm Zjistit cenu
2. Fieldmann FZS 2050 E
1,4 kW 42 cm Zjistit cenu
3. Stiga SGT 1000 J
1 kW 38 cm Zjistit cenu
4. Hecht 1445
1,4 kW 42 cm Zjistit cenu
5. Makita UR3501
1 kW 35 cm Zjistit cenu
6. Bosch ART 35
0,6 kW 35 cm Zjistit cenu

Elektrické křovinořezy a jejich charakteristika

Elektrické křovinořezy je nutné při použití zapojit do zásuvky. Tím je značně omezen rozsah, v jakém je lze použít a máte-li velkou zahradu, měli byste si zkontrolovat, jestli máte dostatečně dlouhou prodlužku. Na použití v terénu se pak právě z tohoto důvodu nehodí. Mají nejnižší spotřebu (a elektřina je levnější, než benzín), ale jsou také nejméně výkonné. Jelikož všechno souvisí se vším, není překvapením, že ruku v ruce s tím jdou i další parametry. Tedy třeba malá hlučnost, nízká hmotnost a naopak snadná práce. Nejsou ale příliš komfortní, musíte si hlídat kabel, nepřeseknout ho a tahat ho zároveň pořád za sebou. Příliš je nedoporučujeme, jejich struna se nehodí na zdřevnatělé stonky, mají často menší šířku záběru a hodí se spíše do menších zahrad na obsékání různých překážek. Na druhou stranu jsou levné, dobře se s nimi pracuje a v malé zahradě se vyplatí víc, než velký křovinořez.

Výhody:

 • Malá hmotnost a vysoká mobilita
 • Nízká cena
 • Tichý chod

Nevýhody:

 • Omezený dosah
 • Nízké hodnoty výkonu

Elektrický křovinořez

zpět k menu ↑

Několik tradičních výrobců křovinořezů

Na tomto místě bychom se chtěli věnovat některým velkým výrobcům křovinořezů. Ač se to možná nezdá, právě značka je poměrně důležitá a vypovídající jak o kvalitě přístroje, tak i o některých jeho parametrech a technologiích. Spíše bychom doporučovali, abyste se drželi tradičních a léty prověřených značek než těch malých a neznámých a to z několika důvodů:

 • Velký výrobce má více prostředků, které může investovat do technologií a inovací.
 • Může si dovolit zaplatit zkušené odborníky, kteří dané věci rozumí a mají kvalitní vzdělání.
 • Tím, že často vyrábí více modelových řad, se mu vyplatí investice do dalšího rozvoje.
 • Značka, která má určité renomé, nebude vědomě riskovat, že by si pokazila dlouhodobě budovanou reputaci a bude disponovat dobře fungujícími mechanismy výstupní kontroly.
 • Díky tomu, že odebírá materiál ve velkém, vyplatí se mu investice do kvalitních materiálů.

To jsou ve zkratce některé důvody, proč doporučujeme spíše velké výrobce. Pravda – nechceme tvrdit, že malé firmy nemohou vyrobit kvalitní křovinořez, to bychom jim křivdili. Ale u značek, jako je Husqvarna, Bosch nebo Stihl je přeci jen větší pravděpodobnost, že zakoupený výrobek bude opravdu kvalitní.

Křovinořezy Husqvarna

Společnost Husqvarna je jednou z úplně nejstarších svého druhu na světě. Založena byla již roku 1689 (a opravdu tady nejde o překlep) ve Švédsku maršálem Erikem Dahlbergem. Původně se jednalo o zbrojovku a závod na výrobu pušek, časem přibylo do sortimentu společnosti třeba kuchyňské vybavení, kamna, domácí spotřebiče, pily nebo právě sekačky a křovinořezy. Dopředu si musíme říct, že jde o křovinořezy vyšší cenové kategorie. Rozhodně nejsou nejlevnější, naopak, k dostání jsou i za více než deset tisíc korun. Na druhou stranu jde o profesionální benzínové přístroje, s vysokým výkonem, snadnou manipulací a propracovaným technologickým vybavením. Servis i náhradní díly jsou u nás dostupné poměrně snadno a jejich kvalita je vysoká. Pokud nejste omezení cenou, křovinořezy Husqvarna pro vás budou ideální volbou.

Husqvarna logo

Křovinořezy Stihl

Společnost Andreas Stihl AG & Company KG je původem německá firma. Založil ji Andreas Stihl v Bádensku-Württembersku roku 1926 a prvním výrobkem byla řetězová pila. Později se firma zaměřila na výrobu zahradní techniky, jako jsou právě pily, sekačky nebo křovinořezy. Na ty se podívejme blíže. Pro jejich typický bílo-oranžový design si je jen těžko spletete s cizími výrobky. Jedná se o prvotřídní benzínové křovinořezy za vysokou cenu, ale zároveň s velmi dobrou kvalitou, dostupností náhradních dílů a servisem. Jen několik modelů je akumulátorových/elektrických. Po stránce výkonu, efektivity i záběru si vedou velmi dobře a my bychom je neváhali označit za jedny z nejlepších na trhu. Pokud stojíte o kvalitu i za vyšší cenu, jste na správné adrese.

Stihl logo

Křovinořezy Black & Decker

Firma Black & Decker byla založena v USA roku 1910 a zaměřila se na výrobu nářadí a zahradního vybavení. Kromě brusek, motorových pil nebo třeba vrtaček jde i o křovinořezy a vyžínače. V nabídce nejsou benzínové přístroje, firma prodává pouze akumulátorové a elektrické vyžínače. Na druhou stranu, ty dodává ve velmi dobré kvalitě. Nejsou těžké, povětšinou disponují madlovou rukojetí a výkonnostně jsou srovnatelné s konkurencí. Jsou typické menšími rozměry, menší hmotností a červeno-oranžovým designem. Pokud máte menší zahradu a stojíte spíše o stroj poháněný elektřinou, může jít o ideální volbu.

Black and Decker logo

Křovinořezy Hecht

Značka Hecht je na našem trhu známá jako výrobce levných křovinořezů. Jde o značku, založenou roku 1994 a spadající pod společnost Hecht Motors, která do více než 30 zemí Evropy dodává zahradní nábytek, nářadí, grily nebo třeba sekačky a křovinořezy. Především jde o benzínové, okrajově pak o elektrické křovinořezy. Akumulátorových křovinořezů Hecht je na trhu jen několik. Co se týče této značky obecně, křovinořezy Hecht jsou lehké, manipulace s nimi je pohodlná a mají slušný záběr. Benzínové pak povětšinou disponují dvoutaktním motorem. Stejně tak servis je poměrně dostupný, problémem bývá spíše horší kvalita materiálů, která je daní za nízkou cenu. Kdo ale stojí o levný křovinořez, ten by mohl být se značkou Hecht spokojený.

Hecht logo

Křovinořezy Bosch

Společnost Robert Bosch GmbH je německou firmou, která ve velkém vyrábí elektrospotřebiče a elektroniku obecně. Založena byla roku 1886 Robertem Boschem, po kterém dodnes nese jméno. Jde zároveň o jednu z největších průmyslových společností na světě. Kromě domácích spotřebičů ale vyrábí i díly do automobilů, nebo třeba nářadí. Ať už jde o ruční vysavače, sekačky nebo křovinořezy, specializuje se na elektrické a akumulátorové přístroje. Benzínové sekačky nebo křovinořezy až na výjimky v nabídce této firmy nenajdete. Jde převážně o strunové vyžínače s madlem, specifickou barvou a designem, spíše menší a lehčí. Na druhou stranu, jde o přístroje s vysokou kvalitou jednotlivých součástek a servis je na našem území snadno dostupný.

Bosch

Křovinořezy Makita

Společnost Makita Corporation je poměrně stará a tradiční – byla založena v Japonsku již roku 1915, přesněji ve městě Andžó. Zaměřuje se především na výrobu nářadí, jako jsou kladiva nebo AKU šroubováky, ale samozřejmě se nevyhýbá ani sekačkám a křovinořezům. Výroba je rovnoměrně rozdělená mezi akumulátorové, benzínové a elektrické křovinořezy, přičemž mají specifický zelený design. Nejsou nejlevnější, ceny stoupají s výkonem často přes šest až sedm tisíc korun, ale zato mají velmi dobré parametry. Slušný výkon, malá hmotnost, dobrá ovladatelnost a snadná manipulace. Z našeho pohledu můžeme křovinořezy Makita doporučit.

Makita logo

Křovinořezy Einhell

Firma Einhel, podobně jako Bosch, je německou společností. Založena byla roku 1964 v Landau an der Isar a již od samého začátku se firma vyprofilovala na jednoho z největších výrobců pracovního nářadí a zahradní techniky. Sortiment má o něco širší, nabízí křovinořezy všech tří druhů – malé elektrické, větší akumulátorové i velké benzínové s vysokým výkonem. Navíc jsou křovinořezy Einhell levnější, než s čím se setkáváme u konkurence. Mají typický černo-červený design, slušný výkon, ale limituje je poměrně častá větší hmotnost a obvykle bývá problém s vibracemi. I přes technická data od výrobce jsou poměrně silné a ne úplně příjemné. Na druhou stranu, za danou cenu jde o slušné výrobky.

Einhell logo

Další značky křovinořezů

Jelikož nemůžeme v našem testu procházet všechny značky křovinořezů takto podrobně, na to je trh příliš široký a nemáme na to prostor, chtěli bychom ještě některé výrobce zmínit alespoň v bodech:

 • Dolmar – německá značka, založena roku 1927, spadající pod společnost Makita. Jde o velkého výrobce především benzínových křovinořezů.
 • Fieldmann – ryze česká značka, působící na našem trhu, ve své nabídce má všechny typy křovinořezů spíše s menším výkonem.
 • Gardena – německá společnost, která se zaměřuje na výrobu zahradního vybavení. Prodává zejména elektrické křovinořezy s malým výkonem, lehké a menších rozměrů.
 • Hitachi – japonská značka patřící společnosti Hitachi, Ltd., založená roku 1910. Vyrábí pohonné systémy, automobilové zařízení nebo stavební stroje a také křovinořezy, zejména benzínové.
 • Honda – společnost Honda Motor Company, Ltd. zná asi každý, jde o jednoho z japonských výrobců automobilů a motorů. Není tedy divu, že vyrábí především benzínové křovinořezy.
 • Ryobi – japonská firma, vyrábějící nářadí a pracovní techniku, založená roku 1943. Její sortiment rovnoměrně zahrnuje akumulátorové, elektrické i benzínové křovinořezy.
 • Stiga – švédský výrobce zahradní techniky a sportovního vybavení. Vyrábí především benzínové křovinořezy, elektrických má v nabídce jen pár.
 • VeGa – společnost, která u nás působí od roku 2005 a věnuje se výrobě zahradní techniky. Prodává relativně málo křovinořezů, ale zato benzínových s velmi dobrými parametry a za slušné ceny.


zpět k menu ↑

Jak vybrat křovinořez pro vaši zahradu?

Nyní se můžeme posunout k samotnému jádru článku, a tím bude kapitolka, v níž se dozvíte, jak vybrat křovinořez. Dopředu bychom vás chtěli upozornit – u křovinořezů není výběr o tom, abyste si na Heuréce nastavili ty nejlepší parametry a pak si ten nejlepší křovinořez koupili. Ne, je potřeba postupovat trošku jinak. Spíše než nejlepší křovinořez hledáte ten nejoptimálnější přístroj. Musíte dopředu zapřemýšlet, co vlastně od přístroje očekáváte, jak často s ním budete pracovat, na jaké ploše a s jakým účelem. Rozhodující jsou v této věci parametry vaší zahrady (nebo případně pole, louky a podobně). Dáme vám příklad, jak uvažovat:

 • Jestli chcete sekat velké louky, pole, nebo třeba sekat porost v lese (ať už jde o váš pozemek, nebo se tomu věnujete v rámci zaměstnání s vlastním nástrojem), určitě byste měli vybírat maximálně výkonné benzínové přístroje s velkým počtem otáček a mohutnou strunou nebo ostrým nožem. Byť budou větší, zvládnete s nimi velké plochy posekat bez problému a výraznější investice se vám vyplatí.
 • Pokud plánujete sekat větší zahradu, sad, případně malé políčko, už se vám tak velká investice nevyplatí. Sice byste získali dobrý stroj, ale na malém prostoru by se jeho parametry nemohly plně projevit, spíše by vám bylo sečení s těžkým křovinořezem nepohodlné a údržba by byla příliš složitá. Tady je lepší volit méně výkonný, třeba akumulátorový nebo levnější benzínový křovinořez, který vám na malém prostoru bohatě postačí, ale nebude vás omezovat vzdálenost od zdroje napájení.
 • Pro malou zahrádku nebo jen předzahrádku vám určitě bude stačit elektrický křovinořez. Tím, že jde o malý prostor, vás nelimituje dosah šňůry, zároveň nepotřebujete platit za přehnaný výkon, protože časový rozdíl v sečení už není tak patrný. Naopak, s menším křovinořezem bude sečení komfortnější.

Samozřejmě, parametrů výběru je mnohem více – typ motoru, náročnost sehnání servisu a náhradních dílů, údržba, otáčky nebo třeba tvar rukojeti. Na to všechno bychom se v následujících řádcích chtěli podívat, pojďme tedy postupně.

Pohon křovinořezu a navazující parametry

Tady se budeme trošku opakovat, protože otázku pohonu jsme nakousli už u jednotlivých testů. V zásadě máte na výběr ze tří možností:

 • Benzín
 • Baterie
 • Zapojení do elektřiny

Z těchto tří má každý typ svá specifika, která jsme již uvedli. Od nich se také odvíjí parametry, které u daného typu musíte sledovat, ale u ostatních se s nimi nesetkáte. Když se na celou věc podíváme z hlediska motoru a výkonu umožňují největší výkon právě benzínové spalovací motory. V nich vzniká více energie, než kolik vyprodukuje elektromotor. Na druhou stranu, vznikají z něj nepříjemné škodliviny a pach. U křovinořezů s benzínovým pohonem by vás určitě mělo zajímat složení paliva, velikost nádrže a další věci, které se fungování motoru bezprostředně týkají. Podle výkonu jsou pak druhé v pořadí akumulátorové křovinořezy, kde je výkon oproti benzínovým lehce snížen. Pohání je energie, která je po nabití uložena v zabudovaném akumulátoru. Určitě byste se tedy u nich měli zajímat o kapacitu baterie či dobu nabíjení. Nejméně výkonné a nejlevnější elektrické křovinořezy pak ani nádrž, ani akumulátor neobsahují a zajímat by vás u nich měla spíše spotřeba či délka kabelu.

Jak vidíte, zmíněné parametry se vždy týkají pouze jednoho typu křovinořezů. Pojďme si je projít, než se vrátíme k těm, které platí pro všechny křovinořezy obecně. Pokud už máte typ pohonu křovinořezu vybraný, pak se omlouváme a odstavce, které se ho netýkají, klidně přeskočte, nic moc by vám nepřinesly.

Objem motoru

Poměrně důležitou charakteristikou benzínových křovinořezů je objem motoru, udávaný v kubických centimetrech. Je na tom závislý mimo jiné také výkon, ale jelikož ten se řeší u všech typů křovinořezů, budeme ho řešit o něco dále. Přidržme se toho, že s vyšším objemem můžete očekávat větší výkon, a tedy i schopnost pracovat v náročnějším terénu, poséct i zdřevnatělé stonky nebo menší keře. Na druhou stranu však musíte počítat s tím, že křovinořez s větším objemem se budete muset startovat větší silou. Klasicky se rozlišují tři třídy křovinořezů podle objemu motoru:

 • Křovinořezy s motorem do 30 kubických centimetrů – malé a lehké stroje, které se snadno startují, mohou s nimi pracovat i ženy a starší děti, ale mají malý výkon, hodí se spíše na udržování zahrady, ale ne do terénu.
 • Křovinořezy s motorem do 45 kubických centimetrů – křovinořezy střední třídy, které jsou svým použitím univerzální. Startování je složitější, ale zato mají slušný výkon a pro běžného uživatele jsou plně dostačující.
 • Křovinořezy s motorem nad 45 kubických centimetrů – velké, profesionální přístroje, které se hodí třeba pro zemědělce pro sečení luk. Mají vysoký výkon, ale startování je těžší a ženy by s nimi pracovaly velmi těžko, hodí se spíše pro muže, protože jsou těžké a vyžadují větší sílu pro nastartování.

Startování křovinořezu

Typ motoru

U benzínových křovinořezů se obvykle vyskytují dva typy motorů – dvoutaktní a čtyřtaktní. Každý z nich má své výhody a nevýhody a i s přihlédnutím k nim byste měli vybírat:

 • Čtyřtaktní motor – je obvykle tišší, méně hluku zvyšuje vaše pohodlí a obecně produkuje méně zplodin, protože benzín a olej se u něj nemíchá dohromady, nýbrž se oba dávají do zvláštních nádržek. Naopak má ale nižší výkon, je složitější na opravu i údržbu a celkově péče o něj vyžaduje trochu zručnosti.
 • Dvoutaktní motor – v prvé řadě vyniká větším výkonem, jednodušším fungováním a méně náročnou údržbou i případnými opravami. Na druhou stranu je třeba do něj dávat olej zamíchaný v benzínu v poměru udávaném výrobcem. Vyšší výkony ale kompenzuje větší hlučnost a větší ekologická zátěž tohoto motoru.

Pokud vám můžeme dát jedno doporučení z praxe – dvoutaktního motoru se drží spíše profesionálové, začátečníci a ti, kdo nepotřebují používat křovinořez často a dlouho, kupují častěji čtyřtaktní motor.

Motor křovinořezu

Kapacita a typ akumulátoru

U akumulátorových křovinořezů, respektive vyžínačů, je potřeba řešit typ a charakteristiky baterie, podobně, jako u benzínového přístroje řešíte charakteristiky motoru. Obecně musíte volit hlavně z jednotlivých typů baterií:

 • Li-ion akumulátory – nejmodernější, v dnešní době se nachází téměř ve všech akumulátorových přístrojích včetně křovinořezů. Principem baterie je přenos lithných iontů, přičemž díky vlastnostem tohoto materiálu je takový akumulátor lehký, má slušnou kapacitu a umožňuje vysoký výkon. Paměťový efekt (postupné snižování kapacity baterie), který znáte z dřívějška, u něj nehrozí.
 • Ni-Mh akumulátory – průměrné a dnes jen málo se vyskytující baterie, které mají vysokou kapacitu, nicméně nikl v nich je těžký a dosahují malého napětí a nízkého výkonu, navíc se samy vybíjí dlouhým stáním a po větším počtu nabití klesá kapacita akumulátoru. Nedoporučujeme je, ale zároveň vám můžeme říct, že se s nimi setkáte jen málo.
 • Ni-Cd akumulátory – jsou obdobně těžké, protože nikl i kadmium jsou těžké kovy. Jsou nejstarší, dnes se s nimi prakticky nesetkáte, a pokud ano, hledejte nový křovinořez, protože mají malou kapacitu, velkou hmotnost, kadmium je toxické a životnost je nízká. Projevuje se zde silně paměťový efekt, kapacita klesá a baterie se sama o sobě dlouhým stáním vybíjí.

Li-ion akumulátor

Od typu akumulátoru (téměř výhradě se setkáte s moderní lithiovou Li-ion baterií) se odvíjí další vlastnosti. Především kapacita akumulátoru – ta je klíčová pro to, aby bylo možné s přístrojem dlouho pracovat. Je potřeba dát si ji do srovnání s výkonem. Pokud má přístroj vysoký výkon, potřebuje velkou kapacitu akumulátoru, aby vydržel dlouho fungovat. Naopak, málo výkonnému křovinořezu stačí akumulátor s malou kapacitou. Při dosažení velkého výkonu se totiž baterie výrazně rychleji vybíjí.

Obvyklá je dnes kapacita 1,3 až 2 Ah u menších křovinořezů a 2 až 2,5 Ah u velkých a výkonných přístrojů, které mohou konkurovat slabším benzínovým. V obou případech se průměrná doba provozu pohybuje od 20 do 40 minut (doporučujeme, abyste nechodili pod 30 minut, jinak bude sečení zahrady problematické). Nejlepší přístroje mohou ale dosáhnout i hodinového provozu, což je plně dostačující i pro dva nebo tři cykly sečení, podle prostoru.

Akumulátor

Doba nabíjení

Pokud plánujete křovinořez používat pravidelně, měla by vás zajímat i doba nabíjení. Nejde jen o to, jak dlouho lze s přístrojem séct, ale také o to, jak dlouho bude trvat, než se můžete do práce pustit znovu. Samozřejmě, závisí to hodně na kapacitě akumulátoru. Některé akumulátorové křovinořezy, se kterými jsme se v rámci našeho testu na trhu setkali, mají nabíjení rychlé a stačí jim 60 až 90 minut, což je slušný výsledek. Průměr je kolem 2 až 4 hodin. Na druhou stranu, setkali jsme se i s přístroji, které potřebují k úplnému nabití 7 až 10 hodin, což je opravdu hodně. S nabíjením pak souvisí dvě vychytávky, které jsou u dnešních křovinořezů k dispozici – indikátor nabití a větší množství baterií v jednom balení. To vám umožňuje po vybití jedné dát do přístroje náhradní a původní nechat nabíjet, zatímco budete séct dál.

Délka kabelu

Délku kabelu, jak jste asi uhodli, budete řešit u elektrických křovinořezů, nebo tady se spíše hodí říct vyžínačů. Jde o to, že čím delší kabel, tím větší máte dosah. Při sečení se neobejdete bez prodlužky, s tím počítejte. Samotný kabel, který patří k přístroji, je příliš krátký. Doporučujeme tedy, pokud zvolíte tento typ sečení, dopředu uvažovat i o prodlužce, bez ní toho moc neposečete.

Výkon motoru

Velmi důležitou charakteristikou křovinořezu je jeho výkon. Jak asi tušíte, čím větší bude výkon, tím rychleji a o to větší silou bude nůž nebo struna v hlavě rotovat. Výkon se tradičně udává v kW (kilowattech) a pohybuje se zhruba od 0,7 do 3 kW. Liší se u jednotlivých typů i v jejich vnitřním rámci.

 • Benzínové křovinořezynejvýkonnější, hodí se i do terénu a posečou i zdřevnatělé stonky, na kterých byste jinak zničili strunu. Výkon se pohybuje v širokém rozmezí od 1 kW u nejlevnějších až po 3 kW u těch profesionálních.
 • Akumulátorové křovinořezyméně výkonné, ideální na sečení větších zahrad. Výkon dosahuje běžně hodnot mezi 1 a 1,8 kW.
 • Elektrické křovinořezynejméně výkonné, hodí se spíše na obsékání plotu nebo zdi v menší zahrádce. Výkonnostně se pohybují od 0,5 do 1 kW.

Je to poměrně určující pro využití křovinořezu. Křovinořezy s výkonem do 1000 wattů (1 kW) jsou určeny spíše na domácí hobby použití. Nelze od nich čekat zázraky, jsou menší a pomalejší, ale na posečení zahrádky to bude bohatě stačit. Mezi 1000 a 2000 watty (1 až 2 kW) pak najdete nejčastěji poloprofesionální přístroje, které se hodí na sečení větších ploch. S výkonem nad 2000 wattů (2 kW) se pak prodávají profesionální křovinořezy, s nimiž můžete séct kdekoliv v terénu.

To, co byste dále měli o výkonu vědět, je fakt, že ovlivňuje celou řadu dalších parametrů. Velký výkon sice znamená rychlejší sečení (byť musíte přemýšlet, jestli se vám sečení za danou cenu vyplatí), ale také větší hlučnost, více zplodin a vzhledem k většímu motoru i složitější manipulaci a méně komfortní práci. Sečení s málo výkonným křovinořezem je sice komfortnější, ale trvá déle a ne všechno takový křovinořez zvládne. Třeba zdřevnatělé stonky nebo malé keříky. Pokud se pro některý typ rozhodnete, měli byste výše zmíněné sledovat a hlídat.

Sečení křovinořezem

Jaký zvolit typ rukojeti?

Poměrně hodně důležitá je pro pohodlnou práci s křovinořezem forma rukojeti. Běžně máte na výběr ze dvou typů:

 • Madloskladnější a lehčí konstrukce, běžná zejména u elektrických a akumulátorových přístrojů, drží se jednou rukou a druhou držíte křovinořez nahoře u motoru.
 • Řídítkaméně skladné, těžší řešení, běžné pro benzínové křovinořezy, které jsou těžší. Tvoří ho dvě řídítka, která se drží obouruč, a samotný křovinořez je ještě navíc zavěšen na hrudním pásu.

Řídítková rukojeť

Každý z těchto způsobů řešení rukojeti má svá pro a proti. Madlo je šikovné pro menší křovinořezy, které by řídítky zbytečně nabraly na váze a ztratily by mobilitu a schopnost pracovat i ve stísněných prostorech. Jejich ergonomie je určená pro jednoruční použití, a u málo výkonných, lehkých přístrojů je ideální. Tím spíše, že s nimi budete séct spíše menší prostory. Ovšem křovinořezy, které jsou velké, mají široký záběr a vysoký výkon by bylo těžké (i pro velkou hmotnost) udržet jednou rukou. Proto se zavěšují na hrudní pás a oběma rukama se svírají řídítka, která umožňuje jednodušší ovládání a vedení přístroje. Navíc hrudní popruh přejímá velkou část váhy, kterou rozloží mezi ramena, hruď a bedra a na ruce už pak hmotnosti připadá jen menší část.

Další otázkou je pak míra vibrací přístroje. Tím, že dochází k rotování nože nebo struny při vysokých otáčkách (řádově tisíce za minutu), rozvibruje se takto celý přístroj. Dobrá rukojeť by měla mít schopnost část vibrací absorbovat a snižovat jejich míru, protože jsou velmi nepříjemné. Časem vás z nich začnou bolet ruce, snáze se vyčerpáte a ve výsledku budete mít po sečení rozklepané ruce. Pokud občas sečete trávu křovinořezem, asi to znáte. Okrajově byste se pak měli podívat i na délku rukojeti, jestli vám při vaší výšce bude vyhovovat, případně jak vám sedí hmotnost a pokud vybíráte v kamenném obchodě, zkuste si křovinořez vzít do ruky. Dodá vám to hodně komfortu při následném používání.

Madlová rukojeť

Neunavujte se zbytečně s těžkým křovinořezem

Jednou z důležitých věcí je při nákupu křovinořezu i jeho hmotnost. Je potřeba si uvědomit, že čím těžší křovinořez, tím rychleji se unavíte, protože budete nosit celou jeho váhu. Lze to částečně vykompenzovat tím, že místo madlové rukojeti budete stát o řídítkovou, ta umožňuje hmotnost rozložit na více částí těla, ale samozřejmě je to jen částečná úleva. Při dlouhém sečení je těžký křovinořez nepraktický a nekomfortní. Navíc je zde ještě fakt, že čím těžší je křovinořez, tím více se projeví jeho vibrace.

Měli byste se tedy snažit, aby byl přístroj co nejlehčí, ačkoliv věc má ještě druhou stránku. Tou je, že hmotnost roste úměrně s výkonem, objemem motoru i celkovou kvalitou dílů. Do hmotnosti 4 kg jde o lehké, většinou elektrické křovinořezy s madlovým držadlem. Do nějakých 7 kg jsou to pak křovinořezy pro běžné použití a kolem 10 a více kg se pohybují profesionální stroje, které se používají na sečení velkých ploch. Pokud potřebujete vysoce výkonný stroj, bez větší hmotnosti to nejde. Ale u dvou srovnatelných křovinořezů může menší hmotnost rozhodovat o koupi a navíc – je to důvod, proč byste neměli chtít výkonnější křovinořez, než jaký využijete. Byl by zbytečně těžký a sečení trávy s ním by nebylo úplně snadné.

Záběr spíše široký, nebo úzký?

Po přečtení této otázky by vás mohlo napadnout, jaký smysl by měla mít zbytečně úzká hlava křovinořezu s malým záběrem. Je to otázka prostoru, který plánujete séct. Obecně je šířka záběru 30 až 50 centimetrů. Na zahradách, kde budete obsékat plot, případně stromy, a které jsou hodně prostorné, je široká hlava výhodou. Sečení je výrazně rychlejší, ušetříte čas i energii a často jsou vibrace způsobené přístrojem s velkým záběrem menší. Ovšem pokud potřebujete séct úzké pruhy například mezi zdí a plotem nebo třeba kolem bazénu, velká hlava se tam nevejde a je spíše nevýhodou. Pak je potřeba se přizpůsobit a volit velikost takovou, která ve vaší zahradě bude něco platná. Sečení je sice pomalejší, ale to je daň za to, že posečete celý prostor.

Křovinořez použití

Hlučnost se snažte eliminovat

Jedním z faktorů, které mohou volbu křovinořezu ovlivnit, je jeho hlučnost. Jde o intenzitu hluku, kterou daný přístroj generuje, uváděnou v decibelech (značí se dB). Je ale potřeba uvažovat s tím, že se měří na logaritmické škále, takže rozdíl mezi 60 a 70 dB je výrazně menší, než mezi 70 a 80 dB. Budeme se teď opakovat, ale hlučnost stejně jako celá řada dalších charakteristik, souvisí do velké míry s výkonem. Čím větší je výkon křovinořezu a čím větší je počet otáček, tím větší je i hlučnost motoru. Stejně tak můžeme říct, že obecně nejhlučnější jsou benzínové křovinořezy. Akumulátorové a elektrické křovinořezy jsou sice tišší, ale jejich zvuk je výrazně ostřejší a pronikavější, takže příjemné není ani jedno. Hlučnost pak může být zhruba od 70 dB u tišších přístrojů do 90 dB u těch nejhlučnějších.

Je to velmi výrazný hluk, který je dlouhodobě nepříjemný, takže doporučujeme hledat optimum mezi výkonem a hlučností. Pokud nepotřebujete křovinořez s velkým výkonem, nemusíte ho za každou cenu kupovat. Kromě toho, že by byl těžký, měl velkou spotřebu a špatně by se s ním manipulovalo, by byl také hodně hlučný a časem by vás začaly bolet uši. Opět na vás tedy apelujeme, neberte za každou cenu nejvyšší výkon, ale spíše optimální pro použití ve vašich podmínkách. Potom pro vás bude sečení celkově příjemnější a komfortnější.

Struna nebo nůž?

Na trhu se můžete setkat jak s přístroji, které sečou strunou, tak i s křovinořezy, ve kterých rotuje nůž. Podle povahy prostoru, který budete sekat, byste se měli rozhodovat. Pro normální trávník je plně postačující struna, nožem ji samozřejmě posečete také, ale zbytečně byste si za přístroj připlatili. Naopak, pokud plánujete séct v těžkém terénu a třeba i menší dřeviny, struna vám nevystačí. Ta se kontaktem s pevnými předměty obrušuje, to zaprvé, za druhé se roztřepí, pokud s ní zkusíte séct příliš pevný stonek. To je věc z praxe, se kterou nic nenaděláte. V takovém případě je nutností pořídit si na sečení nůž.

Struna

Dostupnost náhradních dílů a servisu

Jistým způsobem může být rozhodující i dostupnost náhradních dílů a servisu. To souvisí jak se značkou, tak i s konkrétním modelem. Pokud se vám porouchá křovinořez, a bude vyžadovat náročnější opravu, je jednodušší dát ho do rukou odborníkům. Navíc se často stane, že závada je způsobena tím, že dosloužil některý důležitý díl. Bez obojího se tedy oprava neobejde. Doporučujeme proto nekupovat modely neznámých cizích značek a pokud možno vybírat spíše z nových křovinořezů, než ze starých modelů, aby bylo snadné sehnat jak někoho, kdo vám přístroj v případě poruchy opraví, tak i náhradní díly. Není to možná rozhodující, ale v případě, že se opravdu něco stane, určitě oceníte servis v nejbližším větším městě a náhradní díly, které jde koupit v kamenné prodejně v dojezdové vzdálenosti, nebo objednat přes internet. Navíc by mělo být dodání rychlé a neměli byste na náhradní díl nebo na opravu čekat více než pár dní.

Zvolte si pohodlné ovládání a pěkný design

Toto už je o něco méně důležitý parametr, než předchozí zmíněné. Nicméně obojí může mít pro někoho svou důležitost. Jednak by vám zvolený způsob ovládání měl být pohodlný, takže doporučujeme si použití křovinořezu v obchodě vyzkoušet, pokud vám to dovolí. Měl by vám být příjemný, intuitivní, a aby byla zajištěna bezpečnost práce, neměl by být systém zapínání a vypínání složitý. Co se týče vzhledu, je to asi to poslední, co byste měli řešit, rozhodující jsou jiné věci. Ale pokud někoho z vás stojí o pěkný křovinořez, může se nad jeho designem zamyslet. Každá značka má svou specifickou barevnou kombinaci (například Bosch zelenou, Fieldmann trávově zelenou, Husqvarna červenou nebo Makita modrou) a svým způsobem pozměněný design. Ale jak říkáme, není to věc, která by pro vás měla být rozhodující. Maximálně byste si měli prohlédnout materiál a preferovat ty odolnější a pevnější, jinak se vám křovinořez při práci rozpadne.

zpět k menu ↑

Jaké je potřeba dokoupit ke křovinořezům příslušenství?

Při sečení si samozřejmě pouze s křovinořezem nevystačíte. Abyste mohli pracovat bezpečně, nerušeně a se vším pohodlím, je potřeba dokoupit si příslušenství. Některé je bezpodmínečně nutné (náhradní nože a struny), jiné je důležité (rukavice, brýle), další se spíše vyplatí mít, ale klidně se bez něj obejdete. Ale přesto bychom vám chtěli základní druhy příslušenství pro křovinořezy představit, abyste věděli, po čem se příležitostně poohlédnout, než zakoupený stroj začnete používat.

Ochranné brýle nebo ochranný štít

Pro každého, kdo je zvyklý s křovinořezem pracovat, jsou samozřejmostí brýle nebo celoobličejový štít, který chrání ještě lépe. Jde o to, že při sečení rotuje struna i nůž pod krytem obrovskou rychlostí a narazí-li na kamínek nebo kousek větvičky, odpálí ho. Většinu takových případů vyřeší kryt sekací hlavy, ale někdy se kamínek dostane ven a může vás poranit na nohou, rukou nebo obličeji. Proto byste měli krovinořez používat pouze v dlouhém oblečení a pokud možno právě s brýlemi nebo štítem, aby nemohlo dojít k poškození očí. Po zásahu kamínkem nebo ostrým kusem klacíku byste mohli i oslepnout.

Ochranný štít

Pracovní rukavice

Nikdo, kdo pracuje s křovinořezem pravidelně, nejde séct bez rukavic. Jednak je to pohodlnější, jednak i bezpečnější, neboť látka rukavic absorbuje pot a kůži vyztužené dlaně rukavic nedovolují křovinořezu klouzat v ruce. Není tedy možné, aby vám zapnutý křovinořez vyklouzl nebo aby se stalo cokoliv jiného. V případě, že je něco potřeba opravit, vám pak rukavice slouží i jako ochrana (třeba před popálením o rozpálený motor), i jako pomůcka proti umazání například benzínem nebo olejem.

Rukavice

Chrániče sluchu

Do třetice všeho dobrého se podíváme ještě na jednu bezpečnostní pomůcku. Jsou jí chrániče sluchu, které byste při sečení křovinořezem měli také používat. Pokud máte malý stroj, kterým budete séct kousek zahrady a za deset minut máte hotovo, tak o nic moc nejde. Ale při větším sečení na svahu nebo na louce s výkonným strojem je hluk značný. Pokud budete pracovat za těchto podmínek dlouhodobě bez ochrany sluchu, může se stát, že se vaše schopnost vnímat zvuk začne zhoršovat. To nejspíše nechcete, proto je lepší si sluch chránit a používat chrániče, které ucho odizolují.

Chránič uší

Náhradní nože, struny a kotouče

Při sekání se struna neustále obrušuje a zkracuje, a pokud chcete, aby vám dobře posoužila, je třeba ji neustále doplňovat na původní délku. Jakmile se ale struna na cívce odmotá do konce, je potřeba koupit novou. Málokdo po každém sekání kontroluje strunu, proto je dobré mít doma alespoň jedno kolečko náhradní, kterou v případě nouze použijete a později dokoupíte novou. Stejné je to s noži – pokud se vám nůž otupí, málokdy půjdete uprostřed sečení nůž nabrousit a pak teprve budete pokračovat. Je proto dobré mít náhradní, který v takovém případě použijete. Samostatnou kapitolou jsou pak ozubené kotouče, kterými se sekají tvrdší a silnější dřeviny, na které nestačí obyčejný nůž a struna ani zdaleka. I ty je dobré s sebou mít, pokud jdete séct trávu třeba k lesu. Nikdy nevíte, na co narazíte, a pro případ, že by se něco stalo, je lepší mít s sebou i jeden náhradní.

Nástavce pro další potřeby

Jelikož v zahradě člověk potřebuje ledacos, prodávají někteří výrobci speciální nástavce na křovinořezy, s jejichž pomocí se ještě rozšiřuje jejich využití. Platí to zejména u dražších, větších a výkonnějších křovinořezů, pro které můžete dokoupit třeba nástavec na prořezávání dřevin, nůžky nebo kultivátor a prostřednictvím jednoho přístroje pak zastanete všechnu práci v zahradě.

zpět k menu ↑

Ceny křovinořezů odpovídají pohonu

Závěrem našeho testu bychom se rádi zaměřili na cenu křovinořezů. Věc se má takto – křovinořezy tvoří určitá cenová patra právě podle typu pohonu, elektrické jsou nejlevnější, následují akumulátorové a nejdražší jsou křovinořezy benzínové. Když se na to podíváme podrobněji, vypadá to asi takto:

 • Benzínové křovinořezy jsou velmi výkonné, velké, odolné a určené k profesionálnímu použití. Odpovídá tomu i cena. Nejlevnější seženete zhruba od dvou do pěti tisíc, ale tam jde spíše o hobby třídu menších strojů. Střední třída křovinořezů, poloprofesionálních přístrojů, které jsou kvalitnější a efektivnější, se pohybuje zhruba mezi pěti až deseti tisíci korun. Profi křovinořezy, které zvládnou pracovat i v hustém terénu a poradí si i s menšími keři nebo stromky pak můžete pořídit i za mnohem více, než deset tisíc korun. Navíc jsou velmi odolné. Jejich cena se klidně může vyšplhat k pětadvaceti tisícům.
 • Akumulátorových křovinořezů na trhu zase tolik není, výrazně méně, než benzínových, a cenové rozdělení je pro běžného uživatele poněkud schůdnější. Nejlevnější jsou k sehnání zhruba od tisíce korun, ovšem ty příliš nedoporučujeme. Většinou mají slabou baterii, dlouho se nabíjí a výkon není moc velký. Slušný akumulátorový křovinořez seženete zhruba od dvou do pěti tisíc, tam se nachází střední třída s dobrým výkonem, kvalitou součástek a poměrně velkou výdrží baterie. Kdybyste ale chtěli něco extra, nejlepší akumulátorové křovinořezy se prodávají i za sedm nebo osm tisíc. Nedosáhnou kvalit benzínových modelů, ale do zahrady nebo na menší pole budou ideální.
 • Elektrické křovinořezy jsou ze všech nejlevnější. Jde o poměrně širokou kategorii, která začíná cenově zhruba na pěti stech korunách. Takto levné přístroje ale mají většinou tak slabý výkon, že se nevyplatí ani v malé zahrádce. Elektrické křovinořezy střední třídy, které už vám mají co nabídnout, seženete zhruba do patnácti set až dvou tisíc. Ty už mají lepší výkon, propracovanější ergonomii a přijatelnou spotřebu. Nejlepší elektrické křovinořezy, které dosahují slušných výkonů (zhruba jako menší akumulátorové modely), jsou k sehnání za nějaké čtyři až pět tisíc korun.

Bezpečnost při sečení

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Tím jsme prošli proces výběru křovinořezu celý. Ovšem myslíme si, že neuškodí si ho celý ještě jednou projít a zopakovat. Především se musíte rozhodnout, jaký typ pohonu zvolíte, od toho se dále všechno odvíjí. Rozhodovat se musíte především podle svých potřeb, schopností a velikosti pozemku:

 • Máte malý pozemek, kde bude velký křovinořez nepraktický, nevadí vám menší výkon a preferujete spíše lehký, snadno ovladatelný stroj? Pak je pro vás nejvhodnější elektrický křovinořez.
 • Na větším pozemku, kde by vás napájecí kabel limitoval, se více vyplatí akumulátorový křovinořez. Ideální je, pokud neplánujete séct hustý porost, nevadí vám průměrný výkon a neplánujete trávit sečením dlouhou dobu. Stejně tak vám u něj odpadá složité startování.
 • Benzínový křovinořez ocení hlavně muži (kvůli těžšímu startování), pro svou cenu se do malé zahrady nevyplatí, ale své využití najde na větším pozemku s hustým porostem nebo menšími dřevinami. Dosahuje velkého výkonu, ale je těžký, sice odolný, ale zároveň neforemný.

Jakmile vyberete správný typ křovinořezu, měli byste se trošku seznámit se situací na trhu. Určitě by vás mělo zajímat, která firma vyrábí jaký typ křovinořezů a jak kvalitní značka to je. Doporučujeme vybírat z nabídek tradičních a velkých výrobců, jako je třeba Husqvarna, Bosch, Stihl nebo Hecht.

Křovinořez v trávě

Co se týče parametrů, je potřeba je řešit podle toho, jaký typ přístroje zvolíte. Kromě výkonu, který je velmi důležitý a určující pro celou řadu dalších vlastností, byste určitě měli sledovat charakteristiky specifické danému typu křovinořezu. Tedy objem motoru a jeho typ (dvou nebo čtyřtaktový) u benzínového, kapacitu akumulátoru a dobu nabíjení a provozu u akumulátorového a délku kabelu a případně spotřebu u elektrického. Určitě nepodceňujte hlučnost křovinořezu, jeho hmotnost a ergonomii rukojeti (zde máte na výběr mezi madlovým a řídítkovým řešením). Zajímejte se ale také o šířku záběru (neměla by být ani příliš malá, ani přespříliš velká pro vaše prostory), dostupnost a kvalitu náhradních dílů i servisu a hlavně také o kvalitu užitého materiálu. Není nad to vzít přístroj do ruky a všechno si prohlédnout. Pak už nezbývá, než zhodnotit cenu křovinořezu, podívat se na dostupné příslušenství a můžete se pustit do práce.

zpět k menu ↑

Několik rad a tipů, jak séct trávu efektivně a beze ztrát na zdraví

Když už máte křovinořez koupený, stačí se s ním naučit pracovat a můžete se pustit do práce. Nejde jen o to vzít přístroj, zapnout ho a séct, je potřeba se dopředu trošku poučit. Především – měli byste si pořídit veškeré příslušenství pro bezpečné sečení. Pokud to vezmeme kompletně, tak jde o brýle nebo štít, rukavice, chránič uší, dlouhé monterky (jinak riskujete, že vám odlétávající tráva nebo kamínky posekají nohy) a případně hrudní pás. Poslední zmíněný můžete u lehčích křovinořezů vynechat. Určitě nepodceňujte nákup náhradních nožů nebo strun, případně náhradního akumulátoru. Pro benzínový křovinořez byste pak měli mít koupený dostatek benzínu a oleje a nespoléhat se jen na plnou nádrž.

Než začnete séct, přesvědčte se, že máte dobře zapojený křovinořez (v případě elektrického napájení), nesmí být odhalené dráty a poškozená izolace. Pokud tomu tak je, musíte šňůru opravit elektrikářskou páskou nebo pořídit novou, jinak byste riskovali poškození zdraví. V případě benzínového křovinořezu musíte hlídat stav benzínu a oleje, aby motor nedrhnul, navíc je potřeba hlídat složení směsi. Často se olej míchá s benzínem a výrobce vám udává poměr obou složek směsi, který je potřeba dodržovat.

Křovinořez bezpečné sečení

Při sečení je pak potřeba sledovat, co vlastně sečete. Nepřepínejte křovinořezy, nesnažte se s málo výkonným elektrickým křovinořezem posekat hustou trávu nebo dokonce dřeviny. V lepším případě se vám roztřepí a potrhá struha, v horším se travina namotá na hlavu sekačky a otáčky se uměle brzdí, zatímco motor jede naplno. Hrozí vám v lepším případě přehřívání motoru, v horším pak trvalé poškození jeho součástek. Při sečení je pak ideální udržovat konstantní otáčky, nekolísat s nimi (ať už z důvodu hluku, nebo ve snaze šetřit palivo). Jednak škodíte motoru, jednak naopak neustálým zvyšováním a snižováním otáček spotřebu zvyšujete. Snažte se tedy držet otáčky konstantně ideálně spíše ve vyšších polohách. To je také jeden z důvodů, proč není potřeba řešit maximální výkon, ale hledat optimální pro vaše potřeby. V neposlední řadě bychom chtěli zmínit, že křovinořez při sečení funguje oboustranně, tedy nejen při pohybu do strany, ale i zpět. Není to tak, jako to někteří uživatelé dělají, že by se mělo séct pouze při pohybu dostrany, pak otáčky zastavit, znovu se narovnat a sekat znovu při dalším pohybu do strany. Tím se opět zbytečně zvyšuje spotřeba a opotřebovává motor, bez většího přínosu.

Na závěr je potřeba věnovat se údržbě. Po sečení očistit kryt od trávy, dokud je vlhká a snadno se odlupuje. Jakmile zaschne, vytvoří pevnou souvislou vrstvu a bude potřeba ji oškrabat nožem. Stejně tak byste měli udržovat ostrý nůž na zarovnání struny, brousit pravidelně nůž křovinořezu nebo nabíjet baterie. U elektrických křovinořezů dávejte pozor na funkčnost šňůry, nesmíte ji přeseknout a určitě si vždy po sečení při smotávání zkontrolujte, jestli je v pořádku. U benzínových zase sledujte hladinu benzínu, oleje nebo případně jejich směsi a snažte se ji udržovat, nenechávejte olej ani benzín dojít až na minimum. Jednou za čas je pak dobré křovinořez rozložit a zkontrolovat motor, ale to už chce jistou praxi.

Radami a typy pro sečení křovinořezem bychom se s vámi nyní rozloučili. Doufáme, že vám náš článek pomohl a byl vám co platný. Nyní už zbývá jen popřát, aby vám váš nový přístroj dobře sloužil a byl vám k užitku. 

Křovinořezy
4.7 (93.33%) 3 votes