Nejlepší tablety 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího tabletu.
 • Zvolte si na základě výkonu, kapacity, displeje a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Tablety bez pozadí

TOP tablety roku 2019

Tablety do 3000 korun Tablety od 3000 do 6500 korun Tablety od 6500 korun Dětské tablety
Lenovo IdeaTab 4 8 Samsung Galaxy Tab A (2019) Samsung Galaxy Tab S5e Fisher Price Smart Stages
Paměť
91 %
Kapacita baterie
93 %
Výkon
90 %
Cena/kvalita
92 %
Paměť
93 %
Kapacita baterie
96 %
Výkon
94 %
Cena/kvalita
93 %
Paměť
98 %
Kapacita baterie
98 %
Výkon
99 %
Cena/kvalita
96 %
Atraktivita
94 %
Kapacita baterie
93 %
Výkon
87 %
Cena/kvalita
90 %
91%
94%
98%
91%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Proč bychom si měli v době, kdy existují chytré mobilní telefony či výkonné přenosné počítače, kupovat tablet? Inu… odpověď je prostá. Mobilní telefony jsou příliš malé, aby mohly dosahovat extrémního výkonu nebo vysoké kapacity baterie. Notebook tyto dvě vlastnosti sice má, ale je velký a jen málokterý z nich lze ovládat dotykem. Tablet je v tomto případě něco mezi a dokáže oba přístroje vhodně zastoupit. Dá se s ním pracovat, podobně jako s notebookem – projdete internet, napíšete článek nebo odpovíte na pracovní maily. Vysoký výkon se pak projevuje tím, že tablety dnes utáhnou celou řadu počítačových her při maximálně dobré grafice a udržení plynulosti. Stejně tak ale mají některé vlastnosti smartphonů a jsou velmi mobilní.

Určitě je oceníte ve chvíli, kdy se budete chtít zabavit třeba na dlouhé cestě vlakem. Jak jsme již řekli, notebook je těžší a tedy zároveň méně pohodlný. Mobil byste zase záhy vybili a pak byste neměli co dělat. Kompromis v podobě tabletu je v této věci asi nejlepší možnou volbou. Stejně tak ho využijete v práci místo počítače, ve škole pro psaní poznámek nebo i jako výukovou pomůcku. Pro vášnivé hráče pak existují tablety s posíleným výkonem, které jsou přímo určené pro hraní her. Nemusíte se bát ho koupit ani svým dětem. Obecně omílaná fráze, že tablety jsou pro děti zlo, není vůbec pravdivá. Pokud je naučíte ho používat jen občas a čistě pro jejich rozvoj, pak se určitě vyplatí. Může jim totiž pomoci naučit se číst, kreslit nebo počítat. Ty starší se pak klidně mohou s pomocí tabletu začít učit angličtinu, stačí k tomu najít vhodnou aplikaci.

Co je však u tabletů problém, je šíře výběru. Na trh s nimi přišla původně firma Apple (která je považovala opravdu za vhodný mezistupeň mobilů a notebooků). Její iPady však dosáhly takové popularity, že se jich chytily i další společnosti – Asus, Acer, Lenovo,… Ovšem tím vzrostl sortiment a výběr se vám jakožto zákazníkům zkomplikoval. Který je nejlepší? Který se nejvíce vyplatí a který má nejlepší výkon? Abychom vám pomohli a třeba vám vaše otázky i zodpověděli, rozhodli jsme se pro vás připravit recenze nejlepších tabletů roku 2019. Pro lepší orientaci ve vybraných parametrech a faktorech výběru je tu pak pro vás připraven přehledný průvodce výběrem. Pojďme se tedy společně podívat, co je pro vás rozhodující.

zpět k menu ↑

Základní rozdělení tabletů podle ceny a využití

Tablety jsme se rozhodli rozdělit do kategorií podle ceny. Je to podobné jako u mobilů nebo právě přenosných osobních počítačů. Tablety se navzájem neliší, ten nejlevnější bude typově stejný, jako ten nejdražší, ovšem rozdíl bude v kvalitě a v hodnotách jednotlivých parametrů. Cenové rozdělení pak odpovídá tomu, jak se podle nás postupně na trhu vrství kvalita.

V kategorii tabletů do 3000 korun najdete nejlevnější modely. Nevyniknou zvláště dobrými parametry, ale pro nenáročné uživatele postačí. Střední kategorie, která se pohybuje v hodnotách mezi třemi a šesti a půl tisíci, pak tvoří jakýsi přechod od méně kvalitních modelů k těm promyšleným. Tvoří v zásadě průměr, který by měl uspokojit většinu zákazníků. Horní cenová hranice je pak u tabletů hodně vysoko – ty nejlepší přesahují sedm tisíc, ale mohou se cenově vyšplhat klidně i na dvacet tisíc. Záleží pouze na vás, kolik jste ochotní investovat. Za tuto cenu totiž dostanete skutečně jen to nejlepší (patří sem třeba špičkové iPady). Jako zvláštní typ jsme vyčlenili dětské tablety, které se od těch ostatních liší nejen cenou, ale i svým účelem.

zpět k menu ↑

Test tabletů do 3000 korun

V zásadě jde o nejnižší kategorii tabletů. Pokud si odmyslíme skutečně pofiderní a nedůvěryhodně levné modely, dobrý tablet lze sehnat v rozmezí dvou až tří tisíc korun. Najdete tu ta nejzákladnější zařízení pro méně náročné uživatele nebo pro ty, kdo si nemohou dovolit drahý tablet.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Paměť Rozlišení displeje Cena
1. Lenovo IdeaTab 4 8
16 GB 1280 x 800 pixelů Zjistit cenu
2. Samsung Galaxy Tab A 7.0
8 GB 1280 x 800 pixelů Zjistit cenu
3. Lenovo TAB E10
16 GB 1280 x 800 pixelů Zjistit cenu
4. iGet Smart G102
16 GB 1280 x 800 pixelů Zjistit cenu
5. Acer Iconia One 8
16 GB 1280 x 800 pixelů Zjistit cenu
6. Huawei MediaPad T3 7
16 GB 1024 x 600 pixelů Zjistit cenu
Tablet do 3000

Tablety do 3 000 korun a jejich charakteristika

Nečekejte zázraky – za takto nízkou (a poměrně rozumnou) cenu získáte přístroj, který vám umožní prohlédnout si zprávy na internetu, shlédnout film nebo být na sociálních sítích ve spojení s přáteli, ale nepočítejte s velkým výkonem. Novější hra nebo film ve velkém rozlišení vám přístroj, jak se říká, zavaří. Rozlišení displeje není nijak velké, paměť a kapacita baterie také ne. Operační systém bude často starších verzí. Shrňme to tedy, nejlevnější tablety jsou skutečně vhodné pro nenáročné uživatele, kdo však čeká o něco víc, ten musí sáhnout po dražším modelu.

Výhody

Nízká cena

Jednoduché ovládání


Nevýhody

Malý výkon

Zhoršená kapacita baterie

zpět k menu ↑

Test tabletů od 3000 do 6500 korun

Střední třída tabletů, navíc poměrně široká. Náleží sem spousta modelů, které si již troufáme označit za kvalitní, a to jak po stránce rozlišení displeje, tak i co se týče rozměrů, výkonu nebo kapacity baterie.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Paměť Rozlišení displeje Cena
1. Samsung Galaxy Tab A (2019)
32 GB 1920 x 1200 pixelů Zjistit cenu
2. Samsung Galaxy Tab SM-T590NZKAXEZ
32 GB 1920 x 1200 pixelů Zjistit cenu
3. Asus ZenPad Z380M-6B031A
16 GB 1280 x 800 pixelů Zjistit cenu
4. Huawei MediaPad T3 10
16 GB 1280 x 800 pixelů Zjistit cenu
5. Acer Iconia One 10 NT.LETEE.001
16 GB 1280 x 800 pixelů Zjistit cenu

Tablety od 3 000 do 6 500 korun a jejich charakteristika

V těchto cenových relacích najdete průměr – přístroje, které uspokojí vaše běžné potřeby. Rozlišení dosahuje náležitých kvalit, obvyklé jsou větší kapacity baterie a slušný výkon. Operační systémy novějších verzí jsou stabilní a umožňují plynulejší chod. V této cenové třídě najdete modely kvalitních a známých značek, nic podvodného. Skutečný fajnšmekr ale sáhne po ještě dražším modelu, pokud si bude moci vybrat. Tablety od tří do šesti a půl tisíce korun totiž stále neumožňují všechno.

Výhody

Ideální poměr mezi cenou a kvalitou

Dobrá výdrž baterie


Nevýhody

Většina parametrů je průměrných

Pokročilejší vlastnosti chybí

Tablet od 3000 do 6500

zpět k menu ↑

Test tabletů od 6500 korun

Nejvyšší třída tabletů. Patří sem nejvýkonnější a nejmodernější modely, vybavené nejnovějšími technologiemi. Pro běžného uživatele se sice často nevyplatí, ale pro někoho, kdo touží po něčem speciálním, jsou přímo ideální.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Paměť Rozlišení displeje Cena
1. Samsung Galaxy Tab S5e
64 GB 2560 x 1600 pixelů Zjistit cenu
2. Apple iPad Pro 11 (2018)
64 GB 2388 x 1668 pixelů Zjistit cenu
3. Apple iPad 9.7 (2018)
32 GB 2048 x 1536 pixelů Zjistit cenu
4. Samsung Galaxy Tab S4
64 GB 2560 x 1600 pixelů Zjistit cenu
5. Lenovo Yoga Tab 3 Plus 10
64 GB 2560 x 1600 pixelů Zjistit cenu
6. Huawei MediaPad M5 TA-M584L32TOM
32 GB 2560 x 1600 pixelů Zjistit cenu
7. Microsoft Surface Go
128 GB 1800 x 1200 pixelů Zjistit cenu
8. Apple iPad Air 10.5
64 GB 2224 x 1668 pixelů Zjistit cenu
Tablet od 6500

Tablety od 6 500 korun a jejich charakteristika

V této cenové kategorii najdete to nejlepší, co vám trh s tablety může nabídnout. Je ale potřeba si uvědomit, že tato třída je velmi široká – od šesti a půl tisíce může cena narůst klidně až na deset, patnáct nebo i dvacet tisíc korun. V této kategorii tedy vybírejte zvlášť pečlivě. Na druhou stranu, za poměrně vysokou vstupní investici dostanete dokonalé a vyladěné přístroje. Mají až desetipalcový displej, rozlišení může dosáhnout až 3840 x 2160 px, kromě toho tyto tablety disponují vysokou kapacitou paměti i baterie. Běžně v nich najdete nové operační systémy, fotoaparát s vynikajícím rozlišením a spoustu pokročilých technologií.

Výhody

Skvělé parametry výkonu a paměti

Dobré rozlišení

Ideální velikost

Spousta funkcí


Nevýhody

Vysoká cena

zpět k menu ↑

Test dětských tabletů

Na internetu nebo v tištěných médiích se velmi často můžete dočíst, že tablety a mobilní telefony dětem škodí, ubíjejí v nich kreativní myšlení a ničí jejich sociální život. S tím souhlasíme, ale pouze v případě, že jim dáte přílišnou volnost. Jinak si ale, jakožto lidé, kteří s dětmi přichází pravidelně do styku, myslíme, že vše záleží na výchově a preferovaném použití.

Vestavné lednice a jejich charakteristika

Pokud nenecháte děti, aby již v útlém věku vysedávaly na sociálních sítích, brouzdaly po internetu nebo hrály hloupé hry, pak může být tablet užitečný. S jeho pomocí lze snadno zlepšit děti ve čtení, psaní i kreslení, zvýšit jejich slovní zásobu a rozvíjet jejich dovednosti. V této kategorii již není rozhodující cena, ale především věková skupina, pro kterou jsou tablety určeny – ta je různá a většinou je velmi úzce vyhrazená.

Výhody

Určené pro děti

Snadné ovládání

Možnosti výuky


Nevýhody

Záleží na použití, mohou děti naučit některým zlozvykům

Dětský tablet

zpět k menu ↑

Největší výrobci tabletů

Vyrobit kvalitní tablet je umění. To je neoddiskutovatelný fakt. Budete se ale možná divit, na trhu existuje více než stovka společností, které tablety nabízí. Ale upřímně, slyšeli jste někdy o značce Lenco, Pipo nebo Accent? Vidíte, my také ne. A vzhledem k tomu, co jsme se o jejich výrobcích dočetli, je ani nemůžeme doporučit. Radíme vám spíše se zaměřit na značky, které jsou obecně známé a jejichž kvalita je léty prověřená. Tito výrobci si totiž nedovolí poškodit své jméno špatným výrobkem – mají spoustu zákazníků, jsou ostře sledovaní a o jakémkoliv selhání by se záhy dozvěděli lidé na celém světě. A navíc… firma, která se na výrobu tabletů (či mobilů nebo notebooků) zaměřuje, má v tomto ohledu mnohem více zkušeností, než společnost, která má v nabídce jeden nebo dva tablety a tím končí. Jací jsou tedy největší hráči na trhu?

zpět k menu ↑

Jak vybírat tablet?

Výběr vhodného tabletu je více než důležité nepodcenit. Přeci jen, nejde úplně o levnou elektroniku a byla by velká škoda vyhodit za tablet peníze zbytečně. Abychom vám pomohli uchránit se zklamání z nevhodné volby, chtěli bychom vám jednotlivé parametry výběru představit, od těch nejdůležitějších až po detaily, které zohlednit můžete, ale nemusíte. Pojďme tedy přímo k věci.

Operační systém vám řekne, co můžete očekávat

Tak jako u počítačů nebo mobilů, tak i u tabletů je pro pohodlnou práci s nimi klíčový operační systém. Dopředu můžeme říct, že není vždy definitivní – někdy se vám podaří ho přeinstalovat. Ale nedoporučujeme to. Tablet je pro nějaký druh softwaru optimalizovaný a pod jiným systémem by nemusel fungovat zcela správně. Navíc to nebývá vždy legální a ani praktické. Pro někoho, kdo se nemůže pyšnit přízviskem experta, je to složitá a náročná operace, která se vždy nemusí podařit. Spíše si tedy zvolte systém podle toho, co od tabletu očekáváte. V zásadě máte tři možnosti:

 • Apple iOS (využívaný pouze společností Apple)

 • Android (který se nejvíc proslavil u výrobků značky Samsung)

 • MS Windows (především tablety HP nebo Acer)

Operační systémy

Operační systém Android

Android patří obecně mezi nejrozšířenější operační programy – klasicky se vyskytuje právě v tabletech a mobilních telefonech. Nejčastěji po něm sahá značka Samsung. Je podobný systému od firmy Apple, takže rozhraní je uživatelsky velmi příjemné. Na rozdíl od iOS ale nabízí větší možnosti optimalizovat si ho podle svých požadavků a preferencí. Aplikací, kompatibilních s tímto systémem, je pak na trhu víc než dost. Obchod s aplikacemi, Google Play, se neustále rozšiřuje, právě proto, že Android je obecně oblíbený. Jediný jeho problém spočívá v aktualizacích. Často s nimi uživatele obtěžuje a opravy chyb často způsobují dalších chyby, zamrzání nebo zasekávání obrazovky. Stejně tak požadavky na výkon zařízení jsou o něco větší než u dalších systémů.

Operační systém iOS

Jde o operační systém, vyvinutý společností Apple, která si ho pečlivě chrání. Nikdo jiný ho nevyužívá, najdete ho tedy pouze v iPhonech, iPadech a MacBoocích. Ty jsou, pravda, dražší než výrobky konkurenčních firem, ale o to spolehlivěji fungují. Systém iOS vyniká především přívětivostí k uživateli. Opravdu, je přehledný, vzhledný a efektivní. Jen chybí větší možnost si přizpůsobit rozhraní. Oproti Androidu pak vyniká tento operační systém výkonem a efektivitou – reaguje skutečně velmi dobře a hlavně rychle, nezamrzá ani se nezasekává. Stejně tak App Store, obchod s aplikacemi pro iOS, obsahem konkurenci převyšuje. Bohužel, systém má i své nevýhody. Mezi ty hlavní patří to samé, co u počítačů – malá úroveň kompatibility s cizími programy a zhoršená možnost přenosu dat.

Operační systém MS Windows

Společnost Microsoft je v oblasti software naprostou jedničkou, které je těžké konkurovat. Tím spíše, že má velké zkušenosti z oblasti počítačů. Ty později zúročila jak u mobilních telefonů, tak i u tabletů. Z velké trojky systémů ho ale i tak řadíme až na poslední stupínek. Vnitřní prostředí je sice přehledné (klasicky dlaždicové, jaké znáte z počítačů), navíc máte k dispozici klasické programy z nabídky firmy Microsoft – Word, Excel, PowerPoint, to jsou ty hlavní a nejpoužívanější. Ale problém je s nedostatkem aplikací. Vzhledem k tomu, že tento systém nemá tolik uživatelů jako další dva, je také méně vývojářů, kteří by připravovali aplikace. Microsoft Store se vám tedy může v porovnání s dalšími dvěma obchody zdát nepříjemně prázdný. A stejně tak má tento systém velké nároky na výkon tabletu.

Tablet barvy

Paměť by měla být co největší

Nedílnou součástí fungování tabletů je jejich paměť. A to jak klasická užitná paměť, do které si budete ukládat soubory a aplikace, tak i operační paměť. Je mezi nimi podstatný rozdíl, začněme tou důležitější. To je takzvaná RAM paměť (lidově RAMka). Do ní se zavádí všechny procesy, a zároveň se z ní opět načítají. A to včetně operačního systému. V zásadě jde tedy o kapacitu probíhajících procesů v tabletu, což je rozhodující pro výkonnost celého zařízení. Průměrně se pohybuje na dvou GB, což je dnes běžné. A zároveň bychom vám doporučili, abyste si tablet s nižší kapacitou RAM nekupovali. Ideální jsou pak asi 4 GB, což nabízí vysokou rychlost procesů. Nejdražší tablety sice pak RAM pamětí o kapacitě klidně 8 GB, ale jsou opravdu hodně drahé. Je tedy na vašem uvážení, co preferujete. Podle nás se ale větší kapacita do budoucna určitě neztratí.

Uživatelská paměť vám pak říká, jak velké soubory se vám do tabletu podaří uložit. Aplikace, filmy, písničky, fotky nebo soubory do práce, je toho dost. Proto zkuste velikost paměti nepodcenit, což bohužel dělá celá řada zákazníků. Interní paměť se klasicky pohybuje v řádech GB, od 8 GB až po 512 GB. Obojí jsou ale extrémy – první zmíněné jsou jedny z nejlevnějších tabletů a jejich kapacita je extrémně malá. Při dnešní velikosti fotografií se na ně mnoho souborů nevejde. Naopak, tablety s kapacitou paměti 512 GB jsou velmi drahé. Doporučujeme proto hledat kompromis – klasicky se nabízí tablety s kapacitou 32, 64 nebo 128 GB, což je plně dostačující. Navíc, pokud vám paměť nedostačuje, můžete pomocí slotů připojit mikro SD paměťovou kartu (až na tablety Apple, které tuto možnost nepodporují).

Výkon a vnitřní hardware se snažte nepodcenit

Stejně jako pro počítač nebo pro mobilní telefon, i pro tablet je více než klíčové jeho vnitřní vybavení. Především procesor – ten totiž rozhoduje o výkonnosti a rychlosti zařízení. Zásadním rozdílem mezi jednotlivými procesory je pak počet jader – ten se různě liší. Můžete najít procesory s jedním, dvěma i čtyřmi jádry, popřípadě dalšími násobky dvou. Výkonnost sice neroste přímo úměrně s počtem jader, roli hraje i jejich typ (například, jestli jsou stejnorodá – homogenní, nebo různorodá – heterogenní, což je lepší varianta) nebo frekvence, ale určitě se vyplatí koupit tablet s procesorem o větším počtu jader. Nakousli jsme zde i frekvenci – ta vyjadřuje, kolik otáček vykoná procesor za sekundu, a tedy kolik za tu dobu zvládne procesů. Standardně se pohybuje v různých stupních v řádech 1 až 2 GHz, a čím více, tím lépe. Co je bohužel problémem, spojeným s vysokým výkonem, to jsou nároky na baterii. Ty jsou totiž náročnosti a množství probíhajících procesů úměrné – výkonný tablet tedy nutně vyžaduje také baterii s dostatečnou kapacitou.

Pokud jde o další vnitřní součástky tabletu, určitě vás bude zajímat ještě grafika. Zbytek, jako je třeba základní deska, můžeme pominout. Na fungování nemají až takový vliv a vy je stejně příliš neovlivníte. Vraťme se tedy zpět ke grafice – na tu má klíčový vliv displej a grafická karta. Displej a jeho zobrazovací vlastnosti si probereme v příslušném odstavci, dovolte nám tedy zde na tuto podkapitolku odkázat. Zaměřme se pouze na vnitřní hardware – kartu. Ta zajišťuje, aby měl displej vůbec co snímat. Má přímý vliv na plynulost, vykreslování i zobrazování a převod kódu hry do grafického zobrazení. Nejdůležitější je u herních tabletů, jinak ji tolik řešit nemusíte, pro běžné procesy není tak důležitá. Co je trochu problém, je, že číselně nelze její parametry vyjádřit, spíše vás tedy odkážeme na žebříčky grafických karet, v nichž je porovnávají sami hráči na základě svých zkušeností.

Baterie a její charakteristiky

Pokud si kupujete tablet, pravděpodobně chcete, aby vám vydržel dlouho nabitý. Jen tak totiž najde uplatnění ve škole nebo na dlouhých cestách. Navíc není příjemné, když jste s tabletem vázaní na zásuvku, naopak. Lidé, kteří si ho pořizují, většinou očekávají, že vystačí bez zásuvky dlouho. Z toho důvodu byste měli výdrž a kapacitu baterie sledovat a snažit se výběr přizpůsobit svým požadavkům. Zkuste se zamyslet nad tím, jak chcete tablet používat. Pokud dopředu počítáte s tím, že budete s sebou tablet brát na dovolenou a že bude bývat zapnutý často, pak určitě volte nějaký, který vydrží nabitý dlouho

Důležitá je v tomto ohledu kapacita baterie. Čím větší bude, tím déle tablet při optimálním použití vydrží. Rozpětí je v této věci skutečně široké – od 3000 mAh až do 9500 mAh u těch nejdražších tabletů. Na spodní hranici však najdete spíše méně kvalitní tablety, které se vám zkrátka nevyplatí. Budete je nabíjet tak často, že se téměř nevyplatí je vypojit ze zásuvky, pokud to řekneme s nadsázkou. Minimum, pod které byste neměli jít, je 5000 mAh, což jsou zhruba průměrné tablety. Přepočteno na čas, je to asi 10 hodin aktivního používání. Nejlepší tablety se mohou dostat až na 14 hodin, ty nejlevnější mají naopak výdrž jen nějakých 5 až 6 hodin. Samozřejmě to závisí na spoustě faktorů – použití, jas, běžící aplikace,… Ale bereme pro náš přepočet běžné užití. Stejně tak platí, že baterie se časem vyčerpává, takže po roce nebo dvou se její kapacita i následná doba, po kterou udržíte tablet v chodu, sníží.

Displej a technologie, které dobře vykreslují

Tím, co vás na tabletu nejvíce zajímá, bude asi jeho displej. A to jak z hlediska velikosti a rozlišení, tak i technologie. Těmi začneme, než přejdeme k rozměrům. Jsou to totiž povrchové technologie, od nichž se potom odvíjí všechny zobrazovací schopnosti. Tedy vykreslování barev, jas, kontrast i pozorovací úhly. Jaké jsou tedy jednotlivé technologie displejů tabletů?

 • TFT LCD – starší typ, velmi levný, ale zároveň má vysokou spotřebu a výkon baterie se tím snižuje.
 • IPS LCD – velmi oblíbená technologie, s dobrou kvalitou obrazu, nízkou spotřebou a přijatelnou cenou (u iPadů se tento typ nazývá Retina).
 • AMOLED – přechod od LCD displejů k LED displejům, skvělé vykreslování barev, rychlá odezva, jas, ostrost, nízká spotřeba, jen barvy mají tendenci časem blednout zároveň s tím, jak tablet stárne.
 • Super AMOLED vrchol dnešních technologií se skvělou odezvou, velkým rozlišením a jemnými přechody.

Tablet použití

Rozlišení a velikost displeje pro kvalitní obraz

U displeje samozřejmě není důležitá jen užitá technologie, ale i jeho velikost. Kvalitní, ale malý displej vám bude v celku k ničemu, a stejně to funguje i naopak. Pro rozměry displeje je do velké míry určující velikost tabletu, tyto dva parametry spolu úzce souvisí. Rám je velmi úzký a největší část plochy tabletu tedy zabírá právě displej. A určující je pro něj velikost úhlopříčky, udávaná v palcích. V praxi se pohybuje od 7 do 12,9 palce. Avšak příliš malý displej se nehodí, nic na něm neuvidíte a tablet bude v podstatě fungovat obdobně, jako větší mobil. Příliš velký tablet je pak zase nepohodlný na přenášení i na práci. Doporučujeme tedy, vzhledem k ideálním rozměrům tabletu, hledat displej s úhlopříčkou 8 až 10 palců, to bude pro běžného uživatele plně dostačující.

Ještě více rozhodující je ale rozlišení. Pokud si pořídíte velký displej, který má malé rozlišení, bude obraz rozkostičkovaný, málo kvalitní a vás z něj budou leda bolet oči. Rozlišení vám totiž říká, kolik bodů (pixelů) se do obrazu vejde. Samozřejmě, čím více, tím ostřejší obraz a tím lépe se vám bude do tabletu dívat. Jaké jsou dnešní standardy? Je to podobné jako u mobilních telefonů. Naprosté minimum je 1280 x 800 pixelů, což je ale pro špičkové modely málo. Kvalita začíná až od Full HD (1920 x 1080 pixelů). V dnešní době však existuje ještě další stupeň, QHD (2560 x 1440 pixelů). Nejlepší dnešní tablety mají rozlišení 2560 x 1600 pixelů. To nabízí asi nejjemnější obraz, jaký si můžete přát.

Zobrazovací vlastnosti displeje

Do třetice všeho dobrého se zůstaneme u displeje a tentokrát se podíváme na jeho zobrazovací vlastnosti. Tedy na jas, kontrast nebo barvy. Ale tak jako u mobilních telefonů, tak i u tabletů doporučujeme všechno si vyzkoušet a prohlédnout v obchodě, pokud tuto možnost máte. Je velmi těžké nějak změřit nebo číselně vyjádřit úroveň kontrastu nebo barev – to zkrátka musí být příjemné pro vaše oči. Tím spíše, že každý z nás je jedinečný a co se někomu bude líbit, může jiného zklamat.

Co se ale změřit dá, to je jas a svítivost displeje. To je důležité pro zdravý zrak. Pokud budete používat tablet s vysokou hodnotou jasu, pak si budete kazit zejména ve tmě oči, a naopak. Za slunečného dne na tmavém displeji nic neuvidíte. Měli byste si tedy prohlédnout stupnici jasu a zkusit ho snížit na minimum, i posunout na maximum. Nejnižší hodnota by měla být 1 cd/m2 (kandela na metr čtverečný). Maximum dané není, ale ideální je, pokud přesahuje 500 cd/m2. Nejlepší tablety pak produkují světlo o intenzitě 700 cd/m2, což je velmi krásné číslo, s nímž vám nebude čtení v tabletu dělat problém ani na ostrém slunci.

Velikost je klíčová pro pohodlné používání

Jedním z parametrů, klíčových pro vaše pohodlí, je velikost tabletu. Tady dělá celá řada uživatelů chybu. Ta může být dvojí – buď zvolí příliš malý tablet, výrazně podobný mobilu, nebo naopak přehnaně velký. Zkusme na to tedy mrknout spolu. Velikost tabletu se určuje podle úhlopříčky a udává se v palcích. Nejmenší tablety mají v úhlopříčce 7 palců a to je málo. Některé větší mobilní telefony jsou na tom podobně, není to až takový rozdíl, aby se vám vyplatilo platit za tablet. Nehledě na to, že maličké přístroje nedávají takový prostor vnitřním součástkám a tomu odpovídá nižší výkon i zhoršená kapacita baterie.

Naopak, největší tablety se pohybují s úhlopříčkou až kolem 14 palců. To je ale zase opravdu hodně. Znamená to sice velký displej, skvělé hodnoty výkonu i baterie, ale také určité nepohodlí. Tablet je těžký, takže se hůře přenáší, navíc se vám bude špatně držet a při dlouhodobém používání vás jistě brzy začnou bolet ruce. Spíše tedy doporučujeme hledat tablety s úhlopříčkami od devíti do dvanácti palců, to je asi ideální rozmezí. S těmito modely se dobře manipuluje, budou pro vás pohodlné, ale zároveň budou mít také odpovídající výkon.

Design tabletu o vás vypovídá více, než si myslíte

Design nemusí při výběru tabletu hrát příliš výraznou roli. Určitě jsou i důležitější parametry, na druhou stranu, může o vás ledacos vypovědět. Často tak činíte nevědomky a možná vám to ani nedojde, ale všichni lidé mají podvědomě zakódované, že si vybírají to zboží, které se jim na pohled více líbí. A stejně tak to funguje, pokud vás někdo s tabletem uvidí. Podle něj, stejně jako podle vaší upravenosti nebo oblečení, si o vás udělají obrázek. Snažte se tedy, aby tablet vypovídal nejen o vaší finanční situaci, ale i o vašem postavení, vkusu a stylu.

Výběr je v této oblasti velmi široký. Od klasických černých tabletů, které mohou vypadat trochu nudné, až po modré nebo červené, barevně vyvedené modely. Ty už jsou zajímavější, protože je snadno můžete sladit s oblečením i dalšími doplňky. Velmi elegantní jsou pak tablety, které mají po stranách kovovou lištu. Ta neslouží pouze ke zlepšení odolnosti, ale i k tomu, aby zvýšila atraktivitu modelu. Speciální vzhled mají iPady od firmy Apple, které bývají klasicky bílé barvy, popřípadě stříbrné, kovově lesklé.  Ale určitě vás výběrem s ohledem na design nechceme nijak stresovat, naopak. Pokud vám z hlediska dalších parametrů připadá dobrý tablet, který pečlivě propracovaným vzhledem zrovna nevyniká, pak stačí zakoupit pěkný obal. Ten tablet ukryje očím ostatních, a pokud bude vypadat dobře, určitě s ním zaujmete.

zpět k menu ↑

Další funkce a technologie tabletu

Tablety, a to si na tomto místě musíme říct, vynikají především tím, že v sobě kombinují důležité vlastnosti notebooků i telefonů. Musí tedy pamatovat na to, aby splňovaly vysoké nároky uživatelů, z nichž někdo má zájem fotit, jiný se chce dívat na filmy a další brouzdat po internetu. Proto jsou v nich zabudována zařízení, která toto všechno zvládají. O co jde?

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Výběr tabletu, jak vidíte, není těžký, stačí vědět, na co se zaměřit. Jak tedy všechno, co jsme si doposud řekli, shrnout? Předně si zkuste uvědomit, za jakým účelem tablet vybíráte – jestli na občasné použití, do školy a do práce nebo s ním chcete trávit volný čas (třeba hraním her). Právě použití je pro vhodný výběr klíčové. Pak si teprve můžete správně říct, kolik do něj bude vhodné investovat. V zásadě bychom tablety podle ceny rozdělili do tří kategorií nejlevnější a značně jednoduché (do 3000 korun), střední třída (3000 až 6000/7000 korun) a nejvyšší TOP kategorie (od 7000 korun nahoru). Určitě vám při nákupu pomůže seznámit se s největšími značkami a projít si jejich specifika, věřte, že se to vyplatí.

Nakonec můžete přistoupit k samotnému výběru. Nejprve si projděte parametry, které se týkají výkonu. Tablet nesmí být pomalý, zasekávat se nebo naopak přehřívat – kvalitní procesor a grafická karta jsou tedy základem. Stejně důležitý by pro vás měl být i operační systém tabletu – na výběr máte ze tří: iOS, Android a MS Windows. Každý má svá specifika, výhody a nevýhody a vy byste si je měli projít a pečlivě zvážit, který pro vás bude ten pravý. V tuto chvíli můžeme přejít k paměti – čím větší, tím lepší. Nezapomeňte pečlivě rozlišovat uživatelskou a RAM paměť. Závěrem byste pak měli vyzkoušet displej, podívat se na jeho rozlišení a zobrazovací schopnosti. Nejlepší je, pokud vám v obchodě dovolí přístroj zapnout a vyzkoušet. Tak totiž nejlépe poznáte, že se vám displej opravdu zamlouvá. Nakonec si stačí projít, čím vším tablet disponuje (připojení k WiFi, LTE/3G, nebo třeba přijímačem signálu GPS). Pokud vám vše vyhovuje, pak můžete ještě zběžně porovnat cenu zvoleného tabletu s cenami podobných modelů a pokud je vše v pořádku, pak gratulujeme, právě jste vybrali tablet, který vám zcela jistě bude vyhovovat.

zpět k menu ↑

Tablety a jejich cena – jaký je vhodný poměr?

V jakých relacích se tedy pohybuje cena tabletů? Dá se říci, že spektrum je velmi široké – od pár stovek za skutečné „šmejdy“, až po desítky tisíc korun za skutečnou kvalitu pro náročné. Vztaženo ke kvalitě, dostaneme rozvrstvení podobné tomu, jaké jsme si řekli již na začátku. Nejlevnější tablety pod tisíc korun jsou skutečně krámy, které neumí nic a nic nevydrží. V lepším případě se pak jedná o staré modely v doprodeji. Ne, dobré tablety začínají až na dvou tisících, přičemž zhruba do tří, čtyř tisíc jde o velmi jednoduchá zařízení. Plní základní funkce a dají se užívat třeba ve škole nebo v práci, ale víc od nich nečekejte. Mnohem zajímavější modely pak přicházejí v cenových relacích od tří do šesti, sedmi tisíc korun. Tam se setkáte se širokou nabídkou tabletů střední třídy, které tvoří průměr a rozumný kompromis mezi výkonem a cenou. Mají všechno, co by od nich běžný uživatel očekával a jsou velmi oblíbené.

Cena tabletů však může růst ještě výše a snadno může překročit deset nebo i dvacet tisíc korun. Někomu přijde zbytečné dát za elektroniku tolik peněz, ale divili byste se, kolik uživatelů je ochotných do nákupu investovat nemalé částky. Zde se totiž jedná o naprosto špičkové modely, které mají extrémní výkon, propracovaný displej a skvělou plynulost obrazu i velkou paměť. Samozřejmě, to všechno při odpovídající kapacitě baterie a náležitě dobrém technologickém vybavení. Takové modely jsou určeny jak pro hráče, tak i pro všechny, kdo se chtějí vhodně prezentovat i takovými detaily, jako je tablet. Věřte, že třeba v manažerských kruzích to dokáže na obchodní partnery velice zapůsobit. Ale pro běžného člověka je takto drahý tablet poměrně zbytečný a příliš drahý.

zpět k menu ↑

Pár tipů na příslušenství k tabletům

Tablety samy o sobě jsou velmi chytrými a šikovnými přístroji, které ledacos umí a mohou vám pomoct si řadu věcí zjednodušit a ulehčit. Ale pokud je chcete využívat skutečně plnohodnotně, měli byste se kromě výběru tabletu samotného zaměřit i na nákup jeho příslušenství a zhodnotit, k čemu ho vlastně chcete používat. Externích zařízení totiž existuje celá řada – klávesnice, myš, reproduktory, nebo i takové drobnosti, jako jsou dotyková pera. Pojďme se tedy na některé druhy příslušenství podívat, třeba zjistíte, že by se vám něco z toho mohlo hodit.

Tablet a stylus

 • Klávesnice – velmi dobrý pomocník, pokud chcete s tabletem pracovat a potřebujete psát delší texty, třeba v práci nebo ve škole. Ťukání prstem by bylo zdlouhavé. Máte v podstatě několik možností připojení – bezdrátově nebo skrze kabel, popřípadě bluetooth, to ale není nejlepší nápad. Tím pádem by musel být přijímač Bluetooth signálu neustále zapnutý, čímž by ubíral hodně energie z baterie. Leckdy bývá klávesnice součástí pouzdra, cože je možná vůbec nejlepší řešení – tablet se tím efektivně změní v provizorní notebook. Navíc je to i levná varianta.
 • Obal – jak jsme již jednou v článku zmínili, koupě obalu na tablet má celou řadu výhod. Především ho tak chráníte před poškozením. Zejména jeho displej je totiž na poškrábání nebo prasknutí velmi citlivý. Tablet, který po skončení práce uložíte do pouzdra, se však nepoškodí. Nehledě na to, že pokud si pořídíte tablet s velmi dobrými parametry, ale horším designem, pouzdro tento nedostatek účinně zamaskuje.
 • Paměťové karty – klasické SD karty, které pomáhají zvyšovat paměťovou kapacitu zařízení. Vyskytují se v různých velikostech (které jsou úměrné ceně).
 • Držák – výhodná vychytávka do auta. Pokud chcete mít tablet jako GPS navigaci, není to problém, ale je potřeba ho mít na předním skle. Na kolenou rozhodně ne, i při sledování mapy musíte bezpodmínečně vidět na cestu. Řešením jsou právě držáky, díky nimž zachytíte tablet na čelní sklo.
 • Dotyková pera/stylusy – šikovná zařízení, s jejichž pomocí můžete na tabletu pracovat efektivněji. Ne každý z nás má natolik přesné prsty, aby se vždy trefil na správné tlačítko nebo klávesu. Stejně tak je to hygieničtější, protože displej tabletu neumažete potem nebo nečistotami z rukou. Některé v sobě kombinují i vlastnosti klasické propisky.
 • Utěrky a hadříky – čistit tablet je potřeba pravidelně, zejména jeho displej. Tím, že na něj saháte nebo že se na něj doma práší, se na něm vytváří doslova líheň bakterií. Dalšími dotyky je pak přenášíte na sebe. Jemný hadřík a pravidelná údržba, to je to, čím prodlužujete tabletu životnost a čím chráníte i sami sebe.

Co bychom vám doporučili závěrem? Nechceme, aby to znalo jako klišé, ale používejte tablet s rozumem. Je to dobrý pomocník při práci i příjemný druh na dlouhé cesty, ale určitě ho nenadužívejte. Obyčejná lidská společnost je přeci jen příjemnější.

Tablety
5 (100%) 3 votes
Váš pomocník