Nejlepší nabíječky autobaterií 2023

  • Zajímá vás, jak vybrat nabíječku autobaterií, aniž byste se napálili?
  • Projděte si naše recenze nabíječek autobaterií a vyberte tu nejlepší!
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji!

Nabíječka autobaterií bez pozadí

Porovnání nabíječek autobaterií

Do 500 korunDo 1000 korunDo 2000 korunOd 2000 korunProfi
Model: Sharks SH 631 Extol CRAFT EX417300 CTEK MXS 5.0 CTEK MXS 10 CTEK MXT 14
Náhled:
Cena: Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
Určeno pro: Osobní auta, motocykly Osobní auta, motocykly, skútry Osobní auta, motocykly Osobní auta Nákladní auta, autobusy, lodě, stroje
Napětí akumulátoru: 12 V 6/12 V 12 V 12 V 24 V
Kapacita akumulátoru: 1,2 až 32 Ah 4 až 120 Ah 1,2 až 110 Ah 20 až 200 Ah 28 až 300 Ah
Ochrana proti zkratu a přepólování: Ano Ano Ano Ano Ano
Nabíjecí napětí: 12 V 7,3/14,4/14,7 V - V 13,6/15,8/14,4/14,7 V 27,2/28,8/31,6 V
Nabíjecí proud: 0,8 A 0,8/3,8 A 0,8/5 A 10 A 14 A
Provozní teplota: - -20 až 50 °C -20 až 50 °C -20 až 50 °C -20 až 50 °C
Hmotnost: 1500 g 300 g 500 g 800 g 1900 g
Stupeň krytí: - IP65 IP65 IP65 IP44

Úvod

Nabíječky autobaterií se vám vyplatí zejména v zimě (případně při dlouhodobém odstavení vozidla), kdy dojde k opravdu velké zkoušce pro vaši autobaterii (pokud byste náhodou potřebovali novou, můžeme vás odkázat na náš test autobaterií 2023). Silné mrazy znamenají jednak zátěž již při samotném stání, jednak zpomalují nabíjení autobaterie během jízdy (přesněji řečeno zvyšují spotřebu, především kvůli tomu, že v zimě topíte, vyhříváte sedačky a používáte spoustu dalších systémů pro zvýšení vašeho pohodlí). Funkčnost autobaterií se tím snižuje, protože po energeticky náročném startování se tím pádem dobíjejí pomaleji a určitě nechcete, abyste zůstali jednou stát s vybitou baterií. To by bylo velmi nepříjemné.

Významnou pomocí je pro autobaterii nabíječka, která jí čas od času doplní energii, posílí ji při startování nebo ji v případě odstavení udržuje použitelné. Je to velká vzpruha a pro vás to znamená větší jistotu.  Obzvláště, pokud používáte auto jen občas a jezdíte jen kratší trasy (tehdy se může stát, že autobaterie spotřebuje více energie na nastartování, než kolik jí dobije během jízdy). Avšak – chcete-li, aby vám nabíječka opravdu dobře posloužila a aby vás nenechala na holičkách, měli byste věnovat výběru dostatek pozornosti. Proto jsme pro vás vytvořili náš výběr TOP nabíječek autobaterií 2023, jehož prostřednictvím vám chceme pomoct.

Nejlepší nabíječka autobaterií od 2 000 korun

CTEK MXS 10

  • Pro koho je CTEK MXS 10: Pro náročné uživatele, kteří chtějí pořídit do osobního auta něco extra, byť za vyšší cenu.
  • Proč koupit právě CTEK MXS 10: Výborný poměr mezi cenou a kvalitou, při dobrých vlastnostech je k sehnání za rozumné peníze.
  • Proč jsme vybrali právě CTEK MXS 10: Disponuje velmi dobrými parametry a pohybuje se na rozhraní hobby a profi přístrojů.

Nabíječka CTEK MXS 10 je velmi podobná předchozímu modelu a v zásadě potvrzuje, že značka CTEK je kvalitní, byť poněkud dražší. Konkrétně tato je určena pro olověné akumulátory pracující s napětím 12 V. To znamená, že ji nejčastěji využijí majitelé osobních automobilů, které právě tyto baterie užívají. Je možné ji použít pro nabíjení baterií o kapacitě 20 až 200 Ah, případně pro udržování baterií s kapacitou 20 až 300 Ah. Nabíjecí proud je 10 A, což je dobré číslo. Pracovní napětí jsou postupně podle programů 14,4/14,7 V pro normální režim, 15,8 V pro program Recond a 13,6 V pro program Supply.

 Zjistit cenu

Za výhodu považujeme při této ceně široké rozmezí pracovních teplot (-20 až 50 °C) a přítomnost tří pracovních režimů v osmi nabíjecích krocích. Program Supply (napájení) poskytuje energii v době, kdy se akumulátor odpojí od vozidla (může takto docházet k poškození elektroniky, napájení z nabíječky riziko eliminuje). Program Recond je regenerační a pomáhá napravovat dlouhým stáním nebo častým vybíjením vzniklé nerovnoměrnosti hustoty elektrolytu (nelze používat u gelových nebo AGM baterií). Za výhodu považujeme i vysoký stupeň krytí před prachem a vodou stupně IP65. Práce s nabíječkou je bezpečná, neboť disponuje ochranou proti jiskření, přepólování a zkratu a ani nevyvíjí třaskavé plyny. Rozměry i hmotnost jsou kompaktnější, než u předchozího modelu, což považujeme za dobrý nápad.

CTEK MXS 10

Výhody

Široký rozsah kapacit

Široké rozmezí teplot

Regenerace starých baterií

Dobrý stupeň ochrany


Nevýhody

Občas má tendenci se hodně zahřívat

Nejlepší nabíječka autobaterií od 2 000 korun

CTEK MXS 5.0

  • Pro koho je CTEK MXS 5.0: Pokud hledáte špičkovou nabíječku, která nabízí opravdu prvotřídní péči o olověné akumulátory.
  • Proč koupit právě CTEK MXS 5.0: Tato nabíječka je osvědčená kvalita, která zákazníkům dopřeje maximální komfort při nabíjení a také dostatečnou bezpečnost.
  • Proč jsme vybrali právě CTEK MXS 5.0: Vše, co se zrovna děje, vidíte přehledně na LED displeji, jednotlivé kroky si navíc můžete sami můžete zvolit. Díky zabudovanému vyrovnávání teplot můžete nabíjet i za extrémních podmínek, což je velké plus.

Můžeme prohlásit, že CTEK MXS 5.0 je skutečně špičkou ve svém oboru. Stala se vítězem nezávislých testů a není se čemu divit. Jedná se o plně automatizovaný model nabíječky, který se navíc používá velmi snadno. Díky tomu její obsluhu zvládne opravdu každý. Nabíječka je určena pro všechny typy 12 V olověných akumulátorů, které nalezneme v automobilech ale i motorkách a jinde. Přitom je zde podpora nabíjení při 5 A i při 0,8 A. Každý si tak může zvolit, co zrovna v danou chvíli bude potřebovat. Nabíječka je navíc kompaktní, takže ji můžete vozit prakticky vždy s sebou a nebude vám překážet.

Zjistit cenu

Velkou výhodou je, že model MXS 5.0 je určený pro všechny typy olovněných akumulátorů, nemusíte si proto lámat hlavu nad tím, zda je zrovna vaše baterie vhodná pro nabíjení touto nabíječkou. Vedle zmíněné flexibility nabízí tento model také vysokou bezpečnost při manipulaci i při samotném nabíjení. Kabely jsou více zapuštěné přímo do zařízení, což přispívá ke zlepšení bezpečnosti při jeho užívání. Navíc se během nabíjení zařízení prakticky nezahřívá. Nemusíte tak pořád dokola chodit kontrolovat, zda se nabíječka náhodou nepřehřála. Aby byla zajištěna dostatečná flexibilita, nabízí tento model možnost připojení pomocí dvou konektorů. Jedním z nich jsou klasické krokosvorky, případně lze baterii napojit pomocí ok. Vše je v základním balení. Nabíječka pak disponuje také ochranou proti zkratu, přepětí i přepólování baterie. Můžete tak bez obav nabíjet a přitom vědět, že všechno bude v pořádku. Samozřejmostí je také ochrana elektroinstalace vozidla.

Aby toho nebylo málo, CTEK MXS 5.0 nejen nabíjí, ale je schopný také diagnostikovat stav vaší baterie. Díky tomu může potom nabíjení přizpůsobit dle aktuální potřeby. Abyste věděli, v jakém kroku se zrovna nabíjení nachází, informuje vás o tam nabíječka na svém displeji. Proces nabíjení tak máte zcela pod kontrolou. Celkem může baterie projít až osmi automatizovanými kroky nabíjení, které tato nabíječka umí. Další skvělou funkcí, kterou tato nabíječka disponuje, je zabudovaná kompenzace teploty. Díky tomu můžete bez problémů a obav nabíjet baterii klidně i v hlubokém mrazu. Platí to ale samozřejmě i na druhý extrém – pořádné horko. Nabíječka tak zvládá nabíjení baterii i v extrémních teplotách, což je rozhodně velké plus. Kromě toho odolá také prachu a šplíchající vodě, což odpovídá certifikátu IP65. I po této stránce je nabíječka zcela bezpečná.

Důvodů, proč si pořídit na nabíjení zrovna CTEK MXS 5.0, je rozhodně dost. Mimo jiné také fakt, že tato nabíječka zvládá obnovovat kapacitu baterie. To každá nabíječka neumí. Je tak možné oživit i silně vybité akumulátory, kterým nabíječka opět vdechne život a vy jej budete moci zase používat. Z několika nabízených programů si můžete navíc vybrat přesně ten, který potřebujete. Nemusíte tak nechat baterii procházet všemi cykly, pokud to není nezbytně nutné. To je další velké plus pro tuto nabíječku.

CTEK MXS 5

Výhody

Bezpečný provoz

Obnova kapacity baterie

Diagnostika stavu baterie


Nevýhody

Nezjištěny

Nejlepší nabíječka autobaterií do 1 000 korun

Extol CRAFT EX417300

  • Pro koho je Extol CRAFT EX417300: Pro řidiče osobních aut, kteří si vystačí s průměrným přístrojem, případně pro motorkáře.
  • Proč koupit právě Extol CRAFT EX417300: Vzhledem k ceně jde o dobrou nabíječku, pro motorkáře dokonce o velmi dobrou.
  • Proč jsme vybrali právě Extol CRAFT EX417300: V dané cenové kategorii na nás udělala svými parametry i využitím nejlepší dojem.

Nabíječka autobaterií Extol CRAFT EX417300 patří v našem testu mezi ty, které jsou vhodné k nabíjení olověných 6 V baterií. Kromě toho si poradí i s bateriemi na 12 V. Pokud bychom měli vyjádřit kapacitní rozmezí, jde o akumulátory s kapacitou 4 až 120 Ah. Nabíjení je šestistupňové (Detection, Soft Start, Bulk, Absorption, Battery Test, Float), snadnému ovládání napomáhá LCD displej. Na něm vidíte úroveň nabití baterie a také aktuální napětí. Nabíječka zvládá také pulzní nabíjení, které se podle výrobce hodí nejlépe při dlouhodobém odstavení vozidla.  Nabíjecí proud činí až 3,8 A.

Zjistit cenu

Oceňujeme, že nabíječka disponuje ochranou proti jiskření, zkratu i přepólování. Díky tomu je práce s ní bezpečnější. Je vhodné s ní pracovat v rozmezí teplot -20 až 50 °C, což je dobrý výsledek. Nabíječka navíc disponuje krytím IP65, což značí, že je odolná proti pronikání vody i prachu. Přívodní kabel měří 1,45 metru, hmotnost je 0,3 kg. Díky tomu se s ní pohodlně manipuluje a není problém ji přenášet. Pokud bychom měli nabíječku Extol CRAFT EX417300 zhodnotit celkově, jde o levnější nabíječku pro nabíjení 12 V baterií a slušný model pro majitele 6 V baterií. Pokud chcete na nabíječce ušetřit, je to dobrá volba.

Extol CRAFT EX417300

Výhody

Mobilita

Bezpečnost

Jednoduché ovládání


Nevýhody

Nabíječka toho moc nenabízí

Nepřesný měřič napětí

Nejlepší nabíječka autobaterií do 500 korun

Sharks SH 631

  • Pro koho je Sharks SH 631: Pro majitele osobních aut a motocyklů s vhodnými bateriemi, kteří stojí o jednoduchý a levný přístroj.
  • Proč koupit právě Sharks SH 631: Mezi levnými nabíječkami autobaterií se jedná o šikovný přístroj.
  • Proč jsme vybrali právě Sharks SH 631: Tato nabíječka nás v nejlevnější třídě zaujala nejvíce.

V případě nabíječky Sharks SH 631 se jedná o přístroj, vhodný na nabíjení převážně motobaterií a malých AGM 12 V baterií. Konkrétně je s ní možné nabíjet WET, AGM, GEL a MF baterie s kapacitou 1,2 až 32 Ah. Co do rozměrů není příliš velká, její velikost je 16 x 5,5 x 4 centimetry, váha je 1,5 kilogramu. Nabíjecí napětí je 12 V, proud je následně 0,8 A, to je běžná klasika.

Zjistit cenu

Nabíjení v ní řídí mikroprocesor a samotný proces probíhá ve třech různých stupních (proces nabíjení/nabité/chyba), přičemž vás o průběhu informují LED diody. Z hlediska bezpečnosti nechybí ani ochrana proti přehřátí, ochrana proti zkratu a ochrana proti přepólování, přičemž všechna zmíněná opatření považujeme za důležitá. Nestane se tak, že by došlo k nehodě. Typická levná, jednoduchá nabíječka pro méně náročné.

SHARKS SH 631

Výhody

Nízká cena

LED indikace


Nevýhody

Omezení použití

Nejlepší profi nabíječka autobaterií

CTEK MXT 14

  • Pro koho je CTEK MXT 14: Pro majitele nákladních aut, provozovatele autobusové dopravy nebo lodníky, kteří shánějí profi přístroj za solidní cenu.
  • Proč koupit právě CTEK MXT 14: Jde o profi přístroj s přijatelnou cenou.
  • Proč jsme vybrali právě CTEK MXT 14: Z kategorie profi nabíječek jsme se snažili vybrat model s přijatelnou cenou a dobrými parametry.

Pokud si odmyslíme velmi drahé profi nabíječky, je CTEK MXT 14 asi tím nejlepším, co náš trh nabízí a co je cenově dostupné běžnému uživateli. Tato nabíječka je určena pro olověné baterie o napětí 24 V, takže prakticky jde o nákladní auta, lodě nebo autobusy. Z toho je jasná cílová skupina – řidiči náklaďáků, majitelé člunů nebo ti, kteří podnikají v autobusové dopravě. Zvládne dobít baterie s kapacitou 28 až 300 Ah, a udržovat v chodu baterie s kapacitou 28 až 500 Ah, přičemž maximální nabíjecí proud je 14 A.

Zjistit cenu

Nabíječka CTEK MXT 14 disponuje několika nabíjecími režimySupply (napájení, poskytuje energii mezi vyjmutím a připojením akumulátoru, kdy by jinak mohlo dojít ke ztrátě nastavení elektronky), Recond (regenerace, obnovuje činnost akumulátorů, které jsou dlouhodobě mimo provoz nebo ve kterých došlo v důsledku častého vybíjení ke změnám v rozvrstvení elektrolytu) a Normal (klasické nabíjení). Každý z režimů pracuje s různým napětím, Normal 28,8 V, Recond 31,6 V a Supply 27,2 V. Celý proces nabíjení sestává z osmi kroků. Nabíječka zvládá pracovat v rozmezí teplot -20 až 50°C, disponuje stupněm ochrany certifikace IP44.

velmi malý zpětný proud (vybíjecí), disponuje ochranou proti jiskření, přepólování a zkratu a z hlediska bezpečnosti zmiňujeme i to, že u ní nedochází k vyvíjení vodíku (který tvoří se vzduchem třaskavou směs). I přes větší hmotnost, rozměry a zhoršenou mobilitu můžeme tuto nabíječku s klidným svědomím doporučit. Pokud hledáte profesionální nabíječku za přijatelnou cenu, měla by být CTEK MXT 14 jasná volba.

CTEK MXT 14

Výhody

Široký rozsah kapacit

Režim pro oživení starých baterií

Vysoká úroveň bezpečnosti

Široké rozmezí pracovních teplot


Nevýhody

Vyšší cena

Hmotnost, rozměry a horší mobilita

Závěr

  • Nabíječky autobaterií, jako je CTEK MXT 14, jsou poměrně drahé, ale souvisí to s použitím. Určeny jsou především řidičům větších vozidel – autobusů, náklaďáků, dokonce třeba i lodí. Tvoří levnější profi třídu (drahé nabíječky třeba nad 20 000 jsme už neřešili) a dočkáte se u nich špičkových parametrů.
  • Nabíječku CTEK MXS 10 ocení majitelé osobních aut, kteří stojí o něco extra. Má velmi dobré parametry, je dobře funkčně vybavená.
  • Pokud chcete nabíječku střední třídy, pak je pro vás ideální volbou CTES MSX 5.0. Byť jí některé funkce chybí, tvoří dobrou střední cestu. Její technické parametry jsou navíc pro běžné řidiče osobních aut plně dostačující.
  • Motorkáři, případně řidiči aut, kteří chtějí nabíječku pořídit levně, mohou sáhnout po modelech Extol CRAFT EX417300 a Sharks SH 631. Obě tyto nabíječky jsou celkem levné a přesto dosahují velmi dobrých parametrů, byť samozřejmě bez některých pokročilejších funkcí a s menšími hodnotami proudu.

Důležité parametry nabíječek autobaterií

Pokud by se vám náhodou žádná z námi vybraných autobaterií nehodila, máme pro vás na závěr několik rad a tipů, jak vybrat nejlepší nabíječku autobaterií podle jejích parametrů a vlastností. To, co je nejzásadnější, je kompatibilita k používané autobaterii a to jak co do připojení, tak i do napětí, kapacity a podobně.

  • Správný typ nabíječky autobaterií – obecně existují čtyři typy autobaterií s různou charakteristikou (v dnešní době se však některé jejich vlastnosti navzájem kříží):
    • Automatické nabíječky – kontrolují neustále napětí, po dobytí baterie se samy vypnou, nabíjení je bezpečné, rychlé a dostanete se až na plnou kapacitu. Jsou pravděpodobně nejlepší volbou. Problém je, že nejsou použitelné pro všechny typy autobaterií.
    • Nabíječky se startem – slouží ke klasickému nabíjení, případně vám mohou pomoci při startování auta, kdy mají slabší nabíječky problém. Fungují skvěle i v náročných podmínkách.
    • Klasické nabíječky – jsou určeny pro klasické baterie, přičemž charakteristické je stoupající napětí a klesající proud. Proces není řízený a musíte ho neustále kontrolovat.
    • Udržovací nabíječky – pomáhají udržet baterie v nabitém stavu, vyrovnávají samovybíjení, ale pokud je připojíte k úplně prázdné baterii, neporadí si. Na to nejsou dost silné.
  • Kompatibilita – nabíječka musí být s vaší baterií kompatibilní, a to jak po stránce typu, parametrů, tak i po stránce připojení. V opačném případě nemá smysl ji kupovat.
  • Nabíjecí napětí – je důležité pro vhodný výběr, liší se podle dopravního prostředku. Hodnota napětí baterie a nabíječky musí sedět, jinak nebude zařízení fungovat. Výrobce vám udá rozsah, kdy je použitelná.
  • Nabíjecí proud – udává v přeneseném významu, jak rychle dojde k dobití baterie. Hodnota by měla činit desetinu až patnáctinu kapacity baterie. Opět to souvisí, tak jako u napětí, s dopravním prostředkem. U moderních nabíječek budete často mít na výběr z více nabíjecích proudových režimů.
  • Kapacita baterie – jde o poměrně důležitý parametr, který vyjadřuje, jakou maximální kapacitu baterie je nabíječka schopná dobít za určitý čas. Měli byste volit rozumně, aby nabíjení netrvalo příliš dlouho a aby nabíječka byla schopná vůbec baterii nabít. Opět platí, že od výrobce budete mít zadaný rozsah.
  • Bezpečnost – nabíječka autobaterií by měla disponovat ochranou proti zkratu, jiskření i přepólování. Nemělo by se stávat, že při nabíjení bude unikat vodík (tvoří se vzduchem výbušnou směs). Pokud tomu tak je, je bezpodmínečně nutné kvalitní větrání prostoru.
  • Záchrana (omlazení) akumulátoru – funkce, která se vyplatí, pokud baterii zcela vybijete. Nabíječka vyšle do baterie velmi silné pulzy, které obnoví provoz a umožní její nabíjení.
  • Velikost – byť jde do jisté míry o méně podstatný parametr, nabíječka by měla být mobilní a skladná, malé rozměry jsou tedy výhodou. Zajímavou informací je i délka kabelu, která by měla být dostatečná pro pohodlnou práci.
  • Provozní teplota – každá nabíječka má svou ideální provozní teplotu, a mimo daný rozsah prudce klesá její účinnost. Jestliže budete nabíjet baterii v zimě třeba v dílně nebo v garáži, měl by rozsah klesat pod nulu.