Nejlepší biolampy 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější biolampy.
  • Zvolte si na základě velikosti, výkonu, efektivity a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Biolampy bez pozadí

Vítězové testu:

Do 7 500 korunOd 7 500 do 30 000 korunOd 30 000 korun
EifaBiolampa D514 Biostimul BS 103 Biostimul B 501
badge-price
badge-performance
badge-quality
93%
95%
92%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Malá, mobilní
  • Snadná manipulace
  • Patří k ní široká sada filtrů světla
  • Účinnost a efektivita
  • Mobilita
  • Dobrý poměr cena/kvalita
  • Vysoká efektivita
  • Možnost terapie i velkých ploch těla
  • Menší výkon
  • Horší dostupnost
  • Není příliš ergonomická
  • Menší výkon
  • Mobilita
  • Vysoká cena a velké rozměry

Úvod

Biolampa je přístroj, s jehož pomocí můžete aplikovat polarizované světlo, které vám může pomoct ke zmírnění bolesti nebo zlepšení vaší tělesné i duševní vitality. O účincích polarizovaného světla na zdraví se mluví poměrně dlouho a zatím vykazují velmi dobré výsledky. Jde o uznávanou léčebnou metodu a její popularita v dnešní době roste. A to mimo jiné i proto, že nejde o metodu vázanou na ordinaci. Dopřát si ji můžete i doma, pokud si koupíte vlastní biolampu. Jak si ale vhodnou biolampu vybrat? Právě k zodpovězení této otázky slouží tento článek. Vysvětlíme vám, jak biolampa funguje, podle jakých parametrů ji vybírat a tradičně vám nabídneme výběr těch nejlepších biolamp na trhu. Pokud jste tedy stále na vážkách, určitě mu věnujte pár minut svého času. Některé zajímavé informace o biolampách můžete najít i v našem blogovém článku.

zpět do menu ↑

Jak biolampa funguje a jaké jsou účinky?

Než se pustíme do samotného výběru, určitě nebude na škodu si biolampy představit a v několika základních bodech si vysvětlit, jak vlastně funguje. O významu světla pro naše zdraví, ať už fyzické, nebo duševní, určitě není pochyb. Dnes existuje celá oblast, nazývající se fototerapie. Ta využívá nejen viditelné světlo, ale i infračervené a ultrafialové. My se zaměříme na léčebné působení viditelného polarizovaného světla. S touto myšlenkou začali před několika desetiletími vznikat první biolampy. Ty za posledních několik let zaznamenaly velký boom, jejich výrobci do výzkumu investují nemalé prostředky, a proto jsou biolampy stále dostupnější běžnému uživateli. Zpátky ale ke světlu.

Pomocí světelné terapie se aktivuje přirozený léčebný proces organismu. Velmi významné je při tom prostupování světla do hlubších vrstev pokožky. Dojde tak k regeneraci buněk, což může pomoci zkrátit rekonvalescenci, snížit potřebné dávky léků a tím se vyvarovat jejich nežádoucím a vedlejším účinkům, nebo dokonce zabránit vzniku závislosti na léčivech. Není výjimkou, že uživatelé některé onemocnění léčí jen tradičně – horkým čajem nebo polévkou, odpočinkem a k tomu právě biolampou. Včasné a vhodné použití světla z biolampy může mít velmi žádoucí účinky. Navíc jde o metodu, ke které není třeba dodržovat žádná bezpečností ani speciální hygienická opatření. (Zdroj: Rehabilitace.info)

Spektrum vlnových délek

Existují dvě možnosti aplikace fototerapie na lidské tělo – u první se nechá působit na mízní uzliny pro nabuzení imunitní reakce. Ve druhém případě pak působí přímo na problémovou oblast, přičemž rozhodující je vzdálenost zdroje světla od těla a doba působení. Dalšími možnostmi je působení kontinuální nebo pulzní. Samotný účinek ozařování závisí na velikosti ozařované plochy, typu tkáně, intenzitě světla a energii, respektive vlnové délce. Čím vyšší vlnová délka, tím hlubší je průnik světla. Světlo pak zvyšuje teplotu tkání, ovlivňuje tak biochemické reakce uvnitř organismu (teplo obecně zvyšuje aktivitu látek a rychlost reakcí). Samotné účinky jsou pak tří typů:

  • Biostimulační – buňkám je dodána energie a to stimuluje jejich životní procesy. Zároveň s tím se urychlují i reparační mechanismy – aktivace tvorby kolagenu, obnova cév a celková regenerace tkání.
  • Protizánětlivý – světlo pozitivně ovlivňuje všechny projevy zánětlivé reakce (otok, zarudnutí, bolest,…). Posiluje to imunitní odpověď bílých krvinek a při vhodném použití také stimuluje jejich tvorbu.
  • Analgetický – dochází ke zpomalení degenerace nervových vláken a ke stimulaci tvorby endorfinů a enkefalinů. Tím je potlačena bolest.

zpět do menu ↑

Test biolamp

Už tedy víte, k čemu by vám mohla biolampa posloužit. Pojďme se tedy podívat na ty nejlepší biolampy v jednotlivých kategoriích. Pro velké cenové rozdíly mezi jednotlivými produkty jsme kategorie vytvořili právě podle ceny:

  • Nejlepší biolampy do 7 500 korun
  • Nejlepší biolampy od 7500 do 30 000 korun
  • Nejlepší biolampy od 30 000 korun

Cenová kategorie do 7 500 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníVýkonCena
1. Eifa Biolampa D514
45 mW/cm2 Zjistit cenu
2. Drixion BioBeam 660
15 mW/cm2 Zjistit cenu
4. Drixion BioBeam 940
40 mW/cm2 Zjistit cenu
3. Drixion BioNase
- mW/cm2 Zjistit cenu

Cenová kategorie od 7 500 do 30 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníVýkonCena
1. Biostimul BS 103
0,7 až 3,2 mW/cm2 Zjistit cenu
3. Zepter BIOPTRON MedAll
40 mW/cm2 Zjistit cenu
2. Biostimul BS 303
0,7 až 3,2 mW/cm2 Zjistit cenu

Cenová kategorie od 30 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníVýkonCena
1. Biostimul B 501
0,65 mW/cm2 Zjistit cenu
2. Biostimul B 550
1,1 mW/cm2 Zjistit cenu
Zepter Bioptron Pro 1
40 mW/cm2 Zjistit cenu
Biolampa charakteristika

Biolampy a jejich charakteristika

Pokud si chceme charakterizovat biolampy, musíme se zaměřit na jejich rozdíl oproti infralampám a tzv. horskému slunci. Všechny tyto přístroje produkují světlo, jak se od sebe ale odlišují? Infralampy spoléhají na léčebné účinky infračerveného světla nad 760 nm. To proniká do hlubších vrstev kůže, přehřívá cílové místo a teplo se odvádí do celého těla krevním oběhem. Infralampy tak zajišťují lepší prokrvení, díky tomu uvolnění svalů a zmírnění bolesti. Horské slunce léčí za využití ultrafialového záření do 400 nm. To tedy neproniká do hlubších vrstev pokožky, ale soustředí se ve svrchnějších vrstvách. A k našim biolampám. Z větší části jsme si jejich fungování již popsali. Využívají polarizovaného světla, které proniká až 6 cm hluboko. Díky tomu podporuje vývoj buněčných struktur.

Po mechanické stránce je těžké biolampy charakterizovat, ty nejlevnější jsou velmi mobilní, sestávající z baterie, držadla a zářiče. V podstatě si sami rukou ovládáte, kam bude světlo dopadat. Dražší lampy bývají větší, mají zářič v hlavě, zavěšené na rameni. Rameno je pak usazené na noze a ta přiléhá k podvozku. Taková lampa je rozměrově větší, ozařuje naráz výrazně větší plochu, ale zase se s ní na některá místa těla hůře dostanete. Takže zatímco ty levnější jsou vhodné na krátkodobé, občasné terapie na určitém malém konkrétním místě kůže, ty větší a dražší využijete hlavně pro dlouhodobé terapie, třeba celých končetin nebo zad.

Výhody

Světlo proniká hlouběji do pokožky

Pomáhá k hojení hlouběji uložených zranění

Působí i na povrchová zranění a nemoci


Nevýhody

Nejsou určeny k okamžité léčbě, je vhodné s nimi pracovat dlouhodobě

Nepůsobí v celém těle

zpět do menu ↑

Kdo jsou spolehlivý výrobci biolamp?

Na trhu s biolampami funguje poměrně skromné množství výrobců. Každý z nich však nabízí něco trochu jiného. Kupříkladu uvedeme, že firma Biostimul jako jediná nabízí možnost mobilního držáku s popruhem, díky kterým si biolampu přichytíte, jak budete potřebovat a nemusíte tak během procedury zůstávat v jedné poloze na jednom místě. Abyste si dokázali vybrat vhodný produkt, máme pro vás připravený krátký seznam spolehlivých výrobců biolamp.

zpět do menu ↑

Jak biolampu vybrat?

Při výběru biolampy je důležité, zaměřit se na konkrétní parametry. Jen tak si budete moct koupit právě takový produkt, který bude vhodný zrovna na vaše problémy a který bude odpovídat právě vašemu záměru. Pro ulehčení vašeho výběru jsme připravili kapitolu, věnovanou právě parametrům, podle kterých budete biolampu vybírat.

Specializovaná nebo univerzální

Parametr, který sám o sobě dává dost jasně najevo, o čem pojednává. Univerzální biolampa je biolampa vhodná na všechny druhy použití, zatímco ta speciální se specializuje pouze jeden konkrétní účel. Biolampy na domácí použití jsou všechny univerzální. Kupovat specializovanou ve většině případů není opodstatněné, zvláště pak proto, že se cenově pohybují v úplně jiných kategoriích. Parametry, jako jsou vlnová délka nebo hloubka průniku světla se od tohoto dělení neodvozují. Navíc jsou ve většině velmi podobné, ať se jedná o jakoukoliv biolampu.

Světelná terapie
Biolampy a světlo

Určení biolampy

I když je biolampa vedena jako univerzální, stále by u ní mělo být uvedeno, na jaké choroby a zdravotní potíže je určena. Je tedy lepší, se před koupí podívat, jestli odpovídá právě vašemu záměru. Případně se můžete ještě ujistit, jestli je daná biolampa vhodná, před každým použitím. V opačném případě vám moc nepomůže.

Pohodlnost používání

Velmi praktický parametr. Ne vždy se ale odvíjí zcela od biolampy samotné. Do určité míry tu budete spoléhat na příslušenství. Proč je ale tento parametr tak praktický? Každá aplikace trvá přibližně 10, nebo 15 minut. To pak není pohodlné celou dobu držet lampu v ruce. Jak tedy můžete dosáhnout většího pohodlí?

  • Stojanový držák – ten je většinou k dostání k biolampě jako příslušenství hned při koupi. Určitě jde o usnadnění, oproti držení biolampy v ruce. Nevýhodou ale je, že při aplikaci budete někdy muset vydržet u stojanu v jedné, někdy i nepřirozené, poloze.
  • Mobilní držák s popruhem – ideální varianta, pokud chcete při aplikaci světla dělat i jiné věci. Můžete se pohybovat téměř, jak chcete a kde chcete. Problémem ale je, že podobné držáky jsou těžko k dostání, jelikož je ke svým biolampám nabízí jen firma Biostimul. Snad od nich ostatní výrobci tento nápad okoukají.
  • Držák ke stolu – tak trochu podobné stojanovému držáku jsou držáky, které připevníte ke stolu. Nevyhnete se sice podobným nepříjemnostem, jako u zmíněných stojanových držáků, ale přeci jen vám držáky ke stolu nabízejí větší flexibilitu.

Výkon biolampy

Výkon se může u biolamp udávat v mnoha různých formátech. Pro vás je ale důležitý jeden konkrétní – a sice výkon v poměru k ploše. Udává se většinou v mW, protože je velmi malý a vždy je důležité ho vztahovat ke vzdálenosti od zdroje. Právě v závislosti na ní se totiž tento výkon liší a neklesá lineárně, to je také důležité si říct. Velikost tohoto výkonu ale záleží i na velikosti plochy, na kterou světlo dopadá – proto se nenechte zmást tím, že u větších biolamp je výkon nižší; většinou je to právě proto, že je rozptýlený na podstatně větší plochu, než u menších přístrojů.

Pulzní režim

S pulzním režimem blízce souvisí typ používané žárovky. Biolampy mají buďto

  • halogenovou žárovku
  • LED diody

Pulzní mód, což je jiný název pro tu samou funkci, pak nabízejí pouze biolampy vybavené LED diodami. K čemu tedy pulzní režim slouží? Pokud osvětlujete stejné místo dlouhodoběji, nebo opakovaně, je pulzní mód šetrnější a účinnější. V pulzech je využívána různá frekvence, zatímco u klasického ozařování se využívá pořád ta stejná.

Certifikace

Všechny prověřené biolampy jsou certifikovány. Certifikát vám garantuje 100% jistotu toho, že konkrétní biolampa skutečně slouží jako doplněk léčby. Biolampa bez certifikátu by vám vůbec nemusela pomoct, nebo by vám dokonce ještě přitížila, či způsobila další zdravotní obtíže. Skutečně se tak ujistěte, že kupujete certifikovaný výrobek. Není to vůbec složité, certifikací se žádný výrobce netají. Stejně tak si dejte pozor, kde biolapmu kupujete. Zaměřte se v první řadě na ověření e-shopy.

Životnost žárovky

U životnosti žárovky se opět setkáváme s odlišnými hodnotami pro halogenovou žárovku a pro LED diodu. Halogenová žárovka vám vydrží něco mezi dvěma až třemi tisíci hodin, zatímco LED diody mohou sloužit až ke sto tisícům hodin.

Příslušenství

K určitým biolampám nabízí různí výrobci nebo prodejci navíc i určité příslušenství. To může přijít vhod, nebo naopak zbytečně zavazet. Určitě tak není od věci se před nákupem přesvědčit i o této otázce. Zpravidla můžete k nákupu dostat různé spreje. Výjimkou ale nejsou i stojany a držáky, nebo různé barevné filtry – o těch později.

Akumulátor

Akumulátor, respektive baterie, buďto ve vaší biolampě bude, nebo nebude. V případě, že si vyberete biolampu s akumulátorem, budete se moct léčit kdekoliv, bez nutnosti ohlížet se po elektrické zásuvce. Pokud naopak vaše biolampa akumulátor mít nebude, bude třeba ji pro používání zapojit do 220 V zásuvky. Jako vždy, akumulátor vám umožní větší mobilitu. Zároveň, podle rozměrů biolampy, si ji s sebou budete moct vzít, kam jen budete chtít.

Biolampa ozařování

zpět do menu ↑

Jak se liší účinky různých barevných filtrů?

Různé biolampy jsou vybaveny různými filtry. Jejich použití se liší v závislosti na jejich barvě. Abyste věděli, jaký barevný filtr je vhodný právě na vaše problémy, případně jaký má nejširší využití, připravili jsme pro vás krátký popis každého barevného filtru, dodávaného k biolampám. (Zdroj: Dyntar.cz; ŽivotníStyl.cz)

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Pojďme si před samotným finišem zrekapitulovat základní aspekty výběru biolampy. Ze všeho nejdřív je vhodné se rozmyslet, na jaké účely zamýšlíte biolampu používat. Podle toho si vyberete buďto univerzální, nebo speciální. Následuje pohled na konkrétní parametry, jako jsou pulzní režim, životnost žárovky a akumulátor. Určitě nepřehlížejte ani příslušenství, které má velký vliv na pohodlnost užívání biolampy. Součástí příslušenství jsou pak také různé barevné filtry, z nichž každý je určený specifickému využití. Nezapomeňte se při výběru ujistit i o tom, zda má konkrétní biolampa patřičný certifikát, a dejte si záležet na výběru obchodu, kde nakupujete. Pak už zbývá jen se rozhodnout, kolik do biolampy zainvestujete a na základě toho upravit své očekávání.

zpět do menu ↑

Jaký je vliv ceny na kvalitu biolampy?

Pro pohled na poměr cena/kvalita se vrátíme k rozdělení na domácí a profesionální účely.

  • Biolampy pro domácí účely – ty se většinou pohybují od 2 000 až do 30 000 korun. Pak už záleží na použitých technologiích, parametrech, ale také na nabízeném příslušenství. Vzhledem k nabízenému počtu biolamp a cenovému rozpětí je pak těžko biolampy nějak blíže rozdělit.
  • Biolampy pro profesionální účely – pro profesionální účely lze použít lampy od nějakých 20 000 korun. Prakticky ale neexistuje vrchní cenová hranice. Cena se odvíjí například i od konkrétního účelu biolampy. Kvůli tomu je tak nemožné se od určité cenovky orientovat podle poměru cena/kvalita. (Zdroj: Tipio.cz)

Biolampy závěr

zpět do menu ↑

Na jaké účely se biolampa hodí?

Nesmírně důležité je vědět, na jaké účely biolampu používat můžete, a na jaké účely je její použití zbytečné. Nejlepším řešením je držet se návodu výrobce, nebo ještě lépe rady lékaře. Čistě pro váš přehled, na jaké potíže je však možné biolampu použít jsme pro vás připravili krátký seznam:

  • Afty, bolesti zubů, záněty dásní
  • Akné, ekzémy, lupenka
  • Bolesti kloubů, artróza, revma
  • Bolesti hlavy, migrény
  • Bolesti svalů, zad
  • Opary, popáleniny, spáleniny
  • Ucpané dutiny, alergie
  • Vrásky, strie

Biolampa

zpět do menu ↑

Na jaké účely se biolampa nehodí?

Stejně tak, jak vhodné může být použití biolampy při určitých obtížích, tak nevhodné může být její použití při jiných. Máme pro vás přichystaný i seznam potíží, kdy buďte při použití biolampy opatrní, nebo se mu úplně vyhnout:

  • Epilepsie
  • Otevřené rány
  • Otevřené oči
  • Těhotenství
  • Nádory
  • Při výskytu vedlejších účinků

Biolampa může být nesmírně nápomocný přístroj, je však důležité ji používat zodpovědně. V internetových diskuzích a fórech najdete řadu samozvaných expertů. Je ale žádoucí dát na rady skutečných odborníků, lékařů, nebo alespoň na doporučení výrobců. (Zdroj: RedFerret.com)

Věříme, že jsme vám s výběrem biolampy pomohli a doufáme, že ať máte jakékoliv potíže, budete s ní spokojeni.