Nejlepší matrace 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější matrace.
 • Zvolte si na základě pohodlí, materiálu, tvrdosti a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Matrace bez pozadí

TOP matrace roku 2019

Úvod

Určitě to zná celá řada z vás, někdo jednou za čas, někdo zcela obvykle. Po celém dnu práce vás trápí bolest zad, svalů, kloubů a silná únava. Většinou se tedy doma netěšíte na nic jiného, než na vyhřátou a pohodlnou postel, kam si lehnete a ponoříte se do říše spánku… Jenže ráno, až se vzbudíte, jste celí rozlámaní, rozbolavělí a nevyspalí. Taky se vám to stává? Pak máte nejspíše špatně zvolenou matraci. Ta je totiž, jakožto bezprostřední podklad pod vaším tělem pro zdravý spánek naprosto klíčová. Pokud vám nebude plně vyhovovat, pak je více než pravděpodobné, že spánek na ní pro vás nebude odpočinkem, ale utrpením. Pečlivé zhodnocení všech dostupných parametrů – tvrdost, nosnost, materiál,… a pečlivý výběr jsou zde nutností. Kromě nepohodlí, které si špatnou volbou způsobíte, si totiž můžete uhnat také velmi nepříjemné zdravotní následky.

Trh je bohužel plný matrací, které jejich výrobci propagují jako zaručeně ty nejzdravější, nejvhodnější a celkově nejlepší. Často se při tom ohánějí nejrůznějšími certifikáty kvality (ovšem někdy se můžete setkat i s tím, že si ho výrobce vystaví i sám, takové pofiderní společnosti, když budete hodně hledat, také najdete). Jak ale posoudit, že je matrace skutečně skvělá? Náš názor je, že jde o zboží, jež je potřeba volit podle potřeb každého jedince. Matrace proto nelze hodnotit nijak hromadně. Každý jejich typ je vhodný pro někoho jiného. Jinou by si měl pořídit důchodce či pracující žena středního věku a jinou byste měli koupit dětem. Snažte se tedy při výběru postupovat zejména s ohledem na váš vlastní zdravotní stav a komfort, pak teprve sledujte cenu matrace nebo její certifikaci. V prvé řadě se dívejte, jestli se pro vás opravdu hodí (a jak se vám na ní leží, pokud máte možnost to zkusit). K tomu je důležitá perfektní znalost parametrů jednotlivých matrací. V neposlední řadě pak nesmíte podcenit ani vliv roštu nebo postele.

Nám se to povídá, uznáváme. Je toho hodně, co se při výběru matrace musí vzít v úvahu. Ale abychom nemluvili pořád jen obecně, nýbrž přešli přímo k věci, připravili jsme si pro vás recenze TOP matrací a velkého nákupního rádce, který vám poradí, jak koupit tu správnou a co všechno sledovat. Spíše, než abychom hledali ideální hodnoty, vám však chceme vysvětlit, co jednotlivé vlastnosti znamenají a pro kterou skupinu lidí jsou vhodné. Na to klademe důraz. S pomocí našich testů si tedy snáze dokážete představit, která pro vás bude ta nejvhodnější. Díky tomu se odlišujeme od ostatních recenzí na internetu, které vás zahrnou spoustou čísel a faktů, ale už vám zapomenou říct, co to pro vás znamená. Žebříček matrací však berte spíše jako orientační, abyste věděli, jaké jsou nejlepší produkty. Na rovinu vám můžeme říct, že matrace na prvním místě může být pro někoho horší než ta na příčce čtvrté a obráceně. Je to skutečně silně individuální. Ovšem dost řečí, pojďme se spolu podívat, co všechno potřebujete k výběru vědět.

zpět k menu ↑

Základní rozdělení matrací dle tvrdosti

Matrace mají samozřejmě celou řadu parametrů, na základě kterých bychom je mohli rozdělit – materiál, velikost, technologie, cena… Nám ale připadá nejvýstižnější rozdělení podle tvrdosti, ta nejlépe specifikuje, pro kterou skupinu uživatelů je daný model určen. Tvrdost se čísluje na škále od jedné do čtyř (respektive do pěti), z nichž jednička je nejměkčí a čtyřka nejtvrdší. Pětky jsou sice ještě o něco pevnější, ale ty už se pro běžného člověka vůbec neprodávají. Dobrá matrace by určitě měla vynikat bodovou elasticitouprohýbat by se měla jen v místě, kde se na ni zatlačí. Nemělo by docházet k prohybu na větších plochách, než jaké zabere vaše tělo, to je nepohodlné a matraci to může časem začít poškozovat.

Tvrdost je rozhodující v porovnání k vaší váze, vašim návykům a vašemu tělu a pro zdraví hraje asi největší roli, takže se snažte tvrdost matrace zohledňovat na prvním místě. Každý ze stupňů má je řešením pro určitou skupinu lidí. Samozřejmě, vymezení není vyloženě striktní, ale je dobré ho znát a trochu si jím výběr omezit. Lidé s nižší hmotností mohou bez starosti volit i měkčí matrace – tolik se neprohnou a udrží je. Naopak lidé s větší váhou by se měli dívat spíše po tvrdších modelech, zejména pak po třetí úrovni tvrdosti. Rozdělení je zhruba následující:

 • Matrace s tvrdostí 1 – lidé do 70 kilogramů (často ženy a starší lidé)
 • Matrace s tvrdostí 2 – lidé do 90 kilogramů (poměrně široká a různorodá skupina uživatelů)
 • Matrace s tvrdostí 3 – lidé do 120 kilogramů (převážně muži či osoby s nadváhou, nebo bez ohledu na hmotnost i děti, jejichž tělo se stále vyvíjí)
 • Matrace s tvrdostí 4 – lidé do 150 kilogramů (osoby s nadváhou či zdravotními problémy)
 • Matrace s tvrdostí 5 – lidé se zdravotními problémy nebo výraznou nadváhou, běžně se neprodávají

Speciální jsou v tomto ohledu matrace sendvičové, které mají dva stupně tvrdosti – pro horní a dolní materiál. Abychom byli tedy schopni nějak vytvořit žebříčky, rozhodli jsme se tyto typy zařadit vždy pouze do jednoho, a to do toho, ve kterém si vedou lépe.

zpět k menu ↑

Test velmi měkkých matrací (stupeň 1)

Mnozí z vás by si mohli říct, že čím měkčí matrace, tím lépe. O to snáze se vytvaruje tělu a tím spíše si dopřejete pohodlný a klidný spánek. Bohužel, opak je pravdou. Tím, že se snadno tvarují, vaše tělo se pomalu deformuje, proto s nimi musíte jednat opatrně.

Matrace tvrdosti 1

Velmi měkké matrace a jejich charakteristika

V tomto případě se jedná nejčastěji o matrace, vyrobené z latexu nebo pěny. Velmi snadno se prohýbají, upravují, a jakmile si lehnete, vytvoří prostor plně odpovídající vašemu tělu s velmi malým protitlakem (což zabraňuje také proležení, matrace se přizpůsobí a jakmile vstanete, vrátí se do původní polohy). Dá se říci, že téměř dokonale kopírují tvar vašeho těla. To může být vhodné pro starší lidi nebo osoby, které trápí bolesti kloubů. Stejně také se hodí pro relaxaci svalstva – to se na měkké matraci nádherně uvolní. Ale pro většinu populace není taková matrace nijak zdravá. Vaše tělo bude mít při spánku tendenci se křivit, přizpůsobovat matraci a po spaní na tak měkké matraci vás budou s největší pravděpodobností bolet záda. Doporučit ji tak můžeme spíše pro občasný odpočinek, nebo na každodenní spaní pro lidi menší váhy, či pro starší lidi, aby se jim v posteli dobře hýbalo, ne však pro běžné zákazníky.

zpět k menu ↑

Test měkkých matrací (stupeň 2)

Jde asi o nejoblíbenější a nejprodávanější kategorii. Vzhledem k zájmu zákazníků pak přirozeně také nejširší – velká obliba znamená obrovskou nabídku tohoto typu matrací v obchodech, od sendvičových pěnových až pružinových.

Měkké matrace a jejich charakteristika

Jsou elastické, dobře se přizpůsobují tvaru vašeho těla, ale zároveň již působí určitým protitlakem. Proto jsou při ležení vaší páteři oporou. Nejsou ale vhodné pro každého, řada lidí je používá nevhodně. Preferují je především ženy. Doporučit je ale můžeme všem z vás, kdo váží méně než devadesát nebo sto kilogramů a kdo jsou zvyklí pravidelně cvičit. Máte-li ale sedavé zaměstnání nebo trpíte-li nedostatkem pohybu, poohlédněte se raději po tvrdším typu.

Matrace tvrdosti 2

zpět k menu ↑

Test tvrdých matrací (stupeň 3)

Tvrdé matrace jsou vhodné pro nejširší kategorii lidí. Pokud vám nevadí, že se prohýbají poněkud hůře a že se vám tak snadno nepřizpůsobí (což je na druhou stranu dobře, tělo by si mohlo zvyknout na nevhodnou polohu při spánku), pak jistě oceníte, že jsou pro páteř skutečnou oporou.

Matrace tvrdosti 3

Tvrdé matrace a jejich charakteristika

Patří sem, z hlediska užité technologie, zejména matrace sendvičové z různých druhů pěny nebo pružinové. Vhodné jsou pro děti (jejichž tělo se teprve vyvíjí a měkká matrace by mohla dát základ vývojové vadě), mladší lidi nebo osoby s vyšší hmotností (což se týká především mužů). Co jistě ocení rodiče menších dětí je, že tyto matrace jsou díky tvrdosti odolnější, takže i když budou vaše ratolesti dělat doma hlouposti, nepoškodí je.

zpět k menu ↑

Test velmi tvrdých matrací (stupeň 4)

Nejtvrdší běžně dostupné matrace. Nebývají příliš oblíbené, protože tvrdost je pro pohodlný spánek až přílišná. Zato však drží tvar a neumožní vašemu tělu, aby se ve spánku pokřivilo.

Velmi tvrdé matrace a jejich charakteristika

Nevynikají tak velkou oblibou, spánek na nich již začíná být nepohodlný – vyrábějí se z tvrdé pěny nebo z kokosového vlákna, což jsou tuhé materiály. Věřte, pokud si ji zkusíte, málokdy si zvolíte právě stupeň 4 tvrdosti. Ale své využití přeci jen nacházejí – pořizují si je sportovci nebo třeba vojáci, zkrátka lidé, kteří se udržují v dobré kondici a trochou nepohodlí se brání tomu, aby si zvykli na přílišný komfort. Nebo naopak osoby, které trpí nadváhou či jiným zdravotním neduhem a velmi tvrdá matrace je pro ně jedním ze způsobů, jak svému tělu pomoci.

Matrace tvrdosti 4

zpět k menu ↑

Největší výrobci matrací

Jako to říkáme u všech typů zboží, i u matrací platí, že kvalita značky ve většině případů znamená kvalitní výrobek. Není to nutnost, ale bývá to tak poměrně často. Jak kvalitní značku poznat? Má většinou tradici, historii a může se pochlubit certifikáty od nezávislých testovacích společností. Naopak, pokud si certifikát vystaví sám výrobce, mělo by vás to předem varovat. Bohužel, i takové případy jsme na trhu našli. Skutečně dobrá a důvěryhodná společnost nemá problém uvést všechny parametry matrace – včetně materiálu, vlastností a životnosti. A především, dobrá značka uvádí na trh více typů matrací a má široký sortiment. Výrobce, který prodává jeden nebo dva typy se nemůže velkovýrobcům rovnat – jen těžko by se mu vyplatilo investovat do výzkumu nebo návrhů, takže pro vás nikdy neudělá maximum. Které firmy jsou tedy léty prověřené?

zpět k menu ↑

Jak vybírat ideální matraci?

Již jsme to nakousli v úvodu – při výběru matrace je to jiné než třeba při výběru elektrospotřebiče. Tam vám stačí znát ideální hodnoty jednotlivých parametrů, a pokud se do nich model vejde, jste za vodou. U matrace je to jiné – vybrané parametry nemají žádné optimum ani ideál (až na výjimky) a spíše platí, že každá hodnota nebo každý stupeň jsou určeny jiné skupině osob. Chcete-li si tedy vybrat naprosto nejideálnější matraci, pokuste se napřed poznat sebe, pochopit své spací návyky, a podle nich, své výšky, hmotnosti, návyků nebo i zdraví a věku volit určitý typ tvrdosti z výše zmíněných. A mezi jednotlivými matracemi pak vybírejte na základě dalších faktorů, které jejich užitek pro vás ovlivňují.

Výplň matrace a materiál jádra – určující faktory pro výsledné vlastnosti

Z hlediska výplně můžeme matrace rozdělit do tří velkých kategorií – na pružinové, latexové nebo pěnové. Začněme těmi latexovými. Ty jsou velmi měkké, vyrobené z přírodního materiálu a povětšinou s nimi nebývají problémy. Pružinové matrace jsou již složitější. Rozlišujeme dva typy, klasické a taštičkové, přičemž pro oba platí, že pružiny by měly být rozmístěny rovnoměrně a v dostatečném množství, aby byla hmotnost těla rozložena a aby vás nikde netlačily. Pěnové matrace jsou pak často polyuretanové (PUR pěna) a jí podobné. Klíčovou roli zde hraje hustota materiálu. Čím vyšší, tím lepší, minimum je v tomto případě 25 kilogramů na metr krychlový. Samozřejmostí by měla být zdravotní nezávadnost všech zmíněných materiálů, ale rozhodně není na škodu se o tom přesvědčit. Pojďme se však podívat blíže na jednotlivé druhy.

Pružinová
Taštičková matrace

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou spíše pozůstatkem starých časů. Ostatně, asi jste v některém letitějším filmu viděli matraci, ze které smutně kouká dírou pružina. V dnešní době, kdy existují daleko „lepší“ typy, tedy jejich obliba klesá. Přesto na ně ale někteří zákazníci nedají dopustit, protože mají celou řadu výhod – jsou pružné, takže se vašemu tělu velmi dobře přizpůsobí, navíc bývají vzdušnější než pěnové. Lépe se tedy větrají a pachy, prach nebo roztoči se v nich budou usazovat hůře. Pokud mají navíc dobrou horní vrstvu, pak určitě nehrozí, že by se pružina postupem času probojovala ven.

Tento typ matrací lze potom dále dělit z hlediska struktury na klasické pružinové a taštičkové. Ty obyčejné používají pružiny, navzájem propojené dalšími pérky. To proto, aby se zabránilo jejich uvolňování. Sem řadíme spíše starší modely. Novější taštičkové pružinové matrace tvoří soustava pružin, obalených v textilovém pouzdře. Tím je zajištěno lepší rozložení váhy na matraci. Pokud chcete něco obzvláště speciálního, pak si pořiďte mikrotaštičkovou matraci, která obsahuje až tisíc malých pružinek, opět v samostatných textilních pouzdrech. Je tak zajištěna jemnost, perfektní rozložení vaší hmotnosti na matraci a přirozené tvarování.

Kupovat byste je ale neměli, pokud si chcete koupit matraci levně. Máme zkušenost, že tento typ je kvalitní až ve vyšších cenových sférách, levné modely bývají nepohodlné a často se stává, že pružina prostě časem vyskočí ven. Matraci pak můžete vyhodit. Taštičkové nebo dokonce mikrotaštičkové pak bývají obvykle dražší než klasické. Určitě byste je neměli dávat do kombinace s lamelovým nebo dokonce polohovacím roštem – pružinová matrace se může ohýbáním zničit, Navíc se pak bude kombinovat pružení matrace a pružení roštu, což není úplně dobré. Vyplatí se pouze, pokud máte rošt pevný.

Latexové matrace

Latexové matrace jsou obecně měkčí – většinou s maximální tvrdostí dva. Z toho důvodu jsou velmi pohodlné a dobře se na nich leží. Vysoká elasticita materiálu zajišťuje dokonalé kopírování tvaru vašeho těla. Sice se rychle proleží a vytvoří se v nich prohlubně, ale také se záhy zase narovnají. Latex navíc velmi dobře odolává pronikání nečistot (což zvyšuje životnost). Pevnost matraci dodává pěnová nebo vláknitá deska uprostřed, na kterou je latex uchycen.  Ve většině případů se jedná o antialergické a antibakteriální matrace, ale pouze v případě kvalitních modelů. Zejména levnější latexové matrace jsou totiž často pravým opakem a mezi roztoči jsou oblíbeným cílem. Usazují se v nich velmi snadno.

Pěnové matrace

Pěnové matrace tvoří z uvedených typů asi nejširší skupinu. Pro výrobu lze totiž využít hned několik různých druhů pěn (jejichž složení navíc u jednotlivých výrobců značně kolísá). Jejich vlastnosti se samozřejmě liší, ale to základní zůstává – lze je snadno kombinovat víceméně se všemi typy roštů, protože nahýbání jim nijak nevadí. Pěna se snadno tvaruje, což má mimo jiné za následek, že se vaší postavě snadno přizpůsobí a po čase se, aby se zabránilo proležení, vrátí do původního stavu. Patří se, mimo jiné, zdravotní matrace, které mají paměťovou desku, která si tvar vaší postavy zapamatuje – při bolestech páteře nebo po operaci to jistě oceníte. Zároveň se, díky pórům, takové matrace dobře provětrávají. Další vlastnosti pak závisí na druhu pěny:

 • PUR matrace – asi nejoblíbenější typ na trhu vůbec – elastické, tvarovatelné, odolné. Vynikají dlouhou životností a různými stupni tvrdosti.
 • Bio pěnové matraceelastické, vysoce odolné matrace s ortopedickými vlastnostmi. Vyráběné jsou z přírodních olejů (sója, ricin,…), jsou odolné vůči roztočům i plísním, hodí se tedy pro alergiky.
 • HR (studená pěna) matrace – HR pěna má větší póry než PUR pěna. Je tedy vzdušnější, má větší elasticitu a také tvarovou stálost. Je o něco tvrdší a hůře tvarovatelná, ale jinak dobře provětrává a není příjemná roztočům. Často se kombinuje v zónových matracích s dalšími materiály.
 • Matrace z líné pěny – matrace, vhodné především pro citlivé, nemocné nebo starší osoby. Líná pěna mění tvrdost a tvar podle teploty, takže kontaktem s vaším tělem se přizpůsobí a okopíruje vaše tělo. Zároveň vám poskytne dostatečnou oporu.

Speciální typy matrací – sendvičové i zdravotní

Kromě tohoto základního dělení matrací podle materiálu rozeznáváme i některé zvláštní druhy. Nejběžnější z nich jsou sendvičové matrace – ty jsou složené ze dvou druhů materiálů, jejichž vlastnosti se takto kombinují. Na druhou stranu, praktická rada, abyste po čase používání matraci otočili a používali druhou stranu, tady dostává drobnou trhlinu. Tvrdost obou stran bývá zpravidla odlišná. Bio matrace a matrace z přírodních materiálů v sobě zase obsahují pouze přírodní látky, takže jsou často antialergenní. Chybět nemohou samozřejmě ani speciální zdravotní a ortopedické matrace. Mezi nimi je ale třeba dobře rozlišovat, ač se to může zdát, neznamená to totéž. Ortopedická matrace dává tělu oporu, zajišťuje vhodné ležení a rozložení váhy, ale není dostatečná pro osoby, trpící zdravotními vadami. Naopak zdravotní matrace je přímo určená a certifikovaná osobám, které jsou třeba dlouhodobě upoutané na lůžko.

Latexová

Nosnost matrace a vaše tělesná hmotnost

Nosnost matrace je z hlediska jejího používání velmi důležitá. Pokud se podíváme na kapitolku, týkající se tvrdosti, vidíme přibližné váhové rozdělení matrací, které by měli jejich uživatelé dodržovat. Nosnost pak slouží pro bližší specifikaci. Jelikož u rozdělení do stupňů tvrdosti jsou váhové rozdíly v řádech desítek kilogramů, chce to zkrátka nějaké lepší měřítko. Tím je právě nosnost. V zásadě jde o maximální hmotnost, s jakou si na matraci můžete lehnout, aby si zachovala všechny své ortopedické vlastnosti a bylo zabráněno její deformaci. Běžně se doporučuje kupovat matraci s nosností o deset kilogramů více, než je hmotnost uživatele – pokud náhodou přiberete, nebude to matraci vadit (samozřejmě, rapidní změna váhy již může znamenat problém). Naopak, pokud je nosnost výrazně větší, než vaše hmotnost, ničemu to nevadí. Jestliže se tedy budete snažit koupit matraci s větší nosností, než potřebujete, nic tím nepokazíte.

Počet zón je důležitý pro zdravý spánek – matrace se vám lépe přizpůsobí

Počet zón je po tvrdosti a materiálu dalším kritériem, které musíte při výběru zohlednit. Souvisí to s různým rozložením váhy na vašem těle a taktéž s různým tlakem, který bude v jednotlivých bodech na matraci vyvíjen. Každá zóna má tedy i rozdílnou tvrdost. Logicky – nohy nepotřebují takovou oporu, takže jim docela bude vyhovovat tvrdost 1 nebo 2. Naopak záda, zejména bedra, ramena a krk, vyžadují dobrou oporu, tedy tvrdost 3, výjimečně i 4, aby nemělo vaše tělo tendenci se prohýbat. Je tím zajištěno optimální rozložení vaší váhy vzhledem k prostoru matrace.

Počet zón se liší, od minima tří až do maximálních sedmnácti. Běžné je však číslo, které se pohybuje od tří do sedmi zón. Čím více zón, tím lépe bude matrace vašemu tělu uzpůsobena. Ale dejte si pozor, abyste na matraci leželi správně, tedy hlavou na vhodné straně. Obráceně totiž matrace nebude fungovat, jak má. Z toho důvodu nejsou tyto matrace vhodné pro děti, které v noci procestují celou postel a rozložení zón zkrátka nebudou respektovat.

Rozměry matrace musí ladit s postelí

Rozměry matrace musí bezpodmínečně odpovídat rozměrům postele. Nebo obráceně, podle toho, v jakém pořadí si nábytek a zařízení ložnice vybíráte. Pokud ale chcete, aby vám matrace dobře sloužila, neměla by na roštu ani létat ze strany do strany, ani by neměla být na jednom nebo druhém konci prohnutá – pak by ztratila své vlastnosti a škodili byste tím svým zádům. Dále pro její rozměry platí, že by její délka měla být asi o 20 centimetrů větší než je vaše výška. To proto, abyste si mohli pohodlně lehnout, natáhnout se a nohy vám nekoukaly z postele. Šířka by pak neměla být menší, než 90 centimetrů. A to ani pro mladé páry, které velký prostor nepotřebují – spaní ve stísněných podmínkách je možná romantické, ale určitě ne zdravé. Ideální tloušťka je u matrace alespoň 15 centimetrů. Pak bude odolná, neproleží se hned a ještě na ní nepocítíte ani náznakově tvrdost roštu.

Certifikace matrace vám pomůže zvolit správnou značku

Pokud jde o matrace, neříkáme, že je to hlavní kritérium, ale nějaký ten certifikát není od věci. Máme na mysli klasické certifikáty typu Ergocheck, EUROLatex Eco Standard, Burea Veritas nebo některé klinické certifikáty. Ne, že by nutně měly vypovídací hodnotu, je potřeba je brát s rezervou, ale přeci jen značí, že matrace má dobré vlastnosti a dobré ohlasy mezi odbornou veřejností. Pravda, certifikované matrace bývají o něco dražší, ale v případě, že platíte za zdravý spánek, dobře vyvinuté tělo a pohodlí, se zkrátka vyplatí nešetřit a nebát se nějaké té investice navíc.

Zónování matrace
Sendvičová matrace

Potah matrace je klíčový pro její údržbu

Matrace, jakkoliv je promyšlená uvnitř, potřebují mít i pěknou a odolnou schránku, do které ji vložíte. K tomu slouží potah, který by měl být rozhodně sundavací (což se řeší nejčastěji zipem), aby se dal vyprat. V opačném případě (s čímž se na trhu můžete také setkat) je čištění poměrně složité a rozhodně matraci nevyperete. Potah by měl být také vhodný pro praní při teplotě alespoň 60 °C, což je minimum pro to, abyste se zbavili organických nečistot, potu a roztočů. Nižší teploty nezaručí dokonalou hygienickou očistu.

Výhodou je pro matraci pěkný design jejího potahu. Pokud ji pořizujete do postele, na které se nebude spát pravidelně a která nemá být rozestlaná, pak rozhodně není na škodu, když matrace zaujme a zapadne do interiéru místnosti. Velmi dobrou vychytávkou jsou pak chrániče matracepotahy, do kterých matraci vložíte. Kromě toho, že jí tím dáte jiný, a někdy i zajímavější design, ji zároveň chráníte před znečištěním. Místo, abyste tedy prali potah, nebo čistili celou matraci, postačí vám dát do pračky pouze chránič.

Životnost matrace z mechanického i hygienického hlediska

Pokud jde o životnost matrace, neberte ji nikdy tak doslova. Můžeme se na ni totiž dívat ze dvou úhlů pohledu. Ta mechanická je dlouhá, může dosáhnout i patnáct nebo dvacet let. Moderní matrace jsou totiž vyráběny z velmi odolných materiálu, které snesou ledacos. Ovšem z hygienického hlediska je naprosto nereálné, abyste spali patnáct let na jedné matraci. Představte si, kolik potu, prachu nebo roztočů se do ní za tu dobu nachytá. Budeme-li se tedy na celou věc dívat z této strany, měli byste matraci měnit každých zhruba osm let (i v případě, že na ní není žádné viditelné opotřebení). Jestliže se tedy matrace chlubí dlouhou životností, je to jistě výhoda, ale od určité doby ji zkrátka nevyužijete.

zpět k menu ↑

Další tipy a rady, jak přizpůsobit výběr matrace

Při výběru však hrají roli i detaily, které se nedají zvážit, změřit nebo spočítat. Máme na mysli individuální charakteristiky každého z vás. Senioři by třeba neměli používat nízké matrace v kombinaci s nízkou postelí – špatně by se jim vstávalo. My jim spíše doporučujeme výšku postele alespoň půl metru a další přesah matrace. Méně se tím budou namáhat jejich kolena. Manželé by zase měli zohlednit, že každý z nich může mít jiné spací návyky a jiné požadavky a pořídit raději dvě různé matrace, než jednu velkou. Z hlediska vývoje vašich dětí se zase snažte svým potomkům pořídit spíše tvrdší matraci. Nebude to pro ně tak pohodlné, jako měkká matrace, ale zase máte jistotu, že je při růstu nepotká žádná vývojová vada.

zpět k menu ↑

Vliv roštu na nákup matrace

Zdravý spánek a volba matrace však do určité míry závisí také na roštu vaší postele. Ne každý typ roštu je vhodný pro každou matraci a také ne každý rošt je pro vaše záda vhodný. Pojďme se tedy v rychlosti podívat, jak může rošt do výběru matrace vstoupit a jak ho může změnit. Pokud kupujete s matrací i celou postel, není problém tyto dva kusy nábytku sladit dohromady. Problém však nastává, pokud již postel máte – pak musíte hodně přemýšlet a pečlivě volit. Pojďme se tedy na jednotlivé typy roštu podívat.zpět k menu ↑

Finální verdikt

Chápeme, že tím, že je výběr silně individuální, může být celkové vyznění poněkud zmatené, pojďme si tedy všechna hlediska nákupu matrace shrnout. Především byste si, ještě než ji půjdete koupit, měli dobře promyslet, o jakou tvrdost a typ máte zájem. Podle své hmotnosti, tělesných proporcí a zdraví, popřípadě preferencí, byste měli zvolit tvrdost matrace. Dělí se do čtyř, popřípadě pěti kategorií a každá se hodí pro jiné osoby. Tvrdost často souvisí i s použitým materiálem jádrapružiny, pěny, latex, popřípadě můžete využít sendvičové matrace kombinující více druhů materiálu. Volit můžete i speciální matrace zdravotní, popřípadě z bio materiálu. Podobným faktorem, jako je tvrdost, je také nosnost matrace – taktéž musí odpovídat vaší tělesné hmotnosti. Výhodou je, pokud má matrace více různých zón. Tím se kombinují tvrdosti v různých místech a matraci lze tedy vašemu tělu snáze přizpůsobit. Nezapomeňte v této věci ani na některá běžně zažitá pravidla – třeba že děti potřebují spíše tvrdší matraci.

Určitě byste ale neměli zapomenout vyladit matraci tak, aby se hodila k vašemu typu roštu. Nekupujete-li s matrací zároveň i novou postel, musíte na to myslet a nezapomenout některá specifika – pružinová matrace se nehodí na lamelový rošt, ani na pohyblivý, a podobně. Obdobně byste měli uvažovat o rozměrech – matrace nesmí rošt přesahovat, ani na něm volně jezdit z jedné strany na druhou. Velikostí musí vaší posteli a roštu odpovídat. Důležitá je i volba kvalitní značky – v tom vám může pomoci jak její tradice a šíře jejího sortimentu, tak i certifikace. Nespoléhejte se pouze na certifikáty, ale jako náznak kvality mohou posloužit. Detaily, jako je potah matrace nebo její životnost, posuzujte až nakonec. Mohou vám používání matrace usnadnit, ale určitě nejsou klíčové ani rozhodující. Ještě se můžete zběžně podívat na cenu, a pokud vám vyhovuje, pak máte matraci vybranou. Nyní se pouze stačí naučit správně spát a vhodně se o ni starat a máte zaručeno, že se ráno budete probouzet spokojení, dobře vyspaní a hlavně zdraví.

zpět k menu ↑

Jak se liší jednotlivé matrace cenou?

Ještě by vás mohlo zajímat, v jakých relacích se ceny matrací pohybují. Pokud si odmyslíme ty nejlevnější (a nejméně kvalitní), které jsou k sehnání za pár stovek korun, pak můžeme říct, že cena závisí hlavně na materiálu. Klasické pružinové matrace jsou obecně levnější (tak do tří tisíc korun), než taštičkové nebo dokonce mikrotaštičkové (mohou překročit i pět tisíc korun). Pěnové šplhají svou cenou o něco málo výše. Jinak ale hodně záleží na kategorii – klasické PUR matrace jsou většinou levnější než matrace ze studených a líných pěn nebo z bio pěn a jsou k dostání asi do pěti tisíc korun. Naopak, další zmíněné typy pěn mohou být k dostání i za cenu, převyšující deset tisíc korun. V podobných relacích se pohybují latexové matrace, jejichž cena se pohybuje od několika tisíc až po deset tisíc korun. Nejdražší pak bývají některé speciální zdravotní nebo antialergenní matrace, které mohou stát i dvacet tisíc korun, protože na jejich výrobu je potřeba užití speciálních technologií. Teprve v rámci jednotlivých kategorií pak můžete sledovat cenu a zkusit podle ní posoudit kvalitu matrace – většinou funguje jednoduchá rovnice, že čím je matrace dražší, tím je i lepší.

zpět k menu ↑

Pár tipů pro zdravý a bezstarostný spánek

Ani ta nejlepší matrace vám nebude sama o sobě k ničemu, pokud na ní nebudete umět vhodně spát. Pro kvalitní spánek totiž není důležitý jen podklad, ale také třeba vaše poloha nebo návyky. Nejdůležitější jsou v tomto ohledu zdravá záda. Ty tvoří nejrizikovější část vašeho těla – již malá porucha páteře nebo zádového svalstva se projeví zvýšenou bolestivostí a zhoršenou pohyblivostí. Zejména pokud tedy máte sedavé zaměstnání, v němž svá záda namáháte (typicky úředníci, účetní, manažeři, řidiči,…), byste se tedy měli na výběr matrace zvláště zaměřit. Ale i když se vám podaří najít tu správnou, měli byste znát pár dobrých návyků, jak ji používat.

 • Před spaním byste se měli protáhnout, aby se vám svalstvo uvolnilo a nemohlo se v noci natáhnout nebo naopak pokrčit. Není potřeba žádných posilovacích cviků, jen pět, deset minut předklonů nebo rotací.
 • Před spaním si také otevřete okno a nechte vzduch v místnosti, aby se vyměnil a ochladil. V noci ho svým dechem stejně zahřejete.
 • Snažte se spát, pokud možno, v natažené poloze. Nekrčte se, alespoň ne úmyslně, do klubíčka, zbytečně se tím křivíte a záda pak ráno bolí.
 • Dbejte na to, abyste při spaní kopírovali tvar páteře. Tedy, abyste pod hlavou měli polštář nebo vyvýšený rošt, ale dejte pozor, aby hlava nebyla příliš vysoko a záda se vám nekulatila.

Matrace výběr

Nejvhodnější polohou, při které se tlak a váha vhodně rozloží na matraci, je poloha na zádech. I ta má ale svá úskalí – prohnutí beder a zaklonění hlavy. Obojí vede ke zvýšenému zatížení páteře a následné bolestivosti. Jak tomu předejít? Ideální je mít pod hlavou zvednutý rošt nebo dostatečně tlustý polštář a zónovou matraci, která bude kopírovat prohýbání páteře (tedy v oblasti beder bude nejtvrdší, v oblasti hrudníku naopak měkčí). Spánek na břiše již tak doporučovaný není, protože při něm lidé dělají často zásadní chybu – používají polštář. Hlava musí být otočená na stranu, ale zároveň ve stejné rovině, jako tělo. Jinak budete nakláněním do strany namáhat krční páteř. Tedy polštář v tomto případě určitě není vhodný.

Obecně nejméně vhodná je poloha na boku – dochází při ní k rotaci pánve (protože pro větší pohodlí dává většina z nás jednu nohu dopředu, druhou dozadu), tlaku na krk, vychylování hlavy do strany a vytláčení ramene ven ve snaze dát si ruku pod hlavu. U žen pak může nastat řada problémů v oblasti prsou. Poloze na boku se tedy snažte spíše vyvarovat a pokud možno ji odnaučit vaše děti – pro jejich zdravý vývoj je naprosto nevhodná.

zpět k menu ↑

Jak matraci udržovat? Hlavně pravidelně a pečlivě…

Jak jsme již zmiňovali v jedné z kapitolek, týkajících se výběru, životnost matrace se reálně pohybuje z hygienických důvodů kolem sedmi, osmi let. Pečlivou údržbou ji však můžete značně ovlivnit. Matrace, která se nečistí, vydrží zdravá sotva čtyři nebo pět let, pak se v ní začnou množit bakterie a špína, kromě zápachu je tedy i zdraví nebezpečná. Ovšem budete-li ji pravidelně prát a udržovat, pak můžete její životnost zvýšit i na deset let, což je poměrně podstatný rozdíl.

Začněme tou nejběžnější věcí, a tou je otáčení a větrání matrace. Člověk se zcela běžně při spánku potí, na tom není nic špatného, je to přirozené. Stejně tak, pokud jste nemocní, bude se tělo snažit vyloučit ze sebe co nejvíce škodlivých látek v podobě potu. I přes ochrannou vrstvu povlečení a prostěradla se část z toho dostane i do matrace. Proto byste neměli zapomínat ráno nechat matraci provětrat a uschnout. Stejně tak, pokud chcete matraci otáčet (což byste dělat měli, aby nebyla na jedné straně proležená, ale aby se deformace vyvažovaly), měli byste s tím počkat, až se vyvětrá a proschne. Vlhká a otočená by se vám matrace zapařila a mohla by dokonce začít plesnivět.

Co se týče čištění matrace, velkou výhodou je zde potah, který se dá snadno sundat. Pak je praní více než snadné, prostě složíte potah do pračky, nastavíte teplotu ideálně na 60 °C nebo i více, aby se matrace účinně zbavila všech organických nečistot a po usušení je hotovo. Horší to je, když máte matraci, jejíž potah je umístěný napevno. Jeho ruční čištění a následné sušení je pak více než složité. Mnohem účinnější je pravidelné vysávání matrace, které zabrání zachytávání prachu i roztočů, máte-li dobrý vysavač.

Chcete-li znát naše tipy, jak na čištění matrací, pak doporučujeme především šetřit s chemií. Nepoužívejte žádné gely, lepivé látky nebo naopak kyseliny či silné zásady. To všechno by mohlo matraci poškodit a zachytit se do ní.  Určitě byste tedy nechtěli spát na matraci, v níž je usazený zbytek Sava (byť nepatrný). Stejně tak se nehodí používat pěnové čisticí prostředky, protože ty mohou narušit póry matrace a její odvětrávání může být složitější. Vlhkost, která se do ní v noci vsákne, by tedy zůstávala v matraci i po vysušení. Naše poslední rada se pak týká sušení – neopírejte matrace o topení. Některé, zejména syntetické materiály, totiž teplo špatně snáší. Lepší je potah vyvěsit někde na vzduchu.

Nemůžeme si pomoci a dobrý výběr matrace a její pravidelnou údržbu ještě jednou nezdůraznit. Je to naprosto klíčové pro váš zdravý a kvalitní spánek. Myslete na to tedy jak při nákupu, tak při jejím čištění – ručíme za to, že čím více času těmto činnostem věnujete, o to lepší potom váš spánek bude.

Matrace
Ohodnotit článek
Váš pomocník