Nejlepší čtečky e-knih 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější čtečky.
 • Zvolte si na základě displeje, paměti, velikosti a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Čtečky bez pozadí

TOP čtečky roku 2019

Úvod

V posledních pár letech si ve světě elektroniky získaly velkou oblibu elektronické čtečky knih. Z toho důvodu přirozeně nemohou chybět v našich testech. Jde o poměrně užitečná zařízení, jejichž primární cíl je jediný. Umožnit vám, abyste mohli nerušeně číst, ať jste, kde jste. Můžete si je vzít s sebou na dovolenou, do vlaku, do práce nebo do letadla. Nemusíte riskovat, že si poškodíte při cestování svoji oblíbenou knížku, navíc tím, že se do čtečky dá nahrát více knih, je to stejné, jako byste si s sebou do auta sbalili celou knihovnu. Pravda, někdo nedá na tištěné knihy dopustit, a my takové lidi chápeme. Proč ale nezkombinovat čtečku a knihy tak, abyste doma četli klasicky a třeba na cestách v elektronické podobě? To je podle nás ideální využití elektronické čtečky knih.

Ovšem ať už chcete čtečku využívat jakkoliv, nebo ji chcete dokonce někomu darovat (což je poměrně časté, čtečky dnes tvoří poměrně oblíbené dárky), měli byste dbát na pečlivý a dobrý výběr. Cena některých čteček může dosáhnout až deseti tisíc a to už je dost velké vydání na to, abyste si koupili nepovedený model. Z toho důvodu jsme si pro vás dnes připravili velký test čteček elektronických knih. Součástí testu jsou jak žebříčky a srovnání nejlepších čteček, tak i velký článek o tom, jak vybrat čtečku. Je potřeba brát v potaz více různých parametrů, které spolu různě souvisí. Můžete se setkat s hodnotami, které nebudete znát a s označeními, kterým nebudete rozumět. Proto bude v rámci našeho testu vše vysvětleno a uvedenou na správnou míru.

zpět k menu ↑

Je nutné si koupit čtečku, nestačí jiný přístroj?

Primární funkce čteček knih je pravděpodobně již na první pohled jasná. Kdo si ji chce pořídit, bude od ní očekávat především to, že si bude moci na cestách přečíst svou oblíbenou knihu, aniž by ji musel brát s sebou a riskoval třeba její poškození. Papír je přeci jen křehký. Pokud má podsvícený displej, je možné si číst i po tmě, což s běžnou knihou nemůžete. A výhod najdeme ještě celou řadu – čtečka funguje jako kapesní knihovna – jakmile ji zapnete, můžete si vybírat ze všech svých knih, ať jste kdekoliv. Dočtete třeba na pláži u moře knížku, a klidně si vezmete další. Některé modely pak nabízí funkce navíc, jako je přehrávání hudby nebo hraní her a blíží se tak tabletům. Snad jediná nevýhoda, kterou je možné na čtečkách shledat, je, že ztrácíte pocit z klasického čtení, kdy berete každou stránku do ruky a kdy máte ke knize o něco blíže. Vybrat elektronickou čtečku, nebo klasickou knihu? To je ale pouze o vašich vlastních pocitech.

Vzhledem k vývoji moderní doby se ale nabízí spíše jiné otázky. Pokud jste zastánci čtečky, budete si kupovat klasickou čtečku, tablet, nebo vám vystačí mobil či notebook? Máme-li být upřímní, číst knihy se dají na všech zmíněných zařízeních, a pokud byste chtěli za čtečku ušetřit, můžete třeba tablet využít (mobilní telefon už nedoporučujeme, čtení na něm by bylo nekomfortní, totéž platí pro notebook). Je ale třeba počítat s obecnými specifiky takovýchto „náhražek“:

 • Notebook je sice výkonný, ale výkon při čtení nevyužijete. Velká obrazovka je výhodou, velikost celého přístroje je spíše omezující. Takové čtení by bylo nepohodlné, navíc notebook si s sebou nemůžete vzít všude. Oproti čtečkám má menší výdrž. Opravdu nedoporučujeme využívat.
 • Mobilní telefonmalý displej, v případě chytrých telefonů je sice displej dobrý, ale čtení by bylo nepříjemné pro oči. Navíc chytré telefony jsou specifické malou výdrží baterie. Paměť, do které ukládáte fotografie, videa nebo hry pak není tak velká, aby bylo možné do ní nahrát větší počet knih. Výhodou může být maximálně mobilita a fakt, že telefon máte většinou po ruce.
 • Tablet a čtečky, to jsou zařízení, která se pro čtení elektronických knih hodí. Jsou dostatečně mobilní, mají slušnou výdrž baterie i dostatečnou paměť. Čtečky jsou trochu více zaměřené právě pro čtenáře, takže běžné funkce tabletů u nich nenajdete. Nicméně nejmodernější přístroje se dostávají tabletům poměrně blízko. Z našeho pohledu se hodí víc, protože jejich primární funkcí je právě čtení knih a tomu jsou uzpůsobeny. Tablety jsou univerzálnější. Nicméně pokud byste se pro ně rozhodli, můžeme vám nabídnout náš test tabletů, který vám poradí, jak vybrat.

Pokud zůstáváte věrni čtečkám (a my toto řešení doporučujeme, také se nám pro čtení e-booků zamlouvají více než tablet), pak můžeme přistoupit k samotnému testu.

zpět k menu ↑

Test čteček e-knih

Přejděme nyní k ústřední části našeho článku, a tou je právě test nejlepších čteček, které náš trh nabízí. Jelikož nabídka tohoto typu zboží není zatím tolik široká, jako je tomu u jiných zařízení, bude tentokrát test trochu skromnější, než na co jste z naší strany zvyklí. Vybrali jsme však pouze špičkové modely, do kterých se nemusíte bát investovat.

Cenová kategorie do 2 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Velikost displeje Rozlišení Cena
1. PocketBook Basic 3 614
6 palců 800 x 600 px Zjistit cenu
2. Onyx inkBOOK Classic 2
6 palců - px Zjistit cenu
3. Amazon Kindle 8 Touch
6 palců 800 x 600 px Zjistit cenu

Cenová kategorie od 2 000 do 3 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Velikost displeje Rozlišení Cena
1. Amazon Kindle Paperwhite 3
6 palců 1440 x 1050 px Zjistit cenu
2. PocketBook 641 Aqua 2
6 palců 1024 x 758 px Zjistit cenu
3. PocketBook 627 Touch Lux 4
6 palců 1024 x 758 px Zjistit cenu
4. Amazon Kindle 2019
6 palců 800 x 600 px Zjistit cenu
5. PocketBook 616 Basic Lux 2
6 palců 1024 x 758 px Zjistit cenu
6. Onyx InkBOOK Lumos
6 palců 800 x 600 px Zjistit cenu

Cenová kategorie od 3 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Velikost displeje Rozlišení Cena
1. PocketBook 740 InkPad 3
7,8 palce 1404 x 1872 px Zjistit cenu
2. Amazon Kindle Paperwhite 4
6 palců 1448 x 1072 px Zjistit cenu
3. PocketBook 632 Touch HD 3
6 palců 1448 x 1072 px Zjistit cenu
4. Onyx InkBOOK Explore
7,8 palců 1872 x 1404 px Zjistit cenu
5. Amazon Kindle Oasis 2
7 palců 1680 x 1264 px Zjistit cenu
6. Onyx InkBOOK Prime HD
6 palců 1448 x 1072 px Zjistit cenu
Čtečka Amazon
Čtečka PocketBook

Čtečky e-knih a jejich charakteristika

Čtečky elektronických knih lze, vzhledem k velké podobnosti jednotlivých modelů, charakterizovat poměrně snadno. Jedná se o přístroje, podobné tabletům, většinou s takzvaným E-Ink displejem (displej na bází elektronického inkoustu). Výhodou je, že je takový displej úspornější a zároveň šetrnější k vašim očím. Nevýhodou, že je černobílý. Některé čtečky se však podobají tabletům a používají barevný LCD displej, tím je však snížena jak výdrž, tak i šetrnost k uživateli. Barevný LCD displej unavuje oči mnohem více. Jinak je u čtečky hodně rozhodující také velikost a rozlišení displeje, aby se vám četlo co nejlépe.

Z dalších věcí, které stojí za to zmínit, je rozhodující paměť. Ta musí být dostatečně velká, aby se do ní vešlo více elektronických knih (zároveň je potřeba sledovat podporované souborové formáty – .html, .txt, .azw, .fb2 a tak dále). Naopak, běžné formáty, jaké se používají pro čtení v počítači (běžně .doc a .pdf) se ve čtečkách otevírají špatně. Důležitá je také kapacita baterie, aby čtečka vydržela co nejdéle bez nabíjení, ovládání (většinou dotykové nebo tlačítkové – je potřeba rozlišovat, jestli čtečka umožňuje i zadávání textu, nebo pouze čtení) a v neposlední řadě i připojení. Nějak totiž musíte knihy do paměti dostat.

Pro vlastní pohodlí byste se pak měli snažit, aby byla čtečka mobilní a lehká. Velikostí jsou často podobné větším mobilům nebo menším tabletům. Často sledovaným rozměrem je velikost displeje (kterou je třeba si dát do srovnání s rozlišením), ale zároveň byste neměli opomenout ani rozměr celkový. Společně s hmotností čteček vypovídá o tom, jak pohodlné pro vás bude přenášení a čtení. Nezapomínejte, že čtečku využijete třeba při cestování. Po softwarové stránce nelze zapomínat, že čtečka má svůj operační systém, byť bývá jednodušší než u chytré elektroniky, vlastní adresářovou strukturu a v případě modernějších a vylepšených čteček vám nabízí i přístup na internet přes prohlížeč, MP3 přehrávač nebo třeba slovník.

Výhody

Můžete si přizpůsobit velikost a font textu

Bývají lehčí, než tištěné knihy, a čtení je pohodlnější

Knihy se snáze nakupují a do jedné čtečky se jich vejde spousta


Nevýhody

Omezená kapacita baterie, nutnost dobíjení

Unavují oči více než tištěné knihy

zpět k menu ↑

Některé značky čteček, které se vyplatí znát

Vzhledem k tomu, že trh se čtečkami u nás zatím není tak bohatý, jako třeba ve Spojených státech nebo ve Spojeném Království, a čtečky si teprve získávají oblibu, nebude tentokrát výpis značek tak bohatý. Zvolili jsme tři, které vycházejí z hodnocení nejlépe a které dodávají na trh vysoce kvalitní modely. Jedná se o značky Amazon, Bookeen a PocketBook. Nechceme tím ale samozřejmě říkat, že jiné značky nemohou být dobré, to určitě ne. Tím, že nabídka není tak široká, nachází se v ní převážně kvalitní zboží (navíc i náš test obsahuje čtečky jiných značek). Ovšem tito výrobci patří mezi ty tradiční, osvědčené a rozhodně se je vyplatí znát.

zpět k menu ↑

Jak vybrat čtečku elektronických knih?

Určitě si v tuto chvíli kladete poměrně zásadní otázku. Předložili jsme vám v testu výběr nejlepších čteček, ale jak poznáte, která z nich bude nejvhodnější pro vás? Vaše osobní preference se od našeho názoru totiž mohou lišit. V tom případě bude potřeba podívat se trochu blíže na jednotlivé parametry čteček elektronických knih, projít si důležité hodnoty a zjistit, jak by měly vypadat, aby byla čtečka maximálně pohodlná, výkonná a zároveň vás nijak neomezovala. Začněme tím nejdůležitějším, a to je displej.

Dva základní typy displejů čteček

U čtečky elektronických knih je jednou z nejdůležitějších charakteristik displej. Ten se dá rozebírat z mnoha různých hledisek, která si postupně projdeme. Začněme tím nejzákladnějším, a to je rozdělení do dvou typů. První z nich je klasický LCD displej, běžný třeba u tabletů, druhý pak E-Ink displej, specifický jen pro čtečky. Jednotlivé technologie se pak mohou ještě dále dělit.

E-Ink displeje

Zkratka E-Ink se dá přeložit i jako „Elektronický Inkoust“, a tak nějak tento displej i vypadá. Je černobílý, přičemž písmo je černé a podklad bílý. Vypadá tedy jaké reálná kniha. Takový displej je energeticky méně náročný, šetrnější k vašim očím (minimálně díky chybějícímu podsvícení) a čtení je tak komfortnější. Text je čitelní ve všech úhlech a displej se neleskne, tak jako tomu bývá právě u LCD displejů. Naopak, nevýhodami je, že obrázky se zobrazují buď černobíle, nebo ve stupních šedé, a překreslování displeje je pomalejší, než v případě LCD displejů. Pokud máte čtečku, která umožňuje třeba procházení internetu, může vám pouze černobílé zobrazování začít časem vadit. Do budoucna se uvažuje i s barevným E-Ink displejem, zatím je ale pouze ve fázi výzkumu.

V této kategorii lze rozlišovat dvě různé technologie – starší Pearl a novější Carta. Zásadní rozdíl mezi nimi není, dá se říci, že druhá varianta je novější a vylepšená. Má lepší kontrast, větší ostrost a vyšší rozlišení. Obraz je tedy jemnější a lépe se čte. Od čtečky s E-Ink displejem tedy můžete očekávat příjemnější čtení a zároveň větší výdrž.

Výhody E-Ink displeje:

 • Menší energetická náročnost
 • Šetrnější díky chybějícímu podsvícení
 • Lepší pocit ze čtení
 • Čitelnost ze všech úhlů

Nevýhody E-Ink displeje:

 • Pouze černobílý
 • Chybějící podsvícení neumožňuje čtení ve tmě
 • Pomalejší překreslování

E-ink displej
E-Ink displej
LCD displej
Srovnání čtečka vs. tablet

LCD displeje

LCD displej dobře znáte od klasických tabletů. U čteček jsou méně obvyklé, a většinou je najdete spíše u těch dražších, které se podobají tabletům. LCD displej funguje na principu tekutých krystalů, které umožňují zobrazovat grafiku barevně, což je zásadní rozdíl oproti E-Ink displejům. Navíc se překreslují výrazně rychleji, než elektronický inkoust. Hodí se jak pro přehrávání videí, tak i pro brouzdání na internetu nebo hraní her. Na druhou stranu, daní za to je, že takový displej má výrazně větší spotřebu energie a tedy i menší výdrž. Na delších cestách to může být docela limitující. LCD displeje pak mají i některé další nevýhody, které určitě z mobilů nebo tabletů dobře znáte – zhoršenou čitelnost z některých úhlů a zároveň nepříjemné odlesky, pokud se na displej díváte třeba na slunci.

Hlavní výhodu LCD displeje u čtečky je jak jeho barevnost, tak i možnost podsvícení. Na rozdíl od většiny E-Ink displejů vám umožňuje čtení ve tmě. Naopak, pokud čtete ve světle, je to pro vaše oči náročnější a rychleji se unaví. Dost často bývají LCD displeje čteček dotykové, což může ovládání výrazně usnadnit.

Výhody LCD displeje:

 • Barevné zobrazování
 • Podsvícení umožňuje čtení ve tmě
 • Rychlejší vykreslování
 • Často dotykové ovládání

Nevýhody LCD displeje:

 • Více unavuje oči
 • Energeticky náročnější
 • Odlesky ve světle

Podle čeho vybírat velikost displeje?

Velikost displeje je pro dobré zobrazování knihy poměrně důležité. Čím větší displej, tím příjemnější čtení a zobrazování dokumentů – například u vědeckých publikací nebo pracovních záležitostí se to vyplatí. Má to ale i obrácenou stranu mince, čím větší displej, tím větší je i čtečka a o to méně pohodlné pak čtení je. Velká a těžká čtečka se hůře drží a po čase vás začnou bolet ruce. Doporučujeme tedy přidržet se průměru a zvolit univerzální střední velikost displeje. Ta je udávána v palcích úhlopříčky, přičemž platí tento převodní vztah:

1 palec = 2,54 centimetru

Nejběžnější je velikost 6, popřípadě 7 palců. Je to pro čtení běžných knih naprosto dostačující a je to přesné optimum mezi příjemným čtením a zároveň pohodlnou manipulací. Menší čtečky, s úhlopříčkou displeje 5 palců, jsou vhodné spíše na krátké čtení, třeba cestou do práce, ale zároveň jsou méně komfortní. Naopak velké čtečky, s úhlopříčkou 8 palců a více, bývají nepohodlné a naleznou uplatnění pouze tehdy, pokud chcete číst třeba vědecké publikace a potřebujete dobrou orientaci v ilustracích. Pokud vás zajímá kvalita zobrazení, doporučujeme se dívat nejen na velikost displeje, ale i na jeho rozlišení. Kombinace těchto dvou faktorů je totiž vypovídající, zatímco každý zvlášť vám toho o kvalitě zobrazování moc neřekne.

Rozlišení displeje volte co největší

Přejděme tedy ke zmíněnému rozlišení. Jednoduchá definice říká, že jde o parametr, který udává počet vykreslovaných bodů (pixelů). Určuje tedy, kolik informací se na displej vejde a jak moc budou čitelné. V kombinaci s velikostí displeje určuje jak jemnost obrazu, tak i jeho ostrost. Čím větší rozlišení, tím lépe, je ale potřeba si ho dát do poměru s úhlopříčkou. Máte-li totiž rozlišení třeba 600 x 800 pixelů, což je u čteček s E-Ink displejem poměrně běžné, pak pro šestipalcový displej bude dostačující. Ovšem pro displej s úhlopříčkou osm palců už bude obraz málo ostrý. Tady už je potřeba rozlišení alespoň 1024 x 768 pixelů. Rozdíl v ceně není tak velký, ale kvalita zobrazování je výrazně větší.

Osvícení displeje – máte o něj zájem, nebo ne?

Jednou z podstatných charakteristik displeje je přítomnost podsvícení a osvícení. LCD displeje jsou podsvícené prakticky všechny, je to při jejich principu fungování nezbytné a přináší to s sebou výhody, ale i nevýhody. Podsvícení je zprostředkováno světly pod displejem. Mezi přednosti určitě patří, že můžete číst i ve zhoršených světelných podmínkách, dokonce i ve tmě. Ale zároveň tím mnohem více unavujete oči. U E-Ink displejů je situace s osvětlením trochu složitější. Levnější čtečky většinou podsvícení nemají a pro vás jakožto pro čtenáře je to značně limitující. Můžete číst pouze při světle. Naopak, většina dražších modelů disponuje osvícením, výrazně sofistikovanějším a technologicky vyspělejším, než jaké mají LCD displeje. Světlo z LED diod osvětluje displej díky optickým vláknům rovnoměrně a hlavně nezáří tolik do prostoru. Je šetrnější k očím a většinou je snadno regulovatelné.

Ovládání s displejem také okrajově souvisí

Posledním parametrem, který chceme v souvislosti s displejem zmínit, je ovládání čtečky. Většina levnějších modelů se ovládá skrze tlačítka. Je to velmi jednoduchý systém, kde otáčíte stránky knihy nebo regulujete intenzitu svícení tlačítky. Zejména u E-Ink čteček je to běžné, protože vzhledem ke snížené rychlosti reakce a překreslování je ovládání přes tlačítka jednodušší. Druhou možností je dotykový displej, který se ovládá vašimi dotyky. Tento způsob je charakteristický pro LCD displeje, ale i pro některé E-Ink displeje, zejména pro ty dražší. Pokud totiž vlastníte čtečku, která umožňuje odesílání e-mailu, zapisování poznámek nebo brouzdání po internetu, je potřeba text nejen číst, ale i zadávat. To pomocí tlačítek dost dobře nejde. Podle nás tedy, pokud vybíráte mezi dotykově a tlačítkově ovládanou čtečkou, záleží především na vašich preferencích:

 • Tlačítkové ovládání volte v případě jednodušších čteček, nebo pokud od ní neočekáváte víc, než jen čtení. Na posouvání stran a základní operace je to ideální a jednoduché řešení.
 • Dotykové ovládání doporučujeme, pokud stojíte o pokročilejší čtečku a zároveň ji chcete využívat na víc činnosti, mimo jiné i na zápis textu.

Co se týče přímo ovládání, doporučujeme se na něj ještě před koupí podívat. Zajímat by vás měly tři základní věci – způsob otáčení stránek (ideálně dotykově nebo tlačítky po stranách displeje), základní orientace v menu (jeho logika a ovládání) a případně psaní. To lze zprostředkovat buďto klasickou klávesnicí, která může být součástí čtečky, nebo dotyky na daných bodech displeje. Pokud kupujete čtečku v kamenném obchodě, doporučujeme domluvit se s obsluhou a ovládání si na místě vyzkoušet. Primárním cílem je, aby pro vás bylo pohodlné a intuitivní.

Čtečka e-knih
E-knihy

Kapacita paměti – čím větší, tím více knih uložíte do knihovny

Rozhodující je pro využití čtečky také velikost paměti zařízení. To se dalo očekávat. Většina čteček má svou vnitřní paměť v řádu několika GB (gigabyte). Běžná hodnota jsou 4 GB. Vzhledem k velikosti e-knih je to poměrně velká kapacita. Případně, pokud vyžadujete opravdu velkou paměť, můžete zvolit některou z moderních čteček, které umožňují ukládání knih do cloudu. Paměť pak lze rozšířit také pomocí paměťových MicroSD karet, je ale potřeba si dopředu prohlédnout, jestli čtečka disponuje slotem pro SD kartu. Není to totiž, ani v dnešní době, automatické. Na druhou stranu, některé levnější čtečky mají svou vnitřní paměť 1 GB a neumožňují další rozšíření. To už je poměrně malá kapacita, kterou nedoporučujeme.

Dávejte pozor na podporované formáty

Každá e-kniha, kterou do čtečky nahrajete, je uložená v určitém formátu. Jelikož neexistuje jednotný formát, může jich být celá řada (počínaje klasickými počítačovými soubory .doc a .pdf až po speciální soubory, jako je .epub nebo .mobi). V zásadě jde o to, že textová informace je zašifrována do souboru, čitelného elektronickým zařízením. To ho zase rozšifruje a vytvoří vám čitelný výstup. Každá čtečka má ale pouze omezený repertoár souborů, které dokáže přečíst, není to tak, že každé zařízení by bylo se všemi formáty kompatibilní. Podívejme se na jednotlivé formáty podrobněji:

 • PDF – formát, jaký zná každý, kdo se pohybuje v počítačovém prostředí. Není pro knihy příliš vhodný. Je sice univerzální, ale málokterá čtečka si s ním poradí. Většinou se v něm proto ukládají technické a odborné publikace, a otevírat je ho vhodné spíše na větších čtečkách, od sedmipalcového displeje výše. Aby PDF čtečka dobře přečetla, je vhodné, pokud nabízí i takzvaný landscape režim, tedy čtení na šířku.
 • MOBI – formát, který primárně vyvinula společnost Amazon. Její čtečky, Amazon Kindle, s ním nemají nejmenší problém, ostatní výrobci většinou ano. Čtečky PocketBook si neumí poradit s obrázky v tomto formátu, ostatní čtečky jej pak někdy ani neotevřou. Na druhou stranu, vzhledem k velké oblibě značky Amazon vychází velká část knih právě v tomto formátu.
 • ePUB – asi druhý nejběžnější formát, který se u nás prodává. Primárně ho využívá značka PocketBook, od kterého ho převzaly i ostatní značky, s výjimkou Amazonu.
 • Další formáty: AZW (Amazon), DOC a DOCX (Microsoft Office), TXT, HTML, PDB

Čtečky pak, pokud mají nějaké speciální funkce, musí umět otevírat i obrázkové nebo zvukové soubory, nejčastěji tedy JPEG, PNG, MP3. Pokud byste náhodou pořídili čtečku, která daný formát nepodporuje, ale kniha není jinak k sehnání, pořád ještě nemusíte zoufat. Existují programy, pomocí kterých lze e-knihy přeformátovat, takzvaně zkonvertovat. Nabízí to například program Calibre, popřípadě to lze provést přímo přes výrobce. Například firma Amazon to pro své čtečky umožňuje zdarma.

Operační systém musí být stabilní a adresářová struktura přehledná

U čteček není operační systém natolik důležitý, jako třeba u mobilních telefonů nebo u notebooků. Přeci jen, nepočítá se s tím, že by je někdo využíval k výkonnostně náročnějším procesům. I tak je ale dobré, pokud má čtečka dostatečně výkonný procesor, velkou vnitřní paměť a stabilní operační systém (poměrně často to bývá Android). Kombinace těchto tří faktorů pak vypovídá o tom, jak moc bude čtečka rychlá, jak dobře bude reagovat a jestli náhodou nebude zamrzat nebo se zasekávat. Nechceme v této věci zabíhat do větších podrobností, to je spíše otázka na IT techniky a soupis hodnot by vám asi stejně moc neprozradil. Řekněme spíše to, že nejlépe vyladěný operační systém mají momentálně čtečky Amazon Kindle a PocketBook. Ostatní výrobci zatím s operačními systémy spíše bojují. Nicméně pokud si nekoupíte vyloženě starou nebo podezřele levnou čtečku a pokud ji plánujete využívat jako průměrný uživatel, rozdíly pro vás budou sotva znatelné.

Poměrně zajímavým faktorem, o kterém se často nemluví, je používaná adresářová struktura. Je to v podstatě totéž, co znáte z počítače. Laická definice by zněla, že je to systém rozřazení souborů do složek a jejich následné řazení podle názvu, autora, velikosti, data vzniku a tak dále. Většina čteček používá stejnou adresářovou strukturu, na jakou jste zvyklí z počítače. Tedy právě systém složek a adresářů, kam si dokumenty ukládáte. Zejména levnější čtečky pak ale adresářový systém nemají a knihy ukládají do systému buďto do kolekcí, nebo je neřadí vůbec. Je to poněkud zmatečné, a pokud si potrpíte na pořádek, nebudete s tímto způsobem úplně spokojení. Navíc se může stát, že se promíchají soubory s různou koncovkou a mezi formáty se vám bude hůře orientovat.

Nezapomeňte si zkontrolovat výdrž baterie, měla by být co nejdelší

Velice důležitým faktorem je, podobně jako u další chytré elektroniky, kapacita baterie a její výdrž. Čtečku pravděpodobně většinou využijete v situacích, kdy budete bez přístupu k elektrické energii. Znamená to, že se energie pro pohon softwaru nebo svícení displeje bude odebírat z baterie, kterou je potřeba pravidelně nabíjet. Aby čtečka vydržela v provozu co nejdéle, a zároveň aby nebylo potřeba ji nabíjet příliš často, je dobré hledat zařízení s co nejvyšší kapacitou baterie. Ta se udává v mAh (miliampérhodinách) a u čteček se standardně pohybuje mezi 1400 až 1600 mAh. Na druhou stranu, je potřeba si dát tento údaj do souvislosti s dalšími faktory. Jak s výkonností čtečky, tak i se spotřebou displeje a dalšími hodnotami. Například LCD displeje mají výrazně větší spotřebu, než E-Ink displeje a to se ve výdrži zařízení projeví. Výrobci proto uvádějí výdrž baterie v hodinách, nebo v počtu otočených stran na jedno nabití. Je to samozřejmě orientační údaj, ale hodně vypovídá. Například to, že klasické čtečky s inkoustovým displejem vydrží i dva týdny, zatímco čtečky s LCD displejem většinou pouze několik hodin, maximálně den.

Připojení a nabíjení čtečky

Jednou z posledních věcí, které bychom chtěli zmínit, je způsob připojení čtečky (třeba za účelem stahování nových knih, nebo přeformátování těch stávajících) a jejího nabíjení. K tomu jsou potřeba kabely a vstupy/výstupy na samotném zařízení. Existuje několik způsobů, jak čtečku připojit k jiným zařízením, pojďme se na ně podívat postupně:

 • USB – asi nejklasičtější připojení dnešní doby. Čtečka obsahuje USB slot a pomocí kabelu ji lze připojit k počítači. Případně, pokud máte vhodnou nabíječku, lze skrze USB čtečku také nabíjet (nejen z počítače, ale i ze zásuvky, což je velká výhoda).
 • Bluetooth – klasická technologie, která je známá již poměrně dlouho. Umožňuje bezdrátové spárování a propojení dvou zařízení, například čtečky a počítače. Můžete pak mezi nimi přeposílat třeba soubory, které si chcete do čtečky nahrát.
 • Wi-Fi – umožňuje připojení k bezdrátové Wi-Fi síti. Kromě toho, že pak lze jednotlivá zařízení propojit a přeposílat si data, máte také přístup k internetu. Můžete tedy zpracovávat texty, stahovat knihy, číst si zprávy nebo vyřizovat e-mailovou komunikaci.
 • Mobilní data – toto není příliš častý způsob připojení, nicméně některé čtečky umožňují připojení skrze SIM kartu a využití připojení internetu skrze mobilní data. Pokud máte neomezený datový tarif, pak se vám tento způsob vyplatí, Jinak ho ale příliš nedoporučujeme, při dnešní ceně dat a dostupnosti bezdrátového internetu se vám daleko více vyplatí čtečku připojovat přes Wi-Fi.

Čtečka-do-záhlaví
Čtečka e-knih
Čtečka

Rozměry a váha čtečky pro pohodlné čtení

Čtení by pro vás mělo být relaxací a odpočinkem. Proto doporučujeme nepodcenit dva na první pohled málo podstatné parametry. Těmi jsou váha a rozměry čtečky. Ovšem na začátek musíme zmínit jednu věc – určující je pro ně především velikost displeje. Lehké a malé čtečky mají i malý displej a obráceně. Proto tedy doporučujeme následující postup – napřed si vyberte kategorii čteček podle velikosti displeje, a pak teprve porovnávejte jejich rozměry a hmotnost v rámci této kategorie. Je totiž samozřejmé, že pětipalcová a osmipalcová čtečka budou mít velmi rozdílné rozměry, ale zároveň i využití. A pokud si někdo plánuje koupit čtečku s úhlopříčkou 8 palců, tak lehká pětipalcová pro něj nebude mít význam.

Co se týče jednotlivých hodnot, běžná je hmotnost v rozmezí 150 až 400 gramů, což není příliš mnoho. Je ale potřeba uvážit, že třeba na cestách budete držet čtečku v ruce i několik hodin a pak se každý gram projeví. Rozměry čtečky, především výška a šířka, jsou pak dané velikostí displeje, o které jsme se už jednou bavili. Na tomto místě tedy na danou kapitolku odkazujeme. V poslední řadě bychom ještě zmínili design. Ten nehraje pro praktické využití žádnou větší roli, ale pokud si zakládáte na osobním stylu a módě, máte již v dnešní době možnost vybírat si z různých barev čteček a vyladit je třeba ke svému oblíbenému oblečení. Podobně vám mohou pomocí dnes velmi propracovaná pouzdra na čtečky, o kterých ještě bude řeč.

zpět k menu ↑

Funkce moderních čteček e-knih

Několikrát během článku jsme se zmínili o funkcích těch nejvychytanějších modelů, které se čím dál více přibližují tabletům. Určitě by stálo za to si je postupně projít, vysvětlit a zamyslet se nad tím, jestli zrovna tuto funkci nevyužijete a jestli by se vám nevyplatilo o ni u čtečky stát.zpět k menu ↑

Finální verdikt

Pokud vybíráte čtečku, existuje celá řada důležitých parametrů, které je potřeba zohlednit. Především se zkuste zamyslet nad tím, který z parametrů je pro vás důležitý…

 • Zajímá vás především cena čtečky? Pak pro vás bude ideální levná čtečka s cenou do dvou tisíc korun.
 • Chcete čtečku, která vám zprostředkuje příjemný čtenářský zážitek, ale víc od ní nečekáte? V tom případě vám bohatě postačí čtečka střední třídy.
 • Pro ty nejnáročnější, kteří čekají od zařízení ještě něco navíc, jsou tu čtečky se spoustou vyladěných funkcí, které se pomalu ale jistě přibližují jednoduchým tabletům.

Pokud máte alespoň rámcovou představu, ve které z daných kategorií chcete vybírat, můžeme se podívat na nabídku jednotlivých značek. U čteček je to poměrně snadné, z těch největších je potřeba jmenovat Amazon, Bookeen a PocketBook. Ostatní značky už nejsou tak významné – možná s nimi neuděláte chybu, ale trendy určuje právě tato trojice.

Co se týče kritérií výběru, určitě nesmíte opomenout parametry displeje. Ať už jde o jeho typ, velikost nebo rozlišení (ideální je šestipalcový displej s co největším rozlišením). Měl by být dostatečně velký, příjemný pro vaše oči a musí mít dobré zobrazovací vlastnosti. Z dalších důležitých hodnot je třeba zmínit paměť a kapacitu baterie. První rozhoduje o tom, kolik knih se vám do knihovny vejde, druhý pak o tom, jak dlouho budete moci číst, aniž byste čtečku nabíjeli. Obojí je pro komfortní zacházení se čtečkou důležité. Co dál zmínit? Intuitivní ovládání, širokou podporu napříč formáty a příjemnou velikost i hmotnost, aby byla čtečka mobilní a zároveň vás při čtení nebolely ruce. Na závěr se pak ještě můžete podívat, jakými funkcemi navíc disponuje a jestli vám vyhovuje její cena. Pokud ano, pak máte vybráno a už vám stačí jen se podívat, jak se čtečkou zacházet, aby vám vydržela sloužit co nejdéle.

zpět k menu ↑

Jaká může být cena čtečky?

Z hlediska ceny jsme si čtečky rozdělili již na úvod článku, v testu. Dovolte nám se na tomto místě k rozdělení vrátit a trochu ho ještě rozvést. Čtečku můžete z druhé ruky sehnat i za pár set korun, takové modely ale nejsou hodné našeho doporučení. Půjde buďto o staré modely, případně o nekvalitní výrobky pofiderních společností. Ne, u kvalitních čteček začíná cena mezi tisíci a dvěma tisíci korunami. Tady seženete levné čtečky, vybavené základními funkcemi, s menším rozlišením a průměrnou baterií. Chcete-li využívat čtečku jen na čtení knih a nečekáte od ní nic zvláštního, vyberete si. Náročnější zákazník ale nahlédne do kategorie čteček, jejichž cena dosahuje zhruba dvou až tří tisíc korun. Tady už trh nabízí čtečky střední třídy, které potřeby běžných zákazníků dokonale pokrývají. Nabízí podsvícený displej, vysokou kapacitu baterie, podporu napříč formáty a některé další funkce, jako je připojení k internetu nebo výstup pro sluchátka. Nejlepší čtečky jsou pak k sehnání v cenách nad tři tisíce korun (nejdražší na našem trhu stojí skoro deset tisíc korun). Jde o propracované a vyladěné modely, které mají vynikající parametry baterie i displeje, jsou poměrně šetrné a mají funkce připojení k internetu, přehrávání hudby, předčítání i třeba zápisu poznámek.

zpět k menu ↑

Pár tipů, jak se o čtečku postarat

Čtečky jsou, bohužel, poměrně křehká zařízení. Tomu je potřeba přizpůsobit zacházení s nimi. Jsou dokonce, vzhledem k přítomnosti E-Ink displeje, ještě náchylnější k poškození, než klasické tablety (a i s těmi je někdy kříž). Jakýkoliv pád nebo náraz do displeje může čtečku vážně poškodit, na to je potřeba brát v každém případě ohled. Doporučujeme tedy číst si pouze v prostředí, kde vám nehrozí žádné větší riziko. Na pláž, nebo dokonce do bazénu si berte pouze čtečky, které jsou voděodolné a odolné vůči proniknutí prachu, to je jedna ze zásad, které byste měli mít na paměti. Při zašpinění pak displej čistěte pouze suchým hadříkem, případně přípravky, které doporučuje výrobce. Nepoužívejte ale v žádném případě agresivní chemii. Na cesty nebo na skladování čteček pak doporučujeme kvalitní obal. Ten čtečku chrání, navíc většinu z vás jistě potěší, že se může stát i pěkným designovým doplňkem. Lze ho pořídit v mnoha různých odstínech a typech, od luxusních kožených až po různobarevné nebo vzorované látkové. Doplnit s ním tedy pracovní oblek nebo letní šaty není problém.

Čtení na čtečce

Druhá (a zároveň poslední) věc, kterou budete řešit, je, kde pořídit elektronické knihy. Tady je odpověď snadná – v internetových knihkupectvích. Pokud stojíte o knihy v českém jazyce, přidržte se našich knihkupectví, pokud rádi čtete v angličtině nebo jiném jazyce, můžete zvolit kterékoliv světové knihkupectví. E-booky, především ty, kterým vypršela autorská práva, se dají stahovat i zdarma, nabídka je však omezená. Ovšem než si knihu koupíte, doporučujeme zkontrolovat dvě věci – jestli náhodou není někde k dostání zdarma (občas se vám to může poštěstit) a jestli je její formát čtečkou podporován. Bylo by hloupé, kdybyste si koupili knihu, kterou vaše zařízení nepřečte. V lepším případě byste si přidělali práci s konvertováním, v tom horším byste ji museli kupovat znovu.

To je asi všechno, co vám ohledně výběru čtečky můžeme říct. Takže na tomto místě už zbývá pouze popřát vám s vaší čtečkou spoustu zážitků a v klidu a pohodlí přečtených knih.

Čtečky
4.2 (84%) 5 votes
Váš pomocník