Recenze a testy nejlepších čteček e-knih 2023 s přehledným srovnáním

  • Check Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější čtečky.
  • Check Zvolte si na základě displeje, paměti, velikosti a poměru cena/kvalita.
  • Check Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
Aktualizováno: Leden 2023
Čtečky bez pozadí

Vítězové testu:

price
performance
quality
9.3/10
Celkové skóre
9.4/10
Celkové skóre
9.5/10
Celkové skóre
Úložiště
93%
Displej
92%
Poměr cena/kvalita
93%
Úložiště
95%
Displej
94%
Poměr cena/kvalita
95%
Úložiště
95%
Displej
96%
Poměr cena/kvalita
95%
  • Skvělý poměr ceny ku parametrům
  • Nejnovější generace tradičního oblíbeného modelu
  • Podpora velkého množství knižních a grafických formátů
  • Prémiová kvalitní čtečka
  • Noční nastavitelné podsvícení Moon Light 2
  • 32 GB interní úložiště
  • Jedna z mála barevných čteček na trhu
  • Pěkné a vysoké rozlišení obrazovky
  • Čtečka nemá vystouplé rohy oproti displeji
  • Starší nabíjecí konektor
  • Nižší rozlišení displeje
  • Žádné jsme nenašli
  • Vysoká pořizovací cena

Obsah článku

V posledních pár letech si ve světě elektroniky získaly velkou oblibu elektronické čtečky knih. Z toho důvodu přirozeně nemohou chybět v našich testech. Jde o poměrně užitečná zařízení, jejichž primární cíl je jediný. Umožnit vám, abyste mohli nerušeně číst, ať jste, kde jste. Můžete si je vzít s sebou na dovolenou, do vlaku, do práce nebo do letadla. Nemusíte riskovat, že si poškodíte při cestování svoji oblíbenou knížku, navíc tím, že se do čtečky dá nahrát více knih, je to stejné, jako byste si s sebou do auta sbalili celou knihovnu. Pravda, někdo nedá na tištěné knihy dopustit, a my takové lidi chápeme. Proč ale nezkombinovat čtečku a knihy tak, abyste doma četli klasicky a třeba na cestách v elektronické podobě? To je podle nás ideální využití elektronické čtečky knih.

Ovšem ať už chcete čtečku využívat jakkoliv, nebo ji chcete dokonce někomu darovat (což je poměrně časté, čtečky dnes tvoří poměrně oblíbené dárky), měli byste dbát na pečlivý a dobrý výběr. Cena některých čteček může dosáhnout až deseti tisíc a to už je dost velké vydání na to, abyste si koupili nepovedený model. Z toho důvodu jsme si pro vás dnes připravili velký test čteček elektronických knih. Součástí testu jsou jak žebříčky a srovnání nejlepších čteček, tak i velký článek o tom, jak vybrat čtečku. Je potřeba brát v potaz více různých parametrů, které spolu různě souvisí. Můžete se setkat s hodnotami, které nebudete znát a s označeními, kterým nebudete rozumět. Proto bude v rámci našeho testu vše vysvětleno a uvedenou na správnou míru.

Test čteček e-knih do 3 000 korun

V této cenové relaci naleznete pouze základní čtečky, které nedisponují nijak širokými možnostmi využití ani pěknou kvalitou zobrazení. Doporučujeme je koupit spíše v případě, že chcete vyzkoušet, zda vám bude tento způsob čtení knih sedět, a počítáte s možnou koupí dražší čtečky do budoucna.  

NáhledNázevSkóre Velikost displejeRozlišeníCena
goldPocketBook Touch Lux 5
9.3/10
Celkové skóre
Úložiště
93%
Displej
92%
Poměr cena/kvalita
93%
Velikost displeje:
6 palců
6 palců
Rozlišení:
758 x 1 024 px
758 x 1 024 px
Zjistit cenu Naše recenze
silverAmazon Kindle Paperwhite 4
9.1/10
Celkové skóre
Úložiště
90%
Displej
92%
Poměr cena/kvalita
91%
Velikost displeje:
6 palců
6 palců
Rozlišení:
1 072 x 1 448 px
1 072 x 1 448 px
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeAmazon Kindle 2020
8.9/10
Celkové skóre
Úložiště
88%
Displej
87%
Poměr cena/kvalita
90%
Velikost displeje:
6 palců
6 palců
Rozlišení:
600 x 800 px
600 x 800 px
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

PocketBook Touch Lux 5

Výhody

  • Skvělý poměr ceny ku parametrům
  • Nejnovější generace tradičního oblíbeného modelu
  • Podpora velkého množství knižních a grafických formátů
  • Chytré podsvícení SMARTlight
  • Poměrně plynulý provoz díky dvoujádrovému procesoru se solidním výkonem
  • Výdrž baterie pohybující se až okolo 1 měsíce
  • Podpora velkého množství knižních a grafických formátů
  • Slušná vnitřní kapacita 8 GB, kterou lze ještě rozšířit za pomocí paměťové karty
  • Možnost použití pro různé činnosti díky široké paletě předinstalovaných aplikací
  • WiFi

Nevýhody

  • Starší nabíjecí konektor
  • Nižší rozlišení displeje

Nejnižší cenovou kategorii dle nás ovládla firma PocketBook se svým modelem PocketBook Touch Lux 5. Na trhu si jej můžete zakoupit přibližně rok a půl. Navazuje na úspěch svého předchůdce Touch Lux 4. Oproti němu nabízí řadu vylepšení, přičemž nejznatelnější je chytré podsvícení, a také značný nárůst výkonu. Vedle toho se také můžete těšit na mírně aktualizované intuitivní uživatelské prostředí, s kterým bude četba i správa vaší knihovny opravdu radost. O to, aby byl chod zařízení, co nejplynulejší, se stará zejména dvoujádrový procesor, jehož výkon je v tomto sortimentu rozhodně solidní. Určitě oceníte také kompaktní rozměry, a především nepřekážející hmotnost čtečky vážící 155 g. I přes tuto nízkou hmotnost však model disponuje 1 500 mAh akumulátorem, s kterým byste se měli dostat až na jeden měsíc výdrže. Dále se podívejme na displej modelu. Najdete zde multisenzorovou dotykovou obrazovku s oblíbenou technologií E-Ink a disponující slušným rozlišením 758 x 1024. Model vás rozhodně nezklame ani z hlediska podporovaných formátů. Můžete otevřít soubory 19 nejpoužívanějších knižních formátů, a navíc je zde také ještě podpora 4 grafických formátů.   

Zaměřme se také na zmiňované chytré SMARTlight podsvícení. Tato technologie plynule vyvažuje svítivost displeje čtečky vůči okolnímu osvětlení. Četba tak bude stejně příjemná za denního světla i v noci. A to bez toho, aniž byste museli nějak výrazně upravovat hodnotu jasu. Dále také musíme pochválit možnost nastavení si požadované teploty barvy nasvícení. Pro přepínání mezi stránkami a další nastavení zde naleznete pod displejem pohodlná ergonomická tlačítka, s kterými se vám bude velmi dobře pracovat. Z hlediska kapacity zde naleznete vnitřní 8 GB úložiště, do kterého se vejdou i tisíce e-knih. Pokud by vám to z nějakého důvodu nestačilo, můžete využít slot na microSD kartu, a rozšířit si tak úložiště až o dalších 32 GB. Nechybí zde ani možnost připojení se k internetu prostřednictvím zabudované WiFi. S její pomocí tak můžete využít cloudové služby, jako PocketBook Cloud či Dropbox PocketBook a další, pro pohodlné stažení e-knih bez nutnosti propojení čtečky a počítače. Model díky dalším aplikacím může posloužit i k různým dalším aktivitám než pouze čtení knih. V jeho výbavě tak naleznete například i slovníky, galerii, kalkulátor či možnost tvoření jednoduchých poznámek. Pro ukrácení dlouhé chvíle si také můžete zahrát pár jednoduchých her. Konkrétně jde o klasické šachy, Scribble, Sudoku či Klondike. Model se nám velmi zamlouvá a jeho koupi vám můžeme rozhodně doporučit.

Hmotnost:155 g
Rozměry:16,13 x 10,8 x 0,8 cm
Dotykový displej:Ano
Velikost displeje:6 palců
Rozlišení displeje:758 x 1 024
Typ displeje:E-Ink
Podporované formáty:ACSM, BMP, CBR, CBZ, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, CHM, JPEG, MOBI, PDF, PDF (DRM), PNG, PRC, RTF, TIFF, TXT
WiFi:Ano
Velikost interní paměti:8 GB
Slot na paměťovou kartu:Ano
Maximální kapacita paměťové karty:32 GB
Kapacita baterie:1 500 mAh
Nabíjecí konektor:Micro USB

2. Místo

Amazon Kindle Paperwhite 4

Výhody

  • Poměrně nový model od celosvětově známé společnosti Amazon
  • Disponuje certifikací IPX8, a tím pádem je voděodolná
  • Slušný poměr ceny ku parametrům
  • Vysoké rozlišení obrazovky
  • Oblíbené funkce jako Kindle Page Flip
  • Dvojnásobná kapacita vnitřní paměti oproti svému předchůdci
  • Slušná vnitřní kapacita 8 GB, kterou lze ještě rozšířit za pomocí paměťové karty
  • Výdrž baterie pohybující se až okolo 1,5 měsíce
  • WiFi

Nevýhody

  • Oproti vítězi méně podporovaných formátů
  • Nelze použit SD kartu
  • Opět použit zastaralý Micro USB konektor

Na druhém místě naleznete výrobek jednoho z největších hráčů na poli se čtečkami, kterým není nikdo jiný než gigantická celosvětově působící firma Amazon, známá především díky svému internetovému obchodu. Podobně jako vítěz, také model Amazon Kindle Paperwhite 4 navazuje na svého oblíbeného předchůdce. Oproti němu disponuje o něco vyšší kapacitou paměti, a především certifikací IPX8, která zaručuje voděodolnost, a vy si tak můžete užívat ničím nerušenou četbu naložení do příjemné horké vany. Pochválit také musíme vysokou výdrž baterie. Akumulátor by měl disponovat kapacitou 1 500 mAh a na jedno nabití by vám měl model  vydržet při průměrném používání i měsíc a půl. Z hlediska displeje je tady pěkný E-Ink dotykový panel s ostrým rozlišením 1 072 x 1 448 px. Také určitě oceníte jeho vylepšené podsvícení, které vám bude oproti jeho předchůdci bezpochyby vyhovovat více. Displej s ním neoslňuje čtenáře a umožní delší dobu čtení bez únavy očí. Podporovaných formátů není vyloženě málo, na vítěze však v tomto ohledu čtečka znatelně ztrácí.  

Také v případě tohoto modelu se můžete se čtečkou připojit k síti pomocí WiFi, a pohodlně si tak stáhnout knihy bez nutnosti propojení s počítačem. U čtečky nalezneme samozřejmě také řadu ikonických funkcí oblíbených z jejích předchozích verzí. Zmiňme tak funkci Kindle Page Flip sloužící pro náhled následujících stránek. V praxi to funguje tak, že na pozadí je zobrazená poslední přečtená stránka a formou náhledu se můžete podívat například i do jiných kapitol. V případě, že se učíte cizí jazyk, určitě oceníte Vocabulary Builder sloužící k procvičování cizích slov. Dále zmiňme také technologii Audible, která čtečce poskytuje možnost předčítat texty nahlas. Zejména pro připojení bezdrátových sluchátek pak využijete integrované Bluetooth. Navýšení kapacity úložiště jsme již řešili. Předchozí verze (Amazon Kindle Paperwhite 3) disponovala pouhými 4 GB. Tato kapacita se zde zdvojnásobila a vy u tohoto modelu tedy najdete stejně jako u vítěze 8 GB. To je rozhodně optimální hodnota, přesto však zamrzí nemožnost použití paměťové karty. Celkově se nám čtečka velmi zamlouvá, a jako kandidáta pro koupi vám ji můžeme s čistým srdcem doporučit. Spoustu vlastností má dokonce i lepších než vítězný model. Na druhé místo jsme ji umístili především kvůli menšímu počtu podporovaných formátů, problematické a nepraktické správě knih, a poslední zmíněné absenci slotu na paměťové karty. S vítězem pak sdílí také stejný neduh v podobě použití Micro USB konektoru, který již v současnosti rozhodně vyšel z módy. 

Hmotnost:182 g
Rozměry:16,7 x 11,6 x 0,81 cm
Dotykový displej:Ano
Velikost displeje:6 palců
Rozlišení displeje:1 072 x 1 448
Typ displeje:E-Ink
Podporované formáty:AZW, AZW3, DOC, DOCX, GIF, HTML, JPEG, MOBI, PDF, PNG, PRC, TXT
WiFi:Ano
Velikost interní paměti:8 GB
Slot na paměťovou kartu:Ne
Maximální kapacita paměťové karty:– GB
Kapacita baterie:1 500 mAh
Nabíjecí konektor:Micro USB

3. Místo

Amazon Kindle 2020

Výhody

  • Velmi nízká pořizovací cena
  • Model od celosvětově známé společnosti Amazon
  • Solidní interní kapacita 8 GB
  • Výdrž baterie pohybující se až okolo 1 měsíce
  • WiFi

Nevýhody

  • Poměrně nedostatečné rozlišení displeje
  • Oproti vítězi opět méně podporovaných formátů
  • Nelze použít SD kartu
  • Micro USB konektor

Také na třetí pozici jsme umístili čtečku od Amazonu. Jde o novější model, který se však snaží zaujmout především svou velmi nízkou cenou. Tím pádem jej nelze přímo považovat za konkurenci předchozího modelu. Rozhodně bychom jej však předem neodsuzovali. Stejně jako u obou předchozích recenzovaných čteček se zde můžete těšit na vnitřní úložiště s velmi solidní kapacitou, 8 GB. Potěší také velký akumulátor, s kterým si můžete užívat četbu až měsíc, bez toho, aniž byste museli čtečku dobíjet. Za zmínku stojí také možnost využít cloudové úložiště pro veškerý obsah z Amazonu. Co se podporovaných formátů týče, je na tom model srovnatelně s druhým místem. Není to tedy vůbec špatné, tak širokou paletu jako u vítěze, zde ale nenajdete. 

 Slabinou modelu je především displej, konkrétně jeho nízké rozlišení. Obrazovka disponuje rozlišením pouze 600 x 800, s čímž rozhodně nemůžeme být spokojeni. Můžete se alespoň spolehnout na moderní provedení displeje s E-Ink technologií, díky které si budete moci užívat dlouhou četbu bez výraznější únavy očí. Také u tohoto modelu naleznete WiFi, s pomocí které si můžete bez problému a rychle obstarat e-knihy. Jak tedy celkově model hodnotíme? Rozhodně kladně. Je vhodný pro lidí, kteří do světa e-knih teprve pronikají a nechtějí za svou první čtečku utratit žádné velké peníze. Svými parametry čtečka rozhodně neurazí a zamrzí na ní pouze nižší rozlišení displeje, které je však lehce vyvážené onou nízkou pořizovací cenou.

Hmotnost:174 g
Rozměry:16,0 x 11,3 x 0,87 cm
Dotykový displej:Ano
Velikost displeje:6 palců
Rozlišení displeje:600 x 800
Typ displeje:E-Ink
Podporované formáty:AAX, AZW, AZW3, BMP, DOC, DOCX, GIF, HTML, JPEG, MOBI, PDF, PNG, PRC, TXT
WiFi:Ano
Velikost interní paměti:8 GB
Slot na paměťovou kartu:Ne
Maximální kapacita paměťové karty:– GB
Kapacita baterie:– mAh
Nabíjecí konektor:Micro USB

Test čteček e-knih od 3 000 do 5 000 korun

I přestože jde o střední cenovou relaci čteček, zde najdete již opravdu prémiová zařízení, která vám umožní komfortní čtení e-knih. Zvláště pokud vám postačí menší čtečka, je dokonce poměrně zbytečné kupovat si dražší přístroj.  

NáhledNázevSkóre Velikost displejeRozlišeníCena
goldOnyx Boox Poke 3
9.4/10
Celkové skóre
Úložiště
95%
Displej
94%
Poměr cena/kvalita
95%
Velikost displeje:
6 palců
6 palců
Rozlišení:
1 072 x 1 448 px
1 072 x 1 448 px
Zjistit cenu Naše recenze
silverAmazon Kindle Paperwhite 5
9.3/10
Celkové skóre
Úložiště
92%
Displej
93%
Poměr cena/kvalita
93%
Velikost displeje:
6,8 palců
6,8 palců
Rozlišení:
1 080 x 1 430 px
1 080 x 1 430 px
Zjistit cenu Naše recenze
bronzePocketBook 740 InkPad 3
9.1/10
Celkové skóre
Úložiště
91%
Displej
92%
Poměr cena/kvalita
91%
Velikost displeje:
7,8 palců
7,8 palců
Rozlišení:
1 404 x 1 872 px
1 404 x 1 872 px
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Onyx Boox Poke 3

Výhody

  • Prémiová kvalitní čtečka
  • Noční nastavitelné podsvícení Moon Light 2
  • 32 GB interní úložiště
  • Vysoký výkon
  • Android 10
  • Možnost získávat další aplikace prostřednictvím Google Play
  • Nádherný displej s vysokým rozlišením
  • SNOW Field
  • Výdrž baterie pohybující se až okolo 1,5 měsíce
  • WiFi

Nevýhody

  • Žádné jsme nenašli

Ve střední kategorii zvítězila firma Onyx Boox soustředící se především na výrobu těch prémiovějších čteček e-knih, které můžeme najít na trhu. Na začátek bychom chtěli určitě vyzvednout tenkost modelu, která je opravdu až neuvěřitelná. Tloušťka modelu konkrétně není ani 0,7 cm. Dále se podívejme na výkonové parametry, kterými vítěz všechny předchozí čtečky drtivě převálcuje. V jeho výbavě nalezneme osmijádrový procesor 2 GB RAM. Vedle tohoto masivního výkonu se model odlišuje také použitým operačním systémem. Předchozí modely měly nějakou verzi přímo šitého systému od výrobce, kdežto u Onyx Boox Poke 3 je použitý Android 10. Ten umožňuje například pohodlný přístup k dalším čtecím aplikacím, které mohou podporovat textové formáty, jež zde v základu nenajdete. Rozhodně to ovšem neznamená, že by čtečka nativně podporovala nedostatečné množství formátů. Dále zmiňme 32 GB úložiště, s kterým vás chybějící slot na paměťově karty opravdu nejspíše mrzet nebude. Dále zde samozřejmě nechybí ani možnost připojení k síti prostřednictvím WiFi pro rychlé stažení e-knih či různých aplikací přímo z Google Play. Pro bezdrátová sluchátka či další periferie pak můžete využít i Bluetooth. Podobně jako u předchozích modelů vás nezklame čtečka ani výdrží baterie. Akumulátor s kapacitou 1 500 mAh vám může na jedno nabití opět vydržet při průměrném používání i více než měsíc. Dále se můžete těšit na nádherný displej disponující technologií E Ink Carta Plus. Jde o nejnovější generaci obrazovek čteček knih. Oproti předchozí generaci má tento displej vyšší rozlišení a kontrast.  

V praxi tak u této čtečky naleznete pěkný displej s ostrým rozlišením 1 072 x 1 448 na kterém se vám budou číst knihy podobně příjemně jako v jejich klasické tištěné podobě. Další zajímavou technologií je Moon Light 2. Ta umožňuje pohodlně používat zařízení ve tmě nebo za zhoršených světelných podmínek.  Při aktivování této funkce se zapne jemné podsvícení, díky kterému je čtení ve zmíněných temnějších místech výrazně komfortnější a příjemnější. U tohoto nočního podsvícení také můžete regulovat teplotu barev, tak, aby plně vyhovovala vašim preferencím. Funkci oceníte také z hlediska lepšího usínání. Nebudete si namáhat oči při čtení na rušivě svítící obrazovce, místo toho se můžete nechat klidně ukolébat příjemně podsvíceným displejem a postupně se přesunout do říše snů. S tím vám pomůže také technologie Flicker-Free. Ta zcela eliminuje blikání LED diod použitých při tomto podsvětlení displeje. Díky ní tak můžete čtečku používat i déle bez výrazné únavy zraku či otravných bolestí hlavy. Dále zmiňme například i režim SNOW Field. Jde o provozní režim obrazovky, který umožňuje snížit počet artefaktů na displeji v rámci částečného obnovení. Při zapnutí této funkce tak není nutné úplné obnovení obrazovky, což je zejména energeticky výhodné. Správná prémiová čtečka musí mít samozřejmě také nadstandardní ochranu obrazovky. Proto zde také naleznete ochranné sklo od prověřeného japonského výrobce ASAHI, které model chrání před poškrábáním a dalším mechanickým poškozením. Poslední věcí, kterou musíme u čtečky vyzdvihnout, je její nabíjecí konektor. Nenajdete zde totiž zastaralý Micro USB, ale moderní, a v současnosti s přehledem nejlepší USB-C.  Celkově se nám model velmi líbí a můžeme vám ho jen a jen doporučit.

Hmotnost:150 g
Rozměry:15,3 x 10,7 x 0,68 cm
Dotykový displej:Ano
Velikost displeje:6 palců
Rozlišení displeje:1 072 x 1 448
Typ displeje:E-Ink
Podporované formáty:BMP, DJVU, DOC, EPUB, FB2, HTML, CHM, JPG, MOBI, MP3, PDF, PNG, RTF, TIFF, TXT, WAV
WiFi:Ano
Velikost interní paměti:32 GB
Slot na paměťovou kartu:Ne
Maximální kapacita paměťové karty:– GB
Kapacita baterie:1 500 mAh
Nabíjecí konektor:USB-C

2. Místo

Amazon Kindle Paperwhite 5

Výhody

  • Žhavá novinka na trhu
  • Vylepšený tradiční model
  • Konečně již u této verze modelu nalezneme USB-C
  • Certifikace IPX8 zaručující voděodolnost
  • Pěkné a vysoké rozlišení obrazovky
  • Mírný nárůst výkonu
  • Nádherný displej s vysokým rozlišením
  • Výdrž baterie přesahující i dva měsíce
  • WiFi

Nevýhody

  • Menší kapacita úložiště oproti konkurenci
  • Víceméně stejné mezery v podporovaných formátech, jako u předchůdce

Na druhém místě stejně jako v předchozí cenové kategorii naleznete Amazon Kindle Paperwhite. Tentokrát jde o jeho novou pátou verzi, s kterou se můžeme na trhu setkat přibližně od listopadu minulého roku. Oproti jeho předchozí verzi si všimnete na první pohled zejména změny velikosti displeje. Čtečka znatelně narostla a na rozdíl od svého předchůdce je 6,8 palcového formátu. Je-li to dobře či špatně necháme na zvážení každého z vás. Dále se můžete samozřejmě těšit na benefity známé z předešlého modelu. Jde tak například o certifikaci IPX8 zaručující čtečce voděodolnost či možnost stahovat si knihy prostřednictvím WiFi. Nárůstu se dočkal i výkon procesoru, díky kterému se můžete spolehnout na plynulý hladce běžící systém s rychlou odezvou. Co ovšem zůstalo při starém, je kapacita vnitřního úložiště. Úložný prostor 8 GB bez možnosti použití paměťové karty opravdu nepůsobí v této cenové kategorii zrovna dobrým dojmem. Paleta podporovaných formátů se také příliš nerozšířila. Lze tak o ní opět říct, že je poměrně uspokojivá ale má pořád své znatelné mezery. Dále lze čtečku využít i k poslechu knihy či hudby. Pro připojení sluchátek zde slouží Bluetooth technologie. Pochválit můžeme i výdrž baterie, která by se údajně měla pohybovat až okolo 10 týdnů při průměrném používání čtečky. 

Radost máme z evoluce nabíjecího konektoru, jelikož u tohoto modelu již byl konečně Micro USB konektor nahrazen za optimální USB-C port. Jak bychom tedy zhodnotili tento model? Když pomineme větší velikost obrazovky a novější konektor, tak jsou další změny poměrně drobné. Na druhou stranu ani rozdíl v cenách obou modelů není příliš propastný, a změny tomu tak víceméně odpovídají. Celkově tak vnímáme tuto verzi jako další z mnoha kroků vývoje tohoto modelu. V případě, že již vlastníte Amazon Kindle Paperwhite 4 vás nejspíše nic přímo nepřinutí ke koupi nového modelu. Stejně jako v samotné recenzi bychom i tady rádi připomněli, že jde za nás o stále velmi dobrou čtečku, kterou rozhodně nelze označit za zastaralou. Naproti tomu tento model oplývá větší obrazovkou s vyšším rozlišením a USB-C. Musíte si tak sami zodpovědět, jak jsou pro vás tato kritéria důležitá. Dle nás koupě ani jednoho z těchto modelů nemůže být v současnosti špatnou volbou.

Hmotnost:182 g
Rozměry:17,42 x 12,46 x 0,81 cm
Dotykový displej:Ano
Velikost displeje:6,8 palců
Rozlišení displeje:1 080 x 1 430
Typ displeje:E-Ink
Podporované formáty:AZW, AZW3, BMP, DOC, DOCX, GIF, HTML, JPEG, MOBI, PDF, PNG, PRC, TXT
WiFi:Ano
Velikost interní paměti:8 GB
Slot na paměťovou kartu:Ne
Maximální kapacita paměťové karty:– GB
Kapacita baterie:– mAh
Nabíjecí konektor:USB-C

3. Místo

PocketBook 740 InkPad 3

Výhody

  • Podpora široké palety formátů
  • Možnost dokoupení SD karty
  • Pěkné a vysoké rozlišení obrazovky
  • SMARTlight podsvícení pro plynulé vyvažování světla ve dne i v noci
  • Široce nastavitelné podsvícení včetně možnosti vytváření stálých schémat přepínání hodnot
  • Předinstalované slovníky ABBYY Lingvo
  • Výdrž baterie pravděpodobně přesahující i 2 měsíce
  • WiFi

Nevýhody

  • V základu opět menší kapacita úložiště
  • Použití staršího Micro USB konektoru

Na třetí místo jsme umístili model od společnosti PocketBook, která vyhrála v předchozí kategorii. Jako první a nejvýraznější věcí, která vás pravděpodobně zaujme, je 7,8 palcová obrazovka. Nemáme proti tomuto rozměru žádné výrazné výhrady, dle nás jde o poslední rozumný formát, než začne čtečka být spíše nepraktická. Proti jejímu ostrému rozlišení 1 404 x 1 872 také nemůžeme rozhodně nic namítnout. Displej navíc disponuje i skvělým vyvážením černé a bílé barvy. Čtení je tak velmi příjemné a váš zrak při něm není příliš namáhán. Pro ještě větší komfort má čtečka ve výbavě i technologii SMARTlight pro plynulé vyvažování světla ve dne i v noci. Dále si také můžete upravit jas či teplotu barvy nasvícení. Toto nastavování lze i zautomatizovat a vytvořit si denní šablony intenzity jasu a barvy nasvícení v závislosti na vašem rozvrhu. Z hlediska dalších technologií samozřejmě nemůže chybět WiFi pro rychlé stahování knih či aktualizací firmwaru. Také lze využít online cloudové služby, jakými jsou například Dropbox či PocketBook Cloud. Z hlediska podporovaných formátů si nemůžeme na nic stěžovat a u čtečky tak naleznete snad všechny běžné používané. Při čtení cizojazyčných knih určitě využijete sadu předinstalovaných slovníků ABBYY Lingvo, se kterými si jednoduše vyhledáte nové slovíčko, které se v textu objevilo. Dále v modelu také najdete sociální síť ReadRate, na které můžete sdílet své dojmy a diskutovat s ostatními lidmi o vašich oblíbených knihách. 

Podobně jako u předchozího recenzovaného modelu, je i zde kapacita úložiště v základu poměrně průměrných 8 GB. V tomto případě ji lze sice rozšířit o paměťovou kartu až do kapacity 32 GB, přesto by dle nás již v základu měla být paměť rozhodně vyšší. Hlavní zápor oproti předchozímu modelu pak spočívá v použití zastaralého Micro USB konektoru, který je u tohoto zařízení vskutku nešťastnou volbou. Přesné údaje o výdrži čtečky na jedno nabití se nám nepodařily zjistit, vzhledem ke kapacitě akumulátoru 1 900 mAh však předpokládáme opět dobu okolo dvou měsíců průměrného používání. Celkově se nám čtečka rozhodně zamlouvá a jednoznačně vám ji můžeme doporučit ke koupi.

Hmotnost:210 g
Rozměry:19,5 x 13,65 x 0,8 cm
Dotykový displej:Ano
Velikost displeje:7,8 palců
Rozlišení displeje:1 404 x 1 872
Typ displeje:E-Ink
Podporované formáty:PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3
WiFi:Ano
Velikost interní paměti:8 GB
Slot na paměťovou kartu:Ano
Maximální kapacita paměťové karty:32 GB
Kapacita baterie:1 900 mAh
Nabíjecí konektor:Micro USB

Test čteček e-knih od 5 000 korun

Nejvyšší cenová kategorie čteček. Cena pět tisíc je zde pouze startovní můstek, některé modely mohou stát klidně i patnáct tisíc korun. Ve většině případů se tyto čtečky příliš nevyplatí a připlácíte si u nich zejména za obří velikost displeje. Výjimkou jsou v tomhle ohledu barevné čtečky, které jsou však stále na trhu spíše raritou.  

NáhledNázevSkóre Velikost displejeRozlišeníCena
goldOnyx Boox Nova 3 Color
9.5/10
Celkové skóre
Úložiště
95%
Displej
96%
Poměr cena/kvalita
95%
Velikost displeje:
7,8 palců
7,8 palců
Rozlišení:
1 404 x 1 872 px
1 404 x 1 872 px
Zjistit cenu Naše recenze
silverPocketBook 1040 Inkpad X
9.3/10
Celkové skóre
Úložiště
94%
Displej
92%
Poměr cena/kvalita
92%
Velikost displeje:
10,3 palců
10,3 palců
Rozlišení:
1 404 x 1 872 px
1 404 x 1 872 px
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeOnyx Boox NOTE AIR 2
9/10
Celkové skóre
Úložiště
91%
Displej
89%
Poměr cena/kvalita
89%
Velikost displeje:
10,3 palců
10,3 palců
Rozlišení:
1 404 x 1 872 px
1 404 x 1 872 px
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Onyx Boox Nova 3 Color

Výhody

  • Jedna z mála barevných čteček na trhu
  • Pěkné a vysoké rozlišení obrazovky
  • Čtečka nemá vystouplé rohy oproti displeji
  • Podpora široké palety formátů
  • Kapacita 32 GB vnitřního úložiště
  • Moon Light podsvícení pro čtení v noci
  • Rozšířené možnosti ovládání
  • Flicker-Free technologie
  • Vysoký výkon
  • USB-C
  • Obrovská kapacita baterie
  • Android 10
  • SNOW Field
  • Ochrana displeje ASAHI

Nevýhody

  • Vysoká pořizovací cena

Stejně jako v předchozí kategorii jsme jako vítěze vybrali prémiovou čtečku Onyx. Tento model je však speciální, a to hned v několika ohledech. Jeho největší zvláštností je barevný displej. Většina čteček umí zobrazit pouze černou a bílou, přičemž jednotlivé odstíny jsou regulovány pouze podsvícením. To však není případ tohoto modelu. Ten dokáže na svém displeji zobrazit široké spektrum 4096 barev. To je umožněno díky nové generaci obrazovek E Ink Kaleido Plus. S ní si tedy můžete vychutnat barevné ilustrace v knihách či přímo přečíst nějaký barevný komiks. Dalším zajímavým prvkem jsou možnosti ovládání čtečky. Pro intuitivní ovládání či tvoření poznámek je podporován duální dotyk nebo můžete využít i stylus. Dále také zmiňme systém osvětlení Moon Light, který umožňuje komfortní používání zařízení za horších světelných podmínek či i při úplné tmě. Při použití této funkce je obrazovka jemně a decentně podsvícena, takže vás neoslňuje a vy si zbytečně nenamáháte zrak čtením. Tuto funkci oceníte zejména v případě, že si čtete večer před spaním. Svítívá obrazovka by vám spánek potlačovala, kdežto u takto příjemně podsvětleného displeje nic takového rozhodně nehrozí. Díky technologii Flicker-Free je navíc tento systém předního osvětlení stabilní a bez jakéhokoliv rušivého blikání. Z hlediska principu využívá Moon Light reflexní distribuci světla. Základem je světlovodná vrstva, která je umístěná nad displejem. Světlo prochází touto vrstvou a odráží se směrem k obrazovce, přičemž je pohlcováno tmavými prvky obrazu a poté toto odražené světlo přijímají naše oči. Jde tak o revoluční a pohodlný způsob řešení nočního osvětlení pro čtení e-knih.  

Stejně jako model Onyx z předchozí kategorie, také tato čtečka disponuje obrovským výkonem, a to zejména díky svému osmijádrovému procesoru. Z hlediska operačního systému tu také opět naleznete Android 10. Díky němu a vestavěné WiFi si můžete stahovat další aplikace a knihy rovnou do čtečky. Jako další bezdrátové rozhraní samozřejmě nechybí ani Bluetooth. Dále vyzdvihněme také obří kapacitu akumulátoru 3 150 mAh, díky které si na jedno nabití můžete počíst opravdu velmi dlouho. Přesné údaje sice nemáme, ale myslíme si, že kolem 2,5 měsíce se s průměrným používáním čtečky klidně dostat můžete. Co se úložiště týče, zde naleznete velmi slušnou kapacitu 32 GB. Jako další prvek, který tu najdeme, zmiňme SNOW Field. Jde o provozní režim obrazovky, který umožňuje snížit počet artefaktů na obrazovce v rámci částečného obnovení. Pokud je tato funkce zapnutá, tak se nemusí obnovovat celá obrazovka, což je energeticky výhodné. Nezapomínejme ani na ochranné sklo od ověřeného japonského výrobce ASAHI, které chrání obrazovku před poškrábáním a dalším vážnějším mechanickým poškozením. Navíc je obrazovka v jedné rovině se zařízením a manipulaci se čtečkou vám tak nebudou znepříjemňovat vystouplé rohy. Celkově se nám model velmi zamlouvá. Dle nás jde o jeden z mála případů, kdy se opravdu vyplatí si za čtečku připlatit, přesto nám však její pořizovací cena přijde stále nasazená příliš vysoko.

Hmotnost:265 g
Rozměry:19,73 x 13,7 x 0,77 cm
Dotykový displej:Ano
Velikost displeje:7,8 palců
Rozlišení displeje:1 404 x 1 872
Typ displeje:E-Ink Kaleido Plus
Podporované formáty:BMP, DJVU, DOC, EPUB, FB2, HTML, CHM, JPG, MOBI, MP3, PDF, PNG, RTF, TIFF, TXT, WAV
WiFi:Ano
Velikost interní paměti:32 GB
Slot na paměťovou kartu:Ne
Maximální kapacita paměťové karty:– GB
Kapacita baterie:3 150 mAh
Nabíjecí konektor:USB-C

2. Místo

PocketBook 1040 Inkpad X

Výhody

  • Podpora široké palety formátů
  • Kapacita 32 GB vnitřního úložiště
  • Pěkné a vysoké rozlišení obrazovky
  • SMARTlight podsvícení pro plynulé vyvažování světla ve dne i v noci
  • Předinstalované slovníky ABBYY Lingvo
  • Výdrž baterie pravděpodobně přesahující i 2 měsíce
  • WiFi
  • USB-C

Nevýhody

  • Horší poměr parametrů a ceny
  • Dle nás již opravdu příliš velký rozměr na čtečku

Na druhém místě nejvyšší kategorie najdeme tedy čtečku od firmy Pocketbook. Tentokrát jde o model PocketBook 1040 Inkpad X. Nejprve zmiňme jeho velký formát 10,3 palců. Na takto velké obrazovce se sice pěkně čte ale podobně jako u větších tabletů zde nastává problém s horší mobilitou a manipulací přístroje. Chápeme, že pro někoho je klasický formát 6 palců příliš malý, tohle nám ale opravdu přijde už moc. Tento displej má dále stejné rozlišení, jako předchozí model od PocketBooku, a to tedy 1 404 x 1 872. Nebereme to však nijak negativně, jde o pěkné rozlišení, které nedělá ostudu ani na tomto větším displeji. Dále nechybí ani oblíbená inovativní technologie SMARTlight. Ta zde opět vyvažuje podsvícení za různých světelných podmínek. Díky tomu tak bude četba příjemná ve dne i v noci. Dále lze také upravit jas a teplotu nasvícení displeje. Pro stažení e-knih či pracovních dokumentů můžete opět využít rychlou a pohodlnou WiFi. Tu můžete také využít pro online služby, jakými jsou Dropbox, PocketBook Cloud či Send-to-PocketBook. Také zde najdete sociální síť ReadRate, kde můžete vést diskuzi o knihách, případně si nechat doporučovat od lidí jejich oblíbené tituly.  Dále je zde připravené rozhraní Bluetooth, které použijete například při připojení sluchátek pro poslech audioknih či hudby. A při učení cizího jazyka vám také tady mohou přijít vhod předinstalované slovníky.   

O co nejplynulejší chod systému se pak stará solidně výkonný dvoujádrový procesor. Větší displej má také vyšší energetické nároky. Pro jejich kompenzaci lehce narostla i kapacita baterie, a tak v modelu naleznete 2 000 mAh akumulátor. Opět tak očekáváme dlouhou výdrž, která se může dostat i ke dvěma měsícům při standardním používání. Již jsme si zvykli, že čtečky PocketBook disponují širokou paletou podporovaných knižních i grafických formátů, což tento model pouze potvrzuje. Kapacita vnitřního úložiště je pěkných 32 GB. Nejde dále rozšířit paměťovou kartou, vzhledem k její velikosti to však ani není potřeba. Jako nabíjecí konektor zde opět najdeme oblíbený USB-C, proti čemuž nelze nic namítnout. Celkově se nám model líbí, avšak oproti levnějším čtečkám PocketBook toho příliš mnoho dalšího nenabízí, a vy si tak připlácíte především za onen obří rozměr čtečky.

Hmotnost:300 g
Rozměry:24,9 x 17,34 x 0,77 cm
Dotykový displej:Ano
Velikost displeje:10,3 palců
Rozlišení displeje:1 404 x 1 872
Typ displeje:E-Ink
Podporované formáty:ACSM, BMP, CBR, CBZ, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB DRM, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, CHM, JPEG, M4B, MOBI, MP3, OGG, PDF, PDF DRM, PNG, PRC, RTF, TIFF, TXT
WiFi:Ano
Velikost interní paměti:32 GB
Slot na paměťovou kartu:Ne
Maximální kapacita paměťové karty:– GB
Kapacita baterie:2 000 mAh
Nabíjecí konektor:USB-C

3. Místo

Onyx Boox NOTE AIR 2

Výhody

  • Kapacita 64 GB vnitřního úložiště
  • Podpora široké palety formátů
  • Čtečka nemá vystouplé rohy oproti displeji
  • Pěkné a ostré rozlišení obrazovky
  • Moon Light podsvícení pro pohodlné čtení v noci
  • Rozšířené možnosti ovládání díky podpory stylusu BOOX Pen
  • Flicker-Free technologie
  • WiFi
  • Android 11
  • Vysoký výkon
  • USB-C
  • Obrovská kapacita baterie
  • Ochrana displeje ASAHI

Nevýhody

  • Horší poměr ceny ku parametrům
  • Poměrně těžká
  • Dle nás již opravdu příliš velký rozměr na čtečku

Posledním recenzovaným modelem se stal Onyx Boox NOTE AIR 2. Jako první věc, která vás u něj nejspíše udeří do očí, je vysoká hmotnost modelu. Čtečka má stejný formát jako druhý PocketBook, ale váží téměř půl kilogramu. Jeho váha je tím víc zarážející vzhledem k tomu, že na tloušťku nemá ani 0,6 cm. Překousněme to však a podívejme se dále na parametry displeje. U modelu naleznete 10,3 palcovou obrazovku, která disponuje pěkným rozlišením 1 404 x 1 872. Z hlediska technologie jde o displej E Ink Carta, což garantuje velmi pěknou kvalitu zobrazení a komfortní čtení srovnatelné s klasickou tištěnou knihou. Barevný displej jako u vítěze tu ale nenajdete. Můžete se ovšem opět těšit na podporu ovládání čtečky stylusem BOOX Pen. Tento stylus ocení zejména umělci, kteří budou chtít na čtečce něco nakreslit. Boox pen společně s obrazovkou čtečky totiž dokáží identifikovat 4096 úrovní citlivosti tlaku, takže vaše kresby budou přesně v tom odstínu, v jakém je zamýšlíte. Dále je zde také opět technologie MOON Light 2 pro pohodlné čtení ve tmě. Pro ještě větší komfort si zde můžete vybrat i z teplejší či studenější varianty světla. Pro noční čtení je však doporučované spíše teplé světlo. Dále u něj také můžete nastavit i intenzitu jeho jasu a konkrétní odstín. Nechybí zde ani již dříve zmíněná technologie Flicker-Free, díky které je systém osvětlení bez rušivého blikání, které může způsobovat únavu očí a bolesti hlavy.  

Dále se můžete těšit na plynulý systém s rychlou odezvou díky osmijádrovému procesoru 4 GB RAM. Vysoce nadstandardní je také kapacita úložiště, jelikož zde najdete 64 GB interní paměti, což je dvojnásobek oproti ostatním recenzovaným modelům v této kategorii. Z hlediska operačního systému zde najdete téměř nejnovější Android 11. Samozřejmě nechybí ani možnost se bezdrátově připojit k internetu pomocí WiFi a stáhnout si nějaké aplikace či knihy. Model vás nezklame ani svým akumulátorem. Konkrétně baterie modelu disponuje nádhernou kapacitou 3 000 mAh. Podobně jako u ostatních čteček Onyx, se i tady můžete těšit na ochranné sklo od japonského výrobce ASAHI, které bude chránit obrazovku před poškrábáním a dalším mechanickým poškozením. Také je zde obrazovka zarovnaná s tělem čtečky a vás tak nebudou otravovat žádné vystouplé rohy. V celkovém zhodnocení modelu máme podobný pocit, jako v případě předchozí čtečky. Rozhodně nejde o špatný výrobek, jen nám přijde, že je zde cena opět výrazně přestřelená.

Hmotnost:420 g
Rozměry:22,94 x 19,54 x 0,58 cm
Dotykový displej:Ano
Velikost displeje:10,3 palců
Rozlišení displeje:1 404 x 1 872
Typ displeje:E-Ink
Podporované formáty:BMP, CBR, CBZ, DjVu, DOC, DOCX, EPUB, FB2, FB2.zip, HTML, CHM, JPG, MOBI, MP3, PDF, PNG, PPT, PRC, RTF, TXT, WAV
WiFi:Ano
Velikost interní paměti:64 GB
Slot na paměťovou kartu:Ne
Maximální kapacita paměťové karty:– GB
Kapacita baterie:3 000 mAh
Nabíjecí konektor:USB-C

Jak vybrat čtečku elektronických knih

Určitě si v tuto chvíli kladete poměrně zásadní otázku. Předložili jsme vám v testu výběr nejlepších čteček, ale jak poznáte, která z nich bude nejvhodnější pro vás? Vaše osobní preference se od našeho názoru totiž mohou lišit. V tom případě bude potřeba podívat se trochu blíže na jednotlivé parametry čteček elektronických knih, projít si důležité hodnoty a zjistit, jak by měly vypadat, aby byla čtečka maximálně pohodlná, výkonná a zároveň vás nijak neomezovala. (Zdroj: WikiHow.com)

Jaká může být cena čtečky

Ještě před samotnými technickými parametry se pojďme však podívat na to, v jakých cenových kategoriích se čtečky přibližně pohybují. Z hlediska ceny jsme si zboží rozdělili již v první sekci článku, a to tedy v testu. Dovolte nám se na tomto místě k rozdělení vrátit a trochu ho ještě rozvést. Čtečku můžete z druhé ruky sehnat i za pár set korun, takové modely ale nejsou hodné našeho doporučení. Půjde buďto o staré modely, případně o nekvalitní výrobky pofiderních společností. Ne, u kvalitních čteček začíná cena mezi dvěma a třemi tisíci korunami. Tady seženete levné čtečky, vybavené základními funkcemi, s menším rozlišením a průměrnou baterií. Především ono rozlišení zde bývá hlavním problémem. Náročnější zákazník dále nahlédne do kategorie čteček, jejichž cena dosahuje zhruba tří až pěti tisíc korun. Tady už trh nabízí velmi sympatické čtečky, které potřeby běžných zákazníků dokonale pokrývají. Nabízí pěkné rozlišení, vysokou kapacitu baterie, podporu napříč formáty a některé další funkce, jakými bývají především sofistikované technologie podsvícení. Nejvyšší kategorie čteček pak začíná přibližně od pěti tisíc korun, přičemž nejdražší modely na našem trhu stojí i více než 12 000 korun). Disponují především obří úhlopříčkou displeje, větší kapacitou baterie či větším úložištěm. Jinak toho většinou nijak víc oproti „střední“ kategorii nenabízí.

Podle čeho vybírat velikost displeje

Velikost displeje je pro dobré zobrazování knihy poměrně důležitá. Čím větší displej je, tím příjemnější čtení a zobrazování dokumentů nabízí – například u vědeckých publikací nebo různých plánů větší displej rozhodně oceníte. Volba většího displeje čtečky  s sebou však nese pochopitelně také řadu nevýhod. Se svou rostoucí velikostí jsou modely méně a méně pohodlné a manipulace s nimi i samotné čtení je paradoxně spíše více a více nepraktické. Nastává zde obdobná situace, jako v případě větších tabletů. Doporučujeme se tedy přidržet průměru a zvolit nějakou menší velikost displeje. To platí zvláště pokud s čtečkou nemáte prozatím žádné zkušenosti a nevíte tak, jaká úhlopříčka by vám nejvíce vyhovovala. Velikost displeje je udávána v palcích úhlopříčky, přičemž platí tento převodní vztah:

1 palec = 2,54 centimetru

Naprosto nejběžnější velikostí čteček je 6 palců. To je pro čtení běžných knih naprosto dostačující a dá se to označit jako optimální hodnota při které je pohodlná manipulace i četba. Menší čtečky, s úhlopříčkou displeje 5 palců, jsou vhodné spíše na krátké čtení, jelikož nejsou kvůli onomu menšímu rozměru úhlopříčky nijak moc  komfortní. Naopak velké čtečky, s úhlopříčkou více než 8 palců, bývají nepohodlné a naleznou uplatnění pouze tehdy, pokud chcete číst třeba vědecké publikace a potřebujete dobrou orientaci v ilustracích.

Pokud vás zajímá kvalita zobrazení, je potřeba se dívat nejen na velikost displeje, ale i na jeho rozlišení. Až z kombinace těchto dvou vlastností si lze udělat poměrně přesný úsudek o kvalitě zobrazení, zatímco každý zvlášť vám toho o ní příliš mnoho neřekne.

E-Ink displej

Rozlišení displeje volte co největší

Přejděme tedy ke zmíněnému rozlišení. Jednoduchá definice říká, že jde o parametr, který udává počet vykreslovaných bodů (pixelů). Určuje tedy, kolik informací se na displej vejde a jak moc budou čitelné. V kombinaci s velikostí displeje určuje jak jemnost obrazu, tak i jeho ostrost. Čím větší rozlišení, tím lépe, je ale potřeba si ho dát do poměru s úhlopříčkou. Máte-li totiž rozlišení třeba 600 x 800 pixelů, což je u čteček s E-Ink displejem poměrně běžné, bude to pro šestipalcový displej poměrně dostačující. Ovšem pro displej s úhlopříčkou osm palců už bude obraz málo ostrý. Tady už je potřeba rozlišení alespoň 1024 x 768 pixelů. Rozdíl v ceně není tak velký, ale kvalita zobrazování je výrazně větší. (Zdroj: PCMag.com)

Osvícení displeje

Jednou z podstatných charakteristik displeje je přítomnost podsvícení a osvícení. LCD displeje jsou podsvícené prakticky všechny, je to při jejich principu fungování nezbytné a přináší to s sebou výhody, ale i nevýhody. Podsvícení je zprostředkováno světly pod displejem. Mezi přednosti určitě patří, že můžete číst i ve zhoršených světelných podmínkách, dokonce i ve tmě. Ale zároveň tím mnohem více unavujete oči. U E-Ink displejů je situace s osvětlením trochu složitější. Dnes již ale stejně naprostá většina modelů čteček disponuje velmi slušným osvícením. Dražší čtečky pak mají výrazně sofistikovanější a technologicky vyspělé podsvícení, díky kterému se vám budou číst knihy jedna báseň při jakémkoliv světle. Světlo z LED diod u těchto podsvícení osvětluje displej díky optickým vláknům rovnoměrně a hlavně nezáří tolik do prostoru. Je šetrnější k očím a většinou je snadno regulovatelné.

Ovládání s displejem také okrajově souvisí

Posledním parametrem, který chceme v souvislosti s displejem zmínit, je ovládání čtečky. To bývá dnes nejčastěji řešeno pomocí kombinace dotykové obrazovky a tlačítek pod displejem. Co se týče přímo ovládání u konkrétního vámi vybraného modelu, doporučujeme se na něj ještě před koupí podívat. Zajímat by vás měly tři základní věci – způsob otáčení stránek, základní orientace v menu (jeho logika a ovládání) a případně psaní. To lze zprostředkovat buďto klasickou klávesnicí, která může být součástí čtečky, nebo dotyky na daných bodech displeje. Pokud kupujete čtečku v kamenném obchodě, doporučujeme domluvit se s obsluhou a ovládání si na místě vyzkoušet. Primárním cílem je, aby pro vás bylo pohodlné a intuitivní. (Zdroj: Ebooky.cz)

Čtečka e-knih

Kapacita paměti – čím větší, tím více knih uložíte do knihovny

Rozhodující je pro využití čtečky také velikost paměti zařízení. To se dalo očekávat. Většina čteček má svou vnitřní paměť v řádu několika GB (gigabyte). Běžná hodnota je dnes 8 GB. Vzhledem k velikosti e-knih je to poměrně velká kapacita, která pojme i stovky kousků. Případně, pokud vyžadujete opravdu velkou paměť, můžete zvolit některou z moderních čteček, které umožňují ukládání knih do cloudu. Paměť pak lze rozšířit také pomocí paměťových MicroSD karet, je ale potřeba si dopředu prohlédnout, jestli čtečka disponuje slotem pro SD kartu. Není to totiž, ani v dnešní době automatické. 

Dávejte pozor na podporované formáty

Každá e-kniha, kterou do čtečky nahrajete, je uložená v určitém formátu. Jelikož neexistuje jednotný formát, může jich být celá řada (počínaje klasickými počítačovými soubory .doc a .pdf až po speciální soubory, jako je .epub nebo .mobi). V zásadě jde o to, že textová informace je zašifrována do souboru, čitelného elektronickým zařízením. To ho zase rozšifruje a vytvoří vám čitelný výstup. Každá čtečka má ale pouze omezený repertoár souborů, které dokáže přečíst, není to tak, že každé zařízení by bylo se všemi formáty kompatibilní. Podívejme se na jednotlivé formáty podrobněji:

  • PDF – formát, jaký zná každý, kdo se pohybuje v počítačovém prostředí. Není pro knihy příliš vhodný. Je sice univerzální, ale málokterá čtečka si s ním poradí. Většinou se v něm proto ukládají technické a odborné publikace, a otevírat je ho vhodné spíše na větších čtečkách, od sedmipalcového displeje výše. Aby PDF čtečka dobře přečetla, je vhodné, pokud nabízí i takzvaný landscape režim, tedy čtení na šířku.
  • MOBI – formát, který primárně vyvinula společnost Amazon. Její čtečky, Amazon Kindle, s ním nemají nejmenší problém, ostatní výrobci většinou ano. Čtečky PocketBook si neumí poradit s obrázky v tomto formátu, ostatní čtečky jej pak někdy ani neotevřou. Na druhou stranu, vzhledem k velké oblibě značky Amazon vychází velká část knih právě v tomto formátu.
  • ePUB – asi druhý nejběžnější formát, který se u nás prodává. Primárně ho využívá značka PocketBook, od kterého ho převzaly i ostatní značky, s výjimkou Amazonu.
  • Další formáty: AZW (Amazon), DOC a DOCX (Microsoft Office), TXT, HTML, PDB

Čtečky pak, pokud mají nějaké speciální funkce, musí umět otevírat i obrázkové nebo zvukové soubory, nejčastěji tedy JPEG, PNG, MP3. Pokud byste náhodou pořídili čtečku, která daný formát nepodporuje, ale kniha není jinak k sehnání, pořád ještě nemusíte zoufat. Existují programy, pomocí kterých lze e-knihy přeformátovat, takzvaně zkonvertovat. Nabízí to například program Calibre, popřípadě to lze provést přímo přes výrobce. Například firma Amazon to pro své čtečky umožňuje zdarma. (Zdroj: Which.co.uk)

formaty_e_knih

Operační systém musí být stabilní a adresářová struktura přehledná

U čteček není operační systém natolik důležitý, jako třeba u mobilních telefonů nebo u notebooků. Přeci jen, nepočítá se s tím, že by je někdo využíval k výkonnostně náročnějším procesům. I tak je ale dobré, pokud má čtečka dostatečně výkonný procesor, velkou vnitřní paměť a stabilní operační systém (poměrně často to bývá Android). Kombinace těchto tří faktorů pak vypovídá o tom, jak moc bude čtečka rychlá, jak dobře bude reagovat a jestli náhodou nebude zamrzat nebo se zasekávat. Není potřeba zabíhat příliš do podrobností. Řekněme spíše to, že nejlépe vyladěný operační systém mají momentálně čtečky Amazon Kindle a PocketBook. Například firma Onyx využívá Android a možné nedostatky v optimalizaci dohání obrovským výkonem. U moderních čteček však obecně již plynulost systému není příliš velký problém.

Poměrně zajímavým faktorem, o kterém se často nemluví, je používaná adresářová struktura. Je to v podstatě totéž, co znáte z počítače. Laická definice by zněla, že je to systém rozřazení souborů do složek a jejich následné řazení podle názvu, autora, velikosti, data vzniku a tak dále. Většina čteček používá stejnou adresářovou strukturu, na jakou jste zvyklí z počítače. Tedy právě systém složek a adresářů, kam si dokumenty ukládáte. Z hlediska problematického adresářového systému jsou dlouhodobě kritizovány především čtečky Amazon Kindle.  

Nezapomeňte si zkontrolovat výdrž baterie, měla by být co nejdelší

Velice důležitým faktorem je, podobně jako u další chytré elektroniky, kapacita baterie a její výdrž. Aby čtečka vydržela v provozu, co nejdéle, a zároveň aby nebylo potřeba ji nabíjet příliš často, je dobré hledat zařízení s co nejvyšší kapacitou baterie. Ta se udává v mAh (miliampérhodinách) a u čteček se standardně pohybuje mezi 1400 až 1600 mAh. Na druhou stranu, je potřeba si dát tento údaj do souvislosti s dalšími faktory. Jak s výkonností čtečky, tak i se spotřebou displeje a dalšími hodnotami. E-Ink displeje nejsou příliš energeticky náročné, a tak s touto baterií dokáží fungovat při průměrném používání klidně i měsíc. 

baterie logo

Připojení a nabíjení čtečky

Jednou z posledních věcí, které bychom chtěli zmínit, je způsob připojení čtečky (třeba za účelem stahování nových knih, nebo přeformátování těch stávajících) a jejího nabíjení. K tomu jsou potřeba kabely a vstupy/výstupy na samotném zařízení. Existuje několik způsobů, jak čtečku připojit k jiným zařízením, pojďme se na ně podívat postupně:

  • USB – asi nejklasičtější připojení dnešní doby. Čtečka obsahuje USB slot a pomocí kabelu ji lze připojit k počítači. Případně, pokud máte vhodnou nabíječku, lze skrze USB čtečku také nabíjet (nejen z počítače, ale i ze zásuvky, což je velká výhoda).
  • Bluetooth – klasická technologie, která je známá již poměrně dlouho. U čtečky ji využijete nejspíše k připojení sluchátek pro poslech audioknih.
  • Wi-Fi – umožňuje připojení k bezdrátovému internetu. Můžete tedy zpracovávat texty, stahovat knihy, číst si zprávy nebo vyřizovat e-mailovou komunikaci.
USB_logo
Bluetooth
WiFi

Rozměry a váha čtečky pro pohodlné čtení

Čtení by pro vás mělo být relaxací a odpočinkem. Proto doporučujeme nepodcenit dva na první pohled málo podstatné parametry. Těmi jsou váha a rozměry čtečky. Ovšem na začátek musíme zmínit jednu věc – určující je pro ně především velikost displeje. Lehké a malé čtečky mají i malý displej a obráceně. Proto tedy doporučujeme následující postup – napřed si vyberte kategorii čteček podle velikosti displeje, a pak teprve porovnávejte jejich rozměry a hmotnost v rámci této kategorie. Je totiž samozřejmé, že pětipalcová a osmipalcová čtečka budou mít velmi rozdílné rozměry, ale zároveň i využití. A pokud si někdo plánuje koupit čtečku s úhlopříčkou 8 palců, tak lehká pětipalcová pro něj nebude mít význam.

Co se týče jednotlivých hodnot, běžná je hmotnost v rozmezí 150 až 400 gramů, což není příliš mnoho. Je ale potřeba uvážit, že třeba na cestách budete držet čtečku v ruce i několik hodin a pak se každý gram projeví. Rozměry čtečky, především výška a šířka, jsou pak dané velikostí displeje, o které jsme se už jednou bavili. Na tomto místě tedy na danou kapitolku odkazujeme. V poslední řadě bychom ještě zmínili design. Ten nehraje pro praktické využití žádnou větší roli, ale pokud si zakládáte na osobním stylu a módě, máte již v dnešní době možnost vybírat si z různých barev čteček a vyladit je třeba ke svému oblíbenému oblečení. Podobně vám mohou pomocí dnes velmi propracovaná pouzdra na čtečky, o kterých ještě bude řeč.

Čtečka e-knih

Funkce moderních čteček e-knih

Několikrát během článku jsme se zmínili o funkcích těch nejvychytanějších modelů, které se čím dál více přibližují tabletům. Určitě by stálo za to si je postupně projít, vysvětlit a zamyslet se nad tím, jestli zrovna tuto funkci nevyužijete a jestli by se vám nevyplatilo o ni u čtečky stát.

Slovník

Velká část čteček dnes nabízí přítomnost slovníku. Většinou se jedná o velmi dobře hodnocené slovníky, jako je třeba The New Oxford American Dictionary, nebo Oxford Dictionary of English. Doplňkově pak můžete stáhnout česko-anglický, francouzský nebo německý slovník, případně i další. Pokud jedete do zahraničí, nebo pokud vám v dané chvíli vypadne důležité slovíčko, není nic jednoduššího, než ho skrze čtečku najít.

 

Přehrávání hudby

Umožňuje zařízení zpracovávat formát MP3 a přehrávat zvuk. Většinou je zvuk zprostředkován skrze sluchátka, jen některé čtečky mají reproduktor. Určitě je to výhoda, protože to zvyšuje univerzalitu čtečky třeba na cestách – pokud vás přestane bavit číst, můžete si pustit třeba oblíbené písničky. S funkcí přehrávání pak souvisí také předčítání textu, které také zmíníme.

 

Poznámkový blok

Jde o funkci, která vám umožní vkládat do čtečky vaše vlastní postřehy. Při čtení beletrie to asi nevyužijete, ale pokud se skrze čtečku učíte nebo čtete dokument do práce, pak se vyplatí mít možnost zvýraznit si vybrané pasáže textu a něco málo si k nim dopsat. Dejte ale pozor, aby čtečka disponovala dobrým způsobem zadávání textu, v tomto ohledu má řada modelů ještě rezervy.

Předčítání textu

Šikovná funkce, která vám umožňuje v nastaveném jazyce využít funkce Text To Speech. Jde o to, že čtečka vám bude text číst, a vám tedy stačí poslouchat – například v noci je to celkem příjemné. Je ale potřeba, chcete-li tuto možnost využívat, aby čtečka disponovala výstupem do sluchátek (skrze reproduktor byste rušili okolí). Dále by měla být dostatečně výkonná a musí podporovat jazyk, ve které budete knihu číst.

Největší výrobci čteček

Trh se čtečkami je v současnosti ovládán poměrně malým počtem velkých hráčů. Zvolili jsme tři, které vycházejí z hodnocení nejlépe a které dodávají na trh vysoce kvalitní modely. Jedná se o značky Amazon, Onyx a PocketBook. Nechceme tím ale samozřejmě říkat, že jiné značky nemohou být dobré, to určitě ne. Tím, že nabídka není tak široká, nachází se v ní převážně kvalitní zboží.

Amazon

Společnost Amazon.com, Inc. je jednou z největších společností na světě. Vznikla roku 1994 ve Spojených státech amerických. Primární je pro ni provozování jednoho z největších internetových obchodů na světě. Kromě toho vlastní také Internet Movie Database nebo Alexa.com. V posledních letech pak firma začala vyrábět vlastní čtečky elektronických knih, Amazon Kindle, které se staly (a to bez přehánění) synonymem pro čtečky. Čtečky Amazon mají pár vlastností, které jsou specifické přímo pro ně. Zmiňme tak například, že firma nabízí často své modely ve dvojici verzí. První varianta je levnější, najdete v ní však reklamy na zboží z obchodu Amazon.com. Druhá je o něco dražší, ale zato oproštěna od těchto reklam. Časté jsou také výtky mířící na adresářový systém těchto čteček, který je poměrně nepraktický a zastaralý. Poslední vlastností je pak celkem skromné portfolio podporovaných formátů, v kterém například citelně chybí ePUB. 

Amazon logo

 

PocketBook

Firma PocketBook International S.A. je jedním z největších výrobců čteček elektronických knih s technologií elektronického inkoustu (klasický E-Inc displej). Sídlo společnosti je ve Švýcarsku, založena byla roku 2007. Velmi rychle se pak čtečky této značky rozšířily do Evropy i do světa. Čtečky jsou zajímavé především designem – jsou dostupné ve více barevných variantách, většinou disponují podsvícením displeje. Jejich další velkou předností je široké spektrum podporovaných formátů v jejichž počtu čtečky nemají konkurenci. Jako nešvar čteček jsou ale často poměrně zmiňované problémy s prasknutím displeje, které některé chybovější kousky mohou mít.

 

PocketBook logo

 

Onyx Boox

Ruská společnost založena roku 2006, která se postupem času vypracovala ve významného hráče na trhu s čtečkami. Na jejich čtečkách zákazníka nejvíce zaujme prémiové zpracování. Dalšími specifickými vlastnostmi jsou pak především obrovský výkon a použití operačního systému Android.  

Onyx logo

Finální verdikt

Co se týče kritérií výběru, určitě nesmíte opomenout parametry displeje. Ať už jde o jeho typ, velikost nebo rozlišení (ideální je šestipalcový displej s co největším rozlišením). Měl by být dostatečně velký, příjemný pro vaše oči a musí mít dobré zobrazovací vlastnosti. Z dalších důležitých hodnot je třeba zmínit paměť a kapacitu baterie. První rozhoduje o tom, kolik knih se vám do knihovny vejde, druhý pak o tom, jak dlouho budete moci číst, aniž byste čtečku nabíjeli. Obojí je pro komfortní zacházení se čtečkou důležité. Co dál zmínit? Intuitivní ovládání, širokou podporu napříč formáty a příjemnou velikost i hmotnost, aby byla čtečka mobilní a zároveň vás při čtení nebolely ruce. Na závěr se pak ještě můžete podívat, jakými funkcemi navíc disponuje a jestli vám vyhovuje její cena. Vhodné bude jistě také, když půjde o model od některého z prověřených výrobců. Pokud jste se všemi těmito aspekty spokojení, gratulujeme, máte vybráno. Už vám pouze stačí se podívat, jak se čtečkou zacházet, aby vám vydržela sloužit co nejdéle.

Je nutné si koupit čtečku, nestačí jiný přístroj?

Primární funkce čteček knih je pravděpodobně již na první pohled jasná. Kdo si ji chce pořídit, bude od ní očekávat především to, že si bude moci na cestách přečíst svou oblíbenou knihu, aniž by ji musel brát s sebou a riskoval třeba její poškození. Pokud má podsvícený displej, je možné si číst i po tmě, což s běžnou knihou nemůžete. A výhod najdeme ještě celou řadu – čtečka funguje jako kapesní knihovna – jakmile ji zapnete, můžete si vybírat ze všech svých knih, ať jste kdekoliv. Dočtete třeba na pláži u moře knížku, a klidně si vezmete další. Některé modely pak nabízí funkce navíc, jako je přehrávání hudby nebo hraní her a blíží se tak tabletům. Snad jediná nevýhoda, kterou je možné na čtečkách shledat, je, že ztrácíte pocit z klasického čtení, kdy berete každou stránku do ruky a kdy máte ke knize o něco blíže. Vybrat elektronickou čtečku, nebo klasickou knihu? To je ale pouze o vašich vlastních pocitech.

Vzhledem k vývoji moderní doby se ale nabízí spíše jiné otázky. Pokud jste zastánci elektronického způsobu čtení, budete si kupovat klasickou čtečku, tablet, nebo vám vystačí mobil či notebook? Máme-li být upřímní, číst knihy se dají na všech zmíněných zařízeních, a pokud byste chtěli za čtečku ušetřit, můžete třeba tablet využít (mobilní telefon už nedoporučujeme, čtení na něm by bylo nekomfortní, totéž platí pro notebook). Je ale třeba počítat s obecnými specifiky takovýchto „náhražek“:

  • Notebook je sice výkonný, ale výkon při čtení nevyužijete. Velká obrazovka je výhodou, velikost celého přístroje je spíše omezující. Takové čtení by bylo nepohodlné, navíc notebook si s sebou nemůžete vzít všude. Oproti čtečkám má menší výdrž. Opravdu nedoporučujeme využívat.
  • Mobilní telefonmalý displej, v případě chytrých telefonů je sice displej dobrý, ale čtení by bylo nepříjemné pro oči. Navíc chytré telefony jsou specifické malou výdrží baterie. Výhodou může být maximálně mobilita a fakt, že telefon máte většinou po ruce.
  • Tablet a čtečky, to jsou zařízení, která se pro čtení elektronických knih hodí. Jsou dostatečně mobilní, mají slušnou výdrž baterie i dostatečnou paměť. Čtečky jsou trochu více zaměřené právě pro čtenáře, takže běžné funkce tabletů u nich nenajdete. Nicméně nejmodernější přístroje se dostávají tabletům poměrně blízko. Z našeho pohledu se hodí víc, protože jejich primární funkcí je právě čtení knih a tomu jsou uzpůsobeny. Tablety jsou univerzálnější. Nicméně pokud byste se pro ně rozhodli, můžeme vám nabídnout náš test tabletů, který vám poradí, jak vybrat.

Dle nás je ale nejlepší volbou rozhodně čtečka s E-Ink displejem. Své stanovisko se vám pokusíme vysvětlit v dalším podsekci.

E-Ink vs LCD displej

Dříve jste se mohli u čteček setkat i s LCD displeji. Pojďme se podívat na to, proč od této technologie výrobci upustili a proč byste si pro čtení měli vybrat čtečku s E-Ink displejem. 

E-Ink displeje

Zkratka E-Ink se dá přeložit i jako „Elektronický Inkoust“, a tak nějak tento displej i vypadá. Je klasicky černobílý, přičemž písmo je černé a podklad bílý. Vypadá tedy jaké reálná kniha. Takový displej je energeticky méně náročný, šetrnější k vašim očím a čtení je na něm komfortnější. Text je čitelný ve všech úhlech a displej se neleskne, tak jako tomu bývá právě u LCD displejů. Naopak, nevýhodami je, že obrázky se zobrazují buď černobíle, nebo ve stupních šedé, a překreslování displeje je pomalejší, než v případě LCD displejů. Pokud máte čtečku, která umožňuje třeba procházení internetu, může vám pouze černobílé zobrazování začít časem vadit. V nejvyšší cenové kategorii lze najít i první modely s barevným E-Ink displejem, v současnosti jsou však stále spíše raritou.

V technologii E-Ink lze rozlišovat dvě různé verze – starší Pearl a novější Carta. Zásadní rozdíl mezi nimi není, dá se říci, že druhá varianta je novější a vylepšená. Má lepší kontrast, větší ostrost a vyšší rozlišení. Obraz je tedy jemnější a lépe se čte. Od čtečky s E-Ink displejem tedy můžete očekávat příjemnější čtení a zároveň větší výdrž.

Výhody E-Ink displeje:

  • Menší energetická náročnost
  • Šetrnější k očím
  • Lepší pocit ze čtení
  • Čitelnost ze všech úhlů

Nevýhody E-Ink displeje:

  • Pouze černobílý (existují již první čtečky s barevným displejem, ale zatím to není standard; zdroj: Chip.cz)
  • Pomalejší překreslování

LCD displeje

LCD displej dobře znáte od klasických tabletů. Jeho technologie funguje na principu tekutých krystalů, které umožňují zobrazovat grafiku barevně, což je zásadní rozdíl oproti E-Ink displejům. Navíc se překreslují výrazně rychleji než elektronický inkoust. Hodí se jak pro přehrávání videí, tak i pro brouzdání na internetu nebo hraní her. Na druhou stranu, daní za to je, že takový displej má výrazně větší spotřebu energie a tedy i menší výdrž. Na delších cestách to může být docela limitující. LCD displeje pak mají i některé další nevýhody, které určitě z mobilů nebo tabletů dobře znáte – zhoršenou čitelnost z některých úhlů a zároveň nepříjemné odlesky, pokud se na displej díváte třeba na slunci.

Hlavní výhodu LCD displeje je jak jeho barevnost, tak i možnost podsvícení. Dnešní čtečky s E-Ink displejem však již většinou disponují solidním podsvícením, které vám umožňuje komfortní čtení ve tmě při kterém si budete výrazně méně namáhat oči. 

Výhody LCD displeje:

  • Barevné zobrazování
  • Nativní podsvícení
  • Rychlejší vykreslování

Nevýhody LCD displeje:

  • Více unavuje oči
  • Energeticky náročnější
  • Odlesky ve světle

Pár tipů, jak se o čtečku postarat

Čtečky jsou, bohužel, poměrně křehká zařízení. Tomu je potřeba přizpůsobit zacházení s nimi. Jsou dokonce, vzhledem k přítomnosti E-Ink displeje, ještě náchylnější k poškození, než klasické tablety (a i s těmi je někdy kříž). Jakýkoliv pád nebo náraz do displeje může čtečku vážně poškodit, na to je potřeba brát v každém případě ohled. Doporučujeme tedy číst si pouze v prostředí, kde vám nehrozí žádné větší riziko. Na pláž, nebo dokonce do bazénu si berte pouze čtečky, které jsou voděodolné a odolné vůči proniknutí prachu, to je jedna ze zásad, které byste měli mít na paměti. Při zašpinění pak displej čistěte pouze suchým hadříkem, případně přípravky, které doporučuje výrobce. Nepoužívejte ale v žádném případě agresivní chemii. Na cesty nebo na skladování čteček pak doporučujeme kvalitní obal. Ten čtečku chrání a navíc se může stát i pěkným designovým doplňkem. Lze ho pořídit v mnoha různých odstínech a typech, od luxusních kožených až po různobarevné nebo vzorované látkové. Doplnit s ním tedy pracovní oblek nebo letní šaty není problém.

Druhá (a zároveň poslední) věc, kterou budete řešit, je, kde pořídit elektronické knihy. Tady je odpověď snadná – v internetových knihkupectvích. Pokud stojíte o knihy v českém jazyce, přidržte se našich knihkupectví, pokud rádi čtete v angličtině nebo jiném jazyce, můžete zvolit kterékoliv světové knihkupectví. E-booky, především ty, kterým vypršela autorská práva, se dají stahovat i zdarma, nabídka je však omezená. Ovšem než si knihu koupíte, doporučujeme zkontrolovat dvě věci – jestli náhodou není někde k dostání zdarma (občas se vám to může poštěstit) a jestli je její formát čtečkou podporován. Bylo by hloupé, kdybyste si koupili knihu, kterou vaše zařízení nepřečte. V lepším případě byste si přidělali práci s konvertováním, v tom horším byste ji museli kupovat znovu.

Nejčastěji kladené otázky

Jak vybrat čtečku e-knih?

„Při výběru čtečky e-knih je nejpodstatnější displej, a to konkrétně jeho velikost a rozlišení. Vybraná velikost displeje je čistě subjektivní záležitost, za nás však úplně stačí klasický formát 6 palců. Rozlišení pak hledejte vždy, co nejvyšší. Pro šestipalcový displej by mělo být alespoň 758 x 1 024 i když i 600 x 800 lze poměrně pohodlně používat. Po displeji se zaměřte na kapacitu paměti, podporované formáty či ovládání čtečky. Důležitá je také cena. Nejlevnější čtečky začínají přibližně na 2 000 – 3 000 korun. Střední kategorii, kterou nejvíce doporučujeme, najdeme v rozmezí asi od 3 000, do 5 000 korun. Nejdražší čtečky pak mohou stát i více než 10 000 korun, kromě velkého displeje toho však příliš mnoho dalšího oproti těm levnějším nenabízejí. Pro více informací se podívejte přímo do jednotlivých podsekci výběru

Jaká je nejlepší levná čtečka e-knih?

„Dle našeho názoru jsou v současnosti nejlepší levné čtečky e-knih ty, které jsme umístili na prvních dvou pozicích nejnižší kategorie. Máme na mysli PocketBook Touch Lux 5 Amazon Kindle Paperwhite 6. Na obou modelech si více než solidně počtete, o tom, který z nich zvolit rozhodují především vaše preference. Za nás jde o PocketBook, který nabízí možnost rozšíření s pomocí paměťové karty a podporu většího množství formátů. Kdežto Amazon disponuje větším rozlišením displeje a voděodolností s certifikací IPX8. Pro více informací určitě mrkněte na obě recenze modelů.“

Jaká je nejlepší čtečka e-knih bez ohledu na cenu?

„Opět vás odkážeme na naše recenze, do kterých jsme vybrali ty nejlepší čtečky e-knih na trhu. V tomto případě máme na mysli výherce střední cenové kategorie (Onyx Boox Poke 3) a nejvyšší cenové kategorie (Onyx Boox Nova 3 Color). Jde o výkonné čtečky s Androidem, širokou paletou podporovaných formátů a nádherným displejem. V případě Onyx Boox Nova 3 Color jde dokonce o barevný E-Ink displej, který je na trhu prozatím opravdovou vzácností. Pro více informací si přečtěte přímo recenze daných modelů.“   

Jakou mívají čtečky e-knih výdrž?

„Dnešní čtečky e-knih většinou disponují baterií s kapacitou od 1 500 mAh do 3 150 mAh v závislosti na velikosti displeje. Tato baterie vám díky úspornosti E-Ink displejů vydrží i měsíc průměrného čtení, bez toho aniž byste ji museli dobíjet.“ 

Tomáš studoval obor mechanik elektrotechnik IT v Sokolnicích. Psaním článků pro naší redakci či autorskou prací obecně se zabývá 2 roky. Ve volném čase tvoří, čte nebo sleduje filmy. S jeho zájmy pochopitelně souvisí také oblíbené rubriky. Nijak překvapivě jde primárně o elektroniku a spotřebiče, obojímu perfektně rozumí.

Diskuse a poradna

Položte otázku