Nejlepší autochladničky 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější autochladničky.
  • Zvolte si na základě výkonu, velikosti, účinnosti a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Autochladničky bez pozadí

Vítězové testu:

Kompresorové do 12000 korunKompresorové od 12000 korunTermoelektrické do 2000 korunTermoelektrické od 2000AbsorpčníPasivní
Waeco CoolFun CK-40D Hybrid Indel B TB41A Ezetil E32 M Dometic Tropicool TCX 21 Dometic ACX 40 Dometic Cool-Ice CI 55
94%
94%
95%
94%
92%
90%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Hybridní
  • Komfortní použití
  • Úsporná a efektivní
  • Efektivní chlazení
  • Dostatečný objem
  • Možnosti napájení
  • Solidní parametry chlazení
  • Dobrá izolace
  • Prostornost a rozměry
  • Rychlé chlazení
  • Snadná manipulace
  • Výkonné chlazení
  • Velká a prostorná
  • Výborná na kempování
  • Kvalitní a pevná konstrukce
  • Dobrá izolace, pevná konstrukce
  • Ergonomické rukojeti
  • Pohodlná manipulace
  • Vyšší hmotnost
  • Slabší konstrukce a horší izolace
  • Hlučnost při maximálním výkonu
  • Umístění napájecích kabelů
  • Horší manipulace
  • Nevýhody typické pro tuto kategorii

Úvod

Je poměrně běžné, že když vyrazíte třeba někam na dovolenou nebo na víkend, budete si s sebou chtít vzít vlastní potraviny. V posledních letech si totiž často zvykáme spíše vařit, než chodit každý den do restaurací na oběd a na večeři. Nebo třeba jezdíte po práci nakupovat a potřebujete potraviny dovézt v co nejlepším stavu domů. Nemluvíme teď o brambůrkách, jablkách nebo těstovinách, máme na mysli citlivé potraviny, jako je maso, sýry, šunka nebo třeba máslo. Pokud si je budete chtít vzít na dovolenou, nebo zařídit, aby cestou z nákupu ani v horku neutrpěly újmu, měli byste je převážet ideálně v chladu. Protože v autě je to těžké zařídit, obzvláště v létě, kdy se jezdí na dovolenou nejčastěji, hodí se pořídit si pro podobné účely autochladničku.

Autochladnička je zařízení, které na různém principu zajišťuje udržení chladné vnitřní atmosféry, která brání rychlému kažení potravin. Kvašení, hniloba, růst plísně – to všechno jsou chemické nebo biologické procesy, které horko výrazně urychluje. Tím, že uložíte potraviny do chladna, jim sice většinou nezabráníte, ale výrazně je zpomalíte. Například maso byste neměli bez autochladničky na dovolenou vozit vůbec, protože den v horkém autě by ho mohl zničit a jakmile by začalo zapáchat, už se s ním nedá nic dělat. Box autochladničky nezabírá zase tolik místa, aby se vám do auta nevešla, a zároveň zvyšuje váš komfort. Nejste pak závislí na přítomnosti obchodu v cílové destinaci, ani se na dovolené nemusíte stresovat s nákupem.

Ovšem chcete-li pořídit kvalitní autochladničku, která perfektně splní vaše potřeby a se kterou se nebudete muset bát ani dlouhých cest, doporučujeme věnovat výběru dostatek času a úsilí. Koupit autochladničku není těžké, ale vyplatí se znát její základní parametry a pokud možno je přizpůsobit vašim potřebám – ať už jde o objem lednice, hmotnost, rozměry nebo napájení. Uznáváme, že ne každý autochladničkám rozumí, proto jsme pro vás připravili velký test autochladniček, abychom vám pomohli. V jeho rámci vám chceme představit jak nejlepší autochladničky v přehledných žebříčcích, tak i náš článek, jak vybrat autochladničku. Pevně věříme, že vám náš test bude nápomocný a že vám poradí.

zpět do menu ↑

Základní rozdělení autochladniček do čtyř kategorií

Obecně platí, že možností chlazení máte v autě hned několik. Souvisí to s jednotlivými typy autochladniček. Ty se dají rozdělit podle principu, na jakém fungují, do čtyř skupin:

  • Pasivní autochladničky – jedná se v praxi o termotašky a boxy, které pracují s předchlazenou náplní. Doma v mrazáku vychladíte desky s chladicím médiem, vložíte je do chladničky a ony přijímají teplo, zatímco okolní vzduch ochlazují.
  • Absorpční autochladničky – pracují s odvětráváním a odpařováním kapalného média, které absorbuje teplo dříve než vzduch v boxu a potraviny.
  • Termoelektrické autochladničky – potřebují přijímat z vozidla elektřinu, případně je můžete v chatě nebo v hotelovém pokoji napájet ze sítě. Kromě toho, že chladí, jsou schopny i ohřevu.
  • Kompresorové chladničky – mohou být připojeny k autobaterii, často ale obsahují i vlastní baterii, která dokáže udržet provoz po delší dobu sama. Jejich chladicí schopnosti jsou asi nejlepší, mohou dokonce i mrazit.
  • Autochladnička jako přihrádka u spolujezdce – tady jde o speciální typ, který zařazujeme spíše pro zajímavost, abyste věděli, že něco takového existuje. Má-li vaše auto klimatizaci, může být jedna její větev směřována sem, čímž vzniká chlazený prostor (lze ho zapnout a vypnout), do kterého lze uložit pití nebo svačinu. Nejde ale o klasickou autochladničku, proto tento systém do testu nezařazujeme.

To by byla jen stručná charakteristika jednotlivých typů, podrobněji bychom se na ně chtěli podívat u jednotlivých kapitol testu. Proto se budeme dále zabývat konkrétními druhy autochladniček. Každá z nich má ale své vlastní charakteristiky, proto doporučujeme napřed se pořádně podívat, co který typ umí, a pak teprve vybírat, co využijete.

zpět do menu ↑

Test kompresorových autochladniček

Kompresorové chladničky jsou o něco složitější, než předchozí zmíněné typy. Princip je ve své podstatě velmi podobný principu, na jakém pracují klasické kuchyňské ledničky, pod tlakem probíhá cirkulace chladicího média. Jsou velké, těžké, ale zato vysoce výkonné.

Cenová kategorie do 12 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníObjemPříkonCena
1. Waeco CoolFun CK-40D Hybrid
38 l 75 W Zjistit cenu
2. Indel B TB31A
30 l 45 W Zjistit cenu
3. Compass Chladící box kompresor
30 l 45 W Zjistit cenu
4. Compass 25l 07081
25 l 45 W Zjistit cenu
5. Indel B TB18
18 l 35 W Zjistit cenu
6. Compass Freeze box
40 l 45 W Zjistit cenu

Cenová kategorie od 12 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníObjemPříkonCena
1. Indel B TB41A
37 l 45 W Zjistit cenu
2. G21 kompresorová
60 l 63 W Zjistit cenu
3. Indel B TB46 Steel
46 l 85 W Zjistit cenu
4. Guzzanti GZ 45
50 l 60 W Zjistit cenu
5. Dometic CoolFreeze CFX 35W
32 l 43 W Zjistit cenu

Kompresorová

Kompresorové autochladničky a jejich charakteristika

Kompresorové autochladničky pracují na složitějším principu, než předchozí typy a celkově je jejich fungování o něco složitější. Tento typ chladniček disponuje okruhem, ve kterém koluje chladicí směs. Ta přechází v kapalném stavu do výparníku, kde získává díky nízkému tlaku výrazně nižší bod varu. Přijímá teplo z okolí, které spotřebuje na odpar, a zároveň okolní vzduch uvnitř chladničky ochlazuje. Jako plyn pak přechází do kondenzačního prostoru, kde naopak roste její bod varu, látka kondenzuje (zkapalňuje) a teplo se naopak uvolňuje z chladničky ven a je odváděno. Cyklus chladicí směsi se pak opakuje, přičemž tlak a cirkulaci zajišťuje zabudovaný kompresor.

Výhodou tohoto typu autochladniček je vysoká výkonnost. Kromě toho, že dokážou chladit rychle a na nízkou teplotu, jsou schopné fungovat i při vysokých teplotách (uvádí se, že až do 50 °C teploty okolí). Část těchto autochladniček pak má zabudovanou baterii, takže po nabití mohou chladit i bez připojení k elektřině, většinou 10 až 15 hodin. Jinak je samozřejmě musíte mít připojené ke zdroji elektřiny. Na druhou stranu, díky přítomnosti kompresoru a celého cirkulačního systému jsou tyto chladničky těžší a rozměrnější. Nejsou tedy tak moc mobilní, aby se vešly do menších aut nebo abyste je mohli vzít s sebou na piknik. Navíc v autě potřebují určitý prostor pro odvětrávání a určitě se hodí mít v autě klimatizaci, pokud je chcete použít. Odvádí totiž teplo do okolí a prostor auta by se od nich vyhřál. Stejně tak jsou o něco dražší, než předchozí typy, na druhou stranu platíte za výkon a vysokou efektivitu.

Výhody

Vysoká výkonnost a efektivita

Fungování i při vysokých teplotách

Přítomnost baterie


Nevýhody

Vysoká cena

Velikost a hmotnost

Prostorově náročnější

zpět do menu ↑

Test termoelektrických autochladniček

Termoelektrické ledničky jsou z autochladniček nejpokročilejší. Umožňují nejen chlazení potravin, ale i jejich ohřev. Jsou poměrně výkonné a dovedou fungovat i při vysokých teplotách okolí. Jsou levnější, než předešlá kategorie, ale zároveň náročnější na spotřebu.

Cenová kategorie do 2 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníObjemChladicí účinekCena
1. Ezetil E32 M
29 l 17 °C Zjistit cenu
2. Campingaz Powerbox Plus
36 l 16 °C Zjistit cenu
3. Tristar KB-7532
26 l 18 °C Zjistit cenu
4. Sencor SCM 4800BL
8 l 20 °C Zjistit cenu
5. Compass BLUE
25 l 20 °C Zjistit cenu

Cenová kategorie od 2 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníObjemChladicí účinekCena
1. Dometic Tropicool TCX 21
20 l 30 °C Zjistit cenu
2. Waeco TropiCool TC-35 FL
35 l 30 °C Zjistit cenu
3. G21 C&W
45 l 15 °C Zjistit cenu
4. Compass 50l
50 l 20 °C Zjistit cenu
5. Guzzanti GZ 38
28 l 20 °C Zjistit cenu
6. Ezetil E40 M
37 l 18 °C Zjistit cenu

Termoelektrické autochladničky a jejich charakteristika

Jak jsme již řekli, termoelektrické autochladničky jsou charakteristické tím, že mohou potraviny nejen chladit, ale i ohřívat (respektive také udržet již dosaženou teplotu potravin). Teplota, o kterou se klima uvnitř lednice a klima vně bude lišit, je až 30 °C, což je docela slušný rozsah (při vnější teplotě 38 stupňů to umožňuje držet potraviny v chladu 8 °C, nebo v teple 68 °C). Právě tímto systémem a svou univerzálností je termoelektrická chladnička odlišná od předchozích druhů. Výkonnostně ale většinou nedosahuje kvalit kompresorové chladničky, s tím je potřeba počítat. Další věc, kterou byste měli vědět, prostor chladničky je potřeba dopředu vychladit nebo vyhřát, takže je potřeba mít ji před cestou připravenou. Například ji večer zapojit do zásuvky a ráno ji použít, na spontánní výlety to není, to byste chladničku nestihli připravit.

Kromě toho je potřeba říct, že termoelektrická autochladnička nezabírá v autě tolik místa, je snadno přenositelná a mobilnější, než kompresorová autochladnička. Není tak těžká, takže si ji lze vzít třeba na piknik, v autě se s ní bude celkem dobře manipulovat. Vnitřní teplotu po určitou dobu udrží (což závisí především na kvalitě izolace) ale samozřejmě ne napořád. Cenově se vám vyplatí více, než kompresorový typ, ale musíte počítat dopředu s tím, že spotřeba tohoto typu chladniček je o něco větší.

Výhody

Kromě chlazení i ohřívá

Menší rozměry

Lehčí než kompresorová lednička

Slušná cena


Nevýhody

Omezený rozsah teplot (limitující především u ohřevu)

Větší spotřeba

Nutnost předpřipravení

Termoelektrická

zpět do menu ↑

Test absorpčních autochladniček

Absorpční autochladničky v sobě musí mít chladicí médium, nejčastěji plynné nebo kapalné, které do sebe absorbuje teplotu z okolí. Probíhá tak endotermická reakce, látka vstřebává teplo a okolí se ochlazuje. Tím se udržují potraviny v chladu. Chlazení samotné opět probíhá i bez přítomnosti elektrické energie, jinak ale chladničky elektřinu potřebují.

PořadíNáhledNázevHodnoceníObjemProvozní tlakCena
1. Dometic ACX
40 l 50 mbar Zjistit cenu
2. Waeco CombiCool RC 2200 EGP
41 l 50 mbar Zjistit cenu
3. DOMETIC CombiCool RF
60 l 30 mbar Zjistit cenu
4. Meva XC-42G
42 l - mbar Zjistit cenu
5. Dometic CombiCool RC 1200 EGP
41 l 50 mbar Zjistit cenu
Absorpční

Absorpční autochladničky a jejich charakteristika

Jak jsme si řekli, absorpční autochladničky potřebují vlastní chladicí médium, buď kapalné, nebo plynné. Jedná se často o klasický plyn, amoniak nebo bromid lithný, rozpuštěný ve vodě. Toto médium s okolím reaguje tak, že do sebe natahuje vnější teplo. Tím se okolní vzduch ochladí a ochladí se i potraviny uvnitř boxu. Plyny pak cirkulují, teplo odvádí ven a udržují tak vnitřní prostředí studené. Tyto autochladničky navíc, oproti předchozímu typu, potřebují elektrickou energii. Ne přímo k chlazení, ale k zajištění celkového fungování ano. Energeticky je však tento typ lednic nenáročný.

Na rozdíl od typů, které zmíníme později, nemohou potraviny zmrazit, ale ochladí je přesto na nižší teplotu, než pasivní typ. Vhodné jsou především k uchování jídla v čerstvém stavu, aby se nezkazily, a to i po dobu několika dnů (podle typu potraviny). Jsou dražší než pasivní autochladničky, a zároveň je u nich problém s odvětráváním. Je to tak, že kolem sebe potřebují hodně prostoru, proto nejsou úplně vhodné do osobního auta. Mnohem většího využití naleznou třeba v obytných autech nebo v karavanech.

Výhody

Malá energetická náročnost

Udrží potraviny na nižší teplotě

Větší efektivita chlazení


Nevýhody

Nutný prostor pro odvětrávání

Vyšší cena

Nevhodné do osobních aut

zpět do menu ↑

Test pasivních autochladniček

Nejlevnější varianta autochladniček – nevyžaduje připojení ke zdroji elektrické energie, stačí vám chladicí destičky, které se předem namrazí a během cesty pak chladí potraviny. Jsou to jednoduchá zařízení, vhodná na kratší cesty. V zásadě jde o klasické přenosné chladicí boxy, případně mohou k tomuto účelu posloužit i termotašky.

PořadíNáhledNázevHodnoceníObjemCena
1. Dometic Cool-Ice CI 55
56 l Zjistit cenu
3. Campingaz Icetime Plus Extreme
25 l Zjistit cenu
2. Campingaz ICETIME
13 l Zjistit cenu
Stanley Kühlbox Adventure
6,6 l Zjistit cenu
4. Curver chladící box
20 l Zjistit cenu

Pasivní autochladničky a jejich charakteristika

Pasivní autochladničky jsou těmi nejjednoduššími zařízeními, které můžete k chlazení potravin na cestách využít. Jsou levné (pořídíte je do 1 000 korun), jednoduché, nevyžadují připojení ke zdroji elektřiny, ale zároveň nezajišťují dlouhodobé chlazení. Využívají vnitřní médium (v podobě ledu, destiček nebo vložek s chladicí kapalinou), které se předem namrazí a pak se s nimi vyplní vnitřní prostor chladničky. Tam předávají chlad potravinám a samy vstřebávají teplo, přičemž schopnost chlazení závisí nejen na chladicím médiu, ale i na dobré izolaci.

Většinou se jedná o termotašky, nebo plastové chladicí boxy s dvojitou stěnou. Jejich výhodou bývá snadná manipulace, ergonomická rukojeť nebo uši tašky, stejně jako nezávislost na zapojení do elektřiny. Můžete je využít třeba i pod stanem. Naopak, doba chlazení je omezená, teplota, na kterou lze potraviny zchladit, také. Nejvíce se vyplatí na krátké výlety, kde nestrávíte hodně času mimo civilizaci.

Výhody

Velmi levné přístroje

Snadná manipulace

Bez nutnosti připojení


Nevýhody

Omezená doba chlazení

Chladí jen do určité teploty

Použijete-li k chlazení led, rozpouští se a jídlo provlhne

Pasivní autochladnička

zpět do menu ↑

Několik prověřených výrobců autochladniček

Pakliže patříte mezi pravidelné čtenáře našich testů, jistě víte, co teď bude následovat. Pokud ne, pak nám dovolte, abychom vám to vysvětlili. Do našich testů pravidelně zařazujeme také kapitolku s výběrem nejkvalitnějších značek a největších výrobců, i s jejich stručnou charakteristikou. Má to svůj důvod, neboť věříme, že značka o celkové kvalitě zboží hodně vypovídá. Především – nakupovat byste měli spíše od větších, tradičních, léty prověřených výrobců. To, že se značka udrží dlouhodobě na vrcholu, znamená, že její výrobky budou dobré a proto je lidé kupují. Navíc velkovýrobce má oproti menším firmám hned několik předností:

  • Může si dovolit investovat více do technologií a inovací a vzhledem k většímu počtu modelů na trhu se mu to vyplatí.
  • Může si dovolit pracovat s kvalitnějším materiálem, který odebírá ve velkém a tedy výhodněji.
  • Většinou zaměstnává zkušené odborníky, kteří mají ve svém oboru značnou praxi.
  • Dodává na trh výrobky ve více modelových řadách, takže pro ni má smysl věnovat úsilí a prostředky vývoji, navíc máte větší výběr.
  • Díky tomu, že vyrábí ve velkém, může si mnohdy dovolit nižší ceny, než by za srovnatelnou kvalitu chtěl malý výrobce.
  • Kvalitnější a efektivnější mechanismy výstupní kontroly.

Šlo by najít i další argumenty, ale věříme, že chápete, co tím chceme říct. Navíc velká firma si nemůže dovolit riskovat poškození vlastního dobrého jména (budovaného mnohdy desítky let) tím, že by do oběhu pustila, jak se u nás hezky říká, šmejd. Nechceme říct, že by žádný z malých výrobců neuměl vyrobit dobrou autochladničku, ale u společností, které jsme v rámci našeho testu vyhodnotili jako nejlepší, máte větší šanci a téměř jistotu, že pořídíte kvalitní výrobek. Pojďme si tedy jednotlivé značky postupně projít.

zpět do menu ↑

Jak vybrat autochladničku? Důležitá je kapacita i délka kabelu

Nyní se dostáváme k samotnému jádru našeho článku – jde o návod, jak vybrat autochladničku. Parametrů výběru je povícero a rádi je s vámi postupně projdeme, ale na úvod bychom doporučili, abyste se zamysleli, co od přístroje vlastně očekáváte a co od něj požadujete. Asi nejzásadnější otázka – k jakému účelu chcete autochladničku pořídit? Pokud ji plánujete využívat většinou jen na pikniky a vozit v ní třeba pití a svačinu, určitě vám postačí menší model. Pokud chcete v autochladničce vozit jídlo na dovolenou, abyste si tam mohli vařit, vyberte pokud možno co největší. Stejně tak je při pátrání po nové autochladničce důležitou indicií, zda ji plánujete využívat občasně, několikrát do roka nebo pravidelně třeba po nákupu. V prvním případě vám postačí levnější model, naopak v tom posledním už se vyplatí investovat do špičkové chladničky, která se vám vyplatí. Zajímat by vás ale měly i další faktory autochladničky – jak moc umí chladit (či případně zda umí i ohřívat), jestli ji chcete přenášet, nebo jen převážet a v neposlední řadě také to, jestli na ni máte dost peněz. Podíváme se tedy společně na jednotlivé parametry autochladniček a na závěr zhodnotíme i jejich ceny. Věříme, že vám to výběr dost usnadní.

Bezpečnost především!

U autochladniček, které mají pasivní chlazení, se o bezpečnost moc starat nemusíte. Stačí je pevně a stabilně umístit do vozidla, aby v autě nemohly způsobit fyzickou škodu nebo zranění, a máte vystaráno. U autochladniček se zapojením do elektřiny je to trošku složitější, protože už musíte brát v úvahu i to, že jde o elektrické zařízení. Tedy, že může snadno dojít ke zkratu, vybití baterie auta a podobně. Z toho důvodu doporučujeme, abyste si zkontrolovali, jakými bezpečnostními prvky autochladnička disponuje. Obecně se řeší především dva:

  • Pojistky proti zkratu nebo přetížení (v lepším případě vede k poruše auta, v horším až k požáru).
  • Automaticky systém ABS (systém, který hlídá napětí autobaterie a pokud poklesne pod únosnou mez, vypne autochladničku, aby se vám baterie nevybila úplně a nezůstali jste někde na cestě stát).

Chladicí box jídlo
Malá autochladnička
Malá autochladnička do auta

Výběr vhodné velikosti autochladničky

Po zvoleném typu autochladničky jde asi o nejklíčovější parametr. Právě velikost ledničky většinou rozhoduje o tom, zda je pro vás vhodná, nebo ne. Musí být dostatečně prostorná, aby se do ní vešly všechny vaše potraviny, ale zároveň by neměla být zbytečně velká, aby v autě nezabírala cenný prostor a aby se s ní dobře manipulovalo. Doporučujeme brát v úvahu několik faktů:

  • Pokud chcete umístit autochladničku za sedadlo nebo pod sedadlo, musí projít dveřmi.
  • Chcete-li ji vozit vzadu v kufru, nesmí být vyšší, než je výška zavazadlového prostoru.
  • Měly by se do ní vejít lahve – ideální je postavit je, snižuje se tak riziko, že by tekutina vytekla.
  • Větší rodina potřebuje větší autochladničku.

Takto bychom mohli postupovat dále, tedy ve zkratce – velikost ledničky je individuální parametr a je to především na vás, k čemu ji využijete a jakou kapacitu tedy potřebujete.

Objem vnitřního prostoru

Vezmeme-li v úvahu objem chladničky, ten vypovídá čistě o velikosti vnitřního prostoru. Řekne vám, kolik úložného prostoru můžete využít. Platí, že větší chladničky mají větší objem chladicího boxu, takže vám nabídnou více. Pokud se podíváme na konkrétní čísla, nejmenší chladničky mají objem 8 litrů, což je hodně málo. Průměr je mezi 20 a 30 litry, největší autochladničky mohou mít až 80 litrů. Ale to je spíše výjimka a je také pravda, že průměrný uživatel takový objem spíše nevyužije a bude ho v autě limitovat. Spojeny jsou s tím, jak již víme, i větší rozměry, stejně jako menší efektivita chlazení (k tomu nás napadá jedno důležité pravidlo, které byste si měli zapamatovat – plná lednička pracuje efektivněji než prázdná).

Rozměry autochladničky

Rozměry autochladničky byste také neměli podcenit. Je to poměrně podstatný údaj z hlediska toho, jestli se vám lednička do auta vejde, jestli ji snadno dostanete do auta a zase ven nebo jestli ji můžete zavřít do kufru. Je dobré, když si auto změříte a budete znát vaše možnosti. Vřele doporučujeme ponechat si ještě pár centimetrů z každé strany jako rezervu, aby manipulace s autochladničkou byla pohodlnější. Některé typy ledniček dokonce vyžadují okolo sebe alespoň trochu prostoru, aby bylo možné odvádět teplo.

Hmotnost autochladničky

Podobně důležitá jako předchozí parametry je i hmotnost autochladničky. Zároveň je často hodně podceňovaná. Snadno si člověk řekne „Však auto ji uveze“. Není to ale tak úplně správný postoj. Nejde ani tak o to, jak těžká bude autochladnička pro auto, jako spíš pro vás. Bude nutné s ní manipulovat, přenášet ji z domova do auta a zase obráceně, a pak se projeví každý kilogram. Aby byly přesuny co nejsnazší, měli byste hledat, pokud je to možné, lehkou autochladničku, se kterou se příliš nenadřete (tím spíše, že musíte uvažovat naplněnou ledničku, u které něco váží i vložené jídlo). Obecně se snadno vejdete do rozsahu 2 až 10 kilogramů, větší autochladničky ale mohou vážit i 20 kilogramů, což je, když k tomu připočtete ještě hmotnost potravin, celkem hodně.

Účinek chlazení/ohřevu má být co největší

Podle toho, k čemu chcete chladničku využívat, byste měli vybírat i charakteristiky chlazení. Například – pokud vám bude stačit udržet v chladu pití a svačinu na krátkou cestu, nepotřebujete, aby měla autochladnička závratné chladicí schopnosti, za které byste si připlatili. Naopak, pokud chcete dovézt na dovolenou potraviny v dobrém stavu a nechcete riskovat, že se cestou zkazí, měl by chladicí účinek být co největší. Většinou se vyjadřuje tím, o kolik stupňů je chladnička schopna snížit teplotu oproti teplotě okolního vzduchu. U pasivních chladicích boxů je to samozřejmě poměrně málo, do 10 °C. Ale u aktivních chladniček máte poměrně široký výběr ze spektra teplot. Ty nejlepší mohou snížit teplotu o 30 i více °C, některé mají při zvýšené spotřebě dokonce schopnost mražení. Pokud budou připojeny, jsou pak aktivní chladničky udržovat teplotu dlouhodobě okolo krajní hodnoty.

Máte-li chladničku s chladicím účinkem 15 °C a v autě je 25 °C, lze potraviny ochladit až na 10 °C. Roli v následné efektivitě chlazení samozřejmě hraje náplň (největší efektivitu má chladnička, pokud je plná), předchlazení (když si autochladničku připravíte předem, dáte potraviny do už předchlazeného prostoru) nebo výkon (čím větší, tím lépe pro vás).

Někdy se pak můžete setkat přímo s uvedeným rozsahem teplot, na něž lze potraviny zchladit. Může to být různě velký rozptyl, nejčastěji to bývá zhruba od -20 °C až -10 °C po nějakých 10 až 15 °C. Samozřejmě, čím nižší je minimum, tím lépe pro vás, znamená to, že chladnička je výkonná a že můžete potraviny snadno a poměrně rychle i zmrazit nebo alespoň udržet zmražené. U chladniček, které nabízejí ohřev, pak zpravidla řešíte maximální teplotu, na kterou dosáhnou a na kterou mohou jídlo ohřát nebo ho na ní udržovat. V přímé závislosti na spotřebě a výkonu to může být zhruba od 50 do 70 °C, což je optimální. Pokud by byla maximální teplota ohřevu nižší než 50 °C, je otázka, jestli by se autochladnička vyplatila. Větší by byla sice lepší, ale zase je potřeba brát v úvahu, že by byl potřeba hodně vysoký výkon a chladnička by měla velkou spotřebu.

Energetický štítek je zdrojem cenných informací – zejména o spotřebě

Pro vás, jakožto pro spotřebitele, je zdrojem velmi cenných informací energetický štítek, zavedený Evropskou unií povinně od roku 2001. Od té doby ho musí mít spotřebič povinně od výrobce viditelně umístěný, při prodeji na internetu máte údaje buďto opsané v tabulkách u popisu zařízení, nebo bývá vyfocený v galerii. Principem je, aby byly shrnuty na jednom místě všechny údaje o energetické náročnosti přístroje. U různých spotřebičů jde o různé údaje, přičemž u autochladniček se jedná o následující:

  • Energetická účinnost – ta se vyjadřuje písmenným označením A až D, přičemž kategorie A má ještě tři podkategorie A+, A++ a A+++. Energetická třída A+++ je nejúspornější, třída D pak nejméně úsporná. Kromě toho mají ještě jednotlivé třídy barevné označení od nejlepší zelené po nejhorší červenou. Vyjadřuje se takto schopnost chladničky hospodařit s energií, jinými slovy, kolik přivedené energie přemění chladnička na ohřev nebo ochlazení potravin. Snažte se nekupovat chladničku horší energetické třídy, než je A nebo ještě lépe A+, jinak bude mít velkou spotřebu s malým účinkem a nevyplatí se vám.
  • Průměrná roční spotřeba – udává, kolik kilowatthodin (kWh) autochladnička spotřebuje za rok při průměrném použití. Průměrné použití zde znamená definované podmínky, za kterých bude autochladnička nejčastěji fungovat. Berte tedy tuto hodnotu jako orientační, vhodnou pro srovnání, ale nedivte se, když reálná spotřeba bude trochu odlišná.
  • Objem chladničky a mrazáku – objem chladničky je vyjádřen v litrech, přičemž jsme si ho popsali v kapitolce, která se zabývá kapacitou autochladniček. Objem mrazáku bývá běžně 0 litrů.
  • Hlučnost – té jsme vytvořili zvláštní podkapitolku, protože jde opět o poměrně podstatný parametr výběru. Nyní si řekneme pouze tolik, že jde o to, jaký hluk přístroj generuje, že se udává v decibelech (dB) a že by měla být co nejmenší.

Energetický štítek

Napájení autochladniček musí odpovídat vozidlu a potřebám

Autochladničky, pokud si nepořídíte pasivní chladicí box, potřebují ke svému fungování připojení k elektřině. Tyto autochladničky, kterým se také říká s aktivním chlazením, potřebují připojení ke zdroji elektrické energie. Nejčastěji to bude 12 V zdroj, který je běžný u osobních aut. Některé jsou ale určeny pro připojení ke zdroji 24 V, který je běžný třeba v nákladních autech, dodávkách nebo v některých obytných autech. Obecně platí, že oba typy jsou navzájem nepropojitelné, přípojku na 12 V do zdroje 24 V nepřipojíte a obráceně také ne. Doporučujeme proto se dopředu podívat, zda je možné autochladničku v daném typu vozu použít.

Další možností je připojení do klasické zásuvky (tedy do zdroje s napětím 230 V). Tyto autochladničky je možné předem připravit (vychladit nebo vyhřát), využít je na cestu a opět je používat třeba na chatě nebo v kempu. Ideální je, pokud je chladnička kombinovaná a připojení do zásuvky je spojeno s připojením do zapalování auta, pak je možné ji jak předem připravit na cestu, tak ji napájet a aktivně s ní chladit i cestou. Pokud pojedete do ciziny, kde jsou jiné normy na tvar i napětí zásuvek, musíte se předem informovat a případně si pořídit redukci.

Hlučnost autochladničky

Autochladničky nejsou zařízení, jejichž provoz by byl naprosto nehlučný (s výjimkou pasivních chladicích boxů). Hlučnost je charakteristickým průvodním jevem toho, že mají chladničky ventilátor, probíhá v nich cirkulace média a dalších jevů. To se bez hluku neobejde. Platí také to, že čím větší je výkon chladničky, tím větší je také hlučnost, s tím musíte bohužel počítat. Tento údaj vyčtete z energetického štítku – obvykle dosahuje zhruba 40 dB, což není nijak vysoký hluk v porovnání se zvukem motoru auta nebo s hudbou z rádia. Ovšem pokud by autochladnička měla vyšší hlučnost, třeba k 50 dB, už by to znatelné bylo a mohlo by vás to v autě rušit při hovoru nebo při poslechu hudby. Hlučnost totiž neroste v decibelech lineárně, ale logaritmicky, tedy rozdíl mezi 30 a 40 dB je méně znatelný, než mezi 40 a 50 dB. Hlučným autochladničkám se tedy zkuste vyhnout.

Jak dlouhý zvolit kabel pro pohodlnou manipulaci?

Opět platí – máte-li zájem o pasivní autochladničku, nemusíte vůbec délku kabelu řešit, nebude ji jak a k čemu připojit. Ale pokud budete chtít autochladničku s aktivním chlazením, měli byste se nad tímto údajem zamyslet. Záleží totiž, kde ji v autě chcete vozit, tomu musí kabel napájení odpovídat. Pokud jedete sami, můžete ji vézt na sedadle spolujezdce a mít všechno po ruce, pak vám stačí krátký kabel. V případě, že ji chcete umístit pod sedadlo nebo na sedadlo vzadu, opět nevzniká s délkou kabelu problém. Ale aby bylo možné autochladničku pohodlně umístit do kufru, měli byste mít kabel dlouhý alespoň 2 až 3 metry (samozřejmě, je dobré si délku ověřit, každé auto je jiné). Pokud bude napájecí kabel příliš krátký, ale přesto autochladničku chcete, je možné pořídit si prodluží, ale to považujeme za krajní řešení.

Klimatické třídy u autochladniček

Klimatické třídy jsou parametr, s nímž se setkáváme pravidelně u mrazáků nebo klasických ledniček. U autochladniček se s tímto parametrem také občas setkáte (někteří výrobci ho uvádějí), ale ne vždy a rozhodně to není hlavní parametr výběru. Jen si myslíme, že byste měli vědět, o co se jedná. V zásadě jde o rozsah teplot, v nichž chladnička plní svoji funkci optimálně. Při překročení spodní, ale i horní teplotní hranice dochází ke zhoršení kvality a efektivity chlazení. U autochladniček je ale dopad velmi malý, takže řešit klimatické třídy není nutné, navíc venku nebo v autě překročíte rozsah jen málokdy.

Jednotlivé třídy se označují písmennými zkratkami podle následujícího klíče:

  • Subnormální – SN – rozsah 10 až 32 °C
  • Normální – N – rozsah 16 až 32 °C
  • Subtropická – ST – rozsah 18 až 38 °C
  • Tropická – T – rozsah 18 až 43 °C (bývá u autochladniček poměrně častá)

Myslíme si, že více nemá smysl se klimatickými třídami zabývat a rozhodně se nejedná o parametr, podle kterého byste měli vybírat, spíše k němu můžete na závěr přihlédnout. Ne každý výrobce ho uvádí, takže není natolik vypovídající. Ovšem teď budete alespoň vědět, o co se jedná.

zpět do menu ↑

Jaké příslušenství dokoupit do moderních autochladniček

U autochladniček se v poslední době můžete setkat také s některými funkcemi, které zvyšují komfort či bezpečnost při jejich používání. Stejně tak můžete v obchodech narazit na příslušenství autochladniček, které jejich použití značně usnadňuje. Pojďme se tedy postupně podívat na pojmy, které mohou být zároveň s chladničkami zmiňovány a o kterých byste měli mít alespoň základní povědomí.


zpět do menu ↑

Finální verdikt

Bylo by dobré, kdybychom si na konci článku celý výběr autochladničky shrnuli a prošli ještě jednou. Především – máte na výběr celkem ze čtyř různých typů autochladniček:

  • Pasivní chladicí boxy
  • Absorpční autochladničky
  • Kompresorové autochladničky
  • Termoelektrické autochladničky

Každý z těchto typů má jiné výhody a jiné nevýhody a hodí se od jiných situací, měli byste tedy pečlivě zvážit, k čemu si autochladničku pořizujete a co s ní budete dělat. Určitě neuškodí projít si nabídky a recenze jednotlivých značek, které autochladničky vyrábí. Záhy zjistíte, že ne každá firma vyrábí kvalitní přístroje a do některých se investovat prostě nevyplatí.

Pak můžete přejít k výběru podle jednotlivých parametrů. Některé, jako je třeba kapacita, jsou naprosto klíčové a musí odpovídat vašim potřebám. Pokud chcete vozit autem zásoby na dovolenou, potřebujete velkou autochladničku, naopak pokud si chcete vzít jen svačinu a pití na výlet, postačí bohatě malý chladicí box. Stejně tak je potřeba sledovat hmotnost autochladničky (kvůli snadné manipulaci) a její rozměry (aby se vám vešla do auta). Z hlediska bezpečnosti musíte stát o to, aby šlo autochladničku do auta zafixovat a aby disponovala protizkratovým mechanismem a mechanismem kontrolujícím vybití baterie.

Rozhodující jsou charakteristiky chlazení – výkon, rozsah pracovních teplot a minimum, na které lze potraviny zchladit/zmrazit. Stejně tak podstatné je znát energetickou třídu spotřebiče, která vyjadřuje efektivitu hospodaření s dodanou energií, a v návaznosti na ni i průměrnou spotřebu. Od věci není ani sledovat typ napájení a délku kabelu – obojí by při špatném výběru mohlo značně zkomplikovat používání autochladničky. Další parametry, jako je hlučnost nebo občas uváděná klimatická třída, můžete sledovat spíše okrajově, pro zajímavost. Na závěr pak můžete zhodnotit, jaké se k autochladničce dodává příslušenství (ochranný obal, prodlužka, uzamykatelná zásuvka, koše,…) a podívat se, jestli vám vyhovuje cena a jestli není autochladnička podezřele levná nebo předražená. Pokud není ani jedno, ani druhé, můžete si autochladničku v klidu pořídit.

zpět do menu ↑

Jak si stojí autochladničky po stránce cen?

Předpokládáme, že pro celou řadu z vás bude důležitým kritériem výběru i cena autochladniček. Pojďme se tedy na jednotlivé cenové kategorie blíže podívat. Pokud si odmyslíme nejlevnější modely autochladniček, které jsou k pořízení za pár set korun a které nejsou zrovna dvakrát spolehlivé, je cenové rozdělení jednotlivých kategorií víceméně odpovídající jednotlivým typům autochladniček.

  • Pasivní autochladničky jsou nejlevnější – chladicí plátěné tašky seženete do pěti set korun, chladicí boxy ve slušné kvalitě pak kolem jednoho až dvou tisíc, jsou ze všech autochladniček nejlevnější, ale zároveň toho umí nejméně.
  • Termoelektrické autochladničky lze sehnat za cenu od tisíce do dvou tisíc. Pokud ale chcete pořídit kvalitnější a výkonnější termoelektrickou autochladničku, můžete od ní očekávat sice lepší chladicí výkony, ale zároveň i větší cenu, která může překročit i pět tisíc korun.
  • Absorpční autochladničky, pokud si chcete pořídit kvalitní, přesáhnout často i pět tisíc korun. Jsou dražší, ale poměrně dobře izolují, teplotu lze oproti venkovní poměrně slušně snížit a často jsou z dobrých materiálů.
  • Nejdražší jsou kompresorové autochladničky. Mají vynikající parametry a výkonnost, ale zároveň za ně zaplatíte nejvíce. Ty levnější jsou k sehnání zhruba od pěti tisíc korun, pokud ale chcete pořídit lepší kompresorovou autochladničku se slušnou spotřebou a dobrou efektivitou, připravte si alespoň deset tisíc korun. Ovšem za ty nejlepší můžete zaplatit klidně i dvacet tisíc korun, jde opravdu o širokou kategorii zboží, kde je cenové rozpětí velké, ale zároveň zde platí přímá úměra mezi cenou a kvalitou.

zpět do menu ↑

Správná manipulace s autochladničkou

Autochladnička v dosahu

Když máte vybranou autochladničku a dočetli jste se až sem, můžeme si ještě říct, jak s autochladničkou manipulovat. Především – je potřeba ji bezpečně a pevně zafixovat do auta, ještě než vyjedete. Žádná vyhláška ani zákon její místo nespecifikuje, platí pro ni totéž co pro ostatní zavazadla. Dobré je, pokud kabel není napnutý a má tedy jeho délka určitou rezervu. Autochladnička, pokud ji usadíte pod sedačku nebo na sedačku, musí být upevněna, aby ani v případě prudkého brzdění nebo dokonce nárazu neodskočila nebo neodletěla a nezpůsobila zranění. Bezpečné zapojení (zdůrazňujeme, nesmí být odhalené dráty, vždy si zkontrolujte izolaci kabelu) je pak základ.

Pokud chcete zajistit správný chod autochladničky a její maximální efektivitu, hlídejte si její ventilátor. Tím disponuje většina aktivních autochladniček, a aby nedošlo k přehřátí nebo dokonce přepálení pojistky, musí být kolem něj dostatečný prostor pro odvod tepla. Stejně tak není pro autochladničku dobré, pokud je pod přímým sluncem (ať už za jízdy, nebo třeba venku v přírodě). Pokud ji chcete umístit do kufru, můžete, ale doporučujeme ji opět zafixovat, aby se nemohly poškodit jak další předměty v zavazadlovém prostoru, tak ani lednička.

Z naší strany je to v tuto chvíli všechno. Nezbývá nám, než vám popřát, aby se vám vybraná autochladnička (ať už jakákoliv) vyplatila a abyste si s ní užili spoustu pěkných a příjemných výletů.