Nejlepší naslouchátka 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího naslouchátka.
  • Zvolte si na základě kvality zvuku, provedení, designu a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Naslouchátka bez pozadí 1

Vítězové testu:

Do 500 korunOd 500 korun do 2 000 korunOd 2 000 korun
Beurer HA 20 DZ-319 Axon D-322
badge-price
badge-performance
badge-quality
93%
94%
96%
Zjistit cenu

Naše recenze

Zjistit cenu

Naše recenze

Zjistit cenu

Naše recenze

  • Kvalita zvuku
  • Frekvenční rozsah
  • Jednoduchost ovládání
  • Nabíjecí pouzdro
  • 6 velikostí špuntů
  • Jednoduché ovládání
  • Dobíjecí
  • Vysoká maximální hlasitost
  • Čtyři velikosti ušních špuntů
  • Pouze jeden režim
  • Nízká horní frekvenční hranice
  • Nejslabší úroveň zesílení se může jevit jako moc silná
  • Menší frekvenční rozsah

Úvod

Všech pět smyslů je pro člověka veledůležitou součástí života a jsou takřka nezbytné pro fungování ve společnosti. Pokud dojde k oslabení některého z nich, lidský život je tím velmi omezen. Díky moderním technologiím však lze smyslové vady kvalitně kompenzovat. Zaměříme se na naslouchátka, která dokáží eliminovat sluchové vady a umožní vám slyšet jako dřív. Těchto přístrojů je celá řada, tento test naslouchátek 2023 vám pomůže se na trhu s naslouchátky lépe zorientovat a vybrat ideální zařízení. Pro lepší orientaci jsme je rozdělili do tří cenových kategorií.

zpět do menu ↑

Rozdělení naslouchátek podle typu

Naslouchátka se obecně dělí do pěti kategorií, které jsou značně rozdílné a každému může vyhovovat něco jiného. Většina typů se nachází ve všech cenových kategoriích, výrazně dražší jsou pouze velmi malá zařízení a dále naslouchátka, která jsou vyráběna na míru (většinou jde o zvukovodová a kanálová naslouchadla, kostní jsou na míru vždy). Před výběrem naslouchátka je nutné si uvědomit, že pokud se často pohybujete v rušném prostředí, je lepší do přístroje zainvestovat více peněz, na kvalitě zvuku se to určitě projeví. Pokud máte specifickou zvukovou vadu, je lepší typ naslouchátka konzultovat s lékařem.

  • Kapesní naslouchátka: Nejjednodušší, tak lze rychle charakterizovat tuto kategorii. Skládají se z pouzdra s baterií, na kterém je většinou umístěno ovládání, a ušního závěsu s reproduktorem. I za nízké peníze tak můžete dosáhnout výrazného zesílení zvuku. Nevýhodou je, že pouzdro musíte někam uložit. Navíc je s ušním závěsem spojeno drátem, tudíž to není nejvzhlednější řešení.
  • Závěsná naslouchátka (BTE) a závěsná sluchadla s mikrofonem ve zvukovodu (RIC): Jak z názvu vyplývá, jsou zavěšena za uchem. Jsou vhodná pro uživatele s malým zvukovodem, který znemožňuje ukrytí přístroje přímo do ucha. Veškerá elektronika je ukryta v malém pouzdru za uchem, které je tenkou hadičkou spojeno s reproduktorem přímo v uchu. Oproti kapesním naslouchátkům jsou dražší, ovšem nepotřebují externí pouzdro a jejich nošení není tolik viditelné.
  • Zvukovodová naslouchátka: Zvukovodová sluchadla jsou nejdiskrétnější formou naslouchátka, protože jsou uložena přímo v uchu a jejich nošení tak na první pohled nemusí být vůbec vidět. Navíc mohou být vyrobena přímo na míru zákazníka, takže nemusí při nošení ani trochu tlačit. Nevýhodou je, že kvalita zvuku nebývá tak dobrá jako u ostatních typů, občas také pískají, sviští a posílají tak uživateli nepříjemnou zpětnou vazbu. Tento typ sluchadel není vhodný pro lidi s výraznější poruchou sluchu a také pro uživatele s omezenou hybností prstů – nasazení sluchadel není úplně snadné.
  • Kanálová naslouchátka: Jedná se o ještě menší typ než zvukovodová. Ukládají se přímo do ucha a vyrábí se přímo na míru uživateli, takže se vyvarujeme nepříjemnostem s jejich nošením. Ten, kdo o nich neví, si jich pravděpodobně ani nevšimne, tudíž jsou nejlepší volbou pro lidi, kteří nechtějí, aby se o jejich handicapu vědělo. Některá dražší zařízení lze spárovat s mobilním telefonem a ovládat je přes něj. Díky velmi modernímu řešení je zvuk z kanálových naslouchátek opravdu realistický.
  • Kostní naslouchátka: Toto provedení se vymyká všem ostatním, je totiž určeno pro pacienty s poruchou vzdušného vedení zvuku. Pro jejich nasazení je nutná operace, při které se pomocí titanového šroubu přístroj připevní ke kosti. Implantát pak rozkmitá tekutiny ve vnitřním uchu a vytvořit odpovídající sluchový vjem. (Zdroj: Wikipedia.org; WebMD.com)

Typy naslouchátek

zpět do menu ↑

Test naslouchátek do 500 korun

Zařízení zesilující zvuk ve vašich uších lze sehnat i do 500 korun. Vhodná jsou však jen pro uživatele, kteří se nepohybují v hlučném prostředí. To ale neznamená, že se jedná o nekvalitní přístroje ‒většina z nich dokáže zvýšit hlasitost až o 40 dB. Přístroje do 500 korun doporučujeme spíše pro občasné nošení, než pro každodenní užívání.

PořadíNáhledNázevHodnoceníMaximální hlasitostTypRozsahCena
1. Beurer HA 20
128 dB Závěsné 200–5 000 Hz Zjistit cenu

Naše recenze

2. Cyber Sonic
128 dB Závěsné 300–4 000 Hz Zjistit cenu
3. Weinberger JH - 906
110 dB Zvukovodové 300–4 000 Hz Zjistit cenu
4. Platinium JH-113
110 dB Závěsné 220–5 000 Hz Zjistit cenu
5. Platinium mini JH-900A
- dB Zvukovodové 220–5 000 Hz Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Vítěz testu: Beurer HA 20

Vstupní šumy: <30 db | Frekvenční rozsah: 200‒5000 Hz | Zesílení tónu max.: 40 dB | Maximální zvukový výstup: 128 dB | Baterie: Typ LR754

Výhody

Kvalita zvuku

Frekvenční rozsah

Jednoduchost ovládání


Nevýhody

Pouze jeden režim

V nejlevnější kategorii u nás zvítězilo sluchátko Beurer HA 20. Nabízí skvělý poměr cena/výkon, oproti konkurenci má největší frekvenční rozsah (200‒5000 Hz). Jeho ovládání je velmi jednoduché, díky nižší ceně totiž nabízí jen běžné funkce a nebude vás rušit zbytečnými programy. Nevýhodou je pouze jeden nastavitelný režim, průměrná hodnota vstupních šumů a v rámci kategorie vyšší cena, která na některých eshopech přesahuje zvolenou mez. Součástí balení je i cestovní pouzdro a tři velikosti vyměnitelných krytek do ucha. Napájení je prováděno pomocí dvou baterií LR754, která jsou taktéž součástí balení. Sluchátko je závěsné, je tedy na první pohled vidět.

Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Test naslouchátek od 500 do 2 000 korun

Střední třída, s vyšší cenou roste i kvalita zpracování a technické parametry. Nutno zmínit, že většina naslouchátek v této cenové sekci stojí něco málo pod tisíc korun. V balení nejdete více ušních koncovek, někdy i čistící sadu. Lze koupit i netradiční verze, jako je mikrosluchátko do ucha, přes které vám může jiná osoba něco sdělovat (neslouží teda ke zlepšení sluchu) či sluchátka, která zlepšují hlasitost z telefonu.

PořadíNáhledNázevHodnoceníMaximální hlasitostTypRozsahCena
1. DZ - 319
130 dB Závěsné 200–3 500 Hz Zjistit cenu

Naše recenze

2. Vohom VHP-601
128 dB Zvukovodové 450–3 800 Hz Zjistit cenu
3. ILWY PROFI V-99
130 dB Kapesní 300–4 000 Hz Zjistit cenu
4. Platinium digital JH-351
125 dB Závěsné 300–5 500 Hz Zjistit cenu
5. ISO 8667
120 dB Zvukovodové 450 ‒ 3800 Hz Zjistit cenu
6. Platinium Magic JH-A21
125 dB Kapesní 300 ‒ 6000 Hz Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Vítěz testu: DZ-319

Max. hlasitost: 130 dB | Frekvenční rozsah: 200‒3500 Hz | Doba nabíjení: 2 až 4 hodiny | Doba provozu: 12 až 18 hodin | Zesílení tónu: Max. 52 dB

Výhody

Nabíjecí pouzdro

6 velikostí špuntů

Nabíjecí zařízení

Jednoduché ovládání

Cena


Nevýhody

Nízká horní frekvenční hranice

Nejslabší úroveň zesílení se může jevit jako moc silná

Střední třídu ovládlo naslouchátko DZ-319. Velkým benefitem je absence baterií, naslouchátko je nabíjecí ‒ můžete jej nabíjet buď přes počítač, běžně z elektrické sítě nebo z USB modulu, který je součástí balení i s čistícím kartáčkem.  Společně s tím dostanete i 6 velikostí ušních špuntů, ze kterých by si měl vybrat opravdu každý. Přístroj je velmi jednoduchý, k jeho ovládání se používají pouze dva knoflíky ‒ jeden pro vypnutí/zapnutí a druhý k nastavení hlasitosti. Plně nabitý přístroj vydrží v nepřetržitém provozu až 18 hodin, takže ideální je nabíjet ho přes noc. Nevýhodou může být nízká horní frekvenční hranice. Někteří uživatelé si stěžovali, že nejslabší úroveň (1) je stále moc hlasitá, přístroj je tak vhodnější pro lidi se silnější sluchovou vadou.

Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Test naslouchátek od 2000 korun

Poslední kategorií jsou nejdražší naslouchátka s cenou přesahující dvě tisícovky. Do této kategorie patří i naslouchátka dělaná na míru (nejčastěji kanálová a zvukovodová, jejichž cena může atakovat i 10 000 korun). Zde už můžete čekat ty nejlepší parametry – téměř žádný šum, nejsilnější a nejkvalitnější zvuk a velkou sadu příslušenství. Pokud se jedná o nabíjecí naslouchátka, často vydrží i déle než jeden den.

PořadíNáhledNázevHodnoceníMaximální hlasitostTypRozsahCena
1. Axon D-322
132 dB Závěsné 450–3 000 Hz Zjistit cenu
2. Axon C-06
130 dB Kapesní 450–3 000 Hz Zjistit cenu
3. Beurer SL 70
128 dB Závěsné - Zjistit cenu
4. ZinBest VHP 1220
129 dB Závěsné 500‒3200 Hz Zjistit cenu
5. ZinBest VHP 1206
128 dB Závěsné 450–3 400 Hz Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Vítěz testu: Axon D-322

Max. hlasitost: 132 dB | Frekvenční rozsah: 450‒3500 Hz | Max. zesílení tónu: 50 dB | Volitelné programy: 3 | Doba nabíjení: 4 hodiny | Doba provozu: 30 hodin

Výhody

Dobíjecí

Vysoká maximální hlasitost

Nabíjecí stojánek

Čtyři velikosti ušních špuntů


Nevýhody

Menší frekvenční rozsah

Vyšší cena

Vítězem kategorie nejdražších naslouchátek jsme zvolili model D-322 od firmy Axon. Naslouchátko se nabízí v tradiční tělové barvě a je nabíjecí, takže se nemusíte zaobírat kupováním a výměnou baterií. Součástí balení je i praktický nabíjecí stojánek s adaptérem do zásuvky. Nemusíte tak mít při nabíjení strach, že se naslouchátko nechtěně poškodí. Stejně tak v balení najdete sadu silikonových ušních špuntů o čtyřech velikostech. Každý uživatel by tak měl najít velikost, která mu bude vyhovovat. Potěší i přítomnost českého návodu.

Zjistit cenu

Naslouchátko vydrží v provozu až 30 hodin, takže bez nabíjení dokáže fungovat až dva dny (za předpokladu, že naslouchátko při spánku nepoužíváte). Čtyřhodinová doba nabíjení se může zdát jako delší, ale při nabíjení přes noc není nijak limitující. Model D-322 nabízí skvělou hodnotu maximální hlasitosti (132 dB), naopak frekvenční rozsah 450‒3500 Hz patří mezi slabší. Ve výbavě má tři volitelné programy, jeden hlavní a dva pro snížení šumu. Axon D-322 si nás získal především dlouhou dobou provozu a velkou hlasitostí. Pokud se pro něj rozhodnete, určitě neuděláte chybu.

zpět do menu ↑

Nejlepší výrobci naslouchátek

U naslouchátek není nutné se striktně řídit podle značky, i nezavedení výrobci nabízejí kvalitní modely. Ovšem u námi vybraných značek rozhodně chybu neuděláte. Axon nabízí opravdu velkou kvalitu, Platinium láká na nižší cenu a Beurer hýří zkušenostmi ze zdravotnického oboru. Naslouchátka od těchto značek by měla být opravdu dobrými pomocníky.

zpět do menu ↑

Jak vybrat naslouchátko?

Uživatel by měl v prvé řadě postupovat podle toho, jak rozsáhlou sluchovou vadu má, jestli musí naslouchátko nosit nepřetržitě nebo mu stačí např. ke sledování televize. Dále by měl zvážit , jestli a jak často se pohybuje v rušném prostředí a s těmito aspekty souvisí i cena, jakou je zákazník ochotný zaplatit. (Zdroj: MayoClinic.org)

Počet kanálů a pásem

Pro výběr vhodného sluchátka je třeba, aby budoucí uživatel znal svoji sluchovou vadu. Ty totiž mají mnoho forem a ne každé naslouchátko může pomoci s odstraněním závady. Nejčastěji se jedná o špatný příjem určité frekvence, řeč je totiž obsáhnuta na široké frekvenční sféře, nejčastější vadou je ztráta sluchu na vysokých/nízkých frekvencích. Samohlásky (A, E, I, O, U) patří do nižších frekvencí, zatímco většina souhlásek (např. S, F, M, T, D…) jsou na vyšších. Pokud člověk slyší pouze část z hlásek, nemůže rozumět řečeným větám. Naslouchátko pomůže rozeznat hlásky, které uživatel neslyší a vrátí mu schopnost rozumět celým větám.

Před koupí naslouchátka doporučujeme navštívit odborného lékaře a poradit se s výběrem. Vhodné je návštěvu zopakovat po koupi, aby vám doktor nastavil naslouchátko na frekvence, které vaše ucho přijímá nedostatečně a naslouchátko mu pomůže. Pokud je pacientova sluchová ztráta rozsáhlejší, bude logicky potřebovat sluchadlo s více kanály. (Zdroj: Tipio.cz)

Naslouchátko v uchu

Směrový mikrofon

Na přítomnost této funkce by se měli zaměřit uživatelé, kteří se pohybují v hlučném prostředí (restaurace, obchodní centrum, rušná ulice…). Naslouchátko má často dva mikrofony ‒ jeden vpředu a druhý vzadu. Při konverzaci v neklidném okolí může uživatel vypnout zadní mikrofon a přístroj bude přijímat zvuky pouze z předního. Musí však dbát na to, aby stál čelem k osobě, s kterou vede rozhovor. U některých dražších modelů se mikrofon přepíná automaticky. (Zdroj: Trends In Hearing)

Analogový/digitální systém

Před používáním je nutné sluchátko nastavit dle potřeb uživatele a systémy nastavení jsou různé, konkrétně tři:

  • Analogový obvod – Nejstarší systém, velmi jednoduchý. Přístroj vám nastaví odborný lékař dle vaší sluchové vady a vy už nastavení nemůžete doma měnit, což pro některé uživatele může být nepříjemné a změna vyžaduje opětovnou návštěvu odborníka.
  • Programovatelný analogový obvod – Naslouchátka s tímto typem obvodu jsou mezi uživateli oblíbenější než typy s klasickým analogovým obvodem, protože nabízejí více programů. Nastavení opět provádí lékař, který pacientovi může do sluchátka nastavit mnoho různých programů, aby jeho život s přístrojem byl příjemnější. Pomocí ovladače, knoflíku či telefonu může mezi programy přepínat.
  • Digitální obvod – Mezi pacienty nejoblíbenější a současně nejmodernější jsou naslouchátka a s digitálním obvodem. Umožnují totiž uživateli, aby je ovládal přesně tak, jak mu to vyhovuje. Tato naslouchátka jsou velmi „chytrá“, protože umí vytěsnit okolní šumy, podle potřeb uživatele přepínat mezi mikrofony a vždy mu dopřát ten nejlepší zvuk. Naslouchátka s digitálním obvodem jsou logicky dražší.

Počet poslechových programů

Běžná sluchátka mívají dva programy ‒ tichý a hlasitý. Dražší modely však nabízí více programů podle typu prostředí, ve kterém se uživatel nachází (restaurace, obchod, kancelář…). Lze mít i specializované programy na poslech hudby či sledování televize. Programy se mění pomocí tlačítka na naslouchátku, jejich nastavení by měl provést odborný lékař. Nejmodernější naslouchátka disponují možností přepínat programy pomocí mobilního telefonu.

Typ a design sluchátka

Před koupí by si měl uživatel rozmyslet, jak moc mu bude vadit, pokud bude na první pohled zřejmé, že sluchátko používá. Pokud ano, měl by se vyvarovat závěsných a pořídit si minimálně zvukovodové, ne-li kanálové. Dalším estetickým aspektem je, nejčastější jsou naslouchátka v tělové barvě, setkat se můžeme i s černými či bílými.

Napájení naslouchátek

Co se týče napájení naslouchátka, máte obvykle na výběr ze dvou možností:

1. Naslouchátka na baterie: Baterií používaných v naslouchátkách je celá řada, nejčastějším a doporučeným je typ zinek-vzduch, který je k zařízení velmi šetrný. Umí využít okolní vzduch k aktivaci elektrody a využít z ní mnohem více energie, než u jiné, stejně velké baterie. Běžné jsou čtyři druhy baterií, které jsou barevně rozlišeny pro lepší orientaci. Seřazeny jsou od nejmenší po největší.

Velikost Barva Výdrž
10 Žlutá 3 až 10 dnů
312 Hnědá 3 až 12 dnů
13 Červená 6 až 14 dnů
675 Modrá 9 až 20 dnů

2. Nabíjecí naslouchátka: Běžným napětím pro provoz naslouchátka je 1,1V, většina baterií má 1,4 V, takže nemusíte mít obavy. Nejčastěji se baterie prodávají v balení po šesti s cenou pod sto korun. Používání nabíjecích naslouchátek je jednodušší, praktičtější a příjemnější. Nabijete jej z každé zásuvky či počítače, doba nabíjení je většinou asi 4 hodiny, takže můžete naslouchátko dát nabíjet před spaním a ráno ho máte na 100% kapacity. Všechna naslouchátka vydrží na jedno nabití alespoň 12 hodin. Je třeba mít na paměti, že naslouchátka jako drobná elektrotechnická zařízení jsou velmi náchylná na okolní podmínky, např. při nízké teplotě jde výdrž rychle dolů. (Zdroj: HearingHealthFoundation.com)

Streamování

Pokud často sledujete televizi či jinou vysílací techniku, tato technologie by vás mohla oslovit. Dražší modely nabízejí možnost přepnout naslouchátko do režimu, kdy přijímá zvuky z televize nebo jiného zařízení. Uživatel pak slyší kvalitní zvuk televize přímo ve sluchátku.

Malé naslouchátko

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Dostali jsme se na konec, zrekapitulujeme si výběr toho pravého naslouchátka. Za prvé, ujasněte si svoje potřeby a s tím spojte finanční obnos, který do naslouchátka chcete investovat. Pokud se například většinou pohybujete doma, opravdu není do nákupu naslouchátka nutné dávat velké peníze. Zvažte, zda potřebujete naslouchátko na míru ‒ jejich cena je opravdu vysoká. Levné modely poskytnou pouze zesílení zvuků a nic víc, nenároční uživatelé však také nic jiného nepotřebují a některým určitě přijde vhod jednoduchost ovládání. V této cenové relaci je většina modelů na baterie. Ve střední třídě naleznete mnoho variant a typů naslouchátek, s rostoucí cenou roste i množství příslušenství, které s naslouchátkem dostanete – sada ušních nástavců, cestovní či dobíjecí pouzdro a v některých případech i čistící kartáček. Zde už se objevují modely na dobíjení. Rozmanitost řešení je i mezi nejdražšími naslouchátky. Zde už si výrobce své zákazníky hýčká nejrůznějšími vychytávkami – řadou přepínatelných programů, ovládáním přes mobil nebo mnoho ušních nástavců. (Zdroj: Uši.Zdravě.cz)

zpět do menu ↑

Rady a tipy

Na závěr jsme sepsali pár tipů, jak se o naslouchátko správně starat. Především mějte na paměti, že sluchátko je nutné skladovat na čistém a suchém místě. Určitě nedoporučujeme používat ho ve velkém prostředí a ve vysokých teplotách. Součástky naslouchátek jsou totiž dost citlivé. Co se týče pravidelné údržby, myslete na následující věci:

  • Čištění – myslete na to, že se jedná o zdravotní pomůcku a vyžaduje důkladnou péči. Pokud by uživatel zanedbával čištění přístroje, může si přivést jiné zdravotní problémy.
    • Závěsné naslouchátko – uživatelé se závěsným naslouchátkem by měli svůj přístroj čistit minimálně jednou týdně, doporučuje se však častěji. Vyčistěte koncovku a hadičku naslouchátka v teplé vodě s kapkou mýdla či saponátu. Následně nezapomeňte součástky vysušit (ideálně v sušící nádobce) či vyfoukat. Zkontrolujte hadičku, jestli není ztvrdlá. Pokud ano, určitě ji vyměňte za novou. Alespoň dvakrát za rok je dobré dát naslouchátko k odborné kontrole a čistění. Pokud přístroj používáte pouze doma, může být interval mezi prohlídkami delší.
    • Zvukovodové naslouchátko – tento typ naslouchátek doporučujeme čistit každý den, respektive vždy po používání. Malým štětečkem čistěte vstup do sluchátka, aby nedošlo k vniknutí ušního mazu. Povrch sluchátka očistěte hadříkem. Doporučujeme dvakrát za rok dát sluchátko vyčistit odborně, aby Vám sloužilo řadu let.
  • Baterie – bateriových naslouchátek si dejte pozor na životnost baterií, když dosluhují, zvuk už nebývá čistý a kvalitní. Je tedy vhodné je měnit dříve, než na nich bývá uvedeno. Připravte se také na to, že naslouchátka mají opravdu vysokou spotřebu baterií a je třeba je často měnit.

Na závěr už zbývá jen poslední otázka, jestli zvolit jedno, nebo dvě naslouchátka. Logicky, člověk má dvě uši a dvě naslouchátka tak zvukový vjem vylepší lépe než jedno. Navíc dvě naslouchátka lépe zpracují prostorové vnímání zvuku. Pokud se rozhodnete si koupit jedno, odborníci doporučují nosit ho na dominantní straně, tj. u leváků na levé u praváků na pravé.

Věříme, že jsme vám s výběrem správného naslouchátka pomohli a že tím zkvalitnit svůj život, ať už vás trápí cokoliv. Pamatujte, naslouchátko musí být účinné, příjemné a pohodlné na nošení, pak se s ním budete cítit mnohem lépe 😊🦻