Nejlepší infrasauny 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější infrasauny.
 • Zvolte si na základě velikosti, materiálu, výkonu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Infrasauny bez pozadí

TOP infrasauny roku 2019

Úvod

Saunování obecně patří ke kratochvílím, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví. Prospěšnost tradičních saun objevili první seveřané, zejména Finové (z finštiny ostatně slovo „sauna“ pochází). Tam mají také sauny největší tradici. Typicky jde o menší místnosti, obložené dřevem, které pracují hlavně s teplem z kamen. Těm se říká kiuas a mohou místnost vyhřát až na 80 °C. V tomto teple se vypotíte, zahřejete, a následuje prudké ochlazení ve vodě nebo tradičně ve sněhu. Je to klasika a tradice, na kterou většina lidí nedá dopustit. Infrasauny se trochu liší. První sauny tohoto druhu se objevily v 60. a 70. letech 20. století v Japonsku, kde lékaři zjistili, že infračervené záření má dobrý vliv na zdraví.

Infrasauny tedy místo kamen využívají infračervené keramické zářiče. Právě IR záření má schopnost pronikat do lidských tkání, zhruba do hloubky čtyř až pěti centimetrů. Dochází k uvolnění svalů, cév, kloubů, snížení zátěže a samozřejmě zvyšování teploty. Infrasauna také napomáhá imunitnímu systému, protože potem se z těla mohou vyplavit i viry nebo bakterie (nehledě na to, že jim teplo nedělá dobře). Teplota se může běžně pohybovat v rozmezí 45 až 60 °C s tím, že většinu tepla pohltí tělo, vzduch je tedy výrazně chladnější (u finské sauny je to obráceně). Účinnost infrasauny pak závisí na vlnové délce, typu zářiče nebo třeba velikosti. Pokud se chystáte kupovat infrasaunu, pak by vás ale měly zajímat i další parametry – materiál, spotřeba nebo vnitřní vybavení. Je pravda, že tento typ sauny nemá takovou tradici, jako finská sauna a saunování tedy není takovým zážitkem. Zato si ji ale můžete relativně snadno pořídit domů a společně s vyšší účinností a nižší teplotou vzduchu je to její největší výhoda.

Ovšem výběr infrasauny, to není záležitost na pět minut. Je potřeba pečlivě zhodnotit všechny jejich parametry, něco si o nich nastudovat, a trochu se do dané problematiky ponořit. Otázku jak vybrat saunu ostatně poměrně podrobně rozebírá tento náš velký článek, který obsahuje mimo jiné i velký test infrasaun 2019 a výběr nejlepších modelů daných kategorií. Pokud vás zajímá, která je nejlepší infrasauna recenze uvnitř článku vám poradí. To všechno vám můžeme nabídnout, protože věříme, že sauna do bytu vám musí plně vyhovovat a bez dostatku informací toho dosáhnete jen málokdy a většinou pouze náhodou. Pečlivý výběr, informovanost a znalosti infrasaun vám pomohou mnohem více.

zpět k menu ↑

Infrasauny – jaké rozdělení jsme v testu zvolili?

Trh s infrasaunami je velmi, velmi bohatý a zároveň rozmanitý. Aby byl náš test přehlednější a užitečnější, rozhodli jsme se sauny rozdělit do více kategorií, přičemž jako měřítko jsme tentokrát použili cenu. Význam tohoto rozdělení je poměrně jasný – cena je poměrně hodně vypovídající o celkových vlastnostech sauny.

Ceny si ještě všimneme podrobněji v kapitolce na konci článku, nyní si spíše povězme, že vlastnosti sauny se s rostoucí cenou zvolna vylepšují. Cena kvalitních saun začíná kolem dvaceti tisíc korun (určitě nekupujte levné sauny za pár tisíc korun, ty nic nevydrží, dlouho se nahřívají a jsou po všech směrech nekomfortní). Kategorie našeho testu jsou tedy následující:

 • Infrasauny do 25 000 korun
 • Infrasauny od 25 000 do 35 000 korun
 • Infrasauny od 35 000 korun

zpět k menu ↑

Test infrasaun

Infrasauny jsou poměrně oblíbeným artiklem posledních let. Domácí sauna je u Čechů v oblibě. Pojďme si, ještě než přistoupíme k dalším charakteristikám, projít výběr nejlepších infrasaun jednotlivých cenových pater.

Cenová kategorie do 25 000 korun

V této cenové kategorii nečekejte žádné zázraky. Seženete zde většinou levnější sauny, sice kvalitní, ale méně vybavené. Obecně jsou menší, většinou je to infrasauna pro dva nebo dokonce pro jednoho člověka a prakticky bez výjimky z kanadského jedlovce. Výkony jsou menší, spotřeba je trochu vyšší, ale to se v této kategorii očekává. Vhodné jsou pro nenáročné zákazníky, kteří shánějí infrasauny levně.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita Materiál Cena
1. HealthLand DeLuxe 2002
2 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
2. HealthLand Economical 2002
2 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
3. Marimex POPULAR 3001 L
2 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
4. Hanscraft Monaco
1 osoba Kanadský jedlovec Zjistit cenu
5. Marimex Smart 1001 M
1 osoba Kanadský jedlovec Zjistit cenu
6. France Apollon 2
2 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu

Cenová kategorie od 25 000 do 35 000 korun

Infrasauny, jejichž ceny se pohybují mezi 25 000 a 35 000 korun, tvoří střední třídu tohoto typu zboží. Pohybují se v ní lepší sauny, povětšinou i s větší kapacitou tří až čtyř osob. Opět jsou povětšinou z jedlovce a ačkoliv jsou dobře vybavené a designově velmi pěkné, k dokonalému luxusu jim ještě něco chybí. Pro méně náročné zákazníky jsou ale ideální.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita Materiál Cena
1. HealthLand DeLUXE 4440 CB/CR
4 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
2. Hanscraft Paris
2 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
3. France Soleil Blanc 4
4 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
4. Hanscraft VALENCIA 2
3 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
5. Hanscraft Swiss
3 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
6. HealthLand DeLuxe 3300 CAR-BT
3 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu

Cenová kategorie od 35 000 korun

V této kategorii už můžete očekávat dokonalý luxus. Nacházejí se zde vůbec nejlepší sauny o různé kapacitě, od jedné po šest osob. Materiálem je kanadský jedlovec, ale i červený aromatický cedr, jsou pěkně vybavené, designově dokonalé a výkonné. Pokud se nebojíte do sauny investovat a jde vám o kvalitu a komfort, je tato kategorie pro vás.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita Materiál Cena
1. Hanscraft GRANADA 2
6 osob Kanadský jedlovec Zjistit cenu
2. France La Provance 4
4 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
3. Hanscraft Sydney R
2 osoby Červený cedr Zjistit cenu
4. Hanscraft Alicante
4 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
5. Belatrix Vista
3 až 4 osoby Kanadský jedlovec Zjistit cenu
Infrasauna

Infrasauny a jejich charakteristika

Infrasauny se od klasických saun poměrně liší nejen principem, ke kterému se dostaneme později, ale i svým designem. Finská sauna má většinou tvar místnosti s kamny a potřebným vybavením, zatímco infrasauna má většinou podobu buňky, kterou umístíte do místnosti v domě. Bývá typicky vyhotovena z jedlovce nebo cedru, přičemž vnější obklad bývá různý a záleží na vašem vkusu a na tom, jak k vám sauna zapadá. Často bývá také vhodně doplněná sklem a působí tak velmi elegantně a luxusně. Obecně pak mají infrasauny potenciál ozvláštnit a povzbudit interiér vašeho domu.

Jak jsme již lehce nakousli, infrasauny fungují díky zářičům, které vysílají infračervené záření. To je pak pohlcováno objekty v sauně, které se tímto způsobem prohřívají. Naopak okolní vzduch se ohřívá až posléze od těchto objektů, takže na rozdíl od finské sauny nesedíte v horku a výrazně lépe se vám dýchá. Paprsky infračerveného záření pronikají do těla až 5 centimetrů hluboko, působí rychleji, ale zároveň nemají žádný vliv na kůži ani na svalstvo. To je zásadní rozdíl oproti jiným typům saun. Infrasauna pak působí celkem blahodárně i na lidi s potížemi kardiovaskulárního systému a užívat ji mohou i lidé s dýchacími obtížemi. Obě tyto skupiny lidí by do klasické sauny nemohly. Další výhodou infrasaun oproti klasickým saunám je minimální doba nahřívání. Bohatě postačí 10 až 15 minut. Ovládání a obsluha je jednodušší a spotřeba je v přijatelných mezích.

Výhody

Rychlé nahřívání

Menší rozměry

Snazší obsluha

Pronikavost infračerveného záření


Nevýhody

Klasická sauna je lepším zážitkem

Spotřebovává elektřinu

zpět k menu ↑

Největší firmy, které se zaměřují na infrasauny

Jelikož sauny dosahují den ode dne větší a větší obliby, objevuje se na trhu samozřejmě také víc a víc firem, které se na infrasauny zaměřují. Na jednu stranu je to pro vás výhoda, protože to tlačí ceny dolů a zároveň máte širší výběr, nese to však s sebou také určité nevýhody. Především – ne každý výrobce infrasaun je dobrý. Na trhu se bohužel pohybuje celá řada firem, u nichž o kvalitě prodávaných saun docela pochybujeme. Pro běžného zákazníka je pak těžké rozeznat skutečnou kvalitu. Doporučujeme tedy něco málo si o vybraných značkách saun nastudovat. Zaměřit byste se měli především na následující body:

 • Tradice značky – dobré značky se většinou drží na trhu dlouhodobě, mají dobré ohlasy a vysokou oblibu. To je jeden ze znaků kvality, který snadno poznáte.
 • Doporučení – nic vám nemůže pomoct víc, než doporučení od známých na základě osobních zkušeností. Nebojte se poptat a něco si zjistit, než do sauny investujete, není to zrovna malá částka.
 • Šíře nabídky – dobrá firma disponuje často v daném oboru širokou nabídkou. To jí zajistí zkušenosti, zisky a spoustu prostoru pro nové technologie a další investice.
 • Příjemné vystupování, zákaznický servis a další rysy – samozřejmě, je dobré, pokud se firma může pochlubit férovým jednáním, kvalitním zázemím, dobrým servisem nebo ochotným personálem. Má to svou vypovídající hodnotu.

Faktoru je samozřejmě více, ale toto jsou ty hlavní, kterých si všimnete nejčastěji. V rámci našeho testu jsme otestovali celou řadu saun, a na základě těchto testů jsme se rozhodli sestavit kapitolku o kvalitních, velkých ale hlavně dobrých výrobcích infrasaun. Pojďme se na ně podívat spolu.

zpět k menu ↑

Jak vybrat infrasaunu? Hledejte vždy sauny na míru

Výběr infrasauny není zdaleka tak jednoduchý, jak by se jednomu mohlo zdát. Je potřeba vzít v potaz poměrně dost parametrů, pokud bychom to měli říct stručně – je potřeba vybírat sauny na míru vašim potřebám a dbát na komfort. Saunování musí být příjemné, musíte si u něj odpočinout a nemělo by vás nic rušit ani obtěžovat. Infrasauna by měla mít přijatelnou spotřebu, dostatečnou kapacitu, pěkný design a musí být z materiálu, který vám bude příjemný. Abychom vám pomohli, připravili jsme v následujících odstavcích pár rad, jak vybrat saunu a podle čeho se mezi jednotlivými modely orientovat.

Rozměry a kapacita infrasaun

Poměrně důležitým parametrem infrasaun jsou jejich rozměry a kapacita. Začněme druhým zmíněným. Tady lze těžko něco doporučovat. Jen vy sami víte, pro kolik lidí saunu zhruba kupujete. Jestli se chcete saunovat sami, s partnerem, dětmi nebo brát do sauny i své známé. Běžná je kapacita saun jedna až čtyři osoby, některé modely (zejména ty dražší) jsou však určeny až pro šest osob. Ovšem naše rada je, abyste se nespoléhali pouze na kapacitu uváděnou výrobcem, ale abyste si hlídali i rozměr sauny. Že výrobce tvrdí, že se v ní může saunovat až šest lidí, ještě zdaleka neznamená, že tomu tak je doopravdy. Snažte se s kapacitou sladit rozměry, tyto dva parametry jdou ruku v ruce.

Výška infrasaun bývá obvykle 190 centimetrů, někdy 2 metry. Pro vyšší lidi je to omezující, ale v této věci není jiné východisko, než si zvyknout. Větší sauny se nevyrábí. Šířka a hloubka záleží na provedení sauny (některé jsou čtvercové, jiné rohové nebo obloukové). Ty nejmenší z nich mají rozměry 90 x 90 centimetrů a nejsou ani pro jednoho člověka příliš pohodlné. Mohou vám po čase připadat stísňující, navíc v nich můžete jen sedět, ne ležet. Pokud je sauna pro více osob, snažte se vybírat tak, aby se v ní dalo pohodlně usadit alespoň do polosedu-pololehu a aby měla více úrovní lavic – je to nejideálnější rozložení. Nechceme vás do ničeho tlačit, i rozměry sauny si musíte rozmyslet a vybrat sami, ale doporučujeme je trochu nadsadit a snažit se vybrat trochu větší saunu. Je lepší mít alespoň drobnou rezervu, než si upírat pohodlí.

Sauna do záhlaví
Infrasauna design
Infrasauna děti

Proč byste se měli zajímat o typ topidla?

Jednou z nejdůležitějších charakteristik infrasauny je typ topidla, se kterým se setkáte. Abychom byli úplně přesní, jedná se o typ zářiče, který bude vysílat infračervené záření a bude vás zahřívat. Běžně rozlišujeme tři základní typy, topidla keramická, karbonová a světelná keramická Red Light topidla. Navzájem se od sebe velmi výrazně liší, pojďme si je tedy projít postupně jedno po druhém.

Karbonová topidla

Karbonové infrazářiče mají menší tepelnou kapacitu, nahřívají se jen asi na 100 až 170 °C, což je oproti jiným typům poměrně málo. Navíc se nahřívají výrazně déle a jsou o něco dražší, než třeba keramické zářiče. Jejich předností je ale nízká spotřeba, vysoká efektivita a životnost téměř 100 let. Co bychom rádi ještě zmínili, ohřev sauny je plynulý a rovnoměrný. Nejvhodnější je pro domácnosti, kde se plánujete saunovat často – pak se vám nízká spotřeba velice vyplatí.

Keramická topidla

Keramická topidla byla poměrně běžná dřív, dnes se používají méně často. Nahřívají se na výrazně vyšší teplotu, než karbonová (až 300 °C), kvůli bezpečnosti bývají ukryté za mříží. Rychle se nahřívají, životnost je průměrná, asi 60 let, ale nevýhodou je vyšší spotřeba, která s výše uvedenými charakteristikami souvisí. Spotřeba je vyšší, ale ovládání komfortnější. Doporučujeme, pokud se plánujete saunovat spíše jednou za čas a ne pravidelně.

Red Light topidla

Red Light topidla jsou technologicky nejvýše, ale většinou se používají jako doplňky výše zmíněných. Velmi rychle a snadno se zahřejí až na 300 °C, v lepších případech až na 500 °C. Díky tomu se velmi rychle zahřeje i sauna, přičemž životnost zářiče je velmi slušná, až 60 let. Kdo má zájem o postupné ohřívání, bude ale zklamán. Ohřev je rychlý, ale zároveň skokový a ne každému se to bude zamlouvat.

Příkon a spotřeba infrasaun

Infrasauny se vyhřívají za pomoci elektrické energie. Budete je muset zapojit do sítě a tedy je jasné, že budou mít určitou spotřebu, která nebude úplně malá. Na druhou stranu to berte tak, že sauna nebude v provozu nepřetržitě, jako třeba lednice nebo mrazák, ale pouze občas a krátkodobě. Vyšší spotřeba tedy není tak hrozná. Zajímat by vás měly dvě základní charakteristiky – příkon a spotřeba. Obecně platí, že příkon udává, kolik energie do infrasauny „přiteče“ za vteřinu. Udává se ve wattech, což jsou vlastně jouly za sekundu. Hodnota, nad kterou začíná kvalita, se udává na 1700 W. Pokud by měla infrasauna nižší příkon, mohl by nastat problém s jejím vyhříváním. Bylo by pomalé a mohlo by být nedostatečné.

Od 1700 W nahoru rostou hodnoty příkonu v podstatě úměrně s její velikostí. Čím větší sauna, tím větší je potřebný výkon, aby byla vyhřátá rychle. Pak už je to na srovnání velikosti a příkonu. Pokud bude mít sauna pro jednoho člověka příkon přes 2000 W, je to hodně a možná je to i zbytečně moc, nevyplatí se vám to s ohledem na peníze (ale samozřejmě, o to rychleji je sauna připravená a o to snáze se ovládá). Ale naopak, bude-li mít takový příkon sauna pro čtyři nebo dokonce pro šest lidí, je to jen a jen dobře. S ohledem na užité materiály, příkon, velikost i další parametry se pak udávají další hodnoty, které o příkonu hodně vypovídají. Tím prvním je spotřeba za jeden cyklus a ta udává, kolik energie infrasauna spotřebuje za 60 minut. Druhým podstatným parametrem je pak doba naběhnutí, za kterou se sauna nahřeje na provozní teplotu. U obou doporučujeme, abyste se snažili, aby byly co nejnižší.

Výběr z přírodních materiálů

Infrasauny bývají obvykle vyráběny ze dřeva. Vnější obložení vás nemusí zajímat, to může být různé a je to spíše otázka designu a vašeho vkusu, k čemuž se dostaneme později. Podstatnější je vnitřní obložení a saunový nábytek. Toto dřevo totiž musí splňovat několik vlastností. Nesmí mu vadit vysoké teploty, musí být dostatečně dobře vodivé, aby nesráželo teplotu v sauně a mělo by i dobře vypadat (o opracování momentálně nemluvme, to je samozřejmost, v sauně budete většinou nazí a nesmí zde být riziko třísek).

Další věcí je pak pryskyřice a aroma dřeva. Prakticky se používají pouze dvě odrůdy dřeva – buďto jedlovec kanadský (Tsuga canadensis), nebo cedr (Cedrus).

 • Jedlovec kanadský – může nést také název Tsuga nebo Hemlock, spíše světlejší odstín, neobsahuje pryskyřici, ani nevydává žádné aroma. Pokud netoužíte po dřevnatém aroma v sauně, je pro vás lepší volbou. Navíc z něj nevytéká ani pryskyřice. Také je výrazně levnější a obvyklé u menších saun.
 • Cedr – rozhodně zajímavější, nápadnější a barevnější dřevo, které je dlouhodobě znakem luxusu. Obsahuje esenciální oleje, které dodávají saunování zvláštní vůni. Ne každému je ale příjemná, pokud by vám měla vadit, přidržte se raději výše zmíněného jedlovce. Sauna s cedrovým interiérem je o něco dražší.

Sauna musí disponovat alespoň základní výbavou a doplňky

Chcete-li, aby pro vás saunování bylo příjemné a odpočinkové, měla by disponovat vaše sauna doplňky, které celou atmosféru dotváří. Především by nemělo chybět osvětlení, abyste v sauně neseděli po tmě. Přinejmenším vnitřní osvětlení by chybět nemělo, vnější už je na vás. Stejně tak doporučujeme, abyste chtěli mít uvnitř sauny ovládací panel. Část modelů disponuje ovládáním zvenčí, což je ale méně pohodlné a hlavně rizikovější. Pokud například zapadnou dveře sauny (a může se to stát, případy z nedávné doby to potvrzují), je dobré, pokud můžete saunu uvnitř vypnout.

Určitě ale své uplatnění najdou i další doplňky – polička na nápoje nebo na knihy, pohodlné lavice s opěrkami, střešní odvětrávání (vedoucí ke snížení teploty v sauně) nebo věšák na ručníky. Velkou výhodou je možnost pustit si v sauně audio záznamy – přehrávat své oblíbené písničky, nebo přímo rádio. To jsou asi nejdůležitější věci, které vzhledem ke svému komfortu oceníte. Pobyt v sauně zpříjemňují. Možných vybavení je ještě celá řada – možnost změny osvětlení, regulace teploty, dálkové ovládání, ionizátor nebo ozónový generátor (což obojí zvyšuje kvalitu dýchaného vzduchu a napomáhá likvidovat mikroorganismy v sauně). Ovšem toto, co zmiňujeme v závěru, jsou spíše doplňky, vychytávky, které jsou sice šikovné, ale docela dobře se bez nich obejdete.

Infrasauna design

Vlnová délka záření v infrasauně

Jak již bylo řečeno, infrasauny nevyužívají pouze teplo, ale i světlo a vlnění. Právě vlnová délka v této věci rozhoduje o účinnosti infrasauny. Platí, že čím kratší je vlnová délka IR záření, tím větší má pronikavost a větší účinek. Velká vlnová délka proniká do těla hůře a má spíše uvolňující účinek na svaly. Existují ještě střední vlny, které jsou vhodným kompromisem mezi těmito dvěma typy vln. Značení je následující:

 • IR-A – krátké vlny, pronikající hluboko pod pokožku.
 • IR-B – střední vlny s léčebnými i relaxačními účinky, vyvážené.
 • IR-C – dlouhé vlny s malou pronikavostí, spíše ohřívají a uvolňují svaly.

U velké části dnešních saun dochází ke kombinaci více typů vln a ty si na ovládání můžete přepnout, které vlny chcete v sauně využít. Není to ale pravidlo a je dobré se informovat.

Ovládání infrasaun musí být pohodlné

Infrasauny je potřeba nějak ovládat. Obecně se k tomu využívají panely, které jsou zabudované buďto uvnitř, případně zvenčí sauny. Je otázka, co je praktičtější. Vnější panel je pro vás v jistém ohledu pohodlnější, nemůžete o něj omylem zavadit, ale musíte saunu kvůli přepínání opouštět. Naopak vnitřní panel je v této věci lepší a zároveň je bezpečnější. Nestane se, že byste se v sauně zamkli a nemohli ji vypnout. Určitě je to jistější. Nejlepším je pak dálkové ovládání sauny, díky kterému se nemusíte nikam natahovat, stačí vám mít ovládání po ruce a teplotu můžete přepínat klidně vleže. Necháváme na vás, co se vám zdá nejlepší.

Design infrasaun

Poslední věcí, kterou doporučujeme řešit a brát v úvahu, je design sauny. Je to otázka vašeho vkusu – pokud chcete, aby sauna ladila s vaším interiérem, do kterého ji zabudujete, měli byste design sledovat. Rozhodující je určitě materiál – ten by měl barevně ladit se zbytkem místnosti. Nejde jen o to, zda je sauna z cedru nebo jedlovce, dřev, které se používají na vnější obklad, bývá více a jsou dostupné ve více barevných odstínech. Stejně tak můžete zkoumat barvu světel, panelů nebo skla, které tvoří okénka a dveře. Všechno dohromady musí tvořit nedělitelný celek.

zpět k menu ↑

Technologie zabudované do infrasaun

Infrasauny nejsou zrovna zbožím, které by umožňovalo zabudování velkého množství chytrých technologií. Není tady moc prostor na vymýšlení, spíše se zaměříme na některé druhy příslušenství, které byly již zmíněny v jedné z kapitolek výše, ale tentokrát trochu podrobněji a více si principy a fungování vysvětlíme. Nechceme tvrdit, že jsou níže vypsané funkce bazální a infrasauna bez nich nebude fungovat, ale jsou zcela jistě výhodou a vyplatí se.


zpět k menu ↑

Finální verdikt

Jak jste z našich testů zvyklí, na závěr si vždy výběr ještě jednou projdeme, zkontrolujeme a zrekapitulujeme. Začněme tím, že byste si měli rozmyslet, co od sauny očekáváte. Kolik lidí se bude saunovat, kolik chcete do sauny investovat, jak často ji chcete používat a tak dále. Všechno souvisí se vším, takže cena, vybavení, materiál, velikost i příkon jsou spolu navzájem provázané. Určitě by stálo za to si pro začátek také projít jednotlivé značky infrasaun, zejména ty tradiční, známé a léty prověřené – Marimax, Mountfield, HealthLand, Hanscraft nebo France.

Určitě nesmíte opomenout sledovat jednotlivé parametry. Není to sice vypovídající o kvalitě, ale nejvíce vás bude zajímat asi kapacita a velikost sauny. Určitě byste ale neměli opomenout například typ a počet topidel, hodně to vypovídá o vyhřívacích schopnostech sauny. Souvisí s tím i vlnová délka vysílaného záření (vlny jsou dlouhé, střední a krátké, přičemž každé mají svůj určitý účinek). Opomínat byste neměli ale ani příkon, spotřebu nebo dobu nahřívání. Určitě se zajímejte o materiál sauny (v zásadě máte na výběr mezi neutrálním kanadským jedlovcem a aromatickým cedrem), design, ale i vybavení a saunové doplňky. Teprve pokud vám ve všech ohledech zvolená sauna vyhovuje, můžete si zkontrolovat cenu a je-li pro vás přijatelná, máte vybráno a můžete začít řešit další otázky.

zpět k menu ↑

Infrasauny a jaké jsou jejich ceny

Infrasauny nejsou rozhodně nijak levné. Pokud se chcete saunovat v pohodlí a soukromí domova, nemáme pro vás úplně dobrou zprávu. Ceny infrasaun začínají na několika tisících a to jsou ještě ne plně dobré a poctivé modely. Buď to budou staré infrasauny, v horším případě půjde o nekvalitní modely s vysokou spotřebou, které nebudou mít velkou životnost.

 • Kvalita začíná kolem patnácti tisíc. Tam seženete nejlevnější sauny, ale nepůjde o nic převratného. V podstatě za tuto cenu seženete saunu pro jednoho, případně saunu pro dva, s menším výkonem, bez výjimek z kanadského jedlovce a tedy bez dřevnatého aromatu. Co do vybavení očekávejte spíše základ.
 • Střední třída infrasaun začíná okolo dvaceti pěti tisíc korun. Tady můžete očekávat sauny s větší kapacitou (neboť ta roste s cenou), pohodlnější po stránce rozměrů, příkonu, nahřívací doby i vybavení. Můžete očekávat základní a někdy i pokročilejší užité technologie, výjimečně se objevují i cedrové modely. Tady už rozhodně neprohloupíte.
 • Od třiceti pěti až čtyřiceti tisíc korun můžeme mluvit o velmi dobrých saunách, které budou pro domácí použití velmi dobré a luxusní. Kromě toho, že se v této kategorii najdou i XXL sauny až pro šest osob, jde o elegantní, výkonné a po všech stránkách promyšlené modely, které nezklamou ani ty nejnáročnější. Kouřové sklo, ionizátory, odvětrávání a spousta dalších funkcí.

Samozřejmě, ceny infrasaun mohou šplhat i výrazně výše. K dostání jsou modely i za více než sto tisíc korun, ale to už jsou velké, luxusní modely, které se neztratí ani v hotelech a wellness centrech.

zpět k menu ↑

Několik zásad pro umístění a zabudování infrasauny

Infrasauna je, na rozdíl od jiných typů saun, buňková. Nejde o samostatnou místnost, kterou byste museli postavit nebo vybavit. Jde o buňku, která se smontuje, umístí se na vhodné místo a zapojí do elektřiny. Ovšem platí určitá pravidla – předně není vhodné infrasauny umísťovat ke zdrojům vody, není dobré ji mít u bazénu nebo u koupelny. Dále je dobré, pokud nestojí těsně u zdi, aby kolem ní mohl cirkulovat vzduch. Jinak ještě doporučujeme pečlivě si prostudovat návod a dodržet všechno tam uvedené. Ačkoliv řada z nás má tendenci návody podceňovat, jsou cenným zdrojem informací přímo od výrobce. Určitě by vás tedy mělo zajímat, co se v nich píše. Jinak ale může infrasauna sloučit klidně jako sauna do bytu, na chalupu nebo do vily.

Co se týče samotné montáže sauny, většina výrobců dnes již zajišťuje kompletní servis, takže vám ji přivezou domů, v ideálním případě i odnosí do místnosti a někdy i složí. Zvládnete to z pomoci návodu i sami, ale máto možnost takto ušetřit práci. A výrobci, ve snaze zalíbit se zákazníkům, tento servis často nabízí, tak proč ho nevyužít. Jinak vás ale uklidníme, nejde o nic složitého ani, kdybyste měli infrasaunu skládat svépomocí. Je to otázka asi hodiny, maximálně dvou a zvládne to i jeden člověk, ačkoliv ideální je skládat saunu ve dvou.

zpět k menu ↑

Jaké má infrasauna účinky na zdraví?

Na závěr bychom se s vámi rádi podělili o pár rad a tipů, týkajících se saunování. Měli byste například vědět, že sauna by se měla zapnout ještě předtím, než do ní vejdete. Ideální je nechat ji nahřívat, jít se hodně napít, abyste předešli dehydrataci, osprchovat se (jak kvůli provlhčení pokožky, tak i kvůli hygieně) a vzít si s sebou dovnitř ručníky nebo osušky na utírání potu a na sezení/ležení. Do infrasauny byste měli jít až ve chvíli, kdy bude vyhřátá. Není to nutnost, ale je to lepší a celkově příjemnější. V sauně vydržíte jen po určitou dobu, a pokud budete uvnitř čekat, až se vyhřeje, ztratíte tím neefektivně část času.

V sauně si můžete udělat pohodlí, jak chcete, lehněte si nebo sedněte, jak je vám libo, nemá to na celkový výsledek vliv. Teplotu si určitě také nastavte tak, aby vám v sauně bylo dobře, není žádný předpis, při jaké teplotě se efektivně saunovat. Pokud vám bude horko, neměl by být problém si teplotu regulovat otevřením větrání. Ideální doba saunování je pak 30 až 40 minut, rozhodně byste ale v sauně neměli být déle než hodinu. Hrozí přehřátí organismu, dehydratace a podobné nepříjemnosti. Saunování dětí taktéž není problém, je to běžné, ale dejte pozor na čas a jejich pitný režim. Určitě by neměly v sauně trávit tolik času, jako dospělí, jejich zdraví je křehčí.

Saunování

Jakmile ze sauny odejdete, určitě byste se měli postupně ochlazovat. Tradice saunování sice velí skok do sněhu nebo do studeného jezera, je to ale pro organismus opravdu velký skok. Postupné ochlazení na vzduchu je lepší a bezpečnější. Pak si dejte sprchu, ideálně bez použití sprchového gelu, doplňte tekutiny, abyste nebyli dehydratováni, a můžete začít znovu fungovat. Účinek saunování se pak nedostaví nárazově, ale pomalu, postupně.

 • Zvýšíte si takto imunitu.
 • V horku vypotíte spoustu nečistot, pročistíte póry, kožní i svalovou tkáň.
 • Zrychlíte a usnadníte krevní oběh, urychlíte hojení.
 • Můžete takto podpořit hubnutí, pokud držíte dietu a cvičíte.
 • Pokud si po saunování zacvičíte, zbavíte rozehřáté tělo tuků.
 • Samotné spalování tuků v sauně není příliš velké, ale část tuků se v horku spálit dá (ovšem výrazně méně, než při cvičení).
 • Jde o psychický i fyzický odpočinek, relaxaci svalů a zbavení se stresu.

Ano, s tím vším vám může infrasauna pomoci. Ovšem tím jsme došli k samotnému konci našeho článku, takže se s vámi rozloučíme a popřejeme vám spoustu příjemných zážitků ve vaší nové infrasauně. Snad vám byl náš test něco platný a pomohl vám.

Infrasauny
5 (100%) 2 votes
Váš pomocník