Nejlepší reproduktory 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějších reproduktorů.
 • Zvolte si na základě čistoty zvuku, typu, designu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Reproduktory bez pozadí

TOP reproduktory roku 2019

Regálové reproduktory do 5000 korun Regálové reproduktory od 5000 korun Sloupové reproduktory do 15000 korun Sloupové reproduktory od 15000 korun Přenosné reproduktory do 3000 korun Přenosné reproduktory od 3000 korun
Dali Spektor 2 Q Acoustics 3020i Pioneer S-ES21TB Q Acoustics 3050 JBL Charge 3 JBL Charge 4
Kvalita zvuku
93 %
Výkon
91 %
Míra zkreslení
93 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita zvuku
94 %
Výkon
93 %
Míra zkreslení
93 %
Cena/kvalita
92 %
Kvalita zvuku
96 %
Výkon
93 %
Míra zkreslení
95 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
97 %
Výkon
94 %
Míra zkreslení
97 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita zvuku
88 %
Výkon
96 %
Míra zkreslení
93 %
Cena/kvalita
92 %
Kvalita zvuku
90 %
Výkon
97 %
Míra zkreslení
94 %
Cena/kvalita
96 %
93%
93%
95%
95%
92%
94%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

První snahy o přehrávání zvuku se datují do daleké historie. Pokud si však odmyslíme nejrůznější hrací skříňky, byly prvními zařízeními, schopnými přehrávat zvuk, staré gramofony. Teprve ve 20. století spatřily světlo světa první reproduktory. S rozvojem technicky vyspělých zařízení, jako jsou televizory, rádia nebo počítače však byl tlak na kvalitní přehrávání zvuku stále větší a větší. Proto se nelze divit, že se vyvinula celá řada reproduktorů různých typů, vlastností, parametrů a velikostí. Některé jsou vhodné pro domácí použití, jiné jsou ryze profesionální (určené pro filmaře, hudebníky nebo milovníky počítačových her). Samozřejmě, v návaznosti na to existuje i celá řada možností dělení reproduktorů (můžeme je rozdělit například na elektrodynamické, elektromagnetické, elektrostatické nebo třeba piezoelektrické).

V rámci našeho článku jsme se rozhodli je z praktičtějších hledisek dělit na přenosné, regálové a sloupové. Je to totiž forma, podle které se zákazníci nejlépe zorientují a kterou často využívají prodejci (často i na e-shopech). Nicméně, je dobré vědět, že parametrů, podle kterých reproduktor vybírat, je celá řada. Zvolit si vhodný typ samo o sobě určitě nestačí, měli byste znát pojmy, jako je výkon, impedance nebo třeba citlivost. V souvislosti s tím byste měli znát také ideální hodnoty těchto kritérií a chápat, co pro vás znamenají v praxi. Nehledě na to, že kromě samotné kvality přístroje ovlivňují tyto informace i jeho výslednou cenu. A jelikož reproduktory nejsou zrovna tím nejlevnějším zbožím, určitě se vyplatí věnovat výběru trochu času a úsilí a zvolit takový reproduktor, se kterým budete moci být spokojení. Jiný reproduktor se pak hodí do studia, jiný k počítači a jiný do obýváku k televizi.

Abychom vám pomohli vybrat vhodné zařízení k vám domů (nebo třeba do zkušebny nebo do studia), připravili jsme pro vás velký test reproduktorů 2019. V jeho rámci bychom vám chtěli představit nejlepší reproduktory, seřazené v přehledných žebříčcích, i jejich recenze. Jak je na našem webu dobrým zvykem, nechybí v testu ani velký článek o tom, jak vybrat reproduktor. Chceme totiž, abyste byli se svým nákupem maximálně spokojení. Nakoupit za vás nemůžeme, ale můžeme vám pomoci a pevně doufáme, že náš test pro vás bude co nejpřínosnější. Pokud nespěcháte, můžeme se do výběru pustit hned teď.

zpět k menu ↑

Reproduktory a jejich rozdělení

Hned na úvod bychom si měli vyjasnit pár základních pojmů. Rozhodli jsme se, jak už jsme řekli, využít dělení reproduktorů podle jejich konstrukce a vlastností na:

 • Regálové reproduktory – menší, vhodné pro umístění na stůl nebo na poličku vedle televize nebo počítače.
 • Sloupové reproduktory – takzvané věžové, vhodné pro ozvučení větších prostor.
 • Přenosné reproduktory – někdy nazývané také bezdrátové, připojují se za pomoci Bluetooth.

Každá z těchto kategorií má svá určitá specifika, která bude dobré znát. Jejich ideální použití je rozličné, neboť jejich vlastnosti je předurčují k jiným věcem, a liší se mimo jiné také v ceně a kvalitě zvuku.

zpět k menu ↑

Test regálových reproduktorů

Pro domácí použití jde o poměrně oblíbené reproduktory. Mají menší rozměry, poměrně slušný výkon a jsou velmi skladné. Můžete je snadno umístit k televizi nebo k počítači na poličku.

Cenová kategorie do 5 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Sestava Výkon Cena
1. Dali Spektor 2
2 + 0 - W Zjistit cenu
2. Yamaha NS-P51
2 + 1 150 W Zjistit cenu
3. Q Acoustics 3010
2 + 1 75 W Zjistit cenu
4. Yamaha NS-AW294
2 + 0 50 W Zjistit cenu
5. Logitech Z-333
2 + 1 80 W Zjistit cenu
6. Genius SP-HF1800A
2 + 0 50 W Zjistit cenu

Cenová kategorie od 5 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Sestava Výkon Cena
1. Q Acoustics 3020i
2 + 0 - W Zjistit cenu
2. Monitor Audio Bronze 2
2 + 0 - W Zjistit cenu
3. Yamaha NS-333
2 + 0 150 W Zjistit cenu
4. KEF LS 50
2 + 0 200 W Zjistit cenu
5. Harman Kardon HKTS 16
5 + 1 200 W Zjistit cenu
6. KEF Q350
2 + 0 - W Zjistit cenu

Regálové reproduktory

Regálové reproduktory a jejich charakteristika

Hlavní předností regálových reproduktorů jsou menší rozměry. Díky tomu se vám pohodlně vejdou vedle televizoru nebo počítače. Po druhé stránce, vzhledem k malé ozvučnici je dobré je umístit do vyšších poloh – na stojan, na zeď, nebo třeba na polici či stůl. Je totiž potřeba brát v úvahu, že zvuk se šíří všemi směry do prostoru. Pokud by reproduktor u země a ne ve výšce vašich uší, docházel by k vám zvuk zkreslený. Není tedy dobré, aby stály na podlaze. S malou ozvučnicí pak souvisí také zhoršené podání basů, tam je zvukový projev nedokonalý (lze to ale vynahradit použitím subwooferu). Na druhou stranu, tyto reproduktory jsou poměrně výkonné a většinou vynikají kvalitou vnitřních komponent. Nejoblíbenější jsou právě v domácím použití, kde si člověk chce dopřát kvalitu, ale nečeká technické zázraky. Cenově se i v případě těch nejlepších modelů vejdete do deseti tisíc, dražší reproduktory už by využili spíše profesionálové, třeba muzikanti. Rozhodující je u těchto reproduktorů především kvalita přehrávaného zvuku a rozměry, díky kterým bude snadné je umístit do místnosti.

Výhody

Kompaktní rozměry

Dobré hodnoty výkonu

Ideální pro domácí využití


Nevýhody

Zhoršená kvalita basů

zpět k menu ↑

Test sloupových reproduktorů

Někdy se můžete setkat i s označením „věžové reproduktory“. Jde typicky o reproduktory, které jsou určené pro větší prostory a profesionální přehrávání zvuku ve vynikající kvalitě. Odpovídá tomu však i cena.

Cenová kategorie do 15 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Sestava Výkon Cena
1. Pioneer S-ES21TB
5 + 1 660 W Zjistit cenu
2. Yamaha NS-777
2 + 0 250 W Zjistit cenu
3. Dali Oberon 5
2 + 0 - W Zjistit cenu
4. Yamaha NS-F51
7 + 1 240 W Zjistit cenu
5. Magnat Monitor Supreme 1002
2 + 1 380 W Zjistit cenu
6. Magnat Monitor Supreme 802
5 + 0 - W Zjistit cenu

Cenová kategorie od 15 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Sestava Výkon Cena
1. Q Acoustics 3050
5 + 1 100 W Zjistit cenu
2: Yamaha NS-777
2 + 0 250 W Zjistit cenu
3. Monitor Audio Bronze 5
2 + 0 - W Zjistit cenu
4. Yamaha NS-555
2 + 0 200 W Zjistit cenu
5. JBL Studio 280
2 + 0 200 W Zjistit cenu

Sloupové reproduktory a jejich charakteristika

Sloupové reproduktory jsou co do vyprodukovaného zvuku výrazně kvalitnější, než reproduktory regálové. Mají vysokou ozvučnici, proto je vhodné je umístit na podlahu nebo třeba na nízký stolek či skříňku (ideálně na hladkou podložku). Jsou vhodné i do větších prostorů, než regálové reproduktory a co do výkonu dosahují často vyšších absolutních čísel (pokud ale vztáhneme výkon k velikosti reproduktoru, vycházejí nám lépe regálové reproduktory). Nejsou tolik skladné, ale zato pokrývají široké pásmo frekvencí zvuků, proto mají i velmi dobré podání basů. U těchto reproduktorů ale doporučujeme hledět na celkovou konstrukci, špatné provedení má u tohoto typu zařízení velký dopad na kvalitu zvuku – mohou se začít projevovat vlastní rezonance, které vytvářejí nepříjemný šum. Nejdůležitější věcí, kterou byste u tohoto typu reproduktorů měli řešit, je kvalita produkovaného zvuku, která je velmi vysoká. Design, velikost nebo vysoká hmotnost u nich není podstatná (naopak dokonce platí, že čím větší hmotnost, tím lepší stabilita – to je u vysokých reproduktorů důležité). Hlavním mínusem těchto reproduktorů je podle nás vysoká cena, která je určuje spíše pro profesionální použití.

Výhody

Vysoká kvalita zvuku

Dobrá úroveň basů

Vhodné pro profesionály


Nevýhody

Relativně vysoká cena

Vzhledem ke konstrukci se mohou projevovat vlastní rezonance

Sloupové reproduktory

zpět k menu ↑

Test bezdrátových reproduktorů

Přenosné bezdrátové reproduktory (někdy se lze setkat také s termínem „Bluetooth reproduktory“) jsou dnes velmi oblíbené zejména u mladší generace. Není potřeba je připojovat pomocí kabelů, ze zařízení se do reproduktoru zvuk přenáší právě pomocí bezdrátové technologie.

Cenová kategorie do 3 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Sestava Výkon Cena
1. JBL Charge 3
1 + 0 20 W Zjistit cenu
2. JBL Flip4
1 + 0 16 W Zjistit cenu
3. Lamax Beat Sentinel SE-1
2 + 0 10 W Zjistit cenu
4. Sony SRS-XB31
1 + 0 20 W Zjistit cenu
5. Niceboy RAZE
2 + 0 12 W Zjistit cenu
6. Niceboy SOUNDair
2 + 0 10 W Zjistit cenu
7. Logitech Ultimate Ears Boom 2
1 + 0 20 W Zjistit cenu

Cenová kategorie od 3 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Sestava Výkon Cena
1. JBL Charge 4
1 + 0 30 W Zjistit cenu
2. Marshall Stanmore
1 + 0 80 W Zjistit cenu
3. Bose Soundlink Revolve
1 + 0 20 W Zjistit cenu
4. JBL Pulse 3
1 + 0 20 W Zjistit cenu
5. Sony SRS-XB41
1 + 0 - W Zjistit cenu
6. JBL Boombox
1 + 0 - W Zjistit cenu

Přenosné reproduktory
Přenosný reproduktor JBL

Bezdrátové reproduktory a jejich charakteristika

V případě bezdrátových reproduktorů (jinak také přenosných reproduktorů nebo Bluetooth reproduktorů) jde o zařízení, oblíbené zejména u mladší generace. Umožňuje pouštět si třeba hudbu, aniž byste museli zařízení, z nějž zvuk přehráváte, museli k reproduktoru připojit kabelem (využívá se právě bezdrátová technologie přenosu dat Bluetooth). To je výhody třeba na cestách nebo na party. Navíc jsou tyto reproduktory lehké, kompaktní a snadno přenosné. Jsou skladné, takže se vejdou do tašky, ovšem jejich mobilita je kompenzována zhoršenou kvalitou zvuku a výkonem. Určitě se nehodí na profesionální použití, snad s výjimkou těch nejdražších. Ovšem jejich cena je oproti jiným typům reproduktorů úměrně snížená. Pokud se rozhodnete pro tento typ reproduktorů, doporučujeme hledět kromě kvality zvuku a ceny také na jejich odolnost (pomůže vám systém certifikací), hmotnost, velikost a design.

Výhody

Malé rozměry, nízká hmotnost

Vysoká mobilita

Bývají velmi odolné

Povětšinou stylový design


Nevýhody

Neprofesionální kvalita zvuku

Menší výkonnost

Menší citlivost

zpět k menu ↑

Jaké jsou osvědčené značky reproduktorů?

V našem testu jsme zmínili celou řadu modelů různých značek. Určitě by stálo za to si alespoň některé z nich trochu blíže představit a popsat. Je to totiž právě značka, která dává reproduktoru typické vlastnosti a hodnoty. Navíc – osobně zastáváme názor, že právě značka u celé řady zboží z oblasti elektroniky vypovídá o mnohém. Pouze osvědčený, tradiční a dobře hodnocený výrobce uvádí na trh kvalitní výrobky. Malé, pofiderní společnosti samozřejmě mohou vyrobit také dobrý reproduktor, ale pravděpodobnost je výrazně menší. Zato společnosti, které se reproduktorům věnují dlouhodobě, často i několik desítek let, mají zkušenosti, dostatek prostředku na investice do inovací a také spoustu znalostí, jak se danému odvětví co nejlépe věnovat. Podívejme se tedy na některé značky, do kterých se podle nás vyplatí investovat. Upozorňujeme však dopředu, trh s reproduktory je tak široký, že vyjmenovat všechny dobré značky by vydalo na samostatný článek. Uvádíme přehled těch nejvýznamnějších, ale mezi těmi, které se do našeho výběru nevešly, najdete také velmi kvalitní výrobce – Magnat, Philips nebo třeba Lamax.

zpět k menu ↑

Podle jakých parametrů vybírat reproduktor?

Reproduktory nejsou na první pohled příliš složitá zařízení. Nicméně parametrů výběru u nich najdeme víc než dost, přičemž některé nejsou obecně natolik známé. Přiznejte se, kolik toho víte třeba o impedanci nebo o pásmech reproduktoru? Účelem této části našeho článku tedy bude zaměřit se na jednotlivá kritéria trochu blíže, říct si něco o jejich vlivu na kvalitu reproduktoru a podívat se na jejich ideální hodnoty. Jakmile se dočtete na konec kapitolky, měli byste přesně vědět, na co si dát pozor a co si pohlídat. Samozřejmě, že u každého typu reproduktorů jsou hodnoty a vlastnosti jiné, na to nezapomínáme.

Pásmový rozsah reproduktoru

Pásma reproduktorů jsou především zvukovou charakteristikou zařízení. Dá se zjednodušeně říct, že udávají, v jakém rozsahu reproduktor produkuje zvuky. Bezprostředně tento parametr ovlivňuje kvalitu zvuku a podle něj můžeme rozdělit reproduktory do dvou typů:

 • 2-pásmové – poradí si se dvěma pásmy, v tomto případě chybí nižší zvukové oktávy. Střední pásmo je sice velmi dobré, ale nízké frekvence budou zkreslené.
 • 3-pásmové – zahrnou kompletně všechna tři pásma, basové, střední i vysoké, nižší oktávy nevyjímaje. Zvyšuje to kvalitu vystupujícího zvuku, zároveň ale nelze jednotlivá pásma oddělit a rozfázovat.

Jde o parametr, ovlivněný kvalitou i celkovou konstrukcí reproduktoru a samozřejmě platí, že čím lepší reproduktor chcete, tím více vás bude stát. Co to pro vás znamená v praxi? Dvoupásmové reproduktory využijí ti méně nároční z vás. Třípásmové se pak hodí třeba hudebníkům nebo hráčům počítačových her, kteří si chtějí užít kvalitní zvuk se vším všudy.

Reproduktory
Reproduktory v místnosti

Co pro vás znamená počet reproduktorů v sestavě?

Je poměrně běžné, že se reproduktory neprodávají samostatně, ale v rámci větších sestav. Ty pak mají různý počet reproduktorů. Abyste jako zákazníci věděli, co kupujete, udává se počet ve dvou formátech. Buďto ve tvaru například „2.1“, nebo „2+1“. V obou případech znamená první číslo počet reproduktorů pro střední a vysoké tóny, druhé potom počet reproduktorů pro basy (subwoofery). Počet reproduktorů pro střední/vysoké pásmo může být různý, reproduktor pro basy je obvykle jeden nebo žádný.

Co to znamená pro uživatele? Ovlivňuje to celkový zvukový výstup a využití sestavy. Například k počítači budete určitě chtít jiné reproduktory v jiném rozestavení, než třeba k domácímu kinu. Čím větší čísla, tím lepší poslech. Varianta 2+0 nebo 2+1 se vyplatí pro běžné posluchače, kteří se spokojí s průměrným přehráváním hudby. Náruživí počítačoví hráči dávají přednost sestavám 3+1 až 5+1. U hudebníků se však můžete setkat i se sestavou 7+1, která vytváří dokonalé ozvučení i prostorné místnosti.

Pokud jde o sestavy reproduktorů, je dobré znát charakteristiky některých speciálních typů reproduktorů:

 • Běžné reproduktory – můžete je v sestavě umístit do krajů.
 • Středové reproduktory – dotváří prostorový zvuk a jsou určeny k tomu, aby byly umístěny do středu sestavy.
 • Subwoofery – jak jsme si již řekli, subwoofery jsou basové reproduktory. Pracují s nízkými frekvencemi a dotvářejí celkový zvukový projev, přičemž nejčastěji bývá subwoofer v sestavě jeden, někdy žádný.
 • SoundBar – reproduktory, které v sobě zahrnují vlastnosti více výše zmíněných reproduktorů. Koupíte tak celou sestavu v jednom kuse, přičemž zajistíte poměrně dobrý výstupní zvuk. Jde o prostorově úspornější a levnější řešení, než koupit celou sestavu, ale zároveň na úkor kvality. Soundbary nemohou dosáhnout kvality a vyváženosti velkých sestav.

U přenosných reproduktorů to máte jednodušší – tam není potřeba nic takového řešit, reproduktory bývají zabudovány v jednom těle a zpravidla bývají maximálně dva.

Jak si poradit s výkonem reproduktoru?

Jednou z velmi důležitých charakteristik každého reproduktoru je jeho výkon. Dopředu si ale řekněme, že je třeba rozlišovat dva různé druhy výkonu, které výrobce udává.

 • RMS výkon (nominálový/sinusový) – odpovídá polovině maximálního možného výkonu. Tohoto výkonu reproduktor může dosahovat dlouhodobě, aniž by hrozilo jeho poškození.
 • Maximální výkon – jde o nejvyšší možný výkon, jakého je reproduktor schopen dosáhnout. Zpravidla ho ale dosahuje pouze krátkodobě a při takto vysokém zatížení delším, než několik vteřin, by došlo k poškození reproduktoru.
 • Další uváděné výkony (špičkový, hudební,…) ignorujte – tímto způsobem výrobci uměle zlepšují jméno svých přístrojů a de facto je tak zkrášlují pro zákazníky, ovšem bez většího praktického efektu.

Co se týče ideálních hodnot, udávají se ve wattech a průměr se pohybuje zhruba od 20 do 200 W. Malé, přenosné reproduktory, se z hlediska výkonu pohybují zhruba mezi deseti a třiceti watty. Regálové reproduktory jsou schopné dosáhnout výkonu zhruba kolem sta wattů, sloupové reproduktory se mohou dostat i na více než dvě stě wattů. Čím větší výkon, tím je pro vás do určité míry reproduktor lepší, protože se snižuje zkreslení zvuku, je ale třeba brát v úvahu i velikost místnosti (čím větší místnost, tím větší potřebný výkon, aby nebyl v žádném koutě zvuk zkreslený).

Impedance reproduktoru – často opomíjený parametr

Impedance je sama o sobě parametrem, který je známější spíše odborné veřejnosti. Zkusme si ho proto dopředu vysvětlit. Jde o hodnotu, úzce související s protékajícím elektrickým proudem. Ovlivňuje takto celkovou hlasitost i zkreslení produkovaného zvuku. Z hlediska fyziky jde o zdánlivý odpor součástky v obvodu, a také fázový posun napětí. Udává se v ohmech, značených řeckým písmenem Ω a běžně se setkáte s hodnotou v rozmezí 2 až 16 (typicky 4, 6 nebo 8). V případě, že budete chtít spojit reproduktor se zesilovačem, ji určitě budete muset řešit. Proč? Platí totiž, že údaj na výstupu zesilovače se musí nutně shodovat s hodnotou reproduktoru, je to důležité pro správné fungování.

Pokud by impedance reproduktoru byla větší, bude to znamenat snížení výkonu. Naopak, pokud by byla větší impedance zesilovače, hrozí v krajním případě i zničení reproduktoru, což asi nikdo z nás nechce. V souvislosti s impedancí je pak potřeba zmínit několik základních pojmů:

 • Reálná impedance – nazývá se také opravdová, nebo skutečná. Její odbornější název je rezistence a je to část impedance, kdy elektrická energie koná práci – přeměňuje se na magnetickou a vzniká zvuk.
 • Imaginární impedance – nazývá se také zdánlivá nebo neskutečná, její odbornějším názvem je reaktance a je opakem reálné.
 • Impedance kmitočtová – kmitočtová charakteristika, rozsah pásma, které je reproduktor schopen vytvářet.

Reproduktory v místnosti

Citlivost reproduktoru vždy vyšší než 87 dB

Velmi důležitý parametr, možná jeden z nejdůležitějších, je citlivost reproduktoru. Mimo jiné se totiž promítá do celkové hlasitosti. S rostoucí citlivostí se zvyšuje účinnost reproduktoru a tím i jeho hlasitost. Citlivost jako taková se udává v decibelech (značí se podle mezinárodních pravidel dB) a její oficiální definice zní „tlak zvuku v reproduktoru ve vzdálenosti jeden metr od zdroje při výkonu jeden watt“. Běžné hodnoty citlivosti jsou 87 až 93 dB, nižší číslo by pro vás mělo být varováním. Naopak vyšší hodnoty, ač jsou spíše výjimečné, se projeví v obrovském nárůstu kvality zvuku a jsou typické pro drahé, ale zato profesionální reproduktory.

Zejména u přenosných reproduktorů nezapomínejte na odolnost

Jednou z věcí, kterou budete řešit pouze u bezdrátových reproduktorů, je jejich odolnost vůči okolním vlivům. Jelikož je pravděpodobné, že je budete nosit u sebe, často i ven, měly by být dostatečně odolné, aby se nepoškodily. U regálových a sloupových reproduktorů to už tak podstatné není, ty jsou určeny pouze na vnitřní použití, a pokud nebudou příliš křehké, o nic nejde. Ale zpět k přenosným reproduktorům. Systém certifikací je podobný, jako třeba u odolných mobilů. Jednotlivé kódy IPX udávají, vůči čemu je přístroj odolný a samozřejmě, čím více nehod pokrývají, tím lépe pro vás. Pojďme se na ně podívat blíže:

 • IPX1 – odolnost proti stékající vodě po dobu až 10 minut.
 • IPX2 – odolnost proti stékající vodě po dobu až 10 minut a navíc i proti padající vodě při náklonu 15°.
 • IPX3 – odolnost proti pocákání vodou.
 • IPX4 – odolnost proti pokropení (až 10 litrů za minutu po dobu pěti minut).
 • IPX5 – odolnost proti stříkající vodě (po dobu 3 minut na vzdálenost 3 metry).
 • IPX6 – odolnost proti silnému proudu stříkající vody (po dobu 3 minut na vzdálenost 3 metry).
 • IPX7 – odolnost proti krátkodobému ponoření do vody (až 1 metr hluboko po dobu maximálně 5 sekund).
 • IPX8 – odolnost proti nepřetržitému potopení (až 5 metrů hluboko po dobu až 1 hodinu).

Je určitě dobré, i pokud je reproduktor odolný vůči pronikání prachu nebo třeba písku pláštěm dovnitř. Tuto informaci by měl výrobce také uvádět.

Herní reproduktory

Pohlídejte si rozměry reproduktoru

Určitě se vyplatí hlídat si, kromě jiného, také rozměry reproduktoru. Ty jsou u jednotlivých druhů různé, ale musí odpovídat vašim potřebám.

 • Bezdrátové reproduktory jsou malé, vejdou se i do větší kapsy. Většinou mají dva malé rozměry a jeden větší, do dvaceti centimetrů. Jsou určené k přenášení, jak napovídá jejich název, a mobilitě nasvědčuje i jejich nízká hmotnost.
 • Regálové reproduktory jsou už větší, hodí se na police nebo vedle televize. Rozměrově mají tvar krychle, případně kvádru o velikosti hran průměrně 20 až 30 centimetrů. Hmotnost už u nich není až tak moc potřeba řešit, stačí, aby je unesla police.
 • Sloupové reproduktory jsou prostorově nejnáročnější. Dva rozměry, šířka a hloubka, jsou podobné jako u regálových, ale výška je výrazně větší, klidně i metr. Proto je potřeba pečlivě uvažovat, kam je umístíte. Hmotnost už u nich prakticky není potřeba řešit vůbec.

Design a materiál reproduktorů nepodceňujte

Dalším parametrem výběru by pro vás měl být design reproduktoru. A to z více různých důvodů. Začněme tím nejprostším, a to je vzhledová stránka věci. Jelikož reproduktor je jako kus nábytku (v případě přenosných reproduktorů je pak design také otázkou osobního stylu), měl by dobře vypadat. Musí tedy zapadat do designu celé místnosti. V dnešní době už to není problém, je snadné sehnat například retro reproduktory, případně reproduktory pro hráče se specifickým designem a není tedy problém sladit je se zbytkem pokoje, kde budou umístěny. Není to sice kritérium, které by pro vás mělo být rozhodující, ale může ledacos napovědět.

Důležité je však nejen to, jak reproduktor vypadá, ale také to, z jakého je vyroben materiálu. Řekneme to takto – nejlevnější reproduktory mají povrch z barevného plastu, který nijak netlumí, naopak. Do celkového zvuku tedy mohou vstupovat šumy a vlastní materiálové frekvence. Plast je sice levný, ale z tohoto hlediska naprosto nevhodný. Lepší efekt mají takzvané MDF desky, které jsou sice dražší, ale výsledný zvuk je kvalitnější. Nejlepším materiálem je pak, ač to není příliš velká inovace oproti starším reproduktorům, dřevo. To si například profesionální hudebníci nemohou vynachválit. Dřevěné reproduktory jsou sice drahé, ale dobře vypadají a nenarušují výstup zvuku (záleží však také na druhu dřeva). Pokud vám můžeme poradit, zkuste na reproduktor při nákupu poklepat – čím méně výrazný zvuk se ozve, tím lépe pro vás.

Kabely reproduktoru

Již při nákupu reproduktoru byste měli hledět i na systém kabelů, které k němu patří. Zkontrolujte si, že jsou pro vaše potřeby dostatečně dlouhé, že žádný nechybí, mají vhodné koncovky a jsou nepoškozené. Při instalaci je pak potřeba sledovat správnou polaritu plus a mínus. Pokud byste se náhodou ztratili, je dobré všechno vyzkoušet například pomocí klasické tužkové baterie, než abyste špatným zapojením reproduktory zničili. Kabely musí být vždy párově shodné – stejný průřez, značka, materiál i délka.

Reproduktory u televizoru
Kabel k reproduktoru

Výdrž baterie reproduktoru by měla být co největší

U tohoto parametru se zaměříme především na přenosné reproduktory. Ty totiž berou energii z baterie, ne ze sítě nebo ze zařízení, ke kterému jsou připojeny. Je potřeba je pravidelně nabíjet, ale zato nejsou vázány na zdroj elektřiny a není potřeba je za pomoci kabelu zapojovat do zásuvky. Ovšem aby byla jejich koupě opravdu výhodná, měli byste se také dívat, jak dlouho vydrží bez nabíjení. Shodneme se, že by bylo otravné, kdybyste měli každé dvě hodiny reproduktor nabíjet. Proto doporučujeme dobu, po jakou vydrží přístroj v provozu, sledovat. Levnější bezdrátové reproduktory vydrží v chodu tak pět, možná šest hodin. Ty nejlepší však na jedno nabití vydrží fungovat i dvacet hodin, což je opravdu dobrý výsledek. Naše doporučení zní, abyste zhodnotili své zvyky a preference a pokud možno, hledali reproduktor s co největší výdrží.

Možnosti připojení reproduktorů

Reproduktory nejsou zrovna zařízení, která by byla funkčně a technologicky na výši – princip jejich fungování to ani neumožňuje. Nicméně i tak jsme vypustili jeden důležitý parametr, který souvisí jak s výběrem, tak i s instalací a používáním reproduktorů. Přišel nám natolik podstatný, že jsme mu věnovali samostatnou kapitolu. Je jím způsob připojení reproduktoru. Zvuk je potřeba ze zařízení, které zvukovou stopu čte, nějak přenést v podobě signálu, aby jej mohl reproduktor přehrát. Celkem existuje několik typů připojení:

 • Připojení přes kabel – asi to nejběžnější, s čím se setkáte. Reproduktor se k počítači nebo televizi připojí skrze kabel, tady není co rozebírat, je jen potřeba hlídat koncovky (obvykle takzvaný Jack konektor 3,5 mm) a parametry kabelu.
 • Technologie Bluetooth – to už je zajímavější způsob připojení. Bezdrátová technologie, kterou lze reproduktory spárovat s vysílačem signálu (mobilní telefon nebo třeba tablet). Ten je předáván, aniž by bylo potřeba fyzické spojení mezi přístroji. Má své výhody v podobě větší mobility přístroje, ale i nevýhody (těmi je pouze omezený dosah signálu, běžně kolem deseti metrů, a omezení s ohledem na překážky, jako jsou zdi).
 • Technologie NFC bezdrátové připojení k chytrému telefonu, které umožňuje přenos signálu na velmi krátkou vzdálenost (v řádu několika centimetrů), ke spárování dochází přiblížením obou přístrojů.
 • Wi-Fibezdrátová technologie přenášející signál od jednoho zařízení k druhému.
 • Čtečka karetvložení paměťové karty do reproduktoru. Z ní potom zařízení čte zvukovou stopu samo.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Nyní je čas na to, abychom si celý výběr reproduktorů znovu prošli, všechno si ujasnili a shrnuli. Především – zamyslete se, kolik chcete do reproduktoru investovat, a co od nich očekáváte. Pak se můžete rozhodnout, jestli máte zájem o levné, mobilní a jednoduché, zato však po stránce zvuku méně kvalitní reproduktory přenosné, dražší a celkem průměrné reproduktory regálové nebo o drahé, avšak víceméně profesionální reproduktory sloupové. Na základě toho se bude odvíjet váš další výběr. Jakmile si alespoň trošku zhodnotíte některé kvalitní a prověřené značky, budete muset přejít k samotným parametrům jednotlivých zařízení. Pojďme si alespoň heslovitě zmínit, co u kterého typu hraje roli a jak jsou jednotlivé hodnoty důležité:

 • Přenosné reproduktory – kvalitní zvuk je základem, ale často ustupuje nárokům na mobilitu, odolnost a stylový a vyladěný vzhled přístroje, do hry zde vstupuje i výdrž baterie – výkon, citlivost, složení sestavy (v tomto případě najdete více reproduktorů vždy v jednom těle), výdrž baterie, odolnost, hmotnost, rozměry, design, materiál, impedance, způsob připojení a (pouze výjimečně) kabely.
 • Regálové reproduktory – je potřeba najít kompromis mezi kvalitou zvuku, výkonem, estetickým dojmem a praktickým hlediskem věci – výkon, citlivost, pásmový rozsah, složení sestavy, impedance, materiál, rozměry, design, způsob připojení a kabely, odolnost.
 • Sloupové reproduktory – je u nich důležitá především kvalita zvuku, pak teprve přicházejí na řadu estetické parametry a další praktické otázky – citlivost, výkon, pásmový rozsah, složení sestavy, impedance, materiál, způsob připojení a kabely, stabilita, rozměry, design, odolnost.

Zhruba v tomto pořadí by měly být parametry rozhodující, ale samozřejmě, názory odborníků se mohou mírně lišit. Je to však přibližné pořadí, v jakém byste měli reproduktory mezi sebou porovnávat. Na závěr pak bude dobré, pokud se podíváte, v jakých cenách se reproduktory pohybují. Je potřeba cenovku zhodnotit, a pokud je pro vás cena příliš vysoká, nebo naopak podezřele nízká, měli byste svůj výběr ještě trochu přehodnotit. Pokud vám ale cena připadá v pořádku, máte vybráno a gratulujeme vám.

zpět k menu ↑

Ceny reproduktorů a jejich výše

Pokud bychom se závěrem článku měli podívat na ceny reproduktorů, dostaneme se zase na začátek a rozdělení, které je součástí testu, nám poslouží jako vodítko. Ceny reproduktorů se liší jak s ohledem na kvalitu a značku, tak i s ohledem na typ. Ty nejkvalitnější najdete i v cenových relacích, převyšujících 40 000 korun. Ale pro domácí použití je to zbytečně moc peněz. Pojďme se tedy do problematiky ceny reproduktorů ponořit trochu hlouběji.

 • Přenosné, mobilní, nebo chcete-li Bluetooth reproduktory jsou obecně nejlevnější. Jejich ceny začínají na pár stech korun, ale pokud chcete alespoň základní kvalitu, určitě byste měli sáhnout po přístroji s cenou alespoň pět set korun. Střední třída začíná mezi tisícem a dvěma tisíci korun, ty nejlepší pak pořídíte i za pět tisíc korun.
 • Regálové reproduktory jsou obecně dražší a cenové pásmo je širší, než u reproduktorů přenosných. Sehnat se dají v cenách od nějakých osmi set korun, ale kvalitní střední třída začíná zhruba od tisíce korun výše. Běžná je pak cena od dvou do šesti tisíc korun, nejkvalitnější regálové reproduktory pro profesionální využití se ale dají koupit až za třicet tisíc korun.
 • Sloupové reproduktory jsou již na první pohled nejdražší. Jejich cena začíná zhruba na dvou až třech tisících korun, průměrně však šplhá spíše k osmi až deseti tisícům. Skutečně špičková kvalita pak začíná od deseti tisíc výše. Profesionální hudebníci, nahrávači nebo vývojáři se ale nebudou bát investovat i do sloupových reproduktorů s cenou kolem šedesáti tisíc korun (!). Pro domácí použití vám však určitě postačí reproduktor, s nímž se vejdete maximálně do dvaceti tisíc korun.

zpět k menu ↑

Několik praktických tipů pro instalaci reproduktorů

Použití přenosných reproduktorů je vyloženě primitivní záležitostí – stačí je spárovat s daným zařízením a není potřeba nic víc řešit. Proto se podíváme spíše na regálové a sloupové reproduktory, u kterých je celá problematika složitější. Regálové reproduktory se běžně umísťují na poličku, na stolek nebo ideálně na stojan. K tomu, abyste předešli šumům a nepříjemným rezonancím, můžete předejít jakoukoliv absorpční hmotou (postačí třeba i obyčejný ubrousek). Důležité je, aby podložka byla pružná, protože si musíte uvědomit, že zvuk vzniká rozkmitáním součástek v reproduktoru. Pokud by se chvěl i samotný reproduktor, bude zvuk zkreslený a nepříjemný na poslech. Případně můžete použít druhou metodu, a sice minimalizovat styčnou plochu mezi podložkou a reproduktorem pomocí šroubovacích hrotů. Sloupové reproduktory je pak dobré umístit třeba na koberec, ne na podlahu.

Reproduktory design

Tvoří-li reprosoustavu více reproduktorů, je dobré rozmístit je tak, aby byl zvuk co nejdokonalejší. Ideální je, pokud spolu s televizorem nebo počítačem tvoří kruh – zvuk se pak rozlévá ze všech směrů a do všech směrů rovnoměrně, dorazí k vám ve stejný čas a bez zpoždění, sedíte-li uprostřed, a dosahuje téměř dokonalosti. Pokud vám to místnost z jakéhokoliv důvodu nedovolí, lze nastavit určité zpoždění signálu, případně použít například zesilovače, to už je ale trošku složitější a vyžaduje to i určitý váš vlastní cit pro zvukotechniku.

Jakmile reprosoustavu rozestavíte, je potřeba ji vyzkoušet. K tomu se používají takzvané testovací signály, s jejichž pomocí lze nastavit individuální hlasitost pro každý prvek. Díky tomu lze zajistit, abyste ze všech směrů slyšeli zvuk se stejnou intenzitou. Běžné je, že toto nastavení a otestování proběhne automaticky, lidé, kteří se zvukem pracují (jak jsme již několikrát zmínili – hudebníci, zvukaři, technici,…) si raději tuto část instalace ozvučení zařizují manuálně a zohledňují i akustiku místnosti. Na závěr nezbývá, než otestovat, jak dobře je celá reprosoustava nastavená. Na to je nejlepší vzít své oblíbené CD, které dobře znáte, a zkusit si z něj pustit nějakou píseň, u níž lze velmi dobře rozeznat jednotlivé tóny. Můžete to udělat buďto hned a cíleně, nebo dlouhodobě postupně upravovat rozmístění reproduktorů v místnosti, jejich směr nebo celkové nastavení k vaší vlastní spokojenosti. Často se stane, že některá nedokonalost je patrná jen v případě některých tónů a všimnete si jí teprve tehdy, až na ně v nějaké písničce nebo jiné nahrávce narazíte. Berte to proto tak, že prvotní nastavení nemusí být konečně a ladění reprosoustavy může být i velmi dlouhodobý proces.

Tímto bychom se s vámi rozloučili. Věříme, že vám náš test reproduktorů pomohl. Ať už jste hudebníci, počítačoví hráči, nebo se jen rádi díváte na televizi s dokonalým zvukem, přejeme vám, aby vám reproduktory dobře a dlouho posloužily.

Reproduktory
5 (100%) 2 votes
Váš pomocník