Nejlepší kulmy a kulmofény 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější kulmy/kulmofénu.
  • Zvolte si na základě kvality kulmování, manipulace, ergonomie a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Kulmy bez pozadí

Vítězové testu:

Kulmy do 1 300 korunKulmy od 1 300 korunKulmofény do 800 korunKulmofény od 800 korun
Remington Ci 9532 Pearl Curl BaByliss Pro MiraCurl BAB2665E Concept KF1400 Revlon RVDR5279UKE
badge-performance
badge-quality
badge-price
94%
96%
92%
95%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Rychlé nahřátí
  • Jednoduchá manipulace
  • Automatické vypnutí
  • Vytváří velmi pěkné lokny
  • Šetrná k vlasům
  • Jednoduchá manipulace
  • Šířka příslušenství
  • Tichý
  • Dobrý poměr cena/kvalita
  • Snadná manipulace
  • Šikovné nástavce
  • Nastavení teplého a studeného vzduchu
  • Napájecí kabel je příliš dlouhý
  • Mírně těžší do ruky
  • Trochu horší ergonomie
  • Žádné

Úvod

Už od malička se rády parádíme. Vymýšlíme si účesy, se kterými nám napřed pomáhají naše maminky, a časem se učíme, jak si na hlavě vytvořit mistrovské dílo samy. První kadeře nosíme ještě jako děvčátka, stačí, když si zapleteme ještě mokré vlasy do copů a když uschnou, parádní účes je na světě. Tak jednoduché a skvělý výsledek. S věkem však naše náročnost na účes stoupá. V pubertě začínáme experimentovat s různými technologiemi, jak dodat vlasům objem a šmrnc. Učíme se nové účesy a přitom poznáváme typ našich vlasů. Jak reagují na různé typy úprav – na natáčky, na žehličku či kulmu. První nejsou naše vlastní – potají, nebo se souhlasem si je půjčujeme od mámy. Potom vesele tvoříme před zrcadlem a těšíme se na výsledky našeho tvoření. První výsledky jsou sice všelijaké, ale my jsme nadšené – jít do školy s novým cool účesem a být ve třídě za hvězdu je fantastický pocit.

Potom přichází první zamilování a randění – tehdy už nechceme žádné experimenty, ale chceme prostě vypadat dobře, abychom na pohled zaujaly. Tou dobou už sledujeme rady odborníků a samy hledáme v obchodech či na internetu tipy a rady, které pomůcky jsou na úpravu právě našeho typu vlasů ty nejlepší. Teď si skládáme naši vlastní výbavu na úpravu vlasů. Do práce už nastupujeme zkušené, s poctivě zvoleným oblíbeným denním účesem. Ale pořád jsou tu různé oslavy, rodinná setkání a party, kde se chceme blýsknout perfektním účesem – objem, vlny, vlnky nebo kučery, nebo to všechno rovnou zkombinovat a nechat ostatní závidět. Konečně jsme ovládly svoje vlasy. Ale jak získat skvělý, dlouhotrvající účes a vlasy zároveň chránit? Ne nadarmo se praví, že vlasy jsou korunou krásy. Různé experimenty nám v pubertě vlasy na čas i zničily a my jsme už ve věku, kdy chceme dělat věci zodpovědně a správně. A právě proto se dnes podíváme na to, jak dosáhnout různé kučery i velké vlny pomocí kulmy nebo kulmofénu, abychom při tom zachovaly zdraví našich vlasů. A to začíná už výběrem toho nejvhodnějšího modelu vlasového pomocníka.

zpět do menu ↑

Rozdělení kulem

Kupování kulmy může na první pohled působit jako věda. Od keramiky až po titan. Chcete si udělat vlasové spirály, lokny, trojité vlny nebo něco jiného? Všechno je třeba dobře zvážit. Při výběru je třeba se řídit délkou, strukturou, ale i typem kučeravosti vašich vlasů. To všechno je třeba dobře promyslet, abyste se ubezpečili, že si vyberete přesně ten model kulmy, jaký potřebujete. Z toho vyplývá, že kulmy se dělí podle různých kritérií do více kategorií, které jsou při výběru velmi důležité. Jednotlivé modely se liší použitým materiálem na vyhřívacím tělese, většinou jsou keramické, titanové nebo turmalínové. Podle požadovaného typu a velikosti kučer či vln se klade důraz na velikost průměru a tvar těla vyhřívací plochy. Kulmy dále dělíme podle rozsahu teploty, kterou dokážou generovat pro úpravu vlasů. Nejsou náročné na spotřebu elektrické energie, mají příkon mezi 30 a 60 W. Najdete ale i modely s příkonem 1 000 W nebo více.

Dělení kulem podle typu povrchu

Nejčastěji je povrch vyrobený z keramiky, turmalínu nebo titanu.

  • Kulmy s keramickým povrchem jsou šetrnější, protože teplo se distribuuje rovnoměrně po celé pracovní ploše vyhřívaného tělesa, čímž se předchází teplotním výkyvům při natáčení jednotlivých pramenů vlasů. Výhodou je i to, že šetří váš čas, protože se velmi rychle nahřívají, vlasy po nich dobře kloužou a keramika je tedy zlatou střední cestou pro všechny typy vlasů.
  • Kulmy s turmalínovým povrchem vyzařují negativní ionty a infračervené světlo, díky čemuž jsou vlasy lesklejší a vlhčí a kulmování je zanechává zdravější. Navíc zabraňují krepovatění a nevzhlednému poletování vlasů. Jsou proto nejvhodnější volbou pro jemné vlasy. Snižují i projevy statické elektřiny. Můžete je najít i pod názvem „ionizační kulmy“ (ale existují i ionizační kulmy s jiným typem povrchu).
  • Kulmy s titanovým povrchem se vyznačují odolností proti vysokým teplotám a poškrábání. Výhodou titanu je i jeho schopnost snižovat projevy statické elektřiny. Stejně tak vám šetří čas díky rychlému nahřívání, zahřívají se rovnoměrně, mají dlouhou životnost, jsou nejlehčí a vydrží vám asi nejdéle. Navíc dokážou zkrotit silné, nepoddajné, hrubé a husté vlasy.

Vyrábí se i kombinované povrchy, jako je titan-turmalín nebo keramika-turmalín, které spojují výhody obou materiálu. Na trhu pak najdete i kulmy s teflonovým povrchem, který je k vašim vlasům velmi šetrný a je vhodný pro všechny typy vlasů. Kulmy s povrchem z nerezavějící oceli jsou k vlasům nejméně šetrné.

Dělení kulem podle požadovaného výsledku (vlny, lokny, kučery a další)

Rozlišujeme je podle tvaru a konstrukce těla na tyto typy:

  • Klasická rovná kulma – některé disponují jen kleštěmi na přidržování pramene vlasů po dobu zahřívání. Nevýhodou je, že kleště zanechávají ve výsledné vlně zlom. Proto se vyrábějí i modely bez kleští, s plastovým (a tedy odizolovaným a studeným) koncem, na kterém je nutné pramen vlasů přidržet. Popřípadě ho přidržíte pomocí ochranné rukavice.
  • Eliptická kulma – má, již podle názvu, tvar elipsy. Výsledkem jsou pravidelné vlny bez viditelných otlaků od kleští.
  • Kónická kulma – má rozšiřující se tvar – od úzké špičky k objemnějšímu konci u rukojeti. Výsledné lokny tak působí přirozeně – větší u kořínků, zmenšující se směrem ke konečkům. Tyto kulmy nemají klešťový úchyt a konečky vlasů musíte přidržet rukou. Může se stát, že než získáte potřebnou praxi, párkrát se spálíte, ale stejně jako v předchozích případech tomu můžete předejít použitím ochranné rukavice.
  • Spirálová kulma – vytváří pravidelné kučery. Na jejím těle se nachází drážka, do které se namotává pramen vlasů. Některé modely mají možnost nastavení dvou různých velikostí vln.
  • Trojkulma (lidově se nazývá i vlnkovač) zavře vlasy do kleští, tvořených třemi válci, čímž vzniknou vlny, jaké známe z filmů 20. a 30. let.
  • Automatická, resp. samonavíjecí kulma – zachytí pramen vlasů a ten se pak pomocí motorku navíjí sám. Manipulace je velmi jednoduchá, kulma udělá prakticky všechnu práci za vás, nevýhodou je vyšší cena.

Na velikosti záleží

Výrobci kulem jsou si vědomi, že máme různou strukturu a délku vlasů a taktéž různé typy vysněných účesů. Proto je na trhu mnoho kulem různých délek a velikostí. Kdo má dlouhé vlasy, může si prakticky pohrát s jakoukoliv velikostí kulmy – od nejmenších prstýnků až po velké, ležérní vlny. Avšak pro krátké a polodlouhé vlasy jsou tu určitá omezení. Přeci jen musíme tento důležitý detail brát v úvahu. Tím spíše, že s kulmami, majícími velmi široké vyhřívací plochy, se bude u krátkých vlasů špatně manipulovat. Pak se také může stát, že nevytvoříte ani vlny, ani kučery. Na šířce kulmy závisí, jestli budou vlasy jen nadýchané, nebo i natočené. Blíže si to rozebereme později, v kapitole, týkající se výběru, kde si řekneme víc. Popíšeme si tam, která velikost je pro kterou délku vlasů vhodná, i jaký efekt s danou kulmou dosáhnete.

Kulmofény

Kulmofény spojují vlastnosti klasického fénu a kulmy. Na první pohled vypadá přístroj jako klasická kulma. Hlavice je však obohacená o kartáč, na který se vlasy natočí a přes otvory v těle na ně pak fouká horký vzduch jako fén. Tím vznikají vlny, lokny, či krásně nadýchaný a bohatý účes. Hlavice kulmofénu je buď statická, nebo rotační (s možností rotovat podle potřeby v obou směrech). V porovnání s kulmami jsou výsledné vlny méně pravidelné, dosáhnete spíše volnějšího a objemného účesu. Za chodu jsou navíc kulmofény s rotační hlavicí hlučné. Obecně platí, že čím vyšší je rychlost foukání nebo rotace, tím hlučnější je provoz. Hlučnost závisí i na použitých materiálech a konstrukci. Někteří výrobci uvádějí, že výrobek má sníženou hlučnost i při vysokých otáčkách, konkrétní hodnoty se ale bohužel neuvádí. Kulmofény mají většinou příkon v rozmezí 600 až 800 W, ale některé se mohou dostat i na 1 200 W.

zpět do menu ↑

Test kulem

Všechno záleží na průměru vyhřívacího těla, jeho tvaru, typu povrchu a nastavení teploty. Podrobněji si to popíšeme později, teď stačí vědět základní věci. Kulmy se pohybují v širokém cenovém rozpětí a jsou různé kvality. My jsme si je pracovně do testu rozdělili do dvou kategorií podle ceny. Už od lacinějších modelů můžete očekávat skvělý účes, ale i funkční vybavenost a možnost nastavení teploty.

Cenová kategorie do 1 300 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníMaximální teplotaPočet teplotCena
1. Remington Ci 9532 Pearl Curl
210 °C 1 Zjistit cenu
2. Rowenta Premium Care CF3460F0
200 °C 8 Zjistit cenu
3. Remington Ci9132 PROluxe
200 °C - Zjistit cenu
4. BaByliss PRO 2280
190 °C 3 Zjistit cenu
5. Braun EC 1
185 °C 5 Zjistit cenu
6. Remington Ci95 Pearl
210 °C 1 Zjistit cenu

Cenová kategorie od 1 300 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníMaximální teplotaPočet teplotCena
1. BaByliss Pro MiraCurl BAB2665E
230 °C 3 Zjistit cenu
2. Philips StyleCare Prestige BHB876/00
210 °C 3 Zjistit cenu
3. Rowenta CF4132
220 °C - Zjistit cenu
4. Imetec 11307
220 °C 2 Zjistit cenu
5. Rowenta Premium Care CF3810F0
200 °C 8 Zjistit cenu
Kulma
Trojkulma

Kulmy a jejich charakteristika

Kulmy na vlasy patří mezi malé elektrické spotřebiče. Fungují na stejném principu, jako žehličky na vlasy. Teplem tvarují vlasy do požadovaného tvaru. Skládají se z nahřívací plochy a rukojetě. Tyto plochy jsou různě široké a dlouhé, mají různý tvar. Na základě toho pak vytváří různé typy vln, kučer, prstýnků ve vlasech. Nejdůležitější je, že povrch výhřevného těla je vytvořený z materiálů, které chrání vlasy před poškozením teplem a vlasy po nich příjemně kloužou. Některé materiály, jako například turmalín, regenerují vlasy pomocí negativně nabitých iontů a infračerveného světla. Jejich velkou předností je rychlé nahřívání (obvykle do 30 sekund) a rovnoměrný rozptyl tepla po celé délce vyhřívací plochy, čímž je zaručeno, že všechny prameny vlasů získají stejný podíl tepla. Čím vyšší je teplota, tím hrubší a nepoddajnější vlasy dokáže kulma natočit. Rozpětí teplot se obvykle pohybuje od 50 do 240 °C, avšak vyšší teploty by měli používat hlavně odborníci (například v salónech pro speciální úpravu vlasů). Některé modely kulem fungují už při nízkých teplotách do 150 °C, což se hodí, pokud máte velmi jemné vlasy nebo krepovité vlasy. V takovém případě doporučujeme používat i vhodnou kosmetiku na tepelnou úpravu vlasů a vlasům poskytnout maximální ochranu. Jiné kulmy pak nabízí právě již zmíněné teploty až 240 °C, ty už natočí i silné a extrémně nepoddajné vlasy. Podle průměru a tvaru vyhřívací plochy pak můžete vytvořit široké spektrum loken, kučer, prstýnků nebo nedbalých vln. Při kónickém tvaru kulmy vypadá výsledek velmi přirozeně.

Moderní doba pomalu odstranila z nabídky kulmy s kovovými vyhřívacími plochami, které se nahřívaly pomalu, a výsledný efekt byl nedostačující. Nahradily je převážně keramické, titanové, turmalínové, keramicko-titanové či keramicko-turmalínové kulmy. Tyto nové typy povrchu pracují rychle a velmi efektivně. Výsledkem jsou viditelné a výrazné vlny. Moderní kulmy na titanové bázi jsou nejtrvanlivější, zvládají i vysoké teploty a jsou odolné proti mechanickému poškrábání. Navíc jsou to nejlehčí modely a zároveň dovedou zkrotit i ty nejtvrdohlavější vlasy. Vyznačují se dlouhou životností při zachování efektivity práce. Výrobci myslí i na cestovatelky, a na trhu tedy najdete i lehké, malé modely, přičemž součástí je praktické cestovní balení.

Kulmy se pohybují v různých cenových relacích. U tohoto druhu zboží dokážete najít výkonného a dlouholetého pomocníka i za velmi solidní cenu, a přesto bude mít spoustu užitečných funkcí, jako je více stupňů nastavení teploty (8 a více), ionizace, automatické vypnutí, nebo dokonce displej. Úplně nejlevnější modely za pár korun většinou tyto funkce nemají a jedná se nejčastěji o statické kulmy, na které vlasy musíte natočit ručně. Ale v kategorii zhruba od tisíce korun už najdete luxusní a profesionální modely, používané v salónech. Lídrem v oblíbenosti jsou u této kategorie především samonavíjecí modely. Jejich výhodou je, že samy navinou pramen vlasů, přičemž některé vám dají zvukovým signálem najevo, kdy je možné pramen uvolnit s hotovou vlnou (obvykle pár sekund). Nevýhodou je, že nemáte úplnou kontrolu nad výsledným tvarem vlny, občas není zachycen celý pramen vlasů a navíc se takto natáčí pramen jen jedním směrem. Na druhou stranu ale tento typ kulmy pracuje velmi rychle, takže vlasy na celé hlavě natočíte za krátký čas a ušetříte si spoustu práce.

Výhody

Široké spektrum modelů pro všechny typy vlasů a vln

Velká variabilita nastavení teplot, velikostí a tvarů

Velký výběr funkcí


Nevýhody

Příliš široký výběr různorodé kvality

Některé modely nemají nastavitelnou teplotu

Samonavíjecí modely jsou rychlé, ale nemusí vám vyhovovat výsledek

zpět do menu ↑

Test kulmofénů

Spojují v sobě vlastnosti kulmy i fénu. Hlavici tvoří kartáč, kterým se dobře pročeše a zároveň i zachytí pramen vlasů, aby došlo k jejich vysušení a natočení. Přístroj totiž funguje na bází foukání teplého vzduchu – podobně, jako fén. Některé mají rotační hlavici, což výrazně ulehčuje vytvoření nadýchaného účesu a šetří ruce. Od kulmofénu očekávejte spíše objem, než výrazné kučery. Mnoho kulmofénů obsahuje více typů hlavic pro různou délku vlasů, velikost vln a různý výsledný účes.

Cenová kategorie do 800 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníPočet rychlostíPočet teplotCena
1. Concept KF1400
2 2 Zjistit cenu
2. Remington AS7051 Volume and Curl
2 2 Zjistit cenu
3. Concept KF1325
3 3 Zjistit cenu
4. Grundig Glam Style HS5620
2 3 Zjistit cenu
5. ETA 6322
2 3 Zjistit cenu

Cenová kategorie od 800 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníPočet rychlostíPočet teplotCena
1. Revlon RVDR5279UKE
1 2 Zjistit cenu
2. Revlon RVDR5222E Salon One-Step
2 3 Zjistit cenu
3. Braun AS 720
2 2 Zjistit cenu
4. Remington AS1220
1 3 Zjistit cenu
5. Rowenta Brush Activ' CF9530F0
3 3 Zjistit cenu
6. Bellissima 11726
2 2 Zjistit cenu

Kulmofény a jejich charakteristika

Kulmofény, na rozdíl od klasických kulem, fungují na bází foukání teplého nebo studeného vzduchu. Jsou primárně určeny k vysoušení a současnému tvarování vlasů. Skládají se z hlavice s kartáčem, která může být buďto statická, nebo rotační, a rukojeti. U kulmofénu s rotační hlavicí přijde vhod možnost přepínat směr otáčení. Snáze se tak tvoří symetrické vlny na obou stranách tváře. Kulmofény mívají více vyměnitelných nadstavců velmi různorodých tvarů a funkcí. Mezi nimi figurují nadstavce s trny, přičemž některé typy umožňují trny skrýt po vytvoření vlny, aby se pramen vlasů snáze z kulmofénu uvolnil. Jiné nadstavce fungují jako kulmy, tedy slouží na úpravu suchých vlasů. Všechny tyto nadstavce bývají k dostání v různých velikostech. Z toho vyplývá, že při větším počtu nadstavců máte prakticky neomezené možností pro kreativitu při vytváření účesu. Kulmofény mohou disponovat regulací teploty, čímž pádem si ji můžete přizpůsobit kvalitě vašich vlasů.

Některé kulmofény dokonce foukají studený vzduch, který má hned dvě velmi praktická využití. První využití je, pro velmi jemné vlasy a mírně poškozené vlasy, kterým by teplý vzduch neudělal dobře. Druhé, velmi oceňované využití je zafixování výsledné vlny. Určitě víte, že čerstvě natočeného pramene vlasů se nemůžete dotýkat, jinak by se zase narovnal. Je třeba počkat až do úplného vychladnutí, aby se vlna zafixovala. Funkce studeného vzduchu tento proces urychluje a tím vám výrazně šetří čas. Některé rotační kulmofény disponují i možností regulovat rychlost proudění vzduchu. Materiál hlavice kulmofénu, která přichází do kontaktu s vlasy, má schopnost měnit jejich kvalitu. Proto v této věci nesnižujte své nároky. Nerezová ocel je k vlasům šetrná nejméně, keramika je šetrnější, vlasy po ní kloužou a nehrozí spálení. Turmalín je k vlasům nejšetrnější a hodí se i pro úpravu jemných vlasů. Funkce ionizace zase zabraňuje elektrizování vlasů statickou elektřinou a jejich nežádoucímu poletování.

Kulmofény se pohybují v různých cenových relacích. Tyto užitečné pomocníky seženete v cenách od pár korun, přičemž i ty levnější dovedou podat slušné výsledky. Samozřejmě platí, že čím levnější model, tím méně funkcí a tím menší je možnost osobního nastavení. Na druhou stranu zase ušetříte prostředky. Nejlevnější kulmofény často nemají funkci foukání studeného vzduchu, mají malý počet rychlostí a teplot (maximálně 2). Stejně tak málokdy disponují funkcí ionizace, která je podstatná při ošetření a ozdravení vlasů v průběhu jejich natáčení. Mezi kulmofény se vyskytují i menší a lehčí modely, které bychom mohli označit jako cestovní, často jsou to ale modely pouze se základní funkční výbavou. Rotační kulmofény už najdete spíše ve vyšší cenové kategorii. Z vlastní zkušenosti doporučujeme raději zainvestovat, automaticky se otáčející hlavu určitě oceníte, připravíte s ní snadno a rychle nadýchaný účes. U kulmofénu musíte počítat také s určitou hlučností, kterou vytváří foukání vzduchu. Najdete i tišší modely, ale ty mají zase často malý výkon. Netvrdíme, že dobrý účes nevytvoříte i s levným kulmofénem bez možnosti otáčení hlavy, ale je to složitější a chce to trochu více zručnosti.

Výhody

Vysuší vlasy a zároveň tvaruje účes

Velká variabilita nastavení teplot a rychlosti foukání

Studený vzduch účes zafixuje a šetří čas

Rotační kartáčová hlavice šetří čas i energii


Nevýhody

Příliš široký výběr různorodé kvality

Některé modely nemají ani základní funkce

Hlučnost podobná, jako u fénu

Kulmofény
Kulmofén 2

zpět do menu ↑

Největší výrobci kulem a kulmofénů

V našich testech se vždy zaměřujeme nejen na samotné TOP modely, ale i na největší výrobce a nejtradičnější značky na trhu. U většiny výrobků (a nejen kulem) závisí kvalita poměrně hodně i na spolehlivosti značky. Ne každá firma umí vytvořit kvalitní spotřebič – myslete na to a snažte se držet modelů od společností, které jsou léty prověřené a které mají, pokud možno, celou řadu spokojených zákazníků (což vám pomohou zjistit uživatelské recenze). Velké firmy mají prostředky a podmínky investovat do vývoje nových a kvalitních modelů i výzkumu nových funkcí, které jistě oceníte. Velké značky myslí i na kvalitnější materiály, které zlepšují funkčnost spotřebiče, jsou odolné, déle vydrží a v případě kulem chrání vaše vlasy před zničením. Ergonomický tvar a neustálý rozvoj jsou doménou těchto firem. Na jejich výrobky najdete mnoho pozitivních recenzí od spokojených zákazníků. Z toho důvodu se podíváme na několik TOP značek v oblasti kulem a kulmofénů. Při koupi jejich modelu totiž málokdy šlápnete vedle. Které to jsou?

zpět do menu ↑

Nejdůležitější parametry, podle kterých vybrat kulmu

Prvním a určujícím krokem, než přejdeme k výběru ideální kulmy nebo kulmofénu, je zjistit, jaký je váš typ vlasů. Jsou hrubé, nebo jemné? Dlouhé, nebo krátké? Kučeravé, nebo jen vlnité? Zdravé, nebo naopak hodně namáhané? A druhá věc, po čem vlastně toužíte – drobné kučery, vlny, lokny, nebo jen zvětšení objemu? Pokud jsou vaším cílem drobné nebo středně velké kučery či lokny, rozhodně se zaměřte na kulmy. Ty nabízí široké spektrum velikostí vyhřívací plochy a můžete využít i takzvané trojkulmy pro účes, jako z doby Marilyn Monroe. Pokud je vaším cílem účes s velkými nebo nedbalými vlnami, nebo jen zvětšení objemu, budou vás zajímat kulmy s větším průměrem těla nebo kulmofény. Pro účesy z velmi jemných nebo namáhaných vlasů zvolte modely kulem s možností nastavení nižší teploty, nebo kulmofény s funkcí studeného vzduchu. Přirozeně vypadající kučery dosáhnete kulmou s kónickým tvarem. Funkci ionizace jistě oceníte, pokud upravujete vlasy často, nebo pokud mají sklon být suché a krepové. Toto jsou však jen základní zásady, které byste měli zvážit hned na začátku (některé další si zmíníme v dalších kapitolách). A teď je čas podívat se na technické parametry kulem a kulmofénů, z nichž je třeba brát v potaz především:

  • Povrch, šířku a tvar nahřívacích ploch
  • Možnost nastavení teploty a funkce studeného vzduchu
  • Doba nahřátí
  • Manipulace a ergonomie
  • Funkční a technologické vybavení kulmy
  • Cena

Povrch kulem a kulmofénů

Tento parametr je asi nejdůležitější, protože na něm závisí účinnost distribuce tepla do vlasů, životnost přístroje i jeho šetrnost k vlasům. V minulosti se používaly kovové plochy, ale protože distribuovaly teplo nerovnoměrně, často byly neúčinné a navíc měly tendenci vlasy spálit. Těmto modelům už se v dnešní době raději vyhněte. Dávejte si pozor i na hodně levné modely, které mají keramickou vrstvu jen na povrchu a uvnitř jsou opět kovové. Keramická vrstva se časem opotřebí a opět může dojít k poškození vašich vlasů.

Kulmy a kulmofény šetrné k vašim vlasům mají keramické plochy. Taková je většina dnešních modelů. Nadstavbou jsou potom keramické plochy s příměsí turmalínu, titanu či diamantu, nebo dokonce teflonu. Největší předností keramiky je, že se rychle nahřívá a vlasy rychle narovnává. Díky tomu nejsou vlasy dlouho vystavené vysoké teplotě, což by mohlo vést k poškození. Když se keramické plochy zkombinují s turmalínem, statický náboj je snížený na minimum, vlasy pěkně drží a získají zdravý a přirozený lesk. Titan a diamant dělá přístroje odolnějšími a prodlužuje jejich životnost. Teflon zase zabraňuje připalování ochranných kosmetických přípravků na horké ploše. Existují i další typy a kombinace povrchů, jak jsme uvedli již v úvodu článku.

Kulmování
Tvorba vln s kulmou
Kulma a vlasy

Šířka a tvar kulem a kulmofénů

O tom už byla trochu řeč v úvodu článku. Důležitost šířky a průměru nesmíte podcenit. Pojďme si to celé shrnout. Podle průměru nahřívací hlavice dělíme kulmy na:

  • Malé kulmy o průměru do 19 mm
  • Kulmy s průměrem nad 19 mm
  • Kulmy s průměrem nad 38 mm

Malé kulmy jsou vhodné pro jemné, krátké nebo středně dlouhé vlasy. Vytváří menší vlnky, kučerky, jsou ideální pro přípravu stočených, spirálových loken či výsledek, který působí jako trvalá. Kulmy s průměrem nad 19 mm jsou nejpopulárnější u žen s hustými a dlouhými vlasy. Na krátkých či polodlouhých vlasech vytváří objem. Jsou ideální na vytvoření přirozeně vypadajících volných vln nebo objemových vln. Kulmy s průměrem nad 38 mm vytváří takzvané plážové, nedbalé vlny nebo Boho účes (který působí velmi ležérně a je hitem módních přehlídek posledních let – Victoria’s Secret vlny). Nejlepší velikost pro nováčka je 25 mm. Je to univerzální velikost, která umožňuje vytvořit vlny na jakékoliv délce vlasů.

Podle tvaru dále dělíme kulmy na:

  • Klasické, rovné kulmy (někdy disponují kleštěmi na přidržování pramene vlasů po dobu nahřívání)
  • Eliptická kulma
  • Kónická kulma
  • Spirálová kulma
  • Trojkulma
  • Automatická/samonavíjecí kulma

Klasická rovná kulma vytváří pravidelné vlny. Výsledkem eliptické jsou, už podle názvu, eliptické vlny. Výhodou je, že se vlasy lépe ručně udrží a na účesu nejsou patrné viditelné stopy od kleštiček. Přirozeně vypadající vlny dosáhnete pomocí kónické kulmy, která se směrem k rukojeti rozšiřuje. Spirálovitá kulma vytváří pravidelné kučery. Na těle je drážka, do které se namotává pramen vlasů. Některé modely mají možnost nastavení dvou velikostí vln. Trojkulma, nebo lidově „vlnkovač“ zavře vlasy do kleští tvořených třemi válci, čímž vzniknou vlny, jaké známe z 20. a 30. let. Automatická kulma zachytí pramen vlasů a pomocí motorku se pramen navine sám. Manipulace je velmi jednoduchá, kulma udělá prakticky všechnu práci za vás, nevýhodou je ale vyšší cena a často možnost natočení vlasů jen do jednoho směru.

Kulmofény mají často více nadstavců o různé šířce. Hlavice různých velikostí s kartáči nebo štětinami umožňují rozmanité úpravy účesu a rozlišují se i podle typu a délky vlasů. Prakticky lze říct, že je to velmi podobné, jako u kulem. Některé hlavice umožňují po natočení ostny skrýt, čímž se pramen vlasů po natočení snáze uvolní.

Teplota se musí dát nastavit

Teplota je při úpravě vlasů klíčová. Rozhodně nekupujte modely, kde se nedá nastavit. Ideální jsou modely s více než dvěma stupni nastavení teploty nehřívání u kulem nebo teploty foukání vzduchu u kulmofénů. Její rozpětí by se mělo pohybovat alespoň od 100 do 210 °C. Některé modely disponují minimální teplotou 150 °C, avšak jsou i takové, co nastavíte jen na 80 °C. Ty jsou ideální pro velmi jemné vlasy. Druhý extrém – maximální teplota až 240 °C, se hodí pro extra hrubé vlasy. Pro velmi jemné, namáhané nebo krepovité vlasy, ale i pro zafixování natočené vlny sáhněte po kulmofénech s praktickou funkcí studeného vzduchu. Ten vám ušetří i čas na dokončení účesu (vychladnutí vlasů). Jistě víte, že účes je možné finálně dotvarovat, až když natočené vlasy úplně vychladnou. Předčasnou manipulací byste ztratili vytvořené vlny.

Obecně platí:

  • 100150 °C je teplota vhodná pro velmi jemné nebo barvené vlasy.
  • 160–170 °C je teplota vhodná pro pórovité vlasy či vlasy s trvalou.
  • 170–200 °C je vhodná pro normální vlasy.
  • 200 °C a více je teplota vhodná pro silné a husté vlasy.

Pro velmi jemné, pórovité či poškozené vlasy, nastavte teplotu maximálně na 150 °C. Pro vlasy s trvalou, pórovité či jemné zvolte teplotu maximálně do 170 °C. Pro normální vlasy je vhodná teplota do 200 °C a pro velmi silné, odolné a hrubé vlasy můžete zvolit klidně až do 240 °C.

Rychlost foukání vzduchu by se měla dát nastavit

U kulmofénů oceníte, i z důvodu ochrany vlasů, rychlosti vytvoření účesu či hlučnosti, možnost nastavit si rychlost foukání vzduchu. Z hlediska výběru pak můžete porovnávat i to, kolik stupňů rychlosti vám přístroj nabízí.

Doba nahřívání – čím kratší, tím lepší

Tento parametr se pohybuje v rozmezí od 10 sekund po asi jednu minutu. Obvyklá hodnota je 30 sekund, za které se kulma nahřeje, a vy můžete začít s úpravou vlasů. Jsou dny, kdy spěcháte, a každá sekunda je vám drahá. Pokud si vlasy upravujete pravidelně, možná i denně, tak vám rychlé nahřívání ušetří opravdu hodně času.

Manipulace s kulmou či kulmofénem by měla být co nejjednodušší

Slovo manipulace v sobě zahrnuje množství faktorů. Jedním z nich je rukojeť, za kterou budete přístroj držet. Neměla by být moc velká, ale ani moc malá. Ideální je zvolit takovou, která má ergonomický tvar (čímž se minimalizuje vypadnutí z ruky nebo její otlačení při dlouhé úpravě vlasů). Stejně tak se zaměřte na i na hmotnost kulmy (či kulmofénu), která by neměla překročit 1,5 kilogramu. Ideální je, pokud je hmotnost kolem jednoho kilogramu, případně o něco málo méně. Dnes díky novým technologiím najdete i takto lehké, a přesto kvalitní modely.

Měly by být snadno ovladatelné a mít přehledná a snadno dosažitelná tlačítka. Užitečné j ei automatické vypnutí v případě, e necháte přístroj delší dobu zapnutý, ale nepoužívaný. Kabel by měl být otočný, aby se vám při manipulaci nezamotávat. Stejně tak musí být dostatečně dlouhý (alespoň 2 metry). Ne každá koupelna má totiž zásuvku přímo u zrcadla (a bez toho se vám bude s vlasy pracovat jen velmi těžko). Toto všechno byste si měli ještě před zakoupením zkontrolovat a ideálně ještě ověřit v obchodě.

Test kulem

zpět do menu ↑

Funkce a vlastnosti kulem a kulmofénů, které je dělají ještě dokonalejšími

Moderní modely disponují množstvím velmi užitečných funkcí a vlastností. Mnohé z dodatkových funkcí, které původně měly „oddělit a oslnit“ v konkurenčním boji mezi množstvím modelů na trhu, se nakonec staly žádanými a dokonce téměř povinnými kritérii pro výběr správného modelu. Dnes už můžeme mnohé z nich považovat za nutnost, a pokud je vybraný produkt neobsahuje, pokračujeme dál. Mezi nejčastěji žádané funkce patří:




zpět do menu ↑

Finální verdikt

V oblasti úpravy vlasů je investice do kulmy nebo kulmofénu nevysoká. Navzdory tomu, že trh je zaplavený množstvím modelů s velmi nízkými cenami, zvažte dobře, jestli nakonec na levnou koupi nedoplatíte. Navíc je na tomto místě vhodné připomenout, že šetrnost se může projevit jak na kvalitě účesu, tak i na zdraví a vzhledu vašich vlasů. Pojďme si tedy celý proces výběru a koupě kulmy/kulmofénu ve zkratce zrekapitulovat. Především si nejdřív zkuste uvědomit svoje zvyky a svůj styl – především to, jak často budete kulmu nebo kulmofén používat. Chcete získat kučery, lokny, vlny či objem? Jaký máte typ a stav vlasů? Máte vlasy barvené, jemné, hrubé, krátké či dlouhé? Od toho se totiž správný výběr kulmy odvíjí. Pro častější používání volte přístroje šetrnější k vlasům, s ionizací a možností nastavení teploty či s povrchem s turmalínem, který snižuje statický náboj na minimum a vlasy tak získávají i zdravý lesk.

Kulmy a kulmofény s vysokými teplotami (bez možnosti snížení) se pro jemné vlasy nehodí vůbec. Levnější modely si můžete dovolit koupit při občasném používání – disponují méně užitečnými funkcemi a hlavně méně (nebo žádnými) stupni nastavení teploty. Těch by naopak při dobrém výběru mělo být co nejvícenízká teplota pro jemné vlasy, vysoká pro hrubé a nepoddajné vlasy. Nejoblíbenější (a pro začátečníky nejlepší) jsou však kulmy s možností nastavení teploty a se šířkou kolem 25 mm, které jsou vhodné takřka pro všechny délky vlasů. Hlavně, aby jejich povrch byl keramický, titanový nebo turmalínový. Kovovým se vyhýbejte. Zároveň myslete na to, že se vyplatí investovat do ověřených značek, jako je Babyliss, Remington, Philips či Rowenta, případně jiné, ale se širokým výběrem a dostatkem prezentovaných informací. Pokud často cestujete, vybírejte z mini modelů kulem či kulmofénů. Ty se prodávají v praktických cestovních obalech.

zpět do menu ↑

V jakých cenových relacích se kulmy a kulmofény pohybují?

Na závěr si rozebereme, kolik je třeba do kulmy nebo kulmofénu investovat. Ceny kulem se pohybují od zhruba 250 korun do více než 5 000 korun. Ceny kulmofénů potom v rozmezí asi od 250 do 2 500 korun. U kulem platí, že můžete najít kvalitního a dlouhodobého pomocníka i za velmi dobrou cenu; a to s množstvím funkcí, jako je více stupňů nastavení teploty (klidně 8 a více), ionizací, automatickým vypnutím i s displejem. V rozumných mezích se pohybují i cestovní modely. Nicméně ty nejlevnější modely většinou nemají ani jedno z toho – ani automatické vypnutí, ani regulaci teploty, povrch bývá z málo kvalitního materiálu a kulmy bývají statické (tj. že si musíte vlas na kulmu přichytit ručně). Ve vyšší cenové kategorii, zhruba od 1 500 korun, už najdete to lepší, co trh nabízí. Obvykle jde o luxusní a profesionální modely (některé mají na povrchu i 24k zlato) používané i v salónech. Lídrem v oblibě jsou v této kategorii samonavíjecí modely, které vám ušetří spoustu času. Vytvoření účesu pak obvykle trvá jen chvíli. Na druhou stranu, nevýhodou je malá kontrola nad výsledným tvarem vlny a možnost natáčení jen do jednoho směru.

Pojďme se nyní podívat blíže na jednotlivé cenové hladiny:

  • Do 1 500 korun – najdete tu kvalitní kulmy, vyrobené z kvalitních materiálů, které svou základní úlohu, tedy natočení vlasů, zvládnou poměrně dobře. Nastavení teplot je většinou jen základní, ale pokud chcete kulmu používat jen občas, určitě si tu vyberete. Poškození vlasů se bát nemusíte.
  • Od 1 500 korun – tyto kulmy už disponují několika stupni nastavení teploty, což je u tohoto přístroje hned po použitém materiálu nejdůležitější faktor. Většinou obsahují všechny užitečné funkce a skvělé technologie, jako je třeba LCD displej, rychlonahřívání, automatické vypínání nebo možnost ionizace. Od 2 500 korun pak nacházíte i profesionální kulmy pro kadeřnické salóny (ale náročné uživatelky je užijí i doma). Obecně je tato kategorie vhodná pro časté používání, protože tyto modely jen minimálně zatěžují vlasy a poradí si i s těmi nejtvrdohlavějšími. Navíc – mnohé z nich jsou samonavíjecí.

Poměrně pěkný účes dovedou vytvořit i levnější kulmofény. Za ty zaplatíte opravdu většinou jen pár korun. Samozřejmě ale opět platí, že čím levnější model, tím méně funkcí vám nabízí. O to je také menší možnost osobního nastavení zařízení. Nejlevnější kulmofény často neobsahují funkci foukání studeného vzduchu, mají malý počet rychlostí a teplot (maximálně jednu nebo dvě) a jsou hlučnější. Málokdy mají funkci ionizace, která chrání a ozdravuje vaše vlasy po dobu tvorby účesu. Mezi levnějšími kulmofény najdete i menší a lehčí cestovní modely, často jsou to však přístroje jen se základními funkcemi a nastaveními. Rotační kulmofény najdete spíše ve vyšší cenové kategorii, ale výběru takového modelu určitě nebudete litovat. Je to dobrá a hlavně dlouhodobá investice. Automaticky se otáčející hlava (do dvou volitelných směrů) a funkce studeného vzduchu rychle vytvoří a zafixují účes. Velmi vhodné jsou například na tvorbu denního účesu, když se ráno chystáte do práce. A jaké jsou zde cenové hladiny?

  • Do 750 korun – hlavně statické modely, většinou bez možnosti nastavení teploty a rychlosti foukání, často nemají funkci studeného vzduchu, ale i tak tu najdete spoustu praktických a šikovných kousků na občasné, příležitostné použití.
  • Od 750 korun – v této kategorii najdete i modely s rotační hlavou, ionizací, s možností nastavení rozsahu teplot a rychlosti foukání vzduchu či funkci studeného vzduchu, která, jak jsme si už řekli, slouží hlavně k zafixování účesu nebo pro úpravu velmi jemných či namáhaných vlasů. Tyto modely jsou vytvořené z kvalitních materiálů a šetrnější, proto je některé z nich možné používat i denně, aniž by tím vaše vlasy výrazněji trpěly.

zpět do menu ↑

Jak správně na kvalitně vytvořený účes?

Závěrem by bylo dobré zmínit si ještě nějaké rady a tipy, jak kulmu správně a efektivně používat. Přeci jen – vlasy si určitě nechcete špatnou manipulací poškodit, ne?

Natáčejte jen čisté vlasy

Před kulmováním byste měli mít vlasy čisté, bez použití kondicionéru a úplně suché. Není nutné umývat vlasy bezprostředně před každým kulmováním, ale neměly by v nich být nahromaděné nečistoty (zbytky laku na vlasy nebo jiné stylingové přípravky). Před natáčením také musíte vlasy dobře rozčesat. Zauzlované části vlasů se teplem rychleji poškodí a výsledná vlna by ani nevypadala dobře.

Chraňte vlasy použitím správné vlasové kosmetiky

Aby se předešlo poškození vlasů horkou kulmou nebo horkým vzduchem, doporučuje se těsně před úpravou na vlasy použít speciální přípravek na jejich ochranu. Na trhu je obrovský výběr pro všechny typy vlasů, většinou jsou na olejové bázi a mají nejčastěji konzistenci gelu, mléka či tekutiny ve spreji.

Kulmujte od spodu nahoru

Úprava vlasů vždy začíná od spodních pramenů. Horní vlasy se mezitím vypnou nahoru a postupně se uvolňují prameny vlasů, až dojdete až k pramenům nad čelem.

Šetrný postup při natáčení

Vlas má být v kontaktu s horkou kulmou maximálně 2 až 5 sekund, protože pokud je kontakt delší, mohou se vlasy poškodit. Některé samonavíjecí modely mají funkci zvukového oznámení, kdy je vlna hotová a vlas můžete vytáhnout z kulmy, aby se předešlo přehřátí.

Kulmování vlasů s kulmou

Na teplotě záleží – kvalitní účes se zachováním zdraví vlasů

Různé typy vlasů vyžadují úpravu při odlišných teplotách. Příliš horkou kulmou by mohlo dojít k poškození velmi jemných vlasů, naopak u hrubých a nepoddajných vlasů s nízkou teplotou nedosáhnete žádného efektu (opakujeme již zmíněné – do 150 °C – křehké a jemné vlasy, případně poškozené vlasy; do 170 °C  – jemné a slabé vlasy; do 200 °C – přirozeně silné vlasy v dobré kondici; do 240 °C – silné, tuhé a nepoddajné vlasy).

Pro větší definici vln berte menší prameny

Efekt výrazných kučer dosáhnete natáčením tenkých pramínků vlasů. Čím tenčí pramínek, tím výraznější bude výsledek. Ležérnější vlny naopak dosáhnete při natáčení větších pramenů vlasů.

Vlasové přípravky na zafixování účesu až na závěr

Fixační laky, gely a další vlasové přípravky se používají až na hotové vlny, po jejich vychladnutí. Při předčasném použití se teplé vlny rozpadnou a budete muset pramen znovu natočit. Použitím fixace studeným vzduchem u kulmofénů na závěr úpravy každého pramenu můžete účes zafixovat. Takových ale na trhu není zase tolik a kadeřníci nedoporučují používat tento způsob fixace pravidelně a příliš často – vlasy jsou na teplotní šoky citlivé.

I vlasy potřebují oddech

I když moderní kulmy a kulmofény mají vysokou kvalitu a jsou k vlasům poměrně šetrné, profesionální vlasoví stylisté a kadeřníci to nedoporučují s úpravou vlasů pomocí tepla přehánět. Jinými slovy – i vlasy potřebují oddech, jinak by časem mohlo dojít ke zhoršení jejich kvality.

Pevně věříme, že jsme vám s výběrem kulmy, popřípadě kulmofénu pomohli a že budete se svým novým pomocníkem spokojené a vytvoříte s ním spoustu úspěšných a krásných účesů. Budeme se těšit na počtenou u dalších testů.