Nejlepší sekery 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější sekery.
  • Zvolte si na základě velikosti, ergonomie, materiálu a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Sekery bez pozadí

Vítězové testu:

Univerzální do 500 korunUniverzální od 500 korunŠtípacíKalačeKempingové
Hecht 900600 Husqvarna A2400 Fiskars XL X25 122483 Fiskars 1001705 Fiskars 1025441
badge-price
badge-performance
badge-quality
91%
96%
95%
96%
92%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Kvalitní materiály
  • Ergonomická rukojeť
  • Kvalitní ostří pro lepší zásek
  • Tlumí vibrace a neprokluzuje
  • Vhodná pro zatloukání klínů
  • Tlumí vibrace a neprokluzuje
  • Skvělý tvar i materiál ostří
  • Hmotnost pro dobrý zásek
  • Tlumí vibrace a neprokluzuje
  • Široké a těžké ostří
  • Lze využít i jako klín
  • V sadě s dalším nářadím
  • Odolná, neprokluzuje
  • Snadné přenášení
  • Omezené využití
  • Hmotnost
  • Náročnější manipulace
  • Vyžaduje velkou sílu
  • Vyšší cena

Úvod

Sekera jako taková je nářadím, které patří k tomu nejzákladnějšímu, co byste doma měli mít. Obecně jde také o jeden z nejstarších nástrojů, jaké lidstvo používalo. Navíc – dá se říct, že sekeru prakticky plnohodnotně nenahradíte žádným elektrickým přístrojem. Motorová pila dřevo nařeže a je ideální pro kácení stromů nebo nařezání polen. Štípačku dřeva zase využijete, pokud potřebujete rozštípnout velké kusy a nechce se vám to dělat ručně. Ovšem nasekat z polen třísky nebo je rozštípnout na zátop či na táborák, to se bez sekerky zkrátka nepodaří. Jsou činnosti, které je potřeba (naštěstí) i ve 21. století dělat ručně.

Výběr a nákup sekery není něco, co byste měli dělat pravidelně a často. Jakmile ji jednou pořídíte, dá se očekávat, že vám vydrží poměrně dlouho (maximálně vyměníte topůrko, pokud to bude bezpodmínečně nutné). Proto není třeba na něm šetřit a snažte se spíše hledat kvalitu, než nízkou cenu. Protože je ale trh široký a zdaleka na něm nenajdete jen dobré sekery, sepsali jsme pro vás tento test seker 2023, ve kterém se na celou problematiku blíže zaměříme. Projdeme s vámi, jak vybrat sekeru a které parametry jsou pro vás důležité, podíváme se v přehledných žebříčcích na TOP sekery letošního roku a stejně tak se zaměříme na jednotlivé značky a řekneme si, které jsou osvědčené a které ne. Pojďme se do toho pustit.

zpět do menu ↑

Jak se dělí sekery?

Sekery jako takové jsou poměrně širokou kategorií zboží, která v sobě zahrnuje hned několik typů. Stručné rozdělení je následující:

  • Univerzální sekery – jde, spolu s následující kategorií, o nejoblíbenější typ seker. Velmi zjednodušeně řečeno, velikostí i tvarem představuje přechod mezi menší štípací sekerou a tesařskou sekerou. Je určena na práci na zahradě, štípání dřeva na zátop nebo příležitostné práce v domácnosti nebo na chalupě. Obvykle jde o menší a lehčí sekery (asi do 70 cm a do 2 kg).
  • Štípací sekery – jsou ideální domů, na štípání dřeva na zátop. Dělíme je podle velikosti na malé štípací sekery na tvorbu třísek z malých polínek (asi do 50 cm, 1 kg) a střední a větší štípací sekery (asi do 70 cm, 2 až 2,5 kg). Buď univerzální, nebo štípací sekeru by měl mít doma prakticky každý, pro případ potřeby.
  • Kalače obouruční a mohutné sekery se širokou hlavou, která tvoří ideální klín a je určená na rozetnutí velkých špalků. Jsou velké a těžké (klidně i 90 cm a až 5 kg), o to je ale dopad sekery účinnější. Hodí se perfektně pro dřevorubce nebo pro ty, kdo chodí kácet dříví do lesa a potřebují rozbíjet veliké kusy dřeva.
  • Kempingové sekerymalé, přenosné sekery, vhodné na cestování. Jedná se o nástroje, které si sbalíte na dovolenou do kempu nebo na výlet do hor. Dobře se upevní k pasu nebo na batoh, nejsou nijak těžké (obvykle kolem 0,5 kg, aby se dobře nosily) ani velké (běžně do 45 cm), často mají plochou hlavu a dlouhé ostří. Nejsou vhodné na velkou práci, ale při přípravě dřeva na táborák vám to jistě vadit nebude, je to jednou za čas a cestovní velikost tuto nevýhodu převáží.
  • Tesařské sekery – malé sekery, které jsou vhodné především na práci – hodí se pro tesaře, zedníky, či jakoukoliv další profesi, pracující se dřevem. Mají specifický tvar – ostří prodloužené do takzvané „brady“ a vykrojení topůrka pro snadný úchop blízko hlavy. Velikostí dosahují zhruba 50 cm, hmotností asi 1 až 1,5 kg. Díky tomu se perfektně hodí pro jemnou práci, naopak na klasické štípání se tolik nehodí.
  • Další druhy seker – ze speciálnějších seker je třeba zmínit takzvané hlavačky, teslice či odvětvovací sekery, oboustranné sekery nebo vrhací sekery. Jde ale o velmi specifické typy, těm se náš test věnovat nebude (možná je v budoucnu zmíníme v menším, samostatném článku).

zpět do menu ↑

Test univerzálních seker

Dá se říci – kombinace štípací a tesařské sekery. Nejsou úplně lehké a vhodné pro profesionální jemnou práci se dřevem, ani dokonale těžké pro velké štípání dřeva. Ale díky svým vlastnostem mají široké využití v domě, na zahradě i na chalupě a můžete s nimi dělat prakticky jakoukoliv činnost.

Cenová kategorie do 500 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníHmotnostDélkaCena
1. Hecht 900600
0,6 kg 30 cm Zjistit cenu
2. Extol Premium 8871150
0,55 kg 23 cm Zjistit cenu
3. Zbirovia 4ZB3003/800
1,05 kg – cm Zjistit cenu
4. Extol Craft 1400 zlatá
1,4 kg 70 cm Zjistit cenu
5. Festa FIBERGLASS
1,5 kg 92 cm Zjistit cenu

Cenová kategorie od 500 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníHmotnostDélkaCena
1. Husqvarna A2400
2,4 kg 70 cm Zjistit cenu
2. Fiskars X10 S 121443
1 kg 44,5 cm Zjistit cenu
3. Fiskars XS X7 121423
0,64 kg 35,4 cm Zjistit cenu
4. Hultafors HY10-1,75 800
1,75 kg 80 cm Zjistit cenu
5. Gardena 1000A 8714-48
1 kg 45 cm Zjistit cenu
Univerzální sekera

Univerzální sekery a jejich charakteristika

Jak už jsme řekli, univerzální sekery mají především široké využití. Tvarem se podobají tesařským, ostřím štípacím (ale od obou se liší – od tesařských velikostí a tvarem topůrka, od štípacích zase šířkou ostří). Jak koneckonců napovídá už jejich název. Hodí se na domácí práce, štípání menších kusů dřeva (spíše v menší míře – pro časté a velké štípání se hodí klasická štípací sekera) nebo práci na zahradě. Jejich hmotnost se pohybuje zhruba od 0,6 kg u těch nejmenších až po 1,5 kg u těch větších, délka topůrka je zhruba od 40 do 70 centimetrů. Úhel ostří bývá u těchto seker typicky 30°.

Výhody

Univerzální využití

Široký výběr

Nejsou těžké a práci s nimi zvládne každý


Nevýhody

Široké využití je na úkor profesionality práce

zpět do menu ↑

Test štípacích seker

Štípací sekery se perfektně hodí na štípání dřeva. Jsou na to uzpůsobeny tvarem topůrka, ostří i svou velikostí. K dostání jsou ve více různých velikostech, záleží čistě na vás, jak velké kusy dřeva a v jak velkém objemu práce budete štípat. Tomu byste svůj výběr měli přizpůsobit.

PořadíNáhledNázevHodnoceníHmotnostDélkaCena
1. Fiskars XL X25 122483
2,4 kg 77,4 cm Zjistit cenu
2. HUSQVARNA 75cm Štípací
1,5 kg 75 cm Zjistit cenu
3. Fiskars X27 122500
2,6 kg 91,5 cm Zjistit cenu
4. Hultafors AGDOR
1,5 kg - cm Zjistit cenu
5. Hecht 900700
0,91 kg 44 cm Zjistit cenu
6. Extol Premium 8871026
1,25 kg 70 cm Zjistit cenu

Štípací sekery a jejich charakteristika

To nejpodstatnější, co tuto kategorii seker dokonale vystihuje, už bylo řečeno. Především je to úzké ostří, které se hodí perfektně k tomu, abyste z polen naštípali menší kusy nebo třísky. Pokud topíte doma dřevem a nenecháváte si ho dovážet připravené od někoho, určitě byste ji měli v dílně nebo ve sklepě mít. Typicky bývají tyto sekery dlouho zhruba od 45 (pro menší polínka) až po 70 (pro větší polena) centimetrů, hmotnost se pohybuje od 1 do zhruba 2 až 2,5 kilogramu. Úhel ostří je uzpůsoben štípání dřeva a činí 35°.

Výhody

Perfektní na štípání dřeva

K dostání v různých velikostech

Široký výběr

Snadná manipulace, kterou zvládne každý


Nevýhody

Omezené využití, na jiné práce se příliš nehodí

Štípací sekera

zpět do menu ↑

Test kalačů

Kalače jsou velké, obouruční sekery s mohutnou a širokou hlavou. Ta funguje jako klín, který zarazíte do špalku a tím ho rozetnete vejpůl. Má tvrdý a drtivý dopad a hodí se pro štípání opravdu velkých kusů kmene, jaké si třeba přivezete z lesa. Ne každý doma kalač využije, ale pokud si připravujete zásoby palivového dřeva sami a vozíte z lesa velké kusy, určitě je to na zvážení.

PořadíNáhledNázevHodnoceníHmotnostDélkaCena
1. Fiskars 1001705
4,6 kg 90 cm Zjistit cenu
2. Fiskars 1001703
3,9 kg 90 cm Zjistit cenu
3. Hultafors Štípací kladivo Kalač
2,5 kg 80 cm Zjistit cenu
4. Fiskars 1001704
3,68 kg 90 cm Zjistit cenu
5. Zbirovia 4ZB19/3500N
3,5 kg 90 cm Zjistit cenu
6. Extol Premium 8871288
3 kg 91 cm Zjistit cenu
Kalač

Kalače a jejich charakteristika

Kalače, jak jsme již řekli, jsou charakteristické svou velikostí. Při délce topůrka až 90 centimetrů a hmotnosti až 5 kilogramů jde o největší sekery. Jsou obouruční, protože jednou rukou by se s nimi manipulovalo velmi špatně a i tak se nehodí pro každého. Štípat dříví oběma rukama a těžkou sekerou chce jistý cvik a um, pokud si nevěříte, nechte to na někom jiném, nebo použijte klasický klín a palici. Ostří je, jak jsme řekli, klínové a ze zadní strany je zpolštělé. To proto, abyste do sekery mohli bušit palicí pro případ, že by sama o sobě k rozštípnutí polena nestačila.

Výhody

Ostří vhodné pro štípání velkých kusů dřeva

Velké, mohutné a vhodné pro rozbíjení polen i s pomocí kladiva

Pomohou vám rozštípnout kusy, které byste jinak nerozštípli


Nevýhody

Jsou těžké a práce s nimi je náročná

Vyžadují trochu cviku, práce s nimi není pro každého

Jsou o něco dražší

zpět do menu ↑

Test kempingových seker

Malé, cestovní sekery, které snadno připevníte na krosnu nebo na opasek. Hodí se na výlety do hor nebo na dovolenou do kempu, kde ale počítáte s tím, že si uděláte táborák. Svými parametry jsou uzpůsobené častému přenášení a i za cenu horších vlastností je to na cestách velká výhoda.

PořadíNáhledNázevHodnoceníHmotnostDélkaCena
1. Fiskars 1025441
1,25 kg 23 cm Zjistit cenu
6. Hultafors Arvika 5 star
2 kg 37,5 cm Zjistit cenu
4. Husqvarna Kempingová sekera
0,5 kg 37,5 cm Zjistit cenu
2. Festa PROFI
1,19 kg 45 cm Zjistit cenu
5. Morakniv Camp 1991
0,5 kg 32 cm Zjistit cenu
3. Extol PREMIUM 8855310
0,2 kg 27 cm Zjistit cenu

Kempingové sekery a jejich charakteristika

Využití je jasné – jsou určeny na cesty, můžete je snadno přenášet a nebudou vás výrazněji zatěžovat. Rozměry i hmotnost jsou na to uzpůsobené (obvykle se délka topůrka pohybuje kolem 40 centimetrů a hmotnost sekerky kolem 0,5 kilogramu). Ostří je, oproti jiným typům, delší a placatější. Je to proto, že se nepředpokládá, že budete na táborák štípat velká polena. S tímto ostřím snáze uštípnete malé větve, druhou stranou hlavy zase můžete zatloukat kolíky od stanu. Nehodí se pro velkou a dlouhou práci, ale s tou se u nich ani nepočítá.

Výhody

Malé, lehké a vhodné na přenášení

Ideální na cesty

Hodí se ke štípání malých kusů dřeva nebo odsekávání větví


Nevýhody

Větší práce s nimi by byla zbytečně náročná

Využití je značně omezené

Kempingová sekera

zpět do menu ↑

Největší výrobci seker a jejich charakteristika

V našich testech se pravidelně zaměřujeme i na vybrané značky daného zboží a na TOP výrobce, kteří uvádějí na trh kvalitu, jsou zavedení, osvědčení a mají dobré ohlasy. Ani v testu seker neuděláme výjimku. V dnešní době se totiž na trhu s většinou typů zboží pohybuje celá řada výrobců, kteří nejsou vždy kvalitní. My proto doporučujeme zaměřovat se spíše na známé a velké značky, které vám přináší celou řadu výhod:

  • Mají dobré jméno, které si nemohou dovolit riskovat.
  • Využívají kvalitní a odolné materiály.
  • Mají dostatek prostředků pro výzkum a vývoj nových technologií.
  • Kvalitnější mechanismy výstupní kontroly.
  • Přístupnější servis a snáze dostupné příslušenství a nové modely.

Do značné míry to platí také u seker. Určitě nechcete, aby se vám při štípání lámala, aby se ostří rychle otupovalo nebo aby vám byla nepohodlná do ruky. Proto se pojďme podívat na největší výrobce seker a na to, co je pro ně typické.

zpět do menu ↑

Jak vybrat sekeru?

Představili jsme vám TOP sekery, významné značky, ale stále jsme vám ještě neprozradili, jak vybrat sekeru. Napravíme to v následujících odstavcích. První věc – určitě si předem promyslete, za jakým účelem a k čemu sekeru pořizujete. Potřebujete čas od času doma naštípat dříví, pracovat s ní na zahradě, mít ji do práce nebo ji dokonce plánujete na velké dřevorubecké práce? To jsou zásadní otázky, které si předem musíte vyjasnit, jinak správnou sekeru nevyberete. Od toho se odvíjí volba podle typu sekery. Další parametry, které lze řešit, si vysvětlíme v dalších odstavcích.

Délka sekery vám musí vyhovovat

Délka sekery, přesněji jejího topůrka, je důležitá kvůli ergonomii, pracovnímu komfortu a koneckonců i kvůli bezpečnosti. Myslete na to, že pokud bude práce se sekerou nepohodlná, bude vás stát mnohem více úsilí a energie. Obecně k velikosti – značí se písmeny S až XL a sekery bývají k dostání ve více velikostech. Neplatí, že čím větší sekera, tím lépe. Musí vám padnout správně do ruky, abyste efektivně využili maximum síly a dosáhli ideální síly i intenzity švihu. Výrobci udávají i konkrétní velikost sekery – pokud ji v našem testu nenajdete v konkrétní velikosti, nezoufejte. Pořád je možnost, že ji v jiných velikostech seženete.

Narazili jsme na zajímavou pomůcku, kterou vám předáme – myslete na to, že ji lze aplikovat jen na štípací a univerzální sekery, u ostatních nefunguje. Uchopte sekeru jednou rukou pod čepelí, natáhněte ji a topůrko si přiložte k paži. Konec topůrka by měl dosáhnout na začátek paže; pokud dosahuje dál, třeba až k rameni, už je sekera moc dlouhá. Pokud končí u loktu, pak je zase naopak příliš krátká.

Sekera na špalku
Ostří sekery s krytem

Hmotnost sekery

Hmotnost sekery je důležitá, protože mimo jiné ovlivňuje jak to, kolik síly budete muset vynaložit k jejímu uzvednutí, tak i to, jakou silou na dřevo dopadne. Jinými slovy – příliš těžká sekera znamená, že se hodně nadřete už jen s tím, abyste ji uzvedli a uvedli do švihu, práce bude nepřesná a po čase vám dojde energie. Ideálně vyvážená sekera by měla dodat švihu co nejvíce efektivity. Síla by měla být dána švihem a tíhou nástroje, to je maximálně efektivní způsob práce. Příliš lehká sekera se do dřeva nezachytí, nedojde k vyvinutí dostatečné síly. Budete to muset vyřešit tak, že do švihu dáte o to více síly a opět vás to bude stát spoustu zbytečné energie.

Opět pro vás máme na tomto místě drobný tip – postavte se a nechte ruku se sekerou viset podél těla. Sekeru držte na konci topůrka čepelí k zemi. Pak zvedněte čepel pouze pohybem zápěstí do polohy kolmé k tělu. Pak otáčejte ruku v lokti, při tom ho pořád držte u těla. Pokud sekeru zvládnete zvednout tak, abyste ji drželi čepelí nahoru kolmo k zemi, pak se blíží ideální hmotnosti a kolem té byste se měli pohybovat. Pokud ne, měli byste hledat lehčí sekeru.

Hlava sekery a její ostří

Sekera sestává z topůrka a hlavy/ostří. Prakticky právě hlava je tou důležitější součástí. Dá se říct, že každý detail u ní rozhoduje. Nejde jen o to, aby byla ostrá, rozhoduje i materiál, velikost, úhly, šířka nebo zadní část hlavy. Začněme materiálem – klasicky bývá hlava sekery z různých typů oceli. Běžně se jedná o kovanou ocel, uhlíkovou ocel, mezi vysoce kvalitní bývá řazena švédská kalená ocel a broušená ocel. Pokud jde o povrchové úpravy, obvykle slouží k tomu, aby ostří déle vydrželo, lépe procházelo špalkem nebo se pomaleji obrušovalo. Mezi takové materiály patří třeba teflon nebo xylan.

Velikost hlavy, její šířka, tvar či úhly se liší podle druhu sekery, jako jsme se tomu věnovali v dřívějších odstavcích. Klínovitá sekera je vhodná na štípání, rovné a dlouhé ostří se hodí spíše na čistý a rovný zásek. Kalače mají zadní část hlavy zploštělou, aby se do ní mohlo udeřit palicí. Některé sekery mají na zadní straně hlavy třeba druhé ostří. V dnešní době mají kvalitní sekery hlavy, které by se ve špalku neměly zaseknout, spíše se odráží zpět, pokud nedovedou poleno rozbít. Ale musíte to brát s rezervou, nemusí to platit stoprocentně.

Topůrko sekery – jeho tvar a materiál

Dříve nebylo možné si představit sekeru s jiným, než dřevěným topůrkem. Dnes to již neplatí, obvykle máte na výběr ze dvou typů topůrek – buď mohou být klasicky ze dřeva, nebo z umělé hmoty.

  • Dřevěná topůrka – obvykle buková, ořechová, dubová nebo jasanová. Je to tradiční materiál, který je levný, takové topůrko se dobře mění a někomu může v ruce lépe sedět. Je také příjemnější na dotek a to je podstatný detail. Na druhou stranu je o něco méně odolné a vyvážení je složitější. Vyžaduje údržbu, jinak se časem zničí. A co je ještě nevýhoda – hlava se může z topůrka časem uvolnit a pak je třeba dávat dobrý pozor, aby vám při sekání nevylétla ven.
  • Umělohmotná topůrka – obvykle bývají z laminátů nebo z různých obdob tohoto materiálů se skelnými vlákny, které si výrobce patentuje. Jsou o něco lehčí a vyváženější, než dřevěná, pokud seženete kvalitní sekeru, pak i odolnější a výrobce je může snáze a lépe tvarovat. Čepel bývá pevně uchycená a nehrozí, že by vám při sekání vylétla (což u dřevěného topůrka možné je). Na druhou stranu, poškozením topůrka se obvykle zničí celá sekera, protože výměna není tak jednoduchá, jako u dřevěných topůrek.

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Jak bychom celý nákup sekery shrnuli? Mělo by jít o dlouhodobější investici – určitě nekupujete sekeru na pár měsíců nebo na rok. Proto byste měli hledět na to, abyste pořídili opravdovou kvalitu. Sekera vám musí padnout do ruky, musí se vám s ní dobře a pohodlně pracovat a neměla by pro vás být příliš velká nebo příliš malá. Pokud toto nebude splňovat, jakákoliv činnost s ní bude velmi namáhavá a bude vás stát spoustu energie. Především se musíte rozhodnout, k čemu si sekeru kupujete a na co ji využijete. Od toho se odvíjí její typ – štípací, tesařská, kempinková, univerzální, kalač nebo něco speciálního. Z dalších parametrů by vás měla zajímat hmotnost sekery a délka topůrka, stejně jako tvar a velikost ostří. Důležité jsou také materiály, ať už topůrka, nebo hlavy. V neposlední řadě doporučujeme řešit, o jakou značku se jedná (z těch nejlepších můžeme jmenovat Fiskars, Husqvarna a Hultafors, z levnějších a přesto dobrých zase Hecht a Extol). Vodítkem pro vás může být také cena, která by měla být přiměřená velikosti a kvalitě.

zpět do menu ↑

Kolik se hodí zaplatit za kvalitní sekeru?

Cena seker se odvíjí od jejich typu, velikosti, i kvality užitých materiálů. Obecně platí, že na trhu najdete jak levnější, tak dražší značky s rozdílnou kvalitou, jak jsme již naznačili. Co se týče cenových pater, jsou zhruba následující:

  • Sekery do 500 korun – v této kategorii najdete většinou malé, jednoduché sekerky. Často kempinkové, nebo méně kvalitní klasické. Budou se hodit na menší domácí práce, k naštípání menšího objemu dříví do krbu nebo třísek na podpal, pro nenáročné uživatele dobré. Ovšem na větší práci se příliš hodit nebudou.
  • Sekery od 500 do 1 000 korun – oproti předchozí kategorii značný posun, tady už najdete dobré kusy. Některé budou mít umělohmotnou násadu, ostří bude z kvalitnější a odolnější oceli. Typově tu najdete lepší kempinkové sekery a levnější tesařské, štípací a univerzální sekery.
  • Sekery od 1 000 korun – za více než tisícikorunu už seženete velmi dobré sekery značky Fiskars nebo Husqvarna. Jsou z dobrých a odolných materiálů, dlouho vydrží, bývají větší a v této kategorii už seženete i těžké kalače. Je běžné, že bývají ergonomicky lépe propracované a bezpečnější. Sekery na častější a delší práci byste určitě měli shánět v této cenové třídě.

zpět do menu ↑

Několik rad, jak pečovat o sekeru

Sekera, stejně jako každé jiné nářadí, vyžaduje určitou péči. Kromě toho, že ji pak můžete používat podstatně efektivněji, je práce s ní i bezpečnější. Přitom právě údržba není složitá. Důležité je skladování, u seker s dřevěným topůrkem obzvlášť. Nikdy je nenechávejte dlouhodobě venku, vystavené rozmarům počasí. Musíte je udržovat v suchu, ale zase ne v úplném suchu (pak by došlo k vyschnutí a smrštění dřeva – mělo by tendenci více se lámat a zmenšení objemu by také znamenalo, že by hlava mohla vypadávat). Při dlouhodobém skladování natřete hlavu tukem nebo olejem, aby nezrezavěla. Jak tuk, tak i olej vytvoří hydrofobní vrstvu, skrze kterou se k ostří vlhkost nedostane. Před opětovným použitím doporučujeme sekeru zkontrolovat, jestli se hlava i tak neuvolnila (snížíte tím riziko zranění). Pokud ano – pak doporučujeme lidový recept a sekeru namočit, dřevo natáhne vodu a zase svůj objem o něco zvětší. Pro efektivní použití je potřeba pravidelné ostření. Bez toho se ostří časem otupí a štípání bude čím dál namáhavější a delší.

Sekera Hultafors

zpět do menu ↑

Bezpečnost při práci se sekerou

Pokud jde o bezpečnost, je dobré k sekeře pořídit bezpečnostní pouzdro – pak nehrozí, že se sekerou při přenášení nechtěně pořežete, nebo že vám vypadne třeba na nohu a poraní vás. Při samotné práci je dobré mít pevnou obuv – nejen kvůli samotné sekeře, ale i proto, že vám mohou na nohu odskočit naštípané kusy polen. Z dalších pomůcek doporučujeme brýle, aby vám odlétávající tříska nezaletěla do oka. Je dobré dodržovat široký postoj a mít kolem sebe dostatek prostoru, abyste neuklouzli po kusu polena. A samozřejmě, při samotném švihu je potřeba dbát na bezpečnost především. Sekeru ve švihu už neubrzdíte, takže musíte stát v ideální vzdálenosti od špalku, abyste neminuli a aby sek nepokračoval k vašim nohám. Stejně tak je třeba sledovat před prací stav topůrka a hlavy, aby vám ostří ze sekery neodlétlo. Nakonec ještě jedno doporučení. Jistě by vás to napadlo samotné, ale je dobré to zdůraznit. Nikdy si polínko při štípání nepřidržujte rukou (snad vyjma štípání malých třísek, tam je pohyb sekery úplně jiný), kdykoliv vám může sekera sklouznout nebo se špatně trefíte a neštěstí je na světě.

Tím bychom náš test ukončili. Probrali jsme výběr, údržbu i bezpečnost při práci a víc vám ohledně seker říct nemůžeme. Ale doufáme, že jsme vám pomohli. Budeme se těšit na počtenou u dalších testů.