Nejlepší zvlhčovače vzduchu 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího zvlhčovače vzduchu.
 • Zvolte si na základě hlučnosti, efektivity, spotřeby a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Zvlhčovače vzduchu bez pozadí

TOP zvlhčovače vzduchu roku 2019

Úvod

Proč si lidé do domácnosti pořizují zvlhčovač vzduchu? Dalo by se to shrnout stručně – v době ústředního topení, dokonalé tepelné izolace a spousty elektrických přístrojů, které generují teplo a víří prach, se vzduch nemá jak přirozeně zvlhčovat. Pro lidskou pokožku je ideální vlhkost 40 až 55 % v létě, 30 až 50 % v zimě. V případě, že doma pěstujete rostliny (zejména oblíbené tropické druhy), mělo by to být ještě více. Udržet ale v moderních domech takovou vlhkost, obzvláště v panelácích nebo v bytovkách, je velice těžké. A ze suchého vzduchu pak plyne spousta problémů. Mezi ně patří například vyschlá, dehydratovaná až rozpraskaná pokožka a bolavé rty, podráždění nosních sliznic, suchý kašel a u astmatiků může vyvolávat zhoršené dýchání až v krajním případě záchvaty. Suchý vzduch nedělá dobře ani vašim očím – může vyvolávat jejich podráždění, slzení a vysušení.

Proto se vyplatí investovat peníze do zvlhčovače vzduchu. Ten vlhkost ve vaší domácnosti zvýší a udrží na přijatelných mezích. Děláte to pro své zdraví, na to nezapomínejte. Ale dejte pozor na jednu věc – spousta lidí si myslí, že zvlhčovač vzduchu je dobrý pro jak pro astmatiky, tak i pro alergiky. To není tak úplně pravda. Naopak, alergik potřebuje byt bohužel spíše suchý, než vlhký. Vlhkost totiž podporuje růst plísní, roztočů a výskyt mikroskopických částeček, jako je třeba pyl, jež jsou příčinou alergických reakcí. To je potřeba vzít v úvahu. Spíše se vyplatí pořídit si čističku vzduchu, která má v sobě zároveň zabudovaný ionizátor nebo nádržku s vodou. Nebo, stojíte-li o zvlhčovač, přečíst si alespoň naše rady na konci článku a zkonzultovat vše se svým alergologem. Pokud ale netrpíte akutně žádnou alergií, můžete být v klidu a zvlhčovač si pořídit jakýkoliv chcete.

Pak se vám ale bude hodit pár dobře míněných rad a tipů, jak vybrat zvlhčovač vzduchu a které modely na trhu jsou aktuálně nejlepší. Dobrý výběr se zde vyplatí – jednak, aby byla koupě co nejvýhodnější, jednak také proto, aby vám zakoupený přístroj co možná nejlépe posloužil. Proto jsme si pro vás připravili recenze nejlepších zvlhčovačů vzduchu roku 2019. A k nim, jak je na našich stránkách zvykem, přináleží také velký nákupní rádce, se kterým byste se měli ve výběru zvlhčovače vzduchu snadno zorientovat. Pojďme se tedy podívat, jak si vybrat nejlepší zvlhčovač vzduchu.

zpět k menu ↑

Tři základní druhy zvlhčovačů vzduchu

Zvlhčovače vzduchu jsou přesně tím druhem zboží, které se vyskytuje v celé řadě variant. Obecně rozlišujeme tři druhy – ultrazvukové zvlhčovače, zvlhčovače s přirozeným odparem (diskové nebo s filtračními kazetami) a zvlhčovače na principu horké páry, takzvané parní zvlhčovače. Všechny tyto typy mají svá specifika, výhody a nevýhody a ta se vyplatí znát, než si nějaký pořídíte. Správný druh, to je věc, kterou musíte určit jako první.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Využívá při přeměně vody na páru ultrazvuk, který rozbíjí kapky vody na menší a menší dílky a jako páru je vypouští do místnosti. Ta ale není horká a přístroj vytváří tedy spíše mlhu než páru.

Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem

Využívají přirozený, takzvaný studený odpar vody do vzduchu, kdy se voda do ovzduší vstřebává a vyhání ven v podobě malých kapiček.

Parní zvlhčovače vzduchu

Využívají ohřev vody, podobně jako je tomu třeba ve varné konvici. Voda se zahřeje, odpaří a varem zcela dezinfikuje, takže se s ní do místnosti nedostávají nečistoty nebo alergeny. Nejsou drahé, ale mají větší spotřebu.

zpět k menu ↑

Test ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu pracují s ultrazvukovým oscilátorem. S jeho pomocí vodu rozsekají a vytvoří z ní mikroskopické kapičky, které se uvolňují a rozprašují do vzduchu. Takto malé částečky se pak ve vzduchu vypaří velice rychle a zvyšují vlhkost v místnosti.

Ultrazvukový zvlhčovač

Ultrazvukové zvlhčovače a jejich charakteristika

Především je potřeba říct, že pracují velmi rychle a výsledku jejich práce si všimnete velmi brzy. To všechno při velmi malé spotřebě elektřiny a nízké hlučnosti. Ovšem na druhou stranu, tyto zvlhčovače musí bezpodmínečně používat destilovanou, nebo alespoň přefiltrovanou vodu. Minerály a chemické látky, které jsou jinak v běžné vodě obsaženy, se totiž do vzduchu nerozptýlí, ale pomalu se usadí. V lepším případě jako drobný bílý prášek v okolí přístroje, v horším případě zanesou samotný zvlhčovač a znemožní jeho další používání. Proto tyto přístroje vyžadují pravidelné čištění a v případě, že využívají antibakteriální filtry, i častou výměnu filtru, který se jinak snadno zanese.

Výhody

Malá spotřeba

Nízká hlučnost

Dosažení vysoké účinnosti


Nevýhody

Nutnost dokupování demineralizačních patron nebo filtrování vody

Velké nároky na údržbu

zpět k menu ↑

Test zvlhčovačů vzduchu s přirozeným odparem

Kategorie zvlhčovačů vzduchu, u nichž dochází k výparu vody přirozenou cestou. Odpar je poměrně pomalý a málo efektivní (nedosáhnete vyšší vlhkosti, než nějakých 50 až 55 procent), protože ho ničím neurychlujete. Elektrickou energii spotřebovává pouze větráček, který vlhkost vyhání ven.

Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem a jejich charakteristika

Vzhledem k tomu, že dochází k přirozenému odparu, není zvlhčování vzduchu nijak rychlé. Jde spíše o pomalejší (zato však úspornou) metodu. Elektrickou energii spotřebovává pouze větráček, který vlhkost vyhání ven. Díky tomu je spotřeba velmi nízká. Za větráček se pak často umísťují filtry, které umožňují společně se zvlhčováním vzduchu zároveň ovzduší v místnosti filtrovat a čistit. Zbavíte se tak nepříjemných bakterií, mikroorganismů nebo výtrusů plísní. Zároveň je ale potřeba přístroj udržovat – přinejmenším ho čistit (jinak se budou ve vodě množit mikroorganismy a plísně), zbavovat usazených minerálů a případně měnit filtry. Dělíme je do dvou kategorií:

 • Diskové zvlhčovače vzduchu – disponují dvěma rotačními disky z umělé hmoty. Ty se ve vodě otáčí, pohánějí ji, voda se přitom účinkem pokojové teploty samovolně odpařuje. Vlhkost pak rozhání do vzduchu ventilátor.
 • Zvlhčovače s filtračními kazetami – využívá systému filtračních kazet ze savého materiálu. Ty do sebe vodu nasávají, odpařují a vlhkost je rozháněna ventilátorem do okolí. Vzduch se tím mimo jiné čistí, ale zároveň je nutné filtrační kazety měnit a pravidelně dokupovat.

Výhody

Čištění a filtrace vzduchu probíhá zároveň se zvlhčováním

Nízká hlučnost a malá spotřeba


Nevýhody

Menší a pomalejší účinek

Vyšší cena, případně nutnost dokupovat filtrační kazety

Přirozený odpar

zpět k menu ↑

Test parních zvlhčovačů vzduchu

Jako poslední kategorii jsme si pro vás nechali zvlhčovače vzduchu, které pracují s horkou vodní parou. Obsahují topnou spirálu nebo jiný prvek, který se elektrickou energií ohřívá a vodu odpařuje. Je to hygienické, ale energeticky náročné.

Parní zvlhčovač

Parní zvlhčovače vzduchu a jejich charakteristika

Tento způsob zvlhčování vzduchu je velmi hygienický. Topná spirála produkuje pod přívodem elektrické energie hodně tepla, které vodu ohřívá na vysokou teplotu. Dochází tak mimo jiné k likvidaci mikroorganismů (jde o jediný druh zvlhčovačů, doporučovaný alergikům, astmatikům i dětem).  Ovšem ohřev vody, jakkoliv je rychlý (odpar je výrazně rychlejší než u předchozích druhů), vyžaduje množství elektrické energie a je i poměrně hlučný. Pro představu si zkuste vybavit, jak funguje rychlovarná konvice. Nejsou zde žádné dodatečné náklady (kromě elektrické energie), ale je nutné dbát zejména u dětí na bezpečnost. Po převrhnutí se mohou horkou vodou opařit.

Výhody

Ohřev vody a sterilizace

V zimě mohou místnost ohřívat a vypomáhat topení


Nevýhody

Zejména u dětí je nutné dbát na bezpečnost (kvůli opaření parou)

Vysoká spotřeba elektrické energie

Vyšší hlučnost

zpět k menu ↑

Jaké jsou osvědčené značky zvlhčovačů vzduchu a kdo jsou jejich výrobci?

Zvlhčovače vzduchu si dost často kupujete tehdy, když vám suchý vzduch v domácnosti způsobuje určité zdravotní problémy. Za takových okolností není na místě nějak šetřit. Naopak, je potřeba pořídit dostatečnou kvalitu, která vám pomůže se problémů zbavit. Do jisté míry s tím souvisí i značka přístroje. Někteří výrobci totiž dosahují výrazně lepších výsledků, než ti ostatní. Poznáte je podle toho, že mají tradici, jsou oblíbení a nechybí jim zkušenosti s výrobou zvlhčovačů vzduchu. Často mají těchto přístrojů v nabídce více (podle čehož právě zkušenosti s výrobou tohoto druhu zboží poznáte). Hodně vám mohou napovědět také uživatelské recenze, které najdete volně na internetu. Zkusme se tedy společně podívat, na které značky se nemusíte bát vsadit, protože jsou dostatečně kvalitní a osvědčené.

zpět k menu ↑

Na základě čeho vybírat zvlhčovač vzduchu?

Výběr zvlhčovače vzduchu je v mnoha ohledech podobný jako výběr čističky vzduchu, kterému je věnován samostatný článek. Předně byste se měli rozhodnout, k čemu ji chcete využít. Pro astmatika se vyplatí jiná než pro alergika (tam je potřeba opravdu velmi pečlivý výběr) a jiný model využijete pro pěstování tropických rostlin. Zapomínat byste neměli ani na to, v jakém prostoru má zvlhčovač fungovat. Malá ložnice potřebuje jiný výkon než velký obývák nebo celý byt. Stejně tak uvažujte i o nákladechpořizovací cena + elektřina + filtry/kazety a podobně. Teprve na základě všech těchto kritérií byste měli vybírat konkrétní přístroj. Pojďme se tedy na jednotlivé parametry podívat postupně.

Zvlhčovací výkon přístroje v souvislosti s velikostí místnosti

Parametrem, který o využitelnosti zvlhčovače vzduchu vypovídá asi nejvíce, je jeho maximální zvlhčovací výkon. Ten vám říká, kolik mililitrů (respektive gramů) vody se ve formě páry uvolní do vzduchu v místnosti za hodinu. Velmi úzce to souvisí s velikostí místnosti, ve které chcete zvlhčovač používat. Není přirozeně na škodu, pokud si v menší místnosti dovolíte výkonnější přístroj, obráceně to ale nefunguje. Málo výkonný přístroj nebude stačit na to, aby dostatečně zvlhčil ovzduší ve velkém prostoru.

Ideální je vždy najít vhodný poměr mezi výkonem a plochou místnosti. To vypadá zhruba následovně:

 • Výkon 100 až 200 ml/h – místnost do 15 m2
 • Výkon 200 až 300 ml/h – místnost od 15 do 30 m2
 • Výkon 300 až 400 ml/h – místnost od 25 do 45 m2
 • Výkon 400 až 500 ml/h – místnost od 40 do 55 m2
 • Výkon 500 až 600 ml/h – místnost od 50 do 70 m2

V případě, že chcete zvlhčovat prostor větší, než 70 m2, což ostatně není již příliš obvyklé, je potřeba to vyřešit pořízením dvou zvlhčovačů, větší výkon než 600 ml/h najdete již jen zřídka. Stejně tak, pokud chcete zvlhčovač používat ve více místnostech, vždy se rozhodujte podle té větší. Jak jsme již řekli, větší výkon na menší ploše nevadí, obráceně je však výkon nedostačující. Závěrem nám ještě dovolte drobnou poznámku – řada výrobců uvádí kromě výkonu také velikost místnosti, do které se zvlhčovač hodí. Ovšem jednak jde pouze o odhad a jednak za pomoci tohoto parametru nelze nikdy dva přístroje objektivně porovnávat. K tomu se hodí vždy jen výkon.

Zvlhčovač vzduchu do záhlaví
Zvlhčovač vzduchu a ovládání

Zvlhčovač vzduchu ideálně se zabudovaným hygrostatem

Pokud má v sobě přístroj zabudovaný hygrostat (vlhkoměr se spínačem), pak je jeho použití výrazně jednodušší. Pak je totiž sám schopen sledovat a vyhodnocovat aktuální vlhkost vzduchu. V případě, že klesne pod nastavenou mez, zvlhčovač se sám zapne, a obráceně. Bude-li vlhkost dostatečná, sám se vypne. Přirozeně, že požadovanou vlhkost si nastavujete sami. Ideální je, pokud můžete sledovat aktuální vlhkost vzduchu na displeji a máte přehled. S hygrostatem se vám také nestane, že když zapomenete přístroj vypnout, převlhčí se místnost a budete v ní mít vlhkost třeba 70 % (což má za následek často přemnožení bakterií a usazování plísní).  V opačném případě, tedy u přístroje bez vlastního hygrostatu, je nutné vypínat a zapínat proces zvlhčování manuálně.

Intenzitu zvlhčování je potřeba nějak regulovat

Jedním ze způsobů regulace zvlhčování je právě již zmíněný zabudovaný hygrostat. Ovšem řídit intenzitu zvlhčování jen pomocí zapínání a vypínání přístroje není příliš praktické. Vyžaduje to neustálý dohled, navíc riskujete, že se přístroj časem usilovným zapínáním a vypínáním poškodí. Většina dnešních zvlhčovačů má dnes možnost přinejmenším manuální regulace množství vypouštěné páry. V lepším případě se dá ovládat a reguluje automaticky. Pokud by vám ji náhodou vámi zvolený zvlhčovač nedával, zkuste výběr ještě jednou přehodnotit – je možné, že by pro vás přístroj po čase přestal být pohodlný.

Velikost nádržky zvlhčovače, spotřeba vody a její doplňování

Ve zvlhčovači se odpařuje voda, jak jsme si řekli. Parametry, které se týkají právě vody, by vás taktéž měly zajímat – jedná se především o velikost nádržky zvlhčovače. Tu má každý přístroj, jde pouze o její objem. Ten by měl odpovídat přinejmenším hodinovému výkonu přístroje. Čím větší pak bude, tím lépe pro vaše pohodlí. O to méně často pak budete muset vodu doplňovat. Běžná je velikost kolem 2 litrů. Na druhou stranu, pokud bude nádržka příliš velká a voda v ní bude i po ukončení zvlhčovacího cyklu zůstávat, je možné, že se v ní budou usazovat bakterie. Pokud si tedy koupíte přístroj s velkým objemem nádržky na vodu, dbejte na pravidelné vylévání a také na výměnu filtrů.

Spotřeba vody odpovídá více méně (s drobnou odchylkou) výkonu. Pokud ji chcete změnit, je potřeba výkon regulovat. Samozřejmě, čím větší výkon, o to větší je pak i spotřeba. Zajímat by vás rozhodně mělo i to, jak snadné a pohodlné je doplňování vody do nádržky. Někdy je snadné nalít ji ze džbánku, jindy musíte používat PET láhev s úzkým hrdlem. To je dobré si uvědomit již při nákupu – někdy přístroj, vybavený skvělými parametry, sráží právě špatná manipulace a nevhodně zvolený tvar.

Hlučnost zvlhčovače nesmí přesáhnout únosnou mez

Další z věcí, která hodně ovlivňuje vaše pohodlí a komfort, je hlučnost přístroje. Platí to u většiny elektrospotřebičů, které mají být zapnuté častěji. Přílišný hluk vašim uším škodí, nehledě na to, že sedět vedle vrčícího přístroje není nikterak příjemné. Z tohoto pohledu si můžeme říct, že zvlhčovače vzduchu patří spíše mezi tišší zařízení. Průměrná hlučnost se pohybuje mezi 20 až 40 decibely. Pro vysvětlení dodáváme, že decibel je jednotkou intenzity zvuku. Roste logaritmicky, takže rozdíl mezi 20 a 25 decibely je menší než mezi 25 a 30 decibely.

Ultrazvukové zvlhčovače jsou schopné dostat se až na spodní hranici dvaceti decibelů. Na druhou stranu, ani horní hraniční hodnota třiceti decibelů (které dosahují většinou parní zvlhčovače vzduchu), která odpovídá spíše slabému šumění, není nic rušivého. Ovšem přístroj s větší hlučností nepořizujte. Hlučnost některých levnějších modelů šplhá až na 60 decibelů, to je ale hodně. Vzhledem k logaritmickému nárůstu je to již rozpoznatelný a citelný rozdíl.

Údržba přístroje a možnosti filtrace

Zvlhčovače vzduchu jsou primárně určeny astmatikům, případně milovníkům pokojových rostlin nebo domácích mazlíčků. Pro alergiky nebo pro menší děti se doporučují jen tehdy, když pracují na bázi horké páry nebo když mají dostatečnou schopnost filtrace. Je totiž potřeba z páry odseparovat možné mikroorganismy nebo výtrusy, třeba plísní nebo hub, u nichž není zrovna žádoucí, abyste se jich nadýchali. Parní modely to zvládnou díky vysoké teplotě, ale ultrazvukové nebo klasické odparové zvlhčovače vyžadují filtry, které je potřeba čas od času měnit. Účinnost filtrace do vysoké míry závisí na typu filtru – ideální je antibakteriální filtr s velmi malou propustností, přes který se nedostanou bakterie do místnosti. Používáte-li tvrdou vodu, pak je třeba i filtr na demineralizaci. V opačném případě se může stát, že se do pokoje uvolní bílý prach a že vzduch bude hůře dýchatelný.

Zvlhčovač vzduchu pak vyžaduje také určitou pravidelnou údržbu – pokud nelze používat demineralizační filtr nebo patronu, je potřeba ho čas od času vypláchnout destilovanou nebo alespoň změkčenou vodou. Jinak se budou na stěnách nádoby usazovat minerály, původně rozpuštěné ve vodě. Alespoň jednou do týdne se pak hodí nádobu dezinfikovat, čímž dostanete jistotu, že nádoba čistá a nebudou v ní bujet různí nálevníci nebo bakterie.

Zvlhčovač vzduchu na dálkové ovládání

Spotřeba elektřiny u zvlhčovačů vzduchu?

Co se týče spotřeby, je potřeba počítat s tím, že tyto přístroje budou v provozu dlouhodobě a pravidelně. Přestože jejich spotřeba není nijak extrémní, je potřeba s ní počítat a náklady na elektřinu si dopředu propočítat. Spotřeba se výrazně liší u jednotlivých typů:

 • Parní zvlhčovače – až 300 W, protože musí vynaložit hodně energie na ohřev vody.
 • Ultrazvukové zvlhčovače – kolem 130 W, což hlavně způsobuje ultrazvukový oscilátor.
 • Zvlhčovače s přirozeným výparem – jen do 50 W, neboť energii spotřebovává pouze ventilátorek na rozhánění páry.

Tyto údaje je potřeba dát do kombinace s dalšími náklady a vlastnostmi jednotlivých typů a vytvořit si tak ucelený obrázek, který z jednotlivých druhů se vám nejvíce vyplatí.

Design

Nakonec ještě stojí za to zhodnotit design spotřebiče. Přeci jen, zvlhčovač vzduchu není tak malý, abyste ho v místnosti mohli schovat za pohovku nebo za skříňku. Navíc z hlediska účinnosti je potřeba, aby byl zvlhčovač vzduchu umístěn ideálně uprostřed místnosti. Takže ho nepřehlédnete ani vy, ani vaše návštěvy. Dříve byly tyto přístroje nezajímavé a styl místnosti mohly hodně narušit, dnes je to jiné. Výrobci se snaží, aby byly přístroje designově pokud možno univerzální a aby se daly do stylového pokoje zabudovat.

Proto je najdete v různých barvách, ačkoliv jasně vedou bílá a černá. V kombinaci s nimi pak může (ale nemusí) být různé barvy i nádobka – často modrá, zelená nebo oranžová. Existují třeba ale i speciální dětské zvlhčovače vzduchu ve tvaru zvířátek nebo pohádkových postaviček.

zpět k menu ↑

Speciální funkce, s nimiž se u zvlhčovačů vzduchu setkáváme

Pokud si odmyslíme některé staré a levné modely zvlhčovačů vzduchu, zjistíme, že je poměrně běžné, že mají tyto přístroje celou řadu speciálních funkcí. Ty sice nejsou vyloženě nutné, ale rozhodně vám práci se spotřebičem ulehčují a zvyšují jeho účinnost. Pojďme se podívat alespoň na ty nejběžnější a nejzajímavější.


zpět k menu ↑

Finální verdikt

Věříme, že už se vám podařilo nějaký zvlhčovač vzduchu vybrat. Ale kdyby náhodou ne, určitě se vyplatí ještě jednou si celý výběr od začátku projít a podívat se na jeho jednotlivá specifika. Předně je potřeba vzít v úvahu místo, kde chcete vzduch zvlhčovat. Především jeho velikost. Dále byste se měli zamyslet nad hlavním účelem zvlhčovače a nad tím, jaké úrovně vlhkosti potřebujete dosáhnout. Tomu pak podřizujte další věci. Ze znalosti specifik jednotlivých typů byste měli být schopní vybrat ten nejvhodnější druh zvlhčovače pro svou domácnost, a pak postupovat dál.

Je dobré, když si dopředu zkontrolujete značku. Tady se vyplatí projít si internetové recenze a také si něco pozjišťovat o výrobci – jak dlouho působí na trhu, jaký je jeho sortiment ve vybrané oblasti a tak dále. Možná se budete divit, ale o kvalitě výrobku to ledacos vypovídá. Pak můžete přistoupit k samotnému zpřesnění výběru na základě jednotlivých parametrů. Zamyslete se nad tím, jestli má zvlhčovač dostatečný výkon na to, aby zvýšil vlhkost ve vámi vybrané místnosti. V úvahu berte také možnosti regulace výkonu a případně i přítomnost hygrostatu. Použití je pak daleko jednodušší a pohodlnější, protože přístroj se řídí automaticky.

Z hlediska pohodlí a údržby přístroje se vyplatí řešit také velikost nádržky a možnosti jejího vyprazdňování a naplňování, i nutnost údržby. Čím častější a náročnější je, tím méně spokojení pravděpodobně se zvlhčovačem budete. Z parametrů, které se rozhodně nevyplatí podcenit, pak určitě musíme ještě zmínit spotřebu (kterou mají největší parní zvlhčovače, nejmenší naopak zvlhčovače s přirozeným odparem vody) a možnosti filtrace. Máte-li doma alergika, je to je to možnost, jak mu v pokoji zvlhčovat vzduch, ale zároveň mu nijak neuškodit. Nakonec stačí zhodnotit design přístroje a jeho cenu. Ta by neměla být výrazně vyšší, než jaká se v dané kategorii očekává. A pokud jste došli až sem a máte vybraný nějaký zvlhčovač vzduchu, pak vám gratulujeme. Bude to nejspíše dobrý model a vy se nemusíte bát ho domů pořídit.

zpět k menu ↑

Cena zvlhčovače vzduchu a náklady na jeho provoz

Pokud se budeme chtít podívat na cenu zvlhčovačů vzduchu, je potřeba si uvědomit jednu věc – na jedné straně je potřeba vnímat pořizovací cenu, kterou se jednotlivé typy zvlhčovačů liší, na straně druhé pak vzít v úvahu dodatečné náklady s provozem. Celé se to má zhruba takto:

 • Co do pořizovací ceny jsou nejlevnější zvlhčovače parní. K dostání bývají zhruba za šest až osm set korun. Na druhou stranu, oproti dalším typům mají až dvojnásobnou spotřebu, která nízkou cenu vykompenzuje.
 • Cena klasických odparových zvlhčovačů se pohybuje zhruba od šesti set do tisíce korun. Opět jde o levné řešení, navíc s nízkou spotřebou, ale zato se k nim často pořizují filtry, které také něco stojí.
 • Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu tvoří nejširší a také cenově nejrozmanitější skupinu. Ty nejlevnější, které za něco stojí, jsou na prodej zhruba za tisíc korun. Střední třída se pak pohybuje mezi jedním a dvěma tisíci. Nejlepší modely, vybavené zajímavými funkcemi a skvělými parametry pak seženete i za více než tři tisíce. Při průměrné spotřebě s nimi pak nemáte žádné další náklady.

zpět k menu ↑

Jak je to se zvlhčovačem vzduchu v případě alergiků?

V souvislosti se zvlhčovači vzduchu jsme se již jednou zmínili o alergiích. Dovolte nám na tomto místě se trochu více rozepsat. Zvlhčovač vzduchu jako takový je primárně určený k tomu, aby odstranil potíže se suchým vzduchem. Díky němu vám může nejen rozpraskat nábytek, ale můžete si i způsobit nepříjemné zdravotní obtíže. Mezi ně patří třeba rozpraskané rty, suchá kůže, podráždění nosních nebo ústních sliznic či dýchací potíže. To je nebezpečné třeba pro astmatiky. Vlhkost by pak měla být zhruba mezi 40 až 50 procenty.

Astmatikům může zvlhčení vzduchu opravdu hodně ulehčit život. U alergiků platí samozřejmě totéž – vlhký vzduch usnadňuje dýchání a pomáhá redukovat kožní problémy. Jenže zároveň platí i jiná věc, zvlhčovače vzduchu víří prach. Ve vodě mají tendenci se usazovat mikroorganismy, roztoči nebo výtrusy plísní. Pohybem ventilátoru se pak může po místnosti vířit prach, nehledě na jemný prášek vysrážených minerálů z vody.  To všechno se spolu s vlhkostí uvolňuje do vzduchu a místo, aby vám zvlhčovač pomohl, uškodí. Všechny tyto alergeny budou působit na váš organismus a budou způsobovat nežádoucí alergické reakce. Neříkáme, že se máte od všech alergenů zcela odříznout, tím byste svůj zdravotní stav paradoxně zhoršili, ale není potřeba se jim zbytečně vystavovat.

Zvlhčovač vzduchu v pokoji

Nechceme tím říct, že jako alergici nemůžete zvlhčovač používat, to určitě ne. Ale je potřeba pečlivě dodržovat určitá pravidla. Tím nejzásadnějším – udržujte hodnoty vlhkosti maximálně na 45 %. Trochu si tím přilepšíte, ale roztočům, kteří potřebují vlhkost nad 50 %, tím nedáte moc šancí. V případě, že lze tuto hodnotu nastavit na hygrostatu, si ušetříte starosti. Uznáváme, že vlhkost 45 % v místnosti není zrovna nejvyšší, ale je to vhodný kompromis, při kterém si určitě nezhoršíte alergii.

Další věcí, kterou se vyplatí sledovat, je možnost filtrace. Parní zvlhčovače jsou dobré v jedné věci – voda se ohřeje až k varu a tím pádem se mikroorganismy v ní obsažené zničí. Zvlhčovače ultrazvukové a zvlhčovače s přirozeným odparem pak často disponují filtrem, skrze který roztoči ani prach neprojdou (pokud je dostatečně dobrý). Ale protože na filtru se částečně usazuje i vlhkost, vyplývá z toho riziko, že by mohl začít filtr sám o sobě plesnivět. Spolu s parou proháněnou skrze něj by se pak do místnosti dostávaly i kusy plísně nebo její výtrusy, které jsou potenciálními alergeny. Toto všechno se dá eliminovat častou a dobrou údržbou přístroje, pravidelnou výměnou filtrů a používáním destilované vody místo klasické, kohoutkové.

Doufáme, že vám zvlhčovač bude k užitku. Pokud jste alergici, ale přesto ho chcete používat, pak prosím dodržte naše rady z konce článku. A co je nejlepší, poraďte se dopředu se svým lékařem-alergologem, který vám sám nejlépe poradí.

Zvlhčovače vzduchu
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník