Nejlepší outdoorové GPS navigace 2023

  • Zajímá vás, jak vybrat outdoorovou GPS navigaci, aniž byste se napálili?
  • Projděte si naše recenze outdoorových navigací a vyberte tu nejlepší!
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji!

Outdoorové navigace bez pozadí

Porovnání outdoorových GPS navigací

Do 5 000 korunOd 5 000 do 7 500 korunOd 7 500 do 10 000 korunOd 10 000 korun
Model: Garmin eTrex 22x Europe46 Garmin eTrex Touch 35 Europe46 Garmin Oregon 700 PRO Garmin Oregon 750t PRO
Náhled:
Cena: Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
Mapová verze: Ano Ano Ano Ano
Dotykové ovládání: Ne Ano Ano Ano
Velikost displeje: 2,2“ 2,6“ 3“ 3“
Rozlišení: 320 x 240 px 240 x 160 px 400 x 240 px 400 x 240 px
Výdrž baterie: 25 h 16 h 16 h 16 h
Voděodolnost: Ano Ano Ano Ano
Bluetooth: Ne Ano Ano Ano
Wi-Fi: Ne Ne Ano Ano
Rozměry: 54 x 103 x 33 mm 58 x 102 x 33 mm 61 x 114 x 33 mm 61 x 114 x 33 mm
Hmotnost: 140 g 159 g 210 g 210 g

Úvod

Dříve, když šel člověk na výlet někam, kde to ještě neznal, potřeboval s sebou mít v batohu mapu. Ani pak neměl ještě zaručeno, že se neztratí, musel se i tak umět orientovat a najít správnou cestu. Dnes, když máme chytré telefony (obvykle s GPS lokátorem a mapovou výbavou), je řešení snadné a mapy tedy má každý z nás v kapse. Pokud ovšem nemáte chytrý telefon, případně nechcete platit data či mít zapnuté „sledování polohy“ a dáváte přednost klasickým způsobům, pak vám doporučujeme pořídit kvalitní outdoovou navigaci. Tu ocení jak nadšený turista, tak vyznavač geocachingu (pro který je většina těchto přístrojů vhodně vybavena) nebo sportovec. Pokud bude dobrá, ukáže vám aktuální polohu, navede vás na cestu anebo vám dá další potřebné informace k vašemu pohybu po přírodě. Okrajově jsme se jim věnovali také v rámci našeho testu GPS navigací 2023, nyní jsme se ale rozhodli zaměřit přímo na ně.

Nejlepší outdoorová GPS navigace od 10 000 korun

Garmin Oregon 750t PRO

  • Pro koho je Garmin Oregon 750t PRO určena: Pro opravdové outdoorové nadšence, kteří tráví na cestách hodně času a chtějí si pořídit špičkové a kvalitní vybavení.
  • Proč Garmin Oregon 750t PRO koupit: I přes vyšší cenu se jedná o kvalitní navigaci – přesnou, bohatě vybavenou a s odolným provedením.
  • Proč jsme vybrali právě Garmin Oregon 750t PRO: V této cenové kategorii jsme ji po srovnání s Garmin Montana 680t PRO vyhodnotili jako více vhodnou a užitečnější pro turistiku.

V nejvyšší kategorii u nás zvítězila navigace Garmin Oregon 750t PRO. Začněme designem – ten působí moderně a tvar je ergonomický, aby se navigace dobře držela v ruce. Je uzpůsobená pro pohyb v terénu, její konstrukce je pevná a odolná, voděodolnost splňuje stupeň krytí IPX7. Přežije tedy po určitou dobu ponor do jednoho metru vody. Ovládána je dotykově, skrze třípalcový displej, přičemž ji lze ovládat i za vlhka nebo v rukavicích. Pokud se běžně nedáte horším počasím od treku odradit, je to přístroj přesně pro vás. Rozměry jsou 6,1 x 11,4 x 3,3 centimetru, což ji sice řadí k větším navigacím, ale není to nic, co by se vám nevešlo do kapsy. Ani její hmotnost, celkem 210 g, by vás neměla odradit.

 Zjistit cenu

GPS navigace Garmin Oregon 750t PRO je vybavená citlivou anténou a přijímá signál GPS a GLONASS. Její mapová výbava zahrnuje topografickou mapu ČR a Evropy, případně je můžete doplnit (kapacita paměti je 4096 MB a lze ji doplnit microSD kartou). Trasy můžete spravovat v počítači a nahrát je do GPS dodatečně. Displej s rozlišením 400 x 240 pixelů je podle nás pěkně čitelný. Co se týče funkční výbavy, tato navigace disponuje klasicky kompasem a barometrickým výškoměrem, zvládá propojení přes Wi-Fi, Bluetooth, ANT+ a po spárování s telefonem vám bude dávat notifikace. Milovníky geocachingu potěšíme tím, že Garmin Oregon 750t PRO tuto funkci podporuje. To je jen stručný výčet těch nejdůležitějších funkcí, kdybychom měli jmenovat všechny, bylo by to na dlouho.

Kromě turistiky podporuje i další formy sportu a volného času. Z výbavy jsme ještě nezmínili fotoaparát. Není to obvyklá výbava a nemůžete čekat žádnou velkou kvalitu, přesto 8 MPx není pro nenáročné uživatele zrovna málo. Navíc zvládá i automatické ostření a na příležitostné focení v horách nebo v lese postačí. Ještě vám dlužíme údaj o baterii – buď můžete dokoupit NiMH akumulátor, nebo použít 2 AA baterie. Doba provozu, udávaná výrobcem, je 16 hodin, to se ale může lišit v závislosti na využití. Z našeho pohledu jde o poměrně vychytané a propracované zařízení, které uspokojí i nejnáročnější.

Garmin Oregon 750t PRO

Výhody

Přesnost navigace

Pěkný obraz

Kvalitní provedení a odolná konstrukce

Fotoaparát a další nadstandardní funkce


Nevýhody

Cenově není dostupná pro každého

Nejlepší outdoorová GPS navigace do 10 000 korun

Garmin Oregon 700 PRO

  • Pro koho je Garmin Oregon 700 PRO určena: Pro příznivce výletů do přírody, mimo civilizaci, kteří si potrpí na kvalitní vybavení a nevadí jim vyšší cena, zároveň by ale nenašli využití pro všechny funkce vyšší verze.
  • Proč Garmin Oregon 700 PRO koupit: Jde o nižší verzi výše zmíněné navigace. Je trochu slabší, bez fotoaparátu a vybavená v základu pouze mapou ČR, ale jinak obdobně kvalitní.
  • Proč jsme vybrali právě Garmin Oregon 700 PRO: Ve své cenové kategorii, podle nás, nemá konkurenci.

Je třeba to zmínit ještě jednou, Garmin Oregon 700 PRO je velmi podobná výše zmíněné Garmin Oregon 750t PRO. Její hlavní předností je bohatá funkční výbava, kterou zde nemůžeme celou zmínit. Pojďme ale postupně, začněme designem. Ten je moderní, pěkný, přesto je konstrukce odolná a praktická. Taktéž splňuje standard krytí IPX7, který zaručuje voděodolnost při ponoření do vody po určitou dobu. Rozměry jsou 6,1 x 11,4 x 3,3 cm, hmotnost 210 g. Díky tomu a díky svému tvaru dobře padne do ruky, nebude překážet při přenášení a není ani tak těžká, abyste se s ní nadřeli.

Zjistit cenu

Podobně, jako její vyšší verze, i Garmin Oregon 700 PRO pracuje se signálem GPS a GLONASS, a dosahuje dobré přesnosti. To patří k jejím přednostem. V základu je dodávána s topografickou mapou ČR, která se zobrazuje na třípalcovém displeji s rozlišením 400 x 240 px. Celkově hodnotíme obraz jako pěkný a kvalitní, dostatečný pro orientaci v terénu. Funkční výbava je velmi, velmi bohatá a zahrnuje mimo jiné kompas, barometrický výškoměr, podporu geocachingu, Smart notifikace z mobilu, počasí nebo propojení skrze Wi-Fi, Bluetooth a ANT+. To je jen to nejdůležitější. Paměť má kapacitu 4096 MB, tu ale můžete zvýšit pomocí microSD karty. Energii pak dodávají 2 AA baterie, které zajistí provoz až po dobu 16 hodin.

Garmin Oregon 700 PRO

Výhody

Odolná a pevná konstrukce

Dobrá přesnost navigace

Bohatá funkční výbava

Kvalitní displej


Nevýhody

Oproti vyšší verzi chybí některé funkce

Dodávána verze s mapou ČR

Nejlepší outdoorová GPS navigace do 7 500 korun

Garmin eTrex Touch 35 Europe46

  • Pro koho je Garmin eTrex Touch 35 určena: Pro uživatele, kteří chtějí pořídit outdoorovou navigaci za solidní cenu a jsou ochotní udělat drobné kompromisy. Je velmi oblíbená mezi „keškaři“.
  • Proč Garmin eTrex Touch 35 koupit: Outdoorová navigace střední třídy, má slabší displej, ale jinak splňuje všechno, co by člověk na treku mohl potřebovat.
  • Proč jsme vybrali právě Garmin eTrex Touch 35: Z našeho pohledu, pokud snesete pár nedostatků, se jedná o velmi dobré zařízení pro většinu průměrných uživatelů.

Outdoorová GPS navigace Garmin eTrex Touch 35 už má provedení, které se od TOP modelů mírně liší. Jednak konstrukce sama o sobě nepůsobí tak odolným dojmem, jednak se vytrácí jistá ergonomie. Aby ve vás ale nevznikl mylný dojem, stále se s ní manipuluje celkem dobře a také disponuje stupněm krytí IPX7 (odolnost proti ponoření do vody). Ovládá se skrze 2,6“ velký, dotykový displej, u kterého je třeba zmínit zvláště výbornou čitelnost na slunci. Vytknout mu můžeme snad slabší rozlišení 240 x 160 px, to se nám zdá i na takové zařízení málo. Na druhou stranu, pokud nejste nároční, pro čtení z map to postačí. Rozměry jsou 5,8 x 10,2 x 3,3 centimetru, hmotnost 159 g. Tedy nic mimořádného.

Zjistit cenu

Tím, jak jdeme s cenou níž, klesá pomalu i funkční vybavenost navigací. Garmin eTrex Touch 35 už nedisponuje celou řadou funkcí, které známe od modelů Garmin Oregon nebo Montana. Na druhou stranu stále pracuje se signálem GPS a GLONASS, díky čemuž je určení polohy poměrně přesné. Ve své výbavě má topografickou mapu Evropy a ČR, v paměti je dalších 8192 MB místa (a kapacitu lze dále navýšit užitím microSD karty). Sice nepodporuje spojení přes Wi-Fi, zato ale zvládá ANT+ i Bluetooth, disponuje kompasem, barometrickým výškoměrem, Smart notifikacemi a lze ji nastavit pro různé aktivity. Obzvláště oblíbená je u „keškařů“, geocaching se s ní dá provádět docela dobře a za solidní cenu. Ještě vám dlužíme údaj o bateriích – energii dodávají 2 AA baterie, které poskytují až 16 h provozu. Z našeho pohledu jde o průměrné zařízení, ovšem s dobrým poměrem ceny a kvality. Pokud máte očekávání a zároveň nechcete platit moc, jistě vás potěší.

Garmin eTrex Touch 35 Europe46

Výhody

Dobrá přesnost

Velká kapacita paměti

Mapová výbava


Nevýhody

Slabší funkční výbava

Mírně složitější ovládání

Horší rozlišení displeje

Nejlepší outdoorová GPS navigace do 5 000 korun

Garmin eTrex 22x Europe46

  • Pro koho je Garmin eTrex 22x určena: Pro „keškaře“ začátečníky, občasné turisty a obecně každého, kdo si vystačí s jednoduchou navigací a nechce do ní moc investovat.
  • Proč Garmin eTrex 22x koupit: S ohledem na nízkou cenu vám může tato navigace nabídnout dost, navíc v této cenové třídě nemáte tak velký výběr, většina modelů je buď bezmapová, nebo staršího ročníku.
  • Proč jsme vybrali právě Garmin eTrex 22x: Tento model outdoorové navigace nejnižší cenové třídy hravě překonává.

V nejlevnější kategorii je naším vítězem Garmin eTrex 22x. Jedná se o velmi jednoduché a spíše základní zařízení než o pokročilého pomocníka, s jakým se setkáme v dražších kategoriích. Na druhou stranu, začátečníci v geocachingu, občasní výletníci nebo dovolenkáři ho ocení. Především – design není nic moc, ale působí bytelně a odolně (voděodolnost splňuje standard IPX7). Konstrukce je pevná, po bocích osazená tlačítky. To je jeden z nedostatků, které se pojí s nízkou cenou – zařízení má tlačítkové ovládání, a to může být mírně nepraktické. Nemá dotykový displej, pouze zobrazovací. Na druhou stranu jeho obrazové vlastnosti jsou pěkné, velikost 2,2 palce ujde a rozlišení 320 x 240 px vám dává poměrně jemný obraz. Rozměry zařízení vám nijak vadit nebudou – ani 5,4 x 10,3 x 3,3 cm, ani 140 g není moc.

Zjistit cenu

Tato navigace využívá signál GPS a GLONASS, stejně jako ostatní modely od značky Garmin má tedy dobrou přesnost. Obsahuje mapy Evropy a ČR. Z hlediska funkční vybavenosti musíte počítat s tím, že dražším zařízením se Garmin eTrex 22x ani nepřiblíží. Očekávat můžete elektronický kompas, GPS výškoměr, kalkulačku, kalendář či budík, pokročilejší funkce chybí. Na druhou stranu, pokud kupujete takto levné zařízení, musíte s tímto nedostatkem počítat. Co je dobrá zpráva, to je paměť – ta má kapacitu celkem 8192 MB a navíc ji lze dále rozšířit pomocí microSD karty. Napájení zajišťují 2 AA baterie, na které může zařízení fungovat až 25 hodin (oproti dražším zařízením je to více právě kvůli menšímu počtu funkcí a nižšímu výkonu). Sběratele „kešek“ potěšíme, i takto levná navigace je k této formě zábavy uzpůsobena a podporuje geocaching. Náš názor? Levné, jednoduché, ale zato spolehlivé zařízení, které nenáročné uživatele uspokojí.

Garmin eTrex 22x Europe46

Výhody

Přesné zaměření

Nízká cena, dobrá dostupnost

Velmi jednoduchý přístroj

Kapacita paměti a dobré rozlišení displeje


Nevýhody

Nabízí jen nejzákladnější funkce

Tlačítkové ovládání

Závěr

  • Pokud jste zkušení turisté, náruživí keškaři nebo trávíte na treku hodně času a často, pak byste se neměli bát investovat do vysoké kvality. Navigace Garmin Oregon 750t PRO vás jistě uspokojí pro bohatou nabídku funkcí a vysokou přesnost navigace.
  • Pro méně náročné uživatele, kteří sice požadují kvalitu, ale nechtějí platit za funkce, které nevyužijí, je zde nižší verze Garmin Oregon 700 PRO. Některé funkce Oregonu 750t PRO jí sice chybí, ale také je levnější a kvalitou srovnatelná.
  • Ve střední třídě zvítězila navigace Garmin eTrex Touch 35 Europe46. Má sice nějaké nedostatky a máme jí co vytknout, ale nabízí dobrý poměr ceny a výkonu a pro většinu uživatelů je plně dostačující.
  • Nejlevnější v našem výběru, Garmin eTrex 22x Europe46, sice většině pokročilejších uživatelů nemá co nabídnout, ale začátečníky v geocachingu nebo občasné turisty jistě uspokojí. Navíc za cenu, kterou vaše peněženka téměř nepocítí. (Zdroj: REI.com)

Důležité parametry outdoorových GPS navigací

Při výběru outdoorové GPS navigace byste měli hledět na několik základních parametrů, které o její kvalitě rozhodují. Kromě běžných parametrů GPS musíte hledět také na to, že ji budete brát do přírody. Musí tedy být odolná, mít dobrou výdrž baterie a měla by se pohodlně ovládat.

  • Použití map – outdoorové navigace můžeme dělit na mapové a nemapové; nemapové zobrazují pouze trasu a v dnešní době nemá příliš smysl do nich investovat (obvykle se prodávají hlavně pro malé rozměry a nízkou cenu). Mapové vám ukazují váš pohyb na mapě, usnadňují orientaci v terénu a jsou výrazně užitečnější.
  • Mapový podklad – při cestování myslete na to, že navigace musí ve svých mapách pokrýt danou oblast. Pokud jezdíte po česku, vystačíte si s mapou ČR, pokud po světě, je potřeba si hlídat dané oblasti.
  • Přesnost navigace – GPS navigace obecně využívají systémy satelitů, odkud přijímají signál. Existují tři – GPS (USA), GLONASS (Rusko), Galileo (Evropa) – a fungují paralelně, navzájem se doplňují a pokud zařízení využívá alespoň dvou technologií (GPS a GLONASS jsou obvyklé, Galileo o něco méně), pak dosahuje výrazně lepší přesnosti.
  • Ovládání – existují dva způsoby ovládání GPS navigací:
    • Tlačítkové – obvykle u starších přístrojů, využívají se tlačítka, data se vám zobrazují na displeji. Tento způsob je vhodnější do náročných podmínek, ale také složitější a méně šikovný.
    • Dotykové – navigace disponuje dotykovým displejem, skrze který ji ovládáte jako chytrý telefon. Výhodou je snazší ovládání, nevýhodou větší křehkost a vyšší pořizovací cena. Často ho pak nejde ovládat v rukavicích nebo za mokra (potřebujete speciální rukavice nebo holou ruku).
  • Rozlišení a velikost displeje – outdoorové GPS navigace jsou spíše malá zařízení, čemuž odpovídá i velikost displeje. Ta se pohybuje zhruba mezi 2 až 4 palci, větší je samozřejmě lepší pro orientaci. Rozlišení je malé, běžně kolem 320 x 240 px, opět platí – čím větší, tím lepší obraz. U navigace je důležitá dobrá čitelnost a přijatelné rozměry.
  • Odolnost – jelikož jde o outdoorové zařízení, určitě je potřeba počítat s tím, že mu hrozí větší riziko poškození. Proto byste měli hledět i na odolnost – jak proti mechanickému poškození, tak proti působení vody. Ta se udává stupněm krytí ve formátu IPX a číslo. IPX0 nemá žádnou ochranu, IPX5 je stále ještě poměrně nízká odolnost pouze vůči tryskající vodě. Určitě byste měli volit alespoň IPX7, to je stupeň, který zajišťuje ochranu proti vodě při ponoření až do jednoho metru na dobu až na 30 minut. Ještě lepší je IPX8, ale s tím se často nesetkáte.
  • Napájení a doba provozu – z logiky věci spočívá především v bateriích, buď jde o tužkové baterie AA a AAA, nebo klasický nabíjecí akumulátor. Klíčová je pro vás výdrž – ta by měla být alespoň 12 hodin, ideálně až 20 hodin, abyste měli jistotu, že navigace vydrží i delší výlet.
  • Paměť – každá GPS vyžaduje vlastní vnitřní paměť, aby si měla kam uložit mapové podklady. Některé navigace mohou využít rozšířené možnosti pomocí microSD karty. Paměť se pohybuje zhruba do 16 GB u těch nejlepších, obvykle kolem 4 až 8 GB.
  • Funkční výbava – existují funkce, které vám orientaci a pohyb v terénu značně ulehčí. Alespoň jmenujeme ty zajímavé a důležité – elektromagnetický kompas, barometr a výškoměr, různé aktivity (mimo turistiku např. cyklistika nebo horolezectví), propojení přes Bluetooth nebo Wi-Fi, body zájmu, sledování času a teploty, počasí nebo svítilna. Některé podporují i geocaching, ty nejlepší disponují i jednoduchým fotoaparátem. (Zdroj: GetOutside.OrdnanceSurvey.co.uk)

Pro podrobnější informace k jednotlivým parametrům výběru vás opět odkazujeme na náš velký test GPS navigací.