Nejlepší kompresory 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího kompresoru.
 • Zvolte si na základě výkonu, tlaku, hlučnosti a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Kompresory bez pozadí

TOP kompresory roku 2019

Pístové olejové do 10000 korun Pístové olejové od 10000 korun Pístové bezolejové do 10000 korun Pístové bezolejové od 10000 korun Šroubové
Scheppach HC 53 dc AirCraft Airstar 401/50 Güde 50089 Airpower 190/8/6 AirCraft Airprofi 503/100 AirCraft A-K-MAX 5.5-10
Pracovní tlak
93 %
Výkon
92 %
Hlučnost
93 %
Cena/kvalita
93 %
Pracovní tlak
95 %
Výkon
96 %
Hlučnost
88 %
Cena/kvalita
94 %
Pracovní tlak
91 %
Výkon
93 %
Hlučnost
94 %
Cena/kvalita
92 %
Pracovní tlak
95 %
Výkon
95 %
Hlučnost
90 %
Cena/kvalita
93 %
Pracovní tlak
98 %
Výkon
99 %
Hlučnost
90 %
Cena/kvalita
92 %
93%
93%
92%
93%
95%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Kompresor jako takový je zařízením, které je předem určeno ke stlačování vzduchu nebo jiných plynů. Cílem je vyprodukovat vysoký tlak, který lze využít pro natlakování piva v sudu, stříkání barvy či laku, pohánění pneumatického nářadí nebo dofouknutí pneumatiky. Princip, na jakém daný stroj funguje, závisí hlavně na jeho typu a podle konstrukce a principu fungování můžeme kompresory dále dělit (viz následující kapitola). Vzhledem k poměrně širokému využití kompresorů se vám vyplatí před nákupem si dopředu rozmyslet využití přístroje, i jaké optimální parametry byste si přáli a využili. Není potřeba za každou cenu koupit ten nejvýkonnější, ale spíše nejvhodnější.

Výběr kompresoru, nebo jak někteří říkají – kompresorové stanice, není těžký. Vyžaduje ale určité znalosti dané problematiky a také špetku technického cítění. Měli byste tedy postupovat opatrně, krok za krokem. V prvé řadě byste měli svým potřebám přizpůsobit množství odebíraného vzduchu, jeho tlak, následně pak třeba provozní náročnost. To jsou parametry, které se u kompresorů uvádí především a které jsou důležité pro jejich fungování. Abyste mohli být s nákupem doma spokojení, měli by být tyto parametry uzpůsobeny vašim potřebám. Jen pak pro vás totiž práce s kompresorem bude přirozená a příjemná, v opačném případě vás nejspíš špatné parametry odradí.

Jak to provést, to vám prozradíme v jedné z následujících kapitol. V těch bychom s vámi chtěli projít výběr kompresoru od A do Z. Poslouží nám k tomu jednak velký test kompresorů 2019 s žebříčky TOP modelů, jednak velký článek na téma „Jak vybrat kompresor?“, který jsme se rozhodli pro vás sepsat. Pevně věříme, že by vám právě náš test dokázal pomoct a usnadnit vám nákup. Můžete to zkusit a uvidíte, že vám jeho přečtení zabere jen chvilku času ve srovnání s tím, kolik byste ho strávili klasickým vybíráním v e-shopech. Tak tedy směle do toho, začneme rovnou testem jednotlivých kategorií kompresorů.

zpět k menu ↑

Základní rozdělení kompresorů do dvou kategorií

Kompresory obvykle dělíme do dvou kategorií s ohledem na konstrukci a princip fungování na pístové a šroubové. Liší se však i celkovou konstrukcí, výkonem a cenou.

 • Pístové kompresory – fungují na principu pístu. Ten je napojen na klikovou hřídel, poháněnou elektromotorem. Pohyb pístu dolů nasává vzduch, pohyb pístu nahoru ho vytláčí do vzdušníku, tlakové nádoby kompresoru. Tam se přívodem vzduchu vytváří přetlak, který po dosažení určité hodnoty kompresor vypne. Jakmile se ze vzdušníku odebere určité množství vzduchu a dojde k poklesu tlaku o danou hodnotu, kompresor se opět zapne. Jde o lehčí, levnější a praktičtější verzi kompresorů. Jsou méně výkonné, ale při své ceně vhodné do dílen a díky madlům a kolečkům se s nimi snáze manipuluje. V rámci této kategorie rozlišujeme dvě podkategorie:
  • Olejové kompresory – výkonné, vhodné pro dílenské činnosti. Určitě se hodí pro dofouknutí pneumatik nebo pro pneumatické nářadí. Problémem je, že olej, využívaný k promazávání pístu, se dostává do stlačeného vzduchu a tím pádem prochází do vzdušníku a dál. Proto nejsou vhodné pro použití v potravinářství. Dosahují však díky promazávání vyšší životnosti. Vyžadují pravidelnou údržbu a výměnu oleje za nový.
  • Bezolejové kompresory – mají menší výkon a nemají často tak dobrou životnost, jako olejové (pokud nesáhnete po modelu s uhlíkovým motorem), zato je ale můžete použít třeba pro natlakování piva. Uvnitř využívají kluzných materiálů, takže nehrozí kontaminace potraviny olejem, navíc jsou povětšinou bezúdržbové.
 • Šroubové kompresory – využívají dvou šroubů, které do sebe zcela zapadají, otáčením zmenšují prostor mezi sebou a vzduch se na jedné straně stláčí a na druhé straně vytláčí do vzdušníku. Elektromotor v tomto případě otáčí šrouby s různou frekvencí podle nastaveného výkonu. Rozlišujeme zde šroubové kompresory s elektromotorem, řemenovým převodem a s frekvenčním měničem (kde je velkou výhodou plynulá regulace otáček a tím pádem i výkonu). Tyto stroje dosahují vysoké životnosti, dobrých výkonů a disponují přesnou regulací. Problémem je, že vysoký výkon je vykoupen vysokou cenou, stejně tak konstrukce je hodně masivní a prostorově náročná. Rozhodně se nehodí do běžné domácí dílny, spíše do profesionálních provozů. Doma byste za ně zaplatili hodně a plnou efektivitu přístroje byste nevyužili.

Toto je nejběžnější obchodní dělení kompresorů. Další typy, jako jsou třeba kompresory rychlostní nebo rotační, jen zmiňujeme. Součástí našeho testu budou především kompresory pístové. Rozhodli jsme se tak vzhledem k jejich využití i ceně. Šroubové jsme do testu zařadili spíše pro zajímavost a jen v počtu několika kusů, pro případ, že by náhodou někdo z vás hledal plně profesionální stroj, většina z vás je ale pravděpodobně neupotřebí.

zpět k menu ↑

Test olejových pístových kompresorů

Pístové olejové kompresory pracují na principu opakovaně stlačovaného a uvolňovaného pístu, který je promazáván olejem. Ten se může dostat i do stlačeného vzduchu ve formě malých částeček, proto nejsou vhodné pro použití v potravinářství a omezují se na dílenské použití.

Cenová kategorie do 10 000 korun

V této kategorii zboží naleznete levnější pístové olejové kompresory. Obecně nejsou tyto kompresory příliš drahé, takže výběr v této kategorii vám bohatě postačí na běžnou práci. Provozní tlak je nejčastěji 8 barů, tlaková nádoba je spíše menší, stejně jako průtok.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Tlak Výstupní průtok Cena
1. Scheppach HC 53 dc
10 bar 272 l/min Zjistit cenu
2. Güde 400/10/50 N
10 bar 250 l/min Zjistit cenu
3. Stanley DV2 400/10/50
10 bar 356 l/min Zjistit cenu
4. Extol CRAFT 418200
8 bar 208 l/min Zjistit cenu
5. Scheppach HC 25
8 bar 110 l/min Zjistit cenu

Cenová kategorie od 10 000 korun

Střední třídu pístových olejových kompresorů bychom hledali v cenových relacích do 10 000 korun. Tady už jde o lepší modely, které vám nabídnou větší výkon a upotřebí je i profesionálové. Provozní tlak je běžně i 10 barů a více, objem nádoby může být i přes 200 litrů.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Tlak Výstupní průtok Cena
1. AirCraft Airstar 401/50
10 bar 365 l/min Zjistit cenu
2. ORLÍK PKS 17/150
10 bar 150 l/min Zjistit cenu
3. Güde 50071 420/10/100 EU
10 bar 320 l/min Zjistit cenu
4. AirCraft Mobilboy 311/50 E
10 bar 284 l/min Zjistit cenu
5. Atmos Perfect Line PL2,2/50XE
10 bar 280 l/min Zjistit cenu
6. Güde 50073 580/10/100 EU
10 bar 100 l/min Zjistit cenu
Olejový kompresor
Olejový

Olejové pístové kompresory a jejich charakteristika

Co je pro fungování pístových kompresorů důležité, to už jsme vám řekli v předchozí kapitolce. Je to především píst, který svým stlačováním a uvolňováním tlakuje vzduch ve vzdušníku, dokud není kompresor připraven k použití. K zajištění správného fungování pístu je důležitá jedna věc – buď musí materiál pístu dobře klouzat, aby plocha nedřela o plášť, nebo je potřeba ho mazat. Pak ovšem hrozí, že se částečky oleje se vzduchem dostanou dál do přístroje a zároveň se vzduchem i vyletí. To je případ olejových pístových kompresorů a důvod, proč se nepoužívají v potravinářství (nechcete, aby se potraviny olejem kontaminovaly).

Společnou vlastností olejových kompresorů je nutnost údržby – nesmí se zanést olejem, ale zároveň je potřeba je pravidelně mazat, aby se píst nezadřel nebo aby nedošlo k poškození jeho pláště či plošky třením. Jsou však spolehlivější, při dobré údržbě vykazují delší životnost a dosahují také větších výkonů (které ovšem ani tak nejsou srovnatelné třeba se šroubovými kompresory). Jejich použití je třeba pro plnění pneumatik nebo pro pneumatické nástroje, tam, kde vám stopové množství uniklého oleje nevadí.

Výhody

Větší životnost

Výkonnější

Spolehlivější, než bezolejové


Nevýhody

Menší výběr

Nutnost pravidelné údržby

Omezené využití

zpět k menu ↑

Test bezolejových pístových kompresorů

Bezolejové pístové kompresory využívají klouzavých materiálů a není potřeba je mazat. Díky tomu nehrozí, že se do vzduchu dostanou částečky oleje. Můžete je bez obav používat v potravinářství, pro dílenské použití jsou ale lepší olejové kompresory – mají delší životnost a dosahují lepších výkonů. Případně sem mohou patřit i olejové kompresory, které disponují filtračním mechanismem.

Cenová kategorie do 10 000 korun

V této cenové kategorii seženete menší kompresory, pochopitelně s menším výkonem. Bohatě ale na běžné domácí práce v dílně nebo v garáži stačí, navíc se s nimi dobře manipuluje a není problém je přenášet.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Tlak Výstupní průtok Cena
1. Güde 50089 Airpower 190/8/6
8 bar 145 l/min Zjistit cenu
2. Extol CRAFT 418101
8 bar 180 l/min Zjistit cenu
3. Scheppach HC 25o
8 bar 130 l/min Zjistit cenu
4. Metabo Basic 250-24 W OF
8 bar 120 l/min Zjistit cenu
5. Extol Premium 8864001 CC 160
10 bar - l/min Zjistit cenu

Cenová kategorie od 10 000 korun

V této kategorii seženete bezolejové pístové kompresory s vysokým výkonem, tlakem i kolem 15 bar a velkým objemem nádoby. Budou výkonné, ale zároveň i méně mobilní, na to je potřeba si dát pozor. Hodí se i pro náročnější použití, třeba do průmyslových dílen.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Tlak Výstupní průtok Cena
1. AirCraft Airprofi 503/100
10 bar 400 l/min Zjistit cenu
2. Orlík PKS 18/185/15
15 bar 300 l/min Zjistit cenu
3. AirCraft Compact-Air 361/20 E
10 bar 356 l/min Zjistit cenu
4. AirCraft Mobilboy 361/50 E
10 bar 215 l/min Zjistit cenu

Bezolejové pístové kompresory a jejich charakteristika

Jak jsme se již zmínili, bezolejové pístové kompresory eliminují do značné míry nevýhodu těch olejových – jelikož pístová plocha i plášť je z klouzavého materiálu a nemohou o sebe dřít, není třeba stroj promazávat olejem. Ten se tedy do vytlačovaného vzduchu nedostává a vy můžete tyto přístroje směle používat třeba v potravinářství, aniž byste jídlo kontaminovali. Je pravdou, že životnost těchto přístrojů je o něco menší, ale menší jsou i nároky na údržbu. Co do výkonu a provozního tlaku si vedou podobně, jako levnější olejové kompresory. Pokud byste ale chtěli kvalitní bezolejový kompresor, který se nehodí jen na menší práce, ale bude vám v dílně plnohodnotným pomocníkem, budete si muset připlatit.

Zvláštní kapitolou jsou pak některé stroje, které sice fungují na olejovém principu a promazávají se, ale mají filtrační systém, který nedovolí oleji, aby prošel se vzduchem. Projeví se to na výsledném výkonu a příkonu – protlačení vzduchu filtrem sníží výkon a naopak znamená nutnost dodání většího množství energie, ale zbavíte se tak kapiček oleje a můžete stroj používat i třeba pro natlakování piva.

Výhody

Univerzálnější použití

Obecně nižší cena

Není potřeba údržba


Nevýhody

Menší výkonnost (limitovaná konstrukcí)

Nižší životnost

Bezolejový kompresor

zpět k menu ↑

Test šroubových kompresorů

Šroubové kompresory využívají dvou paralelně se točících šroubů, jejichž závity tlačí vzduch neustále vpřed. Díky tomuto principu dosahují vyšších výkonů a životnosti, zároveň jsou ale výrazně větší a také dražší. Určeny jsou k profesionálnímu použití, v domácích dílnách je nedoporučujeme, plně je nevyužijete a cena je příliš vysoká.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Tlak Výstupní průtok Cena
1. AirCraft A-K-MAX 5.5-10
10 bar 705 l/min Zjistit cenu
2. Mark MSL5,5/8CX-200
8 bar 641 l/min Zjistit cenu
3. Fini Cube SD 1010-500F Cover
- bar - l/min Zjistit cenu
4. AirCraft A-MICRO SE 4.0-08-200
8 bar 580 l/min Zjistit cenu
Šroubový kompresor

Šroubové kompresory a jejich charakteristika

Šroubové kompresory fungují na principu dvou točících se šroubů, které neustále ženou vzduch vpřed. Jde o velká, výkonná, ale zároveň hodně drahá zařízení (není výjimečná cena přes 100 000 korun). V domácnosti takový stroj nemá velké využití, hodí se opravdu spíše pro průmyslové závody a velké dílny. Pro zajímavost jsme je ale do testu zařadili také, ovšem pokud se podíváte na cenovku, zjistíte, proč se pro domácí použití příliš nehodí. Ceně obvykle odpovídají i velmi dobré parametry, které byste doma stejně nezvládli využít. Technologie šroubů a vysoký výkon, který dokážou vyprodukovat, s sebou pak nese nevýhodu v podobě velké hmotnosti a složité manipulace.

Výhody

Velký výkon

Vysoká kvalita

Vhodné pro profesionální použití


Nevýhody

Obrovská cena

Menší výběr

Složitější manipulace

zpět k menu ↑

Které značky kompresorů můžeme bez obav doporučit?

Tak jako u jiných kategorií zboží, i u kompresorů záleží hodně na tom, jakou značku kupujete. Kdo kupuje tento druh techniky častěji, ten vám potvrdí, že právě informace o výrobci vám mohou hodně napovědět o celkové kvalitě výrobku. A nejen to – u veškeré dílenské techniky, která je dražší než několik set korun, se vyplatí hlídat si dostupnost náhradních dílů a servisu. Bylo by nepříjemné, kdyby se vám u kompresoru pokazila nějaká drobnost, a kvůli tomu jste ho museli vyhodit, protože vám ho v dostupné vzdálenosti nikdo neopraví. I to je jeden z důvodů, proč doporučujeme kupovat kompresory od větších výrobců a známějších značek. Z těch dalších bychom určitě zmínili:

 • Renomé, které tradiční značky mají a které nebude chtít nikdo riskovat tím, že by pustil do oběhu nekvalitní výrobek.
 • Větší investice do výzkumu nových technologií a inovací, které si větší výrobce může dovolit.
 • Zkušenější pracovníci, které si může dovolit zaplatit a kterým často poskytuje prostor pro další rozvoj.
 • Kvalitnější užitý materiál za výhodnější cenu.
 • Širší nabídka a více modelových řad, které vám dávají větší výběr a zvyšují šanci, že najdete stroj optimální pro vaše použití.
 • Lepší mechanismy výstupní kontroly a kontroly jakosti.

To jsou věci, kterými se od sebe malý a velký výrobce liší. Nechceme tvrdit, že malá firma nedokáže vyrobit dobrý kompresor, to určitě ne. Ale u známé a velké značky máte větší šanci, že narazíte na kvalitní přístroj s dobrými parametry. Náš názor je jednoznačný – zjistěte si informace o výrobci a snažte se hledat tradiční zavedené firmy. Některé z nich vám na tomto místě zmíníme a popíšeme.

zpět k menu ↑

Výběr vhodného kompresoru není legrace

Teď přichází hlavní úkol našeho testu – vybrat vhodný kompresor pro vaše potřeby. První věcí, kterou si musíte ujasnit, jsou vaše podmínky. Pokud se v kamenném obchodě půjdete poradit s prodavačem o koupi kompresoru, pravděpodobně vám položí několik otázek tohoto typu:

 • K čemu ho budete používat?
 • Jak často ho budete používat?
 • Jste příležitostný kutil, nebo profesionál?
 • Jaké jsou vaše zkušenosti?
 • Kolik chcete do přístroje investovat?

Teprve, až si ujasníte tyto zdánlivé detaily, můžete se pustit do výběru. A totéž od vás nyní chceme i my. Sedněte si a napište si na kus papíru odpovědi na tyto otázky. Uvidíte, že jak budeme postupovat mezi parametry dál a dál, určitě je využijete a budou vám cennou nápovědou. Uvedeme dva příklady.

Jste příležitostný kutil, který potřebuje občas dofouknout pneumatiky, míč dětem, nebo potřebuje při malování zdroj stlačeného vzduchu. Případně si někdy s kamarády v garáži narazíte soudek piva. Nic moc velkého, použijete kompresor jednou za čas a jde vám o to, aby nebyl příliš drahý a snadno se přenášel. V tom případě nemá smysl kupovat si velký a drahý stroj, jehož parametry naplno nevyužijete. Poohlédněte se po levnějším pístovém kompresoru, ideálně bezolejovém.

Proti tomu můžeme postavit další příklad.

Vlastníte malou řemeslnou dílnu a používáte pneumatické nářadí. Určitě ho budete potřebovat používat ještě dlouho a v práci trávíte osm hodin denně. Pokud se nestane nic mimořádného, nebudete kompresor nikam stěhovat, a co se týče nákladů, není pro vás problém si připlatit, protože si toto vydání odepíšete z daní. Pak se nemusíte omezovat a pořiďte si pořádný, silný kompresor. Projeví se to na kvalitě vaší práce, náklady vám tolik nevadí a naopak oceníte skutečně dobrý stroj.

Předpokládáme, že nám rozumíte, co jsme vám chtěli říct.

V jaké kvalitě potřebujete vzduch získat?

O tomto kritériu výběru se zmíníme pouze krátce. Pokud si vzpomenete na kapitolu s rozdělením pístových kompresorů, už jsme se mu věnovali. Věc se má tak – pokud používáte olejem mazaný pístový kompresor (nebo i šroubový kompresor), nelze zajistit, aby se do vzduchu nedostaly částečky oleje. Jedinou možností by bylo zavedení filtrace do vývodu vzduchu, což by ale snižovalo efektivitu přístroje. Tyto olejové kapičky pak snižují kvalitu vzduchu a ten je nepoužitelný například v potravinářství (třeba pro vytlačení piva ze sudu) nebo při malování (aby nedošlo k míchání oleje s barvou – lze tomu sice zabránit přímo při práci použitím odkalovače nebo cyklonového separátoru, ale to už je zbytečně složité). Naopak pro práci s pneumatickými přístroji je to ideální, protože se takto promazávají. Tento nedostatek pomáhají eliminovat bezolejové přístroje, kde je píst z klouzavého materiálu a použití oleje není tolik potřeba. Tyto přístroje lze beze strachu použít ve zdravotnictví, potravinářství i lakýrnictví, naopak nejsou tolik vhodné pro napojení k pneumatickému nářadí.

Kompresor do záhlaví
Kompresor s kolečky

Pořídit hobby, poloprofi nebo profi přístroj?

V oblasti nářadí se rozlišují běžně tři kategorie s ohledem na kvalitu, životnost, výkonnost a další charakteristiky přístroje – hobby, poloprofi a profi. Platí to i u kompresorů. Měli byste, s ohledem na své potřeby a na předpokládané použití, být schopní odhadnout, který přístroj je určen pro vás.

 • Hobby kompresory – určeny k málo častému použití, zhruba jednou týdně na krátkou dobu. Mají tendenci se rychle zahřát, protože nedisponují převodovým řemenem, nedosahují vysokých výkonů, a dlouhodobý provoz jim škodí. Ale jsou levné a menší činnosti doma nebo v garáži hravě zvládnou.
 • Poloprofi kompresory – vhodné pro běžné každodenní použití v krátkých časových úsecích (například plnění pneumatik v servisech). Kompresor je z kvalitnějšího, byť levného materiálu, nevadí mu delší provoz a tolik se nezahřívá. Výkon je vyšší a zvládnete s ním i komplikovanější činnosti, ale nehodí se na stálý provoz.
 • Profesionální kompresory – určené pro nepřetržitý provoz v dílnách nebo průmyslových závodech. Jsou z dražších, odolných materiálů, mají vysokou životnost a nevadí jim zvyšující se teplota, i když dosáhnou vysokého výkonu. Těmto strojům naopak nedělá dobře dlouhé stání nebo přerušovaný provoz.

Abychom to shrnuli – nejde jen o to, pořídit si co nejvýkonnější stroj, ale měli byste pro něj mít také optimální využití. Vysoký výkon sám o sobě je k ničemu.

Předpokládaná spotřeba a výkon stroje hodně napoví

Výkonnost kompresoru je parametrem, který doporučujeme sledovat především. Hodně vám napoví jak o tom, jak moc vám bude přístroj platný, tak i o tom, k čemu se nejvíce hodí. Věc se má tak – pro každou činnost se hodí jiný průtok stlačeného vzduchu. Proto byste měli postupovat následovně, napřed odhadnout předpokládaný odběr vzduchu pro jednotlivé činnosti a pak pořídit kompresor pro dané použití s dostatečným výkonem. Ještě než se na přibližné hodnoty výkonu podíváme, musíme vás upozornit na jednu věc. Většina výrobců uvádí nejen výstupní, ale i sací výkon.

 • Sací výkon – množství vzduchu, které proteče do přístroje za jednotku času při daném pracovním tlaku.
 • Výstupní výkon – množství vzduchu, který je vytlačen z přístroje za jednotku času při daném pracovním tlaku.

Oba výkony se udávají v litrech za minutu (v případě velkých kompresorů v metrech krychlových za hodinu, takový údaj musíte vydělit 60 a vynásobit 1000, abyste se dostali na základní jednotku). Občas jsme se setkali i s tím, že byl uveden pouze sací výkon. Proto bychom vám chtěli říct, že výstupní výkon obvykle odpovídá 60 % sacího výkonu u rychloběžných a 80 % sacího výkonu u pomaloběžných dvoupístových kompresorů. Tak si můžete snadno spočítat, co od kompresoru očekávat (nehledě na to, že je podezřelé, pokud se vám výrobce nechce s výkonem svého stroje „pochlubit“).

Na druhou stranu, problém je pouze v tom, že výrobce uvádí hodně rád větší výkon a menší hodnotu dává často do pozadí nebo ji vůbec neuvede. To, že výtlačný výkon je sám o sobě menší, je naopak v pořádku. Odpovídá to konstrukci kompresoru – každý má určitý „škodlivý prostor“, který množství stlačeného vzduchu snižuje. Tady naopak není potřeba hledat žádné podvody, nejde o žádný marketingový tah, ale o přirozený jev. A nyní již k odhadovaným odběrům:

 • 50 až 150 litrů za minutu – stříkání menších ploch, ofuky, nahuštění pneumatik – vhodné pro příležitostné práce v garáži nebo domácí dílny.
 • 100 až 250 litrů za minutu – stříkání středních ploch, sponkování a hřebíkování, pneumatické nářadí s menším výkonem – vhodné pro domácí dílny a častější použití.
 • 250 až 500 litrů za minutu – stříkání velkých ploch, výkonné pneumatické nářadí, NC stroje vhodné do menších provozů a řemeslných dílen.
 • 450 až 750 litrů za minutu – náročná práce v profesionální dílně, pneuservisu nebo v průmyslu.
 • 700 a více litrů za minutu – napájení obráběcích strojů, lakýrnické práce na velkých plochách, pískovací práce a použití náročného a výkonného pneumatického nářadí ve velkých provozech.

Toto jsou víceméně oficiální odhady, na různých odborných serverech se budou lišit v řádu desítek litrů za minutu, což není nijak zásadní rozdíl. Tím spíše, že hranice nejsou nijak ostré, spíše přibližné. Již pouze drobným, ne však nedůležitým detailem je fakt, že používáte-li zároveň více zařízení připojených na kompresor najednou, musíte jejich spotřebu sečíst. Často se pak při nákupu kompresoru uvádí, že byste neměli být spokojení se strojem, který poběží na hranici svých možností. Je dobré mít určitou rezervu, zhruba 30 až 50 procent výkonu.

Parametry tlakové nádoby

Tlaková nádoba kompresoru je asi jeho nejvýraznější součástí. Její objem není tak důležitý, jako třeba výkon, ale zajímat by vás měl. Jde o to, že právě do nádoby se pumpuje vzduch tak dlouho, dokud není dosaženo dostatečného tlaku. Pak se nasávání zastaví a vy můžete s kompresorem pracovat. Když se nádoba vyprázdní, kompresor ji znovu naplní. Čím větší nádoba, tím větší odběr je možný. Zároveň pak velká nádoba znamená nerušený a rovnoměrný odběr, takže můžete pracovat bez přerušení. Malé kompresory s objemem tlakové nádoby 25 litrů stačí na menší ofuky nebo dofouknutí pneumatik. Pro pneumatické nářadí už ne. Z našeho pohledu je pro pneumatické nářadí dobré, když vzdušník (tak se tlaková nádoba nazývá) disponuje objemem alespoň 50 litrů, pro dlouhodobé rovnoměrné použití při vysokém výkonu by to mělo být alespoň 100 litrů. Opět doporučujeme ponechat si určitou rezervu.

Jištění kompresoru s ohledem na příkon si zkontrolujte

Kompresory mají, vzhledem ke svému výkonu, vysoký příkon. Běžně v řádu jednotek kilowattů. To může být problém – většinou máte doma jištění třídy A a B, které se hodí pro nižší příkony. Kompresory, včetně pístových, však disponují elektromotry, které vyžadují jištění třídou C a D. Tyto motory vyžadují při rozbíhání velké množství proudu. V praxi to znamená, že jistič špatné třídy tento proud nezachytí a bude vypadávat. Teoreticky vám jističe A a B, takzvané světelné jištění, vystačí na kompresory s příkonem do 1,5 až 2 kW. Ovšem větší příkony, kolem 2,2 a více kW, už nebude kompresor dobře fungovat, tam je potřeba motorické jištění.

Hobby kompresory pak dosahují maximálních příkonů 2,5 kW, některé poloprofesionální přístroje mohou dosáhnout až 5 kW. Jak vás asi napadlo, vyšší příkon znamená i vyšší výkon, větší průtok vzduchu i tlak, ale musíte bezpodmínečně hlídat jištění. Je to kritérium, ke kterému byste měli přihlédnout. S příkonem pak souvisí ještě jeden parametr – účinnost. V podstatě jde o jediné, dát si do porovnání příkon v kilowattech a výkon v počtu litrů, které protečou za minutu. Čím lepšího poměru dosáhnete (čím větší výkon vzhledem ke stejnému příkonu), tím lépe.

Způsob ovládání kompresoru – volte intuitivní a jednoduché

Tak jako u jiných přístrojů, i u kompresoru byste se měli dívat na jeho ovládání. U hobby kompresorů nebývá složité, běžné je tlačítko on/off a případně jednoduchá regulace výstupního průtoku. U poloprofesionálních a profesionálních strojů ale bude složitější, je potřeba nastavovat větší množství parametrů. Zejména šroubové kompresory bývají vybaveny displejem a ovládací jednotkou s tlačítky. Díky ní lze například:

 • Nastavit provozní režim
 • Nastavit podmínky
 • Nastavit provozní limity
 • Monitorovat průběh pracovního procesu
 • Sledovat přetlak
 • Sledovat teplotu oleje
 • Kontrolovat stav údržby

V domácí dílně tyto funkce nevyužijete. Běžné jsou u profesionálních kompresorů. Pokud ale hodláte vybavit třeba svůj autoservis, může se vám takové ovládání hodit a doporučujeme si ho v praxi vyzkoušet, než kompresor koupíte.

Kompresor Extol
Kompresor v dílně

Výtlačný tlak kompresoru

Jedním z parametrů kompresoru, kterého si jistě všimnete, protože ho výrobci uvádí vždy, je výtlačný pracovní tlak. Pístové kompresory běžně pracují s 8, 10 nebo někdy i 15 bary. Disponují tlakovým spínačem, který je nastaven, aby při poklesu tlaku ve vzdušníku o 2 bary spustil kompresor do chodu. Jakmile se tlak ustálí opět na pracovní hodnotě, spínač ho vypne. Takže například kompresor, který pracuje s tlakem 10 barů, funguje v rozmezí 8 až 10 barů ve vzdušníku. Proč je to pro vás důležité? Podíváme se na to takto – každá činnost má určitý tlak, který je potřeba. Při točení piva nebo malování na tom až tolik nezáleží. Ale třeba při plnění pneumatik nebo u pneumatického nářadí na tlaku záležet může.

Hlučnost a vibrace – zkuste přihlédnout k vašemu pohodlí

Tyto dva parametry souvisí z velké části jak s celkovou konstrukcí, tak i s výkonností, příkonem a účinností přístroje. Celá věc se má tak, že čím větší je příkon a v souvislosti s tím i výkon přístroje, tím více vibrací produkuje. Pokud je jeho konstrukce lehká, budou vibrace silné a hlučnost bude vysoká. Snížit se dá tím, že bude konstrukce pevnější, robustnější, stabilnější a že bude mít motor lepší izolaci. Tím sice roste hmotnost přístroje, o které se zmíníme dále, ale klesá hlučnost a zvyšuje se tak váš pracovní komfort (přílišná hlučnost je nejen nepříjemná, ale může být i riziková a vést ke zdravotním problémům). Cílem výrobců je v tomto bodě najít optimální kompromis mezi výkonem, mobilitou přístroje a jeho stabilitou a odizolováním od vibrací. Snažte se ideálně vybrat méně hlučný přístroj (vhodný poměr hmotnosti a výkonu), ideálně s tichým motorem. Hlučnost pomáhá snižovat také větší počet válců (mohou být jeden, dva nebo tři), ty dovedou udržet stejný tlak při nižších otáčkách.

Důležitá je dobrá a snadná manipulace se strojem

Poslední věcí, kterou byste měli zohlednit, je celkový design a konstrukce přístroje. Nejde nám teď o to, jestli je kompresor stylový a jakou má barvu (ačkoliv ta se u jednotlivých výrobců liší a často je pro ně specifická), spíše o jeho stavbu. Kompresorům většinou roste s jejich výkonem a velikostí i hmotnost a od určité fáze není praktické kompresor nosit v ruce. U těch nejmenších, přenosných to jde, jejich hmotnost není zase tak velká. Ale kompresory, které váží i 50 kilogramů, už musí nutné disponovat kolečky, aby bylo možné je stěhovat pojezdem. V opačném případě není jejich použití komfortní, pokud tedy neplánujete kompresor zabudovat na dané pracovní místo napevno. Stejně tak byste měli hlídat to, aby celková konstrukce byla stabilní, kvalitně provedená a vzhledem k tlaku, se kterým kompresor pracuje, musíte hlídat i materiál. Nesmí se stát, aby byla tlaková nádoba příliš křehká a bylo u ní riziko prasknutí.

zpět k menu ↑

Příslušenství, které s kompresory souvisí

Kompresor sám o sobě je tím hlavním a nejdražším, co pořídíte. Ale ke správnému fungování je potřeba mít i určité příslušenství, bez něhož se neobejdete. Některé příslušenství si zde zmíníme, vyplatí se vám o něm uvažovat zároveň s kompresorem, případně ho i s přístrojem koupíte v jedné sadě.

 • Spirálová tlaková hadice – bývá často dlouhá několik metrů, abyste byli co nejmobilnější.
 • Tlaková ofukovací pistole, nástavec na dofukování kol – nástavce na hadici, které umožňují další činnosti, jako je ofuk nebo nahuštění pneumatik.
 • Stříkací pistole – umožňuje vám s pomocí kompresoru nanášet barvu i na velké plochy, takže malování je výrazně rychlejší.
 • Pískovací pistole – pistole k očištění materiálu od koroze a nečistot.
 • Manometr – přístroj pro měření tlaku, třeba právě v pneumatikách.
 • Pneumatické nářadí – vyžaduje určitý výkon kompresoru, ale pokud ho dosáhnete, je ideálním nástrojem pro další činnosti. Využívá tlaku vzduchu a často to bývá bruska, kladivo, utahovák, nebo třeba sponkovačka.
 • Narážeč a výčepní zařízení – chcete-li použít kompresor k tlakování sudu, pak budete potřebovat narážeč na sud a výčepní zařízení, lidově pípu.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

To je od nás všechno, co se kompresorů týče. Ale než se s vámi rozloučíme, máme pro vás ještě pár informací. Tím prvním, co máme ještě v plánu, je rekapitulace celého výběru kompresoru. Především byste si měli ujasnit, jak často, k čemu a jak budete kompresor používat, případně kolik do něj chcete investovat. Předpokládáme, že nejčastěji budete mít zájem o hobby, případně poloprofesionální přístroj. Ten bude na 99 % pístový, buď olejový, nebo bezolejový (podle plánovaného využití). Vybírat byste měli v přiměřené cenové kategorii, a co se týče značek, doporučujeme volit nějakou známější – Orlík, Scheppach, Aircraft, Atmos nebo třeba Stanley. Ne, že by menší nebo málo známá firma nedokázala vyrobit dobrý kompresor, ale takový nákup je zatížen větší mírou rizika. Levné kompresory z asijských zemí pak důrazně nedoporučujeme, mohou být dokonce nebezpečné.

Co se týče parametrů kompresoru, musíte se oprostit od toho, abyste hledali nejlepší hodnoty, ale volte optimum pro práci a samozřejmě pro zvolenou třídu. Od hobby kompresoru nemůžete čekat profesionální výkon. Uzpůsobte svůj výběr potřebě – volte přiměřený příkon a výkon, pracovní tlak i velikost kompresoru. Snažte se, aby se s ním dobře pracovalo, takže by měla být manipulace s kompresorem jednoduchá, ovládání intuitivní a jeho přesouvání by mělo být snadné, ideální je, když disponuje kolečky. Z hlediska bezpečnosti se dívejte na stabilitu přístroje, kvalitu materiálu a také na jištění. Nesnažte se uměle hledat vyšší výkon, než potřebujete, zbytečně byste si připlatili, kompresor by se opotřebovával použitím, na které není uzpůsoben, a nepříjemná by byla i práce s ním. S pohodlím při práci pak souvisí i hlučnost přístroje a míra vibrací. Závěrem se můžete podívat, jaké příslušenství budete ke kompresoru potřebovat a případně, zda ho výrobce dodává se strojem, a máte v zásadě vybráno.

zpět k menu ↑

V jakých hodnotách se pohybují ceny kompresorů?

U kompresorů, podobně jako u ostatních druhů nářadí, je cenové rozmezí hodně široké. Je to dáno tím, že existují již zmíněné tři kategorie zboží – hobby, poloprofesionální a profi. Kromě toho, že se velmi výrazně liší svými parametry (v případě kompresorů je to příkon, výkon, pracovní tlak i možnosti ovládání a konstrukce), je u nich velmi rozdílná i cena. Ceny se pak pohybují od dvou, tří tisíc u dobrých levných hobby kompresorů, až po stovky tisíc u extrémně výkonných profesionálních průmyslových kompresorů s řídící jednotkou a všemi funkcemi, které se ve velkém provozu dají využít.

 • Hobby kompresory – jsou k dostání od zhruba dvou tisíc do deseti tisíc korun. Nedoporučujeme kupovat levnější modely. Nejsou příliš kvalitní, a pokud plánujete něco víc, než je občasné nahuštění pneumatik, měli byste hledat lepší alternativu. Některé hobby kompresory seženete i za více, než deset tisíc, pro domácí dílnu nebo garáž ale kompresor této cenové kategorie až na výjimky stačí.
 • Poloprofesionální kompresory – jejich ceny se pohybují v řádu desítek tisíc korun. Na rozdíl od hobby třídy, kterou tvoří především pístové kompresory, se zde objevují i jednodušší šroubové kompresory. Nabídnou vám výrazně větší výkony a více možností a funkcí, ale už si za ně připlatíte. Pokud neplánujete časté použití kompresoru při využití jeho velkého výkonu, pak se vám nevyplatí je kupovat. Jsou určeny spíše pro menší provozy, řemeslné dílny nebo autoservisy.
 • Profesionální kompresory – tady jde o velmi výkonné, profesionálně řízené a ovládané kompresory, často s plynulou regulací výkonu, řídící jednotkou a robustní konstrukcí. Jejich cena ale může vystoupat až na stovky tisíc korun a už jsou určeny především pro průmyslové závody, velké dílny a podobně.

zpět k menu ↑

Pravidelná údržba a servis kompresoru

Koupíte si kompresor a budete s ním pracovat, to je v pořádku. Ale abyste zajistili jeho bezproblémový chod a dlouhou životnost, měli byste s ním podle toho zacházet. Nepřetěžovat ho, nepřehřívat, zajistit vhodný jistič, aby se nepoškozoval elektromotor výpadky proudu. A také je důležitá pravidelná údržba a servis. Většinou vám dodá výrobce pokyny pro údržbu v návodu, pokud ne, je potřeba dělat alespoň základní kroky.

Příslušenství ke kompresoru

 • Pokud nemáte bezúdržbový bezolejový kompresor, musíte pravidelně doplňovat olej, aby byl motor i píst promazaný a klouzal. Jakmile začne motor drhnout z důvodu nedostatku oleje, může dojít k jeho zásadnímu poškození, které může v krajním případě až znemožnit další použití.
 • Z tlakové nádoby pravidelně odpouštějte kondenzát, tím zamezíte častému spínání kompresoru a v některých případech také tomu, abyste tlakovou hadicí se vzduchem nechali utíkat i kapičky vody. Mohlo by to škodit jak nářadí či pistoli, tak i nátěrům nebo kvalitě piva. Voda kondenzuje v nádobě přirozeně, se vzduchem se tam vzdušná vlhkost dostává a právě odpouštěním předcházíte tomu, aby vám způsobila problémy.
 • Pravidelně byste měli měnit vložky sacích filtrů, případně je čistit. Pokud bude sací filtr zanesený, bude to znamenat významné zhoršení výkonu přístroje a případně i jeho následné poškození z důvodu přehřátí motoru. V případě, že se filtr protrhne, je třeba ihned zastavit práci a filtr vyměnit, dovnitř kompresoru by se neměla žádná nečistota. Mohla by způsobit i velmi zásadní poškození.
 • V případě, že dojde k poruše kompresoru, okamžitě byste ho měli přestat používat. Jednak je riziko používat vědomě poškozený přístroj, jednak ho tím můžete definitivně zničit. Naopak, pokud ho dáte do opravy (a většina výrobců vám nabízí více či méně dostupný servis a služby), často to vyjde levněji, než koupě nového kompresoru.

Pevně doufáme, že si tyto naše rady vezmete k srdci a při práci s kompresorem se jimi budete řídit. Nyní už nám nezbývá, než vám popřát hodně štěstí v práci s vaším novým kompresorem, a pouze doufáme, že vám bude dobře sloužit.

Kompresory
5 (100%) 3 votes
Váš pomocník