Nejlepší rychlovarné konvice 2019

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější rychlovarné konvice.
  • Zvolte si na základě výkonu, objemu, designu a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Rychlovarné konvice bez pozadí

TOP rychlovarné konvice roku 2019

Úvod

Horká voda nebyla nikdy dostupnější. Nejen, že teče z vodovodních kohoutků, ale také ji můžete k varu velmi rychle a také velmi snadno přivést doslova v každé kuchyni. Dříve, než jste si mohli uvařit váš oblíbený čaj či kávu, museli jste zatopit v kamnech. V hrnci nebo konvici přivést vodu k varu a teprve pak jste si mohli vychutnat lahodný nápoj dle vašich chutí. Dnes stačí jednoduše přijít k rychlovarné konvici, zapnout ji a lahodný čaj či kávu si můžete vychutnat do několika desítek vteřin. Jaké to zjednodušení! A také velká pomoc během hektického rána, kdy vypravujete děti do školy a sebe do práce.

Rychlovarné konvice jsou jedním z nejpoužívanějších spotřebičů v kuchyni, kde se velmi rychle zabydlely. Navíc, když si ji pořídíte, jen tak ji nevyměníte. Proto byste měli nad volbou té nejlepší rychlovarné konvice přemýšlet a vybrat tu nejlepší pro vás. Rychlovarné konvice v dnešní době disponují velkým množstvím parametrů, na které si musíte dávat pozor a ze kterých si můžete vybrat ideálního pomocníka právě do vaší do kuchyně.Abyste se v těchto parametrech neztratili, pomůže vám v tom test rychlovarných konvic. Díky nám se v množství parametrů, kterými rychlovarné konvice disponují, neztratíte. Po přečtení tohoto testu si budete jisti, kterou z rychlovarných konvic si vyberete. Protože je konvice opravdu skvělým kuchyňským pomocníkem, na závěr článku si také ukážeme několik rad a tipů, jak rychlovarnou konvici dobře vyčistit.

Při výběru tak musíte myslet především na bezpečnost, kterou vám rychlovarné konvice nabízejí. Zapomínat byste rozhodně neměli ani na objem, který je velmi důležitý především u početnějších rodin. Samozřejmě, že i další technické parametry byste neměli nechat bez povšimnutí. Které z nich jsou ale ty nejdůležitější? Nezapomínejte na to, že rychlovarné konvice vám správným výběrem ušetří nejen čas, ale také spotřebu elektrické energie. To se pak velmi kladně promítne také do vašeho rodinného rozpočtu.

Už ale dost řečí. Přečtěte si následující test rychlovarných konvic 2019, abyste si udělali ve výběru jasno! Musíte si uvědomit, že konvici budete používat prakticky každý den. Stejně tak bude rychlovarná konvice prakticky každý den na očích. Proto výběr opravdu kvalitní a vhodné konvice rozhodně nepodceňujte a nešetřete pár korun. Oněch pár korun může znamenat i propastný rozdíl v kvalitě! Ještě doplníme, že v rámci tohoto testu jsme se věnovali klasickým konvicím do kuchyně, nikoli těm cestovním. U nich jsou důležité zcela jiné parametry a do konceptu tohoto testu by tak nezapadly.

zpět k menu ↑

Typy rychlovarných konvic

Na trhu se můžeme setkat celkem se čtyřmi typy rychlovarných konvic. Jaké typy to jsou a co je jejich plusem, a naopak v čem jsou hodnoceny negativně? Je třeba si také uvědomit, že každý typ konvice bude mít také jinou cenovou kategorii, připlatit si ovšem za kvalitnější typ rychlovarné konvice se rozhodně vyplatí.

Plastové konvice

Plastové konvice jsou na trhu velmi rozšířené, ne-li vůbec nejrozšířenější. Sehnat tak můžete opravdu velké množství plastových konvic, navíc za skvělé ceny. Plastové konvice vynikají především tím, že jsou velmi lehké. To s sebou nese také velmi snadnou manipulaci. Tyto konvice jsou praktickým pomocníkem do kuchyně. Občas se může stát, že se plast přepálí a konvice pak charakteristicky zapáchá po spáleném plastu. To se ale naštěstí stává skutečně minimálně. Pokud se rozhodnete zakoupit tento typ konvice, rozhodně si dbejte na to, aby měla konvice pojistku prosti přehřátí. Velmi často také nalezneme konvici z plastu v kombinaci s jiným materiálem.

Nerezové konvice

Nerezové konvice mají své kouzlo především ve velmi jednoduché údržbě. Nerez snadno očistíte a nemusíte se o nic extra starat. Díky různým možnostem vzhledu se navíc může konvice stát skvělou ozdobou do každé kuchyně. Nerezová konvice také vydrží i poněkud hrubší zacházení. Problémem snad může být jen vyšší cena, za kterou nerezovou konvici pořídíte. Za výhody, které tento typ rychlovarné konvice nabízí, to ale není až takový problém. Výhodou je také to, že oproti plastovým konvicím nehrozí riziko přehřátí.

Skleněné konvice

Skleněné konvice se mohou pyšnit především krásným a neotřelým designem, který opravdu ozvláštní každou kuchyň. Díky tomu, že je konvice skleněná, je zde problém s vodním kamenem, který se čistí častěji než například u plastových či nerezových konvic. To je způsobeno především tím, že ve skleněné konvici je vše vidět a vodní kámen by vypadal opravdu nevzhledně. Díky možnostem barevného podsvícení je konvice opravdu designovou lahůdkou do každé kuchyně. Některé typy mění barevnost LED podsvícení podle toho, jakou teplotu voda má. Skleněné konvice jsou pak logicky náchylnější k rozbití a také jejich pořizovací cena je poněkud vyšší. Pohled na vroucí vodu, jež vře v prosklené rychlovarné konvici působí navíc velmi impozantně, také návštěvy tento pohled jistě uvítají.

Keramické konvice

Keramické konvice vypadají naprosto úžasně a skvěle. Běžně ale moc k vidění bohužel nejsou. Originalita je ale bezesporná. Velkou výhodou takových konvic je, že dlouho drží teplo. Klidně i několik desítek minut po uvaření je tak voda skutečně horká až vroucí. Značnou nevýhodou je celková hmotnost i pořizovací cena keramické konvice. Na stranu druhou se skvělé hodí prakticky do každé kuchyně a je to krásný designový prvek, kterým můžete okouzlit každou návštěvu. Keramické konvice jsou také velmi náchylné k rozbití, musíte s nimi proto manipulovat velmi opatrně. Na stranu druhou můžete rychlovarnou konvici postavit na stůl a nikdo ani nepozná, že se nejedná o klasickou keramickou konvici.

Kombinace

Na trhu jsou pak také konvice, které nabízejí kombinaci zmíněných materiálů. Tyto kombinace mohou působit elegantním dojmem, mají ale také své funkční opodstatnění. Kombinace materiálů navíc dotváří elegantní vzhled a mnohdy také exkluzivitu. Rychlovarných konvic s kombinací dvou i více materiálů seženete na trhu s domácí elektronikou nespočet.

zpět k menu ↑

Test rychlovarných konvic

Rychlovarné konvice jsou opravdu zboží, kde je možností výběru téměř neomezený počet. Záleží zpravidla na tom, kolik chcete do konvice investovat peněz, designové prvky a další kritéria jsou pak spíše až na druhém místě. Alespoň u většiny zákazníků. Proto jsme se rozhodli, že rychlovarné konvice v našem velkém testu rozdělíme podle ceny. Jiné možnosti dělení by sice také přicházely v úvahu, ale rozhodně by vám, uživatelům, neřekly nic o tom, jak konvice reálně využít případně kterou z nich si vybrat a proč.

Celkem v našem textu naleznete čtyři kategorie rychlovarných konvic, do každé této kategorie jsme zařadili pět různých konvic od různých výrobců s různými parametry. Konkrétně se jedná o rychlovarné konvice do 1 000 Kč, do 2 000 Kč, do 3 000 Kč a kategorie nad 3 000 Kč. V každé kategorii jsme vybrali rychlovarné konvice, které si zákazníci velmi často pořizují nebo jsou s nimi spokojeni. V každé z kategorií jsou vybrány konvice s různým příkonem i z různého materiálu, aby byla kategorie pestrá a pro vás, zákazníky co nejvíce směrodatná. O tom, podle čeho konvice vybírat se dozvíte v následujících odstavcích. Celkem se tak můžete podívat na seznam 20 různých rychlovarných konvic, ze kterých si vybere i ten nejnáročnější zákazník.

Cenová kategorie do 1 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem Cena
1. Sencor SWK 1785BK
2 220 W 1,7 l Zjistit cenu
2. Concept RK 4065
2 200 W 1,8 l Zjistit cenu
3. ETA 8598 ELA
2 100 W 1,7 l Zjistit cenu
4. Xiaomi Mi Smart Kettle
1 800 W 1,5 l Zjistit cenu
5. Tefal KI 160511
2 400 W 1,7 l Zjistit cenu

Cenová kategorie od 1 000 do 2 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem Cena
1. DeLonghi KBOV 2001
2 000 W 1,7 l Zjistit cenu
2. Sencor SWK 1590
1 500 W 1,5 l Zjistit cenu
3. Electrolux EEWA 7700
2 400 W 1,7 l Zjistit cenu
4. Bosh TWK 8611P
2 400 W 1,5 l Zjistit cenu
5. Concept RK 4060
2 200 W 1,8 l Zjistit cenu

Cenová kategorie od 2 000 do 3 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem Cena
1. Boretti B512
2 200 W 1,7 l Zjistit cenu
2. Tescoma 677820.00
2 400 W 1,7 l Zjistit cenu
3. DeLonghi KBOE 2001
2 000 W 1,7 l Zjistit cenu
4. Braun WK5115
3 000 W 1,7 l Zjistit cenu
5. Bosch TWK 7203
2 200 W 1,7 l Zjistit cenu

Cenová kategorie od 3 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem Cena
1. Kitchen Aid 5KEK1522EAC
2 400 W 1,5 l Zjistit cenu
2. Catler SP8010
1 400 W 1,2 l Zjistit cenu
3. Sage BTM800
1 840 W 1,5 l Zjistit cenu
4. Stelton Emma White
2 200 W 1,2 l Zjistit cenu
5. Morhy Richards 131000
2 200 W 3 l Zjistit cenu
Rychlovarná konvice charakteristika

Rychlovarné konvice a jejich charakteristika

Rychlovarnou konvici mnozí z nás používají každý den, zamysleli jsme se však někdy nad tím, jak rychlovarná konvice vlastně funguje? Na spodu každé rychlovarné konvice nalezneme topné těleso, nad kterým je nádrž na vodu. Topné těleso je samo o sobě rezistor. Zjednodušeně řečeno, rezistor přeměňuje energii na teplo. Toto teplo pak ohřívá vodu v nádobě na vodu.

Aby rychlovarná konvice neohřívala vodu i po dosažení 100 °C, je zde umístěný vypínací mechanismus. Ten je založený především na bimetalické desce. Na ni působí horké páry, které se produkují při ohřevu vody. Tato horká pára pak bimetalickou desku ohřeje, čímž dojde k sepnutí a vypnutí ohřevu vody. To je doprovázeno také charakteristickým zvukem.

zpět k menu ↑

Podle čeho a jak vybrat rychlovarnou konvici

Na jednu stranu si člověk řekne, že výběr rychlovarné konvice není nic světoborného. Na stranu druhou ale rychlovarná konvice disponuje mnoha parametry, o kterých je dobré něco vědět a o kterých je dobré si něco povědět. Zapomínat nesmíte na fakt, že konvice nepatří mezi zboží, které byste měnili každý druhý měsíc, proto nad jejím výběrem důkladně zapřemýšlejte. Test rychlovarných konvic 2019 by vám v tom měl pomoci.

Objem a velikost

Objem a velikost rychlovarné konvice jsou jedním ze základních parametrů, na které byste se měli zaměřit a popřemýšlet nad ním. Vybírat samozřejmě budete podle toho, kolik členů domácnosti bude naráz potřebovat horkou vodu. Zapomínat byste neměli ani na to, jak často budete konvici používat. Sehnat můžete konvice s objemem 0,4 l, maximální objem pak je okolo 3 litrů. Jestliže jste v domácnosti dva, zpravidla postačí konvice s objemem okolo 1,7 l, pomocí které můžete uspokojit potřeby případné návštěvy. Pokud už je vás doma více, rozhodně oceníte větší objem rychlovarné konvice. Otázka ale je, zda budete potřebovat takové množství vody naráz. Mějte na paměti, že jeden litr ohřáté vody vyjde zhruba na 4 běžné šálky kávy či čaje. Konvice s extrémně nízkými objemy jsou zpravidla cestovní, těmi se ale v této recenzi z pochopitelných důvodů nezabýváme.

Co se velikosti týče, doporučuje se pořizovat konvice menší ale objemnější. Díky tomu, že je konvice široká dokáže lépe využít teplo a voda se vám tak ohřeje mnohem rychleji. Cenové rozdíly mezi vysokou a nízkou konvicí zpravidla nebývají.

Rychlovarná konvice záhlaví
Stylová konvice

Příkon a spotřeba

Příkon, velmi podstatný parametr u zboží, jakým jsou rychlovarné konvice. Vedle spotřeby elektrické energie totiž příkon také určuje, za jak dlouho se nám voda uvaří. Zpravidla se na trhu vyskytují konvice od 600 W do 3 000 W. Ty s menším příkonem jsou většinou konvice cestovní a do domácnosti se příliš nehodí.

Abyste vodu uvařili skutečně rychle bez dlouhého čekání, doporučujeme vybírat z konvic s příkonem okolo 2 000 W a více. Je tedy patrné, že čím vyšší příkon bude, tím rychleji se vám voda ohřeje. Bohužel s tím ale poroste také spotřeba elektrické energie. Stále je to ale energeticky i časově výhodnější, než kdybyste vodu ohřívali po staru na plotně.

Výběr dostatečného příkonu opět záleží na tom, jak často budete rychlovarnou konvici používat. Když budete konvici používat každá den pětkrát, je třeba se zamyslet nad tím, jak velký příkon potřebujete.

Uložení topného tělesa

Na trhu se vyskytují celkem dva typy uložení topného tělesa. Prvním z nich je skryté topné těleso, druhým potom viditelné topné těleso.

  • Jestliže bude topné těleso skryté, je zpravidla zabudované ve spodní části rychlovarné konvice. U tohoto typu spirály je prodloužená doba ohřevu vody, na druhou stranu na spirále nedochází k usazování vodního kamene. Je tedy jednodušší na údržbu.
  • Druhým typem je viditelné topné těleso. To je přímo ve styku s vodou, což urychluje samotný ohřev. Nevýhodou je ovšem fakt, že se na tomto typu spirály usazuje více vodního kamene a musí se mnohem častěji čistit.

Základna konvice

Základna rychlovarné konvice je její neoddělitelnou součástí. Nabízí se v různých průměrech a nejpohodlnější je otočná základna konvice. U ní totiž není potřeba “trefovat správné místo” a můžete konvici položit prakticky jakkoli. Pokud se rozhodnete pro dražší rychlovarnou konvici, můžete se setkat s tlačítky, pomocí kterých regulujete teplotu ohřívané vody. Na trhu se můžete případně setkat s modely, kde teplotu regulujete pomocí aplikace ve svém chytrém telefonu. To vše je velké usnadnění zejména v případě, že vaříte čaj pro děti.

Napájecí kabel

U napájecího kabelu musíte myslet především na jeho délku, resp. na to, kam se chystáte konvici umístit. Berte tak v úvahu rozvržení zásuvek ve vaší kuchyni. Dražší modely navíc disponují navíjecím systémem kabelu, takže pokud nevyužijete jeho celou délku, můžete jej pohodlně schovat. Kabel tak nebude nikde překážet.

Bezpečnost

Bezpečnost je dalším důležitým aspektem, na který byste měli myslet v případě výběru jakéhokoli elektrického spotřebiče. Trh nabízí mnoho bezpečnostních prvků, proto by bylo dobré o nich něco vědět. Jedním z bezpečnostních i když spíše “pohodlných” prvků je dioda, která při zapnutí zahřívání svítí. Jakmile se voda uvaří, LED zhasne a vy víte, že je voda uvařena. Některé diody dokonce mění barvu podle toho, jak je voda aktuálně horká. To se hodí především jako prevence proti popálení či opaření horkou vodou nebo o povrch konvice.

Konvice by pak měla disponovat funkcí automatického vypnutí poté, co voda dosáhne 100°C. Stejně tak by se konvice neměla vůbec spustit v případě, že jste ji špatně umístili na stojan případně jste do ní zapomněli nalít vodu. Především u plastových konvic by mohlo dojít k nepřiměřenému zahřátí plastu, což by v krajních případech mohlo vést k požáru. Posledním bodem pak je vypnutí v případě, že se konvice začne přehřívat.

Materiál

Právě materiál bývá také jeden ze základních požadavků lidí. Od materiálu se totiž odvíjí mnoho vlastností, kterými bude rychlovarná konvice disponovat. Nejběžnější konvicí jsou konvice z plastu. Ty jsou levné a lehké, proto jsou mezi zákazníky oblíbené. Pak jsou materiály jako nerez, sklo, porcelán a jejich různé kombinace. Tyto modely jsousice dražší, avšak o to kvalitnější a do kuchyně i designově lepší. Rozhodně je výhodnější investovat o pár stovek více a pořídit neplastovou konvici.

Konvice v kuchyni

Filtr

Konvice mají zpravidla v zobáčku filtr, který brání tomu, aby se případné usazeniny a další nečistoty dostaly do šálku s čajem či kávou. Filtry rozlišujeme zpravidla dva – vyjímatelný a pevný. Vyjímatelný je výhodný v tom, že jej můžete vytáhnout a následně velice snadno očistit. Pevný se čistí hůře a je zapotřebí použít různých druhů techniky čistění. Filtry pak můžete čistit společně s konvicí, protože na čištění filtrů můžete použít ty samé prostředky.

zpět k menu ↑

Co dnes rychlovarné konvice umí

Rychlovarné konvice dnes velmi často neumí pouze ohřát vodu, ale disponuje také zajímavými funkcemi. Jednou z nich je samozřejmě pojistka proti přehřátí. Ta hlídá to, aby se konvice nepřehřála a nevzniklo tak riziko požáru.

Druhou častou funkcí je regulace teploty. Jednoduše nastavíte, na jakou teplotu se má voda ohřát a konvice to udělá. Na trhu ale existují také modely, které ohřejí vodu přesně podle toho, jaký druh čaje si zrovna vaříte. Pokud jste milovníky dobrého čaje, rozhodně byste si takový typ konvice neměli nechat ujít. Chytré věci se do domácností dostávají stále častěji. Není proto divu, že se na trhu začínají objevovat také chytré rychlovarné konvice, které propojíte s telefonem a můžete ji pomocí něj velmi snadno ovládat. Nejrůznější nastavení a tak dál můžete provádět přímo ze svého telefonu, a to se rozhodně vyplatí.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Rychlovarná konvice je skutečným pomocník do vaší kuchyně, nad jejím výběrem byste proto neměli jen mávnout rukou ale opravdu se nad parametry, které nabízí, pořádně zamyslet. Do rodiny s dětmi přece nebudete pořizovat těžkou a snadno rozbitnou porcelánovou konvici s objemem půl litru. Zde se budou hodit spíše plastové či nerezové konvice, které seženete doslova za pár korun.

Komfort v podobě termoregulace či schovaného kabelu do elektřiny čekejte spíše u dražších konvic nad 1 000 korun. Rozhodně ale tyto konvice stojí za to. Příkon elektrické konvice se většinou pohybuje okolo 2 000 W, což je dobře a do běžné rodiny nemá smysl pořizovat konvice s větším příkonem. Z našeho pohledu můžeme nejvíce doporučit konvice z nerezu případně ze skla. Ať už díky ceně nebo díky tomu, že jejich údržba není náročná a nehrozí zde žádné riziko přepálení či něčeho podobného.

zpět k menu ↑

Ceny rychlovarných konvic

Cena je jedna z věcí, která vás bude při výběru rychlovarné konvice zajímat. Levnější modely do 1 000 korun nabízejí asi vše, co běžný uživatel takového spotřebiče potřebuje a využije. V této cenové kategorii můžete sehnat nejen běžné plastové rychlovarné konvice, ale také skleněné či nerezové. Zpravidla s objeme do dvou litrů. Pokud už od konvice vyžadujete něco navíc, například termoregulaci apod., pak je rozhodně lepší sáhnout po konvicích v rozmezí 1 000 až 3 000 korun. Výběr v tomto cenovém rozpětí je opravdu velký, proto si vybere i náročnější uživatel konvici přesně podle svých potřeb.

Poslední kategorií pak jsou konvice nad 3 000 korun, které vynikají nad ostatními především designovým provedením. Jsou vyrobené například z porcelánu, který je sám o sobě poměrně drahým materiálem. Můžete zde sehnat také konvice s rychlým ohřevem velkého množství vody. Běžný uživatel ale bude zpravidla vybírat konvice do 2 000 korun, které obsáhnou vše důležité, co je ke každodennímu chodu domácnosti potřeba.

zpět k menu ↑

Na co je třeba ještě myslet

Jestliže máte doma malé dítě, rozhodně by stálo za to porozhlédnout se po rychlovarné konvici s termoregulací. Díky tomu totiž můžete vodu uvařit “tak akorát” a nebudete muset čekat, než čaj vychladne. To ušetří rozhodně spoustu času, zejména pak ráno. Doporučuje se také vytahovat konvici ze zásuvky, aby nedošlo ke zkratu. Většina rychlovarných konvic ale disponuje ochrannou proti zkratu, takže by k tomu dojít vůbec nemělo.

V případě velmi tvrdé vody je vhodné používat vodu filtrovanou, díky které se nebude konvice tolik zanášet vodním kamenem. To zajistí nejen delší životnost rychlovarné konvice, ale také vám to ušetří práci s údržbou, resp. s odstraňováním vodního kamene. Vodní kámen se ale bude vyskytovat více u rychlovarných konvic s neskrytou spirálou. Pokud takový typ konvice doma máte, nenechávejte v ní zbytečně vodu a alespoň na noc ji z konvice vylijte.

Pokud si pořídíte zcela novou konvici, měli byste ji před prvním použitím vyvařit. To znamená, že ji naplníte až po rysku MAX vodou a konvici zapnete, po ohřátí pak vodu vylijete. Tento úkon byste měli zopakovat alespoň 2x. Pak bude konvice zcela připravena k použití bez toho, aby se do vody přenášely různé pachy či nečistoty.

zpět k menu ↑

Čištění rychlovarné konvice

Čištění konvice od vodního kamene je velmi důležitým aspektem, a to především proto, že mohou jeho části také padat do čaje či kávy. Kolik vodního kamene a jak rychle se bude usazovat, závisí především na tvrdosti vody, ale také na četnosti používání rychlovarné konvice. Odvápnění, jak se odborně říká odstranění vodního kamene má své dobré důvody.

V prvé řadě nános vodního kamene na topné spirále snižuje účinnost ohřevu vody. Je proto vhodné vodní kámen čas od času odstranit a uvidíte, jak rychle se začne voda ve vaší rychlovarné konvici ohřívat. Díky tomu, že by mohlo docházet ke snižování účinnosti ohřevu, konvice by mohla čím dál více topit až by mohlo dojít k jejímu přehřátí a poškození. Navíc by přehřívání byl velký problém u plastových modelů. Plast by totiž začal vydávat charakteristický zápach, který by se z kuchyně větral hodně dlouho.

Díky tomu, že by mohlo docházet ke snižování účinnosti ohřevu, konvice by mohla čím dál více topit až by mohlo dojít k jejímu přehřátí a poškození. Navíc by přehřívání byl velký problém u plastových modelů. Plast by totiž začal vydávat charakteristický zápach, který by se z kuchyně větral hodně dlouho.

Jak se zbavit vodního kamene

Vodní kámen se do konvice dostává z vody. Každá voda má svoji přirozenou tvrdost. Některé oblasti mají vodu tvrdší, jiné měkčí. Proto se může vodní kámen usazovat různě. Přesto může nadělat pořádnou neplechu. Pokud navíc vodu necháváte v konvici i přes den, objem usazeného vodního kamene se rozhodně zvyšuje.

Uvnitř rychlovarné konvice

Jednou možností, jak se vodního kamene zbavit je použití kyseliny citronové. Postup je velmi jednoduchý. Do konvice nalijete vodu po rysku MAX a na každý litr použité vody dáte jednu lžičku kyseliny citronové. Konvici zapnete a necháte horký roztok hodinu působit. Poté roztok vylijete, opět do plna konvici naplníte čistou vodou, povaříte a vodu následně vylijete. Konvice je pak připravená k opětovnému použití, nyní již zcela vyčištěná. Jedná o zcela ekologický způsob, který je šetrný také k vaší rychlovarné konvici. Výhodou je, že pokud byste použili více kyseliny citronové, konvici to nijak neuškodí.

Druhou možností, jak se zbavit vodního kamene je využití octa. Konvici opět naplníte roztokem vody a octa až po rysku MAX. Zde se dává ocet v poměru 1:1 s vodou. Pokud máte konvici s objemem 1 l, použijete tedy půl litru vody a půl litru octa. Opět necháte povařit a roztok necháte působit přes noc. Ráno roztok vylijete, konvici po rysku opět naplníte, tentokrát čerstvou vodou, povaříte a vylijete. Konvice je opět připravena k použití, nyní bez vodního kamene.

Špinavá rychlovarná konvice
Údržba rychlovarné konvice

Třetí možností je zakoupit v drogeriích speciální čističe na rychlovarné konvice. Pravdou je, že zase tak speciální nejsou, zpravidla obsahují kyselinu citronovou, ocet a nějaké další chemické látky. K čištění konvice pomocí těchto přípravků se prosím řiďte uvedeným návodem každého výrobce, který bude na obalu těchto přípravků.

Na povrchu rychlovarné konvice

Nejen vnitřní část rychlovarných konvic je potřeba udržovat v čistotě. Také vnější část si zaslouží nějakou tu údržbu. Pojďme se tedy podívat na to, jak snadno ji můžete vyčistit. První variantou je opětovné použití octa. Stačí ocet jednoduše nanést na houbičku a tou pak celou konvici otřít. Na závěr samozřejmě ještě otřít čistou vodou. Druhou možností, jak konvici vyčistit, je čisticí prostředek, například JAR. Ten konvici dokonale zbaví všech nečistot, prachu a mastnoty.

Jestliže máte rychlovarnou konvici vyrobenou z nerezu, rozhodně není na škodu použít speciální čističe na nerezové povrchy. Tímto čističem konvici vyčistíte naprosto dokonale od všech nečistot a budete mít jistotu, že se nerezovému povrchu nic nestane. Musíte ovšem dbát na to, abyste skutečně zakoupili čistič na nerez. V opačném případě by totiž mohlo dojít k poškození nerezového povrchu. Povrch by tak mohl začít korodovat, případně by mohla konvice vypadat velmi nevzhledně.

Po přečtení našeho testu rychlovarných konvic věříme, že dokážete vybrat přesně takovou konvici, jakou budete potřebovat, a že se při výběru nespálíte. Věnujte výběru dostatečnou pozornost, zajisté to oceníte.

Rychlovarné konvice
Ohodnotit článek
Váš pomocník