Nejlepší outdoorové kamery 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější outdoorové kamery.
  • Zvolte si na základě kvality obrazu, stabilizace, kompaktnosti a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Outdoorové kamery bez pozadí

Vítězové testu:

Do 5000 korunOd 5000 do 8000 korunOd 8000 korun
LAMAX X10.1 GoPro HERO7 GoPro HERO 9 Black
badge-price
badge-performance
badge-quality
92%
94%
95%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • CZ menu, snadné ovládání
  • Optická stabilizace a pěkný obraz
  • Vodotěsný obal
  • Malá a lehká
  • Pěkná kvalita obrazu
  • Pohodlné ovládání
  • Kvalitní obraz i zvuk
  • Optická stabilizace
  • Pokročilá funkční výbava
  • Málo variabilní použití
  • Málo pokročilých funkcí
  • Problémy s baterií
  • Menší dostupnost
  • Slabší baterie

Úvod

Rádi cestujete, tvoříte si nové vzpomínky, jezdíte na výlety, chodíte na krásné vyhlídky, rádi se potápíte, nebo třeba relaxujete jen tak na pláži? Pak by vám ve vaší výbavě neměla chybět outdoorová kamera! O co se jedná? Zjednodušeně – jde o sportovní kameru, která je určena pro natáčení v terénu, třeba při lyžování nebo jízdě na kole. Je tomu přizpůsobena, aby nebyla křehká, byla za všech okolností praktická a zároveň aby vytvářela dobrý záznam i v pohybu.

Ano, je spousta příležitostí, kdy se dá tato kamera využít a každý má jednou za čas takovou příležitost. Stalo se vám někdy, že jste nečekaně byli svědky nějaké události, kterou jste kvůli vašemu překvapení nezvěčnili jinak, než do vašich vzpomínek? Nebo jste byli na dobrodružství, kde vám nepřišlo bezpečné brát s sebou fotoaparát? Nebo jste byli v takové situaci, kdy jste neměli ani volné ruce, protože jste například šplhali po skalách? A taky je možné, že jste měli nějakou rodinou oslavu, ale nikdo nechtěl pořád držet tu velkou kameru, aby natáčel vše kolem sebe. Když se nad tím zamyslíte, člověk opravdu zažije spoustu situací, kdy se tato malá praktická věc hodí.

Outdoorová, neboli akční kamera je malá, skladná do kapsy, odolná a při jakémkoli dobrodružství se nemusíte bát, že se vám kvůli natáčení a focení nečekaně vybije telefon a vy se nedostanete domů, nebo že si rozbijete svůj velký drahý foťák. Pokud chcete mít skvělé záběry za všech okolností – ať už ze všedních dní, nebo nějakého adrenalinového zážitku, tohle je něco pro vás. Ale jak vybrat outdoorovou kameru? Na co se při nákupu zaměřit? Co je vlastně důležité a co od kamer očekávat a požadovat? Od toho jsme tady pro vás my a náš test outdoorových kamer 2023.

S tímto typem kamer se v poslední době roztrhl pytel, jelikož do té doby nic podobného na trhu nebylo a lidé toto zařízení pro zpestření života a ukládání vzpomínek potřebují. Proto jsme se rozhodli pro vás vypracovat tento test, abychom vám výběr přiblížili a zjednodušili. Výběr nejlepší outdoorové kamery totiž není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Přeci jen – pro každou příležitost se hodí jiný model, liší se svými parametry, rozlišením, frekvencí, zoomem a dalšími hodnotami. Pojďme se proto podívat, jak vybrat outdoorovou kameru a jaké jsou nejlepší modely na trhu. (Zdroj: DigitalCameraWorld.com)

zpět do menu ↑

Outdoorové kamery a jejich rozdělení v testu

V rámci našeho testu jsme se samozřejmě zabývali otázkou, jak kamery efektivně rozdělit, aby byly žebříčky přehledné. Uznáváme, že pokud bychom srovnávali všechny kamery vedle sebe, nebylo by úplně jasné, která je skutečně nejlepší a výsledky testu by mohly být zkreslující. Proto jsme se rozhodli pro rozdělení outdoorových kamer podle cen. Tak jako u další podobné elektroniky, i u outdoorových kamer platí svým způsobem určitá přímá úměra mezi cenou a kvalitou. Čím více do ní investujete, tím víc od ní můžete očekávat. Naše rozdělení je následující:

  • Outdoorové kamery do pěti tisíc korun – za nás jde o nejlevnější outdoorové kamery. Nejsou technologicky příliš vyspělé a náročného uživatele pravděpodobně neuspokojí, ale pokud jste začátečníci nebo pokud vám stačí jen základní funkce, v této kategorii si vyberete.
  • Outdoorové kamery od pěti do osmi tisíc korun – tady už jde o střední kategorii outdoorových kamer. Je v ní k dostání celá řada přístrojů, které vynikají slušným rozlišením, dobrou snímací frekvencí i perfektním praktickým designem a tvarováním.
  • Outdoorové kamery od osmi tisíc korun – nejvyšší kategorie kamer, ve které se nacházejí ty nejlepší kamery. Pokud máte zájem o něco speciálního, vybírejte právě v této kategorii.

zpět do menu ↑

Test outdoorových kamer

Nyní, když víme, na co vše bychom mohli kameru využít, můžeme přejít k samotnému testu. Kamery jsme se rozhodli rozdělit do kategorií podle ceny, která se samozřejmě váže také s kvalitou kamer podle výše zmíněného rozdělení.

Cenová kategorie do 5 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníRozlišeníHmotnostCena
1. LAMAX X10.1
12 Mpix 73 g Zjistit cenu
2. Niceboy VEGA 6 star
16 Mpix 60 g Zjistit cenu
3. LAMAX W9
16 Mpix 134 g Zjistit cenu
4. Niceboy VEGA X PRO
20 Mpix 127 g Zjistit cenu
5. inSPORTline ActionCam III
16 Mpix 58 g Zjistit cenu
6. LAMAX X7.1 Naos
16 Mpix 58 g Zjistit cenu
7. Apeman A100 TRAWO 2
20 Mpx 80 g Zjistit cenu

Cenová kategorie od 5 000 do 8 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníRozlišeníHmotnostCena
1. GoPro HERO7
10 Mpix 83 g Zjistit cenu
2. GoPro Fusion
18 Mpix 210 g Zjistit cenu
3. DJI Osmo Action
12 Mpix 134 g Zjistit cenu
4. Insta360 ONE R (4K Edition)
12 Mpix 121 g Zjistit cenu

Cenová kategorie od 8 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníRozlišeníHmotnostCena
1. GoPro HERO 9 Black
23,6 Mpix 157 g Zjistit cenu
2. GoPro HERO8 Black Edition
12 Mpix 126 g Zjistit cenu
3. GoPro MAX
16,6 Mpix 160 g Zjistit cenu
4. Insta360 ONE X2
19 Mpix 149 g Zjistit cenu
5. DJI Pocket 2 Creator Combo
64 Mpix 117 g Zjistit cenu
6. Insta360 ONE R
19 Mpix 158,2 g Zjistit cenu

Go pro kamera

Outdoorové kamery a jejich charakteristika

Outdoorové kamery můžeme nazývat také kamery akční, nebo sportovní. Avšak jak jsme si již objasnili, jejich uplatnění nesahá jen do oblasti sportu. Využijete je na výletech, v přírodě, na skalách, prakticky kdekoliv, kde by bylo rizikové používat klasickou kameru. Hlavní myšlenka outdoorových kamer je samozřejmě kompaktnost. S tou souvisí jejich rozměr, hmotnost i možnost kameru upevnit tam, kam potřebujeme, na přilbu nebo třeba na řídítka kola. Tímto se výrazně liší od klasických kamer, které v tomto směru nejsou praktické. Při jízdě na lyžích, nebo na snowboardu má asi málo kdo ještě čas držet kameru a natáčet při jízdě sebe i okolí.

K těmto zařízením lze totiž také pořídit držáky. Díky nim lze pořizovat záběry například z řídítek kola, z čelního skla automobilu, nebo také třeba záběry z vlastního pohledu, tedy z helmy, při jakémkoli sportu. Důležité je, že jsou tyto kamery díky kompaktnějším rozměrům i odolnější a poškodit je není tak snadné. Na druhou stranu, je potřeba uznat, že oproti klasickým digitálním kamerám mají o něco horší vlastnosti (snad až na frekvenci snímání, ta je uzpůsobena tomu, aby nebyl obraz rozmazaný ani při sportu).

Výhody

Možnost pevnění kamery

Skladnost a kompaktní rozměry

Menší hmotnost

Jednoduché ovládání


Nevýhody

O něco horší vlastnosti oproti klasickým kamerám

zpět do menu ↑

Mezi jakými značkami outdoorovou kameru vybírat?

Jak už bylo řečeno, s outdoorovými kamerami se v posledních letech roztrhl pytel a to nejen s produkty, ale rozšiřuje se i škála značek, které se pouští do vývoje svých vlastních kamer. Na začátek se jistě hodí říct, že s touto novou senzací přišla firma vyrábějící kamery s názvem GoProHero. Jednou z hlavních otázek při každém nákupu je, zda se opravdu vysoká cena rovná vysoké kvalitě. Tak, jako u mnoha jiných produktů lze jistě říci, že jistá přímá úměrnost zde je, avšak nemusí být přímo exponenciální. V dnešní době je možné sehnat kvalitní kameru i za dobrý peníz. Avšak je důležité si uvědomit, že prověřená značka, která je na trhu známá a má dobré jméno, si nejen na své dobré pověsti zakládá, a proto nepředstavuje produkty, za kterými si nestojí, ale také má více prostředků. Ano, více prostředků může zajistit lepší vývoj každého nového typu kamer, inovace a nové technologie, navíc peníze lákají zkušené pracovníky. Vývojářství se stále posouvá kupředu a velké firmy si tudíž mohou dovolit například vysoce kvalifikované odborníky, kvalitní součástky a třeba i lepší zázemí pro výzkum. Také nezapomínejme, že již zaběhlé společnosti jistě mají s výrobou přístrojů větší zkušenosti, vědí, co je třeba zlepšit oproti předchozím modelům a co lidé požadují.  Nyní bychom vám tedy rádi představili některé značky, které vyrábí outdoorové kamery a které podle nás s jejich výrobou už nějaké zkušenosti mají.

zpět do menu ↑

Jak vybrat outdoorovou kameru – co všechno rozhoduje

Je nesporné, že u outdoorových kamer tak, jako u všech ostatních kamer s funkcí pořizování audiovizuálních snímků, je třeba dbát na rozlišení, respektive kvalitu videa, které tato kamera pořídí. Ovšem u tohoto typu kamer nelze posuzovat jen podle toho parametru. Je třeba brát v potaz i praktické vlastnosti kamer. Je potřeba, aby odpovídaly využití, které pro ně plánujete.  Co je tedy ještě zásadní pro výběr akční kamery?

  • Rozlišení
  • Stabilizace
  • Přizpůsobení pro situace, kterým chceme kameru vystavit
  • Přiblížení – zoom
  • Snímková frekvence
  • Ovládání
  • Rozměry, hmotnost
  • Ostatní příslušenství
  • Design

Samozřejmě, vlastností, které můžete sledovat, je více, ale toto jsou ty hlavní. Těm se budou následující kapitoly věnovat. Ještě než se ale do výběru pustíme, měli byste si dobře rozmyslet, kolik chcete do kamery investovat, jak často a při jakých aktivitách ji chcete používat. Podle toho by se měl váš výběr řídit.

Přiblížení/zoom – hlídejte kvalitu videa

Přiblížení, neboli zoom, je obecně nedílnou součástí fotografování. Při fotografování je často nezbytné „uměle“ přiblížit objekt, který chceme, aby byl hlavním bodem fotografie. Avšak předpokládejme, že akční kamerou plánujete primárně pořizovat audiovizuální záznamy – tedy natáčet – a to hlavně v situacích, kdy přibližování objektů není zcela nutné. Proto zoom není až tak důležitým parametrem při výběru. Svou důležitost ale má. Pokud ale věříte, že pro vás zoom bude využitelný, uveďme si tedy jeho typy:

  • Optický zoom – zde dochází k přiblížení snímku pomocí posunování čoček a změně ohniskové vzdálenosti objektivu. Tento typ zoomu nemá pro výsledný vzhled fotografie či videa velký vliv na jeho kvalitu a obraz nemá výrazně horší kvalitu než by měl bez použití zoomu.
  • Digitální zoom – funguje na základě výpočtu, který provádí samotný fotoaparát, obraz se takto uměle dokresluje a kvůli tomuto zde dochází ke zhoršení kvality fotografie.

Pokud by vás zajímala úroveň přiblížení, udává se u zoomu úroveň maximálního dosaženého zvětšení (například zoom 3x, zoom 4x a podobně).

Outdoorová kamera letadlo
Outdoorová kamera na kole
Rozlišení kamery

Rozlišení je klíčovým parametrem i u kamer

Jak jsme již zmínili výše, rozlišení je jeden z nejdůležitějších aspektů u výběru kamer. Samozřejmě od kamery čekáme, že videa, která pořídí, budou mít cenu shlédnout je například na počítači s velkým rozlišením obrazovky.  Právě rozlišení bezprostředně ovlivňuje kvalitu, ostrost a jemnost obrazu, čím větší rozlišení, tím lépe pro vás, alespoň teoreticky. Je pravda, že příliš velké rozlišení na malé ploše také není vhodné, to už je ale otázka toho, kde budete video přehrávat (rozlišení totiž udává počet barevných bodů, ze kterých se obraz skládá – bude-li mít promítací zařízení vyšší rozlišení, obraz bude rozmazaný, bude-li nižší, nic moc se neděje, pokud není rozdíl příliš velký). Chcete-li se videem pochlubit, mít pěkné záběry a jde vám o to, aby z něj byly patrné i detaily, nešetřete a pořiďte si raději kameru s vyšším rozlišením vzniklého videa.

Zde máme tedy na výběr, zda zvolíme VGA, HD, nebo Full HD. S rozlišením VGA již výrobci na trh nechodí, je příliš nízké, proto většina kamer poskytuje rozlišení HD (vysoké rozlišení, 1280 x 720 pixelů), nebo Full HD (velmi vysoké rozlišení, 1920 x 1080 pixelů). Některé kamery jsou schopny nahrávat dokonce v rozlišení Ultra HD (3840 x 2160 pixelů), nebo 4K rozlišení (4096 x 2160 pixelů), ale to se vyplatí pouze v případě, že máme dostupné zařízení, které takto vysoké rozlišení dokáže přehřát. Pokud ho však máte, určitě využijte možnost pořídit video v takto vysokém rozlišení. Navíc s výhledem, že do budoucna rozlišení televizorů nebo monitorů nadále poroste a za deset let mže být klidně běžným standardem.

Také se můžete setkat s označením rozlišení v megapixelech. Tyto jednotky jsou směrodatné spíše pro fotografie, než pro samotný audiovizuální záznam. Pokud tedy plánujete kameru mít spíše na pořizování videí, nemusíte na tento údaj brát velký zřetel. Jestliže vás ale funkce fotografování zajímá, zbystřete. Někdy se stane, že si na cestách chcete s pomocí kamery něco vyfotit, tím pádem se hodí sledovat, kolika megapixelovým fotoaparátem disponuje. U nejlevnějších kamer je rozlišení fotoaparátu zhruba 2 až 8 Mpx, dosahovat ale může až hodnoty 21 Mpx, přičemž takto jemný obraz je použitelný i pro profesionální fotografie. Někdy můžete využít také formy sekvenčního nebo časoměrného snímání, nepřijde nám od věci to společně s fotoaparátem zmínit.

V rámci kapitolky o rozlišení bychom se mohli zmínit ještě o interpolaci. Jde o způsob dopočítání obrazu pomocí software. Díky tomu se obraz v nízkém rozlišení roztáhne, dopočítají se chybějící body a software takto svým způsobem automaticky dokončí, co kamera nezvládla nahrát. Na jednu stranu se takto dá zvětšit rozlišení videa, na druhou stranu jeho kvalita tím prudce klesá a navíc, software není neomylný a občas mohou vznikat v obrazu chyby. Určitě se nejedná o nic, na čem by vám u kamery mělo záležet, ačkoliv vám mohou výrobci a prodejci tvrdit opak. (Zdroj: Which.co.uk)

Stabilizace kamery je důležitá

K rozlišení se úzce váže také stabilizace záznamu, který kamera pořizuje. K tomu, aby byla videa ostrá i při vystavení adrenalinové aktivitě je důležité, aby měla vysokou míru stabilizace, která tlumí otřesy a díky nimž záznam není roztřepaný. Pokud plánujete kameru používat například při různých sportech – například při lyžování, jízdě na kole, nebo i více adrenalinových sportech – stabilizace je pro vás dokonce možná ještě důležitějším parametrem, než samotné rozlišení nebo zoom. Z roztřeseného obrazu bolí oči, ztrácí se v něm detaily a nikdo o něj nestojí.

Známe tři typy stabilizace:

  • Elektronická – spočívá ve výřezu obrazu v reálném čase, čímž eliminuje rušivé pohyby. Tato varianta se obecně vyskytuje u levnějších kamer.
  • Optická – pohyb optické součástky v objektivu.
  • Mechanická – spočívá v pohybu optického snímače, který se hýbe v opačném směru, než kamera a tím eliminuje chvění.

Jak důležitá je snímková frekvence kamery?

Důležitých parametrů je u kamer povícero, ne jen ty, které jsme již zmínili. Rozhodující je třeba také snímková frekvence. Ta vám v zásadě říká, kolik snímků za sekundu kamera zachytí. Hodnota se většinou udává v jednotkách fps (frame per second – snímky za minutu). Frekvence samozřejmě bezprostředně ovlivňuje plynulost videa – čím vyšší, tím plynulejší bude obraz. Běžná hodnota je zhruba 24 až 30 snímků za sekundu, na této bázi jsou koncipovány i filmy a je to pro lidské oko přirozené. Nižší hodnota znamená, že video bude rozsekané. Na druhou stranu, není výjimkou ani frekvence, dosahující 60 nebo až 120 snímků za sekundu. Za to si sice připlatíte, ale umožní vám to točit třeba velice populární zpomalená videa, aniž by byla ohrožena plynulost obrazu.

Jak je to u akčních kamer s pamětí?

Paměť není parametrem, který by byl u outdoorových kamer obvyklý. Jen málo z nich má svou vlastní vnitřní paměť (pokud ano a vybíráte i s ohledem na ni, snažte se, aby byla co největší). Praktičtější je určitě využití slotů pro SD karty (nejčastěji jde o micro SDHC /SDXC karty). Tím je zajištěno jednak to, že si sami můžete zvolit velikost paměťové karty (udává se klasicky v GB), jednak můžete mít karet v zásobě více a jakmile naplníte jednu, vyměnit je a natáčet dál. S ohledem na tuto skutečnost upozorňujeme, že velikost videa závisí na jeho rozlišení a frekvenci snímkování (viz výše), přičemž vyšší rozlišení a vysoká frekvence velice výrazně ovlivňují a zvyšují nároky na paměť.

Datový tok se vyplatí nepřehlédnout

Datový tok ovlivňuje přenos nahraných dat. Nejde totiž jen o to, abyste natočili video ve vysokém rozlišení a s vysokou frekvencí, musíte být schopní ho také uložit do paměti (ať už na kartu, nebo výjimečně do vnitřní paměti). Není to jen o hodnotě rozlišení. Kamera je totiž schopná za sekundu uložit jen určité množství informací, typicky kolem 20 MB/s. Pokud tedy za sekundu vytvoříte větší záznam, než je datový tok, bude nutné data komprimovat, čímž se sníží velikost, kvalita nebo ostrost obrazu. Nejhorší hodnoty, s jakými se na trhu setkáváme, jsou kolem 10 MB/s. To není úroveň, na které můžete natáčet s vysokým rozlišením. Naopak, u kamer, které dosahují datového toku až 30 MB/s si můžete být jistí, že se uloží i ty nejjemnější detaily. Pravda, nároky na paměť jsou vysoké, kompenzuje to ale kvalita. Pokud vám nevadí si připlatit, tyto kamery vřele doporučujeme.

Ovládání kamery volte podle příležitosti

Outdoorovou kameru budete používat při nejrůznějších příležitostech. Někdo ji připevní na řídítka kola nebo motorky, jiný s ní bude natáčet při lezení po skalách nebo ji budete chtít používat při lyžování. Obecně platí, že byste si měli dobře promyslet, co je pro vás při vybraných činnostech nejlepší na ovládání. Berte to tak – máte-li při lyžování na rukou nasazené silné rukavice, budou se vám špatně mačkat malé knoflíky, navíc když budou tlačítka málo citlivá, nic nenatočíte. Stejně tak je potřeba uvažovat třeba v případě, kdy máte kameru na přilbě a nemůžete sledovat kontrolku baterie. Kamera by vás v takovém případě měla upozornit akusticky, abyste signál slyšeli a mohli reagovat. Z našeho pohledu je nejuniverzálnější a nejšikovnější posuvné ovládání, se kterým si poradíte za každé situace. Jinak ale necháváme výběr zcela na vás, jen si vezměte k srdci naši radu a hledejte nejvhodnější cestu.

Odolnost vůči poškození v přírodě

Outdoorové kamery budete nejspíše používat často v extrémních podmínkách. Na sněhu, v lese na kole, v horách nebo pod vodou. Aby vám kamera dobře sloužila, musí být dostatečně odolná a pevná, to je jednou z vlastností, která sportovní kamery odlišuje od klasických digitálních kamer. Do kamery by neměla zatéct voda, zafoukat prach a ani by se neměla poškodit pádem. Plášť by měl být, pokud možno těsný, jednolitý a bytelná. Odolnost je důležitá, kdybyste měli riskovat rozbití kamery při každé vyjížďce, asi byste si své oblíbené aktivity příliš neužili. Kromě samotného těla kamery můžete pro její ochranu využít speciální pouzdra a kryty, které se taktéž prodávají a snižují riziko poškození. O těch bude řeč v závěru článku. (Zdroj: ClickLikeThis.com)

Rozměry, hmotnost a komfort

U většiny chytré elektroniky není otázka rozměrů až tak důležitá. U outdoorových kamer to neplatí, právě rozměry jsou více než podstatné. Jak délka, šířka a hloubka, tak i hmotnost. Proč? To máte tak – pokud si dáte kameru na řídítka kola, asi její hmotnost nepocítíte. Ale budete-li ji mít upevněnou na helmě nebo ji budete držet v ruce, už je každý gram navíc znát. Stejně tak, čím je kamera menší, tím lépe pro vás (ačkoliv je pravda, že velké kamery mají stabilnější obraz) – manipulace s ní je snazší. Navíc kamera, která by byla těžká, velká, neforemná a málo ergonomická, by mohla negativně ovlivnit vaše sportovní výkony a vaše pohodlí. Snažte se, aby pro vás natáčení bylo vždy maximálně komfortní a výběr kamery tomu podřiďte.

Jak si vedou outdoorové kamery v otázce baterie?

Outdoorové kamery jsou zařízeními, která se nezapojují při použití do elektrické sítě. Jejich základní princip je předurčuje k tomu, že mají zabudovaný akumulátor, který se nabíjí a z něj se pak čerpá energie pro provoz. Určitě není od věci, když vás bude zajímat výdrž kamery. Ta závisí na kapacitě akumulátoru a platí, že čím větší bude, tím lépe pro vás. Za předpokladu, že bude mít kamera velkou výdrž, se dá říct, že ji nebudete muset nabíjet často, zvládnete s ní i delší výlet a nebudete s sebou muset vozit power banku. Pokud vás zajímá, jaké jsou běžné hodnoty výdrže baterie, vězte, že je to 1 až 3 hodiny. Větší baterii pro vás zajistí jen nabíjení z power banky nebo použití náhradních baterií. (Zdroj: Contrastly.com)

Kvalita nahrávaného zvuku

Samozřejmě předpokládáme, že tak jako u většiny uživatelů outdoorových kamer, i u vás je klíčová kvalita nahrávaného obrazu. Pokud by vás ale zajímala také úroveň nahrávaného zvuku, doporučujeme se na to u prodejce poptat. Ne vždy je tato informace pro uživatele relevantní, proto se uvádí méně často (ostatně videa jsou většinou doprovázena například hudbou nebo písničkami), ale někoho může zajímat. Dopředu vás upozorňujeme – outdoorové kamery nejsou primárně určeny k nahrávání zvuku a tomu také reprodukovaný zvuk odpovídá. V této věci, pokud máte zájem o kvalitní zvukovou stopu, doporučujeme hledět na to, zda kamera disponuje například možností redukce šumu nebo protivětrovým filtrem.

Jak si vedou sportovní kamery po stránce designu?

Design asi není to, co chcete u outdoorové kamery řešit nejvíce. Ale přiznejme si, jde o součást výbavy sportovce nebo turisty, která by asi mohla být stylová. Pokud bude ladit s vaším kolem, přilbou nebo výbavou, určitě to nemůže být na škodu. To je jeden z důvodů, proč se kamery vyrábějí v různých barevných odstínech a kombinacích, a také v různých tvarech. V zásadě máte k dispozici dva základní typy:

  • Kamery s objektivem na širší straně – ty svým tvarem připomínají fotoaparát, jsou obecně méně praktické třeba na přilbu nebo do ruky, ale perfektně se hodí na řídítka kola, motorky nebo za sklo automobilu, pokud nechcete použít klasickou autokameru.
  • Kamery s objektivem na užší straně – u těchto kamer je objektiv umístěn na boční, menší straně, takže není těžké je umístit třeba na přilbu. Využití je u nich obrácené, než u předchozího typu.

U kamery nelze zapomínat ani na přítomnost displeje. Některé menší kamery ho vůbec nemají a vystačí si bez něj, většinou si vystačí s kontrolkami nebo stavovým displejem, který ukazuje třeba procenta nabití baterie nebo to, že kamera je v režimu natáčení. Velký displej není úplně žádoucí, protože zbytečně zvětšuje rozměry i hmotnost kamery. Pokud si chcete prohlédnout i videa, doporučujeme klasický displej (ideálně dotykový, ale není to nutnost), s úhlopříčkou kolem 2 palců. Existují i větší displeje, ale ty pak bez většího užitku snižují komfort při užívání kamery.

zpět do menu ↑

Technologie a funkce outdoorových kamer

Outdoorové kamery sice mají jako svou základní funkci natáčení videí, popřípadě tvorbu fotografií, s tím se ale váže celá řada funkcí a doplňkových technologií, jejichž úkol je jasný. Mají zvyšovat komfort při používání kamery, zvyšovat kvalitu vzniklého videa a celkově zvyšovat výsledný dojem. Některé z funkcí jsou sice dnes již běžnou věcí, ale nenechte se mýlit, zdaleka nejsou automatické. (Zdroj: Boy’sLife.org)

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Závěrem by určitě stálo za to, abychom si celý výběr ještě zrekapitulovali. Především byste si měli rozmyslet, na co chcete outdoorovou kameru použít. Jiná se hodí na lyže, jiná na kolo a jiná na hory. Podle toho přizpůsobte parametry. Stejně tak by stálo za to hned na začátku uvažovat o ceně. Podle toho, kolik chcete do kamery investovat, byste se pak měli orientovat v parametrech. Doporučujeme vám vybírat z nabídek osvědčených a tradičních značek, ale je to víceméně na vás. Pokud budete chtít vyzkoušet nějakou méně známou značku, nemůžeme vám v tom bránit, ale dávejte pozor. Pak můžete přejít k výběru podle jednotlivých technických parametrů.

Především by vás měla zajímat kvalita nahrávání. Tedy rozlišení vzniklého obrazu (čím větší, tím lepší), možnost přibližování (zoomování), stabilizace obrazu (aby nebyl roztřesený) a snímková frekvence. Čím větší bude, tím lépe pro vás, budete pak mít možnost nahrávat i slow motion videa. Hodnotám předchozích parametrů by pak měla odpovídat paměť, povětšinou spíše paměťové karty než samotné kamery, a datový tok. Pokud by tomu tak nebylo, videa by se dal uložit jen krátký kousek, nebo by se před uložením komprimovalo. Z dalších parametrů zmiňme ještě například rozměry, hmotnost a design, což všechno zodpovídá za komfort nahrávání. Zajímejte se ale i o zdánlivé detaily, jako je způsob ovládání, výdrž baterie, nebo poměrně důležitý parametr, kterým je odolnost. Na závěr je dobré si zkontrolovat, jakými funkcemi kamera disponuje. Teprve, jakmile zhodnotíte všechna zmíněná kritéria, můžete kameru koupit beze strachu, že se napálíte.

zpět do menu ↑

Jaké jsou ceny outdoorových kamer?

V dnešní době jsou outdoorové kamery cenově poměrně dostupné. Dříve, když se poprvé objevily na trhu, byla jejich cena příliš vysoká, aby si je mohl běžný člověk dovolit, to už dnes neplatí. Cena sportovních kamer začíná na několika stech korunách. Nicméně je pravda, že v této kategorii nenarazíte na příliš dobré přístroje. V lepším případě to budou zastaralé kusy, v tom horším si za nízkou cenu pořídíte levnou outdoorovou kameru neznámé značky a pochybné kvality. A navíc – co ušetříte na ceně, to se projeví na zhoršených vlastnostech natáčení. Slušná cena začíná zhruba od dvou tisíc korun.

  • Outdoorové kamery do 5 000 korun – v cenách od dvou tisíc korun do zhruba pěti tisíc korun narazíte na levné, ale solidní modely. Nebudou technologicky vyspělé, většinou se budete muset obejít bez Wi-Fi připojení, zoomu nebo vysokého rozlišení, ale kamera vám poslouží, nejste-li nároční.
  • Outdoorové kamery do 8 000 korun – tady už se pohybujeme ve třídě vyspělých, vyladěných a dokonale technicky propracovaných kamer, které disponují vysokým rozlišením, dobrou snímací frekvencí a funkcemi, o kterých byste si v předchozí kategorii mohli nechat jen zdát.
  • Outdoorové kamery od 8 000 korun – na závěr jsme si nechali kategorii nejlepších outdoorových kamer na trhu. Pravda, jsou dražší, ale dokonalé snímání až 200 snímků za sekundu, vysoké rozlišení 4K, odolnost i lehká konstrukce vám za tu cenu stojí.

zpět do menu ↑

Jaké příslušenství si k odolné kameře dokoupit?

K outdoorovým kamerám se samozřejmě prodává také celá řada možných příslušenství. Chtěli bychom v rámci našeho článku zmínit alespoň ty nejběžnější kusy. Začneme pouzdrem. To možná není na první pohled až tak podstatné, ale věřte, že má významnou ochrannou funkci. Výrazně zvyšuje odolnost kamery, a to i v extrémních podmínkách (umožňuje například i natáčení pod vodou). Pravda, pouzdro na kameru má i své nevýhody, které odpůrci často zmiňují, ty lze ale snadno eliminovat:

  • Kamera je s pouzdrem těžší – ne však nijak výrazně.
  • Pod pouzdrem se kamera může zamlžovat – tento nedostatek se dá eliminovat koupí polštářku pro pohlcení vlhkosti.
  • Zhoršená kvalita zvukového záznamu – ano, to je pravda, ale u outdoorových kamer zvuk většinou neřešíte, videa bývají spíše podkreslena hudbou. Na druhou stranu, kdyby vám na zvuku záleželo, můžete využít například externí mikrofon, který zvyšuje kvalitu nahrávaného zvuku na maximum.

Outdoorová kamera potápění

Ke kameře se určitě vyplatí dokoupit držáky. Podle toho, kam chcete kameru připevnit a jak ji chcete používat, můžete si mezi držáky vybírat – na řídítka, na přilbu, za opasek nebo na sklo auta… možností je spousta. Ovšem doporučujeme hledět na odolnost držáku. Určitě nejsou nejlepším nápadem držáky ze suchého zipu – snadno se poškodí, časem se vytrhají a nejsou pevné. Plast nebo kov jsou lepší, na sklo auta se hodí klasická přísavka. Chcete-li, můžete natáčet i z ruky, ale ne vždy je to žádoucí. Ke kameře se pak vyplatí dokoupit i paměťovou kartu, na kterou budete záznamy ukládat. Kamery jako takové totiž nemají většinou velkou vnitřní paměť. Proto doporučujeme pořídit SD nebo microSD kartu, přičemž čím větší bude její velikost, tím lépe. Dopředu se však ujistěte, že vybraná kamera disponuje slotem pro paměťovou kartu.

To je všechno, co jsme si pro vás v dnešním testu připravili. Pomohl vám k výběru outdoorové kamery? Pevně věříme, že ano. Teď už jen zbývá s ní zachytit ty nejšťastnější okamžiky vašeho života a uložit si tak navždy vzpomínky. A my se těšíme na počtenou u dalších testů.