Nejlepší žehličky 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější žehličky.
 • Zvolte si na základě výkonu, plánovaného využití, funkcí a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Žehličky bez pozadí

TOP žehličky roku 2019

Suché Napařovací Parní stanice Cestovní
Eta 7246 Philips Azur Pro GC4887/00 Tefal GV 9570 Rowenta DA 1510 First Class
Kvalita žehlení
87 %
Výkon
90 %
Funkční vybavení
83 %
Cena/kvalita
97 %
Kvalita žehlení
95 %
Výkon
91 %
Funkční vybavení
95 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita žehlení
97 %
Výkon
96 %
Funkční vybavení
95 %
Cena/kvalita
98 %
Kvalita žehlení
94 %
Výkon
85 %
Funkční vybavení
95 %
Cena/kvalita
93 %
89%
94%
97%
92%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Každý z nás asi zná přísloví „šaty dělají člověka“. Většina z nás si na svém oblečení dává patřičně záležet. Koupí pěkného oblečení to však celé jenom začíná. Následně je potřeba se o něj náležitě starat. Vyprání a sušení je úplný základ. Je pár zázračných materiálů, které není potřeba žehlit a stačí je jen precizně poskládat. Nicméně stále je poměrně časté, že pro dokonalý vzhled oblečení je ho třeba vyžehlit. Navíc žehlení zabíjí v prádle i opravdu odolné bakterie. Proto je žehlička stále důležitým spotřebičem a neměla by chybět v žádné domácnosti.

Princip žehlení je založen na fyziologickém faktu, že teplo působí na strukturu dlouhých molekul polymerů ve vláknech tkanin a uvolňuje ji. První zmínka o žehlení pochází ze starověké Číny. Své oblečení hladili horkými kovovými deskami už ve starověkém Egyptě a starověcí Řekové si k deskám přikládali držadlo, takže touha mít uhlazené oblečení je stará asi jako lidstvo samo. Žehličky si prošly od těžkých nahřívaných desek vývojem přes žehličky na uhlí anebo poháněné lihem až po první elektrické žehličky.

V dnešní době jde o vyspělé, malé, elektrické spotřebiče s množstvím funkcí a technologií s poměrně malou hmotností. Prádlo žehlí rychle a efektivně díky skvělým technickým parametrům a vysokému výkonu. Na výběr je množství typů fungujících na různorodých principech s různě bohatým vybavením. Může být obtížné se v tomto širokém výběru zorientovat. Proto vám přinášíme náš test žehliček 2019 s nabídkou žebříčků nejlepších modelů na trhu a nákupním poradcem. V něm vám poradíme, jak a podle čeho si vybrat tu správnou žehličku pro vás, abyste předešli namáhavému dlouhému žehlení, anebo nedejbože poškození oblečení. S našimi radami naleznete ten nejvhodnější přístroj pro získání nejlepšího vzhledu vašich outfitů. Získáte informace o suchých i napařovacích žehličkách, a dokonce i pokročilejších parních generátorech. Projdeme si všechny důležité parametry a podrobnosti.

zpět k menu ↑

Dělení žehliček

V obchodech máte na výběr z různých druhů žehliček fungujících na více či méně různých principech a hodí se pro různé situace a domácnosti. Záleží na tom, zda chcete žehlit doma nebo na cestách, nebo zda máte velkou či malou domácnost a jaké množství prádla žehlíte a hlavně jak často. Když si jdete vybírat žehličku, nejprve byste si měli odpovědět na několik otázek a vybrat si ten správný druh přístroje pro své potřeby a až pak sledovat technické parametry, o kterých si povíme později.

S jakými druhy žehliček se tedy můžete setkat?

 • Suché žehličky (žehličky bez napařování) představují klasiku a v dnešní době úplný základ. Jde v podstatě o žehlení z dob našich maminek a babiček. Obvykle nedisponují žádnými speciálními funkcemi a nemají ani nádrž na vodu, protože látku žehlí jen pomocí tepla. V podstatě se „pouze“ nahřejí na určitou teplotu. Obvykle mívají nerezovou žehlící plochu, díky které mají vyšší hmotnost a o něco horší kluznost. Jsou ideální pro občasné žehlení a nenáročné zákazníky, případně milovníky retro stylu.
 • Napařovací žehličky jsou v současní době nejpoužívanějším a nejprodávanějším druhem žehliček v domácnostech. Mají nádrž na vodu, otvory v žehlící ploše a funkci tvoření páry či kropení – to v případě žehlení nepoddajného oblečení celý proces velmi urychlí.
 • Parní generátory/stanice jsou spotřebičem většinou pro profesionály, jenž si však najde své místo i ve velkých domácnostech. Využití mají všude tam, kde třeba žehlit velké množství prádla každý den. Samotná žehlička nemá vodní nádrž, ale po postavení na parní generátor s vysokým výkonem se pára vytvoří. Díky jeho výkonu dokáže mít parní stanice parní ráz až na úrovni 380 g/min – výrazně větší než mívají napařovací žehličky. Na žehlení tak není potřeba vysoká teplota a žehlení bude i tak vysoce efektivní.
 • Žehlící lis nepatří ke klasickým žehličkám, jde v podstatě o přístroj s velkým rozměrem i cenou. Skládá se ze dvou žehlících ploch, mezi které se na malou chvíli vkládá oblečení. Plochy ho narovnají nejen teplem a párou, ale i tlakem několika desítek kilogramů, takže výsledky v podobě žehlení prádla dostanete rychle a jednoduše.
 • Cestovní žehličky jsou, jak napovídá jejich název, určené na cesty, proto jsou lehké a skladné díky menším rozměrům a sklápěcí rukojeti. Skvěle poslouží na udržování tip-top vzhledu oblečení v provizorních podmínkách (časových i prostorových), které často nastanou, když cestujete. Navíc se při jejich výrobě nezapomnělo ani na fakt, že v jiných zemích může být různé elektrické napětí. Jsou navrženy tak, aby zvládaly různé elektrické rozhraní.
 • Bezdrátové žehličky nemají elektrický kabel, který by vás omezoval a umožňují zejména žehlení bez prostorových omezení. Napojují se na nabíjecí základnu. Nabíjení většinou trvá jen několik sekund – stačí, když žehličku dáte do základny v momentě, kdy s ní zrovna nepracujete. Tento druh žehliček je specialitou hlavně značky Tefal.

zpět k menu ↑

Test suchých žehliček

V oblasti žehliček je tato kategorie na dnešním trhu zastoupená pouze okrajově a jejich výběr je velmi úzký. Jde v podstatě o starý typ žehliček v novém moderním designu nebo v retro stylu. Své příznivce však stále mají, a proto některé značky nezapomínají na jejich výrobu.

Suchá žehlička

Suché žehličky a jejich charakteristika

Suché žehličky se dají nazvat prototypem modernějších žehliček na elektrickou energii. Jedná se o zcela jednoduché přístroje s jedním ovládacím prvkem pro regulaci teploty, popřípadě je k tomu přidána odnímatelná nádrž na vodu, kterou si můžete ručně kropit žehlenou látku. Jejich hmotnost je nižší o pevně namontovanou plnou nádrž pro vodu, nad regulátorem teploty je umístněná ručka na uchopení žehličky a žehlící plocha je zcela hladká bez otvorů obvykle z takzvaného nerezu, respektive nekorodující oceli. V konečném důsledku je suchá žehlička lehký přístroj, s jednoduchým ovládáním a údržbou. Dostat je můžete již za 500–800 korun. Většinou mají zajímavý design, dokonce i v retro stylu. Jsou vhodné pro ty, kteří nežehlí příliš často a mají rádi klasiku, popřípadě na chatu. Uplatnění najdou i při cestování, popřípadě je ocení truhláři při zažehlování hran nábytku.

Výhody

Jednoduchá ovladatelnost a údržba

Nižší cena

Většinou zajímavý design


Nevýhody

Zdlouhavější žehlení

Nutnost ručního kropení prádla

Nejsou vhodné pro žehlení všech materiálů

zpět k menu ↑

Test napařovacích žehliček

Tato kategorie je v nabídce nejbohatší. K dostání jsou modely od 250 do 5 000 korun. Nachází se zde jednoduché modely s téměř nulovým funkčním vybavením i přístroje nabité moderními technologiemi. Po zorientovaní se v sortimentu si z nich vybere snad každý typ zákazníka.

Napařovací žehličky a jejich charakteristika

Základní charakteristikou napařovacích žehliček je přítomnost nádržky na vodu přímo v těle přístroje a napařovacích otvorů rozmístěných po žehlící ploše, které v případě potřeby vypouštějí na látku určité množství páry a záhyby se na ní vyrovnávají snadněji a rychleji. Obvykle, hlavně v cenové hladině od 1 200 korun a výš, jsou bohatě vybaveny různými technologiemi a funkcemi, jež nejen že dělají žehlení jednoduchým, ale i prodlužují samotnou životnost přístroje a starají se o jeho údržbu.

Výhody

Množství funkcí pro ulehčení žehlení

Široký výběr v různých cenových kategoriích

Oblečení vlhčí automaticky


Nevýhody

Těžká orientace ve velmi širokém výběru

Rozličná úroveň kvality jednotlivých modelů a žehlících ploch

Napařovací žehlička

zpět k menu ↑

Test parních stanic

Parní generátory, jinak řečeno i parní stanice či systémové žehličky vám nabízí profesionální výsledek žehlení za poloviční čas. Pokud se vám doma rychle hromadí prádlo, budou pro vás dobrou volbou.

Parní stanice

Parní stanice a jejich charakteristika

Parní generátory představují asi to nejlepší v oblasti žehlení na trhu. Parní generátory žehlí ne pomocí teploty žehlící plochy, ale páry pod velkým tlakem. Čím vyšší je tlak, pod kterým vydávají páru, tím snadněji a efektivněji se pára dostane dovnitř tkanin a narovná je. Díky vysokému výkonu dokážou zkrátit čas strávený žehlením až o polovinu. Za tyto benefity si však patřičně připlatíte.

Výhody

Vysoký výkon a zvláštní zásobník páry

Rychlé, profesionální žehlení i velkého množství prádla všech materiálů

Jednoduché ovládání


Nevýhody

Vyšší cena

Horší manipulace a mobilita

Vyžadují víc místa

zpět k menu ↑

Test cestovních žehliček

Jak již napovídá jejich název, tak žehličky z této kategorie poskytují výhody parního žehlení na cestách i na občasné žehlení. Jsou na to dimenzovány designově, hmotnostně, a i tím, že mají duální nastavení pro světové sítě.

Cestovní žehličky a jejich charakteristika

Pokud jste často na cestách ať už pracovních nebo soukromých, nebo jste student na kolejích, může se vám stát, že si potřebujete nějaké oblečení vyžehlit. V takových podmínkách se vyplatí pořídit si cestovní žehličku. Malý, kompaktní, skladný přístroj s poměrně nízkou hmotností. Cestovní žehličky by se měly dát napojit na napětí 120 V, ale i 220–240 V. Jsou určeny k žehlení malého množství prádla a mají často nižší příkon a parní ráz jako jejich protějšky, ale mnohé modely jsou poměrně dobře funkčně vybavené. To vše za velmi nízkou cenu.

Výhody

Výhody napařovacích žehliček v kompaktním designu

Nízká hmotnost a cena

Možnost napojení na rozličné elektrické rozhraní


Nevýhody

Nižší výkon

Chudší funkční vybavení

Cestovní žehlička

zpět k menu ↑

Největší výrobci žehliček

Tak, jak je v našich testech už zvykem u jiných typů spotřebičů, i u žehliček se podíváme na největší značky na trhu. Výrobců žehliček je nepřeberné množství, ale jen pár z nich se svými výrobky pravidelně dostává mezi špičku na trhu. Znovu opakujeme, ne každá firma umí vyrobit kvalitní spotřebič, pamatujte na to a snažte se držet modelů od společností, které jsou léty prověřené, a které mají, pokud možno, celou řadu spokojených zákazníků (což vám pomohou zjistit uživatelské recenze). Netvrdíme, že nemůžete najít uspokojivý model i u jiných značek, ale dlouhá tradice a dlouhodobý vývoj nových modelů znamená větší jistotu. Z tohoto důvodu se podíváme jen na pár gigantů v oblasti výroby žehliček. Při koupi jejich modelů totiž nikdy nešlápnete vedle. Jsou to například značky Braun, Electrolux, ECG, Eta, Bosch, Philips, Rowenta či Tefal. Víc si řekneme jen k několika z nich, a to o těch, které se umisťovaly v testech nejčastěji.

zpět k menu ↑

Nejdůležitější parametry, na které je potřeba se zaměřit při koupi žehličky

Když se už dostanete k výběru žehličky, tak je potřeba důkladně zvažovat její technické parametry. O těch si povíme něco v následující kapitole. Ještě předtím byste si měli odpovědět na následující otázky:

 • Jaký druh žehlení preferujete? Suché či parní?
 • Jak často a jaké množství prádla žehlíte?
 • Potřebujte žehličku se speciálními funkcemi a moderními technologiemi nebo preferujete spíše jednoduchost?

Zodpovězením na tyto tři otázky se vám ujasní vaše priority a na co se při koupi zaměřit. Na první čtyři popsané technické parametry si musíte dávat pozor při koupi suchých i parních žehliček.

Nastavení teploty

Teplotu žehličky můžete upravovat zpravidla regulačním knoflíkem, na kterém jsou vyobrazeny teploty podle vyznačených druhů tkanin. Často si ji žehlička nastaví sama po dotyku s tkaninou. Otáčením knoflíku vlastně měníme polohu bimetalického pásku, který přerušuje nebo zvyšuje přívod elektrického proudu do odporového řidiče žehlící plochy a tím i její teplotu. Obvykle se teplota žehlící plochy dá regulovat od 70 do 220 °C. Rozmezí teplot je graficky rozděleno počtem hvězdiček. Normy určují následující teploty:

 • 1 hvězdička/ tečka – min. teplota 70 °C – max. teplota 120 °C
 • 2 hvězdičky/ tečky – min. teplota 100 °C – max. teplota 160 °C
 • 3 hvězdičky/ tečky – min. teplota 140 °C – max. teplota 220 °C

Teplota žehlících ploch totiž nebývá konstantní. Zahřejí se a pak chladnou a to se opakuje. Na jaké teplotě je možno dané oblečení žehlit si vždy zjistěte při koupi šatů na jejich štítku.

Žehlení prádla
Žehlička ovládání
Žehlička pára

Kterou žehlící plochu zvolit?

Žehlící plocha je u žehliček opravdu klíčová pro správné fungování žehličky a optimální výsledek žehlení. Musí dobře vodit teplo, dostatečně klouzat, být dostatečně odolná vůči poškrábání, a hlavně musí být snadno čistitelná a udržovatelná. To vše vám, pro někoho poměrně nepříjemnou domácí práci, usnadní. Kromě materiálu, který žehlící ploše určuje tyto vlastnosti si však u napařovacích žehliček a parních generátorů dejte pozor i na to, aby na ní měla dostatek parních otvorů a zejména aby po ní byly rozmístěny rovnoměrně. Pojďme si však podrobněji říct o specifických vlastnostech materiálů, které se na výrobu povrchu žehlících ploch používají nejčastěji.

Hliník

Hliníkovou žehlící plochu výrobci nazývají i Aluminium či Durasteel a mívají ji ty nejlevnější žehličky na trhu. Výhodou hliníku je, že velmi dobře vodí teplo. Na druhé straně je však velmi náchylný na poškrábání a takové poškození časem zhoršuje klouzavost žehličky. Navíc časem hrozí, že se bude na žehličku prádlo lepit. Z těchto důvodů je lepší,když je žehlící plocha vyrobena se slitiny hliníku s jinými prvky.

Potahovaná plocha (vrstvená)

Potahovaná plocha, neboli vrstvená, vzniká právě tehdy, když je na první hliníkovou vrstvu nanesená ještě vrstva jiného materiálu (většinou teflon), která eliminuje nevýhody hliníku. Teflon vyvažuje právě lepivost hliníku na prádlo a jeho horší klouzavost. Dalším prvkem, jenž se může kombinovat s hliníkem, je eloxal, který žehlící ploše dodává obrovskou odolnost. Eloxal se používá i na opláštění raketoplánů.

Keramika

Nejde o čistou keramiku, ale plech potažený tenkou vrstvou keramiky. Jde o kvalitnější žehlící plochu s vysokou tvrdostí, odolností a kluzností. Navíc keramika dobře a rovnoměrně rozvádí teplo. Mezi keramické plochy patří Ceralon, Ceramic, Saphir, Satin, Careeza a Ultragliss či Supergliss.

Nerez

Ušlechtilá ocel, jinak řečeno nerezavějící ocel, nebo také nerez, se často využívá k mnoha součásti různých domácích spotřebičů. Jde o poměrně odolný materiál s poměrně levnými výrobními náklady a vysokým leskem, takže to snižuje cenu žehličky a vypadá luxusněji. U žehlících ploch má nerez i dobrou kluznost, je však poměrně náchylný na poškrábání. Navíc, pokud žehlička nedisponuje samočistící funkcí, je poměrně náročný na údržbu. Dá se ošetřovat jen speciálními tekutými přípravky nanášenými za tepla.

Speciální povrchy

Jelikož výrobců žehliček je na trhu mnoho, tak se předbíhají hlavně v tom, kdo z nich vyvine lepší vlastní patentovanou žehlící plochu. Tak vznikají různé směsi (většinou keramiky s jinými prvky). Přesné složení si však každá značka pečlivě stráží. Například Saphir se dá zařadit i mezi keramické, i speciální povrchy. Vyvinula ji značka Braun a jde o skutečně dobře ohřívatelný, klouzavý a pevný povrch. Má tedy vše, co by dobrá žehlící plocha měla mít. Odolnost jí dodává diamantový prach. Plocha žehliček Rowenta je Platinum a jde v podstatě o zvlášť vytvrzený nerez na bázi směsí hliníku se speciální kluznou směsí řadu prvků včetně keramiky.Steamglide vyvinuly postupně své žehlící plochy Steamglide plus a T-iconic (ta je vytvrzena ještě titanem) vývojáři z Philipsu. AutocleanCatalys je zas vynálezem Tefalu a díky složce – Palladium, se tato plocha sama čistí. Všechny tyto plochy se dají považovat za top na našem trhu a často si třeba za ně i dost připlatit.

Příkon

Hodnota příkonu udávaná ve wattech (značka W) vlastně určuje čas, za který se povrch žehličky nahřeje na danou teplotu, a vy ji budete moci začít používat. V podstatě platí, čím vyšší příkon, tím rychlejší a snazší žehlení. Jeho optimální výška se však výrazně liší od typu žehličky. Pohybuje se v rozsahu:

 • od 1 000 do 1 300 W je optimální u suchých žehliček.
 • od 1 400 do 2 000 W je průměrná hodnota u kvalitních napařovacích žehliček, výkonnější mohou sahat až k 2 500 W.
 • u parních stanicí/generátorů příkon pod 2 200 W znamená nízkou kvalitu.

Délka kabelu

Délka kabelu je také důležitý parametr, protože určuje dosah žehlení přístroje a příliš krátký kabel by mohl znamenat nutnost přesouvání oblečení a ostatního příslušenství. Příliš dlouhý by se vám zas mohl plést do cesty a zbytečně se zamotávat. K dostání jsou žehličky s délkou kabelu 1,6 metrů až 3 metry. Je dobré si rozmyslet, kde budete nejčastěji žehlit a délku kabelu zvolit podle toho. Obzvlášť důležité je to u parních generátorů, jejichž přemístitelnost je o něco obtížnější. Zde se délka kabelu pohybuje od 1,6 m po 2,5 m. Pokud se vám tento problém nechce řešit, zainvestujte do bezdrátové žehličky. Poslední čtyři parametry se týkají pouze napařovacích žehliček a z části jen parních generátorů. Je však velmi důležité, abyste je při koupi těchto typů žehliček pečlivě zvážili.

Parní výkon

Parní výkon je údaj o tom, kolik gramů páry dokáže napařovací žehlička nebo parní generátor vyprodukovat pravidelně za jednu minutu během jejího provozu. Čím je vyšší, tím jednodušší pro vás žehlení bude a jeho efektivita stoupne i při velkých záhybech a objemných textiliích. Z uvedeného pochopitelně vyplývá, že se udává v gramech za minutu (g/min) a jeho hodnoty se v závislosti na typu žehlířky pohybují v rozpětí:

 • napařovací žehlička: 10–65 gramů za minutu – optimálně byste neměli kupovat model s parním výkonem pod 40 g/min.)
 • cestovní žehlička: 10–15 gramů za minutu
 • parní generátory: zde se pochopitelně očekávají mnohem vyšší hodnoty a parní výkon by neměl klesnout pod 100 g/min a dnešní špičkové modely dosahují i 180 g/min.

Žehlení

Parní ráz

Jedná se o údaj jednorázového vypouštění většího množství páry na tkaninu. Využije to při žehlení velmi zmačkaných nebo hrubých poddajných látek. Jeho síla závisí přímo úměrně na velikosti příkonu. U napařovacích žehliček se jeho hodnota hýbe velmi široce od 10 do 260 g/min. Pro běžné žehlení v průměrné domácnosti na efektivní výsledek postačí parní ráz o síle 100200 g/min. Maximální hodnota parního rázu u cestovních žehliček je 4550 g/min a pochopitelně i v tomto parametru vedou parogenerátory. U nich začíná na 130 g/ min a končí u několika modelů až na 600 g/min.

Tlak páry

Tento parametr je klíčový u parních generátorů, protože oni vyhlazují tkaninu právě tlakem par, které dokáží proniknout hluboko do jejího nitra. Čím větší tlak, tím hlouběji do struktury látky se dostanou a lépe ji narovnají. Výška tlaku parních generátorů se pohybuje od 4 do 8 barů a už tlak o výši 6,5 barů se řadí k nadprůměru.

Objem nádržky

Něco jako optimální velikost objemu nádržky v podstatě neexistuje, protože je to velmi variabilní záležitost a závisí na každé jedné domácnosti a uživateli. Klasické napařovací žehličky mají objem nádržky od 40 ml po 450 ml, cestovní zas od 35 ml po 65 ml. Pro jednotlivce na cestách je i ten nejmenší postačující. Co se týče žehlení doma, pokud žehlíte hodně prádla najednou, zvolte větší nádržku, nebudete totiž muset vodu tak často dolévat. Nicméně větší nádobky zvyšují hmotnost žehličky. U parních generátorů si dejte pozor hlavně na fakt, zda lze dávat nádržku dolů, neboť jinak při vylévaní vody budete muset sklánět celý přístroj. Objem nádržky u generátorů bývá vyšší – od 0,7 l, ale i 2,0 l. Nádržka, jenž vystačí na 2 hodiny žehlení, by měla mít objem buď 1,6 l, nebo až 1,8 l.

zpět k menu ↑

Užitečné vlastnosti a funkce, se kterými se u žehliček setkáte

U suchých žehliček se s příliš mnoho přídavnými funkcemi nepotkáte, avšak dnešní moderní napařovací žehličky a parní generátory disponují množstvím velmi užitečných funkcí a vlastností. Některé se staly po pár letech zcela nezbytné v konkurenčním boji, jiné jsou poměrně ojedinělé. Každopádně, s tímto vším se můžete v procesu jejich výběru setkat:zpět k menu ↑

Finální verdikt

V oblasti elektroniky nepatří investice do žehličky mezi ty největší, avšak určitě byste byli rádi, kdyby to byla investice dlouhodobá a nemuseli jste ji po pár měsících opakovat. Pojďme si tedy proces jejího výběru a koupě celý v krátkosti zopakovat. Především si nejprve zkuste uvědomit své zvyky a svůj styl – jak často ji chcete používat a na jaké množství prádla. Nejprodávanějším typem je napařovací žehlička. Na rozdíl od suché žehličky nemusíte látku kropit a se záhyby si poradíte snadněji. Na výběr je množství modelů v různých cenových kategoriích a funkční vybavení je bohaté. Suché žehličky jsou spíše pro vyznavače klasiky, jednoduchosti a retro stylu. Pokud nežehlíte často a hodně a chcete do žehličky investovat minimum, suchá žehlička je pro vás vhodná. Nemusíte při ní sledovat tolik technických parametrů jako u napařovacích žehliček a parních generátorů. Stačí si dát pozor na příkon, žehlící plochu a regulaci teploty. Obecně platí, že hliník a nerez patří k méně kvalitním plochám než keramika či různé směsi typické pro konkrétní značku. Parní generátory jsou vysoce výkonné, žehlí velmi efektivně a zkracují žehlení až o polovinu. Jsou však poměrně drahé. Pokud máte velkou domácnost a žehlíte každý den, tak se vám ta investice vrátí. U nich a u napařovacích žehliček si ještě dejte pozor hlavně na parní výkon, ráz a objem nádržky. Optimální hodnoty se výrazně typově liší. Dále platí, že čím lepší je funkční vybavení, tím snadnější je potom práce a údržba přístroje. Na závěr vám doporučujeme investovat do ověřených značek s větším počtem modelů v nabídce.

zpět k menu ↑

Vliv ceny na výběr lednice

Na závěr si řekneme něco o tom, kolik je potřeba do žehličky investovat. Jejich cena se odvíjí především od typu žehličky a druhu její žehlící plochy. Nejlevnější jsou suché a cestovní žehličky, protože mají většinou jednoduché nerezové plochy a téměř žádné funkční vybavení. Ty dostanete už i za 500 korun. Nejdražší jsou zas parogenerátory, popřípadě žehlící lisy, které mívají kvalitní prostorné povrchy, velký parní ráz a množství funkcí. Vyžehlí velké množství prádla rychle a efektivně. Za ty klidně zaplatíte i 2 000–7 500 korun. Napařovací žehličky se cenově pohybují někde mezi nimi. V podstatě je lze rozdělit do tří cenových kategorií. Podívejme se na ně blíže. Co nabízí jednotlivé cenové hladiny napařovacích žehliček?

 • 500–1 500 korun – napařovací žehličky v této cenové kategorii mívají většinou hliníkovou nebo nerezovou žehlící plochu, nižší příkon a parní ráz maximálně do 150 g/min. V této cenové kategorii také nečekejte žádné nadstandardní funkce. S údržbou si budete muset poradit sami a samotné žehlení bude trvat déle.
 • 1 500–2 500 korun – je zlatá střední cesta v investici do napařovací žehličky. Najdete zde už žehličky s keramickou žehlící plochou, popřípadě už i jinými, speciálními vysoce odolnými plochami, s příkonem okolo 2 000 W, výstupem páry okolo 40 g/min a s parním rázem nad 200 g/min s funkcemi automatického odvápňování a samočištění.
 • 2 500–4 000 korun – v této kategorii se již nacházejí profesionální napařovací žehličky pro skutečně náročné uživatele. Jsou vhodné i na poměrně časté používání. Většinou mají množství funkcí a těmito přístroji nejen rychle a efektivně vyžehlíte, ale v podstatě se také postarají sami o sebe. Za tu cenu však koupíte už i kvalitní parní generátor, který je přece jen výkonnostně o třídu výše.

zpět k menu ↑

Par rád, jak si žehlení ulehčit a jak žehlit správně

Kvalitní žehlička je základem pro snadní žehlení. Zde jste si snad už na základě výše uvedených informací vybrali, takže nyní se můžeme zaměřit na drobné triky a rady, které žehlení usnadní a nezávisí na samotné žehličce.

Žehlení začíná praním

Správné praní usnadní následné žehlení. Kvalitní prací prášky, aviváže a změkčovače vody jsou úplný základ. Jsou to takové, které prané oblečení pomáhají vypínat a zabraňují pomačkání a tvoření záhybů.

Pozor na to, jak sušíte prádlo

Bez ohledu na to, zda prádlo věšíte nebo máte sušičku, je potřeba ji po vyprání důkladně vytřepat a upravit záhyby a kapsy. Většina sušiček má dokonce i programy, které snižují nutnost žehlení na minimum. Nejčastěji se setkáte s programem s názvem Snadné žehlení. Nejideálnější je naplánovat si žehlení hned po ukončení sušícího cyklu.

Příliš mnoho prádla k vyžehlení

Pojďme k samotnému žehlení

 1. Vždy se řiďte pokyny na štítku daného textilu. Zjistíte tam, zda jsou vůbec vhodné na žehlení nebo na jaké teplotě či nastaveních je potřeba žehlit. Nežehlí se například froté materiály, protože po vystavení vysoké teplotě ztratí strukturu a schopnost pojmout vlhkost. Rovněž není zvykem žehlit ponožky a spodní prádlo či oblečení z polyesteru
 2. Manšestr, tvíd a vlna by se měli žehlit přes mírně navlhčené bavlněné plátno. Obětování jednoho froté ručníku, přes který budete žehlit a využijete ho jako ochrannou vrstvu, se hodí při žehlení chlupatých materiálů, materiálů s vysokým vlasem či krajky. Hedvábí a trička s potiskem žehlete vždy převrácené naruby.
 3. Hned na začátku žehlení si roztřiďte prádlo podle výšky teploty, při které se žehlí. Nebudete tak muset často měnit nastavení teploty. Začněte oblečením vyžadujícím žehlení při vyšších teplotách. Žehlička se totiž rychleji zahřeje a chladnutí jí trvá déle. Začněte tedy nejprve bavlnou.
 4. Příprava na žehlení je klíčová. Nastavte si žehlicí prkno do správné výšky, to znamená tak, abyste zbytečně nezatěžovali páteř, nohy a zápěstí. Páteři pomůže i mírně rozkročený postoj při žehlení.

Pevně věříme, že s naší pomocí jste si vybrali opravdu dobrou a užitečnou žehličku či parní generátor a maximálně vám usnadní a zkrátí jednu z nejméně oblíbených domácích prací. Těšíme se na vás u dalších našich testů.

Žehličky
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník