Nejlepší elektrokoloběžky 2019

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější elektrokoloběžky.
  • Zvolte si na základě výkonu, maximální rychlosti, jízdního komfortu a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Elektrokoloběžky bez pozadí

TOP elektrokoloběžky 2019

Městské do 20 000 korun Městské od 20 000 korun Terénní do 20 000 korun Terénní od 20 000 korun
Xiaomi Mi Electric Scoter 2 M365 Joyor X5S SELVO 2350 Ultimate Chopper 2000W
Výkon
94 %
Komfort
92 %
Jízdní vlastnosti
93 %
Cena/kvalita
93 %
Výkon
95 %
Komfort
93 %
Jízdní vlastnosti
97 %
Cena/kvalita
93 %
Výkon
94 %
Komfort
93 %
Jízdní vlastnosti
94 %
Cena/kvalita
94 %
Výkon
97 %
Komfort
96 %
Jízdní vlastnosti
97 %
Cena/kvalita
95 %
93%
95%
94%
96%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Doprava v městech stále více houstne, navíc se zvyšujícím se tlakem na ekologii spousta lidí začíná jezdit nejen do práce na kole či na koloběžce. Ne každý ovšem chce na koloběžce absolvovat i více než 20 kilometrů za den „po staru“. Proto se na trhu stále častěji objevují elektrokoloběžky, které lidem značně usnadní život a zrychlí také každodenní dojíždění.

Elektrokoloběžka je tak pro rychlý městský přesun ideálním dopravním prostředkem, který úplně minimálně závisí na aktuální dopravní situaci. Díky tomu nejste omezení dopravními komplikacemi a všude se dostanete pohodlně a hlavně včas. Navíc do jisté míry také ušetříte za náklady na cestování městskou hromadnou dopravou. Nechte městské kolony daleko za sebou, recenze elektrokoloběžek vám v tom pomůže.

Výhodou je, že na elektrokoloběžku nepotřebujete žádné řidičské oprávnění. Existují sice nějaká věková omezení stanovená výrobcem, oficiální omezení ale neexistuje. Jsou pouze taková omezení, která stanovuje zákon – například povinné přilby do 18 let a další. Ve své podstatě se v případě elektrokoloběžky jedná o klasickou koloběžku, která má pouze přidělaný elektromotor. Tento dopravní prostředek se ale stává stále více oblíbeným. Navíc je zde ještě jedna nesporná výhoda. Pokud dojde šťáva, můžete jednoduše pokračovat klasickým odrážením. Pozor, toto umožní pouze některé modely, proto je potřeba si všechny parametry koloběžky řádně nastudovat, k čemuž vám poslouží i náš test elektrokoloběžek.

Koloběžka by neměla být pouze nástrojem k dopravě, ale měla by také sloužit k zábavě.Velký test elektrokoloběžek, který jsme si pro vás připravili, vám snad pomůže ve výběru té správné. Jak vybrat elektrokoloběžku totiž závisí na několika podstatných faktorech, o kterých možná nemáte ani ponětí. Nechte se inspirovat naším testem a třeba si díky nám vyberete nového společníka na pohodlné a relativně rychlé cestování nejen po městě, případně vyberete skvělý dárek pro své ratolesti.

zpět k menu ↑

Rozdělení elektrokoloběžek

Elektrokoloběžek existuje hned několik typů, proto je vhodné si je hned na začátku rozdělit. Vedle klasického dělení elektrokoloběžek podle ceny je ještě dělení podle využití. Někdo hledá koloběžku na dojíždění do práce, jiný by s ní zase rád řádil v terénu a jezdil na výlety. Na rozdělení elektrokoloběžek se proto podíváme na následujících řádcích, abyste dostali ve výběru elektrokoloběžek větší rozhled.

Elektrokoloběžky do města

První kategorií jsou koloběžky do města. Jak nadpis napovídá, tyto elektrokoloběžky mohou sloužit jako příjemný dopravní prostředek do školy či do práce. Většinou jsou vybaveny menšími kolečky, které se na jízdu po chodníku či silnici hodí více. Z pochopitelných důvodů jsou koloběžky relativně malé a lehké. Za prvé proto, aby byly dobře skladné, za druhé pak proto, abyste se s nimi vešli například do městské hromadné dopravy atd. Menší hmotnost má na svědomí především menší baterie. U koloběžek do města se totiž nepočítá s extrémně dlouhými dojezdy. Případné další snížení hmotnosti pak záleží na použitých materiálech či doplňkové výbavě. Koloběžky do města také zpravidla nedisponují nějak vysokou maximální rychlostí. To především z důvodu bezpečnosti vás i chodců.

Elektrokoloběžky do terénu

Jestliže se chystáte s koloběžkou spíše na výlety a do terénu, pak musíte zvolit zcela jistě jinou koloběžku, než tu do města. Prvním větším rozdílem jsou především větší kolečka, bez kterých se neobejdete. Stejně tak je důležité, aby byla kolečka gumová, především pro tlumení nerovností. Na takové využití elektrokoloběžky se rozhodně hodí delší výdrž baterie. Nikdy nevíte, kdy se může váš výlet protáhnout. Poněkud masivnější provedení pak rozhodně není na škodu. Tyto koloběžky pak také zpravidla disponují vyšší maximální rychlostí. Na stylu jízdy pak záleží výdrž baterie, kterou můžete šetrnou jízdou prodloužit i o pár kilometrů. Na dlouhých výletech se to rozhodně hodí.

zpět k menu ↑

Test elektrokoloběžek do města

Test elektrokoloběžek do města jsme rozdělili na dvě části. Koloběžky do 20 000 korun a koloběžky nad 20 000 korun. Cena koloběžek se odvíjí zpravidla od toho, kolik zvládnou na jedno nabití dojet, případně od dalších funkcí, kterými mohou jednotlivé koloběžky disponovat. Zamyslete se vždy nad tím, které z funkcí naplno využijete, abyste zbytečně neplatili za něco, co je pro vás vlastně zbytečné a předražené. Pamatujte na to, že při výběru koloběžky do města je podstatná váha, skladnost a především to, zda má koloběžka velká či malá kolečka.

Cenová kategorie do 20 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Rychlost Výkon Cena
1. Xiaomi Mi Electric Scoter 2 M365
25 km/h 250 W Zjistit cenu
2. Blaupunkt ESC808
25 km/h 250 W Zjistit cenu
3. Ninebot Segway Kickscooter ES2
12,5 km/h 250 W Zjistit cenu
4. Hecht 5125
25 km/h 250 W Zjistit cenu
5. Archos Citee
25 km/h 250 W Zjistit cenu

Cenová kategorie od 20 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Rychlost Výkon Cena
1. Joyor X5S
35 km/h 500 W Zjistit cenu
2. City Boss T7 20
35 km/h 700 W Zjistit cenu
3. SXT Light Plus V
25 km/h 500 W Zjistit cenu
4. TerraMia 600W
50 km/h 600 W Zjistit cenu
5. Perut Trek Delux
37 km/h 1000 W Zjistit cenu
Elektrokoloběžka do města

Elektrokoloběžky do města a jejich charakteristika

Elektrokoloběžky do města jsou poměrně vhodným pomocníkem na každodenní dojíždění. Tento typ koloběžek je zpravidla skladný. Je to především z toho důvodu, aby se dala koloběžka jednoduše složit a mohli jste s ní nastoupit například od městské hromadné dopravy. Ne vždy je síla k tomu, abyste se do práce dopravovali pouze na koloběžce. Tomu samozřejmě musí být uzpůsobena také váha. Na výrobu se proto využívá odlehčených materiálů, aby s ní byl pohyb po městě skutečně snadný.

Zpravidla mívají tyto koloběžky menší kolečka, která jsou na jízdu městem pohodlnější. Aby mohla mít koloběžka skutečně nízkou hmotnost, nedostává se jí tak velkých akumulátorů, jako tomu je u koloběžek do terénu. Dojezdy jsou u těchto koloběžek mnohdy o dost menší. Na druhou stranu, ve městě je spousta místa, kde můžete koloběžku snadno dobít.

Výrobci se logicky předhánějí v tom, kdo zvládne udělat tu nejlepší městskou koloběžku. Proto se snaží neustále vylepšovat stávající parametry a přidávat nové funkce. Dá se to, s drobnou nadsázkou, přirovnat k vývoji automobilů. Každá koloběžka se tak liší maximální rychlostí nebo například tím, zda disponuje tempomatem. Musíte si proto určit priority, co od koloběžky očekáváte a jaké bude její využití. Podle toho si pak můžete vybrat vhodnou elektrokoloběžku do města. Samozřejmě, že i po městě se můžete prohánět s koloběžkou do terénu. Jakmile ale budete chtít nastoupit do autobusu, její rozměry a váha vás budou limitovat a cestování nebude o moc pohodlnější.

zpět k menu ↑

Test elektrokoloběžek do terénu

Elektrokoloběžy do terénu mají zcela jinou konstrukci, než koloběžky do města. Terénní koloběžky bývají robustnější, mají větší kola a zpravidla také silnější baterku. Kterou koloběžku do terénu si vybrat? I zde dělíme elektrokoloběžky do dvou cenových skupin, a to na skupiny do 20 000 korun a od 20 000 korun. Věříme, že si tak vybere úplně každý.

Cenová kategorie do 20 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Rychlost Výkon Cena
1. Selvo 2350
25 km/h 350 W Zjistit cenu
2. Nitro scooters XE1000 PLUS
34 km/h 1000 W Zjistit cenu
3. HeipeDirtKing 1800W
25 km/h 1000 W Zjistit cenu
4. City Boss V5
35 km/h 500 W Zjistit cenu
5. UltimateTricycle 500 W
35 km/h 500 W Zjistit cenu

Cenová kategorie od 20 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Rychlost Výkon Cena
1. Ultimate Chopper 2000 W
25 km/h 2000 W Zjistit cenu
2. Kickbike e-Cruise
25 km/h 250 W Zjistit cenu

Elektrokoloběžky do terénu a jejich charakteristika

Charakteristická jsou pro ně zejména větší kolečka, protože s malými byste se v terénu špatně pohybovali. Velká kolečka lépe odolávají náročnému terénu, ale třeba i blátu a v drtivé většině případů jsou gumová, aby lépe tlumila nerovnosti. I na nerovném terénu se pak jede lépe a koloběžka tolik neskáče.  Samozřejmostí je i výrazně bytelnější a odolnější konstrukce, která je sice těžší a méně skladná, ale v terénu je většinou nutností. Obecnou vlastností je i větší výdrž baterie, ta je u těchto koloběžek nutností, protože jinak byste riskovali, že zůstanete v terénu bez energie a zároveň bez možnosti ji doplnit. Maximální rychlost i výkon jsou také o něco větší, což v přírodě, na rozdíl od města, můžete bez obav využít.

Elektrokoloběžka do terénu

zpět k menu ↑

Podle čeho elektrokoloběžku vybírat

Než si začnete koloběžku vybírat a budete přemýšlet nad jednotlivými parametry, měli byste se zamyslet, co od koloběžky vůbec očekáváte. Hlavní kritérium je, zda budete jezdit po městě nebo v terénu, potažmo kolik potřebujete minimální dojezd. Sekundárně byste potom měli myslet na frekvenci jejího využívání a maximální rychlost, kterou je schopna vyvinout. I maximální rychlost je důležitá, a to především, jestliže budete koloběžku dávat například jako dárek dětem. Oficiálně samozřejmě žádné věkové omezení neexistuje. Čím větší maximální rychlost vyvinete, tím hůře se pak může elektrokoloběžka ovládat.

Velmi užitečnou funkcí, nad kterou byste mohli popřemýšlet, je možnost propojení koloběžky se smartphonem. Může vám to poskytnout velmi zajímavé informace, které pak můžete sdílet se svými kamarády. Vedle toho budete mít ve smartphonu kompletní informace o stavu vaší elektrokoloběžky. Propojení s chytrým telefonem se hodí především při každodenním dojíždění. Ujistěte se také, že model, který jste si vybrali, umožňuje klasickou jízdu pomocí odrážení. Ne každá elektrokoloběžka tímto disponuje a mohli byste se tak dostat do opravdu nezáviděníhodné situace. S tím pak souvisejí také brzdy. Jestli má koloběžka elektromagnetické brzdy, je třeba si uvědomit, že pokud vám dojde energie, koloběžka prostě brzdit nebude.

Skládání

Skládání je jedna z podstatných věcí především u městských koloběžek. Pokud se totiž půjde dát snadno složit, můžete s ní pohodlně cestovat také v dopravních prostředcích. Navíc je také skladnější nejen doma ale také v práci či ve škole. Když už se dá koloběžka složit, zpravidla disponuje také výškově nastavitelnými řídítky. Díky tomu se může na koloběžce prohánět více členů domácnosti.

Pohodlné skládání koloběžky je také velmi praktické pro její následné umístění. Navíc se nemusíte obávat toho, že by se koloběžka samovolně složila během jízdy. K tomu, abyste ji mohli složit, slouží velké množství nejrůznějších pojistek, díky kterým máte zaručeno, že během jízdy se koloběžka skutečně nesloží.

Alektrokoloběžky do terénu
Jízda na elektrokoloběžce po městě

Kolečka

Ano, kolečka jsou jednou z nejdůležitějších částí na elektrokoloběžce. Můžeme zde uplatnit jednu základní rovnici. Čím větší kolečka jsou, tím rychleji může koloběžka jet. To je ale vykoupeno horší ovladatelností. Do města proto zásadně menší kolečka, do terénu pak ta větší. Stejně tak to platí u tvrdosti. Čím tvrdší kolečka, tím se zvyšuje také rychlost. Na druhou stranu měkčí, gumová, kolečka jsou pohodlnější pro jízdu.

Důležitým parametrem u koleček jsou ložiska. Ta se starají o to, že při točení koleček nevydává koloběžka žádné strašidelné zvuky. Kvalita ložisek se značí od jedničky po devítku, přičemž devítka je nejlepší možná známka. Je potřeba zdůraznit, že ložiska se netýkají nafukovacích koleček!V těch by totiž byla naprosto zbytečná.

Klasická malá kolečka zpravidla nevyžadují žádnou větší péči. Gumová kolečka či kola se ale musejí pravidelně dofukovat a také se musí hlídat jejich kvalita. Pokud tedy hledáte prakticky bezúdržbovou koloběžku, rozhodně sáhněte po té, která má klasická kolečka.

Motor

Motor je u elektrokoloběžky základem. Kvalitní motor s dobrým výkonem vám zajistí skvělé svezení s dobrou maximální rychlostí. Kvůli hmotnosti a ceně se do města doporučuje motor s výkonem okolo 300 W. To by vám mělo stačit asi na 20 kilometrů dojezdové vzdálenosti. Pokud se s koloběžkou vydáte spíše do terénu, je rozhodně vhodnější koupit tu, která nabízí u motoru větší výkon. Než se rozhodnete koupit si elektrokoloběžku se silnějším motorem, ujistěte se, že ji zvládnete uřídit. Motory s větším výkonem a tím pádem také maximální rychlostí jsou určeny spíše pro pokročilé jezdce. Začátečník by si s takovou koloběžkou mohl pěkně natlouct.

Brzdy

Když už budete svištět na koloběžce, není špatné si uvědomit, že budete potřebovat také brzdit. Zpravidla se setkáte s brzdami mechanickými nebo elektromagnetickými. Mechanické brzdy mají vlastnosti i obsluhu úplně stejnou, jako mají například jízdní kola. Proto jsou také mnohem žádanější. Elektromagnetické mají zase zpravidla horší reakční dobu a tak nějak jsou celkově nepraktické. Jejich hlavní nevýhodou je totiž fakt, že pokud vám dojde energie, s elektromagnetickými brzdami prostě nezabrzdíte. A to, při jízdě z kopce, není zrovna ideální stav. Pokud tedy sáhnete po elektromagnetických brzdách, budete si muset nabití baterie velmi pečlivě hlídat.

Baterie

Baterie je další z velmi podstatných věcí, na které byste měli při výběru dbát. Je jasné, že se zvyšující se kapacitou baterie se zvyšuje také celková cena koloběžky. Dojezdy se velmi liší, stejně jako doba nabíjení. Městské koloběžky mají ale dojezdy zpravidla okolo 20 kilometrů a nabíjejí se zhruba 5 hodin. Jsou i modely, které se nabíjejí mnohem rychleji. Výdrž baterie také záleží na způsobu používání. Podle toho volte dojezdovou vzdálenost a samozřejmě také délku nabíjení. Výdrž baterie lze ovlivnit stylem jízdy. Velmi často vám k větší výdrži napomůže také tempomat, který některé koloběžky nabízejí. Ten pak funguje úplně stejně, jako tempomat v autě.

Zajímavostí je, že lze využít také systému rekuperace. Pokud brzdíte, energie z brzdění je využita k dobití baterek. Pokud tedy budete brzdit, prodlužujete tak jízdní dobu. Je to skvělá vlastnost, ale nečekejte, že vám prodlouží dobu jízdy nějak závratně. Na pár kilometrů dojezdu navíc to ale rozhodně bude, a to už se může mnohým vyplatit.

Maximální rychlost

Maximální rychlost, kterou dokáže koloběžka vyvinout, souvisí celkem úzce s celkovou výdrží baterie a tím pádem také maximálním dojezdem. Většina koloběžek je schopna dosahovat maximální rychlosti mezi 25–35 km/h. Ty nejvýkonnější se dostávají k hranici až 50 km/h! Takto výkonnou koloběžku ale doporučujeme pouze pro zkušené jezdce! Maximální rychlost pak závisí na celkovém výkonu koloběžky. Čím větší výkon bude daná koloběžka mít, tím vyšší maximální rychlosti bude dosahovat.

Jízda na elektrokoloběžce

Způsob řízení

Ačkoli se to může zdát jako jasná věc, není tomu tak. Elektrokoloběžky mají různý způsob řízení, který může někomu vyhovovat více a někomu zase méně. Většinu elektrokoloběžek řídíte jako motorku. Přidáváte a ubíráte pomocí páček na řídítkách. Některé modely, převážně ty dražší, mají integrovaný tempomat, díky kterému můžete udržovat stabilní rychlost a o nic více se nestaráte.

U některých modelů se ale můžete setkat s gyroskopickým řízením. To funguje podobně, jako například SegWay. Nakláněním řídítek dopředu nebo dozadu přidáváte nebo ubíráte rychlost. Musíte se proto rozhodnout, který z těchto způsobů vám přijde nejlepší.

Nosnost

Velmi důležitým aspektem elektokoloběžek je bezesporu jejich nosnost. Většina koloběžek disponuje nosností do 100 kg, některé ale mají i vyšší. Myslet musíte nejen na svou tělesnou hmotnost ale také například na hmotnost batohu, který budete mít s sebou apod. Důležité je, abyste elektrokoloběžku příliš nepřetěžovali. Pokud by se tak stalo, dojezdová vzdálenost by se snížila. Stejně tak by bylo mnohem obtížnější brzdit a celkově by se mohla koloběžka velmi rychle rozbít.

Hmotnost

Elektrokoloběžky mají ještě jeden významný aspekt, a tím je hmotnost. Koloběžky se zpravidla vyrábějí z duralu, který je velmi pevný ale zároveň také velice lehký. Robustnější koloběžky jsou pak vyráběné z poněkud těžší ocele. Pokud tedy budete vědět, že koloběžku budete velmi často přenášet, rozhodně volte tu, jež je vyrobena z lehčího duralu.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Elektrokoloběžka je rozhodně výhodná pro každého, kdo hledá ekologickou a rychlou dopravu nejen do města. Pokud vás nebaví stát každý den v kolonách, můžete si pořídit elektrokoloběžku do města. Provozní náklady jsou, pomineme-li pořizovací cenu, minimální. Stačí si pouze dobře rozmyslet, jaké vlastnosti od koloběžky požadujete. Vzhledem k tomu, že se v některých případech nejedná o levnou záležitost, klidně si všechny důležité body sepište a ještě jednou si projděte test elektrokoloběžek 2019, který jsme pro vás připravili.

Na co spousta lidí zapomíná, jsou především bezpečnostní pomůcky, které jsou na elektrokoloběžce podstatné. Helma je u dětí do 18 let povinná, u dospělých volitelná. Přesto apelujeme na každého z vás, aby helmu raději měl. Stejně tak se doporučují chrániče, které vás ochrání v případě pádu. Koloběžka musí být také řádně označena vpředu bílým a vzadu červeným světlem. Myslete na tyto základy a před každým vyjetím tyto propriety zkontrolujte.

zpět k menu ↑

Kolik za ně vlastně zaplatíte

Elektrokoloběžky mají opravdu velký cenový rozptyl. Můžete sehnat koloběžku doslova za pár stovek, ale můžete za ni utratit i desetitisíce korun. Záleží čistě na tom, jak budete koloběžku využívat a co vše od ní očekáváte. Jinou koloběžku vyberete dítěti a jinou vyberete pro pravidelné výlety do terénu. Kolik korun si budete muset nachystat?

Běžnému uživateli, který bude koloběžku používat spíše, jako městský dopravní prostředek bude stačit rozpočet do 10 000 korun. Tyto koloběžky většinou nenabízejí nic extra,na druhou stranu, co byste do města potřebovali. Zpravidla jsou to koloběžky skladné s malými kolečky. Do města díky jejich ovladatelnosti ideální.

Pokud od koloběžky ale čekáte více, chcete s nimi zažívat dobrodružství a jezdit na časté výlety, pak si můžete připravit budget okolo 30 000 korun. Takové koloběžky ale nabízejí skvělé vybavení, velká kola a hlavně dostatečnou výdrž baterie, která zajistí velký dojezd, i když budete mimo možnost nabití baterky.

zpět k menu ↑

Na co si dát pozor, než vyrazíte

Je potřeba si uvědomit, že elektrokoloběžka je schopna dosáhnout vyšších rychlostí, než ta klasická. Proto jezděte rychlostí, na kterou fyzicky stačíte. Jestliže nejste zkušení, volte jako první koloběžku lehčí. Lehčí koloběžky jsou totiž lépe ovladatelné a do začátku nejvhodnější.

Ačkoli neexistuje žádné věkové omezení dané zákonem, výrobci zpravidla označují věkovou hranici 13 let a výše. A má to své opodstatnění. Stejně tak myslete na to, že děti do 18 let musejí mít na elektrokoloběžce helmu! Dospělí již ne, ale přesto se helma doporučuje. Velmi často může zachránit život. Proto ji nepodceňujte a i když nemusíte, zamyslete se nad její koupí.

Nezapomínejte ani na fakt, že koloběžka musí být řádně označena. Vpředu musí být bílé světlo, vzadu pak světlo červené. Někteří výrobci toto montují přímo, u jiných si musíte dokoupit sadu, která se používá například na kolech.Poslední věcí, na kterou byste si měli rozhodně dávat pozor, je maximální nosnost koloběžky, abyste ji nepřetěžovali.

Elektrokoloběžka ve městě

zpět k menu ↑

Klady a zápory elektrokoloběžek

Velkou výhodou těchto elektrokoloběžek je rozhodně fakt, že vás jízda na ní nestojí vůbec žádnou námahu. Koloběžku ovládáte ve své podstatě jako slabší motocykl a fyzická námaha, kterou byste vkládali do odrážení se tak odpadá. Dalším velkým kladem je ekologie. Pokud jste zapálení ekologové, můžete být pyšní na to, že během jízdy nespotřebováváte žádné palivo.

Nevýhodou naopak může být vysoká váha elektrokoloběžek, a pokud váš model nedisponuje možností klasické jízdy, budete mít v případě vybití baterie velký problém koloběžku někam dostat. Díky faktu, že jedou za vás, si s nimi zpravidla moc nezasportujete, stejně tak se očekává, že je budete servisovat ve specializovaných obchodech. Málo kdo si zvládne elektrokoloběžku servisovat sám. Hlavně by to mohlo být poměrně nebezpečné, zvláště když servis takové koloběžky není nějak extra drahý.

Pevně věříme, že vám náš test elektrokoloběžek při výběru pomohl a že jste zvolili pro své potřeby a touhy tu pravou. Nezbývá, než vám popřát příjemné zážitky a hodně kilometrů bez nehody, a u našich recenzí zase někdy nashledanou.

Elektrokoloběžky
Ohodnotit článek
Váš pomocník