Nejlepší meteostanice + testy a recenze 2023

  • Check Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější meteostanice.
  • Check Zvolte si na základě přesnosti, zobrazení, designu a poměru cena/kvalita.
  • Check Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
Aktualizováno: Leden 2023
Meteostanice bez pozadí

Vítězové testu:

price
performance
quality
9.1/10
Celkové skóre
9.4/10
Celkové skóre
9.6/10
Celkové skóre
Funkce
90%
Přehlednost
91%
Poměr cena/kvalita
91%
Funkce
94%
Přehlednost
93%
Poměr cena/kvalita
95%
Funkce
97%
Přehlednost
95%
Poměr cena/kvalita
96%
  • Skvělý poměr ceny ku parametrům
  • Paměť pro minimální a maximální naměřené hodnoty
  • Výrobek lze také použít pro opakované buzení
  • Podpora propojení meteostanice až se čtyřmi čidly
  • Možnost nastavit si upozornění pro konkrétní teplotu
  • Samostatná ikona pro mráz bez sněžení
  • Tento výrobek lze skutečně považovat za profi stanici
  • Možnost propojit stanici až s 8 senzory
  • Možnost zasílání naměřených hodnot na server
  • Absence barometru
  • Menší dosah čidla
  • Pro většinu zákazníků poměrně zbytečná
  • Vyšší cena

Obsah článku

Snahy sledovat, měřit a předpovídat počasí jsou u lidstva patrné od nepaměti. Pro zajímavost bychom mohli zmínit, že v Českých zemích se soustavně měří meteorologické údaje v Klementinu v Praze již od roku 1752, přičemž úplná data máme od roku 1775. V dnešní době už samozřejmě předpověď počasí splňuje zcela jiná kritéria a popisuje úplně jiné podmínky. Z údajů, které nás zajímají nejvíce, můžeme jmenovat teplotu, tlak, srážky a vlhkost. Meteostanic je mnohem více a předpověď počasí si můžete rozkliknout kdykoliv na internetu nebo se na ni podívat v televizi po zprávách. Problém těchto relací je však jeden zásadní – většinou jsou globální pro celou republiku a tedy i méně přesné.

Pokud chcete slyšet přesnější předpověď počasí a ideálně pouze pro vaši oblast, máte možnost pořídit si vlastní meteostanici. Ta vám umožňuje sledovat počasí v užším regionu a dá vám odezvu na tlak, vlhkost nebo teplotu, tedy právě na ty nejpodstatnější údaje. Jsou to právě čidla pro teplotu, vlhkost a atmosferický tlak, které dávají meteostanici její vlastnosti a zajišťují její fungování. Pokud vám někdo bude nabízet meteostanici bez čidla tlaku, která předpovídá počasí jen podle vlhkosti a teploty (což se občas stává), nekupujte ji, neposlouží vám. Taková meteostanice vám prozradí leda to, jaká je aktuální teplota. Žádné kvalitnější informace se od ní nedozvíte.

Komplexní a platná meteostanice musí mít nejen vlhkoměr a teploměr, ale i barometr. K tomu musí vynikat ve všech parametrech – velikosti, citlivosti i kvalitě zobrazení. Nicméně uznáváme, že vybrat kvalitní meteostanici nemusí být v dnešní době zrovna jednoduché. Trh je široký a parametrů, které je potřeba sledovat, je hodně. Abychom vám pomohli, sepsali jsme pro vás velký test meteostanic 2023, ve kterém se na celou problematiku podrobně podíváme. Kromě žebříčku nejlepších meteostanic nabízíme také velký článek na téma „Jak vybrat meteostanici“. V něm bychom chtěli jednotlivé parametry výběru probrat. Můžeme se do toho pustit hned.

Test meteostanic do 1 000 korun

V této kategorii seženete meteostanice spíše se základními funkcemi. Pokud si odmyslíte nejlevnější meteostanice, které se nemohou vyplatit, protože nedisponují ani barometrem ani dalšími potřebnými čidly, najdete zde slušné modely. Většinou s teploměrem, vlhkoměrem i barometrem, sice s menším dosahem čidla, ale s poměrně dobrou citlivostí a širokým rozpětím měřených veličin.

NáhledNázevSkóre BarometrDosah čidlaCena
goldSENCOR SWS 5600
9.1/10
Celkové skóre
Funkce
90%
Přehlednost
91%
Poměr cena/kvalita
91%
Barometr:
Ne
Ne
Dosah čidla:
30 m
30 m
Zjistit cenu Naše recenze
silverSolight TE 81
9/10
Celkové skóre
Funkce
89%
Přehlednost
89%
Poměr cena/kvalita
90%
Barometr:
Ano
Ano
Dosah čidla:
60 m
60 m
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeSENCOR SWS 2850
8.6/10
Celkové skóre
Funkce
87%
Přehlednost
86%
Poměr cena/kvalita
87%
Barometr:
Ne
Ne
Dosah čidla:
50 m
50 m
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

SENCOR SWS 5600

Výhody

  • Skvělý poměr ceny ku parametrům
  • Paměť pro minimální a maximální naměřené hodnoty
  • Výrobek lze také použít pro opakované buzení

Nevýhody

  • Absence barometru

V nejnižší kategorii zvítězila meteostanice SENCOR SWS 5600, která toho má i přes svou nižší cenu opravdu hodně, co nabídnout. Jde o zařízení oplývající širokou paletou funkcí, mezi nimiž samozřejmě nechybí ani předpověď počasí ve formě zobrazovaných ikon. Ty můžou označovat slunečno, mírně oblačno, oblačno a nadcházející déšť či sníh. Dále nabízí vnitřní i venkovní měření teploty a vlhkosti. U meteostanice naleznete také rádiem řízené hodiny, které si však můžete naladit i sami. Dokonce je součástí výbavy i vnitřní paměť, díky které si přístroj uchovává minimální a maximální naměřené hodnoty. V případě potřeby lze tyto údaje také manuálně vynulovat. Nechybí ani možnost volby mezi zobrazování teploty v Celsiově či Fahrenheitově stupnici. Z hlediska zobrazení zmiňme i možnost nastavení dvanáctihodinového či dvacetičtyřhodinového formátu.  

Pro komfortní zjištění údajů z displeje si můžete vybrat mezi různými úrovněmi jasu displeje. Konkrétně jde o vysokou a nízkou úroveň, přičemž třetí stupeň displej vypne. Nemusíte se tak obávat, že byste měli problém s odečtením informací z displeje za různých světelných podmínek a v noci oceníte jistě i možnost zmíněného vypnutí displeje, který vás tak nebude rušit při usínání. Kromě počasí, času a teplotních údajů lze z meteostanice vyčíst také aktuální datum a den v týdnu. Výrobek jde navíc použít i k opakovanému buzení. Ještě jsme to explicitně nezmínili, ale z fotografie si můžete snadno všimnout, že přístroj oplývá dokonce také barevným LCD displejem. Součástí balení je i praktický senzor, který podporuje přenos dat až do vzdálenosti 30 m. Meteostanice vás navíc pomocí indikátoru upozorní na vybitou baterii čidla. Za danou cenu se nám výrobek velmi líbí a patří rozhodně mezi to nejlepší, co jde v této kategorii nyní pořídit.

Dosah čidla:30 m
Rozsah měřené teploty vnější:-20 °C až +50° C
Rozsah měřené teploty vnitřní:-10 °C až +50 °C
Způsob napájení:Síťový adaptér/baterie
Budík:Ano
Rádiem řízená:Ano
Barometr:Ne
Vlhkoměr:Ano
Ukazatel vnější teploty:Ano
Podsvícení displeje:Ano
Řízená internetem:Ne

2. Místo

Solight TE 81

Výhody

  • Velká funkční výbava
  • Integrovaný barometr
  • Paměť pro minimální a maximální naměřené hodnoty
  • Indikátor dalšího vývoje počasí
  • Čidlo s maximálním dosahem až 60 metrů
  • Možnost připojit k meteostanici trojici čidel

Nevýhody

  • Hůře zpracovaný návod
  • Možné občasné problémy s připojením k čidlům
  • Atmosférický tlak není přepočten na hladinu moře

Také na druhém místě naleznete velmi schopný meteorologický výrobek. S pomocí jeho přehledného podsvíceného LCD displeje se můžete vedle stavu počasí, vlhkosti či vnější a vnitřní teploty dozvědět díky integrovanému barometru například i aktuální atmosférický tlak. Nechybí ani nastavení požadovaného režimu zmíněného podsvícení displeje. K co nejpřesnější interpretaci předpovědi počasí vám meteostanice také zobrazí indikátor jeho dalšího vývoje. Dále jde k výrobku připojit až tři bezdrátová čidla s luxusním dosahem 60 metrů, přičemž v základním balení naleznete jeden z těchto senzorů.  

Také tento produkt disponuje vnitřní pamětí pro uchování minimálních a maximálních hodnot teplot a vlhkostí. Stanice může dále bez problému plnit i funkci kalendáře či budíku. Astronomové či astrologové ocení také zobrazení aktuální fáze měsíce. Pro, co nejpřesnější informace je samozřejmě meteostanice řízena rádiovým signálem. Musíme pochválit také intuitivní ovládání sestávající se především z dotykového senzoru na horní straně přístroje a tlačítka na boční straně. Dobře zpracované je také cyklické přepínání v případě více připojených senzorů. Celkově se nám model velmi líbí, zamrzí pouze méně nápomocný návod a občas problémy se získáním údajů z čidel. Vítaným detailem by také byla možnost zobrazit atmosférický tlak přepočtený na hladinu moře.

Dosah čidla:60 m
Rozsah měřené teploty vnější:-40 °C až +60° C
Rozsah měřené teploty vnitřní:0 °C až +50 °C
Způsob napájení:Síťový adaptér/baterie
Budík:Ano
Rádiem řízená:Ano
Barometr:Ano
Vlhkoměr:Ano
Ukazatel vnější teploty:Ano
Podsvícení displeje:Ano
Řízená internetem:Ne

3. Místo

SENCOR SWS 2850

Výhody

  • Velmi příznivá cena
  • Čidlo s maximálním dosahem až 50 metrů
  • Možnost připojit k meteostanici trojici čidel
  • Obsahuje všechny základní funkce meteostanice
  • Budík s funkcí opakovaného buzení
  • Ovládání pomocí dotykových tlačítek na displeji

Nevýhody

  • Nemá barevný displej
  • Možnost chybového kusu meteostanice či čidla
  • Odkázána pouze na bateriový provoz

Levná praktická meteostanice, která disponuje však také slušnou funkční výbavou. Bude vás spolehlivě zásobovat možnými nejaktuálnějšími informacemi o počasí včetně vlhkosti a teploty vzduchu. Zmiňme také příznivé rozměry, díky kterým vám nebude meteostanice nikde příliš překážet. Přístroj bohužel nedisponuje možností napájení ze zásuvky a je tak plně odkázán na trojici AAA baterií, které byste ovšem v balení hledali marně. Co v něm ovšem naleznete, je venkovní senzor s maximálním dosahem až 50 metrů. I do něj však bohužel musíte baterie sami dokoupit. V tomto případě jde o dvojici AA baterií. Podívejme se také podrobněji na údaje, které můžete z displeje vyčíst. Ve formě praktické ikony vás meteostanice informuje o nadcházejícím počasí. Ikona může označovat slunečno, mírně oblačno, oblačno, déšť a sníh. Dále jsou zde údaje o vnitřní teplotě v rozsahu 0 °C až +50 °C nebo venkovní teplotě naměřené externím čidlem v rozsahu -20 °C až +60 °C. Samozřejmě nechybí ani informace o aktuální vlhkosti vzduchu. Ta se měří v rozmezí 20 % až 95 % RV. A také lze z displeje meteostanice vyčíst aktuální datum či čas. Jas displeje jde přizpůsobit různým podmínkám za pomocí třech úrovní. Vysoký jas, nízký a vypnutý displej. Pochválit musíme i možnost krátkodobého bílého podsvícení, s kterým jednoduše zjistíte všechny údaje.  

I přestože jde o velmi levný výrobek, nejde “pouze” o meteostanici. Může také perfektně zastoupit budík a nechybí ani funkce opakovaného buzení. Meteostanice vás tak může bez problému vzbudit do školy či práce. Také k této meteostanici jde více než překvapivě připojit až trojici externích senzorů, přičemž vás displej výrobku bude střídavě informovat o naměřených hodnotách pomocí jednotlivých čidel. A k ovládání výrobku dokonce využijete dotyková tlačítka na displeji. Meteostanice se nám velmi líbí, a také nás v mnohém pozitivně překvapila. Bohužel se však někteří zákazníci setkali s nefunkční meteostanici či chybovým čidlem ukazujícím naprosto špatné hodnoty. Zamrzí také absence barevného displeje či jakýchkoliv baterií v balení. Na druhou stranu však výrobek zakoupilo také spoustu spokojených zákazníků, a stejně jako oni vám jej tak rozhodně doporučujeme vyzkoušet.

Dosah čidla:50 m
Rozsah měřené teploty vnější:-20 °C až +60° C
Rozsah měřené teploty vnitřní:0 °C až +50 °C
Způsob napájení:Baterie
Budík:Ano
Rádiem řízená:Ne
Barometr:Ne
Vlhkoměr:Ano
Ukazatel vnější teploty:Ano
Podsvícení displeje:Ano
Řízená internetem:Ne

Test meteostanic od 1 000 do 2 000 korun

V kategorii od 1 000 do 2 000 korun seženete meteostanice střední třídy, které již téměř bez výjimky disponují barometrem, mají čidla se středním dosahem a vysokou citlivost. Měří základní veličiny, ale jsou schopné některé další vypočítat.

NáhledNázevSkóre BarometrDosah čidlaCena
goldGoGEN ME 3257
9.4/10
Celkové skóre
Funkce
94%
Přehlednost
93%
Poměr cena/kvalita
95%
Barometr:
Ano
Ano
Dosah čidla:
30 m
30 m
Zjistit cenu Naše recenze
silverEmos E 6016
9.3/10
Celkové skóre
Funkce
93%
Přehlednost
94%
Poměr cena/kvalita
93%
Barometr:
Ano
Ano
Dosah čidla:
100 m
100 m
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeGoGEN ME 2930
9/10
Celkové skóre
Funkce
90%
Přehlednost
90%
Poměr cena/kvalita
90%
Barometr:
Ne
Ne
Dosah čidla:
50 m
50 m
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

GoGEN ME 3257

Výhody

  • Podpora propojení meteostanice až se čtyřmi dalšími čidly
  • Možnost nastavit si upozornění pro konkrétní teplotu
  • Samostatná ikona pro mráz bez sněžení
  • Produkt od známého českého výrobce
  • Dobrý poměr parametrů a ceny
  • Paměť pro ukládání minimálních a maximálních hodnot

Nevýhody

  • Vzhledem k cenové kategorii menší dosah čidla

Střední kategorii meteostanic ovládnul model od známé české firmy GoGen. Jedná se o praktickou meteorologickou stanici, která vám poskytne přehled o aktuálním počasí, a také výhled pro jeho vývoj v nejbližších dnech. Na pomoc má přitom externí senzor, který taktéž naleznete jako součástí balení. Umístit ho můžete až do vzdálenosti 30 metrů od meteostanice. To ovšem vzhledem k cenové kategorii není zrovna moc. Kromě tohoto základního čidla podporuje meteostanice propojení až se třemi dalšími samostatně dokoupitelnými čidly. V zobrazení údajů z těchto čidel na displeji lze individuálně přepínat nebo nastavit jejich automatické prolínání.  Z hlediska parametrů měří výrobek klasickou paletu. Konkrétně jde o vnitřní teplotu a vlhkost a venkovní teplotu a vlhkost. A díky integrovanému barometru není problém ani s atmosférickým tlakem 

Podívejme se také blíže na ikony předpovědi počasí, které můžete na meteostanici uvidět. Jde o ikony zobrazující slunečno, polojasno, oblačno, zataženo s deštěm i sněžení. Dokonce je zde i praktická ikona, která vás explicitně upozorní na nízké teploty na bodu mrazu. Všechno to můžete vidět na přehledném LCD displeji, u kterého nechybí ani možnost nastavit si požadovanou intenzitu podsvícení. Ve výbavě meteostanice nalezneme také paměť pro ukládání venkovních minimálních a maximálních naměřených hodnot. Navíc je zde také užitečná vychytávka spočívající v možnosti nastavit si upozornění pro konkrétní teplotu. O přicházející zimě tak můžete vědět opravdu velmi brzy. Samozřejmě nemůže chybět ani zobrazování datumu či zabudovaná funkce budíku. Z hlediska napájení si u meteostanice můžete vybrat z klasického napájení ze sítě či provozu na baterie. Celkově se nám meteostanice velmi líbí a nemáme k ní žádné výraznější výhrady. Zamrzí pouze zmíněný poměrně malý dosah čidla, který není vzhledem k cenové kategorii úplně optimální.

Dosah čidla:30 m
Rozsah měřené teploty vnější:-35 °C až +60° C
Rozsah měřené teploty vnitřní:0 °C až +50 °C
Způsob napájení:Síťový adaptér/baterie
Budík:Ano
Rádiem řízená:Ano
Barometr:Ano
Vlhkoměr:Ano
Ukazatel vnější teploty:Ano
Podsvícení displeje:Ano
Řízená internetem:Ne

2. Místo

Emos E 6016

Výhody

  • Již profesionálnější stanice s širokou paletou měřených údajů
  • Trend teploty a tlaku
  • Výstraha na zhoršující se počasí
  • Čidla s maximálním dosahem až 100 metrů
  • Podpora propojení meteostanice až se čtyřmi čidly
  • Paměť pro ukládání minimálních a maximálních hodnot

Nevýhody

  • V této kategorii vyšší cena
  • Absence české lokalizace

Sympatický výrobek, který má všechno, čím by meteostanice ve střední cenové kategorii měla disponovat. Na barevném a podsvíceném displeji tak samozřejmě naleznete běžné údaje jakými jsou vnější teplota a vlhkost, vnitřní teplota a vlhkost či samotná předpověď počasí. Samozřejmostí je také možnost volby zobrazení teploty v Celsiově či Fahrenheitově stupnici. S pomocí integrovaného barometru pak nechybí ani údaje o atmosférickém tlaku. Pro větší přesnost není ani problém přestavit stanici tak, aby ukazovala barometrický tlak přepočtený na nadmořskou výšku místa, kde je aktuálně používána. Meteostanice vám dokonce zobrazí i trend teploty a tlaku, abyste se v tomto ohledu nenechali ničím zaskočit. Dále nechybí zobrazení fází měsíce či rádiem řízeného času. Z hlediska dalších funkcí rozhodně stojí za zmínku i oblíbená funkce budíku s možností opakovaného buzení.  

U výrobku naleznete také vnitřní paměť pro uchování maximálních a minimálních hodnot či funkci teplotní výstrahy, díky které budete upozorněni na zhoršující se počasí. Nemusíte se bát ani o přehlednost displeje, ten je dostatečně velký a pěkně rozvržený pro jednotlivé údaje. Pochválit musíme i jeho pozorovací úhly, které jsou díky technologii VA opravdu na vysoké úrovni. Displej je navíc dotykový a pomůže tak i se snadným a intuitivním ovládání meteostanice. Podívejme se také na čidlo, které můžete k výrobku připojit. Vlastně jde o dvojici čidel, jež naleznete v balení spolu s meteostanicí. První čidlo měří teplotu, vlhkost a díky zabudovanému anemometru také sílu větru. Druhé vám pak podá údaje o úhrnu srážek ve vašem okolí. K meteostanici můžete připojit až trojici čidel prvního typu a pouze jeden senzor srážek. Všechny čidla je možné umístit dokonce až 100 m od stanice.  Z hlediska napájení meteostanice máte na výběr z trojice 1,5 V AAA baterií nebo síťového adaptéru. Pro čidlo teploty, vlhkosti a rychlosti větru pak využijete čtveřici 1,5 V AA. A dvojice baterií 1,5 V AA zase napájí čidlo úhrnu srážek.  Žádné baterie bohužel nejsou součástí balení. Za nás jde o skvělou meteostanici, jejíž výsledný dojem kazí pouze pár drobností. Zamrzí u ní absence české lokalizace a vyšší cena. Vzhledem k ceně bychom již také rozhodně uvítali alespoň některé z potřebných baterií jako součást balení.

Dosah čidla:100 m
Rozsah měřené teploty vnější:-30 °C až +60° C
Rozsah měřené teploty vnitřní:-10 °C až +50 °C
Způsob napájení:Síťový adaptér/baterie
Budík:Ano
Rádiem řízená:Ano
Barometr:Ano
Vlhkoměr:Ano
Ukazatel vnější teploty:Ano
Podsvícení displeje:Ano
Řízená internetem:Ne

3. Místo

GoGEN ME 2930

Výhody

  • Příznivý poměr parametrů a ceny
  • Produkt od známého českého výrobce
  • Čidla s maximálním dosahem až 50 metrů
  • Předpověď počasí formou efektních a přehledných animací
  • Paměť pro ukládání minimálních a maximálních hodnot
  • Možnost nastavit si upozornění pro konkrétní teplotu

Nevýhody

  • Absence barometru

Pro poslední recenzovaný model střední kategorie jsme opět sáhli po meteostanici české společnosti GoGEN. Jde o kompaktní produkt s poměrně příznivým poměrem ceny ku výbavy. Předpověď počasí vám zobrazuje pomocí efektních a přehledných animací. Ty má stanice připravené pro všechny běžné stavy počasí. Konkrétně tak zobrazuje slunečno, polojasno, oblačno, zataženo s deštěm, mráz, a sněžení. Díky tomu vás tak počasí v nejbližších hodinách nemá nárok zaskočit. K tomu napomůže také přehledný barevný LCD displej, s kterým snadno zjistíte další údaje, jakými jsou například aktuální vnitřní teplota či vlhkost. Díky externímu čidlu samozřejmě nebude problém ani s měřením venkovní teploty a vlhkosti. Čidlo můžete umístit až 50 m od samotné meteostanice.  

Výrobku nechybí ani paměť pro ukládání minimálních a maximálních naměřených venkovních hodnot. Můžete si také nastavit upozornění pro konkrétní venkovní teplotu. S touto funkcí tak například snadno zjistíte, zda už venku v noci mrzlo. Dále nechybí ani zobrazení času či datumu, které je díky rádiovému signálu DCF 77 opravdu přesné. Samozřejmostí je i možnost použít meteostanici jako budík. Celkově se nám meteostanice za danou cenu rozhodně líbí. Zamrzí však absence barometru, a tudíž nemožnost zjistit s pomocí výrobku aktuální hodnotu atmosférického tlaku. To je ovšem jediný výraznější zápor tohoto modelu.

Dosah čidla:50 m
Rozsah měřené teploty vnější:-20 °C až +50° C
Rozsah měřené teploty vnitřní:-10 °C až +50 °C
Způsob napájení:Síťový adaptér/baterie
Budík:Ano
Rádiem řízená:Ano
Barometr:Ne
Vlhkoměr:Ano
Ukazatel vnější teploty:Ano
Podsvícení displeje:Ano
Řízená internetem:Ne

Test meteostanic od 2 000 korun

V nejvyšší třídě najdete meteostanice, jejichž cena přesahuje 2 000 korun. Klidně může překročit i 4 000 korun. Je to sice poměrně dost, ale získáte za to meteostanice splňující požadavky i velmi náročných zákazníků. Často mají propracovaná čidla a umožňují měřit třeba i rychlost a směr větru. Lze je připojit k počítači a údaje zaznamenávat a bez výjimky mají rádiově řízený čas.

NáhledNázevSkóre BarometrDosah čidlaCena
goldGARNI 1025 Arcus
9.6/10
Celkové skóre
Funkce
97%
Přehlednost
95%
Poměr cena/kvalita
96%
Barometr:
Ano
Ano
Dosah čidla:
150 m
150 m
Zjistit cenu Naše recenze
silverGoGEN ME 3900
9.4/10
Celkové skóre
Funkce
95%
Přehlednost
94%
Poměr cena/kvalita
94%
Barometr:
Ano
Ano
Dosah čidla:
100 m
100 m
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeSencor SWS 12500
9.1/10
Celkové skóre
Funkce
92%
Přehlednost
91%
Poměr cena/kvalita
90%
Barometr:
Ano
Ano
Dosah čidla:
150 m
150 m
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

GARNI 1025 Arcus

Výhody

  • Tento výrobek lze skutečně považovat za profi stanici
  • Možnost propojit stanici až s 8 senzory
  • Možnost zasílání naměřených hodnot na server
  • Čidlo 7v1 s maximálním dosahem až 150 metrů
  • Opravdu mnoho měřených údajů o počasí
  • Vnitřní paměť
  • Funkce alarmu pro mezní hodnoty

Nevýhody

  • Pro většinu zákazníků poměrně zbytečná
  • Vyšší cena

Vítězem nejvyšší kategorie se stala profesionální meteostanice, s kterou se již můžete opravdu cítit jako meteorolog. K užitku vám v tomto ohledu bude především čidlo 7v1 s více než slušným dosahem 150 m. Jde o velmi přesné a precizně zpracované čidlo od švýcarské firmy Sensirion. U těchto senzorů není ani problém s kalibrací některých vybraných měřených veličin. Navíc máte možnost použít až 7 přídavných bezdrátových senzorů. Při těchto přídavných senzorech si však musíte vybrat z GARNI 055 či případně bazénového čidla GARNI 057P. Naměřené hodnoty vám potom předává meteostanice prostřednictvím přehledného barevného VA displeje. Je jich až vyčerpávající množství. Samozřejmě nesmí chybět ty nejklasičtější jako předpovídané počasí, vnitřní či venkovní teplota a vlhkost nebo barometrický tlak. Jako ty běžnější údaje lze uvést také rychlost a směr větru či úhrn dešťových srážek. Další měřené údaje jsou však výrazně raritnější. Na displeji naleznete také hodnotu venkovního rosného bodu, teplotní index, pocitovou teplotu, UV index či intenzitu slunečního záření. Dále ovšem stanice zobrazuje i Wind Chill (efektivní teplotu), rizikový čas expozice nebo čas východu a západu Slunce. Samozřejmě nesmí chybět ani údaje o datumu a času. A pro nadšené astronomy nechybí i zobrazení fází měsíce. Nemusíte se bát ani o čitelnost údajů na displeji. Ten disponuje stálým osvětlením s dvěma stupni jasu. Nechybí i funkce automatické změny jasu vůči okolní intenzitě světla či možnost nastavení kontrastu. Z hlediska předpovědi počasí se můžete setkat s šesticí ikon pro různé stavy. Jde o poměrně klasické ikony znázorňující slunečno, polojasno, oblačno, déšť, déšť/bouřka a sníh. Meteostanice také potěší všechny, kteří chtějí mít přehled o aktuálním větru. V tomto ohledu výrobek poskytne nejen informace o jeho rychlosti, ale také zobrazí dokonce i směr větru, který bude co nejpřesnější z palety šestnácti směrů. Z hlediska konektivity jde o Wi-Fi stanici, takže se můžete spolehnout i na přesný datum a čas vyzískaný z odpovídajících NTP serverů. V případě potřeby lze ovšem časové údaje nastavit také manuálně.  

S pomocí Wi-Fi připojení jde také přenášet naměřené hodnoty na webové služby Weather Underground, Weathercloud a pocasi-meteo.cz. V případě, že máte doma server, tak je možnost posílat údaje i na něj. Navíc je lze zasílat na všechny servery současně. Díky tomuto průběžnému ukládání získáte perfektní přehled o vývoji údajů za určité časové období. Tyto podklady také samozřejmě můžete využít pro další analýzy a přehledy. V případě, že si na toto podrobné monitorování příliš nepotrpíte, má pro vás výrobek připravenou alespoň vnitřní paměť pro ukládání minimálních a maximálních naměřených hodnot za uplynulý den. Stanice do této paměti také ukládá průběžně naměřené hodnoty s hodinovým odstupem. Je zde také funkce alarmu, který vás upozorní na dosažení konkrétní hodnoty zvukovým signálem a blikající ikonou na displeji. Meteostanici lze použít i jako budík s možností opakovaného buzení po 5 minutách. Tento model můžeme vřele doporučit především amatérským meteorologům nebo lidem, kteří chtějí o počasí opravdu detailní přehled. Většina zákazníku jej nejspíše příliš nevyužije a od koupi může odrazovat také poměrně vysoko posazená cenovka.

Dosah čidla:150 m
Rozsah měřené teploty vnější:-40 °C až +80° C
Rozsah měřené teploty vnitřní:-40 °C až +70 °C
Způsob napájení:Síťový adaptér/baterie
Budík:Ano
Rádiem řízená:Ne
Barometr:Ano
Vlhkoměr:Ano
Ukazatel vnější teploty:Ano
Podsvícení displeje:Ano
Řízená internetem:Ano

2. Místo

GoGEN ME 3900

Výhody

  • Produkt od známého českého výrobce
  • Multifunkční čidlo s širokou paletou měřených údajů
  • Maximální dosah čidla až 100 metrů
  • Velké množství zobrazitelných jednotek u vybraných veličin
  • Možnost zasílání hodnot na server
  • Vnitřní paměť
  • Funkce alarmu pro mezní hodnoty

Nevýhody

  • Nelze používat Wi-Fi při režimů na bateriích
  • Trochu složitější počáteční nastavení stanice

Také meteostanice umístěná na druhém místě pro vás bude schopným pomocníkem při monitorování počasí. Pro co nejpřesnější přehled o dalším dění kombinuje multifunkční čidlo a měřidlo s internetovou předpovědí. Nenabídne vám tolik vyčerpávajících údajů jako vítěz, pro běžného zákazníka je jich však rozhodně víc než dost. Vedle předpovědi počasí tak máte přehled také o UV záření či rychlosti a směru větru. Nechybí samozřejmě ani základní informace jako venkovní a vnitřní teplota či vlhkost. Na naměřená data se navíc díky propojení s mobilní aplikací můžete podívat opravdu kdykoliv. Kromě toho na displeji nechybí zobrazení aktuální fáze měsíce či datum a čas. Samotná předpověď počasí probíhá prostřednictvím pěkně zpracovaných a přehledných animací. Ty tu najdete pro všechny běžné rysy počasí. Konkrétně pro jasno, polojasno, oblačno, zataženo s deštěm, a sněžení 

Vyzdvihnout musíme také počet jednotek, v kterých jde některé veličiny zobrazit. Například v případě rychlosti větru si můžete vybrat hned z 5 variant. V neposlední řadě lze také tuto meteostanici bez problému využít jako budík. Zmiňme i displej meteostanice, který je dostatečně velký a samozřejmě barevný. Musíme také pochválit jeho přehledné rozvržení. Samozřejmě nechybí ani nastavitelná intenzita podsvícení displeje. Podívejme se podrobněji také na onen zmiňovaný multifunkční senzor disponující různými funkcemi. Naleznete mezi nimi dešťový senzor, měřič intenzity slunečního svitu a UV záření či také anemometr pro změření rychlosti a směru větru. Jen pro doplnění samozřejmě nechybí teplotní ani vlhkostní senzor. Z hlediska funkcí zde opět nalezneme také vnitřní paměť pro maximální a minimální naměřené hodnoty. A nechybí ani druhá velmi oblíbená funkce v podobě alarmu pro určitou mezní hodnotu. U tohoto modelu lze alarm nastavit na vnitřní či venkovní teplotu, vlhkost vzduchu, rychlost a nárazy větru či úhrn srážek. Podobně jako u vítěze lze i údaje z této stanice posílat na různé servery. Kromě vašeho vlastního jde v tomto případě o servery webových služeb Weather Underground, Weather Cloud a Weather Observations. Také lze naměřené hodnoty sdílet s mobilní aplikací Weather Underground.   Pro napájení meteostanice lze využít standardně síťový adaptér či baterie. V rámci úspornějšího provozu na bateriích však nelze používat režim s připojením Wi-Fi. To je spolu s trochu složitější instalací ale jediný výraznější zápor, a tak vám koupi tohoto výrobku rozhodně doporučujeme. 

Dosah čidla:100 m
Rozsah měřené teploty vnější:-40 °C až +60° C
Rozsah měřené teploty vnitřní:0 °C až +50 °C
Způsob napájení:Síťový adaptér/baterie
Budík:Ano
Rádiem řízená:Ne
Barometr:Ano
Vlhkoměr:Ano
Ukazatel vnější teploty:Ano
Podsvícení displeje:Ano
Řízená internetem:Ano

3. Místo

Sencor SWS 12500

Výhody

  • Co nejpřesnější předpověď počasí až na jeden den dopředu
  • Poměrně klasická paleta měřených údajů obohacená o pár dalších
  • Multifunkční čidlo
  • Maximální dosah čidla až 150 metrů
  • Možnost připojit k meteostanici až 8 čidel
  • Detailní měření srážek
  • Vnitřní paměť a funkce alarmu pro mezní hodnoty
  • Propojení s mobilní aplikací pro zjištění naměřených údajů
  • Možnost zasílání hodnot na server

Nevýhody

  • Horší poměr parametrů a ceny
  • Pro nastavení stanice nelze využít mobilní aplikaci
  • Složitější nastavování

Poslední recenzovaný produkt pochází s přehledem od jednoho z největších výrobců elektroniky na světě. Jeho výrobků jste si mohli v tomto testu všimnout již několikrát. Z hlediska měřených veličin se u tohoto modelu můžete setkat s poměrně klasickou paletou. Nechybí v ní data o vnitřní a venkovní teplotě, vlhkosti, srážkách, atmosférického tlaku či informace o rychlosti a směru větru. Samozřejmostí je také zobrazení času, dnů v týdnu či kalendáře. A nechybí ani oblíbené zobrazení měsíčních fází rozlišených pro severní či jižní polokouli. Perličku tu pak představuje čas východu a západu slunce. Všechny informace jsou díky barevnému LCD displeji s úhlopříčkou 8,4 palců pěkně přehledné a čitelné. Můžete si také jednoduše nastavit kontrast barev displeje, který bude vyhovovat právě vám. Zmiňme také, že všechny časové údaje jsou, co nejpřesněji nastaveny za pomocí internetu. V případě potřeby je však lze přestavit i ručně. Z hlediska předpovědi počasí vám meteostanice zobrazí, co nejpřesnější výhled až na 24 hodin dopředu.  Dle předpovědi si tak můžete bez obav naplánovat celý následující den.  

Podívejme se blíže i na senzory s pomocí kterých meteostanice získává data. Ta pro svoje účely využívá v základu 2 čidla. Prvním z nich je senzor 7v1 s kterým lze měřit rychlost větru, směr větru, dešťové srážky, teplotu, vlhkost, intenzitu světla a UV záření. Druhý senzor, SWS TH9898-9770-12500 hlídá pouze teplotu a vlhkost. Těchto druhých senzorů můžete připojit k meteostanici až 7. Všechny senzory mají velmi pěkný dosah pro předávání informací, konkrétně 150 m. O měření srážek jsme se již zmínili, pojďme se na ně však podívat blíže. Přístroj měří srážky z hlediska hodinového, denního, týdenního, měsíčního a celkového úhrnu srážek. Nechybí ani ukládání minimálních a maximálních hodnot do vnitřní paměti modelu. Samozřejmostí je zde také možnost alarmu na dosažení určité hodnoty vybraných veličin. V případě tohoto modelu tak lze nastavit bohužel pouze vnitřní či venkovní teplotu.  Výrobek disponuje i připojením WiFi. Díky ní můžete tuto stanici propojit s vašim mobilním telefonem a dostat se tak ihned k aktuálním datům či historii měřených údajů. Můžete také pracovat s průběžnými hodnotami ukládanými vždy po hodině. Tyto průběžné záznamy se ovšem následující den mažou a přepisují, aby nezahlcovaly paměť zařízení. Také není problém s posíláním měřených údajů na webové služby Weather Underground a Weathercloud. Pojďme se vrhnout na finální zhodnocení výrobku. Rozhodně jde o velmi povedený výrobek, nějaké výhrady k němu však máme. Za svou cenu by toho mohl nabízet i víc. Zamrzí také složitější nastavování, které bohužel nelze udělat prostřednictvím mobilní aplikace. Za nás jde celkově ovšem o důstojné zařízení, které si místo v našem žebříčku rozhodně zaslouží.

Dosah čidla:150 m
Rozsah měřené teploty vnější:-40 °C až +60° C
Rozsah měřené teploty vnitřní:-5 °C až +50 °C
Způsob napájení:Síťový adaptér/baterie
Budík:Ne
Rádiem řízená:Ne
Barometr:Ano
Vlhkoměr:Ano
Ukazatel vnější teploty:Ano
Podsvícení displeje:Ano
Řízená internetem:Ano

Meteostanice a jejich charakteristika

Výhody

  • Poměrně přesné měření meteorologických údajů pro danou lokalitu
  • Bezdrátové připojení čidla
  • Malé prostorové nároky
  • Přesný čas díky rádiovému připojení

Nevýhody

  • Předpověď může být někdy mylná
  • Je nutný pečlivý výběr

Jak bychom charakterizovali meteostanice? Stručně – jsou to přístroje, které vám na základě naměřených veličin (zejména vlhkost vzduchu, tlak vzduchu a teplota vzduchu) mohou sdělit aktuální počasí venku (i uvnitř domu), dopočítat další veličiny, předpovědět počasí a v dnešní moderní době je většina z nich napojena na rádiový systém řízení času, takže vám sdělují i přesný čas. Pokročilejší meteostanice umožňují propojení s počítačem a tím pádem zaznamenávání naměřených veličin v určitých časových intervalech. Fungovat mohou na základě drátem připojených čidel, nebo v současné době spíše na základě bezdrátově připojených čidel, která měří podmínky venku, zatímco vy si je prohlížíte doma na displeji nebo v počítači.

Pokud jde o fyzickou stránku meteostanic, jedná se o malé přístroje podobné mobilům nebo tabletům, kde se vám na displeji zobrazují jednotlivé údaje. Napájeny jsou téměř vždy z baterií, stejně jako jednotlivá čidla (kterých může být i více, než jedno). Ta jsou velká a uzpůsobená podle pokročilosti meteostanice (má-li například meteostanice měřit rychlost větru, musí disponovat vhodným zařízením). Většinou disponují displejem různého typu a technologie, přičemž kromě své praktické funkce mohou snadno plnit i funkci estetického designového doplňku.

Jak vybrat meteostanici

Jak jsme si již řekli, domácí meteorologická stanice je rozhodně šikovnější a přesnější, než globální předpověď v televizi, která se vztahuje pro celou oblast. Aby však byla předpověď co nejpřesnější, je potřeba, aby domácí meteostanice měřila co nejvíce údajů a s co největší přesností. Pro měření teploty platí stejné zásady, jako pro jakékoliv jiné měření – určující je citlivost, rozsah, chyba, kterou je měření zatíženo. Stejně tak je pro předpověď počasí poměrně výrazným rozdílem, zda je do ní zahrnován i tlak vzduchu, nebo je vykalkulována pouze ze znalosti teploty a vlhkosti vzduchu (to je samozřejmě velmi málo vypovídající).

Meteostanice pak také musí mít přehledný displej, ze kterého se bude dobře číst, měla by se snadno ovládat a pokud možno také dobře vypadat. Kromě toho byste si dopředu měli také rozmyslet, co všechno chcete na displeji vidět, zda vám stačí pouze ikony předpovědi počasí a čas, nebo chcete znát i naměřené hodnoty (to je rozhodně lepší a praktičtější). Takto bychom mohli pokračovat dále, ale bude dobré, podíváme-li se na jednotlivé faktory výběru meteostanice podrobněji v jednotlivých kapitolách a podkapitolách. Pokud máte chviličku času, můžeme se do toho pustit. (Zdroj: ČeskéStavby.cz)

Do jakých skupin se dělí meteostanice

Meteostanice, podobně jako další typy zboží, lze podle parametrů dělit do několika různých skupin. Jedním z těch na první pohled jasných a zřetelných kritérií je způsob připojení čidla. Starší domácí meteostanice mají čidlo připojené přes kabel a signál je přenášen drátem. Problém je, že tyto přístroje nejsou schopné měřit ani venkovní vlhkost, ani tlak a nelze je za tak považovat za klasické meteostanice. V dnešní době už je standardem bezdrátová meteostanice – čidlo je umístěné venku v dosahu příjmu signálu a právě pomocí tohoto signálu jsou informace z čidla přenášeny do přístroje.

V našem testu jsme se rozhodli sledovat pouze bezdrátové meteostanice, na to vás upozorňujeme dopředu. Další dělení meteostanic je možné podle způsobu předpovědi počasí. Prakticky lze využít tři způsoby:

  • Měření atmosferického tlaku – základem těchto meteostanic je barometr nebo čidlo, které atmosferický tlak měří. Z naměřeného tlaku a dalších charakteristik počasí (teplotu a vlhkost zmiňujeme především) pak dopočítává další údaje. Díky tomu může snadno a rychle vyhodnocovat počasí v blízké lokalitě a nejste tedy svázání globální předpovědí. Často pak tyto meteostanice umožňují sledovat i další charakteristiky počasí, jako je rychlost větru a podobně.
  • Připojení k internetu – tento typ meteostanic není závislý na čidlech, ale sleduje internetovou předpověď počasí. Obvykle musíte tyto přístroje připojit k počítači nebo k Wi-Fi a ony sledují předpověď na lokálních meteoserverech (mohou disponovat čidly například pro měření teploty, ale rozhodně nejsou tak pokročilé, jako předchozí typ). Díky těmto meteostanicím můžete sledovat počasí v řádu několika dnů dopředu, zato jsou ale méně přesné, protože nesledují počasí u vás, ale v celé oblasti. Tím vzniká určité zkreslení a odchylky.
  • Systém Meteotime – tady jde o speciální systém globálního sledování počasí. Funguje to podobně, jako řízení centrálního času. Využívá se třeba centrální vysílač služby DCF77 ve Frankfurtu s dosahem 2000 km (která právě přenáší i centrální čas). Meteostanice přijímají signál, dekódují ho a zobrazují vám na displeji údaje o teplotě, rychlosti větru nebo třeba vlhkosti. Problémem těchto meteostanic je, že nejsou použitelné ve všech oblastech Evropy (na druhou stranu, ČR ni SR se to netýká), navíc opět měří globálně a ne lokálně, takže může dojít k odchylkám (nezobrazíte třeba konkrétně Nemotice, ale třeba okresní město Vyškov nebo dokonce krajské město Brno).

Klasicky se můžete setkat i s kombinacemi těchto systémů. Poslední dva typy se často označují i jako takzvané hybridní meteostanice – umožňují vám jak sledovat oficiální předpověď počasí, tak většinou i měřené údaje (byť ne vždy v plné šíři). Z našeho pohledu je nejkvalitnější a nejpřínosnější je právě meteostanice s připojením k internetu nebo centrálnímu systému, která zároveň umožňuje měření čidly. Pokud je měřených údajů dostatek a systém, ke kterému je přístroj připojený, kvalitní a přesný, získáte slušnou lokální předpověď, která se dá srovnat s odbornou předpovědí globální. Tím se hodně zvýší spolehlivost předpovědi. (Zdroj: EnviWeb.cz)

Měřené meteorologické údaje – které se vyplatí znát?

Než přistoupíme k fyzickým charakteristikám přístrojů, měli bychom se seznámit s tím, co všechno lze s pomocí meteostanice měřit. Meteorologických údajů, které dnešní věda rozeznává, je celá řada, ale jejich přínos pro vás je různý. Základní typ meteostanic je schopen sledovat čas a měřit vlhkost vzduchu a jeho teplotu. To je pro vás pravděpodobně cenný údaj, na druhou stranu, pokud meteostanici chybí barometr na měření tlaku, jedná se o hybrid mezi budíkem a teploměrem. Předpověď z takové meteostanice nemá přílišnou vypovídající hodnotu, je velmi orientační a za vynaložené náklady se vám pravděpodobně spíše nevyplatí. To je důvod, proč jsme za základní parametr našeho testu zvolili přítomnost barometru. Ten přesnost předpovědi podstatně zvyšuje.

Pokud chcete meteostanici, která k něčemu bude, měla by tedy disponovat měřením těchto tří základní ch veličin – tlaku, teploty, vlhkosti. Pro běžného uživatele je to plně postačující a určitě vám to poradí, co si obléknout, kdy vyrazit na procházku nebo kdy můžete udělat grilovačku. Pokud ale potřebujete znát přesnější předpověď (jste zemědělci, piloti, pořádáte venkovní akce, věnujete se meteorologii a podobně), může se vám hodit pokročilejší meteostanice. Pravda, velikost čidla, jež je zodpovědné za měření, je úměrná počtu měřených údajů, takže je v případě profesionálního přístroje větší a prostorově náročnější, ale úměrně tomu se zvyšuje přesnost předpovědi. (Zdroj: TechHive.com)

Meteostanice v pokoji

Základní veličiny

Když se podíváme na nejčastěji měřené veličiny, jedná se hlavně o tyto:

  • Teplota – parametr, který vás asi nejvíce zajímá – říká vám, jakou teplotu má vzduch venku a většinou z meteostanice vyčtete i teplotu uvnitř domu. Udává se ve stupních Celsia (°C), stupních Fahrenheita (°F), popřípadě jako termodynamická teplota v Kelvinech (K), v našich končinách se ale prakticky s ničím jiným než °C nesetkáte.
  • Relativní vlhkost vzduchu – budeme-li citovat oficiální definici, udává poměr mezi okamžitým množstvím vodních par ve vzduchu a množství par, které by měl za stejných podmínek vzduch při plném nasycení. Udává se v procentech a de facto vám říká, jak moc vody je ve vzduchu. Plné nasycení je 100 %, úplné vysušení je 0 %, přičemž běžně se budete pohybovat někde uprostřed.
  • Tlak vzduchu – typicky je vliv tíhy vzduchového sloupce od místa, kde měříme, až po horní hranici atmosféry. Běžně se udává jako 1013,25 hPa při 15°C na hladině moře, a od této hodnoty se lze při měření odrazit. Tato hodnota se mění úměrně nadmořské výšce, ale třeba i teplotě a vlhkosti vzduchu a právě tlak umožňuje výrazné zpřesnění předpovědi počasí (právě změna tlaku často indukuje změnu počasí). (Zdroj: Wikipedia.org)
  • Čas – samozřejmě, důležitým rozměrem všech změn počasí je čas. Meteostanice se potřebuje v čase orientovat, pokud má umět předpovědět, kdy ke změně počasí dojde. Nejčastější je dnes rádiově řízený čas, kdy meteostanice přijímá z vysílače centrální jednotný čas, který je považován v dnešní době za nejpřesnější. Většina meteostanic se umí orientovat i v kalendáři a zobrazují tedy měsíc a rok.

Meteostanice počasí

Pokročilé údaje

Jde právě o výše zmíněné základní údaje, bez nichž se kvalitní předpověď neobejde. Pokud půjdeme dále, dostaneme se k poměrně speciálním údajům, které pro laika tolik důležité nejsou, ale pokud vám záleží na přesnosti předpovědi, anebo vás dané údaje z nějakého důvodu zajímají, můžete o ně mít u meteostanice zájem. Jde především o:

  • Úhrn srážek – měří se množství vody, které naprší na jednotku plochy.
  • Rosný bod – měří se teplota, při které je vzduch za daných podmínek nasycen vodní parou a ta se začne srážet ve formě kapiček („rosa“).
  • Rychlost a směr větru – typicky otočné čidlo, které měří, jak rychle vítr fouká a kterým směrem (sever, jih, východ, západ).
  • Vliv faktorů na teplotu – některé meteostanice mohou orientačně vypočítat i takzvanou pocitovou nebo Wind Chill teplotu. V prvním případě se jedná o výpočet ovlivnění teploty vlhkostí vzduchu, ve druhém o ovlivnění teploty vlivem větru. Jistě budete souhlasit, že i při 20 °C je vám za silného větru nebo vlhkého, sychravého počasí zima.
  • UV záření – měří se množství UV záření dopadajícího na Zemi.
  • Východ a západ Slunce, fáze měsíce,…

Meteostanice zobrazení

Rozsah měření a citlivost

Není podstatné jen to, jaké veličiny jsou měřeny, důležité je také samotné vyčíslení hodnot. Tedy to, jak přesně jsou měřeny, s jakou citlivostí, odchylkou a v jakém rozsahu. Obecným trendem je snaha dosáhnout co nejvyššího rozmezí měřených hodnot a zároveň co nejvyšší citlivosti. Také tím je ovlivněna přesnost měření. Začneme rozsahem měřených teplot. Ten se liší pro vnitřní a vnější prostředí, přičemž měření venku má přirozeně širší rozsah. Uvnitř domu se nepředpokládají ani příliš nízké, ani příliš vysoké teploty.

  • Rozsah měření vnitřních teplot se obecně pohybuje v rozmezí zhruba -10 až 50 °C. To je asi nejběžnější hodnota, ale samozřejmě nadsazená. V domácnosti se očekává rozmezí teplot zhruba 0 až 40 °C v extrémních případech, s případnou rezervou se vejdete do zmíněného rozpětí. Existují i meteostanice, které měří uvnitř už od -20 nebo -30 °C, ale takových hodnot doma těžko dosáhnete.
  • Rozsah měření vnějších teplot je větší, průměrně -20 až 60 °C. Obecně postačí rozsah teplot, jakých se dá v našem klimatickém pásu dosáhnout – zhruba -30 až 40 °C. Horní hodnota bývá málokdy problém, meteostanice měří často až do 70 °C, ale spodní hranice problém bývá. Při tuhých mrazech se může stát, že se dostanete mimo stupnici. Proto doporučujeme mít spodní hranici měření alespoň na -30 °C.

Doporučujeme oba rozsahy hledat co největší, ale zároveň nemusíte zbytečně utrácet za něco, co nevyužijete. Větší rozsah, než je rozsah teplot v našem podnebném pásu, je zbytečný. Rozlišení teploty udává, jakou změnu teploty je přístroj schopen zaznamenat. U lepších přístrojů je to v řádu 0,1 °C, což je slušný výsledek, u starších nebo levnějších meteostanic je to ale celý 1 °C, což už je poměrně nízká citlivost ovlivňující přesnost předpovědi.

Když přejdeme k vlhkosti vzduchu, platí tam pravidla obdobně. Měření vlhkosti má určitý rozsah, který se běžně pohybuje zhruba od 20 do 90 % a citlivost je většinou 1–5 %. Samozřejmě, čím větší rozsah a čím lepší citlivost, tím lépe, naprosto ideální je rozsah vlhkosti 1–99 % a citlivost 1 %. Opět je udáván rozsah měření vlhkosti uvnitř a venku, ale v tomto případě se hodnoty citlivosti ani rozsahu příliš neliší.

Displej meteostanice – měl by být dobře čitelný a přehledný

Jakmile se vypořádáme s měřenými údaji, lze plynule přejít k fyzickým charakteristikám přístroje. Když se jednotlivé veličiny naměří, musí je meteostanice kvalitně zpracovat a pak vám zobrazit celkové resumé. K tomu jí slouží displej. Těch celkově existuje velké množství druhů a rozhodující je jak typ, tak i velikost. Začněme jednotlivými typy displejů:

  • LCD displeje – mají nižší spotřebu, jedná se o klasické řešení u meteostanic. V noci ale nesvítí a vyžadují tedy ve tmě osvícení nebo podsvícení, jinak na nich nelze číst. Osvícení ale vyžaduje napájení, protože diody mají velký odběr a baterie by nestačily.
  • Inverzní displej – bílé číslice na tmavém pozadí.
  • LED displeje – jedná se o aktivní svítící displeje, napájené ze sítě. Umožňují i barevné a přehlednější zobrazení.
  • TFT displeje – mají nastavitelný jas a kontrast, nabízí velmi jemný obraz, zpravidla jsou větší a vyžadují napájení ze sítě.
  • VA displeje – inverzní barevný displej, vysoký kontrast, velmi dobrá čitelnost a široké pozorovací úhly.

Druhým důležitým faktorem je velikost displeje. Ten by neměl být příliš velký, protože to ovlivňuje nepříznivě velikost meteostanice i její spotřebu (velký displej má větší spotřebu, než malý displej), ale zároveň je potřeba nekupovat meteostanici s příliš malým displejem. Na tom budou zase údaje špatně čitelné a budete se na ně muset dívat zblízka, protože písmena a čísla budou malá. Samostatnou kapitolou je pak rozmístění údajů na displeji, přehlednost a forma ikon. Tady se ale nedá radit, záleží především na vašem vkusu a vnímání, co se vám bude nejvíce zamlouvat. Jen chceme upozornit, že i takovou zdánlivou drobnost je potřeba vzít v potaz. (Zdroj: GoodHousekeeping.com)

Možnost připojení meteostanice k počítači

V této kapitolce se podíváme na možnost připojení meteostanice k počítači. Věc se má takto – pokud si pořídíte jednoduchou základní meteostanici pro běžnou domácnost, bude vám stačit podívat se na data na displeji a víc nepotřebujete. Pokud máte ale zájem o profesionální meteostanici, bude se vám pravděpodobně hodit ji připojit k počítači, který poslouží jako záznamové zařízení. Díky tomu máte možnost sledovat počasí v delších časových úsecích, ukládat si jednotlivé údaje a následně je vyhodnocovat nebo porovnávat. Může to být neocenitelné jak pro amatérské meteorology, tak pro zemědělce nebo třeba piloty.

Většinou to funguje tak, že s meteostanicí dostanete i program pro zpracování dat, který vám z naměřených hodnot vytvoří přehledné křivky a grafy. Velká část meteostanic má svou paměť, takže není nutné, aby byly permanentně připojené k zapnutému počítači, stačí, když data jednou za čas uložíte. V takovém případě pak lze mezi sebou meteostanice porovnávat třeba na základě velikosti paměti. Pak už záleží pouze na daném programu, jak se vám s daty bude pracovat. Nejčastější varianty připojení jsou skrze USB port, případně bezdrátově přes Bluetooth. Ponecháváme na vás, který ze způsobů se vám zdá lepší.

Dosah bezdrátového čidla volte dostatečný

Každá meteostanice je závislá na použití měřicích čidel. Ta jsou obecně trojího druhu – dnes již téměř nepoužívaná drátová, u nichž jste závislí na délce drátu, zabudovaná do meteostanice pro měření vnitřní teploty a dalších údajů a bezdrátová, která v dnešní době v drtivé většině případů slouží k měření vnější teploty a dalších údajů. Právě u těchto vnějších čidel závisí především na jejich přibližném dosahu.  Ten vám udává, v jaké vzdálenosti od meteostanice může čidlo být, aby byl signál přenášen. Běžně se tato vzdálenost pohybuje od 30 až do 100 metrů (výjimečně až 150 metrů), přičemž tato vzdálenost je měřena ve volném prostoru. Jakákoliv překážka (zeď, živý plot, dřevěný plot, stromy,…) dosah čidla snižuje, a je potřeba s tím nějakým způsobem počítat (doporučuje se připočítat k reálné vzdálenosti meteostanice a čidla deset metrů). Jinak je možné využít i více než jednoho čidla a sledovat tak teplotu například ve více místnostech najednou, nebo třeba v nížině a na kopci. Musíte si ale tím pádem pohlídat, zda je v našich podmínkách možné dokoupit k meteostanici doplňkové externí čidlo.

Ovládání meteostanice není složité

Dalším parametrem, podle kterého se můžete rozhodovat, je jednoduchost ovládání. Meteostanice obecně nejsou nikterak složitá zařízení. Není moc věcí, které na nich můžete ovládat. Stačí je umět zapnout a vypnout, případně umět u levnějších zařízení ručně nastavit některé parametry nebo přepínat zobrazení. Určitě se vám nestane, že byste meteostanici nerozuměli, tak složité nejsou. Ale samozřejmě, vyplatí se vyzkoušet si ovládání, a volit spíše to, které je intuitivní, jednoduché a přehledné. To oceníte u všech přístrojů a meteostanice nejsou výjimkou.

Způsoby napájení meteostanice

Meteostanice musí odněkud čerpat energii na přenos dat o měření, jejich zpracování i pro jejich výstup (nejvíce elektrické energie spotřebuje právě displej přístroje, v závislosti na svém typu). Obecně existují dva typy napájení meteostanic – baterie, nebo zapojení přes adaptér. Začněme bateriemi. Tento způsob napájení je jednodušší, obvyklejší u levných meteostanic, čidla pak fungují většinou výhradně na baterie. Výhodou je obvykle menší spotřeba a navíc nejste limitování blízkostí zásuvky, nevýhodou nutnost dokupovat baterie a pravidelně je měnit. Dražší meteostanice (u těch profesionálních je to samozřejmostí) umožňují zapojení do sítě skrze adaptér. Jejich předností je velmi kvalitní a dobré zobrazení, zpracování dat a jejich převod třeba do počítače. Na druhou stranu mají větší spotřebu a neobejdete se bez zásuvky, není tedy možné měřit například v terénu. Vzhledem k tomu, že se měří často i při nízkých teplotách, doporučuje se používat akalické baterie, u nichž nemá nízká teplota na funkčnost vliv.

Rozměry, design a další charakteristiky meteostanic

Na závěr bychom rádi zhodnotili další, spíše okrajové charakteristiky meteostanic. Předně se chceme podívat na jejich rozměry. Ty jsou velmi, velmi rozdílné a můžete se setkat s meteostanicemi velikosti budíku nebo menšího mobilního telefonu, stejně jako s velkými přístroji podobnými tabletům nebo malým laptopům. Záleží asi jen na vás, pro kterou variantu se rozhodnete, malá je skladnější a méně prostorově náročná, velká zase zobrazuje více údajů a je přehlednější. Než se ale pro některou rozhodnete, doporučujeme změřit prostor, do kterého chcete meteostanici umístit, měli byste si takto ověřit, zda se tam vejde.

Když už jsme u prostorové náročnosti, existují dva typy meteostanic. Méně rozšířené přístroje na stěnu lze pověsit a dívat se na ně jako na obraz, zatímco obvyklejší formu na položení umístíte kamkoliv na stůl nebo na poličku. Opět nemůžeme radit a záleží to hlavně na vás, ale spíše doporučujeme přístroj na položení. Nemusíte řešit výšku zavěšení (z určitých úhlů je obraz špatně čitelný, takže když se na meteostanici bude dívat jinak vysoký člověk, bude mít údaje zkreslené), navíc máte větší výběr. V neposlední řadě se pak vyplatí řešit design meteostanic. V dnešní době jsou využívány různé materiály i barevné kombinace, existují i retro meteostanice, variant je celá řada. Jediné hledisko je zde váš osobní vkus a to, co se hodí k vám do interiéru.

S jakými funkcemi se lze setkat u moderních meteostanic?

Moderní meteostanice často přináší i některé funkce navíc, které s měřením teploty třeba tolik nesouvisí, ale zato zvyšují váš uživatelský komfort, umožňují snazší manipulaci, anebo vás upozorňují, že bylo dosaženo určitých limitních podmínek. Existuje celá řada funkcí, z nichž část je specifická vždycky pro daného výrobce, a alespoň ty nejobvyklejší a nejužitečnější bychom s vámi chtěli nyní projít.

Vnitřní paměť

Díky vnitřní paměti může meteostanice ukládat naměřené údaje v jednotlivých časech, díky čemuž máte přehled nejen o aktuálním počasí, ale i o jeho vývoji. Je to důležité třeba u meteostanic, které se připojují k počítači, abyste nemuseli data převádět hned v okamžiku měření. Takto můžete měřit v delším časovém úseku (někdy až v řádu stovek dnů) a data přenést a vyhodnotit najednou.

Zvuková signalizace a alarm

Lze nastavit, aby vás meteostanice po dosažení určitých podmínek akusticky upozornila na to, že bylo dosaženo dané hodnoty (buď minima, nebo maxima). Může to být důležité, pokud třeba hlídáte teplotu v laboratoři nebo potřebujete držet teplotu v místnosti z různých důvodů v určitém rozmezí. Stejně tak můžete být akusticky upozorněni třeba i na slabou baterii.

Budík

Tím, že meteostanice měří přesný čas, lze je využít i jako budík. Nastavíte čas, kdy chcete probudit, a meteostanice vás upozorní. Tím plní funkci klasického budíku.

Barograf

Kvalitní meteostanice vám mohou nabídnout i takzvaný barograf. Jedná se o graf, který vám ukazuje vývoj tlaku vzduchu v závislosti na čase. Běžně tak můžete zobrazit tlak i zpětně za uplynulý den nebo dva. To může být cenné, protože právě měření tlaku vzduchu je pro předpověď počasí klíčové.

Zobrazení minima a maxima

Pokročilejší meteostanice vám někdy z naměřených hodnot za určité období ukazují i minimum a maximum, ty nejlepší vám pak řeknou i kdy bylo těchto hodnot dosaženo. Pro běžného uživatele je to spíše zajímavost, ale pro někoho, kdo se předpovědí počasí zabývá, je to neocenitelná pomůcka.

Kolik stojí kvalitní meteostanice?

Když se podíváme na ceny meteostanic, zjistíme, že většina běžně dostupných modelů se vejde do dvou tisíc korun. Dražší jsou většinou profesionální přístroje. Pojďme ale postupně od nuly.

  • Ceny meteostanic začínají zhruba na 100 až 200 korunách, nicméně takové přístroje nemají moc velký přínos. Pro kvalitní předpověď počasí se moc nehodí, často jsou zastaralé a nemají větší využití. Mají své využití spíše jako budíky, teploměry nebo vlhkoměry, měřením tlaku disponují málokdy.
  • Kvalitní meteostanice začínají zhruba na 700 korunách. Tady se jedná o slušné, byť jen základně vybavené přístroje, bezdrátové s malým dosahem, které už umožňují měření tlaku. Citlivost ani rozsah měření není příliš velký a měřeny jsou pouze základní veličiny, ale málo náročné zákazníky tyto přístroje uspokojí.
  • Střední třída meteostanic začíná asi na 1 000 korunách a dosahuje zhruba 2 000 korun. Tady seženete obrovské množství přístrojů, které mají již standardně barometr, podsvícený displej a nabízí vám slušnou a přesnou předpověď. Chybí jim pokročilejší funkce a nelze s nimi měřit některé pokročilé veličiny, ale zato svou běžnou funkci plní spolehlivě a velmi dobře. Jejich dosah je až 60 metrů.
  • Meteostanice lze sehnat i za tři, šest nebo osm tisíc korun. Tady už půjde o kvalitní, poloprofesionální nebo plně profesionální přístroje. Mají rádiově řízený čas, dosah čidla až 100 metrů, nezřídka jich lze využít k měření i více. Na displeji vám zobrazují i velmi pokročilé meteorologické údaje a předpověď od těchto meteostanic je velmi kvalitní a přesná, proto tyto přístroje využívají i lidé, kteří se bez přesné předpovědi neobejdou.

Výběr prověřených značek meteostanic

Poměrně pravidelně do svých testů zařazujeme, na rozdíl od jiných podobně zaměřených webů, také informace o jednotlivých značkách. Zastáváme názor, že i na ní závisí výsledná kvalita výrobku a je to jeden z parametrů vašeho výběru. Proto jsme na toto místo zařadili výběr prověřených a velkých výrobců meteostanic, jejichž výrobky stojí za zvážení. Ne, že by jiná firma nedokázala kvalitní meteostanici vyrobit, to si tvrdit netroufáme, ale u těchto značek jen málokdy šlápnete vedle. Mají totiž oproti ostatním několik předností:

  • Významné zkušenosti s výrobou meteostanic, které při dalším vývoji zúročují. Větší budou samozřejmě u firmy, která vyrábí více modelových řad meteostanic, než u firmy, která dodává na trh jednu nebo dvě.
  • Větší firmy si mohou dovolit investovat daleko více do vývoje, inovací i do kvalitních materiálů, což se na provedení, životnosti i funkcích meteostanice projeví.
  • Dobrá společnost se snaží zaměstnávat také odborníky, vzdělané a schopné, kteří meteostanicím rozumí.
  • Vlastní technologicky vyspělejší vybavení, což se na jejích výrobcích projeví.

Samozřejmě, v tomto duchu by se dalo pokračovat i dále. Ačkoliv mnozí tvrdí opak, značka je velmi důležitým kritériem při výběru jakéhokoliv zboží, meteostanice nevyjímaje. Podívejme se tedy na elitní značky meteostanic.

Emos

Společnost Emos vznikla roku 1991 v Přerově, tedy poměrně záhy po revoluci. Věnovala se výrobě elektroniky, přičemž postupně otevírala pobočky i v zahraničí. Od roku 2017 funguje EMOS jako koncern šesti společností pod názvem EMOS CZ Group a.s., která zajišťuje dodávky zboží i na zahraniční trhy. Kromě meteostanic vyrábí firma třeba reflektory, prodlužovací kabely, baterie nebo budíky. Pokud se zaměříme na meteostanice, ty jsou celkem slušně vybavené, uváděná přesnost předpovědi je 75 % a její platnost až 12 hodin. Umožňují sledovat vnější i vnitřní teplotu, tlak a vlhkost vzduchu, ale i čas a datum. Jednotlivé modelové řady se od sebe liší písmenným označením a také některými funkcemi. Kromě toho firma nabízí také náhradní bezdrátová čidla.

Emos logo

 

GoGEN

Česká značka spotřební elektroniky. Některé produkty vyrábí přímo na českém území, jiné přicházejí na náš trh z Číny. Všechny její výrobky se pyšní velmi slušným poměrem cena/výkon. V portfoliu značky naleznete opravdu spoustu výrobků. Zmiňme například DVD přehrávače, powerbanky, sluchátka či Set-to boxy. Nejvíce je však známá svou nabídkou televizorů. Značku můžete znát také díky podpoře různých sportovních a adrenalinových akcí napříč ČR. Z hlediska meteostanic vyrábí zdařilé kousky, které v závislosti na ceně disponují odpovídající funkční výbavou. Zvláště u levnějších ale bývá problémem zejména menší dosah externího čidla.

gogen_logo

 

Sencor

Značka Sencor je nám z našich testů velmi dobře známá. Jedná se o japonskou společnost, která vznikla roku 1969. Věnovala se výrobě elektroniky a expandovala především na evropské trhy. V 90. letech ale značku koupila společnost Fast ČR (není bez zajímavosti, že se jedná o provozovatele prodejní sítě Planeo Elektro), čímž se Sencor stal českou značkou. V sortimentu má především menší domácí spotřebiče – žehličky, kuchyňské roboty nebo právě meteostanice, a není bez zajímavosti, že sama nevyrábí, nýbrž odebírá zboží od svých partnerů především na dálném východě. Tím je dána nízká cena, která je hlavní předností značky. Co se týče meteostanic, ty nesou všechny produktové označení SWS. Podle pokročilosti disponují různými funkcemi, od základního měření času a tepoty až po zcela profesionální měření rychlosti a směru větru, tlaku či vlhkosti vzduchu a srážek, nechybí ani možnost výstupu dat do počítače.

Sencor

 

TFA

Společnost TFA byla založena roku 1964 v Německu Heinzem Dostmannem. Celý název by zněl Technische Fabrik für Armaturen. Oproti jiným firmám, které se v našich testech vyskytují, je poměrně méně známá, protože je úžeji zaměřená. Specializuje se především na meteorologické měřicí přístroje, nemusí se nutně ale jednat pouze o meteostanice. Často jde třeba o teploměry na víno, vaření nebo různé vychytávky pro kutily. My se ale nyní zaměříme pouze na meteostanice, které bychom klidně mohli označit za profesionální. Cenově se jedná především o přístroje střední až vyšší třídy. Samozřejmostí je měření teploty a vlhkosti uvnitř i venku a rádiem řízený čas, kromě toho meteostanice ve většině případů nabízí také měření tlaku vzduchu. Jsou spolehlivé a vynikají velmi dlouhou životností. Pouze pro zajímavost zmiňujeme, že firma nabízí také klasické staré ručičkové přístroje na stěnu, které umožňují měření a jsou zároveň zajímavým designovým doplňkem.

TFA logo

 

Garni

Společnost GARNI Technology a.s. je nástupcem firmy, vzniklé ji roku 1995. Původním zaměřením byla distribuce digitálních teploměrů, vlhkoměrů a budíků z Asie do Evropy. Časem se sortiment distribuovaného zboží rozšířil i na další přístroje, my se ale přidržíme meteostanic. Ty totiž společnost jak distribuuje (je výhradním distributorem pro Českou republiku značek Oregon Scientific, Ventus, Balance Meteo, TechnoLine nebo Irox), tak i vyrábí (jedná se o modely značky GARNI). Jedná se především o profesionální, byť o něco dražší modely, které umožňují i pokročilá měření (často kromě teploty, vlhkosti a tlaku také srážky, rychlost nebo směr větru). V nabídce firmy se vyskytují i jednodušší meteostanice, ty se však úplně nevyplatí kupovat – u konkurence seženete obdobné přístroje za stejnou cenu. Pokud jde ovšem o pokročilé až profesionální měření, tam můžeme značku GARNI směle doporučit.

Garni Technology logo

Hyundai

Hyundai si pravděpodobně každý z nás spojí především s automobily. To je ale poměrně rozšířená chyba – tento jihokorejský konglomerát je ve skutečnosti seskupením většího množství firem. Původně byla firma založena roku 1947 Čong Ču-Jongem jako servis pro auta. Později vznikla Hyundai Motor Company a Hyundai Heavy Industries, které jsou asi nejznámější. Kromě toho ale do koncernu patří třeba i chemická výroba nebo elektronika, na kterou se nyní zaměříme. Není bez zajímavosti, že právě v oblasti elektroniky zastupuje firmu Hyundai na českém trhu ETA. Konkrétně bychom se teď chtěli ale podívat na meteostanice. Ty firma ve své nabídce dělá na:

  • Profesionální – umožňují měření velkého množství údajů (srážky, vítr, teplota atd.), dopočítávají celou řadu dalších (například rosný bod) a umožňují připojení k počítači a zaznamenávání teploty.
  • Designové – propracované a vyladěné meteostanice, které jsou průměrné měřením, ale nápadité designem a mají potenciál ozvláštnit interiér.
  • Standardní – levnější, se základními funkcemi. Ukazují čas a umožňují měření teploty a vlhkosti venku i uvnitř, případně měří i tlak vzduchu. Často je limituje nízký dosah čidel.

Hyundai logo

Finální verdikt

Závěrem bychom rádi celou otázku, jak vybrat meteostanici, ještě zrekapitulovali. Především byste v dnešní době měli chtít meteostanici bezdrátovou, a trvat byste měli na tom, aby byla schopná měřit tlak vzduchu. Pokud nebude disponovat barometrem, je předpověď značně nepřesná. To už se pomalu dostáváme k jednotlivým parametrům. Určitě vás musí zajímat jak měřené veličiny (ať už stojíte pouze o ty základní – vlhkost, teplota a tlak vzduchu, nebo i pokročilé), tak i citlivost a rozsah měření. Obojí zvyšuje přesnost předpovědi. Z fyzických parametrů byste měli největší důraz klást na typ a velikost displeje, aby bylo použití meteostanice komfortní, intuitivní ovládání, přijatelné rozměry a pěkný design. Bez zájmu byste neměli nechat ani způsob napájení a dosah čidla. Pokud plánujete použít meteostanici profesionálně, měla by vás zajímat i možnost připojení k počítači, aby bylo možné data zaznamenávat a ukládat do grafů nebo tabulek.

Určitou pozornost byste měli věnovat i značce přístroje – tradiční a léty prověřená značka je rozhodně větší zárukou kvality a životnosti. Můžete tedy volit třeba z produktové nabídky společnosti Hyundai, Sencor nebo TFA. Závěrem se vyplatí projít si, jaké funkce a vlastnosti meteostanice má, ideálně by měla disponovat alespoň zvukovou signalizací a alarmem. Pak už vám zbývá pouze zhodnotit její cenu, a pokud jste spokojení, můžete meteostanici s klidným svědomím zakoupit, pravděpodobně neprohloupíte.

Jak správně instalovat meteostanici?

Nakonec si ještě neodpustíme jednu poměrně důležitou radu. Aby meteostanice měřila přesně a zároveň správně, je potřeba dodržet určitá pravidla montáže. Samotná řídící jednotka meteostanice bude pravděpodobně umístěna v pokoji na poličce nebo na stěně a bude měřit vnitřní teplotu a vlhkost. Jednotlivá čidla je ale potřeba umístit ven a to nejlépe tak, aby nebyla ovlivněna okolím nebo aby byla ovlivněna co nejméně.

  • Teploměr by v žádném případě neměl být umístěn na přímém slunci, protože tam je výrazně větší teplo a mohli byste se snadno dostat i mimo stupnici měřidla. Vhodná je severní strana domu. Ideálně by ale neměl být teploměr ničím zakryt, takže umístit ho pod střechu nebo pod krov také není dobrý nápad. Nejlepší je to na zeď, někam, kde je stálý stín nebo polostín.
  • Senzory vlhkosti a atmoserického tlaku nemají zvláštní požadavky, ale čidlo by nemělo být zakryto, to je asi jediná podmínka.
  • Profesionální meteostanice vlastní třeba i čidlo na měření rychlosti a směru větru. To by mělo být umístěno někde, kde nebude vítr ničím stíněn, tedy alespoň metr nebo dva nad zemí či střechou. Dejte si ale pozor třeba na stromy či komín – všechny objekty v dráze větru ho zpomalují nebo mění směr a měření tak zkreslují.
  • Srážkoměr by neměl být shora ničím zakrytý. Měří množství napršené vody na jednotku plochy, proto se nad ním nesmí nacházet překryv střechy ani třeba strom. Cesta do srážkoměru by pro vodu neměla být ničím ovlivněna, přičemž si musíte dát pozor i na to, aby do srážkoměru nestékala voda třeba po zdi nebo z okapu.

Meteostanice rozložená

Tomáš studoval obor mechanik elektrotechnik IT v Sokolnicích. Psaním článků pro naší redakci či autorskou prací obecně se zabývá 2 roky. Ve volném čase tvoří, čte nebo sleduje filmy. S jeho zájmy pochopitelně souvisí také oblíbené rubriky. Nijak překvapivě jde primárně o elektroniku a spotřebiče, obojímu perfektně rozumí.

Diskuse a poradna

Položte otázku