Nejlepší meteostanice 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější meteostanice.
 • Zvolte si na základě přesnosti, zobrazení, designu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Meteostanice bez pozadí

TOP meteostanice roku 2019

Úvod

Snahy sledovat, měřit a předpovídat počasí jsou u lidstva patrné od nepaměti. Pro zajímavost bychom mohli zmínit, že v Českých zemích se soustavně měří meteorologické údaje v Klementinu v Praze již od roku 1752, přičemž úplná data máme od roku 1775. V dnešní době už samozřejmě předpověď počasí splňuje zcela jiná kritéria a popisuje úplně jiné podmínky. Z údajů, které nás zajímají nejvíce, můžeme jmenovat teplotu, tlak, srážky a vlhkost. Meteostanic je mnohem více a předpověď počasí si můžete rozkliknout kdykoliv na internetu nebo se na ni podívat v televizi po zprávách. Problém těchto relací je však jeden zásadní – většinou jsou globální pro celou republiku a tedy i méně přesné.

Pokud chcete slyšet přesnější předpověď počasí a ideálně pouze pro vaši oblast, máte možnost pořídit si vlastní meteostanici. Ta vám umožňuje sledovat počasí v užším regionu a dá vám odezvu na tlak, vlhkost nebo teplotu, tedy právě na ty nejpodstatnější údaje. Jsou to právě čidla pro teplotu, vlhkost a atmosferický tlak, které dávají meteostanici její vlastnosti a zajišťují její fungování. Pokud vám někdo bude nabízet meteostanici bez čidla tlaku, která předpovídá počasí jen podle vlhkosti a teploty (což se občas stává), nekupujte ji, neposlouží vám. Taková meteostanice vám prozradí leda to, jaká je aktuální teplota. Žádné kvalitnější informace se od ní nedozvíte.

Komplexní a platná meteostanice musí mít nejen vlhkoměr a teploměr, ale i barometr. K tomu musí vynikat ve všech parametrech – velikosti, citlivosti i kvalitě zobrazení. Nicméně uznáváme, že vybrat kvalitní meteostanici nemusí být v dnešní době zrovna jednoduché. Trh je široký a parametrů, které je potřeba sledovat, je hodně. Abychom vám pomohli, sepsali jsme pro vás velký test meteostanic 2019, ve kterém se na celou problematiku podrobně podíváme. Kromě žebříčku nejlepších meteostanic nabízíme také velký článek na téma „Jak vybrat meteostanici“. V něm bychom chtěli jednotlivé parametry výběru probrat. Můžeme se do toho pustit hned.

zpět k menu ↑

Do jakých skupin se dělí meteostanice

Meteostanice, podobně jako další typy zboží, lze podle parametrů dělit do několika různých skupin. Jedním z těch na první pohled jasných a zřetelných kritérií je způsob připojení čidla. Starší domácí meteostanice mají čidlo připojené přes kabel a signál je přenášen drátem. Problém je, že tyto přístroje nejsou schopné měřit ani venkovní vlhkost, ani tlak a nelze je za tak považovat za klasické meteostanice. V dnešní době už je standardem bezdrátová meteostanice – čidlo je umístěné venku v dosahu příjmu signálu a právě pomocí tohoto signálu jsou informace z čidla přenášeny do přístroje.

V našem testu jsme se rozhodli sledovat pouze bezdrátové meteostanice, na to vás upozorňujeme dopředu. Další dělení meteostanic je možné podle způsobu předpovědi počasí. Prakticky lze využít tři způsoby:

 • Měření atmosferického tlaku – základem těchto meteostanic je barometr nebo čidlo, které atmosferický tlak měří. Z naměřeného tlaku a dalších charakteristik počasí (teplotu a vlhkost zmiňujeme především) pak dopočítává další údaje. Díky tomu může snadno a rychle vyhodnocovat počasí v blízké lokalitě a nejste tedy svázání globální předpovědí. Často pak tyto meteostanice umožňují sledovat i další charakteristiky počasí, jako je rychlost větru a podobně.
 • Připojení k internetu – tento typ meteostanic není závislý na čidlech, ale sleduje internetovou předpověď počasí. Obvykle musíte tyto přístroje připojit k počítači nebo k Wi-Fi a ony sledují předpověď na lokálních meteoserverech (mohou disponovat čidly například pro měření teploty, ale rozhodně nejsou tak pokročilé, jako předchozí typ). Díky těmto meteostanicím můžete sledovat počasí v řádu několika dnů dopředu, zato jsou ale méně přesné, protože nesledují počasí u vás, ale v celé oblasti. Tím vzniká určité zkreslení a odchylky.
 • Systém Meteotime – tady jde o speciální systém globálního sledování počasí. Funguje to podobně, jako řízení centrálního času. Využívá se třeba centrální vysílač služby DCF77 ve Frankfurtu s dosahem 2000 km (která právě přenáší i centrální čas). Meteostanice přijímají signál, dekódují ho a zobrazují vám na displeji údaje o teplotě, rychlosti větru nebo třeba vlhkosti. Problémem těchto meteostanic je, že nejsou použitelné ve všech oblastech Evropy (na druhou stranu, ČR ni SR se to netýká), navíc opět měří globálně a ne lokálně, takže může dojít k odchylkám (nezobrazíte třeba konkrétně Nemotice, ale třeba okresní město Vyškov nebo dokonce krajské město Brno).

Klasicky se můžete setkat i s kombinacemi těchto systémů. Poslední dva typy se často označují i jako takzvané hybridní meteostanice – umožňují vám jak sledovat oficiální předpověď počasí, tak většinou i měřené údaje (byť ne vždy v plné šíři). Z našeho pohledu je nejkvalitnější a nejpřínosnější je právě meteostanice s připojením k internetu nebo centrálnímu systému, která zároveň umožňuje měření čidly. Pokud je měřených údajů dostatek a systém, ke kterému je přístroj připojený, kvalitní a přesný, získáte slušnou lokální předpověď, která se dá srovnat s odbornou předpovědí globální. Tím se hodně zvýší spolehlivost předpovědi.

zpět k menu ↑

Test meteostanic

V rámci našeho testu zpracováváme jak meteostanice s připojením, tak i bez připojení, klíčová pro nás byla přítomnost barometru. Rozdělili jsme je do několika cenových kategorií a v žebříčku k nim zmiňujeme základní údaje, právě přítomnost barometru a k tomu ještě dosah čidla, který byste také měli zvážit.

Cenová kategorie do 1 000 korun

V této kategorii seženete meteostanice spíše se základními funkcemi. Pokud si odmyslíte nejlevnější meteostanice, které se nemohou vyplatit, protože nedisponují ani barometrem ani dalšími potřebnými čidly, najdete zde slušné modely. Většinou s teploměrem, vlhkoměrem i barometrem, sice s menším dosahem čidla, ale s poměrně dobrou citlivostí a širokým rozpětím měřených veličin.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Barometr Dosah čidla Cena
1. Emos AOK-5018B
ANO 30 m Zjistit cenu
2. Hyundai WS 1070
ANO 30 m Zjistit cenu
3. Sencor SWS 260
ANO 30 m Zjistit cenu
4. Sencor SWS 51 B
ANO 30 m Zjistit cenu
5. Sencor SWS 280
ANO 30 m Zjistit cenu
6. Sencor SWS 5200
ANO 30 m Zjistit cenu

Cenová kategorie od 1 000 do 2 000 korun

V kategorii od 1 000 do 2 000 korun seženete meteostanice střední třídy, které již téměř bez výjimky disponují barometrem, mají čidla se středním dosahem a vysokou citlivost. Měří základní veličiny, ale jsou schopné některé další vypočítat.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Barometr Dosah čidla Cena
1. TFA 35.1129.01
ANO 60 m Zjistit cenu
2. Sencor SWS 270
ANO 60 m Zjistit cenu
3. Garni 135
ANO 80 m Zjistit cenu
4. TechnoLine WS 6760
ANO 60 m Zjistit cenu
5. ADE WS 1703
ANO 60 m Zjistit cenu
6. Garni 636NL
ANO 60 m Zjistit cenu

Cenová kategorie od 2 000 korun

V nejvyšší třídě najdete meteostanice, jejichž cena přesahuje 2 000 korun. Klidně může překročit i 4 000 korun. Je to sice poměrně dost, ale získáte za to meteostanice splňující požadavky i velmi náročných zákazníků. Často mají propracovaná čidla a umožňují měřit třeba i rychlost a směr větru. Lze je připojit k počítači a údaje zaznamenávat a bez výjimky mají rádiově řízený čas.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Barometr Dosah čidla Cena
1. Sencor SWS 9700
ANO 150 m Zjistit cenu
2. Ventus 830
ANO - m Zjistit cenu
4. Netatmo Urban NWS01-EC
ANO - m Zjistit cenu
5. Garni 735
ANO 50 m Zjistit cenu
3. Garni 1055 Arcus
ANO - m Zjistit cenu
Meteostanice

Meteostanice a jejich charakteristika

Jak bychom charakterizovali meteostanice? Stručně – jsou to přístroje, které vám na základě naměřených veličin (zejména vlhkost vzduchu, tlak vzduchu a teplota vzduchu) mohou sdělit aktuální počasí venku (i uvnitř domu), dopočítat další veličiny, předpovědět počasí a v dnešní moderní době je většina z nich napojena na rádiový systém řízení času, takže vám sdělují i přesný čas. Pokročilejší meteostanice umožňují propojení s počítačem a tím pádem zaznamenávání naměřených veličin v určitých časových intervalech. Fungovat mohou na základě drátem připojených čidel, nebo v současné době spíše na základě bezdrátově připojených čidel, která měří podmínky venku, zatímco vy si je prohlížíte doma na displeji nebo v počítači.

Pokud jde o fyzickou stránku meteostanic, jedná se o malé přístroje podobné mobilům nebo tabletům, kde se vám na displeji zobrazují jednotlivé údaje. Napájeny jsou téměř vždy z baterií, stejně jako jednotlivá čidla (kterých může být i více, než jedno). Ta jsou velká a uzpůsobená podle pokročilosti meteostanice (má-li například meteostanice měřit rychlost větru, musí disponovat vhodným zařízením). Většinou disponují displejem různého typu a technologie, přičemž kromě své praktické funkce mohou snadno plnit i funkci estetického designového doplňku.

Výhody

Poměrně přesné měření meteorologických údajů pro danou lokalitu

Bezdrátové připojení čidla

Malé prostorové nároky

Přesný čas díky rádiovému připojení


Nevýhody

Předpověď může být někdy mylná

Je nutný pečlivý výběr

zpět k menu ↑

Výběr prověřených značek meteostanic

Poměrně pravidelně do svých testů zařazujeme, na rozdíl od jiných podobně zaměřených webů, také informace o jednotlivých značkách. Zastáváme názor, že i na ní závisí výsledná kvalita výrobku a je to jeden z parametrů vašeho výběru. Proto jsme na toto místo zařadili výběr prověřených a velkých výrobců meteostanic, jejichž výrobky stojí za zvážení. Ne, že by jiná firma nedokázala kvalitní meteostanici vyrobit, to si tvrdit netroufáme, ale u těchto značek jen málokdy šlápnete vedle. Mají totiž oproti ostatním několik předností:

 • Významné zkušenosti s výrobou meteostanic, které při dalším vývoji zúročují. Větší budou samozřejmě u firmy, která vyrábí více modelových řad meteostanic, než u firmy, která dodává na trh jednu nebo dvě.
 • Větší firmy si mohou dovolit investovat daleko více do vývoje, inovací i do kvalitních materiálů, což se na provedení, životnosti i funkcích meteostanice projeví.
 • Dobrá společnost se snaží zaměstnávat také odborníky, vzdělané a schopné, kteří meteostanicím rozumí.
 • Vlastní technologicky vyspělejší vybavení, což se na jejích výrobcích projeví.

Samozřejmě, v tomto duchu by se dalo pokračovat i dále. Ačkoliv mnozí tvrdí opak, značka je velmi důležitým kritériem při výběru jakéhokoliv zboží, meteostanice nevyjímaje. Podívejme se tedy na elitní značky meteostanic.

zpět k menu ↑

Rady a tipy, jak vybrat meteostanici

Jak jsme si již řekli, domácí meteorologická stanice je rozhodně šikovnější a přesnější, než globální předpověď v televizi, která se vztahuje pro celou oblast. Aby však byla předpověď co nejpřesnější, je potřeba, aby domácí meteostanice měřila co nejvíce údajů a s co největší přesností. Pro měření teploty platí stejné zásady, jako pro jakékoliv jiné měření – určující je citlivost, rozsah, chyba, kterou je měření zatíženo. Stejně tak je pro předpověď počasí poměrně výrazným rozdílem, zda je do ní zahrnován i tlak vzduchu, nebo je vykalkulována pouze ze znalosti teploty a vlhkosti vzduchu (to je samozřejmě velmi málo vypovídající).

Meteostanice pak také musí mít přehledný displej, ze kterého se bude dobře číst, měla by se snadno ovládat a pokud možno také dobře vypadat. Kromě toho byste si dopředu měli také rozmyslet, co všechno chcete na displeji vidět, zda vám stačí pouze ikony předpovědi počasí a čas, nebo chcete znát i naměřené hodnoty (to je rozhodně lepší a praktičtější). Takto bychom mohli pokračovat dále, ale bude dobré, podíváme-li se na jednotlivé faktory výběru meteostanice podrobněji v jednotlivých kapitolách a podkapitolách. Pokud máte chviličku času, můžeme se do toho pustit.

Měřené meteorologické údaje – které se vyplatí znát?

Než přistoupíme k fyzickým charakteristikám přístrojů, měli bychom se seznámit s tím, co všechno lze s pomocí meteostanice měřit. Meteorologických údajů, které dnešní věda rozeznává, je celá řada, ale jejich přínos pro vás je různý. Základní typ meteostanic je schopen sledovat čas a měřit vlhkost vzduchu a jeho teplotu. To je pro vás pravděpodobně cenný údaj, na druhou stranu, pokud meteostanici chybí barometr na měření tlaku, jedná se o hybrid mezi budíkem a teploměrem. Předpověď z takové meteostanice nemá přílišnou vypovídající hodnotu, je velmi orientační a za vynaložené náklady se vám pravděpodobně spíše nevyplatí. To je důvod, proč jsme za základní parametr našeho testu zvolili přítomnost barometru. Ten přesnost předpovědi podstatně zvyšuje.

Pokud chcete meteostanici, která k něčemu bude, měla by tedy disponovat měřením těchto tří základní ch veličin – tlaku, teploty, vlhkosti. Pro běžného uživatele je to plně postačující a určitě vám to poradí, co si obléknout, kdy vyrazit na procházku nebo kdy můžete udělat grilovačku. Pokud ale potřebujete znát přesnější předpověď (jste zemědělci, piloti, pořádáte venkovní akce, věnujete se meteorologii a podobně), může se vám hodit pokročilejší meteostanice. Pravda, velikost čidla, jež je zodpovědné za měření, je úměrná počtu měřených údajů, takže je v případě profesionálního přístroje větší a prostorově náročnější, ale úměrně tomu se zvyšuje přesnost předpovědi.

Meteostanice v pokoji
Meteostanice použití
Meteostanice počasí
Meteostanice design
Meteostanice zobrazení

Základní veličiny

Když se podíváme na nejčastěji měřené veličiny, jedná se hlavně o tyto:

 • Teplota – parametr, který vás asi nejvíce zajímá – říká vám, jakou teplotu má vzduch venku a většinou z meteostanice vyčtete i teplotu uvnitř domu. Udává se ve stupních Celsia (°C), stupních Fahrenheita (°F), popřípadě jako termodynamická teplota v Kelvinech (K), v našich končinách se ale prakticky s ničím jiným než °C nesetkáte.
 • Relativní vlhkost vzduchu – budeme-li citovat oficiální definici, udává poměr mezi okamžitým množstvím vodních par ve vzduchu a množství par, které by měl za stejných podmínek vzduch při plném nasycení. Udává se v procentech a de facto vám říká, jak moc vody je ve vzduchu. Plné nasycení je 100 %, úplné vysušení je 0 %, přičemž běžně se budete pohybovat někde uprostřed.
 • Tlak vzduchu – typicky je vliv tíhy vzduchového sloupce od místa, kde měříme, až po horní hranici atmosféry. Běžně se udává jako 1013,25 hPa při 15°C na hladině moře, a od této hodnoty se lze při měření odrazit. Tato hodnota se mění úměrně nadmořské výšce, ale třeba i teplotě a vlhkosti vzduchu a právě tlak umožňuje výrazné zpřesnění předpovědi počasí (právě změna tlaku často indukuje změnu počasí).
 • Čas – samozřejmě, důležitým rozměrem všech změn počasí je čas. Meteostanice se potřebuje v čase orientovat, pokud má umět předpovědět, kdy ke změně počasí dojde. Nejčastější je dnes rádiově řízený čas, kdy meteostanice přijímá z vysílače centrální jednotný čas, který je považován v dnešní době za nejpřesnější. Většina meteostanic se umí orientovat i v kalendáři a zobrazují tedy měsíc a rok.

Pokročilé údaje

Jde právě o výše zmíněné základní údaje, bez nichž se kvalitní předpověď neobejde. Pokud půjdeme dále, dostaneme se k poměrně speciálním údajům, které pro laika tolik důležité nejsou, ale pokud vám záleží na přesnosti předpovědi, anebo vás dané údaje z nějakého důvodu zajímají, můžete o ně mít u meteostanice zájem. Jde především o:

 • Úhrn srážek – měří se množství vody, které naprší na jednotku plochy.
 • Rosný bod – měří se teplota, při které je vzduch za daných podmínek nasycen vodní parou a ta se začne srážet ve formě kapiček („rosa“).
 • Rychlost a směr větru – typicky otočné čidlo, které měří, jak rychle vítr fouká a kterým směrem (sever, jih, východ, západ).
 • Vliv faktorů na teplotu – některé meteostanice mohou orientačně vypočítat i takzvanou pocitovou nebo Wind Chill teplotu. V prvním případě se jedná o výpočet ovlivnění teploty vlhkostí vzduchu, ve druhém o ovlivnění teploty vlivem větru. Jistě budete souhlasit, že i při 20 °C je vám za silného větru nebo vlhkého, sychravého počasí zima.
 • UV záření – měří se množství UV záření dopadajícího na Zemi.
 • Východ a západ Slunce, fáze měsíce,…

Rozsah měření a citlivost

Není podstatné jen to, jaké veličiny jsou měřeny, důležité je také samotné vyčíslení hodnot. Tedy to, jak přesně jsou měřeny, s jakou citlivostí, odchylkou a v jakém rozsahu. Obecným trendem je snaha dosáhnout co nejvyššího rozmezí měřených hodnot a zároveň co nejvyšší citlivosti. Také tím je ovlivněna přesnost měření. Začneme rozsahem měřených teplot. Ten se liší pro vnitřní a vnější prostředí, přičemž měření venku má přirozeně širší rozsah. Uvnitř domu se nepředpokládají ani příliš nízké, ani příliš vysoké teploty.

 • Rozsah měření vnitřních teplot se obecně pohybuje v rozmezí zhruba -10 až 50 °C. To je asi nejběžnější hodnota, ale samozřejmě nadsazená. V domácnosti se očekává rozmezí teplot zhruba 0 až 40 °C v extrémních případech, s případnou rezervou se vejdete do zmíněného rozpětí. Existují i meteostanice, které měří uvnitř už od -20 nebo -30 °C, ale takových hodnot doma těžko dosáhnete.
 • Rozsah měření vnějších teplot je větší, průměrně -20 až 60 °C. Obecně postačí rozsah teplot, jakých se dá v našem klimatickém pásu dosáhnout – zhruba -30 až 40 °C. Horní hodnota bývá málokdy problém, meteostanice měří často až do 70 °C, ale spodní hranice problém bývá. Při tuhých mrazech se může stát, že se dostanete mimo stupnici. Proto doporučujeme mít spodní hranici měření alespoň na -30 °C.

Doporučujeme oba rozsahy hledat co největší, ale zároveň nemusíte zbytečně utrácet za něco, co nevyužijete. Větší rozsah, než je rozsah teplot v našem podnebném pásu, je zbytečný. Rozlišení teploty udává, jakou změnu teploty je přístroj schopen zaznamenat. U lepších přístrojů je to v řádu 0,1 °C, což je slušný výsledek, u starších nebo levnějších meteostanic je to ale celý 1 °C, což už je poměrně nízká citlivost ovlivňující přesnost předpovědi.

Když přejdeme k vlhkosti vzduchu, platí tam pravidla obdobně. Měření vlhkosti má určitý rozsah, který se běžně pohybuje zhruba od 20 do 90 % a citlivost je většinou 1 – 5 %. Samozřejmě, čím větší rozsah a čím lepší citlivost, tím lépe, naprosto ideální je rozsah vlhkosti 1 – 99 % a citlivost 1 %. Opět je udáván rozsah měření vlhkosti uvnitř a venku, ale v tomto případě se hodnoty citlivosti ani rozsahu příliš neliší.

Displej meteostanice – měl by být dobře čitelný a přehledný

Jakmile se vypořádáme s měřenými údaji, lze plynule přejít k fyzickým charakteristikám přístroje. Když se jednotlivé veličiny naměří, musí je meteostanice kvalitně zpracovat a pak vám zobrazit celkové resumé. K tomu jí slouží displej. Těch celkově existuje velké množství druhů a rozhodující je jak typ, tak i velikost. Začněme jednotlivými typy displejů:

 • LCD displeje – mají nižší spotřebu, jedná se o klasické řešení u meteostanic. V noci ale nesvítí a vyžadují tedy ve tmě osvícení nebo podsvícení, jinak na nich nelze číst. Osvícení ale vyžaduje napájení, protože diody mají velký odběr a baterie by nestačily.
 • Inverzní displej – bílé číslice na tmavém pozadí.
 • LED displeje – jedná se o aktivní svítící displeje, napájené ze sítě. Umožňují i barevné a přehlednější zobrazení.
 • TFT displeje – mají nastavitelný jas a kontrast, nabízí velmi jemný obraz, zpravidla jsou větší a vyžadují napájení ze sítě.
 • VA displeje – inverzní barevný displej, vysoký kontrast, velmi dobrá čitelnost a široké pozorovací úhly.

Druhým důležitým faktorem je velikost displeje. Ten by neměl být příliš velký, protože to ovlivňuje nepříznivě velikost meteostanice i její spotřebu (velký displej má větší spotřebu, než malý displej), ale zároveň je potřeba nekupovat meteostanici s příliš malým displejem. Na tom budou zase údaje špatně čitelné a budete se na ně muset dívat zblízka, protože písmena a čísla budou malá. Samostatnou kapitolou je pak rozmístění údajů na displeji, přehlednost a forma ikon. Tady se ale nedá radit, záleží především na vašem vkusu a vnímání, co se vám bude nejvíce zamlouvat. Jen chceme upozornit, že i takovou zdánlivou drobnost je potřeba vzít v potaz.

Možnost připojení meteostanice k počítači

V této kapitolce se podíváme na možnost připojení meteostanice k počítači. Věc se má takto – pokud si pořídíte jednoduchou základní meteostanici pro běžnou domácnost, bude vám stačit podívat se na data na displeji a víc nepotřebujete. Pokud máte ale zájem o profesionální meteostanici, bude se vám pravděpodobně hodit ji připojit k počítači, který poslouží jako záznamové zařízení. Díky tomu máte možnost sledovat počasí v delších časových úsecích, ukládat si jednotlivé údaje a následně je vyhodnocovat nebo porovnávat. Může to být neocenitelné jak pro amatérské meteorology, tak pro zemědělce nebo třeba piloty.

Většinou to funguje tak, že s meteostanicí dostanete i program pro zpracování dat, který vám z naměřených hodnot vytvoří přehledné křivky a grafy. Velká část meteostanic má svou paměť, takže není nutné, aby byly permanentně připojené k zapnutému počítači, stačí, když data jednou za čas uložíte. V takovém případě pak lze mezi sebou meteostanice porovnávat třeba na základě velikosti paměti. Pak už záleží pouze na daném programu, jak se vám s daty bude pracovat. Nejčastější varianty připojení jsou skrze USB port, případně bezdrátově přes Bluetooth. Ponecháváme na vás, který ze způsobů se vám zdá lepší.

Meteostanice doma

Dosah bezdrátového čidla volte dostatečný

Každá meteostanice je závislá na použití měřicích čidel. Ta jsou obecně trojího druhu – dnes již téměř nepoužívaná drátová, u nichž jste závislí na délce drátu, zabudovaná do meteostanice pro měření vnitřní teploty a dalších údajů a bezdrátová, která v dnešní době v drtivé většině případů slouží k měření vnější teploty a dalších údajů. Právě u těchto vnějších čidel závisí především na jejich přibližném dosahu.  Ten vám udává, v jaké vzdálenosti od meteostanice může čidlo být, aby byl signál přenášen. Běžně se tato vzdálenost pohybuje od 30 až do 100 metrů (výjimečně až 150 metrů), přičemž tato vzdálenost je měřena ve volném prostoru. Jakákoliv překážka (zeď, živý plot, dřevěný plot, stromy,…) dosah čidla snižuje, a je potřeba s tím nějakým způsobem počítat (doporučuje se připočítat k reálné vzdálenosti meteostanice a čidla deset metrů). Jinak je možné využít i více než jednoho čidla a sledovat tak teplotu například ve více místnostech najednou, nebo třeba v nížině a na kopci. Musíte si ale tím pádem pohlídat, zda je v našich podmínkách možné dokoupit k meteostanici doplňkové externí čidlo.

Ovládání meteostanice není složité

Dalším parametrem, podle kterého se můžete rozhodovat, je jednoduchost ovládání. Meteostanice obecně nejsou nikterak složitá zařízení. Není moc věcí, které na nich můžete ovládat. Stačí je umět zapnout a vypnout, případně umět u levnějších zařízení ručně nastavit některé parametry nebo přepínat zobrazení. Určitě se vám nestane, že byste meteostanici nerozuměli, tak složité nejsou. Ale samozřejmě, vyplatí se vyzkoušet si ovládání, a volit spíše to, které je intuitivní, jednoduché a přehledné. To oceníte u všech přístrojů a meteostanice nejsou výjimkou.

Způsoby napájení meteostanice

Meteostanice musí odněkud čerpat energii na přenos dat o měření, jejich zpracování i pro jejich výstup (nejvíce elektrické energie spotřebuje právě displej přístroje, v závislosti na svém typu). Obecně existují dva typy napájení meteostanic – baterie, nebo zapojení přes adaptér. Začněme bateriemi. Tento způsob napájení je jednodušší, obvyklejší u levných meteostanic, čidla pak fungují většinou výhradně na baterie. Výhodou je obvykle menší spotřeba a navíc nejste limitování blízkostí zásuvky, nevýhodou nutnost dokupovat baterie a pravidelně je měnit. Dražší meteostanice (u těch profesionálních je to samozřejmostí) umožňují zapojení do sítě skrze adaptér. Jejich předností je velmi kvalitní a dobré zobrazení, zpracování dat a jejich převod třeba do počítače. Na druhou stranu mají větší spotřebu a neobejdete se bez zásuvky, není tedy možné měřit například v terénu. Vzhledem k tomu, že se měří často i při nízkých teplotách, doporučuje se používat akalické baterie, u nichž nemá nízká teplota na funkčnost vliv.

Rozměry, design a další charakteristiky meteostanic

Na závěr bychom rádi zhodnotili další, spíše okrajové charakteristiky meteostanic. Předně se chceme podívat na jejich rozměry. Ty jsou velmi, velmi rozdílné a můžete se setkat s meteostanicemi velikosti budíku nebo menšího mobilního telefonu, stejně jako s velkými přístroji podobnými tabletům nebo malým laptopům. Záleží asi jen na vás, pro kterou variantu se rozhodnete, malá je skladnější a méně prostorově náročná, velká zase zobrazuje více údajů a je přehlednější. Než se ale pro některou rozhodnete, doporučujeme změřit prostor, do kterého chcete meteostanici umístit, měli byste si takto ověřit, zda se tam vejde.

Když už jsme u prostorové náročnosti, existují dva typy meteostanic. Méně rozšířené přístroje na stěnu lze pověsit a dívat se na ně jako na obraz, zatímco obvyklejší formu na položení umístíte kamkoliv na stůl nebo na poličku. Opět nemůžeme radit a záleží to hlavně na vás, ale spíše doporučujeme přístroj na položení. Nemusíte řešit výšku zavěšení (z určitých úhlů je obraz špatně čitelný, takže když se na meteostanici bude dívat jinak vysoký člověk, bude mít údaje zkreslené), navíc máte větší výběr. V neposlední řadě se pak vyplatí řešit design meteostanic. V dnešní době jsou využívány různé materiály i barevné kombinace, existují i retro meteostanice, variant je celá řada. Jediné hledisko je zde váš osobní vkus a to, co se hodí k vám do interiéru.

zpět k menu ↑

S jakými funkcemi se lze setkat u moderních meteostanic?

Moderní meteostanice často přináší i některé funkce navíc, které s měřením teploty třeba tolik nesouvisí, ale zato zvyšují váš uživatelský komfort, umožňují snazší manipulaci, anebo vás upozorňují, že bylo dosaženo určitých limitních podmínek. Existuje celá řada funkcí, z nichž část je specifická vždycky pro daného výrobce, a alespoň ty nejobvyklejší a nejužitečnější bychom s vámi chtěli nyní projít.zpět k menu ↑

Finální verdikt

Závěrem bychom rádi celou otázku, jak vybrat meteostanici, ještě zrekapitulovali. Především byste v dnešní době měli chtít meteostanici bezdrátovou, a trvat byste měli na tom, aby byla schopná měřit tlak vzduchu. Pokud nebude disponovat barometrem, je předpověď značně nepřesná. To už se pomalu dostáváme k jednotlivým parametrům. Určitě vás musí zajímat jak měřené veličiny (ať už stojíte pouze o ty základní – vlhkost, teplota a tlak vzduchu, nebo i pokročilé), tak i citlivost a rozsah měření. Obojí zvyšuje přesnost předpovědi. Z fyzických parametrů byste měli největší důraz klást na typ a velikost displeje, aby bylo použití meteostanice komfortní, intuitivní ovládání, přijatelné rozměry a pěkný design. Bez zájmu byste neměli nechat ani způsob napájení a dosah čidla. Pokud plánujete použít meteostanici profesionálně, měla by vás zajímat i možnost připojení k počítači, aby bylo možné data zaznamenávat a ukládat do grafů nebo tabulek.

Určitou pozornost byste měli věnovat i značce přístroje – tradiční a léty prověřená značka je rozhodně větší zárukou kvality a životnosti. Můžete tedy volit třeba z produktové nabídky společnosti Hyundai, Sencor nebo TFA. Závěrem se vyplatí projít si, jaké funkce a vlastnosti meteostanice má, ideálně by měla disponovat alespoň zvukovou signalizací a alarmem. Pak už vám zbývá pouze zhodnotit její cenu, a pokud jste spokojení, můžete meteostanici s klidným svědomím zakoupit, pravděpodobně neprohloupíte.

zpět k menu ↑

Kolik stojí kvalitní meteostanice?

Když se podíváme na ceny meteostanic, zjistíme, že většina běžně dostupných modelů se vejde do dvou tisíc korun. Dražší jsou většinou profesionální přístroje. Pojďme ale postupně od nuly.

 • Ceny meteostanic začínají zhruba na 100 až 200 korunách, nicméně takové přístroje nemají moc velký přínos. Pro kvalitní předpověď počasí se moc nehodí, často jsou zastaralé a nemají větší využití. Mají své využití spíše jako budíky, teploměry nebo vlhkoměry, měřením tlaku disponují málokdy.
 • Kvalitní meteostanice začínají zhruba na 700 korunách. Tady se jedná o slušné, byť jen základně vybavené přístroje, bezdrátové s malým dosahem, které už umožňují měření tlaku. Citlivost ani rozsah měření není příliš velký a měřeny jsou pouze základní veličiny, ale málo náročné zákazníky tyto přístroje uspokojí.
 • Střední třída meteostanic začíná asi na 1 000 korunách a dosahuje zhruba 2 000 korun. Tady seženete obrovské množství přístrojů, které mají již standardně barometr, podsvícený displej a nabízí vám slušnou a přesnou předpověď. Chybí jim pokročilejší funkce a nelze s nimi měřit některé pokročilé veličiny, ale zato svou běžnou funkci plní spolehlivě a velmi dobře. Jejich dosah je až 60 metrů.
 • Meteostanice lze sehnat i za tři, šest nebo osm tisíc korun. Tady už půjde o kvalitní, poloprofesionální nebo plně profesionální přístroje. Mají rádiově řízený čas, dosah čidla až 100 metrů, nezřídka jich lze využít k měření i více. Na displeji vám zobrazují i velmi pokročilé meteorologické údaje a předpověď od těchto meteostanic je velmi kvalitní a přesná, proto tyto přístroje využívají i lidé, kteří se bez přesné předpovědi neobejdou.

zpět k menu ↑

Jak správně instalovat meteostanici?

Nakonec si ještě neodpustíme jednu poměrně důležitou radu. Aby meteostanice měřila přesně a zároveň správně, je potřeba dodržet určitá pravidla montáže. Samotná řídící jednotka meteostanice bude pravděpodobně umístěna v pokoji na poličce nebo na stěně a bude měřit vnitřní teplotu a vlhkost. Jednotlivá čidla je ale potřeba umístit ven a to nejlépe tak, aby nebyla ovlivněna okolím nebo aby byla ovlivněna co nejméně.

Meteostanice rozložená

 • Teploměr by v žádném případě neměl být umístěn na přímém slunci, protože tam je výrazně větší teplo a mohli byste se snadno dostat i mimo stupnici měřidla. Vhodná je severní strana domu. Ideálně by ale neměl být teploměr ničím zakryt, takže umístit ho pod střechu nebo pod krov také není dobrý nápad. Nejlepší je to na zeď, někam, kde je stálý stín nebo polostín.
 • Senzory vlhkosti a atmoserického tlaku nemají zvláštní požadavky, ale čidlo by nemělo být zakryto, to je asi jediná podmínka.
 • Profesionální meteostanice vlastní třeba i čidlo na měření rychlosti a směru větru. To by mělo být umístěno někde, kde nebude vítr ničím stíněn, tedy alespoň metr nebo dva nad zemí či střechou. Dejte si ale pozor třeba na stromy či komín – všechny objekty v dráze větru ho zpomalují nebo mění směr a měření tak zkreslují.
 • Srážkoměr by neměl být shora ničím zakrytý. Měří množství napršené vody na jednotku plochy, proto se nad ním nesmí nacházet překryv střechy ani třeba strom. Cesta do srážkoměru by pro vodu neměla být ničím ovlivněna, přičemž si musíte dát pozor i na to, aby do srážkoměru nestékala voda třeba po zdi nebo z okapu.

To je z naší strany všechno, co vám můžeme předat. Doufáme, že jsme vám při výběru meteostanice podali pomocnou ruku a že naše pomoc měla smysl. Budeme se těšit na shledanou u nějakého našeho dalšího testu.

Meteostanice
5 (100%) 2 votes
Váš pomocník