Nejlepší diktafony 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího diktafonu.
  • Zvolte si na základě kvality zvuku, kapacity paměti, kapacity baterie a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Diktafony bez pozadí

Vítězové testu:

Do 1 000 korunOd 1 000 do 3 000 korunOd 3 000 korun
Olympus VN-541PC Sony ICD-PX470 Philips DVT6110
badge-price
badge-performance
badge-quality
89%
92%
94%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Kompaktní
  • Jednoduchý
  • Široké využití
  • Vysoká kvalita záznamu
  • Příjemné ovládání
  • Dobrý poměr cena/kvalita
  • Kvalitní displej
  • Vysoce kvalitní zvukový záznam
  • Kapacita poaměti
  • Malý displej
  • Průměrná kvalita záznamu
  • Náchylnější k mechanickému poškození
  • Žádné

Úvod

Asi nemá smysl vysvětlovat, k čemu diktafony slouží. Co by vás ale mohlo překvapit je, kdo všechno diktafon využije. Tyto přístroje totiž mají širokou paletu použití. Jsou například významným pomocníkem studentů při přednáškách a následnému učení na zkoušky. K zahození nejsou ani spisovatelům či jednatelům společností. Přičemž jedněm se hodí pro zachycení zajímavých myšlenek a jejich uchování a druzí mohou díky záznamu rozebírat velmi důležité obchodní schůzky. Nahrávat se dá samozřejmě i na mobilní telefon, případně řadu dalších zařízení. Zde můžete ale narazit na problém ohledně velikosti úložiště, nedostatečné kvality audio záznamu či komplikace s nahrávacím softwarem. Další zápory tohoto řešení představují možná nedostačující citlivost mikrofonu, případně jeho menší spolehlivost.

Je to dáno samozřejmě tím, že přístroj není na daný účel primárně určen. Což se může projevit například nevyhovující směrovou charakteristikou mikrofonu. Ta ovlivňuje, z jakého směru bude mikrofon nejlépe přijímat audio. Vzhledem k tomu, že mikrofon na mobilu je primárně určen k hovoru, tak je pochopitelné, že nebude mít příliš velkou účinnost nahrávání například projevu profesora na přednášce. Klíčové parametry, jako vzdálenost od zdroje zvuku či směr přijímání jsou zde totiž diametrálně odlišné. Navíc je použití diktafonu obvykle velmi jednoduché. Prostě zapnete nahrávání a můžete se bez problému věnovat dalším činnostem. Poté není problém se k záznamu kdykoliv vrátit a nahrávku si přehrát. Trh s diktafony nabízí opravdu pestrou paletu produktů. V následujících řádcích se dočtete, jak vybrat diktafon tak, aby vám plně vyhovoval.

zpět do menu ↑

Základní rozdělení diktafonů

Diktafony lze rozdělit do 2 základních kategorií podle způsobu záznamu:

  • Analogové
  • Digitální

 Analogové diktafony

Tento typ diktafonů pro nahrávání používá magnetické pásky kazet. Jejich hlavní výhodou je o poznání kvalitnější záznam oproti digitálním diktafonům. Analogové provedení se tak používá hlavně v profesionální sféře. Například v soudnictví či při shromažďování důkazního materiálu. Tyto diktafony příliš nedoporučujeme pro běžné použití. Nejenže je jejich pořizovací cena poměrně vysoká, ale navíc se s nahrávkou pracuje (např. na PC) podstatně hůře než s digitální variantou. (Zdroj: TVPS.com)

Digitální diktafony

Digitální diktafony jsou modernější, uživatelsky přívětivější, a překvapivě také mnohem levnější. Jsou velmi oblíbené a plně dostačují jakémukoliv neprofesionálnímu či poloprofesionálnímu použití. Je zde ale na místě se mít na pozoru, protože paleta nabízených výrobků je opravdu široká. Na trhu tak lze nalézt výrobky různé kvality a ceny. Digitální diktafony se rozdělují do 2 dalších podkategorií.

  • Kartové – nemají svou vnitřní paměť. Záznam je nahráván na SD kartu, kterou vkládá uživatel. Jejich výhoda spočívá ve flexibilitě a možnosti uživatele měnit kartu za lepší případně karty střídat.
  • Paměťové – uživatel se musí spolehnout pouze na paměť danou výrobcem. To je logicky největší nevýhoda tohoto provedení. V případě, že uživateli dochází místo, tak nemá jinou možnost než smazání některé z předchozích nahrávek. Na druhou stranu se velikost paměti v závislosti na ceně pohybuje v rozmezí 4–12 GB.
  • Kombinace karty a paměti – jak vyplývá z nadpisu, jde o typ, kdy je k dispozici jak vnitřní, tak externí paměť. Jde o univerzální provedení, které však nenabízí oproti kartovému takřka žádné výhody. (Zdroj: FingerTipsTyping.co.uk)


zpět do menu ↑

Rozdělení diktafonů do cenových kategorií

Cena samozřejmě také představuje důležitý faktor při výběru diktafonu. Základní modely se dají sehnat i pod tisíc korun. Ovšem za opravdu profesionální záznamové zařízení můžete utratit klidně i tisíce korun. Od ceny se samozřejmě odvíjí parametry produktu. Například kvalita audio záznamu, výdrž baterie, kapacita paměti či kvalita mikrofonu. Podle pořizovací ceny jsme se diktafony rozhodli rozdělit do tří základních kategorií. První kategorie jsou přístroje, jejichž cena nepřesahuje 1000 korun. Ty vás pochopitelně neoslní nijak špičkovými parametry. Audio záznam nebývá zrovna čistý a horší je samozřejmě také kapacita paměti a baterie. Do druhé kategorie diktafonů se řadí zařízení stojící od 1000 korun do 3000 korun. Ty už mají lepší parametry. Například přehledný LCD displej, kvalitnější mikrofon či (u digitálních paměťových diktafonů) vnitřní paměť alespoň 4 GB. Třetí, a podle nás poslední, tzv. elitní kategorie se skládá z přístrojů od 3000 korun. Ty se mohou pyšnit vskutku impozantními parametry a kvalitním zpracováním. Na druhou stranu ale zdaleka ne všechny diktafony v ní obsažené jsou opravdu určeny pro profesionální použití. Tato hranice je totiž velmi široká, a ty nejdražší kousky mohou stát klidně i 10 000 korun.

zpět do menu ↑

Test diktafonů do 1 000 korun

Jde o nejlevnější kategorii diktafonů. Samozřejmě za podmínek, kdy si odečteme skutečně podezřelé a problémové, kazové modely. Dobrý diktafon lze sehnat přibližně od 800 korun. V této cenové relaci je ale třeba mít se opravdu na pozoru. Valná většina výrobků zde nabízených jsou totiž tzv. “šmejdi”, kteří příliš neoplývají kvalitou ani dalšími parametry. Také mohou trpět různými neduhy jako například šum v nahrávce či špatný mikrofon. No, spokojenost vám v této kategorií nemůžeme zaručit, i když se budete řídit naším pečlivým výběrem. Je to dáno tím, že tu najdete pouze ta nejzákladnější zařízení pro nejméně náročné uživatele.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacita pamětiTyp diktafonuCena
1. Olympus VN-541PC
4096 MB Digitální - Paměťový Zjistit cenu
2. Philips DVT1150
4096 MB Digitální - Paměťový Zjistit cenu
3. Olympus VN-541PC
4096 MB Digitální - Paměťový Zjistit cenu
4. Sony ICD-BX140
4096 MB Digitální - Paměťový Zjistit cenu
5. Philips DVT 2000
4096 MB + externí karta Digitální - Kombinace karty a paměti Zjistit cenu
Do 1000

Diktafony do 1 000 korun a jejich charakteristika

Nic pro profesionály – za tuto cenu získáte přístroj, který vám umožní nahrávat audio záznamy jen velmi omezeně. Většina produktů patřících do této kategorie vás ničím moc nezaujme. Neoslní vás svými parametry, zpracováním ba ani designem. Svoji funkci v podobě občasného nahrávání zajímavých přednášek či jakéhokoliv jiného audia, které se rozhodnete nahrát, ovšem zastanou v celku se ctí. Kolem a kolem jsou pro méně náročné zákazníky poměrně levnou a v rámci možností použitelnou alternativou.

Výhody

Nízká cena

Snadná dostupnost


Nevýhody

Horší kvalita

Nižší životnost

Horší kvalita záznamu

zpět do menu ↑

Test diktafonů od 1 000 do 3 000 korun

Jde o něco jako střední třídu diktafonů. Zde se už většinou vyskytují poměrně kvalitní výrobky a se “zmetky” se zde téměř nesetkáte. To ovšem neznamená, že byste měli nějak polevovat v ostražitosti. Je dobré věnovat výběru diktafonu v této cenové relaci patřičnou pozornost, kvůli různým úrovním kvality za podobnou cenu. A tak je výběr toho nejvýhodnějšího výrobku stále trochu oříšek.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacita pamětiTyp diktafonuCena
1. Sony ICD-PX470
4 GB + externí karta Digitální - Kombinace karty a paměti Zjistit cenu
2. Olympus WS-853
8192 MB + externí karta Digitální - Kombinace karty a paměti Zjistit cenu
3. Sony ICD PX240
4096 MB Digitální - Paměťový Zjistit cenu
4. Olympus VP-10
4096 MB Digitální - Paměťový Zjistit cenu
5. Philips DVT2110
8192 MB Digitální - Paměťový Zjistit cenu

Diktafony od 1000 korun do 3 000 korun a jejich charakteristika

Za tuto cenu již obvykle získáte přístroj, který se může honosit poměrně vysokým standardem kvality. Stále se ale jedná o velmi neprofesionální produkty, jejichž zpracování či parametry se rozhodně nemohou rovnat špičce. Na druhou stranu je u těchto výrobků většinou již více než dostačující kvalita záznamu. Pro zákazníky, kteří potřebují diktafon pro záznam přednášek do školy či práce jde o výhodnou a často užívanou alternativu. Koupí těchto diktafonů rozhodně neuděláte nic špatného. Nejde ale o nijak propracované přístroje, a pro profesionální sféru jsou stále spíše nedostatečné.

Výhody

Stále přijatelná dostupnost

Lepší zpracování

Dobrý poměr kvality a ceny


Nevýhody

Většina parametrů průměrných

Do 3000

zpět do menu ↑

Test diktafonů od 3000 korun

Nejvyšší třída diktafonů. Takzvaná elita mezi těmito produkty. Patří sem nejmodernější modely, vybavené nejnovějšími technologiemi. Samozřejmostí je zde perfektní zpracování i vytříbené materiály. Samotná kvalita výrobku, a jeho parametry bývají u modelů patřících do této kategorie takřka fenomenální. Na druhou stranu je jejich koupě pro běžného zákazníka poměrně zbytečná. Vyplatí se hlavně pro profesionální použití, kde je potřeba opravdu kvalitní audio nahrávka.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacita pamětiTyp diktafonuCena
1. Philips DVT6110
8192 MB + externí karta Digitální - Kombinace karty a paměti Zjistit cenu
2. Eltrinex V12Pro
12288 MB+ externí karta Digitální - Kombinace karty a paměti Zjistit cenu
3. Zoom H4n Pro
Externí karta Digitální - Kartový Zjistit cenu
4. Olympus LS-P4
8192 MB + externí karta Digitální - Kombinace karty a paměti Zjistit cenu
5. Tascam DR-40X
Externí karta Digitální - Kartový Zjistit cenu
Od 3000

Diktafony nad 3000 korun a jejich charakteristika

V této cenové kategorii se nachází to nejlepší, co vám trh s diktafony může nabídnout. Zde najdete ty pravé pomůcky pro mistry svého řemesla. Je ale třeba si uvědomit, že tato třída je velmi široká – od tří tisíc může cena narůst klidně až na deset tisíc korun. V této kategorii tedy vybírejte zvlášť pečlivě. Samozřejmostí je vysoká kvalita záznamu, větší účinnost zařízení, a v neposlední řadě také jeho vyšší životnost. Hlavně dražší diktafony v této kategorii bývají analogové. To jim ovšem na kvalitě nahrávky jen přidá. Investovat do nejvyšší kategorie diktafonů však nedoporučujeme pro jiné než profesionální využití.

Výhody

Vysoká kvalita audio záznamu

Vysoká životnost


Nevýhody

Vysoká cena

zpět do menu ↑

Největší výrobci diktafonů

Na trhu se nevyskytuje příliš mnoho společností nabízejících tento sortiment. Je to dáno zejména tím, že nejde o masovou záležitost. Jako například v případě mobilních telefonů. Na druhou stranu jsou výrobci diktafonů obvykle kvalitní značky, které již mají v tomto oboru bohatou praxi. Co z toho plyne pro vás? Víte, že se na takovou firmu můžete spolehnout. Máte jistotu kvalitního výrobku, který vám bude dobře sloužit. Tyto výrobky totiž podléhají ve firmách velmi přísným výstupním kontrolám, a jsou bedlivě sledovány svými zákazníky. Kdo tedy vládne na trhu diktafonů a co od těchto společností očekávat

zpět do menu ↑

Jak vybrat diktafon?

V další sekci se pojďme zaměřit na výběr vhodného diktafonu. Ten je rozhodně vhodný nepodcenit. Samozřejmě nechcete nějaký nekvalitní výrobek, případně produkt, který by nevyhovoval vašim potřebám. Abychom vám pomohli uchránit se zklamání z nevhodné volby, chtěli bychom vás seznámit s podstatnými parametry pro váš správný výběr. Pojďme tedy na věc.

Použití diktafonu

Musíte se rozhodnout, pro co budete váš diktafon využívat. Bude váš přístroj denně využíván pro nahrávání přednášek nebo vám postačí si sem tam nahrát důležitou součást schůze či myšlenky. Případně potřebujete diktafon pro profesionální využití? Pro každou z těchto variant budete samozřejmě potřebovat jiný diktafon. Rozhodnout se, jak budete svůj diktafon používat, je klíčové pro správnou volbu.

Kapacita

Kapacita vašeho zařízení je opravdu velmi důležitý parametr. Potřebné místo na vaše nahrávky se velmi odvíjí od předchozího tématu, a tedy od toho, jak budete svůj přístroj využívat. Pro občasné nahrávání krátkých úseků vám postačí diktafon s menší kapacitou, klidně i 4 GB. Tato hodnota vám ovšem nebude stačit, když budete potřebovat nahrávat častěji a déle. V tomto případě se nebojte investovat do zařízení s kapacitou dosahující přinejmenším 16 GB. Samostatnou skupinu diktafonů představují výrobky, které nemají svou vnitřní paměť. Jako například analogové diktafony, u kterých se nahrává na magnetický pásek nebo kartové diktafony. Případně ty, výrobky, které mají paměť rozšiřitelnou. Ty jsou dobré, když si nejste jisti, kolik kapacity využijete.

Muž s diktafonem
Používání diktafonu
Diktafon

Citlivost mikrofonu

Jde o vlastnost, kterou při výběru diktafonu také není dobré podceňovat. Ovlivňuje hlavně z jaké vzdálenosti a s jakou přesností je přístroj schopen zvuk zachytit. Zjednodušeně lze říct, že v čím větším hluku, a z čím větší vzdálenosti chcete nahrávat, tím větší citlivost mikrofonu budete potřebovat. To ovšem není řečeno úplně přesně, a proto vám doporučujeme si tuto sekci pozorně pročíst. Mikrofony se podle svojí citlivosti dělí do 3 kategorií.

  • Monofonní (směrové) – zjednodušeně řečeno jsou to mikrofony používající jednu mikrofonní kapsli pro nahrávání zvuku do jedné stopy. Kapsle bývá uzpůsobena k tomu, aby směřovala ke zdroji požadovaného zvuku. Od toho odvozen název směrové. Tento typ provedení je vhodný, když se chcete soustředit na zvukovou stopu, která vychází pouze z jednoho zdroje umístěného typicky před mikrofonem. Zvuky z ostatních směrů jsou do značné míry ignorovány. Mono mikrofony se vyskytují především u těch levnějších kousků na trhu.
  • Stereofonní – u stereofonních mikrofonů jsou použity dvě oddělené kapsle na zachycení zvuku do dvou stop. Kapsle jsou obvykle napevno natočeny osově souměrně nalevo a napravo. Tímto uspořádáním je docílena reálně znějící nahrávka. Tyto mikrofony jsou skvělé, když chcete nahrávat různé zvuky z více zdrojů. Také je velice oceníte například při zachycení atmosféry prostředí. Z toho vyplývá, že nelze uvažovat, o tom, jestli je lepší stereofonní či monofonní mikrofon. Každý je jednoduše dobrý na něco jiného. Přesto jsou diktafony vybavené stereo mikrofonem znatelně dražší.
  • Citlivý – jak vyplývá z nadpisu, je to speciální provedení mikrofonu, které je zaměřené na co nejdelší dosah mikrofonu. Diktafony vybavené tímto mikrofonem dokážou zachytit zvuk, i když je od zdroje vzdálený stovky metrů. Spolu s maskováním nemůže chybět ve výbavě žádného diktafonu určeného pro detektivní účely. Pro opravdu nejvyšší citlivost lze k některým diktafonům připojit externí mikrofon. (Zdroj: Analog.com)

Baterie

Již z logiky věci jde o jeden z nejdůležitějších parametrů. A to bezpochyby kvůli tomu, že přímo souvisí s dobou provozu. Je samozřejmě velmi otravné, když vám v půlce zamýšleného nahrávání “vyplivne” diktafon. Vyplatí se tak nezapomínat ani na tuto vlastnost přístroje. Běžně nabízené modely disponují kapacitou dostačující pro nahrávání 8 až 15 hodin, což není vůbec špatné. Z hlediska druhů baterií jde většinou buď o Li-Ion nebo klasické AAA baterie.

Formát nahrávání

Tento parametr je velmi důležitý, zvlášť když chcete se záznamem dále pracovat. Například jej dále zpracovávat či přehrávat na počítači. To je dobré pro delší a přehlednější uchování záznamu, případně detailnější analýzu nahrávky. Obvykle nabízené kousky většinou používají standardní formáty, jako MP3 či WMA. Tyto formáty se vyplatí také z hlediska dalších vlastností. Jednou z nich je, že nahrávky v poměrně vysoké kvalitě zabírají celkem málo místa.

 Připojení k PC

Mohli byste si myslet, že propojení diktafonu a PC je samozřejmostí. Není tomu ale tak. Některé zařízení totiž cílí na zákazníky, kteří záznam dále nezpracovávají, ale pouze přehrávají na diktafonu. Jistě, najdou se i takoví uživatelé diktafonů. Na druhou stranu se koupí diktafonu bez možnosti připojení k PC vzdáváte řady výhod. Například stříhání zvukové stopy, či možnosti přidat do stopy zajímavé efekty. PC je také v neposlední řadě daleko vhodnější pro uložení nahrávky na delší dobu či přehledné seřazení záznamů. (Zdroj: YourBusiness.AZCentral.com)

zpět do menu ↑

 Funkce a vlastnosti

Zde se pojďme podívat na to, co vše kvalitní diktafon kromě základních schopností může zvládat.

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Tím bychom měli výběr diktafonu za sebou. Ale proto, abyste v něm měli opravdu jasno, jsme se všechny důležité parametry a vlastnosti rozhodli ještě rychle shrnout. Jak tedy postupovat? Především byste se měli rozhodnout, pro co budete diktafon využívat. To je opravdu alfa a omega výběru. Od toho se bude odvíjet, vaše volba mezi diktafonem s monofonním mikrofonem nebo výrobkem vybaveným mikrofonem stereofonním. Mono varianta se hodí, když se potřebujete soustředit pouze na jeden zdroj zvuku a ostatní upozadit. Využijete ji tedy například k záznamu přednášek, kdy potřebujete mikrofon soustředit pouze na výklad profesora. Naopak stereo varianta je výhodná, když potřebujete zachytit zvukové vlny z více zdrojů. To se hodí třeba v případě, že chcete nahrávat živý koncert.

Dalším krokem by měla být volba potřebného místa na záznamy. To by mělo vycházet z toho jak často a jak dlouho bude chtít zákazník nahrávat. Také je dobré vědět, zda budete chtít záznamy uchovávat delší dobu v diktafonu či je budete někam přesouvat. S rozhodnutím potřebného místa vám samozřejmě pomohou také parametry uvedené u jednotlivých výrobků. Důležitá je také cena výrobku.  I když ne až tak moc, jak by se vám mohlo zdát. Je to jednoduše proto, že různé diktafony s různou cenou jsou prostě určené k něčemu jinému. Na druhou stranu je pravda, že vyšší cena vám zaručí kvalitnější a lepší diktafony s prémiovějším zpracováním a z vybranějších materiálů.

Ještě, než si definitivně zvolíte konkrétní model, je samozřejmě velmi výhodné si projít charakteristiky jednotlivých výrobců. Není dobré vybírat pouze na základě značky. Ovšem se známější značkou můžete mít lepší zákaznickou podporu a řadu dalších výhod. Při výběru nelze opomenout ani jednotlivé parametry. Zde jsou velmi důležité 2 parametry. A to bez diskuze kapacita úložiště a kapacita baterie. U první jmenované nedoporučujeme jít pod 4 GB a baterie by měla disponovat kapacitou dostačující alespoň pro 8 h záznamu. Důležité jsou také funkce. V případě digitálního diktafonu by rozhodně neměla chybět možnost připojení diktafonu k PC či přehledný dostatečně velký LCD/OLED displej. Tyto vlastnosti diktafonu by pro vás měli představovat základ koupě. Samozřejmě toho váš diktafon může umět daleko víc. Cokoliv budete chtít ve svém diktafonu dalšího, je pouze na vás.

zpět do menu ↑

Maskované (diskrétní) diktafony

Jako poslední sekci tohoto článku jsme zvolili perličku v podobě špionážních diktafonů. Chcete se cítit jako James Bond a nahrávat Flash diskem či propiskou? Jak je libo. I tyto alternativy na trhu s diktafony najdete. Zde je pár příkladů, jak můžete rafinovaně a skrytě nahrávat. Všechny tyto zařízení mají ovšem jistou společnou nevýhodu. A tou je samozřejmě vyšší pořizovací cena než u běžného diktafonu. (Zdroj: Amazon.com)

Flash Disk diktafon

Poměrně oblíbený způsob tajného odposlechu s téměř nulovým rizikem. Pro ještě těžší odhalení plní téměř všechna taková zařízení běžnou funkci flashky. A tou je tedy datové úložiště. Kapacita baterie je v závislosti na ceně dostačující od přibližně 8 hodin až po 2 dny. Kapacita úložiště se pohybuje v rozmezích od 2 GB až po 8 GB. Tyto diktafony nejsou nijak výrazně drahé. Dají se pořídit již od 500 korun. Za nejdražší kousky tohoto typu zaplatíte asi 3 tisíce.

Diktafon použití

Miniaturní diktafon

Myslíte si, že schopnost sestrojit diktafon o velikosti mince je doména čistě science fiction filmů? Opak je pravdou. Takto miniaturní diktafon se dá na trhu bez problému sehnat. Tyto výrobky nemají vůbec špatné parametry. Jejich kapacita úložiště se pohybuje okolo 4 GB a nahrávat dokážou klidně i 30 h v kuse. Hra na “hi-tech” agenta vybaveného takovýmto záznamovým zařízením je ale poměrně drahá. Za takovýto diktafon totiž dáte i více než 10 tisíc korun.

 Propiska diktafon

Velmi klasický způsob tajného nahrávání používaný snad v každém známějším špionážním filmu. Má poněkud horší parametry, a to hlavně kapacitu úložiště. Ta bývá u většiny modelů pouze 1 GB. Na druhou stranu tyto výrobky dokážou bez problému nahrávat v kuse i více než 10 h. Pořizovací náklady takového “propiskového” diktafonu se pohybují kolem 4 tisíc.

Co říct na závěr? Nezbývá nám nic než popřát vám hodně štěstí ve výběru vašeho diktafonu. Doufáme, že jsme vám problematiku výběru těchto zařízení dostatečně osvětlili. A že vám díky záznamovému zařízení již nic podstatného neuteče.