Nejlepší notebooky 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího notebooku.
 • Zvolte si na základě výkonu, kvality zvuku, obrazu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Notebooky bez pozadí

TOP notebooky roku 2019

Multimediální notebooky Kancelářské notebooky Herní notebooky Macbooky Netbooky
HP Spectre x360 HP ProBook 470 Dell Alienware 17 Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A Acer Aspire 1
Výkon
94 %
Displej
92 %
Zvuk
89 %
Cena/kvalita
93 %
Výkon
95 %
Displej
93 %
Zvuk
89 %
Cena/kvalita
91 %
Výkon
98 %
Displej
96 %
Zvuk
96 %
Cena/kvalita
90 %
Výkon
95 %
Displej
97 %
Zvuk
96 %
Cena/kvalita
89 %
Výkon
92 %
Displej
91 %
Zvuk
91 %
Cena/kvalita
94 %
92%
92%
95%
94%
92%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

V dnešní době je počítač považován za samozřejmost a měl by ho vlastnit každý jeden z nás. Nejen kvůli práci, ale i kvůli věcem jako eID (elektronický občanský průkaz), které nastupují raketovým tempem. Hledáte něco jiného, než je stolní počítač, který si s sebou nikam nemůžete vzít? Určitě všichni známe notebooky. Je to vlastně obrazovka pevně připevněna ke klávesnici (nemusí to platit vždy) a touchpadu (dotyková plocha, kterou lze používat místo myši), v níž se nachází veškerý hardware (procesor, paměti, pevný disk, SSD). A vzhledem k této konstrukci nemůže být nijak těžký. V dnešní době jsou notebooky skutečně tenké a lehké.

Už dávno neplatí že stolní počítač je dominantní, a že notebooky jsou přenosné na úkor výkonu. Moderní technologie umožňují vložit téměř stejné nebo jen mírně upravené komponenty do menšího a lehčího těla notebooku, a tedy využívat plný potenciál tohoto hardwaru. Notebooky, které dnes koupíte, dokážete využít na všechno, od kancelářské práce až po hraní her. Nyní se nám nabízí otázka: „Jak vyberu ten správný, abych ho využil na 100%?“ Nebo: „Jak vybrat notebook?“ Případně: „Jaký notebook mám koupit?“ Věříme, že odpověď naleznete právě zde. Nebudeme se věnovat recenzím konkrétních kusů notebooků, ale raději vás naučíme, jak si notebook vybrat.

zpět k menu ↑

Základní rozdělení notebooků podle ceny a využití

Pokud kupujete notebook, určitě jste již určili váš rozpočet. Podle ceny se ale notebooky rozdělují nesnadně. Je potřeba počítat s tím, že pokud očekáváte kvalitní techniku, musíte zaplatit pořádnou sumu. Pro běžnou domácí potřebu nemusíte hodně investovat, protože notebook budete pravděpodobně měnit každé dva či tři roky, i tak vás ale notebook může stát i deset tisíc korun, ačkoliv nebudete potřebovat špičkový výkon, abyste si pustili video na Youtube, film či prohlédli Facebook. Ovšem pokud potřebujete počítač na hry, určitě si připlaťte ještě víc, abyste později špatného výběru nelitovali. Notebooky pod 10 000 korun jsou spíše nouzová volba a jako plnohodnotný stroj vám v této věci neposlouží. Pokud tedy chcete hrát hry, volte lepší notebook. V případě, že potřebujete notebook vyloženě pouze na práci, tak volte zase spolehlivější hardware, čili v kategorii nejméně kolem 15 000 korun. Většinou samozřejmě platí, že dražší hardware bude lepší. Nejdražší je pak speciální kategorie Macbooků od firmy Apple, které se běžným notebookům vymykají.

V rámci našeho testu jsme se proto rozhodli rozdělit notebooky na několik kategorií podle využití, nikoliv podle ceny:

 • Multimediální notebooky
 • Kancelářské notebooky
 • Herní notebooky
 • Macbooky

Jelikož jde o široké kategorie a levnější modely se od těch drahých opravdu hodně liší, rozhodli jsme se charakteristiku jednotlivých typů notebooků rozložit do více bodů podle ceny, jak to ostatně brzy uvidíte.

zpět k menu ↑

Test multimediálních notebooků

Sem patří notebooky na běžné surfování po internetu, sledování filmů a videí. Neočekává se vysoká zátěž, ani neopatrné zacházení. Je to kategorie, do které patří většina notebooků. Je to vhodná volba do domácnosti nebo pro děti. V domácích podmínkách, pokud nebudete hrát hry, bohatě postačí.

Multimediální 3

Multimediální notebooky a jejich charakteristika

 V nižších cenových relacích (kterým tato kategorie dominuje) se více, či méně jen recyklují staré technologie.Multimediální notebooky obecně tvoří kategorii přístrojů, které najdou hojné využití v domácnostech. Zvládnou zhruba srovnatelně dobře většinu her, práci, surfování na internetu nebo poslech hudby. Jsou všestranné a univerzální. Jejich charakteristika hodně záleží na cenové kategorii. V cenových třídách do 8 000 korun seženete méně kvalitní notebooky, zvané někdy posměšně „hypermarketové“.Jsou to málo spolehlivé notebooky z nekvalitních plastových částí. Hardware je obvykle několik let zastaralý. Pevné disky jsou klasické mechanické, zpravidla mají méně než 500 GB paměti, průměrně okolo 250 GB (pro informaci, průměrný film zabere asi 1,5 GB a samotný systém asi 15-20 GB). Operační paměť RAM je také zastaralá a nedostatečná, má v průměru 2 GB s technologií DDR2/DDR3 (dnes se používá zejména DDR4). DDR2 je již opravdu nedostatečná, a vzhledem k dnešním nárokům i nepoužitelná. Tyto notebooky nedoporučujeme a pokud máte finance na lepší, určitě si připlaťte.

Vyšší kvalitu můžete čekat zhruba od deseti do patnácti tisíc korun. V těchto noteboocích můžeme očekávat technologii RAM (je to paměť, kterou váš systém právě využívá, jde o data, která jsou pro chod systému a aplikací nezbytné) DDR3 s pamětí 4 GB, která zajišťuje dostatečné rychlosti přenosu dat, a 4 GB objemu každému zaručí spolehlivý tok informací. Je to kategorie, ve které můžete od pevného disku očekávat adekvátní spolehlivost a velikost kolem 700 GB. Toto je kategorie, kde se dá mluvit o průměrných noteboocích, které vydrží asi 2 roky. Vrchol tohoto typu notebooků nastává kolem dvaceti tisíc korun. S takovou cenovkou už přichází solidní hardware. Nejnovější procesory (procesor je mozek počítače, pečuje o většinu výpočtů, o zbytek grafických prací se stará samostatná grafická karta, ale každý procesor v sobě má jednu integrovanou a ta na základní grafické výpočty stačí), pevné disky o velikosti přes 1 000 GB podpořené SSD disky. Samozřejmostí se stávají nejnovější standardy, jako například DDR4 technologie paměti RAM (je to paměť, kterou Váš systém právě využívá, jde o data, která jsou pro chod systému a aplikací nezbytné) s objemem okolo 8 GB (8 GB je více než dost, proto nedoporučujeme investovat 5 000 korun navíc jen proto, abyste získali 16 GB variantu), nejnovější Bluetooth 4.1, NFC konektivita a podpora super-rychlé AC wifi. Očekávejte kvalitní a pevné tělo z hliníku, displej s FullHD rozlišením a pěkným podáním barev. Takové stroje vydrží asi 3 roky, pak bychom je doporučovali vylepšit na nejnovější technologie.

Výhody

Levné a jednoduché

Vhodné na domácí použití


Nevýhody

Menší výkonnost

Zhoršená kvalita grafiky i zvuku

Málo kvalitní hardware

zpět k menu ↑

Test kancelářských notebooků

Kancelářské notebooky jsou v některých aspektech poněkud omezené svým určením. Hodí se na práci, mají dobrý displej, slušný výkon a paměť, zaostávají například tehdy, budete-li na nich chtít hrát náročnější hry. Od kancelářského notebooku se očekává dlouhá výdrž baterie, bezproblémový chod i po více než osmi hodinách a velké pevné disky.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Operační paměť Velikost disku Cena
1. HP ProBook 470
16 GB 256 GB Zjistit cenu
2. Lenovo IdeaPad 330
8 GB 1128 GB Zjistit cenu
3. Asus X570ZD-DM121T
8 GB 1024 GB Zjistit cenu
4. Huawei MateBook X Pro
16 GB 512 GB Zjistit cenu
5. Microsoft Surface Pro 6
8 GB 128 GB Zjistit cenu
6. Xiaomi Mi Notebook Air 13,3
8 GB 256 GB Zjistit cenu
7. Asus E406MA-EK142TS
4 GB 64 GB Zjistit cenu

Kancelářské notebooky a jejich charakteristika

I v případě kancelářských notebooků záleží charakteristika z velké části na ceně, za jakou přístroj pořídíte. Minimum by pro vás mělo být deset tisíc korun, pod touto cenou kvalitní kancelářský notebook neseženete. To nejlevnější, co ještě stojí za to koupit, seženete zhruba kolem patnácti tisíc korun. Doporučujeme stroje s procesory řady i (například i3, i5, i7), tyto jsou výkonné a zaručí dostatek výpočetního výkonu pro pohodlnou práci. Neměli byste se setkávat se zasekáváním, ani náhlými pády systému či aplikací. 4 GB paměti RAM (je to paměť, kterou váš systém právě využívá, jde o data, která jsou pro chod systému a aplikací nezbytné) by měly být dostatečné, ale pokud máte možnost, určitě vezměte víc, ale ne na úkor procesoru. Disky v této kategorii nejsou ničím speciální. Pravděpodobně dostanete průměrný disk, který nebude 100% bezchybný, určitě si proto pořiďte i externí disk. Myslet byste měli také na to, že takový notebook nebude mít velkou výdrž baterie. Proto jako přenosný pomocník nebude vysoce účinný.

Lépe si vedou kancelářské notebooky kolem dvaceti tisíc korun. Pokud potřebujete lepší baterii, větší displej a 8 GB RAM, spadáte do této kategorie. Jde o stroje, které by měly zvládat poměrně vysoké zatížení. Pokud nebudete pracovat s grafickými aplikacemi (Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Cinema4D, Blender), nedoporučujeme kupovat kusy s dedikovanou grafickou kartou. To byste totiž platili za něco, co nejspíše nevyužijete. Můžete očekávat pevné hliníkové tělo a displej s technologií IPS, která zajišťuje široké pozorovací úhly, příjemné barvy a šetří oči. Ještě o pět tisíc korun výš se pohybují opravdu solidní stroje, s vysokým hrubým výkonem, nejmodernějšími technologiemi. Můžete očekávat procesory nejnovější generace KabyLake s označením i7 (určitě byste už neměli za takovou cenu brát i5). Stále platí, abyste vybírali kusy bez dedikované grafické karty, protože tím získáte výkon v jiných částech. Například můžete najít i notebooky s konfigurací dosahující 16 GB RAM, což při technologii DDR4 zaručuje 100% a bezpádový chod systému a bleskové rychlosti. Disky jsou kvalitnější, méně poruchové a baterie může mít výdrž až 6 hodin kancelářské práce.

Výhody

Vhodné pro kancelářskou práci

Dobrá technologie displeje a větší výdrž baterie

Lepší kapacita paměti


Nevýhody

Výkonnost není připravená pro náročné hry nebo programy

Vyšší cena

Kancelářský
Kancelářský 2

zpět k menu ↑

Test herních notebooků

Herní notebooky, mašiny, „rigy“. Prostě to, co každého správného hráče nejvíce reprezentuje. Je to jako módní přehlídka, každý se snaží být na tom lépe. Pro hráčů jsou jejich nástroje mazlíčky, už to není jen hardware a software, jakmile je to jeho, a využívá to, stává se z těchto věcí jeho součást. Každý hráč si ke svému „železu“ vytvoří vztah, i když si to někteří nechtějí přiznat. Proto byste jeho výběr neměli zanedbat, je to forma jakési vizitky.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Operační paměť Velikost disku Cena
1. Dell Alienware 17
16 GB 1024 GB Zjistit cenu
2. Lenovo Legion Y540
16 GB 1000 GB Zjistit cenu
3. MSI GE63 RGB 8SE-022CZ
16 GB 1256 GB Zjistit cenu
4. Acer Predator Triton 700
16 GB 512 GB Zjistit cenu
5. HP Omen 15
16 GB 1256 GB Zjistit cenu
6. Asus GL504GM-ES327T
16 GB 512 GB Zjistit cenu
Herní 2
Herní
Herní 3
Herní 4

Herní notebooky a jejich charakteristika

Herní notebooky jsou určeny hlavně hráčům PC her. Mají vynikající výkon, špičkovou grafiku i zvuk, jsou velmi dobře propracované, a často vypadají skvěle i po designové stránce. Jedním z obvyklých rysů je například podsvícení klávesnice. Zatímco dosud jsme dedikovanou grafickou kartu odsuzovali, tak při herních strojích právě ona představuje srdce, procesor představuje mozek, a RAM paměti jsou jako žíly. Samozřejmě, stojí to výrazně více, než kolik jste museli investovat do notebooků předchozích kategorií. Minimum je dvacet tisíc korun. Pod touto cenou najdete zpravidla nedostatečné grafické karty, malou RAM (většinou 4 GB) a nízký výkon. Zahrajete si tu většinou běžných online multiplayer titulů, jmenovitě World of Tanks, TERA, League of Legends nebo Counter-Strike: Global Offensive, ale ne s takovým zážitkem, jaký nabízí dražší kategorie. Nad dvaceti tisíce vstupujeme do serióznějšího segmentu. Na těchto noteboocích si zahrajete téměř všechno, kromě nejnovějších her. Zde hledáte nejnovější i5 nebo starší i7 procesory, grafické karty řady GTX (9xxM je nejběžnější v této kategorii, měla by být plně dostačující), alespoň 8 GB RAM technologie DDR4Displej doporučujeme s technologií TN, protože její odezva je mnohem nižší než u IPS displejích. Na úkor zobrazovací kvality, ostrosti, barev, pozorovacích úhlů a úrovní jasu získáte bleskovou odezvu, která může být při hře rozhodující a klíčová. Ani zde si nemusíte dělat těžkou hlavu s baterií, téměř jistě nevydrží více než hodinu zátěžového hraní. Na těchto strojích si zahrajete mnoho her, mezi které určitě patří Rocket League, Grand Theft Auto 5, Alien: Isolation, Outlast 2. Neměly by být problémy ani s vyššími detaily.

Hráči, kteří chtějí do nového notebooku zainvestovat opravdu hodně, by měli vybírat v kategoriích mezi dvaceti až třiceti tisíci korun.  V této cenové kategorii se pohybují skuteční herní entuziasté, kteří vědí, co hledají. Můžete počítat s novějšími procesory z řady i7, spolehlivými grafickými kartami. Mnohé kusy se již pohybují na úrovni 16 GB RAM, což zajišťuje bezproblémový chod systému a bleskové reakce. V případě, že chcete i stříhat videa, toto je váš vstupní level. Tyto stroje nabízejí dostatek výpočetního i grafického výkonu pro pohodlnou práci v programech jako Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Adobe AfterEffects, Cinema4D, Blender, Adobe Premiere Pro. Z programů dostanete velkou část jejich potenciálu a můžete je bez problémů využívat na dostatečně efektivní a pohodlné úrovni. Co se her týče, tu už přicházejí i horší optimalizované tituly jako například Mafia 3, kterou si zahrajete v decentních detailech při poměrně stabilní snímkovací frekvenci (FPS). I tato kategorie uvádí designově příjemně působící notebooky, které zaujmou na první pohled. Určitě bychom v této cenové relaci doporučovali brát notebook s podsvícenou klávesnicí, to využijí noční hráči, ale i všichni ostatní, co budou chtít notebook použít při horších světelných podmínkách.

Vyšší cenu nesou počítače pro opravdové nadšence. V této kategorii můžete očekávat nejnovější technologii v podobě procesorů Kaby Lake i7, do budoucna i CoffeeLake. Najdeme zde grafické karty s 8 GB grafické paměti, což je dostatek pro plynulé hraní nejnovějších her. Tyto notebooky mají všechny 17″displej, což je pro pohodlné hraní dostatečné, a zároveň nijak neomezuje mobilitu. Zde už je 16 GB RAM samozřejmostí, o výpočty se stará zpravidla nejmodernější i7 procesor, zatímco o grafickou produkci nejmodernější nVidia GTX grafické karty, nebo AMD RX řadu. Vůbec se ale, vzhledem k výkonnému hardwaru, nemůžeme divit, ani když váha dosahuje hodnoty kolem 4 kilogramů. Samotná konstrukce notebooku by měla být pevná, nic by nemělo vrzat. Klávesnice i touchpad by měly být příjemné k použití. Od reproduktorů nemusíme očekávat mnoho, protože většina hráčů si zapojí svá drahá sluchátka. Pokud vám ale záleží i na reproduktorech, mezi ty lepší patří HarmanKardon, BOSE, Marshall. Na trhu ale najdete herní notebooky, které stojí i více než 100 000 korun. To jsou modely pro hráče, kteří si takto vydělávají, nebo pro návrháře her, ne pro běžné uživatele. Ovšem zajišťují prakticky dokonalé hraní, to je jejich výhoda.

Výhody

Extrémní výkon, který zvládne i nejnáročnější hry

Vysoká kvalita zvuku a obrazu

Rychlá odezva

Propracovaný design


Nevýhody

Kvalitní herní notebooky jsou velmi drahé

Velká hmotnost

zpět k menu ↑

Test Macbooků

Společnost Apple, která je ve většině ohledů velmi originální, se i v rámci notebooků rozhodla jít vlastní cestou. Jde o velmi drahé, ale neskutečně výkonné přístroje s vlastním fungováním i operačním systémem. Pro někoho je možná práce s nimi složitější, ale technické parametry mají výborné.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Operační paměť Velikost disku Cena
1. Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A
8 GB 128 GB Zjistit cenu
2. Apple MacBook Pro MPXT2CZ/A
8 GB 256 GB Zjistit cenu
3. Apple MacBook Pro MPXR2CZ/A
8 GB 128 GB Zjistit cenu
4. Apple MacBook Air MQD32CZ/A
8 GB 128 GB Zjistit cenu
5. Apple MacBook Air MREE2CZ/A
8 GB 128 GB Zjistit cenu

Macbooky a jejich charakteristika

Macbooky jsou určeny pro náročné uživatele, kteří chtějí notebook se špičkovými parametry a navíc takový, se kterým se budou moci pochlubit. Často jde o věrné příznivce značky Apple, kteří si pořizují veškerou elektroniku této značky (a dává to, vzhledem ke kompatibilitě, opravdu smysl). Typicky máte volbu mezi třemi typy:

 • Macbook Air je levnější alternativou Macbooku. Jde o malý a lehký notebook, s váhou jen několik stovek gramů. Úhlopříčka 13″ je dostatečná pro pohodlné užívání ve smyslu sledování filmů, hraní nenáročných her. Macbook Air je ideální pro lidi, kteří hodně cestují a nechtějí s sebou tahat o něco těžší Macbook Pro. Je to správná volba, když nechcete dát 5000 korun za Macbook Pro.
 • Nejmenší, ale ne nejlevnější volba. Klasický 12″ Macbook je mezistupeň mezi MacBook Air a MacBook Pro. Věříme, že mnohé nadšence 12 palcový displej odradí, a proto se jedná spíše o kousek, který si koupí ten, kdo potřebuje něco lépe než Macbook Air, ale nemá rozpočet na Pro. V žádném případě ale nejde o špatný produkt. Právě naopak, je pozoruhodné, jaký výkon byl Apple schopný vložit do tak malého těla. Pokud vám nevadí menší displej, tak vřele doporučujeme.
 • Macbook Pro je opravdový luxus. Nejde o nejlevnější notebooky, právě naopak. Cena Macbooku Pro končí při maximální konfiguraci až na více než 100 000 korun. Na druhé straně se setkáme s mírně příjemnější cenovkou překračující 40 000 korun, za (samozřejmě) letošní model. Tento rok Apple přišel s inovací v podobě Touch Baru. Ano, čtete správně, ne touchpad, ale Touch Bar. Ten se nachází v modelech od 50 000 korun výše. Touch Bar má několik využití: „Jde o multidotykový Retina displej integrovaný do prostoru těsně nad klávesnicí, přesně do míst, kam intuitivní zamíří vaše prsty. Kromě nahrazení funkčních kláves nabízí rychlý přístup k používaným funkcím. Displej se aktuálně mění na základě spuštěné aplikace a vždy zobrazuje tu nejlepší kontextovou nabídku,“tvrdí výrobce. Pokud máte rozpočet na Macbook Pro, určitě neuděláte chybu, pokud si tuto nádheru dopřejete.

Výhody

Vynikající zobrazovací parametry

Kvalitní značka

Ideální do kombinace s dalšími výrobky Apple


Nevýhody

Cena

Menší kompatibilita souborů

Macbook 2
Macbook

zpět k menu ↑

Test mini notebooků

Na závěr jsme si nechali velmi specifickou kategorii netbooků, neboli mini notebooků. Jde o menší verze klasických notebooků, které jsou mobilní a vhodné na cesty. Mají malou spotřebu, jsou levné, lehké a vhodné na kancelářské práce a hraní jednodušších her.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Operační paměť Velikost disku Cena
1. Acer Aspire 1
4 GB 64 GB Zjistit cenu
2. Acer Chromebook 11
4 GB 32 GB Zjistit cenu
3. Asus E203MA-FD018
4 GB 64 GB Zjistit cenu
4. Umax VisionBook 14Wg Plus
4 GB 32 GB Zjistit cenu
5. Umax VisionBook 14Wi-B
2 GB 32 GB Zjistit cenu
Netbook

Netbooky a jejich charakteristika

Mini notebooky, jinak též nazývané netbooky, tvoří na trhu celkem malou a speciální kategorii. Hodí se každému, kdo chce pořídit malý notebook, který se bude snadno převážet, bude skladný a zároveň není potřeba, aby byl extrémně výkonný. Cenou se netbooky vejdou do deseti tisíc korun, byť je to za cenu zhoršených parametrů. Nemůžete od nich čekat velký displej ani rozlišení (úhlopříčka bývá maximálně 14 palců a rozlišení většinou 1366 x 768 px), výkon ani velkou kapacitu paměti (ať už operační, nebo uživatelské). RAM má většinou maximálně 4 GB, uživatelská paměť je nejčastěji 32 GB. Zato jsou uzpůsobeny na cestování – mají výdrž baterie přes 8 hodin, jsou malé, lehké a odolné. Hodí se perfektně k tomu, abyste mohli i ve vlaku nebo v autobuse dělat věci do práce nebo hrát jednodušší hry.

Výhody

Lehké a kompaktní

Umožňují vám pracovat i na cestách

Velká výdrž baterie

Nízká cena


Nevýhody

Malá obrazovka

Nízké hodnoty výkonu a paměti

Malý výběr

zpět k menu ↑

Značky notebooků

Doporučujeme kupovat techniku jen od renomovaných značek. Získáte spolehlivou zákaznickou podporu, která dokáže být k nezaplacení, servis v ceně a kvalitní zpracování. Takové značky jsou světoznámé, a pravděpodobně jste o každé z nich už slyšeli. Abyste v tom měli jasno, pár našich doporučení zde uvádíme.

zpět k menu ↑

Jak vybrat notebook?

Na tomto místě si dovolíme vám předat několik rad a doporučení, jak vybrat notebook. Je to přeci jen poměrně drahé zboží na to, abyste vzápětí kupovali nový. Proto nám zkuste věnovat pozornost a společně určitě vybereme ten nejvhodnější pro vás.

CPU/Procesor

Představuje mozek počítače. Má obrovský dopad na výkon celého notebooku. Záleží na tom, co děláte, protože by vám mohl stačit i slabší model.

 • Intel Core i5: Pokud hledáte běžný notebook, s dobrým poměrem ceny k výkonu, hledejte takový, který má Intel Core i5 procesor. Modely končící příponou -U (například Intel Core i5-7200U) jsou nejběžnější. Ty, které končí příponou -Y jsou modely s nižší operační frekvencí (méně Ghz) a tudíž jsou i levnější, oproti modelům s příponou -HQ, které disponují čtyřmi jádry, jakož i vyšším výkonem. Nejnovější architektura „Kaby Lake“ od společnosti Intel se vyznačuje modelovými čísly, která začínají číslem 7 (například Intel Core i5 7300), a pokud hledáte vyšší výkon, volte právě tyto.
 • Intel Core i7: Vysoký výkon pro hráče a náročnou práci. Modely, které končí příponou -HQ nebo -K využívají více wattů a mají čtyři jádra, což umožňuje plynulejší hraní a pohodlnější práci. Známe také modely s příponou -Y, tyto nabízejí nižší výkon. Vybírejte modely s modelovým číslem začínajícím se 7 (například Intel Core i7-7820HQ), protože jde o nejnovější „Kaby Lake“ generaci.
 • Intel Core i3: Výkon o něco nižší než procesory řady i5 a stejně je na tom i cena. Doporučujeme zvážit i5 variantu, pokud vám to rozpočet dovolí.
 • AMD A, FX a E série: Najdete je na levnějších noteboocích (společnost AMD je nazývá raději APU jako CPU). Za příjemnou cenu poskytují dostatek výkonu na surfování po internetu nebo jednoduchou práci.
 • Intel Atom: Především okupuje sortiment levných notebooků nebo tabletů. Nabízí jen základní výkon, ale na druhé straně nižší spotřebu energie než Intel Pentium nebo Celeron.
 • Intel Pentium a Celeron: Běžně ho najdeme v noteboocích cenové kategorie kolem/pod 10 000 korun. Tyto čipy disponují lepším výkonem jako Atom, ale výrazně horší výdrží baterie.
 • Intel Core m/i5/i7 série Y: Nízké přehřívání a spotřeba baterie umožňují umístění těchto procesorů do notebooků bez výkonného chlazení. Výkon je značně lepší než Celeron, ale o něco horší než u běžného procesoru Intel Core i5 U série.
 • Intel Xeon: Extrémní výkon a extrémní cena za procesor, který je určen do velkých mobilních pracovních stanic. Pokud pracujete s profesionálním vývojářským softwarem, 3D modelováním nebo video editací, tak asi chcete aby notebook disponoval procesorem právě této řady, a to i na úkor váhy, výdrže na jedno nabití nebo velikosti notebooku.

Notebook při používání
Hra na notebooku
Jednotlivé typy notebooků

Windows vs. MacOS vs. Chrome OS

Nejdůležitější je ujasnit si, zda chcete klasický notebook s Windows, nebo jste ochoten investovat do Apple alternativy v podobě Macbooku. Macbooky jsou velmi napřed, co se týče systému i kompatibility s ostatními Apple produkty. V případě, že již vlastníte několik Apple produktů, jako například iPhone, iPad, Apple TV, Apple Watch nebo Apple HomePod, určitě je to jasná volba. Všechny jeho nevýhody oproti klasickému notebooku s Windows jsou překonány skvělou kompatibilitou a byla by chyba volit jinak.Pokud ale tyto produkty nevlastníte, je to na zvážení. Koupí získáte poměrně drahý stroj se slabým hrubým výkonem (potencionální výkon, vliv systému a optimalizace aplikací či programů není brána v úvahu), ale s kvalitním systémem, skvělou podporou výrobce a kvalitně zpracovaným tělem.

Velký rozdíl je i v bezpečnosti. Zatímco na Windows existují tisíce potencionálně nebezpečných virů a mnoho nespolehlivého softwaru, na MacOS (operační systém, který využívají Macbook, patent Apple) se dostávají jen licencované aplikace a programy od předních vývojářů. Samozřejmě, pokud plánujete stahovat nelegální obsah (torrent, piratebay), nemůžete počítat se stejnou ochranou, jako v případě oficiálního AppStore (výrobcům integrovaný obchod, kde stahujete aplikace zdarma i za poplatek) od Apple.

Chromebooky podobně jako MacBook nevyužívají operační systém Windows, ale ani MacOS. Využívají systém navržený technologickým a softwarovým gigantem Google, Chrome OS. Chrome OS je založen na bázi Linux Kernel (Linux – volně dostupný operační systém pro programátory a jiných IT expertů, náročný na používání bez patřičných znalostí, Kernel – jedna z jeho edic) a má v sobě implementován prohlížeč Chrome, který využíváte na všechno. To znamená, že k dispozici máte pouze webové aplikace a neustále musíte být připojen k Internetu. Chrome OS nevyužívá mnoho offline softwaru. Chromebooky patří mezi nejlevnější notebooky, protože absolutní špička jen s obtížemi dosahuje cenovku 10 000 korun. Není se čemu divit, pokud chcete Chrome OS použít, musíte být online. To není velmi praktické. Je možné, že někomu to vyhovuje, ale běžnému „mainstreamovému“ uživateli určitě ne. Tyto notebooky nejsou vhodné ani na PC hry, protože na Chrome OS nevycházejí žádné špičkové, ale ani béčkové tituly. Tyto stroje si asi najdou své uživatele, ale pokud jste běžný uživatel nedoporučujeme vám do nich investovat.

Kdybychom měli shrnout výhody a nevýhody jednotlivých zařízení, vypadalo by to následovně:

 • Windows zařízení: široká škála programů, nejširší podpora ze strany herních vývojářů, spolehlivé příslušenství třetích stran X množství škodlivého software, pro neznalé příliš široký výběr zařízení, horší optimalizace
 • MacOS zařízení: originální příslušenství, ochrana proti virům a škodlivému softwaru, drží si i po delší době cenu X příslušenství je drahé, málo špičkových herních titulů
 • Chrome OS zařízení: jednoduchost, intuitivnost, nízká cena, malé množství škodlivého softwaru X nepoužitelné offline, málo aplikací, nepoužitelné pro počítačové hry

 Kapacita RAM a uživatelské paměti

Důležité jsou charakteristiky paměti. Rozlišujeme vnitřní RAM paměť, bez které počítač nefunguje a která je pouze dočasná, a uživatelskou dlouhodobou paměť. Většina notebooků pod 10 000 korun disponuje pouze 2 GB RAM paměti, ale doporučujeme alespoň 4 GB pro běžné systémy a 8 GB pokud si můžete připlatit něco navíc. Pro běžného uživatele je 16 GB zcela zbytečných a nevyužitelných.

Jediná věc, které se důležitostí vyrovnává nebo ji i převyšuje, je rychlost pevného disku. Pokud nepotřebujete mnoho místa na disku, ale spíše rychlost, hledejte notebooky, které mají SSD disk. Tyto jsou minimálně 3-krát rychlejší než klasické disky. Mezi SSD disky, nové PCIe x4 jsou prokazatelně rychlejší než klasické disky. Notebooky pod 8 000 korun používají eMMC paměť, která je technicky podobná SSD disku, ale není o nic lepší než klasický pevný disk. Zde se řídíme pravidlem více GB je lepší. Pro běžné domácí notebooky postačí, pokud budete mít 500 GB disk, na který se vejde hodně fotek, filmů a běžné dokumenty. Pokud potřebujete pracovní notebook, hodnota okolo 700 GB (+ externí disk pro zálohování alespoň 500 GB) bude stačit. Pro herní notebooky budete potřebovat 1000 GB místa, protože v dnešní době je běžné, že jedna hra zabere i 70 GB.

Parametry displeje

Obecně platí, že čím více pixelů má váš displej, tím lepší obraz dostanete. Také vám displej s lepším rozlišením umožní vtěsnat na obrazovku více obsahu. Běžný levný notebook má obvykle rozlišení 1366 x 768 pixelů, ale pokud si to můžete dovolit, doporučujeme FullHD 1920 x 1080 pixelů. Mnoho drahých notebooků má 2560 x 1600 pixelů, 3200 x 1800 pixelů, nebo dokonce 3840 x 2160. Takové rozlišení je velmi ostré, ale spotřebuje více baterie. Při noteboocích s úhlopříčkou 15 nebo více palců je FullHD nezbytné, pokud nechcete vidět jednotlivé pixely. Pixel je malá kostka, která má jen jednu barvu. Čím více pixelů máte, tím menší jednotlivé pixely budou, to znamená že jednotlivé „kostky“, které tvoří obraz, budou těžší viditelné. Čím méně je vidíte, tím příjemnější pohled na obraz bude. Pokud kupujete klasický notebook a ne 2v1, tak dotykovou obrazovku nebudete moci velmi využít a dostanete asi o 1 až 3 hodiny horší výdrž baterie. Na noteboocích 2v1 je dotyková obrazovka standardem. Někoho může lákat, protože ovládání je pak intuitivnější a jednodušší.

Práce s notebookem

Grafická karta

V případě, že nepracujete v 3D modelovací softwaru, nehrajete počítačové hry nebo needitujete ve vysokém rozlišení, integrovaný grafický čip (takový, který sdílí systémovou paměť s jinými komponentami) by měl stačit. V případě, že potřebujete notebook na jednu z věcí zmíněných výše, solidní karta od AMD nebo NVIDIA-e by měla být součástí notebooku. Stejně jako u procesorů, i při grafických kartách se setkáme s rozdělením od nejslabších až po nejvýkonnější karty. Pro běžné využití doporučujeme řady od NVIDIA-e s označením GT a pro vysokou zátěž GTX. Pokud si vyberete AMD alternativu, tak v případě her volte řadu RX a pro méně náročnou práci starší a méně výkonnou, alternativní řadu HD.

DVD/Blue-ray mechanika

Odkdy se dá veškerý multimediální obsah stáhnout online nebo přímo sledovat či streamovat do vašeho notebooku, tak jen pár notebooků přichází s takzvanou optickou mechanikou. Ale v případě, že skutečně potřebujete vytvářet nebo používat DVD nebo CD disky, není problém ani to, že notebook nemá optickou mechaniku, ta se dá vždy zakoupit dodatečně. Externí optické mechaniky obvykle stojí okolo 300 až 500 korun, takové optické mechaniky se připojují přes USB.

zpět k menu ↑

Doporučené příslušenství

Notebook sám o sobě sice na běžnou práci stačí, ale je dobré pořídit k němu alespoň základní zařízení. Většinou vám usnadní práci, udělá použití notebooku pohodlnějším nebo vám zpříjemní jeho přenášení.zpět k menu ↑

Finální verdikt

V případě, že si dnes kupujete notebook, máte skutečně z čeho vybírat. Věříme, že náš test notebooků nebo srovnání notebooků a rady pro koupi notebooku vám budou nápomocné. Vybrali jsme nejdůležitější body a doporučení v každé kategorii, a pokud jste se stále nerozhodli kolik investovat, nebo který konkrétní kus je pro vás lepší a vhodnější, nechte si to uležet a dobře si to promyslete. Notebook určitě není levný špás a neměli byste se uspěchat. V případě, že kupujete notebook do kanceláře nebo nenáročné domácnosti, vybírejte kusy s dostatkem místa na pevném disku a dostatečně silným procesorem. Pokud jste vášnivým hráčem, měli byste rozhodovat podle objemu operační paměti, síly procesoru a grafické karty. Vždy vybírejte notebooky od renomovaných značek, které jsou známé. Určitě oceníte zákaznickou podporu výrobce v případě jakéhokoliv problému, a to je něco, s čím při náhodných a neznámých čínských výrobcích nemůžete počítat.

zpět k menu ↑

Jaké jsou běžné ceny notebooků?

Vězte, že notebooky nejsou levným zbožím a jejich ceny se pohybují ve velmi širokém rozmezí. Nejlevnější kusy seženete do pěti tisíc korun, ale to je podezřelé i v případě malých notebooků. Doporučujeme investovat alespoň šest tisíc do mini notebooku a do klasického ještě víc. Co můžete od jednotlivých cenových kategorií kancelářských, multimediálních nebo herních notebooků říct, to už jsme probrali v rámci charakteristiky jednotlivých tříd notebooků. Teď už zbývá pouze srovnat, že nejlevnější jsou klasické multimediální notebooky (typicky od deseti do dvaceti tisíc korun). Následují je kancelářské notebooky (mohou stát až třicet tisíc korun) a za nimi Macbooky s herními notebooky. Macbooky stojí zhruba kolem třiceti až čtyřiceti tisíc, herní notebooky mohou stát klidně i sto tisíc, záleží na tom, jakých parametrů a designových vylepšení chcete dosáhnout.

Notebook do záhlaví

Co dodat na závěr? Nejspíše jen zdůraznit fakt, že koupi notebooku a jeho příslušenství byste měli věnovat náležitou pozornost a dříve, než se podíváte na cenu, hledět na jeho parametry. Přeci jen je to dlouhodobá, několikaletá investice do přístroje, který slouží k práci i k zábavě a který bude většina z vás využívat denně.

Notebooky
4.2 (84%) 5 votes
Váš pomocník