Porovnání a test notebooků

Jak vybrat notebook 2019

Notebook bez pozadí

Nejlepší notebooky roku 2019

Rady, tipy, recenze

Úvod

V dnešní době je počítač považován za samozřejmost a měl by ho vlastnit každý jeden z nás. Nejen kvůli práci, ale i kvůli věcem jako eID (elektronický občanský průkaz), které nastupují raketovým tempem. Hledáte něco jiného, než je stolní počítač, který si s sebou nikam nemůžete vzít? Určitě všichni známe notebooky. Je to vlastně obrazovka pevně připevněna ke klávesnici (nemusí to platit vždy) a touchpadu (dotyková plocha, kterou lze používat místo myši), v níž se nachází veškerý hardware (procesor, paměti, pevný disk, SSD). A vzhledem k této konstrukci nemůže být nijak těžký. V dnešní době jsou notebooky skutečně tenké a lehké.

Už dávno neplatí že stolní počítač je dominantní, a že notebooky jsou přenosné na úkor výkonu. Moderní technologie umožňují vložit téměř stejné nebo jen mírně upravené komponenty do menšího a lehčího těla notebooku, a tedy využívat plný potenciál tohoto hardwaru. Notebooky, které dnes koupíte, dokážete využít na všechno, od kancelářské práce až po hraní her. Nyní se nám nabízí otázka: „Jak vyberu ten správný, abych ho využil na 100%?“ Nebo: „Jak vybrat notebook?“ Případně: „Jaký notebook mám koupit?“ Věříme, že odpověď naleznete právě zde. Nebudeme se věnovat recenzím konkrétních kusů notebooků, ale raději vás naučíme, jak si notebook vybrat.

Notebook psaní

zpět k menu ↑

Základní rozdělení notebooků podle ceny a využití

Pokud kupujete notebook, určitě jste již určili váš rozpočet. Nejdříve je potřeba si ujasnit, že pokud očekáváte kvalitní techniku, třeba zaplatit pořádnou sumu. Pro běžnou domácí potřebu nemusíte hodně investovat, protože notebook budete pravděpodobně měnit každé dva či tři roky. Navíc nebudete potřebovat špičkový výkon, abyste si pustili video na Youtube, film či prohlédli Facebook.

Pokud potřebujete počítač na hry, určitě si připlaťte, abyste později špatný výběr nelitovali. Notebooky pod 10 000 korun jsou spíše nouzová volba jako plnohodnotný stroj, a pokud chcete hrát hry, volte lepší notebook. V případě, že potřebujete notebook vyloženě pouze na práci, také volte spolehlivější hardware, čili v kategorii nejméně kolem 15 000 korun. Vždy samozřejmě platí, že dražší hardware bude lepší, ale ne nutně.

Rozdělení notebooků podle využití

V rámci našeho testu jsme se rozhodli rozdělit notebooky na několik kategorií podle využití:

 • Multimediální notebooky
 • Kancelářské notebooky
 • Herní notebooky
 • Macbooky

Jelikož jde o široké kategorie a levnější modely se od těch drahých opravdu hodně liší, rozhodli jsme se charakteristiku jednotlivých typů notebooků rozložit do více bodů podle ceny, jak to ostatně brzy uvidíte.

zpět k menu ↑

Test multimediálních notebooků

Sem patří notebooky na běžné surfování po internetu, sledování filmů a videí. Neočekává se vysoká zátěž, ani neopatrné zacházení. Je to kategorie, do které patří většina notebooků. Je to vhodná volba do domácnosti nebo pro děti. V nižších cenových relacích (kterým tato kategorie dominuje) se více, či méně jen recyklují staré technologie.

Nejlepší multimediální notebooky

Pořadí Náhled Název Hodnocení Operační paměť Velikost disku Cena
1. Dell XPS 15 TN-9575-N2-511S
8 GB 256 GB Zjistit cenu
2. HP Pavilion 14-bk013 4UR93EA
8 GB 1128 GB Zjistit cenu
3. Acer Chromebook 13 NX.H1WEC.001
4 GB 64 GB Zjistit cenu
4. HP 15-db0032 4KA02EA
8 GB 1128 GB Zjistit cenu
5. Acer Swift 3 NX.GQ5EC.004
8 GB 512 GB Zjistit cenu
6. Acer Swift 3 NX.GPLEC.006
8 GB 256 GB Zjistit cenu

Multimediální notebooky a jejich charakteristika

Multifunkční notebook

Multimediální notebooky obecně tvoří kategorii přístrojů, které najdou hojné využití v domácnostech. Zvládnou zhruba srovnatelně dobře většinu her, práci, surfování na internetu nebo poslech hudby. Jsou všestranné a univerzální.

Cena pod 8 000 korun

Toto je kategorie „hypermarketových“ notebooků. Jsou to notebooky, které koupíte v každém elektro obchodě, ale i ve velkých hypermarketech, např. Tesco. Jedná se o nejlevnější notebooky. Jsou to málo spolehlivé notebooky z nekvalitních plastových částí. Hardware je obvykle několik let zastaralý. Pevné disky jsou klasické mechanické, zpravidla mají méně než 500 GB paměti, průměrně okolo 250 GB (pro informaci, průměrný film zabere asi 1,5 GB a samotný systém asi 15-20 GB). Operační paměť RAM je také zastaralá a nedostatečná, má v průměru 2 GB s technologií DDR2/DDR3 (dnes se používá zejména DDR4). DDR2 je již opravdu nedostatečná, a vzhledem k dnešním nárokům i nepoužitelná. Tyto notebooky nedoporučujeme a pokud máte finance na lepší, určitě si připlaťte.

Cena mezi 8 000 a 14 000 korunami

V této kategorii najdete pár zajímavých kousků. Stále je to kategorie „levných notebooků“, ale začínají se zde objevovat některé slabší procesory novějších generací. V noteboocích můžeme očekávat technologii RAM (je to paměť, kterou váš systém právě využívá, jde o data, která jsou pro chod systému a aplikací nezbytné) DDR3 s pamětí 4 GB, která zajišťuje dostatečné rychlosti přenosu dat, a 4 GB objemu každému zaručí spolehlivý tok informací. Je to kategorie, ve které můžete od pevného disku očekávat adekvátní spolehlivost a velikost kolem 700 GB. Bohužel, stále jde o klasické mechanické disky. Jsou ale vyměnitelné, takže v případě potřeby je zde možnost vyměnit za SSD (Solid StateDrive – disky bez mechanických částí, s obrovskou přenosovou rychlostí, vysokou spolehlivostí, zcela tiché). Toto je kategorie, kde se dá mluvit o průměrných noteboocích, které vydrží asi 2 roky.

Cena mezi 14 000 a 21 500 korunami

Dostali jsme se do nejvyšší cenové kategorie běžných notebooků. Pro běžné uživatele nedoporučujeme utratit více než 20 000 korun, protože technologie postupuje a bude třeba ji obměňovat, proto pokud nepotřebujete to nejlepší, neinvestujte do toho. S takovou cenovkou už přichází solidní hardware. Nejnovější procesory (procesor je mozek počítače, pečuje o většinu výpočtů, o zbytek grafických prací se stará samostatná grafická karta, ale každý procesor v sobě má jednu integrovanou a ta na základní grafické výpočty stačí), pevné disky o velikosti přes 1 000 GB podpořené SSD disky. Samozřejmostí se stávají nejnovější standardy, jako například DDR4 technologie paměti RAM (je to paměť, kterou Váš systém právě využívá, jde o data, která jsou pro chod systému a aplikací nezbytné) s objemem okolo 8 GB (8 GB je více než dost, proto nedoporučujeme investovat 5 000 korun navíc jen proto, abyste získali 16 GB variantu), nejnovější Bluetooth 4.1, NFC konektivita a podpora super-rychlé AC wifi. Očekávejte kvalitní a pevné tělo z hliníku, displej s FullHD rozlišením a pěkným podáním barev.

V této kategorii se setkáte s pojmem dedikovaná grafická karta. Nedoporučujeme kupovat takové notebooky, pokud neplánujete hrávat počítačové hry, nebo využívat programy jako Adobe Photoshop. Tyto programy využívají notebooky na hry, jde o tzv. herní notebooky, a asi zbytečně byste platili za grafickou kartu, která by byla výkonná na úkor procesoru nebo paměť pevného disku. Grafická karta integrovaná v procesoru bude na běžné používání pravděpodobně stačit. Takové stroje vydrží asi 3 roky, pak bychom je doporučovali vylepšit na nejnovější technologie

zpět k menu ↑

Test kancelářských notebooků

Od kancelářského notebooku se očekává dlouhá výdrž baterie, bezproblémový chod i po více než osmi hodinách a velké pevné disky. I přesto, že váš pracovní notebook bude mít více než 1 000 GB pevný disk, doporučujeme zakoupit NAS (systém více pevných disků zapojených dohromady tak, že poskytují společné úložiště, ceny se pohybují od 5 000 korun výše), nebo externí disk (přenosný pevný disk, který připojíte pomocí USB). Je důležité mít svá data zálohována a mít prostor kde jejich uskladnit, když je v blízké době nebudete potřebovat. To platí především o pracovních datech, nikdy byste o nic neměli přijít kvůli náhlé chybě systému nebo hardwaru.

Nejlepší kancelářské notebooky

Pořadí Náhled Název Hodnocení Operační paměť Velikost disku Cena
1. Dell Latitude 3490-6048
8 GB 256 GB Zjistit cenu
2. Lenovo IdeaPad V330 81AX00AJCK
6 GB 256 GB Zjistit cenu
3. Lenovo ThinkPad Edge E490 20N80029MC
16 GB 512 GB Zjistit cenu
4. Microsoft Surface Pro 6 LQ6-00018
8 GB 128 GB Zjistit cenu
5. HP 250 G6 5JL04ES
8 GB 256 GB Zjistit cenu

Kancelářské notebooky a jejich charakteristika

Kancelářský notebook

Kancelářské notebooky jsou v některých aspektech poněkud omezené svým určením. Hodí se na práci, mají dobrý displej, slušný výkon a paměť, zaostávají například tehdy, budete-li na nich chtít hrát náročnější hry.

Cena pod 14 000 korun

Cena 10 000 korun je skutečně minimum. Pod tuto částku nedoporučujeme jít. Určitě ne, pokud jde o pracovní notebook, se kterým to myslíte vážně. Doporučujeme stroje s procesory řady i (například i3, i5, i7), tyto jsou výkonné a zaručí dostatek výpočetního výkonu pro pohodlnou práci. Neměli byste se setkávat se zasekáváním, ani náhlými pády systému či aplikací. 4 GB paměti RAM (je to paměť, kterou váš systém právě využívá, jde o data, která jsou pro chod systému a aplikací nezbytné) by měly být dostatečné, ale pokud máte možnost, určitě vezměte víc, ale ne na úkor procesoru. Disky v této kategorii nejsou ničím speciální. Pravděpodobně dostanete průměrný disk, který nebude 100% bezchybný, určitě si proto pořiďte i externí disk. Myslet byste měli také na to, že takový notebook nebude mít velkou výdrž baterie. Proto jako přenosný pomocník nebude vysoce účinný.

Cena mezi 14 000 a 19 000 korunami

Pokud potřebujete lepší baterii, větší displej a 8 GB RAM, spadáte do této kategorie. Jde o stroje, které by měly zvládat poměrně vysoké zatížení. Pokud nebudete pracovat s grafickými aplikacemi (Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Cinema4D, Blender), nedoporučujeme kupovat kusy s dedikovanou grafickou kartou. To byste totiž platili za něco, co na 95 % nevyužijete. Ovšem v případě, že ji budete potřebovat, určitě si ji kupte. Stejně jako v předchozí cenové kategorii, i zde doporučujeme procesory s označením i (za tuto cenu minimálně i5/i7), které najdete i v provedeních podle nejnovějších architektur, např. Skylake nebo klouby Lake. Můžete očekávat pevné hliníkové tělo a displej s technologií IPS, která zajišťuje široké pozorovací úhly, příjemné barvy a šetří oči.

Cena mezi 19 000 a 25 000 korunami

V této cenové kategorii již získáte opravdu solidní stroje, s vysokým hrubým výkonem, nejmodernějšími technologiemi. Můžete očekávat procesory nejnovější generace KabyLake s označením i7 (určitě byste už neměli za takovou cenu brát i5). Stále platí, abyste vybírali kusy bez dedikované grafické karty, protože tím získáte výkon v jiných částech. Například můžete najít i notebooky s konfigurací dosahující 16 GB RAM, což při technologii DDR4 zaručuje 100% a bezpádový chod systému a bleskové rychlosti.

I disky zvyknou mít vyšší standard (nemluvíme o SSD discích), jejich poruchovost by měla být nižší. To však určitě neznamená, že byste si neměli koupit zálohovací zařízení, to využijete při práci určitě. Skutečně byste se měli řídit pravidlem, že zálohování je základ. Důležité je mít kvalitní a velký klasický disk. Baterie by při této ceně měla zvládnout alespoň 6 hodin kancelářské práce. Více je samozřejmě lépe. Proto si za dobrou baterii raději připlaťte. Displej by měl splňovat technologický standard IPS, který zaručuje živé barvy, široké pozorovací úhly. To při mnohahodinové práci jistě oceníte.

Cena mezi 27 000 a 35 000 korunami

V této kategorii se nacházejí ti z vás, kteří potřebují spolehlivý notebook do náročné práce. Nedoporučujeme kupovat takové notebooky, pokud nejsou nezbytné. Výhodnější je, když si každých pár let koupíte notebook z předchozí kategorie a budete mít neustále nejmodernější technologie za srovnatelnou cenu. Pokud se ale pro takový notebook rozhodnete, očekávejte skutečně výkonný stroj s pevnou konstrukcí. Z výrobců vás asi odkážeme na Dell, Asus, Lenovo, protože tito vyrábějí jedny z nejlepších notebooků v této kategorii.

zpět k menu ↑

Test herních notebooků

Herní notebooky, mašiny, „rigy“. Prostě to, co každého správného hráče nejvíce reprezentuje. Je to jako módní přehlídka, každý se snaží být na tom lépe. Pro hráčů jsou jejich nástroje mazlíčky, už to není jen hardware a software, jakmile je to jeho, a využívá to, stává se z těchto věcí jeho součást. Každý hráč si ke svému „železu“ vytvoří vztah, i když si to někteří nechtějí přiznat. Proto byste jeho výběr neměli zanedbat, je to forma jakési vizitky.

Mnoho hráčů šetří na hardwaru a raději se prezentuje drahým příslušenstvím. Nemyslíme si, že je to nesprávné, ale zde vás naučíme, jak vybrat správný hardware, ať ty vaše periferie nejsou nevyužité. Zatímco dosud jsme dedikovanou grafickou kartu odsuzovali, tak při herních strojích právě ona představuje srdce, procesor představuje mozek, a RAM paměti jsou jako žíly. Všechny komponenty by měly být na podobné výkonnostní úrovni, aby nedocházelo k tzv. bottleneckingu (jde o stav, kdy jeden nebo více z vašich komponentů brzdí celý počítač nebo notebook, například slabý procesor staré generace nestíhá, tedy pracuje na 100%, zatímco grafická karta na přibližně 50%, v takovém případě bude výkonem karty plýtvané). Jak vybrat herní notebook?

Nejlepší herní notebooky

Pořadí Náhled Název Hodnocení Operační paměť Velikost disku Cena
1. HP Omen 15-dc0009 4KC32EA
16 GB 1256 GB Zjistit cenu
2. Acer Predator Helios 300 NH.Q4JEC.001
8 GB 1000 GB Zjistit cenu
3. MSI GT75 8RF-207CZ
16 GB 512 GB Zjistit cenu
4. Dell Inspiron 17 N-3779-N2-511K
8 GB 1024 GB Zjistit cenu
5. Acer Predator Helios 300 NH.Q3FEC.005
16 GB 1256 GB Zjistit cenu

Herní notebooky a jejich charakteristika

Herní notebook

Herní notebooky jsou určeny hlavně hráčům PC her. Mají vynikající výkon, špičkovou grafiku i zvuk, jsou velmi dobře propracované, a často vypadají skvěle i po designové stránce. Jedním z obvyklých rysů je například podsvícení klávesnice.

Cena pod 14 000 korun

Toto je vstupní úroveň. Cena kolem 14 000 korun za herní notebook je minimum. Pokud budete chtít ušetřit více, nezahrajete si ani starší tituly v decentních detailech. To, co v této kategorii hledáte je grafická karta nVidia z řady GT (7xxM, 8xxM, 9xxM – vyšší číslo zpravidla znamená lepší, „M“ – někdy není uvedeno, znamená to, že karta je upravena, aby se vešla do těla notebooku ) a procesor i3, případně starší generace i5. Bohužel se budete muset spokojit se 4 GB RAM, což by mohl být při hraní problém. Naštěstí právě RAM paměti se dají na většině notebooků vyměnit. Při hraní se baterie nebere v úvahu, protože i tak budete připojený na nabíječce. Při notebooku s takovou konfigurací si zahrajete většinu běžných online multiplayer titulů, jmenovitě World of Tanks, TERA, League of Legends nebo Counter-Strike: Global Offensive.

Cena mezi 14 000 a 21 500 korunami

Zde vstupujeme do serióznějšího segmentu. Na těchto noteboocích si zahrajete téměř všechno, kromě nejnovějších her. Za cenu kolem 20 000 korun dostanete notebook schopen rozjet většinu her na trhu. Zde hledáte nejnovější i5 nebo starší i7 procesory, grafické karty řady GTX (9xxM je nejběžnější v této kategorii, měla by být plně dostačující), alespoň 8 GB RAM technologie DDR4.

Displej doporučujeme s technologií TN, protože její odezva je mnohem nižší než u IPS displejích. Na úkor zobrazovací kvality, ostrosti, barev, pozorovacích úhlů a úrovní jasu získáte bleskovou odezvu, která může být při hře rozhodující a klíčová. Ani zde si nemusíte dělat těžkou hlavu s baterií, téměř jistě nevydrží více než hodinu zátěžového hraní.

Na těchto strojích si zahrajete mnoho her, mezi které určitě patří Rocket League, Grand Theft Auto 5, Alien: Isolation, Outlast 2. Neměly by být problémy ani s vyššími detaily. Toto je cenová kategorie, v níž se pohybuje velmi mnoho kvalitních notebooků, proto třeba dobře prohlédnout každý jeden a vybrat ten nejlepší v rámci vašeho rozpočtu.

Cena mezi 21 500 a 30 000 korunami

V této cenové kategorii se pohybují skuteční herní entuziasté, kteří vědí, co hledají. Můžete počítat s novějšími procesory z řady i7, spolehlivými grafickými kartami. Mnohé kusy se již pohybují na úrovni 16 GB RAM, což zajišťuje bezproblémový chod systému a bleskové reakce. V případě, že chcete i stříhat videa, toto je váš vstupní level.

Tyto stroje nabízejí dostatek výpočetního i grafického výkonu pro pohodlnou práci v programech jako Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Adobe AfterEffects, Cinema4D, Blender, Adobe Premiere Pro. Z programů dostanete velkou část jejich potenciálu a můžete je bez problémů využívat na dostatečně efektivní a pohodlné úrovni. Co se her týče, tu už přicházejí i horší optimalizované tituly jako například Mafia 3, kterou si zahrajete v decentních detailech při poměrně stabilní snímkovací frekvenci (FPS). I tato kategorie uvádí designově příjemně působící notebooky, které zaujmou na první pohled. Určitě bychom v této cenové relaci doporučovali brát notebook s podsvícenou klávesnicí, to využijí noční hráči, ale i všichni ostatní, co budou chtít notebook použít při horších světelných podmínkách.

Cena mezi 30 000 a 40 000 korunami

V této kategorii můžete očekávat nejnovější technologii v podobě procesorů Kaby Lake i7, do budoucna i CoffeeLake. Najdeme zde grafické karty s 8 GB grafické paměti, což je dostatek pro plynulé hraní nejnovějších her. Tyto notebooky mají všechny 17″displej, což je pro pohodlné hraní dostatečné, a zároveň nijak neomezuje mobilitu. Zde už je 16 GB RAM samozřejmostí, o výpočty se stará zpravidla nejmodernější i7 procesor, zatímco o grafickou produkci nejmodernější nVidia GTX grafické karty, nebo AMD RX řadu.

Tyto počítače nejsou jedny z nejlehčích, protože výkonný hardware je opravdu těžký. Vůbec se nemůžeme divit, ani když váha dosahuje hodnoty kolem 4 kilogramů. Samotná konstrukce notebooku by měla být pevná, nic by nemělo vrzat. Klávesnice i touchpad by měly být příjemné k použití. Od reproduktorů nemusíme očekávat mnoho, protože většina hráčů si zapojí svá drahá sluchátka. Pokud vám ale záleží i na reproduktorech, mezi ty lepší patří HarmanKardon, BOSE, Marshall. Toto je skvělá volba, pokud chcete notebook na 5 let, případně i více.

Ptáte se, co dostanete za cenovku kolem 50 000 korun? Nebo i 70 000 korun? Možná byste čekali, že zde budou kralovat Macbook, ale jste na omylu. Momentálně nejlepší Macbook Pro stojí „jen“ něco málo nad 100 000 korun. Předbíhají ho například herní notebooky MSI, které s cenovkou přes 135 000 korun dokáží všechno. Tyto notebooky mají dedikované grafické karty, ale ne stejné jako notebooky v nižších cenových kategoriích. Nejen že notebook má 2 zapojené v módu SLI (jejich výkon se téměř sčítá, ale druhá karta nepracuje na 100% potenciálu), nejde o zmenšené karty s přívlastkem „M“. Jsou to plnohodnotné špičkové kousky, jaké najdete v nejvýkonnějších stolních počítačích.

Notebook peníze

Tyto notebooky disponují 64 GB RAM s momentálně nejlepší technologií DDR4, jsou podpořeny dvěma 256 GB SSD disky, které zajistí okamžitý start systému (doba spouštění méně než 10 sekund). Své fotky si ale i tak budete ukládat na 1000 GB pevný disk, na ten jejich dostanete pomocí nejnovějšího USB-C portu. USB typu C zajišťuje minimálně 10krát rychleji plynutí dat do notebooku, i ven z něj. Také pomocí něho nabijete svůj telefon, který takovýto port podporuje.

Notebooky samozřejmě podporují super-rychlou AC wifi přes kartu „Killer LAN“, bluetooth 4.1, mají v sobě zabudovanou kvalitní podsvícenou SteelSeries klávesnici, i kvalitní Dynaudio reproduktory. Acer notebooky v této kategorii již podporují 4K (v současnosti nejlepší cenově dostupné rozlišení displeje) displej s velmi důvěryhodným zobrazením barev při technologii IPS a až 3x 512 GB SSD, podpořený 2 000 GB klasickým „plotnovým“ pevným diskem. To vše však na úkor druhé grafické karty, tedy disponuje jen jednou, samozřejmě špičkovou grafickou kartou.

Všechny notebooky v této kategorii jsou VR Ready, což znamená, že pokud jste hrdým majitelem Oculus Rift headsetu nebo HTC Vive zařízení, můžete jej bez problémů zapojit a využívat, protože tyto stroje to bez problémů a zaváhání zvládnou. Nyní se nabízí otázka, vyplatí se? Odpověď je jednoznačné a hlasité: „NE!“ Proč? Je to jednoduché. Pokud je nepotřebujete, nekupujte je. Za pár let budete mít doma na stole bezcenný kus železa, který se štěstím prodáte za desetinu ceny. Za 3 roky už určitě s nejnovějšími hrami stíhat nebude a budete svou investici litovat. Nejsou to Apple produkty, které by si udržovaly cenu jako skály. Běžné Windows notebooky klesají na ceně rapidně, i při sebemenším používání. Pokud ale máte finance, které můžete oželet, nic lepšího nenajdete.

zpět k menu ↑

Test Macbooků

Společnost Apple, která je ve většině ohledů velmi originální, se i v rámci notebooků rozhodla jít vlastní cestou. Jde o velmi drahé, ale neskutečně výkonné přístroje s vlastním fungováním i operačním systémem. Pro někoho je možná práce s nimi složitější, ale technické parametry mají výborné.

Nejlepší Macbooky

Pořadí Náhled Název Hodnocení Operační paměť Velikost disku Cena
1. Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A
8 GB 128 GB Zjistit cenu
2. Apple MacBook Pro MPXT2CZ/A
8 GB 256 GB Zjistit cenu
3. Apple MacBook Pro MPXR2CZ/A
8 GB 128 GB Zjistit cenu
4. Apple MacBook Air MQD32CZ/A
8 GB 128 GB Zjistit cenu
5. Apple MacBook Air MREE2CZ/A
8 GB 128 GB Zjistit cenu

Macbooky a jejich charakteristika

Macbook

Macbooky jsou určeny pro náročné uživatele, kteří chtějí notebook se špičkovými parametry a navíc takový, se kterým se budou moci pochlubit. Často jde o věrné příznivce značky Apple, kteří si pořizují veškerou elektroniku této značky (a dává to, vzhledem ke kompatibilitě, opravdu smysl).

Macbook Air

Macbook Air je levnější alternativou Macbooku. Jde o malý a lehký notebook, s váhou jen několik stovek gramů. Úhlopříčka 13″ je dostatečná pro pohodlné užívání ve smyslu sledování filmů, hraní nenáročných her. Macbook Air je ideální pro lidi, kteří hodně cestují a nechtějí s sebou tahat o něco těžší Macbook Pro. Je to správná volba, když nechcete dát 5000 korun za Macbook Pro.

Macbook

Nejmenší, ale ne nejlevnější volba. Klasický 12″ Macbook je mezistupeň mezi MacBook Air a MacBook Pro. Věříme, že mnohé nadšence 12 palcový displej odradí, a proto se jedná spíše o kousek, který si koupí ten, kdo potřebuje něco lépe než Macbook Air, ale nemá rozpočet na Pro. V žádném případě ale nejde o špatný produkt. Právě naopak, je pozoruhodné, jaký výkon byl Apple schopný vložit do tak malého těla. Pokud vám nevadí menší displej, tak vřele doporučujeme.

Macbook Pro

Macbook Pro je opravdový luxus. Nejde o nejlevnější notebooky, právě naopak. Cena Macbooku Pro končí při maximální konfiguraci až na více než 100 000 korun. Na druhé straně se setkáme s mírně příjemnější cenovkou překračující 40 000 korun, za (samozřejmě) letošní model.

Tento rok Apple přišel s inovací v podobě Touch Baru. Ano, čtete správně, ne touchpad, ale Touch Bar. Ten se nachází v modelech od 50 000 korun výše. Touch Bar má několik využití: „Jde o multidotykový Retina displej integrovaný do prostoru těsně nad klávesnicí, přesně do míst, kam intuitivní zamíří vaše prsty. Kromě nahrazení funkčních kláves nabízí rychlý přístup k používaným funkcím. Displej se aktuálně mění na základě spuštěné aplikace a vždy zobrazuje tu nejlepší kontextovou nabídku,“tvrdí výrobce. Pokud máte rozpočet na Macbook Pro, určitě neuděláte chybu, pokud si tuto nádheru dopřejete.

zpět k menu ↑

Značky notebooků

Doporučujeme kupovat techniku jen od renomovaných značek. Získáte spolehlivou zákaznickou podporu, která dokáže být k nezaplacení, servis v ceně a kvalitní zpracování. Takové značky jsou světoznámé, a pravděpodobně jste o každé z nich už slyšeli. Abyste v tom měli jasno, pár našich doporučení zde uvádíme.

Macbooky Apple

Společnost Apple snad ani není třeba představovat. Technologický gigant v oblasti telefonů, tabletů, přenosných počítačů. Firma vznikla v roce 1976 a její zakladateli byli Steve Jobs, Stephen Wozniak a Ronald Wayne. Společnost sklidila úspěch již v minulém tisíciletí, ale největší úspěch přišel v roce 2007, kdy vydali jejich legendární iPhone. iPhony jsou v současnosti nejpoužívanějšími mobily na celém světě. Jejich jméno rezonuje v uších každého, kdo se trošku zajímá o technologii, i úplného neznalce. Jejich přenosné počítače se nazývají Macbooky. Vyznačují se nejmodernějšími technologiemi, a unikátním systémem, který skvěle spolupracuje s ostatními zařízeními Apple. Více jsme je popsali výše.

Apple logo

Notebooky Asus

Společnost ASUSTeKComputer Inc. byla založena v roce 1989 na Tchaj-wanu. V současnosti se hrdě řadí mezi největší výrobce počítačů a notebooků. Firma se v posledních letech snaží rozšířit pásmo svého působení a přidává nové sortimenty produktů, jako například telefony, hodinky nebo tablety. Přesto, jejich největším úspěchem jsou stále počítače, a pravděpodobně to tak ještě dlouho zůstane. Tomu dopomáhá i jejich nová dceřiná společnost Republic of Gamers (ROG), která je momentálně populární, a to nejen díky skvělému designu, ale především funkčnosti produktů. . Vyrábějí vše od periferií k počítači až po samotné komponenty a počítače. Notebooky Asus jsou již pomalu synonymem kvalitního zpracování, spolehlivosti, a především pověstné dobré zákaznické podpory. Touto volbou určitě nic nezkazíte.

Asus logo

Notebooky HP

Společnost Hawlett-Packard zapustila kořeny už ve třicátých letech minulého století. Začala jako malá garážová firma o dvou studentech, kteří dokončili Stanford University v roce 1935. Jmenovali se William Redington Hawlett a David Packard. Začínali s mnoha produkty a projekty, no nejúspěšnějším z nich byly jednoznačně oscilátory, konkrétně model HP200A. Osm těchto oscilátorů si dokonce koupila společnost Walt Disney Production, a tak se z ní stal jeden z prvních zákazníků. Cena byla jen $71.50 za kus, takže obě firmy byly jen na začátku svého úsilí.

Jejich počítač Programma 101 se v sedmdesátých letech stal prvním skutečným stolním počítačem pro komerční účely. Od té doby firmu doprovázelo mnoho úspěchů, jako například první cenově dostupné tiskárny a skenery již v osmdesátých letech. Tyto obrovské kroky firmu dostali tam, kde je dnes. Jde o technologického giganta na poli s počítači. Pokud kupujete počítač či notebook od HP, můžete se spolehnout na kvalitu a dlouhou životnost. HP vytvořilo velké technologické fórum, kde si můžete nechat poradit s jakýmkoliv problémem od skutečných odborníků, kteří se počítačem věnují už dlouhá léta. Také vám pomohou při výběru nového příslušenství a periferií.

HP logo

Notebooky Lenovo

Lenovo Group Limited je jedním z předních světových producentů technologií, počítačů a tabletů či mobilních telefonů. Firma vznikla v roce 1984 a o 4 roky později se z ní stala korporace. Jejich notebooky, kterých je na trhu mnoho, okupují spíše nižší střední třídu a jsou poměrně solidní volbou. Mají zajímavé funkce, jako například odemykání pomocí otisku prstu. Notebooky jsou typické svým jednoduchým a elegantním designem, solidními parametry hardwaru, ale i slušnými zobrazovacími parametry displeje. Stejně jako všechny notebooky s výjimkou Apple Macbook využívají systém Windows.

Lenovo logo

Notebooky Dell

Společnost Dell Inc. byla založena v roce 1984 v americkém Texasu. V roce 2014 byla třetím největším výrobcem počítačů a notebooků, hned po HP a Lenovo. Podobně jako Asus, i Dell má pod sebou mnoho dceřiných firem. V oblasti herních notebooků založili dceřinou společnost Alienware. Tato společnost produkuje drahé notebooky, které výkonově dokážou divy a jejich design působí velmi futuristicky. Notebooky se vyznačují kvalitní konstrukcí s dobrým prouděním vzduchu, které zabrání přehřívání. Další poznávací znak je displej, který dosahuje 4K rozlišení (v současnosti nejlepší cenově dostupné rozlišení displeje) už v cenové kategorii okolo 25 000 korun. Na takových počítačích ale nedoporučujeme hrát. V případě, že jste vášnivým hráčem, volte verzi Alienware.

Dell logo

Notebooky MSI

Micro-Star International (známá více než MSI) je tchajwanská společnost se sídlem v New Taipei City. Společnost se soustřeďuje vysloveně na herní notebooky a počítače. V případě, že potřebujete notebook na kancelářskou práci, zde ho nehledejte. MSI evokuje agresivitu i designem, jejich typický drak v červeném štítě je zároveň jejich logem. Tohoto draka najdeme na každém počítači a notebooku MSI a je to známka hráče. Slogan společnosti je: „TRUE GAMING. SOME ARE PC, WE ARE GAMING.“ Co v překladu znamená: „Pravé hraní. Někteří jsou jen počítači, my jsme hraní.“ Když se řekne MSI, každý tedy ví, že jde o herně zaměřenou společnost, která cílí na cenovou kategorii v rozmezí 12 000 až 30 000 korun, s tím, že najdeme i kousky s cenovkou šedesát a více tisíc korun.

zpět k menu ↑

Jak vybrat notebook?

Na tomto místě si dovolíme vám předat několik rad a doporučení, jak vybrat notebook. Je to přeci jen poměrně drahé zboží na to, abyste vzápětí kupovali nový. Proto nám zkuste věnovat pozornost a společně určitě vybereme ten nejvhodnější pro vás.

Windows vs. MacOS vs. Chrome OS

Nejdůležitější je ujasnit si, zda chcete klasický notebook s Windows, nebo jste ochoten investovat do Apple alternativy v podobě Macbooku. Macbooky jsou velmi napřed, co se týče systému i kompatibility s ostatními Apple produkty. V případě, že již vlastníte několik Apple produktů, jako například iPhone, iPad, Apple TV, Apple Watch nebo Apple HomePod, určitě je to jasná volba. Všechny jeho nevýhody oproti klasickému notebooku s Windows jsou překonány skvělou kompatibilitou a byla by chyba volit jinak.Pokud ale tyto produkty nevlastníte, je to na zvážení. Koupí získáte poměrně drahý stroj se slabým hrubým výkonem (potencionální výkon, vliv systému a optimalizace aplikací či programů není brána v úvahu), ale s kvalitním systémem, skvělou podporou výrobce a kvalitně zpracovaným tělem.

Velký rozdíl je i v bezpečnosti. Zatímco na Windows existují tisíce potencionálně nebezpečných virů a mnoho nespolehlivého softwaru, na MacOS (operační systém, který využívají Macbook, patent Apple) se dostávají jen licencované aplikace a programy od předních vývojářů. Samozřejmě, pokud plánujete stahovat nelegální obsah (torrent, piratebay), nemůžete počítat se stejnou ochranou, jako v případě oficiálního AppStore (výrobcům integrovaný obchod, kde stahujete aplikace zdarma i za poplatek) od Apple.

Chromebooky podobně jako MacBook nevyužívají operační systém Windows, ale ani MacOS. Využívají systém navržený technologickým a softwarovým gigantem Google, Chrome OS. Chrome OS je založen na bázi Linux Kernel (Linux – volně dostupný operační systém pro programátory a jiných IT expertů, náročný na používání bez patřičných znalostí, Kernel – jedna z jeho edic) a má v sobě implementován prohlížeč Chrome, který využíváte na všechno. To znamená, že k dispozici máte pouze webové aplikace a neustále musíte být připojen k Internetu. Chrome OS nevyužívá mnoho offline softwaru.

Chromebooky patří mezi nejlevnější notebooky, protože absolutní špička jen s obtížemi dosahuje cenovku 10 000 korun. Není se čemu divit, pokud chcete Chrome OS použít, musíte být online. To není velmi praktické. Je možné, že někomu to vyhovuje, ale běžnému „mainstreamovému“ uživateli určitě ne. Tyto notebooky nejsou vhodné ani na PC hry, protože na Chrome OS nevycházejí žádné špičkové, ale ani béčkové tituly. Tyto stroje si asi najdou své uživatele, ale pokud jste běžný uživatel nedoporučujeme vám do nich investovat.

Výhody Windows zařízení:

 • Široká škála programů i od necertifikovaných vývojáře
 • Nejširší podpora od herních vývojářů
 • Mnoho příslušenství třetích stran

Nevýhody Windows zařízení:

 • Velmi mnoho škodlivého softwaru
 • Pro neznalce příliš široký výběr zařízení
 • Horší optimalizace oproti MacOS

Výhody MacOS zařízení:

 • Spolehlivé originální příslušenství
 • Skvělá ochrana proti virům a jinému škodlivému softwaru
 • Macbooky si drží cenu i po delším používání

Nevýhody MacOSzařízení:

 • Drahé originální příslušenství
 • Nespolehlivé příslušenství třetích stran
 • Málo špičkových herních titulů

Výhody Chrome OS zařízení:

 • Jednoduchost a intuitivnost
 • Málo škodlivého softwaru
 • Velmi nízká cena

Nevýhody Chrome OS zařízení:

 • Nepoužitelné offline
 • Málo aplikací
 • Nepoužitelné na seriózní práci i na počítačové hry

Klasifikace komponentů

Ptáte se, jak vybrat grafickou kartu? Jak vybrat procesor? Toto rozdělení komponentů vám určitě pomůže.

CPU/Procesor

Představuje mozek počítače. Má obrovský dopad na výkon celého notebooku. Záleží na tom, co děláte, protože by vám mohl stačit i slabší model.

 • Intel Core i5: Pokud hledáte běžný notebook, s dobrým poměrem ceny k výkonu, hledejte takový, který má Intel Core i5 procesor. Modely končící příponou -U (například Intel Core i5-7200U) jsou nejběžnější. Ty, které končí příponou -Y jsou modely s nižší operační frekvencí (méně Ghz) a tudíž jsou i levnější, oproti modelům s příponou -HQ, které disponují čtyřmi jádry, jakož i vyšším výkonem. Nejnovější architektura „Kaby Lake“ od společnosti Intel se vyznačuje modelovými čísly, která začínají číslem 7 (například Intel Core i5 7300), a pokud hledáte vyšší výkon, volte právě tyto.
 • Intel Core i7: Vysoký výkon pro hráče a náročnou práci. Modely, které končí příponou -HQ nebo -K využívají více wattů a mají čtyři jádra, což umožňuje plynulejší hraní a pohodlnější práci. Známe také modely s příponou -Y, tyto nabízejí nižší výkon. Vybírejte modely s modelovým číslem začínajícím se 7 (například Intel Core i7-7820HQ), protože jde o nejnovější „Kaby Lake“ generaci.
 • Intel Core i3: Výkon o něco nižší než procesory řady i5 a stejně je na tom i cena. Doporučujeme zvážit i5 variantu, pokud vám to rozpočet dovolí.
 • AMD A, FX a E série: Najdete je na levnějších noteboocích (společnost AMD je nazývá raději APU jako CPU). Za příjemnou cenu poskytují dostatek výkonu na surfování po internetu nebo jednoduchou práci.
 • Intel Atom: Především okupuje sortiment levných notebooků nebo tabletů. Nabízí jen základní výkon, ale na druhé straně nižší spotřebu energie než Intel Pentium nebo Celeron.
 • Intel Pentium a Celeron: Běžně ho najdeme v noteboocích cenové kategorie kolem/pod 10 000 korun. Tyto čipy disponují lepším výkonem jako Atom, ale výrazně horší výdrží baterie.
 • Intel Core m/i5/i7 série Y: Nízké přehřívání a spotřeba baterie umožňují umístění těchto procesorů do notebooků bez výkonného chlazení. Výkon je značně lepší než Celeron, ale o něco horší než u běžného procesoru Intel Core i5 U série.
 • Intel Xeon: Extrémní výkon a extrémní cena za procesor, který je určen do velkých mobilních pracovních stanic. Pokud pracujete s profesionálním vývojářským softwarem, 3D modelováním nebo video editací, tak asi chcete aby notebook disponoval procesorem právě této řady, a to i na úkor váhy, výdrže na jedno nabití nebo velikosti notebooku.

Procesory

RAM

Většina notebooků pod 10 000 korun disponuje pouze 2 GB RAM paměti, ale doporučujeme alespoň 4 GB pro běžné systémy a 8 GB pokud si můžete připlatit něco navíc. Pro běžného uživatele je 16 GB zcela zbytečných a nevyužitelných.

Paměť pevného disku

Jediná věc, které se důležitostí vyrovnává nebo ji i převyšuje, je rychlost pevného disku. Pokud nepotřebujete mnoho místa na disku, ale spíše rychlost, hledejte notebooky, které mají SSD disk. Tyto jsou minimálně 3-krát rychlejší než klasické disky. Mezi SSD disky, nové PCIe x4 jsou prokazatelně rychlejší než klasické disky. Notebooky pod 8 000 korun používají eMMC paměť, která je technicky podobná SSD disku, ale není o nic lepší než klasický pevný disk. Zde se řídíme pravidlem více GB je lepší. Pro běžné domácí notebooky postačí, pokud budete mít 500 GB disk, na který se vejde hodně fotek, filmů a běžné dokumenty. Pokud potřebujete pracovní notebook, hodnota okolo 700 GB (+ externí disk pro zálohování alespoň 500 GB) bude stačit. Pro herní notebooky budete potřebovat 1000 GB místa, protože v dnešní době je běžné, že jedna hra zabere i 70 GB.

Paměť

Displej

Obecně platí, že čím více pixelů má váš displej, tím lepší obraz dostanete. Také vám displej s lepším rozlišením umožní vtěsnat na obrazovku více obsahu. Běžný levný notebook má obvykle rozlišení 1366 x 768 pixelů, ale pokud si to můžete dovolit, doporučujeme FullHD 1920 x 1080 pixelů. Mnoho drahých notebooků má 2560 x 1600 pixelů, 3200 x 1800 pixelů, nebo dokonce 3840 x 2160. Takové rozlišení je velmi ostré, ale spotřebuje více baterie. Při noteboocích s úhlopříčkou 15 nebo více palců je FullHD nezbytné, pokud nechcete vidět jednotlivé pixely. Pixel je malá kostka, která má jen jednu barvu. Čím více pixelů máte, tím menší jednotlivé pixely budou, to znamená že jednotlivé „kostky“, které tvoří obraz, budou těžší viditelné. Čím méně je vidíte, tím příjemnější pohled na obraz bude.

Dotyková obrazovka

Pokud kupujete klasický notebook a ne 2v1, tak dotykovou obrazovku nebudete moci velmi využít a dostanete asi o 1 až 3 hodiny horší výdrž baterie. Na noteboocích 2v1 je dotyková obrazovka standardem.

Notebook při používání

Grafická karta

V případě, že nepracujete v 3D modelovací softwaru, nehrajete počítačové hry nebo needitujete ve vysokém rozlišení, integrovaný grafický čip (takový, který sdílí systémovou paměť s jinými komponentami) by měl stačit. V případě, že potřebujete notebook na jednu z věcí zmíněných výše, solidní karta od AMD nebo NVIDIA-e by měla být součástí notebooku. Stejně jako u procesorů, i při grafických kartách se setkáme s rozdělením od nejslabších až po nejvýkonnější karty. Pro běžné využití doporučujeme řady od NVIDIA-e s označením GT a pro vysokou zátěž GTX. Pokud si vyberete AMD alternativu, tak v případě her volte řadu RX a pro méně náročnou práci starší a méně výkonnou, alternativní řadu HD.

DVD/Blue-ray mechanika

Odkdy se dá veškerý multimediální obsah stáhnout online nebo přímo sledovat či streamovat do vašeho notebooku, tak jen pár notebooků přichází s takzvanou optickou mechanikou. Ale v případě, že skutečně potřebujete vytvářet nebo používat DVD nebo CD disky, není problém ani to, že notebook nemá optickou mechaniku, ta se dá vždy zakoupit dodatečně. Externí optické mechaniky obvykle stojí okolo 300 až 500 korun, takové optické mechaniky se připojují přes USB.

Notebook

zpět k menu ↑

Doporučené příslušenství

Myši

Počítačové myši fungují i na noteboocích. Touchpad je skvělá inovace, ale mnoho lidí zůstává věrných myším, protože se s nimi dělá jednodušší a intuitivnější. Myši dělíme na několik základních kategorií:

 • Obyčejné nebo kancelářské – tyto myši se cenově pohybují asi okolo částky 400 korun a nejsou ničím speciální, dělají přesně to, co byste od nich očekávali.
 • Herní – kategorie, ve které najdeme myši za částky kolem 1 000 korun, mohou mít více tlačítek než běžné myši, více se dbá na design jako na kvalitu senzoru.
 • Profesionální – za průměrnou cenu kolem 2 500 korun dostanete designově atraktivní myšky navrženy tak, aby seděly přesně v ruce. Obvykle jsou pokryty materiálem, který zlepšuje pohodlí při práci, což spolu s velmi přesnými senzory tvoří perfektní kombinaci.
 • Trackball – nejpřesnější systém, jaký je dnes dostupný. Využívá se v grafických programech jako Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, když potřebujete maximální přesnost.

Myš

Klávesnice

Klávesnice je zabudovaná přímo v notebooku, ale pokud Vám ta nevyhovuje, můžete zapojit jakoukoli jinou a bude fungovat. Klávesnice známe mechanické a klasické. Hlavní rozdíl je v pohodlí při psaní, protože mechanická klávesnice vám poskytne mnohem příjemnější odezvu než klasická. Na druhé straně je mnohem hlučnější a dražší.

Tašky

Notebook si kupujete kvůli tomu, že je mobilní, proč byste ho ale nosili v ruce? Tašku na notebook koupíte v každém lepším elektru. Nemusíte téměř nic řešit, jen to, aby její velikost seděla k úhlopříčce vašeho nového notebooku. Určitě berte v úvahu to, že s sebou budete nosit minimálně i myšku a nabíječku, proto si dejte pozor, abyste na všechno měli místo, a neriskovali, že vám poškrábou notebook.

Taška na notebook

Chladící podložky

Chladící podložka je zejména pro levnější notebooky samozřejmostí a měla by být jednou z prvních věcí, které si pořídíte. Určitě se vám nebude líbit, pokud se notebook bude vypínat a vy přijdete o práci nebo o progres ve hře kvůli tomu, že váš notebook nemá právě šťastně řešené chlazení. Existují aktivní i pasivní chladící podložky. Pokud máte dostatek USB portů, určitě si pořiďte podložku, která disponuje aktivním chladičem (FANom), pokud ne, vybírejte jednu z nabídky pasivních chladičů.

Externí mechaniky

Externí optická mechanika je skvělá věc v případě, že si koupíte notebook, který je tenký, a právě proto nemá vlastní mechaniku. Externí mechanika může být využita i v případě, že potřebujete číst z více disků najednou nebo na disky zapisovat. Dnes už se dá vše streamovat přes internetové služby jako Netflix, Youtube, ale pokud vám více vyhovuje klasičtější způsob ve formě disků, určitě je externí mechanika dobrou volbou.

zpět k menu ↑

Konečný verdikt

V případě, že si dnes kupujete notebook, máte skutečně z čeho vybírat. Věříme, že náš test notebooků nebo srovnání notebooků a rady pro koupi notebooku vám budou nápomocné. Vybrali jsme nejdůležitější body a doporučení v každé kategorii, a pokud jste se stále nerozhodli kolik investovat, nebo který konkrétní kus je pro vás lepší a vhodnější, nechte si to uležet a dobře si to promyslete. Notebook určitě není levný špás a neměli byste se uspěchat.

V případě, že kupujete notebook do kanceláře nebo nenáročné domácnosti, vybírejte kusy s dostatkem místa na pevném disku a dostatečně silným procesorem. Pokud jste vášnivým hráčem, měli byste rozhodovat podle objemu operační paměti, síly procesoru a grafické karty.

Vždy vybírejte notebooky od renomovaných značek, které jsou známé. Určitě oceníte zákaznickou podporu výrobce v případě jakéhokoliv problému, a to je něco, s čím při náhodných a neznámých čínských výrobcích nemůžete počítat.

Co dodat na závěr? Nejspíše jen zdůraznit fakt, že koupi notebooku a jeho příslušenství byste měli věnovat náležitou pozornost a dříve, než se podíváte na cenu, hledět na jeho parametry. Přeci jen je to dlouhodobá, několikaletá investice do přístroje, který slouží k práci i k zábavě a který bude většina z vás využívat denně.

Notebook použití

Notebooky
4.6 (92%) 10 votes