Nejlepší kočárky 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější kočárek.
 • Zvolte si na základě bezpečnosti, pohodlí, jízdních vlastností a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Kočárky bez pozadí

TOP kočárky roku 2019

Hluboké kočárky Sportovní kočárky Kombinované kočárky Sourozenecké kočárky
ABC Design VIPER 4 Joolz Hub Quadro 2018 ABC Design set Viper 4 2019 ABC DESIGN sourozenecký CIRCLE TANDEM 2018
Bezpečnost
95 %
Pohodlí
96 %
Životnost
93 %
Cena/kvalita
94 %
Bezpečnost
94 %
Pohodlí
96 %
Životnost
94 %
Cena/kvalita
96 %
Bezpečnost
95 %
Pohodlí
93 %
Životnost
96 %
Cena/kvalita
95 %
Bezpečnost
96 %
Pohodlí
94 %
Životnost
95 %
Cena/kvalita
95 %
94%
95%
95%
95%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Nákup dětského kočárku je jedním z největších vydání, jaká můžete v souvislosti s mateřstvím očekávat. Výbavička, postýlka nebo pleny budou sice také něco stát, ale kočárek bude v danou chvíli nejdražší. Není tedy na škodu si nabídku kočárků projít trochu podrobněji, pečlivěji a najít vhodný kompromis mezi slušnou cenou a vysokou kvalitou. Nebudeme se vám snažit namluvit, že nejlevnější znamená vždy nejlepší. Není to pravda – na prvním místě musí být pohodlí a zdraví vašeho dítěte, pak to vaše, a teprve potom můžete řešit peníze. V kočárku bude totiž vaše dítě trávit spoustu času, a pokud byste ho ošidily, vězte, že se vám to později vrátí.

Na druhou stranu chápeme, že v době, kdy se ve zprávách objevují informace o naprosto nevyhovujících, nebo dokonce přímo nebezpečných kočárcích a autosedačkách, je těžké vybírat. Zákazníci nutně ztrácí k výrobcům důvěru. Proto bychom vám chtěli s výběrem dětského kočárku trochu pomoci. V prvé řadě bychom vás ale chtěli upozornit, že hodnocení kočárku je do jisté míry subjektivní – záleží především na vašich zvyklostech a potřebách, ne na jednotlivých parametrech. Pokud chcete s kočárkem jezdit do přírody a na výlety, potřebujete jiný než na korzování po městě. Nicméně s vysvětlením jednotlivých parametrů nebo jejich srovnáním vám pomoci můžeme. Pro větší přehlednost jsme kočárky v našem testu rozdělili do kategorií – hluboké, sportovní, kombinované a sourozenecké. Každé z nich mají jiné využití a je dobré se mezi nimi vyznat.

Abyste snáze pochopili, jaký model kočárku pro vás bude vhodný (z hlediska hmotnosti, nosnosti nebo třeba materiálu kol) a co všechno by měl splňovat, připravili jsme pro vás recenze nejlepších kočárků roku 2019. Hledíme kromě značek i na bezpečnost (to především) a pohodlí, stejně jako na životnost kočárku a snadnou manipulaci. Stejně tak jsme sepsali tohoto nákupního rádce, který vám pomůže se v jednotlivých údajích zorientovat a napoví vám, na co je potřeba se zaměřit. Kočárek je spolu s postýlkou místem, kde bude vaše dítě trávit spoustu času, alespoň dokud bude malé. Proto mu musí maximálně vyhovovat a není dobré na něm šetřit. Hledejte především kvalitu, ne nízkou cenu. A jak tu kvalitu poznáte? Na to se spolu můžeme podívat blíže.

zpět k menu ↑

Dětské kočárky a jejich jednotlivé typy

Pojďme se nejprve podívat, jak se vlastně jednotlivé kočárky dělí. Rozlišujeme totiž v našem testu celkem čtyři specifické kategorie, z nichž každou využijete jindy a jinak. Není to tak, že by bylo možné si jednu vybrat a tohoto kočárku se držet po celé dětství.

Tím prvním, klasickým, je hluboký kočárek. Tedy ten, který známe z dětství asi všichni – dítě v něm můžete vozit zhruba do sedmi měsíců, než začne být malý a těsný. Další v pořadí je sportovní kočárek, který lze využít i ve funkci hlubokého. To ale není příliš doporučované, dítě by v něm mělo ideálně sedět. Využijete jej až do tří a půl, někdy až do čtyř roků věku dítěte (dovolte nám na tomto místě poznámku – odlehčené sportovní kočárky, takzvané golfové, také existují, nejsou ale zejména pro malé děti příliš vhodné). Asi nejoblíbenější jsou v dnešní době kočárky kombinované – kloubí v sobě výhody hlubokého a sportovního kočárku, někdy i dětské autosedačky, kterou asi znáte pod označením „vajíčko“. Na závěr jsme si dovolili vyčlenit samostatnou kategorii kočárků sourozeneckých (ať již pro dvojčátka, nebo pro děti různého věku). Nyní již ale přistupme ke všem zmíněným kategoriím trochu podrobněji.

zpět k menu ↑

Test hlubokých dětských kočárků

Hluboký kočárek, to je zároveň kočárek vašich dětských let. Tento typ je totiž nejstarší a tradiční – někde se používá už od 18. století. Tvoří ho hluboká korbička na podvozku, který umožňuje dítě pohoupat. Nahoře pak nechybí stříška, která ho chrání třeba před sluníčkem nebo před větrem. Je ideální volbou pro novorozence.

Hluboký kočárek

Hluboké kočárky a jejich charakteristika

Hluboké kočárky tvoří, jak jsme řekli, korbička na podvozku. Dítě v něm můžete vozit v závislosti na rychlosti růstu do šesti až osmi měsíců, pak mu začne být těsný, navíc se samo začne různě vrtět nebo si bude chtít sedat. Do té doby je ale pro vašeho potomka zcela vhodný, má v něm komfort, prostor a můžete ho snadno pohoupat. Navíc je dítě chráněno před počasím a zároveň i před hmyzem. Vysoká míra odpružení navíc zajišťuje, že se v něm dítě bude cítit doslova jako v peřince.

Výhody

Veškeré pohodlí pro dítě

Odpružení, možnost houpání

Ve srovnání s dalšími typy relativně nízká cena

Pěkný design

Možnost následného prodeje


Nevýhody

Využijete jej pouze krátkodobě (zhruba půl roku)

Vysoká hmotnost

Složitá manipulace

zpět k menu ↑

Test sportovních dětských kočárků

Pro větší děti se hodí sportovní kočárek, ve kterém dítě spíše sedí, než aby samy ležely. Je jim pohodlnější, a často se také lépe vozí a dá se s ním pohybovat i v obtížnějším terénu.

Sportovní kočárky a jejich charakteristika

Jakmile dítě odroste z hlubokého kočárku a do korbičky už se pohodlně nevejde, je potřeba koupit jiný typ – tím je sportovní kočárek. Ten se hodí pro děti od šesti měsíců do tří, někdy až do čtyř let, kdy si děti pomalu začnou na jízdu v kočárku odvykat. Děti, které ho využijí, jsou již samy schopny sedět, popřípadě se u sportovních kočárků dají sedačky polohovat. Lze nastavit jak opěrku zad, tak i nožiček, a to až do polohy vleže, čímž dosáhnete pro své dítě maximálního pohodlí. Jelikož je tento kočárek využíván výrazně déle, je potřeba dbát na to, aby byl zvolen opravdu dobře a dítě v něm bylo spokojené. Odlehčená verze takové kočárku se nazývá golfová hůl, právě pro svou podobnost s vakem na kolech, jaký využívají golfisté. My ji ale určitě nedoporučujeme. Takový kočárek je velmi lehký a skladný, ale dítě se v něm nebude cítit pohodlně.

 • Pokud hodláte často cestovat městskou hromadnou dopravou, kupte raději menší a skladnější kočárek, který vám nebude bránit v nastupování.
 • Chcete-li s sebou brát kočárek i na výlety do přírody, mimo asfaltové a dlážděné cesty, určitě se zaměřte na robustní a odolnou konstrukci, dobré pružení a kola nejlépe nafukovací. Čím větší, tím lepší.
 • Bydlíte-li na kopci, vyplatí se koupit si kočárek s brzdou, aby vám nemohl sjet.
 • Pokud bydlíte v paneláku a výše, než v přízemí, volte spíše lehčí a jedno

Jinak je také potřeba uvědomit si specifika sportovního kočárku – je lehký, dá se snadno složit třeba do auta a je určen i do horšího terénu. To znamená, že vyžaduje dobrou ovladatelnost, aby vám třeba neujel.

Výhody

Skladnost, malá váha

Lepší ovládání

Pro starší děti je pohodlnější


Nevýhody

Cena je vyšší

Menší odolnost

Nutný pečlivější a důkladnější výběr

Sportovní kočárek

zpět k menu ↑

Test kombinovaných dětských kočárků

Většina rodičů už dnes nekupuje hluboký a sportovní kočárek postupně, ale zvolí jeden jediný, kombinovaný. Ten nahrazuje oba typy a kombinuje je v jednom jediném modelu. Přitom změnit se dá velmi snadno a velmi rychle.

Kombinovaný kočárek

Kombinované kočárky a jejich charakteristika

Ten sestává z podvozku, na nějž se usazuje hluboká korbička nebo sedátko (takzvaná dvojkombinace), případně pak ještě z autosedačky (trojkombinace), do níž si děti mohou sednout a která simuluje kočárek sportovní. Hodí se pro děti od narození až po předškolní věk, kdy už dítě zvládne chodit i na delší vzdálenosti samo. V tom spočívá hlavní výhoda toho typu – vysoká univerzalita a dlouhodobá použitelnost. Snadno ho přizpůsobíte aktuálnímu věku a váze dítěte. Je to právě tento druh kočárku, který dosahuje v posledních letech nejvyšší obliby.

Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, i kombinované kočárky mají ke všem výhodám i nevýhody. Tou hlavní je vyšší hmotnost a menší prostor. Z korbičky vám i ty menší děti vyrostou v 5 až 6 měsících. Sportovní verze kombinovaného kočárku je sice srovnatelná s tím klasickým kočárkem, ale zase má jiné mouchy – mimo jiné třeba menší pružení. Děti v takovém kočárku nepohoupete. Některé maminky to sice zkouší houpáním do stran, což sice jde, ale konstrukce tím velmi trpí. Stejně tak kočárek trpí v náročnějším terénu. Pokud si pořídíte kombinovaný kočárek, je zkrátka nutné počítat s tím, že dítě se houpat nebude. A pro někoho může být odstrašující vyšší cena, to je ale potřeba si vysvětlit. Za jednu cenu totiž koupíte celou sadu a ve výsledku naopak ušetříte. Za dva kočárky, hluboký a sportovní, byste zaplatili výrazně více.

Výhody

Variabilita

Odpadá nutnost kupovat dva kočárky po sobě

V setu může být také autosedačka


Nevýhody

Horší pružení

Chybí možnost houpání

Jedna univerzální konstrukce pro oba typy kočárku

zpět k menu ↑

Test sourozeneckých kočárků

Sourozenecké kočárky jsou zvláštním typem kočárků. Nekupují se tak často, ale přesto jsme je do našeho testu zařadili. Využijete je v případě, že by se vám náhodou narodila dvojčátka nebo dokonce trojčátka.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Cena
1. ABC DESIGN sourozenecký CIRCLE TANDEM 2018
Zjistit cenu
2. Thule Urban Glide² Double Jet Black 2018
Zjistit cenu
3. Britax B-Agile Double 2017
Zjistit cenu

Sourozenecké kočárky a jejich charakteristika

Sourozenecký kočárek vám ušetří práci s tím, abyste museli na procházky tahat kočárky dva a brát s sebou i tatínka. Disponuje totiž dvěma korbičkami, popřípadě dvěma sedačkami, takže děti do něj uložíte vedle sebe obě dvě. Je to pro vás jednodušší a zároveň i pohodlnější. Na druhou stranu, nečekejte, že bude takový kočárek nějak zvlášť lehký nebo skladný. Manipulace je složitá, cena je navíc vyšší (s tím, že kočárek se po dosloužení hůře prodává). Hlavní výhoda tkví právě v tom, že můžete vozit dvě děti najednou.

Výhody

Můžete vozit dvě děti najednou


Nevýhody

Složitější manipulace

Větší rozměry, větší hmotnost

Vyšší cena

Sourozenecký kočárek

zpět k menu ↑

Největší výrobci dětských kočárků na českém trhu

Hned dopředu si s vámi dovolíme souhlasit, že u kočárků není tak snadné říct „Tahle značka je dobrá, tu koupím, tahle je nějaká podezřelá, od té raději pryč!“. Kočárek buďto je, nebo není pohodlný, a značka v tom příliš nehraje roli – do úvahy je nutné vzít vaše zvyklosti, komfort dítěte i jeho potřeby. Ale z hlediska bezpečnosti se vyplatí osvědčené značky znát a trochu se podle nich řídit – levní výrobci často v testech kvality neuspějí, protože se v kočárku najdou jedovaté látky, nefunkční brzdy nebo další problémy. Naopak společnosti, které mají na trhu určité jméno, tradici a jsou zaběhnuté, si něco podobného nedovolí. Všechno, co si za léta v branži vydobyly, by se zase vrátilo na začátek. Zkusme tedy jen stručně nahlédnout, které firmy je mezi výrobci kočárků dobré znát. Neberte to prosím tak, že jiné značky dobrý kočárek nevyrobí, to v žádném případě. Je to pouze příklad, jakási představa a inspirace pro vás.

zpět k menu ↑

Kvalitní kočárek: jak poznat, že bude pro vaše dítě pohodlný a bezpečný?

Bezpečí a pohodlí vašeho dítěte, to asi od dětského kočárku očekáváte, ne? A pravděpodobně podle toho budete posuzovat i jeho kvalitu. Na tomto místě si ale musíme připomenout, že v případě kočárku je to jiné než u ostatního zboží. Kvalitu nelze ani vyčíslit, ani vyjádřit za pomoci několika parametrů a čísel. Ne, kvalita bude spočívat také v tom, co od kočárku očekáváte a jaké jsou vaše zvyklosti. A to nejdůležitější, co musíte hlídat – aby byl kočárek bezpečný a aby se v něm vaše dítě cítilo dobře. Že musí být pro dítě dostatečně prostorný, to snad ani není potřeba rozebírat. Než se pustíte do vybírání, měli byste se s partnerem zamyslet a zodpovědět si pár otázek – především by vás mělo zajímat, jestli stojíte o jeden jediný kombinovaný kočárek pro celé dětství, nebo o hluboký a sportovní postupně po sobě. Dále byste si měli na základě toho, v jakém terénu se budete pohybovat, zaměřit na kola, pružení kočárku a jeho odolnost. Stejně tak byste si měli napsat, jaké příslušenství od kočárku čekáte (košík na nákup, tašku na madlo, moskytiéra…). A na závěr poslední důležitá otázka – chcete kočárek vozit autem nebo MHD? Pokud ano, volte nějaký skladný a lehký, se kterým se bude dobře manipulovat. V opačném případě si zaděláte na spoustu komplikací.

Nosnost kočárku ve vztahu ke hmotnosti dítěte

Nosnost kočárku je jeho důležitou vlastností. V zásadě vám říká, kolik může vaše dítě vážit, aby ho kočárek unesl. Ale pozor, nemá to žádnou spojitost s prostorností kočárku, pouze s odolností konstrukce. Hluboké kočárky mají většinou nosnost výrazně vyšší, než kolik bude vaše miminko vážit. U sportovního kočárku už se ale vyplatí tento parametr sledovat. Běžná bývá nosnost do 15 kilogramů, výjimečně se můžete dostat i na 20 a více kilogramů. V praxi to znamená, že dítě můžete v kočárku vozit do tří až čtyř let, kdy již umí chodit samo. Naše doporučení je takové, abyste ideálně vybírali kočárek s co nejvyšší nosností. Růst dítěte nikdy přesně neodhadnete, takže je lepší nechávat si nějakou rezervu. Nosnost kočárku zadaná od výrobce je samozřejmě trošku poddimenzovaná, takže drobné překročení maximální nosnosti by nemělo vadit, i tak se ale doporučuje toto nedělat.

Spotovní kočárek
Cestování s kočárek

Počet a typ koleček je pro pohodlí dítěte důležitý

Pro jízdu s kočárkem, vaše pohodlí i komfort vašeho děťátka, je důležitý systém kol. Dovolte nám opět připomenout, že je potřeba se zamyslet a zohlednit vaše vlastní zvyky. Chystáte se jezdit s kočárkem po městě (tedy po dlážděných nebo asfaltových cestách)? Pak si pořiďte kočárek s plastovými kolečky. Ovšem do přírody nebo do parku se daleko více hodí terénní kolečka, která jsou velmi odolná. Můžete využít i nafukovací (která lépe tlumí otřesy), ale u těch je riziko píchnutí. Podobná pravidla platí ohledně otáčení koleček. Tam, kde bývá hlavním požadavkem jednoduchá ovladatelnost – například v náročnějším terénu, byste měli volit kolečka otočná o 360°. Jinak volte menší poloměr otáčení do strany, díky němuž vám kočárek nebude z rovné cesty tak snadno uhýbat.

Pro komfortní jízdu je velmi důležité pružení kol. To je u kočárků různé. Hluboké kočárky pruží dobře, protože v nich vozíte maličká miminka a ta jsou ne velké otřesy citlivá. Navíc je snadněji pohoupáte. Podobně odpružené jsou sportovní kočárky, protože jsou určeny do terénu. Mnohem horší je to v případě kombinovaných kočárků – tam je pružení pouze minimální a pro dítě to není úplně pohodlné. Navíc ho jen těžko pohoupete. Poslední důležitou věcí, která souvisí s koly kočárku, je jejich počet. Není to až tolik rozhodující, ale dává to určitou představu o stabilitě. Doporučujeme ještě v obchodě vyzkoušet, protože ačkoliv vám každý fyzik vám řekne, že největší stabilitu má vozítko se třemi koly, nemusí to u kočárku platit úplně stoprocentně. Pokud vašeho potomka posadíte do málo stabilní trojkolky příliš dozadu, může se kočárek překlopit. Z tohoto pohledu jsou lepší čtyřkolové kočárky.

Hmotnost kočárku začne být důležitá hned při první procházce

Tady je potřeba trochu rozmýšlení a plánování. Hmotnost kočárku při běžném chození příliš nepocítíte. Ale ve chvíli, kdy budete vynášet kočárek do schodů, nastupovat do MHD nebo ho nakládat do auta, uvidíte, jak výhodné je mít lehký kočárek. Počítáte s něčím takovým? Pak je lepší pořídit si lehčí kočárek. Jeho hmotnost se bude pohybovat pod 8 kilogramy. Naopak, pokud vám nic takového nehrozí, nemusíte se bát pořídit bytelnější kočárek, jehož hmotnost může překročit až 15 kilogramů. Jinak se ale průměr pohybuje zhruba mezi 10 a 13 kilogramy, což je přijatelné.

Chcete vzít děťátko na výlet? Volte skladný kočárek…

Pokud počítáte s tím, že budete s sebou brát kočárek na výlety, měli byste uvažovat také trochu dopředu. Do auta se totiž kočárek málokdy vejde. Zkontrolovat, jestli jde kočárek složit, byste měli vždycky. Pak byste ho měli změřit a srovnat si složený kočárek s tím, kolik prostoru v kufru auta máte. A teprve potom byste se měli pro nějaký kočárek rozhodnout. Navíc není na škodu se podívat, jak složité skládání kočárku je. Ideálně, pokud ho rozložíte i složíte jednou rukou. Pak máte totiž jistotu, že se vám ho podaří složit i ve chvíli, kdy okolo vás bude poskakovat vaše ratolest.

Kočárky a bezpečnost

Bezpečnost kočárku by pro vás při nákupu měla být na prvním místě. Ani cena, ani pohodlí, ale hlavně bezpečnost, ta je totiž, obzvláště u dětí, nejdůležitější. Začněme trošku legislativně. Ze zákona by se mělo u kočárku, které prošel testy bezpečnosti, splňuje všechny požadavky a je složením nezávadný, objevit, že je dodržena norma ČSN EN 1888. To je zákon, který stanovuje, co všechno musí kočárek splňovat, aby bylo povoleno ho prodávat. Anotaci si můžete přečíst zde:

„Tato evropská norma specifikuje bezpečnostní požadavky a metody zkoušení pro dětské kočárky konstruované k přepravě jednoho nebo více dětí. Tato norma se nevztahuje na sportovní nebo hluboké kočárky, které mají povahu hraček a na vozidla konstruovaná pro děti se zvláštními potřebami. Pro další funkce výrobku jsou použitelné příslušné evropské normy.“

Z našeho pohledu bychom vám doporučili nikdy nekupovat kočárek, který této normě neodpovídá. Navíc byste si měli zkontrolovat systém brzd. Kolečka standardně zabrzdíte u všech modelů. Povětšinou ty zadní, ovládání brzd je nejčastěji nohou. Jsou ale místa, kde není praktické brzdit nohama – kopec, schody nebo zledovatělý chodník, lepší kočárky proto mají i ruční brzdu na rukojeti. To je rozhodně lepší. Stejně tak důležitá je při rychlé jízdě možnost zaaretovat kola, aby se nehýbala. Zejména u sportovních kočárků by pak neměl chybět pětibodový bezpečnostní pás, aby dítě z kočárku nevypadlo. Tohle všechno si vyzkoušejte a zkontrolujte, není to taková samozřejmost, za jakou byste to mohli považovat.

Autosedačka součástí kočárku? Skvěle!

Se skládáním a rozkládáním kočárku souvisí do jisté míry také možnost využít kočárek jako autosedačku. Není problém koupit si oba tyto předměty zvlášť, ale své kouzlo má i sedačka spojená s kočárkem do jednoho setu. To zjistíte zejména při krátkých cestách k doktorovi nebo na nákup. Když už nic jiného, nemusíte dítě při přendávání z korbičky do auta a obráceně budit. Jestli už s miminkem máte zkušenost, třeba jako teta nebo jako sourozenec, jistě víte, jaká výhoda to je. Navíc u autosedačky máte jistotu, že z ní vaše dítě určitě nevypadne – na to je totiž konstruovaná a přesně tohle má v autě zajistit. Běžná je možnost nasazení autosedačky na podvozek u kočárků kombinovaných (u takzvané trojkombinace je součástí balení, u dvojkombinace je nutné autosedačku dokoupit), klasické sportovní kočárky tuto možnost většinou nenabízí.

Kočárek na ulici

Materiál a barva kočárku – aby to dobře vypadalo…

Materiál a barvu kočárku můžete asi nechat až na konec. Na kvalitu kočárku a bezpečí nebo pohodlí dítěte to nemá vliv, je to čistě estetická věc. Co se týče barvy, odstínů máte na výběr desítky. Pokud nebudete chtít pořídit nějaký neutrální, kde na pohlaví potomka nezáleží, radíme se přidržet klasiky a neexperimentovat. Červený pro holčičku, modrý pro chlapečka. Tím se nic nepokazí a vypadá to vkusně. Co se týče materiálu, tím nejlepším je asi Spylon. Jeho velkou předností totiž je, že si i na slunci drží původní odstín a nebledne. Popřípadě, pokud by Spylon nebyl, tak je ještě dobrý polypropylen, ale ten už barvu tak dobře nedrží. Určitě se vyvarujte nejrůznějších materiálů na bázi kůže. Ty jsou časté zejména u retro kočárků, ale nejsou dobré. Když na ně bude svítit sluníčko, rozpálí se a drží teplo, což dětem nedělá dobře. Na závěr nám dovolte drobný tip. Je výhodou, když je kočárek v místech, kde bude mít dítě boty nebo kde se bude držet, pogumovaný. Místa se budou snáze omývat a nebudou tolik namáhaná.

zpět k menu ↑

Šikovný dětský kočárek disponuje nejrůznějšími vychytávkami

Člověk by si řekl, že na tak jednoduché věci, jako je dětský kočárek, není co vylepšovat. Je to pravda, spousta vychytávek je už dávno známých. Nicméně když si projdete dnešní nabídku kočárků, všimnete si, že celá řada kočárků těmito vylepšeními nedisponuje. Určitě je tedy dobré tyto úpravy znát, abyste si mohli říct, co chcete, aby kočárek měl. Od otočné sedačky až po nánožník. Zkusme si tedy projít, co se vám v kočárku určitě vyplatí mít.
zpět k menu ↑

Finální verdikt

Co byste si z našeho článku měli odnést? Pojďme si to celé ještě jednou zopakovat. Kategorie kočárků jsou dané velikostí dítěte a jeho věkem. Výběr se vám tedy tímto způsobem výrazně zúží. Ještě než se pustíte do samotného výběru, zkuste si sednout a promyslet základní otázky – kde bydlíte a jak se domů s kočárkem dostanete? Po schodech? Pak volte spíše lehčí kočárek. Chcete ho vozit autem? Pak se musí dobře skládat, aby ho šlo co nejvíce zmenšit. A obdobným způsobem uvažujte i o místě, kde bydlíte, o svých zvyklostech a o využití, jaké kočárek bude mít. Na základě toho se pokuste vybrat takový model, který bude vašemu děťátku nejpříjemnější a ve kterém se bude cítit dobře. Musí být určitě bezpečný, s dobrými brzdami. Ideálně, když bude dostatečně odpružený, bude mít velká kolečka, odolnou konstrukci a bude možné třeba otočit sedačku tak, aby na dítě nefoukalo. Výhodou je pak třeba moskytiéra. Až na závěr řešte, jak kočárek vypadá, z jakého je materiálu a jak je pohodlný pro vás. Na prvním místě je komfort dítěte. Teprve v tuto chvíli, když máte představu, jak by měl kočárek vypadat, si projděte nabídku jednotlivých výrobců (ideálně těch osvědčených). Zaměřte se především na kvalitu přístroje a bezpečí svého potomka, zbytek jsou detaily. Ty řešte až naposledy, například cenu. Pokud vám kočárek vyhovuje, nebojte se do něj investovat – je to investice do vašeho dítěte a tam člověk šetřit prostě nemá. Tak co, vybrali jste? Chápeme, že to není úplně jednoduché, ale věříme vám, že teď už to pro vás není problém.

zpět k menu ↑

Dětské kočárky – v jakých relacích se pohybují jejich ceny?

Co se týče cen, u tohoto typu zboží nejsou nijak zvlášť vypovídající o kvalitě. Pokud si odmyslíme pár skutečně nekvalitních výrobků (pro které máme v češtině pěkné slovo „šmejd“), prodávaných za několik korun, zjistíme, že jednotlivé typy kočárků seženete ve zhruba stejných cenových relacích.

 • Hluboké kočárky – patří mezi ty levnější. Cenově se pohybují od tří až pěti tisíc nahoru. Levnější koupíte do deseti tisíc korun, dražší do dvaceti tisíc korun, ale je to možná už zbytečně moc, uvážíme-li, že takový kočárek slouží jen asi půl až tři čtvrtě roku. Výhodou je, že jakmile doslouží, snadno ho prodáte.
 • Sportovní kočárky – pohybují se zhruba ve stejných cenových relacích (od tří až pěti tisíc do nějakých dvaceti), ale na rozdíl od těch hlubokých v této kategorii seženete i skutečně luxusní modely, jejichž cena může dosáhnout až 30 000 korun! To se nám zdá už zbytečné – dobrý sportovní kočárek zvládnete sehnat i v relaci do deseti tisíc.
 • Golfové kočárkyodlehčená verze sportovních, jsou jednodušší a také levnější. Postačí vám na ně takové jeden, dva až tři tisíce korun v případě těch lepších modelů. Ale my je příliš nedoporučujeme – je to levná alternativa, ale děťátko nebude mít takové pohodlí jako v klasickém sportovním.
 • Kombinované kočárky – asi nejoblíbenější typ. Jelikož v sobě kombinují sportovní a hluboký kočárek, jsou zákonitě také dražší než obě tyto kategorie. Ceny těch levnějších se pohybují mezi pěti a deseti tisíci, nezřídka se ale setkáte i s kombinovaným kočárkem, který stojí třeba patnáct, dvacet tisíc korun! To je hodně, ale uvážíme-li, že je to investice na tři až čtyři roky, není to zase tak zlé.
 • Sourozenecké kočárky – jsou cenově srovnatelné s kombinovanými. Některé seženete v cenových relacích kolem pěti, sedmi tisíc, luxusní kusy pak stojí přes deset tisíc korun. Pořád je to ale levnější, než kdybyste museli koupit dva kočárky najednou. Jen myslete na to, že takový kočárek už neprodáte tak snadno, jako třeba klasický hluboký.

zpět k menu ↑

Letní děti vs. zimní děti

Ač to může někomu znít trochu komicky, mezi maminkami se za dlouhá léta vžilo označení „letní děti“ a „zimní děti“, podle toho, kdy jejich ratolesti přišly na svět. Vzhledem k rychlému vývoji dětí jsou velmi rozdílné i použité kočárky. Takzvané zimní děti potřebují nutně hluboký kočárek, abyste je mohli uložit do teplého fusaku, v něm do kočárku a vozit je na procházky i v mrazech, aniž by jim byla zima a nachladily se. Na jaře pak přijde vhodný čas na to, abyste jim koupili kočárek sportovní. Naopak děti narozené v létě to mají jednodušší. Není to sice úplně ideální, ale pokud potřebujete šetřit, vystačí si jen s vhodně zvoleným sportovním kočárkem, který je dostatečně hluboký na to, aby si do něj mohlo lehnout i malé miminko. Jakmile pak dítě odroste, používáte již sportovní kočárek klasicky.

Dvojčata v kočárku

zpět k menu ↑

Co s kočárkem pro sourozence? Vedle sebe, nebo za sebe?

Sourozenecké kočárky jsme zde již stačili nakousnout, ale jelikož článek jim nebyl primárně určený, dovolte nám všechno potřebné dopovědět na tomto místě. Zásadně se totiž liší způsobem uložení. Buďto můžete děti usadit za sebe do dvou sedaček (v podstatě jako do vláčku), nebo vedle sebe. Oba způsoby mají své pro a proti:

 • Usazení vedle sebe je vhodné pro dvojčata – ta se navzájem nebudou zlobit, navíc mají často tendenci chovat se podobně, takže je budete mít obě pod stejným dohledem. Problémy mohou nastat při nastupování do MHD nebo při cestě po užším chodníku, protože toto uspořádání je prostorově náročné.
 • Usazení dětí za sebou doporučujeme, pokud je jedno z nich starší. Kdyby sedělo vedle mladšího, mohlo by mladšího sourozence provokovat. Navíc takto máte jistotu, že vždy projdete dveřmi nebo že nebudete na chodníku či na přechodu zavazet. Sedačky takového kočárku pak můžete využít jako dvě autosedačky, pokud jedete třeba na výlet. Problémy ale nastávají s ovladatelností. Kočárek je výrazně delší, než ten klasický, takže se s ním výrazně hůře zatáčí a při manipulaci je těžší.

Snad jsme vám o kočárcích sdělili všechno, co můžete potřebovat. Pokusili jsme se vás navést na správnou vlnu a dát vám maximum rad a tipů, co je potřeba hlídat a dodržet. Pokud bychom ale na něco zapomněli, můžete nás kontaktovat a zeptat se, to není problém. Na závěr už nám dovolte pouze popřát, aby vaše dítě rostlo jako z vody a bylo zdravé, to je hlavní.

Kočárky
Ohodnotit článek
Váš pomocník