Nejlepší vysavače 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího vysavače.
 • Zvolte si na základě hlučnosti, účinnosti vysávání, spotřeby a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

TOP vysavače roku 2019

Klasické Cyklónové Tyčové Ruční Robotické
Electrolux Pure D9 PD91-8SSM Rowenta RO 6963 EA Concept VP 4200 Bosch GAS 18V-1 Professional Neato Botvac D7 Connected
Vysávání koberců
96 %
Vysávání podlah
93 %
Spotřeba
98 %
Cena/kvalita
94 %
Vysávání koberců
91 %
Vysávání podlah
98 %
Spotřeba
94 %
Cena/kvalita
92 %
Vysávání koberců
94 %
Vysávání podlah
93 %
Spotřeba
92 %
Cena/kvalita
91 %
Vysávání koberců
88 %
Vysávání podlah
94 %
Spotřeba
92 %
Cena/kvalita
93 %
Vysávání koberců
94 %
Vysávání podlah
95 %
Spotřeba
93 %
Cena/kvalita
89 %
95%
94%
93%
92%
93%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Vysavače patří mezi ty vynálezy, které zcela změnily životy hospodyněk na celém světě. Dříve, když chtěl člověk doma uklidit, hodně se nadřel. Řada z vás si to možná ještě pamatuje – vytřít všude prach, umýt podlahu, koberce vynést ven, přehodit přes stojan a pořádně je vyprášit,… Chtělo by se vám to dělat dnes? Určitě ne, dnešní doba je rychlá a na takto zdlouhavý úklid čas ani nezbývá. A navíc, čím rychleji se téhle nepříjemné povinnosti zbavíte, tím lépe. Máte-li však vysavač, pak se všechno usnadní a urychlí – koberec i podlahu vysajete, vyčistíte, snadno si poradíte i s pavučinami v rozích nebo s drobky v pohovce. Ale nechtěli bychom, aby vznikl dojem, že vysavač najde uplatnění pouze při velkém úklidu, to rozhodně ne. I při běžném vaření se vám může stát, že vysypete na zem mouku nebo koření, i pak je vysavač na místě a pomůže vám zbavit se nepořádku.

Ale i úklid s vysavačem, ačkoliv je rychlejší a snazší, je pořád práce. Tudíž byste se měli snažit, aby pro vás byla co nejpohodlnější a zároveň také co nejúčinnější. To vám může zajistit jedině dobrý výběr. Pokud si koupíte levný vysavač, pak zcela jistě ušetříte, ale koupě se vám ve výsledku nevyplatí. Bude mít pravděpodobně menší životnost, bude potřeba často měnit pytlík a určitě nebude efektivní. Zato některý z dražších špičkových modelů, ten bude zcela jistě v domácnosti pomocníkem a nikdy vás nenechá, jak se říká, ve štychu. Ale samozřejmě chápeme, že ne každému se chce za vysavač zbytečně utrácet, stejně jako u dalších spotřebičů i zde platí, že vysoká cena se nemusí rovnat kvalitě. Proto jsme si pro vás připravili recenze TOP vysavačů, s nimiž se můžete na trhu setkat. Jak sami vidíte, je určitě z čeho vybírat.

Ovšem pro správný výběr potřebuje člověk také vědět, co je u vysavače rozhodující, co je důležité a co naopak nepodstatné. Víte, jaká má být optimální spotřeba, hlučnost nebo sací výkon? Ne? Pak je dobré si ještě předtím, než začnete listovat recenzemi, projít rady a doporučení, na co všechno se zaměřit. Proto vám přinášíme našeho nákupního rádce, který vám poradí a vysvětlí vše podstatné. Přeci jen, dnešní doba je plná technologií, speciálních systémů a parametrů, ze kterých jde jednomu hlava kolem. Decibely, kilowatthodiny, nebo watty, kdo se v tom má vyznat? My vám s tím rádi poradíme, v našich recenzích je vše vysvětleno do detailu a dozvíte se i v jakých hodnotách by se měl který parametr pohybovat. Nuže, můžeme začít…

zpět k menu ↑

Jaké máme základní typy vysavačů?

Jestliže právě vybíráte vysavač, pak byste se měli hned na začátku rozhodnout, o jaký typ vysavače máte zájem. Existuje jich totiž celá řada, od klasických, které zná asi každý z nás, až po menší tyčové nebo ruční. Zvláštní kapitolou jsou pak automatické a chytré vysavače robotické. Pro každý z nich je vhodné jiné použití a každý z nich má vlastní parametry, podle kterých byste se měli řídit. Můžeme si tedy jednotlivé typy společně projít, podívat se na jejich specifika a společně rozhodnout, který z nich se hodí právě pro vás. Samostatnou kategorii vysavačů, která se lehce překrývá s námi zvoleným rozdělením, tvoří parní vysavače, kterým je věnován prostor v testu parních čističů.

Klasické sáčkové vysavače

Klasické vysavače, jak je znáte – s velkým tělem, hadicí a hubicí, které sbírají vysáté nečistoty do sáčku. Jsou největší, zpravidla nejvýkonnější (a také nejhlučnější) a disponují energetickým štítkem, ze kterého zjistíte řadu charakteristik účinnosti.

Cyklónové a bezsáčkové vysavače

V zásadě jsou velmi podobné klasickým vysavačům, liší se ale hlavně v jednom faktoru – odpad se nesbírá do sáčku, ale do nádoby, kterou pak snadno vyjmete a vysypete. Zařadit sem můžeme vysavače cyklónové, například od firmy Dyson, které částice pomocí takzvaných cyklón maximálně urychlí a odseparují od procházejícího vzduchu.

Tyčové vysavače

Vysavače lehčí konstrukce, které lze snadno ovládat. Někdy není nutné je připojit do elektřiny, mohou být i akumulátorové. Nemají hadici, vysávací hubice přechází rovnou v tělo. Výhodné jsou v menších prostorech.

Ruční vysavače

Ruční vysavače jsou téměř bez výjimky akumulátorové a jsou určené pro vysávání v akutních případech (například v kuchyni, když vysypete mouku), nebo v malých prostorech, kam se velký vysavač nevejde (například v kabině automobilu). Nejsou určeny k vysávání velkých ploch, bylo by to hodně náročné a pracné.

Robotické vysavače

Robotické vysavače jsou technologicky nejpokročilejší a tvoří nejdražší třídu vysavačů. Jsou autonomní, takže umí vysávat, aniž byste je vedli. Disponují řadou senzorů a čidel, které brání, aby narazily do nábytku nebo spadly ze schodů. Po všech stránkách vám ulehčují úklid, ale zase od nich nemůžete čekat, že je pustíte do zaneřáděné domácnosti a oni ji vyčistí. Spíše dovedou udržovat už uklizené místnosti.

Parní vysavače

Speciální typ vysavačů, který vyrábí například firma Kärcher. Využívají horké páry k tomu, aby vyčistily a vydezinfikovaly například koberce nebo potah sedačky. Výhodou je, že pára pronikne i tam, kde se vysává běžným vysavačem špatně. Mají hodně blízko k parním čističům, na které zde již bylo odkazováno, oproti nim mají ale navíc funkci vysávání.

zpět k menu ↑

Test klasických vysavačů

Klasické vysavače tvoří na trhu asi největší (a zároveň také nejprodávanější) skupinu vysavačů. Jsou totiž velmi univerzální a navíc lidé jsou na ně zvyklí, alespoň v našich končinách. V čem tkví jeho obliba? Především v tom, že vám nabízí za málo peněz hodně muziky, lidově řečeno. Navíc je jejich použití možné prakticky vždy a všude.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Energetická třída Účinnost vysávání Cena
1. Electrolux Pure D9 PD91-8SSM
A++ A/A Zjistit cenu
2. Hoover TX62ALG 011
A+++ A/A Zjistit cenu
3. Rowenta RO 6495 EA
A+ A/A Zjistit cenu
4. Hoover TX60PET011
A++ A/A Zjistit cenu
5. Rowenta Silence Force 4A Full Care
A A/A Zjistit cenu
6. Rowenta Silence Force Extreme
A A/A Zjistit cenu
7. Electrolux ESP74GREEN
A+ A/A Zjistit cenu
Klasický vysavač

Klasické vysavače a jejich charakteristika

Klasické vysavače jsou na trhu asi nejoblíbenější. Výkon klasického vysavače je totiž plně dostačující pro běžné vysávání v domácnosti. Zároveň ale takový vysavač není drahý, řadí se mezi ty levnější. Navíc je velmi snadno dostupný, jak jsme řekli, takových vysavačů je na trhu hodně. Uplatnění najdou prakticky v každé domácnosti, ať již potřebujete vysát koberec, nebo podlahu. S použitím speciálních nástavců (například na vysávání sedaček nebo autosedaček) můžete zvládnout i mnohem více činností.

Tyto vysavače bývají sáčkové, s dostatečně silným filtrem a vysokým výkonem, protože se do nich dá zabudovat poměrně silný motor. Ovšem souvisí s tím také fakt, že jsou prostorově náročné, mají vyšší hmotnost a hůře se s nimi budete pohybovat. Příliš mobilní, to musíme uznat, nejsou. Zejména, máte-li vysavač nosit do schodů, tam totiž nevyužijete ani jeho kolečka. Na druhou stranu, díky tomu, že od sací trubky vede ještě hadice, je poměrně snadné a pohodlné použití, nemusíte se při něm přehnaně ohýbat. A věřte, že vaše záda to jednou zcela jistě ocení.

Výhody

Příhodný poměr cena a výkon

Univerzálnost

Možnost zakoupení nástavců


Nevýhody

Zmenšená mobilita

Velké rozměry a horší skladování

Hmotnost

zpět k menu ↑

Test cyklónových vysavačů

Jde o vysavače, které jsou vzhledem, parametry i použitím velmi podobné klasickým sáčkovým vysavačům. Zásadní rozdíl je ale právě v absenci sáčku. Místo toho sbírají odpadky a prach do nádoby.

Cyklónové vysavače a jejich charakteristika

Jsou velmi podobné klasickým sáčkovým vysavačům. Na rozdíl od nich ale nemají sáček. Vysávání u nich totiž funguje na trochu jiném principu. Vysáté částice se ve sběrací nádobě odstředivou silou urychlí a jsou ze vzduchu odstřeleny na stěny. Tím se vzduch čistí a definitivní odfiltrování pak následuje hned za nádobou, kdy je cezen skrze filtry. Výhoda je zde zřejmá, odpadá nutnost kupovat pořád nové a nové sáčky, na druhou stranu nádobu musíte o to častěji vysypávat. Výkonnost a účinnost filtrace je závislá především na počtu cyklón.

Výhody

Ekonomicky výhodnější (není potřeba dokupovat sáčky)

Stabilní výkon

Kvalitní filtrace


Nevýhody

Nutnost vysypávat pravidelně nádobu

Možnost zvíření prachu z nádoby zpět do místnosti

Cyklónový vysavač

zpět k menu ↑

Test tyčových vysavačů

Tyčové vysavače jsou zlehčenou verzí klasických vysavačů. V zásadě sestávají pouze ze sací hlavice a trubice, všechno ostatní za hadicí tady chybí. U nás nejsou tolik oblíbené, ale třeba v západní Evropě nebo v Americe ano a časem si nacházejí pozici i na našem trhu.

Tyčový vysavač

Tyčové vysavače a jejich charakteristika

Jejich největší předností jsou malé rozměry, díky kterým je stačí uložit do kouta jako koště a nemusíte jim vyhrazovat žádný zvláštní skladovací prostor. Stejně tak jejich hmotnost není velká a vzhledem k tomu, že jsou také delší, vám můžeme garantovat pohodlné používání, aniž byste se museli nějak zvlášť ohýbat a likvidovat si záda. Výhodou pro někoho může být i nižší cena oproti klasickým nebo robotickým vysavačům.

Ovšem to kompenzují i určité nevýhody. Předně ne všechny jsou určené pro zapojení do elektřiny, některé fungují na baterii a dobíjejí se. Navíc mají i menší výkon, takže vysávání s nimi trvá déle. Koberce se s nimi potom vysávají jen velmi těžko (protože z tkaniny prostě nečistotu nevytáhnou). A vzhledem k tomu, že hmotnost je sice malá, ale citelná, nehodí se ani pro vysávání většího domu, spíše bytu nebo kanceláře. Upadla by vám ruka. Pokud tedy hledáte univerzální vysavač, který využijete při velkém úklidu, poohlédněte se jinde. Ovšem kdyby vás zajímal pomocník pro občasné vysávání, který snadno uložíte a který pro vás nebude přítěží, pak je ideální.

Výhody

Malá hmotnost, snadná mobilita

Pohodlnější manipulace

Dobré výsledky při vysávání podlah


Nevýhody

Nehodí se na vysávání koberců

Menší výkon, horší v poměru k ceně

Menší popularita a tedy i menší výběr

zpět k menu ↑

Test ručních vysavačů

Ruční vysavače nejsou skutečně vhodné pro velký úklid, to musíme říct předem. Neodpovídají tomu jejich parametry, ani způsob jejich použití. Hodí se ve chvíli, kdy něco vysypete v kuchyni, nebo kdy potřebujete vysát gauč.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Doba provozu Hmotnost Cena
1. Bosch GAS 18V-1 Professional
20 minut 1,3 kg Zjistit cenu
2. BOSCH UniversalVac 18
20 minut 1,3 kg Zjistit cenu
3. ETA Verto II 1423
15 minut 1 kg Zjistit cenu
4. Black&Decker DVJ 315 J
15 minut 1,2 kg Zjistit cenu
5. Electrolux ZB 6106 WDT
14 minut 1,3 kg Zjistit cenu

Ruční vysavače a jejich charakteristika

Jsou malé, lehké, s menším výkonem, a v tom spočívají jak výhody, tak nevýhody. Podlahu byste s nimi vysávali týden a museli byste se plazit po kolenou. Na druhou stranu, když se vám v kuchyni vysype třeba sůl nebo mouka, takže je zbytečné na to brát velký vysavač. Ten ruční je na to ideální, už jen proto, že se s ním snadno všude dostanete a akutní problém s ním rychle vyřešíte. Nepořádek takto vysajete i z míst, kde by jinak zůstal. Co se týče parametrů, takový vysavač je lehký, malý a snadno přenosný, ovšem má také velmi malý sací výkon. Ani výdrž baterie (protože tyto vysavače se nestrkají do zásuvky, ale berou energii z akumulátoru) není nijak závratná. Ovšem zato nabíjení je snadné, buď se vysavač nasadí do držáků, nebo se zapojí skrze nabíječku.

Výhody

Snadná mobilita

Intuitivní používání

Malé rozměry a tedy i snadné skladování

Vhodný pro krátkodobé vysávání i na složitých místech


Nevýhody

Menší výkon oproti klasickým

Nehodí se pro velké vysávání

Přílišná jednoduchost

Délka vysávání omezena kapacitou baterie

Ruční vysavač

zpět k menu ↑

Test robotických vysavačů

Robotický vysavač se od předchozích naprosto odlišuje, prakticky veškerým svým fungováním. Je totiž určený k tomu, aby pořádek udržoval průběžně. Sám se řídí, sám si organizuje práci a uklízí prach a nečistoty z koberce bez toho, abyste se o něj museli starat a nějak s ním pracovat.

RObotický vysavač

Robotické vysavače a jejich charakteristika

Jde o samostatný druh vysavače, který se o pořádek u vás doma postará sám. Na druhou stranu, tyto vysavače vyžadují velmi pečlivý výběr. Je totiž potřeba, aby se dokázaly vyhnout překážkám, aby se při pohybu neobouchaly nebo nezamotaly do kabelů. S tím ale souvisí třeba to, že některá místa podlahy, zejména kolem překážek, zůstanou špinavá (nehledě na to, že koberce uklízí spíše hůře než lépe). Proto doporučujeme kombinovat robotický vysavač s občasným vysáváním pomocí toho klasického, protože tím si zajistíte dokonale čistou domácnost. Ačkoliv to prodejci někdy tvrdí, robotický vysavač ten klasický nenahradí, může ho pouze zefektivnit.

Kvůli zvýšené složitosti těchto přístrojů musíte věnovat pozornost více parametrům, než u běžných vysavačů. Zajímat vás musí, jaký typ povrchu vysavač zvládne, to především. Dále pak také to, jak si stojí vysavač se senzory – měl by poznat, že se blíží ke schodům, aby nespadl, musí detekovat překážky a měl by rozeznat i odolné skvrny, aby je vyčistil. Zkrátka, pokud to řekneme hodně stručně, měli byste se dívat po co nejvyšší míře automatizace a co největším výkonu, aby se vám přístroj vyplatil. Technologie, které jsou do těchto vysavačů zabudované (například UV-C lampa nebo senzorové čištění) jsou pak třešničkou na dortu.

Výhody

Velmi dobrý výkon

Uklízení je automatické a pravidelné

Nemáte žádné starosti

Využití velmi pokročilých technologií


Nevýhody

Použití omezené povrchem

Levné modely se brzy samy zničí

Vysoká cena

zpět k menu ↑

Největší výrobci vysavačů

Říkáme vám to u všech spotřebičů, ani vysavače nebudou výjimkou. Sledujte pozorně i výrobce vybraného vysavače. Platí zde totiž, že známý výrobce, který má jméno a ambice, si nedovolí pošpinit svou značku „šmejdem“, který by nic nevydržel. Proto můžete od prověřených a známých značek očekávat vysokou kvalitu a dobré parametry, na rozdíl od levnějších alternativ. Proto bychom vám rádi představili výrobce vysavačů, kteří stojí za zvážení a jejichž výrobky můžeme na základě našich testů doporučit.

zpět k menu ↑

Podle jakých parametrů vysavače vybírat?

Nyní se již s klidným svědomím můžeme pustit do upřesnění výběru. Když totiž víme, jaký typ vysavače hledáme a z jakých značek budeme vybírat, můžeme snadno celý sortiment vysavačů omezit třeba na dvacet nebo třicet modelů, které se nám hodí. A dále pak budeme pokračovat jednotlivými parametry. Začněme těmi nejdůležitějšími, které bývají pro výběr vysavače klíčové, a postupujme pomalu k detailům, na nichž závisí pouze vaše pohodlí. Takže, pokud jsme vás doteď zaujali, můžete s námi pokračovat, od okraje až k jádru věci.

Filtrace – možná nejdůležitější parametr vysavače

Začněme těmi údaji, které najdeme na energetickém štítku. Jedním z nejdůležitějších parametrů je u vysavačů filtrace. Pokud totiž nebude dostatečně kvalitní a účinná, budete vysávat pořád dokola ten stejný prach, který přes filtry prošel a s vypouštěným vzduchem utekl zpět do místnosti. Na počet a typ filtrů si tedy dávejte dobrý pozor. Levné vysavače používají filtry jen tak, aby se neřeklo, tam tedy nemůžete nic moc účinného očekávat. Oproti tomu u dražších modelů se můžete setkat třeba s S filtrem nebo s celoživotním filtrem, které budou sloužit dlouho a zároveň kvalitně. Pokud máte doma alergiky, pak doporučujeme používat vysavače s HEPA filtrem, které dosahují účinnosti až 99,97 %, což je naprosto neskutečně číslo. Přímo o nich se pak rozepisujeme dále v článku, pokud by vás zajímalo, kde se tak vysoká účinnost bere. Navíc platí, čím více filtrů, tím lépe.

Kvalitu filtrace vybraného vysavače můžeme najít na energetickém štítku. Je tam uváděna, podobně jako třeba spotřeba, ve formě stupnice písmen A až G, přičemž třída G je nejhorší a filtrační schopnosti nedosahují ani 50 %, naopak třída A zvládá odfiltrovat až 99,8 % vysátého prachu a tedy pouze 0,02 % se vrátí zpět do místnosti, což asi přežijete. Jsou to právě vysavače třídy filtrace A, které používají HEPA filtry a které mají filtrů hned několik, aby se efektivita navýšila na nejvyšší možnou mez.

HEPA filtr
Energetický štítek vysavače

Třídy účinnosti vysávání

A nyní se dostáváme k druhému rozhodujícímu údaji, který nám může pomoci odlišit dobrý vysavač od nekvalitního. A tím je účinnost vysávání. Najdete ji na energetickém štítku ve dvou různých stupnicích. Jednak se měří účinnost vysávání podlah (tedy hladkých povrchů) a jednak účinnost vysávání koberců (tedy textilních povrchů). Vypovídá to nejlépe o tom, jak vysavač pracuje, k čemu je vhodný a jak ho využijete. Oba parametry se opět vyjadřují na stupnici A až G písmenem, přičemž A je nejlepší a G je nejhorší.

Tady se již začnou i kvalitní vysavače rozcházet. Obecně platí, že účinnost vysávání hladkých podlah je vyšší, u skutečně kvalitních spotřebičů dosáhne na písmena A, B, popřípadě C, to už však značí menší efektivitu. Na podlaze totiž není prach tak pevně zachycen, takže i vysavač s menším výkonem ho snadno vysaje. Na druhou stranu, u koberců je to horší. Prach se v nich mezi vlákny drží pevněji, takže dostat ho ven vyžaduje větší výkon. Efektivita se zde pohybuje ve třídách A, B a C. Doporučujeme vám se na tomto místě rozhodovat podle toho, k čemu chcete vysavač použít. Máte-li v bytě pouze parkety, kupte si ten, který je vysoce efektivní při vysávání podlah. Naopak, jsou-li v každé místnosti vašeho domu koberce, nesledujte účinnost vysávání podlah, ale koberců. A konečně, pokud ve svém domě kombinujete obojí, hledejte kompromis.

Sací výkon není to stejné jako příkon

Sací výkon je další naprosto klíčovou vlastností, podle které byste měli vysavač vybírat. Nenechte se ale zmást! Sací výkon se nerovná příkonu. Příkon vám říká, kolik energie vysavač spotřebuje (od roku 2017 nesmí podle EU překročit 900 W), ale jen asi třetina až pětina tohoto příkonu se použije na sání. Část se spotřebuje i na vyhánění vzduchu znovu ven, na filtraci a část se ztratí ve formě vibrací nebo tepla. Kolísání v množství výkonu, který se spotřebuje na sání, pak způsobují rozdíly ve filtraci nebo v těsnění vysavače, čím kvalitnější, tím lepší sání a tím větší výkon. Samotný sací výkon by pak měl být regulovatelný, abyste mohli při zachování nejvyšší kvality vysávání přístroj použít na různé povrchy. Jiný výkon je totiž vhodný na podlahy, jiný na koberce. Ovšem jakkoliv je tento parametr důležitý, dá se obejít tím, kde ho výrobce bude měřit a jaký ho uvede. Naše rada tedy je k němu přihlédnout, ale rozhodovat se podle účinnosti vysávání, uvedené na energetickém štítku.

Energetická třída je důležitá z hlediska spotřeby

Údaje, týkající se energetické třídy, naleznete spolu s výše jmenovanými vyznačené na energetickém štítku. Ten je od roku 2001 v Evropské unii každý výrobce povinen ke svému elektrospotřebiči přiložit. Jednotlivé třídy označují barevné pruhy a písmena. U vysavačů je stupnice A až G s tím, že existují ještě čtyři kategorie třídy A (od A až po A+++) přičemž vysavač kategorie A+++ je nejúspornější a vysavač skupiny G naopak nejméně úsporný. V praxi se však setkáte především s třídou A (v některých případech A+, A++ a A+++, ale těchto vysavačů je zatím menšina), protože výrobci jsou povinni energetické nároky spotřebičů snižovat, popřípadě s třídou B. Několik málo Céček, Déček a Éček, s nimiž se taktéž můžete ještě potkat, pak budou spíše pozůstatky starších časů a v žádném případě vám nedoporučujeme do takových vysavačů investovat. Jejich spotřeba je naprosto šílená a efektivita malá. Uvědomte si, že jde o staré modely, popřípadě o výrobky méně známých a málo spolehlivých společností, které vám stěží přinesou domů kvalitu. Pokud vás energetické třídy zaujaly, máme zde pro vás příklad, na kterém vám vysvětlíme, v čem se vám i dražší spotřebič vyšší třídy vyplatí:

Představte si, že si koupíte za 4000 korun vysavač energetické třídy A, například Electrolux ZSPPARKETT. Není to žádná velká investice, bude to spíše průměrný vysavač. A spolu s ním si zakoupíte ještě vysavač Sencor SVC 512, který stojí pouze 1200 korun, ale patří do energetické třídy B. Na první pohled se vám vyplatí více ten druhý, levnější, rozdíl je 2800 korun. Ovšem to, že Electrolux patří do energetické třídy A, znamená o 20 % nižší nároky na energii oproti Sencoru. Z toho vyplývají velmi významné úspory. Budete-li vysávat jednou, dvakrát týdně, pak se vám již po roce nebo dvou přestane investice do přístroje třídy B vyplácet, protože s ním provdáváte výrazně víc peněz než s vysavačem třídy A.

Co z toho tedy pro vás plyne? Snažte se vždy kupovat, třeba i za o něco vyšší cenu, spotřebič lepší energetické třídy. Vyplatí se vám to víc, než ušetřit a pak dlouhodobě doplácet na elektřině.

Vysávání se sáčkem nebo bez něj?

Jedním z těch velmi podstatných parametrů vysavače je i typ vysávání. Respektive typ zachycování nečistot ve vysavači. Existují celkem dva, přičemž se liší především pohodlím používání.

Prvním typem jsou sáčkové vysavače. Ty můžeme rozdělit ještě dále:

 • Vysavače se sáčkem na jedno použití – asi nejběžnější typ, sáček se vloží do vysavače, jakmile se naplní, přístroj vám to oznámí a vy ho vyměníte za nový. Výhodou je, že se sáčky nemusí měnit často, výměna je hygienická a nepráší se při ní. Je to ale neekonomické.
 • Vysavače s vysypávacím sáčkem – oproti předchozímu typu se dá sáček použít víckrát, takže na nákupu pytlíků ušetříte. Ale s opakovaným použitím klesá kvalita sáčku, takže se postupně může začít zanášet motor, navíc při jeho vysypávání se prach bude vířit a část se dostane zpět do domácnosti.

Proti sáčkovým vysavačům stojí vysavače bezsáčkové. Nečistoty se nezachycují ve filtrovacím sáčku, ale přímo v nádobě, která je k tomu určena. Opět zde máme dva typy:

 • Vysavače se suchou sběrnou nádobou – vysavače, u kterých je potřeba vysypání nečistot asi nejméně častá. Na druhou stranu narážíme opět na problém vysypávání, při kterém se bude prach vířit, bude to zejména pro alergiky nepříjemné a filtry se budou snáze zanášet.
 • Vysavače se sběrem do vody – asi nejhygieničtější řešení, nečistoty se přivádí do nádoby s vodou, která je zachytí a nedovolí jim se dostat ven. Navíc při vyprazdňování nádoby neunikne ani zrnko prachu. Na druhou stranu je ale potřeba vyměňovat vodu po každém větším vysávání, navíc sací schopnost je omezená, protože voda nesmí vniknout do motoru.

Vysavač doma

Objem sáčku nebo nádoby

Pokud jde o objem sáčků nebo nádob na nečistoty, závisí vše na vaší současné situaci a na množství nečistot, jaké očekáváte. To záleží především na velikosti domu nebo bytu, ale i na vašem životním stylu, práci nebo na tom, jak pořádné a pečlivé máte děti. Obecně bychom vám však doporučili spíše více než méně. I do malého bytu byste měli mít sáček, jehož kapacita je alespoň 2 až 2,5 litru. Průměrná domácnost by pak neměla jít pod 3 litry a ve velkém bytu budete pravděpodobně potřebovat sáček s objemem až 4 litry.

Rozdíl mezi mokrým a suchým vysáváním

Z hlediska vysávání můžeme dělit vysavače ještě na typy s mokrým vysáváním, suchým vysáváním nebo na univerzální přístroje, které zvládají obojí. Suché vysávání je klasika, kterou děláte nejméně jednou týdně a kterou umí prakticky každý vysavač. Koberec nebo podlahu nasucho přejedete kartáčem na hubici a nečistoty zkrátka vysajete. Oproti tomu mokré vysávání probíhá skrze vodní filtr a je to nejlepší cesta, jak vyčistit koberec. Čistící prostředek smíchaný s vodou se vstřikuje přímo na koberec a ten se tak čistí a dezinfikuje do hloubky. Nejlepší je, pokud vysavače umí obojí, většina je však určena pouze na suché vysávání. Pouze na mokré vysávání je určeno pouze několik výjimečných modelů. My bychom vám však doporučili hledat univerzalitu a pořídit si vysavač, který zvládne oba způsoby, nikdy totiž nevíte, co se vám jednou bude hodit.

Hlučnost nesmí přesáhnout určitou mez

Pomalu se dostáváme k těm méně podstatným údajům. Jedním z nich je právě hlučnost přístroje. Ta sice nemá na kvalitu vysávání žádný vliv, ale jistě oceníte, když nebude váš vysavač dělat žádný přehnaný hluk. Bude to důležité pro vaše pohodlí a komfort, protože je škoda si při práci likvidovat ušní bubínky naprosto zbytečně přehnaným hlukem. V případě vysavačů, zejména těch levných, vám to totiž velmi reálně hrozí. Intenzita zvuku, který generují ty nejlevnější modely, totiž šplhá nezřídka až k 80 decibelům, což se dá srovnat s hlukem rušné ulice nebo s prací v dílně. Takový hluk vám bude pravděpodobně velmi nepříjemný, nehledě na to, že při něm neuslyšíte ani slovo a každý v okolí vašeho bytu bude vědět, že vysáváte.

Ovšem nejlepší modely na trhu, které mají dobrý výkon, regulaci a izolaci, se dostávají na hodnoty kolem 50 dB, což je velmi příjemné. Odpovídá to asi hlasitosti zapnuté televize nebo pračky v provozu. Již z toho je patrné, jak velký a výrazný rozdíl je v těchto zvukových hladinách 30 decibelů. Navíc si uvědomte, že intenzita zvuku narůstá exponenciálně, takže rozdíl mezi 10 a 40 decibely je poměrně malý, ale rozdíl mezi 50 a 80 decibely je obrovský. Navíc při dlouhodobém vystavení takto intenzivnímu zvuku si kazíte sluch. Proto byste neměli tento parametr podceňovat.

Vysavač hlučnost

Hmotnost a rozměry, aby byla práce s vysavačem pohodlná

Hmotnost vysavače, ač se to na první pohled nemusí zdát, hraje pro jeho pohodlné použití poměrně významnou roli. V menším domě nebo bytě to příliš nepocítíte, protože se s vysavačem budete pohybovat pravděpodobně pouze v rámci jednoho patra, ale ve vícepodlažním bydlení je to více než citelné. Na kolečkách není problém tahat ani těžký vysavač, ale máte-li ho potom tahat po schodech nahoru, pak se ty největší a nejhmotnější modely skutečně pronesou. Jejich hmotnost totiž může šplhat až k deseti kilogramům, to už je cítit. V takovém případě se vám tedy vyplatí spíše poohlédnout se po lehčím klasickém vysavači nebo využít některý z tyčových vysavačů, jejichž hmotnost je menší a může se dostat třeba i na dva nebo tři kilogramy, což není v podstatě nic.

Stejně jako hmotnost je pro řadu lidí z praktického hlediska důležitá rozměrová stránka vysavače. Čím je přístroj větší, tím hůře se s ním bude manipulovat a hlavně o to více prostoru bude potřebovat na uskladnění. V rámci jednotlivých typů se rozměry zase tolik neliší, ale mezi kategoriemi jsou opravdu velmi výrazné. Kupříkladu robotický nebo ruční vysavač uložíte v klidu i do skříňky. Tyčový se zase dá opřít někam do kouta nebo za skříň, tak jako byste opřeli koště. Ale klasický vysavač již vyžaduje více prostoru, protože je rozměrově výraznější. Samotný motor a zásobník ještě není takový problém, nároky na prostor totiž výrazně zvyšuje hadice a sací trubka. Proto je pro tento typ vysavačů již potřeba vyhradit speciální místo. I na to byste měli při výběru pamatovat.

Délka kabelu – čím delší, tím lepší

U klasických a některých tyčových vysavačů by vás měla zajímat také otázka elektrického kabelu. U ručních a většiny tyčových vysavačů nemusíte jeho délku řešit, protože budou v sobě mít zabudovaný akumulátor a budou se nabíjet průběžně, mimo dobu aktivního používání. Ovšem zejména u klasických vysavačů je kabel poměrně klíčový. Pokud bude příliš krátký, pak budete muset mít v domácnosti hodně zásuvek a budete ho muset neustále přepojovat. Naopak, příliš dlouhý kabel zase bude překážet a bude se plést pod nohy. Doporučujeme proto hledat optimum, které je někde kolem deseti, dvanácti metrů (maximum je až 16 metrů). Je to dost na to, abyste se dostali z jednoho rohu velké místnosti (7×7 metrů, pak bude úhlopříčka zhruba deset metrů) pohodlně až na druhou stranu. V případě menších místnosti to pak stačí, abyste vysáli na dosah jedné zásuvky i dvě najednou. Při nákupu se v souvislosti s délkou kabelu můžete setkat také s parametrem „akční rádius“. Ten vám říká právě, jak široké okolí od zásuvky můžete s vysavačem uklidit. Počítá se do něj délka kabelu, velikost vysavače a také délka hadice.

Design vysavače nehraje až takovou roli

Design vysavače je při výběru spíše detailem, ale jistě, pro někoho může hrát významnou roli. My ho považujeme pouze za přidanou hodnotu, avšak kdo chce mít reprezentativní domácnost se vším všudy, ten bude určitě hledat vysavač, který dobře vypadá a který zaujme. Vzhled se ale u všech typů velmi výrazně liší, takže si vysavače opět rozdělme do čtyř skupin:

 • Klasické vysavače – jsou největší, tvarově připomínají vajíčko na kolečkách, ze kterého vychází sací hadice a sací trubka. Zároveň nabízí nejvíce designových možnostírůzné velikosti, tvary, barvy nebo vzhledy koleček. To již ponecháme na vás, co se vám samotným líbí, jen pro vás máme doporučení, týkající se sací hadice. Ta bývá povětšinou plastová, ale někdy na ní najdete kovové kroužky, které slouží jako výztuhy. Přestože zvyšují cenu vysavače, rozhodně nejsou zbytečné, naopak. Hadici zpevňují a zabraňují tomu, aby se zlomila nebo praskla, přispívají tedy k vyšší životnosti vysavače a někdy mohou přikrášlovat i jeho vzhled.
 • Tyčové vysavače – představte si, že byste od klasického vysavače odstranili všechno a ponechali si pouze sací trubku a hubici, ke které by byl přimontován motor. Na rozdíl od předchozího typu nenabízí tolik možností, jak upravit vzhled, forma a tvar jsou až na pár výjimek stejné, lišit se mohou pouze úpravou povrchu (lesklá x matná) a barvou, popřípadě barevnou kombinací.
 • Ruční vysavače – tyto vysavače, někdy též přezdívané AKU vysavače, vám mohou tvarem trochu připomínat nepovedený fén. Na zadní straně mají držadlo a ovládání, na přední se pak nachází sací otvor. Ten je přizpůsoben tak, aby se s ním dalo dostat i do užších prostor a aby se dalo vysávat všechno a všude. Opět platí, že u těchto vysavačů se nedá moc nic vymýšlet a jejich design je v zásadě velmi podobný. Zadní část má většinou jednu barvu, přední je pak průhledná v podobném odstínu.
 • Robotické vysavače – nejprostší kategorií, alespoň co do designu, jsou robotické vysavače. Ty mají tvar kolečka… a to je v postatě všechno. Na jejich svrchní straně se nalézá ovládání, na spodní pak kartáče a sací otvory, nebo senzory, ty ale běžně neuvidíte. Liší se od sebe v podstatě pouze barvou, která může být různá, počínaje černou, šedou a bílou až po různé odstíny červené nebo modré.

zpět k menu ↑

Příslušenství a přídatné díly dnešních vysavačů

Podle parametrů můžete vytřídit několik nejlepších vysavačů, které připadají v úvahu. Ovšem dále se mohou lišit funkcemi, které nelze vyčíslit. Sem bychom zařadili některé užité funkce, technologie nebo vychytávky, které vám usnadňují život a zvyšují vaše pracovní pohodlí. A často také kvalitu vysávání jako takového. Co máme na mysli…?


zpět k menu ↑

Finální verdikt

A tím jsme se dostali až na konec našeho průvodce nákupem. Pomohl vám? Vybrali jste? Věříme, že ano, ale i tak nebude na škodu si celý nákup projít od začátku znovu a zkontrolovat si, jestli u zvoleného modelu všechno je, jak má být. Předně se musíte rozhodnout, o jaký typ vysavače máte zájem. To uděláte nejčastěji podle toho, co od něj očekáváte a k čemu ho chcete použít. Pak byste se měli seznámit se specifiky jednotlivých značek a postupně si výběr zúžit na určitý počet modelů. U těch pak budou rozhodující dobré vlastnosti, především vysoká účinnost vysávání (podle vaší domácnosti buď koberců, podlah nebo obojího), kvalitní filtrace (nejlépe, pokud je součástí HEPA filtr) a dobrý sací výkon. Z hlediska úspor byste pak měli hledět také na spotřebu elektrické energie a pro zachování svého pohodlí i na hlučnost. Dnes se nejčastěji doporučují vysavače se 4A – účinnost vysávání podlah a koberců, filtrace i spotřeba třídy A (přičemž spotřeba může být dnes natolik dobrá, že vysavač se vejde i do novějších kategorií A+, A++ a A+++. Protože je důležitý váš komfort, měli byste také hlídat velikost a hmotnost vysavače, přítomnost teleskopické sací trubice nebo různých hubic, které vám umožňují univerzálnější použití. Nakonec byste se měli podívat, jaký je způsob zachycení nečistot, jaký objem mají sáčky (popřípadě nádoby na prach) a jak je dlouhý elektrický kabel. Bylo by nepříjemné neustále vysavač vypínat a přepojovat, pokud by šňůra byla krátká. Teprve teď se můžete zabývat designovými detaily, jako je barva, tvar nebo lesk. Pak si ještě nezapomeňte zkontrolovat cenu vysavače, která by neměla být podezřele nízká, ani zbytečně vysoká, a pokud jste se vším spokojení, můžete si vybraný model koupit. Pak vám gratulujeme, nakoupili jste a můžete vysavač začít používat.

zpět k menu ↑

Jaký má na výběr vysavače vliv jeho cena?

Neděláme si iluze, že byste se rozhodovali pouze na základě dobrých vlastností přístroje. Drtivou většinu lidí totiž ovlivňuje, ačkoliv to tak sami nechtějí, cena. A ta se u jednotlivých typů liší. Rozdělme si tedy opět vysavače do výchozích kategorií:

 • Klasické vysavače nejlevnější seženete v cenách, které nepřekročí tisíc korun. Na druhou stranu, kvalita je spekulativní. Pokud chcete opravdu dobrý klasický vysavač, pak byste si měli připravit dva až tři tisíce. Skutečně kvalitní modely však začínají na pěti tisících a někdy mohou přesáhnout i osm tisíc korun. Za takovou cenu si ale pořídíte velmi dobré parametry a efektivitu.
 • Cyklonové vysavače – cenově se pohybují ve stejných relacích, jako klasické sáčkové vysavače.
 • Tyčové vysavače – vypustíme-li nejlevnější a nekvalitní modely, které se pohybují kolem tisíce korun, začíná kvalita někde mezi dvěma až třemi tisíci korun. Avšak pokud hledáte opravdovou kvalitu, zkuste se poohlédnout po vysavači s cenou kolem šesti tisíc, to bude dostačující, aby vám to zajistilo dobré vlastnosti. Více pak pravděpodobně v běžné domácnosti nevyužijete.
 • Ruční vysavače – pohybují se v mnohem menším rozmezí cen. Nejlevnější se dají pořídit od pěti až osmi set korun, ale o jejich kvalitě nejsme zrovna přesvědčení. Spíše doporučujeme poohlédnout se po ručním vysavači, který stojí mezi tisícem a dvěma tisíci korun. To je běžný průměr. Někdy se ale setkáte se špičkovými modely, jejichž cena může překročit i čtyři tisíce korun.
 • Robotické vysavače nejdražší kategorie vysavačů. Oproti ostatním u nich začíná kvalita až kolem pěti tisíc, spíše možná šesti tisíc. Cokoliv pod touto hranicí je až podezřele levné. Průměrná kvalita se pohybuje od šesti do nějakých deseti tisíc korun, TOP modely pak od deseti tisíc korun výše. Podle nás je to však dost vysoká cena a průměrný robotický vysavač vám do běžné domácnosti vystačí.

zpět k menu ↑

Rady a tipy pro účinný úklid

Když už se nám podařilo vysavač vybrat, měli bychom si také říct, jak ho správně používat, aby byl co nejkvalitnější, nejefektivnější a aby jeho živnost byla co nejdelší. Ať již použijete tyčovitý nebo klasický typ, ty nejzákladnější kroky byste měli dodržet. Jakmile spustíte vysavač, měli byste s ním jezdit po koberci co nejpomaleji a co nejrovnoměrněji. Zachytí se tím větší množství nečistot, než když koberec jen tak „pojezdíte, aby se neřeklo“.  Pokud náhodou narazíte na odolnější nečistotu, pak se nebojte místo přejíždět i víckrát, aby se zajistilo odstranění nečistot usazených hlouběji v koberci.

Kromě toho byste měli při vysávání otevřít také okna. Prach, který se prací zvíří, totiž nenasajete, a po dokončení úklidu by se znovu usadil. Takže byste mohli vysávání s klidným svědomím znovu opakovat. Při otevřeném oknu se prach zachytí do vzduchových proudů a velká část z něj vyjde spolu se vzduchem z okna ven na ulici. Dobrou zásadou je také regulace sacího výkonu. Pokud se bude ke koberci přisávat, pak se vám bude jednak hůře pracovat a jednak se tím ničí motor vysavače. Ten produkuje větší výkon, než jaký se může využít, bude se ohřívat a může se i spálit. Většina vysavačů má v sobě zabudovanou pojistku, která se sepne, pokud dojde k přisátí. V takovou chvíli je potřeba vysavač vypnout, nechat chvíli odpočinout a znovu zapnout.

Vysavač délka kabelu

Při úklidu však nesmíte zapomínat ani na své zdraví. Ačkoliv je pravda, že když vás druhý den nebolí celý člověk, tak jste asi úklidu nevěnovali tolik úsilí, je dobré si nějakou tu bolest ušetřit. Zvláště proto, že budete-li uklízet často, mohli byste si tím způsobit zdravotní problémy. Jednou z možností, jak zdravotním komplikacím předcházet, je správná poloha při vysávání. Měli byste být co nejvíce vzpřímení a neohýbat se zbytečně. To znamená vybírat vysavač podle své výšky a nejlépe s teleskopickou trubkou. Ta se vám přizpůsobí a je tedy větší šance, že najdete vysavač vaší velikosti.

zpět k menu ↑

Jak vysavač udržovat?

Pro životnost vysavače je velmi důležitá i jeho správná údržba. Čím více péče vysavači věnujete, tím více vám to oplatí kvalitou a efektivitou své práce. Naprostým základem je častá výměna prachového filtru (respektive sáčku). Jakmile se naplní, je potřeba ho vyměnit co nejdříve. Jinak se může stát, že vysavač přestane postupně nečistoty sbírat. Stejně tak byste měli sáček vyměnit i v případě, že budete vysávat velmi jemný prach, to se stává třeba po vrtání do zdi. I kdyby filtr nebyl plný, jemný prach by skrze něj mohl při dalším vysávání začít procházet a šel by zpět do místnosti. Přičemž výměna musí být vždy kus za kus, to znamená použití stále stejného filtru, který doporučuje výrobce. Jinak by opět mohlo dojít ke snížení efektivity vysávání.

Důležité je také pravidelné čištění. Zejména filtrů před a za motorem. Někdy je stačí vyměnit, někdy se však musí umývat. Pak je nejlepší vzít suchý hadr, pokud s ním půjde nečistota setřít, a alespoň ty největší usazeniny odstranit. Zvýší se tím výkon motoru a eliminuje se tím jeho přehřívání. Podobně byste měli pravidelně kontrolovat hubici nebo kartáč. Nečistoty, které se usadí mezi štětinami, mohou totiž výrazně snižovat sací výkon. Největší problém jsou v tomto případě vlasy nebo třeba zvířecí chlupy. Nakonec to může dojít tak daleko, že nevysajete vůbec nic ani při maximálním výkonu. Proto se snažte o čistotu spotřebiče dbát.

Závěrem vám můžeme dát jen drobnou radu – čím výkonnější vysavač máte, tím lépe. Nesnažte se s ním ale vysávat povrchy, pro které není určen. V lepším případě to bude neefektivní, v horším případě vysavač poškodíte. Vždy si proto projděte napřed návod, než začnete vysávat, je to lepší.

Vysavače
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník