Nejlepší klimatizace 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější klimatizace.
 • Zvolte si na základě hlučnosti, výkonu, spotřeby a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Klimatizace bez pozadí

TOP klimatizace roku 2019

Mobilní klimatizace do 10000 korun Mobilní klimatizace od 10000 korun Nástěnné klimatizace do 20000 korun Nástěnné klimatizace od 20000 korun Okenní klimatizace
Gorenje KAM 26 THP Sinclair AMC-14P MideaComfee MSAF5-09HRDN8-QE Midea/Comfee 3D-27K TRIO Daitsu GJC 12AF
Kvalita chlazení
88 %
Design
90 %
Ovládání
90 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita chlazení
90 %
Design
92 %
Ovládání
92 %
Cena/kvalita
91 %
Kvalita chlazení
89 %
Design
91 %
Ovládání
95 %
Cena/kvalita
90 %
Kvalita chlazení
90 %
Design
97 %
Ovládání
96 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita chlazení
90 %
Design
92 %
Ovládání
91 %
Cena/kvalita
89 %
90%
91%
91%
94%
90%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

V našem dnešním testu jsme se rozhodli podívat trochu blíže na klimatizace. Ty oceníte zejména ve stále teplejších letních měsících, kdy vás kolikrát od horka neuchrání ani silné zdi domů. Ale nejen to, klimatizace nacházejí stále častěji své uplatnění i v prodejnách, restauracích nebo dalších veřejných zařízeních. Navíc pojem klimatizace dnes neznamená pouze přístroj, ochlazující vzduch v místnosti. Klimatizace stále častěji vzduch i filtrují, odvlhčují, případně mohou obrátit chod a vzduch ohřívat. Někdy se můžete setkat i s tím, že součástí klimatizace bude ionizátor vzduchu. To může být pro někoho velká výhoda.

Na výběr máte běžně z několika typů klimatizací – nejběžnější dělení je na mobilní, nástěnné a okenní klimatizace. Jednotlivé modely se pak od sebe velmi výrazně liší výkonem, velikostí, hlučností i spotřebou. Z tohoto hlediska je nutný pečlivý výběr a dobrá orientace v problematice klimatizací, aby se vám nestalo, že vám zakoupený přístroj po čase přestane vyhovovat. Navíc byste neměli udělat stejnou chybu, jakou dělá celá řada zákazníků. Mnohdy se stává, že zapomenou při nákupu uvažovat o odvodu teplého vzduchu (ať již jde o venkovní jednotku s kompresorem, nebo vývodovou hadici) a doma zjistí, že celkové řešení bude složité. Ovšem pozor, na tomto místě si dovolíme drobné upozornění – klimatizace neznamená totéž, jako ochlazovač vzduchu. Druhá věc, na níž zde chceme upozornit, je, že klimatizace nemůže nahradit větrání. Ochlazuje vzduch, zvyšuje jeho kvalitu, ale zároveň nemůže nijak změnit koncentraci oxidu uhličitého.

Abychom vám oba naznačené body trochu více přiblížili a abychom vám pomohli zorientovat se v množství nejrůznějších hodnot a parametrů, přinášíme vám velký test klimatizací 2019. V jeho rámci vám chceme představit jak nejlepší klimatizace (jak nástěnné, tak i okenní a mobilní) seřazené podle hodnocení v přehledných žebříčcích, tak i poradit, jak vybrat klimatizaci. Ne, že bychom si mysleli, že to nezvládnete sami, ale určitě neuškodí něco si o dané tématice nastudovat. Výběr bude podstatně jednodušší a rychlejší. Pokud nemáte nic důležitého na práci, pojďme se na klimatizace a jejich výběr podívat hned trochu podrobněji.

zpět k menu ↑

Pár slov o klimatizacích

Začněme tím, že si klimatizace trochu představíme. Jak jsme již řekli, jde o přístroje, jejichž primárním účelem je ochlazovat vzduch v místnosti a teplo odvádět ven. Tomu je uzpůsobena celá jejich stavba, kterou si později v článku alespoň zběžně představíme. Moderní klimatizace však umí i něco navíc – umožňují filtraci vzduchu a zbavení se především prachu, v některých případech i mikroorganismů. Některé z nich mají mechanismy, kterými lze ovlivnit vzdušnou vlhkost, jiné zase disponují funkcí ohřevu vzduchu. Ale má to jeden háček. Řada lidí si myslí, že použití klimatizace nahradí celkově větrání (což je zejména v létě poměrně vítaná funkce). Není to pravda, alespoň u běžných klimatizací určitě ne. Jen u některých velmi drahých modelů s nasáváním venkovního vzduchu. Počítejte tedy s tím, že i při použití klimatizace je potřeba větrat.

Další věcí, kterou někteří výrobci zneužívají, je obvyklá neznalost zákazníků a špatná orientace v problematice klimatizací. Na trhu se můžete setkat s takzvanými ochlazovači vzduchu. Fungují podobně, název je stejný a tak svádí k tomu, aby se tato dvě zařízení zaměňovala. Je v nich ale zásadní rozdíl. Klimatizace je účinnější. Využívá totiž chladivo (nejčastěji pod označením R410A nebo R407C), zatímco ochlazovače vzduchu mají vodní nádrž. Díky ní se liší i způsob regulace vlhkosti vzduchu. Zatímco klimatizace vlhkost regulují a snižují, ochlazovače vzduchu ji obvykle zvyšují. Co se týče praktické stránky věci, rozeznáte je právě podle přítomnosti chladiva (které by mělo být uvedené mezi technickými údaji), případně podle výkonu chlazení (který bývá u klimatizací uveden, zatímco u ochlazovače ne).

Co pro vás potom znamená rozdíl ochlazovače vzduchu a klimatizace v praxi? Ochlazovač snižuje teplotu vypařováním vody. Problémy s tím spojené jsou dva, jednak se dosáhne vysoké vlhkosti vzduchu, jednak se po dosažení maximální únosné vlhkosti přestává voda vypařovat efektivně. Sice jsou tyto přístroje levnější a ekologičtější, ale moc je nedoporučujeme. Výhodnější a účinnější jsou klasické klimatizace, kterým se náš test věnuje především. Dělíme je do tří skupin:

 • Mobilní klimatizace
 • Nástěnné klimatizace
 • Okenní klimatizace

Pro toto rozdělení jsme se rozhodli i v rámci našeho testu, aby byl přehlednější. Teď už nám nic nebrání v tom, abychom si nejlepší modely představili.

zpět k menu ↑

Test mobilních klimatizací

Začneme mobilními klimatizacemi. Ty jsou menších rozměrů, jsou levnější a dají se použít prakticky kdekoliv. Jejich hlavní předností je snadná instalace a mobilita. Ovšem nevýhody plynou z jejich jednoduchosti – je to především vyšší hlučnost a spotřeba.

Cenová kategorie do 10 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Průtok vzduchu Energetická třída Cena
1. Gorenje KAM 26 THP
780 m3/hod A Zjistit cenu
2. Honeywell ES800
350 m3/hod A Zjistit cenu
3. Whirlpool PACW29COL
380 m3/hod A Zjistit cenu
4. Honeywell CS10XE
510 m3/hod A Zjistit cenu
5. Sencor SAC MT9020C
290 m3/hod A Zjistit cenu
6. Daitsu APD 9 CK
330 m3/hod A Zjistit cenu

Cenová kategorie od 10 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Průtok vzduchu Energetická třída Cena
1. Sinclair AMC-14P
450 m3/hod A++ Zjistit cenu
2. Electrolux EXP26U758CW
350 m3/hod A++ Zjistit cenu
3. Daitsu APD 12 HK
360 m3/hod A Zjistit cenu
4. Domo DO 324 A
386 m3/hod A Zjistit cenu
5. Sinclair AMC-11P
450 m3/hod A Zjistit cenu
6. DeLonghi PAC N90
- m3/hod A Zjistit cenu
Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace a jejich charakteristika

Mobilní klimatizace, jak jsme si již řekli, jsou menší. Není nutné je spojovat s venkovní jednotkou, stačí je zapojit do zásuvky. Jejich hmotnost je 30 až 40 kg a díky kolečkům je snadné je přemísťovat. Přesouvat je pak můžete dle potřeby mezi místnostmi i mezi budovami, jak se vám to hodí. Odvod horkého vzduchu sice není dokonalý (řeší se hadicí, která je zabudována do otvoru ve zdi nebo v okenním skle) a hlučnost není úplně nízká, ale mobilita a nízká cena všechno kompenzuje. Navíc oproti ostatním typům klimatizací vynikají ty mobilní velmi snadnou instalací. Hodí se ji umístit do méně používaných místností, kde nepotřebujete klimatizovat často a dlouhodobě, ale spíše nárazově.

Výhody

Snadná instalace

Nízká cena

Jednoduchost


Nevýhody

Vysoká hlučnost

Menší efektivita

zpět k menu ↑

Test nástěnných klimatizací

Nástěnné klimatizace, neboli také splity, jsou složitější a velmi specifické. Sestávají z vnitřní jednotky (nebo jednotek – může jich být víc), vnější jednotky a spojovacího potrubí. Instalace je složitější a rozměrově jsou náročnější, ale zároveň jsou výkonnější a efektivnější.

Cenová kategorie do 20 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Energetická třída Cena
1. MideaComfee MSAF5-09HRDN8-QE
A++ Zjistit cenu
2. NORDline SMVH18B-4A1A1NC
A++ Zjistit cenu
3. Sinclair ASH-09BIV
A++ Zjistit cenu
4. Whirlpool SPIW312A2WF
A++ Zjistit cenu
5. NORDline SMVH07B-2A1A1NC
A+ Zjistit cenu

Cenová kategorie od 20 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Energetická třída Cena
1. Midea/Comfee 3D-27K TRIO
A++ Zjistit cenu
2. NORDline WMC 245
A++ Zjistit cenu
3. Midea/Comfee MSAF5-18HRDN8-QE QUICK
A++ Zjistit cenu
4. Remko KWT 200 DC
A Zjistit cenu

Nástěnné klimatizace a jejich charakteristika

Začněme cenou – ta je u splitů výrazně vyšší, než u mobilních klimatizací. Důvod je jednoduchý – jsou efektivnější, výkonnější a méně hlučné (to proto, že kompresor, který zajišťuje účinnost, je umístěný venku). Sestávají z vnitřní jednotky, vnější jednotky a spojovacího potrubí, které prochází stěnou. Hodí se pro ochlazování vzduchu ve velkých domácnostech nebo třeba v kancelářích. Montáž je složitá a vyžaduje určité stavební úpravy (ne vždy ji dokážete zajistit sami). Vzduch v místnosti prochází vnitřní jednotkou, chladivo pak potrubím projde k vnější jednotce a tam teprve dochází k ochlazování. V praxi se dělí na obyčejné splity (platí, že pro každou místnost je nutná zvláštní sestava), nebo na multi-splity (kdy je jedna vnější jednotka schopná pracovat až se čtyřmi vnitřními jednotkami).

Výhody

Vysoká výkonnost

Efektivita

Malá hlučnost


Nevýhody

Složitá montáž vyžadující profesionální přístup

Energeticky náročnější (byť patří do úsporných energetických tříd)

Splitová klimatizace

zpět k menu ↑

Test okenních klimatizací

Jak napovídá název, okenní klimatizace musí být spojená s oknem, nebo alespoň sama musí propojovat vnitřní a vnější prostředí. Představuje mezistupeň mezi mobilními a splitovými klimatizacemi – nesestává z více jednotek, ale zároveň zasahuje jak do místnosti, tak i ven.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Průtok vzduchu Energetická třída Cena
1. Daitsu GJC 12AF
480 m3/hod A Zjistit cenu
2. Sinclair ASW-12BI
480 m3/hod A Zjistit cenu
3. Daitsu GJC 09AF
400 m3/hod A Zjistit cenu
Okenní klimatizace

Okenní klimatizace a jejich charakteristika

Na trhu tvoří okenní klimatizace velmi malou a omezenou skupinu. Nedosahují takové obliby. Jsou sice kompromisem mezi mobilními a nástěnnými splitovými klimatizacemi, ale mají své nevýhody. Montují se přímo do okna, případně do zdi, souvisí to ale s nutností dobré izolace, aby do domu nepronikalo teplo, ani zima. Tím pádem, ačkoliv rozměrově jsou podobné klimatizacím mobilním, ztrácí na mobilitě. Jsou hlučné, protože kompresor není od místnosti nijak oddělený, stejně tak nedosahují výkonu splitových klimatizací. Jejich hlavní předností je spíše relativně snadná instalace a často i nápaditý design, který totiž, jak si výrobci uvědomují, nesmí narušovat design domácnosti.

Výhody

Snadná instalace

Pěkný design


Nevýhody

Hlučnost

Malý výběr

Menší výkonnost

Blokují okno

Nutnost dobré izolace kolem klimatizace

zpět k menu ↑

Značka klimatizace vám při výběru hodně napoví

Pokud čtete naše testy častěji, jistě víte, že jejich součástí bývá i přehled tradičních a osvědčených značek a výrobců typických pro dané zboží. V tomto případě se tradice opět přidržíme a neochudíme vás o značky klimatizací, které je dobré znát. Jistě jste si všimli, že se v poslední době na trh s elektrospotřebiči dostává čím dál více firem, z nichž ne všechny mají dobré jméno. Zásadním faktem je, kolik má firma v daném odvětví zkušeností, jestli se nebojí investovat do inovací a jaký je její přístup k zákazníkům. Pokud má firma na trhu jediný model klimatizace, pravděpodobně nebude mít ani příliš zkušeností, ani nebude vývoji nových modelů věnovat moc prostředků. Mnohem více proto doporučujeme zavedené značky, jako je Sinclair, LG, Daikin nebo třeba Toshiba. Máte s nimi větší šanci, že se vám jejich koupě vyplatí.

zpět k menu ↑

Jak vybrat klimatizaci podle údajů, které vám výrobce poskytne?

Klimatizace, na rozdíl od jiných druhů zboží, mají u sebe přiloženou celkem rozsáhlou technickou dokumentaci. Lze u nich měřit a sledovat celou řadu parametrů, a o to je výběr na první pohled složitější. Pokud se vám ale podaří zorientovat se v jednotlivých hodnotách a pochopit, co pro vás v praxi znamenají, pak uvidíte, že velké množství dostupných informací o výrobku je spíše předností. Začněme ale postupně. Už známe jednotlivé typy klimatizací a víme, které značky jsou kvalitní. Co dál? Ještě než si klimatizaci vůbec pořídíte, měli byste si rozmyslet, jaké prostory chcete klimatizovat. Důležitá je jejich velikost, ta by měla odpovídat výkonu klimatizace. Stejně tak popřemýšlejte nad montáží klimatizací. Platí, že zejména nástěnné modely jsou v tomto ohledu komplikované. Určitě tedy není na škodu vybrat si místo dopředu a pokud bude potřeba stavební úprava, domluvit se s profesionály.

Jednotlivá komponenta klimatizace – vnitřní a vnější jednotka

Určitě byste se měli, zejména u splitových klimatizací zajímat i o to, jaké je provedení obou dvou jednotek. Vnitřní jednotka se nachází uvnitř místnosti, takže je podstatné řešit mimo jiné její design a rozměry. Musí se vám vejít na stěnu, je potřeba mít předem zvolené místo, kam ji dáte. Navíc je potřeba uvažovat s tím, že i malá vnitřní jednotka něco váží a že tedy její usazení například do sádrokartonu není zcela vhodné. Z hlediska vzdálenosti obou jednotek je pak dobré přidržet se optima, uváděného mezi 4 a 6 metry. Větší vzdálenost je samozřejmě technicky možná, ale montáž je pak dražší a komplikovanější, znamená pro vás totiž, že musíte rozbourat velký kus zdi.

Venkovní jednotky se pak umísťují na vnější stranu budovy. V zásadě je opět potřeba řešit její design, ale povětšinou pouze v případě, že je umístěna na čelní straně domu. Pokud ji umístíte směrem do zahrady nebo do dvora, je to asi jedno. Problém vám mohou způsobit pouze ochranáři památek, kteří vidí klimatizace na fasádách celkem neradi. Při troše dobré vůle je ale zařídit dokážete. Případně, pokud by umístění na fasádu neprošlo, je možné umístit vnější jednotku do nebytových vnitřních prostor, například do sklepa nebo do skladu. Opět je potom třeba řešit hmotnost jednotky – jelikož ty nejvýkonnější váží i přes 100 kilogramů, je dobré umístit ji na pevnou a stabilní zeď, pro kterou nebude zátěž znamenat problém. U obou jednotek pak nezapomínejte řešit i rozměry, musí být takové, aby se jednotka na určené místo vešla.

Klimatizace venku
Klimatizace výkon
Klimatizace více jednotek

Výkon klimatizace – možná rozhodující parametr

Asi nejdůležitějším parametrem, který přímo rozhoduje o efektivitě chlazení, je její výkon. Ten by měl být dostatečně efektivní pro místnost, do jaké chcete klimatizaci umístit. Abychom si rozuměli, je potřeba si vysvětlit hned na začátek několik faktorů, které o optimálním výkonu rozhodují:

 • Velikost místnosti – tady asi není žádného sporu, čím větší místnost, tím větší výkon bude potřeba, aby se vzduch v místnosti ochladil.
 • Orientace do světových stran – pokud nejde o místnost uprostřed domu, ale o pokoj orientovaný k některé vnější zdi domu, rozhoduje mimo jiné její orientace. Proč? Protože slunce nesvítí rovnoměrně na celý dům. Zejména jižní strana je výrazně osvícenější, než severní, takže bude i více vyhřátá. Aby se místnost udržela ochlazená, vyžaduje to podstatně větší výkon.
 • Plocha a typ oken – okna bývají i u izolovaných domů největším problémem, jsou totiž místem, kudy uniká v zimě nejvíce tepla a v létě nejvíce chladu ven. Utěsnit je naprosto dokonale je téměř nemožné. Pokud se podíváte na tepelnou mapu domu, největší netěsnosti najdete právě kolem oken. Navíc sklo se prohřeje daleko rychleji, než tlustá zeď. Proto je potřeba při nákupu klimatizace brát v úvahu i počet a celkovou plochu oken.
 • Používané elektrospotřebiče – účinnost elektrospotřebičů není v žádném případě naprosto dokonalá. Vždy alespoň část energie, kterou přijmou, vyzáří ve formě tepla. Platí to jak pro mobilní telefony, tak i pro tablety, notebooky, televize nebo velké ledničky a mrazáky. Teplo, které vyzáří do místnosti, je potřeba také do celkového výkonu chlazení nutno zauvažovat. Ochlazovaný vzduch totiž permanentně ohřívají zpět na původní teplotu.
 • Z dalších, spíše okrajových faktorů, doporučujeme zauvažovat izolaci místnosti (čím lepší izolace, tím méně tepla proniká skrze zdi), počet osob v místnosti (protože i lidský dech a teplo vyzářené kůží ohřívá vzduch), určitou roli hraje i motor klimatizace, který taktéž vypouští do místnosti malé procento tepla.

Chápeme, že může být složité všechny tyto parametry zauvažovat, to je spíše otázka na odborníky. Naštěstí na internetu existují tabulky a stránky, které výpočet provedou za vás, a pokud byste si hodnotou nebyli jistí, můžete výběr zkonzultovat s odborníkem, který vám poradí. Uveďme si ale na závěr alespoň jeden příklad. Není to sice přesný výpočet, ale orientačně pro pochopení problematiky snad poslouží:

Představte si, že máte byt ve městě a uvažujete o pořízení klimatizace do místnosti o ploše řekněme 20 metrů čtverečných. Víte, že výška stropu je 3 metry, tedy že celkový prostor místnosti je 60 metrů kubických (tolik bude v místnosti vzduchu, když nebudeme počítat prostor, který zabírá nábytek, sedačky a další vybavení). Byt je orientovaný na jih, přičemž plocha oken je poměrně velká, 9 metrů čtverečných (byť jsou za okny závěsy a před okny žaluzie). Osoby nebudeme počítat, ale důležité bude zauvažovat elektrické spotřebiče v místnosti – berme v úvahu třeba obývací pokoj, kde najdete televizi, DVD přehrávač, osvětlení a zmíněnou klimatizaci (přičemž příkon spotřebičů se pohybuje mezi dvěma a třemi sty watty). Po konzultaci s odborníkem jsme došli k názoru, že pro takový byt by bylo potřeba zhruba 4 kW výkonu klimatizace.

Co se týče výkonu a jeho hodnot a značení, běžně se užívají dvojí jednotky. První z nich je klasická a dobře známá, kilowatthodina značená kW. Druhou je pak takzvaná BTU, neboli British Thermal Unit (Britská termální jednotka).

Údaje z energetického štítku

Tradičně se v našich testech věnujeme také energetickému štítku daného zboží, pokud je pro vybrané spotřebiče povinný. Je totiž pro zákazníky pěkný, přehledný a stručný přehled těch nejdůležitějších informací, které by se měl o přístroji dozvědět. Klimatizace jsou právě jedním z druhů zboží, které musí svůj energetický štítek podle nařízení Evropské Unie obsahovat. Navíc je u nich energetický štítek poměrně rozsáhlý, takže sděluje opravdu hodně důležitých parametrů. Ovšem než se do nich pustíme, řekněme si jednu věc, abyste nebyli překvapení. Energetické štítky jsou totiž u klimatizací dvojího druhu. Parametry se neliší, jen u klimatizací, které umožňují vytápění, přibývají všechny parametry ještě jednou právě pro topení (orientovat se můžete i podle zkratek EER – pouze funkce chlazení, kterou má každá klimatizace a COP – pro klimatizace s vytápěním).

Energetická třída spotřebiče

Tou nejzásadnější informací, kterou z energetického štítku vyčtete, je energetická třída spotřebiče. Ne nadarmo je jí na štítku věnováno nejvíce místa. Ke znázornění přítomnosti k dané třídě se používají barevné pruhy (od zelené po červenou) a označení tříd od A po D, přičemž třída A je nejvíce úsporná a třída D nejméně úsporná. Ve třídě A pak rozlišujeme ještě další tři kategorie podle počtů plus, a sice A+, A++ a A+++, která by měla být absolutně nejúspornější. Tyto jednotlivé třídy vypovídají o efektivitě přístroje a jeho spotřebě. De fakto vám servírují informaci, jak velká je účinnost přeměny energie a kolik se jí skutečně využije, zatímco zbytek se prostě uvolní. Souvisí to i s úsporami, čím vyšší energetická třída, tím větší úspory energie.

Spotřeba energie za hodinu provozu

Poměrně důležitý je také parametr, zvaný spotřeba energie za hodinu. Jak se dá vyvodit z názvu, jde o množství energie, která se spotřebuje za hodinu času, po který bude klimatizace chladit. Samozřejmě, nelze říct, jak dlouho bude klimatizace v provozu u vás doma, ale poskytuje vám to určitý odhad o tom, kolik vás bude provoz za rok stát. Nebude to asi úplně přesné číslo, ale alespoň orientačně se dozvíte, jak moc výhodná pro vás klimatizace bude.

Výkon

O výkonu jsme se již bavili v samostatné kapitolce, tam jsme si řekli, jak k němu přistupovat a jak na něj nahlížet. Nyní by stálo za to si projít, jakých hodnot běžně dosahuje. Vezměme v úvahu častěji používané a známější kW, které většině uživatelů řeknou víc. Nejmenší výkon, pod který byste už neměli chodit, je 2 kW. Běžně pak klimatizace dosahují přinejmenším 2,6 až 3 kW, což pokryje místnost o prostoru zhruba 70 m3. Naopak, nejvýkonnější klimatizace mají výkon až 4,6 kW, což je opravdu hodně.

Energetická účinnost

Energetickou účinnost vyjadřuje EER (chladicí faktor) a COP (topný faktor) v případě klimatizací s funkcí obráceného chodu. Oba koeficienty udávají poměr výkonu a příkonu klimatizace, přičemž čím lepší poměr, tím lépe pro vás, o to je totiž zařízení efektivnější.

Hlučnost

Hlučnost je udávána v decibelech, tedy v jednotkách, které vyjadřují hladinu intenzity zvuku. Pro vás je důležité hned na začátku vědět jednu věc – hladina intenzity zvuku neroste lineárně, ale logaritmicky. Tedy, že rozdíl mezi deseti a dvaceti decibely je výrazně menší ne mezi třiceti a čtyřiceti. Co se týče hlučnosti klimatizací, určitě nepatří mezi nejtišší spotřebiče. Zásadní roli má ventilátor, který vhání studený vzduch do místnosti a který generuje hlasitý zvuk. Co se týče přímo hodnot, nejtišší mobilní modely se dostanou na zhruba 55 dB, což je slušné číslo a pokud hodláte používat klimatizaci celý den, určitě se to vyplatí. Průměrné modely dosahují hlučnosti 60 až 65 dB, což je zhruba tolik, jako hlasitý hovor nebo myčka nádobí. V takovém případě už je přístroj rušivý a jeho provoz přes noc nebo po celý den v místnosti, ve které potřebujete mít klid, není úplně vhodný. Nástěnné klimatizace, které mají nejhlučnější součásti umístěné na vnější straně zdi, se vejdou do hlučnosti 20 až 40 dB, což je velmi dobré číslo a nijak vás nebude ručit.

Chladivo – zvolte vhodný typ

Pokud si koupíte opravdovou klimatizaci a ne pouze ochlazovač vzduchu, jednoznačně ji identifikujete podle přítomnosti chladiva. Tím může být cokoliv, nejčastěji plyn nebo kapalina, která vzduch při průchodu klimatizací ochlazuje. V praxi se však nepoužívá pouze jediná látka, ale více druhů chemikálií, které se od sebe navzájem liší. Zásadní rozdíl je v jejich dopadu na životní prostředí. Běžná jsou dnes takzvaná HFC (hydrofluorouhlovodíková) chladiva (kam patří nejběžnější R410A chladivo). Specifické vlastnosti pro tuto skupinu chladiv jsou:

 • Nehořlavost
 • Nejedovatost
 • Efektivní chladivost
 • Ekologická nezávadnost

U starších klimatizací se setkáte s takzvanými CFC (chlorofluorouhlovodíková) a HCFC (hydrochlorofluorouhlovodíková) chladivy, která se sice už pár let nesmí vyrábět, ale v oběhu stále jsou. Pokud je vám název povědomý, nemýlíte se. Dříve se tato chladiva užívala i třeba v lednicích a patří sem i takzvané freony. Mají především silný dopad na ozonovou vrstvu, kromě toho jsou ale potenciálně toxická. Vzhledem k jejich ekologické náročnosti tedy nejsou nejlepší volbou, navíc jejich použití v klimatizaci evokuje její letitost.

Chladivo

Design klimatizace – detail, který není radno podcenit

Již jsme se o designu zmínili. Venkovní jednotka klimatizace by měla vypadat dobře, aby nenarušovala fasádu budovy. Určitě chcete, aby váš dům vypadal pěkně a nekazila ho necitlivě umístěna klimatizační jednotka. Jak jsme si již řekli, dá se to vyřešit tak, že ji umístíte na dvorovou nebo zahradní stranu domu, případně do sklepa či jiné neobytné části domu. Pokud ale tuto možnost nemáte, pak se vyplatí podívat se na to, jak je vnější jednotka designově vyladěná. Co se týče vnitřních jednotek, tady design nijak neobejdete. To, jak bude jednotka vypadat, bude pro celkový vzhled místnosti rozhodující. Máte na výběr z klasických nástěnných klimatizací, které ale hodně ruší. Výhodnější jsou z tohoto hlediska kazetové jednotky, které se umísťují pod strop, případně parapetové jednotky, které se hodí třeba do podkrovních prostor. Co se týče celkového designu, necháváme to již na vašem vkusu – vězte ale, že klimatizace nejsou zdaleka jen bílé a neutrální, ale mohou být i šikovným designovým doplňkem.

Odvod kondenzátu

Jednou z posledních věcí, kterou u klimatizace doporučujeme řešit, je způsob odvodu kondenzátu. Při chlazení a odvlhčování vzduchu totiž vzniká v klimatizaci kondenzát, který musí být odváděn. Některé klimatizace v sobě mají zabudovanou nádržku na kondenzát, ve které se voda sráží a je čas od času potřeba ji vylít. Někdy však mají přístroje také vlastní automatický odparník, který dostává vodu v plynném skupenství spolu s horkým vzduchem ven z přístroje, čímž vám odpadnou starosti s vyléváním.

Občas je to ale řešeno hadičkou, která zajišťuje odvod samospádem – voda klesá tak, aby měla hladinu co nejníže. Pokud je ale klimatizace složitější, nelze vždy samospád využít a taková situace se řeší čerpadlem, které vodu vytláčí. Svod kondenzátu se pak řeší odvodem do odpadu, okapu nebo po plášti k patě budovy, přičemž nám připadá nejlepší první možnost.

zpět k menu ↑

Jakými funkcemi disponují moderní klimatizace?

Určitě se shodneme, že moderní a technologicky vyspělé klimatizace jsou úplně jinde, než starší modely. Disponují funkcemi, které ještě před pěti, deseti lety nebyly vůbec běžné. Některé z nich se vám ale mohou velmi výrazně vyplatit. Abychom si vysvětlili, v čem spočívají, rozhodli jsme se do našeho testu zařadit i tuto kapitolu. Pokud se vám některá z funkcí zalíbí, je možné, že o ni budete u klimatizace stát, proto byste měli vědět, čím pro vás bude v praxi užitečná.
zpět k menu ↑

Finální verdikt

Na tomto místě by určitě stálo za to projít si celý výběr znovu a všechno si pečlivě zrekapitulovat. Především je potřeba vybrat si vhodný typ klimatizace – máte na výběr ze tří možností – nástěnné splitové klimatizace, okenní klimatizace a mobilní klimatizace. Každý z těchto tří typů má svá specifika a určitě se vyplatí je pečlivě zhodnotit. Dále byste si měli něco zjistit o značkách, se kterými se u klimatizací setkáte – hodně to o kvalitě přístroje vypovídá. Pak se můžete pustit do samotného výběru. Předně se rozmyslete, kam chcete klimatizaci umístit. S ohledem na zvolený typ je potřeba vybrat vhodné místo a sladit ho s dalšími parametry klimatizace (napájení, rozměry, výkon, design, a tak dále).

Určitě byste neměli podcenit hlučnost přístroje. Vzhledem k tomu, že klimatizace bude bývat puštěná dlouhodobě a v místě, kde budete pravděpodobně pracovat nebo odpočívat, neměla by být příliš rušivá. Další kapitolkou výběru je spotřeba – orientujte se podle energetických tříd, a vybírejte v kategoriích A s různým počtem plus. Jsou šetrné a na provoz klimatizace nebudete zbytečně doplácet. Dovolíme si doporučit také sledovat například přítomnost chladiva, měli byste volit maximálně šetrné a ekologické chladivo. Ohlížet se ale můžete (a dokonce byste měli) i na způsob odvodu kondenzátu z klimatizace.

Není na škodu projít si seznam funkcí, alespoň těch hlavních, se kterými se u klimatizací můžete setkat. Je totiž pravda, že účelem klimatizací není jen chladit vzduch, na to vám poslouží i obyčejný ochlazovač vzduchu, ale i topit, odvlhčovat vzduch nebo ho filtrovat. Na závěr potom doporučujeme zkontrolovat si cenu, jestli není podezřele nízká nebo naopak přehnaně vysoká. A pokud vám přijde přijatelná a v mezích, pak vám gratulujeme, máte vybráno a klimatizaci se nemusíte bát koupit.

zpět k menu ↑

V jakých úrovních se pohybují ceny klimatizací?

Klimatizace rozhodně nepatří k tomu nejlevnějšímu zboží, které je na trhu k dostání. Ne, rozmezí cen je velmi široké a samy o sobě jsou klimatizace celkem drahé. Jejich ceny začínají na nějakých patnácti stech korunách u mobilních klimatizací a dosahují až osmdesáti a více tisíc pro velké a výkonné splitové klimatizace. Určitě tedy stojí za to si výběr pořádně rozmyslet a dát si pozor na to, co kupujete. S tím souvisí i cena – měla by být přiměřená.

 • Mobilní klimatizace – tady se ceny pohybují zhruba od patnácti set do patnácti tisíc korun. Ty nejlevnější se hodí do menších pokojů, mají malý výkon a určitě se nehodí na dlouhodobé chlazení. Ovšem nárazově, aby vám pomohly vytvořit doma příjemnější klima, je použít můžete a v takovém případě se vám i vyplatí. Dražší se pak dají použít v případě, že potřebujete výkonnou klimatizaci, ale stavební řešení vašeho domu vám neumožňuje použití velké nástěnné klimatizace.
 • Okenní klimatizace – těch na našem trhu tolik není a jejich ceny nedosahují nijak velkého rozmezí. Seženete je za zhruba čtrnáct až dvacet tisíc korun.
 • Splitové klimatizace – tady je rozptyl cen největší a je opravdu značný. Nejlevnější splitové klimatizace seženete v cenových relacích do deseti tisíc korun. Jde o jednoduchá zařízení, která můžete použít třeba v domácnostech. S cenovkou od deseti zhruba do čtyřiceti tisíc pak potkáte zařízení, která naleznou využití i ve větších prostorách, například v kancelářích nebo prodejnách. Nejlepší splitové klimatizace pak seženete za cenu, která může dosáhnout až sta tisíc korun. To už jsou speciální přístroje, které se hodí třeba do vinného sklepa (nejen kvůli chlazení, ale lze je použít i k zajištění správného klimatu pro víno) nebo do velmi prostorných skladů.

zpět k menu ↑

Pár praktických rad k použití klimatizace

Použití klimatizace, aby byla opravdu efektivní, vyžaduje dodržení některých zásad. Především je potřeba znát základní pravidlo, které platí například i v autě nebo v MHD. Aby byla klimatizace skutečně efektivní, musí být místnost uzavřená. Měla by mít zavřená všechna okna i dveře, vedoucí ven, jinak se do místnosti dostává horký vzduch zvenčí a částečně i horký vzduch, který klimatizace odvádí. U splitových a okenních klimatizací to není problém, ale u mobilních je potřeba vyřešit nějak vývod horkého vzduchu ven. Řeší se to proto otvorem ve zdi, kterým se hadice směřuje ven (ale je nutná dobrá izolace), případně oknem. Jelikož ale není příliš praktické vyřezat do okenní tabulky díru, používají se na okna adaptéry, které se umístí do otevřeného okna a na ně se hadice napojí.

Klimatizace vícejednotková

Co se týče dalšího, je dobré znát určitá rizika použití klimatizace. Především je potřeba hlídat si, aby byla klimatizace čistá – pokud se v ní přemnoží bakterie nebo plíseň, rozptyluje se spolu se vzduchem spousta mikroorganismů do místnosti a pro vás to znamená značné riziko. Stejně tak doporučujeme nesměřovat chladný vzduch na sebe, ale ideálně někam do prostoru. Pokud si budete příliš chladit třeba nohy nebo záda, začnou vás po čase bolet svaly a klouby, což je velmi nepříjemný problém. Z dalších rizik bychom pak zmínili například určitou sníženou citlivost těla, pokud přejdete z klimatizovaného prostředí do horka nebo naopak, z vytopeného pokoje do zimy. Tělo je pak náchylnější například k nachlazení nebo některým dalším potížím.

Jak jsme již zmínili, určitě byste měli klimatizaci pravidelně čistit. Dále je také potřeba myslet na to, že ani nejlepší klimatizace nenahradí skutečné větrání. Klimatizace může vzduch vyčistit, ale koncentraci kyslíku a oxidu uhličitého nezmění, proto nezapomínejte čas od času klimatizaci vypnout, otevřít okno a vpustit do místnosti čerstvý vzduch. Stejně tak doporučujeme v zájmu vašeho vlastního zdraví udržovat teplotu v rozumných mezích. Rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou (samozřejmě s výjimkou mrazů nebo naopak tropických čtyřicítek) by neměl být vyšší než 6 až 7 stupňů celsia. Minimum, na jaké doporučujeme v létě místnost chladit, je 25°C, méně byste v místnosti mít neměli.

Těchto pár pravidel a tipů byste si měli vzít při použití klimatizace k srdci. Jde o užitečný přístroj, ale čím dál častěji se diskutují i jeho zdravotní rizika. Dodržením výše zmíněných zásad je snížíte na minimum. Přejeme vám tedy, aby se vám to podařilo a aby vám klimatizace dobře posloužila.

Klimatizace
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník