Nejlepší svářečky 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější svářečky.
  • Zvolte si na základě typu, velikosti, metody svařování a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Svářečky bez pozadí

Vítězové testu:

Invertory do 10 000 korunInvertory od 10 000 korunTrafosvářečkyPolyfúzní svářečky
Kühtreiber KITin 150 Kühtreiber KITin 270 HF Güde MIG 155/6W Extol Premium polyfúzní 800 W
badge-performance
badge-quality
93%
96%
93%
93%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Vysoký výkon
  • Servis, česká značka
  • Dobrý poměr cena/kvalita
  • Kvalitní a odolná konstrukce
  • Vysoký výkon
  • DPC a Soft Power On
  • Malá a skladná
  • Kvalitní sváry
  • Solidní cena
  • Regulace teploty
  • Rychlé nahřívání
  • Perfektní pro domácí svařování
  • Chybí pevná rukojeť
  • Vyšší cena
  • Pro profi práce nedostatečná
  • Nepraktický kufřík
  • Mírně horší konstrukce

Úvod

Svářečka, nářadí, považované za nástroj profesionálů, nebo pokročilých kutilů. Práce s ní vyžaduje jisté manuální schopnosti, ale především značnou opatrnost. Snadno se totiž může změnit z užitečného nástroje, na nástroj nebezpečný. To je nezbytně nutné si uvědomit ještě předtím, než se pustíte do samotného výběru.

Zatímco otázka vašich schopností manipulace se svářečkou je čistě na vás, s otázkou výběru vám pomůžeme my. Připravili jsme pro jeho usnadnění článek, který vás seznámí se základními druhy svářeček, nabídne výběr těch nejlepších modelů z každé kategorie, představí vám největší výrobce těchto nástrojů a také rozebere pojmy, na které je třeba se při výběru zaměřit. Vše je pro vás nachystáno v jasné a přehledné formě tak, aby byl váš výběr zcela bezproblémový a abyste našli přesně to, co hledáte. Nechybí pak samozřejmě ani část, věnovaná otázce ceny.

V neposlední řadě se podíváme na údržbu svářečky a pak na také na příslušenství, a hlavně ochranné pomůcky, které jsou ke svářečce k dostání. Jak už bylo řečeno, práci se svářečkou je nutno brát velmi zodpovědně. Hurá do toho!

zpět do menu ↑

Základní typy svářeček

Jak již bylo slíbeno, začneme u základních typů svářeček. Řekneme si, jaké to jsou, podíváme se na nejlepší modely v každé z těchto kategorií, blíže si každou z nich rozebereme, a nakonec shrneme jejich přednosti a slabiny.

  • Invertory – malé a lehké svářečky. Na trhu tvoří většinu a jsou ideálním pomocníkem pro potřeby do domácnosti.
  • Trafosvářečky – velké svářečky pro statické užití. Po pojmem svářečka si dost možná představíte právě trafosvářečku.
  • Polyfúzní svářečky – svářečka na tavení plastů. Malá, lehká, v každém směru uzpůsobená svému účelu.

zpět do menu ↑

Test invertorů

Svářecí invertory představují největší kategorii mezi svářečkami. Rozdělili jsme je proto do dvou cenových pater; Nejlepší svářecí invertory do 10 000 korun, a pak Nejlepší svářecí invertory nad 10 000 korun. Můžeme vám tak nabídnout širší možnosti výběru a zároveň se tak můžete soustředit na hledání právě takového invertory, jaký si představujete.

Cenová kategorie do 10 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníMax. svářecí proudTyp svařováníCena
1. Kühtreiber KITin 150
150 A MMA – TIG svařování Zjistit cenu
2. Omicron GAMA 166
160 A MIG/MAG – MMA svařování Zjistit cenu
3. Sharks MMA-120
120 A MMA svařování Zjistit cenu
4. Scheppach WSE900 160 A
160 A MMA svařování Zjistit cenu
5. Kühtreiber KITin 165
145 A TIG svařování Zjistit cenu
6. Kühtreiber KITin 150 TIG LA
150 A MMA svařování Zjistit cenu

Cenová kategorie od 10 000 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníMax. svářecí proudTyp svařováníCena
4. Kühtreiber KITin 270 HF
250 A MMA, TIG svařování Zjistit cenu
5. Omicron TIG 315LP AC/DC
315 A MMA, TIG svařování Zjistit cenu
Telwin TECHNOLOGY TIG 182
160 A MMA, TIG svařování Zjistit cenu
1. Kühtreiber KIT 205 Standart
190 A MIG/MAG svařování Zjistit cenu
2. Omicron GAMASTAR 176L
170 A MMA – TIG svařování Zjistit cenu
3. Telwin TECHNOMIG 150 Dual Synergic
150 A MIG/MAG svařování Zjistit cenu
Invertor

Svařovací invertory a jejich charakteristika

Jde o malé a lehké svářečky, které se zákonitě pyšní možností snadné manipulace. Právě jejich nízká hmotnost a skromné rozměry dělají z invertorových svářeček ideální pomocníky pro svařování venku, mimo uzavřený prostor dílny. Odborníci je velmi často doporučují pro začátečníky, nepohrdnou jimi ale ani zkušenější kutilové. Ať jsou vaše zkušenosti se svářečkou jakékoliv, určitě oceníte nabytou nabídku funkcí, které invertory nabízejí. V tomto směru předčí nejen své statické protějšky – trafosvářečky.

Výhody

Nízká hmotnost

Snadná manipulace

Finanční dostupnost


Nevýhody

Kratší provozní doba

zpět do menu ↑

Test trafosvářeček

Trafosvářečku jistě všichni znáte. Jde o tradiční, chcete-li, retro svářečku.

PořadíNáhledNázevHodnoceníMax. svářecí proudPříkonCena
1. Güde MIG 155/6W
120 A 5 700 W Zjistit cenu
2. Güde GE 145W
100 A 5 000 W Zjistit cenu
3. Güde GE 185 F
170 A 4 200 W Zjistit cenu
4. Telwin PRATICA 152 Turbo
130 A 2 500 W Zjistit cenu

Trafosvářečky a jejich charakteristika

I dnes se jedná spíše o jednoduché modely, bez zbytečných přídavných funkcí, určené zkrátka a dobře na sváření. Jistý pokrok oproti dobám minulým však u trafosvářeček nastal, standardně jsou vybaveny usměrňovačem napětí. Bez tohoto usměrňovače by bylo používání trafosvářečky pro začátečníka nesmírně náročné. Pokud jde o technické parametry trafosvářeček, jejich zatěžovatel – určuje poměr mezi dobou sváření a chladnutí – jim povoluje pracovat od 4 do 6 minut, v závislosti na cenové kategorii, ve které nakupujete. Tento parametr nejde obejít, jelikož přehřátí svářečky zabrání tepelná pojistka. Nezapomeňte se ujistit, že zásuvka, do které trafosvářečku zapojíte, má jistič o síle alespoň 16 A. V opačném případě budete spíše než svářet nahazovat pojistky.

Výhody

Vysoký výkon

Delší provozní doba

Žádné zbytečné funkce


Nevýhody

Vyšší váha (nevadí při statickém užívání)

Nároky na jistič zásuvky

Trafosvářečka

zpět do menu ↑

Test polyfúzních svářeček

Svářečky, které jsou určené výhradně k tavení a svařování plastů – malé, lehké, skladné a mobilní.

PořadíNáhledNázevHodnoceníPříkonProvozní napětíCena
1. Extol Premium polyfúzní 800W
800 W 230 V Zjistit cenu
2. Extol CRAFT 419312
800 W 230 V Zjistit cenu
3. Sharks SH 800W
800 W 230 V Zjistit cenu
4. Proteco 10.55-815
800 W 230 V Zjistit cenu
5. Proteco 10.55-810
800 W 230 V Zjistit cenu
Polyfúzní svářečka

Polyfúzní svářečky a jejich charakteristika

Polyfúzní svářečka má velmi specifické využití. Jde totiž o svářečku určenou pouze a jenom na tavení plastů. Je tomu také naprosto uzpůsobena. Vyznačuje se malými rozměry a vahou, lze s ní tak pracovat v těsných prostorech. Taková vlastnost přijde vhod při práci s již zabudovaným plastovým potrubím. Navíc je díky tomu snadno přenosná. Nabízí také možnost úpravy teploty, což se hodí při práci s plasty různé tloušťky a kvality. Když už jsme u teploty, díky nižšímu bodu tavení plastů nevyvíjejí polyfúzní svářečky tak vysokou teplotu.

Výhody

Perfektní na vaření plastů

Lekhé a malé

Cenově dostupné


Nevýhody

Výhradně na plasty

zpět do menu ↑

Největší výrobci svářeček

Výrobců svářeček je na trhu skutečně nepřeberné množství. Protože ale víme, že pro řadu z vás je značka výrobce podstatným parametrem, do jejich přebírání jsme se stejně pustili. Přeci jen, ne každý výrobce je známý spolehlivostí svou, nebo svých výrobků, ne každý výrobce nabízí spolehlivý servis a ne každý výrobce má žádané zkušenosti v oboru nebo naopak inovativní přístup při jejich navrhování. A jak jste u nás už jistě zvyklí, ty největší a nejpodstatnější výrobce vám přestavíme.

zpět do menu ↑

Jak vybrat svářečku

Jako vždy vám v následující části představíme všechny důležité parametry, které je třeba znát k tomu, abyste si dokázali vybrat svářečku přesně pro vaše potřeby. Ať už jde o základní záležitosti, jako třeba jaký materiál budete ve většině svařovat, nebo jakou technologii sváření budete využívat, nebo o málem až doplňující informace jako jsou otázky využitelnosti výkonu, v příštích pár řádcích se dozvíte vše, co vám váš výběr usnadní.

Technologie sváření

Začněme technologií sváření, ta se totiž přímo váže na typ svářečky. Tyto odlišné technologie se odvíjejí hlavně od svařovaného materiálu. Rozlišujeme čtyři základní.

  • MMA svařování: MMA technologie je tou úplně nejběžnější. Pod touto anglickou zkratkou se skrývá pojem „svařování za pomoci obalované elektrody“. Nejčastěji se s touto technologií setkáte u invertorů a je primárně určena ke svařování ocelových kovů. Jak už jsme se zmínili u invertorů, význačnou je pro tuto technologii snadná manipulace. Po dokončení sváru je při použití této technologie zapotřebí jej očistit. Při sváření totiž zůstane na cílovém místě struska. Ani po očištění nebude svár nijak zvlášť esteticky líbivý.
  • MIG/MAG svařování: Další anglická zkratka, vlastně dvě. V originále zní Metal InertGas& Metal ActiveGas. V podstatě jde o to, že při svařování se používá plyn, který zabrání vzniku strusky na hotovém sváru. Není tedy nutno zmiňovat, že tato technologie přijde vhod všude, kde je žádoucí estetická líbivost. Jak jsme se zmínili, při svařování se využívá plyn, je tedy zapotřebí použití plynové bomby.
  • FLUX svařování: Metoda FLUX je novější alternativou metody MIG/MAG. Plyn u metody FLUX není uchováván v plynové bombě. Namísto toho se využívá náplň duté elektrody, ze které se plyn odpařuje. Ostatní náležitosti jsou pak stejné, jako u předešlé metody.
  • TIG svařování: Nejvíce pokročilá metoda, které navíc nabízí možnost nejširšího využití. Mimo ocelových kovů lze za pomoci metody TIG svařovat i měkčí nebo citlivější materiály (hliník nebo titan). Metoda TIG spočívá ve wolframové elektrodě, obalené ochrannou atmosférou. Právě ona ochranné atmosféra opět zabraňuje vzniku strusky na spáru.

MMA svařování

MMA svařování

MIG/MAG svařování

MIG a MAG svařování

TIG svařování

TIG svařování
Svařování detail

Svařovaný materiál

Jak jste již jistě pochopili, svařovaný materiál bude jistě hrát roly při výběru svářečky. Je tomu tak kvůli odlišným vlastnostem konkrétního materiálu. Jako příklad můžeme použít již zmíněný plast, který má daleko nižší teplotu tavení, než např. ocel. Z toho pak, jak bylo řečeno z úvodu článku, vychází svářečky speciálně na plast.

Rozdíl však nedělají jen takto výrazné odlišnosti materiálu, ale například i tloušťka svařovaných kusů. Z logiky věci vyplývá, že čím tenčí materiál se chystáme svařovat, tím menší proud je pro to zapotřebí. Se svářečkou s výkonem od 130 A výše byste již neměli narazit na výrazný problém při opracovávání většiny materiálů. Tedy, alespoň v běžném domácím užití. Pokud jste odborníkem a máte na svářečku jiné, specifické nároky, pak už zřejmě sami víte, co hledáte.

Maximální svařovací proud

U svařovacího výkonu ještě chvilku zůstaneme. Jde totiž o další důležitý parametr. Z tabulek top produktů jsme mohli vyčíst, že maximální svařovací proud se pohybuje od 130 A do 170 A. Tedy, u námi zkoumaných svářeček, určených spíše k domácímu použití. Důležitější, než hodnota maximálního proudu je ale možnost jeho nastavení. Sílu svařovacího proudu si totiž budete poměrně často samy upravovat v závislosti na svařovaném materiálu a jeho konkrétních vlastnostech – hlavně jeho tloušťce. Ano, skutečně to všechno souvisí.

Využitelnost výkonu

Využitelnost výkonu je u svářeček nesmírně důležitý parametr. Napoví vám, jak dlouho lze nechat svářečku vchodu, oproti času, který ji musíte nechat chladnout. Tento parametr se udává v procentech. Zásadní je tu tzv. Zatěžovatel. Pokud je tedy zatěžovatel, dejme tomu, 30 %, pak můžete svářet 3 minuty, oproti 7 minutám, které je potřeba nechat svářečku chladnout. Doporučujeme v tomto ohledu dodržovat ony naznačené desetiminutové intervaly. Zatěžovatel souvisí se svařovacím proudem. Čím vyšší proud je, tím méně času lze svářet.

Elektrody

U svářeček rozlišujeme tři základní typy elektrod:

  • Rutilová elektroda
  • Bazická elektroda
  • Kyselá elektroda

Hlavním rozdílem mezi nimi jsou odlišně uchycené póly a pak také směsi, ze které se elektroda samotná skládá. Při výběru svářečky, nebo spíše při koupi náhradních elektrod, se vždy ujistěte, zda právě vaše svářečka dokáže s danou elektrodou pracovat. Další zásadní parametr je průměr elektrody. Ani ten si nezapomeňte překontrolovat, budete-li novou elektrodu přikupovat.

Elektrody

Příkon

Příkon se u jednotlivých modelů svářeček velmi výrazně liší. Jeho hodnota se pohybuje od 2 000 W až k 10 000 W. My se ale zaměřujeme na tzv. Hobby svářečky. Tam vrchní hranici příkonu posuneme dolů, až na hranici 5 000 W. Dostaneme tak přibližné rozmezí, v jakém byste měli hledat, tedy 2 000 až 5 000 W. Čím více wattů, tím rychlejší by zákonitě práce se svářečkou měla být. Její kvalita už však závisí jen a jen na vaší šikovnosti. Dobře tedy zvažte, po jak silné svářečce sáhnete.

Svařování fotka

Hmotnost a velikost

Další parametr, který jsme v rámci tohoto článku už nastínili. Možná i více než to. Teď se o něm tedy zmíníme už jen v rychlosti. Záleží, na jaké užití svářečku potřebujete, jestli na statické, někde v dílně, nebo jestli potřebujete přesouvat svářečku z místa na místo. Na základě toho se dívejte buďto po trafosvářečkáchstatické; nebo po invertorech přenosné. Jakkoliv jednoduše toto vysvětlení zní, skutečně není důvod, dělat z toho větší vědu. Trafosvářečky váží někdy i více než 20 kg, zatímco invertory málokdy překročí hranici 7 kg.

Ergonomie

S hmotností úzce souvisí provedení ergonomických prvků svářeček. Obzvlášť, pokud plánujete se svářečkou pracovat venku a být s ní v pohybu. V souvislosti s pohybem a ergonomií by měla kabeláž umístěna tak, aby nepřekážela při přesouvání ani při práci.

Dalším důležitým ergonomickým prvkem jsou ovládací prvky a jejich odpor. Ten musí být odpovídající práci v rukavicích. Není totiž nic horšího, než při intenzivní práci přepnout mód činnosti na svářečce. Každopádně doporučuje opět zvážit, co se svářečkou zamýšlíte a vybírat právě podle toho. Nejlepší variantou potom je si svářečku vyzkoušet ještě předtím, než si ji pořídíte. Tak nejlépe zjistíte, že se vám s ní bude dobře zacházet a manipulovat.

zpět do menu ↑

Základní funkce svářeček

Svářečky různých typů nabízejí každá značné množství různých funkcí. Pro vaši snadnou orientaci jsme vybrali takové funkce, se kterými se nejčastěji setkáte a sestavili jejich stručný a přehledný seznam.

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Zrekapitulujme si teď v krátkosti ty nejdůležitější rozhodnutí, která musíte při výběru té pravé svářečky pro vás udělat. Ačkoliv jsme si rozebrali množství parametrů, nemohli jste si nevšimnout, že velké množství z nich spolu vzájemně souvisí. Především si musíte ujasnit, na co svářečku potřebujete. Jaké materiály budete svářet? Budete svářet doma v dílně, nebo venku v terénu? Na základě odpovědí na tyto otázky se pak porozhlížejte buďto mezi invertory, nebo mezi trafosvářečkami. Popřípadě pak mezi svářečkami na plast.

Dalším důležitým parametrem je příkon, kdy více neznamená vždy lépe, a pak možnost využití výkonu v desetiminutových intervalech. Můžete také vybírat podle značky výrobce, je-li to pro vás důležitý parametr. Odpovědi máte, výběr je jen na vás. Nesmíme zapomínat ani na typ elektrody a funkce, které konkrétní svářečka nabízí. Přesvědčte se, že vámi vybraná svářečka nabízí právě to, co hledáte.

zpět do menu ↑

Kolik do svářečky investovat?

Když už tedy znáte všechny parametry, podle kterých si svářečku vybrat, podívejme se, jak hluboko do kapsy budete muset sáhnout. Mějte na paměti, že u svářeček je velmi široké cenové rozpětí, v závislosti na mnoha faktorech. Berte tedy tuto sekci s menší rezervou a spíše orientačně. My se na oplátku nebudeme snažit rozřadit svářečky do příliš specifických kategorií.

  • Svářečky do 5 000 korun – jak jsme se již zmínili v odstavci věnovanému právě těmto modelům, v cenové kategorii do 5 000 korun najdete převážně svářečky na plast.
  • Svářečky do 20 000 korun – dvacet tisíc korun, to je přibližně vrchní hranice, po kterou se šplhají ceny všech hobby svářeček určených pro domácí užití.
  • Svářečky nad 20 000 korun – zmíněná dvaceti tisícová hranice představuje zlom, mezi svářečkami pro domácí užití a těmi, určenými pro profesionální účely. Neříkáme, že právě takovou svářečku nikdo ze čtenářů nehledá, nebo že ji nevyužije, ale pokud musíme někde nakreslit tuto pomyslnou čáru, okolo 20 000 korun se nám zdá jako to pravé místo.

Ceny profesionálních průmyslových svářeček se pak mohou vyšplhat ještě o několik desítek tisíc výš, to už však není kategorie, na kterou se v rámci tohoto článku primárně zaměřujeme.

zpět do menu ↑

Příslušenství ke svářečce

Ke svářečce je k dostání i nejrůznější příslušenství. Některé je nezbytností, jiné jen oblíbeným doplňkem. Tak jako tak musí naprostá většina z nich splňovat určité předpoklady nebo přímo nepsané normy. Mimo doplňků a příslušenství patří ke svářečce i ochranné pomůcky. Máme pro vás tedy samozřejmě připravený odstavec věnovaný právě příslušenství ke svářečce.

Svařovací kabely

Svařovací kabely slouží k přenášení výkonu svářečky na místo svařování. Právě při jejich výběru byste se měli řídit již zmíněnými nepsanými pravidly. To nejdůležitější by v psané formě mělo následující znění: „průměr měděného drátu, jádra kabelu, musí být adekvátní používanému proudu.“ samozřejmě platí, že s vyšším proudem budete muset sáhnout po silnějším drátu. Například jádro kabelu o průměru 50 mm2 zvládne vést proud o síle až 225 A. Takový kabel pak může být dlouhý až cca 22 metrů.

Přídavné chlazení

Přídavné chlazení je, spíše než nezbytností, oblíbeným doplňkem. Nutno ale říct, že do takového doplňku budete muset zainvestovat. Ceny přídavných chladičů začínají na 10 000 korun. Za tuto cenu však dostanete přístroj, který dokáže vaši svářečku ochladit o 10 až 20 °C, v závislosti na výkonu svářečky. Chlazení využívá chladicí kapaliny. Navíc bývá zpravidla kompatibilní s více svářečkami, takže o něj nemusí investovat samy, ale například s kolegou nebo sousedem.

Prodlužovací kabely

Další oblíbený doplněk ke svářečce. Zvláště, pokud máte přenosnou svářečku. Prodlužovací kabel ke svářečce však musí splňovat určité podmínky. Ty zní:

  • Průměr kabelu samotného musí být nejméně 2,5 mm.
  • Délka prodlužovacího kabelu může být maximálně 50 metrů.
  • Prodlužovací kabel nesmí být namotán na buben.

Pokud se nebudete těmito body řídit, svářečka vám pak nemusí fungovat správně, nebo vůbec. Nemluvě o tom, že pak zvyšujete riziko způsobení škody jak na majetku, tak na zdraví!

Ochranné pomůcky

Když mluvíme o možných škodách na majetku a na zdraví, není úplně od cesty zmínit se o ochranných pomůckách. Ty představují naprosto zásadní a nezbytné příslušenství, především proto, že při sváření pracujete s nesmírně vysokými teplotami, oslnivým, až škodlivým světlem a vysokým proudem.

Svařovací kukly

Všem známé jsou svařovací kukly, naprosto klíčová pomůcka. Slouží k ochraně před zmíněným oslnivým světlem, ale také před jiskrami, odletujícími při svařování.

PořadíNáhledNázevHodnoceníSamozatmavovacíCena
1. Extol Premium 8898027
Ano Zjistit cenu
2. Geko G01875
Ano Zjistit cenu
3. Proteco P800E-C
Ano Zjistit cenu
4. Omicron ADF 13B
Ano Zjistit cenu

Svářečské rukavice

Klíčová je i ochrana rukou. K tomu slouží svářečské rukavice. Bývají kožené a převážně kryjí celé předloktí. Slouží k ochraně před teplem a odletujícími jiskrami.

PořadíNáhledNázevHodnoceníDélkaCena
1. Červa Sandpiper Black
35 cm Zjistit cenu
2. CXS AMON
40 cm Zjistit cenu
3. SPARTUS Svářečské
35 cm Zjistit cenu
Svařování fotografie

zpět do menu ↑

Jak svářečku správně udržovat?

Samozřejmě, že v rámci tohoto článku věnujeme odstavec základní údržbě svářečky. Ta, jako každý jiný stroj, potřebuje určitou údržbu. Ve své podstatě se údržba svářečky neliší od údržby ostatního elektrického nářadí. Shrnuli bychom ji do tří základních bodů:

  • Uchovávat v suchém a čistém prostředí.
  • Pravidelně rozebrat a důkladně vyčistit.
  • Každoročně provést kompletní servis.

Co si máte představit po pojmem „pravidelně“ závisí čistě jen na tom, jak často a v jakém rozsahu i prostředí svářečku používáte. Pokud sváříte jen sporadicky, může stačit vyčistit svářečku jednou za čtvrt roku. Pokud ale sváříte např. Obden, bude si svářečka žádat čištění mnohem častěji. Zároveň bychom pak také doporučili popřemýšlet o častějším servisování.

Věříme, že jsme vám pomohli vybrat si tu pravou svářečku právě pro vás a přejeme vám, ať vám slouží co možná nejdéle.