Porovnání a test šicích strojů

Jak vybrat šicí stroj 2018

Šicí stroj bez pozadí

TOP šicí stroje roku 2018

Klasické do 10000 korun Klasické od 10000 do 20000 korun Klasické od 20000 korun Overlocky Vyšívací Kombinované šicí a vyšívací
Singer SMC 3323 Brother NV 55 FE Janome MC 8900 QCP Merrylock MK 4075 Brother Innov V 3 Bernina Bernette Aurora 450
Kvalita šití
91 %
Ovládání
93 %
Programové vybavení
89 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita šití
93 %
Ovládání
94 %
Programové vybavení
93 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita šití
94 %
Ovládání
96 %
Programové vybavení
99 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita šití
95 %
Ovládání
91 %
Programové vybavení
94 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita šití
90 %
Ovládání
92 %
Programové vybavení
93 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita šití
93 %
Ovládání
91 %
Programové vybavení
95 %
Cena/kvalita
93 %
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Nejlepší šicí stroje roku 2018

Rady, tipy, recenze

Úvod

Vyrábět si věci podomácku je v dnešní době mezi ženami rozšířený trend. Čím dál větší obliby se dnes dostává bylinkářství, výrobě domácích potravin, keramice nebo třeba šití. Právě poslední zmíněná činnost nás v tuto chvíli zajímá nejvíce. Šít si šaty, halenky či sukně je v dnešní době běžné a jde o velmi oblíbený koníček. Jednak si u toho odpočinete od náročné fyzické i duševní práce, pročistíte si hlavu, a jednak tím získáte krásné oblečení přesně podle vašeho vkusu. Pokud vám nechybí zručnost, máte chuť to zkusit a nelíbí se vám, jaké modely v dnešní době doporučují módní magazíny, můžete si sednout, vzít jehlu a nit a připravit si oblečení vlastní. Přesně takové, které bude vyhovovat vám a které hravě zdůrazní vaše přednosti a naopak schová vaše nedostatky.

V zásadě máte dvě možnosti – šít na stroji, nebo to vyzkoušet ručně (což ale bude trvat dlouho, bude to náročnější a zdaleka nemáte takové možnosti, jaké vám nabízí stroj). Pokud zvolíte stroj, měli byste si dát pozor, abyste vybrali skutečně kvalitní a především aby vyhovoval vašim potřebám. Pokud vám práce s ním bude nepohodlná nebo vám přijde zbytečně složitá, zřejmě vás tato činnost přestane brzy bavit a to by byla škoda. Neměli byste se slepě hnát za co nejlepšími parametry, spíše se dívejte na to, jestli je vám stroj příjemný a zda s ním zvládnete pracovat i delší dobu. Například nad obrovským množstvím funkcí by mělo zvítězit to, jak snadné je ovládání. Dá se předpokládat, že stejně nevyužijete až na výjimky všechny, ale jen několik vybraných a oblíbených. Takto bychom mohli pokračovat…

Šicí stroj a práce s ním

Abychom vám pomohli se mezi šicími stroji zorientovat a pochopit, na jakém principu by měl probíhat váš výběr, rozhodli jsme se pro vás sestavit test šicích strojů 2018. V něm se na tuto problematiku zaměříme. Chtěli bychom vám v přehledných žebříčcích představit nejlepší šicí stroje, ale zároveň je i mezi sebou porovnat, projít jednotlivé značky šicích strojů a zodpovědět otázku, jak vybrat šicí stroj. Jak vidíte, máme toho pro vás připraveného hodně, proto bychom neměli zbytečně ztrácet čas a pustíme se rovnou do práce. Máte-li chvilku času, pojďte si téma šicích strojů přečíst s námi a uvidíte, že to zdaleka nebylo zbytečné.

zpět k menu ↑

Jak dělíme šicí stroje?

Pro začátek bychom si měli zodpovědět otázku, jak se šicí stroje děli. Existuje několik kategorií, které byste měli znát.

Šicí stroje podle typu ovládání

Primární rozdělení je podle ovládání na mechanické a elektronické šicí stroje. Abychom vyvrátili velmi rozšířený omyl (ne, mechanický šicí stroj opravdu nefunguje díky šlapacímu pedálu, připojí se normálně do zásuvky stejně, jako elektrický šicí stroj), nejde ani tak o to, jakým způsobem je zajištěn pohyb jehly, ale spíše o to, jak ji řídíte.

 • Mechanické šicí stroje disponují souborem koleček, tlačítek a knoflíku, s jejichž pomocí mechanicky nastavujete parametry stehu, tedy jeho typ, šířku nebo délku. Pohybem těchto ovládacích prvků pak ovládáte soustavu mechanických součástek uvnitř stroje, které vaše pokyny převedou do praxe. Vhodné jsou tyto stroje především pro začátečníky a pro občasné šití, kdy vám nebude časté přepínání knoflíků a občas složitější manipulace vadit. Navíc tímto systémem dokážete vytvořit spíše klasické, případně jednodušší dekorativní stehy nebo knoflíkové dírky. Víc toho mechanický šicí stroj nezvládne, stejně tak funkční vybavení bývá velmi jednoduché.
 • Náročnější zákaznice volí spíše elektronické šicí stroje, které využívají vlastní elektronickou desku. Vy pak prostřednictvím tlačítek nebo displeje volíte jednotlivé parametry šití a to, co jste předtím dělali mechanicky, se provádí samo na základě vašich pokynů. Lze takto nastavovat typ, délku i šířku stehu, kromě těch základních můžete využít i pokročilejší dekorativní stehy, jako jsou kytičky nebo lístečky a navíc tyto stroje zvládají celou řadu funkcí, které byste jinak museli dělat ručně (automatické zapošití, automatický odstřih nitě). Některé pokročilé šicí stroje vám dokonce budou na displeji ukazovat rady, co a jak zlepšit. Na elektronickou desku pak lze pokyny pro některé speciální stehy dodatečně nahrávat.

Poddruhy šicích strojů podle vlastností

V obchodní sféře se pak často rozlišují poddruhy šicích strojů podle typu stehů – klasické šicí stroje, nebo takzvané overlockové šicí stroje. Abychom si to předem vysvětlili, overlock je speciální typ stehu, který se používá třeba u triček, vzniká z několika nití najednou (většinou čtyř) a který takto označené šicí stroje umí provést. Klasické stroje tento steh většinou neumí. Pokud ano, jedná se o kombinovaný šicí stroj, označovaný většinou v obchodech jako klasický šicí stroj s overlockem. Zvlášť lze vydělit i vyšívací stroje, které se hodí především na šití dekorací.

 • Overlockové šicí stroje – stroje, které se již na první pohled od klasických liší. Využívají větší počet nití (2, 3, 4 nebo i 5) a dosahují tak kvalitních a profesionálních bočních švů, které budou pevné a hodně vydrží. Jsou ale méně univerzální a nezvládnete s nimi to, co s klasickým šicím strojem. Někdy se pak můžete setkat s dalšími druhy overlocků, jako je třeba coverlock (stroje na pokrývací coverlockové švy například na rukávech nebo na lemech oblečení) nebo kombinace coverlock a overlock.
 • Klasické šicí stroje – zvládají běžné stehy, lze je využít pro normální šití, zašívání nebo sešívání kusů látky k sobě. Pokud mají zvládat overlockový steh, využívají k jeho tvorbě nejčastěji pouze dvě nitě, čímž klesá jeho kvalita. Jsou však všestrannější a pro domácí šití vhodnější. Pokud overlock a coverlock neumí, poměrně často si zvládnete poradit jinak.
 • Vyšívací stroje – tady už nejde o šicí stroje v pravém slova smyslu, svým použitím se liší. Nejsou vůbec univerzální a jejich hlavní použití spočívá ve tvorbě dekorativních vzorů a výšivek. Pokud chcete mít vyšívací stroj, který lze využít i jako šicí, připlatíte si za kombinovaný stroj. Jsou také výrazně dražší, s tím je při jejich pořizování nutné počítat.

Který typ zvolit?

Když znáte charakteristiku jednotlivých typů šicích strojů, neměl by pro vás být problém zvolit ten nejvhodnější pro vás. Abychom to ale zrekapitulovali – mechanické šicí stroje jsou levnější, ale jejich ovládání je pracnější a nabízí vám toho méně, než elektrické šicí stroje. Ty jsou sice dražší, ale funkčně pokročilejší a ušijete toho s nimi více. Když budete znát vaše přibližné záměry a zvládnete odhadnout množství peněz, které budete chtít do stroje investovat, zvládnete si z nich vybrat. Podle typu šicího stroje pak máte na výběr buďto univerzální klasický šicí stroj, různé typy overlocku nebo vyšívací stroje, případně kombinované šicí a vyšívací. Tady je potřeba vybírat jak podle toho, co chcete šít, tak i podle vašich finančních podmínek a podle zkušeností.

zpět k menu ↑

Test klasických šicích strojů

V první kapitole testu jsme se rozhodli věnovat klasickým šicím strojům, které každý zná. Jedná se o nejběžnější, nejrozšířenější a nejjednodušší zařízení, které vám nabízí klasické stehy a se kterým při troše zručnosti zvládnete ušít téměř cokoliv.

Nejlepší klasické šicí stroje do 10 000 korun

V této kategorii seženete velmi levné šicí stroje, jejichž hlavní předností je cena. Stačí na menší domácí šití nebo opravy potrhaného oblečení, ale na víc ne. Často jsou mechanicky ovládané.

Pořadí Název Náhled Hodnocení Počet programů Cena
1. Singer SMC 3323 23 Zjistit cenu
2. Janome 920 21 Zjistit cenu
3. Singer SMC 3321 21 Zjistit cenu
4. Singer ONE 24 Zjistit cenu
5. Toyota Super Jeans 34 34 Zjistit cenu

Nejlepší klasické šicí stroje od 10 000 do 20 000 korun

Střední třída klasických šicích strojů, kde seženete pokročilé přístroje s větším počtem funkcí i typů stehů. Užijí je především zkušenější uživatelky.

Pořadí Název Náhled Hodnocení Počet programů Cena
1. Brother NV 55 FE 135 Zjistit cenu
2. Janome 5060 DC 60 Zjistit cenu
3. Singer SMC 9960 160 Zjistit cenu
4. Brother F 410 100 Zjistit cenu
5. Janome 605 QXL 100 Zjistit cenu
6: JANOME 607 402 Zjistit cenu

Nejlepší klasické šicí stroje od 20 000 korun

Nejdražší kategorie šicích strojů v našem testu, jejichž cena může narůst až na 100 000 korun. Jsme na přelomu poloprofesionálních a profesionálních průmyslových strojů, určených pro dílny nebo alespoň pro velmi zkušené uživatelky, které šijí ve velkém.

Pořadí Název Náhled Hodnocení Počet programů Cena
1. Janome MC 8900 QCP 975 Zjistit cenu
2. Brother NV 1800 Q 232 Zjistit cenu
3. Janome MC 6600 Professional 404 Zjistit cenu
4. Janome SKYLINE S5 496 Zjistit cenu
5. Pfaff Expression 3.5 204 Zjistit cenu
6: Brother NV 1100 140 Zjistit cenu

Klasické šicí stroje a jejich charakteristika

Klasické šicí stroje jsou určeny především ke tvorbě klasických stehů různých typů (záleží jen na počtu programů stroje, kolik typů stehu zvládne), ale nenechte se počtem programů omámit. Většinou nevyužijete všechny a v domácím prostředí si vystačíte s těmi základními. Od určité fáze je jedno, jestli má stroj 300, 500 nebo 1000 programů pro stehy. Šicí stroje, které jsou pokročilejší, vám pak nabízí vychytávky, jako je automatické navlékání niti do jehly nebo automatické zapošití, většina námi vybraných a testovaných strojů pak zvládá i overlockový steh, byť ne zcela dokonalý, jen ze dvou nití. Umožňují vám tak tedy ale šít i trička nebo mikiny. Cenové rozmezí je velmi široké, což může být určitá nevýhoda při výběru.

Abychom vám je ještě více přiblížili, jde ve své podstatě o stejný princip, jaký se používal u starých šlapacích strojů (jen s jistou obměnou – moderní šicí stroje mají motor a šlapání se vůbec nevyužívá). Dnes je u těchto strojů běžné elektronické ovládání, ale u levných přístrojů nebo u starších modelů se můžete setkat i s mechanickým. Už se vám ho ale nevyplatí kupovat, jedině v případě, kdy je vaší prioritou nižší cena. Z našeho pohledu jsou nejvšestrannější, nejjednodušší na ovládání a poměrně pohodlné.

Výhody:

 • Univerzální použití
 • Široký výběr
 • Snadné domácí použití

Nevýhody:

 • Velké cenové rozmezí
 • Nedokonalý overlock

Klasický šicí stroj

zpět k menu ↑

Test overlockových šicích strojů

Overlocky, na rozdíl od předchozí kategorie, už tolik univerzální nejsou. Na druhou stranu, zatímco běžný šicí stroj neumí sešívat okraje a je potřeba si poradit jinak, overlock právě v této věci exceluje. Je určený hlavně na švy, čemuž je uzpůsobena celá struktura stroje.

Nejlepší overlockové šicí stroje

Pořadí Název Náhled Hodnocení Počet nití Počet programů Cena
1. Merrylock MK 4075 5 13 Zjistit cenu
2. Husqvarna Huskylock S 21 4 21 Zjistit cenu
3. Singer SMO 14T968 5 14 Zjistit cenu
4. Pfaff Hobbylock 2.0 4 15 Zjistit cenu
5. Bernina Bernette 44 4 - Zjistit cenu

Overlockové šicí stroje a jejich charakteristika

Už jsme řekli, že overlockové šicí stroje jsou určeny hlavně na takzvaný overlockový sešívací šev. Běžný stroj toto neumí, čímž se overlock stává jedinečným a nenahraditelným. Stejně tak bude zvládat ozdobné lemy. Na druhou stranu, některé klasické stehy, jaké zvládne běžný stroj, overlock umět nemusí. Jinak se samozřejmě tato kategorie dá rozdělit na celou řadu dalších typů – ultralock, coverlock, multilock a tak dále, to už je ale otázka vašich osobních preferencí a my jsme se rozhodli v našem testu tuto kategorii dále neupřesňovat.

U overlockových šicích strojů by vás určitě měl zajímat počet nití (3, 4 nebo 5), s nimiž pracuje. Stejně tak byste se měli dívat, v jakém uspořádání na stroji jsou a zda s ním lze pracovat. Overlock je možné uzpůsobit tak, aby byl vkusný a zároveň praktický a pevný. Tím, že se jedná o šev, který vystoupne do prostoru, nebude u trička nebo u šatů na bocích vůbec vidět. Oblečení pak vypadá profesionálněji. Co bývá u těchto strojů omezující, to je většinou cena, která je vyšší než u klasických strojů (z nichž některé overlock, byť nedokonalý, zvládají). Někomu pak může vadit i o něco složitější mechanismus, než na jaký jsme od klasických strojů zvyklí. Funkční vybavení také nelze srovnávat s klasickými šicími stroji.

Výhody:

 • Dokonalý overlock
 • Pevné a vkusné švy
 • Dekorativní stehy na okrajích

Nevýhody:

 • Limitované při jiném použití, nejsou dostatečně univerzální
 • Vyšší cena

Overlockový šicí stroj

zpět k menu ↑

Test vyšívacích strojů

V rámci testu šicích strojů jsme se rozhodli otestovat také vyšívací stroje. Jejich využití je trochu jiné a cílem je především tvorba dekoračních výšivek (i velkoplošných), nejsou určeny pro klasické šití. I tak se ale mohou některým uživatelům vyplatit.

Nejlepší vyšívací stroje

Pořadí Název Náhled Hodnocení Vyšívací plocha Počet vzorů Cena
1. Brother Innov V 3 300 x 180 mm 227 vzorů Zjistit cenu
2. Brother NV 800 E 160 x 260 mm 138 vzorů Zjistit cenu
3. Janome MC 500 E 200 x 200 mm 160 vzorů Zjistit cenu
4. Brother Innov-is F440e 180 x 130 mm 138 vzorů Zjistit cenu
5. Brother Innov-is M240ED 100 x 100 mm 125 vzorů Zjistit cenu

Vyšívací stroje a jejich charakteristika

Jaké je primární určení vyšívacích strojů, to jsme si již řekli. Jde o tvorbu výšivek a dekorací tak, aby je zpracovával stroj a nemuseli jste je dělat ručně (pro klasické šití se nehodí). Ruční vyšívání má své kouzlo, ale pokud potřebujete dělat více kusů ve stejné formě nebo pokud si s jehlou a bavlnkou nerozumíte, je stroj vhodnou volbou. Problémem u nich bývá cena, která je často závratná. Dopředu chceme upozornit, že jsme do testu neumístili některé profesionální modely. Jsou sice podle parametrů i kvality vynikající, ale cena je natolik vysoká, že nejsou pro běžného uživatele dostupné. Může dosáhnout i více než 100 000 korun, což je pro obyčejné domácí šití moc. Proto zde uvádíme především hobby a poloprofesionální stroje, které mohou u vás doma najít uplatnění. Ty nejdražší necháváme pro průmyslové velkovýrobce a šicí salony.

Jinak jsou ale vyšívací stroje vítanými pomocníky. Pokud disponují alespoň základními funkcemi, jako je automatické navlékání nebo odstřižení jehly, kvalitním softwarem na grafické zpracování výšivky a elektronickým ovládáním, můžete se spolehnout, že se vám s nimi bude dobře pracovat. Pravda – výšivka ztrácí na efektu tím, že je dělaná strojově a ve více kopiích, navíc některé stehy od stroje nemusí být dokonalé, ale při větším počtu vyráběných kusů to oceníte. Pokud vás živí třeba domácí dílna šití triček nebo čepic na zakázku, pak se bez stroje pravděpodobně vůbec neobejdete. Vyšívání je navíc rychlé a poměrně přesné.

Výhody:

 • Tvorba velkého počtu kopií výšivek
 • Rychlejší než ruční vyšívání
 • Přesnost při vyšívání

Nevýhody:

 • Nelze jím nahradit šicí stroj
 • Vysoká cena

Vyšívací stroj

zpět k menu ↑

Test kombinovaných vyšívacích a šicích strojů

Jde o kombinaci klasických a vyšívacích strojů, které jsou zmíněny výše. Můžete to brát tak, že tyto přístroje kombinují výhody obou a jsou tedy multifunkčnější a univerzálnější, ale zároveň i výrazně dražší.

Nejlepší vyšívací a šicí stroje

Pořadí Název Náhled Hodnocení Vyšívací plocha Cena
1. Bernina Bernette Aurora 450 260 x 200 mm Zjistit cenu
2. Brother Luminaire Innov-Is XP1 272 x 408 mm Zjistit cenu
3. Bernina Bernette Chicago 7 170 x 110 mm Zjistit cenu
4. Bernina 570 QE 265 x 165 mm Zjistit cenu
5. Brother Innov-is M280D 100 x 100 mm Zjistit cenu

Kombinované vyšívací a šicí stroje a jejich charakteristika

V této kategorii naleznete asi nejuniverzálnější stroje na trhu. Kromě toho, že je lze využít jako plnohodnotné šicí stroje (často na vysoké funkční úrovni) mohou sloužit i jako vyšívací stroje. Pro vás to znamená složitější výběr, protože musíte sledovat parametry obou přístrojů, ale zároveň tím ušetříte, protože kupujete jen jeden stroj. Cena bývá vysoká, s tím musíte počítat ale i u klasických vyšívacích strojů. Ideální jsou pro člověka, který chce doma šít oblečení ne jen příležitostně, ale častěji, nebo dokonce pro toho, kdo si chce otevřít menší textilní dílnu. Kusy, které na těchto strojích vyrobíte, budou nejen podomácku šité, ale budou i ozdobené dekoracemi a výšivkami.

Výhody:

 • Vysoká univerzálnost
 • Spojení dvou strojů do jednoho
 • Dobrá funkční vybavenost

Nevýhody:

 • Menší výběr
 • Vysoká cena

Šicí a vyšívací stroj

zpět k menu ↑

Kvalitní značky šicích strojů

V našich testech bývá zvykem věnovat se i značkám a výrobcům daného zboží, v tomto případě šicích strojů. Zastáváme totiž názor, že značka vám při výběru může mnohé napovědět a že se nevyplatí ji podceňovat. Rozhodně je větší jistotou stroj od výrobce, který působí na trhu dlouho a vybudoval si dobré jméno, než od nějaké neznámé firmy z východu. Známý a velký výrobce má totiž celou řadu předností:

 • Jméno, které je známé po celém světě a ke kterému se váže dlouhá tradice, je svým způsobem zavazující a nikdo si dlouho budovanou značku nechce pokazit.
 • Velkovýroba znamená mimo jiné to, že se dá výhodněji nakupovat materiál a dá se na něm něco ušetřit. Navíc velká firma si může dovolit nakupovat ho ve vysoké kvalitě.
 • Při velkém objemu výroby se vyplatí investice do inovací a výzkumu nových technologií.
 • Zaměstnávají odborníky, kteří mají cenné znalosti a zkušenosti, a mohou je úměrně tomu zaplatit.
 • Disponují kvalitnějšími mechanismy výstupní kontroly.
 • Mají často hustou síť servisů a nabízí dodatečné služby.

Takto bychom mohli pokračovat. Nechceme v žádném případě tvrdit, že menší firma nedokáže vyrobit poctivý šicí stroj, ale u větších a známějších značek máte větší šanci a navíc bude i cenově dostupnější či propracovanější.

Šicí stroje Janome

Šicí stroje Janome mají svůj původ v Japonsku, kde roku 1921 založil Yosaku Ose společnost PINE. Tento název se později změnil na Janome Sewing Machine Co., Ltd., který nese společnost dodnes. Šicí stroje společnosti se postupem času vyvíjely a na rozdíl od jiných značek se posouvaly technologicky rychle vpřed. Například jako první přišla firma Janome s možností připojení šicího stroje k počítači. Pokud se podíváme na nabídku firmy, zjistíme, že cenově se většina modelů nachází pod hranicí 30 000 korun. Většinou mají elektronické, vzácněji pak mechanické ovládání a zvládají často velké množství různých stehů, mnohdy i overlock. Nechybí jim bohaté funkční vybavení, do kterého patří automatické navlékání nitě, volné rameno nebo automatický odstřih nitě. Z našeho pohledu se opravdu jedná o jedničku na trhu se šicími stroji.

Janome

Šicí stroje Brother

Základem této japonské společnosti byla dílna, založená v roce 1908, která se věnovala opravám šicích strojů. Teprve později vznikla firma Yasui Brother Sewing Machine a samostatná výroba šicích strojů. Časem se společnost začala zaměřovat i na trh s kancelářským vybavením (a začala vyrábět například velmi kvalitní tiskárny). Zůstaňme ale u šicích strojů, ty jsou pod touto značkou distribuovány do celého světa a jde jak o klasické, tak i vyšívací a overlockové stroje. Když nahlédneme do sortimentu firmy, zjistíme, že je velmi široký. Cenová nabídka začíná na třech tisících pro mechanicky ovládané jednoduché stroje a končí u profesionálních průmyslových strojů za více než 100 000. Funkčně jsou stroje vybavené velmi dobře, nechybí jim automatika ani světlo, jen ne všechny klasické zvládnou overlock. Obvyklý je pak menší počet programů.

Brother logo

Šicí stroje Singer

Značka Singer je na poli šicích strojů dnes již tradicí. Takzvané „Singrovky“ se vyrábí od roku 1853 a pochází z Ameriky, přesněji z New Yorku. Ve starém šlapacím provedení je vidíte ve starožitnictvích nebo jako vkusně upravené bytové doplňky. Firma Singer patří na tomto poli mezi nejznámější a v současné době také mezi největší výrobce. Občas se říká, že firma zareagovala na současné trendy pozdě a její stroje nějakou dobu nepatřily mezi špičku, postupně se ale na staré pozice vrací. Dnes nabízí především levnější a cenově dostupné stroje pro běžné uživatele s maximální cenou 30 000 korun. Většinou disponují elektronickým ovládáním, slušným počtem programů a osvětlením. Běžné je i automatické navlékání nitě, na druhou stranu automatický odstřih nitě už ne.

Singer logo

Šicí stroje Bernina

Původ šicích strojů značky Bernina bychom nalezli ve Švýcarsku. Tam založil roku 1890 Karl Friedrich Gegauf dílnu na šicích a vyšívací stroje. Časem se výroba rozšiřovala a rozrůstala, až byly otevřeny nové továrny. Mezi prvními se firma zaměřila i na počítačové šicí stroje, ke kterým patřil i vyšívací software. Z našeho pohledu patří tyto šicí stroje do naprosté špičky. Nejsou tak lidové, jako třeba šicí stroje Singer, a jsou často drahé (běžně se jejich cena pohybuje nad patnácti tisíci korun), ale zato od nich můžete očekávat profesionální práci. Některé z nich jsou overlockové, jiné jsou klasické, ale overlock zvládají, disponují automatikou při práci s nití i slušným počtem programů a funkcí. Většina z nich je elektronicky řízená a vyniká uživatelsky přívětivým softwarem.

Berniina logo

Další značky šicích strojů

Jelikož výrobců šicích strojů působí na trhu poměrně hodně a my nemáme prostor na to věnovat se všem, chtěli bychom některé v následujících řádcích zmínit alespoň heslovitě:

 • Šicí stroje Lucznik – jde o jednodušší šicí stroje, vhodné především pro začátečníky. Jsou poměrně levné a často mechanické.
 • Šicí stroje Toyota – japonská firma, vyrábějící auta i elektroniku. Její šicí stroje jsou levné, některé jsou overlockové.
 • Šicí stroje Pfaff – původem německá značka s dlouhou tradicí, která vyrábí klasické i overlockové šicí stroje pro začátečníky i profesionály.
 • Šicí stroje Juki – jde o japonskou společnost, která vyrábí především šicí stroje všech cenových kategorií, především ale poloprofesionální elektronicky řízené kusy.


zpět k menu ↑

Jak vybrat šicí stroj v několika kapitolách

A jsme u toho, co vás asi zajímá nejvíce. Jak vybrat šicí stroj tak, aby vám co nejvíce vyhovoval a aby odpovídal vašim potřebám? Dopředu si vyberte, která kategorie šicích strojů je pro vás nejvhodnější. Především byste se neměli hnát za tím nejdražším ani za tím, který je nejvíc naplněný funkcemi a různými stehy. Popravdě – nebude vám k ničemu 300 různých stehů, pokud pro ně nemáte využití, jen byste zbytečně platili za to, že je stroj bude umět. Doporučujeme tedy dopředu si promyslet, co od stroje očekáváte, jak moc plánujete šít a podobně. Zhodnotit byste měli svoje zkušenosti, čas, účel koupě a další věci, které mohou výsledné použití ovlivnit. Dáme vám několik příkladů:

 • Jste začátečníci, kteří si pořizují první stroj a neví, co od něj čekat? Určitě si na vyzkoušení kupte spíše levnější stroj. Doporučujeme elektronické ovládání, některé základní funkce, ale s programy to nepřehánějte, pravděpodobně by vás zmátlo a možná i odradilo složitější ovládání. Šití si vyzkoušejte a k lepšímu stroji můžete přejít kdykoliv. Zato kdybyste zjistili, že šití pro vás není, nebude levného stroje taková škoda.
 • Plánujete se strojem opravovat poškozené oblečení, případně příležitostně i šít nové kusy? Asi už by stálo za to se podívat po pokročilejším stroji. Už víte, co a jak se strojem dělat, znáte své možnosti i limity a potřebám byste měli přizpůsobit volbu funkcí. Myslete na to, že každá funkce navíc znamená navýšení původní ceny. Pokud tedy neplánujete šít overlockové švy, není potřeba, aby je váš stroj uměl. A podobně – vybírejte úměrně svým schopnostem a potřebám.
 • Pokud jste tak pokročilí uživatelé, že chcete šít ve velkém nebo dokonce plánujete ušité oblečení prodávat (upřímně – v dnešní době je malá živnost a textilní dílna šikovným způsobem, jak si přivydělat), měli byste volit poloprofesionální nebo zcela profesionální stroj. Ten bude drahý a musíte s tím počítat, na druhou stranu získáte pomocníka s celou řadou užitečných funkcí, které práci usnadní a urychlí. Jelikož v této fázi už šití nejspíš rozumíte, zvládnete užít celou řadu stehů nebo dekorací, možná se vám bude hodit i šicí stroj kombinovaný s vyšívacím, abyste mohli nejen šít oblečení ale zároveň ho i zdobit.

Tím se vám kategorie, ze které byste stroj měli vybírat, významně zmenší a usnadní. Pokud od vybraných strojů odfiltrujete ty, jejichž značka ve vás nebudí zrovna důvěru, můžete přikročit k výběru podle parametrů. Které byste měli sledovat?

Typ ovládání? Vítězí spíše elektronické

Dovolte nám se na úvod trochu opakovat. Již v kapitolce, věnující se rozdělení šicích strojů do základních kategorií, jsme se zmínili o mechanických a elektronických strojích. Chceme zde navázat. Mechanické šicí stroje se ovládají soustavou knoflíků, tlačítek a pák, které uvnitř stroje vykonají požadovaný úkon díky celé řadě mechanických součástek. Nedávají vám tolik možností šití, ale jsou levnější. Manipulace s nimi může být zpočátku složitá, ale jakmile si ji osvojíte, je to hračka, často navíc bývá například regulace rychlosti plynulá (snažte se, aby stroj regulací rychlosti disponoval, bez ní se těžko obejdete a šití bude nepohodlné), což může být výhoda. Naopak elektronické stroje bývají dražší, ale zato díky nim máte výrazně víc možností a funkcí. Ovládání je složitější pro starší lidi, nenavyklé moderní elektronice, ale dá se poměrně rychle naučit. Provádí se skrze displej, který je na stroji, obvykle je dotykový a měli byste si u něj pohlídat několik věcí:

 • Dobrá čitelnost i v osvětlené místnosti.
 • Snadné a intuitivní ovládání, které si snadno zapamatujete.
 • Uživatelsky přívětivý software, ve kterém se vyznáte.
 • Pokud nejste zdatní v cizích jazycích, měl by vás zajímat jazyk, skrze který se s vámi stroj bude dorozumívat. Čeština je v dnešní době poměrně běžná, mnohdy ale narazíte i na anglicky naprogramované stroje a tam může začít problém.

Pro oba typy ovládání pak platí, že je nejlepší si je třeba v kamenném obchodě vyzkoušet. Můžete tak snáze zhodnotit, jestli vám daný systém opravdu vyhovuje a je vám příjemný. Pokud vám bude šití nepohodlné nebo budete mít pocit, že se ve stroji ztrácíte, je to nejlepší cesta k tomu, aby vás tato činnost přestala bavit, což by byla škoda.

Šití se strojem

Počet a druhy stehů, které vám stroj nabídne

Tady se dostáváme k parametru, který zákazníci často řeší špatně. Není potřeba se za každou cenu dívat na absolutní počet stehů, spíše sledujte jejich druhy. Pokud vám jich stroj nabízí několik set, s největší pravděpodobností si je všechny ani nezapamatujete, natož abyste je používali. Vyberete několik základních a zbytek se vám bude hodit příležitostně nebo vůbec. Tím spíše, že ovládání se úměrně s počtem stehů stává složitějším a složitějším. Je pak škoda platit za příliš vysoký počet funkcí. Spíše se dívejte, o jaké stehy se jedná, a snažte se, aby stroj zvládal všechny vaše oblíbené a používané.

Pokud tomu tak bude, pak teprve srovnávejte počet a cenu jednotlivých vybraných strojů. Jako začátečníky vás uspokojí pravděpodobně patnáct nebo dvacet různých stehů, pokročilejší jich mohou využít několik desítek a teprve profesionálové upotřebí stroj s více než stovkou stehů a funkcí, opět by se ale neměli dát ukolébat a měli by hledět i na druh stehu. Jinak, abychom byli úplně přesní, počet stehů, které stroj zvládne, se obvyklé pohybuje od pěti do tří set, s tím, že existují výjimky na obou stranách rozsahu.

Šití na stroji

Pokud jste pokročilejší v práci se šicím strojem, nemůžeme vám do výběru stehů příliš mluvit. Pokud jste ale začátečníci, určitě vám poradíme alespoň základní stehy, které by vám neměly chybět:

 • Rovný steh
 • Entlovací steh
 • Elastické a pružné stehy
 • Slepý steh
 • Klikatý steh

Z pokročilejších funkcí bychom pak rádi zmínili steh overlockový (pro vytváření pevných švů) a dekorativní či vyšívací pro tvorbu různých ozdob nebo písmenek. Z dalších funkcí bývá poměrně příjemné, pokud stroj umí obšít knoflíkovou dírku, přišít knoflík, našít zip nebo automaticky natáhnout a odstřihnout nit. Funkcím se ale budeme věnovat až později v samostatné kapitole. Kromě počtu stehů byste měli sledovat i přídavné patky stroje, které většinou umožňují další práci s látkou, jako je ohýbání nebo řasení.

Druhy stehů

Sledujte, které materiály stroj zvládne

Máte-li alespoň lehké tušení, co budete šít a z jakých materiálů, měli byste se ujistit, že si stroj s danou látkou poradí bez chybných stehů. Dobré je si to i vyzkoušet, to vám ale nedovolí každý obchodník. Problémy bývají u silnějších materiálů, jako je třeba riflovina, nebo tam, kde sešíváte větší počet vrstev. Stejně tak bývá problém u hodně jemných nebo elastických materiálů, které se mohou trhat nebo ztrácet schopnosti. Tam byste měli také vybírat pozorně. Spojení materiálu a vhodného stehu pak zajistí vhodný program, kterých bývají v moderních strojích (elektronicky ovládaných) desítky. Kombinace stehu a materiálu pak zajišťuje optimální nastavení pro jakékoliv šití.

Rychlost a její regulace

Rychlost šicího stroje je už trochu podružnější, ne však zbytečný údaj. Vypovídá o tom, jak dobře se vám bude se strojem pracovat. Ne vždy je dobrou volbou ten nejrychlejší stroj, který zvládá třeba 1000 stehů za minutu. Ideální je spíše široké rozmezí mezi maximem a minimem a dobrá regulace, která má buďto dostatek stupňů (v tomto případě se jí říká skoková), nebo je ještě lépe plynulá. Hned vám vysvětlíme proč. Jsou činnosti, které vyžadují hodně pozornosti, a kde je vysoká rychlost spíše na škodu (steh neuhlídáte, chyby si všimnete pozdě a je problém šít menší úseky látky). Tam se vám vyplatí, když stroj umožňuje pomalé šití, třeba 60 nebo 70 stehů za minutu. Naopak, u dlouhých úseků látky, švů triček nebo šatů se vyplatí vyšší rychlost. Jaká, to necháváme na vás, záleží to na vašich schopnostech a na tom, na co všechno si troufnete. Ale když zvolíte vysokou maximální rychlost, můžete ji kdykoliv zregulovat. Stroji by pak neměl chybět zpětný chod, který využijete třeba při zapošívání.

Šicí stroj patka

Materiál a hmotnost určují možnosti manipulace

Šicí stroj budete mít stěží v pokoji umístěný napevno. Většinou ho budete skladovat třeba ve skříni, a když ho budete potřebovat, vytáhnete ho. Aby toto stěhování nebylo zbytečně namáhavé, měli byste se dívat i na to, jak je šicí stroj těžký, z jakého je materiálu a jak je velký. Průměrná hmotnost šicích strojů je 7 kilogramů, což není špatné. Je to vhodný kompromis mezi životností a odolností materiálu a přitom snadnou manipulací. Jinak se na trhu setkáte jak s lehčími šicími stroji, tak i výrazně těžšími. Ty lehčí se pak daleko snáze stěhují, na druhou stranu materiálem je u nich z většiny plast. Takový šicí stroj moc nedoporučujeme, protože jeho životnost je omezená (někdo se ale nechá přesvědčit tím, že je levný). Navíc není při šití stabilní a může se třeba třást nebo kolébat. Těžší šicí stroje jsou pak z většiny kovové, takže jsou bytelnější, ačkoliv také výrazně těžší.

Zmíněných 7 kilogramů je optimum, kdy je většina důležitých součástek stroje z kovu, plášť z plastu, a se strojem manipulujete téměř bez námahy. Stejně tak byste měli sledovat rozměry šicího stroje. Nejsou sice tak důležité, jako třeba u lednice nebo pračky, ale uniknout by vám neměly. Jak s ohledem na to, zda máte dostatečně velký skladovací prostor, tak s ohledem na pracovní prostor. Ten je u velkých strojů výrazně větší, často ho rozšiřuje i dodatečný stoleček, který se ke stroji přidá. Velikost pracovního prostoru byste určitě podcenit neměli, pro pohodlnou práci se strojem je to důležitý parametr. S ohledem na možnosti skladování doporučujeme hledat kompromis – nekupovat největší stroj, pokud ho nemáte kam dát, ale zároveň volit takový, který má dostatečný pracovní prostor.

Šití různých materiálů

Design šicích strojů

Hledisko designu jsme si nechali až na konec. Z našeho pohledu je pro nákup šicího stroje nejméně významné, zároveň ale víme, že celé řadě uživatelek na něm záleží. Řekli bychom to takto – každý druh šicího stroje má svůj unikátní design:

 • Klasické šicí stroje sestávají z pracovní plochy a ramena ve tvaru písmene L, které je do této pracovní plochy zasazeno a vychází z těl.
 • Overlock je v některých rysech podobný, ale rameno i tělo stroje je výrazně menší, pracovní plocha je řešená jinak a nejdominantnější je na nich stojánek na několik nití, s nimiž stroj paralelně pracuje.
 • Vyšívací stroj je podobný oběma zmíněným typům, ale disponuje větším displejem a pracovní plochou.

O designu dále rozhoduje například materiál stroje, jeho barva, která může být různá, i způsob ovládání. Necháváme tuto kapitolku výběru na vás a vašem vkusu, jen bychom vás chtěli ještě jednou upozornit, že design není kritérium, které by mělo být rozhodující.

Šicí stroj Singer

zpět k menu ↑

Jaké funkce se vám u šicího stroje vyplatí?

Poměrně hodně často jsme v souvislosti se šicími stroji mluvili o jejich funkčním vybavení. Nyní bychom ho konečně chtěli trochu víc rozvést. Počet funkcí a hlavně jejich druh je pro vás určitým vodítkem při výběru stroje. Určitě se vám nevyplatí zaplatit hodně peněz za stroj s velkým počtem funkcí, které nevyužijete. A obráceně – pokud jste nároční zákazníci, měli byste hledat funkce úměrné svým zkušenostem a požadavkům, protože levný stroj vám nevystačí. Připravili jsme pro vás slovníček nejčastějších funkcí včetně jejich vysvětlení a dál už je pouze na vás, jestli seznáte, že právě o tyto funkce u svého stroje stojíte.

Světlo

Na prvním místě bychom chtěli zmínit osvětlení. Jedná se o LED diodu nebo žárovičku nad jehlou, díky čemuž máte větší přehled o tom, co a jak šijete. Jinak bývá problém – i když si dáte ke stroji lampu, rameno vám bude pravděpodobně ve všech pozicích stínit a vy pak ztrácíte přehled. Osvětlení stroje tento problém pomáhá eliminovat.

Automatické navlékání nitě

Toto je v dnešní době poměrně základní funkce. Slouží k tomu, abyste se sami nemuseli namáhat s navléknutím nitě do jehly (což bývá někdy oříšek, však to znáte…). Mechanismus stroje navlékne nit sám.

Zapošití

Funkce, díky které se nemusíte bát, že by se šev rozjel, ani ho nemusíte ručně zavazovat a zapošívat. Stroj to vyřeší za vás. Po stisknutí tlačítka se konečné místo důkladně zapošije tak, aby nemohlo dojít k uvolnění. Někdy je to spolehlivější, než ruční zapošití.

Automatický odstřih nitě

Funkce, která je pokročilejší a s níž se setkáte především u elektronicky řízených šicích strojů, většinou těch funkčně vybavenějších. Pod stehovou deskou mají umístěný nůž a stisknutím tlačítka, které ho ovládá, vám umožňují automaticky odstřihnout nit. Tím ušetříte poměrně hodně času i práce.

Nastavení pozice jehly

Tato funkce vám umožňuje nastavit, v jaké pozici se jehla zastaví. Může buďto zůstat zapíchnutá v látce, nebo zůstane viset ve výchozí poloze ve vzduchu. Je to lepší, než kdybyste měli složitě odhadovat, kdy stroj zastavit, aby se vám s látkou dobře manipulovalo.

Paměť stroje

Toto je funkce spíše profesionálních a lepších poloprofesionálních strojů. Pokud totiž do stroje nastavíte sestavu stehů, jak jdou za sebou, třeba při šití trička nebo šatů, stroj si je zapamatuje. Až budete podobné oblečení šít příště, můžete si ušetřit čas s nastavováním stehů a spustit je znovu z paměti. Oceníte to zejména třeba ve chvíli, kdy budete šít větší počet kusů na zakázku.

Volné rameno

Užitečný systém, kdy se spodní část stroje dá odpojit a zůstane vám jen úzký kus, na který se dá navléct rukáv či nohavice. Pro vás to v praxi znamená, že se daný kus oblečení bude šít snadněji a pohodlněji.

Přišívání knoflíků a šití knoflíkových dírek

Dvě velmi užitečné funkce, které jsou u strojů relativně běžné. Pro přišití knoflíku stačí funkci nastavit, položit knoflík na požadované místo a nechat stroj automaticky pracovat. U šití knoflíkových dírek máte někdy více možností, jakou funkci zvolit, princip je ale stejný. Na zvoleném místě se dírka prošije a obtáhne stehy.

zpět k menu ↑

Cenové rozlišení šicích strojů

Málokteré zboží na trhu se pohybuje v tak širokém cenovém rozmezí, jako šicí stroje. Jejich ceny se mohou pohybovat od tří nebo čtyř tisíc korun až po více než sto tisíc korun. Úměrně s cenami roste kvalita, výkonnost i funkční vybavení stroje. Levné šicí stroje jsou vhodné spíše pro začátečníky a pro ty, kdo neplánují šít moc často a chtějí stroj využít spíše k opravám oblečení. Naopak, profesionální nebo poloprofesionální využijí zkušení uživatelé, samozřejmě za vyšší cenu. Co se týče cenových pater, rozdělili bychom stroje takto:

 • Levné šicí stroje – zde můžete očekávat cenu do 4 000 až 5 000 korun. Často jde o mechanicky ovládané stroje, které mají od pěti do dvaceti programů, průměrné zpracování, často jsou lehčí plastové a nabízí základní funkce.
 • Nižší střední průměr šicích strojů – pohybuje se mezi 5 000 a 10 000 korun. Funkční vybavení se posouvá na vyšší úroveň, očekávat můžete větší počet programů, osvětlení, nastavení délky a šířky stehů nebo volné rameno. Ovládání je elektronické a používá se k němu displej.
 • Střední třída šicích strojů – ta se cenami pohybuje od 10 000 do 25 000 korun. Jde o pokročilé stroje pro pokročilé uživatele, nabízí často více než 100 druhů stehů, celou řadu funkci, jako je automatické navlékání jehly, automaticky odstřih, velký displej a jednoduché elektroncké ovládání. Součástí šicího stroje bývají pracovní stolky, v této cenové relaci se setkáte s overlocky i levnějšími vyšívacími stroji.
 • Vyšší střední třída šicích strojů – řečeno cenami se pohybujeme mezi 25 000 a 40 000 korun. Jedná se o poloprofesionální stroje s velkým množstvím funkcí a programů. Těch je dost na to, aby je začátečník plně nevyužil. Určené jsou pro pokročilé uživatele, kteří plánují šít ve velkém. Pro začínající nejsou vhodné, protože jsou složitější, dražší a plně byste je na začátku nevyužili.
 • Profesionální strojenad 40 000 korun jsou k dostání profesionální stroje, určené pro šití ve velkém. Cena může dosáhnout až 150 000 korun. Jde jak o klasické stroje, tak i overlocky a vyšívací stroje. Mohou mít i 1000 programů, řadu funkcí, světlo, automatiku a jednoduché ovládání. U vyšívacích strojů je pak standardem dobrý grafický software. Bývají plně automatické, určené k velkovýrobě v textilních dílnách. V domácím použití nemají místo.

Starý šicí stroj Singer

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Porovnáním cen šicích strojů jsme došli až na konec našeho článku. Ovšem určitě by stálo za to ještě si celý výběr šicího stroje jednou zrekapitulovat a projít od začátku. Především si musíte dobře rozmyslet, o jaký šicí stroj máte zájem, co od něj očekáváte a jak moc plánujete šít. Stejně tak byste se měli zamyslet nad tím, kolik máte se šitím zkušeností a jaké funkce od stroje očekáváte. Na výběr máte z několika typů strojů – klasických, overlockových a vyšívacích (případně můžete narazit na kombinace těchto typů) a každý z nich umí něco jiného. Volbu přizpůsobte svým potřebám.

Dále byste se měli rozhodnout, kterým značkám věříte, a kterým ne. Šicí stroje Singer, Brother, Bernina nebo Juki jsou klasika, se kterou neuděláte škodu. Dále přichází na řadu výběr podle parametrů. Nesnažte se vybrat nejlepší stroj, ten bude drahý, spíše volte optimum pro vaše potřeby a využití. Vyberte si funkce, programy a stehy, které určitě využijete, a na těch trvejte. Pokud ale seznáte, že danou funkci nevyužijete, nemusíte na ní trvat. Naopak, o to by byl stroj dražší. Stejně tak další parametry, jako je rychlost nebo velikost pracovní plochy, přizpůsobte svým potřebám a nehledejte za každou cenu to nejlepší a největší.

Šicí stroj detail

Z hlediska ovládání stroje máte dvě možnosti – spíše doporučujeme elektronické (skrze displej), ale můžete zvolit i mechanické, pokud toužíte po levném stroji. Ať tak nebo tak, měl by být stroj plně vyhovující. Ovládání vám musí být pohodlné, jednoduché a intuitivní. U elektronických by software neměl být komplikovaný a nejlepší bude, když bude v češtině. Zkontrolujte si ale i manipulaci se strojem, jeho mobilitu a zhodnoťte i materiál, z něhož je vyroben. Čím odolnější stroj, tím lépe. Design, který považujeme za méně podstatný, můžete nechat na konec. Když si pak ještě zkontrolujete, jestli stroj opravdu umí všechno, co potřebujete, a zhodnotíte, zda je jeho cena přiměřená tomu, co zvládá, máte vybráno.

Šicí stroj jehly

zpět k menu ↑

Jaké příslušenství u šicích strojů očekávat?

Než se s vámi rozloučíme, dlužíme vám ještě pár informací o příslušenství k šicím strojům. Některé bývá součástí stroje, některé je potřeba dokoupit, ale neměli byste se bez něj snažit obejít. Šití je příjemnější a pohodlnější, pokud máte všechno po ruce. O co se jedná?

 • Sada jehel a nití
 • Patky různého druhu
 • Cívky a čepičky
 • Štěteček na čištění zaprášených částí stroje
 • Šroubováček
 • Háček na párání stehů

Šroubováček

Seznamem příslušenství, které ke strojům přináleží, bychom se s vámi rozloučili. Věříme, že vám náš test pomohl vybrat dobrý a kvalitní šicí stroj, a u některého z našich dalších testů se budeme těšit na počtenou.

Šicí stroje
5 (100%) 1 vote
jQuery(document).ready(function() { jQuery('.heureka-hn-link').click(function() { ga('send', 'event', 'article', 'click', 'zjistit-cenu'); }) });