Recenze a testy nejlepších rotopedů 2023 a jak vybrat

  • Check Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího rotopedu.
  • Check Zvolte si na základě nosnosti, stupňů zátěže, ovládání a poměru cena/kvalita.
  • Check Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
Aktualizováno: Leden 2023
Rotopedy bez pozadí

Vítězové testu:

price
performance
quality
9.2/10
Celkové skóre
9.4/10
Celkové skóre
9.5/10
Celkové skóre
Nosnost
92%
Hmotnost setrvačníku
93%
Poměr cena/kvalita
92%
Nosnost
94%
Hmotnost setrvačníku
94%
Poměr cena/kvalita
93%
Nosnost
94%
Hmotnost setrvačníku
93%
Poměr cena/kvalita
97%
  • Tichý chod zařízení
  • Snadná přeprava
  • Jednoduchý stroj pro domácí trénink
  • Snazší ovládání
  • Lepší nosnost a stabilita
  • Široké rozmezí zátěže
  • Hodně stupňů zátěže
  • Nespočet tréninkových programů
  • Indukční brzdný systém
  • Nevyžaduje připojení do zásuvky
  • Málo stupňů zátěže a programů
  • Pokročilí sportovci postrádají některé méně obvyklé funkce
  • Uvítali bychom těžší setrvačník

Obsah článku

Udržovat si tělesnou kondici na dobré úrovni, to je současný trend nejen mezi mladými lidmi, ale i mezi lidmi středního věku nebo mezi důchodci. Samozřejmě, jednou z možností, jak docílit dobré kondice, jsou pravidelné návštěvy fitcentra, kde máte doslova na dosah ruky profesionální stroje a můžete se kdykoliv poradit s trenéry, jak je co nejefektivněji využít. Ale občas se vyplatí mít možnost zacvičit si i doma. Přece jen, ne každému vyhovuje cvičit někde, kde cvičí spousta dalších lidí, doma je to pohodlnější a máte své soukromí. Navíc můžete i při cvičení trávit čas se svými blízkými a nemusíte nikam chodit ani jezdit. V neposlední řadě pak máte jistotu, že když se rozhodnete šlapat na rotopedu (což je mimochodem velmi oblíbený způsob tréninku), bude určitě volný a nebudete muset čekat, až někdo dotrénuje.

Mít fitness přístroje doma má poměrně hodně výhod, pokud vám stačí udržovat se ve fyzické kondici a nechcete se věnovat nějakému sportu profesionálně. Pak si samozřejmě návštěvy fitcentra nebo posilovny a konzultace s trenéry odpustit nemůžete (můžete si ale samozřejmě rotoped pořídit domů a občas si přihodit nějaký ten trénink navíc). Ať už jste sportovci-profesionálové, nebo si rádi zatrénujete jen tak ve volném čase, měli byste dbát na vhodný výběr tréninkových strojů. Náš dnešní test, který se bude věnovat rotopedům, by vám v tom možná mohl pomoci. Ač se to nezdá, trh je rotopedy doslova přesycený a jednotlivé modely se liší více, než byste na první pohled řekli. Nejpodstatnější rozdíly jsou v ovládání, nosnosti, počtu stupňů zátěže, ale i v brzdách nebo celkové konstrukci.

Právě proto jsme se rozhodli sestavit náš test rotopedů 2023 a pokusit se vám s výběrem pomoci. Součástí našeho testu jsou totiž nejen recenze rotopedů, ale i velký článek, který se problematice výběru věnuje. Jak vybrat rotoped, to je totiž otázka, na kterou nelze odpovědět v několika větách. Je potřeba zapřemýšlet nad vašimi návyky, preferencemi, projít si jednotlivé parametry a kritéria výběru a pochopit, co která hodnota znamená. Samozřejmě, že jiný přístroj by měl zvolit běžný sportovec-amatér a jiný profesionální fotbalista. Pojďme se tedy podívat, který z rotopedů na trhu pro vás bude nejvhodnější a co byste určitě při nákupu neměli přehlédnout.

Test rotopedů do 5 000 korun

Tady se jedná o poměrně levné rotopedy, které zvládnou základní věci, chybí jim ale většina zajímavých funkcí a ovládání je téměř bez výjimek manuální. Nicméně pokud sháníte levný rotoped, jsou ideální.

NáhledNázevSkóre NosnostStupně zátěžeCena
goldMaster R08
9.2/10
Celkové skóre
Nosnost
92%
Hmotnost setrvačníku
93%
Poměr cena/kvalita
92%
Nosnost:
120 kg
120 kg
Stupně zátěže:
8
8
Zjistit cenu Naše recenze
silverBrother BC220
9.1/10
Celkové skóre
Nosnost
91%
Hmotnost setrvačníku
92%
Poměr cena/kvalita
91%
Nosnost:
110 kg
110 kg
Stupně zátěže:
8
8
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeSpokey FITMAN
8.9/10
Celkové skóre
Nosnost
89%
Hmotnost setrvačníku
90%
Poměr cena/kvalita
89%
Nosnost:
100 kg
100 kg
Stupně zátěže:
8
8
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Master R08

Výhody

  • Tichý chod zařízení
  • Snadná přeprava
  • Jednoduchý stroj pro domácí trénink

Nevýhody

  • Vyšší cena

Léto se nezadržitelně blíží, sezóna plavek je za rohem a vy byste se na ni proto rádi jak se patří připravili, ale zároveň vám je líto investovat do stroje uspořené peníze? Není třeba se obávat, model Master R08 zcela uspokojí vaše potřeby. Nikým nepozorováni s ním můžete trénovat z pohodlí vašeho domova, kvůli tomu se také řadí do kategorie HC (vhodný pro domácí užití). Rotoped je totiž vybaven magnetickým brzdným systémem, který zaručuje velmi tichý chod zařízení. Před použitím je nutné si seřídit sedlo, které lze přizpůsobit vaší osobě jak v horizontálním, tak vertikálním směru. Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, čímž je nosnost rotopedu, u níž se uvádí 120 kg. Na nejlevnější modely se jedná o nadprůměrnou hodnotu. Dále se v příbalovém letáku dočtete, že výška sportovce by neměla překračovat 185 cm. Co se týče zátěže, můžete si libovolně volit z 8 stupňů. V této souvislosti je třeba říci, že se vše ovládá manuálně. V rukojetích pak najdete snímače tepové frekvence.

Díky integrovanému displeji můžete již během tréninku kontrolovat, jakou  rychlostí právě jedete, jakou vzdálenost už jste ujeli, kolik času od zahájení aktivity uběhlo či kolik kalorií jste zatím spálili, můžete při něm též sledovat vaši tepovou frekvenci. Kromě toho se na stroji nachází třídílné bytelné kliky pedálů. Jejich středy jsou uloženy na věnečkových ložiscích, čímž se výrazně prodlužuje životnost dílčích součástek. Kladně hodnotíme i skutečnost, že rotoped je na kolečkách, což podstatně usnadňuje jeho přesun napříč místnostmi. Setrvačník vážící 5 kg se poté postará o plynulou jízdu. Pro úplnost ještě doplníme, že k napájení budete potřebovat tužkové baterie. 

Hmotnost:22,5 kg
Nosnost:120 kg
Max. výška:185 cm
Brzdný systém:Magnetický
Počet tréninkových programů:8
Počet stupňů zátěže:8
Hmotnost setrvačníku:5 kg
Snímače tepové frekvence:Ano
Měření kalorií:Ano
Napájení:Tužkové baterie

2. místo

Brother BC220

Výhody

  • Včetně stahovacích řemínků na pedálech
  • Výškově nastavitelné sedlo
  • Atraktivní cena

Nevýhody

  • Bez horizontálně nastavitelného sedla

Model Brother BC220 představuje optimální volbu pro začínající sportovce, pokud vezmeme v potaz cenu a množství v přístroji obsažených funkcí. Produkt nabízí 8 stupňů zátěže, mezi nimiž můžete podle libosti přepínat. Konstrukčně je navržen pro jednotlivce, jehož výška se vměstná do rozmezí 175 až 178 cm. Údaj o maximální nosnosti nás informuje, že bez problému unese váhu do 110 kg, což považujeme za velké plus uvedeného rotopedu. Dále si je možné v případě potřeby vertikálně nastavit sedlo. Nevýhodou z našeho pohledu však zůstává fakt, že neumožňuje i jeho horizontální nastavení.

Jistě vás také zajímá, jaké funkce vám pomohou váš výkon sledovat. Obrazovka vám tedy snímá ujetou vzdálenost, aktuální rychlost, uplynulý čas od zahájení vašeho tréninku a nezapomíná ani počítat spálené kalorie. K převodu se využívá plochého řemenu. Tento typ převodu patřil v minulosti mezi nejběžnější, oblíbeným se stal hned z několika důvodů, zaručuje totiž např. tichý chod zařízení a při jízdě tlumí nárazy a vibrace. Setrvačníkové kolo, jež váží 4,5 kg, pak přispívá k velmi plynulé jízdě. Nijak by uživatele nemělo překvapit, že disponuje magnetickým brzdným systémem, což je v této kategorii rotopedů zcela obvyklý jev. Pedály jsou navíc opatřeny stahovacími řemínky, takže vám během jízdy nebude noha nepříjemně klouzat. Model sice váží 23 kg, na druhou stranu jsou ale součástí rotopedu kolečka, s nimiž by přesun rotopedu měl být hračkou. Celé vybavení k tomu získáte za atraktivní cenu.

Hmotnost:23 kg
Nosnost:110 kg
Max. výška:178 cm
Brzdný systém:Magnetický
Počet tréninkových programů:0
Počet stupňů zátěže:8
Hmotnost setrvačníku:4,5 kg
Snímače tepové frekvence:Ne
Měření kalorií:Ano
Napájení:Tužkové baterie

3. místo

Spokey FITMAN

Výhody

  • Kompaktní rozměry
  • Protiskluzový povrch pedálů
  • Certifikát Rohs

Nevýhody

  • Bez horizontálně nastavitelného sedla
  • Nižší nonost

Třetí místo si v kategorii nejlevnějších rotopedů vysloužil model Spokey FITMAN. Nehledě na to, zda se sportem teprve začínáte, nebo jste zkušeným milovníkem pohybových aktivit, je pro vás stacionární kolo ideálním řešením, a to díky plynulému 8stupňovému nastavení odporu. Úroveň tréninku si tak můžete přizpůsobit přesně podle svých schopností a očekávání. Na displeji pak můžete kontrolovat dosavadní dobu tréninku, momentální rychlost, množství spálených kalorií a celkový počet ujetých kilometrů. Mimoto také váš puls, který snímají senzory umístěné na rukojetích. Co do hmotnosti setrvačníku trochu zaostává za předešlými modely, poněvadž jeho hmotnost činí 4 kg. O něco hůře si vede i ohledně maximální nosnosti, doporučuje se totiž nepřekročit 100 kg.

Upozorňujeme, že sedadlo je nastavitelné pouze ve vertikálním směru, v horizontálním s ním není možné manipulovat. Pedály jsou vybaveny bezpečnostními popruhy a mají protiskluzový povrch z toho důvodu, aby se v průběhu jízdy mohl každý soustředit pouze na danou aktivitu a nemusel řešit nic dalšího. Rotoped tedy poskytuje naprosto bezpečnou jízdu. Nadto má zařízení magnetický brzdný systém a je opatřeno certifikátem Rohs, který značí, že výrobci k výrobě modelu nepoužili nebezpečné látky. Vzhledem k svým kompaktním rozměrům se navíc vejde do každého bytu a napájet ho můžete jednoduše prostřednictvím tužkových baterií.

Hmotnost:21 kg
Nosnost:100 kg
Max. výška:– cm
Brzdný systém:Magnetický
Počet tréninkových programů:
Počet stupňů zátěže:8
Hmotnost setrvačníku:4 kg
Snímače tepové frekvence:Ano
Měření kalorií:Ano
Napájení:Tužkové baterie

Test rotopedů od 5 000 do 10 000 korun

V této kategorii najdete průměrné rotopedy, které budou pro většinu uživatelů plně dostačující. Za cenu do deseti tisíc korun získáte stroj, na kterém můžete trénovat, přičemž nebudete ochuzeni o základní funkce, jako je třeba měření tepové frekvence skrze hrudní pás. Navíc se zde začínají objevovat modely s ovládáním přes počítač.

NáhledNázevSkóre NosnostStupně zátěžeCena
goldMaster R50
9.4/10
Celkové skóre
Nosnost
94%
Hmotnost setrvačníku
94%
Poměr cena/kvalita
93%
Nosnost:
150 kg
150 kg
Stupně zátěže:
24
24
Zjistit cenu Naše recenze
silverHouseFit TIRO 100
9.3/10
Celkové skóre
Nosnost
94%
Hmotnost setrvačníku
93%
Poměr cena/kvalita
93%
Nosnost:
150 kg
150 kg
Stupně zátěže:
16
16
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeInSPORTline Klegan
9.1/10
Celkové skóre
Nosnost
93%
Hmotnost setrvačníku
90%
Poměr cena/kvalita
91%
Nosnost:
130 kg
130 kg
Stupně zátěže:
8
8
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Master R50

Výhody

  • Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
  • Široké rozmezí zátěže
  • Snazší ovládání
  • Lepší nosnost a stabilita

Nevýhody

  • Pokročilí sportovci postrádají některé méně obvyklé funkce

Rotoped Master R50 vám umožní trénovat, kdykoli budete chtít – v čase, který si sami zvolíte, a samozřejmě bez ohledu na počasí. Jde o osvědčenou a bezpečnou náhradu venkovního cvičení, k pedálům jsou totiž připevněny nastavitelné pásky, které vás chrání například před vymknutím kotníku. Navíc jej může používat celá rodina, protože možnost libovolného nastavení výšky sedla dovoluje přizpůsobit sedlo výšce každého uživatele, horní hranice je stanovena až pro 195 cm vysoké jedince. Sedlo lze seřizovat i v horizontální rovině. Kromě něj je možné si upravit i sklon řídítek. Přitom nasednout na něj může kdokoli, jehož hmotnost nepřesahuje 150 kg. Systém BeltDrive pak garantuje tichý a plynulý chod zařízení. Ten zajišťuje také setrvačník  o hmotnosti 10 kg, který současně umožňuje navolit si i vyšší zátěž. Nespornou výhodou je nabízený počet stupňů zátěže, k dispozici jich totiž máte dokonce 24. Neméně oslní i 12 přednastavených programů, z nichž 4 se týkají tepové frekvence.

Rotoped nemusíte ovládat ručně, poněvadž nabízí možnost elektronického ovládání zátěže. Výsledky cvičení můžete sledovat v reálném čase, na podsvíceném monitoru lze kontrolovat ujetou vzdálenost, uplynulý čas, kadenci, průběžnou rychlost, množství dosud spálených kalorií a tepovou frekvenci (její snímače jsou zabudovány přímo v rukojetích), takže každý další trénink může být efektivnější než ten předchozí! Zařízení obsahuje i reproduktor a vstupní konektor pro připojení MP3 přehrávače, funkci Recovery vyhodnocující vaši fyzickou kondici a za zmínku stojí i program Body Fat monitorující tělesný tuk. Jako bonus také vestavěná kolečka usnadňují přepravu produktu.

Hmotnost:34 kg
Nosnost:150 kg
Max. výška:195 cm
Brzdný systém:Magnetický
Počet tréninkových programů:12
Počet stupňů zátěže:24
Hmotnost setrvačníku:10 kg
Snímač tepové frekvence:Ano
Snímač měření kalorií:Ano
Měření ujeté vzdálenosti:Ano
Napájení:Externí síťový adaptér

2. místo

HouseFit TIRO 100

Výhody

  • Větší množství tréninkových programů
  • Včetně držáku na lahev
  • Příznivá cena

Nevýhody

  • Vyšší hmotnost stroje
  • Srdeční pás není součástí sady

Model HouseFit TIRO 100 obsadil stříbrnou pozici. Jedná se o stabilní kardio tréninkové zařízení, jehož moderní design dokonale zapadne do interiéru vašeho bytu. Rotoped bez obtíží uveze osoby o hmotnosti do 150 kg. Výškově není většina uživatelů limitována, svézt se mohou i 190 cm vysocí jedinci. Váš komfort zvyšuje také to, že je sedlo vertikálně i horizontálně nastavitelné a řídítka lze rovněž seřizovat.

Zařízení disponuje elektronickou regulací zátěže s možností programování. V nabídce se nachází až 16 programů zátěže, trénink jde tedy uzpůsobit úměrně vašemu momentálnímu rozpoložení. Zvolit si můžete kupříkladu profilový trénink, u nějž ergometr během jízdy sám mění zátěž v závislosti na vámi předem nastavené trase, nebo také program řízený tepem, jenž dohlíží na to, aby se zátěž měnila v souladu s aktuální tepovou frekvencí jedince, setrváváte tak v optimální tepové zóně, což je ideální pro spalování tuků. Tep si změříte prostřednictvím v řídítkách zabudovaných senzorů nebo srdečního pásu (ten je však potřeba si dokoupit). Přehledný displej vám umožní kontinuálně kontrolovat průběh tréninku pomocí měření času, rychlosti, vzdálenosti, pulsu, zátěže, teploty a spálených kalorií. Počítač má též vestavěnou funkci Recovery a rotoped je vybaven i držákem, kam si můžete pohodlně odložit lahev. Zásluhou setrvačníku o váze 9 kg, magnetické brzdy a řemenového převodu pracuje stroj velmi tiše i při větší zátěži. K snazší manipulaci pak slouží přepravní kolečka, stroj totiž sám o sobě váží 43 kg, což by jinak jeho přesun poměrně ztěžovalo. 

Hmotnost:43 kg
Nosnost:150 kg
Max. výška:190 cm
Brzdný systém:Magnetický
Počet tréninkových programů:16
Počet stupňů zátěže:16
Hmotnost setrvačníku:9 kg
Snímač tepové frekvence:Ano
Snímač měření kalorií:Ano
Měření ujeté vzdálenosti:Ano
Napájení:Externí síťový adaptér

3. místo

InSPORTline Klegan

Výhody

  • Lehké zařízení
  • Součástí vyrovnávací systém
  • Včetně držáku na lahev a stojánku na tablet/časopis

Nevýhody

  • Pouze ručně ovládaný odporový systém
  • Nižší nosnost

Test rotopedů střední cenové kategorie uzavírá model InSPORTLine Klegan. Mezi přednosti tohoto stacionárního kola patří, že díky menším rozměrům nezabere mnoho místa a nezabraňuje v přístupu ani 190 cm vysokým sportovcům. S hmotností 28 kg jde navíc o velmi lehké zařízení.

Řídítko spolu se  snímači pulsu je horizontálně nastavitelné pro zajištění co největšího pohodlí při vašem tréninku. Nastavit lze i sedlo, a to jak vertikálně, tak horizontálně. K správnému fungování však dokáže rotoped pojmout nižší nosnost, která činí 130 kg. Kupující patrně zklame, že je vybaven pouze ručně ovládaným odporovým systémem, a další nevýhodou je, že nabízí jen 8 stupňů zátěže. Na druhou stranu potěší, že v případě umístění stroje na nerovný povrch ho je možné stabilizovat pomocí vyrovnávacího systému s nastavitelnými podložkami pod nohy. Hodí se též transportní kolečka, s nimiž model přesunete o dost jednodušeji. Praktický je také jeho držák na lahev a stojánek na tablet, chytrý telefon nebo časopis situovaný ve spodní části počítače. Počítač poskytuje dobře čitelný displej a jednoduché, intuitivní ovládání pomocí 3 funkčních tlačítek (Set, Mode, Reset), současně měří všechny důležité údaje o cvičení, jako je rychlost, vzdálenost, tepová frekvence, čas a kalorie. Plynulý a tichý chod zaručuje systém BeltDrive a vyvážený setrvačník o 6 kg.

Hmotnost:28 kg
Nosnost:130 kg
Max. výška:190 cm
Brzdný systém:Magnetický
Počet tréninkových programů:0
Počet stupňů zátěže:8
Hmotnost setrvačníku:6 kg
Snímač tepové frekvence:Ano
Snímač měření kalorií:Ano
Měření ujeté vzdálenosti:Ano
Napájení:Tužkové baterie

Test rotopedů od 10 000 korun

Dostáváme se ke třídě rotopedů, v níž si vybírají i profesionální sportovci. Najdete zde rotopedy, jejichž cena přesahuje i dvacet nebo třicet tisíc korun, zato jsou však skvěle vybavené. Disponují moderními funkcemi, které vám umožní lépe monitorovat a zároveň i nastavovat trénink, pohodlné ovládání přes počítač je zde zcela běžné.

NáhledNázevSkóre NosnostStupně zátěžeCena
goldHMS PREMIUM M1844-i
9.5/10
Celkové skóre
Nosnost
94%
Hmotnost setrvačníku
93%
Poměr cena/kvalita
97%
Nosnost:
150 kg
150 kg
Stupně zátěže:
32
32
Zjistit cenu Naše recenze
silverInSPORTline Gemini B200
9.3/10
Celkové skóre
Nosnost
93%
Hmotnost setrvačníku
93%
Poměr cena/kvalita
93%
Nosnost:
140 kg
140 kg
Stupně zátěže:
16
16
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeInSPORTline Valdosa
9.2/10
Celkové skóre
Nosnost
92%
Hmotnost setrvačníku
93%
Poměr cena/kvalita
92%
Nosnost:
130 kg
130 kg
Stupně zátěže:
16
16
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

HMS PREMIUM M1844-i

Výhody

  • Moderní design
  • Nespočet tréninkových programů
  • Velké množství stupňů zátěže
  • Indukční brzdný systém

Nevýhody

  • Uvítali bychom těžší setrvačník

Model HMS M 1844-i se v našem testu po právu stal jedničkou mezi rotopedy, jedná se totiž o produkt vybavený těmi nejnovějšími technologiemi, které zvyšují účinky každého tréninku. Zároveň se vyznačuje velmi tichým provozem, o nějž se zasluhuje zejména indukční brzdný systém. Výšku sedla lze přizpůsobit vašim požadavkům a je možné si i upravit vzdálenost sedla od řídítek. Nasednout může bez rozpaků kdokoli, jehož hmotnost nepřekračuje 150 kg. Rotoped nabízí inovativní počítač s funkcí možnosti připojení vašeho mobilního zařízení přes Bluetooth. Cvičení si tak můžete zpříjemnit poslechem hudby nebo sledováním vašeho oblíbeného seriálu. K dispozici máte i bezplatnou aplikaci iConsole+, čímž získáte přístup k veškerým informacím.

Standardem je i informování o spálených kaloriích, ujeté vzdálenosti a tepové frekvenci. Od ostatních produktů se odlišuje však tím, že máte jako uživatel na výběr z neuvěřitelného množství stupňů zátěže, poněvadž jich nabízí 32. Stejně dobře si vede i z hlediska počtu tréninkových programů, poskytuje jich totiž dokonce 150. V tomto ohledu opravdu nemá konkurenci. Ve velkolepé nabídce si najdou to své jak úplní začátečníci, tak pokročilí i profesionální sportovci. Elektronická regulace odporu vám pak umožní přizpůsobit intenzitu tréninku jak vaší aktuální fyzické kondici, tak individuálnímu tréninkovému plánu, aniž byste ho museli přerušovat. Navzdory svému vybavení překvapuje svou relativně nízkou hmotností (39 kg). Rotoped se dodává i s pojízdnými kolečky usnadňujícími přesun. Pro úplnost ještě uvádíme hmotnost zátěžového kola, které váží 9 kg. Jsme si jisti, že vyspělé funkce v kombinaci s atraktivním designem a velmi přívětivou cenou zaujmou nejednoho sportovního nadšence. 

Hmotnost:39 kg
Nosnost:150 kg
Max. výška:
Brzdný systém:Indukční
Počet tréninkových programů:150
Počet stupňů zátěže:32
Hmotnost setrvačníku:9 kg
Snímač tepové frekvence:Ano
Snímač měření kalorií:Ano
Měření ujeté vzdálenosti:Ano
Napájení:Externí síťový adaptér

2. místo

InSPORTline Gemini B200

Výhody

  • Dostatečné množství programů
  • Nespočet tréninkových programů
  • Vysoká mobilita stroje
  • Vlastní generátor energie

Nevýhody

  • Vyšší cena a hmotnost
  • Bez horizontálně nastavitelného sedla

Oblíbeným strojem vhodným pro domácí cvičení je i model InSPORTLine Gemini B200. Robustní konstrukce mu dodává nejen na stabilitě, ale umožňuje mu i s přehledem vydržet zátěž do 140 kg, což si však vybírá svou daň na hmotnosti rotopedu, jde o poměrně těžké posilovací zařízení. Disponuje elektronickou regulací zátěže o 16 stupních a 26 programy, z nichž 12 je přednastavených, ručně lze také nastavit např. program pro regeneraci nebo WATT (pracuje s přednastavenou silou, jejíž hodnotu udržuje konstantní po celou dobu cvičení). Na přehledném displeji vidíte všechny důležité informace, zaznamenává spálené kalorie, rychlost, počet otáček za minutu, srdeční tep, vzdálenost či režim odporu. Snímače tepové frekvence v madlech vám pak ukážou, jak intenzivně cvičíte a jestli byste měli zvolnit, nebo naopak zabrat.

Na zadní straně najdete USB výstup a k tomu dva audio, trénink si tak můžete ukrátit posloucháním hudby nebo podcastů. Upoutal nás však především tím, že má vlastní generátor energie s baterií. Zcela se tak obejde bez připojení do elektrické sítě, stačí baterii jednou za měsíc nabít, což trvá 6 hodin. Pokud si říkáte, kde se energie tedy bere, produkuje se právě při vašem tréninku. Dále je stroj vybaven 8 kg těžkým setrvačníkem, stojanem na tablet, držákem na lahev či pohodlným a nastavitelným sedlem, je možné ho ale seřizovat jen ve vertikálním směru. Zabudovaná kolečka navíc zajišťují vysokou mobilitu. Výsledný dojem poněkud kazí cena přístroje, která je v porovnání s modely tohoto testu výrazně vyšší. 

Hmotnost:54 kg
Nosnost:140 kg
Max. výška:
Brzdný systém:Magnetický
Počet tréninkových programů:26
Počet stupňů zátěže:16
Hmotnost setrvačníku:8 kg
Snímač tepové frekvence:Ano
Snímač měření kalorií:Ano
Měření ujeté vzdálenosti:Ano
Napájení:Akumulátor

3. místo

InSPORTline Valdosa

Výhody

  • Vhodný i pro starší lidi a lidi s pohybovým omezením
  • Dostatečné množství stupňů zátěže
  • Výškově i horizontálně nastavitelné sedlo

Nevýhody

  • Malá nosnost
  • Bez sklonu řídítek

Třetí místo v testu rotopedů od 10 000 korun obsadil model InSPORTLine Valdosa. Vyšší hmotnost produktu (46,5 kg) se pozitivně projevuje na stabilitě zařízení. Sedlo si můžete před začátkem cvičení seřídit jak ve vertikálním směru podle své výšky, max. výška se přitom omezuje na 190 cm, tak v horizontálním. Postrádáme však možnost si nechat podle potřeby sklopit i řídítka. Zároveň bychom v této kategorii čekali více i od nosnosti, uveze totiž 130 kg. Velkým přínosem stroje však je, že vzhledem k nízkému a prostornému nástupu na kolo vyhovuje i starším či lidem s pohybovým omezením.

Všechny naměřené hodnoty a informace o cvičení najdete na přehledném displeji, sledovat lze jako obvykle spálené kalorie, ujetou vzdálenost a tepovou frekvenci. Tu si zkontrolujete buď pomocí v rukojetích upevněných snímačů, nebo hrudního pásu. Ten se však v rámci sady nedodává. Vybírat můžete až z 18 programů, vytvořit si je možné i svůj podle vlastních představ. K regulování zátěže pak slouží 16 stupňů. Setrvačník o váze 9 kg a magnetický brzdný systém se postarají o tichou a plynulou jízdu. Pokud by vám docházely síly, není problém se v průběhu tréninku osvěžit vodou, kterou máte díky držáku na lahev stále po ruce. Rotoped je opatřen i stojanem na tablet, chybí nám však audio vstup. Díky kolečkům je po skončení tréninku manipulace se strojem poměrně snadná. I přes některé naše výtky se jedná o spolehlivý rotoped, navíc by se vám vzhledem k možnosti nastavení si rozmanitých jízd sportování na něm nemělo jen tak omrzet.

Hmotnost:46,5 kg
Nosnost:130 kg
Max. výška:190
Brzdný systém:Magnetický
Počet tréninkových programů:18
Počet stupňů zátěže:16
Hmotnost setrvačníku:9 kg
Snímač tepové frekvence:Ano
Snímač měření kalorií:Ano
Měření ujeté vzdálenosti:Ano
Napájení:Síťový adaptér

Jak vybrat rotoped? Zvažte především své preference

Dostáváme se k samotnému jádru článku, a sice ke kapitole, která se bude týkat výběru rotopedu. Jak jsme již párkrát lehce naznačili, všechno bude záviset především na vašich vlastních preferencích. Každý z rotopedů, a to si zapamatujte, je určený jiné skupině uživatelů. Jiný přístroj využije senior, jiný profesionální sportovec a jiný běžný, rekreačně cvičící uživatel. Je potřeba brát v úvahu vaši hmotnost a výšku, dívat se na konstrukci rotopedu (a to nejen s ohledem na jeho hmotnost nebo materiál, ale třeba i vyvážení) a neopomenout ani kritéria, která se týkají jeho ovládání. Pokud bude na rotopedu cvičit více členů rodiny nebo příslušníků sportovního oddílu, je potřeba najít kompromis nebo sehnat rotoped, který je z tohoto hlediska variabilní (změna nastavení řídítek nebo sedla). Zde uvádíme pár věcí, které byste si měli ujasnit hned na začátku:

  • Jaký je cíl vaší snahy – zhubnout, trénovat, udržet se v kondici, …
  • Co od rotopedu očekáváte – rekreační jízdu, profesionální trénink včetně zpětné vazby, …
  • Kdo bude na rotopedu jezdit – vy, příbuzní nebo kamarádi, …
  • Jak často se bude rotoped používat – denně, párkrát za týden, párkrát za měsíc, …

Jakmile si dokážete zodpovědět předešlé otázky, můžeme ve výběru rotopedu pokročit o kousek dál.

rotoped

Základní typy rotopedů

Rotopedů existují v zásadě tři konstrukční typy. V našem testu jsme se ale rozhodli otestovat pouze ty s konstrukcí vzpřímeného kola (ty, které asi potkáváte nejčastěji). Náš důvod pro to byl čistě praktický – jedná se stále o nejoblíbenější druh, který je na trhu k dostání nejsnáze. Navíc se jednotlivé konstrukční typy od sebe liší základním určením a charakteristikou.

  • Vzpřímená kola – klasické rotopedy, oblíbené a nejvíce rozšířené. Fungují na stejném principu jako klasická cyklistická kola, trénink s nimi je jednoduchý, málo náročný, navíc jsou skladná. Jsou ideální na spalování tuků nebo zvyšování kondice.
  • Spinningová kola – rotopedy, které postupně získávají na oblibě. Většinou se s nimi setkáte ve fitness centrech, protože cvičení s nimi, aby bylo efektivní, vyžaduje určité zkušenosti. Cvičení s nimi se podobá jízdě na kole, ale ne úplně. Rozdíl je především v tom, že už necvičíte úplně vzpřímení. Jsou skladná, ale dražší než klasické rotopedy, navíc se hodí spíše než na klasické hubnutí ke zvyšování kondice a výkonnosti.
  • Ležatá kola – poslední a nejméně obvyklý typ. Jde o rotopedy, na kterých cvičíte vsedě. Jako byste šlapali vsedě na posteli. Primárně jsou určeny pro zdravotně postižené, handicapované nebo rehabilitující, kteří nechtějí ztratit svou fyzickou výkonnost. Navíc je mohou využít třeba i sportovci po zranění. Není to příliš efektní cvičení, navíc tyto přístroje nejsou skladné a často jsou i drahé, ale umožní vám cvičit tehdy, kdy vám to klasický rotoped nedovolí.

Jak zhodnotit výšku a váhu uživatele rotopedu?

Jak jsme již řekli, velmi důležité jsou nejen parametry rotopedu, ale i vaše vlastní výška a váha. Jde o rozhodující údaje. Trénink byste neměli provádět v nepřirozené pozici, musíte dosáhnout na pedály, ale zároveň příliš neohýbat kolena, vaše výška musí být taková, aby rotoped zůstal stabilní, a zároveň nesmíte překročit nosnost rotopedu. Pro příklad si můžeme představit klasickou rodinu. Jiný rotoped bude vyhovovat vysokému a robustnímu muži, jiný o něco menší a hlavně lehčí ženě a jiný zase menším dětem, třeba ve věku kolem jedenácti let. Aby nebylo třeba do domácnosti kupovat každému jeho osobní rotoped, přistoupili výrobci k tomu, že většina rotopedů má nastavitelnou výšku sedla i polohu řídítek. Je ale potřeba sledovat rozmezí, v jakém lze s nastavením pohybovat. Je proto dobré si před koupí zkontrolovat, zda se vám bude i při vaší výšce rotoped hodit. V případě, že byste byli menší/větší, než je dané rozmezí, se může stát, že pro vás trénink bude nekomfortní, nepohodlný a bolestivý. Tím spíše, že pokud limit přesáhnete hodně, ztrácí rotoped na stabilitě.

Druhou klíčovou veličinou je vaše hmotnost. Nepovažuje se za příliš zdvořilé o ní běžně mluvit, ale přece jen, v tomto případě je to nutné. Každý rotoped má jen určitou nosnost, a jakmile ji překročíte, hrozí riziko, že se přístroj zničí. Maximální udanou nosnost musíte brát jako hranici, kterou když překročíte, nemůžete nadále rotoped používat. Proto je dobré si ke své váze připočíst ještě určitou rezervu. Může se stát, že přiberete pár kilo navíc a bylo by nešťastné, kdyby pro vás pak byl rotoped nepoužitelný. Navíc čím méně hraniční bude vaše hmotnost vzhledem k nosnosti, tím delší bude životnost rotopedu. Nosnost rotopedů se pohybuje kolem 100 kilogramů u levnějších modelů. Pro většinu populace je to dostatečné. V případě, že vážíte více, máte na výběr mezi rotopedy s nosností až 180 kilogramů. To je maximum, které nosnost poskytuje.

rotoped

Dělení rotopedů podle ovládání zátěže

Další důležitou charakteristikou rotopedů je způsob ovládání a nastavování zátěže. Jde o běžnou věc u většiny podobně fungujících fitness strojů. Tak jako při běžné jízdě na kole, tak i na rotopedu můžete měnit obtížnost trasy. V přírodě totiž také nejedete pořád po rovince. Čím vyšší stupeň zátěže, o to víc síly a energie pak musíte při tréninku vynaložit. Z hlediska ovládání se můžeme běžně setkat se dvěma druhy rotopedů:

  • Manuálně ovládané rotopedy – stupeň zátěže regulujete sami ručně. Většinou se to řeší otáčením kolečka nebo posouváním na stupnici. Lepší je v tomto případě regulace ve stupních (čím více stupňů, tím lépe, lze takto věrněji nasimulovat trasu). Některé rotopedy disponují také plynulou regulací, hůře se pak ale odhaduje obtížnost, na které se momentálně nacházíte, a celkově pak trénink vyžaduje určitou zkušenost. Bývají levnější (zhruba do deseti tisíc korun) a jednodušší, ale zároveň disponují menším množstvím funkcí.
  • Počítačem řízené rotopedy – tvoří modernější a technologicky vyspělejší skupinu rotopedů. Často vám neznemožňují vlastní nastavování zátěže, ale umožňují zároveň i automatické změny na základě vybraného profilu trati, případně na základě podnětů z vašeho těla (například mohou reagovat na srdeční rytmus). Veškeré nastavování zátěže v tomto případě zajišťuje počítač a vy se nemusíte nechat při tréninku ničím vyrušovat. Zejména v domácím prostředí se určitě více vyplatí tento typ rotopedu, protože nad sebou máte „dohled“. Hlavně méně zkušení sportovci to ocení. Nicméně elektronicky řízené rotopedy bývají obecně dražší a trochu složitější na ovládání.

Brzdný systém rotopedu a jeho výběr

Každý rotoped musí mít i určitý brzdný systém. Ten souvisí s odporem a zátěží. Jelikož rotoped stojí na místě, není možné využívat systém převodů jako u klasického kola. Proto se využívají brzdné systémy, které zpomalují setrvačník poháněný vaším šlapáním. Dříve se používaly levné pásové a čelisťové brzdné systémy, které však byly hodně hlučné, bylo nutné je čas od času opravovat a neměly dostatečný účinek. V praxi se dnes uplatňují dva základní principy. Většina levnějších rotopedů disponuje takzvaným magnetickým brzdovým systémem. Odpor při šlapání v tomto případě zajišťuje permanentní magnet, který mění brzdný účinek změnami polohy vzhledem k setrvačníku. Taková brzda je tichá a vyniká vysokou životností. Ještě účinnější a modernější je však indukční (elektromagnetický) systém brzd. Ten je obvykle u dražších profesionálních rotopedů. Tuto brzdu tvoří cívka s elektromagnetem, přičemž počítač řídí proud v cívce a jeho prostřednictvím podle zákonů fyziky i sílu magnetického pole. Tento způsob je naprosto bezhlučný, přesný a bezporuchový, navíc vydrží i vysokou zátěž a je možné jej využít i za vysokých rychlostí.

Setrvačník je dobré nepodcenit

Jednou ze součástek rotopedu, které na první pohled neuvidíte, je setrvačník. A přesto je nedílnou součástí rotopedu. Jde o komponentu, která zajišťuje chod přístroje. Vás by měla zajímat především jeho hmotnost. Čím těžší setrvačník bude, tím plynulejší bude jízda. Navíc, větší hmotnost zajistí také větší rozsah zátěží, které si můžete nastavit. Levnější rotopedy mají hmotnost setrvačníku jen kolem tří kilogramů, což je pro dobrý trénink málo. Doporučujeme volit alespoň pět kilogramů, ideálně i více (hmotnost může dosáhnout až deset kilogramů). Pak bude vaše šlapání plynulé, bez zasekávání a větší počet stupňů zátěže zajistí optimální efektivitu tréninku. Na závěr je pak dobré říci, že pokud má zátěžové kolo středové uložení s kuličkovými ložiskychod je tišší a trénink komfortnější.

Rám rotopedu a celková konstrukce

Pro samotné cvičení je důležitý rám rotopedu a jeho konstrukce. Jsou to právě tyto parametry, které ve velké míře souvisí s nosností, o níž už byla řeč. Čím pevnější a masivnější konstrukce, tím větší bude i nosnost rotopedu. Mají ale vliv i na další věci – celkový design, životnost i pohodlí při cvičení. Je potřeba umět vybírat a nebát se poradit se s odborníkem, pokud ho máte po ruce. Materiál musí být odolný, nesmí ani v přítomnosti potu korodovat a neměl by se časem ohýbat. Rám musí být dostatečně masivní, aby měl dostatečnou nosnost a měl by vynikat stabilitou. Rotoped se s vámi nesmí kývat. Navíc je potřeba, aby byla celková konstrukce dostatečně ergonomická a aby každá část rotopedu byla pohodlná. Pokud vás má trénink bavit, neměl by vás bolet.

rotoped

Sedlo, řídítka a pedály pro pohodlný trénink

To, že vás trénink nesmí bolet, znamená, že je potřeba každou součástku rotopedu pečlivě přizpůsobit vaší osobě. Je potřeba, aby se vám na rotopedu dobře sedělo, jinak budete mít druhý den problém vstát z postele. Stejně tak se vyplatí mít dobře vyřešená řídítka, a to v ideální poloze vůči tělu. V poslední řadě pak musíte mít u rotopedu pedály takové, aby dobře držely nohu, nesmekala se vám z nich podrážka bot a zároveň abyste na ně dobře dosáhli. Pojďme se tedy podívat, co by jednotlivé součástky rotopedu měly splňovat.

Pedály rotopedu

Začněme od zdola, podívejme se na pedály. Dovolte nám však úvodem jednu poznámku – na rotopedu byste měli cvičit pouze v botách. Bosá noha nemá při cvičení na rotopedu co dělat. Proto je potřeba dívat se po pedálech, z kterých bota nebude klouzat. Většina pedálů disponuje i stahovatelným popruhem, který nohu udrží tam, kde má být. Vzhledem k tomu, že vám nehrozí takový pád jako na kole, upevnění nohy ničemu nevadí. Navíc, kdyby vám popruhy náhodou vadily, dají se většinou sundat. Důležité pak je, aby šlapátka byla navzájem vyvážená.

Sedlo rotopedu

Velmi důležitou součástí rotopedu je sedlo, na kterém při tréninku sedíte. Je to podobné jako na kole. Určitě znáte ten pocit, kdy slezete z kola a bolí vás zadek i stehna. Pokud máte druhý den jít cvičit znovu, není to úplně žádoucí. Především by vás mělo zajímat anatomické tvarování sedla (muži a ženy mají jiné preference) a jeho pohodlnost. Většina zákazníků preferuje gelové, měkké a přizpůsobivé sedlo, které se nezarývá do svalů a snadno se vytvaruje tak, aby odpovídalo tělu. Kromě toho je potřeba hlídat si, aby bylo sedlo nastavitelné na výšku uživatele. Umožní to trénovat více členům domácnosti na jednom přístroji (ideální výška je taková, aby koleno bylo při spodní poloze pedálu těsně před propnutím). Stejně tak důležité je pro pohodlné a příjemné cvičení nastavení sedla v podélném směru – je možné ho posunout buď blíže, nebo dál od řídítek. Lze tak snáze přizpůsobit rotoped potřebám více osob.

Řídítka rotopedu

U řídítek je potřeba, aby byla ergonomicky tvarovaná pro vaše ruce. Nemělo by být nutné je příliš svírat, nesmí klouzat a určitě by měla mít takový celkový tvar, aby nevyžadovala přílišný náklon těla. U většiny rotopedů bývají nastavitelná, díky čemuž je lze přizpůsobit vaší postavě a zabránit bolestem zad. Stejně tak je dobré, pokud mají řídítka potah proti klouzání. Je sice lepší si brát na trénink rukavice, ale i tak se povrch, který ve zpocených rukou neklouže, vyplatí.

rotoped řídítka

Jak se řeší napájení rotopedů?

Ať už máte rotoped s jednoduchým displejem, ukazujícím pouze ujetou vzdálenost, nebo moderní přístroj s ovládáním přes počítač, je potřeba ho nějak napájet. Energii nutnou k rozpohybování kola produkujete samozřejmě vy, ale displej nebo počítač je nutné napájet elektřinou. Stejně tak spotřebovávají energii i nejrůznější čidla, která jsou součástí moderních fitness strojů. V zásadě existují jen dva způsoby přívodu elektrické energie:

  • Zapojení do elektřiny – není potřeba měnit baterie, navíc se nemusíte bát, že by zdroj energie došel. Na druhou stranu jste omezení vzdáleností od zásuvky a limituje vás nutnost připojení. Například na chodbě, kde není zásuvka, si nezatrénujete.
  • Použití akumulátorů – velkou výhodou je, že vás vzdálenost od zásuvky a délka šňůry neomezuje. Na druhou stranu mají akumulátory pouze omezenou životnost a po čase je budete muset měnit.

Jak vidíte, je to něco za něco. Záleží pouze na vás, který ze způsobů vám přijde lepší.

Drobnosti, které vám ale mohou ušetřit spoustu starostí

Co se týče dalších parametrů rotopedů, nejde o kritéria, která by měla výrazněji ovlivnit vaše rozhodování. Jsou to spíše detaily, ale mohou hrát poměrně velkou roli třeba při stěhování rotopedu nebo při tom, jak pohodlný a příjemný trénink bude.

  • Pěkný design rotopedu – toto je parametr, který nemá na trénink žádný vliv. Je ale podstatný, pokud nechcete rotoped po cvičení skládat a schovávat, ale bude stát trvale třeba v obývacím pokoji nebo v ložnici. Pak se určitě hodí, aby kromě dobrých tréninkových parametrů i dobře vypadal.
  • Malá hlučnost – čím tišší je chod rotopedu, tím lépe pro vás. Můžete si k tréninku pustit třeba hudbu nebo film, aniž by vás přístroj výrazněji rušil. Pokud jde o některé nezvyklé zvuky, jako je vrzání, lupání nebo chrastění, neměly by se vyskytovat vůbec, a pokud se s nimi u přístroje setkáte, neměli byste si ho kupovat.
  • Transportní kolečka – určitě se hodí, pokud plánujete rotoped častěji stěhovat nebo ho po každém cvičení uklízet. Jde o poměrně těžké přístroje, takže přenášet je v ruce není úplně příjemné. Posouvat je na kolečkách je šikovnější.
  • Seřizovací nožičky – systém, který umožňuje vyrovnávat nerovnosti podlahy. Rotoped, aby byl stabilní a cvičení bylo bezpečné, musí být vyrovnaný a nesmí se kývat. Je to vyřešeno buďto otočnou, excentrickou koncovkou nožiček, nebo seřizovacím regulátorem.
rotoped

Funkce rotopedů, které posouvají trénink na vyšší úroveň

Špičkové a moderní rotopedy by vám měly dát něco víc než jen umožnit trénink. Měly by vám pomoci trénink organizovat a po každém výkonu vám musí dát odpovídající zpětnou vazbu. Trénink pro vás musí být zajímavý a přínosný, aby měl nějaký smysl, na to nezapomínejte. Co tedy moderní rotopedy umožňují?

Sledování tepové frekvence

Jednou z velmi důležitých věcí je u rotopedu sledování tepové frekvence. Ta by neměla překročit určitou mez, protože pak by pro vás mohl být trénink nebezpečný. Tepová frekvence se měří prakticky u všech rotopedů, je jen otázkou, jakým způsobem a jestli na ni umí rotoped reagovat. Jedním možným systémem je připojení snímače na ucho. U levných rotopedů je pak obvykle dotykový snímač, který měří tepovou frekvenci skrze vaše ručení. Ani jeden z těchto způsobů však není úplně přesný ani spolehlivý. Další z možností je užití takzvaného hrudního pásu, který na sebe připnete, a změřené údaje se pak přenáší do počítače rotopedu. Může být na těle nepříjemný, zato však měří přesně a téměř s okamžitou odezvou. Pokud umí rotoped na tep reagovat a přizpůsobovat mu zátěž (snižovat, ale i zvyšovat), je to naprosto ideální.

Připojení k počítači

Je poměrně běžné, že se rotoped dá připojit k tabletu nebo k počítači. Zejména v případě dražších a propracovanějších rotopedů. Pomocí technologie Bluetooth pak lze nahrávat do počítače rotopedu například reálné trasy, obráceně lze naopak stahovat data týkající se tréninku.

Reálná tréninková trasa

Pokud to rotoped umožňuje, můžete si napojením skrze tablet nebo počítač naplánovat reálnou trasu třeba z Google Maps. Rotoped vám potom sám přepíná zátěž o stupeň výš, nebo níž, aby kopíroval náročnost vybrané trasy. Trénink se tak stává výrazně zajímavějším a pro vás je o to pohodlnější, že nemusíte zátěž přepínat sami.

Výstup parametrů tréninku

Poměrně důležité je také to, jestli vám rotoped dokáže zprostředkovat zpětnou vazbu. Pro dlouhodobý trénink je důležité, abyste viděli pokroky a mohli si projít, kolik jste během tréninku ujeli kilometrů, jakou rychlostí, případně jak dlouho jste cvičili. Některé modernější přístroje pak umožňují i měření tělesného tuku, spálených kalorií nebo orientační výpočet BMI. Čím více se o svém tréninku dozvíte, tím snáze ho můžete přizpůsobit a o to efektivněji bude vaše kondice narůstat.

Největší výrobci rotopedů

U fitness strojů není trh tak bohatý a různorodý, co se značek týče, jako u jiného zboží. Firem, které na něm působí, není zase tolik. Na druhou stranu se i tak vyplatí znát ty osvědčené a tradiční. Ptáte se proč? Naše zkušenost (nejen z tohoto, ale i z předešlých testů) je totiž taková, že známé značky dodávají na trh výrazně kvalitnější modely. Jednak proto, že si nemohou dovolit pokazit si dobré jméno, ale i proto, že mají více prostředků, které mohou investovat do inovací. V neposlední řadě pak hrají roli také výrazně větší, dlouhodobější zkušenosti, kterými disponují výrobci rotopedů značek InSPORTline nebo třeba Kettler. Podívejme se tedy společně, do výrobků kterých společností se nemusíte bát investovat. Náš výběr samozřejmě nemůže zahrnout všechny, ale chceme zde zmínit alespoň ty nejlepší.

InSPORTline

Rotopedy značky InSPORTline jsou na trh uváděny společností Seven Sport s. r. o., založenou v roce 1995 ve Vítkově. Jde o českou značku, která se od prvopočátku zaměřovala na výrobu a prodej sportovních potřeb, kol, posilovací techniky nebo fitness strojů.  Co se týče rotopedů, firma vyrábí jak klasické domácí rotopedy, tak i profesionální stroje do fitness center nebo sportovních klubů a robustní recumbenty. Nabízí jak levnější modely s manuálním ovládáním zátěže, tak i rotopedy s ovládáním elektronickým. Běžný je pro ně magnetický brzdný systém, kolečka pro snadné přemísťování a systém vyrovnávání nerovností. Co se týče dalších parametrů rotopedů InSPORTline, jejich hodnoty se pohybují ve velmi širokém spektru a pokrývají tak potřeby většiny zákazníků. Předností firmy je pak prodloužená záruka až na deset let. To ukazuje, jak moc firma svým výrobkům věří.

InSPORTline

Kettler

Společnost Kettler pochází původně z Německa. Tam ji roku 1949 založil Heinz Kettler ve vesnici Ense-Parsit. Postupem času se rozšířila a působí dnes nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech amerických. V České republice ji pak zastupuje společnost LIFEsport s. r. o. Pod značkou Kettler jsou do světa distribuovány nejen sportovní potřeby, ale i dětské zboží, zahradní nábytek, elektrokola nebo právě fitness přístroje (včetně rotopedů). Pokud se zaměříme právě na rotopedy, jde veskrze o magnetické rotopedy. Jejich cena se pohybuje zhruba mezi pěti a patnácti tisíci korun. Stroje v nabídce značky Kettler jsou rovnoměrně rozděleny na ty s manuálním a na ty s elektronickým ovládáním, přičemž v případě ručního nastavování zátěže je běžných osm až šestnáct stupňů odporu. Velkým kladem této společnosti je pětiletá záruka a možnost servisu u vás doma.

Kettler logo

Master

Rotopedy Master uvádí do světa naše společnost Master Sport s. r. o., vzniklá roku 2004 právě v České republice. Je drobnou zajímavostí, že původně firma vůbec neuváděla na trh své vlastní zboží, zaměřovala se na prodej fitness produktů přes internet. Teprve později začala vyrábět vlastní posilovací stroje, sportovní i outdoorové vybavení a další příslušenství pro sportovce. Co se týče rotopedů, ty vynikají již na první pohled nevšedním designem. Cenově se, až na pár výjimek strojů pro profesionály, pohybují zhruba do osmi tisíc korun. Jedná se veskrze o magnetické modely, přičemž většina z nich disponuje snímači tepové frekvence. Nevýhodou je, že více než polovina rotopedů Master má pouze ruční ovládání. Nicméně i tak se nebojíme značku označit za kvalitní. Firma navíc nabízí na své rotopedy pětiletou záruku, montáž u vás doma a zároveň i odborný servis po celém území České republiky.

Master Sport

Housefit

Společnost Diamond House Int’l Inc byla založena na konci 70. let minulého století a patří mezi největší výrobce v oblasti fitness strojů, trenažérů a dalšího sportovního vybavení. Je vlastníkem značky sportovního vybavení HouseFit. Působí v celé řadě zemí, především v Evropě a na Středním východě. Hlavním cílem společnosti je obecně využití chytrých technologií i v oblasti tréninku. Přijde nám proto trochu škoda, že v oblasti rotopedů zatím tato snaha není příliš patrná. Modely, které jsou na českém trhu k dostání, jsou většinou s manuálním ovládáním (zato bez výjimky s magnetickou brzdou) a snímají základní údaje, jako je třeba tepová frekvence. Předností a zřejmě také důvodem jejich obliby je však nízká cena. U rotopedů HouseFit se při nákupu vejdete do deseti tisíc korun. Možná i proto jde o jednoho z největších hráčů na našem trhu, navíc jakkoliv jejich výrobky zaostávají za konkurencí v oblasti užitých technologií, jsou spolehlivé a kvalitní. Pro méně náročné zákazníky ideální.

Acra

Na závěr se vrátíme zpět do České republiky. Firma Acra Semily je totiž česká a na trhu funguje od roku 1991. Je nejstarším a zároveň i jedním z největších prodejců sportovního a posilovacího vybavení v Česku. Nejvíce zboží prodává po internetu skrze specializovaný e–shop, kamennou prodejnu má v Semilech. To znamená určitou nevýhodu v dostupnosti zboží nebo servisu. Co se týče nabídky firmy, prodává potřeby prakticky pro všechny sporty, outdoorové vybavení i fitness stroje, mezi něž patří i rotopedy. Na ty bychom se teď zaměřili. Jsou poměrně levné, cenově se vejdou do deseti tisíc korun. Bez výjimek mají magnetické brzdy, bohužel většinou jen manuální ovládání. Na své modely firma nabízí záruku a pro zákazníky je připraveno i odborné poradenství. Co do výkonnosti a celkové kvality se předchozím značkám nemohou rotopedy Acra rovnat, ale svou cenou tvoří přijatelný kompromis pro méně náročné zákazníky.

Acra Sport

Finální verdikt

Pojďme si na závěr celý výběr rotopedu ještě zrekapitulovat. Cena je pro velkou část zákazníků velmi důležitá, nicméně parametrů, podle kterých vybírat, je daleko více. Tak jak bylo zmíněno, je potřeba si především promyslet, jak často chcete trénovat, co od rotopedu očekáváte, pro kolik lidí ho pořizujete a tak dále. Tomu pak přizpůsobte investici, rotopedy jsou totiž svými parametry poměrně přesně odstupňovány do jednotlivých cenových kategorií, od nejlevnějších pro občasné použití až po nejdražší profesionální stroje. Z těch byste si na základě vašich preferencí měli vybrat.

Určitě je dobré sledovat značku rotopedu. Ačkoliv to není tak markantní jako v případě elektroniky, i fitness stroje mají osvědčené a renomované značky, do kterých se nemusíte bát investovat. Navíc je hodně rozhodující i možnost záruky nebo servisu, kterou poskytují pouze větší výrobci. Z parametrů rotopedu určitě nesmíte podcenit jeho nosnost (s ohledem na vaši hmotnost) a porovnat si výšku přístroje s tou vaší. Podívejte se pečlivě na všechny části přístroje, zkontrolujte si, zda je nastavitelné sedlo, zda vám budou řídítka, při vaší postavě, vyhovovat a jestli se vám líbí pedály. Nesmí klouzat. Vezměte přitom v úvahu základní zásady cvičení na rotopedu, které si za chvíli zmíníme. Dívejte se ale i na vyváženost pedálů, stabilitu rotopedu a pevnost konstrukce jako takové. Čím širší rám a čím pevnější materiál, tím lépe.

Z dalších parametrů se určitě vyplatí podívat se na ovládání zátěže. Určitě by mělo být stupňované, a pokud chcete trénovat profesionálně, zvolte ovládání přes počítač. Manuální vás od tréninku vyrušuje, navíc je méně přesné. Dobré je podívat se i na to, jakými funkcemi rotoped disponuje. U moderních přístrojů by nemělo chybět měření tepové frekvence (ideálně přes hrudní pás), možnost nastavit si vlastní tréninkovou trasu s automatickým přepínáním zátěže nebo získat výstup vašeho tréninku ve formě ujetých kilometrů nebo spálených kalorií, což je hodně motivující do dalších tréninků. Na závěr už pak jen zhodnoťte, jestli využijete některé vychytávky, jako je pěkný design, tichý chod nebo vyrovnávací systém. Tím by byl výběr rotopedu hotový, a pokud vám zvolený přístroj vyhovuje, stačí ho jen koupit a začít trénovat.

Zvolit pro trénink běžecký pás, trenažér, stepper nebo rotoped?

Pokud budete s posilováním vaší fyzické kondice teprve začínat, pak se asi základní otázka, kterou si položíte, bude týkat výběru stroje. V prostředí vašeho domova vám k tréninku mohou posloužit dva základní přístroje – běžecké pásy a rotopedy. Eventuálně některé další. Podívejme se tedy, který z nich je pro vás výhodnější, protože platí, že každý z nich má jiné přednosti a působí na trochu jinou část vašeho těla.

Rotopedy

Rotopedy patří mezi nejstarší fitness stroje vůbec. Slouží především k posilování svalů nohou (přesněji řečeno stehenních, hýžďových a lýtkových). Je navržen tak, aby v podstatě představoval simulaci jízdy na kole (není proto divu, že mezi aktivními cyklisty patří mezi nejoblíbenější tréninkové přístroje). Je vhodný jak pro lehký kardio trénink nebo zahřátí před zátěží, tak i na spalování tuků. Pravidelný trénink pomáhá hubnout, formovat postavu a zvyšovat vaši fyzickou výdrž. Při vhodném nastavení je pak možné rozvíjet i dynamiku pohybu. Trénink na rotopedu je poměrně pohodlný, stupňování zátěže vám pak umožňuje nastavit si takovou obtížnost tréninku, na jakou stačíte. Právě těmto strojům se náš dnešní test věnoval.

Běžecké pásy

Na rozdíl od rotopedů simulují běžecké pásy jiný druh tréninku – běh, případně chůzi. Mnoho lidí bere tyto dvě metody tréninku jako totožné, ale není tomu tak. Trénink s běžeckým pásem posiluje lýtkové svaly, stehna a hýždě stejně jako ramenní a zádové svaly, zároveň ale namáhá kolena a kotníky. Nastavit si vhodnou zátěž a sklon je u těchto strojů mnohem důležitější než u rotopedů. Dalším rozdílem je fakt, že cvičení je o něco méně pohodlné. Primárním cílem běžeckých pásů je pak zvyšovat kondici a výdrž a spalovat tuky. Více si o těchto strojích můžete přečíst v našem testu běžeckých pásů, který jsme zveřejnili poměrně nedávno.

Trenažéry

Trenažéry jsou v některých ohledech podobné rotopedům. Samotný pohyb na trenažéru se však jízdě na kole vůbec nepodobá, mnohem více se přibližuje klasickému běhu, závodní chůzi, případně pohybu na běžkách. Na rozdíl od předchozích nejsou tyto stroje primárně stavěny na trénink v rychlosti a posouvání vlastních limitů, hodí se spíše na kardio trénink a udržování tělesné kondice. Pokud bychom vám to měli nějak přiblížit, natrénujete na nich spíše běh na delší trať než sprint. Jejich velkou výhodou je, že kromě svalů nohou pomáhají posilovat i svaly rukou, ale na rozdíl od obou předchozích typů (především běžeckých pásů) nezatěžují tolik klouby. Díky tomu jsou mnohem lépe využitelné i pro seniory nebo lidi s nadváhou.

Steppery

Malé a lehké přístroje, které asi nejvíce simulují chůzi do schodů a vysoké kroky. Konstrukčně se trochu podobají právě trenažérům. Jsou velmi jednoduché a pomáhají vám formovat lýtka, stehna a hýždě, přičemž z dlouhodobého hlediska zvyšují i vaši výkonnost. Na druhou stranu, tento druh pohybu hodně namáhá, a to především kolenní a kyčelní klouby, takže je potřeba na stepperu trénovat v rozumné míře.

rotoped

Cena rotopedu – v jakých řádech se pohybuje?

Rotopedy, to je potřeba říci hned na začátek, patří k tomu druhu zboží, u kterého roste kvalita s cenou. Pokud se podíváme na postupný růst, rotopedy s cenou kolem tisíce korun nemá ani smysl kupovat. Jen výjimečně narazíte na dobrý model, spíše půjde o staré, dávno nevyráběné stroje nebo o rotopedy s mizerným vyvážením, špatným materiálem a celkově budou hodně nepohodlné. Cena přijatelných rotopedů začíná zhruba na 2000 korun. Dále bychom pak mohli vytvořit jednotlivé kategorie, které odpovídají rozdělení v našem testu:

  • Rotopedy s cenou do 5 000 korun – jde o levné přístroje s přijatelnou kvalitou, vhodné pro málo náročné zákazníky. Pokud neplánujete trénovat často, nepožadujete žádné zajímavější funkce a nepotřebujete vysokou nosnost, budou tyto rotopedy pro vás to pravé.
  • Rotopedy s cenou od 5 000 do 10 000 korunprůměrná střední třída rotopedů. Mívají zpravidla kvalitní a širší rám, dobrou a pevnou konstrukci a dlouhou životnost, navíc se zde začínají objevovat rotopedy s řízením přes počítač.
  • Rotopedy od 10 000 korun – cena rotopedu může přesáhnout klidně i 20 000 korun, ale běžní uživatelé už takové částky většinou neinvestují. Obecně platí, že rotopedy nad deset tisíc korun tvoří nejvyšší třídu kvality, kterou využívají i profesionální sportovci. Jde o rotopedy z kvalitních materiálů, disponující počítačovým řízením a spoustou zajímavých funkcí, které dělají trénink komfortní.

Pokud bychom vám mohli poradit, doporučujeme nebát se do rotopedu investovat. Tyto přístroje mají dlouhou životnost, můžete je používat i za pět let, takže jde o dlouhodobou investici. Raději si kupte za více peněz profesionální stroj z kvalitního materiálu než o něco levněji výrazně méně kvalitní rotoped. Dobré také bude, pokud si při koupi zkontrolujete záruku. Ta je u rotopedů obvyklá a každý výrobce ji nabízí jinou. Hodně vypovídá o kvalitě přístroje – u nejlevnějších přístrojů bývá na rok, u těch pro profesionály však až na deset let.

Základní pravidla, jak trénovat na rotopedu

Cvičení na rotopedu má určitá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Začněme tím, jak si trénink vhodně zorganizovat – rozhoduje to totiž o jeho celkové efektivitě a účinnosti:

  • Ideální čas na cvičení je ráno, hned po probuzení – krevní cukr je na nízké úrovni díky dlouhé době, po kterou tělo nepřijímalo potravu. Organismus tedy sáhne do tukových rezerv a spalování je jednodušší. Pokud ráno cvičit nemůžete, doporučuje se cvičit během dne nejméně tři hodiny po jídle a dvě hodiny před spaním.
  • Doporučená tréninková dávka je 3 až 5 tréninků týdně, podle zdraví a tělesné konstituce. Cvičit každý den je kontraproduktivní, protože tělo a svaly vyžadují alespoň občasný odpočinek. Pro začátek je dobré začít 3týdenními dávkami, postupem času lze přidat čtvrtou a pátou. Doba cvičení by měla být minimálně 30 minut, aby se tělo stihlo zahřát. Při kratším tréninku ke spalování tuků vůbec nedojde.
  • Co do intenzity je dobré sledovat především vaši tepovou frekvenci (tady vidíte, že se určitě vyplatí pořídit si šikovnější přístroj). V žádném případě neplatí, že čím vyššího tepu dosáhnete, tím rychlejší bude spalování. Ne, lepší je tělo dlouhodobě udržovat zhruba na 60 až 90 % vaší maximální tepové frekvence (přesně ji dokáže určit trenér, orientačně ji dokážete určit sami odpočtem věku od čísla 220 u mužů a od čísla 226 u žen).
  • Kromě samotného použití rotopedu je nutné pro optimální trénink použít i další techniky cvičení. Na rotopedu spálíte tuk, ale ten je potřeba nahradit svaly, takže je dobré šlapání kombinovat i s posilováním, alespoň tím základním. Zpevníte tak postavu a celkově zesílíte. Protažení a strečink před a po tréninku je samozřejmostí.

Pro samotné cvičení pak platí následující základní soubor pravidel. Jeho dodržení zaručuje efektivní trénink, naopak porušení vás vystavuje riziku bolestivosti a zranění.

  • Vždy si napřed nastavte vhodnou výšku a pozici sedla i řídítek. Co do výšky sedla je potřeba, abyste dosáhli při téměř propnutých kolenou spodní pozice pedálů. Sedět byste pak měli vzpřímeně, aby vás nebolela záda.
  • Celková konstrukce musí být stabilní, abyste nemuseli náklonem těla rotoped vyrovnávat a vykonávat nežádoucí pohyby.
  • Nikdy necvičte bosí, vždy mějte pevnou, sportovní obuv. Co do oblečení je dobré funkční sportovní prádlo, které dobře saje pot a nedovoluje prochladnout.
  • Před tréninkem si vždy dejte krátkou rozcvičku na zahřátí a protažení svalů – snižuje se tím riziko natažení, natržení nebo utržení svalu.
  • Trénink je potřeba začínat s menší zátěží, postupem času můžete přidávat. Není cílem se na prvním tréninku zničit, navíc přílišná zátěž je pro tělo spíše nebezpečná než prospěšná. Teprve časem, jakmile ucítíte, že zvolená zátěž už vám nestačí, ji můžete navýšit.
  • Stejně tak je potřeba regulovat zátěž v průběhu cvičeníze začátku zvolte nižší stupeň, aby se tělo rozhýbalo a zvyklo si na pohyb. Pak můžete přidávat, a před koncem cvičení zase ubírat, aby se svaly postupně uvolnily.
  • Na závěr je dobré trénink doplnit pár posilovacími cviky, aby spálený tuk nahradily svaly, a několika cviky na uvolnění a vydýchání.
  • Trénink na rotopedu by měl trvat zhruba 40 minut, v součtu s předcházející rozcvičkou a následným posilováním a uvolněním asi zhruba něco přes hodinu.

Nejčastěji kladené otázky

Proč si koupit právě rotoped?

„Patří totiž k nejdostupnějším strojům pro efektivní domácí cvičení. Sportování na rotopedu vám může pomoci snížit hmotnost, zotavit se po operaci pohybového aparátu i udržet tělesnou kondici. Jeho výhodou také je, že nezatěžuje klouby a pozitivně ovlivňuje srdeční činnost.“

Čím se při koupi rotopedu řídit a jaký jeho typ radíte si pořídit?

„Nejdříve si musíte zvolit vhodný typ. Mezi rotopedy máte na výběr mezi vzpřímenou klasikou, spinningovými koly nebo speciálními ležatými koly. Při koupi rotopedu je zásadní to, kdo jej bude nejvíce používat. Musíte totiž zvolit dostatečnou nosnost a dbát byste měli i na vhodnou velikost vzhledem k výšce postavy. Následně se lze zaměřit na jednotlivé komponenty rotopedu, klíčovou vlastností je jejich materiál. Plastové díly se rychleji opotřebí, kvalitní stroje jsou vyrobené převážně z odolných a odlehčených kovů. Důležitým faktorem je také brzdový systém, kvalitnější stroje jsou opatřeny indukční brzdou, ty starší a levnější disponují magnetickou nebo čelisťovou. Komfortnější je pak elektronické ovládání zátěže, často se ale stále setkáte s ručním nastavením. Vybírat si můžete rovněž mezi rotopedy bez napájení, či těmi, které snadno připojíte do elektrické sítě nebo které mají svůj akumulátor. Elektrické rotopedy většinou poskytují větší množství funkcí, jakými jsou měření tepu, propojení s aplikací a podobně.“

Jak často se doporučuje na rotopedu jezdit?

„Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, závisí totiž jak na vaší kondici, tak na chuti cvičit. Obvykle se doporučuje trénovat třikrát týdně, nicméně pokud si bez rotopedu nedovedete představit den, byl by nesmysl se omezovat. Sluší se však dodržovat několik zásad v rámci prevence bolesti svalů, efektivity i vašeho pohodlí. Podrobněji se jimi zabýváme v článku.“

Jak se o rotoped starat?

„Rotoped byste měli pravidelně čistit od potu, ideálně po každém tréninku. Jednou za čas je dobré utáhnout uvolněné komponenty, eventuálně promazat mechanické části, jinak by totiž mohly začít časem nepříjemně chrastit. Údržba pak závisí na tom, jak kvalitní stroj jste si pořídili a s jakými komponenty. Na základě toho bude potřeba rotoped občas promazat nebo některé části vyměnit. V každém případě je ale dobré vyvarovat se při cvičení zbytečným nárazům.“

Jak si mám správně nastavit výšku sedla?

„Pro rotoped platí to samé jako pro jízdní kolo, v podstatě byste se měli řídit pokrčením kolene. Když se noha s pedálem nachází v nejnižší pozici, měla by být lehce pokrčená, spíš téměř propnutá. Pokud zvolená výška nebude správná, zjistíte to podle bolesti zad. “

Pro koho je cvičení na rotopedu vhodné?

„Cvičení na rotopedu je relativně nenáročné, proto se hodí jak pro začátečníky, tak pro aktivně cvičící lidi či profesionální sportovce. Trénink na stacionárním kole také náleží k bezpečnějšímu, šetrnějšímu cvičení, a je tedy vhodný i pro lidi, kteří chtějí začít opět cvičit po zranění, případně mají problémy s klouby.“

Lze cvičení na rotopedu považovat za náhradu jízdy na kole?

„Cvičení na rotopedu prakticky simuluje jízdu na kole a lze jím nahrazovat tréninky v nepříznivém počasí či v zimě, kdy jízda na kole není možná. V dnešní době můžete na trhu najít rotopedy, které jsou schopné nasimulovat opravdu jakékoliv podmínky, které byste mohli zažít i venku na kole, takže se cvičení na rotopedu může opravdu rovnat jízdě na kole.“

Dominika je studentkou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v současnosti dokončuje magisterské studium českého jazyka a literatury. Již několik let se zabývá korekturami a za tu dobu měla příležitost pracovat pro několik deníků. Láska k jazyku ji nakonec přivedla i k samotnému psaní. Ve volném čase se toulá s batohem po Česku, věnuje se různým sportům a ráda taky čte a fotí.

Diskuse a poradna

Položte otázku