Nejlepší rotopedy 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího rotopedu.
 • Zvolte si na základě nosnosti, stupňů zátěže, ovládání a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Rotopedy bez pozadí

TOP rotopedy roku 2019

Úvod

Udržovat si tělesnou kondici na dobré úrovni, to je současný trend nejen mezi mladými lidmi, ale i mezi lidmi středního věku nebo mezi důchodci. Samozřejmě, jednou z možností, jak docílit dobré kondice, jsou pravidelné návštěvy fitcentra, kde máte doslova na dosah ruky profesionální stroje a můžete se kdykoliv poradit s trenéry, jak je co nejefektivněji využít. Ale občas se vyplatí mít možnost zacvičit si i doma. Přeci jen, ne každému vyhovuje cvičit někde, kde cvičí spousta dalších lidí, doma je pohodlnější a máte své soukromí. Navíc můžete i při cvičení trávit čas se svými blízkými a nemusíte nikam chodit ani jezdit. V neposlední řadě pak máte jistotu, že když se vám bude chtít jít šlapat na rotoped (což je mimochodem velmi oblíbený způsob tréninku), že bude určitě volný a nebudete muset čekat, až někdo dotrénuje.

Mít fitness přístroje doma má poměrně hodně výhod, pokud vám stačí udržovat si fyzickou kondici a nechcete se věnovat nějakému sportu profesionálně. Pak si samozřejmě návštěvy fitcentra nebo posilovny a konzultace s trenéry odpustit nemůžete (můžete si ale samozřejmě rotoped pořídit domů a občas si přihodit nějaký ten trénink navíc). Ať už jste sportovci-profesionálové, nebo si rádi zatrénujete jen tak ve volném čase, měli byste dbát na vhodný výběr tréninkových strojů. Náš dnešní test, který se bude věnovat rotopedům, by vám v tom možná mohl pomoci. Ač se to nezdá, trh je rotopedy doslova přesycený a jednotlivé modely se liší více, než byste do nich řekli. Nejpodstatnější rozdíly jsou v ovládání, nosnosti, počtu stupňů zátěže, ale i v brzdách nebo celkové konstrukci.

Právě proto jsme se rozhodli sestavit náš test rotopedů 2019 a pokusit se vám s výběrem pomoci. Součástí našeho testu jsou totiž nejen recenze rotopedů, ale i velký článek, který se problematice výběru věnuje. Jak vybrat rotoped, to je totiž otázka, na kterou nelze odpovědět v několika větách. Je potřeba zapřemýšlet nad vašimi návyky, preferencemi, projít si jednotlivé parametry a kritéria výběru a pochopit, co která hodnota znamená. Samozřejmě, že jiný přístroj by měl zvolit běžný sportovec-amatér a jiný profesionální fotbalista. Pojďme se tedy podívat, který z rotopedů na trhu pro vás bude nejvhodnější a co byste určitě při nákupu neměli přehlédnout.

zpět k menu ↑

Zvolit pro trénink běžecký pás, trenažér, stepper nebo rotoped?

Pokud budete s posilováním vaší fyzické kondice teprve začínat, pak se asi základní otázka, kterou si položíte, bude týkat výběru stroje. V prostředí vašeho domova vám k tréninku mohou posloužit dva základní přístroje – běžecké pásy a rotopedy. Případně pak některé další. Podívejme se tedy, ještě než přikročíme k samotnému testu rotopedů, který z nich je pro vás výhodnější, protože platí, že každý z nich má jiné přednosti a působí na trochu jinou část vašeho těla.

Rotopedy

Rotopedy patří mezi nejstarší fitness stroje vůbec. Slouží především k posilování svalů nohou (přesněji řečeno stehenních, hýžďových a lýtkových). Svou konstrukcí je v podstatě simulací jízdy na kole (není proto divů, že mezi aktivními cyklisty patří mezi nejoblíbenější tréninkové přístroje). Je vhodný jak pro lehký kardio trénink nebo zahřátí před zátěží, tak i na spalování tuků. Pravidelný trénink pomáhá hubnout, formovat postavu a zvyšovat vaši fyzickou výdrž. Při vhodném nastavení je pak možné rozvíjet i dynamiku pohybu. Trénink na rotopedu je poměrně pohodlný, stupňování zátěže vám pak umožňuje nastavit si takovou obtížnost tréninku, na jakou stačíte. Právě těmto strojům se náš dnešní test bude věnovat.

Běžecké pásy

Běžecké pásy na rozdíl od rotopedů simulují jiný druh tréninku – běh, případně chůzi. Mnoho lidí bere tyto dvě metody tréninku jako totožné, ale není tomu tak. Trénink s běžeckým pásem posiluje lýtkové svaly, stehna a hýždě, stejně jako ramenní a zádové svaly, zároveň ale namáhá kolena a kotníky. Nastavit si vhodnou zátěž a sklon je u těchto strojů mnohem důležitější, než u rotopedů. Dalším rozdílem je fakt, že cvičení je o něco méně pohodlné. Primární cíl běžeckých pásů je pak zvyšovat kondici a výdrž a spalovat tuky. Více si o těchto strojích můžete přečíst v našem testu běžeckých pásů, který jsme zveřejnili poměrně nedávno.

Trenažéry

Trenažéry jsou v některých ohledech podobné rotopedům. Samotný pohyb na trenažéru se však jízdě na kole vůbec nepodobá, mnohem více se přibližuje klasickému běhu, závodní chůzi, případně pohybu na běžkách. Na rozdíl od předchozích nejsou tyto stroje primárně stavěné na trénink v rychlosti a posouvání vlastních limitů, hodí se spíše na kardio trénink a udržování tělesné kondice. Místo sprintu na nich spíše natrénujete běh na delší trať, pokud bychom vám to měli nějak přiblížit. Jejich velkou výhodou je, že kromě svalů nohou pomáhají posilovat i svaly rukou, ale na rozdíl od obou předchozích typů (především běžeckých pásů) nezatěžují tolik klouby. Díky tomu jsou mnohem lépe využitelné i pro seniory nebo lidi s nadváhou.

Steppery

Malé a lehké přístroje, které asi nejvíce simulují chůzi do schodů a vysoké kroky. Konstrukčně jsou trochu podobné právě trenažérům. Jsou velmi jednoduché a pomáhají vám formovat lýtka, stehna a hýždě, přičemž z dlouhodobého hlediska zvyšují i vaši výkonnost. Na druhou stranu, tento druh pohybu hodně namáhá především kolenní a kyčelní klouby, takže je potřeba na stoperu trénovat v rozumné míře.

zpět k menu ↑

Test rotopedů do 5 000 korun

Tady se jedná o poměrně levné rotopedy, které zvládnou základní věci, chybí jim ale většina zajímavých funkcí a ovládání je téměř bez výjimek manuální. Pokud sháníte levný rotoped, jsou ideální.

Rotoped do 5000

Rotopedy do 5 000 korun a jejich charakteristika

Předpokládáme, že pokud jste článek prošli až sem, tak jste se rozhodli koupit si domů rotoped. Proto si o těchto přístrojích pojďme povědět něco víc. Začněme celkovou konstrukcí rotopedů. Ta připomíná ze všeho nejvíce jízdní kolo. Rotopedy totiž disponují cyklistickým sedátkem (většinou nastavitelným), šlapátky i řídítky. Chybí pouze kola, rotoped má totiž konstrukci, která ho uzemňuje. Mezi řídítky má potom své místo ovládání zátěže a displej, na kterém vidíte základní údaje o vašem tréninku (nejčastěji jde o rychlost, ujetou vzdálenost nebo spálené kalorie). V případě lepších modelů pak najdete na tomto místě ovládací počítač. Ergonomie těchto částí by měla být co nejlepší, aby bylo cvičení pohodlné, navíc je důležité rotoped dobře vybrat, aby vyhovoval vám samotným a odpovídal vaší výšce a hmotnosti. Uvnitř rotopedu je pak systém převodů, pomocí kterých dochází ke zvyšování nebo snižování zátěže (vámi rozpohybované střední kolo se buď více, nebo méně brzdí).

V praxi se uplatňují dva systémy ovládání – manuální, kdy zátěž přecvakáváte kolečkem, nebo elektronický, kdy slouží k ovládání počítač. U tohoto systému se také využívá buďto takzvaného systému HRC (Heart Rate Control), kdy nastavíte srdeční tep, který chcete mít a počítač vám přiměřeně upravuje zátěž, nebo systém přednastavených programů, kdy si zvolíte trasu a počítač vám podle toho nastavuje stupně odporu. Lišit se mohou rotopedy i způsobem napájení – rozlišujeme akumulátorové napájení a zapojení do zásuvky. Pravda, rotoped uvádíte do pohybu vlastní energií, ale je potřeba něčím napájet displej či počítač. U této nejlevnější kategorie můžete očekávat přístroje jednoduché, menší a s nižší nosností (zhruba do 120 kg), často bez pokročilejších měření.

Výhody

Nižší cena

Jednoduché ovládání


Nevýhody

Bez přidaných funkcí

Menší komfort v tréninku

Často menší nosnost ve srovnání s dražšími modely

zpět k menu ↑

Test rotopedů od 5 000 do 10 000 korun

V této kategorii najdete průměrné rotopedy, které budou pro většinu uživatelů plně dostačující. Za cenu do deseti tisíc korun získáte stroj, na kterém můžete trénovat, přičemž nebudete ochuzení o základní funkce, jako netřeba měření tepové frekvence skrze hrudní pás. Navíc se zde začínají objevovat modely s ovládáním přes počítač.

Rotopedy od 5 000 do 10 000 korun a jejich charakteristika

Obecně pro tyto rotopedy platí totéž, co v předchozí kategorii. Jsou to přístroje, podobné upevněnému bicyklu, které uvádíte vlastní energií do chodu a tím spalujete tuky a posilujete svaly nohou. V této cenové třídě už můžete očekávat o něco pokročilejší stroje, které uspokojí většinu zákazníku fitness obchodů. Najdete zde některé základní funkce, které vám trénink zpříjemní a zkvalitní. Ty mají za úkol vytvořit vám co nejlepší podmínky pro trénink a dát vám co nejlepší zpětnou vazbu. Roste i jejich nosnost, ta může překročit i 150 kilogramů. Stejně tak se zlepšuje stabilita a pohodlí přístroje, což jsou faktory, které v tréninku oceníte.

Výhody

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou

Nechybí některá základní měření

Snazší ovládání

Lepší nosnost a stabilita


Nevýhody

Pokročilí sportovci postrádají některé méně obvyklé funkce

Rotoped do 10000

zpět k menu ↑

Test rotopedů od 10 000 korun

Dostáváme se ke třídě rotopedů, ve které vybírají i profesionální sportovci. Najdete zde rotopedy, jejichž cena přesahuje i dvacet nebo třicet tisíc korun, zato jsou však skvěle vybavené. Disponují moderními funkcemi, které vám umožní lépe monitorovat a zároveň i nastavovat trénink, pohodlné ovládání přes počítač je zde zcela běžné.

Rotopedy od 10000

Rotopedy od 10 000 korun a jejich charakteristika

V této třídě najdete velmi dobré rotopedy, jejichž cena může za určitých okolností překročit i 50 000 korun. Jde o stroje, které ocení nejen průměrní uživatelé, ale i aktivní sportovci. Zkrátka – tato kategorie zahrnuje to nejšpičkovější zboží na trhu. Kromě měření tepové frekvence a dalších údajů o vašem tréninku a vytvoření vlastního výstupu z tréninku máte třeba možnost nastavit si v počítači reálnou trasu podle Google Maps nebo sledovat z dlouhodobého hlediska váš BMI. Jen však nezapomínejte, že o efektu cvičení nerozhoduje pouze kvalita přístroje, ale i váš přístup a dodržení základních tréninkových pravidel. Samozřejmostí je stabilita a bezpečnosti, nosnost běžně kolem 150 a více kilogramů. Z celkového pohledu je sice jejich ovládání složitější, ale pokud ho zvládnete, dostanete v nich profesionálního pomocníka do tréninku.

Výhody

Pomáhají zkvalitnit a přizpůsobit trénink vašim potřebám a schopnostem

Technologicky vyspělé

Běžná možnost vytvoření reálné trasy


Nevýhody

Vysoká cena

Složité ovládání přístroje

zpět k menu ↑

Které značky rotopedů na našem trhu jsou osvědčené a tradiční?

U fitness strojů není trh tak bohatý a různorodý, co se značek týče, jako u jiného zboží. Firem, které na něm působí, není zase tolik. Na druhou stranu, i tak se vyplatí znát ty osvědčené a tradiční. Ptáte se proč? Naše zkušenost (nejen z tohoto, ale i z předešlých testů) je totiž taková, že známé značky dodávají na trh výrazně kvalitnější modely. Jednak proto, že si nemohou dovolit pokazit si dobré jméno, ale i proto, že mají více prostředků, které mohou investovat do inovací. V neposlední řadě pak hrají roli také výrazně větší dlouhodobější zkušenosti, kterými disponují výrobci rotopedů značek InSPORTline nebo třeba Kettler. Podívejme se tedy společně, do výrobků kterých společností se nemusíte bát investovat. Náš výběr samozřejmě nemůže zahrnout všechny, ale chceme zde zmínit alespoň ty nejlepší.

zpět k menu ↑

Jak vybrat rotoped? Zvažte především své preference

Dostáváme se k samotnému jádru článku, a sice ke kapitolce, která se bude týkat výběru rotopedu. Jak jsme již párkrát lehce naznačili, všechno bude záviset především na vašich vlastních preferencích. Každý z rotopedu, a to si zapamatujte, je určený jiné skupině uživatelů. Jiný přístroj využije senior, jiný profesionální sportovec a jiný běžný, rekreačně cvičící uživatel. Je potřeba brát v úvahu vaši hmotnost a výšku, dívat se na konstrukci rotopedu (a to nejen s ohledem na jeho hmotnost nebo materiál, ale třeba i vyvážení) a neopomenout ani kritéria, která se týkají jeho ovládání. Pokud bude na rotopedu cvičit více členů rodiny nebo příslušníků sportovního oddílu, je potřeba najít kompromis nebo sehnat rotoped, který je v této věci variabilní (změna nastavení řídítek nebo sedla). Pár věcí, které byste si měli ujasnit hned na začátku:

 • Jaký je cíl vaší snahy – zhubnout, trénovat, udržet se v kondici,…
 • Co od rotopedu očekáváte – rekreační jízdu, profesionální trénink včetně zpětné vazby,…
 • Kdo bude na rotopedu jezdit – vy, příbuzní nebo kamarádi,…
 • Jak často se bude rotoped používat – denně, párkrát za týden, párkrát za měsíc,…

Jakmile si dokážete zodpovědět předešlé otázky, můžeme ve výběru rotopedu pokročit kousek dál.

Základní typy rotopedů

Rotopedů existují v zásadě tři konstrukční typy. V našem testu jsme se ale rozhodli otestovat pouze ty s konstrukcí vzpřímeného kola (ty, které asi potkáváte nejčastěji). Náš důvod pro to byl čistě praktický – jedná se stále o nejoblíbenější druh, který je na trhu k dostání nejsnáze. Navíc se jednotlivé konstrukční typy od sebe liší základním určením a charakteristikou.

 • Vzpřímená kola – klasické rotopedy, oblíbené a nejvíce rozšířené. Fungují na stejném principu, jako klasická cyklistická kola, trénink s nimi je jednoduchý, málo náročný, navíc jsou skladná. Jsou ideální na spalování tuků nebo zvyšování kondice.
 • Spinningová kola – rotopedy, které se postupně získávají na oblibě. Většinou se s nimi setkáte ve fitness centrech, protože cvičení s nimi, aby bylo efektivní, vyžaduje určité zkušenosti. Cvičení s nimi je podobné jízdě na kole, ale ne úplně. Rozdíl je především v tom, že už necvičíte úplně vzpřímení. Jsou skladná, ale dražší než klasické rotopedy, navíc se hodí spíše než na klasické hubnutí pro zvyšování kondice a výkonnosti.
 • Ležatá kola – poslední a nejméně obvyklý typ. Jde o rotopedy, na kterých cvičíte vsedě v sedadle. Jako byste šlapali vsedě na posteli. Primárně jsou určeny pro zdravotně postižené, handicapované nebo rehabilitující, kteří nechtějí ztratit svou fyzickou výkonnost. Navíc je mohou využít třeba i sportovci po zranění. Není to příliš efektní cvičení, navíc tyto přístroje jsou neskladné a často i drahé, ale umožní vám cvičit tehdy, kdy vám to klasický rotoped nedovolí.

Rotoped konstrukce
Trénink na rotopedu

Jak zhodnotit výšku a váhu uživatele rotopedu?

Jak jsme již řekli, velmi důležité jsou nejen parametry rotopedu, ale i vaše vlastní výška a váha. Jde o rozhodující údaje. Při tréninku byste neměli být v nepřirozené pozici, musíte dosáhnout na pedály ale zároveň příliš neohýbat kolena, vaše výška musí být taková, aby rotoped zůstal stabilní, a zároveň nesmíte překročit nosnost rotopedu. Pro příklad si můžeme představit klasickou rodinu. Jiný rotoped bude pro pohodlný trénink vysoký a robustní muž, jiný o něco menší a hlavně lehčí žena a jiný zase menší děti, třeba kolem jedenácti let. Aby nebylo potřeba do domácnosti kupovat každému jeho osobní rotoped, přistoupili výrobci k tomu, že většina rotopedů má nastavitelnou výšku sedla i polohu řídítek. Je ale potřeba sledovat rozmezí, v jakém lze s nastavením pohybovat. Je proto dobré si před koupí zkontrolovat, zda se vám bude i při vaší výšce rotoped hodit. V případě, že byste byli menší/větší, než je dané rozmezí, může se stát, že pro vás trénink bude nekomfortní, nepohodlný a bolestivý. Tím spíše, že pokud limit přesáhnete hodně, ztrácí rotoped na stabilitě.

Druhou klíčovou veličinou je vaše hmotnost. Nepovažuje se za příliš zdvořilé o ní běžně mluvit, ale přeci jen, v tomto případě je to nutné. Každý rotoped má jen určitou nosnost, a jakmile ji překročíte, hrozí riziko, že se přístroj zničí. Maximální udanou nosnost musíte brát jako hranici, kterou když překročíte, nemůžete nadále rotoped používat. Proto je dobré si ke své váze připočíst ještě určitou rezervu. Může se stát, že přiberete pár kilo navíc a bylo by hloupé, kdyby pro vás pak byl rotoped nepoužitelný. Navíc čím méně hraniční bude vaše hmotnost vzhledem k nosnosti, o to delší bude životnost rotopedu. Nosnost rotopedů se pohybuje kolem 100 kilogramů u levnějších modelů. Pro většinu populace je to dostatečné. V případě, že vážíte více, máte na výběr mezi rotopedy s nosností až 180 kilogramů. To je maximum, ke kterému nosnost stoupá.

Dělení rotopedů podle ovládání zátěže

Další důležitou charakteristikou rotopedů je způsob ovládání a nastavování zátěže. Ta je běžná u většiny podobně fungujících fitness strojů. Tak jako při běžné jízdě na kole, i na rotopedu tak můžete měnit obtížnost trasy. V přírodě totiž také nejedete pořád po rovince. Čím vyšší stupeň zátěže, o to víc síly a energie pak musíte při tréninku vynaložit. Běžně se můžeme setkat se dvěma druhy rotopedů podle ovládání:

 • Manuálně ovládané rotopedy – stupeň zátěže regulujete sami ručně. Většinou se to řeší otáčením kolečka nebo posouváním na stupnici. Lepší je v tomto případě regulace ve stupních (čím více stupňů, tím lépe, lze takto věrněji nasimulovat trasu). Plynulou regulací také některé rotopedy disponují, je pak ale horší odhad obtížnosti, na jaké se momentálně nacházíte, a celkově pak trénink vyžaduje určitou zkušenost. Bývají levnější (zhruba do deseti tisíc korun) a jednodušší, ale zároveň disponují menším množstvím funkcí.
 • Počítačem řízené rotopedy – tvoří modernější a technologicky vyspělejší skupinu rotopedů. Často vám neznemožňují vlastní nastavování zátěže, ale umožňují zároveň i automatické změny na základě vybraného profilu trati, případně na základě podnětů z vašeho těla (například mohou reagovat na srdeční rytmus). Veškeré nastavování zátěže v tomto případě zajišťuje počítač a vy se nemusíte od tréninku nijak vyrušovat. Zejména v domácím prostředí se určitě více vyplatí tento typ rotopedu, protože nad sebou máte „dohled“. Zejména méně zkušení sportovci to ocení. Nicméně elektronicky řízené rotopedy bývají obecně dražší a trochu složitější na ovládání.

Brzdný systém rotopedu a jeho výběr

Každý rotoped musí mít i určitý brzdný systém. Ten souvisí s odporem a zátěží. Jelikož rotoped stojí na místě, není možné využívat systém převodů jako u klasického kola. Proto se využívají brzdné systémy, které zpomalují setrvačník poháněný vaším šlapáním. Dříve se používaly levné pásové a čelisťové brzdné systémy, které však byly hodně hlučné, bylo nutné je čas od času opravovat a neměly dostatečný účinek. V praxi se dnes uplatňují dva základní principy. Většina levnějších rotopedů disponuje takzvaným magnetickým brzdovým systémem. Odpor při šlapání v tomto případě zajišťuje permanentní magnet, který mění brzdný účinek změnami polohy vzhledem k setrvačníku. Taková brzda je tichá a vyniká vysokou životností. Ještě účinnější a modernější je však indukční (elektromagnetický) systém brzd. Ten je obvyklý u dražších, profesionálních rotopedů. Tuto brzdu tvoří cívka s elektromagnetem, přičemž počítač řídí proud v cívce a jeho prostřednictvím podle zákonů fyziky i sílu magnetického pole. Tento způsob je naprosto bezhlučný, přesný a bezporuchový, navíc vydrží i vysokou zátěž a je možné jej využít i za vysokých rychlostí.

Setrvačník je dobré nepodcenit

Jednou ze součástek rotopedu, které na první pohled neuvidíte, je setrvačník. A přesto je nedílnou součástí rotopedu. Jde o komponentu, která zajišťuje chod přístroje. Vás by měla zajímat především jeho hmotnost. Čím těžší setrvačník bude, o to plynulejší bude jízda. Navíc, větší hmotnost zajistí také větší rozsah zátěží, které si můžete nastavit. Levnější rotopedy mají hmotnost setrvačníku jen kolem tří kilogramů, což je pro dobrý trénink málo. Doporučujeme volit alespoň pět kilogramů, ideálně i více (hmotnost může dosáhnout až deset kilogramů). Pak bude vaše šlapání plynule, bez zasekávání a větší počet stupňů zátěže zajistí optimální efektivitu tréninku. Na závěr je pak dobré, pokud má zátěžové kolo středové uložení s kuličkovými ložiskychod je tišší a trénink komfortnější.

Rám rotopedu a celková konstrukce

Pro samotné cvičení je důležitý rám rotopedu a jeho konstrukce. Jsou to právě tyto parametry, které ve velké míře souvisí s nosností, o níž už byla řeč. Čím pevnější a masivnější konstrukce, tím větší bude i nosnost rotopedu. Mají ale vliv i na další věci – celkový design, životnost i pohodlí při cvičení. Je potřeba umět vybírat a nebát se poradit s odborníkem, pokud ho máte po ruce. Materiál musí být odolný, nesmí ani v přítomnosti potu korodovat a neměl by se časem ohýbat. Rám musí být dostatečně masivní, aby měl dostatečnou nosnost a měl by vynikat stabilitou. Rotoped se s vámi nesmí kývat. Navíc je potřeba, aby byla celková konstrukce dostatečně ergonomická a aby každá část rotopedu byla pohodlná. Pokud vás má trénink bavit, neměl by vás bolet.

Sedlo, řídítka a pedály pro pohodlný trénink

To, že vás trénink nesmí bolet, znamená, že je potřeba každou součástku rotopedu pečlivě přizpůsobit vaší osobě. Je potřeba, aby se vám na rotopedu dobře sedělo, jinak budete mít druhý den problém vstát z postele. Stejně tak se vyplatí mít dobře vyřešená řídítka a to v ideální poloze vůči tělu. V poslední řadě pak musíte mít u rotopedu pedály takové, aby dobře držely nohu, nesmekala se vám z nich podrážka bot a zároveň abyste na ně dobře dosáhli. Pojďme se tedy podívat, co by jednotlivé součástky rotopedu měly splňovat.

Pedály rotopedu

Začněme od zdola, podívejme se na pedály. Dovolte nám však úvodem jednu poznámku – na rotopedu byste měli cvičit pouze v botách. Bosá noha nemá při cvičení na rotopedu co dělat. Proto je potřeba dívat se po pedálech, na kterých bota nebude klouzat. Většina pedálů disponuje i stahovatelným popruhem, který nohu udrží tam, kde má být. Vzhledem k tomu, že vám nehrozí takový pád, jako na kole, upevnění nohy ničemu nevadí. Navíc, kdyby vám náhodou popruhy vadily, dají se většinou sundat. Důležité pak je, aby šlapátka byla navzájem vyvážená.

Sedlo rotopedu

Velmi důležitou součástí rotopedu je sedlo, na kterém při tréninku sedíte. Je to podobné, jako na kole. Určitě znáte ten pocit, kdy slezete z kola a bolí vás zadek i stehna. Pokud máte druhý den jít cvičit znovu, není to úplně žádoucí. Především by vás mělo zajímat anatomické tvarování sedla (muži a ženy mají jiné preference), a jeho pohodlnost. Většina zákazníků preferuje gelové, měkké a přizpůsobivé sedlo, které se nezarývá do svalů a snadno se vytvaruje tak, aby odpovídalo tělu. Kromě toho je potřeba hlídat si, aby bylo sedlo nastavitelné na výšku uživatele. Umožní to trénovat více členům domácnosti na jednom přístroji (ideální výška je taková, aby koleno bylo při spodní poloze pedálu těsně před propnutím). Stejně tak důležité je pro pohodlné a příjemné cvičení nastavení sedla v podélném směru – posunout ho blíže, nebo dál od řídítek. Lze tak snáze přizpůsobit rotoped potřebám více osob.

Řídítka rotopedu

U řídítek je potřeba, aby byla ergonomicky tvarovaná pro vaše ruce. Nemělo by být nutné je příliš svírat, nesmí klouzat a určitě by měla mít takový celkový tvar, aby nevyžadovala přílišný náklon těla. U většiny rotopedů bývají nastavitelná, díky čemuž je lze přizpůsobit vaší postavě a zabránit bolestem zad. Stejně tak je dobré, pokud mají řídítka potah proti klouzání. Je sice lepší si brát na trénink rukavice, ale i tak se povrch, který ve zpocených rukou neklouže, vyplatí.

Rotoped do záhlaví
Rotoped Kettler

Jak se řeší napájení rotopedů?

Ať už máte rotoped s jednoduchým displejem, ukazujícím pouze ujetou vzdálenost, nebo moderní přístroj s ovládáním přes počítač, je potřeba ho nějak napájet. Energie, nutná k rozpohybování kola, je samozřejmě vaše, ale displej nebo počítač je nutné napájet elektřinou. Stejně tak spotřebovávají energii i nejrůznější čidla, která jsou součástí moderních fitness strojů. V zásadě existují jen dva způsoby přívodu elektrické energie:

 • Zapojení do elektřiny – není potřeba měnit baterie, navíc se nemusíte bát, že by zdroj energie došel. Naopak, jste omezení vzdáleností od zásuvky a limituje vás nutnost připojení. Například na chodbě, kde není zásuvka, si nezatrénujete.
 • Použití akumulátorů – velkou výhodou je, že vás vzdálenost od zásuvky a délka šňůry neomezuje. Naopak, akumulátory mají pouze omezenou životnost a po čase je budete muset měnit.

Jak vidíte, je to něco za něco. Záleží pouze na vás, který ze způsobů vám přijde lepší.

Drobnosti, které vám ale mohou ušetřit spoustu starostí

Co se týče dalších parametrů rotopedů, není to věc, která by měla ovlivnit výrazněji vaše rozhodování. Jsou to spíše detaily, ale mohou hrát poměrně velkou roli třeba při stěhování rotopedu nebo při tom, jak pohodlný a příjemný trénink bude.

 • Pěkný design rotopedu – toto je parametr, který nemá na trénink žádný vliv. Je ale podstatný, pokud nechcete rotoped po cvičení skládat a schovávat, ale bude stát trvale třeba v obývacím pokoji nebo v ložnici. Pak se určitě hodí, aby kromě dobrých tréninkových parametrů i dobře fungoval.
 • Malá hlučnost – čím tišší je chod rotopedu, tím lépe pro vás. Můžete si k tréninku pustit třeba hudbu nebo film, aniž by vás přístroj výrazněji rušil. Pokud jde o některé nezvyklé zvuky, jako je vrzání, lupání nebo chrastění, ty by se neměly vyskytovat vůbec a pokud se s nimi u přístroje setkáte, neměli byste si ho kupovat.
 • Transportní kolečka – určitě se hodí, pokud plánujete rotoped častěji stěhovat nebo ho po každém cvičení uklízet. Jde o poměrně těžké přístroje, takže přenášet je v ruce není úplně příjemné. Posouvat je na kolečkách je šikovnější.
 • Seřizovací nožičky – systém, který umožňuje vyrovnávat nerovnosti podlahy. Rotoped, aby byl stabilní a cvičení bylo bezpečné, musí být vyrovnaný a nesmí se kývat. Je to vyřešeno buďto otočnou, excentrickou koncovkou nožiček, nebo seřizovacím regulátorem.

zpět k menu ↑

Funkce rotopedů, které posouvají trénink na vyšší úroveň

Špičkové a moderní rotopedy by vám měly dát něco víc, než jen umožnit trénink. Měly by vám pomoci trénink organizovat a po každé dávce vám musí dát odpovídající zpětnou vazbu. Trénink pro vás musí být zajímavý a přínosný, aby měl nějaký smysl, na to nezapomínejte. Co tedy moderní rotopedy umožňují?


zpět k menu ↑

Finální verdikt

Pojďme si závěrem celý výběr rotopedu ještě zrekapitulovat. Cena je pro velkou část zákazníků velmi důležitá, nicméně parametrů, podle kterých vybírat, je daleko více. Tak jak bylo zmíněno, je potřeba především promyslet si, jak často chcete trénovat, co od rotopedu očekáváte, pro kolik lidí ho pořizujete a tak dále. Tomu pak přizpůsobte investici, rotopedy jsou totiž svými parametry poměrně přesně odstupňovány do jednotlivých cenových kategorií, od nejlevnějších pro občasné použití až po nejdražší, profesionální stroje. Z těch byste si na základě vašich preferencí měli vybrat.

Určitě je dobré sledovat značku rotopedu. Ačkoliv to není tak markantní, jako v případě elektroniky, i fitness stroje mají osvědčené a renomované značky, do kterých se nemusíte bát investovat. Navíc je hodně rozhodující i možnost záruky nebo servisu, kterou poskytují pouze větší výrobci. Z parametrů rotopedu určitě nesmíte podcenit jeho nosnost (s ohledem na vaši hmotnost) a porovnat si jeho výšku přístroje s tou vaší. Podívejte se pečlivě na všechny části přístroje, zkontrolujte si, zda je nastavitelné sedlo, řídítka zda vám budou, při vaší postavě, vyhovovat a jestli se vám líbí pedály. Nesmí klouzat. Vezměte přitom v úvahu základní zásady cvičení na rotopedu, které si za chvíli zmíníme. Dívejte se ale i na vyváženost pedálů, stabilitu rotopedu a pevnost konstrukce jako takové. Čím širší rám a čím pevnější materiál, tím lépe.

Z dalších parametrů se určitě vyplatí podívat se na ovládání zátěže. Určitě by mělo být stupňované, a pokud chcete trénovat profesionálně, zvolte ovládání přes počítač. Manuální vás od tréninku vyrušuje, navíc je méně přesné. Dobré je podívat se i na to, jakými funkcemi rotoped disponuje. U moderních přístrojů by nemělo chybět měření tepové frekvence (ideálně přes hrudní pás), možnost nastavit si vlastní tréninkovou trasu s automatickým přepínáním zátěže, nebo získat výstup vašeho tréninku ve formě ujetých kilometrů nebo spálených kalorií, což je hodně motivující do dalších tréninků. Na závěr už pak jen zhodnoťte, jestli využijete některé vychytávky, jako je pěkný design, tichý chod nebo vyrovnávací systém. Tím by byl výběr rotopedu hotový, a pokud vám zvolený přístroj vyhovuje, stačí ho jen koupit a začít trénovat.

zpět k menu ↑

Cena rotopedu – v jakých řádech se pohybuje?

Rotopedy, to je potřeba říct hned na začátek, patří k tomu druhu zboží, u kterého roste kvalita s cenou. Pokud se podíváme na postupný růst, rotopedy s cenou kolem tisíce korun nemá ani smysl kupovat. Jen výjimečně narazíte na dobrý model, spíše půjde o staré, dávno nevyráběné stroje, nebo o rotopedy s mizerným vyvážením, špatným materiálem a celkově budou hodně nepohodlné. Cena přijatelných rotopedů začíná zhruba na 2000 korun. Dále bychom pak mohli vytvořit jednotlivé kategorie, které odpovídají rozdělení v našem testu:

 • Rotopedy s cenou do 5 000 korun – jde o levné přístroje s přijatelnou kvalitou, vhodné pro málo náročné zákazníky. Pokud neplánujete trénovat často, nepožadujete žádné zajímavější funkce a nepotřebujete vysokou nosnost, budou tyto rotopedy pro vás.
 • Rotopedy s cenou od 5 000 do 10 000 korunprůměrná střední třída rotopedů. Mívají zpravidla kvalitní a širší rám, dobrou a pevnou konstrukci a dlouhou životnost, navíc se zde začínají objevovat rotopedy s řízením přes počítač.
 • Rotopedy od 10 000 korun – cena rotopedu může přesáhnout klidně i 20 000 korun, ale běžní uživatelé už takové částky většinou neinvestují. Obecně platí, že rotopedy nad deset tisíc korun tvoří nejvyšší třídu kvality, kterou využívají i profesionální sportovci. Jde o rotopedy z kvalitních materiálů, disponující počítačovým řízením a spoustou zajímavých funkcí, které dělají trénink komfortní.

Pokud bychom vám mohli poradit, doporučujeme nebát se do rotopedu investovat. Tyto přístroje mají dlouhou životnost, můžete je používat i za pět let, takže jde o dlouhodobou investici. Raději si kupte za více peněz profesionální stroj z kvalitního materiálu, než o něco levněji výrazně méně kvalitní rotoped. Dobré také bude, pokud si při koupi zkontrolujete záruku. Ta je u rotopedů obvyklá a každý výrobce ji nabízí jinou. Hodně vypovídá o kvalitě přístroje – u nejlevnějších přístrojů bývá na rok, u těch pro profesionály však až deset let.

zpět k menu ↑

Základní pravidla, jak trénovat na rotopedu

Cvičení na rotopedu má určitá pravidla, která se vyplatí dodržet. Začněme tím, jak si trénink vhodně zorganizovat – rozhoduje to totiž o jeho celkové efektivitě a účinnosti:

 • Ideální čas na cvičení je ráno, hned po probuzení – krevní cukr je na nízké úrovni díky dlouhé době, po kterou tělo nepřijímalo potravu. Organismus tedy sáhne do tukových rezerv a spalování je jednodušší. Pokud ráno cvičit nemůžete, doporučuje se během dne cvičit nejméně tři hodiny po jídle a dvě hodiny před spaním.
 • Doporučená tréninková dávka je 3 až 5 tréninků týdně, podle zdraví a tělesné konstituce. Cvičit každý den je kontraproduktivní, protože tělo a svaly vyžadují alespoň občasný odpočinek. Pro začátek je dobré začít 3 týdenními dávkami, postupem času lze přidat čtvrtou a pátou. Doba cvičení by měla být minimálně 30 minut, aby se tělo stihlo zahřát. Při kratším tréninku ke spalování tuků vůbec nedojde.
 • Co do intenzity, je dobré sledovat především vaši tepovou frekvenci (tady vidíte, že se určitě vyplatí pořídit si šikovnější přístroj). Neplatí v žádném případě, že čím vyššího tepu dosáhnete, tím rychlejší spalování. Ne, lepší je dlouhodobě tělo udržovat zhruba na 60 až 90 % vaší maximální tepové frekvence (přesně ji dokáže určit trenér, orientačně ji dokážete určit sami odpočtem věku od čísla 220 u mužů a od čísla 226 u žen).
 • Kromě samotného použití rotopedu je pro optimální trénink nutné použití i dalších technik cvičení. Na rotopedu spálíte tuk, ale ten je potřeba nahradit svaly, takže je dobré šlapání kombinovat i s posilováním, alespoň tím základním. Zpevníte tak postavu a celkově zesílíte. Protažení a strečink před a po tréninku je samozřejmostí.

Šlapání na rotopedu

Pro samotné cvičení pak platí následující základní soubor pravidel. Jeho dodržení ukazuje, jak na efektivní trénink, naopak poručení vás vystavuje riziku bolestivosti a zranění.

 • Vždy napřed najděte vhodné nastavení výšky a pozice sedla i řídítek. Co do výšky sedla je potřeba, abyste dosáhli při téměř propnutých kolenou spodní pozice pedálů. Sedět byste pak měli vzpřímeně, aby vás nebolela záda.
 • Celková konstrukce musí být stabilní, abyste nemuseli náklonem těla rotoped vyrovnávat a vykonávat nežádoucí pohyby.
 • Nikdy necvičte bosí, vždy mějte pevnou, sportovní obuv. Co do oblečení je dobré funkční sportovní prádlo, které dobře saje pot a nedovoluje prochladnutí.
 • Před tréninkem si vždy dejte krátkou rozcvičku na zahřátí a protažení svalů – snižuje se tím riziko natažení, natržení nebo utržení svalu.
 • Trénink je potřeba začínat s menší zátěží, postupem času můžete přidávat. Není cílem se na prvním tréninku zničit, navíc přílišná zátěž je pro tělo spíše nebezpečná, než prospěšná. Teprve časem, jakmile ucítíte, že zvolená zátěž už vám nestačí, můžete přidávat.
 • Stejně tak je potřeba regulovat zátěž v průběhu cvičenína začátek nižší stupeň, aby se tělo rozhýbalo a zvyklo si na pohyb. Pak můžete přidávat, a před koncem cvičení zase ubírat, aby se svaly postupně uvolnily.
 • Na závěr je dobré přidat si pár posilovacích cviků, aby spálený tuk nahradily svaly, a několik cviků na uvolnění a vydýchání.
 • Trénink na rotopedu by měl trvat zhruba 40 minut, v součtu s předcházející rozcvičkou a následným posilováním a uvolněním asi zhruba něco přes hodinu.

Pevně věříme, že vám náš test rotopedů pomohl. Ať už plánujete zhubnout, nebo chcete jen nabrat kondici, určitě byste si měli vybrat co nejlepší přístroj a pokud možno dodržet základní pravidla, která jsme na konci popsali. Pokud zvládnete obojí, máte velkou šanci, že se váš cíl splní.

Rotopedy
5 (100%) 3 votes
Váš pomocník