Nejlepší antivirové programy 2023

  • Zabezpečte počítač a všechny informace proti všudypřítomným virům.
  • Zvolte si nejlepší antivirový program podle jeho vlastností a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá sehnat nejlevněji.

Antiviry bez pozadí

Nejlepší antiviry

KasperskyBitDefenderESETNortonAVG a AVAST
Kaspersky Antivirus BitDefender Total Security ESET NOD32 Norton Premium Avast Premium
95%
94%
96%
95%
95%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Antivirus, jeden z nejdůležitějších programů ve vašem počítači. Díky němu se nemusíte obávat surfování po netu či stahování souborů. Každý antivirus je ale do jisté míry jedinečný a nabízí rozličné možnosti zabezpečení. Každý uživatel navíc počítač a internet využívá jinak. Proto je nesmírně důležité vybrat si antivirus, který bude odpovídat vašim potřebám co nejlépe. Možná vás překvapí, že některé antiviry pocházejí z českých dílen.

Do naší recenze jsme pro co největší přesnost zařadili také výsledky cizích odborných testů, které vždy posuzují kvality antivirů hned z několika hledisek. Kriminalita v rámci kyberprostoru neustále roste. Proto se i programátoři a analytici na webové hrozby snaží své produkty vylepšovat k dokonalosti, aby ochránili nejen vás a vaše soukromí, ale také velmi citlivá data, které ve svém PC a v prohlížeči uchováváte.

Samotný antivirus ale nestačí. Je třeba také dodržovat určitá pravidla bezpečnosti v rámci surfování na internetu a využívání počítače. I na tyto aspekty se v rámci recenze, jak vybrat antivirus zaměříme. Pokud je budete dodržovat a k tomu budete mít nainstalovaný a aktivní antivirus, můžete si být téměř jistí, že se kyberzločinec k vašim datům nedostane a vy se dokážete ubránit.

zpět do menu ↑

Testy antivirů

Vybrat si vhodný antivir je v dnešní době počítačové opravdu velmi důležité a pro uchránění své identity klíčové.

Proto vám přinášíme výběr antivirů, které máme rozdělené podle 6 výrobců a dále pak podle licencí, které jednotliví výrobci nabízejí. Díky tomu získáte lepší přehled o tom, co vám která licence nabídne.

zpět do menu ↑

Test antivirů Norton

Norton nabízí uživatelům ochranu před spywary, viry, malwarem a ransomwarem. Umožňuje zálohu do cloudu, bránu firewall nejen pro PC, ale také pro Mac. Samozřejmostí je správce hesel, možnost VPN pro bezpečné připojení na veřejné Wi-Fi a blokaci neoprávněných přístupů k webkameře. Co ale nabídnou jednotlivé licence?

PořadíNáhledNázevHodnoceníPočet zařízeníPlatnost licenceCena
1. Norton Premium
10 3 roky Zjistit cenu
2. Norton Deluxe
5 1 rok Zjistit cenu
3. Norton Standard
1 2 roky Zjistit cenu
Norton charakteristika

Norton a jeho charakteristika

Antivirus Norton vyvíjí společnost Symantec. Jedná se o skvělý antivirový nástroj, se kterým se můžete spolehnout na plnou ochranu před viry a jinou internetovou havětí. Díky neustálému vývoji se rok od roku zlepšuje a v nezávislých testech sbírá další a další procenta navíc. Ačkoli má malé hardwarové nároky, jeho instalace vám chvilku zabere. Dostanete ale komplexní nástroj s dobrým uživatelským prostředím. Symantec je americkou společností, jež byla založena v roce 1982. V současnosti operuje ve více než 40 zemích a snaží se se svými produkty expandovat do co největšího počtu zemí.

Norton logo

zpět do menu ↑

Test antivirů Kaspersky

Kaspersky je schopný nabídnout ve všech verzích ochranu proti virům, optimalizovaný výkon a jednoduché uživatelské prostředí. Co nabízí v dalších licencích?

PořadíNáhledNázevHodnoceníPočet zařízeníPlatnost licenceCena
1. Kaspersky Antivirus
2 1 rok Zjistit cenu
2. Kaspersky Internet Security
1 1 rok Zjistit cenu
3. Kaspersky Total Security
2 2 roky Zjistit cenu

Kaspersky a jeho charakteristika

Kaspersky je společnost založená v roce 1997 v ruské Moskvě. Pravidelně dosahuje úžasných výsledků v rámci nezávislých testů a svůj produkt neustále vyvíjí. Ochránit tak dokáže prakticky cokoli, na co si jen vzpomenete. KasperskyLab se poměrně rychle dostal do popředí žebříčků nejlepších antivirů. V současné době by se dalo říci, že dominuje trhu s antiviry. Uživatelům nabídne výhodnou pořizovací cenu, a hlavně velmi jednoduché ovládání, na které si velmi rychle zvyknete. Aby zůstali chráněny vaše peníze, nabízí skvělou ochranu internetového bankovnictví a není ani náročný na místo na vašem harddisku. Co by mohlo některým vadit, tak fakt, že KasperskyLab nenabízí podporu na chatu.

Kaspersky logo
Kaspersky charakteristika

zpět do menu ↑

Test antivirů ESET

Eset vám v základní verzi nabízí kvalitní antivirus a ransomware štít. Co pak nabízejí pokročilejší licence?

PořadíNáhledNázevHodnoceníPočet zařízeníPlatnost licenceCena
1. ESET NOD32
1 1 rok Zjistit cenu
2. ESET Internet Security
1 1 rok Zjistit cenu
3. ESET Smart Security
1 1 rok Zjistit cenu
4. ESET pro telefony a tablety s Android
1 1 rok Zjistit cenu
Eset charakteristika

ESET a jeho charakteristika

Málo kdo ví, že ESET je ryze slovenskou společností založenou v roce 1992. Ve světe nalezneme několik jejích poboček s distributorskou sítí ve více než 200 zemích světa. Pravidelně se ESET umisťuje na první místě jako nejlepší Slovenská firma. ESET je výrobce ESET Internet Security. ESET má dlouholetou tradici, a ačkoli se zpočátku jednalo o malou firmičku, nyní má v zádech miliony spokojených zákazníků. Výhodou je, že se řešení od ESETu hodí nejen pro domácí využití, ale také pro používání v podnicích a firmách. Aktualizace databází provádí ESET sám, nabídne také pokročilé funkce a snadnou instalaci, kterou zvládne skutečně každý. (Zdroj: Kanál ESET Software)

ESET logo

zpět do menu ↑

Test antivirů BitDefender

BitDefender nabízí v každé ze svých licencí něco trošku jiného. Může se ale pyšnit poměrně slušnými výsledky v nezávislých testech. Co vám jednotlivé licence přinesou do vašeho PC?

PořadíNáhledNázevHodnoceníPočet zařízeníPlatnost licenceCena
1. Bitdefender Total Security
5 1 rok Zjistit cenu
2. Bitdefender Internet Security
1 1 rok Zjistit cenu
3. Bitdefender Antivirus Plus
1 1 rok Zjistit cenu
4. Bitdefender pro telefony a tablety s Android
1 1 rok Zjistit cenu

BitDefender a jeho charakteristika

Společnost BitDefender je rumunským výrobcem antivirového software. Byla založena roku 2001 a aktuálně má její software asi pět set milionu uživatelů. Patří mezi velmi oceňované společnosti a proto se také dostala do našeho výběru nejlepších antivirů. Kromě toho, že dodává software jedincům pro osobní počítače, tak spolupracuje i s firmami a navrhuje pro ně zabezpečení. (Zdroj: BitDefender.com)

BITDEFENDER logo
BITDEFENDER charakteristika

zpět do menu ↑

Test antivirů AVG a Avast

Avast je schopný nabídnout již v základním balíčku inteligentní antivirus, zabezpečení hesel, herní režim a možnost čištění prohlížečů od zbytečností. AVG antivirus zase nabídne v základu antivirus, blokování nebezpečných odkazů, zlepšení výkonu PC a aktualizace v reálném čase. Co nabízejí vyšší licence?

PořadíNáhledNázevHodnoceníPočet zařízeníPlatnost licenceCena
1. Avast Premium
1 1 rok Zjistit cenu
2. AVG Internet Security
1 2 roky Zjistit cenu
3. AVG Ultimate
1 1 rok Zjistit cenu
AVG charakteristika

AVG a AVAST a jejich charakteristika

Avast a jeho produkty jsou jedny z nejrozšířenějších v rámci antivirů. Avast pochází z České republiky, kde byla společnost v roce 1988 založena a v současné době jej používá více než 230 milionů zákazníků. Díky efektivní ochraně vašeho počítače před viry a skvělým firewallem je mezi uživateli velmi oblíbený. Po instalaci sice zabere více místa v PC, ale není to nic hrozného. Někomu může vadit absence chatovací podpory. Antiviry od Avastu jsou primárně určeny pro domácí užití a dále pak pro malé a střední podniky. Velkou výhodou je dostupnost ve více než 40 jazycích, samozřejmě zahrnující také češtinu. Avast se neustále rozvíjí a ochránit můžete nejen své PC ale také různá přenosná zařízení jako mobily a tablety.

Společnost AVG byla v roce 2016 odkoupena Avastem, přesto ale značka AVG zůstala. Díky tomu můžete i dnes zakoupit antiviry se značkou AVG, které dokáží ochránit vaše PC. Navíc díky dlouholeté tradici na trhu, má AVG širokou základnu uživatelů. Nevýhodu jejich produktů je ale vyšší pořizovací cena či absence některých funkcí. Trošku to ale vyvažuje plná podpora v češtině.

Avast logo
AVG logo

zpět do menu ↑

Jak vybrat antivirus

Stále více věcí se dnes řeší online cestou. Proto je potřeba své soukromí chránit stále více a více. Není proto divu, že antiviry zdarma dnes už často nedostačují. Je proto vhodnější sáhnout po placené verzi. Jak ale takový antivirus vlastně vybrat?

Ochrana před viry

To je asi první věc, na kterou se u antivirů zaměříte. Ochrana je totiž to hlavní, proč si antivirus pořizujete. Měl by proto zvládat ochránit vás před všemi typy virů i nejrůznějších bezpečnostních hrozeb. Antivir samozřejmě nefunguje pouze jako filtr škodlivých programů, má také mnoho dalších funkcí. Je proto vhodné se podívat na nezávislé testy antivirů, díky kterým poznáte, které antiviry stojí za to.

Uživatelská přívětivost

Ačkoli se to může zdát jako nepodstatný parametr, opak je bohužel pravdou. Je nesmírně důležité, abyste se ve svém antiviru vyznali a přesně věděli, co a kde najdete. Předem si tak prozkoumejte logiku řazení a srozumitelnost uživatelského prostředí. Stejně tak je vhodné, aby uměl antivirus ochránit co nejvíce vašich zařízení. Některé antiviry to dokonce zvládají v rámci jedné licence, což je pro vás velké plus. K prohlédnutí uživatelského prostředí mohou sloužit zkušební verze antiviru, které získáte na omezenou dobu.

Malware
Detekce virů

Hardwarové nároky

Antivirus je program, stejně jako vše ostatní. Není proto divu, že má podobně jako ostatní programy nějaké požadavky na minimální vybavení počítače. Tyto nároky byste si měli zjistit před tím, než si jednotlivé antiviry pořídíte. V opačném případě může nastat problém, že váš počítač nebude vámi vybranému antiviru uzpůsobený a vy jej nebudete moci používat. Zpravidla ale pro většinu počítačů nepředstavuje antivirus žádný velký problém. (Zdroj: StopSign.com)

Uživatelská podpora

Podpora ze stran vydavatele/výrobce je vždy nesmírně důležitá. Není se proto čemu divit, že v případě antivirů se hodně zákazníků zajímá právě o možnost uživatelské podpory. Zajímat byste se měli o to, zda je uživatelská podpora v češtině a jakou probíhá formou. Výrobci zpravidla nabízejí infolinky či chaty. Předem si tak možnost podpory ověřte, zvláště pokud vám dělá problém cizí jazyk. Informace o poskytované podpoře vždy najdete na stránkách výrobce antiviru.

Rychlost aktualizace

I na rychlosti aktualizace virové databáze velmi záleží. Logicky, čím rychlejší aktualizace je, tím je to pro koncového uživatele lepší. Opět, podobně jako v jiných případech, prozkoumejte dostupné statistiky, protože rozdíly mezi jednotlivými produktu mohou přesahovat jednotky dnů, což je počítačových virů neuvěřitelně dlouhá doba. Tak dlouho nechráněné PC může virus velmi snadno napadnout a ukrást citlivá uživatelská data.

Podle operačního systému

Antivirus musíte vybírat a kupovat podle svého operačního systému. Pokud používáte Windows, nebudete mít problém antivirus vybrat. Omezenější nabídka je na produkty od Apple, přesněji Mac. Nejhorší to ale mají uživatelé Linuxu.

Délka licence

Délka licence je další parametr, na který byste se měli zaměřit. Zpravidla platí, že čím delší licenci pořizujete, tím budou prvotní náklady vyšší. Pokud byste to ale rozpočítali na měsíc či rok, vyjdou delší licence rozhodně laciněji. Navíc antivirus budete ve svém počítači potřebovat pořád. K mání jsou také různé akce, kdy můžete získat několik licencí najednou, případně delší licenci v rámci skvělé akce.

zpět do menu ↑

Funkce antivirů

Každý antivirus nabízí různé licence. V rámci těchto licencí pak máte na výběr nejrůznější funkce, které vám antivirus nabízí. Některé pomohou výrazně zlepšit bezpečnost vašeho počítače, jiné jsou spíše pro vaše pohodlí. O kterých funkcích je ale řeč?


zpět do menu ↑

Typy virů a škodlivých programů

Jaké viry vás ale mohou v počítači zaskočit? Jsou všechny opravdu vysoce škodlivé? Jak se nám vlastně takový virus do počítače dostane? Na to si odpovíme v této podkapitolce.






zpět do menu ↑

Finální verdikt

Antivirus do počítače rozhodně patří, to je neoddiskutovatelný fakt, na který bohužel mnoho uživatelů počítačů zapomínají. I díky tomu kvete kyberzločinnost a útočníci se dostávají k čím dál citlivějším údajům. Nejde ovšem generalizovat, který z antivirů je nejlepší. Samozřejmě, vždy dbejte na výsledky statistik, které vám pomohou zjistit, jak úspěšně daný antivir vyhledává viry a jak úspěšně je likviduje. Pak ale máme uživatelskou stránku věci.

Každý uživatel totiž využije něco jiného a chce něco jiného. Proto je vždy potřeba si antivir vyzkoušet v rámci nějaké trial verze abyste reálně zjistili, jak antivirus vypadá, co vše vám nabídne a jak jej můžete nastavit. Přečtete si proto důkladně recenze i nabídky antivirů. Pak si můžete být jistí, že si vyberete antivir, který vám bude sloužit tak, jak vy očekáváte.

zpět do menu ↑

Placený antivir vs. antivirus zdarma

Je načase si ukázat rozdíly mezi placenou a neplacenou verzí antivirů. Pokud pro své zařízení zvolíte antivirus zdarma, musíte počítat s nejrůznějšími omezeními. Free antivirus totiž zpravidla umožní detekci virů, pokročilejší funkce jako například ochrana před spamem apod. už ale takové verzi chybí. Placený antivir toho samozřejmě umí mnohem více a dokáže účinně bojovat se všemi známými viry, dokáže spravovat hesla, zabezpečit váš e-maily a spoustu dalších vymožeností. Pokud chcete mít svůj počítač opravdu chráněný, pak je placená verze antiviru nezbytností. Antiviry zdarma také zpravidla nenabízejí žádnou pokročilou podporu například po telefonu. Jsou určeny spíše podprůměrným uživatelům, a to i díky faktu, že aktualizace mohou v jejich případech být opožděné. Pokud chcete mít jistotu ochrany bez kompromisů, volte rozhodně placenou licenci než antivirus zdarma. (Zdroj: TechRadar.com)

Antiviry závěr

zpět do menu ↑

Bezpečnost na internetu

Ačkoli vám může antivirový program významně pomoci v rámci bezpečnosti, přesto je potřeba si rizika uvědomovat a chovat se na internetu zodpovědně. V dnešní době totiž nejsou ohroženy pouze počítače, ale také chytré telefony či dokonce chytré televizory! Proto si s námi projděte bezpečnost na internetu, abyste byly opravdu chráněny a svůj počítač, byť s nejlepším antivirem, zbytečně nepřiváděli do nebezpečí.

Žádné neznámé odkazy

Jedno ze základní pravidel bezpečnosti na internetu je, neklikat na neznámé odkazy. Ať už jsou odkazy na internetu nebo v mailu, neklikejte na ně. Můžete se tak snadno dostat na nebezpečnou stránku, do počítače se může stáhnout škodlivý software. Díky tomu můžete přijít o citlivá data nebo může být vaše zařízení napadeno zákeřným virem. Dávejte si také pozor na zkrácené odkazy, nikdy nevíte, kam vás zkrácený odkaz zavede.

Reklamy mohou uškodit

Jistě se vám již stalo, že na vás vyskočila reklama informující vás, že jste vyhráli nový iPhone či automobil. Stačí jen kliknout, někam poslat SMS a výhra může být vaše. Pozor na takové reklamy! V prvé řadě jsou podvodné a v řadě druhou se opět může stát, že si do počítače nechtěně nataháte počítačový virus. Buďte proto obezřetní a na takové reklamy neklikejte – ať už na ně narazíte během surfování nebo vám dorazí například v mailu.

Pozor na překlepy

I překlepy v internetových adresách dnes mohou znamenat velký problém. Pokud byste klikli na odkaz s takovým překlepem, můžete se dostat na nebezpečnou stránku a stát se tak velmi snadno obětí phishingu. Antiviry by na takovou hrozbu měly být schopné reagovat, ale zbytečně nepokoušejte štěstí.

Obezřetnost na sociálních sítích

Sociální sítě skrývají mnohá nebezpečí také v rámci virů a nejrůznější jiných útoků. Díky fakenews a podobným příspěvkům mohou útočníci do odkazy na sociálních sítích propašovat nebezpečné stránky, pomocí kterých dojde k infikování vašeho počítače. Podezřelé odkazy nebo odkazy od cizích lidí proto neotevírejte. Dávejte také pozor na to, co vy sami sdílíte a nikdy nezveřejňujte a nikomu nepište své přihlašovací údaje nebo PIN kódy k platebním kartám.

Aktualizujte programy

Může se to zdát jako prkotina, ale je opravdu důležité, abyste pravidelně aktualizovali své programy. Důvod je vcelku jednoduchý. Programy zkrátka obsahují určité chyby, které postupné aktualizace vždy opraví a tím zvyšují bezpečnost používání. Bez nainstalovaných aktualizací by mohl být váš počítač náchylnější.

Instalace antiviru

Správná doba instalace antiviru je ideálně před připojením na internet. Až bude váš počítač infikovaný nějakým virem, je již příliš pozdě na to, abyste nějaký antivirus instalovali. Pokud to tedy jde, raději nejdříve nainstalujte antivirus a poté až můžete své PC připojit k internetu.

VIry v počítači
Adware
ESET interface

Pozor na veřejné Wi-Fi

Pokud se budete přihlašovat na veřejné a nezaheslované Wi-Fi sítě, můžete celkem snadno zpřístupnit hackerům svá osobní data. Pokud se chcete před touto možností chránit, pak je nejvhodnějším řešením vybrat si takový antivirus, který disponuje možností VPN. Díky tomu budou vaše data chráněna i v případě, že se připojíte na veřejné wifiny.

Silné heslo je základ

Abyste svou identitu na internetu opravdu účinně chránili, potřebujete vedle dobrého antiviru také silné heslo. Doporučuje se, aby silná hesla obsahovala velká písmena, malá písmena, znaky a čísla. Hesla by k jednotlivým účtům neměla být stejná. Abyste se v závalu hesel neztratili, můžete využít správce hesel, které některé antiviry nabízejí.

Pozor na neznámá USB

I přes nejrůznější USB disky a harddisky se do počítače může velmi snadno dostat virus. Proto by vždy mělo být neznámé zařízení zkontrolováno antivirem. Ten by mel odhalit případně viry a ihned je uzavřít do karantény tak, aby žádným způsobem nemohli poškodit váš počítač.

K čemu antivirus, když mám defender

Ačkoli je ve verzích Windows 8 a vyšších předinstalovaný antivirus Windows Defender s rezidentním štítem, nemůžete se na něj úplně spolehnout. V rámci antivirové ochrany samozřejmě nabízí dostatečnou ochranu. Pokud ale požadujete pokročilejší funkce, zde pokulhává. Budete tak muset sáhnout po placeném antivirovém programu, který bude disponovat pro vás důležitými funkcemi.

Mějte na paměti, že pokud nainstalujete jiný antivirový program, je třeba Windows Defender vypnout. Ani jeden z programů by pak nemusel fungovat správně a vaše antivirová ochrana by tak mohla být významným způsobem narušena.

Myslete na zkušební verze

Protože dopředu nejste schopni říct, zda vám bude prostředí antiviru sedět, je výhodné vyzkoušet si jej před koupí plné licence. Většina antivirů nabízí nějaké trial verze, ve kterých si můžete vyzkoušet úplně vše. Podle toho si pak můžete vybrat antivirus, který vám bude vyhovovat.

Pozor na více antivirů

Antivirus mějte v počítači nainstalovaný a funkční vždy jen jeden! Pokud byste měli na jednom počítači více nainstalovaných a funkčních antivirů, mohlo by dojít ke snížení výkonu počítače a také k ohrožení celkové bezpečnosti. Proto je vždy nejlepší mít nainstalovaný jen jeden antivirus.

Závěrem vám přejeme, abyste se v kyberprostoru nikdy nedostali do špatné situace a aby pro vás byl vybraný antivirus vždy jistotou a oporou.