Nejlepší autorádia 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější autorádia.
 • Zvolte si na základě kvality zvuku, velikosti, výkonu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Autorádia bez pozadí

TOP autorádia roku 2019

Do 3 000 korun Od 3 000 do 6 000 korun Od 6 000 korun
Kenwood KMM-BT304 Pioneer AVH-G210BT Blaupunkt San Diego 530 World
Max. výstupní výkon
91 %
Možnosti přehrávání
90 %
Přídavné funkce
91 %
Cena/kvalita
92 %
Max. výstupní výkon
93 %
Možnosti přehrávání
94 %
Přídavné funkce
93 %
Cena/kvalita
95 %
Max. výstupní výkon
94 %
Možnosti přehrávání
95 %
Přídavné funkce
95 %
Cena/kvalita
92 %
91%
94%
94%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Jízda autem je pro většinu lidí pohodová a rekreační záležitost, která ovšem často sklouzává do stereotypu. To může být velmi nebezpečné, zvláště na dálnici, kde je potřeba stoprocentní koncentrace řidiče.Jistou pomoc nabízí poslech kvalitní hudby při řízení.Hudba je nedílnou součástí našeho života a pomáhá nám se soustředit i zachovat chladnou hlavu. Ukrátí vám nudu za volantem, a do jisté míry může zabránit i upadnutí do mikrospánku.Mít ale na palubní desce položený mobilní telefon není zrovna bezpečné a zvuk linoucí se z vestavěného reproduktoru neoplývá většinou příliš vysokou kvalitou.

Další volbou je tedy autorádio. Na něm navíc můžete pohodlně ladit různé rozhlasové stanice a poslechnout si třeba dopravní zpravodajství, což na cestách rozhodně přijde vhod. A jestli vozíte s sebou autem děti, pak se určitě vyplatí jim pustit do rádia pohádku, aby poslouchaly a vy měli klid na řízení. Chcete využít tyto skvělé vlastnosti autorádia, ale váš vůz jím není vybaven? Nezoufejte, právě pro Vás jsme si připravili test nejlepších autorádií roku 2019. Řekli byste si, že prostě přijdete do obchodu a koupíte si autorádio bez předchozího procházení recenzí? Ano, tak to samozřejmě udělat lze. Možná se ale stane, že vám bude rádio šumět, nebo že si koupíte nekvalitní výrobek. Tenhle článek by měl sloužit, jako pomocný nástroj pro správný výběr autorádia.

zpět k menu ↑

Základní rozdělení autorádií podle ceny a využití

Autorádia jsme se rozhodli rozdělit do kategorií podle ceny. Autorádia se navzájem designově příliš neliší, to nejlevnější bude vypadat podobně jako to nejdražší, rozdíl bude ale v kvalitě, hodnotách technických parametrů a v neposlední řadě také v životnosti. Cenové rozdělení pak více méně odpovídá jednotlivým vrstvám kvality. Jiné možné dělení je třeba na 1DIN a 2DIN autorádia.

V kategorii autorádií do 3000 korun nenajdeme příliš mnoho modelů a jen málo těch opravdu kvalitních. Nevyniknou nijak zvláště dobrými parametry, ale pro nenáročné uživatele postačí. Střední kategorie, která se pohybuje v hodnotách mezi 3 a 6 tisíci, pak tvoří jakýsi přechod od méně kvalitních modelů k těm lépe zpracovaným. Jde v zásadě o průměr, který by měl uspokojit většinu zákazníků. Horní cenová hranice je pak u autorádií hodně vysoko – ty nejlepší přesahují deset tisíc, ale mohou se cenově vyšplhat klidně i na dvacet tisíc. Záleží pouze na vás, kolik jste do nákupu tohoto přístroje ochotní investovat. Za tuto cenu totiž dostanete skutečně jen ta nejlepší zařízení.

zpět k menu ↑

Test autorádií do 3 000 korun

Jde o nejlevnější kategorii autorádií. Pokud nebereme v potaz skutečně pofiderní a nekvalitní levné modely podezřelého původu, lze dobré autorádio sehnat přibližně od 2000 korun. Najdete tu ta nejzákladnější zařízení pro méně náročné uživatele.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Výkon Velikost Cena
1. Kenwood KMM-BT304
4 x 50 W 2 DIN Zjistit cenu
2. JVC KW-R520
4 x 50 W 2 DIN Zjistit cenu
3. Pioneer SPH-10BT
4 x 50 W 1 DIN Zjistit cenu
4. Blaupunkt Madrid 170 BT
4 x 40 W 1 DIN Zjistit cenu
5. Sencor SCT 9411BMR
4 x 40 W 1 DIN Zjistit cenu
Autorádio do 3000

Autorádia do 3 000 korun a jejich charakteristika

Nečekejte zázraky – za tuto cenu získáte přístroj, který vám umožní poslechnout si rádio nebo svou oblíbenou skladbu z SD karty, kvalita poslechu ovšem nebude nijak valná. Rozlišení displeje rádia (pokud ho rádio obsahuje) není nijak velké, displej má horší pozorovací úhly na slunci a ovládání přístroje může být poněkud chaotické. Problémem těchto rádií bývá také horší příjem signálu (ten ale závisí především na anténě) a náchylnost k šumům. Dražší výrobky mají kromě jiného samozřejmě daleko více funkcí. Po shrnutí můžeme, vidět, že tato autorádia budou vyhovovat opravdu pouze nenáročnému uživateli. Kdo chce o něco víc, ten musí sáhnout hlouběji do kapsy.

Výhody

Nízká cena

Snadná dostupnost


Nevýhody

Nižší kvalita

Častá absence české lokalizace

Horší vlastnosti displeje nebo jeho absence

zpět k menu ↑

Test autorádií od 3 000 korun do 6 000 korun

Střední třída autorádií je poměrně široká. Náleží sem spousta modelů, které se dají označit za kvalitní. Autorádia zde mají lepší displej, ovládaní i ostatní parametry.

Autorádia od 3 000 do 6 000 korun a jejich charakteristika

V těchto cenových relacích najdete průměr – přístroje, které uspokojí vaše běžné potřeby. Rozlišení dosahuje náležitých kvalit, obvyklá už je dokonce i mechanika na CD a samozřejmostí je slušný výkon.  V této cenové třídě najdete modely kvalitních a známých značek, např. výše uvedených: AEG; Kenwood; Pioneer. Skutečný “audiofil” si ale ještě připlatí, tyhle modely mají stále (byť už ne tolik) omezené možnosti.

Výhody

Vhodný poměr ceny a kvality

Kvalitnější zpracování


Nevýhody

Výkon podobný levnějším kusům

Průměrné parametry

Autorádio do 6000

zpět k menu ↑

Test autorádií nad 6 000 korun

Nejvyšší třída autorádií. Patří sem nejmodernější modely, vybavené nejnovějšími technologiemi. Pro běžného uživatele se sice často nevyplatí, ale pro někoho, kdo touží po něčem speciálním, jsou přímo ideální.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Výkon Velikost Cena
1. Blaupunkt San Diego 530 World
4 x 45 W 2 DIN Zjistit cenu
2. Kenwood DNX-8180DABS
4 x 50 W 2 DIN Zjistit cenu
3. Alpine INE-W990BT
4 x 50 W 2 DIN Zjistit cenu
4. Kenwood DNX-7170DABS
4 x 50 W 2 DIN Zjistit cenu
5. Sony XAV-W651BT
4 x 20 W 2 DIN Zjistit cenu
6. Alpine CDE-W296BT
4 x 50 W 2 DIN Zjistit cenu
Autorádio od 6000

Autorádia od 6 000 korun a jejich charakteristika

V této cenové kategorii najdete to nejlepší, co vám trh s autorádii může nabídnout. Je ale třeba si uvědomit, že tato třída je velmi široká – od šesti tisíc může cena narůst klidně až na deset, patnáct nebo i dvacet tisíc korun. V této kategorii tedy vybírejte zvlášť pečlivě. Na druhou stranu, za poměrně vysokou cenu dostanete dokonalé a vyladěné přístroje. Mají až desetipalcový displej i vysoké rozlišení, kromě toho tyto autorádia disponují vysokou kapacitou paměti. Běžně v nich najdete také spoustu pokročilých technologií. Naprostá lahůdka je například možnost bezdrátové komunikace vašeho mobilu s autorádiem. Funkce sledování videa, která se jistě hodí a vzhledem k rozměrům displeje nabízí, je u těchto výrobků samozřejmosti. Cesta tedy může být zpestřena nejen hudbou, ale přímo kvalitním multimediálním zážitkem. Spolucestující se tak můžou dívat na film, zatímco řidič se pohodlně věnuje cestě.

Výhody

Dobré rozlišení

Velké množství funkcí


Nevýhody

Vysoká cena

zpět k menu ↑

Největší výrobci autorádií

Vyrobit kvalitní autorádio je umění. Na trhu existuje spousta společností, které autorádia nabízí. Velké procento z nich jsou ovšem nespolehlivé firmy, které se vám snaží vnutit svůj lákavě levný výrobek, který vám záhy po koupi přestane fungovat.  Radíme vám spíše se zaměřit na značky, které jsou dobře známé a jejichž kvalita je léty prověřená. Tito výrobci si totiž nedovolí poškodit své jméno špatným výrobkem – mají spoustu zákazníků, jsou ostře sledovaní a o jakémkoliv selhání by se velmi brzy dozvěděli lidé na celém světě.  Hlavní výhody při koupi autorádia od prověřeného výrobce jsou následující:

 • Prověřená kvalita
 • Precizní výstupní kontrola
 • Použité nejnovější inovace
 • Pečlivý výběr materiálu a součástek
 • Díky dlouholeté praxi již výrobce přesně ví, co dělá

Jací jsou tedy největší hráči na trhu autorádií a na co se především zaměřují?

zpět k menu ↑

Jak vybrat autorádio?

Výběr vhodného autorádia je dobré příliš nepodcenit. Přeci jen, i když nejde úplně o drahou elektroniku, byla by škoda vyhodit peníze zbytečně a za měsíc hledat nové. Abychom vám pomohli uchránit se zklamání z nevhodné volby, chtěli bychom vám jednotlivé parametry výběru představit. Pojďme tedy na to.

Velikost

Je důležité si vybrat správnou velikost autorádia, která bude pasovat přímo do vašeho auta. Při špatné volbě velikosti, vám autorádio nebude správně sedět do vozu. Naštěstí lze tuhle svízel spravit redukčními rámečky, při správném výběru si však můžete koupi těchto redukcí ušetřit. Nejvíce prodávané velikosti jsou 1DIN a 2DIN.

 • 1-DIN – klasická autorádia, jaká známe z minulosti. Rozměry montážního rámečku jsou u nich 183 x 55 milimetrů, venkovní rozměry jsou 189 x 58 milimetrů. Známe je především z automobilů z devadesátých let, v dnešní době už se u nových vozidel příliš nepoužívají.
 • 2-DIN – novější a zároveň větší. V drtivé většině případů mají velký dotykový displej a umí přehrávat DVD, navíc jsou vybaveny funkcí Bluetooth pro propojení s mobilními telefony. Někdy může být součástí i navigace. Rozměry montážního rámečku jsou 179 x 102 milimetrů, venkovní rozměry jsou 188 x 118 milimetrů. Jde o dnes používanou velikost.

Ovládání autorádia
Autorádio v autě

Jak budete autorádio používat?

Musíte se rozhodnout, zda vaše autorádio bude sloužit pouze k poslechu rádia nebo chcete využívat i sofistikovanější funkce. Například můžete chtít poslouchat, písně z CD, vyberete tedy výrobek s CD mechanikou. Nebo chcete do autorádia zapojit Flash disk a sáhnete tedy po odpovídajícím kusu. Zajímavou alternativu tvoří také autorádia s možností přehrávání písní bezdrátově z mobilu. Vědět účel koupě autorádia je základ pro dobrý výběr.

V současnosti rozlišujeme 5 kategorií autorádií, které se však mohou částečně překrývat:

 • autorádia bez CD mechaniky
 • autorádia s CD mechanikou
 • autorádia s DVD
 • autorádia s podporou USB
 • autorádia s bezdrátovým přenosem zvuku z mobilu

Možnosti rozšíření audia

V případě, že vám nestačí výkon samotného autorádia, který bývá obvykle kolem 4 x 50 W, můžete přes RCA výstupy připojit autohifi zesilovač, popřípadě aktivní subwoofer.

 • Autohifi – systém audiotechniky v autě.
 • Subwoofer – sub-bassová jednotka; reproduktor, který slouží ke zvýraznění basů zvukového signálu.

Displej

Od velikosti autorádia se úměrně odvíjí také aplikovaný displej. Levnější a menší autorádia většinou mívají pouze klasické maticové podsvícení a až displeje těch dražších jsou plně grafické. Grafický displej – pro někoho je to drobnost, pro jiného nutnost. Grafické displeje vypadají líp a nabízí větší zobrazovací plochu, kolem 5–9 palců. Rozlišení bývá jemné, barevné a povrch displeje může být dokonce dotykový. Za vyšší pořizovací cenu dostanete mimo jiné i lepší pozorovací úhly, například na slunci.

Podsvícení

Bývá nejčastěji červené, zelené nebo modré a především v noci pomáhá dotvářet atmosféru vašeho vozu. Někdy se dá v menu nastavit, u starších modelů to ale nebývá tak úplně pravidlem. Displej autorádia pak může být podsvícen obdobně. Červené podsvícení bývá obvykle výraznější, ale méně příjemné pro oči, u zeleného je to obráceně. Většinou je méně výrazné, ale oči mu snáze přivyknou. V této věci doporučujeme, abyste se řídili vlastními preferencemi.

Rádio

Stejně jako u mobilu je hlavní použití hovor, tak je také každé autorádio samozřejmě vybaveno funkcí rádia, tzn. technologií pro příjem rádiového vysílání. A možná vás to překvapí, ale i tato funkce se může rozvíjet a přinášet i další věci navíc.

 • RDS – Tato funkce vám umožní přijímat skrze rádio i textové informace. To znamená, že na displeji si lze zobrazit například také údaje o rádiové stanici nebo skladbě, kterou právě přehrává.
 • DAB a DAB+ – Novodobá technologie pro příjem rádiového vysílání. Zlepšuje příjem signálu, a to se hodí zejména v místech, kde jen stěží chytnete klasický FM signál.
 • Paměť – Přináší možnost si uložit jednotlivé stanice do paměti a potom mezi nimi rychle a jednoduše přepínat.

Autorádio do záhlaví

Připojení k automobilu

Při nákupu autorádia je důležité si pohlídat konektory sloužící pro připojení k automobilu. Měli by souhlasit s těmi, které má váš vůz. V opačném případě se vám stane nemilá věc a musíte s jistou dávkou trapnosti zařízení vrátit. Na zadní straně autorádia nejčastěji objevíte následující.

 • ISO – Hlavní konektor, prostřednictvím kterého se autorádio připojuje k automobilu.
 • RCA video cinch – Vstup využitelný hlavně k přehrávání kompozitního videa. Nejčastěji jej lze použít při připojení parkovací kamery.
 • RCA audio cinch – Výstup upotřebitelný pro připojení zesilovače nebo subwooferu.

U RCA výstupů je mnohdy dobré řešit také napětí těchto konektorů. Vyšší napětí od 4 do 8 V nebude nijak výrazně rušeno okolím. Jestliže za autorádio nezaplatíte moc, počítejte s hodnotami kolem 2–3 V a pak může být rádio zašuměno.

Výkon

Výkon nepatří překvapivě mezi příliš podstatné vlastnosti autorádií. Je tedy zbytečné se za ním nějak přehnaně honit a výkony nabízených výrobků jsou srovnatelné. V průměru bývají kolem 4 x 40 W až 4 x 55 W. Ty nejvýkonnější mají parametry 4 x 100 W, což už ovšem poznat jde.

Výkon ovlivňuje maximální hlasitost a tzv. “sílu zvuku”. Pravda ale je, že to není zdaleka rozhodující parametr. Obzvláště u autorádia není rozmezí tak široké a kvalita zvuku, které lze dosáhnout není tak velká, že by bylo možné za běžných okolností slyšet výraznější rozdíl.

zpět k menu ↑

Další funkce

Zde je pár příkladů přidaných funkcí, které obsahují dražší autorádia
zpět k menu ↑

Finální verdikt

Tím bychom výběr autorádia měli zvládnutý. Ale abychom vám rozhodování ještě více ulehčili, chceme ho pro vás v rychlosti zrekapitulovat. Jak tedy postupovat? Především byste se měli rozhodnout, jak chcete své autorádio využívat. V těch nejnižších cenových relacích najdete jednoduchá zařízení, která budou plnit svou základní funkcí. Tím, že půjdete s cenou výše a výše, narazíte na stále lepší a kvalitnější autorádia, jejichž funkční výbava se bude rozšiřovat. Ještě, než zvolíte konkrétní model, není na škodu projít si charakteristiky jednotlivých značek. Nechceme, abyste vybírali pouze podle výrobce, ale je dobré mít přehled.

Nejdůležitější je vědět, jaká by měla být velikost autorádia a kterými konektory by měl výrobek disponovat. Další parametry jako vzhled, velikost displeje či lokalizace nejsou tak podstatné. Rozhodují o vašem pohodlí nebo o výsledném dojmu z autorádia, ale na funkci vliv nemají. Pak přicházejí na řadu jednotlivé funkce. Podle nás by dobré autorádio mělo disponovat přinejmenším možností připojit flash disk a svou vnitřní pamětí. To by měl pro vás být základ, ovšem cokoliv navíc, pokud myslíte, že to využijete, není na škodu. Pak již pouze stačí zhodnotit, jestli zvolený model náhodou není předražený, a pokud ne, máte nakoupeno.

zpět k menu ↑

Tipy na ochranu autorádia proti krádeži

Autorádia jsou nejčastější kradenou věcí z automobilu.  Policisté přiznávají, že když zloděj do auta vniknout chce, tak mu v tom většinou nic nezabrání. Někteří lidé vcelku logicky podotýkají, že nejbezpečnější autorádio je takové, které ve vozidle v době stání není. Ale jsou tady také zástupci výrobních firem tvrdící, že vyjímatelné přístroje nemusí být vždy bezpečné. Jak tedy co nejefektivněji bránit své autorádio proti jeho odcizení?

Odnímatelné rádio

Podle častého doporučení je nejlepší koupit autorádio, které lze z vozu snadno odnést. Tyhle výrobky se v minulosti velmi často používaly a těšily se všeobecné oblíbenosti. Postupem času ale výrobci dělali nárazové zkoušky, při kterých se zjistilo, že vyjímatelná rádia mohou být nebezpečná. U přístrojů, které jsou často vytahovány z úchytů, hrozí opotřebení zarážek. Testy ukázaly, že při prudkém nárazu takové autorádio ze svého místa vyletí a může zranit někoho z posádky.

Jaké jsou tedy další alternativy zabezpečení?

Bezpečnost rádia je často vyřešena v podobě vyjímatelného čela přístroje nebo jeho části, panelu. Další možností jsou bezpečnostní karty či kódy. Často stačí vyjmout panel a schovat jej v nějaké uzavíratelné přihrádce, což většinu vykradačů automobilů odradí. Existují ale zloději, kteří rádio kradou i tehdy, když na něm chybí panel, bez kterého není schopno funkce. Chybějící část lze totiž jednoduše dokoupit i v leckterém elektroservisu nebo na internetu.

Autorádio 1

Seriózní servisy takové panely prodávají podezřelým zákazníkům za polovinu ceny nového autorádia, zloději se to tak nevyplatí. Některé firmy vyrábějící autorádia vám po krádeži přístroje zdarma dodají nový, zákazník musí ale odevzdat ochranný panel, čímž dokáže, že své rádio před útokem zlodějů chránil. Výrobci automobilů spolu s výrobci autorádií na zabezpečení nadále pracují. Stále víc sázejí na rádia jedinečných tvarů, nebo na přístroje do vozů pevně zabudované, která nelze demontovat. Objevují se tak na trhu unikátní výrobky, které sedí pouze do jednoho modelu vozu. Zloději jsou však velmi vynalézaví a je bláhové si myslet, že právě přes zabezpečení vašeho auta se nebudou schopni dostat. Proto spousta řidičů využívá také připojištění autorádia.

Co dělat, když ke krádeži přístroje (či čehokoliv jiného) z vozu již došlo?

Když řidič přijde k autu, ze kterého něco hodnotného zmizelo, má volat policii. Existuje totiž podezření, že se stal trestný čin, a navíc pojišťovna potřebuje k vyplacení náhrady škody z havarijní pojistky policejní protokol. Pokud chcete získat své autorádio zpátky, doporučuje se často sledovat online aukce, projít servisy v okolí a doufat, policie má jen omezenou šanci zloděje vypátrat a většinou je závislá na otiscích nebo záznamech z místa krádeže.

Co bychom vám sdělili závěrem? Neztrácejte koncentraci a soustřeďte se plně na vaši jízdu. Autorádio může sloužit velmi dobře, dělá cesty příjemnější a zahání nudu. Ale určitě se vám nesmí stát, abyste se kvůli autorádiu nevěnovali řízení. Následky mohou být fatální. Doufáme, že budete se svým výběrem autorádia spokojeni a nikdy se jeho vlivem nedostanete do nějaké nebezpečné situace. Šťastnou cestu!

Autorádia
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník