Test krabičkových diet/ketodiet 2023

  • Krabičkové diety/ketodiety – účinky, jídelníčky, rizika – posuďte sami, zda fungují.
  • Vyberte si na základě spektra produktů, redukčních plánů a účinků.
  • Zjistěte, které jsou nejúčinnější.

Proteinové diety bez pozadí

Nejefektivnější krabičkové diety:

Krabičkové diety
KetoDiet Ketofit dieta 5denní Express proteinová dieta
badge-silver
badge-gold
badge-bronze
4 redukční plány 4 redukční plány 1 redukční plán
Proteinové nápoje, smoothie, pečivo, polévky, palačinky a omelety, těstoviny, kaše, pudinky, dezerty, tyčinky, sušené maso, proteinové chipsy, sirupy a pomazánky, zmrzliny, doplňky. Proteinové koktejly, omelety, polévky, tyčinky, kaše, pečivo, těstoviny, dezerty, smoothie, doplňky. Proteinové koktejly, polévky, kaše, dezerty, sušenky, chléb, těstoviny,
Zjistit cenu

Naše recenze

Zjistit cenu

Naše recenze

Zjistit cenu

Úvod

V minulosti bylo trendem, když lidé (hlavně ženy) měli plnější tvary a na svém těle nějaké to kilo navíc. V dnešní době se toto vnímání obrátilo o 180°, každý chce být štíhlý a mít co nejmenší konfekční velikost. Není proto divu, že hodně lidí si hlídá jídelníček, případně vyhledávají různé formy redukčních dietprogramů na hubnutí. Slovo dieta je pro někoho životním stylem, někdo se ho bojí a někdo zase naopak rád s různými formami jídelníčku experimentuje. Jak si nastavit stravu, aby byla zdravá a prospěšná pro tělo, ale zároveň obsahovala co nejméně kalorií, to je pro řadu lidí těžkým oříškem. Hodně lidí proto raději sáhne po redukční kúře ve formě různých diet, jako jsou například krabičkové diety, nízkosacharidové diety, jednosložkové diety, ketodiety a podobně. Dnešní trh vám dává tolik možností, že je často těžké se zorientovat a udržet si nějaký přehled, které diety jsou nejlepší. Často je problémem jojo-efekt. To znamená, že sice nějaké kilogramy shodíte, ale jakmile přejdete na normální stravu, vrátí se vám zpět. Častokrát je chybou i to, že při těchto dietách ochudíte jídelníček o některé specifické makroživiny. Pro tělo je to problém, protože bez nich tělo správně nefunguje. Proto je potřeba jakoukoliv dietu pečlivě vybírat a dívat se hlavně na složení.

zpět do menu ↑

Test krabičkových diet a ketodiet

Pokud už sáhnete po nějaké dietě, je důležité, abyste si o ní řádně všechno nastudovali a zvážili, jestli je to pro vás správná cestka k lepší kondici, štíhlé linii a jestli je pro vaše tělo taková dieta prospěšná. Zjistěte si, jestli je dieta založená na normálním příjmu potravin a jestli náhodou není jednosložková (například vajíčková či melounová dieta a další).

Druhé zmíněné my osobně nedoporučujeme, protože už jen když zapojíte selský rozum – člověk je všežravý tvor a nemůže dlouhodobě fungovat ochuzen o významné složky potravy. Právě tyto jednosložkové diety mají za následek jojo efekt. My jsme vám v tomto článku připravili místo toho přehled a charakteristiku dobrých a kvalitních krabičkových diet a ketodiet. Zjistíte, o co se přesně jedná, jak fungují a na základě toho se můžete rozhodnout, kterou z nich vyzkoušíte. V závěru najdete i rady a tipy, jak nastartovat metabolismus a co si v jídelníčku hlídat. Tak pojďme na to.

Nejlepší krabičkové diety a ketodiety

PořadíNáhledNázevHodnoceníRedukční plányProduktyCena
1. Ketofit dieta
Soft, Optimal, Maxi, Maxi Plus Proteinové koktejly, omelety, polévky, tyčinky, kaše, pečivo, těstoviny, dezerty, smoothie, doplňky. Zjistit cenu

Naše recenze

2. KetoDiet
KetoDiet, Basic, Medium, Intense Proteinové nápoje, smoothie, pečivo, polévky, palačinky a omelety, těstoviny, kaše, pudinky, dezerty, tyčinky, sušené maso, proteinové chipsy, sirupy a pomazánky, zmrzliny, doplňky. Zjistit cenu

Naše recenze

3. 5denní Express proteinová dieta
5denní Express Proteinové koktejly, polévky, kaše, dezerty, sušenky, chléb, těstoviny, Zjistit cenu
4. KetoMix dieta
Lehká, střední, vyšší a velmi vysoká nadváha Proteinové koktejly, polévky, tyčinky, omelety, palačinky, pečivo, akše, chipsy, těstoviny, omáčky, dezerty, nápoje, sušené maso, doplňky. Zjistit cenu
5. MyKeto dieta
Soft, Medium, Maxi Proteinové kaše, koktejly, polévky, hlavní jídla, omelety, palačinky, dezerty, doplňky, sušené maso. Zjistit cenu
ProSlim proteinová dieta
- Proteinové kaše, koktejly, polévky, palačinky, omelety, pudinky Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Recenze KetoFit

Ketofit 1

KetoFit je produktem českých odborníků, primárně pro vrcholné sportovce, ovšem dnes je dostupná každému. V případě Ketofit se jedná o jednu z diet, která je speciálně vyvinutá i pro ženské tělo. Nabízí celkem široký sortiment jídel, balíčků a produktů. Sympatické nám přijde, že berou celkový ohled na funkce ženského těla. Dieta se snaží o ideální přísun živin a vitamínů, které ženské tělo potřebuje každý den. Dieta by měla být prospěšná pro zdraví a krásu. Uvádí se, že při této diete člověk nehladoví, součástí této diety jsou i teplá jídla a není podmínkou při ní sportovat, funguje i bez sportu (ač je třeba říct, že sport a zdravý pohyb výsledky diety zvýrazní).

 Zjistit cenu

Proč je důležité, že je dieta stvořená pro ženy? Ženské tělo má jiné požadavky, na rozdíl od mužů, kteří díky testosteronu hubnou při dietě snáze z tukové tkáně a svaly mají chráněné. U žen se při nevhodné stravě nebo při hladovění dostavuje ztráta svaloviny a buduje se tuková tkáň. Stejně tak u žen nezabírá na redukci váhy sport tolik, jako u mužů. Nikdo netvrdí, že ketodieta je nevhodná pro muže, naopak, ale je přizpůsobená i ženám a je jim šitá na míru. Ve stravě Ketofit najdete i potřebné vitamíny, minerály, stopové prvky, vlákninu či důležité mastné kyseliny a aktivní bílkoviny. Po stránce složení ji tedy považujeme za solidní.

Za nevýhodu považujeme ne zcela ideální prezentaci produktu; některá tvrzení uvedená na stránkách výrobce jsou nejasná nebo chaotická. Co se týče uživatelských recenzí, lze podle nás říct, že ketodieta opravdu funguje, přinese redukci váhy a dokáže tělo nastartovat, to je důležité. Na druhou stranu nemusí každému chutnat, některá jídla jsou připravená z prášku, přijde nám, že chuťová stránka je zde upozaděna té praktické. Závěrem ještě chceme zopakovat to, co už jsme jednou řekli – nedoporučujeme držet takovou dietu dlouhodobě. Po 3 až 4 týdnech (během této doby se metabolismus nastartuje, shodíte část váhy a zároveň bude tělo lépe fungovat, takže i po přechodu na normální stravu můžete ještě chvíli hubnout) byste měli postupně přecházet na normální stravu. Samozřejmě, aby byl efekt zachován, měli byste zvážit redukci porci či celkovou úpravu jídelníčku, ovšem už ne v rámci diety.

Ketofit 2

Co KetoFit nabízí:

  • Proteinové koktejly
  • Omelety
  • Polévky
  • Proteinové tyčinky
  • Kaše
  • Pečivo a těstoviny
  • Dezerty
  • Smoothie
  • Doplňky k jídlům (omáčky, džem apod.)

zpět do menu ↑

Recenze KetoDiet

Proteinová jídla KetoDiet mají snížený obsah cukrů a zároveň zvýšený obsah bílkovin. Díky tomu v těle dochází ke změně metabolismu a ke zcela přirozenému spalování uložených tuků, proto jsou výsledky viditelné velmi rychle. Optimální příjem bílkovin také zajistí, abyste neztráceli na svalové hmotě a zhubli skutečně jen to, co zhubnout chcete – nadbytečné tuky. Pokud budete dodržovat pravidla KetoDiet, kterými jsou jíst pravidelně 5x denně, kombinovat jídla KetoDiet s běžnými na bílkoviny bohatými jídly, zeleninou, vybranými druhy ovoce a zdravými tuky, budete odměněni kýženým úbytkem váhy bez hladovění a bez nervozity, navíc tím dopřejete tělu vše, co potřebuje. Proteinová dieta KetoDiet se skládá ze 3 kroků, díky nimž máte nejen efektivně zhubnout, ale hmotnost si i dlouhodobě udržíte.

 Zjistit cenu

KetoDiet 2

  • První krok se nazývá „rychlé hubnutí“ a jeho součástí je5 KetoDiet jídel denně, doplněné o doporučenou zeleninu a zdravé tuky. Tím chytře nastartujete své hubnutí a učíte se pravidelnosti v jídle. Vše je samozřejmě podmíněno správným pitným režimem, v tomto případě je nutné pít nejméně 2 až 3 litry tekutin za den.
  • Druhý krok se nazývá „stabilizace hmotnosti“ a je složen z následujících činností. Každý den jíte 4 KetoDiet jídla a 1 běžné na bílkoviny bohaté jídlo, vše můžete doplnit de facto jakoukoliv zeleninou, vybranými druhy ovoce a zdraví prospěšnými tuky. Zároveň se učíte zdravým návykům jako např. dodržování pitného režimu a zdravého pohybu.
  • Třetí a finální krok se nazývá „návrat k racionálnímu jídelníčku“. V něm jíte už jenom 2 KetoDiet jídla denně, zbytek stravy už tvoří 3 běžná na bílkoviny bohatá jídla, k nimž si dopřáváte svoji oblíbenou zeleninu a ještě více druhů ovoce. Samozřejmě nezapomínáte na důležité zdravé tuky a pitný režim. Do detailů v něm pilujete návyky svého zdravého životního stylu a aktivně sportujete.

KetoDiet 1

Co KetoDiet nabízí:

  • Proteinové nápoje
  • Polévky a kaše
  • Proteinové tyčinky
  • Sirupy a pomazánky
  • Smoothie
  • Palačinky a omelety
  • Pudinky
  • Sušené maso
  • Zmrzliny a dezerty
  • Pečivo a těstoviny
  • Doplňky (např. proteinové chipsy)

zpět do menu ↑

Další krabičkové diety/ketodiety

Některé další diety, které se v našem testu neumístily tak vysoko, bychom chtěli zmínit alespoň heslovitě a v rychlosti.

zpět do menu ↑

Co byste měli vědět o krabičkových dietách?

Krabičkové diety jsou charakteristické tím, že si jednoduše zaplatíte za krabičky a firma vám pošle 5 jídel na celý den. Výhodou je, že nemusíte doma vymýšlet, co uvaříte, jít nakoupit, navařit a případně ještě zabalit do práce. Je to dobré řešení pro lidi, kteří chodí na 8 až 12hodinové směny a nemají čas, který by přípravě jídla věnovali. Firma s krabičkovými dietami za vás všechno vyřeší. Tím spíše, pokud chcete hubnout, protože pak je u přípravy jídla nutné přemýšlet a počítat. Krabičková dieta je v takových případech určitě lepší variantou než jíst přes den bagety z automatu, případně nejíst vůbec. Nevýhodou bývá ovšem někdy jejich cena a také to, že vám nemusí chutnat a pak nemáte příliš alternativ.

Před pár lety byly tyto krabičkové diety velkým hitem a nejedna firma se jimi zabývala. Dnes už tento boom trochu upadl. Pokud si vyhledáte nějakou formu krabičkové diety, zjistíte, že cena také není zrovna nízká. V průměru to vychází na 250 až 350 korun za den, pokud započítáte dopravu (a pokud nejste sami, tak i ostatní členové rodiny musí něco jíst), vyjde vás krabičková dieta na 5 000 až 10 000 korun za měsíc. Samozřejmě si můžete tyto krabičky vyzvednout i přímo ve firmě, to je možné většinou ve velkých městech, tím ušetříte. Další věc, kterou musíme zmínit – ne každá krabičková dieta je dobrá. Největšími neduhy bývá to, že jídla nejsou nutričně vyvážená, obsahují hodně solí či konzervantů nebo mají nízkou energetickou hodnotu a neobsahují dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Doporučujeme, abyste kupovali krabičkové diety připravené odborníky, u těch tyto nedostatky tolik nehrozí.

Co všechno by měla zajistit dobrá krabičková dieta?

  • Jídlo na celý den, rozdělené na snídani, svačinu, oběd, druhou svačinu a večeři.
  • Nutričně vyvážená jídla, která klienta zasytí.
  • Dostatečnou energetickou hodnotu.
  • Odborník by měl zhodnotit potřeby klienta a nastavit jídelníček na m9ru.
  • Doručení jídla přímo ke klientovi.
  • Firma klienta průběžně kontroluje a zajímá se o jeho výsledek.

Ketodieta 2
Ketodieta

Ketodiety

Cílem ketodiety je přinutit vaše tělo používat jiný druh paliva. Při běžné stravě je zdrojem energie pro naše tělo cukr – glukóza. Namísto spoléhání se na cukr (glukózu), který pochází ze sacharidů (obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina), ketostrava spoléhá na ketony, které jsou produkované játry ze skladovaného tuku. Spalování tuků se jeví jako ideální způsob hubnutí, ale produkce ketolátek je pro tělo složitá. Tělo se totiž musí zbavit sacharidů na méně než 20 až 50 gramů denně (pro představu, banán má asi 20 až 27 gramů sacharidů). Proces tvorby ketonů trvá obvykle několik dní, a proto jsou ketodiety založené na konzumaci nadměrného množství bílkovin a extrémně malého množství sacharidů, abyste tělo přivedli do ketózy. Tomu obvykle odpovídá i strava, kterou vám výrobci ketodiet poskytnou. I tady je důležitý pečlivý výběr (produkty by měli připravovat odborníci), protože při ketóze hrozí následující rizika:

  • Nedostatek živin – pokud nejíte širokou škálu zeleniny, ovoce a obilovin, může hrozit nedostatek makroživin (včetně Se, Mg, P, vitamíny B a C)
  • Problémy s játry – tělo musí zpracovávat nezvykle velké množství tuků.
  • Problémy s ledvinami – jsou výrazně zapojené do metabolismu bílkovin a tím pádem je ketodieta poměrně zatěžuje.
  • Nedostatek vlákniny – vláknina je důležitou součástí stravy, která pomáhá formovat stolici, čistit trávící trakt a vyživuje střevní mikroflóru. Zdrojem je většinou ovoce, zelenina, obiloviny a luštěniny, které se u ketodiety vynechávají.
  • Podrážděnost a poruchy myšlení – pokud se změní jídelníček a pokud se omez9 cukry a sacharidy, může to vést ke krátkodobým poruchám soustředění a podrážděnosti.

Z toho důvodu je důležité jednak vybrat ketodietu opravdu pečlivě a o složení se předem informovat, jednak nedržet ji dlouhodobě (maximálně tři týdny až měsíc, než pomalu přejdete k normálnímu režimu). Živiny, které by vám mohly chybět v důsledku omezeného jídelníčku, je také třeba doplňovat ve formě doplňků stravy, protože nedostatek některých minerálů či vitamínů by mohl mít nepříjemné následky. (Zdroj: Clinical Cardiology; Ketogenic Diet; Harvard Medical School)

Paleo dieta

Paleo, neboli paleolitická dieta, dostala název podle starší doby kamenné (paleolitu), a to z toho důvodu, že při tomto způsobu stravování se konzumují potraviny podle jídelníčku člověka z této doby. V současnosti se už nejedná ani tak o dietu, jako spíše o způsob stravování. Lidé, kteří se stravují podle této diety, to berou jako životní styl. Paleo dieta vychází z myšlenky, že trávící trakt lidí se nestihl přizpůsobit moderní stravě a potravinám, které přinesla neolitická revoluce a vývoj a že právě to vede ke zdravotním problémům. Právě proto vylučuje i potraviny, mezi které patří obilniny, luštěniny, pečivo, průmyslově zpracované potraviny, mléko, mléčné výrobky, cukr, sůl, alkohol či káva. Co tedy paleo dieta dovoluje? Především maso, ryby, ovoce, zelenina, houby, vajíčka, oříšky a různé další rostlinné či živočišné tuky. Pravdou však je, že v některých případech to lidé berou flexibilněji.

Jaký to má vliv na tělo a jak na paleo dietu nahlížet ze zdravotního hlediska? Jak jsme už řekli, zastánci této stravy věří, že paleodieta předchází trávícím problémům. Často se argumentuje tím, že lidé s tímto životním stylem mají méně problémů s kardiovaskulárním a trávícím systémem z důvodu vyloučení cukrů, solí i chemicky upravovaných potravin. Ve skutečnosti sice některé studie tvrdí, že paleodieta má pozitivní vliv na zdraví, jednoznačně prokázáno to ale nebylo. Navíc si musíte uvědomit jednu věc – pokud nebude tělo přijímat některé potraviny a vyloučí je z jídelníčku dlouhodobě, jednak se ochudí o některé vitamíny a minerály (v tomto případě především Ca), dojde k deficitu a to vždy vede ke zdravotním problémům. Nehledě na to, že je snadné si tímto způsobem vypěstovat intoleranci na některé druhy potravin. Pokud se pro paleo dietu rozhodnete, nemusí to být nutně špatný krok, ale snažte sej i držet jen krátkodobě, neberte ji za stálý životní styl. (Zdroj: Harvard School of Public Health)

PaleoDieta
Paleodieta

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Dieta, ať už jakákoliv, by pro vás neměla být mučením. Nevyplatí se vám držet drastické diety a hubnout tím, že prakticky vypustíte jídlo a necháte tělo hladovět, nebo naopak, že se úplně zbavíte některé složky. To by byla chyba. Dieta musí být vyvážená, musí vám i přes menší energetický příjem zajistit dostatek důležitých živin (v rozumném množství a pestrém spektru). Zároveň i vy sami byste měli její účinek podpořit. Dieta sama o sobě ke zhubnutí většinou stačí, ale když jí pomůžete pravidelným cvičením, pohybem, zdravým spánkem či tabletkami na hubnutí (na které jsme se zaměřili v našem testu tablet na hubnutí 2023), bude efekt podstatně větší. Samozřejmě, je důležité také vědět, jak dlouho dietu držet. Pokud byste překročili určitou doporučenou dobu, riskovali byste zdravotní komplikace (plynoucí například z nedostatku vlákniny či sacharidů). Po určité době (maximálně několik týdnů) byste se pomalu a postupně měli vracet k normální stravě. Dobré je po dietě se ohlédnout zpátky a zamyslet se nad tím, co jste jedli dřív. Pokud to byly bagety, smažená jídla, velké porce uzenin či sladkostí, určitě neuškodí probrat s poradcem nebo odborníkem vhodný jídelníček, který bude zdravější a pestřejší, s dostatkem vlákniny, proteinů i minerálů.

zpět do menu ↑

Jak pracovat s údaji o metabolismu?

Kromě recenzí jednotlivých diet vám chceme dát i pár tipů, jak nastartovat metabolismus a co si v jídelníčku hlídat. Na to, abyste zhubli, nemusíte držet drastické diety, stačí si dávat pozor na svou stravu a pohyb. V úvodu si proto povíme, jak byste na tom měli být s energetickým příjmem. Existuje několik výrazů, které se při nastavování energetického příjmu používají, tak si to pojďme projít.

  • Bazální metabolismus: Bazální metabolismus určuje, kolik kalorií naše tělo spálí v klidu na zabezpečení základních životních funkcí. Jinými slovy, je to množství kalorií, které spálíme, i kdybychom celý den nic nedělali. Přesně tolik musíme za den přijmout, aby naše tělo mělo vůbec z čeho fungovat. Existují různé kalkulačky, pomocí kterých si můžete svůj bazální metabolismus vypočítat, ale nedoporučujeme se na ně spoléhat. Nejlépe vám bazální metabolismus změří různé speciální váhy, například na základě bioimpedance.
  • Energetický výdej: Energetický výdej je celkový výdej energie za 24 hodin, do kterého se započítává bazální metabolismus, fyzická aktivita (daná energií potřebnou na vykonání všech činností – chůze, práce, vaření, cvičení a další) i výdej energie daný zpracováním potravy (její trávení, vstřebávání, transport, uložení i vyloučení; tvoří nejmenší složku).
  • Energetický příjem: Představuje množství energie, které přijmeme potravou ve formě makroživin – sacharidy, bílkoviny a tuky.

Proč při výpočtu bazálního metabolismu kalkulačka nestačí?

Musíme si uvědomit, že na to, jak rychle spalujeme, mají vliv různé faktory. Kalkulačka pracuje s vaší hmotností, výškou, věkem a pohlavím. Musíme si ale uvědomit, že roli hraje i rozložení tuku a svaloviny, množství vody v těle nebo to, jak nám funguje lymfatický systém. Určitě nám dáte za pravdu, že 60kg žena s vypracovaným tělem a s minimem tuku bude spalovat jinak, než 60kg žena ve stejném věku, se stejnou výškou, ale v sedavém zaměstnání a s tím, že část těla tvoří tuk.

Co se může stát, když budeme přijímat méně kalorií, než je náš bazální metabolismus?

Na to, aby naše tělo správně fungovalo, potřebujeme energii. Přijímáme ji ve formě jídla, respektive v něm obsažených živin. Tuto hodnotu energie najdete obvykle na obalech potravin ve formě kilokalorií (kcal) nebo kilojoulů (kJ). Převod mezi nimi je následující:

1 kcal = 4,188 kJ

Je důležité, abychom denně přijímali víc energie, než je náš bazální metabolismus. Při redukci se potom naopak snažíme, abychom byli v kalorickém deficitu, tedy abychom měli menší příjem energie a větší výdej (ale nikdy se nesnažte jít pod vlastní „bazál“). Je to důležité z hlediska zdraví. Pokud tělo nemá z čeho čerpat energii, nemá ani z čeho fungovat a odrazí se to nepříznivě na našem zdraví. To znamená, že tělo si vezme energii na klíčové procesy (funkce mozku, srdce či trávící soustavy), ale na některé další důležité funkce už se pak nedostává. Často tím trpí hormonální a nervová soustava, což pak může znamenat u žen například nepravidelný cyklus, u mužů zase rozhození hormonů, podrážděnost, či další nežádoucí věci.

zpět do menu ↑

Jak si nastavit jídelníček?

Základem všeho je správný a dostatečný pitný režim. Bez toho to nejde. Na internetu různě najdeme, že bychom měli vypít 2 – 2,5 l vody a podobně. Někteří mají názor, že máme pít až když máme žízeň. Podle našeho názoru vodu potřebuje každá buňka našeho těla. Například náš mozek se skládá ze 75 a více procent vody, oči až 90 % a víc a podobně. Musíme si uvědomit i to, že nějakou vodu ztrácíme dýcháním, pocením, vylučováním apod. Proto si myslíme, že pít je důležité. Ale kolik tedy? Každé tělo, podle toho „jak je velké“, potřebuje určitou hodnotu vody. Proto vám prozradíme ideální rovnici. Vezměte si svoji váhu, vynásobte to 0,04 a to je počet litrů, kolik bychom měli vypít (4 dcl na 10 kg váhy). Doporučuje se větší část tohoto množství vypít do oběda, protože v této době nejvíc fungují ledviny, tělo se nejlépe hydratuje a čistí a nejlépe funguje i lymfatický systém. (Zdroj: Aktin.cz)

Druhá věc je dostatečné množství vlákniny. Vláknina čistí náš trávicí trakt, pomáhá formovat stolici, ale je i potravou pro náš střevní mikrobiom. Vláknina stejně tak snižuje glykemický index potravin, což je pozitivní i pro diabetiky, a zároveň nám dodává i pocit sytosti. Tím, že čistí náš trávící trakt, zabraňuje tomu, aby se nám na klcích tenkého střeva usazovali zbytky potravy a tím pádem je naše trávení jednodušší a rychlejší, ale i vstřebávaní je takové, jak má být. Vlákniny bychom měli přijmout 25–35 g denně.

Další věcí jsou bílkoviny, které představují základní stavební složku v našem těle. Jednoduše řečeno, z bílkovin, respektive z aminokyselin, nám tělo staví potřebné látky, enzymy, hormony ale i buňky a svaly. Bílkoviny patří mezi makroživiny, takže je přijímáme v množství několika gramů. Stejně jako vláknina, i bílkoviny nám dodávají pocit sytosti a snižují glykemický index potravin, takže se nám nevychyluje hladina cukru v krvi důsledkem jídla tak radikálně. Je to pozitivní z toho důvodu, že pokud dojde k náhlému výkyvu hladiny cukru v krvi, má to tendenci klesnout i pod normální hladinu cukru v krvi, což muže vést k pocitu hladu. Bílkoviny bychom měli přijímat jako živočišné (maso, vajíčka a mléčné výrobky), tak i rostlinné (luštěniny a výrobky z luštěnin).

My Češi máme tendenci přijímat více živočišných bílkovin, jenže si musíme uvědomit, že maso je velmi náročné na trávení a pokud tělo nečistíme pravidelně, například vlákninou, může to vést k různým trávícím těžkostem. V redukci je úplně ideální zařadit i rostlinné zdroje bílkovin, protože jsou jednodušší na trávení, nevzniká z nich žádný odpad a obsahují vlákninu. Zde se množství velmi liší na základě pohlaví, ale i aktivity. Kolik bílkovin bychom měli tedy denně přijmout? U žen se stanovuje množství 0,8–1,5 g/kg váhy, pokud je žena sportovec, tak 1,5–2 g/kg váhy. U mužů je to trošku vyšší hodnota, tam se pohybujeme okolo 1,2–2 g/kg váhy, pokud muž sportuje tak se určitě držet okolo 2 g/kg, neodporučujeme ovšem příliš překračovat hranici 3 g/kg váhy, aby to pro tělo bylo zdraví prospěšné, a ne zatěžující pro trávení. Je to ale samozřejmě individuální. Pokud má sportovec sestavený pevný nutriční plán od odborníka a chystá se na nějaké závody, tak se mnohokrát překračuje i hodnota 3 g/kg.

Poslední věcí jsou tuky a sacharidy. Co se týče těchto dvou makroživin, dáme vám jednoduchou radu. Snažte se jíst a upřednostňovat zdravé tuky (avokádo, ořechy, semínka) v normálním množství a co se týče sacharidů, jsme na tom stejně. Vynechávejte jednoduché cukry, které jsou v bílém pečivu a sladkostech a upřednostňujte komplexní sacharidy, které najdeme v celozrnném pečivu a přílohách. Co máme naopak vynechat v jídelníčku, tak to jsou určitě pochutiny jako jsou chipsy a sladkosti, stejně tak i alkohol, bílý cukr a pozor i na kalorické nápoje (sladké nápoje, ale i kapučíno, café latte a podobně). Neměli bychom to přehánět ani s vepřovým masem, tučnými jídly anebo masnými výrobky, doporučujeme maso spíše kuřecí, krůtí, králičí a ryby zhruba 3-4krát týdně. Z příloh doporučujeme spíše hnědou rýži anebo basmati, kuskus, bulgur, pohanku, cizrnu, luštěniny a zeleninu. Pokud se budete řídit těmito kroky a budete v energetickém deficitu, je to dobrá cesta k úžasným a rychlým výsledkům. (Zdroj: iDnes.cz)

zpět do menu ↑

Jak nastartovat metabolismus

Zde máme pár tipů, co nám pomáhá nastartovat metabolismus:

  • Správný pitný režim
  • Dostatek pohybu
  • Dostatek spánku
  • Vyvážená strava
  • Nestresovat se

Samozřejmě existují i různé spalovače a přípravky na podporu trávení a metabolismu. O tom si ale můžete přečíst v našem článku zde (odkaz na spalovače).

Tímto se pomalu dostáváme ke konci a měli bychom mít zvládnuté téma diet a redukcí. Doufáme, že jsme vám podali dostatečný přehled o různých typech diet a na jakém principu fungují. Než si vyberete správnou dietu pro vás, zvažte, zdali dokážete fungovat na daném principu, zohledníte i svůj zdravotní stav a zdali vám náhodou nemůže dieta spíše uškodit. Neodporučujeme to s dietami nijak zvlášť přehánět a pokud se vám podaří úspěšně zhubnout a rozhodnete se přejít na běžnou stravu, zkuste dodržet těch pár kroků, které jsme vám shrnuli, abyste předešli jojo-efektu. Věříme, že se vám tento článek líbil a přejeme vám krásnou cestu za vaší vysněnou postavou.