Nejlepší sušičky prádla 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější sušičky prádla.
 • Zvolte si na základě výkonu, kapacity, spotřeby a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Sušičky bez pozadí

TOP sušičky prádla roku 2019

Kondenzační sušičky do 12000 korun Kondenzační sušičky prádla od 12000 do 18000 korun Kondenzační sušičky prádla od 18000 korun Kombinované sušičky prádla s pračkou
Beko DPY 8506 GXB1 AEG AbsoluteCare T8DBG68SC Siemens WT47W590CS AEG SensiDry L9WBC61B
Kvalita sušení
91 %
Spotřeba
92 %
Hlučnost
92 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita sušení
98 %
Spotřeba
96 %
Hlučnost
98 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita sušení
99 %
Spotřeba
98 %
Hlučnost
99 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita sušení
91 %
Spotřeba
92 %
Kvalita praní
90 %
Cena/kvalita
96 %
92%
97%
98%
92%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Ještě před pár lety bylo množství prodaných sušiček prádla za rok sotva třetinové. V dnešní uspěchané době však lidé pomalu, ale jistě začínají objevovat jejich kouzlo. Sušičky prádla jsou v současnosti velkým pomocníkem v celé řadě domácností. Dovedou ušetřit obrovské množství práce i času. Pravda, budete muset zaplatit za elektřinu, ale věřte, ze zkušenosti můžeme říct, že i tak se to vyplatí. Prádlo, které vytáhnete mokré z pračky, stačí jen navážit a přeskládat do sušičky, kde uschne výrazně rychleji, než na šňůře nebo na sušáku. Navíc přeskládat ho je výrazně rychlejší, než ho věšet a kolíčkovat. V neposlední řadě pak nehrozí u vás doma zvýšení vzdušné vlhkosti nad přirozenou mez. To totiž bývá častý problém sušení na sušácích. S sebou to pak přináší alergie, plísně a podobné věci, které úplně nechcete.

Kromě těchto výhod šetří sušičky prádla i prostor. Šňůry na prádlo nebo sušáky vyžadují hodně místa kolem sebe, aby se voda měla kam odpařovat, a do koupelny se většinou nevejdou. Z toho plyne, že je budete mít rozmístěné různě po bytě. Naproti tomu sušička prádla se dá v dnešní době pohodlně umístit na pračku, kam už by se stejně nic nevešlo. Při plném využití funkcí sušičky prádla mohou odpadnout i starosti s odžmolkováním prádla, s jeho žehlením nebo případnou sterilizací pro alergiky. Ale základním předpokladem samozřejmě je vybrat sušičku takovou, která vše, co potřebujete, nabízí. K tomu je potřeba něco málo o tomto druhu zboží znát.

Ovšem koupě sušičky prádla není zrovna malá investice. Cena lepších sušiček střední třídy se pohybuje mezi deseti a dvaceti tisíci korun. Proto je důležité, abyste výběru vhodného modelu věnovali dostatek času a něco si o dané problematice zjistili a nastudovali. To je jeden z důvodů, proč jsme pro vás sepsali tento velký článek jak vybrat sušičku prádla a proč jsme pro vás otestovali nejlepší sušičky roku 2019. Jde o osvědčené produkty značek EAG, Samsung, Beko nebo Gorenje. Na našich stránkách je najdete přehledně seřazené v žebříčcích různých cenových kategorií. Kromě toho jsme se podívali alespoň okrajově na sušičky, spojené s pračkou. Více o nich se dozvíte v našem testu praček, který plánujeme publikovat v nejbližší době, jsme ale toho názoru, že zmínka o těchto přístrojích by měla padnout už zde. Pokud máte chvilku čas, můžeme se pustit do práce.

zpět k menu ↑

Základní rozdělení sušiček prádla

Pojďme se na úvod podívat, jaké typy sušiček prádla dnešní trh nabízí. Jednotlivé zmíněné druhy se navzájem liší celou řadou důležitých parametrů – rychlostí sušení, kapacitou, spotřebou i funkčním vybavením. Najít obecnou charakteristiku je velice těžké, proto se v následujících odstavcích podívejme na jednotlivé druhy poněkud blíže. V zásadě rozeznáváme celkem tři:

 • Kondenzační sušičky prádla – dnes asi nejoblíbenější typ – nevyžaduje žádný odvod vodní páry, ty totiž kondenzují a jsou odváděny do zásobníku, případně do odpadu (což je méně časté). Nadále je můžeme rozdělit na sušičky s tepelným čerpadlem a na sušičky s topným tělesem.
 • Kombinované sušičky prádla – zvláštní typ, který uvádí někteří výrobci na trh. Jde o sušičku, kombinovanou s pračkou. Výhodou je menší prostorová náročnost, na druhou stranu přináší to s sebou celou řadu komplikaci, na které se v příslušné kapitole blíže zaměříme.
 • Odvětrávací (ventilační) sušičky prádla – levná a jednoduchá varianta sušičky, kdy je pára odváděna přímo ven z místnosti. Je však náročná na prostor, vyžaduje stavební úpravy ve vašem domě/bytě a v zimě může otvorem pro vývod par sušičky unikat z domácnosti teplo. V dnešní době už se ani téměř nevyrábějí a neprodávají.

zpět k menu ↑

Test kondenzačních sušiček prádla do 12 000 korun

Kondenzační sušičky prádla jsou v dnešní době osvědčená klasika. U nás jsou jasně oblíbenější, než zbylé druhy. Základní charakteristikou těchto sušiček je, že horký vzduch prádlo ohřívá, nechává vodu vypařovat a páru na sebe navazuje. Projde bubnem do vnitřních prostor sušičky, kde se zase ochlazuje a pára kondenzuje na vodu, která odkapává do sběrné nádoby. Poté se celý cyklus opakuje, vzduch se zase ohřeje, naváže vodu a tak dále.

Sušička prádla do 12000
Sušička AEG

Kondenzační sušičky prádla do 12000 korun a jejich charakteristika

Výhodou těchto sušiček je, že je možné je umístit kamkoliv u vás v domácnosti. Na odvod páry skrze stěnu ven z domu nemusíte brát ohled. Zároveň má vyšší účinnost, sušení je poměrně rychlé. Nevýhodou pak bývá vyšší pořizovací cena a také nutnost pravidelné údržby. Nádobku s kondenzátem je potřeba pravidelně vylévat. Některé sušičky vás na to samy upozorní, jindy na to musíte myslet sami.

V rámci kondenzačních sušiček rozeznáváme celkem dva druhy těchto spotřebičů:

 • Sušičky s topným tělesem – ohřívají vzduch pomocí topného tělesa, které se musí nahřát a udržovat na dané teplotě. Účinnost sušení je vyšší, cyklus trvá kratší dobu, ale za cenu zvýšené spotřeby elektrické energie.
 • Sušičky s tepelným čerpadlem – mají v sobě zabudované tepelné čerpadlo, které ochlazený vzduch ohřívá znovu a znovu. Teplo, které si po sušení vzduch uchová, se využije k ohřevu studeného vzduchu, čímž se šetří energie. Máte tedy příležitost ušetřit a zároveň lépe pracovat s intenzitou a rychlostí sušení a regulovat je.

V cenové třídě do 12 000 korun seženete sušičky energetických tříd A+ a A++, což jsou poměrně průměrné modely. Spotřeba není dokonalá, nedisponují velkým programovým vybavením a pokud jde o funkční vybavení, sestává většinou jen z odloženého startu a v části sušiček i z dětské pojistky. Jejich provoz je poměrně hlučný, kapacita většinou končí na 7 kg.

Výhody

Menší prostorová náročnost

Vyšší spolehlivost

Zpravidla dobrá kapacita


Nevýhody

Vyšší spotřeba

Nutnost vyprazdňovat nádržku s kondenzátem

zpět k menu ↑

Test kondenzačních sušiček prádla od 12 000 do 18 000 korun

Střední třída sušiček prádla, které disponují výrazně lepšími parametry než předchozí kategorie. Lepších výsledků dosahují na poli spotřeby, programové a funkční výbavy i designu. Jsou konstruované tak, aby uspokojily za slušnou cenu potřeby většiny zákazníků a jejich hlavní předností je téměř vyvážený poměr ceny a kvality.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita sušení Energetická třída Cena
1. AEG AbsoluteCare T8DBG68SC
8 kg A+++ Zjistit cenu
2. Bosch WTW 87463BY
7 kg A+++ Zjistit cenu
3. Gorenje D2A83IL/I
8 kg A+++ Zjistit cenu
4. AEG AbsoluteCare T8DEE68SC
8 kg A+++ Zjistit cenu
5. LG RC82EU2AV4W
8 kg A+++ Zjistit cenu
6. Samsung DV90M6200CW
9 kg A+++ Zjistit cenu

Kondenzační sušičky prádla od 12000 do 18000 korun a jejich charakteristika

Ve střední třídě sušiček prádla můžete očekávat přístroje značek, jako je Beko, Bosch, AEG nebo LG. Jejich kapacita nezřídka dosahuje 8 až 9 kilogramů. Spadají většinou do energetické třídy A++ a A+++, tedy do dvou nejvyšších a na spotřebě s nimi ušetříte víc, než s levnějšími sušičkami horších kvalit. Hlučnost se pohybuje kolem 66 dB, běžnou se stává dětská pojistka, zvukový signál konce programu a funkce časovače. Programů pak najdete běžně 14 až 17, což je pro běžného uživatele více než dost. Ideální kategorie pro průměrné zákazníky.

Výhody

Kompromis mezi cenou a kvalitou

Technologické vybavení

Energeticky šetrnější než předchozí kategorie

Široký výběr


Nevýhody

Ve většině ohledů jsou průměrné

Stále pouze průměrná hlučnost a spotřeba

Sušička od 12000

zpět k menu ↑

Test kondenzačních sušiček prádla od 18 000 korun

Tady najdete nejlepší sušičky prádla, které jsou na trhu. V nejvyšší cenové kategorii můžete očekávat nejvyšší kvalitu, technologickou vyspělost a hlavně nové řady, které uvedli výrobci na trh teprve nedávno.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita sušení Energetická třída Cena
1. Siemens WT47W590CS
8 kg A+++ Zjistit cenu
2. Miele TWJ680 WP
9 kg A+++ Zjistit cenu
3. Samsung DV90N8287AW
9 kg A+++ Zjistit cenu
4. Bosch WTW85590BY
8 kg A++ Zjistit cenu
5. AEG AbsoluteCare T8DEC68SC
8 kg A+++ Zjistit cenu
Sušička prádla od 18 000

Kondenzační sušičky od 18000 korun a jejich charakteristika

Do této cenové třídy patří především sušičky tradičních výrobců, jako je Bosch, Electrolux, AEG nebo Siemens. Kapacita se oproti předchozí kategorii příliš nemění, ale zásadní rozdíl je ve spotřebě. Ta je výrazně nižší a téměř všechny nové sušičky v této kategorii patří do energetické třídy A+++. Hlučnost nezřídka klesá pod 65 dB, což může být rozeznatelný rozdíl oproti předchozím. Programů může být i více než 15 a z funkcí je potřeba jmenovat kromě odloženého startu, dětské pojistky a ochlazování také zvukový signál konce cyklu nebo ECO sušení.

Výhody

Vysoká kvalita sušení

Technologická vyspělost

Skvělé hodnoty spotřeby

Programové a funkční vybavení


Nevýhody

Vysoká cena

Složité ovládání

Menší výběr

zpět k menu ↑

Test kombinovaných sušiček s pračkou

Na trhu existují i modely, které kombinují vlastnosti sušiček a praček. Jde o jakési hybridy, kteří jsou schopni vykonávat činnost obou spotřebičů. Přináší to s sebou řadu výhod, ale do jisté míry i nevýhod.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita praní; sušení Energetická třída Cena
1. AEG SensiDry L9WBC61B
10 kg; 6 kg A Zjistit cenu
2. AEG ÖKOMix L8WBC61SC
10 kg; 6 kg A Zjistit cenu
3. AEG Dualsense L7WBG47W
7 kg; 4 kg A Zjistit cenu
4. LG F126G1BCH2N
12 kg; 8 kg A Zjistit cenu
5. Electrolux PerfectCare 800 EW8W261B
10 kg; 6 kg A Zjistit cenu
6. Philco PLWD 16170 Crown
10 kg; 7 kg A Zjistit cenu

Sušičky kombinované s pračkou a jejich charakteristika

Má to jisté výhody – šetříte prostor, a to velmi výrazně, a teoreticky vám odpadá nutnost přeskládávat prádlo z jednoho přístroje do druhého. Na druhou stranu, prádlo je stejně potřeba vytáhnout – kapacita praní a sušení se totiž liší. Prádlo vyperete, ale obsahem vody ztěžkne, navíc na praní ho do bubnu můžete vložit víc. Kapacita sušení (kterou nesmíte pro zachování účinnosti překročit) je nižší, takže počítejte s tím, že sušit budete alespoň nadvakrát. Po tu dobu samozřejmě nebudete moci prát další dávku prádla (a obráceně). Dochází tedy k určité komplikaci a narušení vašeho časového plánu.

Kromě toho je nevýhodou zvýšená spotřeba vody a elektřiny. Pračka musí během sušení ochlazovat povrch nádrže, aby došlo ke kondenzaci – vnitřní zařízení pračky je tedy nutné po teplém praní zcela ochladit studenou vodou. Budeme-li brát v úvahu běžné praní bavlny (cca 6 kilogramů prádla) + 2 cykly sušení (cca 2 x 3 kilogramy prádla), zvýší se spotřeba na 130 až 150 litrů. Navíc, což musíme dodat, kombinované spotřebiče jsou mnohem náchylnější k poruchám a ke kazivosti, než klasické sušičky či pračky. Navíc je zde složitější ovládání a při výběru je nutné zohlednit jak funkce sušičky, tak i pračky (na které se podíváme v textu praček).

Výhody

Prostorová nenáročnost

Kombinace dvou přístrojů v jednom


Nevýhody

Vysoká spotřeba vody a elektřiny

Složitější ovládání

Menší výběr

Častější poruchovost

Pračka a sušička

zpět k menu ↑

Největší výrobci sušiček prádla na našem trhu

Při výběru vhodné sušičky doporučujeme nehledět pouze na seznam parametrů, ale vzít do úvahy i značku produktu. Ne každý výrobce, který sušičky prádla nabízí, je umí vyrobit skutečně dobře, kvalitně a z vhodného materiálu. Obzvláště od pofiderních společností, které vám nabízejí jen jeden nebo dva modely sušiček prádla, nemůžete očekávat vysokou kvalitu ani životnost. Spíše tedy doporučujeme kupovat výrobky značek, jako je AEG, Bosch, Whirlpool nebo Samsung, které jsou léty prověřené a které mají mezi zákazníky dobré jméno a dobrý ohlas. Pojďme si tedy některé velkovýrobce sušiček prádla představit.

zpět k menu ↑

Jak vybrat sušičku prádla pro běžnou domácnost?

Jak jsme si již řekli, výběr sušičky prádla je dobré nepodcenit a raději si všechno dopředu zkontrolovat, než se zbytečně napálit. Mějte neustále na paměti, že nejde o zrovna levné zboží a každá koruna navíc vás donutí šetřit někde jinde. Znalost značek vám k výběru může pomoci, proto jsme vám je představili, ale v žádném případě nestačí. Dále je potřeba se ponořit trochu hlouběji do světa sušiček prádla a zjistit, jak fungují, co je pro jejich provoz klíčové a na co naopak nemusíte brát tolik zřetel. Pojďme tedy společně všechny tyto parametry projít a něco si k nim říct.

Výběr sušičky prádla z hlediska umístění

Jako z věcí, které budete doma řešit jako první, je umístění sušičky prádla. Naše doporučení zní, abyste si vždy místo, kam ji chcete umístit (ať už v koupelně, na chodbě nebo ve sklepě) dobře přeměřili a rozměry si pečlivě zapsali. Je potřeba je dodržet. Při koupi sušičky můžete již dopředu počítat s tím, že bude mít do hloubky 40 nebo 60 centimetrů (podle toho, jestli jde o tzv. Slim model, nebo ne) a v dalších rozměrech zhruba 50 až 80 centimetrů, plus minus. Nezapomeňte pak na to, že bude potřeba otevírat dvířka, měli byste tedy kolem přední strany mít dostatek prostoru. Jakmile přijedete do obchodu, budete mít z hlediska umístění k dispozici výběr ze dvou typů sušiček:

 • Volně stojící sušičky prádla
 • Vestavěné sušičky prádla

My osobně preferujeme spíše volně stojící sušičky, stejně jako většina zákazníků. Je jich na trhu většina, takže nabízejí širší výběr, navíc sušička potřebuje mít kolem sebe, aby dosáhla optimálního výkonu, alespoň 10 nebo i více centimetrů místa, nesmí být obestavěná deskami. Druhá věc, o které se musíte s ohledem na umístění rozhodnout, je plnění sušičky. Většina modelů disponuje předním plněním skrze kulatá dvířka. Existují však i některé sušičky, které se plní podobně jako pračky shora. Takové sušičky už ale neumožňují využití mezikusu a umístění na pračku. Z tohoto důvodu nám přijdou lepší modely s předním plněním.

Sušička prádla s mezikusem

Energetický štítek sušiček prádla – rozhodující je energetická třída

Tím, co by vás u sušiček prádla mělo zajímat nejvíce, je energetický štítek. Na něm najdete spoustu údajů, které jsou pro fungování sušičky důležité. Jedním z nejdůležitějších je příslušnost k dané energetické třídě. Ta je vyjádřena prostřednictvím barevných pruhů a písmen A až D. V případě energetické třídy A je pak počtem plus rozlišena ještě trojice tříd A+, A++ a A+++. V zásadě jde o to, jak úsporný spotřebič je. Třída A+++ je kupříkladu asi o 20 až 30 % úspornější než třída A++, která je asi o 20 až 30 % úspornější než třída A+, a tak dále. Podle toho se také pozná, kolik spotřebuje energie (rozdíly spočívají kupříkladu v izolaci, účinnosti nebo efektivitě práce). Jak je pochopitelné, A+++ je nejvyšší třída, D naopak nejhorší.

To by byla nutná teorie, teď můžeme přejít do praxe. Sušičky prádla se běžně pohybují ve třídách A až A++, to je běžná střední třída. Nejlepší modely pak mohou dosáhnout až třídy A+++. Naopak, nejslabší modely, které jsou běžně k sehnání, patří až do energetické třídy B (výrobky tříd C a D už snad ani nejdou sehnat, jde o staré a málo používané modely) a ačkoliv jsou levné, je na pováženou, jestli se vyplatí. Pojďme si to spočítat.

Berme to tak – sušička má záruku pět let, to je zhruba průměr a minimálně tuto dobu by vám měla sloužit. Sušička třídy B stojí 9 500 korun, sušička třídy A+++ pak stojí asi 17 000 až 18 000. To je jistě znatelný rozdíl, nicméně pojďme dál. Teď je potřeba si spočítat náklady na pětiletý provoz. Roční spotřeba sušičky třídy B je zhruba 12 500 korun, podle kraje a dodavatele energie. U modelu třídy A+++ je to „jen“ asi 650 korun. Za pět let to tedy dělá 3 250 korun. V součtu tedy investujete do levnější sušičky celkem 22 000 korun, zatímco do té dražší jen zhruba 21 000 korun. Je to tedy úspora tisícikoruny, což nemusí být konečná suma – levné přístroje časem ztrácí na účinnosti, takže jejich spotřeba roste. Rozdíl v nákladech tedy ještě poroste. A ono i těch tisíc korun je pro některou domácnost doslova a do písmene zlatá částka.

Co byste si tedy měli odnést? Určitě to, že levný nemusí vždycky znamenat výhodný. Zkuste si to spočítat. Váš výsledek se může trochu lišit, záleží třeba i na tom, jak často sušičku plánujete používat. I tady lze ale vypozorovat rozdíly. Dražší, ale šetrnější spotřebič spotřebuje na jeden cyklus kolem 1,2 kWh energie, levnější pak klidně i 3 kWh. Takže pokud se u vás pere a suší každý den nebo každý druhý den, pak se vám investice do vysoké energetické třídy vskutku vyplatí.

Energetický štítek sušičky

Průměrná roční spotřeba elektrické energie

Na energetickém štítku byste měli najít kromě příslušnosti k energetické třídě i průměrnou roční spotřebu energie. Právě slovo „průměrnou“ je zde velmi důležité. Je to totiž poněkud zavádějící údaj. Tato spotřeba se udává v kilowatthodinách a má pro vás jakousi vypovídající hodnotu, kolik zhruba sušením za rok spotřebujete energie. Jenže! Samozřejmě jde o údaj, který je v praxi neměřitelný, dochází tedy k určitému zkreslení odhadem. Uvažuje se, že budete sušit zhruba každý druhý den (160 cyklů za rok), a že budete používat průměrný program (bavlna) a průměrnou délku pro určenou kapacitu prádla. Průměrná roční spotřeba by teoreticky měla být podobná té vaší, ale určitě se nelekejte, pokud se oba údaje budou lišit. Dá se to dokonce očekávat.

Jak s tímto údajem nejlépe pracovat? Porovnání ročních spotřeb vám ještě tolik neřekne, lepší je vydělit si roční spotřebu 160 uvažovanými cykly, což vám řekne spotřebu na jeden cyklus. Jak jsme si již řekli, bude se pohybovat zhruba od 1,2 do 3 až 4 kWh. To si potom vynásobte cenou za jednu kilowatthodinu (která se může v závislosti na bydlišti a dodavateli lišit), a zjistíte náklady na jeden sušící cyklus. Je to mnohem přesnější porovnání jednotlivých modelů.

Další údaje z energetického štítku

Do třetice všeho dobrého energetický štítek a údaje, které se z něj dají vyčíst. Tentokrát jsme se však rozhodli je pojmout pouze heslovitě, protože nejde o nijak vypovídající ani rozhodující parametry. Pro někoho mohou být důležité, za nás však jde spíše o detaily:

 • Délka trvání cyklu – jde o délku průměrného cyklu, podle kterého se měřila kupříkladu spotřeba. Pro vás má určitý orientační význam, je ale potřeba tento údaj brát s rezervou. Různé programy mají různou délku, v některých případech se čas dá přímo nastavit a navíc, dobu trvání cyklu budete málokdy potřebovat znát přesně.
 • Účinnost kondenzace – jde o údaj, který vypovídá o účinnosti sušení a zároveň o účinnosti těsnění sušičky. Určuje se za pomoci různých tříd A až G, přičemž A je nejlepší a G nejhorší. V zásadě vám řekne, kolik vlhkosti se z prádla dostane a jak velká část z ní zkondenzuje a kolik se dostane ze sušičky ven. Je to určitě dobré vědět, ale není to něco, na čem byste měli postavit svůj nákup.
 • Zdroj tepla – není potřeba skoro vůbec řešit. Určuje, zda jde o elektrický nebo plynový spotřebič. V případě sušiček téměř bez výjimky o elektrický.

Nepodceňujte programové vybavení sušiček, vyberte to, co budete potřebovat

Podobně jako při výběru pračky, i při koupi sušičky je potřeba se podívat na její programové vybavení. Myslete na to, že každý materiál vyžaduje ideálně vlastní program, při kterém ho budete sušit. Jelikož dnes výrobci nabízejí programy prakticky na všechny druhy oblečení a tkanin, není problém sušit ani peřiny, hedvábné prádlo nebo vlněný svetr. V případě některých sušiček se dají díky speciálnímu koši sušit i tenisky. Tady se zaměřte na své individuální potřeby – co budete nejčastěji v sušičce sušit? Bavlnu, syntetiku, sportovní oblečení, nebo oděvy do společnosti, třeba košile? Zohledněte své vlastní zvyky, a volte programové vybavení tak, aby byly pokryty. Jen pro zajímavost, chybět by určitě neměly tyto programy:

 • Bavlna
 • Syntetika
 • Mix/Smíšené prádlo
 • Jeans/Rifle
 • Vlna
 • Program pro alergiky (Alergie Plus, BabyProtect,…)
 • Extra krátký (zkrácený program, může mít i jiný název – Xpress, Express, Super,…)

Výhodou pak mohou být některé rozšiřující programy, které možná nevyužije každý, ale které se vyplatí:

 • Outdoor/Sportovní oblečení/Sport (pro speciální oblečení do hor nebo na sportování)
 • Jemné (pro extra citlivé oblečení)
 • Košile/blůzky
 • Osvěžení (krátký a jemný, pro provzdušnění prádla)
 • Peří

Jakékoliv další speciální programy (např. Hedvábí, Pára, a podobně) jsou potom výhodou, která se vyplatí jen někomu.

Kapacita sušiček prádla by měla odpovídat vašim potřebám

Při nákupu nezapomínejte ani na kapacitu bubnu sušičky prádla. Právě ta rozhoduje o tom, kolik prádla se vám během jednoho cyklu podaří usušit. Nikdy ji nepřekračujte. Je lehce poddimenzovaná, do bubnu by se obvykle vešlo oblečení i víc, ale to nic neznamená. Pokud by v bubnu bylo prádla víc, neusušilo by se dobře. Platí to i obráceně. Nemá smysl pouštět cyklus kvůli dvěma tričkům – mohly by se přesušit. Ideální je alespoň poloviční naplnění bubnu. Nejběžnější hodnoty kapacity se pohybují v rozmezí 4 až 9 kilogramů. S ohledem na počet členů domácnosti to vychází následovně:

 • Jednočlenná nenáročná domácnost – vystačí sušička s kapacitou 3 kg
 • Jednočlenná nebo dvoučlenná domácnost – vystačí sušička s kapacitou 6 kg
 • Tříčlenná nebo čtyřčlenná domácnost – vystačí sušička s kapacitou 7 až 8 kilogramů, případně i víc

Neberte nás ale za slovo – všechno záleží na vašem individuálním hospodaření s prádlem. To musíte znát nejlépe vy sami. Dovolte nám na závěr už jen jedinou poznámku ke kapacitě – vždy se snažte, aby byla vyšší, než jakou má vaše pračka. Pamatujte na to, že mokré prádlo váží víc, takže 5 kilogramů prádla po vyprání v sušičce s kapacitou 5 kilogramů neusušíte.

Pračka a sušička

Ovládání sušičky by mělo být co nejjednodušší

Sušičku je potřeba nějak ovládat. Většina z nich má svůj displej, u starších se můžete ještě setkat s tradičním kolečkem. Ideální bude, když bude řízení co nejjednodušší – pravda, časem se naučíte hodně věcí, ale pro začátek bude určitě pohodlnější, pokud bude ovládání snadné. Kupujete-li pak sušičku do starší domácnosti, třeba rodičům nebo prarodičům, pamatujte na to, že starší lidé si s moderními zařízeními ne vždy poradí. Platí to ale pro každého, proč se zbytečně trápit se složitostmi, když se dají věci dělat rychleji a efektivněji. Ideální je, pokud má sušička LCD displej, tlačítka s českým popisem a především český návod. Hlídejte si ale také třeba velikost knoflíků, nebo pokud je displej dotykový, tak velikost jednotlivých políček. Mělo by se vám s ním dobře zacházet, abyste omylem nepustili třeba jiný program. Nejlepší je si ovládání v obchodě prohlédnout a vyzkoušet.

Dejte pozor na úrovně hlučnosti sušičky prádla

Ne, že by hlučnost byla nějak rozhodující pro efektivitu nebo využití sušičky prádla, to určitě ne. Ale bude dobré, pokud si ji pohlídáte, je to ve vašem vlastním zájmu. Vysoká hlučnost znamená hodně velké nepohodlí. Je potřeba si uvědomit, že ačkoliv sušička nevytváří takové otáčky, jako třeba pračka, pracuje v ní motor, který ohřívá vzduch a vykonává další činnosti, hluk se tedy dá očekávat. Přes den, ale obzvláště pokud chcete sušit prádlo v noci, je velmi nepříjemný a rušivý. Průměrná hodnota hluku se pohybuje kolem 60 až 65 dB, což odpovídá zhruba hlasitému hovoru, případně frekventované ulici během dne. Levnější modely pak mohou přesáhnout i 70 dB (pro srovnání, jde o hluk, na jaký jste zvyklí třeba z dílny nebo divadla). To už není zrovna zanedbatelné.

Proto je dobré si úroveň hlučnosti hlídat a hledat sušičku, která má určité protihlukové technologie. Nezapomínejte totiž, že intenzita zvuku, která je právě v decibelech udávána, neroste lineárně, ale logaritmicky. Znamená to tedy, že rozdíl mezi 50 a 60 decibely je výrazně menší, než mezi 60 a 70 decibely. Vyplatí se tedy poohlédnout se především po speciálním antivibračním designu s křivkami na bocích (takzvaný AntiVibration Design), popřípadě speciálním a tichým invertorovým motorem, který nevyužívá uhlíky jako přenašeče energie, ale přenáší ji a reguluje se přímo. U nejlepších modelů se pak setkáte i se speciální funkcí SilentSystemPlus. Ta hluk při provozu výrazně reguluje. Trochu může pomoci i kvalitní opláštění spotřebiče.

Kapacita nádoby na kondenzát

Drtivá většina sušiček na našem trhu je kondenzačních. To znamená, že vodní pára, která se z oblečení uvolní, se ochladí, zkondenzuje a voda se zachytává do nádobky. Tu je potřeba vylévat – pokud se nádoba naplní, většina sušiček vám to zvukovou signalizací oznámí, popřípadě rozsvítí kontrolku, která na naplnění upozorňuje. Někdy je však potřeba si to hlídat osobně, zejména u starších modelů. Abyste nemuseli vodu vylévat po každém cyklu, je dobré hlídat si, aby byl objem nádržky co největší. Běžně se pohybuje okolo 4 litrů. Některé kondenzační sušičky prádla pak mají obrovskou výhodu, protože mají výbavě připojovací sadu. Díky ní je možné odvádět kondenzát přímo do odpadu. Odpadají vám starosti s hlídáním naplnění nádobky. Popřípadě, pokud není součástí balení, stojí za to si zkontrolovat, zda se náhodou nedá dokoupit.

Bezpečnost je u sušiček velmi důležitá

Podobně jako u jiných spotřebičů, i u sušiček prádla je potřeba dbát na bezpečnost. Jedním z nejdůležitějších prvků, bez kterých by sušička neměla fungovat, je dětská pojistka. U dveří by měla být samozřejmostí, na ovládání byste ji měli chtít taky. Děti jsou zvědavé, to jistě víte sami, a zkoumají, co se dá. V případě, že by otevřely sušičku, mohl by je opařit horký vzduch, nehledě na to, že by se mohly zamknout uvnitř. A stejně tak by nebylo dobré, kdyby se pokoušely sušičku ovládat knoflíky na displeji. Dětská pojistka dveří i ovládání by tomu měla zabránit.

Kromě toho ale nacházíme u sušiček prádla i další důležité bezpečnostní prvky, jako jsou třeba speciální nožičky, které se dají nastavit tak, aby sušička stála zcela rovně. Jednak to zabrání jejímu pohybu, účinkem vibrací, jednak zajistíte rovnoměrné rozložení vody, které je velmi důležité pro vnitřní senzory (včetně těch bezpečnostních). Velkou výhodou pak je, pokud vám sušička umí sama signalizovat poruchový stav a pokud ho s vámi umí díky některé chytré technologii diagnostikovat. Porouchanou sušičku pak nikdy nespouštějte, pokud se vám zdá něco podezřelé, spusťte diagnostiku, nebo zavolejte na servis. Při troše fantazie se dají za bezpečnostní opatření považovat i kolečka pro snazší stěhování, díky kterým se vám nestane, že byste si při přesouvání sušičky ublížili.

Design sušičky prádla a další vychytávky

Byla by chyba spokojit se pouze s tím, že sušička dobře funguje. Samozřejmě, design nechte až nakonec, není tolik podstatný, ale neměli byste ho úplně zanedbat. Je dobré zkontrolovat si i to, jak sušička vypadá. Pokud ji nechcete umístit do sklepa, ale někam, kudy budou procházet návštěvy, měla by dobře vypadat. Nejběžnější barva je univerzální bíla, ovšem třeba firma Gorenje vyrábí sušičky ve více odstínech, některé firmy pak dodávají třeba nerezové modely, které budí zdání luxusu. Popřípadě bývá nerezový nebo černý alespoň rám dveří a ovládacího displeje. S designem může dost zahýbat i taková maličkost, jako je samotný ovládací displej, kolečko pro volbu programu, nebo antivibrační design boků sušičky.

Velmi dobrou vychytávkou pak bývají prosklená dvířka. Díky nim můžete do bubnu v průběhu cyklu nahlédnout a prádlo si zkontrolovat, nehledě na to, že z designového hlediska to vypadá lépe než dvířka plastová. Když už jsme u dvířek, nemůžeme nezmínit jednu vychytávku, a tou je změna závěsu. Pokud jste levák, nebo pokud na pravé straně sušičky zavazí třeba umyvadlo, umožní vám jednoduché přecvaknutí závěsu dvířek otevírání na druhou stranu. Tím si ušetříte hodně práce a zvýšíte komfort při práci. Výhodná je pak také třeba LED osvětlení bubnu, díky kterému v sušičce nezapomenete žádnou ponožku ani kalhotky.

Podle čeho vybírat sušičky spojené s pračkou

Parametry, které jsou podstatné pro výběr sušičky prádla, jsme již probrali. Jak je to ale s kombinovanými sušičkami, které v sobě zahrnují i pračku? Doporučili bychom vám náš test praček 2018, ale rádi zde pro vás zmíníme alespoň heslovitě to nejpodstatnější. U praček je rozhodující především spotřeba vody. Ta by měla být co nejmenší. U kombinovaných sušiček ji samozřejmě musíte očekávat poněkud vyšší, než u obyčejných praček, snažte se ji ale vybírat co nejnižší. Dále byste měli hledět na otáčky (najít optimum, v tomto případě alespoň 1 200 otáček za minutu), účinnost praní a především ždímání (ta je odstupňována do tříd A až D, které jsou určeny procentuálním zbytkem vody v prádle – v případě třídy A je to méně než 45 %). Tyto parametry rozhodují o kvalitě praní. Důležitá je pak i hlučnost přístroje nejen při sušení, ale i při praní a zejména při odstřeďování. Ta může vyšplhat až na 80 dB, což je opravdu hodně. Snažte se zároveň, aby kapacita bubnu při praní nebyla příliš odlišná od kapacity při sušení – čím menší rozdíl, tím lépe. Nezastíráme ale, že tady je výběr výrazně těžší.

zpět k menu ↑

Základní funkce sušiček prádla

Moderní sušičky prádla už nemají za úkol pouze hloupě sušit, co do nich dáte. Měly by vám při práci poskytnout nějaký komfort a zároveň i přidanou hodnotu. Každá funkce, kterou sušička obsahuje navíc, vám nějakým způsobem ulehčí život. Přinášíme vám zde výpis těch nejužitečnějších a nejčastějších, je jen a pouze na vás, která vás zaujme a kterou si budete u sušičky přát. Každá z nich má cosi do sebe.zpět k menu ↑

Finální verdikt

Pevně doufáme, že vám náš článek ve výběru sušičky prádla nějak pomohl. Ale abychom vám to ulehčili ještě víc, rozhodli jsme se celý výběr ještě jednou shrnout, abyste měli všechny body pěkně pohromadě. Především se musíte rozhodnout, o jaký typ sušičky stojíte – zda kombinovanou, kondenzační nebo ventilační. Osobně doporučujeme kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem, jsou nejspolehlivější a je jich na trhu nejvíce. Dále byste si měli projít charakteristiky jednotlivých značek, vybrat ty osvědčené a tradiční a z jejich nabídek vybírat – je to lepší, než experimentovat s neznámými výrobci.

Pak přichází samotný výběr na základě parametrů. Promyslete si umístění sušičky a shrňte si v hlavě, co od ní očekáváte. Měla by pokrýt vaše individuální potřeby, čemuž musí odpovídat programová i funkční nabídka, případně i ovládání. Snažte se, aby byla sušička co nejvhodnější pro vaši domácnost. Pak řešte energetický štítek, to je zdroj cenných informací. Především vám řekne energetickou třídu spotřebiče – nejlepší je, pokud je A++ nebo A+++. K tomu tam najdete průměrnou roční spotřebu (tu ale berte s rezervou), účinnost kondenzace nebo kapacitu. Obzvláště kapacita je pro vás důležitá, měla by odpovídat potřebám vaší rodiny.

Na závěr byste měli uvažovat o bezpečnosti – dětská pojistka nesmí chybět. Stejně tak nezapomínejte na design spotřebiče. Ten by měl ladit s vaší domácností, abyste se nemuseli za sušičku stydět. Stejně tak by se vám mohlo vyplatit, kdybyste si prošli některé funkce moderních sušiček i s jejich vysvětlivkami a promysleli si, která z nich by se vám mohla hodit. Na závěr si ještě zkuste srovnat cenu s jednotlivými kategoriemi. Pokud není sušička podezřele levná, nebo naopak předražená, nemusíte se ji bát koupit.

zpět k menu ↑

Jak vypadá ideální poměr mezi cenou a kvalitou?

Na závěr výběru se hodí ještě projít a zhodnotit cenu. Určitě byste neměli vybírat a nakupovat podle cenovky, ale na závěr je dobré si cenu zkontrolovat, zda není příliš nízká, nebo naopak vysoká. Můžeme si na rovinu říct, že sušička, která je levnější než 5 000 korun, se nevyplatí. Bude patřit do velmi špatné energetické třídy, bude mít malou kapacitu a velmi nízkou životnost. Pravděpodobně půjde o starý model z druhé ruky. A dále bychom si dovolili sušičky, podobně jako na začátku, rozdělit do kategorií:

 • Sušičky s cenou do 12 000 korun – zpravidla energetické třídy A+, vyžadují větší náklady a mají větší spotřebu. Funkční a programové vybavení nebývá příliš široké, pokud ale potřebujete jen obyčejnou sušičku, nic složitého a nejste nijak nároční, postačí vám.
 • Sušičky s cenou od 12 000 do 18 000 korun – sušičky dvou nejvyšších energetických tříd, A++ a A+++. Jsou sice dražší, ale tvoří velmi solidní střední třídu sušiček prádla. Kapacita obvykle dosahuje až osmi kilogramů, disponují celou řadou programů a kromě základních funkcí se u nich výjimečně setkáváme i s některými pokročilejšími technologiemi.
 • Sušičky s cenou nad 18 000 korun – nejvyšší třída sušiček, jejichž cena může klidně překročit i třicet tisíc korun. Pro běžného zákazníka je to hodně, ale ty nejnáročnější jistě uspokojí. Nabízejí vysokou úsporu energií třídy A+++, kapacitu až 10 kilogramů, a spoustu funkcí, programů a vychytávek. Navíc sem patří i většina praček, spojených se sušičkou.

zpět k menu ↑

Je sušení prádla v sušičce zdravé? Vyplatí se?

Jak si vybrat sušičku jsme si už řekli, zbývá ale stále jedna nevyřčená otázka – je sušení prádla v sušičce vůbec zdravé a vyplatí se? Inu, podívejme se do běžné domácnosti. Jak se dá prádlo sušit jinak? Na šňůře venku, nebo uvnitř na sušácích. Obojí je zdánlivě zdravé, ale má to především nevýhody.

Při sušení venku:

 • Jste omezeni počasím
 • Do prádla se zachytávají alergeny, pyl nebo mikroorganismy
 • Slunce časem vypálí dříve výrazné barvy oblečení
 • Sušení trvá dlouho, často celý den

Při sušení na sušáku:

 • Zabíráte v domě/bytě hodně prostoru
 • Do vzduchu uvolňujete nezdravé a nepřirozené množství vlhkosti
 • Podporujete alergeny, plísně a mikroorganismy
 • Do oblečení se zachytává prach

Sušička prádla X zdraví
Sušička prádla

Naopak, sušení v sušičce řadu těchto nedostatků eliminuje. Nechceme sušičky glorifikovat, mají i své nevýhody – kupříkladu sušení v nich vás stojí peníze za elektřinu, musíte do nich investovat určitou počáteční cenu a hlavně musíte sledovat průběh cyklu. Na druhou stranu, prádlo vytáhnete čisté (u některých programů dokonce sterilizované), bráníte vyblednutí, a pokud pořídíte dobrou sušičku, prádlo se neopotřebovává. Šetříte prostor i svůj čas a pohodlí. Navíc, sušička vám může pomoci zbavit prádlo i žmolků, nebo zvířecích chlupů a prachu, což je značná výhoda.

Mnoho lidí argumentuje tím, že sušení v sušičce není zdravé. To je otázka. Na jednu stranu odstraňujete tělu všechny překážky, vytváříte kolem něj sterilní prostředí a zvyšujete jeho citlivost a náchylnost k některým civilizačním nemocem, především k alergiím. Na druhou stranu, alespoň doma by mělo tělo odpočívat a nemělo by na každém kroku bojovat s choroboplodnými zárodky a alergeny. A rozhodně je lepší používat sušičku, než si v bytě budovat vlhkost a vytvářet ideální prostředí pro plísně, nebo případně sušit prádlo venku a nechávat ho, aby natáhlo veškerý smog, kouř, prach či pyl.

Navíc, pokud budete sušičku používat správně, může vám odpadnout starost se žehlením prádla. Jde jen o to, abyste prádlo vytáhli z bubnu hned po skončení cyklu. Ideálně ještě teplé, protože pak vám bude stačit ho složit, uhladit přehyby a máte vyžehleno. Pro oblečení, které je určené do společnosti (sukně, košile a podobně) to stačit nebude, to je potřeba přejet žehličkou, ale tepláky, trička nebo rifle bude opravdu stačit přeložit. Znovu opakujeme, je k tomu ale nutné vyndat prádlo z bubnu hned po skončení. Jakmile se totiž přeleží a zpřehýbá samo o sobě, žehlení už se nevyhnete.

Doufáme, že vám náš článek s výběrem sušičky pomohl. Věříme, že pokud se přidržíte našich rad, bude vám sušička také dobře sloužit. Přejeme hodně štěstí, a spoustu usušeného prádla, ideálně bez žehlení.

Sušičky prádla
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník