Nejlepší zahradní drtiče 2019

 • Zajímá vás, jak vybrat zahradní drtič větví, aniž byste se napálili?
 • Projděte si naše recenze zahradních drtičů a vyberte ten nejlepší!
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji!

Zahradní drtiče bez pozadí

Porovnání zahradních drtičů

Úvod

Kdo má doma větší zahradu, ten jistě ví, že kromě péče o trávník či skalku musí udržovat i dřeviny – pravidelně je stříhat, prořezávat a případně vykácet a nasadit nové. Vzniká při tom spousta dřeva. Větší polena lze snadno zpracovat a použít k topení, ale jak se zbavit keřů nebo menších větví ze stromů? K tomu slouží zahradní drtiče. V závislosti na užitém principu zpracovávají dřevo buďto na drť, nebo malé kotoučky, přičemž obojí může mít své využití, buď do kompostu, nebo třeba na topení. Avšak aby byla práce s drtičem bezpečná, pohodlná a rychlá, je potřeba dbát na dobrou volbu přístroje. Abychom vám poradili, zpracovali jsme pro vás recenze TOP zahradních drtičů 2019.

Nejlepší drtič větví od 10 000 korun

GTM Professional GTS 600

 • Pro koho je GTM Professional GTS 600: Pro každého, kdo touží po profi přístroji.
 • Proč koupit právě GTM Professional GTS 600: Pokud sháníte profi přístroj, získáte v tomto modelu za slušnou cenu velmi dobré parametry.
 • Proč jsme vybrali právě GTM Professional GTS 600: Patří v kategorii profi drtičů mezi nejlepší modely, a cenově je dostupný i pro běžné zákazníky.

Profesionální drtič větví GTM GTS 600 patří do profi třídy těchto přístrojů. Jde o benzínový drtič s nádrží na 3,6 litru bezolovnatého benzínu. Spotřeba není velká ve srovnání s dalšími modely, ale přesto vás bude benzín něco stát. Stejně tak budete mít dodatečně náklady s olejem, motor je potřeba promazávat. Drtič větví GTM GTS 600 má senzor stavu oleje, díky čemuž se vám nestane, že byste ho zapomněli doplnit. Motor přístroje je řady GTM GTE 160 a disponuje objemem 163 kubických centimetrů, což dává v souvislosti s dalšími parametry dobrý výkon 4 kW.

 Zjistit cenu

Startování je ruční, z důvodu bezpečnosti nechybí ani nouzový vypínač. GTM GTS 600 funguje na principu rychloběžných nožů (2 otočné nože a jeden pevný protinůž z ušlechtilé oceli), které postupně drtí větve na malé štěpky. Maximální průměr větví je 5 centimetrů, což je víc, než u běžných levnějších drtičů. Vstupní otvor má 25 x 25 centimetrů, díky čemuž je vkládání větví pohodlné. Aby byla práce bezpečnější, přístroj je postupně vtahuje sám. Ještě vám dlužíme údaje o mobilitě přístroje – díky kolečkům se snadno převáží (a to i přes velké rozměry a hmotnost 65 kilogramů), navíc není limitován vzdáleností od zásuvky. Z našeho pohledu jeden z nejlepších profi přístrojů na trhu (nebudeme-li brát v úvahu průmyslové stroje).

Výhody

Vysoký výkon

Samovtahování

Nouzový vypínač

Kvalitní motor


Nevýhody

Složitější doplňování oleje

Vysoká cena

Dodatečné náklady spojené s benzínem a olejem

Nejlepší drtič větví do 10 000 korun

Hecht 6173

 • Pro koho je Hecht 6173: Pro zájemce o benzínový přístroj s vysokým výkonem, byť za vyšší cenu.
 • Proč koupit právě Hecht 6173: Patří mezi levnější benzínové přístroje se slušnými parametry.
 • Proč jsme vybrali právě Hecht 6173: V dané cenové kategorii patří k naprosté špičce.

Zahradní drtič větví Hecht 6173, je benzínovým drtičem se spalovacím motorem. Ten je třídy Hecht OHV, čtyřtaktní s výkonem 6 HP. Celkový výkon motoru dosahuje hodnoty 4480 W při objemu motoru 173 kubických centimetrů. To jsou velmi dobrá čísla. Drticí ústrojí je nožového typu a je spolehlivější, než bývají válcová ústrojí. Sestává z kotouče se dvěma noži z oceli, které jsou velmi ostré a kvalitní. Drtí větve do průměru jen 3,6 centimetru, zato ale bezchybně zvládá i menší větvičky. Oproti konkurenci je ale maximální průměr menší a pro majitele větší zahrady to může být omezující (byť polínka nad 3,6 cm se dají pohodlně využít na zátop).

Zjistit cenu

Přepočteme-li výkon motoru na otáčky, získáme 2450 otáček za minutu. To je při ostrých nožích velmi dobré a zvládnete tak drtit i tvrdé, čerstvé dřevo. Produkuje to samozřejmě hluk, který není od výrobce vyčíslen, ale je poměrně vysoký. Vibrace pak kladou nárok i na stabilitu, která je při hmotnosti 45 kilogramu dobrá (i vzhledem k užitému materiálu). Chybět nemůže 30 litrový koš na štěpky větví. Při ceně pod deset tisíc korun se jedná o velmi kvalitní drtičku s benzínovým pohonem, která navíc není omezena nutností přítomnosti elektrické zásuvky (ale na druhou stranu musíte počítat s dodatečnými náklady na olej a benzín).

Výhody

Výkonný motor

Nože z kvalitní oceli

Oproti jiným benzínovým motorům levný


Nevýhody

Hlučnost

Drtí větve jen do 3,6 centimetru

Nejlepší drtič větví do 6 000 korun

AL-KO Easy Crush LH 2800

 • Pro koho je AL-KO Easy Crush LH 2800: Pro majitele větší zahrady, kteří potřebují výkonný drtič větví a chtějí se štěpky třeba mulčovat.
 • Proč koupit právě AL-KO Easy Crush LH 2800: Vzhledem k ceně má velmi dobré technické parametry.
 • Proč jsme vybrali právě AL-KO Easy Crush LH 2800: Díky vysokému výkonu a bezpečnému provozu.

AL-KO Easy Crush LH 2800 je typickým drtičem střední třídy. Patří, a to je nutné říci hned na úvod, mezi elektrické drtiče, vyžaduje zapojení do zásuvky a jištění 16 A. Drcení zajišťuje systém propojených válců, které zvládají drtit větve do průměru 4,2 centimetru. Výkon motoru je 2800 W. AL-KO Easy Crush 2800 disponuje bezpečným systémem samovtahování i velkým plnicím trychtýřem, ale tento válcový systém je trochu slabší pro drcení malých větviček. Pokud necháte drtit malé výrůstky, stane se, že systémem projdou celé v nezměněné podobě. Za přednost považujeme zpětný chod, který zajistí vysunutí větví v případě, že se systém zasekne.

Zjistit cenu

Chybět nemůže sběrací vak na malé štěpky. Hlučnost je vysoká, celkem 77,8 dB, což může být při práci nepříjemné a jsou doporučovány ochranné pomůcky. Celková konstrukce je stabilní a bytelná, díky čemuž se přístroj jen tak nepoškodí. Hmotnost tohoto drtiče je 29 kilogramů, díky XL kolečkům to ale při stěhování příliš nepocítíte. Osobně hodnotíme AL-KO Easy Crush 2800 jako kvalitní přístroj střední třídy pro majitele větších zahrad.

AL-KO Easy Crush LH 2800

Výhody

Zpětný chod

Velmi dobrý poměr cena/výkon

Snadná manipulace a samovtahování


Nevýhody

Problémy s drcením malých větviček

Před použitím je nutné přístroj seřídit

Nejlepší drtič větví do 4 000 korun

Hecht 6284 XL

 • Pro koho je Hecht 6284 XL: Pro majitele menších zahrádek, kterým se nevyplatí investovat do větších přístrojů.
 • Proč koupit právě Hecht 6284 XL: Získáte dobrou kombinaci vysokého výkonu a příjemné ceny.
 • Proč jsme vybrali právě Hecht 6284 XL: Značka Hecht patří mezi přední výrobce levné zahradní techniky a tento model má velmi dobré ohlasy.

Značka Hecht patří mezi ty ryze české a oproti konkurenci levnější. Odpovídá tomu užitý materiál – ten je sice lehčí, ale méně odolný a je proto potřeba s drtičem (zejména s jeho košem) pracovat opatrně, abyste předešli poškození. Co do stability si Hecht 6284 XL nevede špatně, ale samozřejmě od něj nemůžeme očekávat výsledky dražších přístrojů. Výkon je velmi dobrý, 2800 W je pěkné číslo. Jelikož se jedná o elektricky poháněný drtič, zajišťuje celý chod elektromotor s frekvencí 50 Hz. Chod je výrazně tišší, než u benzínových motorů a navíc jsou nižší také dodatečné náklady, nemluvě o tom, že z něj nevznikají žádné zplodiny.

Zjistit cenu

Drtiči Hecht 6284 XL nechybí koš na štěpky, jeho objem je 60 litrů, což je dost. Průměr větví, které lze ještě zpracovat, je 4,5 centimetru, což je zhruba průměr ve srovnání s dalšími přístroji. Aby bylo drcení bezpečné, nemůže chybět samovtahovací funkce. Systém drcení je založen na několika nožích, díky čemuž se lépe nadrtí i menší větvičky (byť ty někdy projdou v původní formě). Hmotnost je úměrná užitému materiálu – dosahuje pouze 25 kilogramů, díky čemuž je drtič velmi mobilní.  Napomáhají tomu i pojezdová kolečka. Jako levný drtič se Hecht 6284 zcela jistě vyplatí.

Hecht 6284 XL

Výhody

Solidní hodnota výkonu

Tichý chod

Samovtahovací systém


Nevýhody

Chybějící pěchovadlo

Lehký a méně kvalitní materiál

Závěr

 • Pokud máte malou zahradu a nestojíte o drahý drtič, který nevyužijete, doporučujeme kompaktní drtič Hecht 6284 XL – není drahý a pro občasnou práci bohatě stačí.
 • Do větších zahrad, byť stále na hobby použití, se vyplatí kvalitnější přístroj. Doporučit můžeme například AL-KO Easy Crush LH 2800.
 • Pro náročnější zákazníky, kterým nevadí si připlatit za drahý, ale výkonný přístroj, je vhodný Hecht 6173 s benzínovým pohonem a vysokým výkonem.
 • Pokud stojíte o profesionální přístroj s benzínovým pohonem, vysokým výkonem (ale i cenou) a špičkovými parametry, můžete vyzkoušet GTM Professional GTS 600.

Důležité parametry zahradních drtičů

Než se pustíte do výběru, vždy napřed zhodnoťte plánované užití, velikost zahrady a ideální i to, co vám na ní roste. Vybraný přístroj by měl svému budoucímu použití odpovídat.

 • Maximální průměr větví – tento parametr se běžně pohybuje mezi 20 a 30 milimetry pro štěpkovače a mezi 35 a 50 milimetry pro drtiče. Udává, jak široká smí být maximálně větev (nebo jakákoliv jiná dřevina), aby došlo k jejímu zpracování. Větší rozměr zvládnou profi drtiče.
 • Pohon – zde máte na výběr ze dvou možností – benzínový nebo elektrický. Počítejte předem s tím, že elektrický potřebuje mít v dosahu zásuvku a dosahuje menších výkonů, než benzínový. Benzínové bývají zase těžší (zároveň však i odolnější) a produkují zplodiny. Elektrické mají využití spíše v menších zahradách, benzínové jsou většinou profi a využití najdou i mimo zahradu.
 • Příkon a výkon – příkon elektrických drtičů by podle nás neměl klesnout pod 2 kW. Takové stroje se vám nevyplatí, naopak – kvalita začíná až kolem 2,5 kW. Výkon se pak odvíjí od příkonu a účinnosti (která nikdy není 100%), takže bude oproti příkonu nižší. Většinou se udává ve formě hmotnosti zpracovaného materiálu za hodinu. U benzínových přístrojů se můžete setkat s většími výkony.
 • Materiál – typicky máte na výběr z kovových nebo plastových přístrojů, přičemž první zmíněné jsou odolnější.
 • Hmotnost – u drtičů a štěpkovačů bývá různá (zhruba od 10 do 70 kilogramů) a často souvisí s výkonem. Čím větších výkonů drtič dosahuje, tím bytelnější a těžší konstrukci by měl mít, aby se redukovaly vibrace. Drtiče s benzínovým motorem a kovovým šasi (které je velmi odolné) bývají nejtěžší. Zároveň však vysoká hmotnost omezuje mobilitu přístroje (výhodou je přítomnost koleček). Doporučujeme hledat kompromis.
 • Zpětný chod – oceníte zejména u štěpkovačů v případě, že se vám v nich větev zasekne. Aby nedošlo k zablokování a nebylo nutné přístroj rozložit, zajistí zpětný chod vysunutí větve zpět.
 • Bezpečnostní pojistka – brání přetížení motoru v případě, že se v přístroji větev vzpříčí.
 • Nádoba na odpad – některé drtiče nádobou vůbec nedisponují, což shledáváme nepraktickým. Je lepší, pokud má vlastní pytel nebo plastovou nádobu, do které se nadrcené dřevo sype, ideálně s dostatečným objemem. Běžně se pohybují od 30 do 60 litrů.

Drtič, nebo štěpkovač?

Praxe v českých obchodech je taková, že zákazníci mnohdy oba termíny zaměňují, případně předpokládají, že znamenají totéž. To je však často zásadní chyba, každý z nich funguje jinak a má jiné využití. Abychom předešli tomu, že budete po nákupu zklamání, chtěli bychom na tomto místě oba pojmy vysvětlit.

 • Drtič větví – hlavním rozdílem je použití rotujících nožů, které větve rozdrtí na drobné úlomky. Ty se hodí výborně k mulčování nebo do kompostu, rychle se rozkládají. Tyto stroje musí být především stabilní, neboť při práci produkují vysoké vibrace a jsou, vzhledem k užité technologii, poněkud hlučnější. Přístroje v hobby třídě jsou pak schopny nadrtit i čerstvé větve, a to do průměru až 50 milimetrů. Užití nožů klade nároky na bezpečnost práce (zejména byste se měli vyvarovat velkého tlačení větví dovnitř), zároveň je třeba je čas od času měnit.
 • Štěpkovač větví – uvnitř stroje najdete ozubené kolo, které tlačí procházející větve na kovovou desku a postupně je štípe na větší kusy, vhodné třeba k topení. Větve natahuje sám, je tedy bezpečnější, díky menšímu výkonu pak není ani tolik hlučný, ani tolik nestabilní, jako drtič. Na druhou stranu však práce s ním trvá déle. Dalším omezením je, že čerstvé dřevo nelze ve štěpkovači zpracovat. Je třeba ho nechat proschnout a zároveň dbát na to, že štěpkovače si poradí s větvemi o průměru asi 20 až 30 milimetrů

Zahradní drtiče
4.7 (93.33%) 3 votes
Váš pomocník