Nejlepší zahradní drtiče 2023

  • Zajímá vás, jak vybrat zahradní drtič větví, aniž byste se napálili?
  • Projděte si naše recenze zahradních drtičů a vyberte ten nejlepší!
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji!

Zahradní drtiče bez pozadí

Porovnání zahradních drtičů

Do 4000 korunDo 6000 korunDo 10000 korunOd 10000 korun
Model: Riwall PRO RES 3044 Stiga Bio Silent 2500 Hecht 6173 GTM Professional GTS 600
Náhled:
Cena: Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
Pohon: Elektrický Elektrický Benzínový Benzínový
Výkon: 3000 W 2500 W 4480 W 4000 W
Max. průměr větví: 4,4 cm 4,0 cm 3,6 cm 5 cm
Hmotnost: 17,5 kg 28,5 kg 45 kg 65 kg
Koš: Ano (- l) Ano (60 l) Ano (30 l) Ne
Kolečka: Ano Ano Ano Ano

Úvod

Kdo má doma větší zahradu, ten jistě ví, že kromě péče o trávník či skalku musí udržovat i dřeviny – pravidelně je stříhat, prořezávat a případně vykácet a nasadit nové. Vzniká při tom spousta dřeva. Větší polena lze snadno zpracovat a použít k topení, ale jak se zbavit keřů nebo menších větví ze stromů? K tomu slouží zahradní drtiče. V závislosti na užitém principu zpracovávají dřevo buďto na drť, nebo malé kotoučky, přičemž obojí může mít své využití, buď do kompostu, nebo třeba na topení. Avšak aby byla práce s drtičem bezpečná, pohodlná a rychlá, je potřeba dbát na dobrou volbu přístroje. Abychom vám poradili, zpracovali jsme pro vás recenze TOP zahradních drtičů 2023.

Nejlepší drtič větví od 10 000 korun

GTM Professional GTS 600

  • Pro koho je GTM Professional GTS 600: Pro každého, kdo touží po profi přístroji.
  • Proč koupit právě GTM Professional GTS 600: Pokud sháníte profi přístroj, získáte v tomto modelu za slušnou cenu velmi dobré parametry.
  • Proč jsme vybrali právě GTM Professional GTS 600: Patří v kategorii profi drtičů mezi nejlepší modely, a cenově je dostupný i pro běžné zákazníky.

Profesionální drtič větví GTM GTS 600 patří do profi třídy těchto přístrojů. Jde o benzínový drtič s nádrží na 3,6 litru bezolovnatého benzínu. Spotřeba není velká ve srovnání s dalšími modely, ale přesto vás bude benzín něco stát. Stejně tak budete mít dodatečně náklady s olejem, motor je potřeba promazávat. Drtič větví GTM GTS 600 má senzor stavu oleje, díky čemuž se vám nestane, že byste ho zapomněli doplnit. Motor přístroje je řady GTM GTE 160 a disponuje objemem 163 kubických centimetrů, což dává v souvislosti s dalšími parametry dobrý výkon 4 kW.

 Zjistit cenu

Startování je ruční, z důvodu bezpečnosti nechybí ani nouzový vypínač. GTM GTS 600 funguje na principu rychloběžných nožů (2 otočné nože a jeden pevný protinůž z ušlechtilé oceli), které postupně drtí větve na malé štěpky. Maximální průměr větví je 5 centimetrů, což je víc, než u běžných levnějších drtičů. Vstupní otvor má 25 x 25 centimetrů, díky čemuž je vkládání větví pohodlné. Aby byla práce bezpečnější, přístroj je postupně vtahuje sám. Ještě vám dlužíme údaje o mobilitě přístroje – díky kolečkům se snadno převáží (a to i přes velké rozměry a hmotnost 65 kilogramů), navíc není limitován vzdáleností od zásuvky. Z našeho pohledu jeden z nejlepších profi přístrojů na trhu (nebudeme-li brát v úvahu průmyslové stroje).

Výhody

Vysoký výkon

Samovtahování

Nouzový vypínač

Kvalitní motor


Nevýhody

Složitější doplňování oleje

Vysoká cena

Dodatečné náklady spojené s benzínem a olejem

Nejlepší drtič větví do 10 000 korun

Hecht 6173

  • Pro koho je Hecht 6173: Pro zájemce o benzínový přístroj s vysokým výkonem, byť za vyšší cenu.
  • Proč koupit právě Hecht 6173: Patří mezi levnější benzínové přístroje se slušnými parametry.
  • Proč jsme vybrali právě Hecht 6173: V dané cenové kategorii patří k naprosté špičce.

Zahradní drtič větví Hecht 6173, je benzínovým drtičem se spalovacím motorem. Ten je třídy Hecht OHV, čtyřtaktní s výkonem 6 HP. Celkový výkon motoru dosahuje hodnoty 4480 W při objemu motoru 173 kubických centimetrů. To jsou velmi dobrá čísla. Drticí ústrojí je nožového typu a je spolehlivější, než bývají válcová ústrojí. Sestává z kotouče se dvěma noži z oceli, které jsou velmi ostré a kvalitní. Drtí větve do průměru jen 3,6 centimetru, zato ale bezchybně zvládá i menší větvičky. Oproti konkurenci je ale maximální průměr menší a pro majitele větší zahrady to může být omezující (byť polínka nad 3,6 cm se dají pohodlně využít na zátop).

Zjistit cenu

Přepočteme-li výkon motoru na otáčky, získáme 2450 otáček za minutu. To je při ostrých nožích velmi dobré a zvládnete tak drtit i tvrdé, čerstvé dřevo. Produkuje to samozřejmě hluk, který není od výrobce vyčíslen, ale je poměrně vysoký. Vibrace pak kladou nárok i na stabilitu, která je při hmotnosti 45 kilogramu dobrá (i vzhledem k užitému materiálu). Chybět nemůže 30 litrový koš na štěpky větví. Při ceně pod deset tisíc korun se jedná o velmi kvalitní drtičku s benzínovým pohonem, která navíc není omezena nutností přítomnosti elektrické zásuvky (ale na druhou stranu musíte počítat s dodatečnými náklady na olej a benzín).

Výhody

Výkonný motor

Nože z kvalitní oceli

Oproti jiným benzínovým motorům levný


Nevýhody

Hlučnost

Drtí větve jen do 3,6 centimetru

Nejlepší drtič větví do 6 000 korun

Stiga Bio Silent 2500

  • Pro koho je Stiga Bio Silent 2500 určen: Pro každého, kdo chce udržovat zahradu bez větví a náletových dřevin.
  • Proč koupit právě Stiga Bio Silent 2500: Jedná se o výkonného pomocníka na drcení větví za přijatelnou cenu.
  • Proč jsme vybrali právě Stiga Bio Silent 2500: Dostatečně výkonný a tichý drtič s velkým vakem na drcený materiál.

Stiga Bio Silent 2500 je elektrický drtič větví, který může pomoci s údržbou vaší zahrady. Díky rotačnímu válečkovému řezacímu systému se na Stiga Bio Silent můžete spolehnout za každé situace. Pro ještě lepší a rychlejší drcení je řezací systém vybaven osmi zuby. Hravě si poradí s větvemi do průměru 40 mm. Ať už se budete potřebovat zbavit větví nebo náletových dřevin, tento drtič vám bude vždy po ruce.

Zjistit cenu

Kompaktní rozměry drtiče jsou velkou výhodou. Nejen, že jej budete moci schovat prakticky kamkoli, pomocí dvou koleček bude také snadné jej přemisťovat. Abyste zvládli co nejvíce práce, disponuje Stiga Bio Silent 60 litrovým vakem na drcený materiál. Ten pak můžete využít například jako mulč pro své stromky či květiny. Příkon 2 500 W zase zajistí, že bude drtič dostatečně výkonný. Pokud by se stalo, že se vám větev zasekne, můžete ji pohodlně vytáhnout za pomoci reverzní funkce. Pracovní šířka drcení je nastavitelná. Hlučnost navíc nepřesahuje 89 dB. Užitečný pomocník, který je k dostání za solidní cenu.

Stiga Bio Silent 2500 velký

Výhody

Disponuje reverzní funkcí

Velký vak na štěpky

Relativně velký výkon


Nevýhody

Hmotnost

Křehký plast sběrného koše

Nejlepší drtič větví do 4 000 korun

Riwall PRO RES 3044

  • Pro koho je Riwall PRO RES 3044 určen: Pro každého, kdo potřebuje čas od času podrtit větve a náletové dřeviny.
  • Proč koupit právě Riwall PRO RES 3044: S nízkou cenovkou disponuje kvalitním vybavením, které nejeden kutil ocení.
  • Proč jsme vybrali právě Riwall PRO RES 3044: Jedná se o nejlepší drtič v této cenové kategorii.

Riwall PRO RES 3044 je elektrický válcový drtič, který si svoji práci odvede kvalitně. Díky výkonu 3 000 W si poradí i s tlustějšími větvemi, takže jeho použití je rozmanitější. Dřevěný odpad je pak zpracováván na pravidelné štěpky, které jsou sbírány do sběrného vaku. Ten pak jednou za čas bude potřeba logicky vyprázdnit. Výhodou je, že drtič disponuje také praktickými háčky, za které můžete vak vyprázdnit. Navíc lze s drtičem pohodlně manipulovat pomocí koleček.

Zjistit cenu

Co vás rozhodně překvapí, pak je to tichý chod drtiče. Riwall PRO je také uzpůsobený tomu, aby si sám vtahoval větve. Umožní to zase komfortnější práci. Pokud byste na drtič naložili víc, než kolik zvládne, je připravena elektronická ochrana proti přetížení. Stejně tak, pokud dojde k zablokování válce, stroj se zastaví, aby nedošlo k celkovému poškození. Za pomoci zpětného chodu pak můžete větev pohodlně vytáhnout.

Riwall PRO RES 3044 velký

Výhody

Velký výkon

Snadná manipulace

Ochrana proti přetížení


Nevýhody

Nekvalitní vak na štěpky

Závěr

  • Pokud máte malou zahradu a nestojíte o drahý drtič, který nevyužijete, doporučujeme kompaktní drtič Riwall PRO RES 3044 – není drahý a pro občasnou práci bohatě stačí.
  • Do větších zahrad, byť stále na hobby použití, se vyplatí kvalitnější přístroj. Doporučit můžeme například Stiga Bio Silent 2500.
  • Pro náročnější zákazníky, kterým nevadí si připlatit za drahý, ale výkonný přístroj, je vhodný Hecht 6173 s benzínovým pohonem a vysokým výkonem.
  • Pokud stojíte o profesionální přístroj s benzínovým pohonem, vysokým výkonem (ale i cenou) a špičkovými parametry, můžete vyzkoušet GTM Professional GTS 600.

Důležité parametry zahradních drtičů

Než se pustíte do výběru, vždy napřed zhodnoťte plánované užití, velikost zahrady a ideální i to, co vám na ní roste. Vybraný přístroj by měl svému budoucímu použití odpovídat.

  • Maximální průměr větví – tento parametr se běžně pohybuje mezi 20 a 30 milimetry pro štěpkovače a mezi 35 a 50 milimetry pro drtiče. Udává, jak široká smí být maximálně větev (nebo jakákoliv jiná dřevina), aby došlo k jejímu zpracování. Větší rozměr zvládnou profi drtiče.
  • Pohon – zde máte na výběr ze dvou možností – benzínový nebo elektrický. Počítejte předem s tím, že elektrický potřebuje mít v dosahu zásuvku a dosahuje menších výkonů, než benzínový. Benzínové bývají zase těžší (zároveň však i odolnější) a produkují zplodiny. Elektrické mají využití spíše v menších zahradách, benzínové jsou většinou profi a využití najdou i mimo zahradu.
  • Příkon a výkon – příkon elektrických drtičů by podle nás neměl klesnout pod 2 kW. Takové stroje se vám nevyplatí, naopak – kvalita začíná až kolem 2,5 kW. Výkon se pak odvíjí od příkonu a účinnosti (která nikdy není 100%), takže bude oproti příkonu nižší. Většinou se udává ve formě hmotnosti zpracovaného materiálu za hodinu. U benzínových přístrojů se můžete setkat s většími výkony.
  • Materiál – typicky máte na výběr z kovových nebo plastových přístrojů, přičemž první zmíněné jsou odolnější.
  • Hmotnost – u drtičů a štěpkovačů bývá různá (zhruba od 10 do 70 kilogramů) a často souvisí s výkonem. Čím větších výkonů drtič dosahuje, tím bytelnější a těžší konstrukci by měl mít, aby se redukovaly vibrace. Drtiče s benzínovým motorem a kovovým šasi (které je velmi odolné) bývají nejtěžší. Zároveň však vysoká hmotnost omezuje mobilitu přístroje (výhodou je přítomnost koleček). Doporučujeme hledat kompromis.
  • Zpětný chod – oceníte zejména u štěpkovačů v případě, že se vám v nich větev zasekne. Aby nedošlo k zablokování a nebylo nutné přístroj rozložit, zajistí zpětný chod vysunutí větve zpět.
  • Bezpečnostní pojistka – brání přetížení motoru v případě, že se v přístroji větev vzpříčí.
  • Nádoba na odpad – některé drtiče nádobou vůbec nedisponují, což shledáváme nepraktickým. Je lepší, pokud má vlastní pytel nebo plastovou nádobu, do které se nadrcené dřevo sype, ideálně s dostatečným objemem. Běžně se pohybují od 30 do 60 litrů.

Drtič, nebo štěpkovač?

Praxe v českých obchodech je taková, že zákazníci mnohdy oba termíny zaměňují, případně předpokládají, že znamenají totéž. To je však často zásadní chyba, každý z nich funguje jinak a má jiné využití. Abychom předešli tomu, že budete po nákupu zklamání, chtěli bychom na tomto místě oba pojmy vysvětlit.

  • Drtič větví – hlavním rozdílem je použití rotujících nožů, které větve rozdrtí na drobné úlomky. Ty se hodí výborně k mulčování nebo do kompostu, rychle se rozkládají. Tyto stroje musí být především stabilní, neboť při práci produkují vysoké vibrace a jsou, vzhledem k užité technologii, poněkud hlučnější. Přístroje v hobby třídě jsou pak schopny nadrtit i čerstvé větve, a to do průměru až 50 milimetrů. Užití nožů klade nároky na bezpečnost práce (zejména byste se měli vyvarovat velkého tlačení větví dovnitř), zároveň je třeba je čas od času měnit.
  • Štěpkovač větví – uvnitř stroje najdete ozubené kolo, které tlačí procházející větve na kovovou desku a postupně je štípe na větší kusy, vhodné třeba k topení. Větve natahuje sám, je tedy bezpečnější, díky menšímu výkonu pak není ani tolik hlučný, ani tolik nestabilní, jako drtič. Na druhou stranu však práce s ním trvá déle. Dalším omezením je, že čerstvé dřevo nelze ve štěpkovači zpracovat. Je třeba ho nechat proschnout a zároveň dbát na to, že štěpkovače si poradí s větvemi o průměru asi 20 až 30 milimetrů