Test Wi-Fi routerů

Jak vybrat Wi-Fi router 2019

WIfi router bez pozadí

Nejlepší Wi-Fi routery roku 2019

Rady, tipy, recenze

Úvod

Prakticky celý svět je dnes digitální. Na internetu se díváme na filmy, sledujeme zprávy, pracujeme i komunikujeme s přáteli a s rodinou. Ovšem abychom mohli toto všechno dělat, je potřeba internetový signál nějak přijímat. Připojení přes pevnou linku nebo přes kabel je dnes, dalo by se říct, již přežitek. Daleko lepších výsledků dosahuje připojení skrze Wi-Fi. Technologie, plným názvem zvaná Wireless Fidelity (doslovně přeloženo jako bezdrátová věrnost), pokrývá dnes prakticky celou republiku. O co jde? Díky ní se můžete připojit k internetu, aniž byste potřebovali kabely. Spojení s vašimi zařízeními je bezdrátové, a je jedno, jestli se připojíte s počítačem, mobilem nebo tabletem. Jediné, co potřebujete, aby internet fungoval, je vhodný router. Ten bude přijímat signál a zároveň ho vysílat k vašim zařízením – pak se stačí jen připojit a můžete přijímat i posílat informace a užívat všech výhod internetu.

Pro vhodné fungování a vaši vlastní spokojenost a komfort je ale potřeba, aby router splňoval určité základní požadavky. Je zkrátka potřeba ho vhodně vybrat a zaměřit se na to, co je pro vás důležité – tedy na rychlost připojení (aby nebyl internet příliš pomalý, to je totiž poměrně nepříjemné), rozsah pokrytí, frekvence i bezpečnost. Wi-Fi routery, ač to říkáme neradi, jsou potenciálně zranitelná zařízení, do kterých se lze zvenčí nabourat. Vyžaduje to sice trochu šikovnosti a vzdělání v oblasti IT, ale možné to je. To je další z důvodů, proč výběru routeru nepodcenit. Navíc je dobré, pokud koupíte router výhodně (přidržíte-li se kvality, samozřejmě), při vhodném poměru cena/kvalita.

wifi router

Abychom vám s výběrem trochu pomohli, připravili jsme si pro vás recenze routerů roku 2019. Právě proto jsme vybrali a zrecenzovali nejlepší a nejoblíbenější modely na trhu a zařadili je do přehledných žebříčků. Kromě toho jsme pro vás sepsali tohoto velkého nákupního rádce, v němž shrnujeme, na co všechno se při nákupu routeru zaměřit a na co si dát pozor. Nechceme, abyste se napálili a pak svého nákupu litovali. Vzhledem k tomu, že Wi-Fi router kupujete na delší dobu, musí vám plně vyhovovat a nesmíte trpět ani pomalým připojením, ani vysokým rizikem nabourání se do sítě.

zpět k menu ↑

Tři cenové kategorie Wi-Fi routerů

Wi-Fi routery jsou k dostání v poměrně širokém cenovém rozpětí, to je potřeba si říci hned na začátek. Když se podíváte třeba na Heuréku, která je poměrně přehledná, najdete tam i modely, jejichž cena stoupá nad deset tisíc. Jde o velmi výkonné routery, které jsou však pro běžnou domácnost zbytečně drahé. Za normálních podmínek vám bohatě postačí Wi-Fi router, který seženete do nějakých dvou tisíc korun. My jsme routery rozdělili v našem testu do tří kategorií, na něž bychom se teď spolu s vámi rádi podívali.

zpět k menu ↑

Test Wi-Fi routerů do 600 korun

V této cenové třídě se pohybují nejlevnější modely. Určitě od nich nemůžeme očekávat žádné zázraky nebo průlomové výkony. Bývají jednodušší, méně výkonné a určitě pomalejší.

Nejlepší Wi-Fi routery do 600 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Wi-Fi třídy Cena
1. TP-Link TL-WR940N
802.11 b/g/n Zjistit cenu
2. Strong 750
802.11 a/b/g/n/ac Zjistit cenu
3. TP-Link TL-WR841N
802.11 b/g/n Zjistit cenu
4. Asus RT-N12 Plus
802.11 b/g/n Zjistit cenu
5. Tenda F303
802.11 b/g/n Zjistit cenu

Wi-Fi routery do 600 korun a jejich charakteristika

Jejich předností je nízká cena a výhodnost, disponují však často pouze jedinou anténou, navíc příjem dat je poměrně pomalý. Za ideálních podmínek 150 Mbit/s, v reálu se ale rychlost výrazně snižuje (odpor prostředí, překážky,…). Připojení většího počtu zařízení najednou bude jen omezené, kompatibilita s moderními technologiemi malá. Ovšem pro osobní použití na chatě nebo v malém bytě je to ideální a hlavně levné řešení.

Výhody:

 • Nízká cena
 • Velmi široký výběr

Nevýhody:

 • Malá rychlost připojení
 • Špatná kompatibilita
 • Nízká úroveň bezpečnosti


zpět k menu ↑

Test Wi-Fi routerů od 600 do 1200 korun

Wi-Fi routery, jejichž cena se pohybuje od 600 do 1200 korun, jsou pro běžné použití v domácnosti naprosto ideální. Dosahují rychlosti připojení, která je pro domácího uživatele plně dostačující.

Nejlepší Wi-Fi routery od 600 do 1200 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Wi-Fi třídy Cena
1. TP-Link Archer C6
802.11 a/b/g/n/ac Zjistit cenu
2. Tenda AC6
802.11 a/b/g/n/ac Zjistit cenu
3. Asus RT-AC51U
802.11 a/b/g/n Zjistit cenu
4. Asus RT-AC1200
802.11 a/b/g/n/ac Zjistit cenu

Wi-Fi routery od 600 do 1200 korun a jejich charakteristika

Mají obvykle dvě nebo i více antén, díky čemuž lze signál vhodně nasměrovat a zvýšit jeho dosah, navíc jejich rychlost se za ideálních podmínek pohybuje kolem 300 Mbit/s, což je dobré číslo. Nabízí rozšířené možnosti připojení i některé pokročilejší funkce a technologie. Jejich cena pak není tak vysoká, aby si je nemohla i běžná domácnost dovolit.

Výhody:

 • Výborná kombinace ceny a výkonu
 • Dostatečná rychlost
 • Více antén

Nevýhody:

 • Některé technologie nejsou podporovány
 • Nehodí se do většího provozu, třeba v kanceláři


zpět k menu ↑

Test Wi-Fi routerů od 1200 korun

V této nejvyšší třídě najdeme Wi-Fi routery s cenou převyšující 1200 korun. Je jich opravdu hodně a vynikají především skvělými parametry. Za takovou cenu seženete dokonale špičkové routery.

Nejlepší Wi-Fi routery od 1200 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Wi-Fi třídy Cena
1. Asus RT-AC1200G+
802.11 a/b/g/n/ac Zjistit cenu
2. TP-Link TD-W9980B
802.11 a/b/g/n Zjistit cenu
3. Asus RT-AX88U
802.11 a/b/g/n/ac/ax Zjistit cenu
4. TP-Link Archer C1200
802.11 a Zjistit cenu
5. Asus 90IG04H0-MO3G00
802.11 a/b/g/n/ac/ax Zjistit cenu
6. Asus RT-AC5300
802.11 a Zjistit cenu

Wi-Fi routery od 1200 korun a jejich charakteristika

Zaujmou vás především vysokou rychlostí (přes 500 Mbit/s), množstvím antén, aby byl přenos signálu co nejpřesnější a nejplynulejší, navíc bývají kompatibilní s moderními funkcemi a snadno se dají spojit s dalšími zařízeními. Pravda, někdy bývají větší a prostorově náročnější, ale to se ztratí. Tím spíše, že nejsou určeny ani tak moc do domácnosti, jako spíše do větších provozů v kancelářích nebo firmách. Případně je využijí pokročilejší uživatelé, pro něž jsou některé jejich funkce určeny.

Výhody:

 • Vysoká rychlost
 • Plynulé a stabilní připojení
 • Kompatibilita

Nevýhody:

 • Relativně vysoká cena
 • Někdy mají větší rozměry


zpět k menu ↑

Tradiční značky Wi-Fi routerů a jejich výrobci

U Wi-Fi routerů, ostatně jako i u dalších druhů elektroniky, je poměrně důležitá značka. Ne, že by výrobce byl až tolik vypovídající o tom, jak moc se vám bude router hodit, to určitě ne. K tomu je potřeba dobře se orientovat v jednotlivých parametrech a umět si najít to, co je pro vás důležité a detaily odsunout až na konec. Ovšem při znalosti ověřených a kvalitních značek routerů můžete některé modely předem odseparovat a vypustit je z výběru – ušetříte si tak trochu práce a hlavně času, který byste jinak strávili jejich prohlížením a procházením. Jak dobrého výrobce poznat? Předně podle toho, že nabízí větší množství routerů a že dobře vychází z testů a z recenzí na internetu. Firma, která má na trhu jeden jediný model, bude zaběhnutým výrobcům, jako je třeba Asus, jen velmi těžko konkurovat.

Wi-Fi routery Asus

Společnost ASUS TeK Computer Inc., majitel značky Asus, pochází z Taiwanu. Společnost, založená v roce 1989 Tedem Hsuem a jeho společníky v Taipei, je známá především jako jeden z největších výrobců počítačů. Později začala firma vyrábět i další příslušenství k počítačům, jako jsou monitory, optické mechaniky, grafické karty nebo právě routery, které nás v tuto chvíli zajímají. Jak tomu u asijských výrobců elektroniky bývá, mají tyto routery pěkný a příjemný design, který je docela univerzální. Splňují nejlepší standardy, mají dobrý zisk antény a antén mají většinou několik. Pravda, bývají o něco dražší, ale nabízí velmi dobré parametry.

Asus

Wi-Fi routery Netis

Společnost Netis Systems je součástí velké skupiny Netcore, která sídlí v Číně. Založena byla roku 2000 a začala se specializovat na síťovou elektroniku. Kromě routerů jsou to i adaptéry nebo třeba modemy xDSL. Wi-Fi routery nabízí v nejvyšších standardech, navíc často s velmi nápaditým provedením. Základem je větší počet antén pro lepší přenos signálu. Oproti routerům společnosti Asus jsou výrobky od Netisu levnější a o něco méně výkonné, ale pro běžnou domácnost plně dostačující.

Netis

Wi-Fi routery LinkSys

Wi-Fi routery LinkSys jsou výrobkem americké společnosti Belkin International, založené roku 1983 Chetem Pipkinem a původně se zaměřovala na výrobu a konstrukci počítačů. Dnes pod ni spadají tři značky – Belkin, WeMo a právě LinkSys. Právě poslední zmíněná je zaměřena na bezdrátové technologie. Routery značky LinkSys jsou designově velice zajímavé a mají velmi variabilní vzhled. Po technické stránce si nevedou špatně a splňují nejvyšší standardy. Pro dobrý přenos signálu pak disponují rozdílným, ale vysokým počtem antén.

Linksys

Wi-Fi routery D-Link

Značka routerů D-Link patří společnosti Datex Systems, Inc., která byla založena roku 1986. Později byla přejmenována právě na D-Link Corporation. Své produkty společnost rozděluje na výrobky pro domácnost a výrobky pro firmu. Jejich cílem je, aby byla domácnost „chytrá“, tedy aby bylo možné všechno propojit, sdílet a na všechno dohlížet. Pro podnikatele zase nabízí řešení sítí a dohled nad uloženými daty. Routery D-Link patří mezi ty dražší, ale zároveň i výkonnější. Splňují nejvyšší nároky a standardy, mají dobrou rychlost a díky anténám dobře vysílají signál za pokrytí velkých ploch.

D-Link

Wi-Fi routery Tenda

Společnost Tenda Technology, majitel této značky routerů, nese ve svém názvu všechny své zásady. Její jméno je zkratkovým slovem a znamená – Technology, Easy, Networking, Dream a Ahead of time. Založena byla roku 1999 a záhy se stala předním výrobcem síťových zařízení. Kromě routerů jsou to i adaptéry nebo konvertory. Routery Tenda mají ve většině případů poměrně univerzální bílý design a menší počet antén. Jak je zvykem u renomovaných výrobců, splňují tyto routery nejvyšší standardy, jejich výhodou pak může být poměrně vysoká cenová dostupnost.

Tenda

Wi-Fi routery TP-Link

Společnost TP-LINK je jedním z největších výrobců síťových produktů na světě – dodává do 120 zemí světa. Založena byla v roce 1996, ale během dvaceti let se obdivuhodně rozrostla. Může za to také fakt, že kromě výroby uvolňuje velkou část financí i na výzkum a vývoj nových technologií a inovací. Pokud jde o routery, těch má na trhu desítky. Kromě toho, že jsou velmi dobře vybavené po technické stránce, vynikají také často unikátním designem, který do domácnosti snadno zapadne. Mají dobrou rychlost a splňují nejvyšší normy.

TP-Link

zpět k menu ↑

Podle jakých parametrů vybírat Wi-Fi router?

Router sám o sobě je zařízením, díky němuž můžete vytvářet a spravovat domácí počítačové sítě. Tak zní oficiální definice. Dřívější routery potřebovaly k přenosu signálu kabel, dnes již víceméně vymizely a používají se téměř bez výjimek jen Wi-Fi routery. V zásadě jde o to, že skrze ně můžete svůj notebook, mobil nebo tablet připojit k internetu, případně k jinému počítači, aniž byste potřebovali drát. Pokud jde o to, jak routery vybírat, kromě značky byste měli hledět na spoustu dalších parametrů. Vezměte v úvahu velikost vašeho domu, který je potřeba pokrýt celý, zkuste se zamyslet, jak rychlé připojení potřebujete a jestli vám stačí běžné zabezpečení, nebo třeba kvůli práci potřebujete speciální podmínky. Teprve, jakmile si zodpovíte tyto základní podmínky, můžete se pustit do výběru.

TP-Link

Standard Wi-Fi a rychlost připojení spolu souvisí

Kvalita Wi-Fi se dá posuzovat z různých hledisek. Parametrem, který o ní vypovídá nejvíce, je rychlost připojení. Ta se udává v megabitech za sekundu (nenechte se plést, bit neznamená totéž co byte, je zde určitý převodový vztah: 1 byte = 8 bitů). Pokud jde o rozdělení podle rychlosti, můžeme Wi-Fi routery roztřídit do pěti tříd podle standardů. Ty jsou následující:

 • Generace (802.11) – standard provozovaný v pásmu 2,4 GHz, rychlost připojení je pouze 2 Mbit/s, což je žalostně málo. Stačí to na běžnou mailovou korespondenci a krátkodobé surfování po internetu, ale například film si nepustíte.
 • Generace (802.11b) – standard opět pro frekvenční pásmo 2,4 GHz, ale s rychlostí připojení 11 Mbit/s (alespoň teoreticky, v praxi je to o něco méně). S tímto připojením už se dá chatovat a vyřizovat na internetu základní úkony.
 • Generace (802.11g/a) – standard Wi-Fi pro pásma 2,4 GHz a 5 GHz. Právě díky druhé zmíněné hodnotě je rychlost několikanásobná a dosahuje až 54 Mbit/s. Lze jej použít pro hraní online her nebo sledování videí, případně prohlížení větších internetových stránek.
 • Generace (802.11n) – standard, který se vyskytuje opět v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz. Rychlost přenosu může dosáhnout v rovině teorie až 600 Mbit/s, v zásadě je ale menší, dosahuje zhruba čtvrtiny. Poprvé se zde objevuje technologie MIMO (Multiple Input Multiple Output).
 • Generace (802.11ac) – nejnovější standard, fungující současně v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz. Právě ve vyšším z nich je možné díky nižšímu rušení dosáhnout výrazně vyšší rychlosti – ty nejlepší a nejnovější přístroje mohou dosáhnout až 3 Gbit/s, což znamená mimořádně rychlý internet. Hodí se pro online streamování, sledování filmu, písniček, i jakoukoliv práci přes internet.

My osobně doporučujeme v dnešní době volit router, který má označení alespoň n (tedy nejméně čtvrté generace). V opačném případě se vám může stát, že vaše připojení bude příliš pomalé a vzhledem k tomu, že dnešní webové stránky jsou na přenos dat čím dál náročnější, se vám možná některé weby vůbec nezobrazí. A pokud ano, bude to trvat dlouho. Snažte se proto sehnat router s co nejlepší rychlostí připojení.

Router a signál

Signál musí pokrýt celý váš byt

Rozsah pokrytí, to je další parametr, o kterém se budeme bavit. Nelze se na něj spoléhat úplně stoprocentně, ale je dobré, pokud bude signál vysílaný z routeru pokrývat celý váš byt. Přeci jen je nepříjemné, pokud si přenesete notebook z ložnice do kuchyně a internet vám přestane fungovat, protože Wi-Fi prostě nedosáhne. Do malého bytu vám postačí i levnější router, protože bude mít základní pokrytí. Ovšem v případě rodinného domu už se vyplatí tuto hodnotu hlídat a řešit. Co se týče samotného dosahu, bývá uváděn málokdy, právě proto, že je velmi obtížné jej měřit. Odkázali bychom vás na uživatelské recenze, které vám v této věci řeknou víc.

Kromě toho je potřeba říct, že dosah signálu ovlivňuje celá řada věcí – kromě počtu antén je to třeba také frekvenční pásmo, na kterém router funguje. Vyšší pásmo 5 GHz je v tomto případě nevýhodou – větší rychlost je vykoupena menším ohybem na překážkách, takže třeba zeď nebo dveře signál mnohem více odstíní. Proto se snažte dosah Wi-Fi routeru vždy zjistit. Pokud by se vám to ale nepovedlo, nezoufejte. Síť můžete snadno rozšířit za pomoci univerzálního Wi-Fi opakovače, který signál přijme, shromáždí a pošle dál. Díky tomu můžete signálem pokrýt i více pater najednou.

Wifi- pokrytí

Frekvenční pásma, se kterými Wi-Fi router pracuje

Jak jsme již nastínili u standardů, Wi-Fi router pracuje s frekvenčními pásmy. Ta rozeznáváme dvě. Standardní a dříve využívané je pásmo 2,4 GHz – poskytuje pouze tři nepřekrývající se kanály, navíc v tomto pásmu fungují i bezdrátové myši nebo klávesnice. Proto je připojení při využití tohoto pásma pomalejší a hodí se spíše na jednoduché online úkony. Oproti tomu se dostává do módy pásmo 5 GHz, které dává dostupných hned 23 nepřekrývajících se kanálů, proto se zde můžeme setkat s menším počtem rušivých interferencí. Díky tomu je umožněna vyšší rychlost přenosu a tak se dá použít i na streamování videí ve vysoké kvalitě nebo rychlé stahování velkých souborů.

Parametry a počet antén routeru

Pro vysílání signálu a jeho dosah je poměrně důležitý i počet a typ antén Wi-Fi routeru. Jde o velmi složitou a těžko definovatelnou problematiku, můžeme se ale podívat alespoň zjednodušeně co to pro vás při výběru routeru znamená. Jednak, čím více antén bude router mít, tím lépe. Pokryjete větší plochu ve více směrech, navíc s vyšší kvalitou signálu. Druhá věc pak je jejich typ. Ty rozlišujeme celkem tři:

 • Všesměrové antény – oblíbená a hojně užívaná možnost, nabízí pokrytí ve všech směrech, signál se tedy vysílá do okruhu 360°. Jde asi o nejlepší řešení v menších prostorech, jako jsou kanceláře nebo byty.
 • Směrové antény – lze s jejich pomocí přenášet Wi-Fi signál na velké vzdálenosti, ale jen jedním směrem. Doma se vám to nevyplatí, ale hodí se to třeba ve firmách, kde potřebujete připojit k internetu celé patro.
 • Sektorové antény – pokrývají pouze úhlovou výseč naprosto (běžně od 30 do 180°), hodí se tedy třeba při umístění routeru v rohu místnosti, nebo v případě, že má router antén víc.

Kromě toho můžeme antény rozlišovat na externí a zabudované. U zabudovaných nelze nic moc říci, s těmi se nedá nic dělat. Ale externí antény jsou pro vás výhodnější, lze je vyměňovat nebo přidávat, podle potřeby. Antény pak lze navíc kombinovat se zesilovači signálu, což celý přenos dat posiluje a zvětšuje se tak pokrytý prostor.

Router antény

Zvláštním parametrem, který se vyplatí sledovat, je zisk antény. Ten určuje vzdálenost, na kterou půjde zachytit signál. Čím větší zisk, tím samozřejmě lépe, protože o to lepší výkon můžete očekávat. Udává se v dBi a ideální je hodnota kolem 5 dBi. Se zvyšujícím ziskem pak roste jak rychlost přenosu, tak i pokrytá plocha. Na druhou stranu, pokrytí v prostoru je pak horší. Abychom to vysvětlili lépe – pokryjete větší plochu, ale méně do výšky. Signál se hodně rychle šíří směrem od routeru, ale nestíhá se ohýbat do prostoru.

Antény

Nedovolte, by byl váš router zranitelný

Bezpečnost je v kybernetickém prostoru obzvláště důležitá, tím spíše v dnešní době, kdy světem hýbou hackerské útoky a další podobné internetové problémy. V čem tkví celé nebezpečí? Router, který není dobře hlídaný, umožňuje stažení své konfigurace v rámci jednoho jediného souboru. Jeho součástí budou i hesla k webovému rozhraní – a lze je stáhnout, aniž byste museli znát heslo. Stačí se dostat k URL adrese souboru. Navíc pokud pomineme veškerá nebezpečí, dost velkou nepříjemností je už pouze to, že se do vaší sítě připojí neznámý uživatel a internet vám zpomaluje, navíc stahuje data, která vy platíte.

Aby tomu bylo zabráněné, používají se různá zabezpečení:

 • WEP (Wired Equivalent Privacy) snadno prolomitelná a stará metoda, kterou snadno překonají i méně zkušení útočníci, v poslední době se již nepoužívá.
 • WPA (WiFi Protected Access) chráněný přístup k Wi-Fi, účinnější metoda, která vznikla jako reakce na prolomení WEP. Lze jej také překonat, ale je to složitější.
 • WPA2 (WiFi Protected Access 2) – vylepšená verze WPA, zároveň také účinnější. Dosud nejbezpečnější a zatím stále neprolomená metoda, která se dnes používá nejčastěji.

Kromě toho rozeznáváme ještě šifrovací protokoly, které ztěžují přístup k síti zvenčí:

 • TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) – zastaralý, snadno překonatelný
 • AES (Advanced Encryption Standard) – účinnější, zatím neprolomený systém.

Nejlepším systémem je spojení zabezpečení WPA2 a AES šifrování. Tím vznikne doslova neprolomitelná hráz (alespoň zatím), přes kterou se do sítě nikdo zvenčí nedostane. Další možností, jak si síť chránit, je například vytvoření Whitelistu (listiny zařízení, která mají přístup do sítě), nebo zřízení Guest Zone se sítí pouze pro hosty. Ze starších metod pak můžeme jmenovat třeba skrytí SSID (název vysílané sítě) nebo takzvaný MAC filtr, který umožňoval připojení pouze zařízením, která mu odpovídala.  Při tolika možnostech by bylo zbytečné nechat si Wi-Fi router hackery nabourat a riskovat ztrátu dat.

Zabezpečení

Možnosti připojení Wi-Fi routeru

Routery nejsou určeny jen k tomu, aby fungovaly samostatně. Je potřeba mít možnost připojit k nim i další zařízení. Pokud žádný konektor nemá, pak si ho nepořizujte, nevyplatí se to. Síť je potřeba šířit i k dalším přístrojům, jako je televize, tiskárna nebo třeba pevný disk. Především proto, abyste měli k zařízením přístup z počítače bez kabelového propojení. Vstupů bývá hned několik typů, pojďme se podívat na ty nejčastější:

 • LAN (Local Area Network) – připojení v lokální síti, třeba dalších počítačů.
 • WAN (Wide Area Network) – propojení routeru s modemem, případně s internetem.
 • GLAN – konektory u vysokorychlostních modelů.
 • USB – klasická USB koncovka, skrze kterou lze připojit třeba tiskárnu nebo externí disk. Může se lišit jeho verze, rozlišujeme starší USB 2.0 a novější USB 3.0 porty, to je jedna z věcí, kterou si zkontrolujte. Starší zařízení k novějšímu portu připojíte, obráceně to nefunguje.

Router konektory

Design Wi-Fi routeru nepodceňujte

Už se blížíme ke konci, tak se můžeme zaměřit na ty méně podstatné parametry. Jedním z nich je třeba design routeru. Ten těžko umístíte někam, kde nebude vidět. Měli byste ho mít po ruce pro případ poruchy nebo třeba jen proto, aby se snadno zapínal a vypínal. Proto je dobré, pokud bude s vybavením místnosti ladit. Pravda, výrobci routery navrhují tak, aby byly pokud možno co nejvíce univerzální, tedy hlavně černé nebo naopak bílé. Ovšem někdy se setkáváme s routery, které mají některé barevné prvky, bývají lesklé nebo vzorované… tady je už potřeba určitá opatrnost a estetické cítění. Dobré je sázet buď na podobné barevné odstíny, jaké užíváte ve zbytku pokoje, nebo naopak na vhodný kontrast. Velikost a rozměry byste také neměli podcenit. V souvislosti s designem bychom je měli zmínit. Ne, že by byly rozhodující, ale zkontrolovat si je a promyslet si, jestli máte na router v pokoji místo.

zpět k menu ↑

Slovníček pojmů, souvisejících s Wi-Fi routery

Wi-Fi routery, to je současná moderní a občas i docela složitá elektronika, navíc zabíhající hodně do IT. Proto bude dobré některé doplňkové funkce routerů nebo jejich vlastnosti na jednom místě seřadit a vysvětlit, o co vlastně jde. Výběr to možná neovlivní, ale následné použití ano a hodně významným způsobem.

SSID – Service Set Identifier

Jedinečný název vaší sítě. V zásadě jde o to, že každou Wi-Fi síť je potřeba identifikovat, proto má každý web vlastní SSID, pomocí kterého se sítě rozlišují.

MIMO – Multiple Input, Multiple Output

Komunikační systém routeru, díky němuž je zvýšena propustnost signálu. Mimo jiné se tak zlepšuje i jeho pokrytí ve vaší domácnosti. S pomocí této technologie máte možnost zvýšit rychlost, stabilitu i čistotu přenášeného signálu.

QoS – Quality of Service

Možnost nastavení priorit na přijímání signálu pro jednotlivá zařízení zapojená v síti. Ve chvíli, kdy třeba stahujete na počítači film a provoz Wi-Fi sítě tím výrazně zpomalujete, je umožněno nastavit tomuto počítači v síti nižší prioritu. Na ostatních zařízeních se tím provoz trochu zrychlí a routeru se celkově hodně odlehčí.

QoS

Squid

Řečeno programátorským jazykem, jde o takzvané http cachující proxy. Pokud bychom to měli opsat česky, jedná se o zařízení, které některé části stránek ukládá (takzvané cache). Při dalším načtení stránky jsou tato data již uložena a není potřeba je znovu posílat – šetříte tím za přenášená data, navíc se pak stránky načítají rychleji.

IPv4, IPv6

Protokoly, které přidělují zařízením ve vaší síti IP adresy (bez kterých se v síti nedá fungovat). Přes ně jsou pak směrována data. IPv4 je starším protokolem, který má jen omezený počet adres a pomalu ho vyčerpává. Naopak, novější IPv6 používá jiný formát, díky kterému je zásoba adres takřka nepřeberná. Navíc zvyšuje bezpečnost a výrazně více podporuje mobilní zařízení.

PoE – Power of Ethernet

Možnost přenosu dat i elektrického napájení pomocí jednoho kabelu. Pokud s touto technologií spolupracuje i vaše zařízení, ke kterému chcete router připojit (například notebook nebo počítač), pak není nutné mít router v elektřině. Hodí se to třeba tehdy, když si chcete router vzít s sebou někam ven mimo dosah zásuvky – stačí mít nabitou baterii notebooku.

Beamforming

Vysoce inteligentní technologie, obsažená ve většině routerů standardu 802.11ac. Jde o to, že signál není vyzařován všude do okolí, ale jen k zařízení, které signál přijímá. Tím se jednak zvyšuje pokrytí, jednak se signál zesiluje. Ve svém důsledku to pak přispívá také ke zkvalitnění a zrychlení příjmu dat.

Extender/Repeater

Zařízení, které je schopné rozšířit plochu zabranou signálem. Česky bychom ho popsali asi jako opakovač – umísťuje se tam, kde je signál slabý. Má schopnost vysílaná data přijímat a hned přeposílat dál, čímž se signál posiluje.

FTP server

Funkce, která vám umožní plnohodnotný přístup na paměťové zařízení. Pokud má router vhodný port, můžete do něj připojit třeba flashdisk nebo externí harddisk, a z počítače se přes místní síť připojit a procházet si soubory. Obdobně to funguje s počítači – jde vlastně o sdílení dat mezi více zařízeními v síti. Režim propojení více sítí se pak nazývá bridge – můstek.

zpět k menu ↑

Jak by měla vypadat cena za dobrý Wi-Fi router?

Na závěr vašeho výběru byste se měli také podívat, jestli je cena za zvolený router přiměřená a jestli třeba neplatíte příliš moc. Naše zkušenost je taková, že některé modely na trhu jsou přehnaně drahé a přitom nepřináší vůbec nic navíc… Cena routeru by měla začínat na nějakých třech stech korun. Zhruba do pěti, šesti set pak jde o nejlevnější modely, od kterých nelze čekat zázraky. Jde o zařízení, která splňují nižší standardy, dosahují maximální rychlosti 150 Mbit/s a je prakticky nemožné očekávat zde některou ze zmíněných funkcí „navíc“. Jako další kategorii rozlišujeme Wi-Fi routery do tisíce až dvanácti set korun, které jsou pro domácí použití velmi výhodné. Jedná se o vhodný kompromis mezi cenou a kvalitou. Mají dvě a více antén, aby bylo zajištěno dobré pokrytí, mohou dosáhnout teoretické rychlosti až 300 Mbit/s a mají zabudované některé rozšiřující funkce. Nejširší kategorií je pak třída super routerů od dvanácti set korun výše. Jde o velkou skupinu, přičemž cena může přesáhnout i deset tisíc. My si ale myslíme, že takto drahý router již není pro domácnost příliš užitečný, hodí se spíše třeba do firem nebo do kanceláří. Na druhou stranu, takový router nabízí připojení s rychlostí až 500 Mbit/s, disponuje třemi i více anténami a splňuje bez výjimek ty nejlepší standardy. Je to tedy pouze na vás, pro jakou možnost se rozhodnete a co se vám nejvíce vyplatí.

Několik druhů routerů

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Tak co? Podařilo se vám s naší pomocí vybrat si router? Pevně věříme, že ano, ovšem určitě neuškodí celý proces výběru si ještě jednou projít a poctivě zrekapitulovat. Předně se hodí promyslet si, co od něj očekáváte a kde bude router umístěn – tomu podřiďte výběr. Především vás zajímá velikost a členitost bytu (nebo kanceláře, firmy atd.) a plánovaná činnost. Zamyslete se také, kolik chcete do Wi-Fi routeru investovat a podle toho si zvolte kategorii, ze které vybírat. Pak můžete přejít k jednotlivým značkám. Tak jako u jiných produktů, i zde doporučujeme vybírat mezi těmi osvědčenými a neriskovat přístroj od neznámého výrobce. Tradiční, renomovaná značka je lepší a více se vám vyplatí. Jak jsme zmínili v článku, nemusíte se bát routerů Asus, TP-LINK, Netis nebo Tenda.

Pak můžeme přejít k jednotlivým parametrům. Především vás musí zajímat standard Wi-Fi, se kterým úzce souvisí rychlost. Neměli byste sahat po routeru nižší než čtvrté generace, ta pátá je pak ještě lepší (označení 802.11n a 802.11ac). Tak si zajistíte rychlost až 3 Gbit/s, což je neuvěřitelné číslo. Další věcí je pokrytí signálem, ten musí dosáhnout do celého vašeho bytu. To zjistíte hlavně z recenzí a diskuzí dalších uživatelů. Frekvenční pásmo, ve kterém Wi-Fi funguje, je lepší vyšší – 5 GHz, usnadňuje to přenos signálu (protože využívá hned 23 kanálů). Nezapomeňte si zkontrolovat ani počet a typ antén (musí ladit s plánovaným umístěním routeru), zamyslet se nad zabezpečením (opakujeme, nejlepší je kombinace zabezpečení WPA2 a AES šifrování, ta v tuto chvíli nelze prolomit) a podívat se, jestli má router všechny zdířky a konektory, které potřebujete.

Na závěr můžete sledovat takové detaily, jako je design (ten by měl ladit s vaší domácností) nebo velikost. Nezapomeňte se podívat také na to, jestli disponuje váš zvolený router některými užitečnými funkcemi. Namátkově vybíráme třeba funkce MIMO, QoS, PoE nebo Squid. Všechny z nich najdou časem své uplatnění, toho se nebojte. Pokud vám vyhovuje i funkční vybavení routeru, podívejte se ještě na cenovku a srovnejte ji s konkurencí. Pokud se vám nebude model zdát předražený, pak si myslíme, že se nemusíte bát si ho koupit. Půjde zřejmě o slušný router, který vám vydrží na dlouhou dobu a bude vám dobře sloužit. Tak tedy gratulujeme, máte vybráno, teď už jen stačí router uvést do provozu.

Router tiskárna

zpět k menu ↑

Jak nastavit připojení k internetu přes router?

Pokud vás nebaví pracovat na internetu přes drát a být limitování blízkostí kabelu (což plně chápeme, také ten pocit známe) a pořídili jste si router, přijde na řadu druhá část – bude potřeba ho nastavit a připojení připravit. Pojďme se na to podívat společně, není to vždycky úplně jednoduchá záležitost.

Jak začít?

Otevřete si nastavení připojení počítače a podívejte se, jestli získáte ze serveru IP adresu automaticky. Pokud ano, je to v pořádku. Ale když ne, opište si všechny údaje – IP, maska, výchozí brána, DNS servery, a nastavte získávání údajů z DHCP. Poté, ač se to může zdát zvláštní, zapojte do routeru síťový kabel od internetu (který jste dříve nejspíše měli v počítači). Zapojuje se do vstupu WAN. Do počítače pak připojte patch kabel (LAN kabel s vhodným konektorem na obou stranách), kterým propojíte přes LAN vstup počítač a router. Na číslování portu nezáleží, počítač ani router to nijak nerozlišují.

Webová administrace routeru

Do webové administrace se dostanete přes IP adresu, která je u routeru přiložena. Jde často o adresy typu 192.168.X.X, kde X jsou nějaká libovolná čísla. Druhou možností je 10.0.X.X, X opět nahrazují čísla. Případně, pokud nemáte manuál u sebe, můžete použít příkazový řádek a skrze příkaz „ipconfig“ IP adresu routeru zjistit. Pro přihlášení pak použijte uživatelské jméno a heslo z manuálu nebo z nálepky, která by na routeru určitě neměla chybět. Co dělat v případě, že se nemůžete připojit? Pak je nejlepší router resetovat, nebo alespoň pár sekund podržet tlačítko, které se zpravidla nachází v jeho spodní nebo zadní části. Tím se vrátí na tovární nastavení a údaje z manuálu již musí fungovat. Je možné, že předtím bylo tovární nastavení nějak změněno.

Webová administrace

Co po přihlášení do routeru?

Nejdříve byste měli nastavit jeho WAN část. Tedy změňte všechny údaje tak, jak jste je viděli na počítači. Pokud bylo zapnuté získávání IP z DHCP serveru, ponechte DHCP klienta. Pokud ne, pak opište údaje, které jste si předtím zapsali na papírek. Dále pak najděte položku Clone MAC, s jejíž pomocí si router kopíruje MAC z počítače. Bude se pak tvářit jako on. Tohle děláte kvůli poskytovateli internetu. Jakmile nastavení uložíte, router se sám zrestartuje. V tuto chvíli by vám měl fungovat internet. Pokud ne, je potřeba problém napravit.

Za nefunkční internet může většinou konflikt podsítí

Někdy se stává, že internet nefunguje. Bývá tomu tak nejčastěji proto, že se router snaží vytvořit síť, ve které už sám je. Lidově řečeno, zacyklí se a nefunguje. Zjednodušeně – chystá se použít stejnou IP adresu, kterou již má. Proto je potřeba změnit nastavení DHCP serveru přímo na routeru, aby se tento konflikt odstranil. Není se čeho bát, je to jednoduché.

Nastavení bezdrátové sítě

Blížíme se pomalu ke konci – nyní je potřeba provést veškerá nastavení sítě. V kolonce Wireless nastavte SSID (jméno sítě) a šifrování. To kvůli bezpečnosti. Snažte se využívat WPA2, pokud to router umožňuje, to dosud nebylo prolomeno a analytikové se zatím k možnosti jeho proražení staví skepticky. Teprve pokud by vám WPA2 nefungovalo, použijte WPA, případně v krajním případě WEP. To ale nechte jen jako záložní možnost, jak jsme již jednou řekli, není příliš účinné. Všechno ostatní nechte nastavené tak, jak to nastavili ve výrobě, a zbytečně do administrace nezasahujte. Na závěr doporučujeme změnit heslo do administrace, aby ho neznal nikdo jiný a nikdo nemohl nastavení změnit. Nakonec už si pouze ověřte, že připojené zařízení má nastavené, aby automaticky získávalo údaje z DHCP serveru. To proto, aby na daném zařízení internet fungoval a hodnoty se nerozcházely s nastavením routeru. Od této chvíle můžete používat bezdrátovou síť bez omezení.

Síť

Věříme, že se vám Wi-Fi router podařilo nastavit. Pokud ne, pak si projděte manuál, případně se ozvěte na technické podpoře nebo u techniků a problém začněte řešit. Nicméně my vám přejeme, aby vám internet fungoval, jak má a abyste neměli s připojením žádný větší problém.

Routery
4.4 (87.5%) 8 votes