Nejlepší holicí strojky 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího holicího strojku.
 • Zvolte si na základě kvality holení, baterie, komfortu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Holicí strojky bez pozadí

TOP holicí strojky roku 2019

Planžetové do 3000 korun Planžetové od 3000 korun Frézkové do 3000 korun Frézkové od 3000 korun
Remington F9200 Power Advanced Braun Series 9-9260s Philips S5100/06 Philips S9521/31
Kvalita holení
90 %
Kapacita baterie
95 %
Holicí hlavy
92 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita holení
99 %
Kapacita baterie
97 %
Holicí hlavy
96 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita holení
91 %
Kapacita baterie
94 %
Holicí hlavy
91 %
Cena/kvalita
90 %
Kvalita holení
95 %
Kapacita baterie
96 %
Holicí hlavy
94 %
Cena/kvalita
92 %
93%
97%
92%
94%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Viděli jste někdy v historickém filmu, nebo četli ve staré knize, jak se lidé dříve upravovali? Pánové si buďto nechávali vousy, popřípadě si je zastřihovali nebo holili za pomoci břitvy. Dámy se pak upravovaly všelijakými metodami, které je měly učinit krásnějšími i za cenu určité bolesti a nepohodlí. Zároveň platilo, že co není vidět, není potřeba holit. Asi si dovedete představit, jak to před nějakými dvěma sty lety na světě vypadalo. Dnes jsme naštěstí dál. Přelomovým vynálezem byly žiletky a ruční holicí strojky pro muže i pro ženy. Ale ani to nebylo nejpohodlnější – holení s nimi vyžadovalo (a doposud vyžaduje, protože mají celou řadu příznivců) zručnost a soustředění. Člověk se snadno pořezal a jizvy na pánské tváři nebo na dámské noze nevypadaly zrovna nejlépe.

Dnes jsou podobné věci překonané. Místo, abyste se museli holit žiletkou nebo ostrou břitvou, se kterou se velmi snadno pořežete a která není k pokožce zrovna dvakrát šetrná, můžete si domů pořídit holicí strojek elektrický. S tím se bude daleko snáze manipulovat, bude mnohem příjemnější. Nelze se tedy divit, že holicí strojky jsou v dnešní době základním vybavením snad každé koupelny, ať již pánské nebo dámské. Problém však je, že lidé dělají při jejich výběru i při jejich použití celou řadu chyb, z nevědomosti nebo z mylného přesvědčení, že si tím pomohou. Svou část viny nesou i prodejci a výrobci, kteří o některých důležitých parametrech málo informují.

To je jeden z důvodů, proč jsme si pro vás připravili tento článek a na něj navazující recenze holicích strojků. Chceme vám přinést všestranné a platné informace o tom, co holicí strojky jsou, jaká jsou jejich specifika a na co si musíte dát pozor. Kromě toho vám chceme recenzemi do značné míry ulehčit výběr a pomoci vám zvolit ten pro vás nejvhodnější strojek. Součástí našeho nákupního rádce jsou také tipy a rady, jak strojek nejlépe používat, abyste zachovali jeho kvalitou i své zdraví nepoškozené. Uvidíte, že k tomu stačí jen trocha cviku a praxe. Dost ale řečí, pojďme se na holicí strojky, v případě tohoto článku na ty pánské, podívat trochu blíže.

zpět k menu ↑

Základní rozdělení holicích strojků

Holicí strojky jako takové můžeme rozdělit do dvou velkých kategorií, které se značně liší vlastnostmi i kvalitami a využitím – na planžetové a frézkové. První typ oceníte zejména v případě kratších vousů nebo chloupků. Je vhodný pro muže, kteří si udržují jemnou tvář. Na podobném principu ostatně fungují i ženské depilátory. Frézkové holicí strojky (jinak též nazývané rotační) se hodí pro delší vousy a jejich úpravu. Toho se zkuste při výběru držet, jen maximální účinnost strojku bude znamenat pěkný, upravený vzhled a zdravou pokožku tváří. Další specifika si však rozebereme přímo u jednotlivých typů.

Frézkové holicí strojky

Jejich základem jsou většinou tři rotační hlavičky, které najdete na hlavě holicího strojku, která je obvykle pohyblivá. Hodí se skvěle k údržbě delších vousů, na druhou stranu někdy může při holení s nimi dojít k podráždění citlivější pokožky. Obecně holení s nimi vyžaduje trochu umu a zkušeností. Mezi největší výrobce patří především firma Philips, případně Remington.

Planžetové holicí strojky

Planžetové holicí strojky jsou založeny na břitech, které se pohybují pod planžetou. Ta má otvory, kterými vousy prostupují k nožům. Čím tenčí planžeta, tím hladší oholení. Klíčový je u nich tvar a  schopnost přizpůsobit se tváři. Hodí se spíše pro hladké oholení. Předním výrobcem tohoto typu strojků je Braun, následovaný firmami Panasonic a Remington.

zpět k menu ↑

Test planžetových holicích strojků do 3 000 korun

Planžetové holicí strojky jsou o něco levnější než frézkové a jak jsme již řekli, jsou určeny mužům, kteří se plánují holit často a do hladka. Ideálně každý den nebo jednou za dva dny, kdy jsou vousy (popřípadě chloupky) ještě měkké a krátké. Princip jejich fungování totiž tkví v jejich struktuře. V levnější kategorii seženete jednoduché strojky, které slouží pro snadné oholení, ale nepřináší nic navíc. Pokud nejste nároční, uspokojí vás, někteří muži ale preferují vyšší třídu.

Planžetový holicí strojek do 3000

Planžetové holicí strojky do 3 000 korun a jejich charakteristika

Pod planžetami vibrují nože, které odsekávají chloupky a vousy proniknuvší dírkou planžety. Ty se tím zkrátí, v případě pánských holicích strojků téměř na úrovni pokožky. Pro dlouhé vousy je ale takový systém nevhodný, protože budou do planžety jen velmi těžko pronikat. Navíc jsou o něco tvrdší a hrubší, takže nůž by na ně nemusel stačit. Pokud vám tedy vousy narostou, bude potřeba buďto napřed použít frézkový holicí strojek nebo zastřihovač, kterým je zkrátíte.

Po kvalitu holení je zde určující frekvence vibrací. Čím menší jsou vibrace, tím déle bude holení trvat a možná, že se u levnějších strojků do hladka ani neoholíte. Zato modely, pro které není problém ani několik tisíc vibrací, jsou vhodné i pro náročné zákazníky. Stejně tak je důležitý počet planžet. Nejjednodušší a nejlevnější strojky disponují pouze jednou, ty nejlepší klidně i třemi nebo čtyřmi (což vám nabízí rychlejší a dokonalejší oholení). Dobré také je, pokud se holicí hlava dokáže tvaru obličeje přizpůsobit. Usnadníte si tím práci, nebudete se muset složitě naklánět a hledat vhodný úhel pro holení brady nebo krku. Velkou výhodou je také ergonomický design snadného držení a další technologie a vychytávky (čisticí stanice, displej, indikátor nabíjení,…).

Výhody

Vhodné i pro začátečníky

Nízká cena


Nevýhody

Nároční uživatelé si nevyberou

Malá funkční pokročilost

Menší doba provozu

zpět k menu ↑

Test planžetových holicích strojků od 3 000 korun

Vyšší třída planžetových holicích strojků, ve které můžete objevit skutečné skvosty. Půjde o luxusní modely, vybavené množstvím pokročilých funkcí, které budoud designově krásné a hlavně komfortní a často také voděodolné. Většinou zde najdete přední modely nejnovějších sérií Braun.

Planžetové holicí strojky od 3 000 korun a jejich charakteristika

Charakteristika planžetových holicích strojků není závislá na ceně, základní princip fungování se nijak neliší. Co se liší, to je kvalita holení. S těmito holicími strojky se nemusíte bát podrážděné pokožky nebo bolesti. Jejich ergonomie je příjemná a propracovaná, jsou schopné se obličeji přizpůsobit a holí téměř dokonale. Mají lepší systém břitů, delší dobu provozu a technologicky jsou pokročilejší (v neposlední řadě vynikají i designem). Výběr máte zjednodušený tím, že se v této třídě téměř výhradně setkáte s planžetovými holicími strojky společnosti Braun. S výjimkou několika dalších modelů (třeba od Panasonicu) nenajdete nic jiného. Braun totiž v tomto ohledu ovládl trh a množstvím inovací nedává konkurenci prostor. Pro vás je to ale výhoda, protože tyto planžetové strojky jsou vysoce kvalitní, navíc rozdělené do několika sérií – 1, 3, 5, 7 a 9 (z nichž ty do série 5 můžete sehnat v levnější třídě). Již z názvu modelu tedy vyčtete, pro jak náročné uživatele je strojek určený. Čísla 1 a 3 se hodí pro začátečníky a ty, kteří berou holení jen jako nutnost. Naopak muži, toužící po dokonalém vzhledu, si rádi připlatí i za modely kategorií 5, 7 a 9.

Výhody

Funkční vybavenost

Propracovaný design

Kvalita břitů

Bezbolestné holení


Nevýhody

Vyšší cena

Planžetový holicí strojek od 3000

zpět k menu ↑

Test frézkových holicích strojků do 3 000 korun

Frézkové holicí strojky jsou svým fungováním i cenou navrženy pro náročnější zákazníky. Předpokládají, že pokud si muž nechá narůst dnes módní delší vousy, knír nebo kotlety, že jim také hodlá věnovat určitý čas, aby vypadal co nejlépe. V nižší cenové kategorii najdete opět spíše jednodušší modely, to nejlepší se prodává za vyšší cenu, než jsou tři tisíce.

Frézkový holicí strojek do 3000

Frézkové holicí strojky do 3 000 korun a jejich charakteristika

Frézkový holicí strojek je typický rotačními hlavami (z toho plyne jeho druhý název, se kterým se občas setkáte – rotační holicí strojek), které jsou běžně dvě až tři. Hlavy rotují s určitou frekvencí a tím dojde k zastřižení vousů na požadovanou délku. O kvalitě zde rozhoduje právě počet těchto otáček – čím více, tím lépe. Méně kvalitní strojky totiž nestačí na to, aby ustřihly dlouhé, tvrdé a husté vousy. Holení může být bolestivé a nerovnoměrné, což asi nechcete. Tyto strojky jsme z testu automaticky vyřadili, na druhou stranu v cenové kategorii do tří tisíc nám zůstaly pouze základní modely bez větších přidaných funkcí, označili bychom je za průměr.

Dobrý frézkový holicí strojek by se měl umět tvaru vaší tváře přizpůsobit, podobně jako kvalitní planžetový strojek. Důležité je to zejména v oblastech podél čelisti, případně na krku. Snížíte tím tlak na pokožku a stejně tak uděláte něco pro své pohodlí při holení. S tím se setkáte především u dražších strojků, ty méně kvalitní mají holicí hlavy pevně usazené. Některé modely, které bychom mohli označit jako „na úrovni“ mohou používat třeba i dvojitý břit nebo technologii nadzvedávání vousů. Obojí umožňuje lepší oholení a dokonalejší vzhled (ovšem pravda, za vyšší pořizovací cenu). Stejně tak není od věci, pokud na holicím strojku najdete třeba kanálky pro dlouhé vousy, to už ale zacházíme do detailů, které závisí čistě na vás a na tom, jak si plánujete vousy upravovat.

Výhody

Přijatelná cena

Dobrý výběr


Nevýhody

Obecně spíše pro zkušenější uživatele

Pouze průměrné modely

zpět k menu ↑

Test frézkových holicích strojků od 3 000 korun

Jedná se o vyšší cenovou třídu frézkových holicích strojků, což s sebou nese celou řadu přidaných funkcí. Navíc modely, které zde najdete, jsou designově mnohem propracovanější a pečují o vaše vousy a vaši pokožku daleko více. Holení s nimi je výrazně komfortnější a nároční zákazníci je zcela jistě ocení.

Frézkové holicí strojky od 3 000 korun a jejich charakteristika

Toto je třída holicích strojků pro náročné. Jde v principu o stejné holicí strojky, jako v předchozí kapitolce, ale výrazně kvalitnější. Jsou šetrnější k pokožce, lépe se drží, déle vydrží v provozu a nakonec jsou krásnější a stylovější i designově, což lze poznat z pouhého pohledu. Technologicky jsou na výši a uspokojí i ty nejnáročnější. Pokud jde o značku, podobně dominantní, jako je u planžetových holicích strojků Braun, je v tomto případě holandská firma Philips. Braun tento typ vůbec nevyrábí, nehledejte ho! Kromě společnosti Philips pak na trhu s těmito výrobky působí i britská firma Remington, která však šíří nabídky nemůže konkurovat. Další modely, které uvádí do prodeje menší společnosti, pak již v této kategorii prakticky nenajdete.

Výhody

Promyšlený design

Technologicky vyspělé

Šetrnější k pokožce


Nevýhody

Vyšší cena

Vyžadují určitou zkušenost

Frézkový holicí strojek od 3000

zpět k menu ↑

Největší výrobci holicích strojků

Tak jako u jiných typů spotřebičů, i u holicích strojků závisí kvalita do značné míry i na spolehlivosti značky. Ne každá firma umí vyrobit kvalitní spotřebič, na to pamatujte a snažte se držet modelů od společností, které jsou léty prověřené a které mají pokud možno celou řadu spokojených zákazníků (což vám pomohou zjistit například uživatelské recenze). Na trhu s holicími strojky je to obzvláště dobře patrné, jak jistě záhy pochopíte, protože dobrých společností se na něm pohybuje jen několik. Poznáte je podle toho, že drtivá většina holicích strojků pochází z jejich dílen. Značky, s nimiž se setkáte u této kategorie zboží jen výjimečně (AEG, Eta,…) bohužel doporučit nemůžeme. Platí, že kdo se o holicí strojky zajímá pouze okrajově, ten nikdy nepustí do oběhu dobrý model. Nevyplatí se totiž kvůli jednomu nebo dvěma výrobkům platit náročné testování. Kteří výrobci tedy značí kvalitu?

zpět k menu ↑

Jak vybírat vhodný holicí strojek?

V tuto chvíli, kdy se trochu vyznáme na trhu a víme, co vlastně kupujeme, bude dobré zaměřit se na konkrétní vlastnosti holicích strojků a povědět si, které parametry jsou pro vás důležité a které naopak ne. Samozřejmě vám nemůžeme říct, který strojek si musíte koupit a který naopak ne, to je čistě na vás a vašem vlastním výběru. Ovšem s ohledem na pohodlí, komfort a bezpečí při holení byste se měli v jednotlivých parametrech orientovat a svůj výběr jim přizpůsobit. Jen tak totiž nebudete při prvním použití strojku překvapení a převládne u vás spokojenost s dobrou koupí. Co byste tedy při nákupu neměli opomenout?

Suché holení vs. Mokré holení

Jedním ze zásadních faktorů, které vám pomohou při výběru odfiltrovat největší množství výrobků, je způsob holení, k jakému je strojek vhodný. V praxi rozeznáváme dva – mokré a suché holení. Vybírat byste měli podle toho, na co jste zvyklí a co při holení preferujete. Hlavní rozdíly jsou tyto:

 • Suché holenípohodlné, rychlejší, ale méně citlivé k pokožce, tvrdší vousy nedokáže strojek nasucho dobře oholit.
 • Mokré holenípracnější, ale hodí se pro muže s citlivou pokožkou nebo tvrdými vousy, které takto časem změknou.

Suché holení je naprostá klasika, jakou nabízí většina strojků. Bez ohledu na to, kde se právě nacházíte, se můžete pohodlně a rychle oholit a nic k tomu nepotřebujete. Problémem však je, že je tento způsob méně citlivý k pokožce a snáze ji podráždí. Navíc ne všechny tvrdé vousy dokáže strojek na suché holení zachytit a „odseknout“. Pak byste mohli vypadat hloupě, kdyby se oholená místa střídaly s neoholenými. Pokud tedy máte pokožku náchylnou k poškození nebo tvrdé a pevné vousy, doporučujeme voděodolný strojek který umožňuje mokré holení. Tedy holení za použití vody a gelu. Některé modely mají dokonce vlastní zásobník, do kterého gel nalijete, a ten se v průběhu holení vypouští na vaši tvář. Záleží tedy na vás, co se vám zamlouvá více a na co jste zvyklí.

Holení se strojkem
Holení holicí strojek

Kvalita a pohodlí při holení – co je důležité?

Z hlediska kvality a pohodlí holení byste si měli dobře prohlédnout konstrukci strojku a pokud možno, zkusit si ho i přiložit k obličeji a párkrát cvičně přejet. Ergonomický tvar, se kterým vám snadno zapadne do ruky, by měl být dnes již samozřejmostí. Dobrý holicí strojek, který vám bude vyhovovat, by také určitě měl mít pohyblivé hlavy. Budou-li pevně usazené, může se stát, že vašemu tvaru obličeje nebude strojek vyhovovat a na některá místa se dostanete hůře, nebo budete muset na strojek vyvíjet tlak. Obojí je špatně. Planžety se obvykle dají stlačit dolů a tím se přizpůsobují, frézky se zase mohou různě vychylovat. Aby bylo holení co nejkvalitnější, měli byste si hlídat také typ strojku a jeho použití, o tom tady už ale byla řeč.

Pozornost byste zcela jistě měli věnovat i samotnému chodu holicího mechanismu. Jedním z hledisek, kterými se můžete řídit, je materiál čepelí. Ten by měl být, pokud možno, co nejodolnější (keramika, ocel) a neměl by korodovat. Navíc by měl být v dobré kombinaci s co nejvyššími otáčkami, aby dokázal zkrátit i ty nejtvrdší vousy. Vysoké otáčky navíc generují vibrace ve vysoké frekvenci, které pomáhají napřimovat i ty nejmenší přilehlé vousy. Díky tomu se dostanou skrze frézku nebo planžetu až k čepelím a mohou být zkráceny. Toto bývá třeba problém u levnějších holicích strojků – při malých otáčkách není možné oholit tváře do hladka, aniž byste na strojek přitlačili. Tím ale škodíte své pokožce. Vždy se tedy snažte, aby pro vás holení bylo co nejsnazší a nepohodlnější.

Možnosti údržby holicího strojku

Nezapomínejte také na to, že jakmile se oholíte, bude potřeba strojek vyčistit. Tento typ přístroje totiž vyžaduje pravidelnou údržbu. Naše zkušenost s holicími strojky je taková, že 90 % poruch způsobuje nedostatečná údržba. Zbytky vousů se totiž budou ve strojku hromadit, stejně jako odřená kůže nebo v případě mokrého holení zaschlý gel. Levnější strojky budete muset čistit ručně (buď omývat, nebo alespoň oprašovat kartáčkem), zatímco ty dražší bývají vybaveny čisticí stanicí (ve které lze strojek mnohdy i dobít, takzvané Clean&Charge stanice). Holicí strojky tedy můžeme rozdělit z hlediska čištění do tří různých kategorií:

 • Údržba za pomoci štětečku – obvyklé pro nejlevnější holicí strojky, které nemají vlastní čistící stanici, ani je nelze omýt pod tekoucí vodou. Je u nich nutné vyjmout holicí hlavu a za pomoci speciálního štětečku nebo kartáčku vymést všechny nečistoty. Kromě toho lze aplikovat také sprej, který strojek dobře promaže.
 • Údržba za pomoci vody – běžný způsob čištění pro vodotěsné holicí strojky. Stačí je opláchnout pod proudem vody, aniž byste se báli, že zateče až k baterii a elektrotechnice. Ovšem takový strojek vyžaduje pravidelné mazání, aby nekorodoval.
 • Údržba pomocí čisticí stanice – obvyklá pro ty nejlepší a nejkvalitnější holicí strojky. Bývá označována také jako Clean&Charge. Kromě toho, aby tato jednotka čistila, také nabíjí, o tom ale více až v další kapitolce. Manuálně pro čištění takového strojku nemusíte udělat nic, stanice to udělá za vás. Důkladně ho vyčistí, vydezinfikuje a u některých typů i promaže a vysuší.

Kromě tohoto čištění, které by mělo proběhnout po každém holení, byste se měli věnovat i dlouhodobé údržbě. Neopomínejte kontrolu čepelí nebo planžety. Nože se mohou otupit a planžeta protrhnout, což může způsobit klidně i pořezání. V případě, že se objeví byť jen náznak poškození (a to nejen na planžetě, to byl jen příklad), nebojte se holicí hlavu vyměnit. Není třeba kupovat celý strojek, výrobci většinou dodávají náhradní hlavy mimo základní set.

Typ napájení holicího strojku

Důležitým parametrem je pro holicí strojek typ nabíjení. Ze zásady dělíme holicí strojky na akumulátorové, síťové a bateriové, ale existují i přístroje kombinované (spojení akumulátorového a síťového, který lze v případě nouze zapojit do zásuvky). Pojďme se ale na jednotlivé typy podívat trochu podrobněji:

 • Síťové holicí strojky – jsou určené k zapojení do zásuvky. Mají k sobě přiložený elektrický kabel, který stačí jen připojit, a můžete se začít holit. Ovšem pravda základní předpoklad je, mít zásuvku dost blízko zrcadla a umyvadla.
 • Bateriové holicí strojky – patří v zásadě mezi akumulátorové holicí strojky, ale baterie do nich musíte vkládat. Nejčastěji AA nebo AAA. Dobíjení je velmi snadné, stačí je vložit do přístroje a můžete pokračovat v holení. Ovšem věčné nakupování baterií se vám časem přestane vyplácet, nehledě na to, že pokud nemáte doma baterie nabité, pak se neoholíte.
 • Akumulátorové holicí strojky – strojky, které v sobě mají zabudovaný speciální akumulátor. Ten se nabijí ze zásuvky skrze kabel nebo přes univerzální nabíjecí (a často i čisticí) stanici. Výhodou je, že ho nabijete prakticky kdekoliv a zároveň vám vydrží a bude použitelný, i když vyrazíte mimo civilizaci.

Při výběru se snažte dívat především na vaše zvyky a komfort. Síťový holicí strojek se hodí, pokud vám nebude vadit elektrický kabel a pokud ho nehodláte používat mimo domov. Ovšem mnohem zajímavější jsou bateriové strojky, do kterých stačí vložit baterie a budou nějakou dobu fungovat. To ovšem pořád není ono – vyplatí se třeba na chatě, pokud tam nechcete vozit strojek z domu, ale pro každodenní používání to není. Na to se nejvíce hodí strojky akumulátorové, které můžete po nabití využít vždy a všude.

Doba provozu a navazující počet oholení

Důležitým údajem je pro komfortní použití holicího strojku také doba provozu (pokud se bavíme o akumulátorových strojcích). Tedy doba, po kterou bude přístroj fungovat na jedno nabití. V průměru se pohybuje mezi čtyřiceti až šedesáti minutami, což je dostatek na deset až dvacet holení. Pokud byste chtěli některé části svých vousů věnovat zvýšenou péči, není to problém, holicí strojek se vám za tu dobu nevybije. Ovšem u levnějších holicích strojků bývá doba provozu velmi omezená. Ty nejhorší vydrží jen necelých deset minut. Může se stát, že vám to nevystačí ani na jedno jediné oholení, pokud o sebe hodně dbáte. Pak si může každý sám zhodnotit, jak moc se taková koupě vyplatí tím spíše, že doba nabíjení se pohybuje kolem dvou hodin. V případě rychlonabíjení se dá sice zkrátit pouze na hodinu, i to by však bylo špatné. Z toho důvodu bychom si tedy na vašem místě dobu provozu při nákupu zkontrolovali, a pokud je špatná, hledali jiný model. Pod 30 minut by určitě jít neměla a pak platí, čím více, tím lépe.

Design strojku je pouze detail

Holicí strojek samozřejmě není ničím, co byste měli ukazovat a na co se budou dívat vaše návštěvy. Proto hodnotíme jejich design až jako poslední a vám doporučujeme totéž. Teprve ve chvíli, kdy máte zvolit mezi dvěma stejně dobrými strojky, můžete zkusit řešit jejich vzhled. Na funkci strojku to nemá žádný vliv, ale snad pokud se budete chtít na služební cestě pochlubit kolegům, nebo zapůsobit na slečnu, která půjde k vám do koupelny, můžete k němu přihlédnout. Určitě bychom vám doporučili volit mezi strojky, které nemají žádnou doplňkovou barvu. Ty jsou vhodné pro ženské depilátory, ale pánský holicí strojek, elegantní a jednoduchý, má být nejlépe černý (pravděpodobně plastový pro příjemnější držení) kombinovaný s bílým nebo stříbrným kovem. Vhodné je mírné ergonomické prohnutí, které dodává pohodlí a zároveň příjemnější linie. Výrazným designovým prvkem může být i zastřihovač, který bývá na strojích často přítomen. Avšak myslete na to, že v jednoduchosti je síla.

zpět k menu ↑

Doplňkové funkce holicích strojků

Možná by vás mohlo napadnout, co se dá na tak užitečné a zároveň jednoduché věci, jako je holicí strojek, vylepšit. Ona samotná funkce holení moc prostoru pro inovace nebo technologie nedává. Ale existuje celá řada věcí, které mohou celé použití holicího strojku usnadnit a zvýšit váš komfort. Ať již jde o nabíjení nebo čištění strojku. Pojďme se tedy podívat podrobněji, s čím vším se můžete u holicího strojku setkat a k čemu vám to bude.zpět k menu ↑

Finální verdikt

Jelikož holicí strojek je sice jednorázová, ale zato dlouhodobá investice, pojďme si ještě jednou celý výběr zrekapitulovat. Především si napřed zkuste uvědomit své zvyky a svůj styl – jak často se holíte, jaký střih vousů si chcete udržovat a jak moc o sebe dbáte. Podle toho pak strojek vybírejte – pro častější holení volte planžetový, pro občasné pak frézkový (rotační). Stejně tak, pokud na svůj vzhled nedáte dopustit, zaměřte se na některý z těch dražších, kvalitnějších (planžetové holicí strojky Braun nebo Panasonic či frézkové holicí strojky Philips a Remington). Naopak, pokud je pro vás vzhled podružnou záležitostí, můžete si docela dobře vystačit i s levnější variantou strojku. Dále byste měli při výběru vzít v úvahu holicí vlastnosti strojkutyp holení (suché x mokré), pohyblivost hlavic a otáčky, popřípadě materiál čepele. Určitě se vám nechce věnovat hodně času údržbě, takže volte ideálně strojek s čisticí stanicí (namísto štětečkového nebo omyvatelného vodou). Tím se vám ulehčí i výběr typu napájeníčisticí stanice většinou také nabijí (jinak máte na výběr i klasické síťové strojky nebo strojky, které fungují na baterie). Nakonec si ještě srovnejte dobu provozu s dobou nabíjení, a pokud vychází poměr dobře, máte skoro vyhráno. Rychle ještě prohlédněte, jestli má všechny technologie a vychytávky, po nichž toužíte a zhodnoťte cenu. Pokud není podezřele nízká, nebo naopak přehnaně vysoká, pak gratulujeme a máte vybráno.

zpět k menu ↑

Kde se pohybuje ideální poměr mezi cenou a kvalitou?

Závěrem vás zcela jistě zajímá, v jakých relacích se tak ceny holicích strojků pohybují. Naše odpověď zní, že zhruba od pěti set až do deseti tisíc korun. Jak tedy vidíte, rozpětí je to široké a stojí za podrobnější zkoumání. Holicí strojek je totiž přístrojem, který vám vydrží a který budete potřebovat vždycky. Z dlouhodobého hlediska je tedy lepší koupit klidně i dražší strojek, který ale bude kvalitní a bude se vám dobře používat, než krátkozrace pořídit levný model. Pravda, oholit se můžete s každým strojkem, ale jestli si nepodráždíte pokožku, jak dobře se vám s ním bude zacházet a jak dlouho bude fungovat, to vám u levných variant nikdo nezaručí. Právě takové jsou modely, jejichž cena se pohybuje do tisíce korun.

Průměr pak najdete zhruba od tisíce korun do tří tisíc korun. Takové strojky již disponují základními vlastnostmi a technologiemi, které jsou pro kvalitní oholení potřeba – pohyblivé frézky a planžety nebo pohodlné držení. Právě v těchto patrech se pohybují levnější výrobky firem, jako je Philips, Braun nebo Remington, tedy renomovaných společností. Nejlepší strojky pak seženete od tří, čtyř tisíc korun výše. Standardně bývají vybaveny čisticí a nabíjecí stanicí či displejem a mají krásný design. Někomu to sice může přijít líto, dát za strojek tolik peněz, na druhou stranu připomínáme, koupě holicího strojku je investicí do budoucna a navíc platíte, mimo jiné, za svůj pěkný a elegantní vzhled, se kterým budete sklízet úspěchy jak v práci, tak i u žen.

zpět k menu ↑

Tipy a rady pro příjemné holení

Bohužel, na tomto místě vás možná trochu zklameme, pokud čekáte univerzální radu, jak se nejlépe oholit. Každá tvář je svou stavbou zcela unikátní a osobitá, takže návod, jak použít holicí strojek, vám dát nemůžeme. Stejně tak vám nemůžeme říct, ať si vousy upravíte tak a tak, protože to, co vám bude nejlépe slušet, se bohužel neodvíjí pouze od módy, ale i od tvaru vaší tváře, stylu, kterého se chcete držet a také postavení. Nicméně pár rad, jak se nejlépe oholit a jak o sebe pečovat, vám dát můžeme. Především již při nákupu strojku myslete na to, jaké jsou vaše zvyky při holení. Pokud si necháváte vousy narůst delší a pak je pouze zkracujete, zvolte frézkový strojek, planžetový nebude účinný. A platí to i obráceně – planžeta je dobrá na holení ob den nebo každý druhý den, frézkovým strojkem byste si zbytečně podráždili kůži.

Při holení na strojek nikdy netlačte. Tlak by vám mohl poškodit pokožku. Snažte se s ním po tváři a krku jezdit jemně. Pokud se vám zdá, že vousy na obličeji zůstávají, pak spíše než tlačit doporučujeme přejet místo strojkem třeba několikrát za sebou a z více úhlů. Zároveň se snažte kůži co nejvíce napínat, dosáhnete tak napřímení vousů a jejich snazšího zachycení strojkem. Další věc, nikdy nezajíždějte holicím strojkem do vlasů – není k tomu určený a kromě toho, že by to narušilo váš vzhled, by se tím v případě delších vlasů mohl časem strojek poškodit. Navíc byste měli pečlivě vybírat mezi suchým a mokrým holením. Zásadní je pro to citlivost pokožky a tvrdost vašich vousů – měkké fousky se snadno oholí strojkem na sucho, ale ty tvrdé a hrubé je potřeba vlhčením nechat změknout.

Po holení dbejte na ošetření kůže krku a obličeje. Pokožka je po holení narušená, i přes sebejemnější holení. Navíc vousy se holením povytahují nad pokožku a vznikají mikroskopické ranky, které nevidíte, ale kterými se může do tváře dostat infekce. Proto je třeba po holení použít kolínskou vodu pro vyčištění, která nedovolí bakteriím proniknout dovnitř. Jakmile zaschne, měli byste ještě obličej ošetřit krémem po holení, který pokožku zjemní a miniaturní poškození zacelí. Nebojte se v tomto ohledu experimentovat a vyzkoušet klidně více druhů kolínské a krémů, dokud nenajdete ty, které vám budou nejvíce vyhovovat. Myslete na to, že úspěšný muž dnešní doby je vždy upravený a pečlivě oholený. Ne nutně do hladka, do módy přicházejí výrazné vousy, ale určitě musí být udržované a musí být na první pohled jasně patrné, že jim věnujete péči.

zpět k menu ↑

Jaké existují způsoby úpravy vousů a které jsou stylové?

Stejně jako vám nemůžeme dát univerzální radu, jak se nejlépe oholit, nemůžeme vám ani poradit, jaký styl úpravy vousů máte konkrétně vy dodržovat. Záleží to na tvaru vašeho obličeje, vašem postavení, módě, kterou nosíte a spoustě dalších faktorů. V neposlední řadě také na tom, co se vám líbí. Můžeme vám ale doporučit některé úpravy, které jsou dnes moderní.

 • Clean Shaven hladce oholený, naprostá klasika. Obličej, který je bez vousů, je naprosto univerzální. Bude slušet každému, nevyžaduje žádnou zvláštní techniku holení ani zastřihování, ale zkrátka nezaujme. Některé dámy ho možná ocení, protože je nebudete škrábat, ale celá řada z nich má vousy na mužské tváři ráda.
 • Stubblestrniště pod nosem, na bradě i tvářích. Můžeme jej rozdělit ještě podle délky na krátké, střední a dlouhé. Tento typ se hodí pro muže, kteří si přejí budit dojem omšelé a nedbalé elegance, musí se o něj ale velmi dobře starat. Rozcuchané a přerostlé vousy totiž mohou vzbudit dojem přesně opačný.
 • Full Beardvousy, jaké znáte třeba od Buda Spencera. Delší vousy na bradě, pod nosem i na tvářích, pečlivě zastřižené a uhlazené. Nosí je především mladší muži, kteří chtějí vypadat starší a serióznější, nebo třeba tzv. hispteři. Dejte ale pozor, ne pro každý tvar obličeje se hodí.
 • Goateekozí bradka, jinak to česky nenazveme. Tváře a knír jsou do hladka oholené, ale na bradě vyrůstají vousy libovolné délky. Zejména mladší muži si je různě splétají a upravují, ale pokud chcete i s kozí bradkou vypadat dobře, doporučujeme udržovat ji spíše kratší, symetrickou a zarovnanou.
 • Circle Beard – oholené tváře, knír a bradka srůstají okolo úst. Hodí se jen pro velmi málo mužů, protože vyžaduje symetrický obličej a tmavší barvu vlasů, ale pokud se k vám hodí, zcela jistě zaujmete. Vypadá elegantně, stylově a každý si o vás bude myslet, že máte postavení.
 • Anchorjemný knír pod nosem a krátce zastřižená bradka, tváře zůstávají oholené. Je to styl, který se vám možná vybaví u Tří mušketýrů, dnes se však v upravené formě opět objevuje. Hodí se zejména u kulatějších obličejů, protože je pomůže trochu prodloužit a zvýraznit rysy. Pokud se vám podaří tento styl na svém obličeji opravdu vypěstovat, je velmi elegantní.
 • Bandholzmohutný plnovous dřevorubce, co víc říct? Dlouhé vousy na tvářích i na bradě a výrazný, dlouhý knír, který samovolně spadá kolem rtů dolů. Tenhle styl rozhodně zaujme, zároveň je ale nejvíce náročný na údržbu. Pokud i s ním chcete vypadat elegantně a ne jako bezdomovec, musíte je pravidelně umývat, zarovnávat, zastřihovat, česat a tak dál. Prostě jim věnovat hodně času a péče. Na druhou stranu, v kombinaci se sakem nebo kabátem budete vypadat jak mladý moderní právník nebo manažer.

Další způsoby, jako třeba Ducktail nebo Mutton jsme se rozhodli vynechat a necháme vás, abyste si je prohlédli na obrázku. V dnešní době nejsou tolik rozšířené a často mohou působit do značné míry extravagantně, takže necháváme pouze na vašem uvážení, jestli se pro ně odhodláte. My bychom se přidrželi výše zmíněných, ale je to na vás.

Jak jsme vás ale upozorňovali na začátku, toto jsou pouze univerzální rady, veškerou techniku holení a styl, která se bude hodit pro vás, musíte objevit a naučit se sami. Každý muž je jedinečný a jeho vousy vyžadují jedinečnou péči.

Holicí strojky
5 (100%) 3 votes
Váš pomocník