Nejlepší kuchyňské roboty 2019

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího kuchyňského robota.
  • Zvolte si na základě výkonu, hlučnosti, množství funkcí a příslušenství a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Kuchyňské roboty bez pozadí

TOP kuchyňské roboty roku 2019

Úvod

Napadlo vás někdy zamyslet se, jak „snadný“ mají dnes ženy v kuchyni život? Samozřejmě je tím nechceme nijak shazovat, to určitě ne, kam bychom bez našich drahých poloviček došli, že? Ale oproti tomu, jak se vařilo před nějakými sto, dvěma sty lety je to dnes přímo hračka. Dříve člověk potřeboval všechno ručně šlehat, strouhat, krájet nebo lisovat. Nemluvě o tom, jak dlouho trvalo namlít v kuchyni maso nebo připravit strouhanku. Z tohoto pohledu to opravdu bylo při vaření neskutečně těžké. Dnešní možnosti jsou naštěstí úplně jiné, doba je mnohem dál a jsme schopní si celou řadu věcí ulehčit. Přesněji řečeno, jsme schopní si je ulehčit přesně od roku 1960. Co se tehdy stalo?

Prodejce francouzské cateringové společnosti Pierre Verdon musel při své práci hodně cestovat a během svých cest sledoval, jak náročná je příprava surovin v kuchyni. Proto se rozhodl nějak vaření zefektivnit. Roku 1960 tedy vypustil do oběhu prvního kuchyňského robota, nazvaného Coupe. Ten byl velký, vhodný jen do kuchyní v restauracích nebo jídelnách. Jelikož se ale brzy osvědčil, vznikla o jedenáct let později jeho menší verze Le Magi-Mix. Z té potom vyšly řady dalších kuchyňských robotů, které známe a používáme dodnes. A přiznejme si, v dnešní uspěchané době se bez podobných pomocníků a spotřebičů zkrátka neobejdeme. Má to ale jeden zásadní háček! Dnešní trh je přesycený výrobky různé kvality, a pokud hledáte takový, který vám bude stoprocentně vyhovovat, nemusí to být zrovna snadné.

Abychom vám výběr trochu ulehčili, rozhodli jsme se pro vás přehledně zpracovat recenze nejlepších kuchyňských robotů na trhu. Zajímá nás jejich výkon, funkčnost, ale třeba i design, chceme totiž tímto způsobem podat ucelené informace o TOP modelech na trhu. Abyste věděli, na co se v jednotlivých recenzích zaměřit, sepsali jsme pro vás také přehledného nákupního rádce. Ten by vám měl poradit a navést vás na správnou cestu ke správnému výběru kuchyňského robota. Když totiž uvidíte v obchodě změť čísel a parametrů, nic vám to neřekne. Pokud si ale přečtete, co který údaj znamená a jaké by mělo být optimum, budete hned moudřejší. Takže, dost řečí, pojďme začít s nákupem.

zpět k menu ↑

Kuchyňské roboty – efektivní pomocníci do vaší kuchyně

Kuchyňské roboty tvoří na trhu vskutku širokou a rozmanitou skupinu domácích spotřebičů. Zařadit sem můžeme jednoduché roboty ne nepodobné mixérům, které mají pouze jeden jednoduchý sekací nůž, stejně jako vychytané modely s nástavci a množstvím rozmanitých funkcí. Proto v tomto ohledu neexistují pravidla, co musíte, nebo naopak nesmíte koupit. Orientujte se čistě a pouze podle vašich zvyků a nároků. Především byste si měli dobře zvážit, co od robota očekáváte a jaká jídla si běžně připravujete. Je zbytečné koupit si kuchyňský robot, vybavený nástavcem na mletí masa, pokud se vám mleté maso hnusí. A obráceně, pokud si rádi dáte čerstvou ovocnou šťávu, neměl by v robotu chybět lis nebo odšťavňovač.

Obdobným způsobem byste měli vzít v úvahu i velikost domácnosti – čtyřčlenná rodina bude jistě robota používat častěji a intenzivněji, než novomanželský pár. Proto se tedy v prvním případě vyplatí zainvestovat a koupit si klidně dražší model s více funkcemi a delší životností, zatímco mladý pár se klidně obejde s levnější variantou. V této věci vám dost často pomůže cena. O té bude řeč v jedné z dalších podkapitolek, ale zkusme si vytvořit základní přehled už tady. Nejlevnější modely v sobě zpravidla nemívají zabudovanou více než jednu nebo dvě funkce, jsou velmi jednoduché, málo výkonné a určené na méně aktivní používání. Naopak, ty nejdražší zastávají práci i několika různých spotřebičů a využijete je pravděpodobně, ať budete vařit sekanou, bramborovou kaši nebo šlehačku. Dělení kuchyňských robotů, které je nadále určující pro jejich dobré parametry, je tedy zhruba následující.

zpět k menu ↑

Test kuchyňských robotů do 5 000 korun

Kuchyňské roboty do pěti tisíc korun tvoří poměrně početnou skupinu. Jde o jednodušší přístroje, u nichž je hlavním kritériem jejich nízká cena.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. Kenwood KM 285 Prospero
900 W 4,3 l Zjistit cenu
2. Bosch MUM4880
600 W 3,9 l Zjistit cenu
3. ETA Gratussino 0023 90070
800 W 4,5 l Zjistit cenu
4. Sencor STM 6350WH
1000 W 4,5 l Zjistit cenu
5. Bosch MUM48A1
600 W 3,9 l Zjistit cenu
Kuchyňský robot do 5000

Kuchyňské roboty do 5000 korun a jejich charakteristika

Neočekávejte tedy žádnou multifunkčnost – většinou jsou buď určeny pouze na jeden typ činnosti, nebo vykonávají dobře jeden, dva procesy a zbytek jen tak, aby se neřeklo. Jsou menší a jednodušší, stejně jako je slabší jejich výkon. Na druhou stranu, pro někoho, kdo nemá zájem o složitý přístroj nebo kdo od robota nic nečeká, by bylo zbytečné utrácet třeba deset tisíc. V tomto ohledu tedy tvoří kategorie kuchyňských robotů do 5000 rozumný kompromis pro málo náročné uživatele.

Výhody

Nízká cena

Snadné ovládání


Nevýhody

Málo funkcí

Menší výkon

zpět k menu ↑

Test kuchyňských robotů od 5 000 do 10 000 korun

Kuchyňské roboty v ceně od pěti do deseti tisíc korun tvoří střední kategorii tohoto druhu zboží. Pro většinu uživatelů představují ideální poměr mezi cenou a kvalitou – nejsou tolik drahé jako nejlepší roboty, ale zároveň od nich již můžete čekat, že budou všestranně užitečným pomocníkem.

Kuchyňské roboty od 5000 do 10000 korun a jejich charakteristika

Splňují všechny základní funkce, občas i něco navíc, a mají rozhodně vyšší výkon. Jsou povětšinou prostorově náročnější, ale to z toho důvodu, že musí umět víc věcí než jejich levnější kolegové. Navíc dávají prostor pro přikoupení příslušenství, čímž se okruh činností, které s nimi můžete vykonávat, ještě zvětší.

Výhody

Ideální poměr mezi cenou a kvalitou

Větší počet funkcí

Lepší výkon


Nevýhody

Prostorově náročnější

Kuchyňský robot do 10000

zpět k menu ↑

Test kuchyňských robotů od 10 000 korun

V cenových relacích od deseti tisíc korun výš již seženete naprosto špičkové a luxusní modely. Kuchyňské roboty nejvyšší třídy tvoří absolutní vrchol těchto kuchyňských pomocníků.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. Kenwood KCC 9060 S Cooking Chef
1500 W 6,7 l Zjistit cenu
2. Kenwood KVL 8470 S Chef XL Titanium
1700 W 6,7 l Zjistit cenu
3. ETA Gratus Fresh 0028 90071
1200 W 5,5 l Zjistit cenu
4. ETA Gratus Vital 00289 90091
1200 W 5,5 l Zjistit cenu
5. KitchenAid 5KSM7580
500 W 6,9 l Zjistit cenu
6. ETA Gratus Max III. 0028 90061
1200 W 5,5 l Zjistit cenu
Kuchyňský robot od 10000

Kuchyňské roboty od 10 000 korun a jejich charakteristika

Jsou multifunkční, a pokud by vám některá činnost v nabídce chyběla, stačí si dokoupit nástavce a příslušenství. Co do výkonu představují to nejlepší, s čím se setkáte. Naprosto základní je pro ně přítomnost až osmi rychlostních stupňů a regulace výkonu a na rozdíl od předchozích kategorií také prvotřídní design.  Ten je pěkný, propracovaný a navržený tak, aby robot do vaší kuchyně snadno zapadl.  Jedinou nevýhodou je cena, která se může vyšplhat až nad dvacet tisíc, na druhou stranu, náročný zákazník takovou cenu rád zaplatí. Dostane za ni totiž vysokou kvalitu.

Výhody

Velké množství funkci

Možnost nákupu příslušenství

Vysoký výkon


Nevýhody

Vysoká cena

Ovládání může být v některých případech složitější

zpět k menu ↑

Největší výrobci kuchyňských robotů

Existují odvětví, ve kterých dobrá značka nemusí automaticky znamenat kvalitu. U kuchyňských robotů to ale takhle funguje. Na trhu se pohybuje celá řada pofiderních firem, které nabízí jednoho, dva kuchyňské roboty a víc jich v nabídce nemají. Zkuste se zamyslet prostým selským rozumem, myslíte, že někdo bude do jednoho modelu investovat za drahý výzkum a testování nových technologií? Spíše ne, protože by se to nevyplatilo. Tím ovšem, ve srovnání s konkurencí, klesá kvalita takto vyrobeného přístroje. Z toho důvodu byste se tedy měli dívat i na výrobce kuchyňského robota a koupit ho teprve tehdy, pokud je jeho značka léty prověřená a obecně kvalitní. Abychom vám pomohli, vytvořili jsme zde přehled firem, jejichž výrobky patří mezi to lepší, co dnešní trh nabízí. Většinou mají v nabídce celou řadu modelů a tím, že je vyrábí ve velkém a dlouhodobě, se nemusí bát investovat a neustále své výrobky vylepšovat.

zpět k menu ↑

Jak vybrat nejlepší kuchyňský robot?

Pokud chcete, aby pro vás byl kuchyňský robot opravdu užitečný, nepodceňujte jeho výběr. Při nákupu je třeba zohlednit spoustu věcí – mimo klasické měřitelné parametry také vaše potřeby a zvyklosti. Pokud doma vaříte pouze občas a nic komplikovaného, pak vám postačí jednoduchý robot za málo peněz. Žijete-li ale ve velké domácnosti s partnerem, dětmi, případně dalšími příbuznými, pak budete asi vařit často. A měli byste se snažit tomu přizpůsobit výběr veškerého příslušenství, včetně robota a nebát se připlatit si za kvalitu. Teprve potom, jakmile máte v této věci jasno, se můžete pustit do zkoumání jednotlivých parametrů a rozměrů. Které by vás měly zajímat, na to se můžeme podívat společně.

Typy konstrukce kuchyňských robotů

Z hlediska konstrukce můžeme kuchyňské roboty rozdělit do dvou nesrovnatelných kategorií. Ta menší bude zahrnovat roboty, poháněné zdola. Nástavec se upevňuje na nádobu, což je ale prostorově náročné. Navíc se takový typ robota špatně umývá a je celkově nešikovný, z čehož plyne jeho nízká obliba. Většina modelů bude tvořena ramenem, na něž se nasadí zvolený nástavec shora dolů. Miska je pod nimi. Kromě středového otáčení tento typ konstrukce umožňuje i planetární systém otáčení, o čemž se zmíníme dále. Takto jsou tvořeny téměř všechny kuchyňské roboty, některé mají navíc rameno pohyblivé, aby byla manipulace s nástavci snazší a aby se lépe umývaly. Z našich zkušeností doporučujeme spíše druhý zmíněný typ, který navíc z našich testů vychází daleko lépe.

Kuchyňský robot růžový
Kitchenaid roboty

Středový vs. Planetární systém míchání

Systémy míchání rozeznáváme celkem dva – středový a planetární. První z nich je samozřejmostí a setkáte se s ním u všech druhů robotů. V tomto případě metličky, míchátka nebo násady, zkrátka cokoliv, rotují na pevně daných místech kolem své osy. V případě planetárního systému, který je mnohem účinnější, však dochází také k rotaci celého systému. Metličky tedy obíhají kolem osy a navíc ještě okolo sebe navzájem v elipsovité dráze. Tedy podobně, jako planety ve vesmíru kolem Slunce. Dochází tak k mnohem lepšímu promíchávání obsahu mísy, protože se potravina promísí v celém svém objemu. Co z toho plyne pro váš výběr? Dobrý robot disponuje právě planetárním systémem míchání, horší robot umí pouze ten klasický.

Příkon a následně i výkon jsou důležité parametry

Příkon a v návaznosti na něj i výkon jsou asi nejdůležitější a nejvíce vypovídající technické parametry. V zásadě vám řeknou, kolik toho stroj ustojí a jakou práci vykoná. Nenechte se ale zmást, naše zkušenost je, že výrobci většinou uvedou pouze hodnotu příkonu. Ten bude vždy vyšší (protože dosáhnout stoprocentní účinnosti přístroje je nemožné) než výkon, takže vypadá lépe. Ale je to právě výkon (příkon po odečtení „ztracené“ práce – tepelných ztrát, vibrací,…), který je určující, málokdy ho však najdete. Tolik jen naše poznámka, vraťme se k příkonu.

Minimální hodnota příkonu, pod kterou byste neměli jít, by měla být 500 až 600 wattů. Kuchyňské roboty, které budou mít menší příkon, nebudou v kuchyni při některých činnostech příliš užitečné – tuhé těsto neuhnětou, maso nenamelou. Jak ale říkáme, tohle je minimum, mnohem lepších výsledků dosáhnete s robotem, jehož příkon překročí 1000 wattů. To je standard, se kterým se dá v kuchyni velmi dobře fungovat. Špičkové modely nabízejí ještě lepší hodnoty, někdy mají příkon dokonce i 1400 wattů, to už je ale poměrně dost a ne vždy se vám vyplatí do nich investovat. Příkon kolem tisíce wattů bude pro běžnou domácnost docela dobře stačit.

Tak jako roste příkon, tak roste i spotřeba elektrické energie. Tím argumentuje celá řada výrobců méně výkonných robotů a snaží se vás takto nalákat na menší spotřebu svých modelů. Ale na druhou stranu, kuchyňské roboty jsou přístroje, které nebudete používat dlouhodobě. Pokud to bude hodina denně v plném chodu, bude to moc. Tím pádem se tedy vyšší spotřeba výrobku tolik neprojeví. Rozhodně ne tak moc, abyste museli posuzovat poměr mezi příkonem a spotřebou. U robotů se skutečně spotřeby nemusíte bát, nijak vás nezruinuje a na měsíčním účtu za elektřinu rozdíl téměř nepoznáte.

Rychlostní stupně a způsoby jejich ovládání

Kuchyňské roboty obecně nabízejí výběr z různého počtu rychlostí. To proto, že každá potravina vyžaduje pro své zpracování něco jiného. Různé druhy těsta, různé typy zeleniny budou vyžadovat různou úroveň výkonu. Když vezmeme jako příklad mletí masa – to bude vyžadovat vysoký výkon a velkou rychlost, aby se maso zpracovalo. Naproti tomu bramborovou kaši nebo šlehačku vytvoříte snadno i při menších rychlostech. Počet rychlostí se odvíjí především od kvality přístrojejednoduché a levnější modely mají běžně tři až čtyři rychlostní stupně. Ty nejlepší jich pak mohou nabídnout sedm až osm. Čím více, tím lépe, o to jemnější bude vaše volba a tím profesionálněji budete v kuchyni pracovat.

Způsoby ovládání rozeznáváme dva. Většina přístrojů v sobě kombinuje oba typyjak knoflíkový, tak mechanický. První spočívá v jednoduchém otáčení knoflíkem. Je to jednoduché, ale zároveň je takové ovládání více citlivé a dosažení požadované rychlosti trvá déle. Mechanická páčka je v tomto lepší, jednotlivé stupně rychlosti v ní často přeskakují a nebudete je tak nikterak složitě ladit. Zejména u levnějších přístrojů se ale setkáte většinou pouze s jedním typem ovládání – v případě kuchyňských robotů KitchenAid páčkovým (mechanický), třeba u levnějších robotů Bosch zase s knoflíkovým. Nelze posuzovat, který z těchto typů je lepší. Nám více vyhovuje mechanický, ale kdo je zvyklý na knoflíkový, ten nám bude oponovat. Necháváme to tedy na vašem zvyku.

Bezpečnost práce na prvním místě!

Na co hledíme při provozu kuchyňského robota především, je bezpečnost. Pamatujeme si, že jako malí jsme se ho báli. Nepříjemně vrčel, točil se hodně rychle a my jsme se báli, co by se mohlo stát, kdybychom měli mezi metličkami ruku. A myslíme si, že něčeho podobného se bojí i rodiče menších dětí. Ty jsou totiž podobnými přístroji ve své zvědavosti přitahovány a nemuselo by to dopadnout dobře. V prvé řadě tedy řešíme přítomnost dětské pojistky. Tu nelze do takového přístroje zabudovat, lze ale zajistit, aby se robot nemohl zapnout v době, kdy není správně sestaven. V době, kdy není připraven k provozu, ho tedy děti nemohou zapnout a ublížit si s ním. Navíc byste si měli ohlídat i uložení jeho příslušenství na bezpečné místo. Součástí balení bývají nože, k nimž by děti neměly mít přístup.

Pro naši vlastní bezpečnost při manipulaci s robotem je součástí přístroje také pojistka proti přehřátí. Ta kontroluje teplotu motoru, a pokud by tato překročila únosnou mez, robot se vypne. V opačném případě by vám motor shořel a robot by musel jít do opravy. Pro většinu robotů jsou samozřejmostí protiskluzové nožičky. To je důležité, protože přístroj při práci generuje vibrace, jež by ho mohly posouvat směrem k okraji kuchyňské linky. Po čase by tedy mohl spadnout, nebo vám jinak ublížit. Protiskluzové nožičky tomu zabrání. Na závěr bychom ještě rádi zmínili dvě vychytávky motoru – pulsní spínač (který umožňuje krátkodobé zapnutí robota na vysoký výkon) a plynulou regulaci rychlosti (rychlost se neposouvá ve stupních, ale mění se plynule).

Kuchyňský robot při práci

Jak zjistit ještě v obchodě, jak snadné bude čištění a údržba?

Kuchyňský robot vám má práci v kuchyni usnadnit, urychlit a zefektivnit. Proto by bylo hloupé, kdybyste měli ztrácet čas jeho mytím naprosto zbytečně. Při výběru byste se tedy měli ohlížet i na možnosti údržby kuchyňského robotu. Většina z nich je vybavena nástavci, které po skončení práce prostě odmontujete a umyjete zvlášť (ideálně v myčce). To je naprosto optimální řešení. Kuchyňský robot, který nemá oddělitelné nástavce, bychom vám určitě nedoporučili, protože údržbou byste strávili obrovské množství času. Pro kvalitní kuchyňský robot by mělo být základem také odklopné rameno. Díky tomu si ho zvednete a bude se vám s nástavci snáze manipulovat, než kdybyste je měli odmontovávat zezdola. Detailem je pak povrch přístroje. Bude-li v něm spousta skulinek, prohlubní a mezírek, dá se očekávat, že jídlo se do nich dříve či později dostane. Kromě toho, že to nebude působit esteticky, mohou staré kusy těsta nebo krému padat do připravovaného pokrmu a to rozhodně nebude ani chutné.

Objem mísy je velmi důležitý pro vaše pohodlí

Pokud máte rádi v kuchyni pohodlí a jednoduchou práci, měli byste se pozorně dívat na objem nádoby, která k robotu patří. A ideálně také na její materiál. Nejlepší jsou kovové, nerezové nádoby. Ty nebudou korodovat, ale hned tak něco je nepoškodí. Nebude jim vadit, když na ně narazí v plné rychlosti metlička nebo když vám spadnou. Citlivější jsou již nádoby ze skla. A nad čím nám zůstává rozum stát, to jsou nádoby z plastu. Ty nevydrží téměř nic, hned se rozbijí, ale zejména u levnějších modelů se s nimi setkáváme často. Pokud takovou uvidíte, zdaleka se jí vyhnete, to rozhodně není do kuchyně nic užitečného. Stejně jako nejsou příliš užitečné roboty, které pracují zdola. Hůře se umývají a jsou málo efektivní. Spíše se tedy snažte dívat po těch, jejichž nástavce se do mísy zasouvají shora.

Z hlediska velikosti mísy se snažte zohlednit počet lidí v domácnosti a vaše zvyky. Pokud víte, že jste zvyklí připravovat velká množství strouhanky nebo mletého masa, pak si zvolte velkou mísu. Mlít maso několikrát za sebou by pro vás byla nepříjemně rozkouskovaná práce a pro robota by to také nebylo nejlepší řešení. Doporučujeme používat pro dvou- až tříčlennou domácnost mísy o objemu 3 litry, pro čtyřčlennou 4 litry a pro vícečlennou pak eventuálně větší. Ale nesnažte se to ošidit tak, že si koupíte robot s malou nádobou a budete se snažit ho použít ve velké nádobě, kterou někde seženete! Velikosti si navzájem odpovídají, takže ve chvíli, kdy se budete s malým přístrojem snažit pracovat ve velké nádobě, s největší pravděpodobností pokrm neprošleháte až ke dnu. Metlička k němu prostě a jednoduše nedosáhne. Nehledě na to, že by se vám velká mísa pod robot vůbec nemusela vejít. V případě přípravy malých množství (například ušlehání jednoho bílku) se zase může stát, že s metličkami na dno vůbec nedostanete a budete muset šlehat ručně.

Rozměry a délka kabelu – jaká jsou ideální čísla?

Při nákupu je potřeba také vzít v potaz rozměry spotřebiče a délku přívodního kabelu. Obojí je velmi podstatné pro pohodlnou práci a snadnou manipulaci. Kuchyňský robot, to je již poměrně velký a prostorově výrazný spotřebič, který jen tak neschováte do skříňky. Pokud nemáte opravdu velkou kuchyni, aby se vám v pohodě vešel na linku, pak bude potřeba ho stěhovat. A to buďto z některé ze skříněk, pokud jsou dost velké, nebo z nějaké technické místnosti. V tom případě tedy, jak vidíte, rozměry mají svůj význam. Přestože jsou si roboty většinou svými rozměry velmi podobné (liší se v řádech centimetrů), může i malý kousek hrát v uspořádání vaší kuchyně výraznou roli. A podobné je to s hmotností – příliš těžký model se vám nebude chtít stěhovat. Co může být kapku problém, je fakt, že větší rozměry jsou často spojeny s větší kvalitou a multifunkčností modelu. Tedy že dobrý model bude i větší a těžší.

Naše rada tedy zní – zkontrolujte si v obchodě, jak se vám s robotem manipuluje. Vzhledem k tomu, že každý z nás je jinak silný, měl by také každý z nás posoudit, zda je pro něj robot na stěhování příliš velký a těžký, nebo nikoliv. Pokud ne, pak máte vyhráno. Ale jestliže se vám s ním zachází špatně, pak se poohlédněte po jiném modelu – časem byste přišli na to, že se použití robota podvědomě vyhýbáte, a to by byla škoda. A hlavně by šlo o zcela zbytečný nákup. Tak jako u jiných spotřebičů, snažte se i zde dívat na délku přívodního kabelu. Pokud bude dlouhý, pak sice krásně dosáhne do zásuvky, ale při práci se bude plést pod ruce. A obráceně, krátká šňůra od elektřiny znamená výrazné prostorové omezení používání robota, protože budete závislí na blízkosti zásuvky. Ideální je podle nás 1 až 1,2 metru.

Příslušenství kuchyňskch robotů

Materiál, zpracování a design kuchyňských robotů

Design a materiál kuchyňského robota jsou sice detaily, ale vyplatí se na ně nezapomínat. Přeci jen je pravda, že ne každý robota schovává – řada z nás ho bude mít vystaveného na lince a tím se z něj stane nedílný designový prvek kuchyně. Proto by s ní měl ladit. Co do tvaru se roboty příliš neliší – některé levné přístroje jsou sice vyráběny z plastu a podobají se klasickým mixérům, ale drtivá většina má z těla vycházející rameno, které směřuje do mísy. Provedení většiny kuchyňských robotů je celokovové, nerezové a běžně bývají různě dozdobené pásky z jiných kovů nebo různými barvami. Pokud narazíte na značku, která si na vzhledu zakládá (jako třeba KitchenAid), získáte robota, který má jemné křivky místo ostrých hran. To značí eleganci, se kterou zapadne do retro kuchyně i do moderní domácnosti. Pro řadu robotů je také výraznou designovou součástí ovládací knoflík nebo páčka.

Máme zkušenost, že lidé často zapomínají na naprosté detaily, které jim ale při delším používání začnou chybět. Na mysli máme třeba nožičky, které by se měly ke kuchyňské lince přisát. Robotu to zabrání v pohybu účinkem vibrací a máte jistotu, že vám při práci nikam nespadne. Stejně tak si zkontrolujte, že má mísa ucho. Bez něj se obejdete, ale nebude to pohodlné a manipulace bude složitá. Velkou výhodou je pak držák na příslušenství, který taktéž občas bývá součástí balení. Rozhodně se ho nezbavujte, umí být užitečný – máte jistotu, že pokud do něj budete nástavce pečlivě ukládat, že se vám časem nepoztrácí.

zpět k menu ↑

Funkce, které musí kuchyňský robot mít

Stejně důležitý, jako dobré parametry, je pro vás při nákupu i výčet funkcí, které je kuchyňský robot schopný zvládnout. Pokud si nekupujete robot pouze kvůli některé speciální funkci, pak je dobré, když je jich co nejvíce. Ušetříte si tím pozdější starosti s nákupem příslušenství (což je samozřejmě jedno z možných řešení, jak univerzalitu přístroje zvýšit). Abyste věděli, co všechno můžete od kvalitního modelu očekávat, připravili jsme pro vás seznam funkcí a schopností, s nimiž se při nákupu setkáte.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Tak co, pomohl vám náš rádce? Věříme, že ano, ale mnohem lepší to bude, když si to ještě celé zopakujeme. Jak tedy celý proces výběru kuchyňského robota shrnout? Ještě před nákupem byste si měli rozmyslet, co vlastně od robota očekáváte. Pokud se ho chystáte využívat jen občas a pouze pro úzce specifikovanou činnost, pak rozhodně zvolte některý levnější, s cenou tak do pěti tisíc korun. Dražší přístroj by se vám tolik nevyplatil. Na druhou stranu, náročný uživatel by se neměl bát do přístroje investovat, protože tím získá celou řadu užitečných funkcí, dobrých parametrů a nejspíš i dobrou životnost. V takovém případě hledejte přístroj ve vyšší třídě, jejíž cena přesahuje deset tisíc korun. Postupně pak upřesňujte svůj výběr na základě parametrů – podívejte se, jak silná je na trhu značka přístroje. Pokud má dobrou pozici, pak se nemusíte bát do vybraného modelu investovat. Zkuste zhodnotit příkon (a na něj navazující výkon) a rychlost robota. Ta by měla být pokud možno co nejvíce regulovatelná (nejlépe 7 až 8 stupňů), ovládání by mělo být snadné a údržba jednoduchá. V tom všem tkví kouzlo kuchyňského robota. Okrajově se ještě můžete podívat na jeho konstrukci, rozměry (čím menší, tím snazší skladování) a design. Snažte se také, aby měl robot všechny funkce, jaké od něj očekáváte, příslušenství se snažte dokupovat co nejméně a rozhodně na něj nespoléhejte. Pokud vám všechno vyhovuje, pak si můžete gratulovat, nejspíše máte vybráno. Pokud vám v nákupu nebrání cena, pak vám radíme – kupte ho! Ale než ho začnete používat, můžete se mrknout níže, k čemu všemu vám bude dobrý.

zpět k menu ↑

Kuchyňské roboty – cena vypovídá o použití víc, než si myslíte

Jak jsme již nakousli, mohli bychom kuchyňské roboty rozdělit do tří cenových skupindo pěti tisíc korun, od pěti do deseti tisíc korun a od deseti tisíc korun nahoru. Ale dopředu musíme říci, vypovídá to o parametrech a funkci, ale ne o kvalitě. Spíše než slovo kvalita bychom použili využití. Nejlevnější kuchyňské roboty (pokud jejich cena překročí alespoň tisícikorunu, jinak je to opravdu podezřelé) doporučujeme do domácností, které neplánují v kuchyni žádné velké divy. Mají zájem pouze o ty základní funkce, nechtějí robota využívat často a nepotřebují vařit ve velkých množstvích. Typicky třeba mladé páry nebo pracovně velmi vytížení lidé. Střední kategorie, jejíž cena se pohybuje od pěti do deseti tisíc korun, pak představuje efektivní přechod mezi nejlevnějšími a nejdražšími modely. Funkce ani ovládání nejsou špičkové, ale pro průměrného člověka dostačující a cena také není přehnaně vysoká. Modely, jejichž cena pak překročí deset tisíc korun (často i patnáct nebo ve výjimečných případech dvacet tisíc), jsou tím nejlepším, s čím se na trhu setkáte. Mají spoustu funkcí, příslušenství a velmi dobré parametry, dávejte si ale pozor, abyste za ty peníze nekoupili něco předraženého.

zpět k menu ↑

Jaké najde kuchyňský robot v domácnosti využití?

Možná vás po přečtení našeho nákupního rádce přepadla drobná nejistota a otázka „Nač si tedy kuchyňský robot kupovat, když je drahý a lze ho nahradit použitím jiných přístrojů?“. Ano, kuchyňský robot není zrovna malá investice a lze se bez něj obejít. Na druhou stranu… dobrý robot v sobě kombinuje mixér, kráječ, strouhač, šlehač, odšťavňovač, a to jmenujeme pouze ty nejdůležitější přístroje, které naopak nahradí on. V součtu tedy jeho koupí zcela jistě ušetříte, a to nejen peníze, ale i prostor a energii. Umýt vám stačí pouze jeden spotřebič, obsluhuje se mnohem pohodlněji a skladovat vám stačí jeden jediný kus kuchyňského vybavení.

V praxi ho budete, pokud jste zvyklí vařit často, využívat téměř denně. Pro běžnou ženu v domácnosti je téměř nenahraditelný, ušetří jí hodně času a práce a z toho plyne také jeho obliba. Se správným příslušenstvím, samozřejmě, to je totiž pro většinu činností nezbytné a některé díly je potřeba předem dokoupit. Ostatně, můžeme se podívat na pár receptů, které používá téměř každý z nás…

  1. Bramborová kaše – kdo z nás si nedá rád řízek s dobrou, jemnou, bramborovou kaší? Moc lidí to nebude. Bramborová kaše a bramborový salát prostě k řízku patří, ale než ji složitě míchat ručně, je daleko lepší využít robota. Ten vytvoří z brambor, mléka a popřípadě másla nádherně jemnou a nadýchanou směs, jaké ručním mícháním dosáhnete po velmi dlouhé době (a brambory vám mezitím vychladnou).
  2. Mleté maso – to je základem celé řady pokrmů – sekaná, karbanátky nebo čevapčiči. Ovšem pokud se vám nechce mlít maso ručně na mlýnku, pak se hodí využít kuchyňský robot – maso do něj vložíte, natlačíte a tím, jak se uvnitř nakrájí a projde přes nástavec, získáte jemné a chutné mleté maso. To se pak dá hodit na plech nebo na pánev a připravit tak, jak ho máte rádi.
  3. Těsta – ať již na koláč, perník, nebo cukroví, s přípravou těsta vám kuchyňský robot značně pomůže. Místo, abyste ho museli zpracovávat rukama a neustále ho mačkat a obracet (pro což mají naše drahé polovičky nádherné slovo „hňácat“), stačí ho svěřit do péče kuchyňského robota a nastavit přístroj na hnětení. To vytvoří křehké a nadýchané těsto, se kterým se vám bude velmi dobře pracovat.
  4. Strouhanka – již jsme se zmínili o řízcích… těžko se při jejich přípravě obejdete bez strouhanky. Samozřejmě, existují specialisté, kteří umí řízek obalit i jinak, ale pro nás běžné smrtelníky je právě strouhanka na řízku to nejlepší. Ale vyrábět ji ručně, to by se jeden mohl zbláznit. Daleko lepší je protlačit tvrdé rohlíky přes kuchyňský robot, který je naseká a nadrtí na malé kousíčky.
  5. Šlehačky a krémy – tak jako jsme to již říkali u bramborové kaše – šlehačka, sníh i krémy by se daly vyrobit ručně dlouhodobým a usilovným mícháním, ale komu z nás by se to chtělo dělat? Je to pracné, bolí z toho ruka, a pokud máte doma robot, je to i zbytečné. Stačí nasadit metličky a nechat naši směs zamíchat. Získáte tak mnohem rychleji daleko chutnější a nadýchanější šlehačku, která vám udělá před návštěvami čest.
  6. Zelenina do salátu i do omáčky – v tomto případě se hodí využít možnost krájení, když už vám ji výrobci dávají. Díky hrubému krájení si snadno můžete nakrájet zeleninu do salátu (na větší kousky), nebo třeba získat brambory do bramborového či vlašského salátu, jemná forma vám pak dá tenké nudličky (třeba papriky?), vhodné do omáček k masu a dipů na nachos nebo hranolky.
  7. Lisování ovocných šťáv – je-li součástí kuchyňského robota odšťavňovač nebo dá-li se k němu přikoupit lis na ovoce, pak není problém si s jeho pomocí připravit chutnou a osvěžující ovocnou šťávu nebo smoothie. Což je způsob, jak si v dnešní době řada lidí udržuje zdravou linii.

To by byla jen stručná ukázka toho nejhlavnějšího, s čím vám kuchyňský robot pomůže. Samozřejmě, fantazii se meze nekladou, využít ho můžete prakticky jakkoliv, ale tyto způsoby jsou asi nejběžnější a nejužitečnější. Takže… myslíte si, že se vám kuchyňský robot vyplatí? My si myslíme, že určitě víc než kupovat každý přístroj zvlášť.

Kuchyně s robotem

Úplným závěrem si ještě nemůžeme odpustit jednu radu a zároveň doporučení – pamatujte, že kolik péče kuchyňskému robotu věnujete, tolik on vám na oplátku ušetří práce. Pouze robot, který je udržovaný a čistý, vám pomůže připravit chutné jídlo. Na to nezapomeňte.

Kuchyňské roboty
5 (100%) 2 votes
Váš pomocník