Test kuchyňských robotů

Jak vybrat kuchyňský robot 2019

Nejlepší kuchyňské roboty roku 2019

Rady, tipy, recenze

Úvod

Napadlo vás někdy zamyslet se, jak „snadný“ mají dnes ženy v kuchyni život? Samozřejmě je tím nechceme nijak shazovat, to určitě ne, kam bychom bez našich drahých poloviček došli, že? Ale oproti tomu, jak se vařilo před nějakými sto, dvěma sty lety je to dnes přímo hračka. Dříve člověk potřeboval všechno ručně šlehat, strouhat, krájet nebo lisovat. Nemluvě o tom, jak dlouho trvalo namlít v kuchyni maso nebo připravit strouhanku. Z tohoto pohledu to opravdu bylo při vaření neskutečně těžké. Dnešní možnosti jsou naštěstí úplně jiné, doba je mnohem dál a jsme schopní si celou řadu věcí ulehčit. Přesněji řečeno, jsme schopní si je ulehčit přesně od roku 1960. Co se tehdy stalo?

Prodejce francouzské cateringové společnosti Pierre Verdon musel při své práci hodně cestovat a během svých cest sledoval, jak náročná je příprava surovin v kuchyni. Proto se rozhodl nějak vaření zefektivnit. Roku 1960 tedy vypustil do oběhu prvního kuchyňského robota, nazvaného Coupe. Ten byl velký, vhodný jen do kuchyní v restauracích nebo jídelnách. Jelikož se ale brzy osvědčil, vznikla o jedenáct let později jeho menší verze Le Magi-Mix. Z té potom vyšly řady dalších kuchyňských robotů, které známe a používáme dodnes. A přiznejme si, v dnešní uspěchané době se bez podobných pomocníků a spotřebičů zkrátka neobejdeme. Má to ale jeden zásadní háček! Dnešní trh je přesycený výrobky různé kvality, a pokud hledáte takový, který vám bude stoprocentně vyhovovat, nemusí to být zrovna snadné.

Abychom vám výběr trochu ulehčili, rozhodli jsme se pro vás přehledně zpracovat recenze nejlepších kuchyňských robotů na trhu. Zajímá nás jejich výkon, funkčnost, ale třeba i design, chceme totiž tímto způsobem podat ucelené informace o TOP modelech na trhu. Abyste věděli, na co se v jednotlivých recenzích zaměřit, sepsali jsme pro vás také přehledného nákupního rádce. Ten by vám měl poradit a navést vás na správnou cestu ke správnému výběru kuchyňského robota. Když totiž uvidíte v obchodě změť čísel a parametrů, nic vám to neřekne. Pokud si ale přečtete, co který údaj znamená a jaké by mělo být optimum, budete hned moudřejší. Takže, dost řečí, pojďme začít s nákupem.

zpět k menu ↑

Kuchyňské roboty – efektivní pomocníci do vaší kuchyně

Kuchyňské roboty tvoří na trhu vskutku širokou a rozmanitou skupinu domácích spotřebičů. Zařadit sem můžeme jednoduché roboty ne nepodobné mixérům, které mají pouze jeden jednoduchý sekací nůž, stejně jako vychytané modely s nástavci a množstvím rozmanitých funkcí. Proto v tomto ohledu neexistují pravidla, co musíte, nebo naopak nesmíte koupit. Orientujte se čistě a pouze podle vašich zvyků a nároků. Především byste si měli dobře zvážit, co od robota očekáváte a jaká jídla si běžně připravujete. Je zbytečné koupit si kuchyňský robot, vybavený nástavcem na mletí masa, pokud se vám mleté maso hnusí. A obráceně, pokud si rádi dáte čerstvou ovocnou šťávu, neměl by v robotu chybět lis nebo odšťavňovač.

Obdobným způsobem byste měli vzít v úvahu i velikost domácnosti – čtyřčlenná rodina bude jistě robota používat častěji a intenzivněji, než novomanželský pár. Proto se tedy v prvním případě vyplatí zainvestovat a koupit si klidně dražší model s více funkcemi a delší životností, zatímco mladý pár se klidně obejde s levnější variantou. V této věci vám dost často pomůže cena. O té bude řeč v jedné z dalších podkapitolek, ale zkusme si vytvořit základní přehled už tady. Nejlevnější modely v sobě zpravidla nemívají zabudovanou více než jednu nebo dvě funkce, jsou velmi jednoduché, málo výkonné a určené na méně aktivní používání. Naopak, ty nejdražší zastávají práci i několika různých spotřebičů a využijete je pravděpodobně, ať budete vařit sekanou, bramborovou kaši nebo šlehačku. Dělení kuchyňských robotů, které je nadále určující pro jejich dobré parametry, je tedy zhruba následující.

Kuchyňské roboty

zpět k menu ↑

Test kuchyňských robotů do 5000 korun

Kuchyňské roboty do pěti tisíc korun tvoří poměrně početnou skupinu. Jde o jednodušší přístroje, u nichž je hlavním kritériem jejich nízká cena.

Nejlepší kuchyňské roboty do 5000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. Kenwood KM 285 Prospero
900 W 4,3 l Zjistit cenu
2. Bosch MUM4880
600 W 3,9 l Zjistit cenu
3. ETA Gratussino 0023 90070
800 W 4,5 l Zjistit cenu
4. Sencor STM 6350WH
1000 W 4,5 l Zjistit cenu
5. Bosch MUM48A1
600 W 3,9 l Zjistit cenu

Kuchyňské roboty do 5000 korun a jejich charakteristika

Neočekávejte tedy žádnou multifunkčnost – většinou jsou buď určeny pouze na jeden typ činnosti, nebo vykonávají dobře jeden, dva procesy a zbytek jen tak, aby se neřeklo. Jsou menší a jednodušší, stejně jako je slabší jejich výkon. Na druhou stranu, pro někoho, kdo nemá zájem o složitý přístroj nebo kdo od robota nic nečeká, by bylo zbytečné utrácet třeba deset tisíc. V tomto ohledu tedy tvoří kategorie kuchyňských robotů do 5000 rozumný kompromis pro málo náročné uživatele.

Výhody:

 • Nízká cena
 • Snadné ovládání

Nevýhody:

 • Málo funkcí
 • Menší výkon


zpět k menu ↑

Test kuchyňských robotů od 5000 do 10000 korun

Kuchyňské roboty v ceně od pěti do deseti tisíc korun tvoří střední kategorii tohoto druhu zboží. Pro většinu uživatelů představují ideální poměr mezi cenou a kvalitou – nejsou tolik drahé jako nejlepší roboty, ale zároveň od nich již můžete čekat, že budou všestranně užitečným pomocníkem.

Nejlepší kuchyňské roboty od 5000 do 10000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. ETA 0028 90030 Gratus
1200 W 5,5 l Zjistit cenu
2. Kenwood KHH 326 WH Multi One
1000 W 4,3 l Zjistit cenu
3. G21 Promesso
1500 W 5,5 l Zjistit cenu
4. Philco PHSM 9000
1200 W 5 l Zjistit cenu
5. Sencor STM 4467CH
1000 W 4,5 l Zjistit cenu
6. Electrolux EKM 4200
1000 W 4,8 l Zjistit cenu

 

Kuchyňské roboty od 5000 do 10000 korun a jejich charakteristika

Splňují všechny základní funkce, občas i něco navíc, a mají rozhodně vyšší výkon. Jsou povětšinou prostorově náročnější, ale to z toho důvodu, že musí umět víc věcí než jejich levnější kolegové. Navíc dávají prostor pro přikoupení příslušenství, čímž se okruh činností, které s nimi můžete vykonávat, ještě zvětší.

Výhody:

 • Ideální poměr mezi cenou a kvalitou
 • Větší počet funkcí
 • Lepší výkon

Nevýhody:

 • Prostorově náročnější


zpět k menu ↑

Test kuchyňských robotů od 10000 korun

V cenových relacích od deseti tisíc korun výš již seženete naprosto špičkové a luxusní modely. Kuchyňské roboty nejvyšší třídy tvoří absolutní vrchol těchto kuchyňských pomocníků.

Nejlepší kuchyňské roboty od 10000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. Kenwood KCC 9060 S Cooking Chef
1500 W 6,7 l Zjistit cenu
2. Kenwood KVL 8470 S Chef XL Titanium
1700 W 6,7 l Zjistit cenu
3. ETA Gratus Fresh 0028 90071
1200 W 5,5 l Zjistit cenu
4. ETA Gratus Vital 00289 90091
1200 W 5,5 l Zjistit cenu
5. KitchenAid 5KSM7580
500 W 6,9 l Zjistit cenu
6. ETA Gratus Max III. 0028 90061
1200 W 5,5 l Zjistit cenu

 

Kuchyňské roboty od 10000 korun a jejich charakteristika

Jsou multifunkční, a pokud by vám některá činnost v nabídce chyběla, stačí si dokoupit nástavce a příslušenství. Co do výkonu představují to nejlepší, s čím se setkáte. Naprosto základní je pro ně přítomnost až osmi rychlostních stupňů a regulace výkonu a na rozdíl od předchozích kategorií také prvotřídní design.  Ten je pěkný, propracovaný a navržený tak, aby robot do vaší kuchyně snadno zapadl.  Jedinou nevýhodou je cena, která se může vyšplhat až nad dvacet tisíc, na druhou stranu, náročný zákazník takovou cenu rád zaplatí. Dostane za ni totiž vysokou kvalitu.

Výhody:

 • Velké množství funkci
 • Možnost nákupu příslušenství
 • Vysoký výkon

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Ovládání může být v některých případech složitější

 

zpět k menu ↑

Největší výrobci kuchyňských robotů

Existují odvětví, ve kterých dobrá značka nemusí automaticky znamenat kvalitu. U kuchyňských robotů to ale takhle funguje. Na trhu se pohybuje celá řada pofiderních firem, které nabízí jednoho, dva kuchyňské roboty a víc jich v nabídce nemají. Zkuste se zamyslet prostým selským rozumem, myslíte, že někdo bude do jednoho modelu investovat za drahý výzkum a testování nových technologií? Spíše ne, protože by se to nevyplatilo. Tím ovšem, ve srovnání s konkurencí, klesá kvalita takto vyrobeného přístroje. Z toho důvodu byste se tedy měli dívat i na výrobce kuchyňského robota a koupit ho teprve tehdy, pokud je jeho značka léty prověřená a obecně kvalitní. Abychom vám pomohli, vytvořili jsme zde přehled firem, jejichž výrobky patří mezi to lepší, co dnešní trh nabízí. Většinou mají v nabídce celou řadu modelů a tím, že je vyrábí ve velkém a dlouhodobě, se nemusí bát investovat a neustále své výrobky vylepšovat.

Kuchyňské roboty KitchenAid

KitchenAid je americká značka elektrospotřebičů, spadající pod firmu Whirlpool. Založena byla v roce 1919, těsně po první světové válce, kdy se z armády vrátila značná a nezaměstnaná pracovní síla. Původně vyráběla mixéry, ale později přešla na další kuchyňské vybavení. Mimo jiné i na kuchyňské roboty, které ji nejvíce proslavily. Až na výjimky mají svůj typický nápaditý design, vynikají multifunkčností, snadným ovládáním i stabilitou. U většiny z nich je pak kovová mísa. Počítejte ale s tím, že jejich cena je poměrně vysoká. Průměrnější modely jsou k dostání v relacích mezi patnácti a dvaceti tisíci korunami.

Kitchenaid

Kuchyňské roboty Bosch

Společnost Robert Bosch GmbH byla založena roku 1886 v Německu Robertem Boschem. Momentálně je její sídlo ve městě Gerlingen, nedaleko od Stuttgartu. V současnosti je jednou z největších firem v Evropě a z výrobců elektroniky je na našem kontinentu vůbec největší. Kromě výroby značně investuje také do výzkumu, díky čemuž vyvíjí neustále nové a nové technologie. V kombinaci s pověstnou německou pečlivostí to značí kvalitu. Pokud jde o kuchyňské roboty, musíme to potvrdit. Nejsou sice designově tak pěkné a elegantní, jako roboty od KitchenAid, ale zato jsou výrazně levnější a lze k nim přikoupit spoustu příslušenství podle vašich potřeb. V tomto tedy vychází společnost svým zákazníkům vstříc.

Bosch

Kuchyňské roboty ETA

Jako další chceme představit českou společnost ETA. Opět jde o zkratkové slovo, které znamená ElektroTechnické Aparáty. Vznikla ve 20. letech minulého století v Praze. Zaregistrována byla roku 1929. Po druhé světové válce byl podnik začleněn do většího celku a značka se znovu objevila až roku 1996. Od té doby vyrábí ETA proslulé vysavače, ale i další elektrospotřebiče. Mimo jiné také kuchyňské roboty, kteří nás právě teď zajímají. Co je poněkud omezuje, to jsou výkonnostní charakteristiky. To se ale dá snadno napravit, když si pořídíte dražší model. Sortiment firmy totiž zahrnuje jak ty nejlevnější kuchyňské roboty s minimem funkcí, tak i funkčně bohatě vybavené roboty s cenou přes patnáct tisíc korun.

Eta

Kuchyňské roboty Kenwood

Kenwood Limited je britským výrobcem elektroniky. Založena byla tato společnost v roce 1947 ve městě Woking. Zaměřuje se na výrobu kuchyňských spotřebičů. Kuchyňské roboty tvoří jednu z částí jejího sortimentu. Kromě těch klasických, které jsou podobné všem ostatním (jak designem, tak i vlastnostmi a v neposlední řadě také cenou) i zjednodušené, podobné klasickým mixérům. Tyto odlehčené verze kuchyňských robotů toho umí mnohem méně, jsou také levnější a hodí se pro méně náročné zákazníky. Z našeho pohledu tvoří sortiment firmy Kenwood perfektní přechod od nejdražších modelů k těm levnějším.

Kuchyňské roboty Tefal

Společnost Tefal patří k francouzským výrobcům kuchyňských elektrospotřebičů a nádobí. Její název je zkratkovým slovem, které můžeme rozepsat jako TEFlon a ALuminium. Založena byla roku 1956. Její roboty sice nevynikají nijak zajímavým designem, ani odolnou miskou (která bývá plastová), zato mají přehledné ovládání a za maximálního využití prostoru potřebují v kuchyni jen velmi málo místa. V konkurenci výrobků ostatních firem bychom je zařadili do průměru.

Tefal logo

Kuchyňské roboty Sencor

Značka Sencor, která vznikla roku 1969 v Japonsku, je dnes v podstatě českou. V 90. letech ji totiž převzala firma Fast ČR, pod níž spadá dodnes. Na trhu ji máme zafixovanou především ve spojení s levnou elektronikou. Ne všechny její výrobky bývají kvalitní a ne vždy jsou schopné konkurovat větším společnostem, ale pokud jde o kuchyňské roboty, ty z dílen značky Sencor jsou poměrně dobré. Designově i rozměrově jsou podobné robotům KitchenAid, ale mají menší mísu a obecně také méně citlivé ovládání. Na druhou stranu, jejich cena jen zřídka překročí pět tisíc. Nedoporučili bychom je náročným zákazníkům, ale těm, kterým stačí jednoduchý přístroj, těm určitě ano.

Sencor

zpět k menu ↑

Jak vybrat nejlepší kuchyňský robot?

Pokud chcete, aby pro vás byl kuchyňský robot opravdu užitečný, nepodceňujte jeho výběr. Při nákupu je třeba zohlednit spoustu věcí – mimo klasické měřitelné parametry také vaše potřeby a zvyklosti. Pokud doma vaříte pouze občas a nic komplikovaného, pak vám postačí jednoduchý robot za málo peněz. Žijete-li ale ve velké domácnosti s partnerem, dětmi, případně dalšími příbuznými, pak budete asi vařit často. A měli byste se snažit tomu přizpůsobit výběr veškerého příslušenství, včetně robota a nebát se připlatit si za kvalitu. Teprve potom, jakmile máte v této věci jasno, se můžete pustit do zkoumání jednotlivých parametrů a rozměrů. Které by vás měly zajímat, na to se můžeme podívat společně.

Typy konstrukce kuchyňských robotů

Z hlediska konstrukce můžeme kuchyňské roboty rozdělit do dvou nesrovnatelných kategorií. Ta menší bude zahrnovat roboty, poháněné zdola. Nástavec se upevňuje na nádobu, což je ale prostorově náročné. Navíc se takový typ robota špatně umývá a je celkově nešikovný, z čehož plyne jeho nízká obliba. Většina modelů bude tvořena ramenem, na něž se nasadí zvolený nástavec shora dolů. Miska je pod nimi. Kromě středového otáčení tento typ konstrukce umožňuje i planetární systém otáčení, o čemž se zmíníme dále. Takto jsou tvořeny téměř všechny kuchyňské roboty, některé mají navíc rameno pohyblivé, aby byla manipulace s nástavci snazší a aby se lépe umývaly. Z našich zkušeností doporučujeme spíše druhý zmíněný typ, který navíc z našich testů vychází daleko lépe.

Kuchyňské roboty široké

Středový vs. Planetární systém míchání

Systémy míchání rozeznáváme celkem dva – středový a planetární. První z nich je samozřejmostí a setkáte se s ním u všech druhů robotů. V tomto případě metličky, míchátka nebo násady, zkrátka cokoliv, rotují na pevně daných místech kolem své osy. V případě planetárního systému, který je mnohem účinnější, však dochází také k rotaci celého systému. Metličky tedy obíhají kolem osy a navíc ještě okolo sebe navzájem v elipsovité dráze. Tedy podobně, jako planety ve vesmíru kolem Slunce. Dochází tak k mnohem lepšímu promíchávání obsahu mísy, protože se potravina promísí v celém svém objemu. Co z toho plyne pro váš výběr? Dobrý robot disponuje právě planetárním systémem míchání, horší robot umí pouze ten klasický.

Příkon a následně i výkon jsou důležité parametry

Příkon a v návaznosti na něj i výkon jsou asi nejdůležitější a nejvíce vypovídající technické parametry. V zásadě vám řeknou, kolik toho stroj ustojí a jakou práci vykoná. Nenechte se ale zmást, naše zkušenost je, že výrobci většinou uvedou pouze hodnotu příkonu. Ten bude vždy vyšší (protože dosáhnout stoprocentní účinnosti přístroje je nemožné) než výkon, takže vypadá lépe. Ale je to právě výkon (příkon po odečtení „ztracené“ práce – tepelných ztrát, vibrací,…), který je určující, málokdy ho však najdete. Tolik jen naše poznámka, vraťme se k příkonu.

Minimální hodnota příkonu, pod kterou byste neměli jít, by měla být 500 až 600 wattů. Kuchyňské roboty, které budou mít menší příkon, nebudou v kuchyni při některých činnostech příliš užitečné – tuhé těsto neuhnětou, maso nenamelou. Jak ale říkáme, tohle je minimum, mnohem lepších výsledků dosáhnete s robotem, jehož příkon překročí 1000 wattů. To je standard, se kterým se dá v kuchyni velmi dobře fungovat. Špičkové modely nabízejí ještě lepší hodnoty, někdy mají příkon dokonce i 1400 wattů, to už je ale poměrně dost a ne vždy se vám vyplatí do nich investovat. Příkon kolem tisíce wattů bude pro běžnou domácnost docela dobře stačit.

Kenwood robot

Tak jako roste příkon, tak roste i spotřeba elektrické energie. Tím argumentuje celá řada výrobců méně výkonných robotů a snaží se vás takto nalákat na menší spotřebu svých modelů. Ale na druhou stranu, kuchyňské roboty jsou přístroje, které nebudete používat dlouhodobě. Pokud to bude hodina denně v plném chodu, bude to moc. Tím pádem se tedy vyšší spotřeba výrobku tolik neprojeví. Rozhodně ne tak moc, abyste museli posuzovat poměr mezi příkonem a spotřebou. U robotů se skutečně spotřeby nemusíte bát, nijak vás nezruinuje a na měsíčním účtu za elektřinu rozdíl téměř nepoznáte.

Rychlostní stupně a způsoby jejich ovládání

Kuchyňské roboty obecně nabízejí výběr z různého počtu rychlostí. To proto, že každá potravina vyžaduje pro své zpracování něco jiného. Různé druhy těsta, různé typy zeleniny budou vyžadovat různou úroveň výkonu. Když vezmeme jako příklad mletí masa – to bude vyžadovat vysoký výkon a velkou rychlost, aby se maso zpracovalo. Naproti tomu bramborovou kaši nebo šlehačku vytvoříte snadno i při menších rychlostech. Počet rychlostí se odvíjí především od kvality přístrojejednoduché a levnější modely mají běžně tři až čtyři rychlostní stupně. Ty nejlepší jich pak mohou nabídnout sedm až osm. Čím více, tím lépe, o to jemnější bude vaše volba a tím profesionálněji budete v kuchyni pracovat.

Způsoby ovládání rozeznáváme dva. Většina přístrojů v sobě kombinuje oba typyjak knoflíkový, tak mechanický. První spočívá v jednoduchém otáčení knoflíkem. Je to jednoduché, ale zároveň je takové ovládání více citlivé a dosažení požadované rychlosti trvá déle. Mechanická páčka je v tomto lepší, jednotlivé stupně rychlosti v ní často přeskakují a nebudete je tak nikterak složitě ladit. Zejména u levnějších přístrojů se ale setkáte většinou pouze s jedním typem ovládání – v případě kuchyňských robotů KitchenAid páčkovým (mechanický), třeba u levnějších robotů Bosch zase s knoflíkovým. Nelze posuzovat, který z těchto typů je lepší. Nám více vyhovuje mechanický, ale kdo je zvyklý na knoflíkový, ten nám bude oponovat. Necháváme to tedy na vašem zvyku.

Kuchyně s robotem

Bezpečnost práce na prvním místě!

Na co hledíme při provozu kuchyňského robota především, je bezpečnost. Pamatujeme si, že jako malí jsme se ho báli. Nepříjemně vrčel, točil se hodně rychle a my jsme se báli, co by se mohlo stát, kdybychom měli mezi metličkami ruku. A myslíme si, že něčeho podobného se bojí i rodiče menších dětí. Ty jsou totiž podobnými přístroji ve své zvědavosti přitahovány a nemuselo by to dopadnout dobře. V prvé řadě tedy řešíme přítomnost dětské pojistky. Tu nelze do takového přístroje zabudovat, lze ale zajistit, aby se robot nemohl zapnout v době, kdy není správně sestaven. V době, kdy není připraven k provozu, ho tedy děti nemohou zapnout a ublížit si s ním. Navíc byste si měli ohlídat i uložení jeho příslušenství na bezpečné místo. Součástí balení bývají nože, k nimž by děti neměly mít přístup.

Pro naši vlastní bezpečnost při manipulaci s robotem je součástí přístroje také pojistka proti přehřátí. Ta kontroluje teplotu motoru, a pokud by tato překročila únosnou mez, robot se vypne. V opačném případě by vám motor shořel a robot by musel jít do opravy. Pro většinu robotů jsou samozřejmostí protiskluzové nožičky. To je důležité, protože přístroj při práci generuje vibrace, jež by ho mohly posouvat směrem k okraji kuchyňské linky. Po čase by tedy mohl spadnout, nebo vám jinak ublížit. Protiskluzové nožičky tomu zabrání. Na závěr bychom ještě rádi zmínili dvě vychytávky motoru – pulsní spínač (který umožňuje krátkodobé zapnutí robota na vysoký výkon) a plynulou regulaci rychlosti (rychlost se neposouvá ve stupních, ale mění se plynule).

Jak zjistit ještě v obchodě, jak snadné bude čištění a údržba?

Kuchyňský robot vám má práci v kuchyni usnadnit, urychlit a zefektivnit. Proto by bylo hloupé, kdybyste měli ztrácet čas jeho mytím naprosto zbytečně. Při výběru byste se tedy měli ohlížet i na možnosti údržby kuchyňského robotu. Většina z nich je vybavena nástavci, které po skončení práce prostě odmontujete a umyjete zvlášť (ideálně v myčce). To je naprosto optimální řešení. Kuchyňský robot, který nemá oddělitelné nástavce, bychom vám určitě nedoporučili, protože údržbou byste strávili obrovské množství času. Pro kvalitní kuchyňský robot by mělo být základem také odklopné rameno. Díky tomu si ho zvednete a bude se vám s nástavci snáze manipulovat, než kdybyste je měli odmontovávat zezdola. Detailem je pak povrch přístroje. Bude-li v něm spousta skulinek, prohlubní a mezírek, dá se očekávat, že jídlo se do nich dříve či později dostane. Kromě toho, že to nebude působit esteticky, mohou staré kusy těsta nebo krému padat do připravovaného pokrmu a to rozhodně nebude ani chutné.

Kuchyňský robot na lince

Objem mísy je velmi důležitý pro vaše pohodlí

Pokud máte rádi v kuchyni pohodlí a jednoduchou práci, měli byste se pozorně dívat na objem nádoby, která k robotu patří. A ideálně také na její materiál. Nejlepší jsou kovové, nerezové nádoby. Ty nebudou korodovat, ale hned tak něco je nepoškodí. Nebude jim vadit, když na ně narazí v plné rychlosti metlička nebo když vám spadnou. Citlivější jsou již nádoby ze skla. A nad čím nám zůstává rozum stát, to jsou nádoby z plastu. Ty nevydrží téměř nic, hned se rozbijí, ale zejména u levnějších modelů se s nimi setkáváme často. Pokud takovou uvidíte, zdaleka se jí vyhnete, to rozhodně není do kuchyně nic užitečného. Stejně jako nejsou příliš užitečné roboty, které pracují zdola. Hůře se umývají a jsou málo efektivní. Spíše se tedy snažte dívat po těch, jejichž nástavce se do mísy zasouvají shora.

Z hlediska velikosti mísy se snažte zohlednit počet lidí v domácnosti a vaše zvyky. Pokud víte, že jste zvyklí připravovat velká množství strouhanky nebo mletého masa, pak si zvolte velkou mísu. Mlít maso několikrát za sebou by pro vás byla nepříjemně rozkouskovaná práce a pro robota by to také nebylo nejlepší řešení. Doporučujeme používat pro dvou- až tříčlennou domácnost mísy o objemu 3 litry, pro čtyřčlennou 4 litry a pro vícečlennou pak eventuálně větší. Ale nesnažte se to ošidit tak, že si koupíte robot s malou nádobou a budete se snažit ho použít ve velké nádobě, kterou někde seženete! Velikosti si navzájem odpovídají, takže ve chvíli, kdy se budete s malým přístrojem snažit pracovat ve velké nádobě, s největší pravděpodobností pokrm neprošleháte až ke dnu. Metlička k němu prostě a jednoduše nedosáhne. Nehledě na to, že by se vám velká mísa pod robot vůbec nemusela vejít. V případě přípravy malých množství (například ušlehání jednoho bílku) se zase může stát, že s metličkami na dno vůbec nedostanete a budete muset šlehat ručně.

Robot mísa

Rozměry a délka kabelu – jaká jsou ideální čísla?

Při nákupu je potřeba také vzít v potaz rozměry spotřebiče a délku přívodního kabelu. Obojí je velmi podstatné pro pohodlnou práci a snadnou manipulaci. Kuchyňský robot, to je již poměrně velký a prostorově výrazný spotřebič, který jen tak neschováte do skříňky. Pokud nemáte opravdu velkou kuchyni, aby se vám v pohodě vešel na linku, pak bude potřeba ho stěhovat. A to buďto z některé ze skříněk, pokud jsou dost velké, nebo z nějaké technické místnosti. V tom případě tedy, jak vidíte, rozměry mají svůj význam. Přestože jsou si roboty většinou svými rozměry velmi podobné (liší se v řádech centimetrů), může i malý kousek hrát v uspořádání vaší kuchyně výraznou roli. A podobné je to s hmotností – příliš těžký model se vám nebude chtít stěhovat. Co může být kapku problém, je fakt, že větší rozměry jsou často spojeny s větší kvalitou a multifunkčností modelu. Tedy že dobrý model bude i větší a těžší.

Naše rada tedy zní – zkontrolujte si v obchodě, jak se vám s robotem manipuluje. Vzhledem k tomu, že každý z nás je jinak silný, měl by také každý z nás posoudit, zda je pro něj robot na stěhování příliš velký a těžký, nebo nikoliv. Pokud ne, pak máte vyhráno. Ale jestliže se vám s ním zachází špatně, pak se poohlédněte po jiném modelu – časem byste přišli na to, že se použití robota podvědomě vyhýbáte, a to by byla škoda. A hlavně by šlo o zcela zbytečný nákup. Tak jako u jiných spotřebičů, snažte se i zde dívat na délku přívodního kabelu. Pokud bude dlouhý, pak sice krásně dosáhne do zásuvky, ale při práci se bude plést pod ruce. A obráceně, krátká šňůra od elektřiny znamená výrazné prostorové omezení používání robota, protože budete závislí na blízkosti zásuvky. Ideální je podle nás 1 až 1,2 metru.

Materiál, zpracování a design kuchyňských robotů

Design a materiál kuchyňského robota jsou sice detaily, ale vyplatí se na ně nezapomínat. Přeci jen je pravda, že ne každý robota schovává – řada z nás ho bude mít vystaveného na lince a tím se z něj stane nedílný designový prvek kuchyně. Proto by s ní měl ladit. Co do tvaru se roboty příliš neliší – některé levné přístroje jsou sice vyráběny z plastu a podobají se klasickým mixérům, ale drtivá většina má z těla vycházející rameno, které směřuje do mísy. Provedení většiny kuchyňských robotů je celokovové, nerezové a běžně bývají různě dozdobené pásky z jiných kovů nebo různými barvami. Pokud narazíte na značku, která si na vzhledu zakládá (jako třeba KitchenAid), získáte robota, který má jemné křivky místo ostrých hran. To značí eleganci, se kterou zapadne do retro kuchyně i do moderní domácnosti. Pro řadu robotů je také výraznou designovou součástí ovládací knoflík nebo páčka.

Kitchenaid roboty

Máme zkušenost, že lidé často zapomínají na naprosté detaily, které jim ale při delším používání začnou chybět. Na mysli máme třeba nožičky, které by se měly ke kuchyňské lince přisát. Robotu to zabrání v pohybu účinkem vibrací a máte jistotu, že vám při práci nikam nespadne. Stejně tak si zkontrolujte, že má mísa ucho. Bez něj se obejdete, ale nebude to pohodlné a manipulace bude složitá. Velkou výhodou je pak držák na příslušenství, který taktéž občas bývá součástí balení. Rozhodně se ho nezbavujte, umí být užitečný – máte jistotu, že pokud do něj budete nástavce pečlivě ukládat, že se vám časem nepoztrácí.

zpět k menu ↑

Funkce, které musí kuchyňský robot mít

Stejně důležitý, jako dobré parametry, je pro vás při nákupu i výčet funkcí, které je kuchyňský robot schopný zvládnout. Pokud si nekupujete robot pouze kvůli některé speciální funkci, pak je dobré, když je jich co nejvíce. Ušetříte si tím pozdější starosti s nákupem příslušenství (což je samozřejmě jedno z možných řešení, jak univerzalitu přístroje zvýšit). Abyste věděli, co všechno můžete od kvalitního modelu očekávat, připravili jsme pro vás seznam funkcí a schopností, s nimiž se při nákupu setkáte.

Krájení a strouhání je základ

Asi nejzákladnější funkce, které musí mít každý kuchyňský robot. Jsou tím, co je pro něj určující a co využijete v kuchyni nejčastěji. Ve výbavě kuchyňského robota nesmí nástavce na strouhání a na krájení chybět. Výhodou je, pokud máte k dispozici více velikostí – malé pro drobné nudličky a kostičky do omáčky a velké pro krájení zeleniny třeba do salátu. Pokud tedy do vašeho jídelníčku patří ovoce a zelenina, pak budete tyto dvě funkce využívat velmi často, to si troufáme říct.

Hnětení po přípravu těsta

Klasická schopnost kuchyňských robotů, kterou ocení zejména ty hospodyňky (nebo hospodáři?), které si rády upečou koláč nebo dort. Těsto, které je dobře prohnětené, je mnohem lepší a chutnější. Navíc se s ním poté daleko snáze pracuje. Hnětení zpravidla zajišťují hnětací háky (které každá kuchařka neomylně pozná) a je možné dvěma způsoby – středově (háky se otáčí kolem své osy) nebo planetárně (háky se otáčejí a ještě kolem sebe navzájem obíhají). Právě druhý jmenovaný systém zajišťuje mnohem lepší promísení ingrediencí.

Šlehání a míchání, abyste si osladili život

Kdo z nás nemá rád na kávě jemnou šlehačku nebo dobrý krém v cukroví, že? K tomu ale také slouží kuchyňské roboty. Přesněji ty, které mají schopnost šlehání a míchání. Ve výbavě bývají standardně balonové metly pro šlehání a pevné metly pro míchání. Obojí je navrženo tak, aby byla dána obsahu misky co největší rotace. Opět existují dva druhy pohybu metliček v závislosti na typu robota – středový pohyb a planetární pohyb. Oba pojmy jsou vysvětleny v předcházejícím odstavci.

Příslušenství kuchyňskch robotů

Mletí masa využijete často, není ale součástí všech přístrojů

Mletí využijete nejčastěji tehdy, kdy budete chtít namlít maso. Další suroviny se tak často nemelou. Tato funkce už ale není tak běžná, celá řada robotů jí vybavena není. Buďto si musíte koupit příslušenství, nebo využít jiný přístroj. Ty, které mletí masa umožňují, bývají zpravidla dražší, protože tato činnost vyžaduje výkonný motor. Výhodou je v tomto případě třeba více nástavců pro různou hrubost namletí nebo plnička střev, která se hodí při tvorbě domácích klobásek a salámů. Nutnost to ale není.

Mixování – robot mixér nenahradí

Součástí řady (ne všech!) kuchyňských robotů bývá i mixér. Ten využívá své nože a vysoké otáčky k tomu, aby nasekal potraviny na co nejmenší kousky. Těžko k němu něco víc říkat, náročnější uživatelé by si měli pořídit klasický mixér, ti běžnější si s ním vystačí – pokud bude kvalitní a odolný, nejlépe skleněný, samozřejmě. Plastový může prasknout a kromě toho, že tím nadělá nepořádek, je to také nebezpečné.

Lisování a odšťavňování je dnes v módě

Ovocné šťávy jsou dnes, jak se říká, in. Za pomoci kuchyňských robotů si je samozřejmě můžete připravit, ale platí zde to samé, jako u mixování – samostatný přístroj (v tomto případě odšťavňovač) připraví šťávu kvalitněji. Pokud ji chcete vyrábět častěji, investujte do něj. Na občasné využití ale samozřejmě nástavec, který je součásti robota nebo příslušenství, postačí. Možnosti máte v zásadě dvě – klasický odšťavňovač, nebo lis. Každá z těchto možností se hodí jindy – lis je šikovný třeba v případě citronů, odšťavňovač se hodí zejména na tužší ovoce.

Další funkce, které se vám v kuchyní budou hodit

Tím bychom měli za sebou ty nejběžnější funkce, s nimiž se setkáte. Ale pozor, tím to zdaleka nekončí. Výrobci do některých přístrojů zabudují i vlastnosti, které jsou určeny užší skupině zákazníků. Popřípadě je alespoň nabízejí v rámci příslušenství. Máme na mysli třeba mlýnek na mák. Pokud doma pečete makové buchty nebo děláte mák na vdolky, pak se bude hodit, jinak ho ale nevyužijete. Mlýnek na ořechy nebo na koření je na tom podobně. Velmi šikovné jsou i další vychytávky, s nimiž jsme se během našich testů setkali – strojek na zmrzlinu, hranolkovač (který mění brambory v klasické hranolky protlačením přes síto) nebo kostičkovač brambor (fungující na stejném principu). Záležitosti, jako je třeba plnič jitrnic a klobás, jsme již zmiňovali. Na výběr máte tedy, jak vidíte, celou řadu funkcí a můžete si tedy i podle nich zvolit, o jaký kuchyňský robot máte zájem.

Kuchyňský robot při chodu

zpět k menu ↑

Kuchyňské roboty – cena vypovídá o použití víc, než si myslíte

Jak jsme již nakousli, mohli bychom kuchyňské roboty rozdělit do tří cenových skupindo pěti tisíc korun, od pěti do deseti tisíc korun a od deseti tisíc korun nahoru. Ale dopředu musíme říci, vypovídá to o parametrech a funkci, ale ne o kvalitě. Spíše než slovo kvalita bychom použili využití. Nejlevnější kuchyňské roboty (pokud jejich cena překročí alespoň tisícikorunu, jinak je to opravdu podezřelé) doporučujeme do domácností, které neplánují v kuchyni žádné velké divy. Mají zájem pouze o ty základní funkce, nechtějí robota využívat často a nepotřebují vařit ve velkých množstvích. Typicky třeba mladé páry nebo pracovně velmi vytížení lidé. Střední kategorie, jejíž cena se pohybuje od pěti do deseti tisíc korun, pak představuje efektivní přechod mezi nejlevnějšími a nejdražšími modely. Funkce ani ovládání nejsou špičkové, ale pro průměrného člověka dostačující a cena také není přehnaně vysoká. Modely, jejichž cena pak překročí deset tisíc korun (často i patnáct nebo ve výjimečných případech dvacet tisíc), jsou tím nejlepším, s čím se na trhu setkáte. Mají spoustu funkcí, příslušenství a velmi dobré parametry, dávejte si ale pozor, abyste za ty peníze nekoupili něco předraženého.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Tak co, pomohl vám náš rádce? Věříme, že ano, ale mnohem lepší to bude, když si to ještě celé zopakujeme. Jak tedy celý proces výběru kuchyňského robota shrnout? Ještě před nákupem byste si měli rozmyslet, co vlastně od robota očekáváte. Pokud se ho chystáte využívat jen občas a pouze pro úzce specifikovanou činnost, pak rozhodně zvolte některý levnější, s cenou tak do pěti tisíc korun. Dražší přístroj by se vám tolik nevyplatil. Na druhou stranu, náročný uživatel by se neměl bát do přístroje investovat, protože tím získá celou řadu užitečných funkcí, dobrých parametrů a nejspíš i dobrou životnost. V takovém případě hledejte přístroj ve vyšší třídě, jejíž cena přesahuje deset tisíc korun. Postupně pak upřesňujte svůj výběr na základě parametrů – podívejte se, jak silná je na trhu značka přístroje. Pokud má dobrou pozici, pak se nemusíte bát do vybraného modelu investovat. Zkuste zhodnotit příkon (a na něj navazující výkon) a rychlost robota. Ta by měla být pokud možno co nejvíce regulovatelná (nejlépe 7 až 8 stupňů), ovládání by mělo být snadné a údržba jednoduchá. V tom všem tkví kouzlo kuchyňského robota. Okrajově se ještě můžete podívat na jeho konstrukci, rozměry (čím menší, tím snazší skladování) a design. Snažte se také, aby měl robot všechny funkce, jaké od něj očekáváte, příslušenství se snažte dokupovat co nejméně a rozhodně na něj nespoléhejte. Pokud vám všechno vyhovuje, pak si můžete gratulovat, nejspíše máte vybráno. Pokud vám v nákupu nebrání cena, pak vám radíme – kupte ho! Ale než ho začnete používat, můžete se mrknout níže, k čemu všemu vám bude dobrý.

zpět k menu ↑

Jaké najde kuchyňský robot v domácnosti využití?

Možná vás po přečtení našeho nákupního rádce přepadla drobná nejistota a otázka „Nač si tedy kuchyňský robot kupovat, když je drahý a lze ho nahradit použitím jiných přístrojů?“. Ano, kuchyňský robot není zrovna malá investice a lze se bez něj obejít. Na druhou stranu… dobrý robot v sobě kombinuje mixér, kráječ, strouhač, šlehač, odšťavňovač, a to jmenujeme pouze ty nejdůležitější přístroje, které naopak nahradí on. V součtu tedy jeho koupí zcela jistě ušetříte, a to nejen peníze, ale i prostor a energii. Umýt vám stačí pouze jeden spotřebič, obsluhuje se mnohem pohodlněji a skladovat vám stačí jeden jediný kus kuchyňského vybavení.

V praxi ho budete, pokud jste zvyklí vařit často, využívat téměř denně. Pro běžnou ženu v domácnosti je téměř nenahraditelný, ušetří jí hodně času a práce a z toho plyne také jeho obliba. Ostatně, můžeme se podívat na pár receptů, které používá téměř každý z nás…

 1. Bramborová kaše – kdo z nás si nedá rád řízek s dobrou, jemnou, bramborovou kaší? Moc lidí to nebude. Bramborová kaše a bramborový salát prostě k řízku patří, ale než ji složitě míchat ručně, je daleko lepší využít robota. Ten vytvoří z brambor, mléka a popřípadě másla nádherně jemnou a nadýchanou směs, jaké ručním mícháním dosáhnete po velmi dlouhé době (a brambory vám mezitím vychladnou).
 2. Mleté maso – to je základem celé řady pokrmů – sekaná, karbanátky nebo čevapčiči. Ovšem pokud se vám nechce mlít maso ručně na mlýnku, pak se hodí využít kuchyňský robot – maso do něj vložíte, natlačíte a tím, jak se uvnitř nakrájí a projde přes nástavec, získáte jemné a chutné mleté maso. To se pak dá hodit na plech nebo na pánev a připravit tak, jak ho máte rádi.
 3. Těsta – ať již na koláč, perník, nebo cukroví, s přípravou těsta vám kuchyňský robot značně pomůže. Místo, abyste ho museli zpracovávat rukama a neustále ho mačkat a obracet (pro což mají naše drahé polovičky nádherné slovo „hňácat“), stačí ho svěřit do péče kuchyňského robota a nastavit přístroj na hnětení. To vytvoří křehké a nadýchané těsto, se kterým se vám bude velmi dobře pracovat.
 4. Strouhanka – již jsme se zmínili o řízcích… těžko se při jejich přípravě obejdete bez strouhanky. Samozřejmě, existují specialisté, kteří umí řízek obalit i jinak, ale pro nás běžné smrtelníky je právě strouhanka na řízku to nejlepší. Ale vyrábět ji ručně, to by se jeden mohl zbláznit. Daleko lepší je protlačit tvrdé rohlíky přes kuchyňský robot, který je naseká a nadrtí na malé kousíčky.
 5. Šlehačky a krémy – tak jako jsme to již říkali u bramborové kaše – šlehačka, sníh i krémy by se daly vyrobit ručně dlouhodobým a usilovným mícháním, ale komu z nás by se to chtělo dělat? Je to pracné, bolí z toho ruka, a pokud máte doma robot, je to i zbytečné. Stačí nasadit metličky a nechat naši směs zamíchat. Získáte tak mnohem rychleji daleko chutnější a nadýchanější šlehačku, která vám udělá před návštěvami čest.
 6. Zelenina do salátu i do omáčky – v tomto případě se hodí využít možnost krájení, když už vám ji výrobci dávají. Díky hrubému krájení si snadno můžete nakrájet zeleninu do salátu (na větší kousky), nebo třeba získat brambory do bramborového či vlašského salátu, jemná forma vám pak dá tenké nudličky (třeba papriky?), vhodné do omáček k masu a dipů na nachos nebo hranolky.
 7. Lisování ovocných šťáv – je-li součástí kuchyňského robota odšťavňovač nebo dá-li se k němu přikoupit lis na ovoce, pak není problém si s jeho pomocí připravit chutnou a osvěžující ovocnou šťávu nebo smoothie. Což je způsob, jak si v dnešní době řada lidí udržuje zdravou linii.

To by byla jen stručná ukázka toho nejhlavnějšího, s čím vám kuchyňský robot pomůže. Samozřejmě, fantazii se meze nekladou, využít ho můžete prakticky jakkoliv, ale tyto způsoby jsou asi nejběžnější a nejužitečnější. Takže… myslíte si, že se vám kuchyňský robot vyplatí? My si myslíme, že určitě víc než kupovat každý přístroj zvlášť.

Úplným závěrem si ještě nemůžeme odpustit jednu radu a zároveň doporučení – pamatujte, že kolik péče kuchyňskému robotu věnujete, tolik on vám na oplátku ušetří práce. Pouze robot, který je udržovaný a čistý, vám pomůže připravit chutné jídlo. Na to nezapomeňte!

Kuchyňské roboty
4.9 (97.5%) 8 votes