Testy a recenze nejlepších vinoték 2023 + jak vybrat

  • Check Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější vinotéky.
  • Check Zvolte si na základě velikosti, kvality chlazení, počtu zón a poměru cena/kvalita.
  • Check Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
Aktualizováno: Únor 2023
Vinotéky bez pozadí

Vítězové testu:

9.3/10
Celkové skóre
9.7/10
Celkové skóre
9.2/10
Celkové skóre
9.5/10
Celkové skóre
Energetická třída
94%
Kapacita lahví
91%
Poměr cena/kvalita
93%
Energetická třída
97%
Kapacita lahví
97%
Poměr cena/kvalita
96%
Energetická třída
93%
Kapacita lahví
91%
Poměr cena/kvalita
92%
Energetická třída
94%
Kapacita lahví
96%
Poměr cena/kvalita
96%
  • Úsporná energetická třída
  • Tichý provoz
  • Nízká pořizovací cena
  • Energetická třída E
  • Obrovská kapacita lahví
  • Slušná výbava
  • Kvalitní a elegantní provedení
  • Nastavitelné nožičky
  • Přijatelná cena
  • Vysoká efektivita chlazení
  • Nadprůměrná kapacita lahví
  • Tichý chod
  • Menší rozsah klimatické třídy
  • Vyšší pořizovací cena
  • Energetická třída G
  • Chybí zámek na dveře či dětská pojistka

Obsah článku

Pokud si rádi pochutnáváte na dobrém víně a alespoň trochu mu rozumíte, jistě víte, že pro jeho chuť je velmi důležité i to, jak ho skladujete. Pro dlouhodobé uskladnění vína je třeba dodržet vhodnou teplotu, úroveň vlhkosti a pokud možno se vyvarovat slunečnímu světlu, a to jsme zmínili pouze ty nejpodstatnější body. Je dobře známo, že pro uskladnění vína je naprosto ideální sklep, dávali ho tam ostatně už naši předkové. Pokud však sklep nemáte, nemůžete v něm udržet to správné klima nebo prostě jen chcete mít pár vzorků vína po ruce v obýváku, je pro vás řešením pořídit si kvalitní vinotéku, nebo chcete-li, lednici na víno, do které lahve uložíte, a přístroj se o jejich skladování postará.

Samozřejmě, pro uložení dvou, tří lahví na krátkou dobu vám postačí obyčejná lednice (více o nich v testu lednic 2023), ale má to několik nevýhod. Ubíráte si místo na jiné běžné potraviny, lednici se navíc nedoporučuje užívat ke dlouhodobému skladování (mimo jiné proto, že v ní těžko nastavíte vhodné podmínky pro víno, sýr i zeleninu) a ochuzujete se tak o jistou luxusnost a eleganci vinotéky. Navíc vnitřní prostor vinotéky je pro skladování lahví uzpůsoben výrazně lépe. Ovšem pro úplnou spokojenost s novou vinotékou je potřeba vybírat tak, aby pro vás byla maximálně komfortní, užitečná a zároveň i šetrná. Hledět byste tedy měli na možnosti umístění, rozměry, kapacitu a počet zón, ale i na spotřebu a energetickou třídu (v některých ohledech se výběr vinotéky podobá výběru lednice).

Abychom vám pomohli s výběrem a dopřáli vám sklenici kvalitního, vychlazeného vína, které si i po delší době udrží svou vynikající chuť, rozhodli jsme se sepsat velký test vinoték 2023. Domácích vinoték je totiž na trhu celá řada, ale ne každá se vám vyplatí, ne každá vás uspokojí a ne každá bude v domácnosti vypadat dobře. Kromě samotného testu a žebříčků TOP modelů pro vás máme také kapitolu, která se bude zabývat otázkou, jak vybrat vinotéku. V ní se dozvíte, které parametry rozhodují a jaké jsou optimální hodnoty či na co si musíte bezpodmínečně dát pozor. Pojďme se do toho hned zkraje pustit.

Test volně stojících vinoték do 20 000 korun

Jedná se o kategorii levnějších volně stojících vinoték, čemuž odpovídá i menší celkový objem a menší kapacita, obvykle nepřekročí 50 lahví. Zároveň zde většinou najdete energeticky náročnější spotřebiče s pouze jednou chladicí zónou a základním vybavením. Volně stojící vinotéky jsou prostorově náročnější, ale zároveň nevyžadují žádné stavební zásahy, nejste omezení výběrem a v jistých případech vypadají i designově lépe.

NáhledNázevSkóre Energetická třídaKapacitaCena
goldHaier HWS49GAE
9.3/10
Celkové skóre
Energetická třída
94%
Kapacita lahví
91%
Poměr cena/kvalita
93%
Energetická třída:
F
F
Kapacita:
49 lahví
49 lahví
Zjistit cenu Naše recenze
silverHaier HWS84GA
9.1/10
Celkové skóre
Energetická třída
92%
Kapacita lahví
92%
Poměr cena/kvalita
90%
Energetická třída:
G
G
Kapacita:
84 lahví
84 lahví
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeHoover HWC 154 DELW
8.9/10
Celkové skóre
Energetická třída
92%
Kapacita lahví
88%
Poměr cena/kvalita
88%
Energetická třída:
G
G
Kapacita:
36 lahví
36 lahví
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Haier HWS49GAE

Výhody

  • Úsporná energetická třída
  • Tichý provoz
  • Nízká pořizovací cena
  • Součástí antivibrační technologie

Nevýhody

  • Menší rozsah klimatické třídy

Jestliže jste milovníky vína a rozhodli jste se poohlédnout po volně stojící vinotéce, v níž byste své poklady mohli lépe skladovat, zároveň za ni však nechcete utratit zbytečně moc peněz, pak by vám měl model Haier HWS49GAE plně vyhovovat. Vzhledem k jeho nižší ceně se jedná o vysoce kvalitní produkt, který zaujme i svým moderním vzhledem. Vnitřek osvětluje z boku i z vrchu LED světlo, takže máte o uskladněných lahvích neustále přehled. Čím si ovšem model zejména získal naši pozornost, je příslušnost k energetické třídě F, o níž se dá říci, že je u vinoték poměrně úsporná. Klíčovým faktorem je u vinotéky samozřejmě její kapacita. I zde si tato vede velmi dobře, jelikož pojme až 49 lahví, což znamená, že plně obsazená vám vystačí zhruba na rok, pokud z ní budete odebírat 1 lahev týdně. Objem vnitřního prostoru přitom činí 118 l.

Spotřebič se dále řadí do klimatické třídy SN/ST, zaručuje tedy hospodárný provoz za teplot od 10 do 38 °C, přičemž teplotu vnitřního prostoru si můžete sami nastavit v rozmezí od 5 do 20 °C podle typu vína. Její provoz vás rozhodně rušit nebude, protože hlučnost dosahuje pouhých 37 dB. Vinotéka disponuje i 4 policemi a 1 chladicí zónou, dále uhlíkovým filtrem, dětskou pojistkou, vestavěným displejem a automatickým odmrazováním. Prospěšným doplňkem je i antivibrační technologie chránící vína před otřesy kompresoru a zabraňující tak jeho znehodnocení. Ještě dodejme, že tato společnost vyvinula aplikaci hOn (volně ke stažení), do níž si lze naskenovat právě ochutnanou lahev, hodnotit ji a uložit si ji do sbírky dříve vyzkoušených. Kromě toho vám v aplikaci vyjedou informace např. o daném vinařství, druhu použitých hroznů či roku výroby.

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:37 dB
Energetická třída:F
Klimatická třída:SN/ST
Kapacita lahví:49
Celkový objem:118 l
Uhlíkový filtr:Ano

2. místo

Haier HWS84GA

Výhody

  • Velká kapacita
  • Patentovaná technologie Natural Air-Flow
  • Včetně zámku dveří

Nevýhody

  • Horší energetická třída

S modelem Haier HWS84GA jsou vaše lahve vína v dobrých rukou, poněvadž nabízí optimální teplotní a vlhkostní podmínky. Spadá totiž do klimatické třídy SN/ST, garantuje tedy běžný provoz za teplot od 10 do 38 °C, a může se pyšnit patentovanou technologií zvanou Natural Air-Flow. Ta sestává z přesných senzorů teploty a vlhkosti, s jejichž pomocí udržuje ventilátor spolu s kompresorem vlhkost vzduchu mezi 50 a 70 %. Antigravitační proudění se pak postará o perfektní distribuci vzduchu uvnitř vinotéky a kvůli zachování kvality vína je přístroj vybaven i antivibračním kompresorem, který redukuje mikrovibrace a hluk (vydává zvuk o 37 dB). Nastavení teploty můžete navíc snadno upravit pomocí displeje nacházejícího se na vnitřní straně vinotéky. Víno tak může zrát za těch nejlepších podmínek. 

Dvířka jsou opatřena anti UV úpravou chránící lahve před nežádoucími paprsky. Dále zařízení disponuje uhlíkovým filtrem, automatickým odmrazováním a LED osvětlením na boční a horní straně, které je nejen hezké na pohled, ale také vám samozřejmě usnadní se uvnitř lépe orientovat. Přítomnost 7 částečně posuvných dřevěných polic poskytuje mimo jiné lepší přístup k lahvím. V případě potřeby můžete vinotéku snadno zabezpečit prostřednictvím systému zámku na klíč. Její kapacita je na danou cenovou kategorii obdivuhodná, vejde se do ní totiž 84 lahví. Tomu odpovídá i objem o 198 l. Mezi slabší stránky modelu patří energetická třída G, vůči vítěznému modelu se tak jedná o energeticky náročnější produkt, a vyšší cena. Také u tohoto modelu najdete aplikaci hOn umožňující si užívat výhody propojené vinotéky. Přístup máte k celé řadě funkcí, jako je dálkové ovládání teploty, skenování vína a další užitečné tipy a triky.

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:37 dB
Energetická třída:G
Klimatická třída:SN/ST
Kapacita lahví:84
Celkový objem:198 l
Uhlíkový filtr:Ano

3. místo

Hoover HWC 154 DELW

Výhody

  • Elegantní design s kouřovými dvířky
  • 2 kompresory a 2 chladicí zóny
  • Certifikát FSC

Nevýhody

  • Horší energetická třída
  • Malá kapacita

Třetí místo obsadil model Hoover HWC 154 DELW s elegantními kouřovými dvířky, které chrání vaše víno před škodlivými paprsky. Zákazníky zajímající se o udržitelnost potěší obdržení certifikátu FSC (podporuje šetrné lesní hospodaření v přírodě), které si vysloužil tím, že se uvnitř nachází 7 polic vyrobených z bambusu, tedy obnovitelného a ekologického zdroje. Už méně ovací sklidí za svou energeticky náročnou třídu G. Model přísluší do klimatické třídy N/ST, což značí, že správně funguje v teplotách od 16 do 38 °C. To je poněkud úzké rozmezí a problém by mohl nastat, pokud byste vinotéku umístili třeba do sklepa. S 39 dB vykazuje vyšší hlučnost oproti předešlým produktům, stále však rozhodně nepřekračuje hranici přijatelnosti. Čím nás však mile překvapil, jsou 2 kompresory, jejichž chod je možný regulovat, a 2 chladicí zóny, v každé zóně lze přitom nastavit jinou teplotu. Teplotní rozsah vinotéky pak udává 5 až 18 °C.

Produkt je vhodný spíše pro menší domácnost, chladnička totiž nabízí prostor jen pro 36 lahví a její celkový objem dosahuje 108 l. Zabudované LED světlo umožňuje celý vnitřek osvítit a uhlíkový filtr zajišťuje patřičnou kvalitu vzduchu. Samozřejmostí je i automatické odmrazování. Za bonus považujeme funkci asistenta zásob vinotéky a neméně zajímavá je i aplikace Wizard, s níž můžete zařízení ovládat na dálku.

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:39 dB
Energetická třída:G
Klimatická třída:N/ST
Kapacita lahví:36
Celkový objem:108 l
Uhlíkový filtr:Ano

Test volně stojících vinoték od 20 000 korun

V kategorii dražších modelů volně stojících vinoték si vyberou i zkušení vinaři. Tyto vinotéky mívají propracovaný design, bývají z kvalitnějších materiálů a nabízí velkou kapacitu, která pojme leckdy až 200 lahví. Co se týče energetické třídy, patří k úspornějším produktům. Chlubit se také mohou tichým chodem, vysokým chladicím výkonem a nadstandardní výbavou, v níž nechybí ani různé druhy filtrů nebo například zámek na dveře.

NáhledNázevSkóre Energetická třídaKapacitaCena
goldLIEBHERR WKt 5551
9.7/10
Celkové skóre
Energetická třída
97%
Kapacita lahví
97%
Poměr cena/kvalita
96%
Energetická třída:
E
E
Kapacita:
253 lahví
253 lahví
Zjistit cenu Naše recenze
silverLIEBHERR WKt 4552
9.5/10
Celkové skóre
Energetická třída
94%
Kapacita lahví
97%
Poměr cena/kvalita
95%
Energetická třída:
F
F
Kapacita:
201 lahví
201 lahví
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeHaier WS137GDNFI
9.4/10
Celkové skóre
Energetická třída
94%
Kapacita lahví
95%
Poměr cena/kvalita
94%
Energetická třída:
F
F
Kapacita:
137 lahví
137 lahví
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

LIEBHERR WKt 5551

Výhody

  • Obrovská kapacita lahví
  • Energetická třída E
  • Slušná výbava

Nevýhody

  • Vyšší pořizovací cena

Model Liebherr WKt 5551 je opravdu výstavním kouskem, který uchvátí všechny milovníky vína především svým obsahem a špičkovými funkcemi. Tato vinotéka se hodí spíše sběratelům, velkým domácnostem nebo provozovatelům menších objektů. Nabízí totiž obrovskou kapacitu, chladnička zvládne pojmout neuvěřitelných 253 lahví, které lze rozřadit do 7 dřevěných, výškově nastavitelných polic. Za podmínky, že z ní vezmete jednu láhev každý den či obden, jí bude trvat celý rok, než se vyprázdní. Skutečně se tedy nemusíte bát, že by vašim nárokům nestačila. Velikostně netratíte ani na objemu, poněvadž celkový objem čítá na 499 l. Z hlediska provedení by někomu mohlo vadit, že dvířka nejsou prosklená a neumožňují tedy pohled na vedle sebe vyskládaná vína. Na druhou stranu je velmi praktické, že závěs dveří lze přesunout zleva doprava a naopak. Nadchla nás i údajem o energetické třídě E, z vyšší energetické třídy totiž plyne, že je relativně nenáročná na odběr energie. Dobrou volbou je i z hlediska vydávaného zvuku, ten činí jen 38 dB.

Vinotéka náleží ke klimatické třídě SN/T, ubezpečující o běžném provozu v teplotním rozmezí od 10 do 43 °C, teplotu uvnitř pak lze nastavit na 5 až 20 °C. U takového produktu bychom ale předpokládali, že bude disponovat více chladicími zónami, a nikoli jen jednou. Zařízení je dále vybaveno LED osvětlením, systémem HomeDialog, varovným signálem upozorňujícím na otevření dveří, světelným a zvukovým signálem signalizujícím zvýšení teploty, filtrem s aktivním uhlím a funkcí automatického odmrazování. Pro maximální zabezpečení drahocenných vín je na dveřích umístěn zámek i dětská pojistka. Ke koupi si budete muset připravit vyšší částku, což se však vzhledem k velikosti a výbavě vinotéky dalo čekat.

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:38 dB
Energetická třída:E
Klimatická třída:SN/T
Kapacita lahví:253
Celkový objem:499 l
Uhlíkový filtr:Ano

2. místo

LIEBHERR WKt 4552

Výhody

  • Velká kapacita lahví
  • Tichý chod
  • Vcelku přijatelná cena

Nevýhody

  • Energeticky náročnější třída

Zlatou střední cestu představuje model Liebherr WKt 4552. Patří do energeticky náročnější třídy F a užší klimatické třídy SN/ST, hospodárný provoz je tedy zaručen při teplotách od 10 do 38 °C, což by na české poměry mělo stačit. V návaznosti na to ještě doplníme, že druhu vína je možné přizpůsobit teplotu uvnitř chladničky, a to v rozsahu od 5 do 20 °C. Stejně jako u předešlého produktu u něj najdete pouze 1 chladicí zónu a nízkou hlučnost (38 dB). Co do provedení oceňujeme prosklená dvířka s tyčovým madlem s integrovanou mechanikou otevírání dveří. Přínosem prosklených dvířek je, že vám dávají možnost si jednoduše ověřit, kolik a jaký typ lahví vína ve vinotéce uchováváte. K dispozici přitom máte 6 dřevěných, výškově nastavitelných polic. Vinotéku navíc osvětluje LED zářivka odshora dolů, což zvnějšku ještě zintenzivňuje dojem, že před vámi stojí luxusní zařízení.

Do chladničky o objemu 435 l uskladníte až 201 lahví. Sice se oproti vítěznému produktu jedná o značný pokles, přesto tyto hodnoty považujeme stále za nadprůměrné. Součástí jsou i tři varovné signály, světelný a zvukový vás upozorňuje na změnu teploty, zbývající pak na otevření dvířek. Ve výbavě nechybí ani systém HomeDialog (výhodný pro vlastníky vícero produktů od této firmy, protože umožňuje komunikaci až se 6 zařízeními společnosti Liebherr pouze přes zásuvku elektrické sítě) a uhlíkový filtr, který slouží k odstraňování a pohlcování pachů ve vnitřním prostoru. Proti krádeži je opatřen zámkem na dveřích a uklidníme vás, že se do něj nedostanou nedopatřením ani děti, jelikož má i zabudovanou dětskou pojistku. K dostání je navíc za vcelku přijatelnou cenu.  

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:38 dB
Energetická třída:F
Klimatická třída:SN/ST
Kapacita lahví:201
Celkový objem:435 l
Uhlíkový filtr:Ano

3. místo

Haier WS137GDNFI

Výhody

  • Dvě chladicí zóny
  • Systém regulace vlhkosti
  • Včetně UV filtru

Nevýhody

  • Menší kapacita

Ještě, než opustíme kategorii volně stojících vinoték, nám zbývá zhodnotit poslední model, jímž je Haier WS137GDNFI. Za jeho nejlákavější vlastnost pokládáme, že má vestavěné 2 chladicí zóny. Ty využijete zejména v případě, že skladujete různé odrůdy vína, pro něž je ideální jiná teplota. V jedné tak lze nastavit teplotu nejlépe vyhovující červeným vínům, v druhé bílým. Tu změníte lehce na vnějším dotykovém ovládacím panelu, teplotní rozsah se přitom pohybuje od 5 do 20 °C. Z hlediska energetické třídy poněkud zaostává za vítězným produktem, spadá totiž do třídy F a klimatické třídy SN/ST (běžný chod od 10 až 38 °C). Hlučnost pak dosahuje jen 39 dB a na tichém provozu má zásluhu i antivibrační kompresor.

Vnitřní prostor o celkovém objemu 371 l člení 7 dubových polic, které unesou až 35 kg. Vejde se do něj 137 lahví, což je téměř o půlku méně oproti vítěznému modelu. Prosklené dveře jsou zabezpečeny zámkem proti krádeži a UV filtrem, který zamezuje vniku ultrafialového světla dovnitř, ultrafialové paprsky totiž mohou ve víně spustit chemické reakce mající za následek narušení barvy či struktury vína nebo celkové zhoršení jeho kvality. Vnitřek osvětluje pouze LED dioda, díky níž se uvnitř udržuje konstantní teplota, neboť vydává jen velmi málo tepla. Vinotéka je vybavena jak uhlíkovým filtrem, tak filtrem s aktivním uhlím, rovněž automatickým odmrazováním a systémem regulace vlhkosti pro zachování co nejlepší kvality vína.

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:39 dB
Energetická třída:F
Klimatická třída:SN/ST
Kapacita lahví:137
Celkový objem:371 l
Uhlíkový filtr:Ano

Test vestavných vinoték do 20 000 korun

Vestavné lednice na víno jsou určené k zabudování do nábytkové stěny či kuchyňské linky a jako s takovými s nimi musíte počítat a zajímat se především o jejich rozměry. Produkty této cenové kategorie postačí méně náročným zákazníkům. Typickým znakem levnějších modelů je energeticky náročná třída a menší kapacita, do níž se obvykle vejde maximálně 50 lahví. Kromě toho bývají hlučnější a nedisponují velkým množstvím funkcí

NáhledNázevSkóre Energetická třídaKapacitaCena
goldGuzzanti GZ 51B
9.2/10
Celkové skóre
Energetická třída
93%
Kapacita lahví
91%
Poměr cena/kvalita
92%
Energetická třída:
G
G
Kapacita:
52 lahví
52 lahví
Zjistit cenu Naše recenze
silverAmica WBA 4060 DB
9/10
Celkové skóre
Energetická třída
93%
Kapacita lahví
89%
Poměr cena/kvalita
90%
Energetická třída:
G
G
Kapacita:
40 lahví
40 lahví
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeHumibox BU-19 IN Steel
8.9/10
Celkové skóre
Energetická třída
93%
Kapacita lahví
87%
Poměr cena/kvalita
89%
Energetická třída:
G
G
Kapacita:
19 lahví
19 lahví
Zjistit cenu

Vítěz testu:

Guzzanti GZ 51B

Výhody

  • Kvalitní a elegantní provedení
  • Nastavitelné nožičky
  • Přijatelná cena

Nevýhody

  • Energetická třída G

V případě, že se po práci rádi odměníte skleničkou dobrého vína a obyčejná lednice vám k jeho úschově už nestačí, vám můžeme vřele doporučit vestavnou vinotéku Guzzanti GZ 51B. Jelikož jde o vestavný model, ze všeho nejdřív musíte věnovat pozornost rozměrům spotřebiče, aby se do vymezeného prostoru pohodlně vešel. Tento konkrétní produkt je 82 cm vysoký, 60 cm široký a 58 cm hluboký, zároveň má nastavitelné nožičky. Upoutá na sebe pozornost už svým elegantním designem v černém provedení, jež doplňuje stříbrná rukojeť z nerezové oceli a prosklená dvířka z temperovaného, tvrzeného skla. V rámci levnějších vestavných vinoték se jedná o  výrobek s největší kapacitou, nakupit do ní totiž můžete až 52 lahví, jejichž váhu lze rovnoměrně rozložit do 6 k tomu stavěných, bukových polic. Celkový objem chladničky pak činí 145 l.

Teplotu ve vnitřním prostoru je možné měnit vzhledem k odrůdě skladovaného vína, ale jen v rozmezí od 5 do 12 °C. Nastavíte ji jednoduše na digitálním displeji. Hlučnost o 41 dB se nachází těsně za hranicí přijatelnosti, a proto se domníváme, že model můžete i tak bez obav umístit do jakékoli místnosti, aniž by se stala nežádoucí zvukovou kulisou. Vinotéka přísluší k energetické třídě G a klimatické třídě N/SN, což znamená, že správně funguje v teplotách od 10 do 32 °C. Při výběru jejího umístění se tedy raději vyhněte chladnějším místnostem. Drobné omezení se týká toho, že disponuje jednou chladicí zónou a jedním kompresorem, což není úplně ideální, pokud skladujete vícero odrůd vína. Trochu nás i zklamalo, že nenabízí automatické odmrazování a zámek ke dveřím. Tyto nedostatky však vyváží, že se prodává za přijatelnou cenu

Způsob umístění:Vestavné
Rozměry:82 x 60 x 58 cm
Hlučnost:41 dB
Energetická třída:G
Klimatická třída:N/SN
Kapacita lahví:52
Celkový objem:145 l
Uhlíkový filtr:Ne

2. místo

Amica WBA 4060 DB

Výhody

  • UV ochrana a filtr vitríny
  • Tichý chod
  • Dostatečná kapacita

Nevýhody

  • Bez zámku ke dveřím

Stříbrnou medaili v testu vestavných vinoték do 20 000 korun obdržel model Amica WBA 4060 DB. Nejdříve uvedeme jeho rozměry, na výšku měří 60 cm, na šířku 59 cm a hluboký je necelých 57 cm. Jelikož vinotéku zdobí prosklená dvířka, je opatřena UV ochranou, která zachycuje ultrafialové paprsky a udržuje tak optimální podmínky ke skladování vína. Ty nijak nenarušuje LED světlo uvnitř chladničky, protože vyprodukuje jen velmi malé množství infračerveného záření. Kromě UV filtru u tohoto produktu najdete i filtr vitríny, jehož úkolem je zbavit se nežádoucích zápachů. Zámek ke dveřím byste u něj však hledali marně.

V porovnání s vítězem této kategorie poskytuje menší objem, a to 90 l, a pojme menší počet lahví, maximálně se do něj totiž vejde 40 kusů. Vnitřní prostor je pak rozdělen do 4 bukových polic a je vybaven funkcí automatického odmrazování, alarmem otevřených dveří, alarmem spouštějícím se při zvýšení teploty a systémem udržujícím uvnitř chladničky stále optimální vlhkost. Pomocí elektronického ovládání lze rychle a jednoduše kontrolovat teplotu uvnitř zařízení a podle potřeby ji měnit v rozmezí od 5 do 20 °C. Co do teploty je nutné zmínit i příslušnou klimatickou třídu spotřebiče, spadá do typu ST, pro niž je charakteristické, že model bez potíží poběží v teplotách od 18 do 38 °C. Nižší teploty by mohly nepříznivě ovlivnit jeho funkčnost a mohly vést ke zvýšení spotřeby energií. Tomu je třeba se vyvarovat zejména z toho důvodu, že už tak náleží k energeticky náročnější třídě G. Co se týče hlučnosti, je vinotéka velmi tichá, poněvadž v provozu vydává jen 39 dB

Způsob umístění:Vestavné
Rozměry:60 x 59 x 57 cm
Hlučnost:39 dB
Energetická třída:G
Klimatická třída:ST
Kapacita lahví:40
Celkový objem:90 l
Uhlíkový filtr:Ano

Test vestavných vinoték od 20 000 korun

Vestavné vinotéky v tomto testu se hodí velkým domácnostem, jelikož s cenou roste i celkový objem a kapacita. Do vnitřního prostoru se totiž běžně vejde kolem 150 lahví. Spotřebiče jsou mimo jiné vybaveny vyspělými technologiemi, které se starají o to, aby se vínu dostávalo té nejlepší péče. Zpravidla dosahují i většího rozpětí vnitřní teploty a dodávají se s nejrůznějšími vzduchovými filtry.

NáhledNázevSkóre Energetická třídaKapacitaCena
gold Humibox BU-181
9.5/10
Celkové skóre
Energetická třída
94%
Kapacita lahví
96%
Poměr cena/kvalita
96%
Energetická třída:
F
F
Kapacita:
181 lahví
181 lahví
Zjistit cenu Naše recenze
silverHUMIBOX BU-143 LV
9.3/10
Celkové skóre
Energetická třída
93%
Kapacita lahví
94%
Poměr cena/kvalita
93%
Energetická třída:
G
G
Kapacita:
143 lahví
143 lahví
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeElectrolux EWUS052B5B
9.2/10
Celkové skóre
Energetická třída
93%
Kapacita lahví
91%
Poměr cena/kvalita
92%
Energetická třída:
G
G
Kapacita:
52 lahví
52 lahví
Zjistit cenu

Vítěz testu:

Humibox BU-181

Výhody

  • Vysoká efektivita chlazení
  • Nadprůměrná kapacita lahví
  • Tichý chod

Nevýhody

  • Chybí zámek na dveře či dětská pojistka

Model Humibox BU-181  in Dark je opravdu jedničkou mezi vestavnými vinotékami a o vaše víno se postará na profesionální úrovni. Vestavná vinotéka o výšce 184 cm, šířce 66 cm a hloubce 70 cmminimalistický design, prosklená dvířka se závěsem na obě strany a bez problému tak splyne s okolním prostředím. Dech nám vyrazila především ze dvou důvodů. Jednak si první místo v našem testu vysloužila tím, že jako jediná v této kategorii se může chlubit energeticky vyšší třídou F, produkt je tudíž šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale i vaší peněžence. Jednak poskytuje pozoruhodnou kapacitu, vložit do něj totiž můžete dokonce 181 lahví, proto nejenže splní nároky jakkoli náročné domácnosti, ale využití se pro něj najde i v restauraci nebo baru. S tím koresponduje i celkový objem spotřebiče se svými 468 l.

Údaj hlučnosti o 40 dB vám prozradí, že máte co dočinění s tichým zařízením. Z klimatické třídy SN/N pak vyčtete, že vinotéka je schopna běžného provozu, pokud se okolní teplota pohybuje v rozmezí od 10 do 32 °C. Přesuneme se dále k rozsahu vnitřní teploty, která dovede vychladit vína na 5 až 12 °C. Vnitřní prostor je navíc rozčleněn do 14 bukových polic a dvou oddělených prostorů, v nichž můžete nezávisle na sobě nastavit individuální teplotu pomocí zabudovaného displeje. Výbava není ochuzena ani o 2 neméně důležité filtry. Tím prvním je uhlíkový filtr, který uvnitř zlepšuje kvalitu vzduchu. Druhým z nich je UV filtr zabraňující tomu, aby se víno dostalo do kontaktu s příliš velkým množstvím světla. Model vás nezaskočí ani pořizovací cenou, poněvadž se vzhledem k špičkovým vlastnostem jedná o výhodnou koupi

Způsob umístění:Vestavné
Rozměry:184 x 66 x 70 cm
Hlučnost:40 dB
Energetická třída:F
Klimatická třída:SN/N
Kapacita lahví:181 lahví
Celkový objem:468 l
Uhlíkový filtr:Ano

2. místo

HUMIBOX BU-143 LV

Výhody

  • Velký celkový objem
  • Vyspělé funkce
  • Široké rozpětí vnitřní teploty

Nevýhody

  • Vyšší cena

Jestliže chcete své vzácné lahve vína uchovávat v dobrých podmínkách, stačí si pořídit vestavnou vinotéku Humibox BU-143 LV. Tato společnost vyniká nad ostatními zejména svým jedinečným systémem uchycení lahví. Převratný systém Label view umožňuje uložit lahve do vinotéky podélně, takže vy nebo vaše návštěva vidíte přímo na etikety a máte tak okamžitě přehled o odrůdě, obsahu cukru a dalších parametrech. Proto nejspíše nikoho neudiví, že produkt o výšce 183 cm, šířce 66 cm a hloubce 69 cmprosklená dvířka, jejichž sklo je vybaveno UV filtrem eliminujícím škodlivé sluneční záření. Podle energetického štítku patří lednice na víno do nejnáročnější energetické třídy G, dále klimatické třídy SN/N (bezchybně pracuje za teplot od 10 do 32 °C) a emise hluku nepřesáhnou 40 dB. Vnitřní teplota pak nabývá širokého rozpětí, konkrétně od 5 do 22 °C, zařízení tedy dokáže nastolit ideální podmínky pro všechny druhy vína a ještě mu zbyde rezerva.

Nesmíme zapomenout uvést objem a kapacitu spotřebiče. Objem se rovná objemu vítězného modelu, a to 468 l. Nicméně na kapacitě mu ubírá právě to, že se dovnitř pokládají nádoby podélně, a proto se do něj vejde „jen“ 143 lahví. I tak vám zásoba vydrží na celý rok, pakliže nevypijete 1 lahev denně. Tíhu přitom nese 12 kovových polic. Co do funkcí je zajímavá technologie Winter Care, která v případě poklesu okolní teploty zajišťuje dotápění produktu. Součástí je i stabilizační systém snižující vibrace kompresoru, uhlíkový filtr a rozmrazování se mimoto realizuje automaticky. To vše můžete získat za trochu vyšší cenu

Způsob umístění:Vestavné
Rozměry:183 x 66 x 69 cm
Hlučnost:40 dB
Energetická třída:G
Klimatická třída:SN/N
Kapacita lahví:143 lahví
Celkový objem:468 l
Uhlíkový filtr:Ano

Jak vybrat vinotéku

Při výběru kvalitní vinotéky se samozřejmě nemůžete spolehnout jen na cenu nebo značku, to by určitě nestačilo. Vždy se při nákupu spotřebičů musíte dívat hlavně na jejich technické parametry, značka a cena jsou sice důležité, ale spíše pomocné faktory. Určitě nechcete, aby byla spotřeba příliš vysoká nebo aby pro vaše využití byla lednička na víno příliš malá. Proto společně projdeme jednotlivá kritéria výběru a povíme si o nich víc. Určitě vás zajímá, o jaký typ vinotéky se jedná, což si vysvětlíme hned záhy – je to asi nejdůležitější faktor. K těm dalším se postupně dostaneme.

vino

Typy vinoték podle jejich umístění

Na trhu se běžně setkáte se dvěma typy vinoték, přičemž aplikovat toto rozdělení jsme se rozhodli i my v našem testu. Jedná se o volně stojící vinotéky a vestavné vinotéky. O tom, který typ byste si domů chtěli pořídit, byste měli mít jasno ještě předtím, než půjdete tento přístroj vybírat. Je to první a zároveň do velké míry rozhodující parametr, který souvisí s tím, jak je vaše domácnost řešená, kolik máte místa a zda můžete, nebo nemůžete vestavný spotřebič zabudovat do kuchyňské linky nebo nábytkové stěny.

  • Volně stojící vinotéky – jsou vhodným řešením do domácností, které netrpí nedostatkem prostoru. Volně stojící vinotéky se perfektně hodí třeba do obýváku, do vinného koutku ve sklepě nebo do pánského klubu za garáží. Restaurace pak často umísťují tyto lednice do prostorů pro hosty, protože vypadají velmi pěkně. Za přednost lze považovat snazší manipulaci.
  • Vestavné vinotéky – jejich výhodou je, že šetří prostor. Zabudujete je do kuchyňské linky nebo do nábytkové stěny a nemusíte řešit, kam je dát a zda nebudou něčemu překážet. Na druhou stranu, nese to s sebou složitější montáž, limitaci rozměry (pokud máte pro vinotéku vyhrazený prostor, musí se do něj vejít, ale zároveň nesmí být příliš malá). I tento typ navíc může vypadat velmi dobře, záleží pouze na vás, jaký model vyberete a jak ho zabudujete. Opět ale zdůrazňujeme – pro výběr jsou zcela zásadní rozměry, pokud nebudou sedět, musíte buď pořídit jinou vinotéku, nebo prostor přestavět a přizpůsobit (což může být někdy velmi složité). Navíc nezapomeňte, že každý vestavný spotřebič kolem sebe potřebuje prostor (doporučují se 1 až 3 centimetry, aby kolem mohl cirkulovat vzduch a spotřebič se nepřehříval).

Rozměry, hlučnost a design vinotéky

Pokud jde o rozměry, musíte počítat s tím, kolik jste si na vinotéku vyhradili místa. Obzvláště u vestavných modelů je to důležité, protože se do vyhrazeného prostoru musí vejít (případně, pokud nahrazujete starý vestavný spotřebič, musíte rozměry přesně dodržet). Proto na tomto místě vám doporučujeme si rozměry zkontrolovat. Ještě doplňujeme, že platí – čím větší kapacita, tím větší rozměry, to je jasné.

Hlučnost

Vzhledem k tomu, že vinotéka bude pravděpodobně umístěná do bytu nebo do domu, a ne třeba do sklepa (ale je to také možnost, zařídit si příjemné posezení ve sklípku, to zase nevylučujeme), měli byste se zajímat také o to, kolik generuje hluku. Hlučnost spotřebičů se udává vždy v decibelech. Jde o jednotku, která popisuje intenzitu zvuku (a dejte pozor na to, že růst není lineární, ale logaritmický – rozdíl mezi 38 a 40 dB je menší než mezi 48 a 50). Od vinoték můžete očekávat podobné hodnoty jako od klasických lednic – ty tišší dosahují hlučnosti zhruba 38 až 40 dB, ty hlučnější pak kolem 45 dB. Nebojte, i tak to není moc, a pokud zabudujete vinotéku do kuchyně, jídelny nebo třeba obývacího pokoje, pak vás stěží bude rušit. Ještě připomínáme, že se navzájem liší kompresorové a termoelektrické vinotéky. Na druhou stranu, jako doplňkový parametr vám může pomoct rozhodnout se, a to vybráním si spíše tiššího modelu.

Design

Nejde o nijak důležitý parametr, ale pokud budujete stylovou kuchyni nebo chcete doma vystavět příjemný sklep na posezení u vína, určitě se hodí vybrat pěknou vinotéku, která svým provedením do místnosti zapadne. Pak budete určitě řešit i její design. Provedení na trhu existuje poměrně velké množství, někdy je design modernější, někdy naopak působí retro a velmi elegantně. Pro nás je podstatné, aby měla chladnička na víno prosklené dveře, protože láhve vína za sklem působí velmi efektně, ale v zásadě je to jedno. Větší a praktičtější význam to nemá, snad jen ten, že můžete láhev najít v lednici dopředu a po otevření ji pouze vytáhnete (takže nepouštíte dovnitř tolik teplého vzduchu).

Rozložení vnitřního prostoru

Pro skladování vína je důležitá i jeho poloha. Pokud jste laik a víno vypijete brzy po koupi, příliš to nerozeznáte, ale odborník vám řekne, že z dlouhodobějšího hlediska je ideální skladovat víno ve vodorovné poloze. Korek v hrdle lahve je pak v kontaktu s vínem a nevysychá, což je pro udržení jeho kvality nezbytné (pokud by vyschnul, pronikal by do lahve vzduch a došlo by ke zhoršení kvality vína). Naopak, pro krátkodobé skladování otevřeného vína je dobré láhev postavit. Vinotéka by měla být oběma formám uložení přizpůsobena – měla by tedy obsahovat více polic pro horizontální uložení vína, ale zároveň i nějaký prostor pro uložení otevřeného vína vertikálně.

K tomu slouží nejčastěji kovové (z nich nejvíce drátěné; pak ale i chromové nebo nerezové), případně dřevěné police. Je jedno, které zvolíte, ale dřevěné pomáhají udržovat optimální vlhkost a vypadají luxusněji. Na druhou stranu, vyskytují se nejčastěji v dražších lednicích na víno, u levnějších vinoték je obvyklý kovový rošt uzpůsobený k ukládání lahví. Rozložení prostoru je pak vyjádřeno kapacitou lednice – udávaný počet lahví se do polic musí vejít. Obvyklé je využití polic pro 1 až 5 lahví vína ve 3 až 13 řadách.

vnitřek

Kapacita vinotéky

Jedním z nejdůležitějších parametrů ledničky na víno pro vás bude určitě její kapacita. Ta by se měla odvíjet od vaší potřeby. Výrobci vám běžně dodají dvě hodnoty – kapacitu chladničky v počtu lahví vína, které se do ní vejdou, a její objem v litrech. První informace je pro vás rozhodující z hlediska toho, kolik zhruba lahví plánujete skladovat. Tím začneme, neboť vinotéky můžeme rozdělit zhruba do tří skupin (berte to ale orientačně, každý z nás má jiné potřeby a ty se mohou značně lišit):

  • Vinotéky s kapacitou do 20–30 lahví – ideální pro menší domácnosti, třeba pro páry, které si rády vychutnávají víno. Můžete si v ní vytvořit dlouhodobou zásobu a případně pohostit příležitostné návštěvy. Budete ale muset zásoby často doplňovat.
  • Vinotéky s kapacitou do 80 lahví – vhodné do větších domácností, které si tvoří zásoby vína a jejichž členové si na něm rádi pochutnávají pravidelně, do soukromých klubů nebo pro někoho, kdo k sobě často zve návštěvy.
  • Vinotéky s vyšší kapacitou – na trhu se setkáte s chladničkami na víno, do kterých se vejde i 200 lahví vína. To už je docela dost a pro běžnou domácnost se nejedná o obvyklou spotřebu (znamenalo by to vypít láhev vína přibližně každé dva dny, abyste ji za rok vyprázdnili). Ale využití najdou třeba v restauracích nebo u menších vinařů.

Objem chladničky nebude dokonale odpovídat počtu litrových lahví – musí být výrazně větší. Berte to tak – čím větší objem oproti počtu lahví, tím lépe se vám bude s lahvemi manipulovat. Navíc myslete na křehkost skla. To by se při složité manipulaci v malém prostoru mohlo otlouct, nebo rozbít. Hodnoty objemu se obecně pohybují mezi 20 litry u těch nejmenších a až 400 litry u těch největších modelů. Platí ale, že relevantnější pro použití bývá počet lahví, které se do chladničky vejdou. I když by se jich do chladničky objemově vešlo více, počet a nosnost (obvykle drátěných) polic je nastavená na nějaké množství vína a to by se nemělo překračovat. Navíc, jak jsme si řekli, vyplatí se vám nechat si nějaký prostor na manipulaci. Naopak, nedoporučujeme kupovat zbytečně větší vinotéku, než potřebujete. Zbytečně byste spotřebovávali elektřinu na neefektivní chlazení. (Zdroj: Novinky.cz)

Rozsah teploty a počet zón

S ohledem na to, který druh vína plánujete skladovat, byste měli sledovat i teplotu, na jakou je vinotéka schopná víno vychladit. To vám udává právě rozsah pracovních teplot a ten se pohybuje běžně od 5 do 20 °C. Výhodou je, pokud je vinotéka dvouzónová/vícezónová (teplota se v nich snižuje shora dolů). V takovém případě můžete pro každou zónu nastavit jinou teplotu a to vám umožní optimální skladování více druhů vína. V opačném případě skladujete všechno víno v prostoru o jedné, stejné teplotě. Naše doporučení pro vás? Pokud máte vyhraněný vkus a pijete třeba jen bílé víno, vystačíte si s jednozónovou vinotékou. Ale v opačném případě, pokud vám chutná bílé i červené, nebo pokud v domácnosti máte někoho, kdo má jiný vkus než vy, využijete dvouzónovou. (Zdroj: Novinky.cz)

Způsob chlazení – kompresor, nebo termoelektrický článek?

Na trhu s vinotékami rozlišujeme dva typy chlazení – termoelektrické a kompresorové. Liší se výkonem, ale i spotřebou nebo cenou. Jejich charakteristiky jsou následující:

  • Termoelektrický článek – je ekologičtější, produkuje méně vibrací, takže je i tišší a zároveň levnější, ale mezi jeho slabší stránky patří nízký výkon a mírně vyšší spotřeba.
  • Kompresor – produkuje solidní výkon chlazení při mírně nižší spotřebě, ale zároveň je dražší a hlučnější.
vinotéka

Spotřeba a energetické třídy

Domácí vinotéka, podobně jako klasická lednice, je elektrický spotřebič a tomu odpovídá také fakt, že má určitou spotřebu. Ze sítě odebírá elektřinu a využívá ji ke chlazení (ale, pochopitelně, část energie se ztratí v jiných procesech). Pro vás by měla být při vzájemném srovnávání klíčová absolutní spotřeba za den (ta se udává za standardních podmínek a můžete tak mezi sebou jednotlivé chladničky srovnávat), ale jako informace pro vás nemá větší význam. Spotřeba totiž závisí na podmínkách prostředí, především na teplotě, a ta vaše doma se od udávané může lišit. A protože vinotéka bude v provozu dlouhodobě, může být rozdíl poměrně výrazný. Ještě vám dlužíme sdělit hodnoty, obvykle se pohybuje mezi 0,3 a 1,1 kWh za den.

Na štítku dále najdete energetické třídy. Ty se označují pomocí velkých písmen A až G a udávají, jaká je efektivita využité energie, jak šetrný a hospodárný je spotřebič. Nejde tedy o to, aby měla vinotéka co nejnižší spotřebu, ale aby využívala energii co nejefektivněji a aby měla co nejméně ztrát (obvykle to spolu ale souvisí – šetrná lednička na víno třídy D nebo E, která energii efektivně využije, má obvykle nižší spotřebu než méně efektivní lednička třídy G). Je to důležité, protože jak jsme řekli, vinotéky jsou v provozu dlouhodobě a spotřebují hodně energie, takže rozdíl se záhy projeví. Bohužel, podle nového značení se většina vinoték (které dříve spadaly do tříd B, A nebo A+) do stupnice nevejde a patří do energetické třídy G. Obvykle bez ohledu na kvalitu, takže spadají do stejné třídy s daleko horšími přístroji. Jen ty nejlepší se vejdou do třídy C nebo D. Více jsme se tomuto tématu věnovali v našem článku o energetických štítcích. (Zdroj: European Commission)

Energetický štítek vinotéky

Klimatická třída

Klimatická třída vám poskytuje informaci o tom, v jakém rozsahu okolních teplot vinotéka pracuje efektivně. Pokud teplota klesne, nebo naopak přeroste hranici klimatické třídy, efektivita chlazení klesá a stroj se bude přehřívat, nebo naopak nebude zvládat chladit, vzroste spotřeba a může dojít i k poškození přístroje. Rozmezí pracovních teplot vám udává právě parametr nazvaný klimatická třída. Rozeznáváme čtyři:

  • SN třída – subnormální – od 10 do 32 °C
  • N třída – normální – od 16 do 32 °C
  • ST třída – subtropická – od 18 do 38 °C
  • T třída – tropická – od 18 do 43 °C

V dnešní době je už u vinoték (i u klasických lednic) běžná příslušnost k více klimatickým třídám. V takovém případě se udává rozmezí těchto tříd, přičemž ideální je rozmezí SN-T, které vám říká, že spotřebič spadá do všech čtyř tříd a jeho pracovní rozsah je tedy od 10 do 43 °C. To je naprosto ideální možnost.

Funkce a pokročilé vlastnosti vinoték

Tak jako všechny moderní spotřebiče i některé vinotéky vám nabízí jistou funkční a technologickou výbavu, která rozšiřuje jejich využití a zvyšuje komfort spojený s jejich používáním. Většinou nejde o funkce bezprostředně nutné pro to, aby vinotéka fungovala a plnila svůj základní účel. Jde spíše o přidanou hodnotu pro uživatele. Bude dobré, když se s těmito funkcemi seznámíte a vyberete si z nich ty, o které stojíte (a naopak ty, které nevyužijete, vyškrtnete). Každá technologie zvyšuje cenu přístroje a je zbytečné platit za něco, co za normálních okolností nevyužijete.

LED displej

Displej vám podává přehled o vnitřní teplotě nebo vlhkosti, navíc jde o poměrně běžný způsob ovládání. Prostřednictvím dotykového LED displeje se většinou řeší například nastavení teploty.

LED osvětlení

LED osvětlení je výhodné ve chvíli, kdy vinotéku otevřete a budete v ní hledat víno. Snazší je pak i manipulace s lahvemi. Navíc víno vypadá v chladničce designově lépe, pokud je efektně osvětlené.

Nastavení vlhkosti

Umožňuje vám ve vinotéce udržovat stálou hodnotu vlhkosti. Pro dlouhodobé uložení vína je ideální hodnota vlhkosti důležitá.

Super chlazení

Krátkodobé zvýšení výkonu nad jeho běžnou hodnotu – ideální je použití této funkce ve chvíli, kdy potřebujete rychle vychladit lahve (například pro nečekanou návštěvu), nebo když uložíte do vinotéky velké množství lahví najednou.

Antibakteriální ochrana

Odstraňuje potenciálně nebezpečné bakterie a brání jejich množení v prostoru vinotéky, díky čemuž nedochází ke zhoršení kvality vína ani k jeho nebezpečné kontaminaci.

Pachový filtr / uhlíkový filtr

Pomáhá z vinotéky odstraňovat nežádoucí zápachy. Naproti tomu uhlíkový filtr zlepšuje přívod čerstvého vzduchu do vinotéky a při průchodu ho čistí.

UV filtr

Chrání lahve před působením slunečního světla, které by mohlo do vinotéky svítit. Sluneční světlo pak negativně ovlivňuje kvalitu vína.

Zámek

Umožňuje vám uzamknout obsah vinotéky – ať už před spolubydlícími, dětmi, nebo případnými zloději.

Touchlight

Jde o efektní, ale nepříliš důležitou technologii. Osvětlení lednice reaguje na dotyk otvíracího madla. Jakmile tedy budete vinotéku otevírat, rozsvítí se světlo. Vypadá to velmi pěkně, ale není to nutnost.

vinotéka

Největší výrobci vinoték

U domácích spotřebičů, jako jsou lednice na víno, je pro výběr důležitá také značka. Podobně jako v případě klasické lednice musíte počítat s tím, že bude v provozu dlouhodobě a prakticky neustále, takže opotřebení bude výraznější než třeba u mixéru (který používáte jednou za čas krátkodobě). O to podstatnější je volba dobré značky. Velcí, známí a tradiční výrobci mají totiž oproti menším a neznámým značkám několik předností:

  • Mají jméno, které si nemohou dovolit pokazit.
  • Mohou si dovolit investovat více času a prostředků do inovací a technologií.
  • Používají často kvalitnější materiály, které zajistí delší životnost výrobků.
  • Větší dostupnost výrobků i zákaznického servisu.
  • Mohou zaplatit zkušené a vzdělané odborníky, kteří posunou výrobu o stupeň výše.
  • Obvykle mají propracovanější procesy kontroly výroby i výstupní kontroly.

Nechceme tím říct, že neseženete dobrou lednici od méně známé značky, to určitě ne (a také ne každý výrobek od prověřených výrobců bude dokonalý), ale určitě máte větší šanci se značkami, jako je třeba Liebherr, Guzzanti nebo Haier. Pojďme si je společně projít.

Liebherr

Společnost Liebherr GmbH byla založena v Německu roku 1949 Hansem Liebherrem. Původně se zaměřovala na stavební techniku – jeřáby, bagry, buldozery. Nicméně časem se dostala i ke spotřebičům, jako jsou mrazáky, chladničky nebo vinotéky. A právě v této oblasti se jedná o jednu z nejlepších značek na trhu vůbec. Dopředu si musíme říct, že vinotéky Liebherr jsou hodně drahé. Na druhou stranu platíte za kvalitu – jsou z dobrých materiálů a tím je dosaženo dlouhé životnosti, velmi dobře drží teplo a jsou perfektně izolované od vnějšího prostředí, což má za následek vysokou šetrnost. Vinotéky Liebherr spadají povětšinou do energetické třídy G, ty lepší však i do třídy E. Do některých z nich se pak vejde i více než 180 lahví vína, což je pořádná zásoba.

Liebherr

Haier

Ač se to podle názvu nezdá, firma Haier je čínskou nadnárodní společností, která se zaměřuje na výrobu domácích spotřebičů. Na trhu působí od roku 1920, kdy začala vyrábět chladničky. Není bez zajímavosti, že v průběhu historie uzavřela velký kontrakt se společností Liebherr, který jí pomohl se dále rozvíjet. Od roku 2007 je jejím distributorem pro Českou republiku společnost FAST ČR, a. s., mimo jiné majitel značky Sencor. V dnešní době působí na celém světě a vyrábí mnohem více než jen chladničky – třeba sušičky, pračky nebo vinotéky. Zaměřuje se především na luxusní design, vhodné nastavení teploty, ale třeba i na to, aby se s vinotékou dobře pracovalo (takže jsou běžné nastavitelné police nebo třeba bezpečnostní sklo na dveřích).

Haier logo

Guzzanti

Guzzanti je italská značka domácích spotřebičů, zejména těch, které mají něco společného s kuchyní – vyrábí sušičky potravin, mrazáky, digestoře nebo třeba právě domácí vinotéky. Typicky jde o volně stojící vinotéky, spíše levnější a s menší kapacitou do 50 lahví. Co se týče spotřeby, je u některých modelů velmi dobrá (energetické třídy E nebo F), zejména starší vinotéky Guzzanti se ale s konkurencí nemohou srovnávat.

Guzzanti

Vestfrost

Vestfrost je dánský výrobce domácích spotřebičů, který na trhu působí od roku 1963. Zaměřuje se především (ale nejen) na chladicí techniku – lednice, mrazáky nebo právě vinotéky. Ty jsou často velkokapacitní (až do 150 lahví), a přestože jsou dražší, jsou u odborníků oblíbené. Obvykle spadají do energetických tříd E, F nebo G, často mají elegantní design a solidní spotřebu.

Vestfrost logo

AEG

Společnost AEG byla založena v Německu roku 1887 a její název v originále znamená Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft. Zakladatelem byl na svou dobu pokrokový továrník Emil Rathenau. Jeho firma se jako jedna z prvních v Evropě zabývala elektřinou, věnovala se elektrifikaci železnic, výrobě aut, letadel nebo elektroniky. Postupem času se sloučila s firmou Telefunken a prohloubila spolupráci s firmou Siemens AG, pak ale došlo ke krizi a vše skončilo tím, že se značka AEG dostala do majetku firmy Electrolux. Kromě jiných domácích spotřebičů vyrábí i domácí vinotéky, bez výjimek vestavné, menší, ale velmi šetrné (energetická třída F). Jsou však dražší a jejich design není příliš nápaditý.

Electrolux

Koncern Electrolux má své kořeny ve Švédsku. Vznikl v roce 1919 spojením existujících firem Lux, Elektron a Elektromekaniska, zaměřených na výrobu lamp a vysavačů. Postupem času se nabídka rozšířila, a tak dnes vyrábí mimo jiné také lednice, pračky nebo sporáky. Nás ale v tuto chvíli zajímají nejvíce vinotéky Electrolux. Jde spíše o menší vinotéky, jsou šetrné, bez výjimky vestavné, ale jejich design často pokulhává. Dovedli bychom si ho představit o něco zajímavější.  Po stránce ceny spadají do střední třídy.

electrolux

Finální verdikt

Na závěr se určitě hodí celý výběr vinotéky ještě rychle zrekapitulovat. Především je důležité, abyste si promysleli umístění vinotéky. Můžete vybrat buďto volně stojící, nebo vestavnou, v závislosti na řešení vaší domácnosti. Nezapomeňte ale řešit rozměry, aby se vám vinotéka do domácnosti skutečně vešla. V dalším kroku byste se měli podívat na jednotlivé značky a vybírat z nabídky těch skutečně kvalitních – Liebherr, Haier, Philco, AEG, Electrolux nebo Vestfrost. Máte tak větší šanci, že vyberete skutečně kvalitní spotřebič.

Z technických parametrů by vás určitě, v závislosti na vašich potřebách, měla zajímat kapacita (a to spíše počet lahví vína než objem v litrech). Budete-li skladovat více druhů vína najednou, měli byste hledat spíše vícezónovou vinotéku. Dobré je zkoumat také rozložení vnitřního prostoru, aby manipulace s vínem byla co nejsnazší. Na tomto místě musíme zmínit také roli designu – vinotéka bude často plnit reprezentativní účely, a tak se vyplatí hledět i na to, jak vypadá. Dřevěné police vypadají výrazně lépe než drátěné nebo kovové.

Protože jde o dlouhodobě spuštěný spotřebič, zajímá vás u vinotéky také její spotřeba a příslušnost k energetické třídě (vyplatí se vám dívat se spíše po třídách E, D nebo výjimečně i C, ale spousta kvalitních vinoték bohužel spadá po ne úplně propracovaném přeštítkování až do stupně G). Z dalších parametrů byste měli řešit i hlučnost, klimatické třídy nebo způsob chlazení, ale to jsou spíše detaily. Na závěr, obzvláště pokud patříte mezi náročnější uživatele, si projděte funkční vybavení vinotéky. Máte-li velká očekávání, měla by vám nabídnout něco navíc – displej, funkci super chlazení nebo antibakteriální ochranu. To pomůže její efektivitě i vašemu uživatelskému komfortu.

Vinotéky a jejich ceny

Jak se to má u domácích vinoték s cenami? Leccos jsme už naznačili na začátku článku v testové části. Cena roste úměrně s rostoucí kapacitou a klesající spotřebou, některé značky (Liebherr, AEG, Haier,…) jsou pak dražší než ostatní, zároveň ale také kvalitnější.

  • Ty nejjednodušší a nejmenší lze pořídit zhruba do 5 000. Ale pokud budou kvalitní (a počítejte s tím, že v této cenové kategorii se pohybuje hodně těch horších produktů), budou zároveň hodně malé, běžně do 8 až 12 lahví vína.
  • Stále levné, ale o něco větší vinotéky lze pořídit v kategorii do 10 000 korun. Jejich kapacita se pohybuje kolem 40 lahví, bývají propracovanější a některé i dvouzónové, ale jejich design není zajímavý a po stránce funkcí jim stále něco chybí.
  • V cenové kategorii do 20 000 korun se začínají objevovat také vestavné vinotéky s kapacitou do 50 lahví. Volně stojící už vám za tuto cenu nabídnou větší kapacitu, kolem 80 až 100 lahví vína. Zakládají si na šetrnosti, nízké spotřebě a na rozdíl od předchozí třídy také na propracovaném designu. Objevují se v nich dřevěné police, mají pěkná, prosklená dvířka a efektní osvětlení, které zaujme.
  • Nad 20 000 korun seženete skutečně dobré domácí vinotéky s velkou kapacitou (klidně více než 200 lahví), vestavné i volně stojící. Funkčně bývají bohatě vybavené, mají více zón, malou hlučnost a dobrý výkon. Jejich design pak zaručeně zaujme. Hodí se pro skutečné znalce a milovníky vína, ale i do provozů. Cena se pak může vyšplhat klidně i na sto tisíc, pro normálního uživatele jsou takové přístroje ale málo využitelné.

Různé druhy vína a jejich skladování

Závěrem vám ještě dlužíme radu, jak vinotéku nejlépe používat. Věc se má tak – každý druh vína vyžaduje vlastní ideální podmínky a špatným skladováním byste z dlouhodobého hlediska riskovali, že se vám víno zkazí, nebo přinejmenším ztratí (často velmi výrazně) na kvalitě. Důležité jsou tyto informace pro to, abyste nastavili správnou teplotu u jednozónových přístrojů, ale i proto, abyste dosáhli správného rozložení vína u vícezónových vinoték.

  • Červené víno snáší teplo nejlépe, ideální teplota je 15 až 18 °C.
  • Bílá a růžová suchá vína se mají skladovat ve větším chladu, ideálně při 9 až 11 °C.
  • Sladká bílá a růžová vína vyžadují teplotu o pár stupňů nižší – ideálních je 7 až 9 °C.
  • Perlivá vína potřebují ještě nižší teplotu, ideálně 8 až 10 °C.
  • Nejnižší teplotu vyžadují šumivá vína, ideálně 4 až 6 °C.

Při skladování vína je důležitá také vlhkost, která by se měla pohybovat stabilně a bez větších výkyvů kolem 75 %. Je to důležité také proto, aby nevysychal korek v hrdle lahve a aby jím neprocházel vzduch. Zabráníte tak oxidačním procesům ve víně. (Zdroj: Alkoholium.cz; LaRevueDuVinDeFrance.com)

Nejčastěji kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi uskladněním vína v obyčejné lednici a vinotéce?

„Samozřejmě je možné víno uschovat i do běžných lednic, ty jsou ale zpravidla nastaveny na nižší teplotu, než jakou víno potřebuje. Problém také spočívá v tom, že z uskladněných potravin se může uvolňovat zápach, který může proniknout do vína skrze korek. To u vinotéky nehrozí a navíc do ní lze umístit několik desítek lahví najednou.“

Je možné ve vinotéce chladit i jiné nápoje, nebo dokonce jídlo?

„To samozřejmě lze. Záleží pouze na vás, co do ní vložíte, ale předem upozorňujeme, že pokud byste si vedle vín chtěli uvnitř vinotéky chladit i pivo, nevychladí se natolik jako v běžné lednici. Co se týče jídla, do vinotéky ho uložit můžete, ale jak jsme již uvedli výše, hrozí, že linoucí se zápachy se dostanou i do vína. V případě chlazení potravin proto doporučujeme je mít pečlivě zabalené.“

Záleží na tom, kam vinotéku umístím?

„V některých ohledech ano. Na vinotéku by například nemělo dopadat přímé sluneční světlo, protože to způsobuje zvýšení energetické spotřeby zařízení, a může dokonce i znehodnotit uskladněné víno. Co do okolního prostoru potřebuje mít vinotéka volné místo v zadní části, odkud se odvádí produkované teplo. Kdyby ho neměla, mohlo by dojít k přehřátí spotřebiče. Pokud byste ji chtěli umístit na nějakou skříňku, je třeba připočítat ke hmotnosti lednice na víno i hmotnost vín, aby se vám nezřítila. U vestavného modelu si stačí pečlivě změřit rozměry místa, do něhož ji hodláte zakomponovat.“

Při jaké teplotě se skladují různé druhy vína?

„Existuje vícero druhů a barev vína a nikoho asi nepřekvapí, že pro každé je ideální jiná teplota, při té adekvátní totiž nejlépe vynikne jejich vůně a chuť. Co se týče těžkých červených vín, doporučuje se je skladovat při teplotě od 15 do 18 °C. O něco nižší potřebují lehčí a mladá červená vína, a to 12 až 15 °C. Růžovým vínům pak vyhovuje teplota od 10 do 13 °C. Nyní přejdeme k suchým bílým vínům, ta by se měla skladovat v teplotním rozmezí od 9 do 11 °C. Pro sladká bílá vína je pak vhodnou teplotou 8 až 12 °C. Na závěr ještě zmíníme šumivá vína a šampaňské, jež si nejlépe vychutnáte, když se uchovávají v chladu o teplotě od 5 do 8 °C.“

Čím se od sebe jednotlivé typy chlazení liší?

„Vinotéky disponují kompresorem nebo termoelektrickým článkem. Kompresor dosahuje vyššího výkonu, proto ho najdete zejména u produktů s velkou kapacitou. Jejich nevýhodou je ale vyšší hlučnost. Termoelektrický článek naproti tomu umožňuje tichý chod vinotéky, spotřebovává méně energie a nevydává takřka žádné vibrace. Musíte se ale u něj spokojit s nižším výkonem, který souvisí i s delší dobou chlazení.“

Dominika je studentkou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v současnosti dokončuje magisterské studium českého jazyka a literatury. Již několik let se zabývá korekturami a za tu dobu měla příležitost pracovat pro několik deníků. Láska k jazyku ji nakonec přivedla i k samotnému psaní. Ve volném čase se toulá s batohem po Česku, věnuje se různým sportům a ráda taky čte a fotí.

Diskuse a poradna

Položte otázku