Nejlepší parní čističe 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího parního čističe.
 • Zvolte si na základě výkonu, doby provozu, efektivity práce a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Parní čističe bez pozadí

TOP parní čističe roku 2019

Ruční do 1500 korun Ruční od 1500 korun Parní mopy Pojízdné do 3500 korun Pojízdné od 3500 korun Parní vysavače
Concept CP1010 Kärcher SC 1 Premium EasyFix Black&Decker FSMH1321 Ariete Xvapor Deluxe 4146 Kärcher SC 5 Kärcher SV 7
Kvalita čištění
91 %
Výkon
90 %
Doba provozu
91 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita čištění
93 %
Výkon
92 %
Doba provozu
91 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita čištění
95 %
Výkon
94 %
Doba provozu
96 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita čištění
94 %
Výkon
95 %
Doba provozu
94 %
Cena/kvalita
92 %
Kvalita čištění
95 %
Výkon
96 %
Doba provozu
96 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita čištění
98 %
Výkon
94 %
Doba provozu
99 %
Cena/kvalita
95 %
92%
93%
95%
94%
95%
97%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Parní čističe jsou velmi účinnou možností, jak provést u vás doma úklid. Princip, na kterém fungují, je prostý – obsahují nádobku s vodou, kterou si přístroj sám ohřívá. Jakmile se začne z vody tvořit pára, zvyšuje se velmi rychle tlak uvnitř nádobky, protože molekuly plynu zabírají výrazně více prostoru, než molekuly kapaliny a v malém prostoru k tomu nemají místo. Jakmile je dosaženo vysokého tlaku uvnitř, je pára vedena tryskou ven. Má teplotu kolem 100 °C a při správném použití uvolňuje špínu, mastnotu i další nečistoty, dezinfikuje a ničí bakterie i další mikroorganismy. Tento způsob čištění je dnes považován za velmi účinný (už jen díky teplotě, jaké pára dosahuje) a zároveň i za šetrný k přírodě, protože k němu nepotřebujete žádnou chemii ani látky zatěžující životní prostředí, stačí vám destilovaná voda. Zbavíte se doma alergenů, odolných skvrn v koupelně, kuchyni, v autě, můžete čistit podlahy i obklady a v případě parních vysavačů i tkaniny. Lze ho použít i k dezinfekci některých předmětů denní potřeby nebo potřeb pro vaše mazlíčky.

Abychom ve vás nevzbudili mylný dojem naprosté dokonalosti parních čističů, chceme upozornit, že si zdaleka neporadí s každou nečistotou samy, práce s nimi vyžaduje určitou opatrnost a zároveň i zručnost. Při správném použití jsou ale velmi platným pomocníkem, který v kombinaci s dalšími faktory zvládne udržet vaši domácnost (nebo třeba i auto) v čistotě. Jedním z nutných předpokladů, aby tomu tak bylo, je však dobrý výběr přístroje. Pouze kvalitní parní čistič bude mít dostatečně dobré vlastnosti, životnost a kvalitu, aby byl platný, přitom trh s nimi je v dnešní době poměrně široký a nenabízí vždy jen prověřené modely.

V rámci našeho testu parních čističů 2019 jsme se vám rozhodli s výběrem trochu pomoct. Chceme, abyste byli s přístrojem spokojení, když už jste se do něj rozhodli investovat. Proto jsme pro vás otestovali vybrané parní čističe a sestavili přehledné žebříčky podle technických parametrů i našich zkušeností s užíváním. Kromě toho v našem testu najdete i výběr tradičních značek parních čističů a velký článek na téma „jak vybrat parní čistič“, ve kterém se budeme věnovat radám a tipům, podle čeho daný přístroj vybrat a koupit. Pevně doufáme, že se vám s naší pomocí podaří vybrat ten nejlepší parní čistič pro vaše potřeby.

zpět k menu ↑

Základní typy parních čističů podle konstrukce

Parní čističe nejsou všechny stejné, to ani zdaleka ne. Liší se poměrně výrazně, mimo jiné třeba právě podle konstrukce. Jednotlivý výrobci obvykle vyčleňují parní čističe do čtyř základních kategorií, kterým bychom se v našem testu chtěli věnovat:

 • Ruční parní čističe – jejich hlavní výhodou jsou malé rozměry, snadná manipulace a vysoká mobilita. Disponují zobáčkem a hubicí, pro něž se ručním parním čističům někdy přezdívá „kachny“. Lze je jednoduše používat ručně díky jejich malé velikosti, snadno se s nimi dostanete i na hůře dostupná místa v kuchyních, koupelnách nebo autech. Problémem je, že nejsou vhodné pro čištění velkých ploch, které by s nimi bylo náročné a zdlouhavé. Co se týče parametrů, jsou snížené úměrně velikosti, ať už jde o výkon, provozní dobu nebo efektivitu. Zato je jejich hlavní předností příznivá cena.
 • Parní mopy – jsou podobné klasickým tyčovým vysavačům, od ručních čističů se liší prodlouženou násadou. Nedisponují vysokým výkonem, funkcí vysávání ani s nimi nelze pracovat v méně dostupných prostorech, jako třeba s ručními modely, ale zato se vám vyplatí při čištění hladkých povrchů, například podlah, PVC nebo dlažeb (jen dávejte pozor při umývání dřeva, to by v případě natažení vlhkosti začalo bobtnat a to je špatně). Co se týče ceny, je víceméně průměrná, ruční čističe jsou levnější a pojízdné dražší.
 • Pojízdné parní čističe – jde o poměrně velký parní čistič, který je svou konstrukcí i velikostí podobný klasickému vysavači. Tvoří jej tělo s nádobou na vodu, kolečka a hadice s násadami, které můžete dle potřeby měnit. Pokud zvolíte dobře, bude tento typ parního čističe dosahovat vysokých výkonů a čištění bude rychlé, navíc zvládne i větší plochy. Manipulace s ním je ale horší, je méně skladný a není rozhodně vhodný pro čištění sedaček a koberců. Jinak ho můžete použít na cokoliv.
 • Parní vysavače – jedná se o variantu běžných vysavačů, buď klasických (větší výkony, rozšíření pomocí příslušenství, snazší manipulace), nebo tyčových (nižší hmotnost, prostorově úspornější). Kromě toho, že fungují jako klasické vysavače, disponují také parní funkcí, která pracuje obdobně jako u parních čističů. Na rozdíl od jiných typů parních čističů je lze použít i na čištění sedaček, koberců nebo čalounění, pro potřeby úklidu podlah je někdy lze vhodným příslušenstvím proměnit v parní mop. Na rozdíl od klasických parních čističů nejen čistí, ale nečistotu i vysává. Většina parních čističů to neumí. Nevýhodami je vysoká pořizovací cena, prostorová náročnost a někdy složitější manipulace, než s některými klasickými čističi.

Tak jako u jiných kategorií zboží, i zde se můžeme bavit o domácích a profesionálních přístrojích. Profi parní čističe jsme se rozhodli do našeho testu nezařadit, neboť kategorie uživatelů, kteří je využijí, je příliš malá a v domácnosti nemají při své ceně a parametrech příliš využití.

zpět k menu ↑

Test ručních parních čističů

Ruční parní čističe jsou malé, hodně mobilní a univerzální. Jsou určeny třeba do kuchyní nebo do koupelen, snadno se s nimi všude dostanete, ale zároveň nejsou vůbec vhodné na úklid na velkých plochách.

Cenová kategorie do 1500 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Objem nádoby Doba ohřevu Cena
1. Concept CP1010
400 ml 3 až 4 minuty Zjistit cenu
2. ETA 1264 90000 Aquabelo
220 ml 3 minuty Zjistit cenu
3. Ariete 4133
250 ml 2 až 3 minuty Zjistit cenu
4. Hoover SSNH 1000
400 ml 3 minuty Zjistit cenu
5. Sencor SSC 3001YL
350 ml 2,5 minuty Zjistit cenu

Cenová kategorie od 1500 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Objem nádoby Doba ohřevu Cena
1. Kärcher SC 1 Premium EasyFix
- ml - minuty Zjistit cenu
2. Hoover SSH1300 011
400 ml 20 vteřin Zjistit cenu
3. Black&Decker FSH10SM
100 ml 15 vteřin Zjistit cenu
4. Kärcher SC 1 EasyFix
200 ml 3 minuty Zjistit cenu
5. Kärcher SC 1
200 ml 3 minuty Zjistit cenu

Ruční parní čistič

Ruční parní čističe a jejich charakteristika

Ruční parní čističe jsou svými rozměry malé. Jejich hmotnost je obvykle od 1,5 do 2,5 kilogramu, díky čemuž je jednou rukou snadno unesete. Rozměry i tvar odpovídají účelu – čištění menších, hůře dostupných ploch v kuchyni, koupelně nebo třeba v autech. Objem nádoby na vodu trpí rozměry a dosahuje zhruba 0,3 litru, což není moc. Stejně tak tlak vodní páry není velký, kolem 3 barů. Odpovídá to účelu těchto přístrojů, rychlému čištění malých prostorů. Pro představu, využití je zhruba stejné, jako třeba u ručních vysavačů. Pracovat s nimi mohou bez větší námahy i ženy, aniž by se tím unavily. Někde se můžete setkat s ručními čističi, které jsou vybaveny příslušenstvím (hadicí a hubicí) pro čištění podlah. Je to funkce navíc, ale nedoporučujeme ji. Pro svou malou výdrž (cca 5 až 7 minut v chodu), malý výkon i tlak by taková práce byla hodně zdlouhavá a pokud chcete uklízet podlahu, kupte si raději klasický parní čistič. Nejsou úplně vhodné na čištění tkanin.

Výhody

Nízká cena

Rychlá a snadná manipulace

Univerzální použití v menších prostorech


Nevýhody

Menší výkon

Krátkodobé použití

Omezené využití

zpět k menu ↑

Test parních mopů

Parní mopy jsou svojí konstrukcí velmi podobné tyčovým vysavačům, i manipulace s nimi je podobná. Jejich použití je omezené především na podlahy a dlažby, nelze se s nimi pohybovat ve stísněných prostorech, tak jako třeba s ručními.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Objem nádoby Provozní doba Cena
1. Black&Decker FSMH1321
0,5 l 10 až 20 minut Zjistit cenu
2. Leifheit 11913
0,5 l 40 minut Zjistit cenu
3. Hoover CAD1700D 011
0,7 l 50 minut Zjistit cenu
4. Rowenta Steam Power RY6537WI
0,6 l 30 minut Zjistit cenu
5. Concept PERFECT CLEAN CP2000
0,4 l 20 minut Zjistit cenu
6. ETA 2266 90000 Aquatic
0,23 l 15 minut Zjistit cenu

Parní mopy a jejich charakteristika

Parní mopy už jsou větší a výrazně výkonnější, než ruční čističe. Jejich hmotnost dosahuje zhruba 2,5 až 6 kilogramů, objem nádoby na vodu je zhruba dvojnásobný (až 0,7 litru). Pracují sice také s tlakem kolem 3 barů, ale ohřev vody, doba provozu na jedno naplnění nádoby i výkon je vyšší. Vzhledem ke konstrukci, vlastnostem i parametrům se hodí na čištění tvrdých povrchů, jako jsou lamináty, podlahy nebo dlažby. Jinak je použití oproti jiným čističům omezené a nelze s nimi čistit ani koberce, ani třeba matrace nebo čalounění. To je dáno principem fungování – pára rozpustí nečistoty a vy je mopem setřete, což se na hladkých tvrdých površích dá udělat, ale u koberce nebo čalounění není možné nečistotu setřít, tu je třeba vysát a to parní mop neumí. Na podobnou nevýhodu přijdete časem i při vytírání – jelikož nečistotu neumí vysát, je lepší zkombinovat úklid s parním mopem s vysáváním podlahy, nebo ho provádět častěji. Jednorázový úklid po dlouhé době se vám s parním mopem příliš nevyplatí.

Výhody

Snadno a dobře čistí podlahu

Dobře se s nimi manipuluje

Cena není příliš vysoká


Nevýhody

Nelze s nimi čistit textil

Potřeba uklízet pravidelně

Nemají příliš vysoký výkon a s některými nečistotami si neporadí

Parní mop

zpět k menu ↑

Test pojízdných parních čističů

Pojízdné parní čističe jsou podobné klasickým vysavačům, tvoří je samostatná nádoba s kolečky, hadice a hubice, která se využívá k čištění. V nádržce se ohřívá voda a vyvíjí se z ní pára, která pak prochází hadicí přes hubici na čištěný povrch.

Cenová kategorie do 3500 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Objem nádoby Provozní doba Cena
1. Ariete Xvapor Deluxe 4146
1,6 l 60 minut Zjistit cenu
2. Ariete Xvapor Comfort 4145
1,2 l 45 minut Zjistit cenu
3. Kärcher SC 2 EasyFix
1 l - minut Zjistit cenu
4. Clatronic DR 3280
1,5 l - minut Zjistit cenu

Cenová kategorie od 3500 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Objem nádoby Provozní doba Cena
1. Kärcher SC 5
1,5 l - minut Zjistit cenu
2. Karcher SC 4 EasyFix
0,8 l - minut Zjistit cenu
3. Ariete 4147
1 l - minut Zjistit cenu
4. Kärcher SC 3
1 l - minut Zjistit cenu

Pojízdný parní čistič

Pojízdné parní čističe a jejich charakteristika

Pojízdné parní čističe jsou ze zmíněných kategorií největší a zároveň i nejdražší. Jejich cena může vystoupat až k patnácti či dvaceti tisícům. Na druhou stranu, získáte výrazně výkonnější přístroj, se kterým zvládnete vyčistit výrazně větší plochu. Při vysokých výkonech zvládnete pracovat klidně i hodinu, přičemž v nádobě na vodu se může ohřát až 1,5 litru vody. Tlak je vyšší, než u parních mopů, klidně i 4 bary, přičemž teplota páry přesahuje výrazně 100 °C. Co je nevýhodou, to je právě vyšší cena, případně horší manipulace – pojízdné parní čističe jsou větší, těžší a hůře se s nimi pracuje třeba v menších místnostech. Opět platí, že nejlépe se s nimi čistí hladké a tvrdé povrchy. Tak jako u mopů totiž nemůžete počítat s tím, že čistič nečistotu odsaje. On ji pouze rozpustí a případně setře. To u většiny textilií není žádoucí, protože se nečistota spíše rozmaže ještě víc.

Výhody

Vyšší výkon, teplota páry a účinnější čištění

Umožňuje čistit i velké plochy

Možnost dokoupení velkého množství příslušenství


Nevýhody

Vyšší cena pro kvalitnější modely

Horší manipulace a větší prostorová náročnost

Nepoužitelné pro textilie

Vysoká teplota může některé povrchy poškodit

zpět k menu ↑

Test parních vysavačů

Parní vysavače jsou v podstatě kombinací pojízdných parních čističů a klasických nebo tyčových vysavačů. Kromě čištění parou totiž nabízí i klasické vysávání, takže je můžete využít i na čištění textilií, matrací nebo koberců. Je možné, že se zde budeme lehce prolínat s naším testem vysavačů.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Objem nádoby Příkon Cena
1. Kärcher SV 7
1,2 l 1100 W Zjistit cenu
2. Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80
1,2 l 1350 W Zjistit cenu
3. Rowenta Clean and Steam RY7557WH
1 l 1700 W Zjistit cenu
4. Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50
1,2 l 1350 W Zjistit cenu
5. Polti Vaporetto Lecoaspira FAV30
1,1 l 1350 W Zjistit cenu

Parní vysavače a jejich charakteristika

Parní vysavače, to si řekneme hned na začátku, jsou ze zmíněných zařízení nejdražší. Jejich cena dosahuje i dvaceti tisíc korun, což už si každá domácnost dovolit nemůže. Zato však získáte velmi platného pomocníka, který univerzálně vysává i čistí parou. Tyto přístroje disponují nádržkou zhruba na 0,8 až 1 litr vody, přičemž vyprodukovaný tlak může mít 4 až 5 barů. Ohřev vody je sice pomalejší, ale zato teplota páry je hodně vysoká. Manipulace je jen o něco málo těžší, než s klasickým vysavačem nebo pojízdným parním čističem. Kromě klasického parního čištění umožňuje i vysátí rozpuštěných nečistot, takže je spektrum činností, ke kterým lze přístroj využít, o to větší. Jeho primárním určením je čištění koberců a tkanin, velkých ploch a při vysokém výkonu, byť je tento parametr kompenzován spotřebou.

Výhody

Kromě čištění i vysává, takže není potřeba podlahu po vyčištění ještě setřít

Umožňuje i čištění tkanin


Nevýhody

Vysoká cena

Prostorově náročné

Složitější manipulace

Parní vysavač

zpět k menu ↑

Jak velkou roli hraje při výběru parního čističe značka?

Naše odpověď bude v tomto případě stručná – velkou. Značka parního čističe, stejně jako jakéhokoliv jiného zboží, je rozhodující pro jeho kvalitu, životnost i efektivitu. Elektroniku a spotřebiče byste měli kupovat vždy od ověřených a kvalitních výrobců, kteří mají na trhu dobré jméno a tradici. Máte tak větší šanci, že získáte dobré a také bezpečné zařízení. To vám přístroj od neznámé východní firmy zajistit nedokáže. Ostatně nabídka velkých a ověřených výrobců se od méně známých liší hned v několika bodech:

 • Pracovní zkušenosti – větší výrobce si může dovolit zaplatit zkušenější odborníky a zároveň dbát i o jejich následný rozvoj v dané oblasti.
 • Investice do inovací – velké firmy si dobře uvědomují, že vpřed je posouvají především investice do nových technologií a inovací, které je dostanou před konkurenci.
 • Materiál – ten používají velcí výrobci výrazně kvalitnější a často ho nakupují ve velkém, takže je o něco levnější.
 • Certifikace – je dobré, pokud se vámi zvolený výrobce může prokázat nějakou certifikací nebo oceněním, znamená to, že byl různě odborně otestován s ohledem na kvalitu výrobků.
 • Kvalitnější mechanismus výstupní kontroly – žádná známá firma si nedovolí riskovat své jméno tím, že do oběhu vypustí nepovedený výrobek, proto má kvalitní mechanismy kontroly jakosti.
 • Dobré jméno – tak jako řemeslník nebude riskovat, že si zkazí pověst a přijde o zakázky, tak ani firma s dlouholetou tradicí nebude vědomě riskovat své jméno tím, že uvede do světa špatný model.
 • Větší nabídka – velký výrobce má na trhu často několik modelových řad a je tedy větší šance, že se vám trefí do potřeb a do vkusu.

Podívejme se tedy na stručný výběr firem, které jsme se rozhodli v rámci našeho testu prezentovat. Protože ale nemůžeme psát samostatnou kapitolku o každé, jistě nám odpustíte, že některé zmíníme pouze heslovitě.

zpět k menu ↑

Jak vybrat parní čistič – rady a tipy

Jak jsme již řekli, parní čistič je v domácnosti velmi dobrý pomocník, ale nemůžete od něj čekat zázraky a jsou věci, které prostě nezvládne, na to berte předem ohled. Dále pak záleží na tom, jaký model vyberete. Nebudeme se dále věnovat rozdělení parních čističů na jednotlivé typy, to už jsme probrali a věříme, že jste si za pomoci dostupných informací zvládli vybrat ten nejvhodnější pro sebe. Ovšem jak jste asi z textu pochopili, některé parametry jsou pro fungování parního čističe klíčové – pracovní doba, velikost nádrže, tlak, manipulace s ním a podobně. Na ty se postupně zaměříme nyní, ale u většiny z nich vám nedokážeme říct ideální hodnotu. Je to proto, že tu znáte nejlépe vy sami. Měli byste si ještě před nákupem položit několik otázek:

 • K čemu parní čistič chcete pořídit?
 • Jakou plochu s ním chcete čistit?
 • Jaký je jeho hlavní účel?
 • Jaký je v dané místnosti prostor?
 • Kolik chcete do čističe investovat?

Určitě by bylo zbytečné kupovat si pro úklid celého domu ruční parní čistič a obráceně, uklízet kuchyňskou linku parním vysavačem. Jakmile si zvládnete následující otázky zodpovědět, můžete se pustit do sledování daných parametrů a zhodnotit výkon přístroje, rychlost ohřevu, pracovní dobu nebo objem nádrže.

Musí vás zajímat objem nádoby a s ním spojená doba provozu

Objem nádob se velmi výrazně liší u jednotlivých typů čističů, i mezi jednotlivými modely navzájem. Právě tento parametr je jeden z klíčových, protože na něm závisí celá řada dalších, včetně třeba hmotnosti přístroje, ergonomie nebo doby provozu. Přirozeně, že čím větší je nádoba na vodu a čím více vody se do ní vejde, tím déle lze přístroj používat (pokud není dvoukomorový, o čemž bude řeč v následující kapitolce). Běžně se nádoby jednokomorových čističů pohybují v těchto číslech:

 • U ručních parních čističů do 0,4 až 0,5 litru.
 • U parních mopů od 0,4 do 1 litru.
 • U pojízdných čističů od 0,8 do 1,5 litru.
 • U parních vysavačů od 0,5 do 1 litru.

Bezprostředně s tímto parametrem souvisí i doba provozu. Oficiální definice zní, že jde o časový úsek od nalití plné nádoby do úbytku pod minimální hranici. U jednokomorových čističů tento úbytek znamená, že musíte několik minut počkat, než se vyrovnají tlaky, pak teprve můžete nádobku otevřít, dolít vodu a počkat, než se ohřeje. U práce je to nekomfortní, tím spíše, pokud na ni spěcháte. Co se týče pracovní doby v číslech, u ručních parních čističů se pohybuje od pěti do deseti minut, u parních mopů zhruba od patnácti do třiceti minut a u pojízdných čističů může být i šedesát minut. Pokud víte, jak velkou plochu nebo jak dlouhé činnosti chcete s mopem provádět, může vám to napovědět, který byste měli vybrat.

Samozřejmě, kromě delší doby provozu má velká nádrž i další výhody. Například ji nemusíte tak často doplňovat, takže je práce pohodlnější a komfortnější. Zároveň byste ale neměli zapomenout, že s velikostí nádržky na vodu roste i ohřívací doba (více vody se ohřívá někdy i výrazně déle), hmotnost přístroje a jeho cena. Neměli byste hledat mop s největší nádržkou, ale s nádržkou přiměřenou vašim potřebám. Parní čistič, který vydrží v provozu půl hodiny, vám bude k ničemu, pokud pro něj nemáte využití.

Práce s parním čističem
Čištění spár
Parní čištění s čističem

Zvolit jednu, nebo dvě komory čističe?

Jedním z důležitých parametrů parních čističů, který souvisí s předchozí kapitolou, je systém doplňování vody. Bez té se chod přístroje neobejde, protože právě z ní pára vzniká. Běžně si můžete vybrat z jednokomorových a dvoukomorových čističů, z nichž každý má své výhody a nevýhody.

 • Jednokomorové čističe – běžně jde o ruční a pojízdné čističe, které disponují pouze jedinou nádržkou na vodu, ve které se, podobně jako v bojleru, ohřívá na vysokou teplotu. Je opatřen tlakovým uzávěrem, aby byl udržen provozní tlak, a páru posléze odpouštíte. Teprve jakmile tlak dostatečně poklesne, můžete nádržku otevřít, dolít další vodu a pokračovat s prací dál. Je to podobný systém, jako u tlakového hrnce. Jde o levnější řešení, nicméně jde to na úkor provozní doby. Jednokomorový čistič lze většinou používat zhruba 5 až 15 minut v kuse, pak musíte počkat na vyrovnání tlaku a opětovný ohřev vody. Pokud tedy plánujete čistit velké plochy a je předpoklad, že by vám to mohlo trvat dlouho, tento systém pro vás není. Ale pro méně náročné zákazníky se vyplatí více, je totiž levnější.
 • Dvoukomorové čističe – tento systém lze najít třeba u parních mopů a jde o rozšíření předchozího. V bojleru, který tvoří jednu nádobku, se ohřívá voda, ze které se získává pára. Ale jakmile dojde, přečerpává se sem další voda z druhé, doplňkové nádobky. Vodu lze tedy dolévat kdykoliv, aniž by bylo potřeba čekat na vyrovnání tlaku, čímž získáváte prakticky neomezenou provozní dobu. Navíc je tento systém energeticky šetrnější. Na druhou stranu může někomu vadit, že takto řešený čistič bude dražší, než jednokomorový.

Jak si poradit s tlakovou charakteristikou čističe?

Poměrně často se u parních čističů sleduje velikost pracovního tlaku. Tento parametr vám jasně říká, jakou silou je pára vytláčena ven. Čím větší je tlak, tím účinnější je čištění a tím teplejší pára bude. Ovšem již při čtení údajů o tlaku byste si měli dát pozor – výrobci a prodejci někdy uvádí různé jiné charakteristiky, které celkový výkon přístroje zkreslují. Jednou z možností je uvést místo limitu tlaku limit tlakového bezpečnostního uzávěru, který je výrazně vyšší. S tím jsme se při našem testování setkali. Poznáte to podle příkonu. O tom budeme ještě mluvit dále, ale v tuto chvíli si můžeme říct, že pracovní tlak kolem 5 barů dosáhne přístroj s příkonem 2000 W, tlak kolem 7 barů už stojí přes 3000 W.

Ale abychom se vrátili zpět k pracovnímu tlaku – udává se v barech (doplňková jednotka tlaku, podobně jako atmosféra – atm, základní jednotkou je pascal – Pa), jak jste si už asi všimli, a platí tento převodní vztah:

1 bar = 0,1 MPa = 0,987 atm

Čím vyšší tento tlak je, tím víc roste rychlost práce, účinnost i rychlost ohřevu. Minimum by mělo být 3 bary, méně výkonné přístroje už se vám v dnešní době nevyplatí kupovat. Volit byste měli určitě co největší, ale zase v rámci mezí. Od jednotlivých typů přístrojů nemůžete čekat víc, než na co jsou konstruovány. Proto jsme si připravili opět následující srovnání jednotlivých typů čističů:

 • Ruční parní čističe – tlak kolem 3 barů
 • Parní mopy – tlak kolem 3,5 baru
 • Pojízdné parní čističe – tlak 3 až 4,5 baru
 • Parní vysavače – tlak 4 až 6 barů

Hodnoty příkonu u parních čističů

Jelikož všechno souvisí se vším, má spolu s provozním tlakem, velikostí nádrže a výkonem přístroje velký vliv na efektivitu práce i příkon. Ten se udává ve wattech (značí se W) a říká vám, kolik energie do elektromotoru přístroje přiteče za jednotku času. Pohybuje se zhruba od 1000 W u ručních čističů přes mopy a pojízdné parní čističe až po více než 2000 W u parních vysavačů (tam je to dané tím, že musí být schopné také vysávat). Pro méně náročné zákazníky 1000 až 1500 wattů stačí, půjde o poměrně levné čističe, které si poradí s menšími plochami při občasném použití. Hodně výkonné přístroje jsou vhodné pro náročnější zákazníky, kteří na cenu tolik nehledí nebo se bez nich neobejdou. Kromě provozního tlaku má pak příkon bezprostřední vliv i na dobu ohřevu vody (čím větší příkon, tím rychleji se voda ohřívá) a na výkon.

Výkon čističe a doba ohřevu vody

Pokud zabrousíme na chvíli do fyziky, existuje parametr nazývaný účinnost. Ten vypovídá o tom, kolik procent příkonu se změní v požadovaný výkon. Nikdy to nebude sto procent, neboť každý přístroj má určité nežádoucí ztráty, bez kterých není možné fungovat. Ať už jsou to vibrace, tepelné záření nebo tření. Proto se výkon neuvádí tak často jako příkon, protože je o něco menší. Aby však měl zákazník všechny informace, uvádí výrobci některé náhražkové údaje, jako je třeba plošný nebo topný výkon, které vám navíc jako spotřebiteli prozradí více. O co se jedná?

Plošný výkon

Plošný výkon v zásadě udává, jak velkou plochu zvládne přístroj vyčistit. Je to samozřejmě orientační údaj, protože to nelze spočítat přesně. Záleží na způsobu práce, materiálu, míře znečištění a složitosti prostoru. Ale samozřejmě pro vás může být určité vodítko, když si změříte prostory, které plánujete čistit, připočtete rezervu a podle toho vyberete parní čistič.

Topný výkon

Topný výkon charakterizuje tepelné vlastnosti přístroje. Voda se ohřívá tím, že se jí dodá tepelná energie a topný výkon vám říká, kolik se jí dodá za sekundu. Souvisí to s již několikrát zmíněnou dobou ohřevu – čím větší topný výkon v kombinace s velikostí nádobky, tím rychlejší ohřev. Minimum by mělo být 1000 W, ideál je kolem 1500 W. V závislosti na tomto výkonu se pak doba ohřevu pohybuje zhruba od 4 do 6 minut na litr vody u pomalejších a zhruba od 2 do 4 minut na litr vody u rychlejších parních čističů.

Jak si poradit s mobilitou přístroje?

Kromě technických parametrů přístroje byste se měli zajímat i o další kritéria výběru. Mimo jiné třeba o to, jak dobře se vám s parním čističem bude pracovat. V opačném případě, bude-li vám práce s ním nepohodlná nebo nepříjemná, si v hlavě vytvoříte blok a časem ho používat přestanete. Především musíte sledovat délku kabelu parního čističe. Ty jsou prakticky všechny určeny k zapojení do zásuvky. Délka kabelu je rozhodující pro to, jak velký okruh okolo zásuvky jste schopní čistit. Nebylo by příjemné ani praktické, kdybyste s krátkým kabelem museli neustále přepínat přístroj ze zásuvky do zásuvky a mít doma připojení do sítě na každém rohu. Ideál je, pokud kabel dosahuje 7 až 8 metrů, to je dobrá vzdálenost na efektivní práci. Delší kabel, který může mít někdy až 10 metrů, už v běžné domácnosti moc nevyužijete a naopak může překážet, hlavně tehdy, kdy ještě není natažený. Naopak krátký kabel, který může mít klidně i pouhých 5 metrů, nikam nedosáhne a budete ho muset neustále přepínat.

Dalším faktorem, který rozhoduje, je celková konstrukce přístroje, jeho materiál a hmotnost. Začněme materiálem – parní čističe jsou nejčastěji z plastu, u kvalitnějších kusů jsou nádoby na vodu z hliníku nebo nerezu, čímž se na jednu stranu prodlužuje životnost, na druhou stranu se ale zvyšuje hmotnost. Ta je zásadní pro použití čističe. Pokud je příliš těžký, hůře se s ním pracuje, víc se namáháte a dříve se unavíte. Nejlehčí, ruční parní čističe, lze klidně používat jednou rukou. Parní mopy už vyžadují obě ruce (vypadají trochu jako tyčové vysavače) a pojízdné čističe a parní vysavače už musí mít kolečka, aby se s nimi dalo pohodlně pracovat. Tím spíše, že jejich velikost ještě zvyšuje nádoba nebo sáček na vysátý prach a nečistoty. Náš tip je, abyste si čistič předem vyzkoušeli v obchodě a zjistili, jak dobře nebo špatně se vám s ním bude pracovat. A to nejen z hlediska hmotnosti, ale i velikosti, aby vás po chvíli uklízení nezačala bolet záda.

Čištění s parním čističem

Provedení hlavice mopu

Tím jsme probrali všechny podstatné parametry parních čističů, snad kromě designu. U toho však uznáváme, že není téměř vůbec podstatný a ponecháváme ho na vašem vkusu. Co jsme ale ještě nezmínili, to je parametr, který musíte řešit u parních mopů. Jde o tvar hlavice/hubice. V obchodech je totiž najdete ve dvou kategoriích – trojúhelníkové a obdélníkové. První typ se vám vyplatí v místnostech, které jsou hodně členité a mají hodně rohů nebo nábytku.

 Rozhodně si tím vytírání zjednodušíte, s obdélníkovým je to problém. Na druhou stranu, obdélníkový mop zabere větší plochu a na velké prostory bez členitostí je výhodnější. Tady záleží čistě na vás a na tom, jakou máte domácnost, co byste měli zvolit.

zpět k menu ↑

Funkce a příslušenství parních čističů

Parní čističe, stejně jako jakýkoliv jiný dnešní spotřebič, bývá často technicky vyspělý a disponuje celou řadou funkcí a příslušenstvím, které usnadňují jeho použití a dělají ho výrazně univerzálnějším. A to nejen z hlediska komfortu, ale i z hlediska bezpečnosti. Chtěli bychom se s vámi v této kapitolce podívat na některé užitečné funkce a vychytávky parních čističů a vytvořit pro vás takový menší slovníček pojmů, ze kterých si vyberete, co budete chtít, aby váš parní čistič uměl.


zpět k menu ↑

Finální verdikt

Abychom se s vámi nerozloučili suchým konstatováním toho, jak drahé parní čističe jsou, rozhodli jsme se na konec testu zařadit ještě pár odstavců navíc. Především chceme celý výběr a nákup parního čističe shrnout a znovu projít. Začít byste měli tím, že si zodpovíte základní otázky na prostor, který chcete čistit, velikost plochy, četnost úklidu a podobně. Teprve až budete tyto parametry použití čističe znát, můžete postoupit dále a vybrat si ze čtyř základních typů:

 • Ruční parní čističe
 • Parní mopy
 • Pojízdné parní čističe
 • Parní vysavače

Neuškodí ani projít si některé značky parních čističů a vyčlenit si do výběru pouze ty, kterým důvěřujete. Jakmile budete mít vybráno, můžete přistoupit k volbě podle parametrů. Sledujte příkon a výkon, dobu ohřevu, dobru provozu i velikost nádržky. Pokud bude čistič dvoukomorový, je to ideální, ale je to také dražší a je pouze na vás, jestli máte zájem do něčeho takového zainvestovat (z našeho pohledu se to vyplatí, ale je to vaše volba). Určitě byste měli sledovat, kolik čistič váží, jestli má kolečka či jak se s ním bude manipulovat. Rozměry, hmotností i ergonomií by vám měl vyhovovat a měl by se hodit do prostoru, ve kterém se s ním budete pohybovat (tady máme na mysli třeba rozdíl mezi trojúhelníkovým a obdélníkovým mopem). Na závěr byste se měli podívat, jak je na tom zvolený model s funkcemi a případně, jestli vám u něj některá nechybí. Doporučujeme, aby disponoval alespoň základními bezpečnostními opatřeními (bezpečnostní uzávěr, dětská pojistka) a systémem odvápňování. Na závěr už je potřeba pouze zhodnotit, cenu, a pokud vám vybraný čistič plně vyhovuje, můžeme vám gratulovat, protože máte vybráno.

zpět k menu ↑

Jak si stojí parní čističe po stránce cen?

Parní čističe rozhodně nepatří k nejlevnějším, ale ani k nejdražším spotřebičům na trhu. Zařadili bychom je do průměru. Ty nejlevnější ruční jsou k dostání zhruba za 600 korun (lze je sehnat i levněji, ale příliš to nedoporučujeme, měli byste chtít koupit především kvalitu a tu v takových cenových patrech neseženete), nejdražší až za 100 000 korun (tam jde o profesionální parní čističe, které za běžných podmínek v domácnosti nemáte šanci využít). Ceny pak rostou s rostoucí velikostí a funkčním vybavením v řadě ruční čističe – parní mopy – pojízdné čističe – parní vysavače. Samozřejmě, že k ceně přispívá i výkon a značka, která by měla být ověřená – Kärcher, Hoover, Bissell, Ariete a tak dále.

 • Ruční parní čističe – jejich cena začíná na zhruba pěti až šesti stech korun a může dosáhnout několika tisíc. Ale platí, že je využijete spíše pro menší čištění třeba v kuchyni nebo v koupelně a že tedy není nutné vybavit je špičkovými parametry. I za tisíc korun dostanete velmi dobrý ruční čistič, který plně využijete.
 • Parní mopy – cena se tady pohybuje zhruba od tisíce korun u těch nejlevnějších po nějakých pět až šest tisíc korun u těch pokročilejších. Samozřejmě, s cenou roste kvalita, výkonnost i pracovní doba mopu, takže s těmi dražšími vykonáte víc práce. Optimum je v této kategorii kolem dvou až tří tisíc korun.
 • Pojízdné parní čističe – jsou o něco dražší, dosahují cen zhruba kolem tří až osmi tisíc korun, někdy mohou stát i deset tisíc korun. S rostoucí cenou se zlepšují jejich parametry, ale pro domácí použití vám velmi dobře postačí i přístroj střední třídy, který je k dostání od čtyř do sedmi tisíc.
 • Parní vysavače – jsou ze zmíněných kategorií nejdražší, jejich cena může překonat i deset tisíc. Na druhou stranu jde o velmi účinné pomocníky pro úklid a taková investice se vám vyplatí tím spíše, že jde o dva přístroje v jednom.

Samozřejmě, toto jsou sumy, které se mohou vyplatit pro běžnou domácnost. Pokud kupujete parní čistič do práce nebo s ním chcete podnikat, vyplatí se vám určitě koupit profesionální přístroj, jehož cena se bude pohybovat zhruba od 40 000 do 100 000 korun, doma ale takové čističe nevyužijete. Kupujte spíše optimum pro vaše použití, než za každou cenu to nejlepší.

zpět k menu ↑

Jak pracovat s parním čističem z hlediska bezpečnosti

Když už máte parní čistič vybraný, už stačí jen se naučit ho používat. Velkou výhodou parních čističů je, že pracujete pouze s vodní parou, takže nepřijdete do styku s chemií. Nestane se, že by vás agresivní čistič poleptal nebo by vám způsobil alergickou reakci. Především je ale potřeba si uvědomit, že pracujete s horkou párou, která má teplotu 100 °C, možná i více. Znamená to vysoce účinný úklid a je možné dosáhnout dezinfekčních účinků, pokud necháte páru působit delší dobu. Problém samozřejmě nastává, pokud se do styku s párou dostanete vy. Pára je horká, tryská ven pod tlakem, a proto musíte dávat pozor na popáleniny nebo opaření. To je důvod, proč jsme doporučovali, aby měl vámi vybraný přístroj dětskou pojistku. Pak se totiž nestane, že by vaše dítě samo přístroj spustilo a opařilo se.

Samozřejmostí je bezpečnostní tlakový uzávěr, který nedovolí vodě v nádržce, aby pod tlakem vystříkla ven. Nevylije se při práci a nestane se, že byste otevřeli natlakovanou nádobku a voda vám stříkla na tělo nebo do obličeje. Po skončení práce je potřeba nejdříve nechat vyrovnat tlaky a pak teprve uzávěr otvírat, nesnažte se ho násilím páčit, k ničemu to nebude. Při práci byste měli na ruce, ve které držíte hadr ke stírání nečistot, gumovou rukavici s vložkou, abyste předešli opaření. Obdobně platí, že se parou ohřívá tryska přístroje, na tu byste neměli po dobu čištění sahat. S ohledem na vlastní bezpečnost dávejte dobrý pozor, aby vám pára nepronikla do očí. Může se občas stát, že pára pod tlakem uvolní třeba ze staré dlažby nebo obkladu kamínek a ten letí vysokou rychlostí, opět je dobré s tím počítat.

Pára

V případě, že vám přístroj hlásí poruchu, nebo pokud sami okem detekujete poškození (prasklá hadice, uvolnění hadice, poškození trysky nebo nádobky,…), neměli byste kvůli vlastní bezpečnosti čistič vůbec používat a musí jít do opravy. V lepším případě by vám pára unikala ven, snižoval se tlak a efektivita přístroje, v případě vážného poškození nádobky hrozí při tlakování až exploze. Pravidelně byste měli parní čistič odvápňovat (pracuje se s běžnou vodou nezbavenou iontů, při odparu se typicky vysráží), jinak se časem zanese vodním kamenem a může dojít až ke zhoršení fungování přístroje.

Na závěr ještě hledisko čištěného materiálu. Musíte dát pozor, abyste ho nepoškodili. Je potřeba hlídat si, jestli materiálu parním čištěním spíše neuškodíte. Určitě nelze čistit teplotně málo odolné materiály, které by se parou mohly poškodit. Nečistěte dřevěné podlahy, pokud nejsou ochráněné proti proniknutí vlhkosti, hrozí jejich nabobtnání a rozrušení struktury dřeva, které pak může vést k plesnivění a rozpadu. Neměli byste s ním čistit ani tkaniny, pokud nemůžete rozpuštěnou špínu odsát. Jinak totiž dojde k jejímu rozpuštění a ještě pevnějšímu zachycení hlouběji do struktury tkaniny. Textilie s viditelnými skvrnami byste měli čistit pouze parním vysavačem, klasickými parními čističi je můžete pouze dezinfikovat (pokud nejsou znečištěné).

To je všechno, co jsme si pro vás připravili. Pevně věříme, že vám náš test byl nápomocen a že jsme vám poradili. Teď už jen zbývá popřát, aby vám vybraný přístroj dobře posloužil a abyste si s ním nezpůsobili žádnou škodu, jak jsme na konci článku upozorňovali.

Parní čističe
Ohodnotit článek
Váš pomocník