Testy na Covid-19 2023

  • Projděte si s námi ucelené informace o testech na koronavirus.
  • Projděte si nabídky rychlotestů na protilátky a antigenních testů.
  • Zjistěte, kde nakoupit bez rizika a za rozumnou cenu od spolehlivých dodavatelů.

Rychlotesty na covid bez pozadí

Různé typy rychlotestů na Covid-19

Testy z nosu a nosohltanuTesty ze slinTesty na protilátky
Acon Biotech Hangzhou Flowflex
SARS-CoV-2 Antigen Rapid
Rapid COVID-19 Antigen Test Smart Covid Sensing Self
Senzitivita
97.1 %
Senzitivita
98.2 %
Senzitivita
96 %
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Už více než rok trvá u nás i ve světě globální pandemie koronaviru. Toto virové onemocnění, způsobené RNA virem SARS-CoV-2 (dříve zvaný též 2019-nCov), napadá především dýchací soustavu. Mezi hlavní příznaky patří podle WHO horečka, suchý kašel, únava, mezi další pak ztráta chuti a čichu, bolesti hlavy, bolest v krku, bolesti svalů nebo průjmy. Inkubační doba je zhruba 1 týden. Oficiální statistiky uvádí asi u 80 % nakažených lehký průběh (nakažení mohou být i asymptomatičtí a mohou být pouze přenašeči), asi u 15 % těžký průběh a u 5 % kritický průběh. Úmrtnost se u nás pohybuje okolo 2 %; nejvíce ohrožení jsou starší a dlouhodobě nemocní lidé, řada dalších i s lehčím průběhem se potýká s dlouhodobými následky. Situaci určitě není dobré podcenit a je zapotřebí obezřetnost, opatrnost a zodpovědnost. (Zdroj: WHO.int)

Právě závažnost situace a obrovský nárůst počtu nakažených (který může souviset a pravděpodobně také souvisí se vznikem a výskytem tzv. britské a jihoafrické mutace koronaviru v ČR) v posledních týdnech vyústil v nutnost pravidelného testování. Mimo další současná opatření (například povinné nošení respirátorů, které řeší náš článek o respirátorech) platí také povinnost zaměstnavatelů zajistit testování svých zaměstnanců. Současné podmínky (ke dni 8. března 2021) jsou zhruba takové:

  • Firmy nad 250 zaměstnanců mají povinnost testovat své pracovníky od 3. března; všichni, kteří do zaměstnání dochází, musí být otestování do 12. března.
  • Firmy od 50 do 249 zaměstnanců mají povinnost testovat své pracovníky od 5. března; všichni, kteří do zaměstnání dochází, musí být otestování do 15. března.
  • Od 10. března platí povinnost testování i pro veřejný sektor a správu.

Povinnost zajistit dostatek testů má zaměstnavatel, ten také nesmí netestované pracovníky vpustit na pracoviště. Testování se má opakovat pravidelně. Tento výčet informací je však pouze stručný, pro podrobnější informace a pro větší přehled v proměnlivé situaci aktuálních nařízení doporučujeme sledovat weby Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zdravotnictví.

Testování na Covid-19 se samozřejmě netýká jen firem, i když se o něm teď nejvíce mluví. Týká se i sociálních zařízení, o nutnosti testování a nákupu testů se mluvilo i v souvislosti s návratem dětí do škol. Možnost pořídit si testy a pravidelně se testovat (např. před návštěvou příbuzných, pokud to aktuální vládní nařízení dovolují) má každý a určitě není na škodu toho čas od času využít. Na výběr máte ze dvou možností. Tou první je testování v odběrových místech (asi 250 míst v celé republice), kde je ale testování zdlouhavé, vyžaduje nutně vaši cestu a existuje riziko tvorby front. Nehledě na to, že registrace na testy v odběrových místech má omezené kapacity. Druhým řešením je nákup vlastních testovacích souprav (v současné době je nabízí celá řada distributorů) a samotestování, které bude mimo jiné praktikovat drtivá většina firem. Chtěli bychom ale předem upozornit – je třeba dobře chápat, jak testy fungují, jaké je jejich správné užití a jak interpretovat získané výsledky. Určitě byste si neměli doma udělat test a s negativním testem porušit nařízenou karanténu. Vždy se řiďte nařízením úřadů, pokyny a návody od výrobce/distributora a v případě pozitivního testu se hlaste svému lékaři. (Zdroj: Koronavirus.MZČR.cz)

zpět do menu ↑

Různé typy testů na koronavirus a jejich princip

Pokud trochu posloucháte zprávy a sledujete média (i v trochu odbornější rovině), jistě jste zachytili informace o celé řadě různých testů na Covid-19. Určitě jste zaznamenali pojmy PCR testování, rychlotesty na koronavirus, testy na protilátky. Jedná se o různé typy testů, které se liší provedením, využitím i výslednou informací, kterou vám dávají. Když potom v médiích uslyšíte o různých dalších metodách, budou vycházet z jednoho ze tří níže zmíněných typů (nedávno byla například v médiích diskutována metoda prof. Žďárského, která je založena na metodice PCR). Podívejme se na jednotlivé metody testování postupně.

  • PCR testování na Covid-19 – naprostý základ pro diagnostiku koronaviru. Metoda RT-PCR sama o sobě není složitá na provedení, ale má určité nároky na odbornost i logistiku. Schéma vidíte na obrázku vlevo. V první řadě vám musí být odebrán vzorek, nejčastěji výtěrem z nosohltanu. Odběr musí být precizní, aby se ze sliznice zachytila virová RNA, a zároveň aby nedošlo ke kontaminaci vzorku. V laboratoři se pak provede PCR (Polymerase Chain Reaction; zjednodušeně dochází k mnohonásobnému zmnožení virové nukleové kyseliny a její detekci). Jde o nejcitlivější a vysoce spolehlivou metodu (je schopná detekovat virus velmi záhy po infekci), která ale není dostatečně vhodná pro masové využití např. ve firmách.
  • Rychlotesty na Covid-19 – obvykle jde o imunochromatografické rychlotesty, jejichž schéma najdete na obrázku vpravo. Odběr se obvykle provádí z nosu, některé testy využívají stanovení ze slin, z hlenu, mluví se i o kloktacích testech. Detekují se proteiny viru SARS-CoV-2. Po zpracování vzorku se nanáší na imunochromatografickou destičku. Na základě přítomnosti proteinu se mohou objevit 2 linie – kontrolní by se měla objevit vždy (jinak je test chybný), testovací linie se objeví pouze v případě pozitivního výsledku. Doba trvání takového testu od odběru po výsledek je přibližně 15 až 30 minut, takže se dají provádět na místě, bez nutnosti vozit vzorky do laboratoře a bez větších nároků na zpracování vzorku. Problém je menší citlivost. Spolehlivá detekce probíhá zhruba 4 až 5 dní po infekci, do té doby vychází výsledek testu zpravidla negativní. Brzké stádium infekce tedy nezachytí. Přesto se právě rychlotesty na koronavirus jeví jako potenciálně nejjednodušší a nejvhodnější cesta pro masové testování ve firmách, sociálních zařízeních nebo výhledově ve školách.
  • Testy na protilátky – imunitní systém člověka funguje na principu postupné reakce na infekční podnět. Pokud zaznamená cizorodé částice, začne proti nim tvořit protilátky (nejčastěji IgG, IgM a IgA). Ty lze posléze snadno detekovat, obvykle ve vzorku krve, séra nebo plazmy. Pro samotnou diagnostiku koronaviru nejsou vhodné, protože mají výrazné omezení. Protilátky se začnou tvořit až několik dní po infekci a v tu chvíli již lze onemocnění spolehlivě detekovat jinou metodou. Odborně se tomu říká „imunologické okno“, kdy je člověk nemocný, ale jeho tělo ještě nemá protilátky. Přesto mají protilátkové testy na koronavirus svůj smysl, lze jimi sledovat průběh nemoci, hladinu protilátek po prodělání infekce nebo v dnešní době monitorovat, jak se tvoří a jak dlouho vydrží protilátky po očkování. Můžete se setkat s klasickými rychlotesty, které jsou podobné antigenním testům, nebo s laboratorními testy například na principu MicroArray Blot (to už je ale záležitost pro odborníky).

Rychlotesty, nebo chcete-li rapid testy na Covid-19, se jeví i přes určitou limitaci pro své praktické vlastnosti jako nejvhodnější pro testování ve velké míře. Kromě toho, že jsou vhodné do firem nebo na úřady, můžete si je pořídit i domů. My se pak v rámci tohoto našeho testu budeme věnovat přednostně antigenním testům, právě z výše zmíněných důvodů dostupnosti, snadného provedení a nízké ceny za analýzu. Znovu ale opakujeme, že aby byl výsledek validní a abyste mohli testu věřit, musíte si pečlivě pročíst návod a test provést opravdu precizně. To se týká především odběru. (Zdroj: TestLinecd.cz; Covid.Gov.cz; AVČR.cz)

PCR testování

Rychlotesty fungování

zpět do menu ↑

Antigenní testy na Covid z nosu a nosohltanu

Ne úplně komfortní, ale spolehlivé antigenní testy se provádí po odběru vzorku z nosohltanu. Součástí testovací sady je tyčinka, která se strčí hluboko do nosu a provede se výtěr ze sliznice. Vzorek z tyčinky se poté extrahuje ve zkumavce do pufru. V tom se nanáší na imunochromatografickou destičku do příslušné komůrky. Pokud je test pozitivní, objeví se dvě linie (kontrolní, aby se ověřilo, že test byl proveden správně a na funkčním podkladu, testovací v přítomnosti koronavirového proteinu ve vzorku), pokud negativní, pak pouze jedna (kontrolní). Takový test zabere asi 15 až 30 minut. Vždy se řiďte pokyny výrobce/distributora.

PořadíNáhledNázevPočet kusů v baleníNa seznamu MZČR
(10. března 2021)
DobaCena
Acon Biotech Hangzhou Flowflex
SARS-CoV-2 Antigen Rapid
25 ks Ano 15 minut Zjistit cenu
Edinburgh Genetics ActivXpress+
COVID-19
50 ks Ano 15 minut Zjistit cenu
Humasis COVID-19 Ag Test 25 ks Ano 15 minut Zjistit cenu
Safecare Biotech COVID-19
Antigen Rapid Test
25 ks Ano 15 minut Zjistit cenu
SG Diagnostics COVID-19
Antigen Rapid Test Kit
3 ks Ano 10 minut Zjistit cenu
1. ECOTEST COVID-19 Antigen
Saliva Test
20 ks Ano 15 minut Zjistit cenu
Beijing Lepu Medical Technology
SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test
25 ks Ano 15 minut Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Antigenní testy na Covid ze slin

Oproti předchozímu typu jsou o něco komfortnější, pokud jde o odběr, ale také trochu méně spolehlivé. Určitou dobu před odběrem byste neměli jíst, pít ani kouřit. Pak naplníte pohárek na sliny, ty přenesete kapátkem do zkumavky a přidáte extrakční pufr. Dále je postup stejný, vzorek přenesete na imunochromatografickou destičku a čekáte, až se objeví jedna nebo dvě linie. Pokud se neobjeví kontrolní linie, test není validní a je nutné ho zopakovat. Vždy se řiďte pokyny výrobce/distributora.

PořadíNáhledNázevPočet kusů v baleníNa seznamu MZČR
(10. března 2021)
DobaCena
1. Rapid COVID-19 Antigen Test 1 ks Ano 15 min Zjistit cenu
Joysbio SARS-CoV-2
Antigen Rapid Test
100 ks Ano 10 až 20 minut Zjistit cenu
Hanghzou Realy Novel
Coronavirus SARS-Cov-2
20 ks Ano 10 min Zjistit cenu
2. RealyTech - Antigenní
COVID-19 Rapid test
20 ks Ano 10 min Zjistit cenu
3. Newgene rychlotest COVID-19 1 ks Ne 15 min Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Rychlotesty na protilátky

Rychlotesty na IgG a IgM protilátky fungují velmi podobně, jako antigenní testy. Opět se u nich využívá imunochromatografie. Stanovení se provádí z krve, takže musíte být opatrnější a dodržet určité náležitosti, aby se vzorek před provedením testu nezničil. Důležité je dostatečné množství krve, jinak je test neprůkazný. Další průběh je velmi podobný, jako u antigenních testů. Vzorek krve nanesete na příslušné místo na destičce a vyčkáte doběhnutí reakce. Rozdíl je v tom, že tady se vám obvykle mohou objevit až tři proužky. Kontrolní, bez kterého by test nebyl vylidní a bylo by nutné ho opakovat, G (pro protilátky IgG) a M (pro protilátky IgM). V případě negativity by se měl objevit pouze kontrolní proužek, pro pozitivní vzorky se k němu objeví i proužek pro příslušné protilátky.

PořadíNáhledNázevPočet kusů v baleníTyp stanoveníDobaCena
1. Smart Covid Sensing Self 25 ks Z krve 15 min Zjistit cenu
2. Rychlotest na COVID-19 IgM/IgG 1 ks Z krve 10 min Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Vlastnosti testů na Covid-19

Jak jste asi už pochopili ze všech dosavadních informací, jednotlivé typy testů se od sebe liší v principu provedení. Nicméně navzájem se liší i jednotlivé testy v rámci jedné kategorie, a to způsobem odběru, složitostí provedení, výbavou v testovací soupravě nebo přesností či specifitou.

Přehledný návod a certifikace

Každý test je charakterizován veličinami, které vyjadřují jeho přesnost, citlivost a účinnost. Více než samotné parametry přesnosti, specifity nebo senzitivity vám ale v případě testů řekne certifikace. Běžnému uživateli tyto hodnoty nic moc neřeknou (spíše se v nich zorientuje odborník, který laboratornímu stanovení trochu rozumí), navíc většina výrobců – jak jsme se přesvědčili během testování – dokáže ze svých testů vytáhnout velmi dobrá čísla. Pro vás nejsou ověřitelná, proto je lepší informací certifikace a schválení od SÚKLu (Státní ústav kontroly léčiv). To by měla být dostatečná jistota. Určitě ale nekupujte testy neznámé kvality od neznámých výrobců a prodejců. V lepším případě budou jen předražené, v horším případě nebudou ani správně fungovat a získaná data nebudou validní.

Vzhledem k tomu, že podobné testy jsou běžně určeny spíše odborníkům, měl by při všeobecném použití být součástí balení přehledný návod, který vám srozumitelně a jasně popíše jak postup odběru, tak i další analýzy. Celá manipulace by měla probíhat přesně podle pokynů výrobce. V opačném případě hrozí, že získaný výsledek nebude validní, případně bude falešně negativní (nakažený jedinec špatnou manipulací s odběrovou sadou nebo s detekční destičkou dostane negativní test) či falešně pozitivní (nejčastěji dojde ke kontaminaci vzorku; zdravý jedinec by pak získal pozitivní test). Návod se všemi pokyny a podmínkami pro stanovení je podle nás za dané situace, kdy se lidé testují ve firmách i doma, naprosto klíčový.

Testování protilátky a covid
Testovací sada 1

Počet testů v sadě

Určitě by vás mělo zajímat, kolik testů se v příslušné sadě prodává. Souvisí to s cenou, ale i s dalším použitím. Pokud si objednáváte rychlotesty na domácí použití, nevadí vám objednávat je po jednom. Ale do větších provozů, do úřadů nebo do dílen už stojí za to pořídit sadu (obvykle 20, 25 nebo 50 testů v jedné soupravě). Myslete na to, že všechny testy jsou jednorázové a že po použití musíte vyhodit odběrovou sadu i hotový test. Opakované použití není možné! Nákup větší soupravy je pro vás výhodnější cenově i s ohledem na možnosti objednání a dodání. Vždy tedy vezměte v úvahu svou aktuální situaci a podle té se zařiďte.

Obsah testovací soupravy

Standardní testovací souprava bude obsahovat všechno, co pro danou analýzu potřebujete:

  • V první řadě jde o odběrové vybavení. To se liší v závislosti na tom, jaký vzorek test zpracovává. Může tedy jít o tyčinku pro výtěr z nosohltanu, lancetu pro píchnutí do prstu nebo o odběrový kelímek na sliny.
  • Další výbava zahrnuje nástroje pro zpracování vzorku. Obvykle jde o extrakční pufr a zkumavky, dále může být součástí malá pipeta nebo kapátko.
  • Nakonec bývá součástí samotná imunochromatografická destička, na které probíhá detekce; ta bývá vždy pečlivě zabalena, aby se k ní nedostal prach ani vlhkost.
  • Jak jsme řekli už v úvodu kapitoly, součástí musí nutně být i přehledný návod, ve kterém bude popsaná i interpretace výsledků.

Rychlotesty covid

Testovací souprava

Způsob odběru a provedení analýzy

U jednotlivých typů testů jsme již zmínili několik typů odběru. Může se jednat o výtěr z nosohltanu (který je poměrně častý). To je standardní a efektivní způsob, bohužel také značně nekomfortní a u neškoleného jedince nemusí být proveden správně. Pokud je všechno provedeno, jak má být, měl by testovaného jedince bolet a měly by mu vhrknout slzy do očí. O něco komfortnější jsou testy z krve, což je běžná cesta u protilátkových testů. Tam si dejte pozor na to, abyste první kapku nechali odkápnout pryč a abyste dodrželi všechny zásady pro práci s krví (především brzká analýza, krev by se neměla znehodnotit dlouhým stáním). Do třetice je běžné testování ze slin, které je pro testovaného komfortní, eliminuje prostor pro chybu, byť se někomu může zdát trochu nechutné.

Taktéž další provedení analýzy by mělo být co nejjednodušší, aby ho zvládl každý a aby vznikal minimální prostor pro chybu. Postup by měl zahrnovat co nejméně kroků, ty by měly být jednoduché a popsané v návodu. Typicky vzorek smícháte s pufrem a nanesete na destičku. Pak je potřeba počkat (minimálně 10, spíše 15 až 30 minut) a nechat test proběhnout. Po uplynutí daného času pak musíte odečíst výsledek. Nesmíte se zdržovat, pokud by test stál delší dobu, opět by ztratil validitu. (Zdroj: TestLinecd.cz)

Interpretace výsledku

Protože s testy v takto širokém měřítku bude obvykle pracovat i neodborný personál, měla by být interpretace výsledku co nejjednodušší a nejintuitivnější. Určitě by měl být prostor pro možnou chybu co nejmenší. V případě běžného rychlotestu na Covid-19 jde o odečítání z imunochromatografické destičky. Na ni vidíte určitý počet proužků. Pokud se nezobrazí kontrolní pruh, test není validní a je nutné ho zopakovat. Ten se musí zobrazit vždy. Proužek/proužky pro pozitivitu (jeden v případě antigenních testů, dva v případě protilátkových) se objevují pouze u pozitivních testů a to s různou intenzitou. Ale i nízká intenzita proužku, pokud je okem viditelný, znamená pozitivitu.

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Testování je v tuto chvíli nařízené a také jde asi o nejjednodušší cestu, jak zachovat v provozu průmysl a výrobu a zároveň trochu zpomalit šíření koronaviru. Testování je aktuálně povinné ve firmách nad 50 zaměstnanců i ve státní správě alespoň 1x týdně (s tím, že na něj přispívá stát). Od věci není ani otestovat sám sebe doma, když plánujete jet třeba k příbuzným (samozřejmě, pokud to situace dovoluje, v tuto chvíli to není s ohledem na zavedená opatření možné) nebo vás čeká třeba svatba nebo pohřeb. V tu chvíli byste měli vybrat takový test, se kterým dokážete pracovat jednoduše a s minimálním rizikem chyby, který je certifikovaný a rozumně přesný a který vám dá určitou jistotu, že s negativním výsledkem jste opravdu zdraví. My bychom na vás na tomto místě chtěli apelovat, abyste situaci nepodceňovali a abyste se i přes určité nepohodlí a nepříjemnosti pravidelně testovali, abyste nezamlčovali onemocnění a abyste zodpovědně nosili respirátor všude, kde je to nařízené. Je to minimum, které může udělat každý z nás, aby šíření epidemie zastavil.

zpět do menu ↑

Cena testů na Covid-19

U cen rychlotestů na Covid-19 musíte rozlišovat cenu za testovací soupravu a cenu za jeden test. Soupravy bývají různě velké, obvykle 20, 25 nebo 50 testů v jednom balení. Jednotlivé testy, pokud chcete pořídit aspoň trochu spolehlivé a kvalitní, stojí kolem 150 korun v případě antigenních, kolem 200 až 250 korun v případě protilátkových. Teď je cena trochu vyšší, než před spuštěním povinného testování, ovšem dá se očekávat, že časem zase klesne. Platí, že každý pojištěnec má možnost otestovat se na odběrovém místě jednou za 3 dny a test mu proplatí pojišťovna (problém je s kapacitou odběrových míst, která k tomu není dostatečná). Zároveň také platí, že firma má možnost nechat si na každý provedený test přispět 60 korun od státu a to 4x měsíčně na každého zaměstnance. Rozhodně to nepokryje náklady, které s testováním bude mít, ale umožní jí to omezit alespoň částečně vynaložené finance. Jelikož není možnost, jak nařízení obejít a v případě, že firma nebude testovat zaměstnance, jí hrozí velmi vysoká pokuta a uzavření, nelze to řešit jinak, než do rychlotestů investovat.

zpět do menu ↑

Jak se zachovat v případě pozitivního testu na Covid-19?

Výsledek testu na koronavirus se můžete dozvědět z několika zdrojů. Buďto od svého ošetřujícího lékaře, přímo z laboratoře nebo z krajské hygienické stanice, které jsou tyto výsledky hlášeny. V případě, že u vás byla nákaza odhalena domácím testem na koronavirus nebo při testování v zaměstnání, měli byste postupovat podle následujícího návodu:

  • Pokud jste byli testování mimo pracoviště, jste povinni neprodleně výsledek testu oznámit svému zaměstnavateli. Na pracoviště v takovém případě nemáte vůbec jezdit.
  • Pokud jste byli testování na pracovišti, musíte ho neprodleně opustit a zamířit okamžitě a bez zastávek domů, nejlépe autem a s minimálním kontaktem s okolím.
  • Měli byste setrvávat doma v izolaci (při zachování všech bezpečnostních opatření vůči zbylým členům domácnosti, pokud je to možné) a kontaktovat svého ošetřujícího lékaře. Ten vám sdělí další postup.
  • Do té doby, než se věc posune, byste se měli izolovat od ostatních lidí.
  • Lékař rozhodne o konfirmačním testu RT-PCR a vystaví vám žádanku.
  • Pokud se u vás nákaza potvrdí, následuje léčba a klasická karanténa, která se podle nejnovějších zpráv bude lišit v případě klasického kmene, britské mutace a jihoafrické mutace koronaviru.

Pokud chcete minimalizovat riziko nákazy, snažte se dodržovat nastavená opatření. O některých z nich můžeme polemizovat, ale bez ohledu na to, co se nám líbí nebo nelíbí, je potřeba je dodržovat. Snažte se tedy opravdu pečlivě nosit respirátor, pravidelně si ho měnit za nový, nepodvádět při testování a omezit v maximální možné míře kontakt s ostatními lidmi. Čím dříve se situace zlepší, tím dříve si všichni oddechneme. (Zdroj: BusinessInfo.cz)

Závěrem bychom vás jen chtěli upozornit, že testování a nošení respirátorů je pro zastavení šíření nákazy naprosto nezbytné. Ač se to nikomu z nás nelíbí, je potřeba se tomu podřídit a po určitou dobu to snést. Držme si palce, aby nás nákaza co nejdříve opustila a pak bude zase lépe 😷